• Paja

Pokracovani nekonecneho vlakna ;)

• Paja  

Docasna zmena vybaveni :)

• p@X  

Takže v úterý dopo objednávám z r2-bike.

Já jen, abyste na jaře nebyli pak zaskočení cenou a dostupností některých komponentů.

• RomanH  

Objednavej :-) Mne od lonskeho jara lezi v krabici dva Garbaruky (jeden mi je teda diky rozteci k h*vnu :-))

• scoty  

+1:)

Já mám komplet nový pohon 2×9..:)

Archivní, v xtéčku… :)

• p@X  

Na tom vyděláš, AB je dražší o 600,– než před dvěma lety.

• p@X  

Jinak mám pro tebe AB oval 32z, X01 kazetu, šaltr, řazení za 10, Dušo mlčí… :D

• RomanH  

Letos dojedu tu kazetu 10–42, a pak se uvidi. Bud Shimano 12s, nebo (a tak to nejspis dopadne), vezmu na zkousku ten Sunrace 10–46.

• p@X  

Tvl, brňákům je lepší nabízet polífku než totok :)

Když jsem Gena kupoval, někdo se už na něho tady třásl.

To zas bude boj ten bazar, začínám těžce litovat.

• LM  

Přesun ze zamčeného led(n)ového vlákna:

@mastihuba:

Máš ty Ice Spikery Pro EVO LS nahozený jako bezduše?

Jsem nějak přehlíd, že je to jenom LiteSkin, u které Schwalbe nezaručuje, že to tmel zatěsní, takže jsem tam provizorně radši vrazil duši. Ono už předtím jsem měl s těmahle slabejma bokama (TL Easy) problém najít rozumnej tlak aby se to nežvekalo ani neodstakovalo, tak to snad bude s tou duší lepší.

• babicak  

Z minulého vlákna JST: pokuds nejezdi ve vetriesce, tak to nebylo treba. ;-)

Jen bych doplnil, že LIAZky až do řady 300 neměly synchrony ( pravda, bylo pár výjimek s převodovkou ZF, ale těch bylo s počty vyrobených LIAZek snad v řádech promile).

• p@X  

Motorový vůz 810 má motor LIAZ z ŠM11, m. v. 842/3 má 2× LIAZ motor, a velice se mi líbí LIAZ 400, to jen tak :)

• babicak  

35 jich vyrobil LIAZ, s jednou jsem měl zkušební jízdu, co si pamatuji, interiér byl v porovnání se západní konkurencí velice spartánský. Jinak ta značka neměla žádnou budoucnost, neboť kromě CZ a SK neměla žádnou servisní síť.

• p@X  

Zahlíd jsem 5 min. s Borhyovou: Poláci rozvolňují, Slováci plánují domácí vězení… Co to khůrva jest, to je absolutní totalita.

• babicak  

5 minut s Borhyovou, to je nějaký nový pořad?

• Karaya  

Mi povídej, teď jsem se od ségry dozvěděl, že v Belgii jsou celou dobu otevřené školy. Chodí jim statistiky a hádejte kolik mají za leden potvrzených nakažených? Jejich sekce má 500 dětí, škola celkem 3000 dětí.

• p@X  

To mně nedocvaklo, že stánek Beer Daddy v Albertu na Veveří jsou ty Sivice :)

Asi budu muset těch 8 pětek obětovat.

• jonys  

Zdar bombarďáci. Hele, nechtěl byste někdo mýho vysloužilýho Trance? Jako veterán, 2011, 26´´, ale v dobrým stavu, super oháknutej, lehkej, ale bytelnej. Záplety ZTR Arch/Hope, Talas, XTR kliky, řazení, celkem nový XT brzdy…nechám k tomu i teleskop, pláště nějaký, i zimní s hřebama, na blbnutí jako zimák, nebo pro potomka…co?

Na cca 173–185cm (M).

Ptám se první tady, aby byla jako důvěra mezi vobouma. O ceně jsem nějak moc nedumal, na bazar bych to možná z jedničky pálil tak za třicetník? Ale tady se můžem bavit i o menší náloži…

• p@X  

Tady na tom projedeš kalhoty. Pořádně to nafoť na slunku a dej na Cyklobazar a FB…

• Karaya  

+1 Přes BF jsem snad prodal jen nějakej představec. Kola i dražší díly šly přes CB. Pokud už nějaký zájemce z BF byl, tak rovnou přišel s nějakou svojí nesmyslnou cenou. Kdežto na CB bez problémů.

• JSt  

nebo naopak na tom cyklobazaru za nesmyslnou cenu dokazes prodat. zalezi na uhlu pohledu. ;-P

• Polka  

+1 Já vždy cyklobazar.

• obda  

Na CB se ani nedívám, obvykle dost přestřelené. Ale když to lidi kupujou… Budu prodávat několik dětských kol, počkám na duben a dám na CB :)

• RomanH  

Koncis ? :-)

• p@X  

Hackněte někdo fotky nebo…

• Excel  

Drajfus.

• Motyll  

Nevaž se, odvaž se…

• p@X  

Než to prodali slovákům, tak na PC nahoře byly nové fotky, často zajímavé a rychle se měnící.

Teď je nahoře magazín, málo se měnící a většina článků na dost nízké úrovni.

Když jdu do fotek, tak se z toho stal instáč uzavřené pochlebující si skupinky.

Jediná možnost je prostě je vytapetovat :)

• LM  

Nastav si záložku/bookmark rovnou na https://www.bike-forum.cz/…led/aktualni

A ta tlačítka v menu nahoře se dají automaticky schovat pokud se ti nelíbí (třeba uBlock Origin to umí – cosmetic filtering)

• RomanH  

Premyslim, ze zitra (nema prset) vypnu soustruh o chvili drive a pojedu k okynku. Maji do 16:30

• p@X  

Já už začal z nudy Gena demontovat, jedině na Štybara…

• Paja  

To muzes i ze Slatiny, vzhledem k predpovedi asi jedine silnice.

• RomanH  

No vsak si jed, jak chces. Proste v cca 15:30 tam.

• Excel  

Ja pojedu tak akorat… .

• RomanH  

Ja chtel jet na bika v nedeli, ale predpoved nic moc, tak radeji vsadim na zitrejsi jistotu (ale nedeli se nebranim, pokud bude rozumne).

Pristi vikend uz snad zase bude mrznout, tak bych rad opet do hor na behny. Uvidime.

• p@X  

Esi máš hlávko od Genesisu doporučuji blatníček ;) Ale ty máš jiný druh a spodní trubka ti nevede přímo k němu.

• Motyll  

Bacha ať neuletíš :)

• pepek  

Stravenkáři, máte už někdo nahoře zapsaný KOM?

• p@X  

1/2 hod. zpívajících Taurusů: https://www.youtube.com/watch?…

Nasednout, fulla sebou, skialpy, a hurá za tyrolákama, co mi brání? :)

• p@X  

Zadní brzda venkem, něco mi říká, že na to budu brzy vzpomínat.

Anebo, když jedu v tem punk štýlu…, přiznat stahovací pásky :)

• Motyll  

Byl jsem za brzdu venkem teď hodně vděčnej, bo přehození z A na Z trvalo 5 minut.

Dneska mám v plánu tahání vnitřkem, tak to můžu časově srovnat :)

• p@X  

Protahování mě až tolik nese*e, mě se*e nový trn, oliva, odvzdušnění.

• Motyll  

Taxem to myslel…

• Polka  

Ty už to přece musíš zvládat i poslepu.

• JSt  

tim nechces rict, ze to je stejne prace, ze? ;-)

• Polka  

Možná mrkni ještě jednou na co jsem reagoval. O žádné srovnání s vnějškem vedeným bovdenem se nejednalo nebo ty to někde v mém postu čteš? ;-) Sere ho prej trn, oliva a odvzdušnění a to by při jeho frekvencích servisu mohl už zvládat poslepu.

• obda  

Já mám stahovacíma páskama chycené vedení k teleskopu na horní rámovce, a to zcela volně, bez úchytů. Ale to bys psychicky nedal :D

• p@X  

Industrial, pancéř venkem ;)

• Vilém  

Muzu se zeptat co zase vymyslis, ze davas pancerove hadice? Na jake brzdy a proc zrovna Alligator?

• p@X  

To jen v rovině teorie, pokud bude stávající hadice z Gena krátká. Nesnáším houbovitost z. brzdy, a kdysi tuším Franta tady nadhodil pancéř, krokodýla doporučil alinceb…, SLX 7100.

• LM  

U Shiman nejde trochu přiblížit kontaktní bod zadní brzdy tím šroubkem na páce?

U SRAMu RSC s normálníma hadicema se to takto dá vykompenzovat kolečkem na páce.

• Karaya  

Já mám teda radši brzdu vnitřkem. Protáhnutí bylo vždycky dílem okamžiku, to ale může být tím, že oba rámy jsou z tohoto pohledu dobře udělané. No a odvzdušnění je po koupi dobré udělat tak jak tak a zejména na Shimanu je to na 5 minut.

• scoty  

Děláte nějakou zásobu spotřebáku?

• p@X  

Desky bych asi doporučil, pokud používáš origo s chladičem.

• Polka  

Ne.

• Motyll  

Jasně. 20 kg rejže, metrák brambor, 3 kastle Radegast, 1/2 prasete v mrazáku…

• RomanH  

Tak, brambory ve sklepe, prase jsme zabili pred 14 dny, slivovice je vypalena, udit se chystame za dva tydny. Kastle teda tocim dva, ale zrovna v pristim tydnu budu brat i sud.

• obda  

Ne,

• RomanH  

Ja se snazim mit akorat v zasobe desticky, retez, stred… rozhodne ale ne kvuli cene, nybrz kdyz se neco naraz vysere, abych neprisel o vyjizdku. Na lontu je to v tomto o neco slozitejsi :-)

Z obavy, ze nebude dlouho dostupnej, jsem koupil akorat Garbaruk Oval.

• scoty  

No, nějaké desky mám, vezmu řetěz (mám jen jeden), a gumu mám taky sjetou… :)

• LM  

Mám tu nasyslené nějaké destičky, 2 řetězy, bowden a lanko, gripy, několik (různě ojetých) pláštů, bezduš pásku, 2 bezduš ventilky a několik vnitřků ventilku.

A v krabici mám odložené:

• skoro nový kulatý převodník 30z a jetý Garbaruk 30z oval
        • komplet starý brzdy včetně kotoučů (možná bude potřeba odvzdušnit)
        • starej tlumič (ten by měl fungovat)
        • starého Reverba s páčkou (stačí odvzdušnit ovládání)
        • 2 jeté sedla

Možná bych něco z těch odloženejch věcí měl začít rozprodávat :-).

• Polka  

Není té elektroniky už „trošku“ hodně, Antone Pavloviči? Panasonic si musí mnout ruce :-) Chtěl by s tímto někdo jezdit?

• pepek  

je to ještě nedokonalé. když chtěl měnit potřetí to osvětlení, tak ho holka měla poslat do p*dele :-)

• les  

Foceno na obslužné u Podbřežic :-)

• pepek  

Nechápem. To chtěl někdo takto najet na dálnic, nebo to kolo propadlo dolů? :-)

• les  

Někdo chtěl na tu šikmou plochu najet autem. Evidentně předohrab. Zadní kola tam nedostal, tak se ani nepřevrátil :-) nuda na Vyškovsku no :-)

• Motyll  

Vlastníci S obvykle jezdí vzadu. :)

Ale sedni dneska do jakéhokoliv auta a dotykový sra*ky jsou všude. Navíc málokde fungujou ke spokojenosti majitelů.

• Polka  

No právě. Já se toho novýho auta uplně bojím, nic takovýho tam nechcu a tu Mazdu od Depkovýho Machra taky ne.

• pepek  

Mazda je príma. A depkův Machr je jediný z těch odborníků, který aspoň otevře kapotu a vleze pod auto.

• Polka  

Jako Mazda obecně jo, ale snesl bych jedině 6 Wagon, ale nekradu ;-)

• pepek  

Trojka jako sedan v té vínové barvě je krásná. (ale kolo bez rozdělání se tam asi nevleze) A právě jen Mazda se drží s těma tabletama zpátky.

• Motyll  

Sedany frčí tak v Indii.

• p@X  

Nejhezčí kastla voe, dáš tam pořádný křííídlo a děckám při otevření zavazadelníku netáhne na hlavu :)

• Polka  

Kvůli kolům, běžkám, spaní a všemu možnýmu potřebuju kombík. Když si zvykneš hodit celý kolo do auta, tak už nechceš jinak ;-)

• Motyll  

Tak to už neklapne ani v novým Mondeu. Ale mrkni na SuperB, tam se vešel feťák bez demontáže.

• RomanH  

No ja bral pred rokem a pul novou Toyotu Auris v kombajnu. Atmosfera (bohuzel uz jen 1.6l) s neprimym vstrikovanim a relativne minimum elektroniky.

• Motyll  

Mě čeká výběr na podzim, taxe občas rozhlížím. Pravda, Toyota má i dneska tlačítka, což je bonus. Na druhou stranu je menší než Oktáfka.

• p@X  

Majstrštyk. Miluju lichý počet světel :)))

• mastihuba  

Chapu ze uprednostnujes svoje pohodli, ale mel bys myslet i na rodinu. To co ma warps nebo zdenda m je v dnesni dobe jedina varianta :)

• JSt  

von sice ten pasr mluvi erudovane, ale doporuci daciu. :-D

• JSt  

v osobnim aute de vo hovno. lepsi, kdyz se pripojenym tabletem ovlada sanitka. :-D

• Polka  

Věřili byste, že uživatel může mít 69367 blokovaných vláken? Jsem si to teď tak při pročítaní vlákna o Lookassovi u sebe spočítal O:-) Mně to přijde nějak moc, ale blokuju jak steklej. Používate víc „do oblíbených“ a pak záložku Oblíbená témama nebo raději blokujete nebo na to serete a prodíráte se nekonečným balastem?

• Excel  

Oblíbené nepoužívám.

Blokuji důsledněji až poslední půl rok a to:

• vše kolem Vonuce
        • vše kolem Covidu
        • vše kolem vtípků,
        • vš kolem DoomDabovanýho a jinejch smáznutejch
      • pepek  

A kolik témat napočítals na jedné stránce výpisu?

• Karaya  

Já mám bloknutá 3 vlákna a ještě vůbec nevím proč :-)

• Paja  

Pokud ctes vetsinu vlaken, je vyhodnejsi pouzivat blokovani, pokud jen vybrana, tak oblibene.

Ja pouzivam oblibene, blokovani vubec.

Za cca 5 a pul roku, co to pouzivam, mam v oblibenych cca 2200 vlaken.

• Karaya  

Kvízová otázka: kdo pozná kolo na úvodní stránce magazínu?

• mastihuba  

Fakt semeniste nakazy :(

• scoty  

Těžko říct. Tchýně bydlí tam co je ten obrázek a říká, že nával do obcí pod horami a na horách je pořád stejný…

https://ct24.ceskatelevize.cz/…emy-byly-i-v

• JSt  

mas to krasne.

rok je dlouha doba, ale lidi uz patrne zapomneli, jak se ten virus k nam primarne dostal. :-)

• RomanH  

Nastesti. Prijit o mesic pozdeji (a on by prisel, ne ze ne), bylo by spoustu zdravotniho materialu ze zahranici v tu chvili jiz vykoupeno.

• mastihuba  

Je mozny ze loni v lednu jsem byl jeden z prvnich kdo to z raichu dotahl. Nicmene jeste dalsi dva metry se z toho nikdo nedosral.

• Polka  

Sis před rokem stěžoval na všudypřítomného Žaloudíka a já teď zas pořád vidím v TV toho debila Kubka :-/

• JSt  

kubka neznam. :-)

nicmene, jiz pred zverejnenim statistiky mrtvol minuleho roku, se odborni mudrlanti typu zaloudik stahli stranou, mi prislo. pravdepodobne jim uz doslo, ze jsou za hnupy. ;-P

• Polka  

Neznalost neomlouvá! Se stáhli dávno před mrtvolama, ty byly přece až v říjnu ;-) Někdy v době, když za to vzal Pablb Prymulyč a vyzýval je, ať se nevyjadřují.

• JSt  

clovek by rekl, ze kdo absolvoval prumyslovku nebo gympl, mela by mu byt situace ohledne vyvoje epidemie vicemene jasna. :-P

• mastihuba  

to že silnější pes mrdá a rovný podmínky v podnikání v době epidemie nejsou pochopíš i bez maturitního vysvědčení :P

• JSt  

to je samozrejme vec druha, ktera by v teoreticke rovine vubec nemusela s opatrenimi az tolik souviset. respektive kdyby ta opatreni byla ve spravny okamzik spravne nastavena, byla by jejich ucinnost vyrazne vyssi a ekonomicky dopad naopak mirnejsi. zpetne se vsechno hodnoti snadneji, ale erudovani lide zcela jiste meli adekvatni informace. ;-)

problem, ze nekteri, opatrenimi vyrazneji dotceni lide uz ze zoufalstvi ztraceji soudnost. je to pochopitelne. samozrejme tento efekt jde zcela bez diskuze za vladou a chybna rozhodnuti se ji vraci.

• Karaya  

Nevím, proč z toho vyřazuješ učňáky ;-)

• JSt  

protoze si myslim, ze tam obecne neberou matematiku na potrebne urovni k pochopeni problemu sireni viru nebo populace mysi ve sklepe. ale mozna se pletu. ;-)

• Polka  

Jo, jeden takovej dokonce musel s excelovskýma datama naší vládě radit :-) By mě zajímalo na co máme ty všechny vědce, epidemiology a experty.

• Karaya  

To se máš, že tam může být.

Kdybych chtěl jet na Sk za tchýní, tak nás to na testech vyjde na 18000,–.

Tak zůstaneme tu a budeme každý den jezdit do Jeseníků, místo toho abych se tam někde ubytovali a přespali. To máme 6×500g CO2. Varianta, že zůstaneme doma, když jsme všichni doma pořád, nepadá už ani pro mě v úvahu.

• RomanH  

Tak. Za cca dve hodiny jsem v Koutech. Akorat teda pro decka je to pravidelny vstavani v 5:30 nic moc.

• Paja  

Je nutny tam byt tak brzo? S tim by me rodina asi vyfakovala ;)

My se teda, i kdyz vyrazime z chalupy a na Mezivrsi to mame necelou pulhodinu, specializujeme spis na navraty za zapadu slunce, prip. s celovkou, tak jak to mam z bikovych vyjizdek nauceny :D

• Karaya  

My vyrážíme až v 8 a 5h běžkování stíháme ještě za světla. Míň to být nemůže, protože razím zásadu, že aktivita musí být delší než přeprava :D

• obda  

My na místo v neděli dojeli chvíli po 9:30, a byli jsme jedni z posledních, kdo zaparkoval.

• Karaya  

My dneska parkovali až v 11h, protože klasická půlhodinka v autě při čekání na polovičku, pak zastávka na pumpě a tak, však to znáte :-)

Místa dost a dokonce zdarma. Byli jsme v Petříkově.

• RomanH  

Tu „pulhodinku cekani“ jsem vyresil uz skoro pred 30 lety – proste jsem odjel. Pochopila to i tchyne, ktera jedine se mnou dokazala odjet vcas.

• Karaya  

No, jednou to asi taky provedu. Akorát to musím včas dopředu avizovat.

• obda  

Za cca dve hodiny jsem v Koutech

Kouty cca 2:10, Petříkov už je 2:30 :( Nová Ves (u Rýmařova) je přesně 2 hodiny. Akorát málo parkování.

• scoty  

Čeřínek 55min..;-)

• obda  

Tam si člověk super zaběžkuje ;-)

Jinak pro mne 1:15.

• Polka  

Drahany 40min., Nad Pozořicema 10min. :-) Já letos ty 2hod. v autě prostě nějak nechci trpět a raději ten čas strávím dýl na běhnách nebo jinak. Je to samozřejmě vykoupený kvalitou sněhu a stop, ale na upraveným umí jezdit každej, tak je potřeba si to na cvičišti ztížit. Zítra to už možná zase půjde bo hore sype.

• obda  

Tak já si chci pěkně zajezdit a neponičit lyže, takže pokud je sníh naprd, tak se na to raději vykašlu a jdem na výlet pěšky, jako každej víkend. BTW Drahany a okolí (což už je pro mne skoro hodina, přes Blansko a Jedovnice) – dá se tam někde legálně a spolehlivě zaparkovat? Kdyby náhodou napadlo.

• Polka  

Tady jsou potřeba béčkový lyže. Parkování jasně: u hřbitova na konci Drahan nebo přímo v Drahanech, u Kopaninky nebo naproti na poli, v Protivanově apod. je tam toho spousty. Já to mám třeba ještě blíž z Nových Sadů, takže jsem několikrát vyjížděl odtamtud, jen musí být dost sněhu pro překonání Drahan západní cestou. Z tvýho bydliště bych jel buď na Benešov/Sucháč nebo spíš vysočina, kde se dá zajezdit mnohem líp.

• obda  

Díky za info!

Jinak samo Vysočina je fajn, ale poslední roky to tam stojí se sněhem za prd. Suchý už jsem taky zkoušel, tam je to naví9c s bonusem. Silnice Rájec-Žďárná bývá v zimě plná překvapení :D (alespoň podle těch aut mimo ni ;))

• Macik  

Béčkových lyží mám několik párů, ale zjistil jsem, že jak to drhne, tak mě to nebaví ani na těch béčkách.

• Paja  

Na tech Highlanderech se po tech letech da jeste neco ponicit? ;)

• obda  

Na těch ne :D Ale třeba dcera má nový Fischer twinskiny.

• Paja  

Jo, ta moje taky :)

• RomanH  

I moja, vsak vis… btw, tak jsem si na jednom e-shopu hodil do kosiku cistic, impregnaci, parafin, kartace a par drobnosti, a ukazalo mi to cenu pres 2t Kc. Tak jsem to zase zavrel :-)

• Paja  

Ja myslel, ze to bylo pro Katku.

• RomanH  

Bezky jo

• Macik  

Dám to pod tebe. Mám na vás dotaz. Přemýšlel jsem o těch běžkách se skinem, zejména pro podmínky, kdy je teplota okolo nuly a nad ní případně jarní sníh. To se už blbě maže tuhýma voskama a klistry přitom fakt nemám rád. Máte s tím zkušenosti? Nerad bych to koupil a pak zjistil, že to funguje jen v ideálních podmínkách.

• JSt  

funguje to dobre, jen v danych podminkach jde srst na muj vkus hodne rychle do hajzlu. bral bych radej tvrdsi lyze, at se z chlupu opravdu jen odrazis. ;-)

• scoty  

Jedině k Henychovi na tvrdoměr.. ;-)

• RomanH  

Nebudu popisovat svoje BC se sirokym delsim skinem, ktere se chovaji uplne jinak.

Katce jsem na Pajovo doporuceni koupil Fisher Twin Skin Sport (hodne je doporucovali i tu na BF). Chtel jsem, aby byla bezka trosku sirsi (nejvice chodime primo od baraku a proslapavame si stopu). Co se tyce tvrdosti, bral jsem tu, kde je Katka na te spodni hranici.

Letos je odzkousela 2× v idealnich podminkach, zmrzlo, vyfrezovana stopa, nekolikrat za barakem, a ted naposledy rano na ledu a odpoledne zpet v brecce. A porad dobry. Co se tyce vydrze, nemuzu hodnotit. Pasky se tam prodavaji nahradni – daji se prelepit.

No a pri porovnani treba se Sporten Perun, ktere maji ten skin souvisly, mi prijde, ze je ten Twin Skin v tom mydle znatelne lepsi.

• Macik  

Díky za všem za reakce. Zvažuju to stále silněji. Ze se ty tulení pásy ničí používáním je asi pochopitelný, ani ty vosky nejsou zadara – zejména ty klistry ve spreji.

• scoty  

Mám starý celopásy na běžky, tak si je můžeš nalepit na fišery… :)

• JSt  

ze se opotrebovavaji je jasne, ale byl jsem prekvapeny jak rychle sly do hajzlu. na skialpech vydrzi pasy tisice kilometru. na rossignolech, se kteryma jsem mel tu cest byly plesaty mista a na jedne lyzi se zacal jeden ze dvou pasku odlepovat po 100 km. tohle jsem mel mozna uvest hned, ze ma „moudra“ stranou vydrze prameni z teto jedne nevalne zkusenosti. :-)

• Macik  

jj. Rozumím. S tím, že dostanu od ženy po čuni, tak nějak počítám :)

• Paja  

:D ty nase twin skiny od Fischera maji zatim cca 90 km z cehoz tak pulka je na firnu a zatim je opotrebeni trochu poznat jen na predku pasku.

• obda  

Naše mají víc, a opotřebení nějak zvlášť poznat není. Pravda, až na jeden den, kdy už část dne bylo nad nulou, jen kvalitní sníh.

• Paja  

Ja jsem ted „vyhodil“ za vosky asi 3 tacy, ale zas mam vystarany tak na 10 let dopredu.

• obda  

Cos nakupoval? Ať mám inspiraci :) Já zatím letos jen čistič na mohér, jeden klistr a podklad pod stoupací vosky (VG35).

• Paja  

LF7, CH7, CH10, cistic a vosk na skiny, tekuty LF a HF, bo se mi ho podarilo koupit skoro za cenu LF ;)

• obda  

Skupuješ fluor, dokud ho ještě nezakázali? ;) Ty tekutý jsi bral REX, nebo něco jinýho? Občas mne nebaví opakovaně přestavovat kopyto na 5 párů běžek různé délky, a zvažuju, že bych pevnej hydrokarbon občas prostřídal s něčím tekutým. O mazání mimo barák ani nemluvím. Můj letošní objev/pokus je tohle – uvidím, jak se to osvědčí.

• JSt  

bezek jsem par zkousel a na klasiku pro zevla jako jsem ja jsem vyhodnotil jako nejlepsi lyze se supinama o 20 kg delsi nez vazim. vodrazim se z toho vpohode, dopredu to nedrhne a je tam i rezerva pro pripadnou krosnu na zadech. ;-) celou lyzu jsem mazal parafinem. netreba zadnych experimentu.

krtci mi vysli dost na picu. po 50 km na premrzlym spinavym firnu sly chlupy do sracek jak vizualne, tak funkcne a jeden ze ctyr pasku se zacal odlepovat. chlupy chytaji klistr ze stopy a drhnou i dopredu.

s tema supinama to je vpodstate v jakychkoliv podminkach srovnatelny s modrym voskem za mrazu a nepotrebuju k tomu sadu vosku ani nic znat a umet.

jste me jen vyprovokovali prezentovat muj nazor k mazani bezek pro rekreanty. :-P

• mastihuba  

No kdyz sem pred casem bral bezky na courani okolo dediny vyhodnotil sem to stejne, jen uz sem vycerpal tu tvou vahovou rezervu na tezkej bagl :)

• Polka  

Máš výhodu, že seš lehkej. Jsem taky zastánce šupin, ale s mou váhou mám problém i při jejich 210cm délce :-/

• Karaya  

Já mám teda mazačky 215cm, ale přemýšlím nad mohérem a kratšími. Ze všech běžek, co máme doma, se nejlíp za všech podmínek chovají mohéry z dekáče. Teď mají najeto 125km, prvních 25km v hodně špatných sněhových podmínkách. A nějaký ten ledový firn taky proběhl. Tak zvažuju dospělou verzi pro sebe a ženu.

Ale je pravda, že to bude tak na 5 let max. ten mohér.

• RomanH  

Nerikej, ze toto se Ti v promenlivych podminkach chova lepe nez TwinSkin od Fisheru. Ten snih (mokrej cerstvej prasan) se na souvislej pas musi lepit vice.

• Karaya  

Mokrej čerstvej prašan letos ještě nebyl, tak to vlastně nevím. Letos jsem použil jenom modrej a včera zkusmo fialovej, ale to bylo asi jedno. Takže samé záporné teploty.

• obda  

Jednou za pár let dát sedum kil za novej mohér není žádná trága. Stačí srovnat s cenou permice :D I když Decathlon tuším náhradní skiny nevede?

• Karaya  

Obávám se, že asi ne. Hlavně jim to každý rok prý vyrábí někdo jiný. To bude jak náhradní díly v Ikea, taky máš smůlu.

Asi to bude spíš Sporten Superskin, nebo Rossignol. Každopádně až na příští sezónu, teď už nejde koupit ani hůlka :-)

• RomanH  

V nejhorsim koupis v metrazi a vystrihnes. Ale nebal bych se toho, budou to chvili drzet na sklade.

• Paja  

Tam asi muzes nalepit jakejkoliv jinej skin odpovidajici velikosti.

• Paja  

215 uz musi byt celkem retro, ted uz se celkem dlouho snad nic delsiho nez cca 205 nedela, to musi byt hodne mekky, kdyz to se svou vahou proslapnes.

U tech nejlevnejsich Dekacu to, pokud jsi neco nepribral, budes mit s delkou naopak.

Synovec je ma a je spokojenej, je tam teda zakladni extrudovana skluznice, takze moc nejede, ale zas to bude odolny.

• Karaya  

Sporten Vega 205, máš pravdu. No i tak bych vystačil s něčím kratším, do auta je to moc dlouhý a vosku hrozná spotřeba :-)

• RomanH  

Cece, mam na tech svych neco malo pres 100 Km a na krtkovi neni znamka opotrebeni. Stoupa vyborne, kde to lidem na supinach (BC Forester) podkluzovalo, sel jsem na pana. Ale ten skluz u toho nylonu neni a neni – fakt musim zkusit objednat cistej moher (nebo rovnou Race variantu). Ale treba ted, kdyz jsem krtka na hrebeni sundal a pokousel se v tahu o 7 Km telemark k autu, jsem byl rad, ze mam prakticky plnohodnotnou lyzi.

• obda  

s tema supinama to je vpodstate v jakychkoliv podminkach srovnatelny s modrym voskem za mrazu a nepotrebuju k tomu sadu vosku ani nic znat a umet.

Těžko se mi věří tomu, že šupiny jsou stejně rychlé jak modrý v ideálních podmínkách. Možná nějaké lepší :D A v jakejchkoli podmínkách ani náhodou. Kde šupináči končej, já mažu klistr a pokračuju dál ;) Já s mazáním problém nemám, od mala jezdím na běžkách (rodiče nesjezdovali, zato hodně běžkovali), sadu vosků si průběžně udržuju už desítky let. Nevýhody (není jich, pravda, málo) a výhody docela dobře znám ;) Z důvodu servisu taky do rodiny kupuju nemazací lyže (dříve šupiny, letos jsem zkusil koupit jedny skiny – uvidíme, jak se osvědčí). I když klukovi jsem teď za pár kaček koupil taky mazačky, parchant furt roste a tady se dá laborovat s délkou komory. Čímž ovšem nevylučuji, že si časem nějaké nevoskovací taky nepořídím (už to pár let zvažuju, z Highlanderů budou kameňačky jedna radost :) )

• RomanH  

Ja vzal letos na Pajovo doporuceni pro Katku Fisher TwinSkin Sport Control, a je z nich (pravda, po jednom idealnim dni a 25 Km) nadsena. Ja si loni v Krkonosich na jeden den pujcil Peltonen Nanogrip, a taky to bylo prijemne prekvapeni.

U klasiky, na takove to domaci smrdlani, bych se uz ke kasicke bezce nevracel. U supin nevim, jaka je zivotnost, Nanogrip ji ma omezenou, a pasy na Skin-behnach vymenis.

• obda  

Právě Fisher TwinSkin Sport jsem kupoval dceři. Zatím dobrý :)

Jo, na šmrdlání po okolí nějaká verze protismyku asi ideál. Výdrž šupin – podle zacházení a typu. Ale hodně velká, tam bych problém nehledal. Jen ve specifických podmínkách se nechytají a nic s tím nenaděláš. A se skinem i šupinami se blbě bruslí (oproti vosku).

• Karaya  

To jsem si právě říkal, jestli to nebude vadit. Já i na klasičkách so občas bruslením ulevím a odpočinu. To je zas argument pro vosk.

• JSt  

brusleni vidim, jako pro me jediny hendykep. kdyz chces neco vodbruslit na lyzich na klasiku, se supinama leda zasukujes nohy. pasky nechavaji alespon kus hrany volny, takze se s tim da trosku sklouznout.

ty specificke podminky, kde supiny nefunguji, jsou podle me akorat ledova umydlena stopa, zpravidla jen staci z ni vystoupit. jako swixy jsou nesrovnatelny oproti starym skivum, ale u beznych amateru bych zas rekl, ze mazaci lyze funguji tez jen ve specifickych podminkach, akorat jejich cetnost je presne v opacnem pomeru nez tech supiny vyrazujicich. :-) nejradej mam zaslouzilyho lyznika, kery po par km, chrlic kolem sebe moudra, premazava, pac nezvladl namazat na ruzne typy snehu, ktere se behem vyletu vyskytuji. ;-P

• Karaya  

Souhlasím. Když se to povede namazat, tak to jede určitě lépe, ale to nastává opravdu zřídka. Jedině když jedeš do staré zmrzlé stopy, která je jasně na klistr, tak jsi najednou o třídu jinde, než zbytek nemazacích systémů.

Dokonce jsem zjistil, že rozdíl odrazu na skate běžkách a na těch Vegách, když podmínky zrovna neodpovídají aktuální mázem, není příliš velký :-).

• pepek  

Mně se osvědčila nynější akutní coronaturistika, běžky jsem po 15 letech sundal z půdy, utřel a prodal. A nema problema s voskováním. (Stejně je to běžkování hodně nebezpečné)

• mastihuba  

Znamej jel pro bazarove bezky pro dite do kutne hory, to mi skoro hlava nebere, ale spojil to s vyletem

• Paja  

Skupovanim bych to nenazval, ale rekl jsem si, ze neco prikoupim dokud je co. Predpokladam, ze bez fluoru to bude stejne dobry ne-li lepsi jen v reklame a predstavach marketaku, podobne jako s membranama v obleceni.

Zazehluju tak zhruba jednou za 100 kilaku, mezitim to domaznu tekutym, stejne tak

kdyz jsme tyden na sjezdovkach, tam mi staci, ze to je vetsinou potreba zhruba v pulce pribrousit. Nekdo na to kasle, ale po tydnu na umelym snehu uz je skluznice pekna sedka.

Tekuty jsme vzal Vauhti, protoze byly za dobrou cenu, jestli je Rex nebo Swix lepsi nemam paru.

• obda  

Na Highlandery můžu zažehlovat jak chcu, po 30km je to zaručeně fuč :D Klukovy nové Favority mají už skluznici lepší.

Když jedem na sjezdky, tak beru i žehličku :) Minulý rok jsem si v Rakousku u pana domácího hodně šplhl, když jsem vyndal žehličku, pilník, svěrku a vingl :D Svěráčky jsem nechal v autě a použil ty, co měl v dílně (byl viditelně náruživý lyžař). Brousím podle sněhu, často stačí jen pravidelně přelíznout diamantem.

• Paja  

Tady u tech skluznic, ktery vosk odmitaji, je podle me lepsi se na zehleni vybodnout, stejne to nema ten efekt a je to zbytecne pracny.Lepsi je to pokazde maznout tekutym voskem aby to nelepilo snih, stejne to moc nepojede.

• RomanH  

Tak Ti teda pekne dekuju… :-)

• Paja  

:D proc?

• RomanH  

Pac jsem tam prihodil jeste tu tekutou F4 a objednal :-)

• Paja  

:D rad jsem ti pomohl…

• RomanH  

Jo, jsem taky rad. Nicmene ten pevnej parafin jsem nakonec vzal univerzalni

• JSt  

jen se zeptam. jaky je rozdil mezi timto a obycejnym parafinem, kereho koupis kilo za 75 kc? kdysi se ke mne dostaly toko kostky do voskovaciho stroje a nepoznal jsem rozdil. O:-)

• RomanH  

Popravde jsem si taky nebyl jistej, tak jsem hledal na netu, ptal se Paji.

Na YT je spousta videii, kde lyze, SNB mazou svickou. Mam za to, ze to bude taky fungovat, ale ten Swix vosk bude asi tvrdsi a vydrzi tam „zazranej“ dyl. A kdyz vezmu, ze se musim dokopat vytahnout zidle, mezi ne hodit vsechny behny a sjezdky, vytahnout starou zehlicku, tak at to trosku vydrzi.

• p@X  

Vidím, že jakýkoli sport je v současnosti strašná věda ;)

• Excel  

Taky čumím.

• RomanH  

Ja si to snazim zjednodusit.

Stoupaci vosky jsem pouzival dva, modrej a cervenej. A kdyz to nestacilo, tak silne paze. To se ted snazim vyresit tim krtkem.

Skluznice u lyzi mi mazali 1× rocne v servisu, ale kdyz uz mam prostor a starou zehlicku, zazehlim si tam ten parafin sam. A protoze to budu delat tehdy, kdy mam na to cas (a ne podle teploty), hledal jsem univerzalni parafin, ktery muzu hodit jak na lyze, tak i na behny. Beru to vicemene jako konzervaci te lyze (bezky).

• JSt  

nejak musis ty lidi donutit, aby pustili chlup. treba chtit dve kila za strep plexiskla s napisem swix. :-DD

• Excel  

Závěr z týdle debaty je pro mě ten, že to doma musím pořádně vykartáčovat!

• JSt  

obycejny parafin, stacilo pri tydennim intenzivnim lyzovani po tvrdych sjezdovkach v pulce premaznout. to toko na tom nebylo lip.

mazes lyze, ze roztopis zehlicku, vo nu pak kapes na skluznicu vosk, ktery rozzehlis, nasledne seskrabnes a skluznicu prelestis?

• RomanH  

Jo. Ale docela se mi libi to „zazehlovani“ horkovzduskou – na to by ty pecicky mohly byt fajn. Jen jsem jeste nenasel odvahu.

• JSt  

driv se dal sehnat parafin v kostce rovnou, ted musis vlocky svarit do jedne velke huce sam. :-)

• pepek  

Parafín je nepřítel, voe! Říkal to scoty.

• obda  

Moc velkej rozdíl tam nebude. Akorát by se mi s pecičkama blbě dělalo. Můj postup je nahřát kostku, pošmidlat po skluznici, zažehlit, strhnout, vykartáčovat. Mnohem menší odpad, než při kapání přes žehličku. Při žehlení přes papír často ani není nutné strhávat. Kostka mi tak vydrží pár let.

• JSt  

kdyz skluznicu voskem jen pocaras a zazehlis, nemas odpad zadny a pulkilova kostka vydrzi mozna i desitky. :-) to jen takovy navrh na zlepseni. :-P

• Karaya  

Když ten vosk používáš takhle minimalisticky, nestane se ti, že tu skluznici spálíš?

• JSt  

nevim. bylo to mysleno jako vtip, ze i ta obdova metoda nebude uplne idealni. :-)

• Paja  

Pokud si ten vosk lehce nahrajes zehlickou, pocaras to v dostatecnem mnozstvi a celoplosne, delam to taky tak.

• obda  

Jak píše Pája.

• scoty  

Taky lze nastavit teplotu.

• Paja  

Tezko rict jestli a v cem je lepsi, urcite je lepsi mazat necim nez vubec, ale vzhledem k tomu, ze zakladni hydrokarbon na jedny lyze vyjde na par korun, je uspora pri pouziti vosku za 75 Kc kilo ve srovnani s ostatnimi naklady jako cesta, hospoda prip. vlek u sjezdovek zanedbatelna.

• JSt  

v relativnich cislech to dvacetinasobne preplacis. ;-)

• Paja  

Ale ani tak mi to zily netrha.

• scoty  

Testoval jsem lékařský parafín i svíčky a ve výdrži + skluznosti to na swix nemá ani náhodou.

• RomanH  

Ciste ze zajimavosti (nechci to resit, proto jsem si poridil ten Swix Univerzal, na to moje smrdlani), nezkousel jsi, co je horsi ?

Zda ten univerzalni Swix, nebo vzhledem k teplote spatne trefenej spesl Swix parafin na urcitou teplotu ?

A jak moc velkej rozdil je mezi tim univerzalem a treba CH7, kdyz se to naopak trefi ?

Je tu k tomu na BF i vlakno , ale krome toho, ze Swix je obecne jinde nez Skivo, tam nic zasadniho neni.

• scoty  

Univerzal mám jen klistr. Myslím, že s voskem to je jako s pivem: nejhorší je žádné.. :) Dobře udělaný Univrezal (tj na čistou skluznici, správně zažehlený, stažený a vykartáčovaný) pojede pro tvé potřeby zhruba stejně jako vosk přesně na teplotu. Větší rozdíl může nastat, kdybys do vlhkého sněhu nedal LF nebo HF. Jinak o tom jestli lyže jedou rozhoduje hodně použitá skluznice. Ta jede. Vosk jen vyplňuje póry ve skluznici. Když ho řádně nevykartáčuješ, tak brzdí.. ;-)

• obda  

Pokud nejde o rozdíl typu nadnulový vosk/ 10 pod nulou, rozdíl moc nepoznám. Takže se spokojím s univerzálem. Co poznat jde, je u teplot nad nulou fluor.

• scoty  

Vlhko může být i pod nulou, proto je třeba modrý hfko.

• RomanH  

Verim, ale toto uz jde mimo me. Chci jeden parafin na vsechno, a fluor udajne rozklada lepidlo skialpovych pasu, takze az na tu tekutou F4 (vicemene pro rychlou pomoc) jsem chtel zazehlovaci parafin bez fluoru.

• Paja  

V te F4 uz fluor neni.

• obda  

Teď měli ve Sportisimu s fluorem Pokud je tam napsáno „Future CERA“, tak tam fluor je (ale C6 technologie, ne C8 s PFOA/PFOS). Na webu Swixu je, pravda, už „Fluor FREE“ (a místo černé vločky je tam zelený lístek ;))

• Paja  

To jsi tam koupil nebo to beres podle fotky?

• obda  

nakoupil

• Paja  

Tak to jsi mel stesti, mne ze Sanasportu poslali taky tu moderni verzi s listeckem jak Romanovi, i kdyz na obrazku byla ta cerna vlocka.

• RomanH  

Kdyz se udava, ze pevnej parafin zazehlujes cca kazdych 50 Km, tak ten tekutej ma tu vydrz asi polovicni, ze ?

• scoty  

Nejlépe mazat pokaždé, ta skluznice vysychá…

• obda  

Záleží na skluznici a sněhu. Jako Scoty, mažu pokaždé.

• scoty  

Přesně, když už někam jedeš, tak chceš, aby to jelo:)

• Polka  

Takovej pocit jsem zažil snad jen v mládí (lehká váha). Já se vždycky nejvíc zruším, když to nejede a kupodivu mě to tak i baví :-)

• obda  

:) Včera mi to jelo docela hezky, ale potomci zatím nemají tu správnou výkonnost :D Obávám se ale, že za pár let tomu bude přesně naopak.

• Paja  

Driv nebo pozdeji urcite, kdyz si koupis misto tech Highlanderu lyze, co jedou trochu vic, tak se to oddali ;)

• Polka  

Nj, ale jinej revír a dle fotky super podmínky. Já byl naposledy na DM v lednu 2018 s mladým.

• RomanH  

Tak ja ty starecSportem Favorit mel od pocatku jako kamenacky, a mimo mazani komory dvema stoupacima voskama a obcasneho premaznuti kluzne plochy svickou jsem nic neresil. Ted chci ale ty dvoje nove lepsi trosku udrzovat. Nejde mi o skluz jako takovej, ale o konzervaci.

Ten tekutej parafin to koukam podstatne zjednodusuje. Otazkou je, na kolik paru lyzi ta 150ml lahvicka vydrzi.

• Paja  

Lahvicka ma obvykle 80 ml a vydrzi to celkem dlouho.

• RomanH  

Ja bral tuto

• JSt  

;-)

• Paja  

Aha, toto je v podstate sprej s placatou houbickou nahore, takze je tam i hnaci plyn, ja mam to, co je jak krem na boty, coz je mechanicky.

Toto vypada, ze je toho vic, ale myslim, ze vydatnost bude odpovidat cene.

• RomanH  

Tak odzkouseno. Je to docela husty gel, krasne se to vpiji do skluznice. Kdyz to porovnam se zazehlovanim, je to casove uplna brnkacka, ktera se da delat bez bordelu treba i v obyvaku. Uvidim, kolik to baleni da mazani, ale tudy za me vede cesta.

• scoty  

To se nekartáčuje?

• RomanH  

Ne, naneses, pockach 5 minut, a roztiras filcem ci papirovym ubrouskem.

• obda  

Správně samozřejmě ano. „Zažehlit“ filcem, a pak lehce nylonovým kartáčem.

• RomanH  

Na obalu to nemaj. Ja delam, co se mi rekne, zena me naucila :-)

• obda  

Divný, maj to na tom odkazu, co jsi oposílal, i u výrobce To kartáčování je logické, nechceš, aby ti vosk zaplácl strukturu. Takhle holt počkáš, až se ti to ojede sněhem :)

• Paja  

Obvykle ano, prip. jeste se to jeste muze vzit korkem.

• scoty  

Tak bordel je hlavně z kartáčování že…

• RomanH  

No ja teda mel bordel z odkapavani vosku z zehlicky a hlavne z nasledneho strhavani (delal jsem to samo v garazi).

• scoty  

Ze strhávání se to poměrně dobře zamete, ale kartáčováním vzniká jemný prach..

• pepek  

A pak že občasné vaření řetězů je smrtelná záležitost :-)

• scoty  
                                                    • v baráku to nedělám
                                                    • u lyží to jinak nejde
                                                    • mám žehličku s nastavením teploty
                                                  • pepek  

A děláš to taky jednou za tisíc km?

• scoty  

Mám to zažehlený dřív, než ty otevřeš lahev s perchlórem..;-)