• rasputin

    Zdarvím všecky! Mám menší prosbu!!! Zjistil jsme, že ve Velu 2/2008 byl nějaký článěk o nastavení posedu. Já jsme si nějak nekoupil to Velo, tak bych rád touhle cestou požádal jestli by to nemohl někdo naskenovat a hodit mi to na mail!?! Byl bych rád, kdyby byl někdo tak hodný a spáchal to pro mě… Děkuji všem!

    0 0
    • Andrzej  

      myslim ze ho jeste sezenes.....

      0 0
    • Volf  

      kup si ho.....

      0 0
      • rasputin  

        Jo když jsem byl u nás v shopu, tak ho tam nikde neměl… :-\ Ale asi se ještě podívám…

        0 0
    • nobody  

      sice to Velo mám, ale nemám skener, jedině bych ti to nafotil foťákem, ale stejně tam nic není, vlastně stejné jako tady www.ivelo.cz/…aveni-posedu + navíc jak mají být brzd páky.

      0 0
      • rasputin  

        Díky! Přečetl jsme si to a jsme zas o něco chytřejší! :D Ale myslel jsme, že tam toho dali jako víc!

        0 0
    • Lister  

      dotaz – silnice vs posed???

      Podařilo se vám na silničce nastavit posed tak abyste měly kolenu ve správné poloze – tedy svislice končí na přední straně kliky/v ose pedálu ( dle preference)

      já jsem to zkoušel a celkem mě šokovalo, že sedím o cca 4–5cm víc dopředu :-) A to mám hokejku. Strčil sjem sedlo nejvíc dozadu co to šlo, ale pořád jsem cca 2,5cm před klikou ???

      Né že by mi to vadilo, jen takový postřeh :-)

      0 0
      • Lister  

        hmmm.....nikdo nic ?????

        No tak asi ne no :-)

        0 0
      • cat  

        Mam na enduru opacny problem…sedim zas nekolik cm za osou. holt mam kratsi ram. Nejak to neresim a nastavim podle pocitu, ale presto- skodi to nejak kloubum nebo ubira na efektivite slapani?

        0 0
        • Polka  

          Sedis za osou a mas kratsi ram?? To asi tezko ne?

          0 0
          • Lister  

            protože má kratší rám, tak si nastavil sedlo dozadu aby natáhl posed…tak tomu alespoň rozumím já......

            0 0
            • Polka  

              Ntj, ale kdyby mel sedlo normalne, tak by mel pri kratsim ramu koleno pred osou a tim posunutim sedla by se mu koleno dostalo treba cca na uroven osy, ale 4–5cm za? Asi ma kratky nohy nebo si to blbe predstavuju :)

              0 0
      • keo  

        Já na MTB nastavím výšku na opravdu mírně pokrčenou nohu a když dám sedlo do podpaží tak bych ho měl dát minimálně o 5cm výše,osa kolene vůči pedálu *- sedí.

        0 0
        • vladkyxxx  

          ja neviem, ale keby mi mala olovnica prechadzat zaciatkom kluk alebo osou pedalu, tak musim mat sedlo uplne vpredu, roky som ho nosil vzadu, teraz som si ho dal dopredu, resp. cca na stred a uvidime, posed je kur*** kratky, ale uvidime co na to kolena, ktore mam totalne v prdeli. {ale nie kvoli bajku} plati to nastavenie na stred osy pedalu aj na mtb? potom neviem jak je mozne, ze vsetci maju sedla vzadu.

          0 0
          • Lister  

            mělo by to platit, na MTB s tím nemám žádný problém (na fullu i HT mi to sedí přesně na střed) asi díky tomu že jsou tam volnější úhly, ten problém mi vznikl na silničce, kde je sedlovka více vzpřímená a sedím tak hodně vepředu.

            0 0
      • Lister  

        hmmm tak problém bude asi v sedle, dal jsem tam jiné (Teď je tam bajkové WTB Laser Team, to co tam bylo nesnesl můj zadek) a teď když nastavím sedlo na stupnici o 1cm dozadu, tak sedím tak že olovnice z kolene lízá přední okraj kliky, takže tak jak by to mělo být.

        0 0
        • vladkyxxx  

          tak to mas dobre, netreba kolenam davat zabrat viac nez je treba. ja to vyskusam a ked to nebude dobre, tak neviem. sedlo mam dobre, pedale dobre, kufre asi dobre nastavene, potom si to asi hodim. :)

          0 0
      • MlokCZ  

        Neměl jsem s tímhle na silničce žádný problém. V profilu je na bývalé silničce vidět, že mám sedlo skoro nejvíc vepředu co to jde (ale s hokejkou). A vozím ho nastavené, tak že svislice je tak 0,5cm před sředem osy pedálu (tak mi to vyhovuje po větším laborování před x lety).

        0 0
        • Lister  

          no to budou ty dlouhý nohy.....my připosražení máme opačný problém :-D

          0 0
    • Mirman  

      ahoj,tady to máš.. leteckaposta.cz/674664330

      0 0
    • krokus  

      Trochu teď laboruju s nastavením předozadní polohy sedla. Zjistil jsem, že ten známý test s olovnicí, jež by měla procházet osou pedálu, vychází s velmi rozdílnými výsledky podle toho, jak vysoko má člověk patu vůči zemi. Jak by to tedy správně mělo být, měla by podrážky tretry být rovnoběžně s klikou – anebo jinak?

      0 0
      • Blade  

        IMHO v takové poloze, v jaké ji máš, když normálně šlapeš.

        0 0
      • Pebe  

        podle mě by jsi měl mít v kotníku pravý úhel, pokud možno po celou dobu otáčky, aby jsi měl co nejlepší kruhové šlapání.

        0 0
        • krokus  

          Trochu teď řeším, jestli mám moc natažený posed nebo ne. Jde o Sparka v mém profilu. Někdy mě z toho trochu bolí záda a taky rameno (měl jsem s ramenem dřív trochu problémy), ale to by si snad sedlo. Taky to má vliv na ovládání kola: když ostře zatáčím, cítím, že se vnější ruka natahuje možná víc, než by měla. Na druhou stranu jsem ale na natažený posed zvyklý ze silničky – když jsem trochu natažený, mám pocit, že se mi líp šlape.

          A ještě jeden postřeh: zjistil jsem, že mám problém dostat se za sedlo – limituje mě délka rukou. Znamená to, že už jsem moc natažený, nebo je to u chrtího MTB normální?

          0 0
          • jose  

            těžko říct…kolik měříš? ale dle velikosti a nastavení silničky co máš v profilu, tak ten spark bude asi na tebe delší..byla by dobrá foto na kole:-).já řešil podobné dilema i se sparkem, rozdíl ve velikosti mezi S a M je cca 3cm. mám krátký ruce, takže já jsem při svých 171cm vzal Sko stím, že můžu použít 100mm představec a sedlovka je hooodně vytažená, problém stím jít za sedlo díky tomu není a je hravější…nechtělo se mi řešit to tak, že budu mít větší rám a budu muset mít přestavec 60–80mm dlouhej:-) Ale v důsledku bych to mko asi taky přežil(přímá sedlovka,krátkej představec), jen mi na ebayi ted nevyšlo :-)

            0 0
            • krokus  

              Mám asi 172 cm. Dost jsem váhal, ale S se mi zdálo přece jen krátké.

              0 0
              • jose  

                ted už je asi stejně pozdě to řešit, takže být Tebou, tak zkusím přímou sedlovku a kratší přestavec a doladit to takto…kdybys to chtěl řešit nákupem jiné velikosti, tak mužeš u mě vyzkoušet to Sko…zrovna jsme vrustem na rozhraní těchto velikosti a záleží na preferencích jak jsem psal výše

                0 0
                • MlokCZ  

                  Pokud má správně předozadně nastavené sedlo (psal že s tím laboruje, takže asi ještě ideální polohu hledá, ovšem vůči pedálům) s hokejkou, tak jak by mohl zkoušet rovnou sedlovku?

                  Opakuje se to tu pořád dokola, předozadním posunem sedla nelze řešit délku posedu.

                  0 0
                  • jose  

                    jasně, však píšu že záleží na proporcích těla a ty já nevím…

                    0 0
                    • jose  

                      jo, tak napsal preferenci místo proporcí těla no :-)

                      0 0
                    • MlokCZ  

                      Jasně, že záleží na proporcích, ale to, že by potřeboval rovnou sedlovku by mohl zjistit právě pouze při nastavování sedla vůči pedálům a nemá smysl tohle vůbec zmiňovat v souvislosti s řešením délky posedu.

                      Sám si psal, že bys přežil Mko a zmínil si tam rovnou sedlovku a tam je to jasný nesmysl. Obě velikosti mají stejný sedlový úhel, tedy u obou bude potřebova sedlo přesně stejně posunuté v zámku, jediný rozdíl bude v tom, že u té menší velikosti bude sedlovka vytažené o 5cm více.

                      A z toho jsem tedy usoudil, že jsi to tak myslel i pro něj a proto se ozval.

                      0 0
                      • jose  

                        tohle mi vůbec nedocvaklo, to máš samo pravdu…takže pokud má alespon přibližně vychytanou polohu pedálu vůči sedlu, tak rovnou sedlovku samozřejmě beru zpět…

                        0 0
                        • rf  

                          Mlok má pravdu, že pokud je stejný úhel sedlové trubky, pak nemá velikost rámu (tzn. jeho délka) vliv na předozadní nastavení sedla.

                          Můj poblém je, že při mé výšce (193 cm) jsem s kolenem asi 1 cm za osou pedálu. Roli hraje úhel sedlové trubky, vysunutí sedlovky a i délka klik (paradoxně bych tedy potřeboval kratší, což je nesmysl), plus nastavení kufrů a sedla. Podotýkám, že nastavení kufrů mám správně a i sedlo mám v přední poloze. Asi by takový rám měl mít jiný úhel sedlové trubky. Nebo delší sedlo…?

                          Pocitově s tím ale nemám problém, řešit to nebudu. Je to jen poznámka na okraj, v tom smyslu, že pravidla nemusí platit absolutně.

                          0 0
                • krokus  

                  No, zkusil jsem pro začátek otočit představec tak, jak má být (tedy ne do negativního úhlu) :-) Musím říct, že posed se díky tomu dost zkrátil – myslím, že to bude ok. V nejhorším mám určitě ještě aspoň 1 cm rezervu: 100 mm představec bych mohl vyměnit za 90 mm, případně ještě můžu zvednout řidítka asi o půl cm (1 podložka).

                  0 0
      • Zdenda CUBE  

        Ta olovnice by měla procházet zhruba osou pedálu, tak poloha paty je v tomto případě dost zanedbatelná. Pokud máš ovšem správně nastavenou polohu kufru na tretře.

        0 0
        • krokus  

          Měří se to, pokud vím, od kolena, když pohneš vertikálně patou, nepatrně se ti horizontálně posune koleno – aspoň mám ten pocit. Sice nepatrně, ale při takovémhle měření to hraje roli.

          0 0
          • Zdenda CUBE  

            Jasně, předpokládal jsem přibližně vodorovnou polohu chodidla, stejně jako když šlapeš. Nemá smysl nějak extrémně vytáčet nohu při měření, když by pak při vlastním šlapání byla úplně jinak.

            0 0
    • AldaK  

      Koukám na nějaký etapový závod ze Španělska a posedy profesionálů mi vycházejí dost nízký. je to tím, že jezdí víc silově ? Já bych takto dost naříkal na bolest stehen.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.