A jeste jednou pojisteni - fejeton Vaclava Raufera

37 nepřečtených
  • RomanH

    Uz jste cetli fejetonek od Vaclava Raufera v poslednim Velu ?

    Pro ty, co ho necetli tak ve zkratce : Policista usoudil, ze cyklista zavinil dopravni nehodu, velika skoda na aute, kolo napadrt, cyklista v nemocnici. Po probrani z komatu na nej ceka faktura za znicene auto. Na vedlejsim pokoji lezi opily myslivec, ktery na mopedu taky zavinil dopravni nehodu. Na nej ceka jen 15000kc pokuta za jizdu v opilosti, skodu na aute zaplati pojistovna z povinneho ruceni (zde bych polemizoval, pokud by byl opily, tak asi ne), ale to na veci nic moc nemeni – cyklista se nema moznost pojistit a kdyz uz, tak za tak velkou castku, za kterou mu to nevyplati. Jako priklad uvedu svoji pojistku odpovednosti – ta mi sice zaplati skodu na aute, pokud ji zavinim jako chodec, zaplati mi treba to, ze na kole zborim nejaky plot, prejedu psa, cloveka…, ale je tam vyslovne uvedeno, ze pokud jedu na kole, nebude mi uhrazena skoda, kterou zpusobim na cizim vozidle. Kamaradka, ktera mi delala jine pojisteni, to zjistovala i u sve pojistovny a nic. Nemate tak trochu strach jezdit po silnici ?

    0 0
    • Pebe  

      Nebojim, jezdim tak, abych dodržoval dopravní předpisy a hlavně jsem se naučil po Praze jezdit tak, jako že každej automobilista mě chce zabít :-))

      0 0
      • Pá-dlista1  

        Proč „jako“ ? :)

        0 0
      • vlk  

        tak to by mě zajímalo jak vypadá ta jízda-jako že tě chce automobilista za­bít.

        0 0
      • RomanH  
        1. Nikdo nejsme neomylnej a nerikej, ze nikdy neudelas chybu (treba jsi myslenkama jinde)
        2. Vem si treba prudsi sjez z lesa na cestu, kde jezdi auta – ridic se treba lekne, kdyz Te uvidi ritit se ze svahu blizko silnice (a ty vis, ze to ubrzdis) – zalezi na zaveru policisty a pak soudu. Mozna by vse vyresila nejaka souhrnna pojistka (proti kradezi + „povinne ruceni“ + urazove pojisteni) – podobne jak to tady nekdo psal o Svycarsku
        0 0
    • Volf  

      Ta pojiš?ovna to určitě zaplatí a pak tu škodu bude vymáhat na něm. Jinak tím, že si jako cyklista nebo chodec nemůžeš zaplatit povinné ručení / ikdyž se stáváš účastníkem silničního provozu i jako chodec / se stáváš jediným nechráněným v provozu a všechno cáluješ ty. Ikdyž pokud máš pojištění odpovědnosti / pojistka na blbost / myslím si, že dvě třetiny škody za tebe hradí pojiš?ovna. Problém je ale v tom, že u těchto pojistek se pojiš?uješ na limit a zbytek zase platíš ze svého.

      0 0
    • J.A.V.  

      No předtím jsem o tom nikdy nepřemejšlel, ale je to fakt síla. Já jezdím dost opatrně, třeba nehrozí že bych zavinil nehodu „nedáním přednosti v jízdě“ což je jinak dost častá příčina, protože i když jedu po hlavní a vidím auto, tak brzdím a koukám esli taky vidí ono mě, a jestli brzdí atd.. Na druhou stranu občas si to někde ve městě skrátím jednosměrkou proti a při představě že se mě lekne maník v 5kovým bavoráku a narve to do zdi… Bych to splácel do smrti.

      Asi si taky koupím mopeda a začnu pořádně chlastat :)

      0 0
      • RomanH  

        Asi tak, ja premyslim o Husquarne, abych mohl i do toho lesa :o)

        0 0
        • mastihuba  

          no ale neni to na kole zábavnější? Představ si partičku podnapilých mopedistů co se motají po lese.

          0 0
    • McBlacky  

      tak to jsem se docela vyděsil. Asi přehodnotím svoji strategii na silnicích, nerad bych nějaký gumě co neumí řídit lepil káru. Takže je mi jasný, že když se něco semele, tak pokud budu moci ujedu :-/

      0 0
      • J.A.V.  

        Jo to funguje. Maník se 105kou co mě srazil do příkopu taky na nic nečekal a protože mohl, tak ujel. I když jsem měl dva svědky, SPZku a tak vůbec bylo mi to prd platný…

        0 0
        • vlk  

          jak to kydž jsi měl svědky.To já boural s autem kvůli jednomu debilovi co mi nedal přednost.Najednou vyjel od lévého okraje vozovky bez v mém směru jízdy-Už tím, že stál blbě porušil předpisyNašli ho.Dokonce s epřiznal že tam stál ale že odjížděl o půl hodiny dřív než se bouračka stala.Takže mě nemohl vytlačit ze silnice.No a pokutu jsem dostal já, že jsem prostě na rovné silnici se rozhodl jen tak dupnout na brzdy a ztočit to ke krajnici.A protože jsem neměl svědky tak smůla.Ale když máš svědky tak to musí být v klidu ne?

          0 0
          • J.A.V.  

            No v klidu.. Von ten maník asi moc dobře věděl proč ujel. Policajti ho hledali podle SPZ a zjistili že za posledních půl roku změnilo to auto majitele 6× nebo 7×. Prostě za půl roku mi řekli, že jako sorry ale musej řešit i jiné věci a dali to k ledu. Pojiš?ovna mi nedala nic, že jako když nemám pachatele z jehož poviného ručení by se to platilo, tak že vlastně ani nevím po které pojiš?ovně chtít zaplatit zničený kolo. Co člověk nadělá že..

            0 0
          • Smazaný účet  

            Svědci jsou na prd. Justice nefachá. Do nás to napral vožralej člověk v embéčku, vycouval, odjel. Za půl hodiny u něj zvonili policajti doma, auto před barákem, chyběl mu eště kus nárazníku kerej zůstal v našem blatníku, neotevřel. Takže mu neudělali dechovou zkoušku ani nic takovýho. Předvolali ho k výslechu, kde všecko popřel, nikde nebyl. Po PŮL ROCE zavolali mamku k identifikaci. Samozřejmě člověka kterýho spatřila při bouračce na pár vteřin nepoznala. A chlap je tim pádem čistej.

            0 0
      • RomanH  

        Jenze ono bohuzel nejde jen o ty, co neumi ridit auto. Stat se to opravdu muze Tvoji vinou. Stejne by meli politiku povinneho ruceni zmenit. Proc se plati podle obsahu Tveho vozu, kdyz nabouras uplne jiny ? Stacila by nejaka pocatecni taxa pro vsechny a pak bonusy a malusy. Proc by nekdo, kdo ma trilitra a neboura, mel platit vice nez nekdo z „nakupni taskou“ o obsahu do jednoho litru, ktery to kazdy patek otre nekde u hypermarketu ? S tim by se mohlo svezt i pojisteni chodce, cyklisty, konaka… Vzdyt pojistovny museji mit statistiky, aby videli, co si mohou dovolit. Tech nehod zavinenymi cyklisty a nasledne skody zase neni tolik, aby se jim to za maly poplatek nemohlo vyplatit, kdezto cyklistu to muze finance zruinovat na cely zivot.

        0 0
        • Man  

          myslim, ze v USA to tak funguje, ze poistka za auto sa Ti zvysuje podla dopravnych priestupkov (aspon mi to tak niekto hovoril). u nas je jednoduchsie vybrat peniaze za poistky od vsetkych v maximalnej vyske a na konci roka plakat, ze je to aj tak malo a musia poistky zvysit.

          0 0
        • default  

          No nevim esli se pojistka zvysuje podle nehodovosti, ale objektivne musim rict, ze se snizuje. Napriklad ja uz mam asi 35% bonus. Je to 5%/rok – imho. Povinne ruceni se stejne furt zvysuje, taze platim furt to samy… ;-) Ale potesi to.

          0 0
          • Volf  

            Funguje systém bonus a malus. Pokud nemáš škodu pojistné se ti bonusy snižuje, pokud máš škody tam malus pojistné navyšuje.

            0 0
            • Volf  

              Jo a nepočítá se do toho čelní sklo. Výměna čelního skla nemá vliv na výši bonusu. Tedy alespoň u Č.P..

              0 0
          • MartinXC  

            Ano, to jej systém, který vede pachatele škod, aby z místa nehod ujeli. Třeba při poškození cizího zaparkovaného auta – sice by dostal flastřík 300,–, ale za bonus přijde o mnohem víc, takže radši ujede, že…

            0 0
            • Volf  

              I takto je možné to interpretovat a budeš mít pravdu.

              0 0
              • MartinXC  

                Takhle si to interpretovali ti dva grázli, co mi letos odřeli zaparkované auto a nenechali ani vizitku.

                0 0
    • BH  

      diky za natuknuti velmi zajimaveho problemu.Patrne je tu dost velka dira v legislative, u kdyz legislativci pravdepodobne vychazi z nejakych statistik .A pocet nehod a zejmena vyse skod, u nehod zavinenych cyklisty je asi procentuelne velmi male cislo z celkoveho objemu.Druha stranka problemu je ta, ze o vysi nahrad skody by pravdepodobne rozhodoval soud a ten by rouhdl o nahradach, ktere by vychazely z vyce faktoru, takze zruseny BMW za 3 mil. se nebude rovnat vysi náhrady ze strany vinika nehody (amortizace,podil na nehode, socilni situace…). Nelze tedy ten probem zjednodusit, ze „po prorani z komatu na nej cekala faktura..“ Kazdopadne je to zajimavy problem a rad bych vedel zda na tomto foru je nekdo, kdo jiz musel nejakou nahradu tohoto typu hradit a jak to probihalo.Jeste podotykam, ze v uplne stejne situaci jsou chodci, konske povozy, kary a pod., pokud josu ucastniky silnicniho provozu…

      0 0
      • tjuren  

        Ja myslím, že to problém není. Na kole jezdím celej život a nezavinil jsem ještě jedinou nehodu, kterou by odnesl někdo jinej než já. Nevím jak chcete udělat škodu někomu kdo je o minimálně tunu těžší. Odřít lak, nebo ohnout zrcátko to snad, ale to je zase jenom vlastní chyba. A pokud máte pocit, že nejste na vině tak šlápnout na pedály a tradá pryč. Ale fejeton je to pěknej.

        0 0
      • Thidney  

        mám kamaráda, kterého v zatáčce sejmula dcera velmi úspěšného právníka. On vyletěl ze silnice byl dost polámanej. On měla nějakýho teréňáka s čelním rámem. Vylezla z auta v pohodě, řekla že jí nic není. Pár dní nato se od policajtů dozvěděl, že ta baba má pochroumané koleno a páteř a že léčení bude v řádu týdnů. Podle policie on jel v protisměru. Teď se soudí o opravu auta, ušlé peníze za snížení potenciální prodejní ceny auta, její ušlé výplaty + bolestné , možná trvalé následky. Je toho za cca 500 000,–. Jen oprava auta faktura na skoro 200 000. Jo tatínek ji zaměstnal pár dní před bouračkou. jeden by fakt brečel.

        0 0
        • tjuren  

          Ale to je přece o něčem jiném. Z tohoto pohledu by se člověk musel pojistit úplně na všechno a pojiš?ovny by si mnuly ruce. To je problém nestrannosti právního prostředí ve kterým žijeme. Pokud každej spor vyhraje ten kdo je mocnější a prachatější tak pan bůh s námi. V krajním případě to může skončit najmutím ukrajince a postarat se o spravedlnost sám. I pracháči se bojí.....
          Jo a věříte tomu, že vám nějaká pojiš?ovna uhradí, pokud budete platit stovku ročně, škodu kterou jste způsobili na kole za půl milionu korun? Taková pojiš?ovna by šla brzy do p..

          0 0
          • Kotěnočkin  

            Věřím…Je to opravdu tak.Pokud pojistná událost není omezena výlukami z pojištění, pojiš?ovna je povinna plnit do výše sjednaného limitu.Jestli jsem zaplatil stovku nebo tisíce nehraje roli.Pochopitelně z těchto pojištění jsou průměrné vyplácené částky v řádech tisíců.Pojiš?ovny u nás každoročně vyplácejí škody v řádech miliard, většina jde samozřejmě na vrub zajistitelů. Pokud by bylo škod neúnosně moc, pojiš?ovna může zvýšit pojistné, omezit povahu převažující škody v pojistných podmínkách nebo daný typ pojištění přestane nabízet. To se děje běžně.Resume – i pojištění za stovku může pokrýt škodu za půl milionu.Ale nikomu nepřeju to řešit:-)

            0 0
    • Kotěnočkin  

      Zrovna jsem se chystal V.Rauferovi napsat.Článek je dobrý, ale je tam několik zásadních nepřesností. Podotýkám, že pojištění je již několik let můj business, působím nyní jako samostatný makléř s registrací MF ČR. To jen proto, že o této problematice snad něco vím, i když moje parketa je někde jinde.A samozřejmě jsem také biker. Tak tedy pojištění odpovědnosti, tak aby chránilo mojí odpovědnost za škody, které způsobím jako cyklista není vůbec problém sjednat.Je to stovková záležitost a nabízejí ji téměř všichni renomovaní pojistitelé.V po­jistné smlouvě je často cyklistika výslovně uvedena, pokud není a není vyloučena jinými výlukami, je tedy pojištěna. Z praxe znám případy, kdy se z tohoto pojištění škody likvidovaly.Sa­mozřejmě je potřeba dbát na výluky dle VPP např. při profesionálních závodech, podmínka šetření policií atd. Toto pojištění je obecně bez spoluúčasti, případně v řádu 500–1000 Kč. Třetina spoluúčasti, kterou zmiňuje V.Raufer je uplatňována při škodách způsobených zaměstnancem zaměstnavateli, tam navíc ale pojiš?ovna hradí obvykle právě ty 2/3 škody.Samostatnou kapitolou je odpovědnost za škody při organizovaných maratonech. Tam není problém, aby zřizovatel takovéto pojištění sjednal na konrétní akci pro všechny účastníky. (Za směšný peníz v poměru k inkasovanému startovnému…)Toto je ale na delší diskuzi…Abych vnesl trochu osvěty do této problematiky, už cca. měsíc pracuji (pokud je čas) na ucelené, jasné srozumitelné informaci ohledně pojištění kol, závodů, a všeho okolo bikování. Výsledek nabídnu Velu (podotýkám nezištně), pokud neprojeví zájem, umístím ho na www stránky. Myslím, že to budou hodně poučné, zajímavé a pro někoho možná překvapující informace…

      0 0
      • wertigo  

        .Abych vnesl trochu osvěty do této problematiky, už cca. měsíc pracuji (pokud je čas) na ucelené, jasné srozumitelné informaci ohledně pojištění kol, závodů, a všeho okolo bikování.

        SUPER, SUPER, SUPER.

        po otisknuti bys to mohl hodit i sem…

        0 0
        • blue  

          klidne i pred otisknutim :-) nebo i bez otisknuti :-)

          0 0
      • MARIN  

        jsem taky pro nejake verejne vyveseni popr.pro zaslani na muj mail.

        Pripadne poskytnu i nejakou uplatu napr. nipl :)

        0 0
    • jihra  

      U ČSOB pojiš?ovny je možno si u pojistky nemovitosti nebo pojistky domácnosti (teď tomu říkají pojištění DOMUS) sjednat pojištění odpovědnosti za škody v občanskoprávních vztazích. Toto pojištění se vztahuje i na škodu způsobenou pojištěným jako cyklistou (kdyby v pojiš?ovne tvrdili, že to není pravda, tak je to Článek II, bod 3d. Všeobecných pojistných podmínek ODO 2004) a maximální limity, které za vás pojiš?ovna zaplatí jsou tyto:

      • škoda na zdraví do 1.000.000 Kč
      • škoda na věci do 500.000 Kč
      • následná finanční škoda do 30.000 Kč

      Toto připojištění stojí 440 Kč ročně. Toto je maximální pojistka, jsou i levnější varianty s úměrně menším krytím za 330 Kč nebo 230 Kč ročně. Slevy jsou možné – třeba když máte sjednáno penzijní připojištění u Českomoravského penzijního fondu, máte hned na celou pojistku 10% slevu.

      0 0
      • Kotěnočkin  

        Bikeři, než poletíte jak o život do poboček ČSOB pojiš?ovny, zkuste se zastavit cestou i u nějaké konkurence. Jsou pojistitelé, kteří toto pojištění prodávají i samotné, bez nutnosti sjednat pojištění domácnosti, i za menší peníz, s méně omezujícími výlukami a vyšším krytím…

        0 0
        • jihra  

          Je jasné, že ideální je nechat si zpracovat nabídky od více pojiš?oven a vybrat si tu, která člověku nejvíc vyhovuje a? už krytím, finančně atd. ČSOB je jen příklad, že odpovědnost cyklisty lze pojistit bez problémů a za velmi rozumný peníz.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.