• cioran-m

  Kola s motorem

  Aby nedocházelo pod každým obrázkem nějaké takové věci k ideologickým srážkám, kde se lidé navzájem označují souhrnnými názvy, rozdělují do fan a “hejt” klubů a vůbec kategorizují (většinou ostatně pitomě), snad bychom se ve věcnější diskusi mohli pokusit nějak když ne dohodnout, tak aspoň – znovu, nicméně však v klidu a nějak přehledně – vymezit a definovat to, co považujeme za v tomto stále se rozvíjejícím odvětví za podstatné a také problematické.

  Můj osobní názor je, že vše v této záležitosti (včetně různých problémů) vychází z jejího nesprávného zařazení. Z toho, že kolo s motorem prostě není kolo, ale (mnohdy velmi dobře) kamuflovaná forma motorky (mopedu) a že tato kamufláž se netýká jen jejího vzhledu, ale odráží se také ve stávající legislativě. Včetně toho, kam něco takového může a kam ne a proč.

  Sám vidím velký přínos – v tomto případě opravdu elektrokol – v jejich užití v městské a příměstské dopravě, eventuelně na přehledných nezpevněných cestách; diskutabilní a problematické mi již z mnoha důvodů připadá jejich užití jako klasických horských kol.

  Zejména pak považuji elektrická kola za vynikající věc pro starší lidi nebo osoby nějak fyzicky hendikepované, které by na kole jinak jezdily s obtížemi nebo vůbec ne.

  K dříve zde již zmíněným formám “nového způsobu zábavy” užitím kol s motorem pro osoby fyzicky jinak zdatné mám spíše rezervovaný postoj.

  Silniční elektrokola, kamuflovaná tak, že je nelze při zběžném pohledu takřka rozeznat od běžné “závodničky” mi připadají nevkusná a smysl tohoto připodobnění naprosto nechápu. (Podobné to ostatně může být asi i v kategorii horských kol).

  Za hlavní problém (spolu s dalšími kolegy) považuji jakési zmatení v pojmu, z toho vyplývajíci insuficientní legislativu a nebezpečí, že výrazné pronikání motorových “kol” do oblastí, kde byl výskyt cyklistů jejich schopnostmi přirozeně omezen, může časem vést k plošným restriktivním opatřením, která by se mohla týkat i cyklistiky jako takové.

  Podotýkam ještě, že tyto své názory nepovažuji v žádném případě za “pravdy”, za které se následně hodlám bít ale spíše jen za podněty k diskusi.

  0 0
  • Petulda  

   Za sebe nevidim zadny smysluplny duvod to resit, skatulkovat, vymezovat na my a oni. Kazdy, kdo takovy tendence ma, by se mel zamyslet nad tim, kdo je, ze si uzurpuje pravo hodnotit ostatni jen podle toho, na jakym kole zrovna sedi.

   At si kazdy dela, co chce a jezdi na cem chce a kde chce, pokud se chova slusne a ohleduplne vuci ostatnim a svemu okoli. 100× radsi potkam pohodare na e-biku uprostred hor nez arogantniho pitomce na cyklostezce, byt na „spravnem“ kole.

   A jestli sedi na e-kole, DHcku nebo zile je mi jedno.

   0 0
   • lrotrekl79  

    +1

    Na toto narážel i TrailHunter v posledním videu, kde testoval trailový e-bike.

    Poslední zkušenost z lokality kolem Jedovnic mimo traily, kdy mě borec evidentně na čipnutým kole bral na docela rozbitý cestě dvakrát dost natěsno, jednou i s drobným kontaktem. Ten byl na „po tlamě“.

    Jinde jsem šlapal s mladým na tyči do kopca (Z Prášil na Poledník), dojel mě borec na e-biku, pozdrav a dotaz, jestli mě může třeba s mladým pomoct a jak velkej problém by byl jej přepřáhnout… Není to o tom na čem člověk sedí, ale o tom člověku samotném.

    0 0
   • cioran-m  
    Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
    0 0
   • cioran-m  

    .

    0 0
    • Petulda  

     Spis sis uvedomil, ze tvuj vypad v ciste osobni rovine byl pres caru.

     Moje reakce byla obecne k tematu, mj. i na zaklade toho, co se zde na foru na tohle tema ruzne napsalo. Neni tam nic konkretne k tobe ani o tobe. Ale jestli i z toho potrebujes kresat urazky v osobni rovine a nesmyslny posuzovani, samozrejme muzes…

     Normalni clovek diskutuje o obsahu prispevku, blbec napada autora prispevku.

     Howgh

     0 0
   • BB  

    Ty žádný smysl sice nevidíš, ale on tam je. a to právě v „výrazné pronikání motorových “kol” do oblastí, kde byl výskyt cyklistů jejich schopnostmi přirozeně omezen, může časem vést k plošným restriktivním opatřením, která by se mohla týkat i cyklistiky jako takové.“ Tohle je jádro pudla e-biků. Prostě většinová společnost přestane tolerovat cyklisty v místech střetů, kde se za léta našel nějaký pro obě strany snesitelný „modus vivendi“ a vypráská nás všechny, ať s motorem nebo bez motoru.

    0 0
    • Petulda  

     To je jen bezobsažné strašení e-kolama.

     0 0
     • dolomiti  

      Ty jsi taky bezobsažnej :-D ty jsi to ani za dva měsíce nepochopil :-D Zkus někdy zvednout zadek od gůglu a vyrazit do světa ;-) Třeba to pochopíš :-D

      0 0
      • Petulda  

       Urážky namísto argumentu. Jako vždy.

       Za letošní sezónu jsem viděl násobně víc debilů (lidí chovajících se na přesdržku díky tomu kde, jeli, jak jeli, jak se chovali) na normálních kolech než na e-kolech. A to i v místech, kde e-kola počtem převažovala…

       Problém není v tom, na čem zrovna kdo jede.

       0 0
       • dolomiti  

        Jasně :-D

        „Problém není v tom, na čem zrovna kdo jede“ a to je přesně to co není problém :-D

        0 0
  • kubad  

   Vidím to stejně

   0 0
  • michomin  

   No to je zase vlákno. Buďto se nudíš nebo máš s e-koly emocionální, mentální či jaký problém. Nic s tím nenaděláš, tak se na to vyser a věnuje se cyklistice, bude to tak lepší.

   0 0
   • cioran-m  

    Bezpochyby.

    0 0
   • Lišák  

    Na diskusním fóru se snad může diskutovat. Snad není nutno mít zakázaná témata a probírat jen nové kolo do 12 tisíc.

    0 0
  • Bubaaak  

   Myslíš to dobře, ale všichni škatulkují

   problém e-biku je

   • Neschopní jsou z ničeho nic na urovní „jezdí rád“, bohužel nemaj na to patřičné zkušenosti a často je to na škodu, skoro až otravně protivné, na obtíž
   • Totální tupoň s malinkatým pindíkem si něco musí dokazovat. Asi nejsem sám, co ho dojelo tlustý prase a začalo řvát přidej. Ano není problém si z nich udělat srandu (s načipovanejma to je občas teda problém), ale z počátku jsou spíš negativní myšlenky, než „jupí, z dalšího ****** udělám ještě většiho“
   • Mám E-FatBike a patří mi svět, sice neřve a nemachruje, ale většinou to prasí hlava, nehlava bez ohledu na okolí
   • Machrují něčím, co nedokázali. Když si uvaříš poctivý oběd s láskou, je to trochu jiný než si uvařit Yum Yum polívku

   Pak začneš přehlížet lidi, který na e-biku jedou jak lidi, začneš přehlížet nesporné výhody e-biku, prostě krev v očích a jedna velká škatulka.

   V práci mám dva e-bikery a oba jsou v dobré kondici, ale u obou ten e-bike dokážu pochopit, dokonce obhájit.

   Tohle je prostě v nás, jinak bych neměl škatulky jako Cikan, Ochtávkář, možná spíš škodovkář, Taxikář, Městský policista, fetka, středočech v nakrájeným salámu.....

   Nemusíme chodit daleko, na bike foru se to taky dělí, žiletkář, MTBečkař… bože trek, jako vážně, proč sis nekoupil 29"???

   Bike forum chce koule a hroší kuži, protože „normální“ člověk, místní „hejty“ na/u/rážky, napadání, nemusí vydržet. Kolikrát nově registrovaní nevydrži ani minutu po vložení fotky do kategorie Naše Biky :))

   Třeba na Toyota klubu, honda clubu, jdm meetingu, modelforu..... jsem tak příšerný chování nezažil :)

   0 0
   • ˘Ö˘ Krab  

    Nemusíme chodit daleko, na bike foru se to taky dělí, žiletkář, MTBečkař… bože trek, jako vážně, proč sis nekoupil 29"???

    Zapomněl jsi na gravelisty, ti by Ti dali… a ještě něco endurospecific.

    Udělej to prostě tak, že si koupíš minimálně jeden exemplář od každého jmenovaného druhu. Pak budeš moci machrovat ve všech skupinách. A nezapomeň, jedno z toho musí být LV!

    0 0
  • tromboonen  

   TVL cioran se sám cenzoruje…

   0 0
  • Rowdy  

   Mě sobně se elektrokola moc netýkají. Jezdím převážně silnici a kopce a to jsou místa, kde jeden moc cyklistů nepotká. Ani těch elektro, ani těch za vlastní. Když už někoho potkám, je to většinou pozitivní zkušenost. Taky do kopců Českého Středohoří se člověk nevydává, aby se tam rozčiloval. V Polabí je to jistě jiná.

   Nicméně elektrokola potkávám. Občas. Většinou je to tak, že někoho honím do kopce a nemůžu ho dohnat. Turista, šlape to jak zelí ve škopku a ne a ne ho dojet. Nebo mě rovnou někdo předjede. Velmi vyjímečně potkám čipnutýho elektristu a ten mě vosolí i na rovině. Snad jednou se mi stalo, že jsem potkal pána cca 60, kde bylo od pohledu jasný, že bejt o 20 let mladší, ujel by mi i bez éček.

   Tolik vlastní zážitky. Éčka mi nevadí. Většinou nejsme pospolu dýl jak pár vteřin.

   Stran restrikcí? Ano, ty nevyhnutelně přijdou. V místech, kde to začne být problém, budou restrikce. Třeba v Peci pod Sněžkou si myslím, že to nebude dlouho trvat. Půjčovny e-cokoli jsou na každém rohu. Silnice až na Luční Boudu. No tohle asi nevydrží. Nicméně si myslím, že restrikce budou lokální. Že asi v dohledné době nepřijde státní omezení. Spíš třeba se začne dbát na to, aby to lidi neodblokovávali. … No nevím, policie má větší problémy k řešení. Je samozřejmě možné, že kde to praskne, nebudou rozlišovat éčka a neéčka. Bohužel banán bude banán.

   0 0
   • ratel  

    Restrikce budou globální. Představ si že někde obec schválí lokální restrikce. Lobby místních prodejců nebo půjčoven zastupitele ubije argumentama o rozvoji turistiky, pracovních místech atd atd.

    0 0
    • Rowdy  

     Nejsem věštec. Třeba to bude jinak, než jak to vidím. Nicméně globální zákaz mi nedává smysl. Smysl omezovat éčka a kola jako taková je v místech, kde to činí problém. Promenády, pěší zóny, chráněná příroda či kdekoli, kde zájem převýší lokální možnosti. Ale třeba v místech, kde se pohybuju (České Středohoří), tak nic takového není. V těch kopcích potkám cyklistu jednou za čas a proto na sebe dycky nadšeně máváme. Rozhodně tam není přehuštěno. Ale v těch Krkonoších je to již teď na pováženou.

     0 0
     • ˘Ö˘ Krab  

      Promenády, pěší zóny, chráněná příroda či kdekoli, kde zájem převýší lokální možnosti. Tam všude restrikce jsou, jakkoliv mnohdy nejsou dodržovány ani vynucovány.

      Rozhodně tam není přehuštěno. Protože tam nejsou hospody. Jakmile napadne prvního dobráka, že by se mohl s hospodou udržet, tak máš po klidu.

      0 0
      • Rowdy  

       Hospody nejsou. Vlastně je to prima. Ale ony tam nejsou asi proto, že tam nikdo není. Začarovaný kruh. Občas se stavím v Lovečkovicích Na Křižovatce, nebo U Gregorů na Skalce. Ještě se mi nestalo, že by bylo přelidněno. Prostě nejsou lidi. Kolikrát jedu přes Lovečkovice a pod slunečníkem vidím těch cca 5 místních štamgastů a jinak nic.

       0 0
       • BB  

        dobrý tip na výlet, dík :-)

        0 0
        • Japhy  

         Ze Skalky směrem na východ to chce buď pečlivě připravené GPX nebo místního znalce, jsou tam libový trailíky, ale je tam spousta slepých roklí, kde se dá zakufrovat raz dva, a cest které končí s bajkem na zádech a šplháním po skále. Kotlíkářský bufík bude asi mimo sezonu zavřený, ale ve Skalce je myslím další jedna nebo dvě hospody.

         0 0
  • Martin  

   No nevím, obecně jsem s éčkem zatím problém neměl, u nás jich moc nepotkávám a když už jo, tak je to spíš kros s ženskou, která jede na nákup s brašnou na nosiči. Ale chápu nastíněné problémy budoucí, protože je fakt, že éčko může víc pičusům, kteří se doteď producírovali někde v obchoďáku, zpřístupnit „svinsky přísnej terén“ a může být oheň na střeše. A ****** zvyklý motat se v obchoďáku asi těžko na lesní cestičce při potkání pěšáků zvolní, pozdraví a poděkuje.

   Osobně jsem éčko zkoušel v Jedovnici, Kellyse 160/160, ale moc mě to neoslovilo. Do kopce to bylo docela fajn, ale na flow trailech byla cítit vyšší hmotnost. A to kňourání motoru mě teda fest sralo.

   0 0
   •  

    To bys nevěřil kolik píčusů bez éček potkávám při pěších tůrách.

    0 0
    • nooski  

     Což ovšem odporuje tvému nicku :-)

     0 0
    • fargo.  

     Souhlasím. Líp bych to nenapsal.

     0 0
     •  

      Ono je už ve své podstatě divné jezdit na kole po horských stezkách pro pěší turisty.Je docela divné že v beskydech nejsou žádné zákazy.

      0 0
      • Martin  

       ****** na zákazy… problém nejsou cyklisti, problém jsou debilové. A ti jsou všude, ve všech skupinách.

       Před nějakou dobou jsem si jel lesem po neznačeném chodníčku, předemnou pěšácká rodinka. Tatínek zahodil obal od Tatranky. Tak jsem na něj zavolal, že mu něco spadlo. Dostal jsem kvalitní sodu, že nemám co jezdit po lese na kole, protože ho ničím.

       A kdo je tady debil?

       0 0
       • volyn  

        odpady v lese, to je opravdu znamka buranstvi a kretenizmu. Ja todle nechapu. Jedu na kole terenni cestou ,uzkou. auto tam rozhodne neprojede, ani motorka. Je to 300m od vozovky. A jsou tam pneumatiky. Co za ****** vymazaneho si da praci odnest 300m hluboko do lesa gumy, v ruce. A je linej je odvezt do sberneho dvora. to nevymyslis

        0 0
        • Martin  

         Jo, tomu taky nerozumím… přitom ten dotyčný musel na benzínu a vlastním čase prodrbat víc peněz, než by dal na sběrném dvoře… navíc si myslím, že v každé trochu větší díře má obec nějakého smluvního partnera na likvidaci pneumatik a podobného bordelu. Aspoň u nás v Zakyslé prdeli tomu tak je.

         0 0
         • Smazaný účet  

          Stareho psa novym kouskum nenaucis. Ja se podivil nad dvema pytli na smeti se zbytkama kachlicek nekde uprostred lesni cesty. Ve sbernem dvore bys za to zaplatil desetikacku…

          0 0
          • Martin  

           Desetikačka jsou taky peníze, za to je třetina piva… asi takto vohnouti uvažují.

           Střílet to preventivně štětinkama se solí do zadku.

           0 0
        • DragON  

         Zrovna s pneu to není tak jednoduchý. Po ex mě zbyly v garáži obutý kola a nemůžu se jich zbavit. Pneu braly jen některý ekodvory, a to jen bez disků. Ve svozových dnech se u nás pneu neberou (a pokud ano, tak opět neobutý). Na inzerci to nikdo nechce ani za odvoz. Prý by to od letoška měly brát pneuservisy, tak se zkusím u nás zeptat. Problém je, že nemám auto, takže to nemám jak odvézt. Zatím se mi to úplně nechce opřít o kontejnery se tříděným odpadem, ale asi opravdu se ze mě bude muset stát hovado abych se toho zbavil. Ale do lesa bych to nikdy neodvezl.

         0 0
         • krabica  

          Tak asi do toho budeš muset vrazit pár kaček…

          0 0
          • Martin  

           Pražská sekce B-F by se toho mohla ujmout a pomoci kolegovi :)

           0 0
          • DragON  

           V ekodvoru jsem jim chtěl zaplatit, obutý kola neberou ani za poplatek, hotovo. Nepotřebuji charitu a ani ji pro nikoho nedělám. :-)

           0 0
           • Bubaaak  

            co to je za kola že to nikdo nechce ani na zničení?

            0 0
            • Petulda  

             Taky myslim, ze kdyby je inzeroval „za odvoz“, budou pryc druhej den.

             A kdyz ne, tak cela slozitost ohledne odevzdani pneu v pneuservisu a disku ve sbernym dvore zabere hodinku.

             0 0
             • DragON  

              A když nemám auto a mám obutý gumy na discích tak to mám udělat jak?

              0 0
              • Bubaaak  

               www.bazos.cz

               založit novy inzerat:

               dobrý den,

               nabízím kola 185/60 r14 rozteč 4×100 vzorek cca 1,6mm

               (nějaká mazanice ze samsungu s9, odesláno z iphone 11)

               za čokoládu pro děti, pouze osobní odběr

               0 0
               • DragON  

                Byly na bazosi, na FB, na letgo, za odvoz. Nikdo se neozval, mozna je problem ze popisuju veci jak jsou a nevychvaluju do nebes stary kramy.

                https://www.facebook.com/…17775249839/

                0 0
                • Bubaaak  

                 píšeš tam zbytečně moc kravin a ne to co by si měl.

                 Napiš tam rozměr, staří, dohledej si jakou maj rozteč a středovou díru a inzerát napiš jednoduše

                 Prodám zimáky s plech diskama

                 Yokohama AD08r 205/55 r16 vzorek cca 4mm, rok 2013

                 plecháče r16 rozteč 5×114,3, středová díra 61mm

                 Kola nejsou bouchlý

                 Za odvoz, nebo čokáldu

                 foto

                 0 0
              • Petulda  

               Zacni tim, ze se naucist cist a chapat psany text…;-) .

               (Aneb mas to tu uz napsane, kdyz je pro tebe i takovahle banalitka neresitelny problem :-D )

               0 0
           • krabica  

            Vždycky je můžeš nechat zout… Kámoš, tady na Ostravsku, prodal totál sjeté gumy na plecháčích pro Golfa 4 za 500. Hned po vydání inzerátu byly pryč, ale v Praze asi takové kraksny nejezdí… :-)

            0 0
            • Bubaaak  

             Mladí kluci a tuneři jsou všude, pokud to není nějaká dementní rozteč a nejsou hodně bouchlý, tak je za 500 musí prodat

             0 0
            • DragON  

             Zou je nechat můžu, ale když jsem bez auta, tak to jde hůř… :-) Naložil jsem je sousedovi do auta když vyvážel svoje gumy, ale s obutejma diskama ho vyhodili. A v Praze nikoho známýho s autem nemám. Takže snahu jsem měl, ale celej systém ekodvorů má zájem jen o věci, který může dál zpeněžit a moje (teda ex) obutý disky budou muset skončit v parku za barákem.

             0 0
             • sparrow_cz  

              Tak doufám, že jen provokuješ a nemyslíš to vážně. Snad nebudeš takový zmetek..

              0 0
             • kycis  

              Nic nezouvej, gumy rozrizni flexou, sundej a mas samotny gumy do sbernyho dvora a kovovy disky ktery zmizi od kontejneru za 5 minut ;)

              0 0
         • Petulda  

          Zrovna s pneu je to úplně jednoduchý. Stačit poprosit kohokoliv známého, kdo má auto je dovézt do nejbližšího pneuservisu. Tam jsou povinni je vzít.

          0 0
          • Martin  

           od čeho?

           0 0
          • DragON  

           Včetně disků?

           0 0
           • Petulda  

            V pneuservisu pneu z disku za par desetikacek sundaji. Disky jsou bezny kovovy „odpad“, takze sberny dvur.

            Cele je to resitelne za par penez a chvilku casu.

            0 0
            • DragON  

             Pokud s tím mám jezdit MHD tak to moc řešitelné není. Poslal jsem s tím souseda do ekodvoru, tam ho s obutýma diskama vyhodili. A honit ho do pneuservisu a pak do ekodvora nehodlám. Takže to odnesu v noci do parku a bude…

             0 0
         • volyn  

          a kde bydlis?

          0 0
  • volyn  

   tema vycerpane jeste vic jak 2.sv. valka.....

   0 0
   • jannk  

    No vidíš, a zrovna 2.sv. válku se budou historici snažit pochopit ještě hodně roků :) (třeba ten sovětský kotrmelec ve vztahu k Německu)

    0 0
    • volyn  

     mozna nejaky natvrdly historik, vsichni ostatni vi, ze rusove byli, jsou a budou vzdy k*rvy. akorat jednou taky narazili na jeste vetsi k*rvu.

     0 0
     • tromboonen  

      By ses divil, koli i tady máme kremlobotů, co Ti budou bez uzardění tvrdit, že druhou světovou rozpoutali Angláni a Američani :)

      0 0
      • cioran-m  

       Možná, že ze všech nejvíc Francouzi. Hloupou a vůči Německu nízce mstivou smlouvou z Versailles.

       0 0
  • Stancek  

   Souhlasím, hlavně s tím postupným omezováním MTB, e-lenoši nám jednou zavaří… :-/

   Jak to má motor, mělo by se na to legislativně nahlížet jako motorové vozidlo.

   0 0
   • ˘Ö˘ Krab  

    Přesně tak.

    0 0
   • team_daddy  

    Jak to má motor, mělo by se na to legislativně nahlížet jako motorové vozidlo

    Tady bych to neviděl tak zle, platná legislativa 250W-25kmh nemění řádově výkon kola. Pořád je to kolo, jen strašně našlapaný. Samozřejmě sem si vědom potíží s měřením výkonu, čipováním atd. Ale to je problém věčný a nadčasový, nadoborový. Hlavní problém vidím v tom, že e-biky přišly masivně a náhle. Až si ta situace sedne, tak bude klid.

    0 0
    • Rowdy  

     O tu náhlost ani tolik nejde. Jde o masivnost. Masivnost si nesedne. Ta tu zůstane a bude třeba to regulovat. Tam, kde toho bude moc, budou omezení. Četl jsem, že kdekoli v USA se to začalo masivně používat, přišly zákazy jízdy ať už obecně na kole nebo na e-bajcích. USA jsou jen o něc napřed, jsou přeci jen bohatší. U nás ty zákazané lokality vidím na exponovaná horská střediska, centra turisticky atraktivních měst, lázně atp. Zákazy přijdou.

     0 0
     • Martin  

      A bajkři nebudou mít co žrát…

      Je fakt, že vrchnost se toho zhostí způsobem sobě vlastním – nejjednodušší možnou cestou a padni komu padni.

      0 0
      • ˘Ö˘ Krab  

       To není obava, to je jistota.

       0 0
       • Martin  

        Je čas, soudruzi, skoncovat s alkoholem a vstoupit do Čemby.

        0 0
        • ˘Ö˘ Krab  

         Počkej, oni mají v podmínkách přijetí abstinenci? A jak potom chtějí vyjednávat s politiky?

         0 0
  • Val  

   navrhuji je soustavne ponizovat tim, ze je budeme predjizdet, hlavne v kopci. Pak si uvedomi svoji menecenost a budou jezdit pouze na cestach pro motorova vozidla, kam pravoplatne patri. Jo a jeste jim zdrazit elektrinu.

   0 0
   •  

    A proč by tam měli právoplatně patřit,potom bych na tyto silnice poslal také cyklisty kteří do sebe lijou energetické nápoje a cpou se všelijakýma sračkama.

    0 0
  • zbartos  

   Omlouvám se za opakování svého starého příspěvku (napsal jsem ho v roce 2016 do diskuse k tomuto text z mtbs.cz – https://mtbs.cz/…sou-nechtena#… ), ale jistě nikdo z vás nečte všechno. Připomínám, že mi jde POUZE o elektrokola v mimo silnice (tedy mimo I.-III. třídu silnic viz např. https://cs.wikipedia.org/…5%99%C3%ADdy ). Po silnici ať si každý jezdí na čem chce.

   "Důvody, proč být v přírodě, může mít každý úplně jiné, ale měli bychom si všichni uvědomit, že je to jediné místo, kde můžeme zažít velmi podobné pocity, jako naši předci před stovkami let.

   Jakákoliv pomůcka ten původní pocit zmenšuje či dokonce ruší.

   Z tohoto pohledu je i kolo bez motoru nepatřičné zvýhodnění, ale pořád ještě dává každému pocítit, jak je těžké se vlastní silou někam dostat.

   Proto jsem zásadně PROTI používání čehokoliv s motorem (i když možná relativně málo přírodě škodícím, např. solárním) v přírodě kvůli usnadnění pohybu PŘI REKREACI (kolo, koloběžka, brusle a další věci usnadňující pohyb, které teprve budou vynalezeny).

   P.S. Navrhuji aby pánové z ČEMBy (a další lidé, kterých by se to mělo týkat, např. MVDr. Bláha z Hnutí Duha) zahájili právní kroky vedoucí ke změně dotčených předpisů tak, aby cokoliv S MOTOREM nebylo považováno v našem právním řádu za KOLO.

   Konkrétně jde o EN 15194 [EPAC = Electronically Power Assisted Cycles] – viz stručné info např. na http://www.elektrokolaostrava.cz/show-free.htm?… a o použítí pojmu „kolo“ v zákoně o lesích http://eagri.cz/…0051779.html – bod „j“, případně i v jiných právních normách."

   P.S. Odkaz na http://www.elektrokolaostrava.cz/show-free.htm?… už nefunguje, tak se mrkněte třeba na https://ekolo.cz/…o-elektrokol .

   0 0
   • ˘Ö˘ Krab  

    Elektrokolo s 500W motorem (a příslušným obřím kroutícím momentem) volně pro každého – to jako vážně? Jak takové kolo pojede po odblokování?

    Vnímám pohyb vlastní silou, ať již mimo silnice nebo po nich, velmi podobně. Bohužel, majorita se vydává směrem právě opačným a zákonodárci ji nutně následují.

    0 0
  • černápole  

   Intense bikes taky budou mít elektro-)

   https://www.instagram.com/p/BkGW2PDhc4l/?…

   0 0
  • maajkee  

   Mně včera jeden debílek bez helmy na e fullu shodil bajka ze stojanu když tam cpal tohodle svýho prasopsa a ani se nenamahal hledat majitele kterymu by se omluvil. Tak jsem se přihlásil sám a on na to, že to on ne, že to samo…

   Čím víc takovejch blbecku potkavam, tím víc si tu kategorii bohužel zaskatulkuju. :)

   0 0
  •  

   co přínos bezduší na e-biku?, laboruju si přes zimu pořídit nějaký e-celopérko na blbnutí a tak bych nechtěl o něco přijít

   0 0
  •  

   docela fajn stránka pro informace https://www.electricbikeaction.cz/

   0 0
   • Val  

    coze oni uz maj vlastni web? to je zvraceny, citim se u toho jako bych prohlizel gay porno

    0 0
    • Pavlos_S1  

     Proč zvrácený? To jak se cítíš, je jen a jen tvůj problém a snažíš se ho přenést i na druhé. Od shora až dolů v tomto vlákně se o tom píše. Ať si každej dělá co chce, jezdí na čem chce, ale ať se hlavně chová slušně a dodržuje u toho jistá pravidla, či dokonce předpisy. A že mají svůj web? No tak mají, a jestli máš s tím problén, tak je potřeba si to sám v sobě vyřešit a nelést na něj a vytvářet si uměle nějaké pocity. Posuzuješ něco, o čem v podstatě nic nevíš, respektive neznáš ty lidi, proš zrovna oni preferují elektro kolo. A je jedno jestli jen z lenosti, nebo kvůli zdravotnímu stavu, či jinému důvodu.

     0 0
    • jIrI___  

     Co je na tom zvráceného? Vždyť vlastní web má kde kdo… Navíc tohle jen přispívá k rozdělení klasických a elektrokol do různých škatulek, což je jedině dobře.

     0 0
    • lrotrekl79  

     A dokonce mají vlastní weby i motorkáři, motoristi, fotografové, a fakt i to gayové a Lesby. Kam ten svět proboha spěje?

     0 0
    • krabica  

     Ještě by mohli mít své gay traily… :-D

     0 0
     • ELx  

      Myslíš jako vyhřívaný?

      0 0
     • Val  

      samozřejmě, jediný trail povolený pro vozidla s motorem je motokrosová dráha

      0 0
    • Kubiczech  

     Teď si představ, že bys měl jít do trafiky a koupit si tištěnou verzi. Úplně jak kdybys prznil ministranty…

     0 0
    • AussigBiker  

     Pche, web je pro decka. Dokonce maji na Youtube e-bike skolu: https://www.youtube.com/watch?…, prvni dil je vyzivnej.

     A dokonce existuje na youtube kanal EMBN.

     To uz pro tebe bude asi gay-fekal porno :)

     0 0
  • šimlos  

   V nějakém vlákně tady na foru uživatel, který žije v Dolomitech psal, že u nich už zakázali na určité horské chaty vjezd všech kol kvůli obrovskému nárůstu lidí na e-bikách. A o to jde, že kvůli e-bikům v určitých lokalitách zakáži prostě všechna kola. E-biky dostanou lidi celkem pohodlně na dříve pro ně obtížně přístupný místa, kam by na biku vůbec nejeli a možná tak šli pěšky.Tady vidím e-biky jako *******.

   0 0
   •  

    To by měli udělat i u nás na turistické stezce nemá jakékoliv kolo co dělat.

    0 0
    • lrotrekl79  

     K tématu: http://cemba.eu/…-cesku-884-d

     0 0
     • pepek  

      Zákon: V lesích je zakázáno mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole

      Čemba: Velmi zjednodušeně řečeno: v lese. . . . cyklisté mohou jezdit po lesních cestách a stezkách

      Vidím tam jistý rozpor.

      0 0
     •  

      Čemba, já myslel že je dávno mrtvá a ona ještě přežívá :-))

      0 0
    • Petulda  

     Jaký všeobecně závazný předpis zakazuje jet na kole po značené turistické stezce (který konkrétní paragraf jakého zákona)?

     0 0
    • Martin  

     A laický důvod? Krom faktu, že asi nemáš rád cyklisty?

     0 0
     •  

      Po horské turistické stezce kde se pohybují z 95ti% pěší turisté a časo s dětmi mi to nedovolí zdravý rozum.K horským chatám jezdím ale jen po příjezdových cestách.

      0 0
      • Martin  

       Ty jsi taky zdravý rozum. Děláš, jako by cyklisti ty děcka žrali. Pokud někde cyklisty nechcou, dají tam zákaz. Plošné zakazování je nesmysl.

       0 0
       •  

        Plošně ano ale třeba z Lysé hory do Ostravice po červené může jet jedině debil.Být to v Krkonoších tak je tam zákaz jako prase.V Beskydech se tohle neřeší.

        0 0
        • Petulda  

         Debil? Z jakého smysluplného důvodu? Měl jsem to tam na biku moc rád, dokud to nezmrvili tím chodníkem.

         0 0
         •  

          Protože je to trasa pro pěší turisty.

          0 0
          • Petulda  

           Není JEN pro pěší…

           A pokud se domníváš, že ano, odpověz prosím na mou otázku.

           0 0
           •  

            Ta trasa byla vyznačována v době kdy ještě nikdo nevěděl že někdy bude existovat horské kolo.

            0 0
            • novas752  

             Což ale furt neznamená že tam kolo nemůže…

             0 0
             •  

              V Beskydech bohužel ne.

              0 0
              • novas752  

               Nikde ne. Drtivá většina turistickejch tras existovala už v dobách, kdy mtb nebylo, a zákaz jízdy na kole je na hodně maličkym zlomku z nich, většinou ještě v rámci toho že vedou skrz np nebo npr. Prostě se smiř s tim, že turistický značení nemá absolutně žádnej zákazovej nebo příkazovej význam. A nemusíš se jim řídit ani jako turista, kolikrát se dá najít mnohem příjemnější bezlidná neznačená cesta/stezka pár set merů od té značené.

               0 0
               • Petulda  

                Další příklad nabubřelosti, kdy si jedna skupina (zde pěší reprezentovaní všudenakolem) uzurpuje právo na přístup do přírody jen pro sebe…

                0 0
            • Petulda  

             Z tvýho marnýho kličkování namísto jasných odpovědí čiší, že sám dobře víš, že meleš ho.na.

             0 0
            • BlickM  

             a směj tam turisté s holema?

             0 0
             • Martin  

              Mou maličkost tam s hůlkama zatím nikdo nevyhazoval :)

              Ale ani jsem nezažil, že by tam někdo pičoval na cyklisty.

              0 0
              • BlickM  

               to byl dotaz na vsudenakole

               0 0
               • Martin  

                Já vím, jenom mu pomáhám, aby z toho vybruslil remízou :)

                I když u téhle skupiny trollů to nepůjde.

                0 0
          • novas752  

           No a? To že tam má KČT značky na stromech neznamená že je to jejich a můžeš tam pěšky, na kole, na koni…

           Rozumnej bajker tam ve vytížený časy stejně nepojede, protože by si ten sjezd neužil.

           0 0
           •  

            Rozumných bikerů potkávám při svých pěších tůrách poskromnu,zvláště s příchodem celoodpružených klunkrů.

            0 0
            • Martin  

             Asi něco děláš blbě nebo jsi přecitlivělý… možná podobně jako Zelí, který nesnáší cyklisty jedoucí půl metru od kraje cesty.

             0 0
       • jIrI___  

        Doporučuju ve slunečný víkend navštívit pěšky třeba Lysou po červené TZ z Ostravice. Pak si teprve člověk všimne, že většina cyklistů jedoucích dolů se chová jako kreténi ve stylu „pičovole jedu jako pán, turisto uhni“. Pak se nelze divit názorům „necyklistů“ na cyklisty. Pro mě osobně to byl jeden z důvodů, proč jsem úplně přestal jezdit na MTB – nechtěl jsem být zařazován do škatulky mezi tyto kretény (záměrně nepíšu cyklisty). Souhlasím s tím, že plošné zakazování je nesmysl, ale lokální zákaz je pro spoustu lidí taky jen k smíchu (viz třeba místní ostravský kopáč budující traily v NPP Landek nebo stačí navštívit NPR kolem Čertova Mlýna u Pusteven, tak se taky napříč všem zákazům pohybuje dost tupých frýrajdrů).

        0 0
        • Martin  

         Asi jsem tam už dlouho neblyl :) bo naposled jsem tam frýrajdy nepotkal. Ale co nebylo za mé návštěvy, mohlo se objevit později.

         0 0
        •  

         Kámoš je nazývá kolomrdy

         0 0
        • šimlos  

         Člověk musí jezdit tam, kde je předpokládaný minimální výskyt pěších turistů a takových míst je mraky, kolikrát se divím, že někdo turistický značky v takových oblastech vůbec udržuje…Lysá je kapitola sama pro sebe, nechápu, že někdo vůbec na červenou značku s kolem leze, možná tak ve všední den mimo sezónu.

         0 0
    • novas752  

     Turistická cesta neznamená vůbec nic, je to značení zájmovýho spolku a o tom kdo tam může a nemůže to samo o sobě nic neříká. Po některých turistických cestách můžeš klidně jezdit autem – vedou po silnici.

     0 0
    • Lišák  

     Naopak – je potřeba být vsudenakole!

     0 0
   • Petulda  

    Na tomhle a podobných vyjádřeních mě vždy zaujme ta nabubřenost „příroda je určená jen pro nás, jen my máme právo se v ní pohybovat“.

    0 0
    • dolomiti  

     Petuldo ty jsi vůbec nepochopil podstatu problému ;-) , ale chápu je důležitý se zúčasnit diskuze :-D Nejde o nabubřelost a rozdělování, ale o množství! Pro pochopení opakuji „JDE O MNOŽSTVÍ“ Tu cestu co u nás zakázali projeli tak dva lidi na MTB týdně, kdyby tam za stejnou dobu projelo pět ebiku, tak se s tím nebude vůbec nikdo zabývat ;-) Problém je že tam k těm dvou lidem s MTB přibylo dalších padesát s ebikem a to je ten „PROBLÉM“! Zrovna tak by to byl problém, kdyby ebiky nebyly a vyjelo tam padesát normálních MTB :-D Mám kamaráda, kterej mi řekl, že jsem blázen, když tam chci jen na MTB, ale on tam bez problémů na ebike vyjel. S normálním kolem by na to ani nepomyslel. Pevně věřím, že už to teď snad pochopíš ;-) protože už nehodlám investovat fantazii do ztracených věcí :-D

     0 0
     • Petulda  

      Ale to jí přeci chápu… Mají stejné právo tam být. Nebo ne :-)?

      Mimochodem, o jaké konkrétní zakázané cestě se bavíme?

      0 0
      • dolomiti  

       Právo není proč řešit ;-)

       Kölnerhütte – Paolinahütte, s tím že už se nesmí jet stoupání na Kölnerhütte

       0 0
       • Petulda  

        Takže tam jezdí lanovka a oni zakázali kola, aby tam nebylo moc lidí :-)? Ale..... :-).

        0 0
        • dolomiti  

         Našel jsi lanovku z Kölnerhütte na Paolinu? To jsi kouzelník :-D

         0 0
         • Petulda  

          Našel jsem, co mi podle zadaných názvů chat ukázal google maps.

          Evidentně nechceš být konkrétní, nevadí, nemusím se tu o to přít. Rozvoj turistiky je přirozená věc a nutnost regulace v některých místech také. Každý má shodné právo na svůj výskyt v přírodě.

          0 0
          • dolomiti  

           Bože! Jak konkrétní? Napsal jsem ti konkrétní cestu, která je zakázaná. Žádná lanovka na ní není! To že se s tím zákazem svezlo i stoupání na Kölnerhütte, kde ta tvoje lanovka vede, je vcelku logický ;-) když není možnost dál pokračovat.

           0 0
           • Petulda  

            Nejsem bůh a lanovka není moje. Je vidět, že o smysluplnou diskusi ti nejde, potřebuješ se svý frustrace zbavovat tímhle agresívním stylem diskuse.

            Místo hejtování e-biků by to chtělo občas zajít na čerstvej vzduch, uleví se ti tam.

            Howgh

            0 0
            • dolomiti  

             To jsi mě dost zklamal :-O Podle tvých příspěvků jsem si myslel že jsi :-D

             0 0
             • cioran-m  

              Seš prostě nekonkrétní, frustrovanej, agresivní, nesmysluplnej a akorát hejtuješ e-biky. (Skoro stejně jako já vejš). A uleví se ti na čerstvym vzduchu. To je skoro, jako šablona, dokonalý. Aji s tím Howgh. : ))

              0 0
              • dolomiti  

               Neuděláš nic ;-) Je to marný, marný :-D S tím čerstvým vzduchem mě rozesmál :-D To už mu gůgl nenašel :-D

               0 0
     • ratel  

      +1

      https://www.repubblica.it/…e-197806028/?…

      Příliš mnoho kol (nejen) v Dolomitech.

      Další budou následovat. Ebiky to pohřbí všude.

      0 0
      • Lišák  

       Co dělat? Mají na to právo.

       0 0
       • dolomiti  

        Právě… Když jsem u AVS četl co všechno chce provincie budovat a kolik prachů chce investovat do trailů a bikeparků, tak bych řekl, že dobrý časy pomalu končí ;-)

        0 0
        • Lišák  

         Blbý je, že éčkařům bude asi putna, že se zajímavé cesty zavřou. Nejezdili tam před éčkem, nebudou jezdit zase. No a šlapky budou mít smůlu.

         0 0
         • dolomiti  

          Šlapek je mi taky líto :-D ale co si počneme my :-D

          0 0
         • Petulda  

          Proč by se tedy ty cesty, kam e-kolaři nejezdí, měly zavírat?

          0 0
          • Lišák  

           Možná jsi to nepochopil. Tedy znou, po lopatě.

           Když nebyly éčka, tak na ty zajímavé cesty jezdilo pár šlapek. Nebyl problém.

           Teď éčka jsou, jezdí tam stále pár šlapek, ale houfy éček, problém vznikající z množství je na světě. Cesta se uzavře, bohužel i pro šlapky.

           Éčkám je to putna, nejezdili tam dříve, no tak tam nebudou jezdit zase.

           Šlapky mají smůlu, nebudou jezdit tam, kde dříve.

           Stačí takto, nebo ještě nějak srozumitelněji?

           0 0
           • ˘Ö˘ Krab  

            Raději ještě jednou a po-ma-lu.

            0 0
           • Petulda  

            Hehe… Můžeš to napsat klidně ještě 100×, jestli si chceš honit svoje prázdný ego.

            Pitomci našli další cíl svýho hejtu, tak jedou na 100 %. Bez ohledu na to, jak moc mimo jsou.

            0 0
            • RomanH  

             H729 ?

             0 0
            • onuce  

             Já to tedy chápu a přijde mi to i celkem logické, bohužel. Sám pozoruji, že kde jsem dříve téměř nikoho nepotkával, teď míjím houfky elektrikářů.

             0 0
            • Lišák  

             Odpovědět na otázku je honění prázdného ega? To jsem nevěděl. Děkuji za poučení.

             0 0
             • Petulda  

              Styl a způsob… Netrap se, je to zbytečný.

              0 0
              • Lišák  

               Pokud někdo nepochopí, co pochopí většina, bývá zvykem mu to vysvětlit tak nějak hodně jednoduše, aby to i on pochopil. A mě skutečně trápilo, že jsi to nepochopil. Už se netrápím, po mém vysvětlení jsi to pochopil i ty.

               0 0
               • Petulda  

                Jsi nejlepší!

                (tedy alespoň ve té tvé domnělé bublině toho nejvíce chápajícího)

                :-) Tvl, kolik ti je, 13 :-)?

                0 0
                • Lišák  

                 Konečně jsi to pochopil.

                 Takže pa a nepiš mi.

                 0 0
                 • Petulda  

                  Ještě si, mistře světa, bouchni pěstičkou do stolu :-).

                  Anebo jak to dopadá, když egem pohlcený rádoby alfasamec narazí na někoho, kdo s ním prostě nesouhlasí a umí použít argument… Najednou jsi v panice, útoky v osobní rovině, pokusy o zesměšňování, urážení se… :-). Jak by ses tvářil, kdyby takhle reagovaly tvé děti (pokud máš nebo až budeš mít)? Asi bys nebyl rád. Ale páníšek, to je jiná… :-).

                  0 0
                • maajkee  

                 To jen hraješ nebo jseš opravdu takovej? :)

                 0 0
           •  

            strašíš jak strašila kdysi čemba že brzo nebude kde jezdit, nejsi vod nich :-)

            0 0
            • Petulda  

             +1

             0 0
            • Lišák  

             Ta věta je oznamovací, nebo tázací?

             Tak tedy – bububu!!!

             dolomiti 5.9.18 21:20

             Petulda: hele to tvoje černobílý už dávno není černobílý ;-) Na Alm nám přijede během týdne tak dvěstě cyklistů. Z toho je pět na normálním kole a zbytek je tak padesát na padesát. Půlka jsou normální turisti s ebike z půjčovny a druhá půlka jsou kluci na podobných celopérech jako je tady na obrázku, spíš lepší. Pro ně je to einfach projet všechno co se dá i nedá. Je to cca. tři týdny, co tady zakázali první cestu. Pro jistotu pro všechny! Je to cesta kam normální lidi na MTB nejezdili, když jsem na začátku sezony řekl, že ji po konci zkusím vyjet tak mi místní řekli, že jsem blázen :-D Během sezony tam byl takovej nárůst, že už tam neprojede nikdo. A bude hůř ;-)

             0 0
             • Petulda  

              Tohle je zatím jediný možná reálný argument. Nicméně vzhledem k zaujatosti, která z toho popisu čiší, by nebylo nezajímavý zjistit reálné důvody pro zavedení onoho zákazu… Je docela dost možný, že za tím je něco úplně jinýho než lidi na e-kolech.

              0 0
              • šimlos  

               Jasně, třeba židi, viď, blbečku.

               0 0
              • ratel  

               Radnice nepremysli a je ji to jedno. Proc by nejaky urednik mel zjistovat kdo kam jezdi ? Da zakaz a ma hotovo. Navic vetskna uredniku kolum.nerozumi, umi jen razitkovat…a dat zakaz ebiku to by byla diskriminace mensiny…

               0 0
               • Petulda  

                Nevíš, nehodnoť.

                0 0
               • Barak  

                Když zákaz e-biku na některých cestách funguje uzbradu let ve Švýcarsku, může fungovat i jinde.

                0 0
                • Lišák  

                 Kéž by.

                 0 0
                • jIrI___  

                 Tomu přece nemůžeš věřit, vždyť tady nefunguje ani zákaz vjezdu cyklistů na malá území se zvýšenou úrovní ochrany přírody, viz můj příspěvek v tomto vlákně .

                 0 0
                • blue.sun  

                 No jo, Švýcarsko… trošku jiný svět.

                 0 0
                 • Barak  

                  Tak jde jen o to, legislativně vyřešit dopravní značku.

                  0 0
                  • ratel  

                   Nebo legislative potvrdit, ze plati co ma motor je motorove vozidlo.

                   0 0
                   • Barak  

                    Nebo tak. Ale nejsem v tomto ohledu tak militantní, jako někteří zde. Takže bych spíš preferoval první variantu.

                    0 0
                  • blue.sun  

                   Legislativně… A jak to vyřešíš v hlavách lidí, a zejména pak v ČR.

                   0 0
                   • Barak  

                    A jak vyřešíš to, že mnozí cyklisté nerespektují ani zákaz normálních kol, na těch pár místech, kde v ČR existují? Nebo nepoužívání blinkrů v autě? Nebo nedodržování povolené rychlosti? Prostě kombinace osvěty a represe. Stejně, jako u všeho ostatního.

                    0 0
                    • blue.sun  

                     Aha… a mas opravdu pocit, ze to prinasi uspech? Jestli ano, doporucuji prestat snit!

                     0 0
                     • Barak  

                      Nemíním se s tebou pouštět do téhle diskuze, která nemá smysl.

                      Pokud zakážeš někam vjezd všem kolům (znackou), bude se to dodržovat stejne, jako, když zakazes vjezd všem e-kolům (značkou). Ve všech skupinách je určitě část těch, kteří na to budou kašlat. Takže je podle mě lepší jit touhle cestou.

                      0 0
                      • blue.sun  

                       Nepouštěj, protože nevyhraješ. Značky zakazující vjezd kol jsem viděl na mnoha místech a všude se našlo dost těch, kteří je prostě ignorovali. Postavíš ke každé drába?

                       Abys to nechápal špatně: nevolám po anarchii. Jen v zákazu nevidím smysl, protože v ČR na něj lidi budou *****, stejně jako serou na ty blinkry, rychlosti nebo třeba příkazové značky stezek pro cyklisty. Pokud omezíš jen jednu skupinu, bude to tím horší, protože na to jsou lidi mnohem citlivější.

                       0 0
                       • Barak  

                        Super názor. Vždy se najde někdo, kdo každou značku porusi. Zrušíme tedy vsechny znacky?:) Proc existuje třeba zákaz vjezdu význačených vozidel? Zrušíme jí, protože ji nedodržují všichni? Třeba všichni motorkari, tyka-li se zrovna jich?

                        Pokud mají lidi problem s dodržováním značek a zákonů obecně, co vyresis tim, že bude e-kolo brano jako treba motorka? Když motorku v lese potkáš dneska taky a na dálku navíc normální kolo od e-kola neodlisis, takže se lidé s e-kolama nemusejí prilis bat postihu?

                        0 0
               • dolomiti  

                Radnice pouze oficiálně uzavře na návrh k tomu kompetentních organizací ;-) Většinou dohoda mezi AVS A HGV :-)

                0 0
                • Petulda  

                 To ale nic neříká o skutečných důvodech toho jednoho lokálního zákazu.

                 0 0
                • ratel  

                 Co to jsou za spolky ? Turisti a lesnici?

                 0 0
                 • dolomiti  

                  Alpenverein Südtirol a Hotelovej cestovní ruch

                  0 0
                  • ratel  

                   JJ. Tak to bych chtel videt (bez ironie) jak u nas KCT a hotelieri navrhujou uzavreni cest. Pro ebiky samozrejme :-). Hotelieri zatim cili na masovy turismus a Kct je to jedno bych rekl.

                   0 0
              • dolomiti  

               Nic ti nebrání sednou do auta a přijet to prozkoumat ;-) Když už jezdíš po těch čechách, tak jen trochu odbočíš :-D

               0 0
              • dolomiti  

               Kdyby jsi byl víc chápající, tak jsi si to mohl přečíst už v květnu ;-)

               https://www.bike-forum.cz/…m/zprava-dne

               https://www.suedtirolnews.it/…aemmt-werden

               0 0
               • Petulda  

                Kdo nečte všechny zprávy kolem sebe je podle tebe málo chápající :-)? Gratuluji k vyspělosti takové úvahy.

                0 0
           • onuce  

            Vjedou všude a strašně rychle se množí

            0 0
           • Stancek  

            Když jsem tohle už dříve psal, že to takhle může dopadnout, nikdo mi nevěřil. Nějakej blb, co si říká TrailHunter a pár dalších lenochů by se se mnou i do krve hádalo na youtube.

            0 0
    • ratel  

     ono se taky říká …nejen právo ale i povinnosti…

     Když tak prosazuješ právo, jaké jsou k tomu povinnosti ? (bez povinností to vidí akorát naši diskriminovaní spoluobčané, ale ty jsem na ebiku ještě neviděl, asi si je majitelé hlídaji :-).

     Napadá mne třeba:

     Povinnost chovat se ohleduplně, vidět svět očima toho druhého – tj. chodce třeba.

     Povinnost mít na to fyzičku- tím naznačuju že ne vše je pro každého. Nemáš, nedostaneš. Lanovky, elektrokola, cesty pro auta všude nemohou být .

     Povinnost respektovat zákony a dobré mravy. Není co dodat. Netvrdím že vždy jsou takováto omezení na místě ale imho většinou ano.

     Poznámla o množství je imho na místě. Víc lidí – víc agresivity, netolerance, boj o prostor. Měl jsem možnost pracovně poznat kulturu skandinávců, kde je místa pro život spousta. Tolerance, diskuse, bez agresivity. Pak Indové a ostatní velké asijské národy: netolerance, lokty (byť nejsou vidět), boj o prostor. Nedivím se jim, ale nechci to zažívat tady.

     0 0
     • šimlos  

      Dnešní dobu bohužel charakterizuje spíš právo všech na všechno. Povinnosti se tam jaksi nevejdou.

      0 0