Elektrokolo je zhouba cyklistiky III.

2564 nepřečtených
 • scoty

  „Elektrokolo“ je pouze úhybný obchodní trik výrobců motocyklů jako KTM, Yamaha atd., kteří tímto reagují na zákazy jízdy motocyklů ve volném terénu. Přidali se k nim výrobci kol a společně využili mezery v zákonech.

  Tyto motorové stroje se pohybují prakticky všude a často dochází ke konfliktu s ostatními (cyklisty, chodci, ochránci přírody, lesníky atd.) V současnosti vzniká tlak na omezení rychlosti jízdy a zákazu určitých cest pro tyto stroje.

  Ohroženou skupinou v tomto procesu jsou cyklisté, hlavní mtb bajkeři, kteří se pohybují v terénu vlastní silou a za které se motorová „elektrokola“ maskují…

  Pro začátek by stačilo umístit do vyhlášky tyto dvě věty:

  • Kola s motorem musí být opatřena výstupem pro okamžité změření max dosažené rychlosti s přípomocí.
  • Kola s motorem nesmí vjíždět na nezpevněné cesty užší než 2m
  • intermo  

   Ještě doplňuji, že před každým elektrokolem by měl běžet někdo s červeným praporkem a mávat, za snížené viditelnosti pak s petrolejovou lampou.

  • pepek  

   Nachystej si radši kolo, za 2 hoďky už můžeš jezdit kousek za barákem. (A tady ten seriál radši už blokni)

  • iron.hide  

   Suhlasim so vsetkym

  • kesu  

   Dokud budou elektrokola z pohledu zákonů kola, nic z toho se nestane. A tak to taky bude, smiř se s tím!

   • cioran-m  

    Kolaloka je zákon!

    • Janes  

     Kakaová skvrna velikosti mexického Dolaru je nad zákon…

     • zdenal8  

      Jako na trenclích jo?

      • Janes  

       Nojo, mlaďas, neznalý jednoho ze stěžejních filmových děl naší kinematografie…

       "Whisky to je moje gusto, bez whisky mám v srdci pusto…“ a celá řada dalších již zlidovělých melodií a báječných textů dnes neodmyslitelně patří na první místo zlatého fondu českých hudebních komedií. Novinář, spisovatel, kreslíř i filmový scenárista a režisér Jiří Brdečka napsal v letech 1939 – 1940 pro časopis Ahoj na neděli seriál povídek, v němž zúročil svou zálibu v tématu Divokého západu. Dal tehdy vzniknout postavě Limonádového Joea – ideálního westmana, který místo whisky pije limonádu a přísně dbá na mravnost. V březnu roku 1944 se na jevišti divadla Větrník objevil usměvavý a čestný pistolník již jako titulní postava nové divadelní hry. Nesmrtelným se ovšem jeho pátrání po kakaové skvrně velikosti mexického dolaru stalo až díky filmovému zpracování v režii Oldřicha Lipského z roku 1964.

       Nesmrtelnou filmovou parodii v hlavních rolích s Karlem Fialou jakožto blonďatým hrdinou a Milošem Kopeckým v roli největšího zloducha neštítícího se zneuctívat nevinné dívky, která nás přivádí do arizonského městečka roku 1885, kde se všichni scházejí v místním saloonu a poslouchají arizonskou pěnici Tornado Lou, vidělo jen v kinech přes čtyři a půl miliónů diváků! Od té doby se pravidelně objevuje na televizních obrazovkách a neméně i na divadelních prknech. Písně, které pro film nazpívali Karel Gott či Yvetta Simonová, budou mít diváci nyní možnost slyšet naživo v interpretaci našich předních herců. Westernová hudební parodie Limonádový Joe již dávno vévodí síni slávy české komedie.

       • zdenal8  

        Tak to jsem moc rád, že sem ještě mlaďas. Ale že by to bylo nějaký stěžejní dílo.

        • Janes  

         Rouhači jeden :-), Ty snad za chvíli začneš zpochybńovat dokonce i samotného Saturnina, ne?

         • HonzaRez  

          Snažíš se zbytečně, motoskijoringu, tihle mají Richle a zbjesyle kultůřu…

        • HonzaRez  

         To právě značí, že jsi mlaďas, pravděpodobně mileniál…

       • Effa  

        Chšadla, chšadla až…až?…až uchšadla.

   • Hermod  

    Nikdy se s tím nesmířím a do posledního dechu budu usilovat o to, aby byl tento špatný zákon změněn.

   • scoty  

    První bod jen zajistí vymahatelnost stávajícího nařízení nejvyšší rychlosti s přípomocí, které většina majitelů obchází. Toto pomůže řešit především neutěšenou situaci na městských cyklostezkách.

    Druhý bod zklidní situaci v lese tím, že se stroje s motorem nebudou pohybovat na úzkých nezpevněných stezkách mezi ostatními bezmotorovými uživateli.

    Přijatelné pro všechny.

  • michomin  

   E-kolo po milionté. Další zbytečné, někdo by klidně řekl debilní, vlákno. To tě baví pořád dokola omílat to samé? Ty samé sračky?

   • BabbaJagga  

    Čím víc založených vláken a příspěvků na BF, tím víc echtbiker…

   • Lišák  

    Ty musíš mít hrozně těžký život, pokud tě tohle tak vytáčí. Stejně jako vlákno o „cvrčkovi“. Chtěl jsem ti tam nabídnout kapesníček a ty sis to zatím bloknul.

    Tak tedy tady: Kapesníček?

   • midlander  

    si to blokni. já se taky nerozčiluju u každého vlákna „jaký gravel“.

    • snas89  

     Jeste aby jo. Naladu si tu muzes spravit u mene cetnych temat. Napr. Kolo do 20 000:)

  • roman 3D  

   dejte to s čembou dohromady :-), jinak úsměvné kolik lidí má z e-kol celkem velkej mindráček

   • cioran-m  

    Já bych řek, že asi největší mindrák mají ti, co (ač by jinak stran věku a zdraví klidně mohli) na kole jezdit nezvládaj.

    Koneckonců, nelze se vůbec divit. Taky by mne ten pocit jisté méněcennosti (navíc, nezbytně takto veřejně předváděnej) dost vadil. . :))

    • roman 3D  

     ve finále si brečte a stěžujte jak chcete, to je tak jediný co s tím zmůžete:-)

     • Hermod  

      Možná ne. Kdyby se začalo diskutovat věcně, jak konkrétně a který zákon změnit, a vymyslela se nějaká smysluplná formulace, tak se s tím dá jít za poslanci, senátory, udělat petice … možností je spousta. A s tou Čembou to nebyl vůbec špatný nápad.

      Tak například Zákon o provozu na pozemních komunikacích definuje toto:

      1. motorové vozidlo je nekolejové vozidlo poháněné vlastní pohonnou jednotkou a trolejbus
      2. nemotorové vozidlo je přípojné vozidlo a vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly, například jízdní kolo, ruční vozík nebo potahové vozidlo
       

      Začal bych tím, že bych do něho doplnil novou kategorii vozidel. Nazveme ji třeba motorové vozidlo nevyžadující řidičské oprávnění, protože to nejlépe vystihuje legislativní podstatu věci, a definice by mohla být převzata ze současné legislativní úpravy pomocných motorů jízdního kola. Tedy:

      motorové vozidlo nevyžadující řidičské oprávnění je každé motorové vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost není vyšší než 25 km/h, jehož výkon nepřesáhne 1 kW, a v případě použití spalovacího motoru nebude mít takový motor objem válce nebo válců větší než 50 cm3.

      Jízdní kolo by mohlo být nově definováno jako jednostopé nemotorové vozidlo, pohybující se výlučně pomocí lidské síly.

      Tím pádem by se nám pod jízdní kolo dostala i koloběžka, ale to není nic proti ničemu. A do nové kategorie „motorové vozidlo nevyžadující řidičské oprávnění“ by se kromě elektrokol dostaly i všechny ty městské elektrokoloběžky, segwaye a podobná vozidla, což je cíl.

      Důležité na tom je, že „motorová vozidla nevyžadující řidičské oprávnění“ by se tím pádem stala podmnožinou „motorových vozidel“ dle zákona. Pak už by stačilo na začátek nezpevněných lesních cest nebo vytížených turistických stezek umisťovat značku B11 – Zákaz vjezdu všech motorových vozidel – a posílat tam namátkové kontroly.

      • BabbaJagga  

       …Tím pádem by se nám pod jízdní kolo dostala i koloběžka…

       Tohle už platí, § 57:

       (2) Na pozemní komunikaci se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka.

      • Effa  

       No ono by se taky mohlo stát ze se začne mluvit a nutnosti platit povinne ručení za kola, zpřísní se moznosti kde jezdit atd atd. On totiž každy ma nejake preference a to ze jeden nechce ekola na úzkých cestách dalsiho nezajímá a zase by rad aby cyklisti platili kdyz uz požívají silnice. Proste každy chce něco jiného a zákazy to fakt nevyřeší. Chtělo by to videt dal nez jen na svůj nos.

       • Tr35  

        Na mluveni a preference s.re pes. Po staletí :).

   • kesu  

    Asi tak…

   • pitos  

    Někdo má mindrák z kola na baterky jiný z čemby nebo třeba bezduší…však to jistě znáš.

  • Libores  

   Nsmysl, elektrokolo je stejné jako normální kolo. Říkali to v té reklamě a prodavač v prodejně, kde jsme naše elektrokola kupovali, nám to potvrdil.

   • kesu  

    přesně, jen je na něm všechno zábavnější…

    • cioran-m  

     Možná nejzábavnější je (teda pro cyklisty) pohled na ty lidi, co na těch elektrovozítkách šlapou. A jak. :)

    • Libores  

     tak tak, musíš si to ale nechat odblokovat, jinak je ta zábava poloviční. Prodavač při nákupu to také ochotně nabídl.

  • mykovec  

   Elektrokolare chápu, nemaj na to, tak potrebujou motor. Jelikož do terénu nejezdim, tak mi nevadí. Občas je člověk potká na silnici, ale traktor by zavazel víc. Navíc můžete machrovat, protože ekolo přejedete, kdy si vzpomenete

  • Sraldo Serpentiny  

   Nechapu narky nad e-kolem. Najezdim na MTB rocni cca 4–5tis na lesnich cestach a pesinach, sotru, asf a pokud potkam nekoho na ebiku, vnimam to stejne jako kazdeho jineho bikera. Pravdou je, ze treba na Garde po Ponale je to jak na dalnici a narůst provozu diky ekolům je tam obrovsky znat, ale za Ledrem a vůbec v okoli Gardy uz jezdim temer sam. Stejne tak u nas, za kominem a v okoli mest na cyklowegu je jejich narůst znat, ale je uplne jedno jestli se tam motaji vikendovy cyklisti (najezd 20km za vikend), rodiny s detmi nebo elektrikari. Vzdy a vsude se da jezdit MTB s min provozem.

   • Pennywise  

    To bude tím, že tě nemehlo na motokole ještě neohrozilo. Mě ano a ne jednou.

  • venkovan  

   Skvělé, máme nové vlákno! Tak aby nezapadlo, vkopíruji sem svůj názor z předchozího, byť takto holý zde bude vytržen z kontextu diskuze:

   Takže abych tě, snad už konečně, uvedl do obrazu aspoň pokud jde o pojmy. Tak vyjádření názoru není automaticky tlak na oponenta, aby ho nutně přijal za svůj. Názor je pouze vyjádření vlastního postoje, může být klidně mylný a nemusí s ním každý souhlasit, ale soubor mých informací, znalostí, definic termínů a argumentů kterými svůj pohled podrobuji, vyúsťují v názor, který momentálně mám. A sice, že ebike je moped. Nic víc a nic míň. A v tomto vlákně diskutuji o tom, že je třeba mopedy legislativně oddělit od jízdních kol aby v důsledku chtěné regulace, ať už kýmkoliv kdo má tu moc a má k tomu důvod, bylo možné vjezd do některých míst vymezit tak, aby nedošlo k nechtěným zákazům i zbytku skupiny, která v očích zřizovatele problematická není. Stejně jako je dnes běžné někde zakázat vjezd na kole a ponechat průchod pěším, také se nikdo nerve za to, aby se skupiny sjednotily byly vnímány jedním metrem, zde nám to přijde logické, že někam prostě na kole ne. Stejně tak jsou místa, kde kolo nevadí, jelikož kvůli náročné dosažitelnosti těchto míst těch kol stejně mnoho nepřijede, ale kam s rozmachem ochcávání baterkou už přijíždí víc lidí na kolech (nyní jakože dohromady) než je pro ta místa zdrávo. Varianta A: v prostředí kde je vymezení ekol od kol lze snížit míru vytížení návštěvami těmito dopravními prostředky, aniž by došlo k paušálnímu zákazu všem, i těm, kteří dosud v přijatelné míře nevadili. Varianta B: oddělení nenastane, zákaz stejně přijde, ale doplatí na to všichni.

   Takže nikoliv bajkeři, ale baterky jsou ti, kdo se k této potřebě chovají jako ten harant, který nedostal čokoládu, protože nesplnil úkol od maminky, ale jediné na co myslí je, aby ji pokud možno neměl ani bráška, který všechno udělal jak maminka chtěla.

   • Daa001  

    Tak aby jsme si ujasnili pojmy. Víš jaký je rozdíl mezi mopedem a elektrokolem?

    Aby si nevypadal hloupě tak ti to prozradím.

    Na mopedu točíš „Gripem“ a na elektrokole pedály.

    Tvoje frustrace musí být obrovská.

    Já elektrokolo nemám, ale když kolem mě někdo profrčí tak se nezajíkám vztekem jako ty.

    Ano neohrabanci můžou být nebezpeční, ale to platí pro obě dvě skupiny.

    Dokonce jsem potkal více agresivních a bezohledných idiotů mezi „klasikáři“ než u elektro – kolařů.

    • HonzaRez  

     Už skoro 3 měsíce se za to stydí a nespí rozrušením…

    • obda  

     Já ti zase prozradím, že spousta „elektrokol“ má dodělaný „plyn“, takže ani klikama točit nemusíš.

     • krysarr  

      Ted ho trefi :)

     • Janes  

      O pár postů níže by sis mohl přečíst vyjádření přímo dodavatele, co tyto páčky montuje..tak ještě jednou…

      Dodatečnou montáží akcelerační páčky se tak elektrokolo stává nezpůsobilým pro provoz na pozemních komunikacích, vyhrazených cyklostezkách a trasách určených výhradně pro jízdní kola.

      Současně zákazník bere na vědomí, že elektrokolo není konstruováno pro jízdu pouze s využitím pomocného elektrického pohonu, a proto při ní dochází k nadměrnému opotřebení pohonného ústrojí elektrokola a k výraznému snižování životnosti baterie. Případné nároky z vad vzniklých tímto způsobem jízdy proto nebudou považovány za oprávněné.

      **** Nevím, proč se tady donekonečna vytahují tyto nelegální samohyby. S těmi přece nesouhlasí ani místní e-cyklisté.****

      Aha, už je mi to jasné, Brno.....

      • psbiker  

       Ještě to prozradit většině e-uživatelů, ať s páčkou nebo bez..

       • Janes  

        Ty buď neumíš číst, nebo nechápeš psaný text, nebo jsi bohapustý troll…

        Vzhledem k absenci jakékoliv fotky, která by dokazovala, že nějaké kolo vůbec máš a že ho sedláš, bych si tipl tu třetí variantu.

        • psbiker  

         Proč za 5 minut jízdy potkávám tak 2 §e-borce, kterým by bylo nejlépe ručně a stručně vysvětlit, že na městské cyklostezke, kde se motají pejsci a děti na odrážedlech, opravdu není možné jezdit na nelegálním e-kole 40km/h?

         • Janes  

          Proč? Protože jsou mezi námi sebestřední blbci a je jich, díky sluníčkářské výchově, pořád víc. Jájismus je nejnebezpečnější choroba nového věku.

          Jak prozíravá skladba, čím dál platnější…

          https://www.youtube.com/watch?…

          • scoty  

           To je nesprávný pohled na věc. Sebestřední blbci vždycky byli a budou. Jen se jim výrobou motorových bezpapíráků s neomezitelnou rychlostí a stále větším výkonem dala do ruky nebezpečná zbraň.

      • bessinka  

       A co jako ? Pokrok nezastavíš.

       Starej pán kníže Švarcenberk, ten jezdil jen v takovým kočáře, a ten mladej knížecí smrkáč smrdí samým automobilem. Von mu pánbůh taky ten benzín vomaže vo hubu.“

       Josef Švejk

      • scoty  

       Protože to nejde odlišit. Osobně znám 4 vlastníky a všichni jsou nelegální…

      • obda  

       Zkus se zamyslet, proč jsem u „elektrokol“ psal uvozovky. Správná odpověď: Abych předešel takovýmto reakcím ;) Ale uznávám, myšlení je práce a bolí…

       Vtip je v tom, že prakticky všichni, kteří si nechávají e-kolo upravit (a není jich málo), ho potom „na pozemních komunikacích, vyhrazených cyklostezkách a trasách určených výhradně pro jízdní kola“ provozují. A že jsem jich za uplynulý týden v Krkonoších pěkných pár desítek viděl, stejně jako týden před tím v okolí Velkých Bílovic (tam měli navíc někteří problém i s chůzí a možná by na normálním kole ani neodjeli).

    • Smichovak  

     Presně tak, bezohlední jsou stejným procentem zastoupeni v obou skupinách…

    • venkovan  

     Tak si ty pojmy ujasni a nepis blaboly, gripe. Moped (motor-pedaly), zpusob regulace vykonu nehraje roli. Pa, puso.

     • Janes  

      Moped používá pedály pouze k nastartování motoru, narozdíl od e-kola, pusáčku…

      • Sgt Pepper  

       to je ovšem lež – například na Babetě můžeš normálně jet jenom na šlapání

       • Tr35  

        „To“ je skoropolopravda, viz. p. Hanzlik ve Slavnosti snezek :).

       • Janes  

        normálně jet :-)))) a zkusils to Ty teoretiku?

        • Sgt Pepper  

         zkusil…jako malej jsem jezdil na dědový Babetě…nenechal mě jí nastartovat, ale v cyklo modu jsem na tom jezdil v Berouně kolem řeky…

         • Tr35  

          No vidíš, co se v mladi na Babete naučíš:), to ve svem pokrocilem věku najdes na éčku :)).

         • Janes  

          Dobrá, tak zkusil, a přesto ještě trváš na slově „normálně“ ? Pokud ano, zajímalo by mě, co už pro Tebe není normální jízda (prosím bez zmínly o e-kolu).

          • Sgt Pepper  

           pros :-)

           normální jízda není jízda na ebiku

           • Tr35  

            Kde jsi prisel na to, ze tvuj subjektivni nazor je určující :)).

            • madhence  

             Já s ním souhlasím.

             Tímto přestává být jeho názor subjektivní.

           • venkovan  

            +6

       • bara2  

        Jak píše kolega: Zkusils to někdy? ;-)

        • Sgt Pepper  

         zkusil…jako malej jsem jezdil na dědový Babetě…nenechal mě jí nastartovat, ale v cyklo modu jsem na tom jezdil v Berouně kolem řeky…

      • obda  

       Moped používá pedály pouze k nastartování motoru

       Tuhle definici jsi našel kde?

       • Janes  

        Tím se právě liší od mokicku …

       • psbiker  

        Pedály k nastartování pozidla podle mě vymysleli kvůli úsporám při výrobě, s definicí to nemá co dělat. Mopedy byly sockovozidla, kde si motorek i jezdec vzájemně připomáhali. Teď je to v e-provedení, nic se nezměnilo, ale to označení už e-cyklistům asi nepřijde dost sexy. Oni jsou e-bikeři a né žádné socky. Ale to je jen můj pohled na věc a necháme se poučit, jak je správně :)

        • bessinka  

         Závist (lat. invidia) je jedna z lidských emocí, spočívající v touze po něčem, co má někdo jiný, a snaze získat předmět této touhy, či druhého o to připravit, někdy i za cenu zavrženíhodných činů. Spolu se žárlivostí či nenávistí patří mezi konceptuální lidské emoce.

         https://cs.wikipedia.org › wiki › Závist

         Závist – Wikipedie

         • onuce  

          Co se mne týče, pociťuji k motorovým „cyklistům“ spíše lítost. Připravují se o nejhezčí cyklistické zážitky. Myslím samozřejmě ty, kteří jezdí rekreačně pro vlastní potěšení. Rozhodně chápu, že někoho baví motocykly, motocross. A díky ekolu může legálně do lesa a vůbec všude. Avšak u cykloturisty se pak švihy omezí jen na dojetí někam, schází ale faktor „dobytí“. Žádná hrdost sama na sebe, žádná hrdost při pohledu na dnes vlastní silou dosažený namodralý vrchol v dáli…

          • hawrda  

           Ano,souhlasím.

          • Janes  

           U mně je větší zážitek, než dobýt kopec je dobýt pěknou babu, děkuji..

           • midlander  

            na to si taky bereš e-pomoc?

            • onuce  

             Loví slečny na drahé e-kolo.

             • Tr35  

              Onuce, ztracis soudnost. Toto neni tvuj styl ;).

              • onuce  

               Omlouvám se, jen jsem si vzpomněl, jak dříve se lovilo na západní auta

               • Tr35  

                Koho ulovis na pozlatka ;) ? Jenom pakáž.

                • onuce  

                 Myslím, že je to přirozený instinkt. Snaží se o zajištění sebe, potažmo pak rodiny.

                 A já radši krejčího, to je něco lepšího, ušije mi šněrovačku ze samýho cizího

                 • Tr35  

                  Je to tak ale k tomu krejcimu. Radeji si jej ohlidej stejně dobre jako stolare na budouci truhlu. Dnes co remeslnik to šudlař, doporucuji v tomto ohledu nesetrit ;).

                • Sgt Pepper  

                 Na pozlatka kuzlatka…

                • venkovan  

                 Pravdu mas. Vsak take pakaz nejvic kupuje mopedy.

                 • bessinka  

                  Kdyby jsi dodržel pravopis, tak by se Ti ta slátanina docela rýmovala.

                  • BabbaJagga  

                   Kdybys, bessinko, kdybys… kopírovat citace z Wiki Ti jde lépe ;)

                   • bessinka  

                    Děkuji za upozornění BabboJaggo.

                    Ježibaba či baba Jaga je mytická bytost ze slovanského folklóru, především pohádek, v podobě ošklivé stařeny, zpravidla zlovolného charakteru. Podobá se čarodějnici, anglické hag nebo řecké lamii. Zdeněk Váňa odvozuje její jméno od ǫdžъ „had, užovka“. Wikipedie

                    • BabbaJagga  

                     Není zač, bessinko. Jenže není baba Jaga jako BabbaJagga :D

                     • bessinka  

                      To máš jako kolo a elektrokolo. Někdo to řeší a někomu je to jedno.

                 • Tr35  

                  Pakaz v CZ nejvice kupuje z plechovych ,resp motorovych pozlatek Audi z bazaru ;).

                  • BabbaJagga  

                   Mám dojem, ze se to mění a poslední dobou hromadné přecházejí k BMW.

                   • Tr35  

                    Znovu a lepe prosím. Děkuji;). edit, uz jsem to prelouskal. Jj..

           • hawrda  

            V našem věku kolego už dobyjem tak velký hovno.

            Ačkoliv u mě netřeba,mám mladou ženu a krásnou dceru:-).

          • l.bily  

           to su take keci, ked jezdim min 10 let na kole tak tie svoje kopce sem vyjel uz milion krat na kole co mam ve svojem okoli , a uz si nepotrebujem nic dokazovat, uz si jazdim na pohodu na ecku a uzivam si to zas inac, nez sa trapit, nestiham si udrzavat kondicku , mam rodinu, kolko ludi chodi po republike zdolavat nove kopce? raz za rok na dovolenke max.

           • Prasopes  

            I když jsem nějakej kopec dal už milionkrát, stejně mám fajn pocit, že jsem ho vymakal znova – zvlášť když to třeba bylo rychlejš než minule. Neumím si to představit na ebiku, proč tam vůbec jezdit?

            • Ivan  

             Tak já celkem chápu, že éčkaře baví jezdit na jejich mopedech, podobně jako echt motorkáře baví jezdit na motorkách. Ale nerozumím tomu, proč éčkaři mají potřebu lézt na kolařské fórum. Nemůže to být tím, že třeba motorkářská fóra nemají sekci „mopedy“, tak hledají porozumění tady?

             • cioran-m  

              No! A o nic jiného ani nejde.

             • bessinka  

              Motorkáři nejsou takový narcisové jako pravověrní cyklisté.

              http://www.motoforum.cz/skutry/

              • Ivan  

               No jo, jak říkám. Skútr není moped. Oni ty e-chudáky nikde nechtějí.

               • bessinka  

                Tak znova pro ty momentálně zaostalý.

                https://www.motorkari.cz/motokatalog/?…[skupina]=moped

                • Ivan  

                 No vida, tady mopedy jsou. Tak jestlipak to taky vědí éčkaři, co lezou sem. Tam by jim možná bylo lépe.

                 • Tr35  

                  Nestarej se o druhy, kdyz nezvladas sam sebe Kryspine ;).

                  • Ivan  

                   Pročpak hned tak zhurta? Vždyť já to s nimi/s vámi myslím dobře! Na kolařském fóru vzbuzují averzi, mezi mopedisty by to třeba bylo lepší.

             • stařík  

              A kam mám lézt, když má 7 kol a z toho 2 mtb, 3 silnice a 2 éčka a k tomu motorku, skútra a Pionýra a jako tu socku Babettu. A všechno mám rád. Poraď.

            • morso  

             přesně tak :-), na začátku května mi operovali rameno, já ještě se stehama v rameni zkoušel po zahradě, co snesu :-), ale sebemenší ráz do řídítek fakt bolel, jakmile to trochu šlo, tak jsem na kolo sedl, ale šlo to dost pomalu. Mám tu takovou „soukromou“ časovku…cca 20km…10km na kopec a pak zase zpátky :-). Po operaci jsem šlapal na kopec a nahoře jsem měl nějaký rychlostní průměr. Nyní jsem na průměru o 4km rychlejším…a jsem spokojený, jsem spokojený s tím, že se to prostě někam posunulo a když zazvoní soused, zda nejdeme na hřiště na jedno, tak mu řeknu, že ok, ale za 50min. Skočím na kolo a jedu na hřiště…sice je to 20km, místo 300m, ale prostě jsem si to pivko zasloužil :-). A vůbec mi nevadí, že jedu stejný kopec a stejnou trasu :-).

          • Sgt Pepper  

           +1

         • hawrda  

          S tebou musí být velká zábava ve společnosti.

         • psbiker  

          Jak to souvisí s neoblibou správného označení „moped“ u e-bajkerů?

          • Janes  

           Nesprávného, du Dumkopf.

           • psbiker  

            Že se teď mopedy snaží simulat jízní kola pomocí elektronických serepetiček nic nemění na prostém MOtor a PEDály :)

            • bessinka  

             Nevíme co je simutat a jak e-kolu pravověrní říkáte je úplně jedno ,protože může podle zákona tam, kam může běžný bicykl. Tak že máte smolíka.

             • psbiker  

              E-bikeři jsou při vyslovení MOPED zmítáni vypjatými emocemi, to mě zaujalo. Ale tady jde čistě o vyjasnění pojmů, ne o to, kam kdo může a kdo komu co závidí :)

             • midlander  

              Smolíka? Jak se to vezme, my máme štěstí že jsme fyzicky zdrávi a duševně svěží a nepotřebujeme si vypomáhat motorkem.

              • onuce  

               A já se přidávám z druhé kategorie. Sic nejsem zdravý, ale než do přírody s falešnými elektrosvaly, to raději vůbec. Již tak mi bere bolest radost z jízdy, ale přec ji nakonec mám, když dosáhnu cíle, který jsem si předsevzal. Ekolo by mě připravilo i o to. Takhle si mohu říci, dojel jsem až tam… A ne, bylo mi tam připomoženo.

               • Tr35  

                Pri vsi ucte, ty jsi pouze zařný příklad pro dr. Chocholouska.

                • onuce  

                 Jasně, v pohodě. Ačkoli vím, že žádný pseudolékař typu Chocholoušek by mě nepomohl, neb moje problémy jsou skutečné, ne domnělé.

                 • Tr35  

                  Bůhví. Ja na internetovem foru neverim nikomu ani nos mezi očima a kdyz, tak ještě v tom lepsim případě;).

                  • onuce  

                   A proč zde tedy marníte svůj čas?

              • bessinka  

               No nevím, spousta z vás, jak tady píšete si musí ráno posypat chleba Brufenem a zapít to Nimesilem, aby se na kole vůbec udrželi, tak že o nějakém fyzickém zdraví nemůže být ani řeč. Také podle úrovně některých příspěvků se dá pochybovat o svěžesti duševní. No ale výjímky jsou všudypřítomné.

               • Tr35  

                Jeste tady padl Rivotril :)). Takže zdejší pitomci potřebují i něco na hlavičtu :).

               • hawrda  

                Podle sebe, soudím tebe?

              • Tr35  

               Do prvniho tělesně- zdravotniho problemu, coz se tyka od urciteho věku každého vykonnostniho sportovce. To, ze tebe toto mine je pro mne bezpochyb :).

         • venkovan  

          Podle sebe soudim tebe?

        • Tr35  

         Dobrá rada nad zlato a na miru : snaz se nemyslet, jde to k tobe jako cibule do slehacky s ananasem ;).

         • psbiker  

          Děkuji za „radu“, nejspíš co jsem napsal nejsi schopný ani pobrat, alo to nic..

          • Tr35  

           Dvacet sec věnuji… No, pravdou je, ze ty hovadiny az skoro hoveziny co tady pises ty nebo motorkar Scota se pobiraji jaksi nekdy az s notnou davkou hnusu. Obcas mi selze obranny meziprostor mezi mnou a pakaží.

           • psbiker  

            Pořád nevidím ani náznak jakékoliv argumentace. Nu kde nic není..

            • Tr35  

             Jeste naposled. Neni na co argumentovat :)).

             • psbiker  

              Takže nepobral, jak jsem předpokládal.

              • bessinka  

               Jedná se o Tvůj dětský sen, že to stále opakuješ?

               https://slapadla.heureka.cz/…specifikace/

               • psbiker  

                Ano, to chci :)

                • bessinka  

                 Jak se vypořádat s tvrdohlavými dětmi.

                 Příznaky tvrdohlavého dítěte: Pociťuje silnou potřebu vašeho uznání, často tedy vyžaduje pozornost …

                 Tipy, jak s takovými dětmi vycházet.

                 1/ Poslouchejte a nehádejte se. …

                 2/ Spojte se s nimi, nenuťte je. …

                 3/ Dejte jim na výběr. …

                 4/ Zůstaňte v klidu. …

                 5/ Respektujte je. …

                 6/ Pracujte s nimi.

                 zdroj.Internet

            • scoty  

             Kašli na něj. Argumentace vyžaduje přemýšlení. Soudruh si zatím nevšiml ani rozdílu mezi mnou a uživatelem Scota.. :)

             Tak co chceš.

             • Tr35  

              Scota nebo Scoty je jedna a ta sama pakáž ;).

              A nemluv sam se sebou, to je uz diagnoza :).

  • venkovan  

   +1

  • Nitroglycerin  

   jako sranda dobrý, no :)

  • scoty  

   Věci už se dávají do pohybu, dokonce na titulních stránkách…

  • scoty  

   +

   • Tr35  

    Zatim je zmena legislativy, kontroly a postihy pouze ve fazi zvaneni a v CZ tomu tak bude jeste dlouho. No a internetova fora aspon průměrně inteligentni člověk nemůže brat nikdy a v nicem vážně :).

    • scoty  

     „Samozřejmě se tímto protiprávním jednáním také zabýváme. Pokud zjistíme, že byla elektrokola, koloběžky a podobně upraveny v rozporu se zákonem, kolo policie zabaví a případ je řešen u správního orgánu,“…

     mluvčí Policejního prezidia Hana Rubášová

     • Tr35  

      Teorie a rict to musi. V Cz policie nezvlada pitomce za volantem, zacina se tam jezdit uz na urovni Polska natoz aby chtela vazneji a plosne resit ecka.

      • cioran-m  

       Zdendyšu, sranda je, jak i vám (snad teda omezeným, pědadvacítkovým) mopedistům tento stav, zdá se, vyhovuje. Byste se měli začít bát, že dají časem espézetky na mopedy i vám a budete mít s tim hranim si na kola utrum. Byste se měli naopak starat o to, aby ti ilegálové byli trestáni a aby tohle vymizelo – psát petice, demonstrovat a tak.

       Včera nás do Adamova přeletěl jeden „éčkař“ zhruba snad šedesátkou.

       • Nitroglycerin  

        Mně jako e-kolistovi to tedy nevyhovuje. Jen ať to kontrolujou, pokutujou, zabavujou a sešrotujou.

        Pravidla jsou jasná (přípomoc jen do 25 km/h, 250 W, nutnost šlapání aby motor pomáhal) a při jejich dodržení je vše OK.

        • Tr35  

         Absolut souhlas, jenom bych jeste ve sve lidumilnosti zavedl fyzické tresty a to hned na místě.

         • Janes  

          Tak určitě, devítiocasá kočka na každý policejní opasek. Ale jedině padni, komu padni, mezi bezmotorovými je také dostatek idiotů …

          • Tr35  

           Tak to bezpochyby a v podstate na to soucasne mnozstvi kolistu je to az alarmujici.

       • morso  

        když ono je potřeba tohle rozdělit na několik skupin…jsou éčkaři, co prostě díky věku či nějakému handicapu přesedlali z kola na ekolo nebo ti, co éčko mají na cestu do práce a z práce, což je naprosto geniální a vlastně přínosné, tato skupina není žádný problém a bohužel doplácejí na to, že jiné skupiny jim to kazí.

        Druhou skupinou jsou ti, co si koupili éčko po dlouhé době a příliš ho nezvládají a pak mají problémy sami se sebou. Nejsou vyježdění, potkají jiného cyklistu na úzkém profilu a zmatkují, nemají základní návyky jízdy, předvídání, atd.

        A pak jsou tací, co prostě chtějí jezdit všude a normálně to neušlapou, pak pro ně není problém jezdit terénem, kam by v životě sami nedojeli a nerespektují nic (první dvě skupiny zákazy většinou respektují), jezdí v CHKO mimo stezky nebo do míst, kam se nesmí, atd. Tady bohužel PČR je mimo hru a neřeší to, je to jen na správcích CHKO či NP a ti s tím moc nezmůžou a další problém jsou půjčovny éček, tam si kolo půjčí na den každý blbec a má pocit, že se může vyblbnout jak potřebuje a tomu není už nic svaté. Když ho výšlap po turistické nebaví, klidně to vezme v NP mimo a baví se tím, jak je to super. Co si pak kdo vezme třeba na partičce holaňďanů, kteří si to děsně „užívají“. Já jsem debatoval ve špindlu s chlápkem z horské služby, který říkal, že chtěli prosadit do půjčoven, aby kola měla gps lokátor, zákazník si kolo půjčí, podepíše prohlášení, že bere na vědomí to a to, kolo vrátí a načte se gps. Když bude trasa mimo povolené oblasti, rovnou mu odečtou pokutu ze zálohy na půjčení kola. Prý to mají zjištěné i legilsativně, že by to nebyl problém, ale problém je prý v půjčovnách, že to nechtějí, bojí se odlivu zákazníků. Takže pokud to nebude nařízené, že to půjčovny musí mít, tak do toho dobrovolně nepůjdou a když třeba v Krkonoších mají půjčovny až 50 kol a je jich tam několik…to už je slušná dávka cyklistů. Tím nemyslím jen ekola, ale všechny kola, ale těch éček je v půjčovnách poměrově 80/20 proti klasice.

        • Janes  

         Osobně bych ty půjčovny zakázal a byl by klid :-)

         • morso  

          přesně tak, bylo by o dost starostí méně

        • Esi  

         třeba taková normální koloběžka s pomocným motorkem na cyklostezce vysloveně potěší

         • Marskatin  

          já potkává často něco takového

          • Esi  

           Jo já taky, nejsmutnější je že na tom lítají po chodníku a MP je to jedno, dokud ti vypatlanci nikoho nepřejdou tak to nikdo řešit nebude

           • lumyr  

            Vzhledem k tomu, že MP neřeší na chodníku ani vypatlance na kolech, tak pár emopedistů už se ztratí :)

            • Esi  

             To je fakt :-)

            • psbiker  

             To bude ródeo, vypatlanec na 60kg ‚koloběžce‘ s 2kW motorem:)

          • Markony  

           .

          • Nachtlauf  

           Jo, na tomhle jel včera po silnici v hustém provozu zrovna jeden z Nesmrtelných, k tomu měl ještě v uších sluchátka.

        • Toky  

         S týmto úplne súhlasím.

        • Nitroglycerin  

         +1

       • Tr35  

        Ahoj Berušáku ;) Co je to " Zdendyšu" ? :).

        • cioran-m  

         No – to je jednoduché: ty jsi na bf dříve nepsal pod pod nickem „Zdendyš“ ? A neproklínals napřed elektromopedy stejně směšně, jako je teď obhajuješ?

         Jednoduše napiš: Ne, nepsal, to jsem nebyl já. A máš klid a nikdo tě už tak oslovovat nebude.

         Už proto, že i ke lhaní je třeba trochu odvahy – k hloupým vytáčkám ne. :)

         • Tr35  

          Mam jeden velky problém. Ty mi rikas Zdendyšu/ netusim co je to za podivny slovotvar ale nic proti nářečí/, tak bych te mel take nejak pojmenovat. Treba Pepin nebo Jarin ? No, necham to ulezet k zitrejsimu svitani :). Zaradil jsem te mezi sve oblibence v tom dobrem slova smyslu, tak mas smulu s tvym talentem… ;).

          No, a co se tyka ecek, nebud tak vyhranenej, umanutej a zarputilej. Neboj se zkusit neco echt a ne nejakou eptakovinu a verim i pevne doufam, ze se poopravi tvuj zuzeny nahled na ecka. Jak jsem psal uz stokrát, pouzivam ecko pouze jako doplněk na urcite faze k cyklistice, kterou delam od žáků a pokud se ten stroj umi spravme pochopit a pouzivat, nema chybu. Odcipovany ecka a liny tlustoprdy nacpany v dresech na nich taky nemam rad ale doba je jaka je.

          • cioran-m  

           Dyť říkám, že jediný, co dokážeš, je uhýbat a pindat. A že nemáš ani lhát odvahu.

           A moped si užívej, jak ti jen libo; jen jej nepleť do cyklistiky. :)

           • Tr35  

            Ahoj Pepine s horáckym nářečím z Dolnich Salašarů ;), tva starost o druhe je dojemna a bohuliba, Vsemohouci ti za to odpusti par tvych hříchů , pozadam jej v ranni modlitbě;).

            Moped do cyklistiky opravdu plest nebudu, éčko kdy se mi zachce, tak bys mohl byt spokojeny.

            Jeste bych ti rad pomohl ve schopnosti rozlisit princip mopeda a éčka ale nedostava se ti bohuzel technickeho mysleni, tak by ma snaha o vysvetleni byla marna, nezlob se … ;).

            • scoty  

             Kolo s motorem je moped, a je úplně jedno, že u toho můžeš motat nohama… Tečka

             Hned jak stát vymyslí, jak ojebat ty, kteří na tom vydělali plus ty co si to v najivitě koupili, tak to budeš mít černé na bílém…

             Nebude to dlouho trvat.

             • Tr35  

              Moderni a legalni ecko nemuze byt moped protoze u mopedu nemusíš tocit nohama a u legalniho éčka musíš a cim lip motas, tim lip jedes. Pomerne zasadni rozdil, viditelny i pro technicke analfabety. Nicmene i pro tuto mensinu je tu reseni v podobe fyzickeho ozkouseni.

              Stat nic nevymysli, bo to neni v jeho zajmu. Éčka jsou rozjetej byznys, ktery bude jenom gradovat a penize z nej plynou do ruznych kapes, jestli jsi schopen trochu cist mezi radky.

              Tákže to bude dlouho trvat :)).

              • Janes  

               Tak, tak…

              • scoty  

               Nesmysl, legální éčko tady v podstatě neexistuje.

               Ale i ty „legální“ jsou motorové mopedy.

              • scoty  

               Víš co je tohle?

               https://www.tivis.cz/…-elektrokola?…

               • Tr35  

                Na svem ecku toto nemam, vlastnim se stredovym motorem. Jedna se o tzv akceleracni packu, dava se na mestska a turisticka kola s motorem v zadnim naboji a slouží k pomoci pri rozjeti do 4km/h, potom přestane fungovat. Takto je to legalne. Pokud to nekdo predela na plyn bez slapani je to nelegalni uprava a tyto lidi bych hazel ze skaly a kola srotoval.

                • scoty  

                 Je to i na středový motor.

                 V reálu to funguje tak, že baby a důchodci dávají „akcelerační páčku“ a mladí čipujou…

                 Z dobré věci je prostě v našich podmínkách nekontrolovatelná chujovina.

                 • Tr35  

                  Ve stredovem motoru je torzni snimac a snimac otacek. Motor by se musel cely rozdelat /spec naradi / coz neni jednoduchy a predelat kompletne soft. Neni to tak naivne jednoduchy jak to tady uvadis.

                  • scoty  

                   To určitě, třeba u Bafangů ti to nabídnou a čipnou ještě než ho odvezeš z obchodu…

                   A u origo značkových strojů ti to udělají na přání.

                   • Tr35  

                    To je ovsem nelegalni uprava a o te se tu samozřejmě nebavime ale dekujeme za sdileni tvych znalosti éček i kdyz je jako nemáš rád :))

                    Nicmene cip neodstrani nutnost slapani. „Pouze“ ti umozni pripomoc do 50km/h pro doplnění tvych chaotickych, nesourodych a zavadejicich informaci.

                    • scoty  

                     Nemám nic proti motorkám všeho druhu, ale nesmí si hrát na jízdní kola, jen kvůli tomu, aby si je mohl koupit každý magor…

                     • cioran-m  

                      Tak. A o nic jiného ani nejde.

                      • madhence  

                       O tom to celé přece je. Možná tomu můžeme říkat „jízdní kola“, ale každopádně to JSOU „motorová vozidla“. Po úpravě dokonce nebezpečná.

                       • Janes  

                        A teď tu o Sněhurce.

                        • cioran-m  

                         Raděj tu o tom, jak moped s elektromotorem je vlastně kolo.

                       • scoty  

                        A navíc ve městě nejrychlejší a neslyšitelná

                     • Hedus  

                      Kromě biku, mám i el-bika, zastav se, můžeme toho magora společně probrat…

                      • scoty  

                       To není osobní. Taky si to třeba někdy budu muset koupit, ale já mám papíry i na velkou motorku…:)

                       Ovšem ta možnost, že si to může pořídit každý a pak s tím na cyklostezce převálcovat malé děcko tady prostě je.

                       • lumyr  

                        A teď si představ, že může převálcovat třeba celou školku nebo taky přiletí marťani. Tyhle úvahy co kdyby jsou fakt k smíchu.

                        • Tr35  

                         Tyhle predstavy jsou vysadou jednodussich lidi, kterych je bohuzel nemale procento. Nicmene je nutne tento poddruh lidi drzet pri zemi.

                       • Tr35  

                        Mozna bys mohl legalni ecko nejdrive aspon ozkouset nez zacnes verejne plkat kraviny a delat ze se velevola.

                        • cioran-m  

                         „Snaz se mluvit slusne prosim a danke !“

                         „Nemalé procento jednodušších lidí“ tady a ve srovnání s nimi a patrně do protikladu tr35zdendyš. To je prdel. :)

                         • Tr35  

                          To bylo slusne receno az moc. Ono zalezi s kym komunikujes ale je pravda, ze zdejsim detem by to mohlo prinest neblahe traumaticke zážitky .:))

                          Nicmene mas recht, sklapim zrak a pujdu si vecer na deset minut kleknout na loziskove kulicky.

                         • cioran-m  

                          No, pokud se týče dětinského měnění preferencí, uhýbání a hloupoučkého žvatlání vůbec, myslím, že zde snad ani nemůžeš mít konkurenci.

                          Ale jaký snad traumatický zážitek způsobil, žes regredoval do této infantilní podoby, to ví jen Bůh. :)

                         • Tr35  

                          A Pepin :). Nezer ten internat tolik, taky bys za chvili mohl za sebou tahat nozisko, nejsi uz nejmladší a nejlehčí:)).

                         • Tr35  

                          Za slovo „prdel“ te ceka kléčba aspon pet minut na loziskovych kulickach o prumeru 5mm.

                          :).

                       • morso  

                        souhlas…včera jsem těch umělců opět pár potkal…:-) a nemusí to být nutně děcko…tady opět jeden tendečně napsaný a zaujatý článek :-): https://www.denik.cz/…0190812.html

                       • morso  

                        …ale ne všichni éčkaři jsou toho názoru, že se tohle nemůže stát…dovolil jsem si navštívit server ecyklistika.cz a třeba jeden z odstavů (nikoli z diskuze, ale přímo z článku o ekolech), cituji tedy web ecyklistika.cz: „Ale i svoboda má své hranice – veřejný prostor kam je možné jezdit na kole je omezený a cyklistů (a nejen jich) je v něm hodně. Buďme proto ohleduplní jeden k druhému. Děsí mne stejně jako mnoho jiných šílenou rychlostí se pohybující rozevlátý ecyklista, který sotva má své elektrokolo pod kontrolou, jak se řítí zaplněnou cyklostezkou plnou malých dětí na odrážedlech, bruslařů… Stejně tak mne bolí, když se evidentně vysportovaný cyklista vysmívá svému vrstevníkovi na elektrokole. Jak může vědět, proč na tom elektrokole jezdí? Co když má nějaké zdravotní omezení? Nebo prostě jiný důvod, který ho přivedl rozhodnout se pro elektrokolo?“

                        Je tedy vidět, že někteří éčkaři jsou všímavější než ti druzí nebo možná jen upřímnější :-)

                        • onuce  

                         Omlouvat použití elektrokola zdravotním handicapem je pokrytectví. Samozřejmě teď nemyslím městská kola. Sám mám totálně zničené chrupavky v obou kolenou a elektrokolo bych nechtěl, ani kdyby mě motorky bavily. Ekolo je totiž těžké na veškerou manipulaci s ním, což je právě to nejhorší. Sama rekreační jízda se dá vyřešit na klasickém lehkém kole úpravou převodů. Vlastní zkušenost. Viz foto v mých bike. Může to být motivace pro podobně postižené, než utratí majlant za těžký motorový vehikl, který pak bez pomoci nenaloží ani do vozu…

                         • Tr35  

                          Tak jsou i lide, kteri na dalších e nebo moto invalidnich pomuckach nejsou závislí jako je napr auto, vytah, vlek, tramvaj a pod :)). Napr ja jsem ecko jako doplnek ke kolu tusim nadzvedl jenom jednou a to na zavesnou vahu po jeho odtučňovací kůře.

                          :)))

                         • onuce  

                          No Vy to tuším používáte k přesunům na chalupu místo vozidla, což je jistě chválihodné.

                         • Tr35  

                          Ne ja na chalupě bydlim ale pan Janes to používá k presunum na chajdu ;).

                         • onuce  

                          Aha, spletl jsem si Vás s panem Janesem. Omlouvám se.

                         • scoty  

                          Tohle docela sedí. Lidi éčka kvůli manipulaci vozí v přívěsných vozících protože je na střechu nezvednou…:)

                         • onuce  

                          No ale takhle se vozí všechny motocykly, tedy i ty na baterky.

                         • BabbaJagga  

                          Navic i střecha auta a střešní nosiče mají jen omezenou nosnost.

                         • Nitroglycerin  

                          Střecha mívá u běžných koncernových kombíků nosnost 70 kg. Nosiče .. to je ten problém

                         • Nitroglycerin  

                          Taxnad průměrnej chlap nemá problém zvednout 20–25 kilo na střechu. A 50kilovej elesťák to zvládnout nepotřebuje.

                          Jenže e-full s integrovanou baterkou má většinou přes 20 kg (když to není zrovna Levo) a to není na nosič radno dávat. Nejprodávanější od Thule mají uváděnou nosnost 20 kg/bicykl. Jasně, že nosiče unesou víc ale nechtěl bych se v případě nehody dohadovat s pojišťovnou.

                          Manželčin e-HT bez baterky má asi 18–19 kg, to je OK.

                         • cioran-m  

                          Je to docela zajímavé, ty vaše starosti… :))

                         • Marskatin  

                          a čistě teoreticky:dají se vůbec do nějakých normálních střešních nosičů ty bestie s masívní spodní rámovou trubkou , kde schovávají baterku, upnout?

                          Ne, že bych měl v plánu to dělat.

                         • Nitroglycerin  

                          Do těch nejrozšířenějších Thule ProRide 591 by to na 99 % jít mělo. Nepřeměřoval jsem ale ta čelist má docela širokej „úchop“, než ji člověk stáhne. Já mám integrovanou 500Wh baterku, ta tolik tlustá není. Záleží i na designu rámu – u Haibiků je od pohledu silnější, u mýho kola rám má jen cca 10 cm.

                          Ale i kdybych ji vyndal ven (2 minuty práce), moje kolo bude mít 21 kg. Jasně, nosič by to v pohodě uvezl, střecha taky. Ale když se něco stane, pojišťovna vždycky hledá důvod proč ti nezaplatit. Tady by ho čistě papírově našla.

                         • hawrda  

                          Kolo jo,to asi ne.

                        • scoty  

                         Klidně ať si založí třeba Svaz mopedistů…:) S cyklistikou to nemá nic.

                       • Smichovak  

                        U případů, že někdo na kole převálcoval děcko, se myslím zdaleka nejvíc vyskytují cyklisté bez elektropohonu !

                        • Pennywise  

                         Myslet, znamená, hovno vědět.

                         • Sgt Pepper  

                          e-bikeři mají jen 16kb volné ROM…zbytek zabere systém ebiku :-)

                         • midlander  

                          …hovno, vědět?

                          když už tak důsledně!

                     • mikub  

                      Jojo, k řidičáku na motorku musíš prokázat takové znalosti a charakter, že ho vlastní pouze slušní a psychicky vyrovnaní lidé :)

                      • psbiker  

                       Je třeba si ho taky udržet, že.. Nestat se hromádkou fyzických ostatků u cesty a nenechat se chytit u prasení, to jsou pak ty výzvy :) Pořád ale lepší perspektivy, než spadnout z e-mopedu..

               • Janes  

                Dodatečnou montáží akcelerační páčky se tak elektrokolo stává nezpůsobilým pro provoz na pozemních komunikacích, vyhrazených cyklostezkách a trasách určených výhradně pro jízdní kola.

                Současně zákazník bere na vědomí, že elektrokolo není konstruováno pro jízdu pouze s využitím pomocného elektrického pohonu, a proto při ní dochází k nadměrnému opotřebení pohonného ústrojí elektrokola a k výraznému snižování životnosti baterie. Případné nároky z vad vzniklých tímto způsobem jízdy proto nebudou považovány za oprávněné.

                • psbiker  

                 Prodejce se jistí před budoucími žalobami, dojemné ..

                • scoty  

                 To samé jako když dealer řekne: používejte čistou jehlu…

      • Majan  

       Velmi by pomohlo a spoustu věcí vyřešilo důsledné uplatňování odpovědnosti za způsobenou škodu. Všude, kde by někdo někomu nebo něčemu zaškodil. To by se všichni najednou divili…

       • Esi  

        tak to předpokládm funguje, to by si měla umět pojišťovna pohlídat, přece jen jsou opatrní jen tak zbytečně někomu něco zaplatit

        • Sgt Pepper  

         kolik lildí, které srazil pes, dostalo plnou náhradu?

   • bessinka  

    Zatím se k tomu nevyjádřil Jiří Kájínek, tak že pouze pouze zbožné přání pravověrných.

    • Lišák  

     Kdo to je ten Kájínek?

     • scoty  

      To bude nějakej sjezdař, když sjel po zdech v lochu…:)

   • bessinka  

    Člověk, který se nikdy nepodívá do novin, je lépe informován než ten, kdo je čte, protože ten, kdo nic neví, je pravdě blíže než ten, jehož mysl je naplněná lží a omyly.“

    Thomas Jefferson

  • Cavendish  

   Ale u nás to celkem dobře slouží. Mladej má 15kg, tak se ta přípomoc hodí :)

   • hawrda  

    Tomu moc nerozumím,kolik mu je,ze má 15 kilo a nemůže jet na svém kole?

    • Cavendish  

     20 měsíců :D

     • hawrda  

      No tedy,to měla dcera snad někdy v 5/6 letech:).

      To byl rok,kdy začínala na 20 palců kole.

      • Cavendish  

       No co to říct :) Je to ,,velkej" kluk. Má 90cm a jednou rukou po domě stěhuje stoly. Ale drandí jen na plastovém odrážedle. Na 12" se teď teprve učí.

       • Janes  

        Buď v klidu, je v normě, říkala teď moje žena. Naše děti měly kolem 12 ti v roce,.

        • hawrda  

         Verca má teď v 9 letech asi 32kg.

         To mají některé děti v jejím věku mít 2× tolik:D?

         Je to jen plácání,nechci se nikoho dotknou:).

         Je ale fakt,ze neprovozuje pripomocnou cyklistiku:).

         • Esi  

          Každé dítě je jiné, já měl v roce 12kg a vyloženě obézní jsem nikdy nebyl. Syn má v 9,5 letech 27kg. Dcera když chodila do školky tak tam měli 3 kterou holku která měla 35kg tak že myslím že těch dětí které v 10 letech mají hodně přes 60kg je bohužel dost, ale ty asi opravdu dělají přípomocnou cyklistiku, čekal bych že hlavně na PlayStation :-)

     • Marskatin  

      Synek měl 15 kg v roce, dcera sestřenice 17kg, když šla do první třídy. Je to různé…

   • midlander  

    Já ti nevim, odtahal jsem tři děti, buď v sedačce nebo na tyči, a přípomoc jsem nepotřeboval. Bral jsem to jako trénink Zátopkovou metodou.

    • Cavendish  

     Ok, tak já si tu sedačku dám na karbonovou a nebo hliníkovou silnici. Tam to bude o moc lepší :) Kolo sem vyhrál, nekupoval sem to kvůli sedačce. Nejsem debil

     • midlander  

      Jedině na karbonovou!

     • Esi  

      Kdyby jsi si kvůli prasklému rámu náhodou nedal na držku tak ještě můžeš pořídit sedačku která drží za sedlovku, na karbonové sedlovce a karbonovém silničním rámu to už bude jistota :-)

  • Dvojan1  

   To jsou dobrý bláboly.

  • exxonvaldez  

   Dvě věci elektrokolům upřít nelze, je to spása pro prodejce a orgasmické téma pro diskusi......­.............­.:))

   • mikub  

    Jj, jak vzít kolo v tržní hodnotě cca 15000, přimontovat k tomu motor za bůra a celkově to střelit za 50. Jen nevím, kolik z toho má prodejce…

   • Nitroglycerin  

    … a požehnání pro majitele BF. Každej příspěvek zvyšuje příjem z reklamy. Skoro bych až řekl, že to tady zakládají jejich agenti :)

    • Tr35  

     Tak mozne to je ale byl by to hodne stjupid model obzivy, resp prizivy :).

  • JBC  

   Zhouba čehokoliv jsou bezohlední namachrovanci, kteří žijí v hlubokém přesvědčení, že jen a pouze jejich volba je ta jediná správná a že jim patří svět (cyklostezky) a je úplně jedno na čem jedou.

   Pořád se tu řeší agresivní éčkaři, já teda zatím nepotkal ani jednoho, zato stupidních poznámek od ortodoxních bikerů už slyšel několik, hlavně od těch, co přijeli pod lanovku autem a nechali se vozit nahoru.

   Ono jak je to s tou agresí je myslím tohle forum krásným příkladem :)

   • Tr35  

    Jo, je to tak. Tady stejne hyka akorat par echtovnich pitomcu jako je Scota, Pepin, Psnikdo a jeste par zoufalcu. Proste pakaz se najde vzdycky a vsude.

    • cioran-m  

     Jo pakáž je tady různá. Třeba jeden Tr35, kterej se dokonce i bojí zalhat, že sem nepsal dřív jako Zdendyš. A strašně solil ty elektromopedy. :))

     • Tr35  

      Tebe zen „Zdendyšu“, receno tvym horackym narecim / nemam nic proti razovitemu lidu / straší snad i v noci, clovece zlatá . Prober se, narovnej, srovnej ale zaroven se přitom neodrovnej :)).

      • cioran-m  

       O všelijaké té pakáži jsi mluvil ty, ne? A tak co, psals sem, posero, pod nickem Zdendyš nebo ne?

       • Tr35  

        Znas to rceni, ze cim vic se ptas, moc se dozvis ? Urcite ano, tak sklapni kufry /tretry mtb / a bud rad, ze jsi rad Pepine :).

        Snaz se mluvit slusne prosim a danke ! :)

        • cioran-m  

         Pokud máš na mysli výraz „posero“ – nemyslím, že by se něco slušnejšiho na tebe mohlo najít – nebo tebe snad něco vhodnejšiho napadá? Nebo bys dal, pokud se týče označení lidí, kteří se chovají jako ty, přednost vlastnímu termínu"pakáž" ? :)

         • Tr35  

          Pakáž je slušný vyraz od nepaměti pro obtížný hmyz, nevidim v tom problem narozdil od tveho castovani me osoby. Mi osobne stolbove naslapnout nemuzou, to je nad muj mentalni horizont ale chodi sem i děti v cca 70%.

          :).

          • Ivan  

           Nějaká regionálně specifická úchylka? Pakáž s hmyzem v normální češtině nemá nic společného.

           • Tr35  

            Preneseny vyznam slova smyslu :)).

      • scoty  

       Omyl.

       Razovitý lid je v Ostravě a Horácko je Jihlavsko, to jen tak na okraj, abychom zde nedávali národopisu tak na prdel…:-)

       • Tr35  

        … horacke nářečí obecne znamena ze jsou ti lide z hor, tim jsou zaroven i patricne razoviti :))

   • Hedus  

    Naštěstí, se jedná o pár jedinců, stále omílajíc stejnou písničku. Shodou okolností jsem se dnes dostal na podobné SK stránky a nestačil se divit, jak to tam slušně vypadá. Taky musím přiznat, že jsem zatím nikoho opravdu agresivního na e-biku nepotkal. V týdnu ve Slavonicích (Česká Kanada) plné náměstí bikerů, e-bikerů a všichni kupodivu v pohodě. Až na jednoho asi 5ti letého, co kolem devastoval dřevěné pódium :)

    • hawrda  

     E biker neexistuje,pouze pripomocny cyklista,nebo ještě lepe:uživatel mopedu.

     • Tr35  

      Děkujeme za názor a na vratnici si vyzvednete klicenku :).

      • hawrda  

       Není zač,rado se stalo.

      • Sgt Pepper  

       děkujeme za klíčenku a na vrátnici si vyzvedněte názor

    • scoty  

     Ale lidé, kteří nezvládají éčko vůbec nemusí být agresívní.

     V Č.Ráji na žluté TZ pod Vyskeří jsme na mokré louce napříč údolím dojeli pár starších manželů s éčky. Tlačili mokřinou na druhou stranu. Jenže louka končí třímetrovou mezí, kterou na kole běžně vyjedeš, když umíš.

     No chvíli to trvalo, než manželé společnými silami, paní na hraně kolapsu, dostali první éčko nahoru…

     Další dění na navazujícím kamenitém výjezdu a kořenovce už jsme neviděli.

     https://mapy.cz/s/revecozuko

     • cioran-m  

      I z toho je zřejmé, že na „éčku“ se prostě nadřeš víc, než na kole – v tom mají mopedisti pravdu. Koneckonců, jenom než tu škaredou těžkou věc vytáhneš ze sklepa…! :)

     • psbiker  

      Agresivní je pouze menšina. Většina je nebezpečná neznalostí, nerespektováním pravidel a zvyklostí. Je jedno na čem jedou, dnes jsou to bohužel e-násobiče e-debility.

  • David Bek  

   Ač nerad, ale napíšu zde moji nedávnou příhodu s " cyklisty " na baterku. Ono těch příhod už je vlastně tolik, že jsem si k nim vypěstoval totální odpor a bez respektu. Z 90%ti procent jsou baterkáři totální antisportovci snažící se za každou cenu jít s dobou a začlenit se někam na co nemají, a proto když to jde obejít, tak proč si neulevit a jako každý sport v poslední době si co nejvíce zlehčit. Všechno rychle a hned… Stalo se to při výjezdu dlouhého táhlého kopce na Špičáku(Šumava), jel jsem na pohodu na silničce a v polovině kopce cca 10m přede mnou se na silnici napojila celá rodina na baterky…otec(cca 130kg), manželka…dobře beru, ale i děti cca 12 a 17 let baterka???????? prostě mi tam schválně vjeli a otec uzavíral rodinný peleton a vjel do poloviny jízdního pruhu. Peleton jsem dojel a nastaveným tempem jsem na pohodu velkým obloukem otce předjel(nebylo mi jasné, proč jede v půlce pruhu, ale ve finále to bylo kvůli mojí osobě…) Po předjetí se do mě okamžitě slovně pustil stylem…" ty frajere co si myslíš???? Podívejte na něho, začal na mě křičet…já se otočil a vůbec nechápal co to křičí a proč to je směřováno na moji osobu…jsem naprosto nekonfliktní, ale když mě někdo nasere, tak mám bohužel černo(pracuji na tom, abych se polepšil):-) Otcovi jsem řekl co si o něm myslím, trochu jsem mu pošramotil svědomí a dal upřímnou radu do života a jel si dál…ještě další minutu jsem slyšel jak na mě cosi huláká a vyhrožuje…do dnešního dne nerozumím co ho k tomu vedlo. Slušně,normálně jsem ho předjel, protože mě brzdil a tohle jsem si vysloužil? Napíšu i další příhodu, když už jsme u toho…jedu si po polňačce do krátkého, ale prudkého kopce. Docela v tempu, mám toho plný kecky a blížím se vrcholu, když v tom kolem mě proletí baterkář, že mě málem sundal…jedním okem ho zezadu pozoruji a říkám si, no ty vole…kraťasy z A3, nahoře fotbalový dres a na nohách žabky, jo žabky…přilba žádná a celkově to bude jenom asi pozér…ale…vyjel na vrchol kopce, tam se zastavil, otočil se na mě a začal se mi smát(chlap tak 35let)…hlavou se mi honily myšlenky na koho jsem to zase narazil, ale nic…pokračoval jsem. Když už jsem byl téměř nahoře, rozjel se a zmizel z kopce mezi zahrádkami. Následuji jeho trasu a opět pod kopcem vidím, že na mě čeká…zase ho dojíždím a on se rozjede na hlavní silnici mým směrem. Dobře říkám si, udělám si interval a uvidíme jak dobře na tom bude. Začal jsem ho stíhat a po 500m už to nevydržel a na pokraji infarktu zpomaluje…předjel jsem ho, zamával, ukázal prostředníček a zmizel z dohledu…takhle tady mohu psát svoje příhody celý večer…je to úsměvné, ale vypovídá to o tom, co jsou tyhle rádoby sportovci zač…když má člověk handicap, vyšší věk chápu, beru je a respekt, ale u mladého zdravého člověka mi to přijde jako něco odpornýho…je to dáno dobou, jak jsem psal výše, chtějí výsledky hned a rychle. Hned ujet 100km, hned mít průměrku 25, ale nemají tu snahu se k tomu postupně dopracovat a mít z toho radost a hlavně to bez baterky pěkně bolí a to dneska není moderní…bych se z Vás pozvracel…

   • Tr35  

    Tak a ted tu o Kajkulce :)).

    • zhuffa  

     Na nic jiného se nezmůžeš?

    • mire  

     Ale, o těch e-závodících mladých povalečích, má pravdu. Vzpomeň se na svoje příspěvky před pár lety.

     • Sgt Pepper  

      to se nehodí, připomínat vlastní minulost! :-D

   • Michal_Unca  

    Hmm, tak to máš asi štěstí na „debílky“. :-) Já potkávám na kole „elektrikářů“ čím dál víc, taky sem pár předjel a nikdy sem žádný poznámky on nich neslyšel. Je fakt že ani já sem nikdy žádný neměl a nic na ně neukazoval. Je mi to prostě jedno, na čem si kdo jede. Pozdravíme se a jedem dál. A že sou „antisportovci“? No, pravidelně potkávám na posezeních u cyklostezek ( hlavně v okolí měst )„pravé sportovce“. Jak je poznám? Komplet oblečenej ve Specialized, kolo Specialized a než sníme s přítelkyní makrelu, „lupne“ vedle u stolu s kámošema tři piva a dvě cigára. :-) Ale jede za svoje. Sportuje. :-) Osobně mám názor ten, že je lepší jet na ebiku, než ležet doma nebo třeba vysedávat v hospodě.

    • BabbaJagga  

     Bodejť by nestihli 3 piva a 2 cigára, makrela je samá kost a nedají se rozkousat jako třeba ty jemnější ze pstruha ;)

     • Jason Voorhees  

      Uzenou makrelu rozloupnu za 10 vteřin bez kostí, pak jí zapiju dvěma pivkama s cigárem.

      • BabbaJagga  

       Rozloupnout jde rychle, což o to, ale hafo kostí v ní zůstane.

    • Esi  

     No po takové makrele bych chtěl šlapat někde do kopce, to je asi jako dát si tlačenku :-)

     • BabbaJagga  

      Tlacenka je od slova tlačit, tudíž ti do kopce přece pomáhá. A když je ještě s octem a hlavně s čerstvou cibulí, to je pak i hukot.

      • Esi  

       To jde o to jestli tě do kopce tlačí a nebo to znamená že budeš tlačit :-)

       • BabbaJagga  

        Někdy to vyletí i bez tlaceni, ale to musí být tlacenka už dost ulezela :D

        • Esi  

         :-)

         • Lišák  

          Pánové – jestli vy nebudete nějací sportovci, když vám dělá problém slupnout uzenou makrelu, nebo tláču s octem a cibulí, zapít pivem a pak jet na kole?

          • Esi  

           Mě to problém nedělá když to bude poslední hospoda před barákem, tak že asi 500m po rovině. Pokud mě po hospodě čeká ještě 800m up tak bych oboje raději vynechal, jedno pivo bych si dal pokud by se jelo na pohodu :-)

          • BabbaJagga  

           Tláču i makrelu mám rád, cyklistiku též. Pívo nepiju a cibuli nemůžu, ale v zásadě mi mluví Esi z duše :)

           • Sgt Pepper  

            cibuli nemužeš = jeden z těch přecivilizovanejch ufňukánků? :-)

            • BabbaJagga  

             Přesněěěěě.

             • Sgt Pepper  

              dej si tláču s cibulí a umři jako chlap!

              :-)

              • BabbaJagga  

               Ještě nepřišel můj čas. Krom toho touhle dobou už je na jídlo dost pozdě.

               • midlander  

                What time is it?

                Four thirty

                It's not late, no, no,

                Just early, early, early.

                (Spin Doctors)

                • BabbaJagga  

                 U těhlech doktorů jsem ještě nebyl. Ale mám dojem, ze už se dostáváme krapítek mimo téma.

                 • Sgt Pepper  

                  tak česky:

                  nikdy není pozdě se dobře nažrat!

                 • Janes  

                  Výraz Spin Doctors nemá s doktorama pranic společného.

                  • BabbaJagga  

                   A myslis, ze jsem fakt tak blbej?

                   • Janes  

                    Asi jsi jeden z mála modrých , sorry. :-) a co to tedy znamená.?

                    • scoty  

                     No, já ty modrý a červený moc nemusím… :)

                    • BabbaJagga  

                     Určitě je už od začátku devadesatek poslouchas a zároveň ovládáš amerikanismy. A pokud ne, tak si to snad umíš vygooglovat.

                     • Janes  

                      Ale mě nejde o tu kapelu, která ten výraz použila pro svůj název.

                      • BabbaJagga  

                       To je potom těžký diskutovat, když nerozumíš ani česky psanému textu: “…a zároveň ovládáš amerikanismy”.

                       • Janes  

                        No tak už konečně řekni, co to znamená, nebo se do mě přestaň navážet.

                        • BabbaJagga  

                         Já do tebe??? Nežiješ trochu mimo realitu? S Esi, Midlander i Sgt Pepper jsme si včera pekne pokecali, pobavili se a ráno prijdes ty a začneš rejt.

                         • Janes  

                          To nemá smysl…jsi zbytečně vztahovačný.

                         • BabbaJagga  

                          V 10:02 jsem ti psal, kde mas hledat. Tak, jak jsem to udělal včera večer, neb o rockerech Spin Doctors jsem nikdy neslyšel. A nechápu, proč bych měl do vlákna o e-bikach tahat ještě navíc vysvětlování pojmu, které s tím vůbec nesouvisí. Ale shodneme se, ze to nemá smysl, byť to každý vnímáme jinak.

                         • Janes  

                          Já nic hledat nemusím, dávno pravý význam výrazu spin doctor znám, proto jsem to také, bez nějakého zlého úmyslu uvedl. Spíš jako takovou perličku. Tvoje reakce na mojí poznámku ovšem považuji za neadekvátní. A tím bych tuto kauzičku ukončil.

                         • kovar  

                          Když to znáš, tak s tím už neotravuj.

                         • Janes  

                          Baví se s tebou někdo?

                         • Sgt Pepper  

                          já :-)

                         • BabbaJagga  

                          Janes, nejseš ty náhodou učitelskej nebo policajt? Tebe taky nikdo neokřikoval, když ses mezi nás včera zapojil do debaty o správné výživě.

                         • Janes  

                          A nejseš Ty politik, že chceš mít pořád poslední slovo? A navíc jako anonym?

                         • BabbaJagga  

                          Janes je co? Příjmení? Jan S…? Ta profilovka jsi ty? Takže jsme si kvit, viď?

                         • Janes  

                          Nejsme, já jsem jako Janes znám stovkám lidí a profilovka sedí, i fota kol sedi.

                         • BabbaJagga  

                          Zubní pasta Perlička, na zoubky je jednička.

                          Sgt Pepper, dodáš pls obrázek? :)

                         • Sgt Pepper  

                          ano prosím :-)

                         • BabbaJagga  

                          Húúústýýý, seš fakt borec.

                         • Sgt Pepper  

                          tak ještě doplním :-)

                         • BabbaJagga  

                          Tu 1 by dnes mohl leckdo považovat za sexistickou.

                         • midlander  

                          od nás ze sudet :-)

                         • BabbaJagga  

                          Wunderbar! Aber hned je vidět, ze Sudety byly chudší kraj než Praha, mate jen Č-B :)

                         • midlander  

                          Některé obrázky jsou vybarvené pastelkou. :-D

             • Tr35  

              Chlap kterej nesmrdi cibuli, cesnekem potem a spermatem neni chlap !

              • Sgt Pepper  

               No…kdyz to sperma neni jeho, tak je to chlapactvi diskutabilni…

               • Tr35  

                Tak to bez debat ;).

               • BabbaJagga  

                Za co tě zašili a kolik jsi vyfasoval? ;)

                • Tr35  

                 Mozna byl vasnivy kurak napric zakazniky :)).

    • Lišák  

     Osobně mám názor ten, že je lepší jet na ebiku, než ležet doma nebo třeba vysedávat v hospodě.

     Já osobně mám názor, že je lepší jet do hospody, ideálně tak 20 – 25 kilometrů, na kole. A pokud to nezvládnu, tak jít do hospody přes ulici pěšky. Motorová vozidla bych do toho netahal.

     • Toky  

      Ja by som povedal, že ale z hospody radšej potom peši alebo taxíkom či MHD. Pretože alkohol za volant či riadidlá bicykla nepatrí.

      • midlander  

       Ale cesta z hospody na kole hezky rychle uteče.

      • BabbaJagga  

       No konečně uživatel, který se nekamufluje za kolaře a dá si k fotce v profilu jasný název: Moped. Díky, Toky! :)

      • Lišák  

       Co tak pamatuju, a i z vyprávění o hodně starších cyklistů, tak na kole ve na pivo jezdilo vždycky.

   • bessinka  

    Hodně jsem se snažil tu veselou příhodu přečíst, ale došli mě baterky.

    • hawrda  

     Ani mě to nepřekvapuje.

     Své k svému.

   • JoE70  

    Teba život riadne bije.

   • Romancero  

    Tak každý si leštíme egíčko na něčem jiném. Jezdím teď s mladým po Šumavě a vůbec mně to nejezdí. Dost to bolí a už to není taková Radost jako třeba vloni. Už jen to, že jsem zatím v žádném kopci neslezl mi pomáhá zachovat si zbytky “cti”, ale mladý si mě stejně dobírá. I to, že na gravelu projedu terénem, na který ostatní potřebují ht nebo fulla mně dodává sebedůvěru. Potkávám i dvojice, kdy chlap má kolo a partnerka éčko. A o tom to přece je! Dříve jsem se usmival nad obézními éčkaři a teď je chápu- ne všichni jsou masochisti jako někteří z nás a prostě se chtějí jen kochat krásami přírody bez námahy…

    • midlander  

     BEZ NÁMAHY! Prostě líný vši.

     • Janes  

      Se sníženou námahou…je to marný, je to…

     • cioran-m  

      Zvýšená přípomoc, snížená námaha, mírné otáčení nohama, proto jizda na kole…

      Musíš se holt naučit ten jejich sémanticky originální newspeak…! :)

      • Janes  

       Spíš sundat klapky z očí a pohlédnout pravdě do tváře.

       • cioran-m  

        A teď tu pravdu o Sněhurce.

        Nebo lépe jinou pohádku o tom, že elektrický moped se šlapadly je, jen proto, že u některých z nich je třeba s nimi i mírně pohybovat, vlastně kolo. :)

        • Janes  

         Začni těma klapkama a uzríš to sám, i bez nápovědy. :-)

         • cioran-m  

          Tak – já mám pohádky a mýty rád a myslím, že jsem vůči nim opravdu dost otevřenej!

          Koneckonců, aji C.G Jung říkal, že to s mnohým podstatným souvisí.

          Ale taky teda říkal, že pokud člověk pohádkám propadne a začne si je plést s realitou, nevede to v tom osobním nevědomí vůbec dobrému.

          Takže si dávejte motoristi pozor v tom svém snění o moto-cyklech coby o kolech! :-D

          • bessinka  

           To samé platí o hororech, které si bájí v nevědomí pravověrní o elektrokolech.

           • cioran-m  

            Inu – neplatí. Kolo je kolo a motorové kolo je moto-cykl.

            A pokud se logiky té věci týče (včetně momentalní služebné legislativy) tak se podívej jako obvykle do wikipedie. Heslo tachlis. :)

            Koneckonců – poněkud obšírněji to je i v záhlaví tohoto vlákna.

           • Sgt Pepper  

            tak já se k elektrokolům chovám výhradně na základě zkušeností

            za poslední cca rok

            90% uživatelů ekol dementi, kteří by neměli lézt na silnici

            05% uživatelů normálních kol, kteří by neměli lézt na silnici

           • Sgt Pepper  

            tak já se k elektrokolům chovám výhradně na základě zkušeností

            za poslední cca rok

            90% uživatelů ekol dementi, kteří by neměli lézt na silnici

            05% uživatelů normálních kol, kteří by neměli lézt na silnici

            • Janes  

             A eště jednou si dupni nozičkou…

             • Sgt Pepper  

              když nastavíš xichtík, tak ti s radostí vyhovím ;-)

              • cioran-m  

               :))

               Není to špatná odpoveď – na ty furt všude možně od kdekoho opakovaný trapný floskule. Jako „A teď tu o Sněhurce“, „ať ti nepraskne cévka“ atd atd.

              • Janes  

               Ještě že ten internet máme, že :-)

               • Sgt Pepper  

                tak určitě…jinak by ses neměl kde realizovat :-)

                • Janes  

                 Spíš pokecat, dělám mezi skoro samejma babama, ty furt řešej děcka a vnoučata…

    • Lišák  

     že na gravelu projedu terénem, na který ostatní potřebují ht nebo fulla mně dodává sebedůvěru.

     A seš si jistý, že oni by to na „silničce“ neprojeli taky? Jen jim to HT, nebo FS přijde univerzálnější, tak tu „silničku“ třeba ani nevlastní. ;-)

     P. S. Jsem jedním z nich. Mám HT i FS i silničku ale o „silničce s tlustýma gumama“ vůbec neuvažuju. Stejně jako o motorovém kole.

     • Romancero  

      tak jasně…spíše mně bylo divné, že jsme tam byl za exota..samý HT, fully..e-bike

    • morso  

     tak ono s tou průjezdností gravel – HT – full je to poněkud zavádějící. Já mám fulla letos poprvé (ale vloni jsem měl na sezónu půjčeného fulla od kámoše, který je dlouhodobě za oceánem) a řeknu, že na 75% terénu kde se pohybuji, tak bych ho nepotřeboval, ale těch zbývajícíh 25% je právě to, co mě na tom bere nejvíc a to fakt už nejsem žádný střelec, ale to je relativní :-). Už mě to pak bolí víc, když si ustelu než ve 30 nebo ve 40 :-). A ano, těch 25% bych na HT projel, ale zcela jinak…na fullu to člověk fakt neskutečně propluje a užije si to. Se synem, kterému je 17 jsme jeli sjezdík a tam, kde to bylo takové na pohodu, tak i on na HT v klidu, ale když přišlo na velké kameny, pořádné schody, tak já stále na pohodu nebo naopak, já si to užíval a on už musel sakra přemýšlet a volit trasu…já se vezl :-). Takže to, že někde na gravelu dáš to, co jiní na HT či fullu ještě neznamená, že to je terén, který oni na HT či fullu jezdí nebo kvůli kterému si člověk takové kolo kupuje. A je dost lidí, kteří si fullem i ulevují od zad. Já jsem po dlouhé akci na kole v terénu záda fakt cítil a pár dní jsem o nich věděl. Musím říct, že full mi od toho sakra pomohl.

     • Tr35  

      Ty jsi nekdy býval sakra střelcem ?

      • morso  

       …nevím zda střelec, ale rozhodně to bylo jiné :-). V dobách, kdy jsem jezdíval Sudety, Drásala, Svijanský maraton (to už asi pamatují jen pamětníci vč.výšlapu na Ještěd a svezení se dolů), no bylo to jiné, ale v 50 to už fakt nehrotím. Ale nedávno mě tu napadali někteří, že jsem jel ze sjezdu jako prase :-))).

       • Tr35  

        Drasala jsem mival nejraději, zejmena prvni rocniky …

        • morso  

         ty první ročníky všech závodů byly vždy jiné. Krásný maraton byl Krkonošský…v Lom­nici n.P., v areálu skokanských můstků. Pak se to nějak zprofanovalo a zmasovělo, hromada různých dalších tras, atd…a bylo po všem. První takový masák byl Nova Author Cup, reklama, masovka, prostě nic moc…celý závod jsi je v podstatě v koloně cyklistů…to jsem zkusil jen jednou a už nikdy.

         • mikub  

          No vidíš. V Lomnici u můstků už se zase pohodový maraton jezdí (jenom se jmenuje jinak).

          • morso  

           první ročník byl tuším celý na náměstí, ale pak se to přesunulo pod můstky. Stále to pořádá Štefan?

       • morso  

        já měl srdcovku Sudety :-). Ale nejoriginálnější byl ten Svijanský maraton :-). To byl prostě cyklistický fesťák. Postavený sjezdový můstek do požární nádrže, erární kolo a večerní akce skoků do vody na body od poroty a nakonec nejpopulárnější PIVOBAJKR. Na lavičku se posadilo 10 závodníků, bylo jim natočeno svijanské pivko a na povel všichni museli dát pivo, kdo vypil, tak vybíhal cca 10m ke kolu, které stálo otočené na řidítkách a muselo být přehozeno na nejlehčí převod. Vypil – doběhl – nasedl (nesměl přeřadit) a jel do cíle, cca asi 20m. Celé kouzlo bylo v tom, že z těch 10 vypadl ten poslední, ostatních devět zpět na start a znovu…osm, sedm, šest…až vítěz měl v sobě devět piv. Celý závod trval max 40 minut :-). Je pravdou, že na tento závod vždy dorazilo pár místních borců, kteří měli evidentně natrénováno :-).

        • madhence  

         Upřímná závist :-) Přesně takhle bych si představoval příjemně strávený víkend :-)

         • morso  

          jj, to bylo super, ale to už je cca 20 let :-). Sponzoroval to pivovar Svijany a dojezd maratonu byl přes areál pivovaru. V areálu byl udělaný takový labyrint z přepravek, takže se tam kličkovalo mezi pivem…úžasná věc :-). Pak to nějak ustalo, jelikož trasa vedla v různých CHKO a bylo to omezené počtem lidí a pak i průjezdem, kam se mohlo nebo nebo ne a byl konec, škoda.

          • Lišák  

           Jen bych doplnil, že před dvaceti lety byly Svijany výborný pivo. Bohužel, jak rostl zájem, tak potřebovali mít vyšší výstav a začali vařit v CKT a nakonec to ještě zabili tetrahopem. Škoda. :-(

           • morso  

            jj, přesně tak. Svijany byla moje srdcovka. Exkurze v pivovaru byla super…přišel si, nafasoval měděné korbele, kam ti natáčeli pivo, prováděl nás podsládek a z hodiny byla hodina a půl a žádný problém…bylo to super. Po pár letech nové info centrum pivovaru, proskeléná recepce, vytuněná průvodkyně, která ti na otázku jaké pivo vám chutná řekne, že ona pivo nepije, že pije víno…:-), moderní technologiemva­ření…komerce…a je po kouzlu :-(

            • Lišák  

             Na mojí profilovce držím Svijany v ruce. Byli jsme v Jizerkách na dovče na chalupě a koupili jsme si bečku.

             • morso  

              tenkrát bylo super, firmy (nejen Svijany)uměly peníze uvolnit a šlo to. Firma patřila jednomu či více majitelům a ředitel od stolu rozhodl, že podpoří takovou akci a bylo vyřešeno. Jedním rozhodnutím dal peníze, pověřil někoho, aby se postaral o propagaci a bylo. Dnes si nedokážu představit, že se někdo sám rozhodne, že podpoří toto či ono, že pustí do areálu smečku cyklistů. Dnes se všichni zodpovídají nějakému vedení holdingu, zajímají je jen čísla zisků a propagace jen tam, kde je to hodně vidět a podpořit partu nadšenců na kolech jen tak, to už moc nefunguje. Pustit si do areálu cyklisty…co na to bezpečák, atd. Dříve to šlo, dnes je to velice složité…a hromada lidí se do toho raději vůbec nepustí.

            • Romancero  

             taky pamatuji ze školy- Svijany a Klášter Hradiště..nejlepší piva! Vratislav byla nouzovka (Liberec-škola)

        • Romancero  

         uff..tak to teda respekt! ty sis cyklistiky užil dosytosti ve všech směrech ! :-)

         • morso  

          no bylo to jiné. Lidí mnohem méně, taková spíš parta cca 500 hobíků, co se různě prolínala po maratonech. Z profíků, když urvali do startovky jedno či dva, byla to spíš raritka. A prize money nebývaly nebo opravdu jen symbolické. Což dnes tak není a profíci to mají jako trénink a přivýdělek. Tenkrát se závadiníci po závodě vešli pod pódium i s pivkem a losovala se startovní čísla..někdo vyhrál pláště, někdo startovné na příští rok, cyklo lahev,…prostě pohoda a zábava.

  • hmm  

   Každé ráno potkávám borce tak 40 let na Elektru bez přilby jak si to frčí proti mě z kopce. Dnes jsem vyjel pozdě a potkal ho na křižovatce na přechodu. Čekal jsem na zelenou vtom přijel rozhlédl se vjel na přechod a z přechodu doprostřed křižovatky kde se málem srazily s autem co odbočovalo jeho směrem. Měl blbý kecy že ho auto zdržuje a cpal se a cpal dál po silnici. Opravdu jsem zíral.

   • Janes  

    Je to debil, a případnou kolizi by zavinil, asi k němu ještě nedorazila informace, že kolo je cyklista povinen po přechodu vésti.

    • cioran-m  

     Motocykl se však obtížně tlačí.

     • Janes  

      Pokud měl řádné e-kolo, zákon na něj jako na cyklistu pohlíží. To jen tak pro tu matku moudrosti.

      • scoty  

       Podobně zákon pohlíží i na naše privatizéry, kteří nemohli tušit, že rozdané fabriky budou rozkradeny…

       • Lišák  

        Zákony jsou fajn. Jen ne pro nějakej plebs.

        • Tr35  

         S tim bych souhlasil. Holotu bych rovnou likvidoval pekne demokraticky.

      • cioran-m  

       Jasně. A prakticky je to, co to doopravdy je, poznat už při tom tlačení.

       • Janes  

        Tak o tom žádná :-) ale mohl třeba použít funkci Walk…

    • bessinka  

     Co s vztekáš, vždyť přece na kole nejel. Nebo jak to tedy je?

     • morso  

      No je to tak, že ani na mopedu na přechod nesmíte! Ty by mě zajímalo, kdo vám to zatajil!

   • psbiker  

    Tihle experti tu byli vždy.. Akorát teď jsou několikrát škodlivější, když si můžou připomáhat. Proto všechna e-vozítka pryč z kategorie jízdních kol!

    • Janes  

     Chování takovýho debila by se tím ovšem pranic nezměnilo.

     • Lišák  

      Pokud by neměl motor, tak by tam patrně na kole ani nebyl.

     • psbiker  

      To nepochybně. Jako řidič motorového vehiklu by se měl chovat zodpovědněji, opak je pravdou. Těžko říct je-li to pouze nedostatek zkušeností, nebo záměrné chování – ‚vždyť co, jedu jenom na kole, postih nehrozí‘.

      • BabbaJagga  

       Myslím, ze všichni by se měli chovat stejně zodpovědně, bez výjimky. To je, jako kdybys chtěl po luftakach, aby se na chalupě u nás/vás ve vsi chovali slušně, zodpovědně a jako hosti, zatímco místní by za hřbitovní zdí kupili bordel na skládku.

       • psbiker  

        Reálně spousta lidí jezdí nalitých na kole i když v autě si to nedovolí. E-moped není auto, ale začíná se prosazovat jako dopravní prostředek do hospody. Pak se řekne, že cycklisti jezdí často pod vlivem a působí tak nehody..

   • David Bek  

    Tak a teďko jak tady bylo řečeno o Kajkulce:-)))))))))))))­))))))))

    • hmm  

     Tak není jediný kterého na Elektru ráno potkávám ale jeho počínání vnáší otázku do diskuze jak se chová v autě třeba.

  • hmm  

   Pokud má člověk Elektro a nevozí přilbu tak je zcela zřejmé jaký je to chytrák. Přilba byla dříve spojována s pocením což Elektro odbouralo.

   • exxonvaldez  

    Pak je tu ještě jedna možnost, a to ta , že není již co přilbou chránit..........

   • psbiker  

    Zas vesnický strejda v oblečení co chodí do kravína na e-mopedu nebude řešit nějaké kokotiny pro sportovce. Na babettě ji taky nevozil, když jel za Máňou do sousední vesnice a nic se mu nikdy nestalo, tak co :)

   • Tr35  

    Z toho co píšeš je evidentni, ze jsi na íbajku v kopcich v horach nikdy nejel.

  • Jarunak  

   Hmm, osobne mam tri MTB kola a jedno z nich je elektrokolo.

   Na kole jezdim pro zabavu a musim rict, ze celopero na baterku je fantasticka zabava a to predevsim v lesnim kopcovitem terenu s prudkymi vyjezdy a sjezdy na ktery je tento bike urcen.

  • Jarunak  

   Hmm, osobne mam tri MTB kola a jedno z nich je elektrokolo.

   Na kole jezdim pro zabavu a musim rict, ze celopero na baterku je fantasticka zabava a to predevsim v lesnim kopcovitem terenu s prudkymi vyjezdy a sjezdy na ktery je tento bike urcen.

   • scoty  

    To je zajímavé, že elektroendura s pedály do lesa mohou a elektroendura bez pedálů ne.

    Dobrý obchvat zákona od výrobců…