• Cepin

  Uz jste videli XT 4pistky od Shimana?

  Co si o nich myslite? Budou stat zato?

  • atty  

   Vzhledem k tomu, že je Shimano teprve ukazuje a reálně budou tím pádem k sehnání asi až na příští sezónu, tak je těžké očekávat nějaké zkušenosti. Takže myslet si můžeme ledacos, realita může být jiná (to se pozná, až po dlouhodobějších testech a zkušenostech). Slibujou o 20% větší brzdnou sílu (pokud tím myslí čistě tlak na pístky, tak tím pádem někde za hranicí 120Nm – nevím, kolik mají naměřené XT8000, XT785 maj změřeno cca. 107 Nm) a o ostatním se můžem jen dohadovat.

   Pokud to nepo*erou podobnejma neduhama, jako XT8000 (pumpování, propady páky atd. i v nových, teoreticky opravených sériích), bude to asi brzdit dobře, nicméně u brzdy jde taky o to, jak často a jak moc se o ní člověk musí starat servisně. Pokud se zachová relativní bezúdržbovost jako například u XT785, nebude to stát bambilion, jen proto, že čtyřpístek a novinka, nebudou trpět na pumpování a podobné nectnosti XT8000 řady, tak to asi bude dobrá kotva, ale to je vše věštění z křišťálové koule :)

   • MatS  

    Já teda nevím nad čím dumáte. Když se člověk podívá na fotky, tak třmen je vlastně přemalovaný ZEE a kliky jsou normální XTčka. Takže to bude brzdit +/- stejně jako ZEEčka, jen na páce je navíc free stroke a kolečko nastavení vzdálenosti páky.

    http://www.mbr.co.uk/…ot-xt-364424

    • MirosPikos  

     +1

    • Dorsiflex  

     Přesně, zavání to, že marasmus Shimana dál pokračuje. Žádná novinka, jen kombinování dvou řad výrobků, což už v praxi stejně spousta lidí dělá.

     • kudlanka32  

      jaky marasmus? kdo jiny ti proda za 4kkc brzdy jako jsou ZEE…ja jsem za ne rad, min ucinny brzdy bych uz zkratka nechtel.

  • atty  

   Já nedumám nad ničím, protože z fotek se fakt těžko pozná, jak to reálně bude fungovat. XT BR-M8000 je taky „hezčí“ nástupce XT BR-M785, ale v reálu s nima má dost lidí problémy a vcelku se do dneška neví, v čem ten problém s „pumpováním“ reálně je.

   Že to bude asi nejvíc podobný ZEE je vidět z fotek, ale jak to bude fungovat/nefungovat je těžký předpovídat :)

   Navíc nejsem cílová skupina, co potřebuje 4 pístky a myslím si o čtyřpístcích na kole svoje…

   • alinceb  

    To by mě zajímalo, co si teda myslíš o 4-pístcích na kole. Se rozepiš…

    • Strakááč  

     Mě by zas zajímalo kde se vezme ve čtyřpístku větší brzdnej účinek oproti klasice, ja měl za to, že brzdnej účinek závisí nejvic na prepakovani paky a celkově uvnitř páky.. a taky na tom, jak tlakově stálý jsou brzdy celkově.. jakože se tlak z páky přenese beze ztráty do pístku :) vis neco vic ? By mě to docela zajimalo..

     Jinak, že to má rozloženější a přesnější brzdnej účinek, to mi došlo, ale jestli to ma i vliv na účinek brzdění :)

     Není to na tebe, ale obecně, mě to teď napadlo

     Dík :)

     • novas752  

      Jde o pomer plochy pistku v pace a ve trmeni. Cim jsou pistky ve trmeni vetsi oproti pistku v pace, tim silnejsi stisk brzda ma. Ale jde s tim i delka kroku – cim vetsi rozdil ploch, tim vetsi bude mit pistek v pace krok – musi se vytlacit stejnej objem.

     • kubad  

      vrať se do školy !!!

      zjednodušeně pokud zůstane stejná páka a dáš víc pístků – větší plocha znamená to větší sílu ( samo trochu jiný krok na páce)

      • Strakááč  

       Tak dík :)) teď jsem si to představil konečně tak, že to dává smysl mě stačí si to většinou představit co se stane když… :)) tady jsem na to ale nějak nemohl přijít..

       Jinak já jsem ve škole :)) právě v ní sedím :))

     • MatS  

      Tak tos chyběl na fyzice, když se probíraly spojené nádoby a Pascalův zákon? Jinak by ses nemohl takto ptát. :-P

      • kubad  

       a k tomu ještě :

       Kapaliny – za normálních podmínek v kapalném skupenství, stálý

       objem, na styku s jinou kapalinou (s níž se nemísí) nebo s

       plynem pevně definované rozhraní (hladina), téměř

       nestlačitelné

    • atty  

     Co si myslím je vcelku nepodstatné – každej na to má jinej názor a jen ten jeho je vždy správnej :)

     Jen si prostě myslím, že je důležitější, jakej je výslednej tlak na pístky a jak je to převedeno na destičky a z nich na kotouče. Takže brzda s vysokým tlakem, velkými pístky a slušnou plochou kvalitních destiček + kotoučů, nemusí být primárně 4 pístková, aby hodně dobře brzdila – platí u kol, jako soustavy bez posilovače a při brždění hmotnosti do cca. 100 kg (jezdec + kolo).

     4 pístek by teoreticky měl lépe lépe rozkládat tlak do větší plochy, jenže tam budou zase nějaké ztráty díky 4 pístkům a taky asi jde o souměrnost vysunutí všech pístků najednou – kde jsou 4, bude to vždy složitější to ideálně sladit.

     Prostě si jen myslím, že 4 pístek nemusí automaticky být lepší, než kvalitní 2 pístek a testy brzd obecně to vcelku dokladují – ale jak opakuji, nejsem cílovka, nekritizuju princip, který by měl teoreticky přispět k účinnosti, ale prakticky to není taková hitparáda, jako by se mohlo očekávat.

     • abel  

      letos jsem upgradoval mé slx 666 a sice výměnou třmenů za ZEE a je to dost znát! rozdíl je v celkový síle, ale hlavně citlivější dávkování (větší plocha → delší chod pák) a praktický žádný vadnutí – a to tam mám originál organiky desky, předtím sintry. ted už mám i ZEE páky a jsou naprosto stejný jak slx. tolik má zkušenost cca 1600km.

      máš pravdu, že každej má jinej názor, akorát ten tvůj je teoretizování a spekulace.

      • atty  

       A jsme u toho, co jsem psal – každej má na to jinej názor a bude si hájit ten svůj – jak neobvyklé :)

       Otázkou může být, zda delší chod pák považovat za „plus“, protože už snad Archimedes psal, něco v tom smyslu, že když mu dají dostatečně dlouhou páku a pevný bod, pohne celou zemí. Jenže u brzdy na kolo já nechci a nepotřebuji mít půl metrové páky, aby to dobře brzdilo – volně převedeno na hydraulický princip.

       Že jsou ztráty výkonu při rozložení tlaku do čtyř, vůči dvoum pístkům možné, je docela logické (prostě stejnej hydraulickej okruh obsluhuje o dva pobyblivé pístky navíc), aby to optimálně fungovalo, je samozřejmě potřeba optimální součinnost všech 4 pístků najednou (vcelku stačí, jak často se řeší problém s dvoupístky, co se jeden přidrhává a tady máš na to 4). Že je ten princip teoreticky účinnější, protože větší brzdná plocha, více materiálu ke chlazení a pomalejší vadnutí – to je všechno správně.

       Jeslti máš pocit nebo je to i reálný stav, že výměnou brzdy za čtyřpístek Ti to brzdí prostě lépe, je to samozřejmě dobře a přeju Ti to. Jak opakuji – já to nepotřebuji, nejsem cílovka, jsem spokojený s dobrými dvoupístky, na které nemusím klidně 2 roky sáhnout (mimo výměny destiček) a zda takhle pohodové budou i tyhle čtyřpístky ukáže až čas – zatím se tady porcuje medvěd, kterýho skoro nikdo neviděl, natož aby ho někdo mohl provozně odzkoušet – tím pádem se nad jeho funkcí může opravdu jen teoretizovat – viz mnohokrát zmiňované XT BR-M8000 – pohledově krásná brzda, teoreticky skoro stejná jako předchůdce a dost lidí už se jí zbavilo, protože i po výměně za novější verzi jsou s ní stále problémy (protože se to více projevuje v chladnějším počasí, předpokládá se, že je tam prostě nějaké úzké hrdlo v okruhu a hydraulická kapalina, která má v zimě trochu jinou viskozitu, prostě asi nestačí systémem správně putovat). A u brzdy na kole je pro mne spolehlivost hodně důležitá – i kdyby nová verze měla 200 Nm a 8 pístků, co je mi to platný, když po třetím zabrždění z kopce začne pumpovat nebo prostě přestane fungovat, tak jak by měla a já se můžu rozplácnout o strom či jinak? :)

       • abel  

        tak vzhledem k tomu, že popisované problémy s pumpováním poslední generace se projevuje právě u 2-pístkových (protože 4-pístek ještě mezi lidma neexistuje), nějak nerozumím tvému textu. u předchozí generace sh. brzd jsou 4 pístky jednoznačnej přínos. ale já ti to necpu, mám docela slušný srovnání z praxe a teorie mě nechává v klidu.

        add. delší chod – ten rozdíl je zanedbatelnej, pocitovej, někdo by to třeba ani nepoznal.

        • atty  

         Já Ti svoje myšlení a názory taky necpu – opakuji to mnohokrát – každej jsme jinej, máme jiný potřeby a zvyky a co je pro jednoho optimální, nemusí být pro druhého. Jen je blbost obecně říct – má to 4 pístky, bude to určitě lepší, než dvoupístek. V kontextu (pro mne důležitého faktoru spolehlivosti) určitě.

         O nových XT 4 pístech si osobně myslím, že míří nejvíc do segmentu e-kol – aby se výrobci mohli prsit čtyřpístkovými brzdami, na což budou zákazníci e-kol určitě dobře slyšet :) – vzpomeň na tuhle diskuzi za rok, předpokládám, že u každého druhého lepšího e-kola budou a bude to jeden z „vypíchnutých“ reklamních popisů „toto kolo je opatřeno nejnovějšími, dokonce 4 pístkovými brzdami Shimano XT…“ :)

         • abel  

          ale vždyt tys to ani nevyzkoušel:-) jak můžeš vědět, co je lepší, nebo dokonce spolehlivější? obecně tu píšeš jenom ty, nepodloženýma teoriema o nespolehlivosti akorát mateš ostatní.

          shimano 4pístky umí, na moje ZEE jsem od instalace nešáh, vše funguje jak má.

          uvidíme co nová generace, jestli si přenesou problémy z aktuálních modelů, protože páky jsou identický s xt8000.

          • atty  

           Kde bereš povědomost, že nemám zkušenosti se 4 pístky? :)

           Shimano brzdy umí – na tom jediném se asi shodnem :) ale platí to i o XT8000 sérii? Je to výborná brzda, když funguje, tak jak má. Jenže to neplatí v případě, že cca. 30% produkce těchto brzd má zmíněný problém (a možná i daleko více, ale obávám se, že jsou i na kolech „výletníků“, kteří pumpování či nesprávný chod prostě nepoznají, nebo nemají zkušenost a na kole mají nájezd přesně „2 dovolený a 3 výlety s dětma kolem komína za rok“.

           A na to právě poukazuji a v tom se dost rozcházíme – je Sh XT BR-M 8000 obecně „dobrá brzda“? Podle mne není, jelikož prostě má popsané problémy, napříč staršími i novými sériemi. Zvlášť, pokud jsou jejich předchůdci obecně bezproblémové.

           A ohradím se proti tomu, co píšeš – nikoho nematu teoriemi o nespolehlivostí – to asi musí každého rozumnějšího napadnout, že hodnotit něco podle obrázku (v případě nových XT 4 pístků), nebo podle toho, že to vypadá takhle a takhle, má to dva nebo čtyři a nebo třeba i 8 pístků – to rozhodně nejde.

           Já naopak vcelku předpokládám, že Shimano se poučilo z XT8000 (kde jich celosvětově vyměňovali a servisovali asi fakt hodně a stálo je to určitě balík) a problémy s pumpováním a vadnutím páky tam nebudou.

           Hodnotit brzdu podle toho, že jí vidím na obrázku a je něčemu podobná, nebo má i evidentně shodné vnější díly, je asi jako hodnotit auto, dokud se v něm neprojedu – auto může vypadat skvělě, ale může mít 50 koní a vypadávat v každé zatáčce, nebo to může taky bejt „sleeper“ s nevábným vzhledem, ale motorem a podvozkem, co napráská lecčemu. Ideální je kombinace, když to pěkně vypadá a ještě to výborně funguje.

           Rovněž jsem nikde nepsal, že ZEE jsou blbý nebo nespolehlivý brzdy. Nejsou, protože jsou už roky odzkoušené, zatímco o nových XT4 jen teoretizujeme z obrázků.

           A poslední dovětek – často opakuji, že v tomhle případě teoretizujeme (ať už o „jitrnici“, kterou ale zatím „svět neviděl“ nebo o obecných principech hydraulické brzdy a že moje názory, jsou moje názory, protože operuji se svojí zkušeností a svými potřebami. Nikde přece nepíšu – nesmíte si koupit nové XT4, nesmíte si koupit 4pístky… to vcelku pochopí snad každý s IQ nad úrovní bublajícího bahna…

           • abel  

            dyt tu teoretizuješ jenom ty, já reaguju na údajnou nespolehlivost 4 pístků. předchozí generace shiman mám srovnání a proto o tom píšu.

            co se týče XT8020 tak dle několika webů jsou nový jen třmeny, páky jsou M8000 (jestli je nějaká změna ve vnitřnostech nepřiznaj).

            • kubad  

             nejde o nespolehlivost, jde spíš větší náročnost na servis a údržbu, ty 4 pístky si časem chodí jak se kterému zachce ,

             • abel  

              to je klidně možný, ostatně to se děje i dvoupístů. aspon já musím min. jednou za rok rozhýbávat zadní třmen.

            • atty  

             EDIT: to patřilo pod Abela:

             Ježíš, kde jsem tohle napsal? Asi z mého textu vyčteš víc, než já napíšu…

             A správně – dle několka webů (co to možná neviděli ani naživo, ale jen na fotkách), vnitřnosti nikdo nezná (mimo Shimano interně), ale je to stejná páka… Kdo víc teoretizuje? :)

             • abel  

              najdi si to sám, mě už to nebaví – jdu na pivo.

         • RttB  

          Jsem moc rád, že jsem si přečetl tuto diskuzi. Jdu hned klukům řícu, že na endura, traily a DH kola mají nahodit dvoupísty :D :D

          Alespoň budou mít levnější destičky :D

   • MatS  

    Nemyslel jsem to nijak zle. Spíš, že Shimano vzalo co již má a jen zkombinovalo do nového setu tak, jak to dělá mnoho lidí už dnes, že vezmou třmeny ZEE a k tomu páky XT.

    To že XT 8000 řady pumpujou je nejspíš problém v páce a ne ve třmenu, takže lze předpokládat, že pokud se něco nezměnilo, tak tím budou postiženy i tyto nové 8020tky.

    Osobně se domnívám, dle zkušeností uživatelů těchto nových XT 8000 brzd, že Shimano chtělo trochu udělat hezčí design pák, než bylo u starých XT (SLX, Deore) brzd. Udělali ho minimalistický, včetně objemu expanzní nádobky v páce, která musí být znatelně menšího objemu. Což už je bohužel nedostatečné a patrné, když se víc sjedou desky.

    Tudíž vzhledem k tomu, že nové série vypadají stále stejně, tak tento problém možná Shimano vyřeší až u další generace brzd za pár let. Smůla. Ale třeba se pletu.

    • Dorsiflex  

     Jeden čas jsem se o to poměrně zajímal a prý Shimano chtělo brzdy hlavně odlehčit. Což se jim povedlo. Nicméně se říká, že je značný rozdíl ve „střevech“, která šla prý hodně dolů oproti starším sériím.

     Trošku si zaspekuluji – na mě to působí, že Shimano chtělo vydat výrobek, který je lehčí a atraktivněji vypadá, ale za nižší výrobní náklady, který bude prodávat za mírně vyšší cenu. Což se vlastně podařilo, jen ta kvalita šla dolů.

    • Strakááč  

     Když jsou vic sjezy desky, tak tam fouknes vic oleje a hotovo :) staci sehnat neco o dva nebo tri mm užší rozperku do pistku a odvzdusnit :) podle toho jak jsou sjety :)

     • MatS  

      Tvl tak to je workaround jak sviň. To jako budeš přidávat a ubírat olej dle sjetosti desek. „To bych se na to vyprdla velebnosti :-D“

      • Strakááč  

       To jo vole tak složitá vec jednou za zivotnost desek cca v půlce tam strcit neco jonyho a naprat vic oleje..

       • kubad  

        tvl proč?

        pokud na nových brzdáš/deskách dáš kapaliny kolik patří tak to v klidu dorovná i sjeté desky

        • Strakááč  

         u brzd bez free stroke nedorovná, když už jsou sjetý víc, tak musíš minimálně poštelovat páku, která je pak třeba daleko… jinak jde blíž a blíž ke gripu, jak se desky sjíždějí.. deorek to tak mám.. musel jsem tam dát lehce víc oleje a hned to šlo jak nový..

         ALE ! když máš free stroke, tak ne, to pak mlčím :))

         • kubad  

          každá brzda má dostatek kapaliny v expanze aby to vyrovnala , a mezera mmezi kotoučem a deskama byly pořád konstatní – a kurvítko freestroke s tím nemá nic společného

   • Cepin  

    Ja myslel, ze u XT BR-M8000 ten problem s pumpovanim odstranily…ze u brzd z novejsich serii se to uz nedelo…ale mozna se pletu…Vlastni zkusenost nemam

    • MatS  

     Dle lidí co to jezdí a mají i novější série, tak problém stejně přetrvává.

     • Cepin  

      Tak to neslysim rad… Mam jeste Avid Elixir CR a chtel jsem vymenit za neco schopneho…a XTcka vypadaly docela dobre…

      I kdyz mozna ted uz SRAMy brzdy jsou fakt dobry…

    • MirosPikos  

     Taky někdo tvrdí, že pumpování dělají jen zavzdušněné brzdy. Já to pozoruju především teď, jak se ochladilo. Zadní brzda, která mě zlobila i v létě, když jsem se hodně snažil, teď zlobí bez většího snažení. Člověk si někde přibrzdí a hned cítí, že páka zkracuje krok a tvrdne. Přední to dělá jen minimálně. Takže buď je to opravdu odvzdušněním (přední se snáz a lépe odvzdušní) a nebo je to v páce. Nebo všechno dohromady, včetně pomalu se vracejících pístků.

     • Breakpain  

      Jojo. Zkousel jsem odvzdusnit, IMHO jsem to udelal dobre a pokud brzdu pmpuju rychle za sebou, krok je kratsi a tvrdne to. Defakto jen zadni brzda a v chladu je to citelnejsi.

      Brzdy 820.

      • MirosPikos  

       Já mám ZEE včetně ZEE páky, abych to upřesnil. Blbý je, že jsem přecházel z Elixirů proto, abych se pumpování vyvaroval :)

       • Cepin  

        Saaakra :D…zase prispevek co me nepotesil :D

        • MatS  

         Mrkni na nové Magury MTx. Brzdí velmi dobře, používají taky minerál a odvzdušňují se stejně snadno jako shimano. A nepumpují. Dělají dvou i 4 pístkové.

         • kubad  

          po čase ty 4 pístky vrací každý jinak se mu chce, desky se sjíždí nestejnoměrně, a odvzdušnění se fakt s shimanem srovnat nedá

          • kejda  

           Já mám teda Hope E4 a sjíždí se stejnoměrně. Asi dobrý kus… a odvzdušním je poměrně rychle :))

           • wilda81  

            Kubad myslel spíš přímo Magury

           • kubad  

            To bylo na Magury které mají 4 desky a odvzdusneni hmmm

            Hope cajk i když ty pístky taky umí pozlobit

       • Breakpain  

        Ja to same :D … Nicmene, porad je ten brzdny projev lepsi, nez u Guidu (pro me).

        A je mozne, ze to pumpovani se deje kvuli delsi hadici … nevim.

        Zkusim si s tim trochu v zime pohrat a odvzdusit to natazene kolmo k zemi… Ale asi to bude delat stale…

    • Breakpain  

     .

  • Ondraj  

   Trochu mimo mísu, ale doteď na staré 26" používám ke spokojenosti 4 pístky XT BR-M755.

  • Rice  

   Brzdy M8020 už jsou v některejch zahraničních obchodech k nalezení. Ale jen jako celá brzda za €150 až €160, samostatnej třmen jsem namátkově skladem nenašel, cena za třmen na bike24 je €89,99.

   A koukám na zajímavý připevnění hadice, tak jsem zvědav, kam se bude štosovat hadička, když nevyjde přesně na centimetry.

   • novas752  

    Přední/zadní za 300€ takže o 20€ dražší než Sainty.

    A M8000 s ice tech deskama maj za 186€ (2×93). To je docela velkej rozdíl jen za jiný třmeny.

   • Rice  

    To uchycení hadice je u Sh čtyřpístků asi normální, jsem zvyklej na šroubek z boku ne zhora (takhe se asi líp dostává vzduch z třmenu). Destičky se tam dávaj stejný jako do Saint/Zee, takže o něco dražší než do M8000/M785. Nicméně jsem se už na podzim rozhodl, že zatim zustanu v původních XT, jsem o pár kg lehčí než v létě a vozim jen 180mm kotouče, takže by bylo jednodušší zkusit větší kotouče.

  • THORX  

   Dají se už koupit u nás?

  • mr.antik  

   Tak už se pomalu objevují u nás na shopech, cena myslím slušná (chtěl bych to jen na předek) – měl to už někdo v ruce? Jde mi o to, zda nebude moc velký rozdíl na páce proti zadku, který by byl jednopistkový. Tereticky by to mělo být vyrovnanější (dorovnat delší krok zadní brzdy způsobený delší hadicí)

   • Nikovlas  

    Jak delší hadice způsobí delší krok? Tím, že se pod tlakem roztáhne?

    • krabica  

     jo

    • kubad  

     jo

    • novas752  

     jo

    • Nikovlas  

     Tak jo, nebo ne? Z těch reakcí jsem takový rozporuplný…

     • Vilém  

      Proste cim delsi hadice, tim vic pruzi.

     • novas752  

      Hadice pod tlakem nepatrne zvetsi prurez. A cim delsi hadice tim vice objemu zvetsenej prurez udela a cim vkce objemu „zmizi“ v pruznosti hadice, tim vetsi ma brzda krok.

     • Nikovlas  

      Od krabici jsem to považoval za jasnou odpověď.

      U kubada jsem si nebyl jistý, jestli je to upřímná odpověď nebo to jen opakuje z recese.

      U novase jsem si byl 100% jistý, že opakovaná odpověď je prostě vtip.

      Navázal jsem tedy na domnělou recesi…

      Teď jste mě, kluci, ale zaskočili :-D

      Ať je to jak chce, díky za dobře míněné odpovědi, princip chápu.

      • kubad  

       zase v tom ale nehledej nic extrémního je to opravdu minimálně

   • Bystrous  

    Tak už je někdo jezdil pánové? Rozmýšlím jestli 4-pístkové nebo klasické XT ? Chtěl bych co nejkratší a tvrdý krok páky, žádné plynulé bahno.

    • Bystrous  

     Nutno dodat že jsem vzozl SLX na ht a to mě bavilo, ale ted jsem přesedlal na fulla a pouštím to z kopce víc. Stále ale v rámci XC 100/100 fulla.

  • vantom28  

   nedokázali by jste zjistit číslo průtokáče do tohoto třmenu? původně mám SLX675 a tam je průtokový šroub poněkud delší.

   • vantom28  

    ha, snad by to měl být Y8H098010

   • krysarr  

    Ahoj, mam je taky na kole z roku 2016 a zvazuju jen vymenit trmeny za SLX BR-M7120 nebo XT BR-M8120. Udajne to lze, kdyz se vymeni ten sroub. Vaham, jestli to ma smysl, ale zkousel jsem ted stroj se ctyrpistkem magura a brzdilo to jako krava :) Stoji to za ty 3000? :)

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse