• Žídečeček

  Zdar borci,

  vím že na téma bežky tady už byla spousta témat ale nikde jsem nenašel co jsem potřeboval a tak zakládám tohle téma. Minulý rok jsem jezdil na obyčejných sportenech z krámu a nestálo to za moc a tak koukám po něčem lepším. Zatím jsem jezdil klasiku a rád bych u ní zůstal. Rozpočet mám do 8k běžky vázáni boty hole. Měřím 183 a vážím 75

  • roman II  

   klasický mazání voskama, mohér či nanogrip ?

   • roman II  

    či šupiny ?

   • Žídečeček  

    Hele tak to úplně nevím…moc se v tom nevyznám ale úplně se mi nechce pak kupovat ještě další nářadí jako žehlička atd takže co nejlevněji :D

    • petrx  

     U šupin či jiných náhražek se vyhneš jen mazání mazací komory stoupacími vosky, skluzné části je třeba parafínovat u všech typů běžek pokud chceš aby to nějak jelo. No a jestli ty sporteny měly hladkou skluznici a nestálo to i při správném mazání za moc, tak se šupinama, nanogripem mohérem, krom specifických podmínek na tom budeš ještě hůř.

     • kadlec  

      ten moher je tak spatnej? nekde to vychvalujou, ze na tom i zavodnici trenujou a ze to uz udelalo pokrok a pri spravnre zvoleny lyzi to nebrzdi, tda jen pri proslapnuti

      • petrx  

       Jede jen za specifických podmínek, není to univerzál na jakýkoliv sníh, takže např. pokud budou podmínky pro klistr tak se na nich budeš jen trápit.

      • roman II  

       bych řekl že zas tak špatnej ten mohér nebude http://proshopzlin.cz/…15_skins.pdf

       • roman II  

        znám pár lidí co jeli jizerskou na mohéru a ke klasickému mazání se vracet nebudou

        • Žídečeček  

         Co třeba tyhle??

          • Pán z Dubu  

           I tyto lyže se parafínují, odpadá u nich jen mazání stoupacích vosků. Parafínování je časově i prostorově náročnější činnost než aplikace vosků do stoupací komory. https://www.youtube.com/results?…

           Zda-li tyto lyže ano, či nikoli, na to jednotný názor nepanuje. Někomu vyhovují, někdo spokojen není. Borci s vícero páry lyží vědí, na kterém sněhu fungují a na který je určitě nebrat.

           Zakoukal ses do drahých lyží – to abys zdvojnásobil rozpočet: 8k lyže s vázáním + 8k boty a hole.

           • Žídečeček  

            no asi máš pravdu…takže hledat asi lyže i s vázáním tak do 4 tisíc abych se vlezl do těch 8??

            • Barak  

             Zkus ještě popřemýšlet, jestli to řešit všechno najednou. Jestli třeba letos nekoupit kvalitní lyže + vázko na tvoje současné boty. A příští rok zas bude větší budget a dokoupíš nové boty + hole.

             • mr.antik  

              jj pokud boty jakžtakž fungujou tak na klasiku netřeba nějaký zázrak. Klidně bych poptal na tom bazaru, ono spousta lidí něco domá má ale ani nevěří že to je nějak prodejné

            • petrx  

             Do 4tisíc se dají sehnat sportovní běžky, nadstandartních parametrů, stačí se dívat na výprodeje z loňských sezon.

            • Pán z Dubu  

             Než koupíš nové lyže, bylo by dobré se na stávajících zdokonalit v nezbytné servisní přípravě. Např. dát si v servisu vymezit mazací komoru a lyže naparafínovat, LF vosk se dá trefit dle předpovědi počasí i několik ní dopředu. Ještě lépe kompletní mázu těsně před lyžováním. Nebo pomohou zkušení kámoši. Třeba se ukáže, že stávající běžky jsou na začátečnické lyžování v úvodu sezóny dostačující.

             Pořídit si parafíny, žehličku, kartáče, škrabky a kopyto (z obchodu či samovýroba http://radecekik.rajce.idnes.cz/…a_bezkach_1/#… ). A mazat si sám. To stejně budeš potřebovat k jakýmkoliv běžkám.

           • d  

            U těch ATOMICů mi nehraje ten rozsah 70 – 90kg. Nechce se mi věřit, že budou stejně OK pro 70kg i 90kg jezdce. Nebo tam jsou nějaké možnosti nastavení (alá různě tlusté koberce :-))?

            Přijde mi, že při té délce 198cm se 90kg jezdec na nich z kopce ani nepohne.

            • Trepifajxl  

             jestli se chceš projet na moheru a máš dobrý odraz tak vždy počítej s tvrdostí na váhu na dolním limitu, čili tyhle lyže na 70 kg

            • pocestny  

             a nemůže to být dáno tím, že kratší lyže odpovídá nižší dop. hmotnosti lyžníka?

            • Pán z Dubu  

             Tohle je základní orientační rozpětí, aby zákazník věděl v jaké délce vybírat. I mezi lyžemi téhož modelu a shodné délky se naměří rozdílné hodnoty tvrdosti. Přesnější adresné určení se provede na krámě. Změří se tuhost konkrétního páru. Vezmou se v potaz individuální dovednosti. Vylítaný borec s dobrou technikou využije tvrdší lyže než výletník bez lyžařské kondice a techniky. Takový přesouvá obě lyže po sněhu – tzn. nezatěžuje lyži celou svou hmotností v jednooporovém postavení. Odraz nemá přes prohloubené koleno a směřuje ho se zakrnělou vertikální složkou převážně vzad. Aby takovému lyže stoupaly, potřebuje je měkčí než borec stejné hmotnosti. U voskovacích klasiček stačí máznout delší komoru. Výletníkova technika není konstantní stav, bude-li chtít posouvat své dovednosti, bude jeho lyžování např. při desáté vyjížďce v sezóně vypadat lépe než v úvodu.

             • Trepifajxl  

              jak kdo, někdo na tom stojí jak mantinel i po deseti sezónách

             • McBlacky  

              u začátečníku se taky často projeví dominantní noha a mají rozdíl v tom jak kterou lyži prošlápnou do odrazu.

              • Trepifajxl  

               a hrbení se, předpichování hůlek, šourání nohama…

               v zásadě:

               • kdo jezdí jako mantinel nemusí tvrdost běžek vůbec řešit, protože je to fuk, tím spíš když si ani neumí namazat
               • kdo umí, tak ten to bude řešit, koupí si lyže v daném váhovém rozpětí, kde spadá hmotností co nejlíp do středu rozmezí a ostatní dořeší délkou komory
  • petrx  

   Hole bych koupil Skol Avanti (je to 100% karbon za skvělou cenu, obecný vzorec je výška*0,85), pak bych vybíral boty, které ti nejlépe sednou a dle nich vybral typ vázání (SNS, NNN), i když je pravdou, že od té doby co Salomon vypustil Prolink vázání(NNN kompatibilní), tak NNN je v současné době nejperspektivnější a tím pádem i nejširší výběr bot. Co se samotných běžek týče, záleží kde budeš jezdit, pokud jen po strojově upravených tratích, tak bych šel do běžek „sportovně-závodního“ typu (s úzkým profilem 41–44, kde je výhodou i možnost zvolit několik druhů tvrdosti v daném rozměru a mívají špičkovou, ale náchylnější na poškrábání skluznici). Pokud občas vyrazíš i mimo strojovou stopu, po turistických/roz­dupaných/zledo­vatělých trasách, je lepší volit spíše běžky širší, sportovně-turistické(profil 47–51, mají vyšší stabilitu, obvykle odolnější skluznici, bývají levnější, ale zase mají vyšší váhu a pouze jednu tvrdost), Co je nedůležitější, tak opravdu aby mazací komora odpovídala tvojí váze, takže nejlépe nechat změřit v obchodě na flex testeru. Co se značek týče, tak s léty prověřenými (Madshus, Fischer, Atomic, Salomon), chybu neuděláš. Neméně důležité je pak umět dobře namazat, bez toho ti dobře nepojedou i nejdražší běžky.

   • big byk  

    Jestli vůbec hobík má šanci rozpoznat u dražších lyží, které z nich jsou lepší

    • plzakj  

     Pokud bude parafinovat, tak urcite. Vyssi modely maji lepsi skluznice, ktere lip drzi parafin → lepe jedou.

     Jinak souhlas, ze sparavma delka mazaci komory (odpovidajici delka a tvrdost lyze) je nejdulezitejsi.

     • Žídečeček  

      Hele možná blbej dotaz. Jak se správně parafinuje? Já měl do teď takový ty špalíkový vosky tím jsem vždycky natřel mazaci komoru a jel jsem.

      • plzakj  

       Parafin je skluznej vosk a patri mimo mazaci komoru. Do mazaci patri stoupaci tvrdej, nebo klistr. Tak zalezi, co tam patlas :-)

       Jinak parafin je nejlepsi zazehlit (staci na to stara bazarova zehlicka za 200,–)

      • petrx  

       Jak bylo řečeno, nejlépe zažehlit, stáhnout plastovou škrabkou veškeré části skluznice mimo mazací komoru a vykartáčovat. Dospod nejlépe základový parafín (např. skigo graphite) a navrch nejlíp LF parafín dle aktuálních podmínek, ale i jen se základovým parafínem je obrovský rozdíl ve skluzu oproti nikdy neparafínovaným běžkám, možná by se parafínováním o dost zlepšily i ty běžky co máš teď.

       • plzakj  

        Alternativa k parafinum je poridit skrabky od Kuzmina a upravit skluznici tim. Nebo si to nechat udelat u Mary. Kuzmina poridim, az dodelam nakoupeny parafiny, protoze mi to fakt neba v ty garazi :-)

   • pocestny  

    karbonové trekové hole ok – mám je a je to fajn. Samozřejmě i treková hůlka se někdy zlomí, ale na běžkách padám častěji než při chůzi pěšky, a bál bych se zlomených hůlek

    • petrx  

     Ty karbonové hole mají hlavní přednost v tom, že nepruží, takže z nich pak nebolí lokty(+jsou velmi lehké). Křehčí jsou, to je pravda, mě se po dvou sezonách podařilo jednu zlomit, když jsem nešťastně při pádu hůlku rozsedl, ale ta daleko lepší jízda za to stojí.

     • tomas.nov8  

      Přesně tak, karbonu bych se nebál. Hlavně třeba na bruslení sehnat kompozitový hole pro vyšší postavy je prakticky nemožný, vše by se ohybalo.

    • pocestny  

     Kurdefix, chlapi, přes svátky jsem zlomil karbonovou holi od Leki, …nasranost maximální fakt, a to při běžné chůzi v hlubokém prašanu mi rupla pod rukou. Takže jak jsem tady v listopadu filozofoval, že bych si to na běžky nevzal, tak tvl už bych si to nevzal radši nikam! Jako fajn, že vás z toho nebolí lokty, ale …prostě nebrat. Teď to chci nechat opravit, a nechám to ženě. Neví někdo jestli se lámou Fizany a jak je to s velkými talířky jestli mají ten závit jako Leki? (jsou zajímavě lehoučké…)

     • Krov  

      Já jsem Fizany ještě nezlomil, ale moc bytelně nevypadají a zlomit se dá každá hůl. Talířky nemají závit, nacvakávají se trochu silou. A váha je opravdu příjemná.

  • mr.antik  

   Osobně bych šel do nějaký bazarových závodních lyží s vázáním, k tomu uvidíš, co se dá sehnat za nové boty no a snad něco zbude na hole (70/30 karbon laminát).

   Ale to samozřejmě předpokládám že budeš jezdit v upravené stopě

   • Žídečeček  

    A kde hledat?? Na bajky je cyklobazar atd ale čistě na běžky jsem nic nenašel

    • mr.antik  

     Já mám dobrou zkušenost s Bazarem běžeckýho lyžování na facebooku, kupoval jsem tam jedny „skoro nové“ závodky pro přítelkyní (uznávám že to nebyla mainstream velikost) a pak jedny pro sebe, ty byly jeté víc, ale pořád v parádním stavu, cenovky tuším 4500,– včetně vázání. Klasičky jsem kupoval už dost starý model (také závodně opečovávaný) asi za 1200,– s vázáním, ale na nich moc nejezdim, poroto jsem nechtěl nic novějšího.

   • Barak  

    Na zavodni lyze uz by to chtelo nejakou techniku.

    • mr.antik  

     Uplně stejnou jako na sportovní lyži…

     • petrx  

      No zase pokud nebude dobře upravená trať, tak člověk co ještě nemá moc dobře zvládlou techniku, tak ve sjezdech bude s úzkýma závodníma běžkama, častěji padat.

      • mr.antik  

       to by pak musel mít nějaké terénní nebo turistické, které nejspíš má teď. Já jsem zmlsanej Jizerkama, ale poslední dobou se upravuje na klasicku docela dost všude možně

       • Žídečeček  

        Úplně nemám v plánu jezdit mimo upravenou trať takže ty sportovní/závodní budou asi ideál

  • plzakj  

   Doporucuju taky tyto 2 vlakna, kde byla minulou sezonu celkem rozsahla diskuze.

   “Tu”:http://www.bike-forum.cz/…y-zacatecnik#…

   A

   “Tu”:http://www.bike-forum.cz/…ennosti.html#…

  • Sipal  

   Můžete prosím doporučit nějakou speciálku v Praze nebo Plzni s rozumným personálem, kde poradí běžky pro manželku? Lyže radši koupíme v kameňáku, než naslepo klikat na eshopech. Díky.

   • Trepifajxl  

    v Plzni nevím, v Praze LBS Sport na Maninách a hned vedle v Dělnické je Fischer, poradí ti v obou, takže možno prolézt oba naráz

    pak ještě Hudy na Perštýně

    úplně nejlíp ale dojet si k Nyčovi do Liberce nebo Hanychovi do Jilemnice

   • plzakj  

    V Plzni Rockpoint (Hannah) nebo Dvorak (Intersport v Tylovce)

  • Vrci  

   Co na klasiku pro dítě?

   Hladká skluznice, 6,5 roku, váha cca 25 kg výška 140 cm.

   Nebráním se ani bazaru, ale nechci kvůli němu cestovat přes půl republiky.

   • Trepifajxl  

    nechceš půjčit? dítě ti z toho stejně hned vyroste a já mám po dceři, která závodí průběžně od 4 let, top kvalitní závodní běžky, které teď půjčuju, tady je to úplně dole

    na všem nové struktury, prášené opečovávané, rychle jedoucí lyže

    http://www.bsorabbit.eu/prodej.html

  • Vrci  

   Řeším jeden problém, který jsem nečekal. Jak se se mnou začal klouzat ve stopě syn, ničím rukavice před očima. Pořád sundavám poutka holí a suchý zip nedělá materiálu rukavic zrovna dobře. Takže buď rukavice s prsty a dlaní z kůže, ale ne nic lehkého závodního. Potřebuji sice prstové, ale nadprůměrně zateplené rukavice. Druhá varianta je cvakací poutko. Co jsem zjistil, dělá je už kde kdo (leki, swix, salomon i KW+), co ale nevím, jak je to s životností mechanismu a nutností přesného vložení poutka no rukojeti (blbuvzdorné bude leki, ale co ostatní). Třetí možnost je kombinace obojího, ale mám trochu strach ze zateplení vyloženě běžkařských rukavic. Dosud jsem běhal v Chiba rukavicích. Máte někdo s poutky a samozřejmě madly zkušenost? Doporučíte rukavice?

   • mr.antik  

    KV plus systém uplně napohodu. Na krámě ti to půjde možná ztuha ale ono se to brzy ochodí. Rukavice neporadím, většinou běhám v nejtenších One Way, pak mám tlustší BD, ale nepřijde mi v nich větší teplo. Jako vloženě teplý bych bral asi tříprsťáky.

    • Vrci  

     V Budějcích toho bohužel na krámě moc nezkusím. Tady je jediný slušně zásobený obchod s fischer výbavou. Lepší výběr v čemkoliv jiném tu není. Možný zkusím štěstí příští týden v Mnichově, kam jedu služebně.

     • natureman42  

      jen doplním – v ČB už je krám, kde maj asi největší výběr běžek, bot i příslušenství v JČ .. nechci dělat reklamu, tak kdyby tě to případně zajímalo, tak ve zprávě

   • McBlacky  

    rukavice jsou model od modelu. Extrém byl, že tenké craft se rozpadly po 15 lyžováních na druhou stranu swix classic se rozpadly až po několika letech intenzivního používání.

    Rukavice na kolo se často rozpadnou hodně záhy, nejsou na zátěž tohoto typu dělané.

    • roman II  

     mě se rozpadli už druhý silviny, jedny vyměněný za nový a ty šli po dvou vyjížďkách taky do kopru, strašně jim praskaj švy, jak jsou na tom swix ?

     • McBlacky  

      Silvini mám Ortles model a zatím drží. měl jsem je za 400kč a svoji ulohu ladit barevně zatím zvládaj, ale měl jsem je tak 20× max takže brzo něco říkat.

      Swix obecně dobrý, na teplejší podmínky mám Swix xc 1000. A jak jsme psal roky jsem měl model classic nesjou tak promakaný, ale svoje si odpracujou a ani bez slevy nebývaly extra drahý

     • roman II  

      konkrétně tyhle? https://www.sportisimo.cz/…mens/147013/

      mám taky Ortles, konkrétně tyto a bohužel se rozpadají jen se na ně podívám

      https://www.silvini.cz/…s-ma722.html

      classic bych vzal ale potřeboval bych XL, nějak prozatím nemůžu najít

      • McBlacky  

       z toho wind blocku jsem jedny měl a jestli to jen ten tenoučký materiál tak to budou fakt jen race rukavice. Vzhledem k tomu, že Traic jsou jejich top hole, je to pravdepodobný, tak bacha na to

   • holly  

    lillSport Coach by mohly být ty, co hledáš..mám je cca 10 let a stále dobrý.

   • alinceb  

    Já používám na skate tenké rukavice od Swixu + hole LEKI s „provázkovým“ poutkem (vyšší modely holí) – ani jedno bych ti ale nedoporučil. V rukavicích by ti byla zima a to provázkové poutko časté odepínání nevydrží.

    Manželka ale vozí teplejší rukavice oa Zanier, tuším, že je to dámská obdoba těchto a hole má LEKI, ale nižší model, kde se zacvakává plastový zobáček – jako mají třeba tyto – takovej setup bych ti klidně doporučil. Sice to zacvakávání je trošku složitější než u provázkového poutka na vyšších modelech, ale zas je to imho celkem nesmrtelné a blbuvzdorné…

    • Pán z Dubu  

     U Leki je ta zahaklikovací šňůřečka nejrychleji odcházející částí poutek. A nebude to vysmekáváním, ale protože se odírá každým odpichem.

     Na doprovod dítěte by stačily hole se základním navlékacím/snad­novyvlékacím poutkem bez sucháče.

  • roman II  

   pro turistu/kochače po loňské sézóně na mohérech si dovoluji tvrdit že než kouzlit s voskama či se trápit na šupinách je mohér to pravé, pro letošek neměním

   • Trepifajxl  

    je to dobré řešení, ale:

    1. jen do některých podmínek (ovšem uznávám, že ty podmínky jsou relativně široké)
    2. nikdy to na skluz nepojede tak jako dobře namazané mazací běžky (ovšem při správné volbě a aplikaci vosku a správné tvrdosti/komoře)
    3. není to úplně bezúdržbové, čistit je třeba a především zevrubná příprava proti namrzání

    ad 2 nevadí na těžkém profilu nahoru – dolu, naopak hobík možná i uvítá, že mu to dolu nejede jako blázen, ovšem na tahavých soupažných profilech je to na mohéru utrpení, když člověk maká a ono to nejede a nejede

    • McBlacky  

     souhlas, nejhorší je to pro soupaž po rovince, jinak se to dá. Na Šumavu a Krkonoše to bude optimální myslím.

     Já si pro letošek koupil na zkoušku R-Skin race od rosáčů. Pro mě i výhoda, že to naparafínuju na skluz po lyžování a do dalšího lyžování nic neřeším (vosky na parkovišti a podobný last minute fixy). Vetřít anti freeze do mohéru je potřeba jen když jsou blbý podmínky na namrzání.

     Škoda, že jsem ted byl chcíplej na to Livigno, měl jsem v plánu je testnout, byt zrovna tamní profil na to moc není

     • Trepifajxl  

      v Livignu bys lyže s mohérem za pět minut sundal a letěli by rovnou do potoka

      bylo to vesměs jen na soupaž a když jsme šli na klasiku tak jedině nahoře v těch tkaničkách a na slabé vrstvě modrého extra

      hele, Blacky, ale já tě na klasice ještě nikdy neviděl, myslel jsem že jen bruslíš

      • Trepifajxl  

       pardon, letěly…

       • McBlacky  

        Já už tam jezdil tam vím jaký to je :) mě obecně sere soupaž kdekoli a na čemkoli a nepovažuju to úplně za lyžování, spíš jen za ukázku jak kdo makal v posilce přes léto.

        Dnešní systémy vazka umí posun bez nářadí (nejlíp madshus kolečkem, ale i ty rossy to dávaj) a když to hodíš dozadu, celkem to pomůže. Zatím testováno jen doma papírem pod lyží.

        klasiku taky občas dám, mám atomic wc red cheetah po nějakým Norovi ze světáku, takže celkem materiál, nicméně level zábavy to stejně moc nezvedá. Primární použití Šumava a sem tam Krkonoše.

        • Trepifajxl  

         právě že o posilovně to moc není, je to víc o technice, třeba já v posilovně cvičím s mnohem větší váhou než dcera a ta si mě už na soupaž v prudkém kopci dává, prostě to umí líp vyskákat a házet nohy pod sebe, na rovině ne, tam mám větší páku

         to kolečko Madshus je pěkně hnusný, lepší je IFB jak ma Rossignol a Fischer, jen zmáčkneš pojistku a můžeš hýbat v 7. pozicích (0 a ± 3) a jde to v okamžiku, klidně během tréninku a není to tak hnusný jak ten knoflík před botou

         • McBlacky  

          já beru soupaž jako relevantní techniku na rovinu a v hodne mírným sklonu a to mi teda o síle přijde v první řade. Do prudkýho kopce to je nutný zlo, to dobrovolne jezdíš jen v závode kde bereš hladký nebo při specifickým treninku. Je to mega dřina a ještě se na to nedá koukat – můj názor.

          to tady nerozseknem stejne a ani u piva :) to je nekonečná diskuze

          • Trepifajxl  

           proti stříďáku potřebuješ méně aerobní vytrvalosti a více síly, konkrétně výbušné dynamické síly a v první řadě silovou vytrvalost, přirovnal bych to k síle, kterou potřebuješ pro lezení na skále

           a při dobře dělané soupaži zapojuješ celé tělo, není to takové jak to vypadá

          • Barak  

           Je to ale o síle, kterou těžko nějak v posilce nazenes. Jasne, ze je zas posilka lepsi než nic. Ale tahat přes léto větráky nebo jezdit na kolcich připraví cloveka o pořádný kus lépe.

           • McBlacky  

            Bavime se porad o sportu pro zabavu jo?

            • Barak  

             Jasně.

             Hele, není to můj případ, přes léto jdu radeji na kolo, to je jasný. Ale spousta hobiku jezdí v poslední době na kolečkových lyzich mi prijde. Treba jako doplndk ke kolu misto behani.

             Větší „magorina“ mi prijde skočit v zimě v Praze po práci do auta a jet si odkroutit na otočku dvouhodinovku po tmě na Bedrichov. Tam by ta otázka byla spíš na místě.

             • R-A-D-I-U-S  

              Béďov / Jizerka po práci je úplně nejvíc ! ;-)

              • novas752  

               Až na ty 3–4 hodiny v autě.

               • Trepifajxl  

                cca 70 mniut tam a 70 zpátky

                • novas752  

                 Záleží jak moc rychle jede člověk skrz Prahu a po dálnici. Z Velký Ohrady na Jizerku s tim že se vyjíždí do dopravní Špičky? Za 1:45 bych to považoval za úspěch, spíš bych řekl 2:15 ne-li víc.

                 Zpátky pozdě v noci 1:30 se asi dá.

                • Barak  

                 Možná tak od cedule Praha. Ale než se k ní prokoušeš…

              • roman II  

               přesně +1, kór když to mám pár km vod baráku :-)

             • Trepifajxl  

              já tak jezdím 1–2× týdně, jinou možnost běžkař z Prahy ani nemá

              • Barak  

               Nepíšu, že se to nedá nebo nedělá. Nedá se však už hovořit o běžném ježdění pro zabavu, jak píše Blacky. Ty si tam proste jedes odjet trenink. Nebo mozna spis tva dcera, nevim.

               Taky jdu na lyže, když je třeba hnusně, chcije a je jasné, že nahoře to nebude lepší. Ale, že bych si to užíval…

               • Trepifajxl  

                no když chčije tak jdeme v Praze do posilovny

                nebo Vypich, ale to je tristní

               • mr.antik  

                Tak 2× týdně (když není vyloženě hnus) tak mě to večerní, o samotě, přijde mnohem lepší než o víkendu za světla. A beru to ještě jako zábavu a udržení váhy. O víkendu, to by zas musel člověk ráno na 7:30…

                • Barak  

                 Jenže, ty jsi z Jablonce. Řeč je o tom, že skočíš večer po rachotě v Praze do auta a jedeš se na otočku sklouznout…

                 • mr.antik  

                  Tak z té prahy to máš táky nějaký čas domů, někdo třeba půl hodiny, to musiš odečist. já taky nejedu z práce ale domu a pak nahoru, což dá klidně hoďku… ale zpátky je to veselejší…

                  Být z prahy tak si radši ezmu pár střed volno a je to v klidu.

                  • Barak  

                   Jasně, že je rozdíl, jestli bydlíš/děláš na Čerňáku a nemusíš se prokousávat přes Prahu, což ti hodí v odpoledním provozu třeba 30–60 minut. Nechci se úplně hádat, jestli to je nebo není kravina. Pro mě třeba jo, protože dělám i bydlím na druhém konci Prahy.

                   Jinak s tím volnem máš samozřejmě pravdu, obvykle si beru pondělky nebo naopak pátky a protáhnu si prostě víkend. I když rubačka tři dny po sobě celkem bolí.:-)

                   • McBlacky  

                    Ta od tebe je lepsi jet k Mytu nebo Beroun kdyz je. Pro me to je 2:30 obe cesty a to se da-prace Vysocany a bydlim u spojky se Strasnicich. Vecer pro suchy dalnici se to docela valit.

              • Japhy  

               Že se do toho montuju, to je fakt Bedřichov jediná možná volba? Třeba na Brdech nebo někde poblíž by se nedalo něco na trénink protáhnout? Chápu že nějaký kolečko na Vypichu vás asi nevytrhne, ale prosedět 4 hodiny v autě kvůli dvěma hodinám běžek…

               Se mi to plácá s Dlouhou Loukou a Adolfovem do 40 km od baráku.

               • Trepifajxl  

                z Prahy je to jednoznačně nejblíže

                tedy blíže by byl ten slavný areál Vesec pod Ještědem, jenže ten je dobře známý tím, že tam nikdy není sníh… vlastně nepamatuji kdy se tam naposledy dalo lyžovat, kromě té slovutné ostudy, pro kterou Neumannová bagrovala na Jizerce spící jezevce…

                Brdy jsou pro turisty, občas tam něco napadne, ale to jsou tristní podmínky a není to pro trénink, navíc to ani časově není blíže

                občas se lyžuje kolem Ondřejova, ale to není o mnoho lepší než Brdy a na trénink až na výjimky také tristní

                bejvávaly občas dobré podmínky v Krčském lese, ale to už je let…

                a jak jsem již uvedl, netrávím tím výletem 4 hodiny v autě, ale tak cca, tam i zpět, 2,5 hodiny

                takový náš běžný zimní středeční modus operandi:

                14 hodin odjezd z Letné

                15.15 příjezd

                15.30 začátek tréninku

                17.30 konec tréninku

                17.45 odjezd

                19 hodin zpět v Praze

                samozřejmě může být někde dopravní komplikace a situace je horší

    • roman II  

     více méně souhlas, proto jsem psal určení pro turistu/kochače, je fakt že od nové louky k hřenínku či zpět je to trošku dřina :-) , na anti freeze jsem pozapomněl, loni jsem ho aplikoval jednou za čas, rozhodně né před každou vyjždkou

     • Trepifajxl  

      je dobré ho aplikovat pokaždé, pro jistotu, i když nejsou namrzající podmínky, ideální je ten flourový Swix nebo Rex, to pak ty lyže docela i jedou

      ovšem chce to lyže vyšší tvrdosti než jaká vyjde z tabulek

    • novas752  

     Zevrubná příprava = nastříkáš to protimrznoucim sprejem a hotovo, ne?

     • McBlacky  

      to ani nepotřebuješ, já je teda žehlil zatím jen jednou ale normálně bez ničeho. Prostě dotáhneš žehlu na dva centimetry k mohéru a hotovo. Zas tolik bych to neprožíval. Z povahy mohéru to není na věky stejně.

      • Trepifajxl  

       tak to jsem nezkoušel, žehličkou to snad spálíš, ne?

       normálně fluorový anti-ice od Swixu nebo pro fajnšmekry Rex Hydrex, ale ten už se prodraží

       • McBlacky  

        já myslel že vyžehlím skluz a na mohér seru :) max ho máznu tím anti ice

        • Trepifajxl  

         jo tak to jo, já už myslel že se žehlí moher proti námraze, že mi něco uniklo

     • Trepifajxl  
      • ještě skluzné plochy musíš připravit
   • mr.antik  

    já se letos na jakoukoliv investici do lyží vykašlal…

  • Dr.Jackyll  

   S dovolením využiju tohle vlákno, vypadá to, že se tu sešlo pár expertů. Mám od loňska běžky Sporten Perun Pro skin s mohérovou vrstvou. Je to kratší běžka typu fitness, délky 182cm na váhu 80–95kg. Já mám s výbavou kolem 85kg a neodrazím se z nich ani kdybych se rozkrájel. Je možné, že jsem měl jít do kratší délky? Techniku mám bych řekl lehce nadprůměrnou. Chtěl jsem běžky na klasiku v špatně upraveném terénu.

   • Trepifajxl  

    kolik měříš prosím tě, že máš klasičky 182???

    • Dr.Jackyll  

     Měřím sice 184cm, ale na stránkách sportenu je udávájící parametr váha člověka – asi je ta lyže širší, tvrdší a kratší kvůli ovladatelnosti. Jejich profil je 51–46–48. Přešel jsem z backcountry běžek délky 185, takže mi to nepřišlo zvláštní. Jinak normální úzké běžky jsem vozil délky 205cm.

     • Dr.Jackyll  

      Navíc mám přesně opačný problém, než jsem čekal. Běžky se chovají jako nenamazané.

      • mr.antik  

       nešlo by to někde nechat změřit? tam by ti řekli kde je chyba

       • Dr.Jackyll  

        Ještě mě napadlo zkusit změřit stoupací komoru listem papíru vsunutým pod skluznicí. Otázka je, jestli to půjde, když je tam ta mohérová vrstva.

        • plzakj  

         Tak zkusit to muzes. Jestli ti projde papir pod moherem. Na rovny desce, tak je neco spatne. Ale v opacnym pripade to neznamena nic.

        • Trepifajxl  

         to je k ničemu, papírkovou metodou se měří hladké lyže a samozřejmě nenamazané, i kdybys tak něco naměřil, tak jak pak upravíš komoru, která je už předem daná?

         • novas752  

          No hlavně co by tim zjistil. Když se z nich nedokáže odrazit, jsou pro něho prostě příliš tvrdé a nedokáže skin zatížit.

         • scoty  

          ty Peruny jsou prostě na pytel, kdysi jsem měl tu čest…

         • d  

          No a jak teda trefím ty správné mohery (obecně) pro sebe? Prostě jen pohledem do tabulky? To asi ne.

          • Trepifajxl  

           napřed výšku, +25

           pak se podívej do tabulek a vem ty na dolním okraji

           pokud chceš jezdit sportovně a máš odraz tak o kategorii tvrdší

           samozřemě toto nelze, když je člověk tak těžký, že se sotva vejde do těch nejtvrdších, ale (aniž bych tím chtěl urážet tlouštíky) pokud je člověk vyšší hmotnosti, tak zase sportovní jízdu moc neřeší a s těmi nejtvrdšími relativně vystačí

     • Trepifajxl  

      no on Sporten je kapitola sama pro sebe, ale o tom teď psát nechci

      běžky se vždycky vybírají podle výšky postavy a v délce, která ti vyjde pak volíš tvrdost podle váhových tabulek

      na 184 cm bys měl mít rozhodně 210 / 207

      jinak k tomu odrazu, pokud se ti nedaří (a předpokládám, žes to zkoušel na více druzích sněhu, tudíž to nebude vhodností mohéru pro daný sníh) a tvrdost máš, jak píšeš, vhodnou, bude to špatnou technikou

      doporučuji nechat se někým natočit na kameru a kouknout se na to

      a pilovat techniku ježděním bez hůlek

   • roman II  

    někde jsem četl že sportenu moc mohér nejde

    • roman II  

     pocitově třeba mohér od salomonu mě připadá lepší než Twin skin od fischeru

     • Trepifajxl  

      ano, Salomon je v mohéru o kousek dál

     • peter6160  

      Mám na skušku fischer twin skin pro, bohužial zatiaľ sa nedajú otestovať na snehu. Bežky sú 207cm, ja mám výšku 182cm a vahu s vecami pripadne batoh 94–95kg. Skušal som papierovú metodu a pri pohybe papiera smerom k päte od začiatku skinu som musel posunúť viazanie na –1 aby to bolo ok. Sú bežky pre mna vhodné alebo zvoliť radšej xtra stiff? a v akej dlžke? 197? 202? Vďaka

      • Trepifajxl  

       déku máš ok, kratšími získáš jen horší skluz, nic jiného

       s tou vahou bych šel rozhodně do extrastiff

       • peter6160  

        Pravé toho sa bojím, že skracovaním dľžky pojdú pomaly, prípadne kvoli tvrdosti bude drhnuť skin. Mám radšej volit xtra stiff 207cm pre vahu 105 – viac ako 120kg?? alebo ostať pri 207 stiff?

        https://www.fischer-shop.cz/…-ifp-2018-19

        • Trepifajxl  

         záleží jaký máš odraz a zda preferuješ lepší skluz, pokud dobrý odraz a preferuješ skluz tak extrastiff

         pokud ti na skluzu nesejde a odraz máš špatný, zůstaň

         • peter6160  

          Dikes za odborné rady, ak by som vymenil za 202cm xtra stiff nebude to vhodný kompromis? Alebo to naozaj zhorší sklz.

          P.s. na sklzu mi záleží a s technikou si ma teraz dostal ale myslím že je ok.

          Obavam sa ze tie 207cm xstiff budu tvrde a prave na tvrdých a ľadových stopách ako sú v popisoch určené budú podklzavat. Co ty na to.

          • Trepifajxl  

           problém je, že tohle ti nikdo takhle na dálku neřekne a kdo ti to řekne tak si nevidí ani na špičku nosu

           202 místo 207 ti nijak zásadně skluz nezhorší, ale prostě čím delší tím lépe jedou

           důležitější ale je, aby ta 202 nebyla už zbytečně měkká, protože víc se na skluzu bude projevovat případné zadrhávání o mohér než samotná délka lyže

           já bych osobně na tvém místě zjistil u Fischera (o zastoupení v ČB, www.sfcb.cz, paní Smržová) kdy budou mít nějakou předvádění akci, kde bude možné si vyzkoušet testovací běžky a podle toho posoudil vhodnost, do té doby bych jezdil na tom co mám

           možná by mohli mít testovačku na Šumavském maratonu, protože Fischer podporuje oddíl, který tento závod pořádá, ale to se jen domýšlím

           • peter6160  

            202cm xtra stiff je od 95 kg cize by som bol na spodu vahy ono ve fischeru mi ponukaju 197cm xtra stiff co uz sa bojim zhorsenia sklzu. A co sa tyka testovania som zo Slovenska tu v BA nieje nič jedine mozno Tatry

            co vybrat?

            207cm stiff (viazanie mam na –1)

            202cm xtra stiff (kompromis nad 95kg)

            207cm xtra stiff ( tvrde nad 105 kg)

            • Trepifajxl  

             no tak asi bych vzal ty 207 extra stiff

             minimálně proto, že pak budeš mít dvoje běžky a budeš si moci vytestovat které ti líp sedí a druhé prodat

             jinak se takhle těžko radí, pokud píšu 207 extrastiff, předpokládám že máš dostatečně kvalitní odraz, řekněme lepší než průměrný

             • peter6160  

              Ak pozrem vyssie modely trebars fischer twin skin race alebo carbon prípadne vyššie vzdy sa dostanem len na 207 stiff su tieto tvrdšie ako tie twin skin pro? alebo maju rovnaku tvrdosť? Meral to niekto realne flextesterom.

              P.S: posledná možnosť schudnúť ;)

              Inak veľká vdaka za každú radu.

              • Trepifajxl  

               obecně čím vyšší řada lyží, tím více tvrdostí nabízejí

               třeba Twin skin carbon má tři dvrdosti, kdežto twinskin race má jen dvě

               konkrétní doporučené hmotnosti musíš dohledat v tabulkách výrobce

    • McBlacky  

     Sportenu moc lyze nejdou obecne. Flame now…

     • Trepifajxl  

      prý se to lepší, no ale říkají to zatím jen lidi od Sportenu, takže…?

      každopádně já měl jednou doma na servis Sporteny a to jsem ještě neviděl, ty lyže vůbec nešly namazat, být moje tak si je nenechám ani jako čtyřky na kámen

      • Vrci  

       …se to lepší… Horšit se to nemůže, to je pravda. Další možností je stagnace.

      • ziki007  

       Hele Trepi, nový závodní klasičky jsem testoval, je to výborná lyže, klidně bych je bral…Fous si docela pěkně ošéfoval výrobní proces, zdvojnásobili počet koníků na lisu, takže můžou ladit do aleluja a s jeho sbírkou rychlých lyží má i dostatek vzorů. Akorát měli na jaře zatím formy jen na délku 206 / 202, ale to snad za léto zmákli… Jinak kdo by nechtěl Sporten, může mít Kästle .-)

       • Trepifajxl  

        a ty teď jezdí Smutná, ne?

        • ziki007  

         Co vím, tak Sandra Schützová.....

         • Trepifajxl  

          pravda, smutná jezdí Fischer a Sporten-Kastle Ročárek a Schutzová

          jinak já měl kdysi Bohemky od kluků z Dukly a byly to jedny z nejlepších lyží co jsem kdy měl

          • McBlacky  

           prý ty první Bohemky pro závodáky měli skluznici co se dávala na RCSka, což byl tenkrát top

           jestli to je pravda nevím.

           • Trepifajxl  

            možné to je, protože ty lyže jely jako blázen a dobře i držely na zmrzlém podkladu, je to ale 25 let zpátky

     • Barak  

      Prý by se mělo začít blyskat na lepší časy.

      • Trepifajxl  

       tvrděj Fousek a Petrásek, oba poněkud zaháčkovaní ve Sportenu

       • Barak  

        To bez debat. Ale, jestli je bude jezdit Ročárek…

        • McBlacky  

         To me taky zarazilo. Na fischeru mu to celkem jelo

        • Trepifajxl  

         takhle – bavíme se o běžné produkci na krám, tam jsou rozdíly mezi značkami statisticky v tom jakou má běžný lyžník šanci narazit na dobré lyže

         lyže dělané pro firemního závodníka pojedou dobře, ty umí udělat každý výrobce, viz Bohemky co fasovala Dukla

         • Barak  

          Není mi úplně jasné, proč by na krám záměrně dělali lyže, které nikdo nekupuje, když by uměli udělat lyži, která jede.

          • Jaarque  

           Třeba proto, že dobrou skluznici chtějí všichni, ale dá se jich vyrobit jenom omezené množství. Výrobci skluznic jsou na světě, tuším, dva. Výrobci lyží od nich skluznice nakupují. Výroba skluznice probíhá tak, že se plast ze kterého se skluznice vyrábí, stáčí do válců, kdy jádro válce ma nejvyšší molekulární hmotnost a právě z něj se řežou ty nejkvalitnější skluznice. A nedostatkové zboží v tržní ekonomice vyskočí s cenou klidně o řád (dva…) výše.

           • Trepifajxl  

            jo, přesně tohle mi říkal Radim Nyč v době, kdy dělal servisáka Atomicu na SP, takže na tom něco bude

          • Trepifajxl  

           viz níže zmíněné

           plus fakt, že stejné lyže se nikdy nepodaří vyrobit stejně

           tudíž se z vyrobených lyží vybírá, určují se vlastnosti, páruje se

           ty nejlepší lyže pak jdou smluvním závodníkům a další nejlepší do smluvních oddílů, zbytek na krám

           • Barak  

            Jasně, to jsou všechno známá fakta.

            Ale myslíš, že teď má Sporten o tolik větší produkci lyží v top kategorii, že z nich jsou schopni vybrat takové, které obstojí v nejpřísnějším srovnání, a dříve ne? Podle mě v tom bude něco víc. Možná to, že se spojili s Kästle, možná tam přišli lidi, kteří pomohli i konstrukci lyže. Nemyslím, že jde pouze a jen o skluznici.

            • Trepifajxl  

             vždyť já nic takového netvrdím, naopak

             • nejde jen o skluznici, ale jde i o konstrukci a správné spárování
             • nemyslím si, že se Sporten nějak výrazně posune, určitě umí vyrobit pár kvalitních závodních lyží individuálně přesně pro Ročárka, to s velikostí produkce ani nesouvisí, dokonce bych řekl naopak, že toho snáz dosáhne menší firma s menší produkcí, pokud se nebude jednat o výběr z produkce, ale doslova o zakázkovou individuální stavbu

             já osobně bych si Sporten nekoupil

             • Barak  

              Tak na tom posledním se shodnem.:-)

              • Trepifajxl  

               já myslím že i nad tím ostatním

               on je tu obecně komunikační problém, že jak letí ta diskuse, leckdy se původní sdělení tak nějak záhadně zamotá, že nakonec to vypadá, že subjekt tvrdí pravý opak

               podtrženo sečteno chci jen říct, že:

               Sportenu se kvalitní běžky (tak kvalitní, aby statisticky měl normální člověk na krámě šanci koupit od nich dobré běžky) prostě vyrobit nedaří

               ovšem zkušenosti a potenciál na individuální výrobu několika párů kvalitních běžek pro určitého závodníka mají (s tím se však potká Ročárek, nikoli Franta Devátej někde na krámě ve Sportissimu)

               • Barak  

                Člověk do toho nevidí, ale když se nad tím zamyslíš… Umíš udělat dobrou lyži, ok. Máš k dispozici asi lepší skluznice, máš know-how na konstrukci lyže atd. Pokud jich uděláš málo a nezhodnotíš to v prodeji, jsou to vyhozené prachy. A že to nebudou malé částky, je jasné. Navíc, kdo u nás na laufy kouká, že jo. Asi je to hlavně o testování než o nějaké velké reklamě.

                Z toho mi tak nějak vychází, že se možná „něco“ stalo (příchod kvalitních lidí, získání know-how… nevím) a prostě by mohli začít dělat kvalitnější lyže. Tím oslovit zákazníky, kteří jsou ochotni nechat za lyže víc peněz než někdo, kdo kupuje ve Sportissimu.

                Teď bych si je nekoupil, ale rozhodně bych měl radost, pokud by se jim to podařilo. Takže, neříkám, že to tak je, ale celkem bych jim to přál. A pokud by ty kvalitní lyže začali dělat a měl bych v budoucnu šanci, že bych za lyži Sporten v cenovce 10K koupil kvalitní produkt, klidně bych do toho šel. Do Fischeru se mi nechce už kvůli tomu, že je jezdí celé Jizerky.:-)

                • Trepifajxl  

                 ale ono se jim to právě že zhodnotí, sice dobré lyže bude mít jen Ročárek, ale většina lyžníků, co do toho nevidí, si řekne, že to bude dobrý, když to jezdí Ročárek …a koupí si špatně jedoucí lyže

                 Fischer je asi největší šance na slušnou lyže při náhodném výběru (myslím to statisticky), proto je jezdí většina Jizerek, celé ne, ale většina

                 • Barak  

                  Možná máš pravdu. Ale upřímně, kdo kouká na laufy? Většinou lidi, kteří na běžkách sami jezdí a dálkové lyžování je zajímá. Ty moc kupovat Sporteny nebudou, mají trochu přehled. A ti ostatní diváci… pokud v přenosu bude vůbec Ročárek v záběru, detailna jeho lyže určitě ne, na pódiu taky ne (bohužel).:-) Při komentování v přenosech se konkrétní značky neřešej. Takže reklama z mého pohledu nula. Spíš bych tedy řekl, že půjde o dobrého testera, která přispěje k dalšímu ladění.

                • mr.antik  

                 U Sportenu bych spíš typoval, že dělají ještě nějakou jinou značku a svezou s tim.

                 Docela by mě zajímalo, kolik lidí, kdo jezdí tak nějak víc a líp, kupuje nový lyže na krámě

               • Nikovlas  

                Já si loni koupil skatový Sporteny. Přiznávám, že tovární struktura fakt moc nejela, až jsem z toho byl trochu nešťastnej. Fakt je, že jsem je jezdil jen v lepších podmínkách, takže prakticky jen závody – možná bývaly chtěly nejdřív trochu rozjezdit… Nicméně jsem to prostě nevydržel a přejel skluznici Kuzminem (speciální ocelová škrabka) – a teď už jedou slušně. Nemám patery skejty, abych srovnával, co je absolutně top – ale z běžného srovnání – když člověk nepráší – neztrácej. A na K70 jsme taky neprášili – mazali jsme nějakej starej Polar – jelo to srovnatelně jako prach (ale o dost levněji) – a mě určitě nejeli hůř než ostatním (a nikdo okolo neměl cokoli horšího než dobře rozježděný topmodely – jestli po závodnících, to nevím). Takže po sezóně můžu říct, že ta tovární uni struktura mi fakt nejela (prvních 50–100 km), ale po přestrukturování už jsou v pohodě. Když je člověk sežene za dobrý prachy, tak to podle mě není špatná lyže.

                • Trepifajxl  

                 v zásadě máš pravdu, ale bacha – Kuzmin není přestrukturování!!!

                 a hlavně – Kuzmin se pak už nemaže

                 celá ta myšlenka Kuzmina spočívá v tom, že škrabkou uzavřeš strukturu, lyže tím ztratí schopnost přijímat vosk, ale také výrazně snížíš schopnost přijímat špínu, která brzdí

                 dobře kuzminovaná a kartáčovaná lyže jezdí cca jako LF vosk, tedy proti HF či prášku budou mít napřed klasicky připravené lyže vždy velkou výhodu, ovšem postupem času se ta výhoda ztrácí a na dlouhé špinavé trati je později Kuzmin dokonce rychlejší, specificky na K70 na špinavém jarním sněhu není Kuzmin vůbec od věci

                 jinak ještě technicky k loňské K70 – mrzlo, byl přemrzlej prašan, typicky sníh, kde již má prášek minimální význam, kde se jedná o suché tření a rozhodující je konstrukce lyže a ultrajemná prašanová struktura a speciální vosky, které fungují jako tvrdidlo, například Rex Inari )taky prášek, ale neplést s práškem ve smyslu 100% fluor, Inari fluor neobsahuje žádný, protože na přemrzlý prašan to nemá význam)

                 • Nikovlas  

                  Kuzminem kompletně odstraním původní strukturu a na skluznici zbude pouze struktura zanechaná tou nerovnou hranou. Takže to je přestrukturování.

                  Kuzmin „se nemaže“, ale když chci využít výhod fluoru, můžu ho úplně klidně namazat stejně jako jakékoli jiné lyže, což už s úspěchem nějakou dobu praktikuju. Když jsem na kuzminovaných lyžích chtěl jet něco dlouhýho ve vlhku, prostě jsem je natáhnul HF a naprášil a jeli podobně jako kterékoli jiné naprášené lyže – s tím, že ke konci možná míň zpomalovaly, protože jsou „odchlupacené“. Nevidím důvod, proč to nemazat.

                  Jo a na té loňské K70 jsem byl, takže mám zhruba představu, jak to tam vypadalo – proto jsme neprášili, ale použili ten Polar (který je taky v sypké formě podobné prachu) – což je prostě tvrdý parafín.

                  • Trepifajxl  

                   nechci se s tebou hádat, protože vím, jak funguje kuzmin, ale on strukturu neodstraňuje, ale uzavírá

                   proto také z kuzminování zůstává takový ten šedý bordel a skluznice neubývá, resp. ubývá v mikromilimetrech, poznáš to snadno třeba podle nějaké rýhy ve skluznici, i když bude malá, tak kuzminem jí nevyškrábeš i kdyby ses u toho zbláznil

                   mazat vosk nebo sypat prášek na kuzmin můžeš, ale nebude to mít vůbec žádný efekt, to jsou jen vyhozené peníze a ztracený čas

                   • Nikovlas  

                    A tys to zkoušel mazat? Já totiž jo. Na stejnym sněhu na sucho a pak s HF.

                    • Trepifajxl  

                     jo, jo, nejde o to, že to sám Leonid přímo zavrhuje, dost jsem si s Kuzmin hrál už od roku 2012, zkoušel jsem i kombinaci s voskem a taky s tekutinami a gely, nic z toho mi nevyšlo, takže poslední 4 roky jsem používal kuzminované lyže jen na trénink, teď s rozvojem tekutin jsem upustil i od toho a kuzminované lyže mám už jen jako čtyřky na kámen

                     v podstatě nezavrhuji skluznost kuzmina, ale snadnost jeho použití se mi už nejeví jako výhoda, jednodušší je už pro mě vzít na trénink nebo soustředění HF spreje od Rexe, konkrétně tři spreje řady HF21 a je vystaráno, na jeden trénink kolem 30 km to vystačí, myslím jedna máza, stříknout, rozleštit a jet

                     taky jsem podobně došel k fluorovým blokům, vyjde to jako by draho při pořízení, ale vydrží ti ten blok strašně dlouho a jedna máza je pak za pár korun, takže když se chci projet jo pořádně a chci sebou tahat vrtačku a roto kartáč, vezmu bloky, za studena blok na skluznici, přejet roto korkem a roto žíní a jede to jak blázen a vydrží ještě déle než tekutina

                     oboje ovšem obnáší dobrou domácí přípravu, tj. proparafínované a fluorem čištěné lyže, to zas u Kuzmina nepotřebuješ

                     ovšem já se doma s lyžema mrcasím rád

                     pokud by ses však vydal touhle cestou tak kuzminované lyže musíš dát napřed brousit na kameni

                     • mr.antik  

                      Já se s lyžema rád nemrcasím – co to jsou ty spreje nebo tekuté vosky, HF/LF? Něco serióizního? Vím že dřív se dělaly tekuté parafíny jako taková poslední záchrana na dojetí nebo na turistiku.

                      • Trepifajxl  

                       dělají se obvykle jako vosky Ch, LF, HF a F, ty čisté fluory se používají na mázu a prášek jako urychlovače

                       hodně se to ale vyvinulo a dnes už třeba Rex (a zdaleka ne jen Rex) nabízí řadu liquidů, které vydrží podstatně déle než jen na pár kilometrů jako dřív

                       také se již objevují tekutiny typu HF+, tedy obohacená HF, která mají vlastnosti mezi HF a práškem

                       výdrž tedy vyšší, aplikace jednoduchá, ale stále to vyžaduje mít poctivý základ v dobře pečované, čištěné a parafínované lyži

                       můj doporučený postup (začněme od minulé jízdy):

                       roto kovový kartáč

                       fluorový čistič

                       roto ocelový kartáč

                       HF nebo LF

                       škrabka, nylon, filc

                       a taskto připravené lyže pak třeba týden jen

                       liquid HF+

                       roto žíně

                       roto filc

                       po tréninku roto kov, čistič atd.

                       • mr.antik  

                        jasně, takže to žehlení rozhodně nenahradí ale řekněme jen prodlouží vlastnosti

                        • Trepifajxl  

                         úplně tak bych to nenazval, byť v podstatě je to tak, že liquid ti žehlení nenahradí

                         jde prostě o to, že liquid potřebuje dobřep řipravenou lyži, tedy řádně proparafínovanou

                         efekt je pak již hlavně v tom, že třeba na týdenní soustředění, pokud nebudeš během něj závodit a máš dobře připravené lyže, se už bez žehličky obejdeš, stačí čistič s fluorem, kartáč, filc a liquid nebo blok

                         na blok je ale lepší rotokartáč

                         • Trepifajxl  

                          jo a ještě výborná náhrada základní přípravy lyží, myslím prvního hloubkového parafínování po novém broušení skluznic je fluorový olej Rex

                          nanést, nechat působit, čím déle, tím lépe, ideálně několik dní

                          setřít a lze parafínovat a hned jezdit

                          ovšem má to smysl opravdu jen na suché lyže po broušení, jak je tam parafín tak už ne, vytlačuje to všechne vzduch ze suché skluznice

                         • Trepifajxl  

                          tady jsem se pokusil vyfotit jak vypadá skluznice po broušení strojově struktury pod tím olejem

                          je to jen mobilem, ale jsou tam dobře vydět bublinky vzduchu jak je vytlačován ze struktury, situace třetí den po aplikaci

                         • mr.antik  

                          Tak jsem byl navštívit rodiče, u nich skladuju běžky a zjistil jsem, že je všecko bez vosku, přitom jsem myslel že jsem to na jaře napustil… Kouknul jsem, co stojí tahle vodička a protočily se mi panenky i když chápu že spotřeba asi bude malá…

                          Nicméně co teď? Vyčistit a napustit nějakým měkkým LFkem?

                         • mr.antik  

                          nebo nechat rovnou raději vybrousit a nastrukturovat? pokud si pamatuju tak strukturováno bylo u nyče naposledy v únoru… vyložený šedivák na žádných lyžích není…

                         • Trepifajxl  

                          tahle vodička se nepoužívá na vysušené lyže, ale na lyže po nové broušené struktuře

                          jestli tvé lyže strukturovat nevím, já dávám dělat struktury nejvejš jednou za dva roky a u dobře jedoucích lyží ani to ne

                          suché lyže opakovaně proparafínuj

                         • mr.antik  

                          jasně, koupim asi baseprep na a dám jim trošku péče

                         • McBlacky  

                          Blok myslíš ty kostičky od Rex 20gr co stojí 3200kč?

                         • Trepifajxl  

                          jo, jo, u čistého fluoru máš tři možnosti:

                          1. prášek
                          2. sprej nebo gel
                          3. blok

                          prášek má vysokou spotřebu, je drahý, ale zase nejúčinnější a jeho aplikace vydrží nejdéle

                          sprej a gel se používá jen jako speed na prášek na první kilometry

                          blok taky, ale vydrží déle a lze ho i zažehlit a pak je to levná a účinná varianta, vydrží opravdu dlouho, zatím co prášek musíš sypat a je tak na 12–20 namazání, blok lze rozetřít za studena a pak zatřít rotokorkem nebo přejet žehličkou a jeden ten blok ti vydrží podstatně déle

                          navíc to při aplikace není jak na frontě I. sv. války po útoku bojovým plynem

                         • kokoska.rokoska  

                          Zajímavé info, díky!

                          Můžeš odhadnout, prosím, kolik km Ti „blokem“ natřené skejty opravdu jedou v popisovaném scénaři na soustředění, kam přivezeš super promazané a opravdu slušně jedoucí lyže a během týdne jen čístíš a patláš „blokem“?

                          S věkem už mě to žehlení nebaví jako dřív :-) A zajímá mě to pro kategorii, „malinko svižnější turista“, nikoliv opravdový závodník…

                       • Pán z Dubu  

                        To běžkování je hrozně složité. Už jen vybrat správné lyže: konstrukce, krojení, skluznice, délka, tvrdost… Pak ty struktůry, vosky aby to jelo i nepodkluzovalo, čištění, žehlení, kartáčování… a pokaždé zas a znova. Nakonec to ani třeba nefunguje dobře – dozadu smeká a dopředu nejede. U klasiky je neslabším článkem, že se musí na každý odraz zastavit lyže. Chtělo by to vymyslet nějakej elektropohon – ať se ty lyže nezastavujou a jedou jen dopředu.

                        • Trepifajxl  

                         jo, e-lyže

                         a Trepifajxl se bude muset rozčilovat i na forumbezky…

                         • petrx  

                          Tak e-lyže už vyrábí Madshus, akorát to neslouží k pohonu :-D, ale ke zjednodušení správného výběru lyží na míru + k nějakým těm „chytrým funkcím“

                         • Trepifajxl  

                          jo, to je kód k párování

                          ale radši tu o tom moc nepiš, nebo se tu objeví ten pitomec ET pozemšťan a začne tu s teorií o ušetřených wattech :-)

                       • peter6160  

                        Aké máš skúsenosti s ošetrením skinu co je najlepšie na čistenie alebo proti namrzaniu. Tie pripravky od fischeru ?? Ja používam skĺzne vosky od Toko stupacie swix a toko a na skin co? Dikes

                        • Trepifajxl  

                         hele, já skiny nejezdím, jen jsem je zkoušel a dal pryč, protože mi to nevyhovovalo ve skluzu

                         můžu obecně sloužit co se týká sprejů proti namrzání, ale péčí o skin ne, zkus Zikiho

                        • Jaarque  

                         Fischer a Toko jsou, co jsem slyšel, jedno a to samé. Hodně si lidi chválí Rex. Určitě bych se nebál Swixu, než něco pustí na trh, tak to vždy zcela vychytají. Letos ozkouším první sezónu, jsem vybaven fischerem…

                    • Trepifajxl  

                     a ještě upřesňující dotaz:

                     vzal si tedy jedny perfektně kuzminované lyže a v testu na skluz ti jely dál poté, cos na ně aplikoval standardně HF?

                     podmínky se mezi testy jen kuzmin a kuzmin+HF neměnily?

                     • Nikovlas  

                      Já to nijak exaktně neměřil. Před závodem jsem vzal nakuzminovaný lyže a projel je na mokrym sněhu. Nezdálo se mi to nic moc, tak jsem šel do buňky, zažehlil HF a vykartáčoval do čista a subjektivně jely líp. Víc jsem to neřešil.

                      Pořád mi uniká – proč by vykuzminovaná lyže s HF měla jet hůř než lyže se strojovou strukturou s HF?

                      • Trepifajxl  

                       protože lyže po kuzminování nemá jak přijmout vosk, je to vlastně ten úplně základní princip Kuzmina, uzavření struktury

                       • Nikovlas  

                        Ale účelem není přijmout vosk, ale přijmout z něj ten fluor. Veškerou přebytečnou vrstvu vosku se stejně snažím odstranit kartáčem.

                        • Trepifajxl  

                         dostat dovnitř a seškrábat, to co je uvnitř pak tvoří na skluznici povrchové napětí

                     • Nikovlas  

                      Jenom ještě k jedné věci:

                      Sám jsi se opíral o to, že Kuzmin tvrdí, že na kuzminovanou lyži nemá smysl dávat HF. Nooo – Kuzmin tvrdí, že celkově parafínování je na prd a že kuzminovaná lyže jede stejně jako naprášená atd atd. A oba víme, že to platí jen ve velmi specifických případech – jinak prostě nejede – jak píšeš – kuzminovaná lyže obvykle jede jako LF a na tréninkový lyže je to prostě supr řešení bez práce. Ale na závod je to obvykle nedostatečný.

                      Moje osobní zkušenost (subjektivní – bez měření) je, že Kuzmin kecá v tom, že kuzminovaná lyže je lepší než běžná lyže s HF nebo dokonce s prachem – naopak – obvykle je horší. Navíc si myslím, že Kuzmin kecá, že HF nezlepší vlastnosti kuzminované lyže.

                      Obecně jsem názoru, že když člověk nemá lyže, o kterých vyloženě ví, že jedou, klidně je může vzít kuzminem a jezdit na nich na suchejch – a když potřebuje zrychlit, HF na tom zabírá podobně, jako zabírá na běžné struktuře – prostě tam dostaneš fluor.

                      • Trepifajxl  

                       samozřejmě že kecá, resp. přehání to, jako každý výrobce

                       stejně tak není špatnej nanogrip, ale zdaleka není tak univerzální, jak tvrdí výrobce, stejně je to se všemi

                       zase ale proč by Kuzmin zatajoval možnost zlepšení skluzu použitím vosku, když by to bylo jen v jeho prospěch, on sám vymýšlí speciální strukturovače a následně parafínovací válečky, jenže to právě potřebuje napřed ten strukturovač a tak nějak to i vyráží původní smysl celého kuzminování

                       za mě jedna z více technologí, která má pro někoho smysl, ale není samospasitelná, ani zdaleka

                       větší šanci dávám liquidům, tam se svět tak nějak ubírá

                       • Nikovlas  

                        Kuzmin zhruba tvrdí „Materiál kvalitní skluznice má lepší hydrofobní vlastnosti, než HF vosky, ale je chlupatý, takže ho musíte parafínovat, abyste ty chlupy schovali. Moje škrabka chlupy "oholí“, takže vaše skluznice bude lepší než HF, takže je pak nesmysl to tam dávat."

                        Jestli tvrdí, že jeho skluznice je lepší, než HF, logicky nemůže doporučovat její překrytí HFkem. Připouští pouze „čistý“ fluol, který má údajně ještě o malinko lepší hydrofobní vlastnosti. A protože dělá všechno po svym (běžky, MTBO… to je taky zajímavá kapitola :-) )… tak má ten svůj vlastní strukturovač a fluorovej buben a fluorovej kartáč a já nevim, co ještě. Já vlastně i věřím, že to určitym způsobem funguje a může to dávat smysl – i když třeba ne v takové míře – ale zatím jsem do těch jeho dalších věcí neinvestoval a asi ani nebudu.

                        Z té jeho teorie si beru to, že skluznice není porézní houba.

                        Myslím si ale, že i kdyby HF – jakožto ten bloček fluorového vosku – měl horší vlastnosti než ta skluznice, tak ale když ten vosk aplikuju na skluznici a vykartáčuju, přenesu na skluznici část toho fluoru, který její vlastnosti vylepší. Nepojedu totiž na bloku HF-parafínu, ale na skluznici s částečkami fluoru. A když tam zažehlím prach, dostanu ho tam ještě víc. Objektivně to potvrzené nemám, ale subjektivně mi to tak funguje.

                        A jako ne úplně objektivní příklad – když jsem jel v NMnM na akádě na svých relativně nových sportenech na HF a kamarádovi půjčil svoje starý vykuzminovaný Fischery taky přetažený HFkem (a poškrábaný s orvanejma hranama) – tak to nejdřív jakž takž šlo, ale v posledních kolech (cca 15–20 km) jsem fakt brečel – skopce mi ujel tak, že jsem prostě neměl šanci se ho udržet. Ale to se vracíme k tomu, že ta skluznice na Sportenech prostě rychle zpomalila.

                        • Trepifajxl  

                         čistý fluor je lepší než HF, protože čistý fluor je téměř 100% fluor, kdežto HF je tak cca 70% fluor, ovšem to ještě samo o sobě nedokazuje smysl použití na kuzminované lyže

                         já spíš vidím jako možnost dát na to něco, co nekoresponduje přímo se strukturou, tj. tekutý speed nebo gel, to nejspíš kuzminované lyže urychlí na první kilometry, ostatně něco podobného je právě ten jeho fluorový buben – systém jak to využít bez struktury

                         prostě žehlení ať už vosku nebo prachu ne

                         • Nikovlas  

                          Já vím, že HF není 100% fluor, ale nějaký fluor na tu sklunzici díky tomu dostanu. Efekt je nižší oproti prachu, ale cena je zlomek. A nepřipadá mi, že by to bylo zcela bez efektu.

                          A proč si myslíš, že fluor z bubnu či tekutého urychlovače se na kuzminovanou lyži chytí, zatímco fluor v prášku nebo obsažený v parafínu ne? Z mého pohledu je rozdíl hlavně v tom, že ty druhé vyžadují vyšší teplotu, aby přilnuly k podkladu, zatímco u prvních je to zaručeno tím, že je fluor rozpuštěný v tekutém prostředku, či je nanesen mechanicky. Jinak si myslím, že mechanizmus toho, jak je jsou částice fluoru přichyceny k materiálu skluznice, se odehrává v neporovnatelně menším měřítku (molekuly?), než když se bavíme o struktuře skluznice v řádu mikrometrů.

                         • Trepifajxl  

                          já ti tohle přijatelně vysvětlit neumím, protože nejsem molekulární chemik, ale vím, že struktura se brousí na lyže kvůli dvěma věcem:

                          1. zlepšuje skluz skluznice po sněhu (jemná na prašan a hrubá na jarní bláto)
                          2. kvůli absorci vosků

                          no a kuzmin strukturu uzavírá

                          pozn.: neplést s ruční strukturou, což jsou jen vytlačené drážky fungující ad 1)

                         • ziki007  

                          Pánové, trošku mícháte hrušky s jablky…

                          Trocha teorie k problému zde

                          Jen potvrdím, že liquidy dávají pro použití s Kuzminem větší smysl, než žehlené parafíny, ověřeno na lidech .)

                         • Nikovlas  

                          Přiznám se, že tahle teorie je na mě už moc teoretická. :-/

                         • Trepifajxl  

                          no ale vždyť přesně to píšu v příspěvku na který reaguješ

  • Puamik  

   Mám doma úplně nové (nepoužité) běžky ještě s nápisem Made in Czechoslovakia. A přemyšlím, zda ně ně koupit vázaní a používat je. Běžky mají 210 cm a já mám 180 cm (váha 90 kg). Zkoušel jsem mazací komoru a je to v pohodě. Při zatížení obou lyží je tam prostor a při zatížení jedné lyže se dostanu na podložku. Takže asi by se daly použít. Ale co ta délka, Není to moc dlouhé? Díky

   • plzakj  

    Na klasiku v pohode.

   • Nikovlas  

    Délka jde. Nevím, jestli se takhle dlouhé dneska dělají, ale kolem 205 se dělají běžně. Na 180 je to ještě cajk.

    Spíš ještě k té komoře – důležité je, aby měla při zatížení obou lyží aspoň nějakou délku – řekněme 60 cm. Pak je otázka, jestli to má vůbec skluznici a jestli to dnes ještě bude použitelná běžka. Chápu, že je zadarmo, ale jestli je s tím spojená investice do vázání, bot, hůlek… tak by bylo nešťastné, aby zážitek kazily strašlivý běžky, které ale byly zadarmo.

    Nicméně pokud by se tohle ukázalo jako slabina, vždycky to vázání můžeš demontovat a dát na jakékoli jiné běžky.

    • Puamik  

     No tak skluznici mají :-), jsou to běžky Sporten Polar, na skluznici je Peltonen. Ta mazací komora ma určitě 60 cm. A investice by byla jen do vázání.

   • Trepifajxl  

    pokud je dokážeš ovládat tak délka cajk, jinak dnes se už 210 vesměs nedělají, spíš 205/207, delší mají tendenci vypadnout v zatáčce ze stopy

    komoru si změř papírkovou metodou

    • Vrci  

     S 210 to je bohužel pravda. Měřím 193 a před lety jsem horko těžko sehnal hypersoniky v tvrdým provedení. To to byl ještě model bez NIS desky a nad ním nic nebylo a Neumannová závodila.

  • kassar007  

   Neporadil by mi někdo, kde nechat v Praze a okolí Kuzminovat lyže? Do bedřichova na otočku se mi nechce :-)

   Díky

   • Barak  

    Proč né? Můžeš to tam rovnou projet, vypadá to, že vyjedou rolby.:-)

   • ziki007  

    Poradím ti – hlavně to nech udělat někde, kde mají kuzminovu škrabku skutečně ostrou a vědí co dělají… Pokud ti to někdo slíbí za pětikilo, jdi od toho. Jednou škrabkou uděláš prvotní úpravu solidně tak na 4–6 párech lyží, pak je tupá. Při pořizovacích nákladech a časové náročnosti (cca 1,5 hod /pár) si snadno dopočítáš, za jakou cenu je kuzminování pro servisáka rentabilní.

    • kassar007  

     Proto jsem právě psal, abych se dobral nějakého kloudného výsledku. Je mi jasné, že žádná charita to není.

  • Trepifajxl  

   u Trepifajxla, kde jinde… :-)

   napiš mi zprávu a domluvíme se, ale teď budu do konce týdne na Mísečkách, pak pár dní v Praze a pak zase pryč

   ps.: jinak jak píše Ziki, ovšem škrabky mám ostré

  • Katarina39  

   Dobrý den. Potřebovala bych se prosím poradit a nevím kde. Tady vidím aktivní diskusi a v nadpisu slovo běžky, tak zkouším. Sháním starší běžky pro uuuplneho začátečníka, ale aby unesly váhu 130kg a výšku 180,cm…najdou se?moc děkuji..

   • Trepifajxl  

    klasičky délka 205, tvrdost tu nejvyšší (extrastiff), ale předem upozorňuji, že i tak budou příliš měkké

   • mr.antik  

    To asi nenajdou, s takovou extrémní váhou je to o zdraví, jako vážně

    • tsunami  

     Proč by mělo být o zdraví se hýbat? Zvlášť na běžkách, kde neskáče, nedělá pohyby ubližující kloubům apod?

     • mr.antik  

      Spiš jsem myslel na srdce, pokud to není sportující člověk. Taky připadně pády (už jsem pomáhal zvedat jednoho stokilového strejdu a prakticky v jednom člověku nereálné

   • natureman42  

    Koukal jsem u nás na krámě a nejtvrdší extrastiffy (s mohérem) tu máme do váhy 127kg, jsou to tyto :

    https://bezecke-lyze.heureka.cz/…ard-2018-19/

    • sice maj trochu užší krojení (44/43/44), no pokud se bude snažit, měl by je zvládnout. Bližší info kdyžtak v sz.
    • natureman42  

     resp. https://www.lyzelyze.cz/…ifp-2018-19/#…, když už jsme v ČR

     • jen je otázka jakou tvrdost budou mít ve skutečnosti, protože tabulková je jedna věc, finální po změření flextesterem většinou bývá jiná a někdy i dost výrazně..

     Fischer to od letoška píše na většinu svých lyží do zadní části, jestli to maj ovšem tyto, netuším.. Takže spíš si tam zavolat, ať tu tvrdost upřesní podle skutečnosti, kterou maj skladem..

     • peter6160  

      Presne tak

     • Trepifajxl  

      jo, tak to bývá, třeba dcera má tovární lyže, které jí výrobce páruje na váhu 55 kg no a původní údaj na lyžích je třeba 60–75, prostě se vyrábí určitá konstrukce na určitou hmotnost a když se z toho pak hledají lyže na konkrétní přesnou váhu, bývá to trochu někde jinde

      ono je asi fakt dost těžké stanovit a dodržet tak přesné výrobní postupy aby výsledek z formy vypadl přesně na původně plánovanu váhu, akorát že na krám už to pak nikdo reálně netestuje a nepáruje

   • peter6160  

    .

   • plzakj  

    Sel bych do sneznic. Muze se to zdat jako blby vtip, ale na tuto vahu skoro nerealny, a jak psali jini, az nebezpecny. Predpokladam, ze jako 130kg uplny zacatecnik nema dotycny moc dobrou fyzickou kondici a vztah k provozovani sprotu, navic na kluzkem povrchu. Za to jedna sezona prochazek po horach a uprava jidelnicku ho muze dostat nekam ke 100kg a pak uz to bude davat vetsi smysl. Navic se na tech lyzich stejne nikam nevysape a akorat se mu to zhnusi.

    • Trepifajxl  

     tak sněžice jakožto vhodný inštrument mě napadají při zběžném pohledu na polední průvod mezi Šámalkou a Bedřichovem

    • Japhy  

     Hele a co koupit dva páry a prošroubovat dvě a dvě do tandemu? To už by 130 kg unést mohlo.

     • Trepifajxl  

      tak zase klid, je chvályhodné, když člověk s nadváhou chce se sebou něco dělat a nakonec je fakt, že je to lepší než začít běhat, protože tam dopadá na tvrdou podložku, kdežto na běžkách do měkkého sněhu přes pružnou lyží

      a v bazénu kila neztratí a na rotopedu je to otrava

      • Japhy  

       Just my 5¢. Jak říká moje maminka, dobrou radou neuškodíš.

       • Trepifajxl  

        dobrou radou neuškodíš, posměškem možná ano

        já té paní fandím, bohužel ale poradit neumím

   • gerrard  

    Peltonen Nanogrip. Zkouseno osobne.

  • Puamik  

   A co vázání?

   Salomon PROLINK AUTO

   Rottefella TOURING AUTO NIS

   Rottefella PERFORMANCE NIS CLASSIC

   Které z nich vybrat? Díky

   • plzakj  

    Jestli nemas NIS nesku na lyzich, tak z techto 3jen ten Salomon. Jinak bys si musel sehnat jeste NIS a navrtat NIS. Jestli mas nis (vetsina starsich Fischerek), tak z techto jen ty Rottefelly. A jestli mas novy Fischery s IFP, tak ani jedno.

   • Jaarque  

    Jakoukoli rotefellu, jde to i bez NIS desky – do lyže se šroubuje plastový mezikus, adaptér. Touring je sutomat, tj. nacvaknuti automaticky, vycvaknuti hůlkou. Performance je manuál, tj. sehnout se k lyzi, nacvaknout, zavřít, otevření sehnout se k lyži, otevření, uvolnění bity. Salomon nebrat, bezkovy svět směřuje ke dvěma drážkám (SNS tlačí jenom salomon, atomic a botas, jinak fischer ne, madshus ne, rossignol ne…)

    • ELx  

     V odkazu máš Salomon prolink, jses trochu pozadu…

    • natureman42  

     tvrzení „SNS tlačí jenom salomon, atomic a botas“, není zcela přesné, dovolím si ho poopravit ::

     Tedy aktuální stav je, že :

     • Atomic (se „stájovým“ Salomonem) už loni přešel na Prolink, tj. vlastní svoudrážkovou alternativu 100% kompatiblní s NNN a Atomic SNS boty už nevyrabí, z vázání tuším už pouze jeden automat SNS pro zachování kompatibility.
     • Salomon si jednohrazdové SNS Profil nechává pouze pro své nejlevnější modely turistických bot (Escape 5 a Siam 5), kde ho používá současně už s novým Prolinkem (NNN)
     • ve vyšších verzích bot používá už pouze Prolink (NNN), u některých kombi a skate bot používá dvouhrazdové SNS Pilot, které chce v tomhle segmentu používat nadále, protože pro skate svůj význam má.
     • Botas dělá analogicky to, co Salomon – tj. ve střední a vyšší třídě přešel na Prolink (NNN), u kombi a skate bot dělá verzi s dvouhrazdovým SNS Pilot a jednohrazdové SNS Profil si nechal pouze u svých základních, turistických modelů..

     Co mám insider informace přímo od Salomonu, tak do budoucna chce Salomon jednohrazdové SNS Profil zaříznout uplně, neboť z ekonomického hlediska je nesmysl, aby vyráběl dva podobné, ale navzájem nekompatibilní jednohrazdové systémy.

     Jinak za mě – pokud lyže nemá NIS nebo IFP desku, tak je imho zcela zbytečné do ní NIS vrtat a mnohem jednodušší je koupit Prolinkové vázání od Atomicu/Salomonu a navrtat ho přímo do lyže bez mezikusu, viz. Barak níže..

     • mr.antik  

      Je mezi NNN a Prolinkem nějaké úskalí v kompatibilitě?

      • natureman42  

       ne, NNN – Prolink – Turnamic jsou navzájem 100% kompatibilní. Jediný rozdíl je, že Prolink není nastavovací a vrtá se přímo do lyže, NNN s NIS deskou a Turnamic s IFP deskou jsou posouvací..

     • Trepifajxl  

      zlatý SNS…

      já musel přejít na NNN z nutnosti poté, co dcera začala fasovat lyže od Madshusu a z Rottefelly jsem dosti nešťastný

      SNS byl na skate pocitově o dost lepší při vedení lyže, Rottefella se strašně špatně vycvakuje, třeba když mám lyže chycené v kopytu tak je to vždycky boj a včera na Mísečkách byla taková zima, že jsme pak nebyli vůbec schopní sundat lyže totálně promrzlými prsty, u Salomonu bylo tohle všechno v pohodě, prostě člověk zvednul špičku a bylo to, vzpomínám na něj s velkou nostalgií a dost mě mrzí, že vývoj nešel opačným směrem, protože tohle je hrůza

      • Barak  

       To opravdu „rad“ slyším. Letos přecházím na NNN, protože většina výrobců už má na lyžích NIS desku a nechce se mi do toho vrtat. Takže jsem zvědav na podobné zážitky…

       • Trepifajxl  

        ideální je rovnou IFP deska, jak to dělá Fischer a Rossignol, Turnamic vázání je fakt v pohodě, jen někdy při zavírání je dobré jít botou trochu na špičku, ale to je detail a funguje fakt dobře, navíc velmi komfortní při změně polohy, jen vycvakneš pojistku a hýbe se to

       • mr.antik  

        NNN od Rotefely (kde odjíždí zadní část čelisti) občas trošku zablbo v tomhle ohledu (ale spíš bych řek že to závisí hodně na botách) ale NNN od Atomicu (což jsem zjistil až teď že je na tom na psáno PLK – Prolink), kde odjždí naopak přední část, je uplně bezproblémové.

        Co se týká vedení, tak toje pod moje laické rozlišovací schopnosti, ale řikám si, že když se na tom dá vyhrávat svěťák, tak to asi pro mě špatné nebude.

        • Trepifajxl  

         to je jasné, proto píšu jen že „pocitově“ lepší vedení

         u klasiky mám naopak pocit jemnějšího kontaktu při odrazu na NNN

         oboje je dané tím, že během bolestivého přechodu ze systému na systém jsem delší dobu kombinoval oba systémy na více lyžích a tak jsem jeden den často lyžoval dopoledne na jednom a odpoledne na druhém

         na Rottefelle mě štve ta plastová záklapka, jak jsem psal, včera jsem s tím bojoval promrzlými prsty a na kopytu je to taky o vztek, zvlášť když člověk dělá více lyží, každé sundavá a nanadavá několikrát a potřebuje aby to odsejpalo

      • Nikovlas  

       Já tedy s NNN neměl nikdy problém. Jízdní vlastnosti s SNS porovnat nemůžu, protože SNS jsem jel jen párkrát na klasice. Ale předpokládám, že to nebude nijak zásadní – to by asi na svěťáku vypadalo jinak. Nicméně nandavání a sundavání mi připadá v pohodě. U nějaký starší R4 mám někdy problém, že když mi někde uvnitř namrzne led, zapíná se to docela silou, tak mám strach,aby to vydrželo. Nicméně Xcelerator má tak pohádkově primitivní mechanismus (1 pohyblivý díl), že tam nevidím žádnou skulinku pro vznik problémů se zapínáním nebo vypínáním. Chápu, že v zimě v kopytě to může být nepříjemné, ale stačí to nezacvaknout až na doraz pod tu plastovou pojistku – na kopyto to není potřeba. Tournamic jsem ještě nezkoušel – spíš je mi na tom nesympatické, že zase přichází nová platforma lyže-vázání.

       V desce na lyži obecně neshledávám zásadní přínos – vázání stejně nasadím jednou a je tam, dokud se něco nepodělá. K nějakému laborování s těžištěm jsem se nikdy neměl. A když chce člověk jezdit SNS, tak nevidím důvod, proč to nenašroubovat do tý desky (NIS je rovná, Tournamic nevím) – drží to snad líp jak v samotný lyži. (Samozřejmě chápu, že jestli dostáváte všechno s Rottefellou, tak je lepší na to přejít, aby bylo vše kompatibilní.)

       • Trepifajxl  

        jde mi konkrétně o ten zobáček do kterého zaklapne ta otvírací páčka, teď ty novější, co mají místo kovu širší plastovou páku jsou otvírat o něco lépe, ale to zaklapování do pojistky je tam pořád stejné

        nedoklapovat v kopytu jsem už zkoušel, ale není to tak snadné, člověk se musí soustředit na nedoklapnutí a po chvíli to zas nefunguje, stačí zrovna přemýšlet nad tím, který kartáč teď vzít nebo který vosk použít

        v tuhém mrazu průser, zkušenost ze včerejších Míseček nebo loňského Šumaváka, člověk zmrzlej jak rampouch, už se vidí jen v teple a místo toho zápasí s vázáním, brečel bych v tu chvíli kdyby to šlo…


        IFP deska byla reakcí Fischera na Prolink od Salomonu, předcházel tomu nějaký soudní spor, nevím jak to dopadlo

        každopádně funguje skvěle a specifikum té desky je takové, že už na ní nejde používat SNS vrtané přes desku, pruží to na konci a s vázáním se pak blbě manipuluje, prý na to jsou zas nějaké podložky, ale to už je všechno hrozně složité a to byl asi účel

        • Nikovlas  

         To mě na tý IFP štve – doteď byla Rottefella 100% konzistentní a vše fungovalo se vším. Jediná změna bylo zavedení desky, ale pořád bylo dost čitelný, jestli je vázání na desku nebo rovnou na lyži. Navíc – na desku šlo ve výsledku dát cokoli – prostě user-friently řešení. A Fischer (s Rossignolem?) přišli s IFP a jeden z důvodů bylo to, aby to právě nebylo tak snadné. To je prostě čistě krok proti zájmům zákazníka.

        • McBlacky  

         zas tak hrozný to není s tou mezideskou, akorát je to prasárna, akorát se to dneska posouvá směrem k posuvným vázáním a tam ty vrtaný jsou v nevýhodě.

         Třeba pro Skin běžky je to celkem důležitý a po zkušenosti bych nebral vazko bez posunu (mám jen to běžně dostupný +3;-3)

         • Trepifajxl  

          jo, jo,.třeba Madshus už loni přišel se systémem, kdy jde posouvat pozice přímo během jízdy, fakt to funguje, akorát je to tedy exponenciálně hnus­ný

          u klasický Rottefelly pracný, u PRO systému to jde rukou, u IFP to jde ještě líp,běžně při tréninku před závodem laborujeme s optimální pozicí na danou trať

        • natureman42  

         „IFP deska byla reakcí Fischera na Prolink od Salomonu, předcházel tomu nějaký soudní spor, nevím jak to dopadlo“

         • to je jedna věc, další věc je ta, že Rottefelle skončil před dvěma lety ochranný patent na NNN a tím pádem se na to hned vrhli další výrobci, protože proč by nadále měli platit Rottefelle licenční poplatky za používání jejího systému (Xcelerator od Fischera), resp. kupovat její vázání, když si můžou vyrábět svoje vlastní?

         Takže hned první rok se na to vrhnul Salomon s Atomicem = Prolink a další rok Fischer s Rossignolem = Turnamic..

         Více např. zde – https://www.premiumsports.cz/…ecke-vazani/

         Pro zajímavost – pro příští rok se na Turnamicu změní ta otočná páčka na zap/vypínání, protože se při hromadných startech poměrně často stávalo a stává, že si jezdci mimoděk navzájem vypínají hůlkama vázání.. Čím to nahradí, netuším, to ví zatím asi jenom ve Fischeru/Rossig­nolu..

         • Trepifajxl  

          o tom soudním sporu vím, vyhráli asi prd, protože skončila ta licence, ale nerozumím tomu jak píšeš, že se Fischer a Rossignol právě proto vrhl na systém vlastní systém na desce IFP, protože přesně naopak, tím že skončila licence, mohli vesele dál vyrábět vyrábět Xcelerátory a již nic neplatit

          co jsem slyšel přímo od zastoupení Fischera, tak to byla reakce na Prolink a se Salomonem se nesoudila Rottefella, ale přímo Fischer

          ps.: jinak ten článek je poněkud matoucí, Turnamic není řešení, spojující všechny systémy, ale třetí řešení, použitelné na boty s NNN

          • Nikovlas  

           Ten článek je úplně obyčejná reklama. Jen to nějak zapomněli v úvodu zmínit…

           • natureman42  

            jo, to je, tohle bylo první co mi vyhodil gůgl a použil jsem to jako krátké vysvětlení proč Turnamic..

          • natureman42  

           jasné, jen si nejsem jistej, že licence skončila i na NIS desky – mám za to, že patent na NIS je pořád v majetku Rottefelly a proto by dávalo smysl, že Fischer s Rossignolem si museli vyvinout desku vlastní – tj. IFP..

           Ale netvrdím to stoprocentně, budu rád když mě opravíte, mýlit se je imho lidské :)

           • Trepifajxl  

            já to nevím, jen vím, že na NIS desku šlo a jde vrtat a šroubovat SNS vázání, kdežt o na IFP desku to nejde, to podle mě není náhoda

  • Puamik  

   NIS desku nemám, ale tak by se tam dala přidělat. Je vázání s NIS deskou nějak výhodnější?

   • plzakj  

    Muzes si vyladit polohu posouvanim bez nutnosti prevrtavat. Bohuzel ty volne prodejne nis desky mivaj jen 3 misto 5.

    Jo, pridelat to jde v pohode. Delal jsem takto troje lyze.

   • Barak  

    Prodraží se ti to o NIS desku. Prolink necháš navrtat přímo do lyže.

   • Trepifajxl  

    jestli máš boty na NNN tak SNS Prolink, jestli máš boty na SNS, tak SNS

    kdybys potřeboval, tak pár vázání na SNS mám navíc (Salamony Race Pro Pilot Carbon na skate nebo Propulse na klasiku)

  • midlander  

   Připrdnu se s dotazem. Zvažuju že bych si nadělil k narozkám nový hůlky, na klasiku. Můžete mi někdo osvětlit jaké má výhody odepínací poutko? Většinou když už sundavám hůl, tak i rukavici, hádám že jako amatér to asi neocením. Případně rozdíly u madel – lepší celokorkový nebo mix plast/korek?

   • McBlacky  

    je to dobrý na pití, ale pokud nikam nechvátáš tak nic extra.

    madla – důležitější je systém poutka. korek at kdekoli se vydrolí časem na všem

   • Nikovlas  

    Jsou to drobnosti – většinou spíš subjektivní.

    Hodí se to v případě, že chceš třeba pít nebo jíst a hůlka ti překáží a chceš si ji sundat – s odepínacím poutkem to může být trochu rychlejší.

    Hodí se to v případě, že chceš třeba přejít přes posypanou silnici – hůlky necháš na rukou, jen sundáš lyže, přejdeš to, chceš se obout, ale musíš vyškrábnout sníh nalepený v podrážce – musíš sundat hůlku… (to ale musí být specifický lepivý sníh)

    Někdy ti poutka sedí trochu hůř a musíš malinko laborovat s dotažením – na podruhý/potřetí už si to utáhneš na ruce tak akorát – a pak potřebuješ z nějakého důvodu sundat hůlku a čeká tě to znovu.

    Na druhou stranu některá odepínací poutka neumožňují tolik možností nastavení jako provlečená poutka. Navíc jsi pak v případě koupě nových poutek limitovaný konkrétním odepínacím systémem.

    Já mám na bruslení i klasiku hole Yoko s jejich odepínacími poutky – další drobná výhoda je, že do vaku rvu hole bez poutek, což je snazší. Poutka mám společná obvykle v ledvince. Ovšem pak ti hrozí riziko, že vyrazíš na běžky a na parkovišti zjistíš, že sis ta poutka zapomněl – a můžeš jet domů.

    • Trepifajxl  

     já ještě přidám jednu výhodu, kvůli které jsem přešel na tento systém: jistá kompaktnost při závodech

     čekám někde s rezervními holemi a nemusím řešit zda je zlomená levá nebo pravá, prostě dcera jen odepne hůl a podám jí novou

     a pak je velká výhoda to co píše tady kolega o těch holích ve vaku, používám tubus na 4 páry holí a bez poutek jich tam nacpu 8 párů

     akorát tedy dcera si teď začala stěžovat na Yoko systém, při soupaži jí v tom bolí zápěstí, což se při použití klasického sytému na holích Swix Triax neděje, takže kdyby byl zájem budu mít na prodej 8 párů korkových madel a zaklapovacích poutek Yoko

   • mr.antik  

    jak psali výše, jídlo, pití, focení, telefonování, oblíkání atd… Madlo asi vždycky důležitý vyzkoušet jak to sedne, tvar, velikost, i na konkrétní rukavici, i když se poutko třeba časem vytvaruje, nemusí to být vždy příjemný. Vždycky jsem vozil Plast plus korek a pohoda.

    • mr.antik  

     jo a nevýhoda – už dvakrát jsem poutko ztratil :-)

     • Pebe  

      super je poutko všité do rukavic, mám od Leki a nemůžu si vynachválit

      poutko už neztratíš :-)

      • Trepifajxl  

       hele, o tom taky uvažujeme, trochu fatální jsou jejich ceny, ale kdyby to mělo dobře fungovat…

       jak je to s životností a kvalitou samotných rukavic?

       • Pebe  

        já jsem na porovnání moc hobby běžkař, ale mám je myslím už třetí zimu a zatím drží v pohodě

        • Trepifajxl  

         co máš přesně za model?

         jinak koukám na profil, máš nádherný kolo, akorát mi furt vrtá hlavou to víčko od lahve na hlavku

         • Pebe  

          Leki Nordic Cruise Shark

          ale kupoval jsem je v outletu asi za 1200. Jsou takové lehce zateplené. Na ruce extra netrpím a vydržím v nich i kolem –10°C. Třeba teď o víkendu bylo –5°C ale foukalo hodně a v závěrečném sjezdu k autu mi už docela ruce studily.

          za pochvalu děkuju, víčko už tam je dávno obyčejné, vidlice jiná a i kola jiná. Ale fotky se mi líbí a tak to neměním ;-)

      • Nikovlas  

       Blbý je, že u Leki je možnost buď koupit samotná madla a rukavice (netuším, co to stojí), nebo koupit nějaké hole s těmito madly a k nim hole s použitelnými karbonovými tubusy, nebo rovnou vypláznout nesmyslný prachy za hole Leki s rozumnými tubusy (5000? fakt netuším). Protože to, co člověk koupí od Leki v cenách do 3000, je dobrý možná k rajčatům, když nebude moc velká úroda, aby to ohnula.

       • Trepifajxl  

        je to tak

        blbý, že dcerka to zjistila až teď, protože pro ní můžu mít hole Swix Triac za zlomek ceny, jenže jen při týmové objednávce, která se dělá na jaře na příští rok a na Leki nemám žádné slevy a ty jejich běžné ceny jsou fakt šílené

       • midlander  

        Takže Leki do 2 tisíc ani neuvažovat? Dá se v týhle ceně něco rozumnýho sehnat – karbon nebo karbon/kompozit? Nejsem žádnej závodník, doteď jsem si vystačil s historickejma laminátovejma.

        • Nikovlas  

         Kolem 2000 se už daj sehnat solidní 100% karbonový hole. Běžně například Yoko 7100, nedávno jsem někde ve slevě viděl Ski-go Elite. Nebo extra levné Skol Avanti, které ale mají hrozná madla a poutka – nicméně tubusy jsou slušný.

         Karbon/kompozit je vždy buď těžší nebo měkčí (nebo obojí). Sice se říká, že 100% karbon snadno praskne, ale mě se to u těchhle „základních“ karbonů nikdy nepotvrdilo – a to jsem už na hůlky lehnul hodněkrát. Myslím, že tyhle legedy o křehkém karbonu se zakládají na zkušenostech s top závodními holemi, které jsou opravdu extra lehké a tuhé – a předpokládám, že ta optimalizace těchto parametrů se negativně promítla do nižší houževnatosti – ale to je moje nepodložená představa. Myslím, že na přechodu od kompozitu ke 100% karbonu si člověk pohorší pouze cenou.

         • Trepifajxl  

          ke Skol Avanti jsem se už vyjadřoval obsáhleji a myslím že i tady: hodně levný 100% karbon z Ruska, poutka hned na výměnu, nemotorné košíky, které navíc praskají, hůl má špatné rozložení hmotnosti po délce, tj. je taková toporná, ale za tu cenu opravdu lehká a pevná a pro nadšeného sportovce hobíka, který chce šetřit nebo pro hobíka, který jezdí laufy, tj. značné riziko zlomení hole ve startovní skrumáži, dobrá alternativa

          Yoko jsem měl top model 9100 několik párů za 2500 Kč (ovšem je to cena za kterou se běžně neseženou), špičkový tubus, lehký, pevný, výborně rozložená hmotnost, košíky mizerné, vylamují se z nich bodce, doporučuji ihned vyměnit, zaklapovací systém poutek za mě ok, ale třeba dcera je už nechce, od chvíle kdy se naučila jezdit soupaže a jde do toho víc silou jí z nich bolí zápěstí

         • midlander  

          koukám že asi budu muset počkat na nový rok, protože ve 155 je skoro všecko pryč, nebo za cenu značně vyšší než ty 2 tisíce. nevíte případně něco o skol race sport? podle toho mini obrázku mají asi jiná madla, ale na webu ruského stc-ski jsou hůlky rs buď 60% karbon nebo 90% karbon a ani jedny nevypadají jako ty skol.

          • petrx  

           Kdoví, třeba je to zakázková výroba pro Skol, nebo obrázek staršího modelu, např u Avanti co jsem posledně objednával poté co se mě podařilo zlomit hůl, tak madla mají oproti tomu na obrázku korek nalepený úplně kolem dokola (což mě vyhovuje víc) a poutka taky mění co nový model(i když ty jsou stejně mizerný narozdíl od madel, který jsou fajn)

          • midlander  

           Tak jsem pořídil Avanti. Zatím jsem to netestnul, snad v týdnu. Trochu mě zarazila velikost poutka, navlíknu ho dobře, ale přes zápěstí sotva zapnu pásek se sucháčem. Asi to budu muset dotvořit na šicím stroji.

           • tepovka  

            Taky jsem si nyní pořídil karbonové hole Skol Avanti. Jsem s nimi maximálně spokojený. Fakt je ten, že je nemám porovnat s jinými karbonovými holemi, ale pro mě poměr cena – výkon bezkonkurenční. Velikost poutek mám L a sedí mi dobře, madla a korek zatím v pohodě.

           • midlander  

            Takže po nějakých 8 km jsem ztratil košíček, supr začátek dovolený… tak buď najdu servis kde mi vymění košíček, nebo vytáhnu starý hole (jak jsem byl prozíravý!). Ale jinak dobrý, madlo ok, pocitově jsou díky kratšímu poutku o něco delší než ty starý laminátky.

            • Trepifajxl  

             už jsem to tu psal, z tšchto holí je použitelný jen tubus, poutka rupnou, košíčky nedrží, praskají

            • midlander  

             Takže dokončení příběhu pro ty co o těchhle holích uvažujou.

             Na zbytek dovči jsem použil starý hůlky, stejně jsem toho moc nenaběhal. V jednom skiservise jsem vydyndal za 80 Kč dva košíčky, který jsou tvarově téměř stejný jako ty stc. Jedinej rozdíl byl ten, že tyhle měly průměr díry 9 mm a hůlky jsou 10–10,5 mm. Ale vnější průměr stejnej. Takže jsem akušroubovákem odvrtal díru na 10 mm a košíčky vyměnil. Nedivím se, že jsem ten jeden původní ztratil. Rusáci tam nedávaj moc lepidla, jen trochu dospodu, na stěnách tubusu skoro nic nebylo. Ve spodku tubusu byl jakýsi gumový špunt, nevím k čemu, myslím že je spíš na škodu. Prdnul jsem tam lepidlo z tavné pistole, uvidíme jak dlouho mi tam tyhle košíčky vydrží. ;-)

             • plzakj  

              Hm, ja menil kosicky na Fischerkach a taky tam lepidla bylo strasne malo. Navic jsem daval 9,5mm kosicky na 9mm tubusy. Dostatek lepidla a pohoda. Odjezdil jsem s tim celou sezonu.

             • petrx  

              Taky jsem řešil vypadávání košíčků u těchto holí, ono toho lepidla krom toho, že je ho tam málo mě nepřijde úplně nejkvalitnější, zkoušel jsem i lepidlo z tavné pistole ale to drželo ještě hůř, tak jsem koupil z xc sportu malý kalíšek s lepidlem přímo určený na madla a košíčky a přelepil vše tím a už čvrtým rokem drží naprosto pevně. Jo a jinak košíčky samotné mě nepřijdou tak hrozný, krom slezlých nápisů nepraskly a to hole používám i na „back country“ běžkování. Madla jsou taky OK, krom jednoho mírně prodřenýho místa v korku (v místě mezi palcem a ukazováčkem, na funkci to ale nemá vliv) jsou v naprostém pořádku,mizerný poutka pravda šly hned na výměnu.

        • mr.antik  

         KV plus, neni to teda 100% karbon ale slusný hole, madla i nacvakavací pou­tka

   • Vrci  

    Loni a rok před tím jsem běhal se synem (5 – 6 let). Každou chvíli jsem hůlky sundával (tažení, vyndávání jídla a pití, běh bez hůlek, zvedání kluka ze země…) a za každou zimu zničil o suchý zip jedny rukavice – nevydržely palce.

  • plzakj  

   Věděl by někdo, jak je to s parkováním u Božího Daru u areálu Jahodovka? Je tam zákz vjezdu s výjimkou na povolení (už nevim, koho přesně). Dneska tam stálo tak 30 aut a lidi odtud lezli na magistrálu, tak se mi nechce věřit, že tam neparkujou i civilové?

   • Radek Broz  

    Je tam zákaz (Jako ostatně všude kromě neuklizenýho městskýho parkoviště:), minule tam prudili i trenéra z Jahodovky.

  • Puamik  

   Změřil jsem si papírem mazací zónu a mám to od špičky vázání 48 cm dopředu a 11 cm dozadu. Neměly by ty čísla být víc do zadní části lyže?

   • Zbyněk  

    Nejsem teda žádný odborník, ale od místa, kde se upíná bota do vázání zhruba 20 cm dopředu, vzadu po patu. Máš zřejmě blbě namontované vázání.

   • Trepifajxl  

    asi si blbě měřil, tohle vyžaduje zkušenost, nemrcasit se na tom, mít přesně rozloženou váhu na obě lyže atd., zanes si je teda radšin na flextestr, má to každá lepší speciálka

   • Vrci  

    Vidím to na křivou podlahu nebo přenášení váhy. Sám to v podstatě nemůžeš dobře změřit. Stoupni na lyže znovu a rovně a řekni někomu.

    • Trepifajxl  

     tak samozřejmě se předpokládá, že jeden stojí a deuhej měří

     • plzakj  

      Vhodnej je treba rovnej stul :-)

      • Vrci  

       Nebo pracovní deska na kuchyňské lince.

       • ELx  

        Všechno bude různé křivé a prohle… A zmeris prd.

        • Trepifajxl  

         měří se tak běžně, jen je třeba umět na těch běžkách stát

         • plzakj  

          Je to dobry na vychozi urceni. Ono je pak nejlpsi si zkusit maznout tenkou vrstvu dopredu a zkusit, jak to drhne a jak se to sjizdi. Po par vyjizdkach si clovek najde tu spravnou hranici :-)

          • Trepifajxl  

           právě že na výchozí učení je nejlepší ten flextester, protože začátečník prostě ještě neumí na lyže správně stoupnout

           jinak úplně nejlepší metoda je vzít běžky do dobře vystružené mírně nakloněné stopy, máznout na celou skluznici parafínový blok (jen ručně natáhnout, nežehlit), sklouznout se ve stopě a podívat se, kde všude je vrstva sedřená a kde zůstala, to je pak mazací komora, pokud se lyže od lyže liší, tak došlo k přenesení váhy na jednu lyži a to pak zprůměrovat

  • Puamik  

   Když bych teď koupil nové běžky model 15/16, bude tam to stáří něčemu vadit? Asi ne, sám mám běžky 30 let staré :-).

   • Puamik  

    Tak co? Vadí ten ročník běžek 15/16? Je lepší kupovat letošní modely?

    • plzakj  

     Tak na turistiku ti to bude fuk. Jestli resis parafinovani, fluor a rychlost, tak skluznice budou pravdepodobne vysuseny a nebudou mit takovy vlastnosti, jako novy lyze. Zalezi taky, co je to za skluznice. U levnejch modelu je to fuk.

     • Puamik  

      Jsou to tyto lyže Fischer SC CLASSIC

      • plzakj  

       Jestli na nich nehodlas zavodit, tak je vem. Hlavne je dulezita spravna delka a tvrdost na tvou postavu. Spis nez stav skluznice.

       • Puamik  

        Díky, ještě přemýšlím o těchto bežkách

        Fischer SUPERLITE WAX

        a těmi rok 15/16 Fischer SC Classic NIS

        Je mezí němi velký rozdíl? Má smysl brát ty dražší?

        • plzakj  

         Ty drazsi ze sportisima jsou mirne sirsi → budou stabilnejsi a bude se na nich lepe jezdit v ne uplne dokonale stope. Skluznici maji stejnou. Je to fuk. Kolik meris a vazis? Ty levnejsi maji max 202 do 84kg.

         • Puamik  

          Já měřím 180, vážím 90, žena měří 160, váží 55, dcera měří 165. váží 60 :-)

          • plzakj  

           Tak pro tebe ty 202 budou nejspis mekky. Radsi ty drazsi ve 204. Pro zenu a dceru klidne ty levnejsi ve 192 – dle te tabulky a delky. Zena at si vezme jeste batoh a dcera at moc nepribira :-)

  • doporucenikvality  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován adminem.
  • Puamik  

   Můžete doporučit bundu na běžky v které se nebudu při běhu potit? Díky.

   • mr.antik  

    Jasně, žádná bunda.

   • Puamik  

    No tak softshell asi ne, v tom se asi hodně potí. A co tato? Craft Bunda Storm 2.0 máte někdo zkušenost?

    • roman II  

     mám oranžovou, prozatím nejlepší bunda na běžky co jsem kdy měl a že jsem jich dost ozkoušel, sehnal jsem na sanasport v akci se slevovým kupónem za 1590 kč zdarma s dopravou

   • Trepifajxl  

    tak někdo se potí ve všem, ale rozhodně doporučuji dospod funkční prádlo od Craftu, nic lepšího fakt není, letitá zkušenost při tréninkovém i závodním nasazení, dobré je mît 2–3 typy a brát je podle teplot, Craft Extreme, Active apod., na to berem už jen kombinézu a vestu, ovšem i při jiné volbě – bundy apod., neprohloupíš u Craftu

    • plzakj  

     Ja mam skvelou zkusenost i s Odlo. Odvadi vlhkost vyborne. Ja jsem typ, co se poti ve vsem a jezdim hodne dynamicky i na kole. Kdyz jdu sam, tak jdu hodne na lehko, protoze vim, ze ze me bude lejt a za 2.5h mam odjeto. Kdyz jdu na “vylet” s rodinou, tak si beru o vrstvu vic a nejdu do takovych intenzit.

     Bundu mam Ebdura windchill, ktera ma v predu neprofuk a ‘vetraci’ zada. Ale urcite by slo neco, co bude dychat jeste vic.

     • mr.antik  

      Co se týká bundy, dlouho jsem byl skeptický a jezdil jen v lehké vestičce, teď mám North Face Isoventus (určení je tedy trailrunning) a nic jinýho nenosim. Sice už je barva taková vyblitá ale snad ještě dlouho vydrží.

      https://www.thenorthface.com/…-jacket-ckr6#…

     • McBlacky  

      Odlo taky mohu jen doporučit.

      • Trepifajxl  

       ono vlastně těžko radit, protože chybí základní informace, tj. pojetí běhu tazatele, jestli si představuje turistiku, hurá sportovní pojetí (nemyslím to ironicky) nebo výkonnostní trénink, teprve podle toho má smysl se bavit ejstli dvě vrstvy nebo tři, jestli bundu, kožich, vestu atd.

       • McBlacky  

        Ja myslel jako spodni vrstvy, vrsek je jasne individualni. Teda jak kde -Jizerky tam musis mit BJ jinak ti neprodaj ani vodu na Hrebinku;)

        • Trepifajxl  

         no letos je zatím v Jizerkách nejlepší jezdit v atombordelu

        • mr.antik  

         Přesně tak… ale on ten BD kupodivu celkem dobře funguje, asi jako všecko sportovní v podobných kategoriích (Craft, Odlo) i levnější Swix hadry jsou slušný. Hlavně vynechat Husky aspol. Od nich jedině flísku.

          • peter6160  

           Bunda vyskúšana a musím ju vrátiť, kto má väčšie ramená ;) asi to tlačím aj rukami :) absolútne nevhodný strih okolo ramien tlačia zipy.

           • Pán z Dubu  

            K rozsahu pohybu v ramenním kloubu při odpichu na běžkách nepatří odepínací rukávy. I kdyby Tě zipy netlačily, tak o ně okolí rozedřeš.

            • McBlacky  

             záleží jak to je udělaný, mám bundu fischer (loeffler výrobce) používám jen s připnutými rukávy a nic nevadí a zatím ani se neodírá. Je to možná tím, že primárně jezdím skate.

             • Vrci  

              Mám od Kalase Tagete. Víc toho ta bunda strávila na běžkách než na kole a se zipama v podpaží taky problém nemám. Ale na rozdíl od Tebe vůbec nebruslim. Teď už nejsem takovej vlčák, o víkendu dám jednou nebo dvakrát 45 km v okolí Kvildy v klidným tempu mezi 7 a 8 km/h.

              • midlander  

               mam tu samou a taky o zipech nevim

               • Pán z Dubu  

                Bundy jsou různě šité z různých materiálů. Roli bude hrát i např. jak je mohutná figura v oblasti paže a hrudníku. Ale kombinace faktorů, že rukávy na zipech nečiní na běžkách problém, se natrefit zjevně dá.

              • McBlacky