• Ceridan

  Ahoj! Doufám, že neurazím s běžkařským dotazem, ale všiml jsem si, že se tu v běžkách dost lidí vyzná a zároveň je tu dost lidí, kteří mají pochopení pro „turistické“ dotazy :)

  Tož jsem stál asi po 20 letech zase na běžkách. Nahrnul jsem si to do obchodu a odešel s výbavou Salomon, boty dvouhrazdičkové „Equipe combi“ a běžky Salomon Equipe 6 combi. Nastudoval voskování, nakoupil nějaké ty vosky a zkoušel lyžovat. Závěry:

  • Na klasiku dobrý, musím trénovat odraz a pořešit ještě mazání odrazovými vosky. Nahoru jsem přiklistýrovávat, dolu to jelo jako namydlený blesk.
  • Na skate nějaké marné, lyže dvou metrové (já 180/78), furt se mi někde pletly, hrany se nezarývaly do namrzlého sněhu (teploty kolem nuly).
  • Hůlky i boty sedí (toho jsem se bál nejvíc).

  Tak si říkám, jestli nezkusit nějaké vysloveně skate lyže, tj. asi by byly kratší, lépe se s nimi manipulovalo, možná širší, tvrdší hrany, tužší vázání, aby lyže tak snadno nevlály. Nejsem si jist, jestli to popisuji dobře.

  Jenže když na to koukám, čert aby se v tom vyznal, třebas takový Salomon má řadu skate Equipe 6, 7, 8 a nějaké vyšší, tam už ani nekoukám. Ať hledám jak hledá, nenajdu někde mezi nimi jasně popsaný rozdíl. Našel jsem teda velikostní tabulky Salomon (i když předpokládám, že bych se při případném výběru lyží nemusel značky držet).

  Může mi někdo, prosím, poradit, jaký je mezi nimi rozdíl a co na nějaké to rekreační projíždění se po tratích upravených i pro skate? Hádám, že tam budou nějaké prvky tvrdosti a prohnutí lyží.

  Díky

  • figur  

   Pokud máš ty 201cm, tak to je pro tebe na bruslení příliš dlouhý, mnohem lepší by byly 188cm. Vybíral jsi asi podle tabulky vah, a to je zavádějící. Ta tvoje délka je tak na klasiku. Ono i u toho kompromisu „kombi“ lyží musíš mít preferenci, jaký styl je ti bližší a ten druhý je nouzovka. Bohužel Salomon má tabulku váha lyžaře = délka lyže (aby to prodavači měli jednoduchý). Pokud bys zvolil těch 188cm, bylo by to lepší na bruslení ale zase na klasiku by ta lyže byla moc měkká (stoupací vosk by se brzy sjel.) U lepších lyží je členění lyží podle délky+tvrdosti+te­ploty sněhu. Jinak ty lyže nejsou špatný, má je syn a já se na nich krátce svezl, aby se nevymlouval na lyže…Prostě kombi lyže jsou kompromis se vším omezením, co k tomu patří.

  • Nikovlas  

   Až si koupíš skaty, jen se utvrdíš v chybě, před kterou by tě každý sportovní běžkař varoval – kombi lyže jsou na prd. Budeš mít sice 2 páry, ale ani jedny nebudou pořádný klasičky… no nic – už je máš, takže teď, co dál:

   Skaty bys měl mít cca 190 cm – takže jestli se ti teď pletou patky, s kratšíma lyžema budou patky o cca 3–4 cm kratší – žádný zásadní rozdíl. Lyže se ti pletou, protože nemáš techniku, špatně přenášíš váhu, máš hodně rozevřený to „V“ – skatové lyže jsou v tomhle samozřejmě lepší, ale není to o tolik. Vázání trochu pomůže.

   Hrany u skatových i kombi lyží jsou stejné – nenapadá mě, proč by u kombi měly být jiné.

   Na ledu nebo uklouzaném sněhu je to vždycky blbý – skatový lyže to moc nezlepší. Pomůže lepší technika a důsledné přenášení váhy – ale i zkušený běžkař s tím může mít problémy.

   Hlavní důvod, proč je lepší mít 2 páry, je, že jeden se voskuje skluzným voskem v celé délce a vůbec nepřijde do kontaktu s tím stoupacím (skate), zatímco druhý má vyměřenou komoru pro stoupací vosk, která je zdrsněná smirkem a skluzné vosky se zažehlují jen do skluzných částí (klasika). Mít pro obojí jedny lyže je prakticky nemožné.

   Navíc už ze samotného principu skluznosti lyží – skate lyže by měla mít takovou flexi, aby se pro danou váhu jezdce dotýkala sněhu ideální plochou – a to i při zatížení plnou vahou, tak i při jízdě na obou lyžích (polovina váhy) – tedy se nijak výrazně neprohýbala. Naopak klasická lyže je vyklenutější a při odrazu ji člověk prošlápně a odrazí se ze stoupací komory, která se jinak sněhu pokud možno nedotýká. Tyto 2 principy jsou dokonale protichůdné, takže je čistě nemožné, aby jedna lyže fungovala správně pro skate i bruslení.

  • Ceridan  

   Ahoj, díky oběma za rady a doporučení. Rok za mnou, problémy stále stejné a jako obvykle jsem se pro skate lyže „probudil“ pozdě, na prodejnách už nejsou :) Každopádně další zkušenosti mě skutečně utvrdily v tom, že je lepší mít dvoje lyže a pak si případně volit které vybrat, než se snažit mít jeden „univerzál“. Nejdřív bych radši pořešil skate, klasiky případně následně.

   • mr.antik  

    záleží co vybíráš, nemyslim že je nutně pozdě, naopak narazíš na slevy… ještě nějaký čas pojezdíš na jarním sněhu, což je prádní zážitek spojený s opalovačkou na slunici, v době kdy cyklisti mrznou na asfaltu nebo se válej v bahně.

    • petul  

     Souhlas, teď začíná nejlepší období nákupu výbavy na běžky. Před několika lety jsem svojí výbavu na začátku března koupil se 40% slevou. Alespoň 20% sleva bude všude. Určitě bych prošel všechny obchody v okolí. Zejména ty opravdu specializované na lyže. Navíc tam jsou schopni kvalifikovaně poradit. A dívám se na meteoradary a na Krušných horách má zítra a pozítří něco dosypat, takže si ještě zapícháme.

     • ELx  

      Obavam se, ze po letosni slusne zime jsou vsechny maloobchody i velkoobchody totalne vybrane a na vyber toho moc nemaji :-)

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.