Nový full místo starého HT v ceně okolo 35000Kč

51 nepřečtených
  • dakre

    Zdravím,

    jak už nadpis napovídá, letos jsem se rozhodl, že bych si pořídil nové kolo a při té příležitosti zároveň přešel z hardtailu na fulla.

    Momentálně mám meridu mats speed, mám ji 6 let a je to vlastně moje první horské kolo a tak nějak splnilo, co jsem od něj čekal, ale přiznávám, že v poslední době už to tak nějak nebylo ono (hlavně v těch horách). Od nového kola bych čekal podobnou životnost a službu (jen s větším komfortem v terénu).

    Jezdím si hlavně pro radost, žádné závody, žádně šílené sjezdy. Hlavně se po práci zapotit a pročistit si hlavu, nebo o víkendu vypadnout ven (4–5 hodin v sedle).

    Na kole ročně najedu cca 2500–3000km. Jezdím z cca 70% terén (lesní pěšiny, polní cesty, šotolina) a zbytek silnici nebo zpevněné/asfal­tované cyklostezky. Jednou za čas si vyrazím do Beskyd a jednou ročně někam do ciziny do hor (Alpy, Karpaty, Dolomity,…). Zároveň, ale upozorňuji, že nejsem žádný technický jezdec (Lysa po červené je pro mě nesjízdná;)).

    Dále se přiznám se, že v kolech se moc neorientuji, nečtu žádné cykločasopisy, nesleduje recenze kol ani cyklistických komponent, na kole jsem si schopen maximálně vyměnit pláště, řetěz, kazetu a brzdové destičky (jakékoliv další věci řeším v servisu) a proto tento dotaz (opravdu nejsem s to posoudit, jestli je Reba lepší nebo vhodnější, než Fox Float).

    A teď k věci. Na kolo mám rozpočet 35–40000Kč, za tuto hranici opravdu nechci jít. Koukal jsem převážně po výprodejových modelech a nakonec jsem zúžil svůj výběr na následující modely.

    GHOST RT ACTINUM 5700

    http://www.ghost-bikes.cz/…actinum-5700

    GHOST RT LECTOR 5700 BLACK

    http://www.ghost-bikes.cz/…r-5700-black

    STEVENS FLUENT SX

    http://www.stevensbikes.cz/120-fluent-sx

    Haibike Hai Sleek Marathon SL 30 2011

    http://www.bradsky.cz/…-p-5913.html

    Všechny jsou v dané cenové relaci. Papírově mi přijdou podobné, ale můžu se mýlit. Na fullu jsem jel asi jednou, ale bylo to na kole o číslo menší a nastaveném na váhu o minimálně 15kg lehčí (mám 195cm a 90 kilo), takže z toho nic neusuzuji. Toho Stevense mám možnost si vyzkoušet, což určitě udělám. Od Ghostu by šla půjčit testovačka letošního modelu, ale má jiný tlumič i vidli, tak nevím, jestli by to něčemu pomohlo. Btw. Zajímavý mi přijde ten karbonový Ghost, ale netuším, jak je to s kvalitou a zárukou toho rámu.

    Předem díky za vaše komentáře a názory.

    0 0
    • Lišák  

      Při 195cm bych nezatracoval 29" kola.

      0 0
      • PatrikL  

        Presne tak.

        Inak tie ghosty majú krátku geometriu, horizontálna dåžka hornej rámovky v 22" veľkosti iba 610mm, to je možno ešte kratší rám ako jeho terajšia merida. Hai je asi tiež krátky, stevens je na tom o trochu lepšie, aj keď stále to má podľa mňa ďaleko od ideálu.

        Možnosť v tých najnižších cenových hladinách je napr. http://jizdni-kola.heureka.cz/…29er-4–2013/

        alebo

        http://bikestore.cz/…12–33502.htm (ak by stačila 530mm sedlová trubka)

        0 0
        • PatrikL  

          Zle zaradené, malo to byť za „Lišákom“ :)

          0 0
        • dakre  

          Díky za poznámku k té geometrii. Na tohle mě nenapadlo se mrknout. Zajímave je, že prodavač mi říkal, že u fulla by mi mohl eventualně stačit i rám o velikosti 21 resp. 21,5".

          S takovou to vypadá, že teda zkusím tu testovačku GHOST AMR 5700 zařídit.

          0 0
      • wilda81  

        Mám obavy, že full 29" za 35–40.000,– bude někde ošizený.

        Při tom využití a výšce 195cm, bych zvážil jestli nejít raději do slušného HT 29" a pokud trváš fakt na fullu, tak za mě asi Canyon Nerve AL http://www.canyon.com/…es/bike.html?… nebo ten radon.

        0 0
        • dakre  

          Souhlasím. Co jsem se tak koukal, tak 29" kola jsou v této cenové relaci osazena většinou nějakým základem. Dále jsem si všimnul, že i hmotnost kola je trochu jinde (cca 13,5kg a více).

          Ale jak říkám, na 29" jsem vůbec neseděl, natož na fullu, tak nevím. Sice jsem si četl o výhodách, nevýhodách a rozdílech oproti 26", ale pro mě to jsou jen teoretické poznatky.

          0 0
          • PatrikL  

            Tak môj názor je, že napr. ten anthem 29 aj napriek vyššej hmotnosti by priniesol o dosť lepší pocit počas jazdenia ako nejaký ten vysoký a krátky ghost na detských kolesách :) Pokiaľ teda nepraskne, treba kupovať od predajcu v blízkosti bydliska :)

            0 0
            • dakre  

              Jj, něco podobného jsem se dočetl, když jsem si zjišťoval rozdíly mezi 26" a 29". Z toho mi vychází, že nejlepší by bylo si nějakou tu 29 půjčit a osobně vyzkoušet.

              Zatím to vychazí, že bud koupit „holou“ 29" nebo „dobře“ osazenou 26".

              Jen upozorňuju, že po koupi kola do něj rozhodně nemám v plánu dál nijak investovat (tedy krom běžných spotřebních komponent, jako např. destičky, pláště, řetez a nutný servis).

              0 0
        • Blazer  

          Nemyslím – http://www.kubasport.cz/…il-3404.html

          0 0
          • dakre  

            Pravdam to není tak špatné osazení, ale musím říct, vzhledově (alespoň na té fotce) na mě zrovna nezapůsobil…

            0 0
      • dakre  

        Ano, o 29" jsem také uvažoval, ale vyzkoušet si 29" fulla v mé velikosti není jen tak. Snad by se dal domluvit a sehnat EPIC z Concept Store. Je to také možnost a zkusím. Pro představu by to asi stačilo, ale to kolo je cenově někde jinde.

        Jinak z cenově dostupných 29" mě zaujal Scott Sparc

        V té ceně je i Camber , ale něco mi na něm (asi designově) nesedí.

        0 0
        • bradek  

          Přihlaš se na Velo test fest, třeba tam na tebe něco bude na vyzkoušení, ideální příležitost:

          http://www.ivelo.cz/testfest/

          0 0
          • dakre  

            Díky za tip! Včera mi o tom říkal kamarád. Bohužel Test Fest Západ mám celkem z ruky a východ je obsazený.

            0 0
            • Hank Moody  

              Neměl bych to říkat, ale z mé zkušenosti vím, že lze po domluvě na testfestu půjčit kolo i bez registrace.. tedal minimálně loni jsem to tam viděl. :)

              0 0
              • marco  

                Jak k tomu příjdou ti co zaplatili samozdřejmě vím, že to jde, ale z principu.

                0 0
            • bradek  

              Pro registraci momentálně otevřeli i východ, takže máš šanci.

              0 0
    • nox159  

      cau myslim ze chces nejspis nove kolo ale mel bych na prodej ram giant anthem X v 22"necham ho za cca 9500 vcetne tlumice fox float RP23

      kdybys chtel preskladat stavajici kolo nebyla by to spatna volba

      0 0
      • dakre  

        Přiznám se, že nápad poskládat si nové kolo jsem zatím neřešil. Musel bych si stejně koupit všechny díly a komponenty nové a jelikož s v tom moc neorientuju, tak nevím, jak by to dopadlo. ;) Každopádně díky za tip.

        0 0
    • tonik666  
      1. dival bych se po kolech se zdvihy 120–120, pripadne 125–125 (fuel ex,

      giant trance). universalnejsi, prijemnejsi nez chrti 100mm

      1. ghost jsem jel dnes na for bikes a byl pocitove dost divnej
      0 0
      • swinx  

        Jaký model od Ghostu… AMR?

        0 0
        • tonik666  

          Jo, AMR 120 120 to bylo.

          0 0
          • swinx  

            Možná nesedla geo. Mi se na AMRku jezdilo skvěle, dostal se do mého výběru 3 TOP fullů 120/120 =o) Ale to je hodně individuální.

            0 0
            • marek_K2  

              Tento rok sme s pritalekou kupovali nove fully a isli sme tiez do Ghostov AMR aj ked vyssi model 7500. Vyvazeny a pekny ram. Velmi dobre fungujuca a reagujuca zadna stavba, komplet XT osadenie. A rozhodla aj cena, kedze sa nam podarilo vybavit suoer zlavu. jazdi sa na nich skvelo, v normalnych velksotiach 16–19" palcov niesu tie ramy o nic kratsie nez 90% konkunecie. Kratsie su az v spominanych XL velkostiach. Ale pri tej vyske 195 cm by som dosetril a siel do 29ky.

              0 0
    • scret  

      Canyon Nerve…

      0 0
      • dakre  

        Díky za tip, tenhle bike také nevypadá špatně. Jaké jous podstatné rozdíly např. oproti tomu Fleuntu SX?

        0 0
        • scret  

          Fluent neznam, nejel jsem ho…

          Canyon ma odzkouseny kvalitni system odpruzeni, ma dobrou cenu, design i vahu… Kvalitu zpracovani spousta majitelu taky potvrdi…

          Takze zcela uprimne, v mych ocich je to jasne, radeji jit do neceho, co zarucene funguje, nez neceho nevyzkouseneho…

          Jelikoz je to tvuj prvni full, stejne nebudes vedet, co ti vyhovuje… Dobry je samozrejme se svizt, pokud je moznost… ale stejne po dvou letech zjistis, ze by ti sedlo nejspis neco jineho…

          je to neustala cesta a hledani:)

          0 0
          • dakre  

            Děkuji za názor. Pokud bych se dle rady Hanka měl zaměřit spíše na kola se 120mm zdvihem, tak se Canony tímto řadí do užšího výběru. Malou nevýhodou je cena cca 2500Kč nad můj stanovený limit, ale pokud by to stálo za to, tak jsem ochotný o tom uvažovat.

            0 0
            • scret  

              120–130mm univerzal, 140–150 AM… ale neplati to vzdy, nekdy i vetsi zdvih jede paradne…

              0 0
              • Smazaný účet  

                Ono taky dost zalezi na tom, co jeden chce jezdit..jestli zavody, tak tam uz vyssi zdvih muze byt problem…pokud jenom polnacky, tak 150mm je asi zbytecnych, ale pokud chce vyletovat mimo cesty a neboji se toho, tak neni duvod se 150mm bat:)

                0 0
                • dakre  

                  Co chci jezdit a jezdím jsem uvedl výše a nakonec se domnívám, že těch 120mm mi nakonec učitě bude stačit (ze začátku jsem uvažoval i o 100mm, ale nakonec se kloním spíše k tomu vyššímu zdvihu).

                  0 0
              • Luma  

                V Beskydech je universal 140–160 zdvih

                0 0
    • Hank Moody  

      Podle toho, co píšeš, bych hledal něco okolo 120mm zdvihu. V ceně do 35 je můj favorit tenhle:

      http://www.stevensbikes.cz/122-fluent-i

      Určitě vyzkoušej, porovnávej. Za chvíli je TestFest, nebo poptej přímo dovozce, všichni slušní mají testovačky k dispozici.

      0 0
      • dakre  

        Z mnou uvedených kol má zdvih 120/120mm pouze ten Stevens (navíc ten FLUENT SX mi přijde lépe osazený, než FLUENT I), což mi zatím přijde trochu jako výhoda oproti těm 100mm zdvihům u Ghosta, ale do teď jsem jezdil jen na HT s vidlicí s 80mm zdvihem.

        Jestli to chápu dobře, tak 120mm bude asi lépe pobírat nerovnosti. Jaký je jestě rozdíl mezi 100 a 120 zdvihem? Na jednu stranu jsem slyšel, že na to, co jezdím mi 100/100 bude klidně bude a na druhou jsem byl „varovaný“ před přechodem z HT na fulla jen se 100mmm zdvihy. Tak nevím.

        0 0
        • Hank Moody  

          Obecně je 100mm full koncipován jako čistě závodní chrtí stroj. Nejen zdvihem, ale hlavně více agresivní geometrií.

          120mm by měl být univerzálem, vhodným na maratony a takové to víkendové poježdění, víc pohodlným ale pořád dost rychlým strojem, když si chceš občas „zazávodit“)

          Fluet SX je líp osazený, ale mám pocit, že na tom webu píšou, že už nedostupný, tak těžko říct. Možná u nějakého podejce.

          0 0
          • dakre  

            Něco takového jsem chtěl slyšet. Nebylo mi jasné, co z toho rozdílu 2 cm u zdvihu pro mě plyne a nebyl jsem s to říct, jesti pro mě bude vhodnějsí třeba 100mm karbon nebo 120 hliník.

            A jestli se nepletu, tak v případe 29" je ten nižší zdvih (100mm) částečně kompenzován větší velikostí kol?

            Co se týče toho fluenta SX, tak by byl k dispozici v mé velikosti (ostatně jako všechny mnou uvedené kola). Jen odkazy jsem neházel na konkterní shopy, ale na oficialní stránky, kde mi prišly nejlépe vypsané specifikace.

            Jelikož sháním spíše univerzální kolo, tak bych měl spíše preferovat 120, ano? S takovou bych měl asi preferovat toho stevense, radona a canyona.

            0 0
            • Hank Moody  

              Ano, u 29" to trochu kompenzuje větší průměr kola, takže maratonský full na 29 nemusí nutně splňovat podmínku 120mm zdvihu. Zároveň je pro konstruktéry trošku větší oříšek vymyslet funkční geometrii na vyšším zdvihu a 29" kolech, proto jsou ty zdvihy o něco menší u některých značek.

              Pokud ti někdo prodá toho Fluenta SX za 35.000, tak neváhej. :) Ale ani s Cannyonem nebo Radonem neuděláš chybu.

              0 0
          • jonti  

            Dovolím si nesouhlasit, tím zdvihem to vůbec neplatí vždy. Teď jsem o víkendu testoval 29er Cannondale Scalpel, Specialized Epic 29 a Camber 29. Sám vlastním Giant Anthem 29er.

            Mezi temi koli jsou obrovské rozdíly, Scalpel jel skoro jako HT, i tu geometrii má chrtí, Epic něco mezi, Anthem se chová víc jako AM kolo, má blíž ke Camberu než k Epicu.

            Podobně Trek Fuel Ex je na zdvih 120mm velmi rychlé kolo.

            Proto bych se díval na konkrétní kolo, ten zdvih na určení typu kola je málo.

            0 0
            • dakre  

              Ok, díky za upozornění. Já to samozřejmě neberu jako dogma, ale jen jako obecnou radu od ktereé se mohu trochu odrazit. Samozřejmě nejlepší by bylo si ty kola vyzkoušet, ale ne u všech je ta možnost.

              0 0
    • bukajcze  

      http://www.merida-bike.cz/…/Horska-kola zkus mrknout sem. Lehce jetý a vcelku dost zajímavý. Dávají ale jen jednoletou záruku.

      0 0
    • bt12  

      Ahoj,koukni tady:http://www.rb-bike.cz/…vnich-kol,ta IQ 6 by ti byla-asi:-)

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.