• Tina

Prechádzame do ďalšieho modelového roku. Väčšina toho čo sa začína objavovať nového je určené už na sezónu MY2020. Prosím držte sa témy. Tému Novinky 2019 týmto od zajtra zamykám.

• Tina  

Nový Trek „Supecaliber“? Uvidíme ho už teraz cez víkend v Novém Měste Na Moravě plnej kráse?

• wenda.simon  

Zajimave, meli by i predstavit noveho Top fuela… ;-)

• Tina  

Jolanda v Novom Meste už trénuje na novom Treku

• plzakj  

Kdyz vidim, jak to Jolande naklepava zadnici, tak to asi moc pruzit nebude. Zas se na to lip kouka.

• TheJD  

Tak uz mame detailni fotku.

• Cryzyy  

uz je nekde i zdvih ?

• doubleingram  

Kdo cekal neco jineho, at zvedne ruku :)

Co ze je na tom tak zazracne?

• jonti  

Cim to ma byt lepsi nez klasicke uchyceni tlumice?

• McBlacky  

tak nevim jestli si nepočkat až tam dají za dva roky čep, protože náhodou zjistí, že to bude málo tuhé do boku.

udelat to rovnou tak kopírují řešení půlky výrobců xc fullů

• Cryzyy  

nebo rovnou pockat, az tam daji normalni tlumič a dají tomu 100mm :-D Tuhost by tam mohla být díky šířce pouzdra tlumiče na kterém to je zavěšené.

• McBlacky  

80 nebo 100 je skoro jedno. Jde o to jak to v reálu bude tlumit rány, což dobře udelaná 80 muze umet líp než blbá lineární 100ka. Současnej TF má 100, ale dostat to nadoraz prakticky nejde.

• TheJD  

Podle toho danskeho obchodu to ma zdvih 60 mm.

• McBlacky  

kua proč :/ na slepý uličky tady je přece dávno lapierre…

• vysmátej bajker  

a to současné řešení je lepší? tohle alespon tlumí :). jen snad k tomu budou dělat i nějaké pevné XC.

• McBlacky  

tohle nemá nahradit HT s čepem, ale plnohodnotnou závodní full pilu Top Fuel.

cep je ok na malé nerovnosti, v terénu to ale nic zásadního nepřináší. Rázy od kořenů a šutrů jsou nad možnosti tohoto řešení.

• kejda  

Hnusáku :)))

• 01carbon  

Vysavac taky dotanu tak na 70–80% max . Tu horni (tenkou) vzperu zadni stavby jsem prerazil.

• deekay  

Jestli dobre koukam, tak je ta pistnice chycena vpredu i vzadu, takze malo tuhe doboku, jako treba RB IQ to nebude. Vzhledem k absenci prepakovani to bude podle me ale uplne stejne stupidne progresivni :) Pokud to ma zdvih 60mm, tak bud to na zacatku bude houba, nebo realne vyuzitelnych bude 30 :D Takovej slozitejsi softtail.

• Cryzyy  

Vzhledem k cenam, je to úplně jedno, 9.7 s NX sadou a Rebou za 117 a vesele pokračují u modelu 9.8 na GX, skoro to vypadá, že se někomu posunul sloupeček se cenama v Exzelu, ve srovnání se současným Top Fuelem a prostě si řekl, že to tak nechá.

Nechápu, jak můžou udělat kolo, které má být čistě závodní střela na NX sadě, kdy si vlastně člověk koupí rám za 100 a k tomu dostane těžká kola na cyklokrosku.

• snas89  

Mas nejaky odkaz na varianty a ceny prosimte?

• Romancero  

to fakt nechápu proč cpou na ty Gravely takový nesmyslný převody! Compakty, 50, 34 nebo podobné

• novas752  

Protože dosud nebylo nic jiného, silniční kliky, cyklokrosový 36–48 který jsou ještě horší a pak až bikový končící 40z. Gravelová 2× sada je až nový Shimano GRX.

• tompca  

No neřekl bych, že dosud nebylo nic jiného.

• Cavendish  

Co je špatného na CX klikách. To je fakt pro gravel 46/36 málo?

• novas752  

Pro mě ano, já bych na gravelbike potřeboval nejlehčí převod alespoň 32–36. Samozřejmě záleží kdo s tím kde a jak jezdí.

• Archer  

Mam nyní převodník 38, kazeta 42. Kopec z Hlubočep nahoru v pohodě v sedle. Na 42/42 jsem to taky projel. V Černošicích kopec V Lavičkách taky ok ze sedla. Je to všechno asfalt, 10–16%, ten prudší asi už nedělají kvůli autům. V terenu imho dřív bude problém s prokluzováním (mam slicky). Takže pro mě poměr kolem 1:1 stačí, časem se možná vrátím přední 42.

• tompca  

Tak 32/36 nebo 38/42 je stejný převod cca. 0.9, ty máš určitě vepředu jednoplacku, ale jemu šlo o dvou placku, já mám 48/32 a vzadu 11–36, vyměnit jiné kliky dle osobních preferencí za 46/30, 48/32, 50/34 není problém, na to nemusí novas čekat na GRX kliky.

• Archer  

Imho, jednoplacka stači, pokud není cílem prohánět po silnici 40–50km/h. Jemně odstupnovaní na kazete jiná věc, pokud někdo na to zvykl, tak asi jednoplacku nebude chtít. Ale pokud někdo střídá mtb a gravel, tak kazeta může být stejná. To je můj případ, nikdy dřív jsem na silničce nejezdil, gravel mám sprevodovany blízko MTB.

• p@X  

Taky je imho nemálo lidí, co má CX/gravel občas s úzkými plášti i jako náhradu žiletky, to se pak těžko uplatní něco jiného něž 50/34…

• bimjeam  

GRX má myslím kombináciu 48/31 a to už je dla mňa veľmi dobrý kompromis prevodov do kopcov aj na roviny.

• robb  

Jako dvojplacku 48/31? To je docela skok.

• krabica  

Standard je 48/32, takže zas tak velký rozdíl to nebude, pořád lepší než 1× systémy.

• p@X  

Jj, hlavně do skupiny silničářů…

• jonti  

Mega skok, sirsi plaste na gravelu s tim 48z prevodnikem udelaji asi podobny prevod jako 50z na silnicnim kole.

• Petr L2  

Mam na gravelu Praxis 48/32 a vpoho

• nitraq  

FSA Omega 48/32 a 46/30? To už se na kola nějakej ten rok dává.

• Romancero  

ale nemají FSA trochu jinou řetěz linku? Já mám u klik na gravel kole cca 49 mm, FSA má tuším 45 mm..

je v tom docela guláš, ještě si navíc hlídat řetěz. linku..někteří výrobci ani neuvádějí…sem se takhle nachytal u XT klik ..

• novas752  

Neznám nikoho kdo by si na kolo dobrovolně dal kliky FSA. :)

• plzakj  

Ja cekal, ze dole nebude cep a bude to reseno pruznosti dolnich nohou :-)

Takhle je to proste xc full.

• McBlacky  

zprasenej xc full, pokud to má 60mm

• brundibar  

co mam informace tak by jeste mel prijit nekdy na podzim novy full. 100/100 jako nastupce TopFuela.

• snas89  

Zajímavý, že na tohle nikde žádná maskovaná mula k vidění nebyla.

Uvidíme, s čím trek přijde.

Ale vlastně tímhle už nemaj chrtí full?

Top fuel za mě spíš zabili a já bych ho jako raketu fakt nechtěl.

Tohle zase podle mě nepobere kořeny apod..

No uvidíme…:)

• plzakj  

PremiumUnleadedFuel 95oct

• McBlacky  

at se to jmenuje jak chce, hlavne at to funguje alespon jako TF a má to ±100/100 zdvih :)

• ToBla  

Na podzim už žádnej další full nebude.

• Tina  

Trek Supercaliber

• blue.sun  

Jaký je účel toho nesmyslu kolem tlumiče?

• kubad  

že by pružení

nahrazuje to čepy

• blue.sun  

To mi právě není jasné, jak. Tedy za předpokladu, že tlumič je ta věc v bronzové barvě, připevněná čepem k sedlové trubce a dvěma šrouby k horní. Fakt by mě zajímala mechanika celého systému,

• kubad  

komora je součástí vzpěr a celé to chodí + pružnost carbonu

• blue.sun  

Takže to chce speciální tlumič, předpokládám. Nu, počkám si na nějaký relevantní test, jestli to má smysl vůči klasice.

• Rubi  
                  • pruznost carbonu, ktera zatim vsem vyrobcum vzdycky praskala at uz to byl pells, cannondale nebo bmc :-))
                  • kubad  

ne prvním Scalpelu to nepraskalo :D sem ho dlouho jezdil a přežil kopec závodů

• Cavendish  

Páč nejsi prase a máš techniku :)

• Rubi  

myslis ten co mel tlumic jeste vzadu za sedlovkou, byl z hliny a mel z carbonu jen ty zadni savle dole?

• JakeF  

Tam se to rozlepovalo :)).

• kubad  

zase ne tak často a je to 15 let historie – technologie dost pokročila

• Cannoneer  

Mně ta šavle praskla, ale svému osudu neušla ani později, rozlepila se mi po výměně na rámu modelu 2008 ;-) Po opravě ale kolo dodnes slouží na ježdění do hospody nebo na otcovy vyjížďky do terénu. :-)

• kubad  

jj však jde o ten pružící element

• Rubi  

jj, ten popravde ani moc neznam, az tu dalsi generaci…jinak ta prvni mela jak velky zdvih, pamatujes si to?

• kubad  

63mm

na XC to bylo super

česká cena v roce 2003 – tuším 220t.kč :D

ta další evoluce v carbonu měla tusším 80mm

• ceo  

Flex pivot používá Scott u Sparka (i v AL), myslím, že i Canyon u Luxe, Kona a docela dost dalších výrobců

Nefandím tomu, podle mě to praskat musí, jen je otázka kdy, ale je to běžné řešení.

Možná i SuperCaliber bude mít doživotní záruku na zadní stavbu

• TheJD  

Rekl bych, ze tento system uz ma vetsina zavodnich xc fullu. Dokonce i Spesl na nej presel s aktualnim Epicem.

Ten system ma na zavodni XC pouziti v podstate jen vyhody, kdy jedinou nevyhodou muze byt prave prasknuti zadni stavby, kvuli velkemu zatizeni. Nicmene klady ve forme nizsi vahy, snadnejsiho servisu a vetsi opory (diky spolehani na pruzeni karbonu) toto vysoce prevysuji. Navic ty ramy designuji tak, aby zadni stavby nepraskaly, ale samozrejme je to na hranici, takze nejake kusy prasknou.

• novas752  

Zrovna snadnost servisu bych ve spojení s Epicem moc nezmiňoval. Zadní stavba je „předepjatá“ aby to asi zlepšovalo citlivost, ale když se to má složit dohomady, chytit spodní oko tlumiče do vahadélka a zadní stavby je docela porod, zadní staba se tam musí silou „napnout“ a po spojení opět natlačit aby mohl být uchycen tlumič ve vrchnim oku. Hadice na brain co úchyt to jiný inbus. A pak samozřejmě samotný servis tlumičů v Holandsku a čekací doba na ně, ať už na výměnu nebo na servis konkrétního kusu.

• R-A-D-I-U-S  

Předepnutý je proto, aby to mělo symetrické zatížení na ohyb. Si myslím…

• TheJD  

Snadnejsi servis rozhodne nebyl vztazeny k Epicu, nybrz obecne k temto „flex pivot“ systemum. Snadnejsi jednoduse proto, ze nahrazuje par lozisek flexi v zadni stavbe. Vic v tom nehledej.

• tomxxx  

Nevim o kterym epicovi mluvis, ale u posledniho to porod rozhodne neni, kdyz delas kroky slozeni v poradi podle navodu.

• vysmátej bajker  

je to krásný ale chtěl bych to vidět po bahňáku nebo dvacce v dešti.

• kubad  

proč? však je to v podstatě tlumič, jen integrovaný :D

• vysmátej bajker  

schopnosti nečistot dostat se mezi napasované díly které se pohybují jsou neodstranitelné.

• kubad  

jaké díly myslíš?

• vysmátej bajker  

tohle

• mirabike  

jj, něco podobnýho jsem viděl u Uzzi, co měla Elwing a mezi těma vahadlama rozlouskla šutr, co jí tam skočil v normálním výjezdu.. tady by mylsím šutr vydržel :D

• kubad  

dole je to otázka, ale nahoře je to v podstatě tělo tlumiče, tam bych problém neviděl

• tomxxx  

Nahore sice normalne moc bordelu nelita, ale neco se tam chytne a bal bych se, ze to bude po chvilce dřít. Dole se normalne chytaj hroudy blata, tam se to bude mlet dost.

• R-A-D-I-U-S  

Zase vymejšlej hodinovej mechanizmus co bude náchylnej na bordel. Něco jako M16 vers. AK47 :-)

• Romancero  

to je pěkné přirovnání..v jed­noduchosti je síla. Ale chápu , že profíci mají jiné nároky než hobíci

• tomxxx  

Kupce si to asi najde, ale já to nebudu.

• goofy  

Proč to dělat jednoduše, když to jde mnohem složitěji… :-)

• celevra  

1933 gramu rám včetně tlumiče a HW, takže za mě fakt ne.. To radši už Epica nebo za mě spíš Epic HT a teleskop od Bikeyoke.. :)

• tomxxx  

tvl, tolik s tim nadělali a od normálních odpruženejch XC biků je to lehčí tak o 100g. No a jinak si nedovedu představit, proč chtít tohle a ne normální XC full, když to není ani zázračně lehké.

• snas89  

Spíš bych řekl, že tak o 100gr těžší:))

Vypadá to, že spoustu značek v cykloprůmyslu postihuje skupinová demence, kdy ve firmách hromadně schvalují nesmysly (asi bez zpětný vazby) a ještě zvedají ceny.

Asi tady už dlouho nebyla krize…

• deekay  

Jak psal tehda tusim Chris Porter: Ve vetsine firem nenavrhuji kola konstrukteri, ale designeri. Dneska je to mozna jeste horsi, protoze misto designeru nastoupili marketaci

• Romancero  

nejen kola..ale i auta..

• tomxxx  

Jako stavař mě taky štve, že architekt často (ne vždy, ne všichni) bez hlubší znalosti „statiky“ navrhuje barák, někdy i most. Na druhou stranu technici – stavař, konstruktér atd. potřebují nějaké mantinely, jak pak navrhnout technicky výsledný produkt, jinak by všechny baráky byly kostky – protože je to nejvýhodnější, kola obyčejný trojuhelnik atd. Trochu přehánim, ale když něco navrhne designer, pak to zpracuje technik s úpravama a zpětně se to vzhledově doladí, tak mi to přijde jako ideální stav.

• tomxxx  

Vlastne mas pravdu, scott spark RC ma 1800. Obycejnej epic vcetne brainu ma 2100, sworkovej epic bude jeste lehci.

• jonti  

Ja bych to videl spis na poptavku elitnich jezdcu, kterym prislo, ze zdvih 100mm je moc a nejde tim efektivne bez casteho zamykani nebo brainu moc jet ze sedla. Tak zkousi tohle, treba se to chyti.

I letosni Top Fuel je docela houpacka a projevem bliz trail kolu nez ciste zavodni XC, i kdyz ma jen 100mm, na Epicu i Anthemu jsem mel pocit ze jsou o dost rychlejsi.

• Rubi  

Podle me dost naivni si myslet, ze se na kolech neco navrhuje podle elitnich jezdcu. (tim nemyslim custom upravy primo pro ne). Musis prodat hlavne mase, ne tem par lidem, kteri na tom zavodi.

• TheJD  

Podle me dost naivni si myslet, ze se na kolech neco navrhuje podle masy. (tim nemyslim custom upravy primo pro ne). Musis prodat hlavne elitnim jezdcum, ne tem par lidem, kterim na tom nezavodi.

• Rubi  

jj radsi prodat 200 kol elitakum nez 200K mase

• JakeF  

Ještě s tím, že eliťákům to dáváš většinou zadarmo, těm horším za náklady…

• tomxxx  

To ale neznamená, že 60mm zdvih houpačka nebude. Tohle má taky lock na řidítkách, takže zamykat budeš úplně stejně často jako na normálním 100 mm fullu.

já moc nevim jak reagují na elitní jezdce, když na jednu stranu rvou boost, široký ráfky, vidlice už začínají zdvihem 110, poměr HT a Full na svěťáku se přesně obrátil od situace před 5 lety a pak přijde trek, kterej toto vše popře.

Nevim no, přijde mi to prostě divné řešení, které tu už bylo x krát a nikdy se to moc nechytlo. Asi bych to vše chápal, kdyby to aspoň nevážilo jako normální full.

• snas89  

Uvidime jak se na tom pojede.

Ale zatim nevim, proc bych si mel kupovat fulla s nevyhodama ht.

Kor, kdyz i trek vicemne nabizi ht s vyhodama fulla.

• novas752  

Ten můstek mezi vzpěrama nad středem snad nemyslej vážně, to bude v mokru jak louskáček.

• JakeF  

Ta páka je pořádná… Tam se ti blbě chytí kamínek a projde to rámem jak máslem…

• Joho  

Myslím si že je tam gumový blok, nebo něco podobného. Na fotkach to není zřetelné, ale asi tam něco je.

• kubad  

odhadem to tam může chodit tak 4–5mm max

• novas752  

Ono úplně stačí když se tam při odlehčení zasekne kamínek vhodný velikosti a pak ani ty 4mm nepotřebuješ.

• Lubka6  

Chápu to dobře, že na servis ke Švecovi se bude posílat celý rám a ne jen tlumič?

• Cavendish  

No jestli je to pravda, tak bůh s námi…

• kubad  

možná to nějak ven pujde – to se uvidí :D

• TJK  

ja tam vzadu vidim neco jako cep (u sedlovy trubky) a vepredu dva srouby do spodu horni ramovky.. takze otazka jestli to nepujde jako kus se zadni stavbou ale spis myslim ze u foxu nejsou tak hloupy a bude to prez nejakou vlozku do te zadni stavby jednoduse pridelane, takze to proste rozdela a vyndas … imho to maji udelane podobne jako ten plovouci clen do Yetin…

• ToBla  

Je zajímavý ačkoliv jsou účastníci výstavy Trek World 2020 upozorněni, že na nový Supercaliber je embargo do 5.září (do oficiálního představení modelu), tak se vždy najde někdo kdo to poruší a zvěřejní… :-(

• JakeF  

Vždyť to bylo venku ještě před výstavou…

• ToBla  

Tyhle fotky jsou z výstavy Trek World v Polsku z minulého týdne a všichni byli upozornění, že to co si nafotí u modelů které nebyly představené oficiálně nesmí! zveřejňovat. Třeba taky detail tlumiče v řezu, na který se údajně ještě nyní řeší patentové řízení. To, že už nějaký fotky byly přece neznamená, že i když jsem upozorněn, tak na to seru a fotky dám na BF…

• JakeF  

Však já sem nic nedávám… Jen říkám, že už to stejně bylo venku.

• Rubi  

nektere z tech fotek od Tiny jsou na mtbr.com uz 2 tydny…

• celevra  

Nvm proč bych nemohl dát něco na b-fko, když jednak nejsem prodejce a jednak fotka pochází z mtbr.com :)

• novas752  

Takhle je to ve spoustě dalších odvětví – úniky mobilů, nových aut atd

• JakeF  

Tak u aut jsou „úniky“ součástí kalendáře přípravy novýho modelu…

• tomxxx  

Přesně, mně to přijde u treku spíš cílený. Dělaj s tim obštrukce už strašně dlouho.

• celevra  

Pokud je to cílený, tak by měli vyhodit celý marketingový oddělení, protože za mě je to spíš už dost otravný a z principu bych si to nekoupil..

• McBlacky  

vhledem k tomu, že to na GX jebkově osazený stojí skoro o desítku víc než Canyon Lux race v uplným topu a je to o víc jak kilo těžší, moc velký prodeje bych tomu v CR neprorokoval.

• plzakj  

Jolanda pobavila

https://youtu.be/oCs-TasHG0M

• snas89  

Supercaliber vybavy a ceny

https://mtbs.cz/…ike-technika?…

• krabica  

Na NX za 118t Kč :-)

• ememem1  

a co je presne to revolucne co nikto este dlho mat nebude? jasne ze to zadne pruzenie ale volak som mimo, stacil by aj link a pod. kde je to bez keov jednoznacne vysvetlene. akoze pruzi carbon namiesto capov? to tu bolo pre 20 rokmi, ci nieco ine?

d.

• McBlacky  

hlavně topka osazená RS tlumením a pružením je v reálu horší v chodu jak 9.9. na fox factory. Komedie.

Jediný co, že by se mi to hodilo barevně ke Slashi. Ale taková blondýna ještě nejsem :)

• tomxxx  

Fox lepsi nez Sid? Na to si prisel jak prosim te? Ja mam prvni verzi nove fit4 32 a i prvni verzi sidky s chargerem. Fox ma silenej lock, kterej nikomu co vim nefungoval dobre. Na novejch to snad vychytali. Ve vsem ostatnim mi ty vidlice pripadaj podobny, spis skoro lepsi sidka. Zas co chces vymyslet na 100mm zdvihu. Sid ultimate by nemusel byt spatnej. Aspon ze ta foxa je lehka.

• McBlacky  

testováním dost modelů a zdvihů od 100 po 160 ;)

Citlivost factory verzí foxu je daleko vyšší než cokoli co vyrobí RS, zejména první půlka chodu. Od té doby co RS přešlo z dual airu na soloair se prostě na fox v tomhle nechytá.

A právě ta citlivost ti umožní jet v zatáčce větší kule nebo i líp brzdit před, protože máš vyšší trakci.

• Tina  

+1

• tomxxx  

To je takovej BF teoretickej blabol. V praxi ty 100 mm vidlice nastavis obe srovnatelne, kdyz chces. Sam vis, ze jak to valis v zatacce je dany vidlici az v posledni rade.

• McBlacky  

muzeme probrat nekdy osobne. V realu je prave nenastavis stejne, to slo jak píšu u dualu od té doby RS má horší citlivost, je to daný jednak řešení a druhak pasivními odpory, ty má fox prostě nižší – pokud se ladí vidlice, tak pasivní odpory jsou jedna z hlavních kapitol z uprave.

Pro 95% riderů jsou jemný detaily nastavení pružení a tlumení neprobádaný vesmír, nafoukaj dle tabulky a jedou.

Na nižším zdvihu to tak markantní není, ale čím máš vyšší a tím ti ta citlivost hodně zpříjemní/znep­říjemní brzdění a zatáčení (nemyslím tím ted hladký šotky a asfalt) a pozná to i někdo kdo si toho na 100mm nevšimne, to ale neznamená, že se to neprojevuje i tam. Kdybys dostal do ruky třeba starou marunu mx coil nebo vanilu rlc, tak bys koukal jak muze být vidle citlivá, bohužel váha 2,4kg za 105–120mm zdvihu je mimo mísu.

• Rubi  

a ta mala tuhost ti u foxu SC oproti necemu tuzsimu nevadi?

• McBlacky  

s tuhým výpletem, pevnou osou a carbon rodlama se solidní představcem to není -pro me- patrné. Ve finále z celku toho co zapřičinuje, že ti to na předku plave a uhýbá nedělá vidl zdaleka tolik jako tuhost výpletu a pevná osa a je to pocitove pevnější než sid s crestama.

• Rubi  

to uz me tady trosku krmis, pac to mam docela nazkousene, kazdopadne s crestem souhlasim, ale kdyz se bavime o stejnem prednim kole v karbonu s dotahlym vypletem, tak to znat jde, otazka je, komu to vadi a komu ne…

• McBlacky  

tak pokud se bavíme o rozdílu mezi staršíma vidlicema a moderníma (scareb a stejná generace Sidů) tak to pozná každej, mezi sidem32 a foxem32 to není tak hrozný.

• Rubi  

Fox SC je v tuhosti o chlup lepsi nez RS-1…

• doubleingram  

Tazke bida :)

• tomxxx  

Tomu nerozumis, ted je fox uplne novej, o celych 30g tezsi a tuhost se zbedla o neuveritelnych 0,23%, ted je to uplne jina vidle.

• JMT  

RS1 je ale naprosto krásná. To je jiná liga. (ale ani s tuhostí jsem u ní nikdy problém neměl)

• doubleingram  

Krasna je subjektivni, parametry za ty prachy teda spis nic.

• tomxxx  

Pro me je rs1 neuveritelne hnusna, tezka a navic asi nejmene tuha vidle…tekze pro me to fakt vidlice neni.

• kopp1k  

@ tomxxx – cca 100g oproti nejlehčímu SIDu, cca 200g oproti nejlehčí FOXce není zas takovej průser ;-).

• orm  

Muj suntour axon elite je lehci a stoji 1/3 :-).

• tomxxx  

Jeste pripocti ten naboj, kterej byl dalsich 50 – 100g proti stejny alternative na normalni vidlici. Ono je to tim padem 200 – 300g rozdil (protoze ty cca rozdily co pises jsou spis jeste o 50g vyssi), coz je na tak drahou vidlici a na kolech na ktery se to dava fakt docela dost.

• kubad  

a 200g – 250g mě posere? nebo zpomalí?

ta vidle zase fajn chodí

• TJK  

chodi skvele a na XC a lehci trail uplne vpohode

• doubleingram  

Porasd ladim a ladim, a nechodi uplne jak bych si predstavoval. Na XC H, dva tokeny, cca 50–60 psi aby byla slusne citliva ale pak uz je zas dost mekka. Co by se jeste dalo zkusit?

• jecnak  

Doplnit tokeny na maximum mozneho. Pak chodi dobre a je dost progresivni i na hrubsi zachazeni. Kdybys nejaky chtel, tak mam jeste 3.

• doubleingram  

Az tak, to je kolik max? Mas to vyzkouseny?

• tomxxx  

v návodu to je. Sidka na motion control 4, s chargerem 3 tokeny, RS1 si najdi.

• jecnak  

Compatibility:

• Bluto models as of 2015
                                                  • RS-1 models as of 2015
                                                  • Reba models as of 2012
                                                  • Revelation models as of 2010
                                                  • SID models as of 2011
                                                  • Argyle models as of 2007

Volume Spacer Configuration:

RS1/SID/Reba/Bluto (26" /27.5" /29" ):

80 mm:

• Factory Installed: 4
                                                  • Maximum Amount: 4

90 mm:

• Factory Installed: 3

100 mm:

• Factory Installed: 2

110 mm:

• Factory Installed: 1

120 mm:

• Factory Installed: 0

Revelation/Argyle (26" /27.5" /29" ):

100 mm:

• Factory Installed: 5
                                                  • Maximum Amount: 5

110 mm:

• Factory Installed: 4

120 mm:

• Factory Installed: 3

130 mm:

• Factory Installed: 2

140 mm:

• Factory Installed: 1

150 mm:

• Factory Installed: 0

Factory Number:

• 11.4018.032.003
                                                  • doubleingram  

Super přehled, dík.

• tomxxx  

Ale treba u sidky to tak bylo do roku 2016, od 2017 je na 100mm max 3 a instalovano 0. Tak na to pozor

• jecnak  

Asi starsi prehled. Obecne staci nacpat tokeny a nez vidli nafoukat propruzit. Pokud jich das moc, budou prekazet ve zdvihu. Zadna veda.

• Cryzyy  

Mam Rebu, dam do ni taky jenom 3 a nebyl tam žádný.

• tomxxx  

No podle mě tě posere, protože jinak svoje kolo ladíš jako magor a pak si tam jebneš těžkou vidlu. Mě by to rozhodně posralo.

• kopp1k  

S tím nábojem máš pravdu, na DT240 je to těch 50g. Ale když se bavíme pouze o vidlicích s dálkovým lockoutem, tak to je jak jsem psal.

• novas752  

Krásná, no… Ale baví mě jak ze svěťákových xc okruhů tak nějak vycouvaly. :) To o její kvalitě ledacos vypovídá, předražená m*dka.

• kubad  

ale :D

nahradila to nová verze Sidu, kterou Sram začal tlačit, a všude nasazovat

a o jaké kvalitě RS1 mluvíš? však je vevnitř to saméí co v ostatních RS :D

že je to předražené , souhlas ale ukaž mě jinou celokarbon vidlici

• Rubi  

To ze stoji vic je jeji nejmensi minus, nejhorsi je na tom ze je to tezka zvykacka, kterou podres pri prvnim polozeni do bordelu… Coz ovsem na nejakou lestenku vubec nemusi vadit, takze sve lidi si to urcite naslo

• Kacko  

Známý ji má na Luxu, jezdíme spolu Beskydy a Jeseníky, kořeny, bahno, šutry, schody, prostě to co ti ta lokace nabízí, žádná leštěnka. Po x letech úplně v pohodě a to má natočeno tak 15k a přes 50k výškových.

• doubleingram  

Tak to je najezd nekterych lidi za rok :)

• Rubi  

ja nerikam ze to ta vidle nevydrzi, ale kdyz to polozis do bordelu, tak je strasne nachylna na podreni vnitrnich noh…

• tomxxx  

Proc by nekdo delal celokarbon vidli, kdyz zvladne nizsi hmotnost a lepsi tuhost i v „hliniku“ za zlomek ceny. Navic jeste na tu dobu atyp predni naboj.

Osobne mi tohle moc nevyrovna mozna lepsi cislivost, to uz si dam radeji praci potunit sidku nebo factory.

• doubleingram  

Je to tak. Draha, parametrove na picu, blbe se nasazuje kolo, atyp naba. Mam ji, tak to musim vedet :)

• tomxxx  

Ja ji nastesti nemel, kolega z tymu jo, strasne si chvalil citlivost, vse ostatni uz moc nechvalil a presel k foxu.

• JMT  

Ty jo a zrovna citlivost mi nijak zázračná nepřišla :-D

• JMT  

Jo, ten naboj a totální nekompatibilita to zabíjí. Jinak jsem s ní byl spokejenej a to hlavně proto že se mi líbila, byla jiná a v ničem jsem nepozoroval, že by byla horší. Kdybych stavěl kolo snů, tak by tam byla…protože vzhled… a funkce mi horší nepřišla.

• Tina  

FOX SC32 Factory pre MY2020 zvýšil tuhosť takmer na úroveň modelu FOX SC34mm nohami. Hmotnosť vidlice sa tým zvýšila cca o 30g

• biker jura  

což je v reálu nesmysl ;). ale i tak ta vidle chodí tak parádně, že to korucení není takovej problém, protože drží kolo přilepený k zemi…SIDka co se sice kroutí od ost mín ale nebere nic malýho pocitově plave mnohem víc…Jen doplnění, jak píše Blacky nademnou

• Tina  

prečo je to nezmysel? máš osobnú skúsenosť s oboma verziami, alebo si tiež „strojár“? :)

• biker jura  

že vozím 34sc přece víš ;) a v ruce jsme měl i tu novu 32sc a jediné kam přidali matroš je na korunku, což ale nebyl problém tý vidlice… měla jsi někdy sundané spodní nohy a zkusila jsi jimi proti sobě pohnout ?? ;) pak určitě pochopíš, co myslím a co dělá kroucení vidlice při zatáčení apod…

• Tina  

Osobne som tiež jazdila 34SC. Mám 32SC 2019 a zatiaš som nemala osobne možnosť vyskúšať „improved“ 32SC 2020. Tu je však nejaký prvý test, ktorý naznačuje zvýšenie tuhosti.

https://www.pinkbike.com/…st-fork.html

• biker jura  

jojo já jim věřím, že tuhost se zvedla, ale srovnávat to s 34kou je nesmysl… a v tom tstu to vyplývá podobně… poměr tuhost váha už je, ale určitě dost slušnej a jak říkám, foxový vidlice chodí tak dobře, že to jak drží stopu díky citlivosti, přebije i nižší tuhost ;)

• jonti  

Ja mám zkušenost s Fox SC32 ročník 2017 a RS Sid 2019 a ten Sid je i na mých 75kg o dost tužší. Od Foxu bych bral i na XC ježdění teď SC34.

Sida mám s Brainem, posoudit teda citlivost moc nedokážu, ale nemám pocit, že by mě negativně ovlivňovala ve sjezdech.

• McBlacky  

se někdy zeptej Hofiho jak mel ruce na sračky po 4 dnech težkýho etapáku :)

• JakeF  

Ty mladý dneska hovno vydržej :)). Pamatuju Trilogy s Brainem a 2.0 gumama bez vzorku, XC zdvih je stejně vždycky o kompromisech a citlivá vidle by moc houpala :)).

• Dejv0  

Přecházel jsem z F36 s EX511 výpletem na F32 SC s karbon výpletem a z tuhosti jsem se nějak nepotento.

• orm  

Mohl bys byt konretnejsi co myslis tema pasivnima odporama ve vidlici? Kdyz si predstavim svoji rozebranou vidlici, tak tam vidim prave 4 mista, kde by mohl odpor hrat roli – gufera, pohyb vzduchoveho pistku, pohyb v tlumici patrone. Nic jineho se tam nehybe. Nejvetsi odpor vidim v guferech.

• McBlacky  

nejsem tuner vidle, výmena gufer a leštění vnejších nohou je ta lehčí část tuningu, zásah do patron a tesnení pístků už je vyšší level. řešil jsem to kdysi s T-T když jsem chtěl naladit R7.

• novas752  

Ono je toho víc, v každé noze jsou ještě 2 futra, a pak těsnění na spodku vnitřních nohou.

• orm  

Ja toho v Axonu o moc vice nevidel :-). Nevim jak vypada fox a novy rs.

• tomxxx  

Fox a novy RS jsou vevnitr velmi podobny. Jen ten fox ma v tlumeni ondost vic miniaturnich picovin do kterejch se mi nechce vrtat. RS je v tomhle daleko jednodussi.

• Aussig  

Hoši zase se dohadovat 32 vs SID. To je pod vaši úroveň. :D

• snas89  

Moondraker F podium

Tohle se mi líbí.

Nevíte, kde bude s cenou?

• doubleingram  

Ten top je myslim za lidovych 350k :)

Ale je to ultimativni stroj, po tomhle se otoci kazdy, uvidime jak se osvedci FG.

• onuce  

Mám stejný rám a trochu nepraktický je nechráněný tlumič, respektive nutno instalovat blatníček mezi zadním kolem a tlumičem.

• bimjeam  

Mondraker F podium má integrovaný blatníček

• Espen  

Kellys používá tyhle rámy a lepí na ně jen svoje nápisy?

• onuce  

On není úplně stejný, je jen stejný.

• Espen  

Takže je stejný, akorát že úplně jiný :-D

• -b-n-x-  

V devatenactem stoleti by se tomu vyroku jeste filozofove divili :-)

• onuce  

Je stejný principielně. A i vizuálně velmi podobný. Ostatně se divím, myslel jsem že frčí zalomené sedlové trubky.

• embi  

Odhadem CR

• RR SL 350K
        • RR 230K
        • R 170K

V Uk

https://www.silverfish-uk.com/…/kw/f-podium

• McBlacky  

to si teda věří :)

• doubleingram  

Tak jen ty kola jsou na krame za asi 85k. Ale i tak je to moc.

• McBlacky  

otázka kolik jich prodaj za tu cenu ;)

• doubleingram  

If myslis kola, tak pravda je, ze jsem je zatim nikde nazivo nevidel :) Podium HT uz jo, ale ne v plny palbe.

Kazdopadne za me zatim nejdezci ram, co jsem v posledni dobe videl. Bral bych hned, uz jen kvuli tomu.

• novas752  

Ja videl. Zakazkove delany pro ebike a 130kg jezdce. :)

Na tenhle ram nahozeno jen pro pobaveni – bazarovej Werk za litra pro kontrast, patri to na elektro Haibike full na Yari, XT Di2 s Magura Vyron elektrickou sedlovkou. :D

• novas752  

A jeste jedny loukote mam ve sbirce. :)

To tehdy muselo byt za totalni nesmysl, karbon ram, karbonove nohy vidlice lepene do patek a podkovy, vidlice dual air remote lock na riditka…

• doubleingram  

Pekny, 130 kg frajer? Maj limit 95 kg :)

• kyl  

Když koukám na tu vidlici,tam asi stíráky nejdou až ke korunce?

• novas752  

Ne ne, je to 160mm, vnitrne to jde predelat od 140 po 170.

A korunka je napojena na vnitrni nohy sikmo, takze to urcite az po korunku chodit nebude. Manitou Matoc Pro, stala ho 7000. :) Nakup to…

• -b-n-x-  

A ted si vem kolik by to stalo, kdyby tu top verzi udelali ve verzi e-bike. To by jiz mohlo atakovat pul mega :-)

• snas89  

Tvl!:) a to jsem spis myslel ze budou nekde na urovni orbey ktera je spis levnejsi.

• McBlacky  

Orbeu si ted nechal udelat kamarad na asx enve atd. Koukal jsem na to a super strela. Vubec bych se toho nebal.

• brundibar  

U Orbei je trosku problem u zadni stavby, pri tvrdsim zachazeni dostava casto vakl. Musis casteji servisovat. Jinak se mi kola libi, nic proti nim, jen tenhle neduh …

• Cryzyy  

máš k tomu prosím nějaké bližší informace (jak často a zda tam jsou normální sehnatelna ložiska, nebo pouzdra ) ? rozhoduji se co pořídit a OIZ je jedním z kandidátů…

• THORX  

Nevíte jak to vypadá z HT modely? Budou na Shimano 12s?

• ceo  

Ceny mají na webu:

F-Podium carbon RR SL 29 carbon/gold: 350.999/ 249 999,–

F-Podium carbon RR XX1 29, carbon/light blue/flame red: 259.999/ 174 999,–

Druhé ceny jsou v rámci racing programu.

• mpIII  

NOVINKA 2020!!! Rock Shox představil nové vidlice a tlumiče: https://enduro-mtb.com/…ik-ultimate/

Dostupné již dnes :-D

• DoomHammer  

A co Shimano a 12s XT?

• bimjeam  

A čo SLX 12s ?

• vojtechposmourny  

No mě by k tomu zajímalo, jestli HOPE plánuje udělat ořech pro micro spline.

• Mr_Mertic  

Bude na červenci. Jak XT, tak SLX.

• Tina  

Embargo končí 31.5.

• orm  

Ty uz asi klasicky vis a ja se nemohu dockat s cim prijdou :-). Snad nebudu tak zklamany, jako u gravel sady.

• Tina  

Nebudeš sklamaný :)

Prečo si bol sklamaný u gravel sád? Spätná kompatibilita so silničnými sadami, kompatibilita kaziet s MTB orechom (nie je potrebný silničný dlhší orech), varianty 2×10, 2×11 a 1×11, mechanika aj Di2. Ceny nižšie ako Sram.

• kliiima  

Já byl zklamaný, že nenabídli kazetu 10–42, když už pro ni mají ořech

• orm  

Nelibi se mne design. Mozna to bylo jen na fotkach, ale paky mne prijdou nehezky siroke, az humpolacke. Kliky jak z mtb. Postrada to eleganci silnicni sady. Funkcne ok.

Od 12s xt toho vlastne moc necekam. Jsem zvedavy jen na kazetu, pripadne brzdy.

• Rubi  

Vsichni cekame na kazetu…a jak znam shimano, tak se trochu bojim…

• Tina  

čoho sa u nej bojíš?

• Rubi  

bud neudelaji 10z pastorek, nebo bude blby rozsah, nebo to bude tezsi nez GX…

• nooski  

Rozsah bude 10–51.

• Tina  

Hmotnosť je na úrovni XG-1275 (GX), rozsah 10–51z

• orm  

Kdyz bude i nizsi cena nez za GX, tak to vidim na kopani hrobecku pro sram :-). Tesim se a zavidim, ze ty vis :-). Tyden jeste clovek pocka.

• Lister  

Doufám že se bavíte o SLX a na XT. XT na úrovni GX by byla tragedie.

• novas752  

Kdo chce gramarit muze si koupit treba XX1 nebo nejaky Garbaruky apod. GX ma uplne v pohode vahu.

• Rubi  

A cos cekal? U sramu mas nad GX taky uz jen X01/XX1 coz je u kazety to same…

• Lister  

Čekal bych nějakou úroveň.

GX je prostě sracka, XT jen závodní sada s lehkou nadvahou a vždycky to byla absolutní jistota – maximum co můžeš za své peníze dostat pokud nechceš nesmyslně připlácet za TOP sadu.

Váhu kolem 400 gr bych viděl jako optimum a konstrukcí podobnou XTR jen prostě ti a tam o něco méně odlehčené.

• novas752  

Zavodni sada je XTR, XT je plne funkcni sada ale ne zavodni superlehka.

Posledni dobou ta absolutni jistota trochu pokulhava, treba slavne m8000 brzdy.

• Lister  

Zkusil bych někdy vnímat i celkový význam vět a nejen význam jednotlivých slov.

• Rubi  

XT 10s; 11–36; vse ocel; hmotnost 338g; cena 1,1K

XTR 10s; 1–5 ocel 6–10 titan, hmotnost 227g; cena 4,3K.

XT 11s; 11–40; 1–9 ocel 10–11 alu, hmotnost 411g; cena 1,5K

XTR 11s; 11–40; 1–4 ocel 5–10 titan 11 alu; hmotnost 331g; cena 4,1K

XTR 12s; 10–51; 1–4 ocel 5–9 titan 10–12 alu; hmotnost 367g; cena 6,5K

A podle tebe by mela XT nabrat pouze 40g? Lehka nadvaha byla v poslednich letech 80–110g…A cenovku by sis pak predstavoval jakou?

GX kazeta na 11s je levny bezproblemovy drzak, na 12 se z nejakeho me neznameho duvodu pokazily…

• Charles2k  

XTR 10s 11–36 má hmotnost 272g a ne 227g

• Lister  

Dobrá, váhově to asi lepší nebude, ale minimálně konsrukčě bych čekal o rozhodně mnohem lepší řešení než má GX – to je fakt špatné. Naopak XT u mne vždy byly absolutně bezproblémové a když jsem bral kazetu na klasický ořech, tak jsme nikdy nic jiného nekupoval (samozřejmě krom jedenáctkové 11–46, které jsou ale blbé úplně všechny).

Cenovku za dobře udělanou kazetu bych si klidně dokázal představit kolem 3–4 tis, když GX stojí úplně stejně.

• Frenky Vlk  

Napadá mě ještě otázečka,budou vyrábět i dvanáctkové kazety (XT,SLX) i na staré ořechy tzn.(11–51apd.) něco jako udělal SRAM u sady NX ,nebo budeme muset všichni měnit ořechy případně náboje?

Dííkýýý Frenk.

• goofy  

Já bych chtěl spíš jedenáctku 10–45, ale tohle Shimano zařízlo… :-(

• Rubi  

Navic byla na 12s krok hazky, to byl dobrej ulet od shimana… pritom na 11s by se mi taky libila…

• goofy  

Tak to celkem chápu. Nový systém, nový ořech. Přece nebudou dělat nové XTR i se dvěma systémy páček a přehazovaček. Tohle jsem celkem chápal, ale 12 rychlostí je pro mě zbytečných (zase další převod, který třeba řadit, než člověk přeletí kazetu) a rozsah 10–45 by mi stačil.

• Rubi  

stacila kazeta pro jiz hotovou 11s sadu… protoze kazety z 11s staly za prd…

• goofy  

Kazety jsou v pohodě. A určitě nebudou tvořit nové kazety pro staré sady, které prakticky přestávají vyrábět.

• Rubi  

tak proc bys chtel 10–45, kdyz stavajici jsou tak v pohode? :D

• JMT  

Bych si na kolo 12s 10–45 dal…50 je zbytečně moc a vypadá to hnusně. 10–42 nebo 45 by bylo super…

• Radza  

Zbytečně moc?pro někoho ano. Z mého pohledu naprosto dostačující 32z převodník v kombinaci 10 až 50 kazetou… Pro naprostou většinu smrtelniků. Vypadá to skvěle

• goofy  

Protože rozsah?

• Rubi  

takze ty stare zas tak v pohode nejsou?

• goofy  

Co se týče funkčnosti s nimi nemám sebemenší problém. Hodil by se trochu větší rozsah, i když to není tak akutní. Proto bych uvítal, kdyby Shimano dělalo v rámci nové sady i onu kazetu 10–45 na jedenáct rychlostí. Jemné odstupňovaní na 12 sp. nepotřebuji, a další převod je další zbytečná otrava při řazení (11 rychlostí je až až). Co je na tom pořád nepochopitelného?

Samozřejmě je jasné, že shimano nebude dělat 11 sp. kazetu na staré sady. Nemá na to optimálně navrženou přehazku (i když to bude chodit v pohodě), a proč by to vůbec dělali, když je to vlastně výběhová sada a priority tlačí do řady x1000…

• petrun  

Pokud ne tak jejich chyba. Vydělá na to tom Sram a Sunrace.

• DoomHammer  

Tak nějak… existuje důvod, proč by 12s kazety 11-něco neměly jít na současný ořech?

• Frenky Vlk  

Osobně už kazetu SRAM NX 12 vozím právě kvůli ořechu na 11.zubů a už velice čekám…a abych pravdu řekl,doufám a věřím že shimano udělá 11–51 kazetu.Než bych tam cpal nějaké SUNRACE asi bych radši vyměnil ořech.

• petrun  

Pouhý 1 zub navíc na nejtěžším převodu je absolutně nesmyslná investice když už máš NX.

• Frenky Vlk  

No,ani mi tak nejde o ten jeden zub navíc,jako spíš to že mi nesedí odstupňování kazety sram pod vrchem 32,36,42,50.Už taď vím že shimano kdyby zachovalo 33,39,45,51 mi bude vyhovat víc,navíc ten poslední skok 42,50 o osum zubů…to za mě prostě sram netrefil.

• petrun  

Od Shimana rozumné odstupňování raději neočekávám když je schopné vyrábět takový paskvil jakým je jedenáctka s devíti zubovým skokem 37–46z. Tahle prasárna mně donutila vyměnit ořech a použít kazetu Sram.

• Frenky Vlk  

Právě proto doufám že pokud kazetu začínající 11.zuby vyrobí,zachovají rozsah 33,39,45,51 a nebudou se pouštět do podobných OSMI-DEVÍŤI stupňových odskoků…

• krabica  

Počty zubů u skoků nejsou důležité, zato procentuální skoky by neměly překročit 20%, pak už je to nepříjemné.

• petrun  

Přesně tak. Skok 42–50z u Sunrace a Sramu je jen cca. 19%. Shimano prodává cca. 24% obludnost 37–46z. Čistě subjektivně, bez měření a matematiky mi ten druhý případ v praxi vadil podstatě víc.

• goofy  

Tahle prasárna je úplně v pohodě. Stejně je to jenom vyprošťovák…

• petrun  

To, že je potřeba víc zašroubovat dorazový šroubek aby hazka ten skok pobrala a tím zhoršit chod na spodku kazety je v pohodě?

• blue.sun  

Co to meleš?

• petrun  

Spi dál.

• blue.sun  

Marně přemýšlím, proč by mi tebou popsaná operace měla zhoršit chod v dolní části převodů, a jak to mám poznat (jezdím SLX 11–46)… a pořád nic. Závěr, problém neexistuje.

• MlokCZ  

Ale zhorší. Každá přehazka zejména s excentrickou horní kladkou je konstruována na konkrétní velikost největšího pastorku a tak to chodí optimálně. U Shimana to je v tomto případě konkrétně 40z. S větším pastorkem je výsledkem oddálení horní kladky na menších pastorkách a tím to hůř řadí. U 42z kazety je to ještě zanedbatelné, u 46z to znát už rozhodně je.

Pak už tu jen zůstává diskuze o tom, co kdo považuje za perfektní funkci řazení.

U Sramu u 11s šli lepší cestou. Přehazka je konstrukcí pro 42z největší pastorek a nesnažili se následně j tomu dobastlit další kazety s větším rozsahem jako Shimano.

• goofy  

Tak vymysleli 12s Eagle, který chodí pro jistotu nahovno celý… :-D

• MlokCZ  

Tam už je otázka, jestli prostě 12s s použitou roztečí + k tomu 50–51z největší pastorek je vůbec dobrý nápad. Nevím tedy jak moc dobře/špatně chodí 12s XTR, jestli tam to Shimano zvládlo lépe.

11s Sram ovšem chodí parádně, lépe než Shimano i při použití vhodné kazety (40–42z).

• goofy  

Nevím. Vozím XTR s XT hazkou a za mě super. Cvaknu a je to tam, a to je tak asi všechno, co od řazení požaduji, takže jezdím a neřeším. Teď jsem dal na doporučení tady Sram řetěz místo Shimana, a nějak to cvaká. Tak se asi vrátím zpátky k Shimanu a zas budu jezdit. Bonus u Shimana – více schovaná hazka a možnost přeřazení o dva dolů. To mi na Sramu chybí. Jinak bych si na to beztak taky zvykl a neřešil.

• MlokCZ  

Tak máš to s 42z kazetou, tam to ještě řadí velmi dobře. Tady je to hodně o tom, jak komu sedí Sram vs Shimano páčky a pak jakým stylem řadí (liší se pak co jak snese řazení v plném tahu) a v jakých podmínkách (co jak snese hodně bahna, mírně ohnutou patku, atd.).

Jinak to stejně vždy každý hodnotí jinak (tím myslím tu stejnou kombinaci). Je tu spousta příspěvků o tom, jak různé bastly perfektně řadí, které já už považuju ne za horší řazení, ale za v podstatě nefunkční a někomu to stejně bohatě stačí.

• goofy  

Už mám 46z kazetu. 42z jsem utočil, ale už mě občas bolely kolena, tak jsem s novou řetězovkou odlehčil. Přece jenom už nejsem nejmladší. :-)

Je mi jasné, že někteří řeší řazení asi dost víc než já, ale zase si nemyslím, že jsem úplný ignorant, co by mohl jezdit na čemkoliv. Sram bych na kole zvládl, ale nevidím k tomu důvod. Nepřináší pro mě nic navíc a spíš ubírá. Plus u Sramu je zatím levnější dvanáctka, kde je větší rozsah, ale to bych stejně nechtěl kvůli tomu sběrači klacků vzadu. Ideální by pro mě byla kombinace jedenácti rychlostní 10–45 a 32z ve předu, co mělo Shimano původně v plánu, ale vykašlali se na to, a tím pádem nemusím řešit nové řazení. :-)

• wilda81  

Řazení v plném tahu jsem ochotný akceptovat leda u závodníka nebo prasete. Nechápu kolikrát se tu tento argument objevuje od hobiku, ale to vážně tak často řadíš(te) v plném tahu? To mi přijde srovnatelná prasarna jako řadit v autě bez spojky.

• xtonda  

Řadím jak potřebuju, i v tahu, je to nářadí, které má sloužit mě, ne já jemu.

• -b-n-x-  

„nářadí, které má sloužit mě, ne já jemu“ – tak jasne. Ale taky se da pouzivat neco jako rozum. Pokud „setrne“ zachazeni s naradim prodlouzi jeho zivotnost treba 10× a vice, tak mi to pripada celkem rozumne :-)

Jinak ale ja to mel vzdycky tak, ze o jeden tezsi prevod muzu radit prakticky v jakekkoliv zatezi. Ale o vice stupnu nahoru, anebo dolu je vhodne vzdycky na momentik snizit zaber. mam pocit, ze to pak i lip prehodi.

• MlokCZ  

Před lety jsem v tahu neřadil vůbec, protože to materiál nezvládal. Když to aktuální materiál zvládá na 100%, tak to klidně používám i když samozřejmě ne pořád.

• wilda81  

Asi tak. 11sp mi přijdou srovnatelné.

• p@X  

Mám X01 bez problémů od 4/2017.

• mpIII  

Jasně. Za to Shimano XTR 11 řazení s XT hazkou a GX kazetou je naprosto super… to i 9spd XT/SLX bylo lepší. Za mě je Eagle to nejlepší a nejbezproblémovější řazení, co jsem kdy na ole měl.

• blue.sun  

Znovu, pojď mi vysvětlit, proč se to zrovna u mě neděje…

A jo, mám srovnání se 40, 42 a 46 zuby…

U 46 mi paradoxně líp chodí řazení s řetězy Shimano, než s tolik vychvalovanými Sram.

• petrun  

Neumím ani nechcu to popisovat takto detailně ale přesně toto jsem myslel. Díky ;-)

• TheJD  

Na enduru mam GX eagle a na XC kole X01 eagle a ani jeden z nich nefunguje dobre, kdyz je serizeny podle te jejich merky na B gap. Kdyz to pritahnu vic, tak uz to radi krasne.

• krabica  

Mám opačnou zkušenost jak s X01, tak s kombinací GX/NX.

• lubosalbi  

Seřizuješ to s tou měrkou se zadní stavbou v sagu?

• mpIII  

Taky mě to napadlo. :0)

• TheJD  

Ne.

• mpIII  

To bys měl, SRAM to uvádí přímo v návodu. Stejně tak pokud máš oválný převodník, je třeba nastavit kliku do určité polohy (pokud si to nepamatuji špatně a ta klika se nastavuje do určité polohy kvůli délce řetězu).

• TheJD  

Radsi to pritahnu tak, aby to behalo, nez vypoustet tlumic nebo zamestnavat nekoho dalsiho, aby to fungovalo pri nastaveni podle udelatka.

• TheJD  

Tak jsem to pri ladeni tlaku v odpruzeni zkusil zmerit s odpruzenim v sagu a zjistil jsem, ze jsem to na trailu jsem seridil presne tak, jak to ma byt podle te jejich merky. Takze merka opravdu neni potreba. Aspon pro me. :)

• novas752  

Jakože aby přehazka na ten největší skočila tak tam musíš utáhnout doraz? Dobrej odborník.

• MatS  

Tak on spis myslel B screw.

• petrun  

+1

Jsi jedinej komu to opravdu myslí.

• rorschach  

Ale ten šaltr přece posouváš kvůli velikosti největšího pastorku a ne rozdílu mezi největším a druhým největším? Samozřejmě beru, že čím větší je vzdálenost horní rolny/kladky od pastorku, tím to hůř/pomaleji řadí..

• MlokCZ  

Jistě, ale pokud to je jen o větší rozdíl mezi největším pastorkem a předposledním, tak je to nejhorší situace. Tím je to pak blbě (zbytečně daleko horní kladka) na všech pastorkách kromě toho největšího.

Pokud je ten rozdíl průběžně na celé kazetě, tak je situace o chlup lepší a moc velká vzdálenost horní kladky od pastorků se postupně navyšuje k menším pastorkům.

• TheJD  

Reknu ti to takhle. Na uplne novem x01 eaglu to pri serizeni podle meraku bez drzeni kola v sagu skace opravdu hodne spatne na mensi pastorky ve spodni casti kazety. kdyz to pritahnu, aby byla horni kladka bliz kazete, tak se to spravi a chodi to suprove. Ridim se ciste tim, aby horni kladka nenarazela do nejvetsiho pastorku pri razeni nahoru, aby tam byla dostatecna mezera.

• petrun  

Doraz nebyl ten správný výraz. Myslel jsem šroub který nastavuje předozadní polohu přehazovačky.

• Romancero  

souhlas také mě vzhled klik GRX odrazuje…uchycení převodníků na klice-velmi nevzhledné. a z hlediska funkce žádné přínosy nevidím..

• nooski  

Tak nějak tam chybí 12. U SLX 12sp čekám hmotnost kazety na úrovni někdejší planety pluto. A třeba se Shimanu podaří nějakou 12sp sadu v osekané verzi konečně dotáhnout na trh.

• puka  

Půl kila snad nepřekročí. 11s má 441g, uvidíme jak to zpracují.

• otecius  

Snad bude XT cenou pod NX a vahou lepsi jak GX :-))) jsem zvedavej hlavne na razeni a kazety.

• novas752  

GX kazeta je duta, sice skoro cela ocelova, ale duta – nevim nevim.

• Lsdenski  

Nové kliky XT 12sp. budou vycházet z FC-MT900?

https://bikerumor.com/…ailable-now/

• bimjeam  

Tina, vieš aj info, kedy sa to bude dať reálne kúpiť? Obvykle to bol prelom augusta/septembra, ale posledné XT bolo predstavené viac ako o mesiac skôr ;)

• DoomHammer  

To by bylo fajn. Kolektivní vědomí B-F mi konečně úspěšně nabulíkovalo, že potřebuju jednoplacku, ale s 11s sadou mi nedává smysl :) tak udělám veletrh.

• petrun  

Nemyslel jsi spíš davovou psychózu?

Taky jsem jí podlehl :-D

• DoomHammer  

člověk mrkne na B-F, jednoplacka. vyjede do lesa, jednoplacky. jede do Jedovnic, jednoplacky… to je prostě k nevydržení :D

• -b-n-x-  

Vcera jsem tlacil kamaradovi taky jednoplacku do hlavy :-)

Ale je to takovy zpatecnik ze nevim nevim.

• petrun  

Je potřeba nasadit intenzivní brainwashing. Pomoci by mohla i marketingová masáž Sramu.