Enduro nebo XC full?............. Nebo starý dobrý HT?

93 nepřečtených
  • Marcinka

    To je otázka, kterou se teď v posledních číslech Vela redaktoři dost zabývají. A když jsem otevřel poslední červnové, které nám došlo dnes, tak i v něm je obsáhlý test endur (Trek Remedy 5, Merida Trans Mission Team, Gary Fisher Fat Possum LX…). Jak Vy, chlapi? Brali byste raději enduro (hmotnost i 14,5–15 kg) nebo XC full se zdvihem 100 mm nad oběma koly? Vystačí i XC full na trochu těžší terén, nebo tady už musí být Enduro? Jinak já jsem spokojený uživatel XC HT. No, možná spíš na lehké enduro, rám není nijak odlehčený – má tak 2 kila, mohutné trubky hranatého průřezu, které mění směrem k sedlové svůj průměr na kulatý. Trubky zadní stavby mají taky hranatý profil. No, mně se ten můj bajk líbí i přes sledování veškerých inovací, posunu k fullům…ani 50 kilometrová jízda na fullu 120/120 mě plně nepřesvědčila o tom, že bych chtěl fulla. Mám ho 2 roky, rám spešl, výroba 2001. Minulý týden jsem byl fakt rád, že mám hardtail, docela jsem ho zasral od bláta. Když jsem ho o 2 dny později umýval – tak jsem si říkal, nechtěl bych mýt (mít) čepy u fulla… Ale mám 59 kilogramů (172 cm), takže nerovnosti zas až tak nepociťuji, bajk to v pohodě snese, tu mou váhu…kdybych měl o 30 kil navíc, mluvil bych určitě jinak…

    0 0
    • jaski  

      myslim ze si si spletl oddeleni- forum s povidkama :-)

      0 0
    • TheIF  

      A co ALL Mountain ? 130/140 a váhá 13Kg + LockOut a je z toho pevňák, HT jsou jen pro chrty :-) www.canyon.com/…tattung.html?b=85

      0 0
    • filipes  

      clovece, tak nejak mi prijde ze trpis samomluvou – nebo ocekavas nejakou reakci? Tak tedy: Ano, máš uplnou pravdu. BTW, neškodí si vyhledat v historii než založíš nový thread.

      0 0
      • Marcinka  

        To zrovna neočekávám. Jenom pár mojich threadů se pěkně rozrostlo, vznikly tam vášnivé debaty i hádky…plno názorů…otázek…jednu dobu patřilo pár mých témat k jedněm z nejobsáhlejších… Já se jenom chcu pobavit o tom co mě zajímá, baví s ostatními…nikoho ***** nechcu…tak sorry, nemůžu za to, že Ti to vadí. A do starých threadů bych se mohl podívat, než něco zakládám, to máš pravdu.

        0 0
    • vlk  

      A co vod nás čekáž, že ti odpovíme. Zůstaň si klidně u HT když ti vyhovuje, jak budeš starší a budeš mít problémy se zády, začneš koukat po fullu pro pohodové ježdění budeš koukat po enduru a pokud si budeš chtít semtam střihnout nějaký závod-XC/marathon tak po marathonském fullu-100 nad oběma koly. XC full jsou fully se zdvihem okolo 80mm.Teda já se snad dám i na věštění.

      0 0
      • cabbage  

        hele nestraš, muj mový XC Full má 130/135, takže ti to mírně nesedí…;)

        0 0
        • HastySnail  

          nemohu než souhlasit… taky jsem koupil XC se zdvihem 130/120 :))

          0 0
        • McBlacky  

          jasně ale je potřeba říct, že do tohoto pojetí XC nepatří závody xc a ani kratší maratony. Pokud se jede na max výkon tak jedině HT nebo full s lockama ve váze HT (carbon epic, extralite, atd)

          0 0
          • cabbage  

            mmt, tohle má 2 locky a hmotnost některých HT zde na foru;-) a na Českou Kamenici bych ho klidně vzal:)

            0 0
          • lubos  

            Kolik ma vlastne (ale seriozne) vahu carbonovej epic ve velikosti L ? S tlumicem a bez hlavovky ? A kolik z toh ovazi samostatnej tlumic ? Weightweenies mlci.

            0 0
            • Bully  

              Tady jsou nektere vysledky opravdu overenych hmotnosti modelu 2006 provedenych fr. casopisem VTT mag (No 188 rocnik 2006), presnost vahy pry na 0,005 kg, vazeni bez pedalu, ale NEUVEDENA velikost ramu, vybral jsem nektere XC/maraton fully: Specialized S-Works Epic Carbon 11,015 kg Lapierre X-Race Ultimate Scandium 10,100 kg Scott RC LTD 10,800 kg Cannondale Scalpel Team Replica 10,190 kg FRM 10 HP 4.0 Disc 9,440 kg !

              0 0
              • McBlacky  

                extralite F2 s maratonkou a kotoučema má 9,517 (vidle 1720) s potuněným sidem by měla 9kg – taky bez pedálů. a dalo by se ještě sebrat 60gr na sedle :)

                0 0
              • lubos  

                hmm, 11kg ma i muj full, a ram ma presto 2.7kg (s hlavovym a upinakem).

                0 0
              • Vilém  

                Zajimave.Jen me pobavila ta presnost vahy, 0,005kg je 5g a to je jako presny?

                0 0
        • vlk  

          tak ho hoď do foto biků, ať víme o který jde.

          0 0
    • Lister  

      nejlepší je samozřejmě XC full 130/130 s váhou kolem 11,5–12kg :o))))))...... no už aby to byla realita :o))))))

      0 0
      • mechanik  

        Lapieere X-control 130 RS v sériové verzi má ověřených 12,6 kg bez pedálů.

        0 0
        • Lister  

          na kole bez pedálů se dá jezdit??? :o)

          Bylo myšleno samozřejmě provozuschopné kolo a horní limit je dvanáct, seš pořád kilo nad, hledej mechaniku hledej :o))))))))))

          0 0
        • Marcinka  

          To je slušná váha, hodně slušná v této kategorii fullů.

          0 0
    • Phoebe  

      Mám o těch 30kg navíc, proto mám XC fulla 120/120.

      0 0
      • Marcinka  

        Jo, pro Tebe určitě jednoznačně lepší než HT, pro mě však spíš naopak.

        0 0
    • Marcinka  

      XC full už jsou spíš bajky se 100 mm nad oběma koly. Ale je to tak půl na půl-některé značky spíš 100, jiné 80.

      0 0
      • Marcinka  

        A mnohdy i víc než se 100, třeba bráchova Merida Trans Mission 120/120.

        0 0
    • Peslezedirou  

      Pořídil jsem fulla 100/100, 12,25 kágé a přemýšlel jsem koupit něco co má alespoň 130/130. Nakonec jsem zjistil, že full tě rozmazluje a je na moje drncání zbytečný, tak stavím HT 0/0.

      0 0
    • emkaa  

      No ja z toho posledniho Vela spis ziskal dojem, ze nema cenu delat kompromisy. Uvazoval jsem puvodne o necem jako je Epic, ted skoro ziskavam dojem, ze idealni bude koupit ted nejakou lehkou HT raketu na chrteni+maratony a tak rekneme za dva roky by mohly vahy rozumne klesnout a pak koupit na pohodovy jezdeni jeste enduro fulla tak se 130 a uzivat si oboje podle chuti. Koneckoncu, kdyz budu mit lehky HT jako alternativu, tak by me u toho fullu ani vaha tolik vadit nemusela. Ale zivit tri kola (+silnicka) je drsny.

      0 0
      • blue  

        nemyslim si, ze vahy maj jeste kam nejak vyrazne klesat, aby to nebylo na ukor odolnosti, zvlast u endurovejch kol

        0 0
        • lubos  

          jedine pokud by se nasel nejakej novej vhodnej matros, nebo nekde neco slo udelat uplne jinak.

          0 0
      • Marcinka  

        Jasně…takhle by to bylo nejlepší. Ale fakt, živit tolik kol…možná v budoucnu, snad. Protože mít XC hardtail a enduro bajk by bylo přímo skvělé!

        0 0
        • blue  

          ja si neumim predstavit, ze bych pak nekde nasel cas, abych vyuzil toho XC hardtaila :-)

          0 0
          • McBlacky  

            tak to já zase jo, alespon do tý doby než zpohodlním :) ale je pravda že nemám endurko :/ možná bych to viděl jinak :)

            0 0
            • emkaa  

              No prave, mozna az budu mit enduro, tak taky zpohodlnim, ale jak to mam ted vedet? Treba loni jsem koupil silnicku a jsem z toho nadsenej, ty kola se krasne doplnujou, je parada, kdyz to muze clovek stridat. Takze mozna i na to endurko bych nasel vyuziti. Hlavne nevim, jestli ma vubec smysl se ubirat kompromisnim smerem „chrtich“ fullu typu Merida Mission nebo Specialized Epic. Ale jen enduro je pro me blbost, jsem z Hradce Kralove, neco rychlejsiho budu vzdycky potrebovat.

              0 0
              • fousek  

                podle me enduro neni blbost, na rychlou prepravu silnicku, vpodstate jakoukoliv no a do lesa enduro,

                0 0
        • MlokCZ  

          Přesně jako blue. Jsem přešel nedávno z HT na fulla 115/100 a původně jsem uvažoval, že si HT nechám. Teď už by mě ani nenapadlo, že bych někdy na HT vyjel. A klidně by se dalo mít fulla 130/130 jako jediný kolo. HT by mě stejně nechyběl. Když už si chci užít rychlosti a pocitu, že to fakt jede, tak jdu na silničku. HT je zbytečný.

          0 0
          • Peslezedirou  

            Hodně lidí má doma tuhe ideální kombinaci, rozumné enduro 130/130 plus silnička. Už dva bajky v menším bytě zabírají dost místa…a ne každý má možnost garage…

            0 0
          • Marcinka  

            No, já jsem na fullu 120/120 jel asi dvě hodiny…v pořádným terénu. Jo, je to lepší než hardtail, to jednoznačně. Ale zas, že bych HT kvůli tomu úplně zavrhl, to teda ne. Pořád se zadek líp zvedá při skocích přes kameny, kmen, větve, tuhost zadní stavby je nekompromisní…snad­nější údržba… Ale když se to všechno porovná, jo HT nenabídne v terénu tolik, co full…

            0 0
            • wroum  

              HT zavrhnes, je to jen otazka casu :-)

              0 0
              • Manas  

                Amen! :-)

                0 0
              • cabbage  

                to ne, jen ho „zapomeneš“ používat;)

                0 0
              • Marcinka  

                Otázka tak 5 let, počítám.

                0 0
                • Pá-dlista1  

                  Zalezi na delce vedeni ;)

                  0 0
                  • cabbage  

                    to řiká ten pravej;-P

                    0 0
                    • Pá-dlista1  

                      200/230 je ti malo? ;)

                      0 0
                    • Pá-dlista1  

                      Ale jinak mi jeste par druhu kol chybi… a stejne bych si tak 2 HT nechal. Proste si myslim, ze na neco jsou lepsi… ani ne treba kvuli jizdnim vlastnostem, ale celkove. A jestli myslis muj ulet v HTDH kategorii… to je jen takova masochisticka uchylka. Neco jako kdyz lidi vozi na XC vidlice pod 100mm, singlspeed atd.

                      0 0
                      • Marcinka  

                        jo

                        0 0
                      • Marcinka  

                        Třeba já si dovedu představit i sjezd (pořádný) DH na pevným kole.....vidlu nějakou 66 VF…není problém. Navíc je to lehčí…

                        0 0
                        • Pá-dlista1  

                          Ja jezdil HTDH s 888. Vetsinou neni problem to sjet, ale je to proste neco jineho a full je na to urcite lepsi… jako skoro na vsechno.

                          0 0
                          • Marcinka  

                            Jom tak na sjezd určitě lepší FS…ale jaksi na tom pevným si to líp užiješ…

                            0 0
                            • Pá-dlista1  

                              Nerekl bych. Je to proste neco jineho. Ale pak tedy nechapu toto: Jo. A líp si s ním užiješ i rozbité sjezdy. nebo myslis, ze sjezdove trate nejsou dost „rozbite“?

                              0 0
            • fousac  

              se zadek líp zvedá při skocích

              to je sice pravda, ale protoze tolik zastavas HT, tak si bud blazen nebo chrt, tudiz predpokladam, ze bez naslapu kolo stejne do vzduchu nezvednes.. ;)) takze ani tenhle argument nejde uznat.. :-P

              0 0
              • Marcinka  

                I bez nášlapů, ale samozřejmě to jde mnohem hůř…to je známá věc…a chrt zrovna nejsu.

                0 0
              • Marcinka  

                A těším se, až tam budu mít místo 2" LARSENů TT 2.3" Ignitor a DyNoMite. To pak bude teprve tlumit nerovnosti!

                0 0
    • MartinXC  

      Enduro je turistické nářadí. Proto jsem si jej vybral. XC full je buď závodnická křupka (kolem 11kg) nebo na zdvihu ošvindlované enduro (ty 13,5–14kg kousky).

      0 0
    • lendl  

      Zalezi kde, co, ako jazdis. Ked mam povedat za seba, tak ja mam prioritu viacdnove traily v slovenskych resp. karpatskych podmoenkach a je to uz par rokov co som pochopil, ze na HT (aj s odpruzenou sedlovkou) je to dost utrpenie so zdravotnymi rizikami. Po nie moc uspesnych pokusoch s aplikaciami produktov ako Trek Fuel, ci Merida Transmission som sa rozhodol dat na prve miesto stabilitu a tu ponukaju hlavne ramy kategorie enduro. V mojom pripade to vyrobca nazyva back country, ale je to cca to same. Vaha je sice len 13.5, zdvih vzadu 100, ale ked pozrete www.bike-forum.cz/…se_biky.html?… myslim, ze na XC sa to moc nepodoba. Na nejakom XC maratone by to bola asi ako cierna ovca.

      0 0
      • MartinXC  

        Na Drtiče by to bylo dobrý ;-)

        0 0
      • Lister  

        tak tohle je podle mě jasný představitel XC sportáků, znám HT, které vypadají drsněji :)

        0 0
      • Pá-dlista1  

        Jj. Takhle sportovni sedlo a natazenej posed nemaji ani ultrachrti pri casovce. Btw. ani se nedivim tem zdravotnim problemum.

        0 0
      • McBlacky  

        to je ok, se podívej na čem jezdí závody Darkson :)

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.