• Žídečeček

    Zdar borci,

    vím že na téma bežky tady už byla spousta témat ale nikde jsem nenašel co jsem potřeboval a tak zakládám tohle téma. Minulý rok jsem jezdil na obyčejných sportenech z krámu a nestálo to za moc a tak koukám po něčem lepším. Zatím jsem jezdil klasiku a rád bych u ní zůstal. Rozpočet mám do 8k běžky vázáni boty hole. Měřím 183 a vážím 75

    0 0
    •  

      klasický mazání voskama, mohér či nanogrip ?

      0 0
      •  

        či šupiny ?

        0 0
      • Žídečeček  

        Hele tak to úplně nevím…moc se v tom nevyznám ale úplně se mi nechce pak kupovat ještě další nářadí jako žehlička atd takže co nejlevněji :D

        0 0
        • petrx  

          U šupin či jiných náhražek se vyhneš jen mazání mazací komory stoupacími vosky, skluzné části je třeba parafínovat u všech typů běžek pokud chceš aby to nějak jelo. No a jestli ty sporteny měly hladkou skluznici a nestálo to i při správném mazání za moc, tak se šupinama, nanogripem mohérem, krom specifických podmínek na tom budeš ještě hůř.

          0 0
          • kadlec  

            ten moher je tak spatnej? nekde to vychvalujou, ze na tom i zavodnici trenujou a ze to uz udelalo pokrok a pri spravnre zvoleny lyzi to nebrzdi, tda jen pri proslapnuti

            0 0
            • petrx  

              Jede jen za specifických podmínek, není to univerzál na jakýkoliv sníh, takže např. pokud budou podmínky pro klistr tak se na nich budeš jen trápit.

              0 0
            •  

              bych řekl že zas tak špatnej ten mohér nebude http://proshopzlin.cz/…15_skins.pdf

              0 0
              •  

                znám pár lidí co jeli jizerskou na mohéru a ke klasickému mazání se vracet nebudou

                0 0
                • Žídečeček  

                  Co třeba tyhle??

                  0 0
                    • Pán z Dubu  

                      I tyto lyže se parafínují, odpadá u nich jen mazání stoupacích vosků. Parafínování je časově i prostorově náročnější činnost než aplikace vosků do stoupací komory. https://www.youtube.com/results?…

                      Zda-li tyto lyže ano, či nikoli, na to jednotný názor nepanuje. Někomu vyhovují, někdo spokojen není. Borci s vícero páry lyží vědí, na kterém sněhu fungují a na který je určitě nebrat.

                      Zakoukal ses do drahých lyží – to abys zdvojnásobil rozpočet: 8k lyže s vázáním + 8k boty a hole.

                      0 0
                      • Žídečeček  

                        no asi máš pravdu…takže hledat asi lyže i s vázáním tak do 4 tisíc abych se vlezl do těch 8??

                        0 0
                        • Barak  

                          Zkus ještě popřemýšlet, jestli to řešit všechno najednou. Jestli třeba letos nekoupit kvalitní lyže + vázko na tvoje současné boty. A příští rok zas bude větší budget a dokoupíš nové boty + hole.

                          0 0
                          • mr.antik  

                            jj pokud boty jakžtakž fungujou tak na klasiku netřeba nějaký zázrak. Klidně bych poptal na tom bazaru, ono spousta lidí něco domá má ale ani nevěří že to je nějak prodejné

                            0 0
                        • petrx  

                          Do 4tisíc se dají sehnat sportovní běžky, nadstandartních parametrů, stačí se dívat na výprodeje z loňských sezon.

                          0 0
                        • Pán z Dubu  

                          Než koupíš nové lyže, bylo by dobré se na stávajících zdokonalit v nezbytné servisní přípravě. Např. dát si v servisu vymezit mazací komoru a lyže naparafínovat, LF vosk se dá trefit dle předpovědi počasí i několik ní dopředu. Ještě lépe kompletní mázu těsně před lyžováním. Nebo pomohou zkušení kámoši. Třeba se ukáže, že stávající běžky jsou na začátečnické lyžování v úvodu sezóny dostačující.

                          Pořídit si parafíny, žehličku, kartáče, škrabky a kopyto (z obchodu či samovýroba http://radecekik.rajce.idnes.cz/…a_bezkach_1/#… ). A mazat si sám. To stejně budeš potřebovat k jakýmkoliv běžkám.

                          0 0
                      • d  

                        U těch ATOMICů mi nehraje ten rozsah 70 – 90kg. Nechce se mi věřit, že budou stejně OK pro 70kg i 90kg jezdce. Nebo tam jsou nějaké možnosti nastavení (alá různě tlusté koberce :-))?

                        Přijde mi, že při té délce 198cm se 90kg jezdec na nich z kopce ani nepohne.

                        0 0
                        • Martin  

                          jestli se chceš projet na moheru a máš dobrý odraz tak vždy počítej s tvrdostí na váhu na dolním limitu, čili tyhle lyže na 70 kg

                          0 0
                        • pocestny  

                          a nemůže to být dáno tím, že kratší lyže odpovídá nižší dop. hmotnosti lyžníka?

                          0 0
                        • Pán z Dubu  

                          Tohle je základní orientační rozpětí, aby zákazník věděl v jaké délce vybírat. I mezi lyžemi téhož modelu a shodné délky se naměří rozdílné hodnoty tvrdosti. Přesnější adresné určení se provede na krámě. Změří se tuhost konkrétního páru. Vezmou se v potaz individuální dovednosti. Vylítaný borec s dobrou technikou využije tvrdší lyže než výletník bez lyžařské kondice a techniky. Takový přesouvá obě lyže po sněhu – tzn. nezatěžuje lyži celou svou hmotností v jednooporovém postavení. Odraz nemá přes prohloubené koleno a směřuje ho se zakrnělou vertikální složkou převážně vzad. Aby takovému lyže stoupaly, potřebuje je měkčí než borec stejné hmotnosti. U voskovacích klasiček stačí máznout delší komoru. Výletníkova technika není konstantní stav, bude-li chtít posouvat své dovednosti, bude jeho lyžování např. při desáté vyjížďce v sezóně vypadat lépe než v úvodu.

                          0 0
                          • Martin  

                            jak kdo, někdo na tom stojí jak mantinel i po deseti sezónách

                            0 0
                          • McBlacky  

                            u začátečníku se taky často projeví dominantní noha a mají rozdíl v tom jak kterou lyži prošlápnou do odrazu.

                            0 0
                            • Martin  

                              a hrbení se, předpichování hůlek, šourání nohama…

                              v zásadě:

                              • kdo jezdí jako mantinel nemusí tvrdost běžek vůbec řešit, protože je to fuk, tím spíš když si ani neumí namazat
                              • kdo umí, tak ten to bude řešit, koupí si lyže v daném váhovém rozpětí, kde spadá hmotností co nejlíp do středu rozmezí a ostatní dořeší délkou komory
                              0 0
    • petrx  

      Hole bych koupil Skol Avanti (je to 100% karbon za skvělou cenu, obecný vzorec je výška*0,85), pak bych vybíral boty, které ti nejlépe sednou a dle nich vybral typ vázání (SNS, NNN), i když je pravdou, že od té doby co Salomon vypustil Prolink vázání(NNN kompatibilní), tak NNN je v současné době nejperspektivnější a tím pádem i nejširší výběr bot. Co se samotných běžek týče, záleží kde budeš jezdit, pokud jen po strojově upravených tratích, tak bych šel do běžek „sportovně-závodního“ typu (s úzkým profilem 41–44, kde je výhodou i možnost zvolit několik druhů tvrdosti v daném rozměru a mívají špičkovou, ale náchylnější na poškrábání skluznici). Pokud občas vyrazíš i mimo strojovou stopu, po turistických/roz­dupaných/zledo­vatělých trasách, je lepší volit spíše běžky širší, sportovně-turistické(profil 47–51, mají vyšší stabilitu, obvykle odolnější skluznici, bývají levnější, ale zase mají vyšší váhu a pouze jednu tvrdost), Co je nedůležitější, tak opravdu aby mazací komora odpovídala tvojí váze, takže nejlépe nechat změřit v obchodě na flex testeru. Co se značek týče, tak s léty prověřenými (Madshus, Fischer, Atomic, Salomon), chybu neuděláš. Neméně důležité je pak umět dobře namazat, bez toho ti dobře nepojedou i nejdražší běžky.

      0 0
      •  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován.
        0 0
      • pocestny  

        karbonové trekové hole ok – mám je a je to fajn. Samozřejmě i treková hůlka se někdy zlomí, ale na běžkách padám častěji než při chůzi pěšky, a bál bych se zlomených hůlek

        0 0
        • petrx  

          Ty karbonové hole mají hlavní přednost v tom, že nepruží, takže z nich pak nebolí lokty(+jsou velmi lehké). Křehčí jsou, to je pravda, mě se po dvou sezonách podařilo jednu zlomit, když jsem nešťastně při pádu hůlku rozsedl, ale ta daleko lepší jízda za to stojí.

          0 0
          • tomas.nov8  

            Přesně tak, karbonu bych se nebál. Hlavně třeba na bruslení sehnat kompozitový hole pro vyšší postavy je prakticky nemožný, vše by se ohybalo.

            0 0
        • pocestny  

          Kurdefix, chlapi, přes svátky jsem zlomil karbonovou holi od Leki, …nasranost maximální fakt, a to při běžné chůzi v hlubokém prašanu mi rupla pod rukou. Takže jak jsem tady v listopadu filozofoval, že bych si to na běžky nevzal, tak tvl už bych si to nevzal radši nikam! Jako fajn, že vás z toho nebolí lokty, ale …prostě nebrat. Teď to chci nechat opravit, a nechám to ženě. Neví někdo jestli se lámou Fizany a jak je to s velkými talířky jestli mají ten závit jako Leki? (jsou zajímavě lehoučké…)

          0 0
          • Krov  

            Já jsem Fizany ještě nezlomil, ale moc bytelně nevypadají a zlomit se dá každá hůl. Talířky nemají závit, nacvakávají se trochu silou. A váha je opravdu příjemná.

            0 0
    • mr.antik  

      Osobně bych šel do nějaký bazarových závodních lyží s vázáním, k tomu uvidíš, co se dá sehnat za nové boty no a snad něco zbude na hole (70/30 karbon laminát).

      Ale to samozřejmě předpokládám že budeš jezdit v upravené stopě

      0 0
      • Žídečeček  

        A kde hledat?? Na bajky je cyklobazar atd ale čistě na běžky jsem nic nenašel

        0 0
        • mr.antik  

          Já mám dobrou zkušenost s Bazarem běžeckýho lyžování na facebooku, kupoval jsem tam jedny „skoro nové“ závodky pro přítelkyní (uznávám že to nebyla mainstream velikost) a pak jedny pro sebe, ty byly jeté víc, ale pořád v parádním stavu, cenovky tuším 4500,– včetně vázání. Klasičky jsem kupoval už dost starý model (také závodně opečovávaný) asi za 1200,– s vázáním, ale na nich moc nejezdim, poroto jsem nechtěl nic novějšího.

          0 0
      • Barak  

        Na zavodni lyze uz by to chtelo nejakou techniku.

        0 0
        • mr.antik  

          Uplně stejnou jako na sportovní lyži…

          0 0
          • petrx  

            No zase pokud nebude dobře upravená trať, tak člověk co ještě nemá moc dobře zvládlou techniku, tak ve sjezdech bude s úzkýma závodníma běžkama, častěji padat.

            0 0
            • mr.antik  

              to by pak musel mít nějaké terénní nebo turistické, které nejspíš má teď. Já jsem zmlsanej Jizerkama, ale poslední dobou se upravuje na klasicku docela dost všude možně

              0 0
              • Žídečeček  

                Úplně nemám v plánu jezdit mimo upravenou trať takže ty sportovní/závodní budou asi ideál

                0 0
    • plzakj  

      Doporucuju taky tyto 2 vlakna, kde byla minulou sezonu celkem rozsahla diskuze.

      “Tu”:http://www.bike-forum.cz/…y-zacatecnik#…

      A

      “Tu”:http://www.bike-forum.cz/…ennosti.html#…

      0 0
    • Sipal  

      Můžete prosím doporučit nějakou speciálku v Praze nebo Plzni s rozumným personálem, kde poradí běžky pro manželku? Lyže radši koupíme v kameňáku, než naslepo klikat na eshopech. Díky.

      0 0
      • Martin  

        v Plzni nevím, v Praze LBS Sport na Maninách a hned vedle v Dělnické je Fischer, poradí ti v obou, takže možno prolézt oba naráz

        pak ještě Hudy na Perštýně

        úplně nejlíp ale dojet si k Nyčovi do Liberce nebo Hanychovi do Jilemnice

        0 0
      • plzakj  

        V Plzni Rockpoint (Hannah) nebo Dvorak (Intersport v Tylovce)

        0 0
    • Vrci  

      Co na klasiku pro dítě?

      Hladká skluznice, 6,5 roku, váha cca 25 kg výška 140 cm.

      Nebráním se ani bazaru, ale nechci kvůli němu cestovat přes půl republiky.

      0 0
      • Martin  

        nechceš půjčit? dítě ti z toho stejně hned vyroste a já mám po dceři, která závodí průběžně od 4 let, top kvalitní závodní běžky, které teď půjčuju, tady je to úplně dole

        na všem nové struktury, prášené opečovávané, rychle jedoucí lyže

        http://www.bsorabbit.eu/prodej.html

        0 0
    • Vrci  

      Řeším jeden problém, který jsem nečekal. Jak se se mnou začal klouzat ve stopě syn, ničím rukavice před očima. Pořád sundavám poutka holí a suchý zip nedělá materiálu rukavic zrovna dobře. Takže buď rukavice s prsty a dlaní z kůže, ale ne nic lehkého závodního. Potřebuji sice prstové, ale nadprůměrně zateplené rukavice. Druhá varianta je cvakací poutko. Co jsem zjistil, dělá je už kde kdo (leki, swix, salomon i KW+), co ale nevím, jak je to s životností mechanismu a nutností přesného vložení poutka no rukojeti (blbuvzdorné bude leki, ale co ostatní). Třetí možnost je kombinace obojího, ale mám trochu strach ze zateplení vyloženě běžkařských rukavic. Dosud jsem běhal v Chiba rukavicích. Máte někdo s poutky a samozřejmě madly zkušenost? Doporučíte rukavice?

      0 0
      • mr.antik  

        KV plus systém uplně napohodu. Na krámě ti to půjde možná ztuha ale ono se to brzy ochodí. Rukavice neporadím, většinou běhám v nejtenších One Way, pak mám tlustší BD, ale nepřijde mi v nich větší teplo. Jako vloženě teplý bych bral asi tříprsťáky.

        0 0
        • Vrci  

          V Budějcích toho bohužel na krámě moc nezkusím. Tady je jediný slušně zásobený obchod s fischer výbavou. Lepší výběr v čemkoliv jiném tu není. Možný zkusím štěstí příští týden v Mnichově, kam jedu služebně.

          0 0
          • natureman42  

            jen doplním – v ČB už je krám, kde maj asi největší výběr běžek, bot i příslušenství v JČ .. nechci dělat reklamu, tak kdyby tě to případně zajímalo, tak ve zprávě

            0 0
      • McBlacky  

        rukavice jsou model od modelu. Extrém byl, že tenké craft se rozpadly po 15 lyžováních na druhou stranu swix classic se rozpadly až po několika letech intenzivního používání.

        Rukavice na kolo se často rozpadnou hodně záhy, nejsou na zátěž tohoto typu dělané.

        0 0
        •  

          mě se rozpadli už druhý silviny, jedny vyměněný za nový a ty šli po dvou vyjížďkách taky do kopru, strašně jim praskaj švy, jak jsou na tom swix ?

          0 0
          • McBlacky  

            Silvini mám Ortles model a zatím drží. měl jsem je za 400kč a svoji ulohu ladit barevně zatím zvládaj, ale měl jsem je tak 20× max takže brzo něco říkat.

            Swix obecně dobrý, na teplejší podmínky mám Swix xc 1000. A jak jsme psal roky jsem měl model classic nesjou tak promakaný, ale svoje si odpracujou a ani bez slevy nebývaly extra drahý

            0 0
          •  

            konkrétně tyhle? https://www.sportisimo.cz/…mens/147013/

            mám taky Ortles, konkrétně tyto a bohužel se rozpadají jen se na ně podívám

            https://www.silvini.cz/…s-ma722.html

            classic bych vzal ale potřeboval bych XL, nějak prozatím nemůžu najít

            0 0
            • McBlacky  

              z toho wind blocku jsem jedny měl a jestli to jen ten tenoučký materiál tak to budou fakt jen race rukavice. Vzhledem k tomu, že Traic jsou jejich top hole, je to pravdepodobný, tak bacha na to

              0 0
      • holly  

        lillSport Coach by mohly být ty, co hledáš..mám je cca 10 let a stále dobrý.

        0 0
      • alinceb  

        Já používám na skate tenké rukavice od Swixu + hole LEKI s „provázkovým“ poutkem (vyšší modely holí) – ani jedno bych ti ale nedoporučil. V rukavicích by ti byla zima a to provázkové poutko časté odepínání nevydrží.

        Manželka ale vozí teplejší rukavice oa Zanier, tuším, že je to dámská obdoba těchto a hole má LEKI, ale nižší model, kde se zacvakává plastový zobáček – jako mají třeba tyto – takovej setup bych ti klidně doporučil. Sice to zacvakávání je trošku složitější než u provázkového poutka na vyšších modelech, ale zas je to imho celkem nesmrtelné a blbuvzdorné…

        0 0
        • Pán z Dubu  

          U Leki je ta zahaklikovací šňůřečka nejrychleji odcházející částí poutek. A nebude to vysmekáváním, ale protože se odírá každým odpichem.

          Na doprovod dítěte by stačily hole se základním navlékacím/snad­novyvlékacím poutkem bez sucháče.

          0 0
    •  

      pro turistu/kochače po loňské sézóně na mohérech si dovoluji tvrdit že než kouzlit s voskama či se trápit na šupinách je mohér to pravé, pro letošek neměním

      0 0
      • Martin  

        je to dobré řešení, ale:

        1. jen do některých podmínek (ovšem uznávám, že ty podmínky jsou relativně široké)
        2. nikdy to na skluz nepojede tak jako dobře namazané mazací běžky (ovšem při správné volbě a aplikaci vosku a správné tvrdosti/komoře)
        3. není to úplně bezúdržbové, čistit je třeba a především zevrubná příprava proti namrzání

        ad 2 nevadí na těžkém profilu nahoru – dolu, naopak hobík možná i uvítá, že mu to dolu nejede jako blázen, ovšem na tahavých soupažných profilech je to na mohéru utrpení, když člověk maká a ono to nejede a nejede

        0 0
        • McBlacky  

          souhlas, nejhorší je to pro soupaž po rovince, jinak se to dá. Na Šumavu a Krkonoše to bude optimální myslím.

          Já si pro letošek koupil na zkoušku R-Skin race od rosáčů. Pro mě i výhoda, že to naparafínuju na skluz po lyžování a do dalšího lyžování nic neřeším (vosky na parkovišti a podobný last minute fixy). Vetřít anti freeze do mohéru je potřeba jen když jsou blbý podmínky na namrzání.

          Škoda, že jsem ted byl chcíplej na to Livigno, měl jsem v plánu je testnout, byt zrovna tamní profil na to moc není

          0 0
          • Martin  

            v Livignu bys lyže s mohérem za pět minut sundal a letěli by rovnou do potoka

            bylo to vesměs jen na soupaž a když jsme šli na klasiku tak jedině nahoře v těch tkaničkách a na slabé vrstvě modrého extra

            hele, Blacky, ale já tě na klasice ještě nikdy neviděl, myslel jsem že jen bruslíš

            0 0
            • Martin  

              pardon, letěly…

              0 0
              • McBlacky  

                Já už tam jezdil tam vím jaký to je :) mě obecně sere soupaž kdekoli a na čemkoli a nepovažuju to úplně za lyžování, spíš jen za ukázku jak kdo makal v posilce přes léto.

                Dnešní systémy vazka umí posun bez nářadí (nejlíp madshus kolečkem, ale i ty rossy to dávaj) a když to hodíš dozadu, celkem to pomůže. Zatím testováno jen doma papírem pod lyží.

                klasiku taky občas dám, mám atomic wc red cheetah po nějakým Norovi ze světáku, takže celkem materiál, nicméně level zábavy to stejně moc nezvedá. Primární použití Šumava a sem tam Krkonoše.

                0 0
                • Martin  

                  právě že o posilovně to moc není, je to víc o technice, třeba já v posilovně cvičím s mnohem větší váhou než dcera a ta si mě už na soupaž v prudkém kopci dává, prostě to umí líp vyskákat a házet nohy pod sebe, na rovině ne, tam mám větší páku

                  to kolečko Madshus je pěkně hnusný, lepší je IFB jak ma Rossignol a Fischer, jen zmáčkneš pojistku a můžeš hýbat v 7. pozicích (0 a ± 3) a jde to v okamžiku, klidně během tréninku a není to tak hnusný jak ten knoflík před botou

                  0 0
                  • McBlacky  

                    já beru soupaž jako relevantní techniku na rovinu a v hodne mírným sklonu a to mi teda o síle přijde v první řade. Do prudkýho kopce to je nutný zlo, to dobrovolne jezdíš jen v závode kde bereš hladký nebo při specifickým treninku. Je to mega dřina a ještě se na to nedá koukat – můj názor.

                    to tady nerozseknem stejne a ani u piva :) to je nekonečná diskuze

                    0 0
                    • Martin  

                      proti stříďáku potřebuješ méně aerobní vytrvalosti a více síly, konkrétně výbušné dynamické síly a v první řadě silovou vytrvalost, přirovnal bych to k síle, kterou potřebuješ pro lezení na skále

                      a při dobře dělané soupaži zapojuješ celé tělo, není to takové jak to vypadá

                      0 0
                    • Barak  

                      Je to ale o síle, kterou těžko nějak v posilce nazenes. Jasne, ze je zas posilka lepsi než nic. Ale tahat přes léto větráky nebo jezdit na kolcich připraví cloveka o pořádný kus lépe.

                      0 0
                      • McBlacky  

                        Bavime se porad o sportu pro zabavu jo?

                        0 0
                        • Barak  

                          Jasně.

                          Hele, není to můj případ, přes léto jdu radeji na kolo, to je jasný. Ale spousta hobiku jezdí v poslední době na kolečkových lyzich mi prijde. Treba jako doplndk ke kolu misto behani.

                          Větší „magorina“ mi prijde skočit v zimě v Praze po práci do auta a jet si odkroutit na otočku dvouhodinovku po tmě na Bedrichov. Tam by ta otázka byla spíš na místě.

                          0 0
                          • R-A-D-I-U-S  

                            Béďov / Jizerka po práci je úplně nejvíc ! ;-)

                            0 0
                            • novas752  

                              Až na ty 3–4 hodiny v autě.

                              0 0
                              • Martin  

                                cca 70 mniut tam a 70 zpátky

                                0 0
                                • novas752  

                                  Záleží jak moc rychle jede člověk skrz Prahu a po dálnici. Z Velký Ohrady na Jizerku s tim že se vyjíždí do dopravní Špičky? Za 1:45 bych to považoval za úspěch, spíš bych řekl 2:15 ne-li víc.

                                  Zpátky pozdě v noci 1:30 se asi dá.

                                  0 0
                                  • Martin  

                                    psal jsem o Bedřichově a nejsem z Velké Ohrady

                                    0 0
                                    • novas752  

                                      No a já reaguju na Rafiuse z Velké Ohrady který i o jizerce psal. ;)

                                      0 0
                                • Barak  

                                  Možná tak od cedule Praha. Ale než se k ní prokoušeš…

                                  0 0
                            •  

                              přesně +1, kór když to mám pár km vod baráku :-)

                              0 0
                          • Martin  

                            já tak jezdím 1–2× týdně, jinou možnost běžkař z Prahy ani nemá

                            0 0
                            • Barak  

                              Nepíšu, že se to nedá nebo nedělá. Nedá se však už hovořit o běžném ježdění pro zabavu, jak píše Blacky. Ty si tam proste jedes odjet trenink. Nebo mozna spis tva dcera, nevim.

                              Taky jdu na lyže, když je třeba hnusně, chcije a je jasné, že nahoře to nebude lepší. Ale, že bych si to užíval…

                              0 0
                              • Martin  

                                no když chčije tak jdeme v Praze do posilovny

                                nebo Vypich, ale to je tristní

                                0 0
                              • mr.antik  

                                Tak 2× týdně (když není vyloženě hnus) tak mě to večerní, o samotě, přijde mnohem lepší než o víkendu za světla. A beru to ještě jako zábavu a udržení váhy. O víkendu, to by zas musel člověk ráno na 7:30…

                                0 0
                                • Barak  

                                  Jenže, ty jsi z Jablonce. Řeč je o tom, že skočíš večer po rachotě v Praze do auta a jedeš se na otočku sklouznout…

                                  0 0
                                  • mr.antik  

                                    Tak z té prahy to máš táky nějaký čas domů, někdo třeba půl hodiny, to musiš odečist. já taky nejedu z práce ale domu a pak nahoru, což dá klidně hoďku… ale zpátky je to veselejší…

                                    Být z prahy tak si radši ezmu pár střed volno a je to v klidu.

                                    0 0
                                    • Barak  

                                      Jasně, že je rozdíl, jestli bydlíš/děláš na Čerňáku a nemusíš se prokousávat přes Prahu, což ti hodí v odpoledním provozu třeba 30–60 minut. Nechci se úplně hádat, jestli to je nebo není kravina. Pro mě třeba jo, protože dělám i bydlím na druhém konci Prahy.

                                      Jinak s tím volnem máš samozřejmě pravdu, obvykle si beru pondělky nebo naopak pátky a protáhnu si prostě víkend. I když rubačka tři dny po sobě celkem bolí.:-)

                                      0 0
                                      • McBlacky  

                                        Ta od tebe je lepsi jet k Mytu nebo Beroun kdyz je. Pro me to je 2:30 obe cesty a to se da-prace Vysocany a bydlim u spojky se Strasnicich. Vecer pro suchy dalnici se to docela valit.

                                        0 0
                            • Japhy  

                              Že se do toho montuju, to je fakt Bedřichov jediná možná volba? Třeba na Brdech nebo někde poblíž by se nedalo něco na trénink protáhnout? Chápu že nějaký kolečko na Vypichu vás asi nevytrhne, ale prosedět 4 hodiny v autě kvůli dvěma hodinám běžek…

                              Se mi to plácá s Dlouhou Loukou a Adolfovem do 40 km od baráku.

                              0 0
                              • Martin  

                                z Prahy je to jednoznačně nejblíže

                                tedy blíže by byl ten slavný areál Vesec pod Ještědem, jenže ten je dobře známý tím, že tam nikdy není sníh… vlastně nepamatuji kdy se tam naposledy dalo lyžovat, kromě té slovutné ostudy, pro kterou Neumannová bagrovala na Jizerce spící jezevce…

                                Brdy jsou pro turisty, občas tam něco napadne, ale to jsou tristní podmínky a není to pro trénink, navíc to ani časově není blíže

                                občas se lyžuje kolem Ondřejova, ale to není o mnoho lepší než Brdy a na trénink až na výjimky také tristní

                                bejvávaly občas dobré podmínky v Krčském lese, ale to už je let…

                                a jak jsem již uvedl, netrávím tím výletem 4 hodiny v autě, ale tak cca, tam i zpět, 2,5 hodiny

                                takový náš běžný zimní středeční modus operandi:

                                14 hodin odjezd z Letné

                                15.15 příjezd

                                15.30 začátek tréninku

                                17.30 konec tréninku

                                17.45 odjezd

                                19 hodin zpět v Praze

                                samozřejmě může být někde dopravní komplikace a situace je horší

                                0 0
        •  

          více méně souhlas, proto jsem psal určení pro turistu/kochače, je fakt že od nové louky k hřenínku či zpět je to trošku dřina :-) , na anti freeze jsem pozapomněl, loni jsem ho aplikoval jednou za čas, rozhodně né před každou vyjždkou

          0 0
          • Martin  

            je dobré ho aplikovat pokaždé, pro jistotu, i když nejsou namrzající podmínky, ideální je ten flourový Swix nebo Rex, to pak ty lyže docela i jedou

            ovšem chce to lyže vyšší tvrdosti než jaká vyjde z tabulek

            0 0
        • novas752  

          Zevrubná příprava = nastříkáš to protimrznoucim sprejem a hotovo, ne?

          0 0
          • McBlacky  

            to ani nepotřebuješ, já je teda žehlil zatím jen jednou ale normálně bez ničeho. Prostě dotáhneš žehlu na dva centimetry k mohéru a hotovo. Zas tolik bych to neprožíval. Z povahy mohéru to není na věky stejně.

            0 0
            • Martin  

              tak to jsem nezkoušel, žehličkou to snad spálíš, ne?

              normálně fluorový anti-ice od Swixu nebo pro fajnšmekry Rex Hydrex, ale ten už se prodraží

              0 0
              • McBlacky  

                já myslel že vyžehlím skluz a na mohér seru :) max ho máznu tím anti ice

                0 0
                • Martin  

                  jo tak to jo, já už myslel že se žehlí moher proti námraze, že mi něco uniklo

                  0 0
          • Martin  
            • ještě skluzné plochy musíš připravit
            0 0
      • mr.antik  

        já se letos na jakoukoliv investici do lyží vykašlal…

        0 0
    • Dr.Jackyll  

      S dovolením využiju tohle vlákno, vypadá to, že se tu sešlo pár expertů. Mám od loňska běžky Sporten Perun Pro skin s mohérovou vrstvou. Je to kratší běžka typu fitness, délky 182cm na váhu 80–95kg. Já mám s výbavou kolem 85kg a neodrazím se z nich ani kdybych se rozkrájel. Je možné, že jsem měl jít do kratší délky? Techniku mám bych řekl lehce nadprůměrnou. Chtěl jsem běžky na klasiku v špatně upraveném terénu.

      0 0
      • Martin  

        kolik měříš prosím tě, že máš klasičky 182???

        0 0
        • Dr.Jackyll  

          Měřím sice 184cm, ale na stránkách sportenu je udávájící parametr váha člověka – asi je ta lyže širší, tvrdší a kratší kvůli ovladatelnosti. Jejich profil je 51–46–48. Přešel jsem z backcountry běžek délky 185, takže mi to nepřišlo zvláštní. Jinak normální úzké běžky jsem vozil délky 205cm.

          0 0
          • Dr.Jackyll  

            Navíc mám přesně opačný problém, než jsem čekal. Běžky se chovají jako nenamazané.

            0 0
            • mr.antik  

              nešlo by to někde nechat změřit? tam by ti řekli kde je chyba

              0 0
              • Dr.Jackyll  

                Ještě mě napadlo zkusit změřit stoupací komoru listem papíru vsunutým pod skluznicí. Otázka je, jestli to půjde, když je tam ta mohérová vrstva.

                0 0
                • plzakj  

                  Tak zkusit to muzes. Jestli ti projde papir pod moherem. Na rovny desce, tak je neco spatne. Ale v opacnym pripade to neznamena nic.

                  0 0
                • Martin  

                  to je k ničemu, papírkovou metodou se měří hladké lyže a samozřejmě nenamazané, i kdybys tak něco naměřil, tak jak pak upravíš komoru, která je už předem daná?

                  0 0
                  • novas752  

                    No hlavně co by tim zjistil. Když se z nich nedokáže odrazit, jsou pro něho prostě příliš tvrdé a nedokáže skin zatížit.

                    0 0
                  • scoty  

                    ty Peruny jsou prostě na pytel, kdysi jsem měl tu čest…

                    0 0
                  • d  

                    No a jak teda trefím ty správné mohery (obecně) pro sebe? Prostě jen pohledem do tabulky? To asi ne.

                    0 0
                    • Martin  

                      napřed výšku, +25

                      pak se podívej do tabulek a vem ty na dolním okraji

                      pokud chceš jezdit sportovně a máš odraz tak o kategorii tvrdší

                      samozřemě toto nelze, když je člověk tak těžký, že se sotva vejde do těch nejtvrdších, ale (aniž bych tím chtěl urážet tlouštíky) pokud je člověk vyšší hmotnosti, tak zase sportovní jízdu moc neřeší a s těmi nejtvrdšími relativně vystačí

                      0 0
          • Martin  

            no on Sporten je kapitola sama pro sebe, ale o tom teď psát nechci

            běžky se vždycky vybírají podle výšky postavy a v délce, která ti vyjde pak volíš tvrdost podle váhových tabulek

            na 184 cm bys měl mít rozhodně 210 / 207

            jinak k tomu odrazu, pokud se ti nedaří (a předpokládám, žes to zkoušel na více druzích sněhu, tudíž to nebude vhodností mohéru pro daný sníh) a tvrdost máš, jak píšeš, vhodnou, bude to špatnou technikou

            doporučuji nechat se někým natočit na kameru a kouknout se na to

            a pilovat techniku ježděním bez hůlek

            0 0
      •  

        někde jsem četl že sportenu moc mohér nejde

        0 0
        •  

          pocitově třeba mohér od salomonu mě připadá lepší než Twin skin od fischeru

          0 0
          • Martin  

            ano, Salomon je v mohéru o kousek dál

            0 0
          • peter6160  

            Mám na skušku fischer twin skin pro, bohužial zatiaľ sa nedajú otestovať na snehu. Bežky sú 207cm, ja mám výšku 182cm a vahu s vecami pripadne batoh 94–95kg. Skušal som papierovú metodu a pri pohybe papiera smerom k päte od začiatku skinu som musel posunúť viazanie na –1 aby to bolo ok. Sú bežky pre mna vhodné alebo zvoliť radšej xtra stiff? a v akej dlžke? 197? 202? Vďaka

            0 0
            • Martin  

              déku máš ok, kratšími získáš jen horší skluz, nic jiného

              s tou vahou bych šel rozhodně do extrastiff

              0 0
              • peter6160  

                Pravé toho sa bojím, že skracovaním dľžky pojdú pomaly, prípadne kvoli tvrdosti bude drhnuť skin. Mám radšej volit xtra stiff 207cm pre vahu 105 – viac ako 120kg?? alebo ostať pri 207 stiff?

                https://www.fischer-shop.cz/…-ifp-2018-19

                0 0
                • Martin  

                  záleží jaký máš odraz a zda preferuješ lepší skluz, pokud dobrý odraz a preferuješ skluz tak extrastiff

                  pokud ti na skluzu nesejde a odraz máš špatný, zůstaň

                  0 0
                  • peter6160  

                    Dikes za odborné rady, ak by som vymenil za 202cm xtra stiff nebude to vhodný kompromis? Alebo to naozaj zhorší sklz.

                    P.s. na sklzu mi záleží a s technikou si ma teraz dostal ale myslím že je ok.

                    Obavam sa ze tie 207cm xstiff budu tvrde a prave na tvrdých a ľadových stopách ako sú v popisoch určené budú podklzavat. Co ty na to.

                    0 0
                    • Martin  

                      problém je, že tohle ti nikdo takhle na dálku neřekne a kdo ti to řekne tak si nevidí ani na špičku nosu

                      202 místo 207 ti nijak zásadně skluz nezhorší, ale prostě čím delší tím lépe jedou

                      důležitější ale je, aby ta 202 nebyla už zbytečně měkká, protože víc se na skluzu bude projevovat případné zadrhávání o mohér než samotná délka lyže

                      já bych osobně na tvém místě zjistil u Fischera (o zastoupení v ČB, www.sfcb.cz, paní Smržová) kdy budou mít nějakou předvádění akci, kde bude možné si vyzkoušet testovací běžky a podle toho posoudil vhodnost, do té doby bych jezdil na tom co mám

                      možná by mohli mít testovačku na Šumavském maratonu, protože Fischer podporuje oddíl, který tento závod pořádá, ale to se jen domýšlím

                      0 0
                      • peter6160  

                        202cm xtra stiff je od 95 kg cize by som bol na spodu vahy ono ve fischeru mi ponukaju 197cm xtra stiff co uz sa bojim zhorsenia sklzu. A co sa tyka testovania som zo Slovenska tu v BA nieje nič jedine mozno Tatry

                        co vybrat?

                        207cm stiff (viazanie mam na –1)

                        202cm xtra stiff (kompromis nad 95kg)

                        207cm xtra stiff ( tvrde nad 105 kg)

                        0 0
                        • Martin  

                          no tak asi bych vzal ty 207 extra stiff

                          minimálně proto, že pak budeš mít dvoje běžky a budeš si moci vytestovat které ti líp sedí a druhé prodat

                          jinak se takhle těžko radí, pokud píšu 207 extrastiff, předpokládám že máš dostatečně kvalitní odraz, řekněme lepší než průměrný

                          0 0
                          • peter6160  

                            Ak pozrem vyssie modely trebars fischer twin skin race alebo carbon prípadne vyššie vzdy sa dostanem len na 207 stiff su tieto tvrdšie ako tie twin skin pro? alebo maju rovnaku tvrdosť? Meral to niekto realne flextesterom.

                            P.S: posledná možnosť schudnúť ;)

                            Inak veľká vdaka za každú radu.

                            0 0
                            • Martin  

                              obecně čím vyšší řada lyží, tím více tvrdostí nabízejí

                              třeba Twin skin carbon má tři dvrdosti, kdežto twinskin race má jen dvě

                              konkrétní doporučené hmotnosti musíš dohledat v tabulkách výrobce

                              0 0
        • McBlacky  

          Sportenu moc lyze nejdou obecne. Flame now…

          0 0
          • Martin  

            prý se to lepší, no ale říkají to zatím jen lidi od Sportenu, takže…?

            každopádně já měl jednou doma na servis Sporteny a to jsem ještě neviděl, ty lyže vůbec nešly namazat, být moje tak si je nenechám ani jako čtyřky na kámen

            0 0
            • Vrci  

              …se to lepší… Horšit se to nemůže, to je pravda. Další možností je stagnace.

              0 0
            • ziki007  

              Hele Trepi, nový závodní klasičky jsem testoval, je to výborná lyže, klidně bych je bral…Fous si docela pěkně ošéfoval výrobní proces, zdvojnásobili počet koníků na lisu, takže můžou ladit do aleluja a s jeho sbírkou rychlých lyží má i dostatek vzorů. Akorát měli na jaře zatím formy jen na délku 206 / 202, ale to snad za léto zmákli… Jinak kdo by nechtěl Sporten, může mít Kästle .-)

              0 0
              • Martin  

                a ty teď jezdí Smutná, ne?

                0 0
                • ziki007  

                  Co vím, tak Sandra Schützová.....

                  0 0
                  • Martin  

                    pravda, smutná jezdí Fischer a Sporten-Kastle Ročárek a Schutzová

                    jinak já měl kdysi Bohemky od kluků z Dukly a byly to jedny z nejlepších lyží co jsem kdy měl

                    0 0
                    • McBlacky  

                      prý ty první Bohemky pro závodáky měli skluznici co se dávala na RCSka, což byl tenkrát top

                      jestli to je pravda nevím.

                      0 0
                      • Martin  

                        možné to je, protože ty lyže jely jako blázen a dobře i držely na zmrzlém podkladu, je to ale 25 let zpátky

                        0 0
          • Barak  

            Prý by se mělo začít blyskat na lepší časy.

            0 0
            • Martin  

              tvrděj Fousek a Petrásek, oba poněkud zaháčkovaní ve Sportenu

              0 0
              • Barak  

                To bez debat. Ale, jestli je bude jezdit Ročárek…

                0 0
                • McBlacky  

                  To me taky zarazilo. Na fischeru mu to celkem jelo

                  0 0
                • Martin  

                  takhle – bavíme se o běžné produkci na krám, tam jsou rozdíly mezi značkami statisticky v tom jakou má běžný lyžník šanci narazit na dobré lyže

                  lyže dělané pro firemního závodníka pojedou dobře, ty umí udělat každý výrobce, viz Bohemky co fasovala Dukla

                  0 0
                  • Barak  

                    Není mi úplně jasné, proč by na krám záměrně dělali lyže, které nikdo nekupuje, když by uměli udělat lyži, která jede.

                    0 0
                    • Jaarque  

                      Třeba proto, že dobrou skluznici chtějí všichni, ale dá se jich vyrobit jenom omezené množství. Výrobci skluznic jsou na světě, tuším, dva. Výrobci lyží od nich skluznice nakupují. Výroba skluznice probíhá tak, že se plast ze kterého se skluznice vyrábí, stáčí do válců, kdy jádro válce ma nejvyšší molekulární hmotnost a právě z něj se řežou ty nejkvalitnější skluznice. A nedostatkové zboží v tržní ekonomice vyskočí s cenou klidně o řád (dva…) výše.

                      0 0
                      • Martin  

                        jo, přesně tohle mi říkal Radim Nyč v době, kdy dělal servisáka Atomicu na SP, takže na tom něco bude

                        0 0
                    • Martin  

                      viz níže zmíněné

                      plus fakt, že stejné lyže se nikdy nepodaří vyrobit stejně

                      tudíž se z vyrobených lyží vybírá, určují se vlastnosti, páruje se

                      ty nejlepší lyže pak jdou smluvním závodníkům a další nejlepší do smluvních oddílů, zbytek na krám

                      0 0
                      • Barak  

                        Jasně, to jsou všechno známá fakta.

                        Ale myslíš, že teď má Sporten o tolik větší produkci lyží v top kategorii, že z nich jsou schopni vybrat takové, které obstojí v nejpřísnějším srovnání, a dříve ne? Podle mě v tom bude něco víc. Možná to, že se spojili s Kästle, možná tam přišli lidi, kteří pomohli i konstrukci lyže. Nemyslím, že jde pouze a jen o skluznici.

                        0 0
                        • Martin  

                          vždyť já nic takového netvrdím, naopak

                          • nejde jen o skluznici, ale jde i o konstrukci a správné spárování
                          • nemyslím si, že se Sporten nějak výrazně posune, určitě umí vyrobit pár kvalitních závodních lyží individuálně přesně pro Ročárka, to s velikostí produkce ani nesouvisí, dokonce bych řekl naopak, že toho snáz dosáhne menší firma s menší produkcí, pokud se nebude jednat o výběr z produkce, ale doslova o zakázkovou individuální stavbu

                          já osobně bych si Sporten nekoupil

                          0 0
                          • Barak  

                            Tak na tom posledním se shodnem.:-)

                            0 0
                            • Martin  

                              já myslím že i nad tím ostatním

                              on je tu obecně komunikační problém, že jak letí ta diskuse, leckdy se původní sdělení tak nějak záhadně zamotá, že nakonec to vypadá, že subjekt tvrdí pravý opak

                              podtrženo sečteno chci jen říct, že:

                              Sportenu se kvalitní běžky (tak kvalitní, aby statisticky měl normální člověk na krámě šanci koupit od nich dobré běžky) prostě vyrobit nedaří

                              ovšem zkušenosti a potenciál na individuální výrobu několika párů kvalitních běžek pro určitého závodníka mají (s tím se však potká Ročárek, nikoli Franta Devátej někde na krámě ve Sportissimu)

                              0 0
                              • Barak  

                                Člověk do toho nevidí, ale když se nad tím zamyslíš… Umíš udělat dobrou lyži, ok. Máš k dispozici asi lepší skluznice, máš know-how na konstrukci lyže atd. Pokud jich uděláš málo a nezhodnotíš to v prodeji, jsou to vyhozené prachy. A že to nebudou malé částky, je jasné. Navíc, kdo u nás na laufy kouká, že jo. Asi je to hlavně o testování než o nějaké velké reklamě.

                                Z toho mi tak nějak vychází, že se možná „něco“ stalo (příchod kvalitních lidí, získání know-how… nevím) a prostě by mohli začít dělat kvalitnější lyže. Tím oslovit zákazníky, kteří jsou ochotni nechat za lyže víc peněz než někdo, kdo kupuje ve Sportissimu.

                                Teď bych si je nekoupil, ale rozhodně bych měl radost, pokud by se jim to podařilo. Takže, neříkám, že to tak je, ale celkem bych jim to přál. A pokud by ty kvalitní lyže začali dělat a měl bych v budoucnu šanci, že bych za lyži Sporten v cenovce 10K koupil kvalitní produkt, klidně bych do toho šel. Do Fischeru se mi nechce už kvůli tomu, že je jezdí celé Jizerky.:-)

                                0 0
                                • Martin  

                                  ale ono se jim to právě že zhodnotí, sice dobré lyže bude mít jen Ročárek, ale většina lyžníků, co do toho nevidí, si řekne, že to bude dobrý, když to jezdí Ročárek …a koupí si špatně jedoucí lyže

                                  Fischer je asi největší šance na slušnou lyže při náhodném výběru (myslím to statisticky), proto je jezdí většina Jizerek, celé ne, ale většina

                                  0 0
                                  • Barak  

                                    Možná máš pravdu. Ale upřímně, kdo kouká na laufy? Většinou lidi, kteří na běžkách sami jezdí a dálkové lyžování je zajímá. Ty moc kupovat Sporteny nebudou, mají trochu přehled. A ti ostatní diváci… pokud v přenosu bude vůbec Ročárek v záběru, detailna jeho lyže určitě ne, na pódiu taky ne (bohužel).:-) Při komentování v přenosech se konkrétní značky neřešej. Takže reklama z mého pohledu nula. Spíš bych tedy řekl, že půjde o dobrého testera, která přispěje k dalšímu ladění.

                                    0 0
                                • mr.antik  

                                  U Sportenu bych spíš typoval, že dělají ještě nějakou jinou značku a svezou s tim.

                                  Docela by mě zajímalo, kolik lidí, kdo jezdí tak nějak víc a líp, kupuje nový lyže na krámě

                                  0 0
                                  • Martin  

                                    dělají například levné modely Madshus

                                    0 0
                              • Nikovlas  

                                Já si loni koupil skatový Sporteny. Přiznávám, že tovární struktura fakt moc nejela, až jsem z toho byl trochu nešťastnej. Fakt je, že jsem je jezdil jen v lepších podmínkách, takže prakticky jen závody – možná bývaly chtěly nejdřív trochu rozjezdit… Nicméně jsem to prostě nevydržel a přejel skluznici Kuzminem (speciální ocelová škrabka) – a teď už jedou slušně. Nemám patery skejty, abych srovnával, co je absolutně top – ale z běžného srovnání – když člověk nepráší – neztrácej. A na K70 jsme taky neprášili – mazali jsme nějakej starej Polar – jelo to srovnatelně jako prach (ale o dost levněji) – a mě určitě nejeli hůř než ostatním (a nikdo okolo neměl cokoli horšího než dobře rozježděný topmodely – jestli po závodnících, to nevím). Takže po sezóně můžu říct, že ta tovární uni struktura mi fakt nejela (prvních 50–100 km), ale po přestrukturování už jsou v pohodě. Když je člověk sežene za dobrý prachy, tak to podle mě není špatná lyže.

                                0 0
                                • Martin  

                                  v zásadě máš pravdu, ale bacha – Kuzmin není přestrukturování!!!

                                  a hlavně – Kuzmin se pak už nemaže

                                  celá ta myšlenka Kuzmina spočívá v tom, že škrabkou uzavřeš strukturu, lyže tím ztratí schopnost přijímat vosk, ale také výrazně snížíš schopnost přijímat špínu, která brzdí

                                  dobře kuzminovaná a kartáčovaná lyže jezdí cca jako LF vosk, tedy proti HF či prášku budou mít napřed klasicky připravené lyže vždy velkou výhodu, ovšem postupem času se ta výhoda ztrácí a na dlouhé špinavé trati je později Kuzmin dokonce rychlejší, specificky na K70 na špinavém jarním sněhu není Kuzmin vůbec od věci

                                  jinak ještě technicky k loňské K70 – mrzlo, byl přemrzlej prašan, typicky sníh, kde již má prášek minimální význam, kde se jedná o suché tření a rozhodující je konstrukce lyže a ultrajemná prašanová struktura a speciální vosky, které fungují jako tvrdidlo, například Rex Inari )taky prášek, ale neplést s práškem ve smyslu 100% fluor, Inari fluor neobsahuje žádný, protože na přemrzlý prašan to nemá význam)

                                  0 0
                                  • Nikovlas  

                                    Kuzminem kompletně odstraním původní strukturu a na skluznici zbude pouze struktura zanechaná tou nerovnou hranou. Takže to je přestrukturování.

                                    Kuzmin „se nemaže“, ale když chci využít výhod fluoru, můžu ho úplně klidně namazat stejně jako jakékoli jiné lyže, což už s úspěchem nějakou dobu praktikuju. Když jsem na kuzminovaných lyžích chtěl jet něco dlouhýho ve vlhku, prostě jsem je natáhnul HF a naprášil a jeli podobně jako kterékoli jiné naprášené lyže – s tím, že ke konci možná míň zpomalovaly, protože jsou „odchlupacené“. Nevidím důvod, proč to nemazat.

                                    Jo a na té loňské K70 jsem byl, takže mám zhruba představu, jak to tam vypadalo – proto jsme neprášili, ale použili ten Polar (který je taky v sypké formě podobné prachu) – což je prostě tvrdý parafín.

                                    0 0
                                    • Martin  

                                      nechci se s tebou hádat, protože vím, jak funguje kuzmin, ale on strukturu neodstraňuje, ale uzavírá

                                      proto také z kuzminování zůstává takový ten šedý bordel a skluznice neubývá, resp. ubývá v mikromilimetrech, poznáš to snadno třeba podle nějaké rýhy ve skluznici, i když bude malá, tak kuzminem jí nevyškrábeš i kdyby ses u toho zbláznil

                                      mazat vosk nebo sypat prášek na kuzmin můžeš, ale nebude to mít vůbec žádný efekt, to jsou jen vyhozené peníze a ztracený čas

                                      0 0
                                      • Nikovlas  

                                        A tys to zkoušel mazat? Já totiž jo. Na stejnym sněhu na sucho a pak s HF.

                                        0 0
                                        • Martin  

                                          jo, jo, nejde o to, že to sám Leonid přímo zavrhuje, dost jsem si s Kuzmin hrál už od roku 2012, zkoušel jsem i kombinaci s voskem a taky s tekutinami a gely, nic z toho mi nevyšlo, takže poslední 4 roky jsem používal kuzminované lyže jen na trénink, teď s rozvojem tekutin jsem upustil i od toho a kuzminované lyže mám už jen jako čtyřky na kámen

                                          v podstatě nezavrhuji skluznost kuzmina, ale snadnost jeho použití se mi už nejeví jako výhoda, jednodušší je už pro mě vzít na trénink nebo soustředění HF spreje od Rexe, konkrétně tři spreje řady HF21 a je vystaráno, na jeden trénink kolem 30 km to vystačí, myslím jedna máza, stříknout, rozleštit a jet

                                          taky jsem podobně došel k fluorovým blokům, vyjde to jako by draho při pořízení, ale vydrží ti ten blok strašně dlouho a jedna máza je pak za pár korun, takže když se chci projet jo pořádně a chci sebou tahat vrtačku a roto kartáč, vezmu bloky, za studena blok na skluznici, přejet roto korkem a roto žíní a jede to jak blázen a vydrží ještě déle než tekutina

                                          oboje ovšem obnáší dobrou domácí přípravu, tj. proparafínované a fluorem čištěné lyže, to zas u Kuzmina nepotřebuješ

                                          ovšem já se doma s lyžema mrcasím rád

                                          pokud by ses však vydal touhle cestou tak kuzminované lyže musíš dát napřed brousit na kameni

                                          0 0
                                          • mr.antik  

                                            Já se s lyžema rád nemrcasím – co to jsou ty spreje nebo tekuté vosky, HF/LF? Něco serióizního? Vím že dřív se dělaly tekuté parafíny jako taková poslední záchrana na dojetí nebo na turistiku.

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              dělají se obvykle jako vosky Ch, LF, HF a F, ty čisté fluory se používají na mázu a prášek jako urychlovače

                                              hodně se to ale vyvinulo a dnes už třeba Rex (a zdaleka ne jen Rex) nabízí řadu liquidů, které vydrží podstatně déle než jen na pár kilometrů jako dřív

                                              také se již objevují tekutiny typu HF+, tedy obohacená HF, která mají vlastnosti mezi HF a práškem

                                              výdrž tedy vyšší, aplikace jednoduchá, ale stále to vyžaduje mít poctivý základ v dobře pečované, čištěné a parafínované lyži

                                              můj doporučený postup (začněme od minulé jízdy):

                                              roto kovový kartáč

                                              fluorový čistič

                                              roto ocelový kartáč

                                              HF nebo LF

                                              škrabka, nylon, filc

                                              a taskto připravené lyže pak třeba týden jen

                                              liquid HF+

                                              roto žíně

                                              roto filc

                                              po tréninku roto kov, čistič atd.

                                              0 0
                                              • mr.antik  

                                                jasně, takže to žehlení rozhodně nenahradí ale řekněme jen prodlouží vlastnosti

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  úplně tak bych to nenazval, byť v podstatě je to tak, že liquid ti žehlení nenahradí

                                                  jde prostě o to, že liquid potřebuje dobřep řipravenou lyži, tedy řádně proparafínovanou

                                                  efekt je pak již hlavně v tom, že třeba na týdenní soustředění, pokud nebudeš během něj závodit a máš dobře připravené lyže, se už bez žehličky obejdeš, stačí čistič s fluorem, kartáč, filc a liquid nebo blok

                                                  na blok je ale lepší rotokartáč

                                                  0 0
                                                  • Martin  

                                                    jo a ještě výborná náhrada základní přípravy lyží, myslím prvního hloubkového parafínování po novém broušení skluznic je fluorový olej Rex

                                                    nanést, nechat působit, čím déle, tím lépe, ideálně několik dní

                                                    setřít a lze parafínovat a hned jezdit

                                                    ovšem má to smysl opravdu jen na suché lyže po broušení, jak je tam parafín tak už ne, vytlačuje to všechne vzduch ze suché skluznice

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    tady jsem se pokusil vyfotit jak vypadá skluznice po broušení strojově struktury pod tím olejem

                                                    je to jen mobilem, ale jsou tam dobře vydět bublinky vzduchu jak je vytlačován ze struktury, situace třetí den po aplikaci

                                                    0 0
                                                  • mr.antik  

                                                    Tak jsem byl navštívit rodiče, u nich skladuju běžky a zjistil jsem, že je všecko bez vosku, přitom jsem myslel že jsem to na jaře napustil… Kouknul jsem, co stojí tahle vodička a protočily se mi panenky i když chápu že spotřeba asi bude malá…

                                                    Nicméně co teď? Vyčistit a napustit nějakým měkkým LFkem?

                                                    0 0
                                                  • mr.antik  

                                                    nebo nechat rovnou raději vybrousit a nastrukturovat? pokud si pamatuju tak strukturováno bylo u nyče naposledy v únoru… vyložený šedivák na žádných lyžích není…

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    tahle vodička se nepoužívá na vysušené lyže, ale na lyže po nové broušené struktuře

                                                    jestli tvé lyže strukturovat nevím, já dávám dělat struktury nejvejš jednou za dva roky a u dobře jedoucích lyží ani to ne

                                                    suché lyže opakovaně proparafínuj

                                                    0 0
                                                  • mr.antik  

                                                    jasně, koupim asi baseprep na a dám jim trošku péče

                                                    0 0
                                                  • McBlacky  

                                                    Blok myslíš ty kostičky od Rex 20gr co stojí 3200kč?

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    jo, jo, u čistého fluoru máš tři možnosti:

                                                    1. prášek
                                                    2. sprej nebo gel
                                                    3. blok

                                                    prášek má vysokou spotřebu, je drahý, ale zase nejúčinnější a jeho aplikace vydrží nejdéle

                                                    sprej a gel se používá jen jako speed na prášek na první kilometry

                                                    blok taky, ale vydrží déle a lze ho i zažehlit a pak je to levná a účinná varianta, vydrží opravdu dlouho, zatím co prášek musíš sypat a je tak na 12–20 namazání, blok lze rozetřít za studena a pak zatřít rotokorkem nebo přejet žehličkou a jeden ten blok ti vydrží podstatně déle

                                                    navíc to při aplikace není jak na frontě I. sv. války po útoku bojovým plynem

                                                    0 0
                                                  • kokoska.rokoska  

                                                    Zajímavé info, díky!

                                                    Můžeš odhadnout, prosím, kolik km Ti „blokem“ natřené skejty opravdu jedou v popisovaném scénaři na soustředění, kam přivezeš super promazané a opravdu slušně jedoucí lyže a během týdne jen čístíš a patláš „blokem“?

                                                    S věkem už mě to žehlení nebaví jako dřív :-) A zajímá mě to pro kategorii, „malinko svižnější turista“, nikoliv opravdový závodník…

                                                    0 0
                                              • Pán z Dubu  

                                                To běžkování je hrozně složité. Už jen vybrat správné lyže: konstrukce, krojení, skluznice, délka, tvrdost… Pak ty struktůry, vosky aby to jelo i nepodkluzovalo, čištění, žehlení, kartáčování… a pokaždé zas a znova. Nakonec to ani třeba nefunguje dobře – dozadu smeká a dopředu nejede. U klasiky je neslabším článkem, že se musí na každý odraz zastavit lyže. Chtělo by to vymyslet nějakej elektropohon – ať se ty lyže nezastavujou a jedou jen dopředu.

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  jo, e-lyže

                                                  a Trepifajxl se bude muset rozčilovat i na forumbezky…

                                                  0 0
                                                  • petrx  

                                                    Tak e-lyže už vyrábí Madshus, akorát to neslouží k pohonu :-D, ale ke zjednodušení správného výběru lyží na míru + k nějakým těm „chytrým funkcím“

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    jo, to je kód k párování

                                                    ale radši tu o tom moc nepiš, nebo se tu objeví ten pitomec ET pozemšťan a začne tu s teorií o ušetřených wattech :-)

                                                    0 0
                                              • peter6160  

                                                Aké máš skúsenosti s ošetrením skinu co je najlepšie na čistenie alebo proti namrzaniu. Tie pripravky od fischeru ?? Ja používam skĺzne vosky od Toko stupacie swix a toko a na skin co? Dikes

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  hele, já skiny nejezdím, jen jsem je zkoušel a dal pryč, protože mi to nevyhovovalo ve skluzu

                                                  můžu obecně sloužit co se týká sprejů proti namrzání, ale péčí o skin ne, zkus Zikiho

                                                  0 0
                                                • Jaarque  

                                                  Fischer a Toko jsou, co jsem slyšel, jedno a to samé. Hodně si lidi chválí Rex. Určitě bych se nebál Swixu, než něco pustí na trh, tak to vždy zcela vychytají. Letos ozkouším první sezónu, jsem vybaven fischerem…

                                                  0 0
                                        • Martin  

                                          a ještě upřesňující dotaz:

                                          vzal si tedy jedny perfektně kuzminované lyže a v testu na skluz ti jely dál poté, cos na ně aplikoval standardně HF?

                                          podmínky se mezi testy jen kuzmin a kuzmin+HF neměnily?

                                          0 0
                                          • Nikovlas  

                                            Já to nijak exaktně neměřil. Před závodem jsem vzal nakuzminovaný lyže a projel je na mokrym sněhu. Nezdálo se mi to nic moc, tak jsem šel do buňky, zažehlil HF a vykartáčoval do čista a subjektivně jely líp. Víc jsem to neřešil.

                                            Pořád mi uniká – proč by vykuzminovaná lyže s HF měla jet hůř než lyže se strojovou strukturou s HF?

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              protože lyže po kuzminování nemá jak přijmout vosk, je to vlastně ten úplně základní princip Kuzmina, uzavření struktury

                                              0 0
                                              • Nikovlas  

                                                Ale účelem není přijmout vosk, ale přijmout z něj ten fluor. Veškerou přebytečnou vrstvu vosku se stejně snažím odstranit kartáčem.

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  dostat dovnitř a seškrábat, to co je uvnitř pak tvoří na skluznici povrchové napětí

                                                  0 0
                                          • Nikovlas  

                                            Jenom ještě k jedné věci:

                                            Sám jsi se opíral o to, že Kuzmin tvrdí, že na kuzminovanou lyži nemá smysl dávat HF. Nooo – Kuzmin tvrdí, že celkově parafínování je na prd a že kuzminovaná lyže jede stejně jako naprášená atd atd. A oba víme, že to platí jen ve velmi specifických případech – jinak prostě nejede – jak píšeš – kuzminovaná lyže obvykle jede jako LF a na tréninkový lyže je to prostě supr řešení bez práce. Ale na závod je to obvykle nedostatečný.

                                            Moje osobní zkušenost (subjektivní – bez měření) je, že Kuzmin kecá v tom, že kuzminovaná lyže je lepší než běžná lyže s HF nebo dokonce s prachem – naopak – obvykle je horší. Navíc si myslím, že Kuzmin kecá, že HF nezlepší vlastnosti kuzminované lyže.

                                            Obecně jsem názoru, že když člověk nemá lyže, o kterých vyloženě ví, že jedou, klidně je může vzít kuzminem a jezdit na nich na suchejch – a když potřebuje zrychlit, HF na tom zabírá podobně, jako zabírá na běžné struktuře – prostě tam dostaneš fluor.

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              samozřejmě že kecá, resp. přehání to, jako každý výrobce

                                              stejně tak není špatnej nanogrip, ale zdaleka není tak univerzální, jak tvrdí výrobce, stejně je to se všemi

                                              zase ale proč by Kuzmin zatajoval možnost zlepšení skluzu použitím vosku, když by to bylo jen v jeho prospěch, on sám vymýšlí speciální strukturovače a následně parafínovací válečky, jenže to právě potřebuje napřed ten strukturovač a tak nějak to i vyráží původní smysl celého kuzminování

                                              za mě jedna z více technologí, která má pro někoho smysl, ale není samospasitelná, ani zdaleka

                                              větší šanci dávám liquidům, tam se svět tak nějak ubírá

                                              0 0
                                              • Nikovlas  

                                                Kuzmin zhruba tvrdí „Materiál kvalitní skluznice má lepší hydrofobní vlastnosti, než HF vosky, ale je chlupatý, takže ho musíte parafínovat, abyste ty chlupy schovali. Moje škrabka chlupy "oholí“, takže vaše skluznice bude lepší než HF, takže je pak nesmysl to tam dávat."

                                                Jestli tvrdí, že jeho skluznice je lepší, než HF, logicky nemůže doporučovat její překrytí HFkem. Připouští pouze „čistý“ fluol, který má údajně ještě o malinko lepší hydrofobní vlastnosti. A protože dělá všechno po svym (běžky, MTBO… to je taky zajímavá kapitola :-) )… tak má ten svůj vlastní strukturovač a fluorovej buben a fluorovej kartáč a já nevim, co ještě. Já vlastně i věřím, že to určitym způsobem funguje a může to dávat smysl – i když třeba ne v takové míře – ale zatím jsem do těch jeho dalších věcí neinvestoval a asi ani nebudu.

                                                Z té jeho teorie si beru to, že skluznice není porézní houba.

                                                Myslím si ale, že i kdyby HF – jakožto ten bloček fluorového vosku – měl horší vlastnosti než ta skluznice, tak ale když ten vosk aplikuju na skluznici a vykartáčuju, přenesu na skluznici část toho fluoru, který její vlastnosti vylepší. Nepojedu totiž na bloku HF-parafínu, ale na skluznici s částečkami fluoru. A když tam zažehlím prach, dostanu ho tam ještě víc. Objektivně to potvrzené nemám, ale subjektivně mi to tak funguje.

                                                A jako ne úplně objektivní příklad – když jsem jel v NMnM na akádě na svých relativně nových sportenech na HF a kamarádovi půjčil svoje starý vykuzminovaný Fischery taky přetažený HFkem (a poškrábaný s orvanejma hranama) – tak to nejdřív jakž takž šlo, ale v posledních kolech (cca 15–20 km) jsem fakt brečel – skopce mi ujel tak, že jsem prostě neměl šanci se ho udržet. Ale to se vracíme k tomu, že ta skluznice na Sportenech prostě rychle zpomalila.

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  čistý fluor je lepší než HF, protože čistý fluor je téměř 100% fluor, kdežto HF je tak cca 70% fluor, ovšem to ještě samo o sobě nedokazuje smysl použití na kuzminované lyže

                                                  já spíš vidím jako možnost dát na to něco, co nekoresponduje přímo se strukturou, tj. tekutý speed nebo gel, to nejspíš kuzminované lyže urychlí na první kilometry, ostatně něco podobného je právě ten jeho fluorový buben – systém jak to využít bez struktury

                                                  prostě žehlení ať už vosku nebo prachu ne

                                                  0 0
                                                  • Nikovlas  

                                                    Já vím, že HF není 100% fluor, ale nějaký fluor na tu sklunzici díky tomu dostanu. Efekt je nižší oproti prachu, ale cena je zlomek. A nepřipadá mi, že by to bylo zcela bez efektu.

                                                    A proč si myslíš, že fluor z bubnu či tekutého urychlovače se na kuzminovanou lyži chytí, zatímco fluor v prášku nebo obsažený v parafínu ne? Z mého pohledu je rozdíl hlavně v tom, že ty druhé vyžadují vyšší teplotu, aby přilnuly k podkladu, zatímco u prvních je to zaručeno tím, že je fluor rozpuštěný v tekutém prostředku, či je nanesen mechanicky. Jinak si myslím, že mechanizmus toho, jak je jsou částice fluoru přichyceny k materiálu skluznice, se odehrává v neporovnatelně menším měřítku (molekuly?), než když se bavíme o struktuře skluznice v řádu mikrometrů.

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    já ti tohle přijatelně vysvětlit neumím, protože nejsem molekulární chemik, ale vím, že struktura se brousí na lyže kvůli dvěma věcem:

                                                    1. zlepšuje skluz skluznice po sněhu (jemná na prašan a hrubá na jarní bláto)
                                                    2. kvůli absorci vosků

                                                    no a kuzmin strukturu uzavírá

                                                    pozn.: neplést s ruční strukturou, což jsou jen vytlačené drážky fungující ad 1)

                                                    0 0
                                                  • ziki007  

                                                    Pánové, trošku mícháte hrušky s jablky…

                                                    Trocha teorie k problému zde

                                                    Jen potvrdím, že liquidy dávají pro použití s Kuzminem větší smysl, než žehlené parafíny, ověřeno na lidech .)

                                                    0 0
                                                  • Nikovlas  

                                                    Přiznám se, že tahle teorie je na mě už moc teoretická. :-/

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    no ale vždyť přesně to píšu v příspěvku na který reaguješ

                                                    0 0
    • Puamik  

      Mám doma úplně nové (nepoužité) běžky ještě s nápisem Made in Czechoslovakia. A přemyšlím, zda ně ně koupit vázaní a používat je. Běžky mají 210 cm a já mám 180 cm (váha 90 kg). Zkoušel jsem mazací komoru a je to v pohodě. Při zatížení obou lyží je tam prostor a při zatížení jedné lyže se dostanu na podložku. Takže asi by se daly použít. Ale co ta délka, Není to moc dlouhé? Díky

      0 0
      • plzakj  

        Na klasiku v pohode.

        0 0
      • Nikovlas  

        Délka jde. Nevím, jestli se takhle dlouhé dneska dělají, ale kolem 205 se dělají běžně. Na 180 je to ještě cajk.

        Spíš ještě k té komoře – důležité je, aby měla při zatížení obou lyží aspoň nějakou délku – řekněme 60 cm. Pak je otázka, jestli to má vůbec skluznici a jestli to dnes ještě bude použitelná běžka. Chápu, že je zadarmo, ale jestli je s tím spojená investice do vázání, bot, hůlek… tak by bylo nešťastné, aby zážitek kazily strašlivý běžky, které ale byly zadarmo.

        Nicméně pokud by se tohle ukázalo jako slabina, vždycky to vázání můžeš demontovat a dát na jakékoli jiné běžky.

        0 0
        • Puamik  

          No tak skluznici mají :-), jsou to běžky Sporten Polar, na skluznici je Peltonen. Ta mazací komora ma určitě 60 cm. A investice by byla jen do vázání.

          0 0
      • Martin  

        pokud je dokážeš ovládat tak délka cajk, jinak dnes se už 210 vesměs nedělají, spíš 205/207, delší mají tendenci vypadnout v zatáčce ze stopy

        komoru si změř papírkovou metodou

        0 0
        • Vrci  

          S 210 to je bohužel pravda. Měřím 193 a před lety jsem horko těžko sehnal hypersoniky v tvrdým provedení. To to byl ještě model bez NIS desky a nad ním nic nebylo a Neumannová závodila.

          0 0
    • kassar007  

      Neporadil by mi někdo, kde nechat v Praze a okolí Kuzminovat lyže? Do bedřichova na otočku se mi nechce :-)

      Díky

      0 0
      • Barak  

        Proč né? Můžeš to tam rovnou projet, vypadá to, že vyjedou rolby.:-)

        0 0
      • ziki007  

        Poradím ti – hlavně to nech udělat někde, kde mají kuzminovu škrabku skutečně ostrou a vědí co dělají… Pokud ti to někdo slíbí za pětikilo, jdi od toho. Jednou škrabkou uděláš prvotní úpravu solidně tak na 4–6 párech lyží, pak je tupá. Při pořizovacích nákladech a časové náročnosti (cca 1,5 hod /pár) si snadno dopočítáš, za jakou cenu je kuzminování pro servisáka rentabilní.

        0 0
        • kassar007  

          Proto jsem právě psal, abych se dobral nějakého kloudného výsledku. Je mi jasné, že žádná charita to není.

          0 0
    • Martin  

      u Trepifajxla, kde jinde… :-)

      napiš mi zprávu a domluvíme se, ale teď budu do konce týdne na Mísečkách, pak pár dní v Praze a pak zase pryč

      ps.: jinak jak píše Ziki, ovšem škrabky mám ostré

      0 0
    • Katarina39  

      Dobrý den. Potřebovala bych se prosím poradit a nevím kde. Tady vidím aktivní diskusi a v nadpisu slovo běžky, tak zkouším. Sháním starší běžky pro uuuplneho začátečníka, ale aby unesly váhu 130kg a výšku 180,cm…najdou se?moc děkuji..

      0 0
      • Martin  

        klasičky délka 205, tvrdost tu nejvyšší (extrastiff), ale předem upozorňuji, že i tak budou příliš měkké

        0 0
      • mr.antik  

        To asi nenajdou, s takovou extrémní váhou je to o zdraví, jako vážně