Cyklisté a dopravní předpisy po x-té

346 nepřečtených
 • Kohout

  Dnes ráno jsem jel autem z Prahy do Štěchovic a z toho, co předváděli někteří naši kolegové na silničních kolech, mi šla hlava kolem. Pro neznalé, z Prahy do Štěchovic vede podél Vltavy poměrně frekventovaná silnice (cca 25 km), která je z nějakého, pro mne neznámého důvodu velmi oblíbena mezi místními silničními cyklisty.

  Ještě v Praze na Strakonické potkávám dvojice či trojice cyklistů jedoucích vedle sebe v družném hovoru, protože si asi musejí něco důležitého povědět. Na kole se po silnici přeci jezdí proto, abych s kamarády probral věci, na které včera u piva nedošlo…

  O kus dál si skupina silničářů plete silnici se závodní dráhou, když jedou v jakémsi mini pelotonu. Skutečnost, že předjet v hustém provozu tuto skupinku o rozměrech kamiónu a jedoucí cca 30 km/h je docela problém, je evidentně vůbec netrápí.

  Za Zbraslaví se staví protipovodňové hráze a je zde uzavírka jednoho pruhu. Provoz je řízen kyvadlově semaforem. Silničář na kole Colnago zleva předjíždí stojící kolonu aut a jaksi mu nedochází, že za chvíli semafor pustí z protisměru auta. Když se proti němu auta rozjedou, tak samozřejmé nemá kam uhnout. Je komické ho sledovat, vlevo auta, vpravo příkop. Co se mu asi honilo hlavou, když se rozhodl pro tento manévr?

  Jedu dál a dojíždím dalšího silničáře. Podivně se na kole kýve, kličkuje, vybočuje tak 50 cm na každou stranu. Když ho s bohatým bočním odstupem předjíždím, tak vidím příčinu jeho zvláštní jízdy. Drží v jedné ruce mobil a píše esemesku… Bez komentáře…

  Proč to vlastně sem píšu? Několikrát se zde probíralo chování řidičů vůči cyklistům. Bohužel musím konstatovat, že určitá část cyklistů se chová krajně nezodpovědně a svým počínáním mohou snad způsobit kolizní situaci.

  Anketa: Dodržujete dopravní předpisy?

  Ano
  26x
  25%
  71x
  68%
  Ne
  4x
  4%
  3x
  3%
  • lukas aka mitro  

   Statistiku neokecas, blbci se najdou mezi vsema.

   • M_ishak  

    jj, Gaussovo rozdělení pravděpodobnosti platí všude, ať už je řeč o rozměrových tolerancích ložisek, nebo výskytu blbosti mezi cyklisty.

  • Biker jak Pes  

   Jajaja, to bude sranda tady. :)))

  • DaveX  

   Jak jedeme s přítelkyní po silnici tak jedeme vedle sebe. Pokud jede auto tak se zařadíme za sebe. Když jedu autem, tak taky potkávám mnoho cyklistů, kteří jezdí vedle sebe a nic s tím nedělají.

  • Mr.Duck  

   Proto je nejlepší na kole po silnici nejezdit, beztak se od těch aut práší a smrděj! Vivá la les!

  • kámen úrazu1  

   Občas je lepší jet vedle sebe, či zabrat balíkem půlku silnice. Předpisy nepředpisy. Prostá snaha o přežití, většina řidičů zpomalí a nebude líná otočit volantem. Přitom ti samí by cyklisty jedoucí předpisově za sebou klidně vometli zrcátkem. Samozřejmě všechno má své meze, odvíjí se od frekventovanosti silnic i dalších věcí. Další věc je, jestli je jednodušší a rychlejší bezpečně, tj. s dostatečným odstupem, předjet osm, deset cyklistů jedoucích za sebou nebo tu samou skupinku zabírající půlku silnice.

   • Bully  

    Yes.

   • daymaker  

    daymaker

   • Krutor  

    Ne že bych to nějak takhle provozoval, ale v zásadě s touto obranou souhlasím. Poté, kdy moji ženu při jízdě do práce během jednoho roku vytlačilo předjíždějící auto do škarpy, když se rozhodlo předjíždět zrovinka, když v protisměru měl taky auto, jsem ženě poradil, ať nejezdí tak při krajnici. Sice na ni budou možná troubit, ale nebudou mít místo na takovéhle předjíždění !

    Ono nikomu by neškodilo, chovat se trochu tolerantně ve všech dopravních situacích – jako řidič auta, cyklista i chodec.

    • Volf  

     Dokud nebude cyklista zakořeněn do silničního zákona jako plnohodnotný účastník silničního provozu, tak budou blbci s malými pinďoury stále cyklisty na silnici ohrožovat. Ono se stačí podívat na proklínaný a špatně interpretovaný zákon o přednosti chodce na přechodu. Tolik let to nešlo a najednou je z chodce respektovaný a nepřehlížený účastník provozu. Dokud nebude zákonem zakázáno předjíždění cyklisty ve chvíli kdy jede v protivce auto a nebude to přísně trestáno, tak budeme pořád banánovou republikou. Oni to dnes neřeší ani policajti. Nedávno mě předjížděl takový idiot na dlouhé rovince ve chvíli kdy jelo jedno jediné auto v protisměru, já jel trávou a za ním jeli policajti a dělali, že nic nevidí.

     • Ruprt2  

      Super, další ze tvých mírumilovných, slušných neútočných komentářů :-/

      Proč si myslíš, že zákon něco změní? Přibude pár řádek do brožurky, kterou nikdo nečte. Když tě někdo sundá, tak máš svá práva i teď. Cyklista je plnohodnotným účastníkem už teď nevím co tě vede k tomu, že není.

      Navíc ten tvůj zmiňovaný příklad s přechodem se moc nepovedl. Ti co pouštěli chodce před zákonem pouští je i teď, ti co je nepouštěli nepouštejí je dál. Jediná změna je, že chodci mají teď pocit nesmrtelnosti. Výsledek je 3× vyšší úmrtnost na přechodech, než tomu bylo dřív.

      • Volf  

       Jak je možné docílit toho, aby jsi mě a moje příspěvky naprosto vynechal. Nemám si od tebe co vzít a jenom hloupě neguješ cokoliv napíšu. Takže mě prosím tě vynech jo.

       • Ruprt2  

        A jak je možné docílit toho, aby jsi reagoval k věci?

        Já na tebe reagoval protože jsem cítil potřebu reagovat. S tím ty nemáš co dělat.

        • Volf  

         Název vlákna:

         Cyklisté a dopravní předpisy po x- té ( úroveň 1 )

         Moje reakce:

         Dokud nebude cyklista zakořeněn do silničního zákona jako plnohodnotný účastník silničního provozu, tak budou blbci s malými pinďoury stále cyklisty na silnici ohrožovat. Ono se stačí podívat na proklínaný a špatně interpretovaný zákon o přednosti chodce na přechodu. Tolik let to nešlo a najednou je z chodce respektovaný a nepřehlížený účastník provozu. Dokud nebude zákonem zakázáno předjíždění cyklisty ve chvíli kdy jede v protivce auto a nebude to přísně trestáno, tak budeme pořád banánovou republikou. Oni to dnes neřeší ani policajti. Nedávno mě předjížděl takový idiot na dlouhé rovince ve chvíli kdy jelo jedno jediné auto v protisměru, já jel trávou a za ním jeli policajti a dělali, že nic nevidí.

         Těžko říct, čemu jsi nerozuměl, ale zdá se že všemu. Takže pro tebe tak aby jsi to pochopil a bylo to v tvém duchu:

         Z…í cyklisté musí zmizet ze silnic…

         • Ruprt2  

          toto je k věci?

          „Jak je možné docílit toho, aby jsi mě a moje příspěvky naprosto vynechal. Nemám si od tebe co vzít a jenom hloupě neguješ cokoliv napíšu. Takže mě prosím tě vynech jo.“

          toto je k věci?

          "Těžko říct, čemu jsi nerozuměl, ale zdá se že všemu. Takže pro tebe tak aby jsi to pochopil a bylo to v tvém duchu:

          Z…í cyklisté musí zmizet ze silnic…"

          Pravda je, že občas mám problém rozumnět tomu co píšeš. někdy to musím číst i třikrát než si dokážu domyslet všechny pinďoury a blbečky a omezence apod.

          Nadáváš květnatě o tom žádná.

          Ale tentokrát jsem tomu rozumněl a reagoval k věci. Narozdíl od tebe.

          • vlasof  

           sorry ale ty jsi fakt vocas. přečti si po sobě co tu tapetuješ.

          • rasto  

           ajajaj, opravdu jsi ulitle a uplne zbytecne komentoval Volfovou myslenku hned od prvopocatku.

           • Ruprt2  

            krom první věty, jsem na něho normálně reagoval.

            v první větě, jsem jenom poukázal, že to zase píše útočně a nadává. Protože zrovna Volf nedávno řekl, že se tak chovám já. Což mi pořád hlava nebere.

       • Honza729  

        Je to marný, je to marný, je to marný… :-)))

      • jonti  

       To pousteni na prechodech, v Praze to opravdu funguje, vsude jinde je to o hubu.

       • Volf  

        Ono to funguje skoro všude. Jen pár nedozrálých jedinců se nedokáže smířit s tím, že budou muset občas dát nohu z plynu a nedejbože dokonce i zastavit a počkat, až se ta pěšácká verbež přemístí na druhou stranu silnice..

       • Honza729  

        V Praze je zase ale o hubu prejet v kolone z pruhu do pruhu, pokud se tam nachazi auto s jinou nez prazskou znackou. Okamzite zrychli a zamezi ti se zaradit. Frontovy syndrom. predbihas :-)

        Totez se deje na silnici z D1 do Kunratic pred kruhakem. Jde tam zase o zip. Tam jsou dva pruhy, jedes v levym s tim, ze se zcela dle predpisu zipem zaradis a v tu ranu jsou na tebe podnikany utoky. Nikde jinde v Praze jsem se nesetkal s tak agresivnimi ridici jako tady. Tam snad musej byt nejake vibrace… :-))

        • Volf  

         Jednou jsem vyjížděl z Prahy na Brno a levý pruh nacpaný k prasknutí. Tak jsem to nevydržel a zajel do středního a ten byl prázdný:-) Až u odbočky na Průhonice začal masakr, jak se domorodci začali cpát doprava, protože odbočovali a očividně jim byla jízda v jiném jako levém pruhu mnohem příjemnější :-))))

         • Honza729  

          jo, to je další věc co dělá Čechům potíže, bez ohledu na to jestli je z Prahy nebo z vesnice. Tri pruhy. Vrazedny system :-)

          • Volf  

           Všichni do levého. Sice pomalu ale v levém :-) Ale to není nic proti Pražákům. Je fakt, že jediný region kterému sse vyhýbám je zlínsko. Nevím proč, ale ikdyž to mají na Jižní Moravu přes kopec, tak tam jezdím strašně nerad. dokonce když tam musím spát, tak jedu raději do Hradiště a ráno se zase vracím.

           • Honza729  

            Nejhorsi ridici jsou v HK :-)

            • rasto  

             nene, nejvetsi pra.ata jsou na kladensku. statisticky dokazano.

             • karliner  

              sebekritika?

             • Volf  

              Tam jsem byl 2 x v životě, takže neumím posoudit, ale ten Hradec je dost drsnej hlavně v centru.

             • lukas aka mitro  

              Ja mel za to, ze v Karvine, bo jenom karvinak umi zpusobit dopravni kolabs na poloprazdnem parkovisti:)

              • Honza729  

               Kolabs sice zpusobi zkolabovani, ale je to kolaps.

               :-)

              • nobody  

               nee, v Havířově, konkrétně na velkém kruháči :)

               • Daník  

                jo nejhorší jsou u nás na ostravsku – po 4 hodinách relativně poklidného řízení při návratu z Čech mi vždycky spolehlivě stačí 15 minut přes Ostravu k nas*ání

             • vlasof  

              jo. Kladno je dost drsný. Středočeši obecně jsou teror.

            • maajkee  

             To mělo bejt jako na mě? Jinou logiku, než vyvolat ve mně negativní reakci v tom nevidím.

             • Honza729  

              Ty jsi už paranoidní…..u tebe je jasně vidět, jak strašně moc chceš vyvolat konflikt. :-)))))

              • maajkee  

               OK, tak mi prosím vysvětli, proč jsi napsal, že nejhorší jsou řidiči v HK? díky moc.

               • Honza729  

                Protože mám tu zkušenost.

                To by ti mělo jako vysvětlení stačit. Víc k tomu nemám co říci, protože tobě nejde o tvrzení samo, ale o to zase vyvolat konflikt.

                • maajkee  

                 přísahám na co chceš, že mi jde o vysvětlení.

                 Když někdo napíše, nejhorší řidíčí jsou v HK a nenapíše k tomu vysvětlení, tak je to docela divný ne?

                 Můžu se zeptat jakou zkušenost? Ty tady po HK jezdíš často?

                 • Honza729  

                  Ano, jezdim tam casto. Jiste tusis proc. Jsem tam dvakrat tydne, takze si dovolim tvrdit, ze ta zkusenost je celkem intenzivni. Prazska znacka snad nikde jinde (krome ostravska) nepusobi tak provokativne jako v HK a okoli. Jo a na semaforu se na zelenou tady v Praze rozjizdi cela kolona, neceka se az se rozjede prvni, pak druhy zaradi, treti to zjisti az kdyz je druhy 50 metru za krizovatkou :-))

                  • maajkee  

                   hele, ale netuším proč sem jezdíš?

                   Prazska znacka snad nikde jinde (krome ostravska) nepusobi tak provokativne jako v HK a okoli

                   To je asi trochu pravda, ale nemyslíš, že to má nějakou příčinu? :)

                   Ono dost často když někdo jede ve městě jako blázen, bliká, je nervózní, spěchá, kličkuje z pruhu do pruhu, tak to bejvá auto s pražskou značkou. ( není to pravidlo )

                   Jo a na semaforu se na zelenou tady v Praze rozjizdi cela kolona

                   Aha, asi jezdím jinou Prahou, tohle rozjíždění to mě sere po celý ČR, to není rozhodně jen v HK.

                   • Ruprt2  

                    u nás je zase syndrom Brňáka a Pražáka.

                    Auta od A někdy nědají divoké věci stejně tak jako od B.

                    Rozdíl je často, že A to umí, B ne.

                    Pražák se někde prosmýkne, udělá to tak, že je to pro něho (asi) výhodné a nikoho tím neomezí. Brňák dělá něco podobného, ale ohrozí přitom další účastníky.

                    Jakoby oba jezdí divoce, ale Pražák to umí, Brňák ne.

                    Ale v poslední době bývají cizí řidiči spíš „slušní“

                    jezdí 45 tam kde je 50 a 40 tam kde je radar. Asi proto že to tu neznají.

                    • karliner  

                     Já si tedy vždycky dávala majzla na auta se značkou Klatov a Chrudimi. To byly vždy šoféři vybavení kloboukem a řidičskými rukavicemi, jejichž reakce byly ještě méně předvídatelné, než u losů.

                     Naopak srandovní region byla vždy jižní Morava, kde připadala jedna Škoda 105 s přívěsným vozíkem snad na každého živého obyvatele včetně kojenců :-)))

                     • maajkee  

                      kdepak klatov a chrudim,

                      rychnováci to jsou ptáci :)

                      • jIrI___  

                       Prostě vyjmenujte všechny oblasti ČR a můžete tuhle žabomyší válku skončit :)

                       • maajkee  

                        přesně tak, já myslím, že to je právě uplně o ničem, maximálně bych to rozdělil na řidiče čechy a řidiče rakušáky atd. atd.

                        • Honza729  

                         Ještě než přijde Scoty, tak tě opravím:

                         Na Čechy, Moravany a pak teda ty Rakušáky.

                         • maajkee  

                          Na Čechy, Moravany

                          ale prdy, to je stejná verbeš…

                         • Honza729  

                          VerbeŽ, Maajkee.

                          Ale to hodnocení nech na Scotym, to je jeho parketa :)

                         • maajkee  

                          Ukaž mi prosím pravidlo, který nakazuje psát verbež a né verbeš, díky.

                         • jIrI___  

                          Vezmu to za něj :). verbež vs. verbeš

                         • maajkee  

                          no jo, tak patřím k tý většině blbců asi.

                          Ale furt jsem neviděl pravidlo, proč by se nemohlo psát š.

                          Když je to nespisovný slovo.

                         • Honza729  

                          Ano, patříš. Oceňuju to, žes přiznal svůj problém.

                          A dál se v tom radši už nehrab, už ses tu znemožnil dost :)

                         • maajkee  

                          znemožnil?

                          protože nevím proč by se nemohlo psát verbeš?

                          hmm, máš zvláštní měřítka na lidi ;)

                         • Honza729  

                          Na lidi ne. Na případy ano :-)

                         • Ruprt2  

                          ajajaja

                          Verbež maajkee Verbež.

                          Zase jsi tu za blbce co si počnem.

                         • obda  

                          Z etymologie (=původu) slova verbež se o psaní š/ž na konci nedá odvodit moc, i když možná jde o ustálený způsob tvožení nových slov. (Zde ze slova „verbovat“ – verbež byli čerství branci, kteří se ožrali a pak se chovali jak verbež ;)). Ovšem psaná forma se obvykle dovozuje z existujících textů (tj. knihy, noviny atp.) Pokud v nich významně převažuje jedna varianta (v tomto případě „verbež“) nad ostatními, bere se jako správná. Svého času jsem toho měl načteno hodně a velkou slovní zásobu, ale „verbeš“ jsem nikde neviděl.

                         • maajkee  

                          díky moc, to se dá považovat za trochu logický vysvětlení :)

                         • maajkee  

                          pan google

                          1 830 000 na dotaz verbeš

                          29 000 na dotaz verbež

                          ale tak asi většina lidí je blbejch a píšou to špatně, viď Honzo?

                         • Honza729  

                          Ne, většina blbců si není jistá, proto se ptá gůglu :-)

                         • JSt  

                          myslim, ze je to verbez podle vzoru fermez ;-)

                         • jIrI___  

                          Měl bys nastudovat systém fungování vyhledávačů. Nehraje se na diakritiku a v jiném jazyku než češtině je slovo „verbes“ mnohem častější než „verbez“. Proto ta převaha slova „verbeš“ :)

                         • maajkee  

                          no jasný, ale proto právě nechápu, proč by se u nás taky nemohlo psát verbeš.

                         • Honza729  

                          Ve tvém vlastním zájmu ti radím, už toho radši nech :)

                         • maajkee  

                          no stále od tebe čekám nějaký to pravidlo, ale vidím, žes nic na netu nenašel, jinak bys mi to tu už dávni vpálil a s radostí :)

                         • jIrI___  

                          K tomuhle se připojuju. Pokud nestačí slovník cizích slov, pak už to asi řeší jen telefonát do nějakého jazykovědného ústavu…

                         • maajkee  

                          no to slovo sice ve slovníku je, ale nikde tam není psáno proč se to píše se ž a né se š :)

                          jak nevidím logický vysvětlení, tak tomu nevěřím :)

                         • jIrI___  

                          „jak nevidím logický vysvětlení, tak tomu nevěřím“ Tak to pak máš asi v životě těžké :)

                         • maajkee  

                          jj, mám :)

                          přítelkyně je mgr. – ČJ a NJ a takovýhle debaty s ní vedu dost často :)

                          Vždycky mi nakonec vysvětlí, že prostě banda dědků z ústavu jazyka českýho se sejde a něco si vymyslí, logika žádná :)

                         • treatt  

                          No třeba ať mi vysvětlí, proč má společný kořen sloveso přeKOTIT se a oKOTIT se :)

                         • Honza729  

                          :-))

                         • karliner  

                          A teď si vezmi, že bylo už x-krát logicky vysvětleno, že do Pentagonu žádný Boeing nenarazil (a ani tak, jak bylo popisováno narazit nemohl) a přece se najdou ještě lidi, kteří věří tomu, že to tam našil nějaký Usámův poskok…

                         • Ruprt2  

                          Klid na tom tady záleží jenom těm co mají čerstvě maturitu a Jeníkovi, který by jinak neměl co říct.

                         • JSt  

                          vysvetli mne treba proc napises ve slove teď na konci ď a ne ť. jazyky jsou aji dost o citu ;-).

                         • Ruprt2  

                          je to necita.

                          Když už na tom bazírujete, tak na začátku věty máš malé písmeno, chybí ti tam diakritika, nepoužíváš interpunkci a naopak využíváš takovou, která není v pravidlech českého pravopisu. Cituji: „;-)“!

                          :-D

                         • JSt  

                          spravne citujes. dyt rikam, ze to je o citu ;-)

                         • Ruprt2  

                          :-)

                         • maajkee  

                          jj, to mě taky dojímá, když někdo káže o češtině, píše bez diakritky, používá samý omg, btw a podobný englický vejrazy :)

                         • JSt  

                          v tom vidim rozdil. tim, ze nenapisu velky pismenka a ignoruju diakritiku mne text degraduje rozhodne min (teda mne konkretne vubec :-)), nez kdyz je plny spatne pouzitych pismenek. ale muzes to videt jinak, to ti neberu ;-).

                         • maajkee  

                          Já třeba psaní bez diakritiky nemám fakt rád a beru to jako největší degradaci českýho jazyka a jsem rád, že mi to nebereš. :)

                         • karliner  

                          Za všechno může ta banda vedená Jungmannem, Palackým, Dobrovským a spol. Mohli jsme krásně mluvit německy a nehádat se o ď a ť.

                         • Honza729  

                          Ty vládneš němčinou zřejmě slušně, předpokládám. Před časem jsem někde četl, že u nich se zase hádají o psaný způsob ss versus takový ten znak víšcomyslim.

                          Je to pravda nebo ne ?

                         • JSt  

                          clovece mam pocit, ze tam se o nicem nedohaduji. jen se ustalilo pravidlo, ze po kratke samohlasce je ss a po dlouhe ß. nic vic bych v tom nehledal ;-)

                         • treatt  

                          :-DDD

                  • treatt  

                   Tak jako Maajkee teda asi taky jezdim jinou Prahou, ať jsou na jakékoli křižovatce přede mnou 3 auta, nerozjíždím se dřív, než za 10 vteřin (jak si postupně uvědomují, že by ti přede mnou už mohli třeba taky jet) bez ohledu na to, jestli to je Pelhřimov, Zázvrokov nad Bečvou nebo Praha..

                • maajkee  

                 Doufám, že se vysvětlení dočkám, že tě nebudu muset uhánět jako ty už asi týden uháníš consuela, kterej ti taky nenapsal vysvětlení :) Díky.

                 • Ruprt2  

                  neboj nedočkáš.

                  Já se taky nikdy nedočkám přímé odpovědi, ale na blbečky už mi nestačí ani prsty ne nohách, abych je spočítal

          • treatt  

           Co mě trochu těší, že to nejsme jenom my – jeden z nejšílenějších zážitků byla dálnice kolem Vídně, když jsem při návratu z dovolené už za sebou měl dlouhé hodiny řízení. Neděle devět večer a dálnice narvaná k prasknutí, 5 pruhů a vypadalo to asi následovně, postupuji zleva doprava:

           1. několik aut v kolonce, co to smažili přes dvěstě a každou chvilku

           stáli na brzdách, protože jim tam vjížděly auta ve stovce

           1. suverénně nejplnější pruh, rychlost proměnlivá 80 – 140 ve velmi

           rychlých změnách

           1. konstatnější, ale míchaly se tam jak auta jedoucí kolem stovky a pár

           rychlejších, co se připojovali z pravých pruhů

           1. Relativně volný, ale celkem často sem najížděly pomalu

           předjíždějící kamiony a lidi, co se připojují na dálnici, nebo začínají sjíždět

           1. Kamion pruh relativně volný, ale na konstantní rychlost 80

           Výsledek – opravdu se mi nechtělo jezdit nějakou Simírovinu a riskovat kličky z pruhu do pruhu, abych se zrychlil. Na druhou stranu nebyl ani jeden pruh, kde by se dalo jet rozumně „dlouhodistancovým“ tempem (ohled na rozumnou rychlost, bezpečnost a spotřebu) mezi 120 a 130km/h, úplně vlevo to bylo nechat se vybliknout a neustále uhýbat autům, co kalily kolem dvou set a zase brzdily na 100 i míň. Takže buď brzda-plyn, nebo jinde. V ostatních pruzích ale víceměně totéž, akorát nikdo nenajížděl superrychle odzadu, zase se auta mísily z obou stran…

           Peklíčko

           Ale jinak je to tak, je to specialita ČR, jak se jezdí ze zásady vlevo, jako by bylo ponižující jet vpravo, nebo nedejbože dokonce úplně vpravo..

           A výjezd z Prahy na D1 je toho exemplární příklad. Ale když to člověk nevydrží a dovolí si jet mírně rychleji vlevo, to je najednou vychovávačů a troubitelů :)

         • Daník  

          to Volf: ne jednou – ale vždycky, je to nová móda

        • treatt  

         Jj, zip dělá bohužel mnoha řidičům stále problém a nepřekonatelný psychický blok..

         Na D1 speciálně se ještě občas objeví „vychovávač“ za volantem autobusu nebo náklaďáku, co zablokuje oba pruhy, aby ho už nikdo nemohl „předjet“

         • Honza729  

          Jo, o tom presne pisu. Tihle vychovavaci se nevim proc koncentruji i na tom kruhaci o kterem pisu. Pritom je to jak u debilu, jsou tam dva pruhy, v pravem 200 m kolona, levy prazdny az ke zuzeni. Jakmile tam ale vjedu, zacnou se dit vylozene ataky ze strany tech v te fronte. Fakt jak silenci…

         • obda  

          V UK měli před podobnými zúženími cedule „Use both lanes“. To by mohlo trochu pomoct v chápání zipu v ČR.

          • _Lubor_1  

           A nebo po franouzsku. Cedule zůžení ještě když jsou dva pruhy a potom konec středové čáry na šířce dvou pruhů a přechod bez čáry v jeden pruh a ne jak u nás, kdy jeden je průběžnej a druhej končí. Ten francouzský model se mi líbí víc, že si ten zip vynucuje.

           • soc  

            I ve Francii je jeden průběžný a jeden končí, ale toho prostoru k zařazení se je tam daleko víc… nicméně v ranní špičce je to stejně ucpané :)

   • Daník  

    jenže Kohout zjevně nikdy v balíku nejel.

    Vůbec mě překvapuje, kolika lidem dělá problém na chvíli ubrat kvůli cyklistovi plyn – většinou největší loučkaři ženoucí se v autě závratnou 45kou mají obrovský problém na chvíli zpomalit o těch 15km a posečkat s předjetím, až v protisměru nebude vozidlo.Kam se ženou? Jsou podělaní, aby jim policajt nenaměřil 52km/h a neubylo jim v peněžence, ale že můžou mít na triku usmrcení cyklisty jim nedochází.

    Ta naše povaha česká…

    • Kohout  

     Máš pravdu, v balíku jsem nikdy nejel. jezdím na MTB a silnici se pokud možno ve vlastním zájmu vyhýbám.

     Když pominu skutečnost, že jízda v balíku není v souladu se zákonem o pozemních komunikacích (= není legální), tak mi vadí zejm. ta skutečnost, že v balíku jezdí po velmi frekventované silnici. Asi to tam neznáš, ale ta silnice je opravdu dost frekventovaná.

     A předjetí balíku v této situaci je krajně nebezpečné. Pokud potkám balík na silnici někde v polích, tak je jasné, že počkám až bude rovinka a v klidu ho předjedu. Ale na frekventované silnici není na toto prostor, spousta řidičů nechce čekat x minut, než bude z protisměru místo, začnou předjíždět a vytoří tak potenciálně nebezpečnou situaci…

  • Prtko.cz  

   Vedle sebe jezdíme normálně,protože čím více se mačkáš na krajnici, tím víc si koleduješ o problém, proto jezdím v polovině svého pruhu.

  • Richi  

   Většina lidí neuřídí nákupní vozík v obchoďáku.

   Tady píšeš o jízdě na kole a v autě.

   Neměj na ně tak vysoké nároky. :-)

   Stejně to za všechny odeserou řidiči aut, kteří jezdí po obcích jako prase, dokonce i 60 km/hod.

   Takoví jsou lovná i škodná zvěř na kterých se každý dement vyřádí.

   Nic jiného jakoby neexistovalo.

   BTW.

   Kdo jezdí MHD a absolovuje souboje s drzými a arogantními důchodci se nemůže divit ničemu. :-)

   • _Lubor_1  

    :) Jednička s hvězdičkou za ten nákupní košík.

    Jinak ti důchodci to máš jedna jedna s dnešní mládeží, která je pro změnu prostorově náročnější a ideálně by chtěli dodrzovat osobní zónu i ve špičce v narvaným trajflu. Na nástupišti lidi co se tlačí dovnitř. Ve dveřích sardinky co se třou a v prostoru pro kočárky naše zářná budoucnost. Kroužek s prostorem uprostřed pro 8 lidí a mezi nimi na obvodu rozestupy zhruba 30 cm.

    Na finále vytočenej trolejbusák co mu nedovírají dveře na druhe zastávce vystoupí a sjede slovně nově přistoupivšího nic netušícího s tím, že přece hlásil postupte dále do vozu. Nejdou zavřít dveře. Jinak nikam nepojedem.

  • M_ishak  

   Líbí se mi, jak tady, na B-F, většina nadává na D-FENSe, ale pokud se na to podíváte nezaujatým pohledem, tak člověk musí uznat, že ač to říká poněkud hrubým, nevybíravým způsobem, tak má v otázce pumpičkářů alias cyklozmrdů alias cyklovší většinou pravdu.

   Hošani, až jednou usednete za volant, tak ho začnete chápat.

   • Prtko.cz  

    Ty jsi 100% starej kamioňak ne? :-))

    • M_ishak  

     Co ťápeš za kravinu? Prostě říkám, že i v řadách cyklistů jsou méně intelektuálně nadaní, obdobně jako mezi pejskaři, bruslaři, pěšáky, motorkáři, kamioňáky, B-Fkáři, Nakoláky,…

     …a ty to zřejmě nepobíráš :O/

     • Prtko.cz  

      Jo nepobírám tuto větu: Hošani, až jednou usednete za volant, tak ho začnete chápat.

   • Biker jak Pes  

    Hm, já teda za volantem už nějaký ten pátek sedím, ale jaksi pořád nic. Sám jezdím metr od krajnice a ve dvou jezdíme zásadně vedle sebe a kličkujeme… :P

    • jIrI___  

     Dvěma rokům říkáš nějaký ten pátek? :) Tohle bych si dovolil tvrdit až po 30-ti letech každodenního řízení.

     • xshreck  

      taky kolik má naježděno xD

      • _Lubor_1  

       Oba špatně. Nejde o to kolik, ale co všechno potkal (a přežil a poučil se z toho). Předvídavost se dá naučit, ale správný reakce naživo…

       • xshreck  

        špatně? Já se vyhýbám všem kolizím. Zatím úspěšně. Nejezdím rychle, snažím se dávat bacha :) ale když mě někdo nasere tak jsem zlá.

        Btw to mám bourat abych se z toho měl poučit? Budu pravej řidič po 3 zrušenejch autech? :-D Vletělo mi do silnice už taky pár psů, nějaké děcko nebo třeba dneska u Olympie v OL mi na parkovišti zpoza auta ( z parkovacího místa) přímo pod kola vletěl cyklista. Debil. Tak co, brzdy byly dobré, pásy mě udržely. Já si zatroubil, nadával jaká to je piča a jel sem nervní dál. Je z toho taky ponaučení? že takové hovada přejet na místě xD

       • karliner  

        I ty špatně.

        Správným reakcím se naučíš jen absolvováním řady havárií?

        • Honza729  

         Ne JEN ale TAKE. Promluv si s nekym, kdo je po tezsi nehode, jak se ted chova na silnici a jak reaguje.

         • Manas  

          Uplne stejne. Jen to chvili trva nez se zase otrkas. Opravdu.

     • Biker jak Pes  

      Nebylo řečeno, jak dlouho, ale až usednete. :-D Navíc autem jezdím pořád, ať už do školy nebo každý víkend na závody, takže najeté už něco mám řekl bych…

      Jo a řidičák mám od září 2009… :-D

      • xshreck  

       Máš už aspoň 10–15k km? xD

       • Biker jak Pes  

        To stopro ne, zatím pořád závodím na kole, ne v autě. :-D Ale svůj pohled vůči cyklistům/řidičům jsem nezměnil ani, když sedím za volantem… :)

    • xshreck  

     Jojo. Dostalo se mi do ruky velké auto. Viděl jsem tak takovou krávu jak jela metr a půl v silnici :-) Tak mi to nedalo a pěkně jsem si jí postrašil. Sviňa jedna.

     Kdo nejezdí u kraje, je debil a sere šrečka .-/

     • Biker jak Pes  

      Na šrečka já kašlu, když jedu u kraje, nikdo se nemá k tomu nechat aspoň minimální rozestup při objíždění. Proto jsem se naučil jezdit dál od kraje a za mnou ať si řidiči dělají co chtějí…

      • _Lubor_1  

       Ještě můžeš vozit na řiditkách sprej s barvou co docákne tak na ten jeden metr. Když bude mít rozestup, tak se mu nic nestane. Pokud ne, tak si za to může sám. ;-) A ne že to fakt někdo začne praktikovat. I když salámová metoda by to mohla být relativně účinná do prvního zasmykování po ředjetí.

      • Prtko.cz  

       Přesně tak!!

      • xshreck  

       Jojo … a když takového cyklistu potkám na silnici když nemám náladu tak si je pozlobím :-) když jedou u kraje – dávám jim min. 2 metry. Když jede auto tak zpomalím a buď počkám nebo se tam nějak pomalu vetřu abych je neohrozil ( sám to nemám rád).

       Ale když jede ocas takhle :-) tak tu babu sem skoro líznul kufrem. A ještě jsem se tomu smál. Kéž by spadla do příkopy!

       • DoomHammer  

        já ti nevím… z mých zkušeností vyplývá, že pokud jedu u kraje, vomete mě každej debil. pokud si držím svůj cca metr od kraje, pravděpodobnost ometení prudce klesá. na cestě je spousta dementů, co se musí bezpodmínečně narvat do mezery mezi protijedoucím autem a cyklistou. větší boční odstup od kraje tohle krásně eliminuje.

        • maajkee  

         jj, taky to tak vidím.

        • jIrI___  

         Já když jedu metr od kraje, tak mě většina vytroubí. Takže jezdím pěkně po kraji, nechávám prostor autům a spokojenost na obou stranách.

         • DoomHammer  

          spokojenost do té doby než se mezi tebe a protijedoucí auto začne rvát nějakej spěchálek :-)

          před nějakou dobou proběhl na b-f tenhle článek a já si o něm myslím, že v něm je hodně pravdy

          • nooski  

           Ideálně, když člověka začne předjíždět auto a v protisměru už hezkou dlouhou chvíli předjíždí jiné auto třeba kamion. To je pak na světě krásně. Taky nejezdím úplně u kraje. Jednak je je jízda v tomto prostoru životu nebezpečná z důvodů děr a štěrku a jednak člověku chybí manévrovací prostor třeba při silném bočním větru. A že si nějaký kastrát či eunuch popř. slepice či kravička musí zatroubit, ikdyž jede člověk sám? Nu což dotyčnému se třeba bez toho troubení nepostaví a dotyčná si už dlouho nic neužila a potřebuje si to někde ventilovat. Letos mám 11. sezónu na asfaltu z toho výročí 10 let na silničce, tak se nebudu stresovat a budu jim to přát. Nemají to lehké. Někdy by ale člověk pár lidem vážně nakopal prdel za ty prasárny, ale to platí i co cyklistech.

           • DaSnail  

            ja mám s trúbením opačný problém. často by som bol rád keby na mňa zatrúbili, a tí kastráti ani hovno…

         • xshreck  

          Právě tohle myslím … Já jezdím tak 20cm u kraje… vím že i když se vedle sebe naserou dvě auta tak mě většinou objede dost daleko.

          Kdybych jel metr tak sem někde v příkopě a ještě hrozí něco jako na té dálnici jak tu babu vytlačil z dálnice ( což už jsem taky takého rapla chytal … )

          Jede uprostřed – koukni se na moje zrdcátko. Když jede u kraje tak radši i zastavím a jedu za ním když jede třeba jedno auto a pak se mu odměním pěkným odstupem. Ale co. Tady to taky někteří berou pěkně :-D zajímavá debata.

          • DoomHammer  

           chlapče, tebe bych na cestě nechtěl potkat. koukám, že asi nejezdíš moc dlouho :-)

           • xshreck  

            Se přiznám. Nejezdím dlouho. Ale prostě jsem takovej a i když bych jezdil 10 roků tak budu jezdit stejně ;)

            • DoomHammer  

             chtělo by to víc tolerance a pokory za volantem

             nevím kolik máš najeto na kole po cestě, ale ono opravdu není moc příjemný, když tě objíždí někdo s bočním odstupem pár centimetrů a ještě víc nepříjemná je opravdu situace, kdy se do mezery mezi tebou a protijedoucí auto rve spěchálek.

             možná bys měl trochu přehodnotit svoje postoje při řízení. je sice krásný, že jsi už takovej, ale na cestě to není jen o tvé povaze, ale o vzájemné empatii mezi lidmi

             • xshreck  

              Já dávám možnost pohybu všem – nikoho neohrožuju. POkud neohrožuje on mě.

              Ten můj případ – klikatá silnice, všude stromy. Z kopce a do kopce… nebylo nic vidět a on si nějaký cyklista jede jak auto. A ještě pomalu. K takovejm lidem se budu chivat tak ohleduplně, jak oni ke mě :-) Oni si zahrávají se životem, já ne… Za atem bych snesl jet 50 někde po silnici… ale cyklista kterej jede 15km/h?

              Na kole mám naježděné tak akorát. Jezdím většinou po silnicích, do terénu jen občas. Jestli ti stačí že minulé roky něco kolem 3000/rok, letos zatím litr.

              V autě za rok a pár měsíců 15k. Jestli ti to něco přidá …

              • DoomHammer  

               je potřeba rozlišovat konkrétní situaci. ano, v klikaté cestě by cyklista auto měl pustit. pokud já jedu někde, kde je blbě vidět, a za mnou auto, potom mu v nejbližší možné chvilce zmiznu na kraj a mávnu mu, že může jet. pokud tohle někdo nedělá, je kokot :-). musíme si umět vycházet vstříc. ale za normálních okolností si držím svůj odstup od kraje a přesně vím co dělám :-)

               nicméně z tvých slov jsem vycítil, že cyklisty s metrovým odstupem od kraje míjíš s minimálním odstupem vždycky :-)

               • xshreck  

                jo, pokud neni velka silnice tak ho lizam :) ale nastesti jich tolik neni

                • DoomHammer  

                 jak říkám, nechtěl bych tě potkat a doufám, že tu pochybnou čest mít nebudu

                • batafak  

                 Je fajn takhle přecházet krizovým situacím … jsem na tebe zvědavej, až jednou lízneš moc …

                 • robin!1  

                  Půjde sedět a bude o jednoho blbce méně :-)

                  • karliner  

                   toho olíznutého?

                  • xshreck  

                   Tak mě potkej – jestli budeš jeden z těch cyklistů, kteří takhle rádi provokujou … tak se seznámíme :P

                   Dneska zase – baba uprostřed jendosměrky a bylo jí jendo že 50m se za ní táhnu jak sopel .. jen trochu uhla tak sem jel těsně kolem ní. No měla nasráno a nadávala jak piča – její chyba.

                   • jIrI___  

                    Nač ta silná slova?

                   • DaSnail  

                    si fakt drsoň…

                    • jIrI___  

                     Vidím na stříbrnou jedničkovou ochcávku na hlínách, černé skla a samozřejmě nesmí chybět ultramegakřídlo na zadku a „karbonová“ nálepka na víčku nádrže.

                     • DaSnail  

                      njn, a keď si ho raz takýto liznutý a vytrúbený cyklista nájde stáť pred motorestom, urve mu zrkadlo a práskne mu ho do čelného skla, tak určite vystúpi a vysvetlia si to ako gentlemani. a možno zostane sedieť, zamkne sa a bude sa klepat jak ratlík… 8o)

                     • DoomHammer  

                      já si vždycky myslel, že ve dvaceti už bude mít člověk aspon trochu rozum. bohužel, kvůli lidem jako tady princ drsoň je tolerance na cestě dost utopická představa. no jo, asi stárnu a už nejsem mladý a perspektivní abych to chápal

                     • JSt  

                      ja uz pochopil, proc tam vozi ty spoilery. ono totiz u te ochcavky neni videt konec auta pri couvani poradne a to kridlo ti ho pekne ukaze ;-)

                      • jIrI___  

                       Mazec, tohle mě nikdy nenapadlo. Takže od teď si přestávám dělat z tuzerů srandu a naopak jim skláním poklonu, jak to jsou prakticky uvažující lidé. Netřeba navrtávat nárazník kvůli čidlům, stačí přilepit křídlo :)

                   • nox159  

                    jasny komplex maleho penisu! :D

                   • JSt  

                    kolik sis tim nahnal? 10 sekund? doufam, ze te baba dojela pri vyusteni jednosmerky na hlavni kdyz musel davat prednost nebo tak neco ;-D.

                   • Premik  

                    tak mě napadá, jestli by se agresívní a labilní bezmozci, jako ty, dali odfiltrovat psychotesty při zkouškách na řidičák. To by bylo na cestách bezpečně, že bych si možná zase pořídil silničku. -)

                    • robin!1  

                     Řidičák na zkušenou a po tu dobu kamera se záznamem povinná a dle toho se rozhodnout zda řidičák napořád dostane. ps. a psychotesty nechat přezkoušet všechny řidiče

                     • Volf  

                      Co třeba čip pod kůži a hned po narození odebrat vzorek DNA ?

                      • robin!1  

                       Pokud to pomůže zklidnit chování českých dementů na silnicích, tak proč ne! Situace je dost vážná a řidičák a silné auto dnes může mít jakýkoliv zakomplexovalý i­diot.

                       • karliner  

                        což je dobře, protože dřív ho mohli mít jen starnicky prověření zakomplexovaní idioti nebo veksláci, kteří byli zakomplexovaní idioti už jen z podstaty svého podnikání…

                        • robin!1  

                         Nevím co je na tom dobře, že jsme mentálně zaostalý národ v silných autech.

                         • xshreck  

                          sme stejne vsichni stejni. rikejte si co chcete, podle toho co tu kazdy pise jak jezdi a co mi tu vykladali tak jsou na tom stejne blbe jak na kole, tak v aute :) nevim proc resite silne slabe auta. v slabych autech se da jezdit taky rychle… byl bych zvedavy, jestli by ti borci, co se tu ohani ridicakem na zkousku, vubec ten ridicak taky meli :D tahle debata je stejne o nicem

                         • xshreck  

                          sme stejne vsichni stejni. rikejte si co chcete, podle toho co tu kazdy pise jak jezdi a co mi tu vykladali tak jsou na tom stejne blbe jak na kole, tak v aute :) nevim proc resite silne slabe auta. v slabych autech se da jezdit taky rychle… byl bych zvedavy, jestli by ti borci, co se tu ohani ridicakem na zkousku, vubec ten ridicak taky meli :D tahle debata je stejne o nicem

                   • Vilém  

                    ta p.ca jsi tu akorat ty:(

                    • xshreck  

                     Ale notak chudáci :-)

                     Ale robin! :-) copak? Jo, jestli zdržuješ provoz na komunikaci a to úmyslně – abys tam nebyl pak ty omotanej kolem stromu :-) a budeš taky asi drsňák co? .-D Odkud jsi? že bys mi to řekl. Aj vy ostatní. Co se tak projet někde na kole? :P

                     • Vilém  

                      Staci si precist muj profil a hned budes vedet odkud jsem, ty drsnaku.

                      • xshreck  

                       Nebylo přímo na tebe. ALe asi seš taky hodně ostrej co. Všeci ste(sme) po netu drsní xD

                       Zítra jedu směr PV.

                   • robin!1  

                    Takovým zmrdum vždy popřeju: ať chcípnou bolestlivou smrtí v nějaké škarpě a ať neublíží žádnému člověku, zvířeti ani stromu.

          • DaSnail  

           pekne tých bicyklistov vychovávaš, pokračuj v dobrej práci.

           keby boli všetci jak ty, to by bola paráda…

          • jIrI___  

           To já zas nedělám. Pokud jedu autem a míjím třeba 2 cyklisty, kteři jedou slušně za sebou, tak je objedu s velkým rozestupem nebo v pohodě zpomalím, zařadím se za ně a počkám, až projede protijedoucí auto. Pokud jedou 2 šašci vedle sebe (nedejbože celý balík), tak troubím, většinou jim to dojde a zařadí se za sebe. Pak je opět s velkým odstupem předjedu. Jasně, nemusel bych vůbec troubit a mohl bych je objet i když jedou vedle sebe a projet kolem toho vnitřního s minimálním odstupem, jenže nechci nic riskovat. Takže v podstatě troubím i pro jejich dobro a většinou jsem vyfakován, kam ten svět spěje… :-D

           • DoomHammer  

            zas záleží na šířce cesty. něktěří jedinci jsou schopní troubit na dvojici cyklistů i na široké přehledné cestě, kde doprotivky vůbec nic nejede a předjet se dá s velkou rezervou. asi si tím kompenzují malý péro nebo co :)

            • xshreck  

             Jo, jsem patnej ale prostě tohle mě tak serééé … a vytáčí! A nejlepší je když ještě jede víc cyklistů … mezi sebou rozestupy že tam auto nezajede a táhnou se tak několik metrů… to je taky paráda předjet… ale když sou u kraje tak to de :-) potkat víc takových magorů jak tady nahoře co psali že tak jezdí tak bych si je přál škrábat z nárazníku!

             • DoomHammer  

              kluku, zajímalo by mě, jak jednáš, když potkáš traktor s vlečkou jedoucí dvacet. to tě asi musí jebnout :-)

             • JSt  

              coece hod sem svou fotku ;-)

              ja si te totiz predstavuju jako strasnyho prizdisrace :-))

             • daymaker  

              No ty máš teda gule…

           • treatt  

            On je taky rozdíl mezi krátkým upozorňovacím zatroubeníčkem a pořádným dlouhým nebo přerušovaným troubením..krátké upozornění zdálky praktikují prakticky všichni šoféři náklaďáků na severu Itálie a je to paráda…

            • jIrI___  

             Tak samozřejmě, že jim netroubím těsně za prdelí a půl hodiny :). Jen krátce, spíš aby věděli, že je za nimi auto a podle toho se zařídili.

             • DaSnail  

              robím to rovnako. velká väčšina dvojíc sa zaradí za seba, a tí čo ne, aspoň vedia že som tam a nebudú skúšať nijaké krasojazdecké prvky

     • robin!1  

      Jo to je důvod, proč by měli být řidičáky na zkušenou, aby mladí buzici, co si něco potřebují kompenzovat o něho doživotně po pát týdnech přišli a bylo by na cestách lépe.

      • xshreck  

       Jojo a starý p**e uprostřed silnice by neměli pouštět na kolo :-)

       • vlasof  

        ale to bychom si pak nemohli vozit zadky a zadky svejch přítelkyň kam jen by se nám zachtělo a to by bylo moc špatné ;)

   • vlasof  

    dfens je (podle toho co píše) nejzas* nejzk* mrdk* zk* posr* . bez debat.

    • Honza729  

     Náhodou…jeho slavny clanek o Gangsta a nigga je vybornej :-)

     • vlasof  

      nemám jeho tvorbu zmáknutou ale to o cyklistech mě vážně vytočilo

  • Tomínos  

   Nojo no, co naděláš, u nás se postavila cyklostezka(tj. stezka pro chodce a cyklisty), na silnici se dal zákaz vjezdu cyklistů a stejně jezdí stále dost lidí po silnici. Chápu, že jízda po cyklostezce mezi mamkama s kočárkama hrozivě zhorší průměr, ale takovýhle blbosti dost vylepšují mínění ostatních lidí o cyklistech. Další věc je, pokud tě chce někdo pohladit zrcátkem, tak to udělá i když pojedeš v půlce pruhu, ale zas je pravda, že když pojedete dva vedle sebe, tak omete jen toho nalevo :-)

   • PKQ  

    zkus si jezdit po cyklostezce vždycky když bys měl, když jedeš na silničce… ;)

    • Tomínos  

     Nevím co ti na to mám říct, sobecký uvažování? Jedu po cyklostezce, kde se bohužel musím přizpůsobit, tak radši pojedu po silnici, kde je sice zákaz vjezdu, ale radši ať se všichni přizpůsobí mě, protože já jsem pan někdo, ten nejlepší a nejchytřejší a vůbec je demokracie!!!!

     • jonti  

      Priklad Dobrichovice = cyklostezka se zamkovou dlazbou o delce cca 400m vedouci po druhe strane silnice v protismeru. 2× prejizdet na druhou stran a jet po rozbite cyklostezce nebo jet po normalni ne moc frekventovane silnici 400m? Volim druhou moznost.

      • Tomínos  

       Vol si co chceš, je ta demokracie ne…

      • vlasof  

       no pokud je ta ztezka na opačný straně silnicie a na tvý straně neni značka zákaz vjezdu jízdních kol tak se s tim nemusíš zatěžovat a můžeš kulit rovnou dál po silnici.

       • midlander  

        Co jsem zaslech, ministerstvo hodlá tuhle povinnost zrušit. S čímž bych při stavu cyklostezek souhlasil. Ale nikde jsem se nedočet podrobnosti, někde mluví o vyhrazeném pruhu, jinde o cykostezce…

   • robin!1  

    Jestli po cyklostezce budou moct chodit lidi, tak pak se nemůžem divit ničemu. Pak bychom mohli na dálnici povolit dětem hrát fotbal jako v obytné zóně. Prostě ono je obrovský rozdíl pokud jedu na kole na přehradu se vykoupat, nebo jedu na kole za sportovním účelem. Co se týče ježdění vedle sebe, tak na méně frekventovaných cestách v tom nevidím problém, tak pokecáme na kole a jak jede auto, tak se zařadíme pokud je to třeba (nepřehledný úsek třeba) – pro řidiče v tom nevidím rozdíl, když jedou dva vedle sebe (možná v tom, že místo prasáckého předjíždění by musel toho v levo natvrdo sejmout, takže holt musí počkat až v bude moct předjet).

    • Tomínos  

     Nebo holt bude předjíždět ještě víc jako prase, jsou lidi kteří v zájmu vteřin takový věci jako zdraví cyklisty neřeší :-)

   • StuntJ  

    nevím jestli jsi někdy zkusil jet na kole po cyklostezce, ale kolo je poslední věc,která má co dělat na cyklostezce. Takové malé dítě, co se učí na bruslích na cyklostezce je docela dobrý adrenalin, když kličkuje sem tam a najednou se vám rozplácne před kolem. To pak člověk brzdí aj výdechem … Pak se k vám vyřítí holohlavé individuum a seřve vás, co ku*va leze s kolem na chodník ať táhnete na silnic … No paráda kytičky klid

    • robin!1  

     Dokud se nezmění zákony a nezačne to fungovat, tak pojem cyklostezka bude unás nějaký teoretický pojem z encyklopedie. Přijeďte do Havířova se podívat, co zde je značkama označováno jako cyklostezka.. pak jen nesvéprávný člověk si může myslet, že tento pojem něco znamená a že vše co je takto označené je použitelné k jízdě na kole.

     • StuntJ  

      hmm to jo, povědomí lidí o cyklostezkách je mizivé či nulové. A to se jen tak nezmění, bohužel. Tak prozatím cyklostezky budou nevhodné pro cyklisty a nám zbude hledat jiné alternativy :o(

      • Richi  

       Souhlas.

       Podle §10 – jasná tečka vyhlášky o Rozumné domluvě, může cyklista vjet na cyklostezku pouze v případě, že má nad 190cm a 130kg a minimálně s dvouletou boxerskou praxí potvrzenou US Praha.

       Všichni ostatní cyklisté mají vjezd na cyklostezku zakázaný pod pokutou rozbití držky nebo infarktu.

       Nařízení se netýká osob nespůsobilých provozu na pozemních komunikacích.

       Takové osoby si mohou dělat co chtějí. Kromě povolení vjezdu na cyklostezku mají i povolení lehnout si nahatí do vyhrazeného jízdního pruhu či vykonat velkou potřebu uprostřed křižovatky.

    • JSt  

     kdyz vidis, ze pred tebou nekdo vlaje at uz na bruslich nebo na cemkoliv jinym, tak muzes vzdycky s rezervou zpomalit a bezpecne ho objet. ze se na to vykasles a pripravis si tak krizovku je ciste jen tva chyba ;-).

     • Richi  

      Asi máš štěstí na spoluobčany. Tady na to chodci, pejskaři, maminy s kočárky a bruslaři dočista serou.

      Jestli jedeš zepředu nebo zezadu je dočista fuk. Dělaj, že tě nevidí a neslyší a občas ti tam ještě schválně vlezou.

      To si nepřej vidět co idioti vyvádějí když napadne sníh a jedeš na lyžích po lyžařských trasách. Na kole si možná mohou myslet, že zabrzdíš, slezeš, dáš si pár facek a kolo s omluvou zahodíš do křoví.

      Ale když jedeš rozjetý na běžkách a rodinka tě má uplně v prdeli a ještě začne argumentovat nesmysly, to jsou těžké stavy. To je vyplavenýho adrenalinu.

      Velmi se hodí kovové hůlky. Vždycky někoho jebnu přes holeň.

      Jak píšu někde nahoře. Pro cyklisty na cyklostezku platí zákaz vjezdu cyklistů.

     • StuntJ  

      idealista …

     • Ruprt2  

      přesně tak

     • Tomínos  

      Jenže když včas zpomalí pokazí si tepovku a to je potom peklo :-) Taky u nás máme cyklostezky(ve skutečnosti pro chodce a pro cyklisty), taky po nich občas jedu a holt, když je tam plno, tak jedu skoro stejně rychle jako kdybych šel pěšky. Mám se z toho snad posrat? Když vím, že to tam je věčně zasekaný, tak se s tím prostě smířím. A pokud možno jezdím jinudy=tak abych nejel ani zákazem ani po cyklostezce.

     • DaSnail  

      jo

  • Mamut  

   Z polovice mas pravdu (colnago nedodrzujuce semafory a SMSky za jazdy) a z druhej mas klasicky nazor kamionaka, ktoremu patria cesty a co nema motor nema narok na asfalt. Hoci je asfalt plateny z dani vsetkych (dan z auta je prdnutie do lesa).

   Ak by tam isiel traktor siroky 2.5m obsadeny 1 osobou rychlostou 30km/h, tak sice zdrzuje, ale kade inakade ma chudak ist, no nie?. Akonahle su to to 2 cyklisti alebo minipeloton o rovnakej sirke a rychlosti, tak su to debili, ktori tam nemaju co robit. Pochop, ze aj oni su doprava a maju rovnaky narok na tu cestu a nie len, ze mimo spicky ak nezavadzaju, tak ich nechas prezit.

   Povazujes za legalne sa rozpravat so spolujazdcom pri jazde v aute pre zabavu (proste si ist potocit volantom bez umyslu prevazat zmysluplne material z niekade niekam)? Pricom spolujazdec sedi VEDLA TEBA a spolu zaberate v aute cca 2.5m na sirku? Ak ano, tak preco mas pocit, ze cyklisti to iste nesmu.

   Na kole se po silnici přeci jezdí proto, abych s kamarády probral věci, na které včera u piva nedošlo…

   Nemas ziadne pravo diktovat niekomu preco smie alebo nesmie jazdit na biku po ceste.

  • martin_bakov  

   No predpisy dodrzuje malo lidi a to na obou stranach, me dneska zarazilo kolik vyrazilo svatecnich cyklistu predevsim na hlavni silnicni tahy – copak si neumeji naplanovat vylet pres jine silnice nez I. tridy :D ?

  • daymaker  

   Základ min. 2 vedle sebe, když se shcováš na kraj, jsi mrtvý muž. Češi strašně neradi v autě zpomalují. Viz. včerejší švih, paní dostala ionťákem přes okýnku kterým na nás řvala sprchu, pak zmkla a odjela. Prostě jakmile jedeš za sebou u krajnice, každý debílek tě lízne zrcátkem. Když jede traktor 20km/h, tak musí auto počkat než ho může předjet. Tak v čem je peloton cyklistů jiný… V tomhle jsem fakt nekompromisní a nikdy bych si nedovolil líznout cyklistu(y) i kdybych za nima měl jet X kolometrů. Hough

  • vlasof  

   nerad bych to viděl černobíle ale, když už se tak hrozně oháníš předpisama:

   1. neni zákon, vyhláška, dodatek kterej by nařizoval jak rychle máš po

   silnici jet (v čemkoli). A zároveň se nemůžeš divit že nikdo nejpojede po krajnici když jsou tam díry jak svině.

   Takže když nemůžeš cyklistu kterej jede 30 prostředkem silnice (protože to jinudy nejde) předejet (protože je na silnici příliš mnoho tobě podobných kteří si nutně musí vézt svoje zadky v autě) tak je to čistě jen a jen tvuj byznys.

   1. na kole kolonu předjíždět můžeš (ba dokonce by jsi měl).
   • Kohout  

    Když už jsi začal se zákony, tak jen doplním tento výňatek ze silničního zákona:

    Jízda na jízdním kole

    § 57

    (2) Na vozovce se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka.

    (3) Cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou.

    (4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.

    Tento příspěvěk jsem nepsal proto, abych spouštěl nejaký flame řidiči vs. cyklisti. Sám jezdím na kole docela často a na silničním kole jsem před nějakými 20 lety začínal.

    Chtěl jsem jen upozornit na nešvary, které se bohužel často vyskytují a dobrému vztahu řidičů a a cyklistů rozhodně nepřidají…

    • Ruprt2  

     Přesně tak.

     Když jedu na kole, tak jezdím téměř ve škarpě a vždy za sebou!

     Ale silničku už nemám a tak cesty jezdím jenom jako nouzovku.

     Když jsem v autě, tak mi vadí, když jezdí cyklisti vedle sebe, protože vždy tak jezdit nemusí.

     A když v autě potkám balík ve městě nebo na výpadovce města na frekventované silnici, tak mě to naštve a vadí mi to, ale často potkávám balík už víc mimo a to mi nevadí ani za mák.

    • vlasof  

     Pořád jsem se tam nedočetl nic o tom že bych měl jezdit škarpou aby auta mohla snadno projet.

     a odstavec (4) je to o čem mluvim.

     neflamuju. sám jezdim autem relativně dost (bohužel) ale předpisy jsou jedinej záchytnej bod kterýho se můžem v takový debatě držet.

    • RomanH  

     Pri kraji ano, ale nikde neni specifikovano, kolik to je. Nemusis vymest kazdou diru, autem obcas taky prejizdim do protismeru, kdyz je silnice jak tankodrom. A co se tyce jizdy vedle sebe, tak zalezi na poctu cyklistu. Pokud to vezmu z pohledu ridice, tak rozhodne radeji peloton, nez 10 lidi natahnutejch za sebou. Vim, ze tohle je proti tomu zakonu, ale prijde mi to fakt praktictejsi pro obe strany.

     • Bruk600  

      To je taky můj názor. Lepší je větší množství cyklistů v houfu, než by byli roztahyní na dlouhém úseku silnice. Párkrát jsem to jako řidič auta zažil – předpisovou jízdu cca. 10 cyklistů na úzké silnici a je velký problém je bezpečně předjet.

    • daymaker  

     Přesně jak píše RomanH, „při pravém okraji“, což se dá klidně interpretovat i jako vpravo od středu. Ale slovičkaření nemá význám. Jde o to, že v téhle zemi jsou zákonem permanentně vyzdvihováni „silnější“. V tomto případě řidiči. Nevím, jestli si jezdil někdy na silnici třeba v Itálii. Já ano a to se člověk vidí tam, nechápe. O Italech se tvrdí, že jsou to blázni na cestách. Blbost, jsou to jedni z nejohleduplněj­ších řidičů celé Evropy. A Evropu jsem docela projel. I když jsme tam jeli dva za sebou, tak za námi i borečci v nadupaných autech jeli i 500m, než nás s omluvou předjeli. A vůbec jim nevadilo, že jedeme 20km/h. Oni tam totiž nemají potřebu si ego honit na cyklistech, narozdíl od zakomplexovaných čechů. Bohužel, taky jsem Čech a pěkně mě to se…r…! Takže dokud nebude cyklista brán stejně jako třeba traktor, ber to s reservou, tak se nic nezmění a já nebudu volům uhýbat do pangejtu.

     • Ruprt2  

      jsem rád, že v tom zákoně není není papsané, že musíš jet max 192,3mm od pravé čáry.

      Myslím si, že to tam není schválně. právě proto, že záleží na tvé úvaze, zdatnosti, terénu, velikosti a rozbitosti krajnice.

      Když je v zákoně napsané jezdi v pravo, tak nepotřebuju, aby mi zákon obšírně vysvětloval co znamená v pravo a nepotřebuju každých 30m policajta s laserem, aby to kontroloval.

      Jinak to píšeš o Italech apod. je mentalita národa. To se taky nějakou vyhláškou nezmění.

      Na druhou stranu zrovna Italové mají nejlepší cesty a značení v Evropě a taky mají v srdcích cyklistiku zakořeněnou nejhloub z celé Evropy, to taky hraje svou roli.

      • treatt  

       Nejlepší značení v Evropě? :-D Kdes to slyšel? Sami taliáni si dělají srandu z toho, jak šíleně chaotické značení mají :)

     • Kohout  

      Ta zkušenost z Itálie je zajímavá. Já tam teda byl autem několikrát a na dálnicích celkem pohoda. Ale na okreskách to je maso, nikdo nedodržuje nic… Jezdí se stylem rychle a zběsile, dvojitá plná čára není zeď… Sever Itálie se ale hodně liší od jihu.

      Na kole jsem jezdil v Řecku a to bylo maso. Cyklista jako by nebyl. Ale nutno říct, že hodně aut tam řídí turisté. Hlavně ti z UK jsou často pod vlivem a pletou si pravou a levou stranu…

      • daymaker  

       Máš pravdu. Na jihu Itálie si nejsem jistý, tam jsem byl pouze jako turista, ale už tam jsou hlavy horké. Sever je úplně jiná země, o tom jsem mluvil. Řecko no comment. :-) Prostě jde o mentalitu. A zajímavě si se toho dotkl. Čára, jakákoliv není zeď. To je další věc o které je tady řeč, spousta řidičů se bojí cyklistu dostatečně obejt, páč je tam čára. I když je tam trojitá plná a vidím před sebe, tak ji prostě přejedu. Když nevidím, tak zastavím a jedu za cyklistou tak dlouho, dokud nebudu moct. To už se ve vyspělé Evropě naučili…

       P.S. – když se koukneme, kdo učí v autoškolách, tak je ledacos osvětluje… :-(

     • treatt  

      Zkušenost z Itálie stejná, ale prý se jedná výhradně o severu, na jihu to je prý totální Indočína..

      • Honza729  

       Ja mam projetou Sicilii skrz naskrz a tam je to celkem adrenalin…ale jde tak o prvni dva dny, pak si clovek nejak zvykne, ze znacky a semafory jsou vpodstate jen jakymsi voditkem, ale rozhoduje ten, kdo ma vetsi auto.

       Jinak nikdy jsem nevidel tolik relativne novych aut tolik odrenych…

       • treatt  

        Tak zase opačná zkušenost je Mexiko, teda výhradně v autě a jako pasažér :)

        Dopravní předpisy vůbec žádné, stopky nebo přednosti v jízdě zcela zbytečné, neskutečný adrenalin. Akorát jsem nechápal, jaktože tam nikdo nemá věčně zrušený auto, nikde nejsou bouračky..je to jednoduché – místo toho, aby se koukali a spoléhali na značky, prostě koukají na sebe a respektují, že je někde někdo dřív, ať jede odkudkoli. Když Ti u nás někdo nedá přednost, je to konečná. Tam se to nestane, protože se na ceduli nikdo nespolehne..

        Je to velké maso, ale na konci jsem nabyl dojmu, že jejich pojetí je bezpečnější, než naše. Ale musí se na to zvyknout :) A co jsem slyšel, tak cyklista tam ale moc braný není, tak bych to tam asi moc nepokoušel..

        • Honza729  

         V nasich pomerech, kde auto je predmetem dokazovani si sve dulezitosti a ega je ale jakykoliv jiny stav nez totalni drzeni u uzdy nemozny.

         • treatt  

          To je jasný no, tohle je otázka mentality místních..a to se jen tak nemění

        • Biker jak Pes  

         Úplně stejně to funguje v arabských zemích. Když jsem byl v Tunisku, nechápal jsem. Jezdilo se, jak se komu chtělo, žádné předpisy, opravdu to, co popisuješ a žádné bouračky… :)

         • daymaker  

          No a právě tak to funguje třeba i v té Itošce. Na první pohled chaos, ale po několika dnech člověk zjistí, že o sobě všichni vědí, mají sice poťukané auta, ale žádná fatalita.

         • Volf  

          To máš stejný i v Egyptě. Na silnici bez pruhů čtyři proudy aut, jenom samý troubení, ale stále to jede a nevidíš bouračku. Byl jsem v Káhiře asi 10 dnů a přejít silnici byl zážitek, ale jak jsi se odhodlal, tak to šlo. Jen ten pocit skočit mezi ta auta byl adrenalin. U nás by takto neorganizovaná doprava zkolabovala do jediné minuty.

        • Lenka.05  

         Mexiko mi přišlo ještě docela v pohodě. Totální masakr je doprava na Kubě – hlavně venkovský silničky. Ten pravý adrenalin začíná vždy po setmění, kdy tam má světlo nebo aspoň odrazku tak každý padesátý cyklista :) A když jsme v noci potkali skupinku lidí na koních stojících bez jakéhokoliv osvětlení uprostřed té jejich dálnice..nedivili jsme se už ničemu :)

         • treatt  

          Jj :) mám krásné fotky, jak si to dvě zdravotní sestry šinou v levým pruhu po dálnici :)

          A jedinkrát jsme jeli taxíkem, abysme trochu ušetřili čas…no, řidič přehlédl jeden z těch „retardérů“ a nechal tam tlumič :))) Kuba je prostě úžasná země..

        • karliner  

         A to všechno je úplnej čajíček proti Moskvě nebo Petěrburgu…

  • DaSnail  

   mimo mesto väčšinou dodržujem, v meste väčšinou ne

  • Pebe  

   je taky hloupost jezdit po štěchovické autem o víkendu kolem 9 hodiny, kdy tam pravidelně jezdí balík směrem Zbraslav-Štěchovice a zpět ;-)

   • daymaker  

    :-)

   • karliner  

    Tak co jsem tak slyšel, tak je to spíš takové předváděcí molo „cyklomodelín“, proto si myslím, že tam automobolisté jezdí spíše okukovat.

  • DoomHammer  

   100 :-D

  • midlander  

   Jakožto cyklistu/auto­mobilistu mě podobní výletníci a modelové poměrně serou, obzvláště výletníci (3× za rok na kole) se na kole i na rovině docela motaj, takže někdy člověk aby se bál je vůbec předjet. Obzvláště báječné je to když na vás takoví experti „jedu bezpečně v půlce pruhu“ vykouknou v nepřehledném úseku. S čistým svědomím je vytrubuju. Rád je budu bezpečně předjíždět, když mi na to daj prostor. Nechtějte po mě abych jel po klikatý cestě třeba kilometr rychlostí 15 km/h, protože si dotyční/é potřebujou vyprávět. BTW až vás někdo smete, vina bude na vás, protože cyklista se má držet pravého okraje vozovky. Což zcela jistě není půlka pruhu.

   • DoomHammer  

    existuje taky spousta případů, kdy jel cyklista v nepřehledné pasáži u pravého okraje a auto ho nechutným způsobem ometlo s minimálním odstupem a cyklista skončil ve škarpě. lidi občas jezdí jak hovada a vůbec je nenapadne, že by za tou zatáčkou taky mohlo něco jet. občas mám pocit, že spousta řidičů v okamžiku zapnutí motoru auta vypne mozek.

    • Volf  

     To je tím, že nejsme civilizovaná společnost, kde by vyšší princip mravní jednoznačně hájil toho v daném okamžiku slabšího nebo zranitelnějšího. I když jsem výše psal o zákonu, tak jen proto, že v banánových republikách jako jsme my je zákon alespoň minimálním způsobem ochrana toho slabšího. Byl jsem párkrát ve Španělsku nebo na Malorce, pochybuji, že by měli extra zákon na ochranu cyklistů a přitom se tam na kole cítíš jako v ráji a naprosto bezpečně. Pokud tedy nenarazíš na auto z půjčovny řízené čechem nebo rusem.

     • DoomHammer  

      mám pocit, že v téhle naší směšné zemičce je auto opravdu jasným symbolem moci a blahobytu. určitá část národa ho používá jako prodlužovák penisu a řídí stylem „uhni pyčo, teď jedu já a ostatní socky do škarpy“

      • Volf  

       Drsně ale pravdivě řečeno. Auto je stále bráno jako výraz luxusu a nadřazenosti. Nikdy nepochopím proč jsou pro tato prasata ty 2 vteřiny co by se zdrželi natolik cenné, že ohrozí vědomě lidský život a riskují, že ho zkazí spoustě dalších lidí.

       • DoomHammer  

        protože maj pocit, že v autě jsou něco víc. mají v sobě určitej problém a auto jim pomáhá kompenzovat si ho. cítí se jako velcí borci. to samý ale platí pro určitou skupinu cyklistů, kteří si koupí drahý kolo a pak jezdí jak prasata, naprosto bezohledně. hovada jsou rovnoměrně rozptýlena v celé populaci

        já osobně to nechápu. asi jsem na tohle moc vyrovnanej člověk. auto je pro mě hlavně nástroj. ano, rád se svezu, rád se autem projedu, moc rád řídím a baví mě to, ale pořád si uvědomuju, že je to jenom auto a moje sezení v něm neznamená lautr nic.

        • Volf  

         Já to mám hodně podobné. Auto pro mě neznamená nic víc než přepravní prostředek z bodu a do bodu b. Jak vidím spojlery, černý okna, bejzbolky kšiltem dozadu, klobouky tak už to jsou určité indicie. A kapitola sama pro sebe jsou řidiči Audin.

         • daymaker  

          jj, nerad to říkám, ale musím souhlasit. Klasické Audiny z druhé ruky. To je záruka komplexu… Bohužel zatím neznám jedinou vyjímku. :-(

          • jIrI___  

           To v našem kraji jsou audiny v pohodě, ale třeba takové Passaty, to jiné kafe :)

    • treatt  

     Minulý víkend, rozbitá trasa mezi Čelákovicemi a Mstěticemi. Jedem při kraji, úplně na kraji strašný díry. Z protisměru se najednou vyřítil jeep, minimálně 70, bez nároku udržet svoji stranu silnice, takže sebezáchovný úcuk až na okraj, parťák za mnou už neměl prostor uhnout víc, tak vzal 20cm hlubokou díru, defekt naráz obou kol zároveň.

     Docela by mě zajímalo, co by frajírek dělal, kdyby tam místo nás jelo auto..nebo jinak, jak by se tvářil, až by měl rozflákanej předek svého dvoutunového mazlíčka..

     • Medunka  

      V tomdle kraji je nějaké pravidlo, že čím menší silnice, minimální provoz, tak tě projíždějící auto musí nechutně vytroubit a líznout tak tak, což vůbec nechápu, když jede jeden, dva cyklisti – ve dvou si říkám, že vidí dva cyklisty a hnedka si myslí, že jedou vedle sebe ikdyž jedou za sebou – ta vzdálenost a úhel jejich pohledu asi dělá své.

      Ale občas řidiče chápu, páč co jsem teďka zažila v jistém oranžovém balíku, tak to byla síla. Člověk dopředu zakřičí pozor auto a oni nic, dál prostředkem silnice, tři vedle sebe, jako kdyby se nechumelilo. Nebezpečný předjíždění stylem cyklotýpka, který dojíždí balík a musí o sobě dát vědět tím, že celý balík (jelo se po dvou) předletí a auto v protisměru troubí jak blbé a stojí na brzdě.

      Pokud se tito debilci nenaučí slušně jezdit, tak s řidiči nic neuděláme, vážně nás brát nebudou :-(

   • Bruk600  

    Vina bude na tobě. Oni sice porušují předpis, ale to tobě nedává právo je záměrně ohrožovat. Jak má Landa v jedné písničce " předpis je předpis a vůl zůstane volem "

    Nevím kolik máš najeto na kole a kolik v autě, ale mám pocit, že nejvíc volají po dodržování předpisů u ostatních řidiči aut, kteří je svým způsobem jízdy porušují velmi často.

    • midlander  

     Jsem ti napsal dlouhý zdůvodnění, ale jelikož když se do toho zaberu tak mi to trvá, po odeslání se mi vše smazalo a neobjevilo se tu nic.

     Tak ve zkratce, možná i zmateně, protože mne kolega mezitím lehce opil:

     Kolo i auto obojí málo, kolo stále vede. V autě o obsahu motoru 1124 cm3 a výkonu 44 kW moc předpisů porušovat nejde.

     Mně v autoškole říkali, že jestli chci v pořádku dojet do cíle, mam jezdit defenzivně. Vždycky předpokládát, že ostatní jsou pitomci, nedávaj pozor a neumí jezdit. Když si vynucuješ svý území na silnici děláš přesnej opak. Netušíš kdo za tebou jede, jaké má zkušenosti a jak zareaguje, zbytečně vnášíš na silnici nervozitu a narušuješ plynulost. Je to podobný jako ze zásady neuhybat problikávačum v levym pruhu dálnice, nebo říkat že ve městě jsou souběžné pruhy rovnocenné a proto mohu jet v levym piánko. OK, máš pravdu, ale jestli chceš nějak zvýšit bezpečnost provozu, tak tímhle tomu zrovna nepřispěješ. Jakékoliv narušení plynulosti provozu zvyšuje riziko nebezpečný situace. Nemělo by tomu tak být, ale je to realita (na zipu taky nic není, a stejně se u něj dycky vytvoří zácpa a následně se někdo oťuká). Ať už jde o traktor, kamion, telefonující blondýnu/manažera, nebo cyklistu v půlce pruhu. Když je cyklista tam kde má být nebo se uklidí na krajnici, tak stačí drobná korekce směru k předjetí a jede se dál. Když ho objevíš v půlce pruhu, následují brzdy (zabrzdí i ten za mnou?), vyhodnocování situace (stihnu ho tady předjet?), obecně nervozita (je ten člověk střízlivej, když se tak motá?). Já se skovávám radši co nejvíc na kraji, zatim mne lízli jenom dva volové co by mne asi jinak sejmuli (kdybych jel dál od kraje), i jinak třeba na křižovatkách předpokládám to, že na mne řidiči kašlou (zrovna v pátek mne na 500 m zamýšleli 3 lidi sejmout, ani jeden z nich mne prostě neregistroval) a považuju to za bezpečnější způsob jízdy.

   • daymaker  

    No nevím, když mě někdo protrubuje, tak je to pro mě záruka blba… ?!?

    • Volf  

     Kdysi jsme řešili s partou, jestli by nebylo od věci montovat do aut nějaký klakson, který by nebyl tak hlasitý a přesto cyklistu upozornil. Často díky větru to auto neslyšíš a ten standardní klakson by tě shodil z kola.

     • daymaker  

      Neměl jsem na mysli, když někdo lehce velice krátce zatroubí třeba v nepřehledném úseku, aby mě upozornil a přitom zpomalí. Takovým řidičům se snažím co nejvíce usnadnit předjetí. Měl jsem na mysli typické „macho“ troubení…

      • Volf  

       A nejlepší jsou ti co se potichu připlíží až za ,, kormidlo ,, pak lehnou na klakson jako smyslu zbavení …

       • treatt  

        Ideálně naložená Tatrovka jedoucí 80, v momentě, kdy dostaneš pecku vzduchu, přesně ve stejný okamžik šofér pustí ten „vlakovej“ klakson…to je docela zážitek to ustát..

        • t29  

         tatrovka je v pohodě, ale kamion s přívěsem, co tě zamete do příkopu – mezi auto a návěs – do příkopu – doprostřed pruhu – a ještě nakonec dostaneš pohlavek od ledabyle utaženého popruhu plachty…

     • Ruprt2  

      to není úplná blbost. Něco podobného mají motorky na zvěř.

     • DoomHammer  

      spíš by nebylo od věci nemontovat na kola a do aut idioty :-) ale to je hodně utopická myšlenka :-)

    • Schoscha  

     ono zase je troubení a troubení.Je rozdíl, jestli se někdo opře o klakson a troubí jak kosočtverec, anebo „tůtne“ stylem „bacha jedu“.

    • midlander  

     Když tě někdo krátkým zatroubením upozorní, že porušuješ dopravní předpisy, tak je to blb?

     • DoomHammer  

      ono je rozdíl krátký zatroubení a dlouhý vzteklý troubení. ty možná troubíš krátce jako signál „pozor jsem tady“, ale mnozí řidiči si užívají dlouhý troubení těsně za něčím zadkem

      • midlander  

       Já troubim krátce ve stylu „už nejste v hospodě ale na silnici“. Člověk na to musí sundat ruku z volantu (palcem to nezmáčknu, což v dané situaci není to pravé. Podobně jako když mne oprasí někdo v autě, tak ho upomenu, že je prase.

       • Chiron  

        Když už troubím na cyklisty, tak ne těsně jim za zadkem kdy už šlapu na brzdu, ale lehce předem a normálně jen klepnu na klakson. Většina cyklistů okamžitě bez problémů uhne a nějaké fakáče si nechá na pozděj. Ale už sem taky potkal ocasa v autě, který jel 100m za mnou 35km/h, doprotívky kolona a předjet fakt nešlo i kdybych jel po trávě a uhnout už nebylo kde. Pak začal předjíždět, ruku na klaksonu a jak do něj tlačil, tak se pomalu zarýval do sedadla a troubil po celou dobu co předjížděl. Fakt takoví kreténi si zaslouží přes držku, klíče zahodit do pole a řidičák na druhou stranu do vysoké trávy…

        • midlander  

         Já bych počet zmáčknutí klaksonu v životě spočítal v klidu na prstech jedné ruky. Většině skupinkových cyklistů stačí slyšet motor auta a zařadí se, debílky ve votuzenejch kárách ani protroubit nestihnu, protože se starám prvně o sebe a řízení svýho auta. Někteří zde ale chtějí mermomocí dokázat že řidiči jsou všichni agresivní kokoti a je třeba jim to nandat.

     • daymaker  

      Psal jsem výše(níže) o „macho“ protroubení. O kratkém zvukovém upozornění tady nikdo nemluvil… .-)

   • Gorgov  

    tak s touhle, podle me, picovinou tedy zasadne nesouhlasim :)

    • Jonáš1  

     Každý má jezdit tak aby neohrožoval sám sebe ani ostatní.

     Každý je strůjcem svého štěstí.

     Když jedu po cyklostezce a jedou dva bikeři vedle sebe okamžitě pískám a řeknu jim že se jezdí za sebou nikoliv vedle sebe atd. atd. už to nebudu tady dál rozebírat.

     Osobně jezdím tak jak se má podle zdravého lidského rozumu, něco berů z předpisů a něco beru z lid. rozumu.

   • ememem  

    to chce taketo cyklopruhy (prebrate z d-fens)

    • Rychlej turista  

     Určitě by to fungovalo dobře, ale bylo by to jen za nepatrný zlomek ceny slavných a nefunkčních cyklostezek po česku. Takže to u nás nehrozí, protože by se zvedla jen bezpečnost na silnicích, ale jinak by z toho nikomu nic do kapsy nekoukalo.

     • ememem  

      pockaj, predpokladam ze si to myslel ako vtip (s vynimkou toho co komu kuka do kapsy) lebo toto je trocha patlogicke riesenie problemu nedostatku ciest pre cyklistov.(ne­hovoriac o tom ze to nesplna poziadavku na siru jazdneho pruhu atd. atd.)je skor neuveritelne ze to vobec existuje (pokial to neni montaz alebo daka recesia.)

      • Rychlej turista  

       Pochopil jsem to tak, že auta v tom pruhu normálně jezdí, ale jakmile jede cyklista, tak ta čára řidiče vede k tomu, aby ho objížděl s bezpečným bočním odstupem. Správně jsi poznamenal, že šířka pruhu neumožňuje bezpečné předjíždění, pokud v protisměru něco jede. Bez té čáry si ale řidiči myslí něco jíného.

       • ememem  

        aha, tak to potm hej, to by bolo nieco ine, to som to pochopil asi zle ja ze je to ako vyhradeny pruh. len kua preco iba v jednom smere?

  • DoomHammer  

   kdepak máme našeho hrdinu šrečka? :-)

   • xshreck  

    procpak me nazyvas hrdinou? jestli me omezuje nekdo, kdo dobre vi co dela tak co. kazdy si to resi podle sveho ;) jo k te cyklistce jak tam kdosik psal. kdyz za ni pul minuty jedu a vi o me kdyz se otoci… tak ma jet na stranu kdyz tam neni misto. usetril jsem si minuty. ne sekundy. ale stejne jste taky borci :D delejte si co chcete. aj kdybych jel na kole tak akorat nadam ;)

    • DoomHammer  

     v týdnu jsem se byl párkrát projet kousek na cesťáku. pokaždý, když jsem si nedal pozor a schoval se víc ke kraji, než je můj oblíbený cca metr, nějakej čurák mě oprasil s minimálním bočním odstupem.

     šrečku, nevím nevím, ale asi se ti nepovede přesvědčit mě, že se jezdí nalepenej na pravou krajnici

     • xshreck  

      já jezdím tak 30–40cm … podle toho jak kde. Mě prostě nepředsvědčí zase opak. Chtěl bych tě vidět na frekventované silnici jak tak jedeš. Já bych se teda o sebe dost bál. Jak myslíš no :-) ono to je teda možná aj jedno. Ale abys nedoplatil až třeba někde vyjede kamion :P

      • DoomHammer  

       za těch cca 12 let, co tak nějak víc jezdím, se mi moje pravidlo o bočním odstupu prozatím pokaždé vyplatilo.

       každopádně pořád nechápu tvoje tendence „vychovávat“ lidi jedoucí dál od kraje. to je fakt takovej problém předjet i je s dostatečným bočním odstupem? nebo je to jenom frajeřinka mladíčka s čerstvým ŘP?

       • xshreck  

        čerstvej nebude. Na silnici nefrajeřím, ale nenechám se sám zabít kvůli cyklistovi, kterej jede pomalu upsotřed, takže já pak musím mydlit ( tohle platí ale u těch vedlejších silnic, kde většinou je hovno vidět co jede do zatáček) příkop, abych ho objel. To by mě nesralo, ale nemám rád když je milion zatáček a on neuhne a neuhne i když ví že tam jsem. A zabít se kamionem jedoucím v protisměru? To radši udělám myšku blízko kolem něj ;)

        Jinak jezdím dost slušně, frajeřit nemám zapotřebí. A jak psali – ušetřenejch 10s. Ono to někdy není jen 10s. A jak psal kamarád, tohle téma nemá cenu xD Jenom tu akorát přikládám pod kotlem, každej si myslí něco jiného a já už to nebudu řešit. Stejně auto nemám, tak velké jak jsem měl teĎ už mít nebudu ( i když bych rád ) a radši jezdím na kole podle svejch rovnic.

        Každej za svojí blbost jednou doplatí, buď e stane něco jemu a má po ptákách nebo udělá něco někomu druhému, buď ho pak chytí nebo ne.

        Říkejte si že sem piča, vím dobře co dělám. Po světě jezdí i hůř jak já. Nevíte jak jezdím – tak neříkejte něco o řidičáku. Třeba jezdím líp jak Vy. A řidičák byste neměli mít vy a ne já ;)

        S těma velkejma silnejma autama – ano, jezdívám většinou v silnějších( ne zase moc…) a větších ( 85–100kw), ale co ej na tom? Závist? Jezdím s nima stejně tak, jako když jsem jel ve fabii nebo felině. Se podívejte kdo furt bourá, staré slabé auta, kterýma nějaký ocas jede rychle i když na to to auto nemá. TAk nechápu co tady říkátě že si lidi kompenzují malýho ptáka velkým silným autem. Někdo třeba jo – ale všichni? ;)

        Když pojede takovej favál do zatáčky 100, kde je cyklista. Co se stane? Stihne uhnout? Proti tomu taková nová Octavia, tvrdší podvozek, stabilizace ( přes ABS, ESP až kdo ví co ). Kdo na tom bude líp? Silnější auto, které ten motor ještě dokáže vynést nebo ubrzdit, nebo fávo které letí jak šutr a převrátí se pomalu přes toho chudáka? :-)

        Jéj já jsem někdy tak hádavej že to není ani možný. A všichni se dycky chytnou. NA tohle téma je tolik a tolik blbejch názorů ( ať už moje nebo vaše) že to ani není možný xD a člověk se tomu už akorát směje. A já se tomu prosím směju xD

        • DoomHammer  

         bavíš mě chlapče, čím dál víc :-)

         fakt by mě zajímalo jak reaguješ když před tebou jede traktor rozvalenej přes celej pruh, když ti vadí cyklista, kterej jde v 90% objet protisměrem i v okamžiku, kdy není nalepenej na krajnici.

         obecně platí pravidlo – pokud nemám možnost předjet bezpečně, nepředjíždím a počkám si. pokud se někdo za každou cenu snaží spěchat, je to prostě a jednoduše čurák. ale tos asi v autoškole přeslechl, když sis snil o silným velkým autě :-)

         howgh, domluvil jsem. kokota nepředěláš a hovado schopný líznout cyklistu s minimálním bočním odstupem podle mě za volant nepatří

         • Ruprt2  

          přesně tak, když mě předníždí nějaký blbeček co u toho kroutí hlavou nebo si i zatroubí (to se mi téměř nestává, tak aby nebyl flame), tak si vždycky sám sobě říkám, a kdybych byl traktor, nebo koňský povoz, tak uděláš co blbečku.

          • xshreck  

           Předjedu tě stejně jako kolo – protože tu někteří jak traktory jezdí ;)

           Mno, s hammerem se možná nkdy potkám tak jsem na něj zvědavej xD

          • xshreck  

           A jezděj aspoň rychlejc ;) a nemůžou za to že omezujou ostatní tak co.

           • Ruprt2  

            jestli jezděj rychlej, to je otázka.

            Ale chápu tě správně, že ty jsi takový solidární?

            co je velké to má respek, co je malé mám mít respekt z tebe?

            :-)

         • Igor Hnizdo  

          Ja bych se na toho pulmozka vykaslal. Jednou proste nekoho zabije at uz do nej hucis nebo ne. Bud sebe. To nam vsem spadne kamen ze srdce. Nebo nekoho dalsiho. To si na nej pujdem plivnout az pujde sedet. Pripadne oba. To si pujdem plivnout na jeho hrob.

        • Rychlej turista  

         Nemáš vůbec žádné zkušenosti, ale zato bezdůvodné sebevědomí z tebe přímo tryská. Teoretizuješ nad nesmysly a přitom jezdíš na doraz, bez předvídání a proto vůbec nebereš v úvahu, že lidem jsou tvé centimetrové výpočty ukradené a jakmile někdo nepojede přesně podle tvých představ, tak ho sejmeš, protože nemáš vůbec žádnou rezervu. Cyklista navíc není tramvaj, okolo které těch 20 cm projíždět můžeš. Je jen otázka času, kdy někoho sejmeš. Kdybys byl starší, tak by ses choval jako psychicky narušená osobnost, takhle je to snad pouze psychická nevyzrálost daná věkem. Obojí je ale stejně nebezpečné, pokud takový člověk dostane do ruky zbraň nebo cokoliv jiného, čím může pohodlně zabíjet a proto bys ve vlastním zájmu měl odevzdat řidičák rodičům a požádat je, ať ti ho vrátí, až dospěješ.

         • xshreck  

          Tak to se trocha pleteš xD Na doraz jsem nejel hooodně dlouho ;) btw jestli doraz bereš jako 1–2×m plynu tak to máš asi zajímavé auto. Nikoho neterorizuju, terorizujou ti, co jezdí jak ocasové ostatní.

          A je mi jedno co tam jede ;) Vy asi hovno jezdíte taky co. Bikeři, kteří si před x lety prošli autoškolou a teď si jezdí tak, jak je napadne xD Ať vás mrdka poskáče hoši, vás někdo namotá o strom, ne mě :) Biku zdar, jedu se projet do PV

          • Vilém  

           Preju at ti seberou papiry driv nez nekoho zmrzacis ty hrdino. Jezdim autem kazdej den cca 70km, ale takovejm prasatum, co si hraji na skolitele, preju aby skoncili v prvnim strome u cesty.

          • kafac  

           Uz chapu proc je v Americe plnoletost od 21… ale nechapu jak tam muzou davat ridicaky v 16, u nas je zcela evidentne i 20 malo…

           • xshreck  

            já si na školitele nehraju. A co teda děláte s vaším počítáním Vy? :-D Já z vás mám dost. Chtěl bych vás vidět taky v autě. Jak dodržujete všechny předpisy. Když už jezdíte metr a půl od kraje na kole… v autě tj kolik? dva? :-D

            • Vilém  

             Ne vubec si na nej nehrajes, ty se za skolitele povazujes. Pokud nekdo brnka zrcadkama do cyklistu, tak je to proste prase na ntou. Psal jsem ti vyse, ze za volantem jsem kazdy den. Pokud jede nekdo podle toho jak popisujes, tak proste pockam, az ho budu moct bezpecne predjet. Chodil jsi ty vubec do autoskoly, nebo ti ji nekdo zaplatil bokem?

             • xshreck  

              Udělal jsem jí levou zadní ;) V autoškole tě stejně naučí velký hovno.

              že jezdíš každej den neznamená že jezdíš jk bůh. NA kole se pak mlůžeš chovat taky jak pán? že si zabereš místo prostoru jeden metr metry rovnou tři? :_D Nejseš náhodou jeden z těch, co jezdí půlkou auta pomalu i v druhém pruhu?

              Jak ti říkám, já tě v životě řídit neviděl, ty mě taky ne tak nad jendou věcí která mě sere a dělám ( pozn. že jsem nikoho zrdcátkem nebrnknul, takovej pošuk nejsem ;)) tak už by mi měli brát řidičák.

              Jinak sem tě možná potkal. Jel jsem totiž na macochu a u blanska byly takoví dementi xD

              • Vilém  

               Nema to smysl, svoje jsem ti napsal vyse a opravdu ti preju, abys ze silnic zmizel co nejdriv.

              • Honza729  

               Jeden profik ridic mi kdysi, kdyz jsem mel podobne silacke kecy jako ty rekl:

               „V momente, kdy si o sobe myslis, ze umis jezdit, jsi odsouzeny k tomu, abys mel nehodu nebo se zabil. Ja si po petatriceti letech o sobe netroufam rict v tomto smeru vubec nic“

               Vem si z toho pouceni.

               Jinak ti chci pripomenout co tu jeste, myslim, nezaznelo: Jakmile mijis cyklistu v blizsi vzdalenosti ve vyssi rychlosti, tak uz jen sila vzduchu vznikla kolem auta dokaze rozhodit i jinak stabilniho cyklistu. Jinymi slovy: cim dale budes od cyklisty pri jeho mijeni, tim bezpecnejsi je to pro oba.

               Zda se mi, ze ty to zjistis teprve az se neco stane. Ale pak uz bude pozde.

              • Ruprt2  

               ajóó, ty jsi z UH, to docela mění celou situaci.

               Co se řidičských schopností týče, tak to je už diagnoza. ;-)

              • kafac  

               Mas pravdu v jedne veci,v autoskole te nauci hovno. Nejdulezitejsi je praxe a pouzivat mozek. Ty nemas ani jedno.

               Uz te napadlo co se asi stane, kdyz foukne vitr, praskne galuska nebo ten cyklista najede na kamen a hodi to s nim trochu do strany nebo nedej boze spadne? On bude asi mrtvej, ty na hodne dlouho zavrenej a zbytek zivota si budes vycitat jakej jsi idiot…

               Nevim kolik mas najeto v aute ty, ale myslim ze ne vic jak ja na kole v aute mam mnohonasobne vic jak ty… snad jednou dospejes…

         • jIrI___  

          jIrI___

        • Krys  

         ad nenechám se sám zabít kvůli cyklistovi

         Ak ide cyklista uprostred pruhu, nemusíš do protismeru. Nikto ťa ničim nenúti ísť do protismeru. Takže vlastne ani nie si v ohrození života. A už vôbec nie zo strany cyklistu.

         Ono je to skôr naopak. Mnoho cyklistov sa presunie ďalej od okraja práve v neprehľadných úsekoch, aby odradili vodičov aút od predbiehania.

         Ak by si totiž ostal s bicyklom pri krajnici, vodič auta by mohol vyhodnotiť situáciu špatne a začať ťa predbiehať. V prípade, že by niečo išlo oproti, vodič nemá problém strhnúť volant a vytlačiť ťa z cesty.

         A presne tejto situácii sa zabraňuje tým, že sa jazdí ďalej od krajnice. Obzvlášť v neprehľadných úsekoch. Takže v tejto situácii sú cyklisti tí, ktorí sa nenechajú zabiť kvôli bezohľadnému vodičovi auta.

         Ak máš nejaký psychický problém chvíľku ísť pomaly za cyklistom, nezúfaj. Existujú odborníci, ktorí by ti s tým mohli pomôcť. Dokonca to prepláca zdravotná poisťovňa.

     • Rychlej turista  

      Dneska jsem jel po obchvatu okolo Chebu, vozovka je široká a krajnice necelý metr, takže by se po ní dalo i jet. Tak jsem to schválně zkusil. Hned první kamión jel, jako kdybych neexistoval. Jel jsem za čárou po krajnici, tak proč by on měl pohnout volantem, že. Já z jedné strany čáry, on z druhé strany čáry – žádný problém a to, že že mě míjí ve vzdálenosti několika málo dm se ho přece netýká. Takže hned, jak přejel, vjel jsem na vozovku a jel těsně při čáře, jak normálně na takových silnicích s krajnicí jezdím. Najednou nikdo neměl problém tím volantem zatočit a protože místa bylo dost, tak když už tím volantem museli pohnout, objížděli mě s relativně dostatečným odstupem.

      • t29  

       Když je krajnice 10 cm, tak jedu v jizdním pruhu těsně u čáry, stejně jako ty. Ale když je krajnice metrová, tak nevidím důvod jet „z druhé strany čáry“ – můžu se uklidit o ten metr dál a tam už to nějak přežiju.

       Radši nechám kamion (a každé auto) projet těsně kolem mě, než mu zavazet – bůhví co veze a jak mu to brzdí.

       • Rychlej turista  

        10 cm není žádná krajnice, to jedu normálně v pruhu. Musíš si nechat prostor, když tě třeba kamión s přívěsem začne vytlačovat. Pojedeš po čáře bez krajnice a je po tobě. Úžasné taky je, když takový nezkušený řidič uvidí v zrcátku, že se tě chystá sejmout přívěsem a vybočí vlevo. Přívěs v tu chvíli jede rovnou na tebe.

        • xshreck  

         Silničkáři to maj holt asi horší … já jsem ochotnej klidně jet i do příkopu, pokud by mě měl sejmout… Naštěstí se takovým tahům vyhýbám.

        • t29  

         Nedokážu si ten manévr (auto doleva – přívěs ke krajnici) představit a v reálu jsem zatím neměl to „štěstí“ něco podobného zažít.

         Je fakt, že prostor si nechávám minimální, zatím jsem měl štěstí.

         • t29  

          Tak už dokážu, záď návěsu vybočuje do stran.

          • Igor Hnizdo  

           Fajne jsou taky privesy na prevoz aut nebo cokoliv co ma v zakladu presah sirky tazneho vozidla, kdyz si to nekdo pujci na individualni dovoz a jede s tim prvne…

  • jama  

   Tu trasu dobře znám, sám jsem tam často jezdíval. Je to pěkná rovinka, na rozježdění po zimě ideální. O víkendu ráno se pravidelně schází (už desítky let) u železničního mostu na Smíchově volná parta silničářů a jedou do Štěchovic v balíku. Je to podle mně nejbezpečnější forma jízdy. Auta je holt chtě-nechtě musejí respektovat. Někdy za nimi jezdí i auto s oranžovým majákem. Jinak, cyklisty jedoucí 2 vedle sebe já, jako řidič auta neobhajuji, ale toleruji.

  • robin!1  

   V úterý jedu tak 60–70cm od kraje a v přehledném useku, kde v protisměru nic nejelo kolem mě projede avie aniž by dala blinkr a vybočila ze směru jízdy (takže jsem ji měl 20cm od sebe jak mě začala předjíždět). Autmaticky ho zdravím zdviženým prostředníčkem a za chvíli za ním jel nějaký kokot ve starém Ventu a udělal totéž a ještě strašně troubil co si dovoluju ukazovat na tu avii zdvižený prostředníček. ps. možná by bylo řešením jak odfiltrovat tyto dementy, posadit cajty v civilu na kola, dát jim uniformy a za každou prasárnu by dotičný dement přišel o řidičák.

   • xshreck  

    dete do pice. ze vam je o 10 roku vic tak jste neomylni borci co… nejlepsi, 4× lepsi nez 20letej kluk co :D Ozralej jsem nikdy nejel, on je taky for ze vubec nepiju alkohol. no jo, to kdyz ja jedu sady vesky 60, kde mam jet jeste 50, tak to ti vaseho veku na me cumi jak na debila. a ze me nejaky cyklista nenecha ho bezpecne predjet coz je taky proti zakonu, tak co bych si ho taky neporusil na nem.taky je for, ze kdyz neni misto tak je objizdim v 50. furt tady do me tlacite jak nemam mozek, ale jet jste me v zivote nevideli. kdo vi jak by jste jezdili vy se supem.

   • xshreck  

    dete do pice. ze vam je o 10 roku vic tak jste neomylni borci co… nejlepsi, 4× lepsi nez 20letej kluk co :D Ozralej jsem nikdy nejel, on je taky for ze vubec nepiju alkohol. no jo, to kdyz ja jedu sady vesky 60, kde mam jet jeste 50, tak to ti vaseho veku na me cumi jak na debila. a ze me nejaky cyklista nenecha ho bezpecne predjet coz je taky proti zakonu, tak co bych si ho taky neporusil na nem.taky je for, ze kdyz neni misto tak je objizdim v 50. furt tady do me tlacite jak nemam mozek, ale jet jste me v zivote nevideli. kdo vi jak by jste jezdili vy se supem.

   • xshreck  

    dete do pice. ze vam je o 10 roku vic tak jste neomylni borci co… nejlepsi, 4× lepsi nez 20letej kluk co :D Ozralej jsem nikdy nejel, on je taky for ze vubec nepiju alkohol. no jo, to kdyz ja jedu sady vesky 60, kde mam jet jeste 50, tak to ti vaseho veku na me cumi jak na debila. a ze me nejaky cyklista nenecha ho bezpecne predjet coz je taky proti zakonu, tak co bych si ho taky neporusil na nem.taky je for, ze kdyz neni misto tak je objizdim v 50. furt tady do me tlacite jak nemam mozek, ale jet jste me v zivote nevideli. kdo vi jak by jste jezdili vy se supem.

  • Necris  

   Tímto zdravím „silničáře“ bez přilby, který mě dnes ráno na dvoupruhové světelné křižovatce (klasický kříž) předjel zprava při odbočování vlevo (uprostřed křižovatky) a nedal přednost protijedoucímu autu, prudce zabrzdil a opřel se mi o kapotu.

   Na monokl, který jsi dostal darem od řidiče černého Volva (ano, teď už víš že mluvím k tobě) bude asi nejlepší led. A jak ses nás ptal, jestli jsme čuráci a jestli víme, co je to jezdit na kole, tak já samozřejmě vím. A moje kilometráž je několikanásobná i na biku ;)

   Vím, že sem chodíš a vím, že si to přečteš. A jak jsi se vztekal, co tam spolu řešíme, tak to jsem panu X říkal, že to mám celé natočené, jelikož vozím vpředu i vzadu záznam. Moje telefonní číslo má a záznam jsem mu poslal. Osobně to řešit nebudu, za vyučenou máš naděleno myslím dost. Pokud to ani on nebude řešit, tak doporučuji si místo pokuty, která určitě přijde, koupit alespoň přilbu místo čepičky.

   _____________­________________________

   I takoví idioti se mezi námi najdou. Předjíždět na světelné křižovatce zprava auta, která odbočují doleva a nedat přednost protijedoucímu + následně nadávat poškozenému řidiči .. to byla pro mě podívaná. Už jsem viděl i stíhačku couvat, ale takového psychopata jsem v životě neviděl. Chápu že se občas lidi někde do sebe zakousnou, ale tohle bylo tak strašně agresivní jednání, že už jsem to roky neviděl.

   • MirosPikos  

    On jel na tej silničce taky doleva? Dobrá prasárna…Nechceš hodit na Youtube to video? :)

   • Flegmatik  

    Jo jo, a pak se cyklisti diví, když se k nim i řidiči chovají prasácky… Kdyby se chovali předvídatelně, ukazovali občas prackou kam zatáčejí, a necpali kam se nevejdou, tak by s řidiči neměli problém.

    Kde se to stalo?

    • Necris  

     Modrá – trasa má a trasa kolaře. Červená – trasa protijedoucího au­ta.

     Když tě pustí semafor, tak musíš samozřejmě dát přednost protijedoucím autům, kteří z náměstí vjíždějí na most. Já jsem právě nestál, ale pomalu jsem vjížděl směrem k prostředku křižovatky, zatímco v protisměru odjížděla auta, stejně tak jako auta za mnou. No a on to vzal zprava kolem nás mezi dvěma jízdními pruhy (ten napravo je pouze pro odbočení vpravo) a hurá hup do protisměru ;)

   • ememem1  

    vidis, a tento chudak asi neurobil nic a je po nom…

   • jIrI___  

    Mrskni video na trubku, rád bych se na to podíval.

  • Aleon  

   Minuly tyden jem mel pekny zazitek – nejel jsem v aute, ale na kole – a mel jsem incident s jinyma cyklistama.

   Jel jsem si po ceste pekne u prave krajnice, tak jak by kazdy mel (byla to silnice uvnitr vesnice). Kolem cesty v tech mistech je par stromu s pekne tlustyma kmenama. Kdyz jsem se blizil k jednomu tomu stromu, najednou spoza nej vysel nejaky teenager s dirtovym bikem – kolmo k silnici, tlacil jej, chtel prejit – vsiml si me, zrychlil do cesty, ja to vzal doprava blize ke krajnici, abych se mu vyhnul (doleva bych najel primo do nej), kdyz v tom najednou za nim dalsi – ten dostal sok jak me uvidel, ja stihl jen hmatnout na paky brzd – a uz jsem byl v jeho prednim kole. Hodil jsem peknou sipku dopredu a proletel se pres riditka a dopadl pekne na asfalt. Mu se samozrejme nic nestalo, proroze kolo jen tahnul, tak jen uskocil kousek bokem.

   Memu kolu se nic nestalo (jen mensi rozcentrovani predniho kola).

   Vysvetleni, od toho chytraka bylo, ze me absolutne nevidel, prave kvuli tomu stromu co tam roste u cesty. Bohuzel neco jakoze se rozhlednu, jestli neco jede a pak vstupuju do vozovky, to tyhle borce asi doma nikdo neucil – a navic co je to za logiku vchazet do cesty rovnou zpoza prekazky, pres kterou do te cesty nevidim. Kdybych nejel na kole, ale autem, tak nevim, jak by oba dopadli …

   Takhle jsem mu jen prorazil jeho plast a pichnul dusi, ale ja to odnesl do krve, navic pekne hnusne narazene koleno – druhy den jsem se na nej pomalu ani postavit nemohl. Nastesti opravdu jen narazenina, takze ted uz to citim jen opravdu lehce.

  • Rockodendronus  

   Co říkáte na tohle? :)

   https://www.youtube.com/watch?…

   • Chlebovnik  

    Jednou za týden v neděli ráno to přeci nemůže normálnímu člověku vadit. Ta blbka evidentně není normální. Kdyby jeli za sebou, tak je všichni řidiči oprasí zrcátkem v plné rychlosti. Jen ať zpomalí a počkají si na bezpečnou příležitost k předjetí.

  • Wojtkingson  

   Narazil jsem dnes na dopravní problém, kde neznám řešení – 2 pruhy – vpravo bus + cyklo, vlevo auta, oba dva na jízdu rovně, plus odbočení doprava. Já jedu v pruhu bus + cyklo, vlevo auta, já jedu rovně, auta chtějí doprava. Skočí zelená na jízdu rovně a doprava, mám přednost při jízdě rovně? Nějak mi nedošlo že pruh vedle mě může mít odbočování doprava a týpek na mě troubil jak smyslů zbavenej. Je taky možný, že jsem přehlídl nějakou značku, ale snad ne.

   • mikub  

    § 14

    (1) Je-li vyznačen jízdní pruh dopravní značkou „Vyhrazený jízdní pruh“ (dále jen „vyhrazený jízdní pruh“) pro určitý druh vozidel, platí pro řidiče ostatních vozidel obdobně § 13 odst. 2, a je-li vyhrazený jízdní pruh vyznačen na tramvajovém pásu, též § 21 odst. 7. Jízdní pruh nelze vyhradit pro motocykly.

    § 13

    (2) Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa; tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň vozovky nebo od vozovky jinak oddělený například obrubníkem se smí přejíždět jen příčně, a to na místě k tomu přizpůsobeném. Při vjíždění na tramvajový pás nesmí řidič v jízdě tramvaj.

    Takže máš přednost a ten co na tebe troubil je sám trubka (což je vcelku běžné).

    Ještě jedna perlička:

    § 14

    (2) Přejíždí-li řidič vozidla, pro které je vyhrazen jízdní pruh, z vyhrazeného jízdního pruhu do přilehlého jízdního pruhu, řidič vozidla jedoucí v tomto pruhu mu to musí umožnit snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla. Řidič vozidla ve vyhrazeném jízdním pruhu je povinen dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče ostatních vozidel.

    Jen bych chtěl vidět vymahatelnost tohoto odstavce cyklistou v praxi :)

   • Carloss  

    zcela určitě přednost máš, je to prostě jízda ve dvou pruzích ( kdyby tam místo tebe jel autobus, tak má přece taky přednost) Případně sem hoď souřadnice nebo mapu toho místa.

   • JendaH  

    Čekal bych, že (pokud jsi naopak něco nepřehlédl ty) si ten řidič nevšiml, že pruh vpravo od něj je také rovně. Stává se to třeba tady

   • Rorejs74  

    Přednost samozřejmě máš, to si jen nějakej nervózní jouda za volantem vylejval frustruaci, že musí chvilku počkat.

    Nebo jsi narazil na místního uživatele Sralťuldu … ale ten by Tě teda ještě u toho pokropil z ostřikovače :)

    • sandy1  

     Jelikož se tím zivim, dovolim si reagovat. Přednost jsi mel ty. Do vyhrazeného jízdního pruhu je ostatním řidičům dovoleno vjíždět pouze při objíždění překážky, nebi při odbočování na místo ležící mimo komunikaci, nebo na vedlejší silnici, která se nachází za tímto vyhrazený jízdním pruhem. Při tomto jízdním úkonů jsou povinni dat prednost v jízdě vozidlu jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro které je jízdní pruh vyhrazen. Dokonce i po ukončení vyhrazeného jízdního pruhu platí pravidlo pro připojování do průběžného pruhu. Tudíž by neplatil ani ZIP pokud by tam nebyla umístěna DZ zařazováni dle pravidel zipu.

     • sandy1  

      Mohl jsi přehlédnout značku oznamující konec vyhrazeného jízdního pruhu. V tom případě ty jsi v pruhu průběžném a musí ti dat přednost jelikož přejíždí do průběžného pruhu.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.