• Pán z Dubu

    Tak už to snad plnohodnotně začne – rolby vyjely.

    Odkaz na vlákno minulé sezóny https://www.bike-forum.cz/…ch-2017-2018#…

    0 0
    • Barak  

      Sláááva!

      0 0
    • -b-n-x-  

      To uz je tam tolik snehu jo? :-o

      0 0
    •  

      no není to paráda ?

      0 0
      • Kaire  

        Paráda, zavidím Liberečákům kteří dojedou během pár minut v MHD na magistrálu.

        Krušné už také jdou, dneska nebo zítra konečne zase na běžky.

        0 0
    • mr.antik  

      Nevite někdo jak je to široký? už standard na skejt?

      0 0
      • Pán z Dubu  

        Velká rolba. Tam co jela 2× – k Šámalce a z5 to je utažený. Jinde se to skejtařům ve svahu propadá pod lyžemi. Břeh přes silnici proti Šámalce je rozstromečkovaný na hlínu. Klasika je lepší volba.

        0 0
    •  

      50km upravených, pro bruslaře to asi ještě moc ideální nebude

      http://www.skimapa.cz/…izerske-hory?…

      0 0
    • junior69  

      dnes na Šumavě – Javor, Bretterschachten. Zatím jen část okruhů,ale i tak dobrý. Asi 40cm sněhu.

      0 0
      •  

        ještě jeseníky, krušky, krkonoše a jsme skoro komplet :-)

        0 0
      • Goob  

        Tak já přihodím jedny Lužické.

        Polevsko včera. Paráda. Dítě stálo poprvé na běžkách a rovnou začalo klouzat, takže to vypadá, že máme i v zimě o zábavu postaráno. Bude-li sníh.

        A kdyby tatínek nebyl debil a nezapomněl doma dceřiny hůlky (v České Lípě na výběr k nouzovému nákupu nějak moc nebylo, takže má na klasiku dlouhé, vím), mohli jsme si tam dát i polévku :D.

        0 0
    • mr.antik  

      Včera večer slušně rozdupaný od pěšáků… Hlavně smědava-knajpa.

      0 0
    • mr.antik  

      Nevíte někdo, jak je na tom úprava vedle v Krkonoších? Předpokládám, že Mísečky-Labská je jistota a že to dál projetý nebude je taky jistota :-)

      Ale třeba Harrachov-Vosecká, případně Harrachov závodní tratě?

      Chtěl bych trošku před vánocema pojezdit, ale dávat v průměru 50,–/hodinu běžkování (rozuměj parkování) v Béďově je celkem dost.

      0 0
    • Pán z Dubu  

      V Jakuszycích už upravili i cestu nad harrachovským nádražím http://bilestopy.cz/cs/jakuszyce

      0 0
      • kemo  

        Furt sype a včera dost foukalo (dnes jsem ještě nevytáhnul paty), takže to bohužel asi brzy bude fuč. Navíc sníh je suchý, špatně drží pohromadě.

        0 0
        • Pán z Dubu  

          Vidím, že chumelení a vítr v Tobě probouzí nezdolný optimismus.

          0 0
          • kemo  

            Včera jsem byl v osm večer na skialpech na ručičkách a stopa mizela před (nebo spíš za) očima. Předtím odpoledne v Rokytnici na běžkách podobně.

            Teď tu stále fouká, sice už méně ale přeci dost.

            0 0
            • Pán z Dubu  

              Ty otevřený vršky jsou vymetený snadno. Já byl včera v Bedřichově a na tratích schovaných v lese to moc nefoukalo a sníh držel na zemi. Nejsilnější vítr byl na parkovišti.

              0 0
              • mr.antik  

                Zdá se že se to trošku uklidnilo, tak jdem na to…

                0 0
                • McBlacky  

                  večer to bylo úplně v pohodě. Akorát proměnlivá kvalita sněhu na Hřebínek mi to jelo a od Točny na Knajpu kotva :)

                  úprava solidní na to kolik kydalo

                  0 0
                  • Martin  

                    v sobotu bude radost mazat na klasiku…

                    podobně jako třeba bylo teď 29–30.12 na Kvildě, kdy se během pár desítek výškových metrů mezi Kvildou a Bučinou 4× zcela měnily sněhové podmínky (od klistru přes sádlo, mikrokontakt, fialovej až po modrej extra…)

                    0 0
                    • McBlacky  

                      Naštěstí ta trasa je k promazání milostivá, takže každej radši maže na max. rychlost. Jedinej kopec, kterej se dá promazat je z Kristiánova na Buky a tam si zastromečkují jak ti co jedou cíleně soupaž a přepálili to, tak ti co promazali :)

                      Na Buk to vyrveš v euforii a od Blatáku to není prudký (teda ne, že bych to chtěl soupažit v závodě)

                      0 0
                      • Martin  

                        jo, tenhle kopec loni soupažáci, kterým došlo, pod rouškou tmy bruslili

                        trápil jsem se v prvním kole na namazanej všechny ty soupažné roviny a těšil se, že pak něco získám nad Kristiánovem, jenže to pak proti bruslařům na hladkejch byla marná snaha

                        0 0
                        • McBlacky  

                          prostě fair play k poblití. Idea BNLM (JNLM) byla fajn, ale rok za rokem je z toho větší prestižárna a ze sranda akce je regulérní závod na nože, uvolnění stopy k předjetí vůbec a ještě podvody s technikou. Alespon, že letos je dost sněhu a ne jako 3 roky zpátky, kdy tam část lidí nechala lyže na šutrech.

                          0 0
                          • mr.antik  

                            naprd je, že z toho je víkendová akce, kdy v podstatě normální člověk nezalyžuje, nezaparkuje

                            0 0
                            • Smazaný účet  

                              Tak zase je všude jinde míň lidí :)

                              0 0
                            • Cryzyy  

                              Dneska se lehce po třetí ještě zaparkovat dalo, jenom mi manželka nerekla na jak dlouho jedeme, ale zase byla hodna, že s celovkou pockala na Samalce.

                              0 0
                  • mr.antik  

                    na jizerce slušně nafoukáno, u panskýho domu jsem zapadnul asi po kolena a jinak jsem se tak nějak hrabal v 5cm sněhu…

                    0 0
    •  
      Obsah tohoto příspěvku je blokován adminem.
      0 0
    •  

      jizerky zapadány, na běžky jdu až zítra odpoledne s čelovkou, od noci neustále sněží a vypadá to že sněžit bude až do zítřka

      http://kamery.lvi.cz/bedr/bedr3.jpg

      http://www.janov-n-n.cz/…bkamera.html

      0 0
      • mr.antik  

        Konečně!

        0 0
      • volyn  

        Ma smYsl tam jet rano? Nemam ani tak obavu o neuklizenou stopu jako spis jak cesta autokarem, jedu z PRahy

        0 0
        •  

          má sněžit celou noc, až přes den by to mohlo trošku ustat, cesta až do jbc v pohodě, dnes jsem jel jbc-bolka a zpět, v jbc to jde ale pomalejc, na béďov to zítra půjde taky ale ještě o trochu pomalejc

          0 0
        • Martin  

          do Bedrichova se da v pohode i dnes, autem i na lyzich

          0 0
    • Pán z Dubu  

      Dneska bylo sněhu vedle Knejpy těsně pod zákaz vjezdu cyklistů. V So už se asi bude značka potápět.

      https://www.google.cz/…13312!8i6656?…

      0 0
      • plzakj  

        Konecne tam budou moci fatbiky :-)

        0 0
      • R-A-D-I-U-S  

        Před hodinou jsem se od tamtud vrátil. Solidní násyp, –7°C, moc to nejelo :-( , ale romantika solidní ;-)

        0 0
    •  

      večerní klasické běžkování nemělo chybu, sic to není utáhnuté a bořilo se to ale díky za tolik sněhu, kaplička měla otevřeno, pivko,grog a potom sjezd ve stopách až k jablonecké přehradě

      0 0
      • Martin  

        brzdí hubou o rygol

        0 0
        • Martin  

          reagoval jsem na příspěvek v inzerátech na kola k smíchu, vůbec netuším, jak se to dostalo sem…?

          0 0
    • Cryzyy  

      Máte někdo zkušenosti jak moc obsazené jsou ty nové skříňky na stadionu ? Když už bych počítal, že si tam dám plnou polní, tak bych byl asi dost smutný, když by nebyla ani jedna volná.

      0 0
      • Martin  

        zatím byly vesměs volné, navíc jsou skříňky i venku, ale nevím jak teď, když konečně napadlo

        0 0
        • Barak  

          Údajně je nutné mít svůj zámeček. Nebo si půjčit, zřejmě za nějakou symbolickou částku, zámeček u kluků v Boudě.

          0 0
          • Martin  

            svůj zámek

            v Boudě 30 Kč půjčení nebo 90 Kč prodej

            0 0
          •  

            přece každý muž má u sebe nůž a zámeček, jinak to vypadá že asi brzo nám tady začne zase sypat, sněhu není nikdy dost

            http://kamery.lvi.cz/bedr/bedr4.jpg

            0 0
            • Smazaný účet  

              No s tím sněhem nevím, když vidím co se děje v Bavorsku a v Rakousku, tak zlatý ty naše tři centimetry :-D

              0 0
              •  

                přijeď do jizerek za sněhem, aktuálně Rozmezí 993 m.n.m. přes 150 cm sněhu :-)

                0 0
                • Smazaný účet  

                  Já jsem spokojenej :-D

                  0 0
                •  

                  a sype už zase, takhle na tom rozmezí brzy ty dva metry padnou

                  https://www.kamzasnehem.cz/…a-magistrala

                  Kdo pojede do mšena k přehradě tak bacha u branky k sádkám, tam to sypou popelem a jak na to trošku nasněží tak to není vůbec vidět, osobní zkušenost ze včerejšího večera, mohér se dokonale přilepil k popelu a všechny hadry od šmíru, v hospodě se náramně bavili kde jsem to jezdil :-)

                  0 0
                  • Martin  

                    Jablonec teď zasypanej jako svatej Mořic a sype se to tu o 106, Bedov už má přes metr

                    0 0
    • mr.antik  

      Dneska na šestou večer jsem chtěl vzít přítelkyni na stadion a trošku ji naučit techniku… asi nesmysl co?

      0 0
      • JMT  

        Techniku plavání v prašanu :-D

        0 0
        • mr.antik  

          Toho jsem si užil včera dost…

          0 0
          • Martin  

            pista na hlavním tahu je kupodivu utemovaná, na stadionu manšestr, horší ale je že teď večer mrzne a do toho padá velmi mokrý sníh, který se na kombinéze mění ve vodu a ta ihned mrzne, kombinéza mi při pohybu křupala, na ní souvislá vrstva ledu, lahůdkové podmínky, horší než chcanec

            jinak pod nohama to ujíždí skvěle (červené HF a fluorový blok, struktuea stromek 0,5 mm neměla chybu)

            0 0
    • Pán z Dubu  

      Podle skimapa.cz rolba (po několika hubených letech) dojela ke Spálené hospodě.

      0 0
      • mr.antik  

        Tak musim říct, že dneska velký špatný… Docela rádi jezdíme na Souš, žádná kalamita, neskutečně parádně upravená silnice, parkoviště a i když jsem celkem zvyklej, že co se týká kvality úpravy stopy je to tam asi nejhorší v celých Jizerkách, stopa od včerejška neupravená vůbec..... Skútr Horský, co vezl nějakého pasažéra to trošku zachránil.

        Současný stav popadaných stromů, roleb, fakt jedině Bedřichov-Jizerka.

        0 0
        •  

          dle počasí se to dalo čekat, kdybys byl pražák tak bych se nedivil tvé reakci :-(

          0 0
          • Barak  

            Dle počasí se dalo čekat, že jim zase klekne rolba? Dokonce snad už druhá?

            0 0
            •  

              Jo, letos se jim to nějak častěji sere, moc popadanejch stromů a větví, teď nám tady fouká jak sviň a chčije do toho

              0 0
          • mr.antik  

            dyť počasí bylo v pohodě, jasně že napadlo něco sněhu, ale zrovna na soušský žádný stromy nejsou…

            0 0
        • Cryzyy  

          Jak je to tam s volným místem, je nějaký čas do kdy má člověk slušnou pravděpodobnost, že o víkendu zaparkuje ?

          0 0
          • Barak  

            Na Bedrichově max v 8 ráno.

            0 0
            • Martin  

              v sobotu tam bylo plný parkoviště už ráno před osmou, a stopy plný totálních kopyt, úbytek až na Rozmezí

              0 0
              •  

                vidíš, mě zase serou honiči co si namistrovaně myslej že se jim všichni mají vyhýbat aby jim náhodou neklesly tepy protože na něco trénujou

                0 0
                • mr.antik  

                  to je taková klasika před padesátkou…hlavní důvod proč jezdit večer a plašit tetřívky

                  0 0
                  •  

                    přesně, přes den jen v pracovní dny a o víkendu večer s čelovkou

                    0 0
                • Goob  

                  Takovejhle jeden imbecil přejel mé osmileté dceři lyže. Zcela úmyslně a naschvál jí přes ně přebruslil, aby tam byl první (zácpa u závory na Nové louce – dobrovolně bych tam nikdy nebyl, ale holt mám na Fojtce chatu). Škoda, že nejel směrem ke mně, vzpomněl bych si na hokejové mládí a dal mu strom. Začali jsme jezdit na Hvězdu, tam tihle tupani nejsou.

                  0 0
                  • Barak  

                    Bohužel koncentrace kreténů je zastoupena mezi běžkaři úplně stejným dílem, jako v celém zbytku společnosti. Tedy značným.

                    0 0
                    • Goob  

                      To je pravda, ale jsou místa, kde jsou ty roztoky tak přesycené, že už krystalizují :D.

                      0 0
                      • Barak  

                        Důvodem je asi opravdu to, že se zde na relativně malém prostoru setkávají jak ambiciozní adepti na olympijskou medaili v běhu na lyžích, tak běžní turisté nebo rodiči s malými dětmi.

                        Další kapitolou jsou lidi se psy, taky výborná záležitost.:-)

                        0 0
                        • Martin  

                          o tom to vůbec není, ono vůbec nezáleží na tom, kdo je zdatný běžkař, kdo méně zdatný a kdo na tom stojí prvně v životě, nezdatnost tady nikdo nekritizuje, alespoň já ne, ovšem na druhou stranu nezdatnost neomlouvá dotyčného, aby se choval mezi ostatními jako naprostý blbec a bohužel, právě určité nesmyslné, nelogické a neomalené chování se vyskytuje právě mezi těmi turisty (převážně ovšem z bývalé dederónie…)

                          to že někdo neumí na běžkách ho ještě neopravňuje k tomu stát a kochat se v nepřehledných místech, prakticky nevidíš tyto stát na vrcholcích stoupání, naopak, stojí nejraději v zatáčkách na koncích sjezdů, ev. na křižovatkách tak, aby tudy nebylo možno projet – pane bože proč?

                          dtto majitelé čoklů, ale o tom tu již byla řeč

                          ps.: ani na turisty nekřičím „stopa“, rovnou je objíždím, s tím nemám problém a ani je nemlátím holemi, řeším jen zbytečně neomalené chování některých z nich, to jen pro úplnost

                          0 0
                          •  

                            není nad poučení přímo z hradu :=)

                            0 0
                            • Martin  

                              nebavím se s tebou, ale s Barakem, tak kdyby sis hleděl svého, děkuji

                              0 0
                          • Barak  

                            Jistě to není o zdatnosti daného jedince. Ovšem ruku v ruce s fyzickou a technickou zdatností jde rychlost onoho běžkaře. A následně o problémy vyplývající z rozdílu rychlostí „závodníka“ a „turisty“ v některých místech. Lidé, kteří jsou na běžkách několikrát v týdnu moc dobře vědí, kde se na trase nacházejí kritická místa, na kterých se houfují „turisté“ a kde je největší riziko kolize. Naproti tomu v případě „turistů“ může jít klidně o jedince, kteří se v daný víkend postaví na běžky jedinkrát v sezoně a nemají std. návyky jako nestát za začátkou, za horizontem atd. Samozřejmě je to neomlouvá, nicméně si myslím, že ti zkušenější by v tomto případě měli být ti, kteří budou mít více rozumu, využijí své know-how a pojedou v těch kritických místech tak, aby dotyčné postávající turisty nesestřelili.

                            Na druhou stranu, nutno podotknout, že na to množství lidí je těch kolizních situací k vidění relativně málo. Takže až tak špatný to asi nebude.:-)

                            0 0
                            • Martin  

                              s tím souhlasím, ta místa znám a přizpůsobuji jízdu tomuto faktu, na druhou stranu ale na to nechovat se jako kreten člověku stačí obyčejná soudnost, byť chápu, že vyježděnost sportovce na vnímání toho všeho má vliv, ale jsou určité hranice, za kterými už je to prostě jen pitomost

                              příklad ze Šumavy z konce roku: sjíždím z Černé Hory, zmrzlo, neupraveno, ledová stopa, pista nepoužitelná, zmrzlá rozbruslená, fakt problém si v té situaci byť jen vystoupit

                              no a za této situace vedle stopy lyžník, čumí na mě jak jedu dolu a když jsem se přiblížil, tak si do stopy, přímo přede mě, postavil baťoh… nějak jsem to na té rozflákané zmrzlé pistě ustál, ale to spíš strach mi nedovolil spadnout, protože bych se asi přizabil

                              a teď mi pověz, jestli je tohle jednání, které omlouvá začátečnictví na běžkách?

                              0 0
                              • Barak  

                                Tak samozřejmě, že začátečnictvím nelze omlouvat jakoukoliv demenci. Spíš jsem těmi začátečnickými nešvary mínil jednání, které generuje 95% všech kolizních situací jako právě stání v zatáčce, na rozcestí uprostřed, jízda v nesprávné stopě, kdy začátečník neví, kdy má/nemá přednost atd.

                                0 0
                                • Martin  

                                  ovšem v rámci objektivity mám i opačný extrém:

                                  jedu od Kristiánova na Rozmezí soupaž ve stopě a jak už jsem psal, turistům se bez pokřikování vyhýbám

                                  přesto mě vnímavá paní ve stopě přede mnou zaregistrovala a v překotné snaze se uhnout s omluvou na rtech skočila až do lesa a tam se jí rozjely lyže a zahučela kamsi do závěje

                                  tak jsem zastavil, paní za hůlku vytáhl a poděkoval jí že to fakt nemuselo být…

                                  0 0
                    • Martin  

                      obecných kretenů asi ano, tam to bude podle Gaussovy křivky, univerzální platnost

                      ovšem běžkařsky pitomým chováním se vyznačují především turisté, sportovec obvykle takové vylomeniny netropí

                      0 0
                      •  

                        ještě že ty Jizerky máme i pro nás turisty

                        0 0
                  • Martin  

                    promiň, ale to je hloupost, už jen proto, že ti, které máš na mysli, by si podobným chováním úplně zbytečně ničili obvykle drahé lyže, mohu napsat za naprostou většinu, kterou znám, že si lyže šetří jak může

                    podle mě si narazil buď na obyčejného lyžaře, který byl zrovna v nějakém rauši, nebo to byl třeba i sportovec, který to ale neudělal úmyslně, prostě už třeba nebylo zbytí (zvlášť to místo u Nové Louky, zrovna to je ten případ, kde naprosto nevhodně hřadují turisti, snad nejužší místo na trati celé padesátky a hřaduje tam nejvíc turistů)

                    0 0
                    • Goob  

                      Fronta cca 10 lidí u závory směr Vládní. Dojíždíme do fronty, načež se přes nás přehnal bruslící panák v kombinéze plné reklam, přerval se dceři přes lyže, protáhl se kolem fronty a jel dál. Nějak nevím, o čem bych měl dále diskutovat, pro mě prase srovnatelné s dobytkem, který podobně dojíždí na sjezdovce do fronty k lanovce.

                      0 0
                      • Martin  

                        myslíš to úzké místo, kde se magistrála dotýká silnice z Bedova na Šámalku, kde se při směru od Buku dá jet buď doleva ke Gregoráči, nebo rovně přes louku k Šámalce nebo vpravo přes silnici po trati J50?

                        0 0
                        • Goob  

                          Jojo, Gahlerův kříž. Hlavně si to neber osobně, já mluvím o lidech, které popisoval Tutobolí: machrech, co si myslí, že jim všichni musí uhýbat. Btw lyže tam nikdo moc nešetřil… maximálně tak kameňáky. To byla předsilvestrovská sněhová krize ještě.

                          0 0
                          • Martin  

                            jo, tohle místo je fakt blbý a divím se, že to tam ještě nerozšířili

                            já si to neberu vůbec osobně, vím že se to stává, že se pak sportovec chová jako hovado a přitom mnohdy (ne vždy) v reálu není tak namachrovanej, vliv na to má jistý tréninkový rauš (endorfíny) a možná to nemyslel až tak zle, já taky někdy, když se nevejdu, tak jezdím „přes lyže“, ale není to doslova přes lyže, spíš že nadzvednu nohu a prosmýknu se bezpečně a bez kontaktu

                            samozřejmě je blbý rvát se takhle přes osmiletou holku, nedej bože s úmyslem jí nějak poškodit, to ten možný endorfínový rauš neomlouvá, jen vysvětluje

                            já spíš nadávám, ale v takových těch situacích, kde je to fakt na pováženou, jako třeba když mi ten turista položil baťoh do stopy, to jsem cestou kolem procedil spoustu nehezkého… akorát by to chtělo nadávat asi rovnou v němčině

                            ps.: když byla dcera malá tak jsme jezdili takhle a fakt jsem nidky neměl s trénujícími sportovci konflikt

                            0 0
                          • Pán z Dubu  

                            Lesáci vymysleli a provedli dřevěné zábradlí u kanálu. Že to v zimě zúží profil tratě je nenapadlo nebo na to káleli. Obvyklé je dát na kanál dekl a jezdit přes.

                            https://www.google.cz/…13312!8i6656?…

                            0 0
                            • Martin  

                              vím a kladl jsem si otázku, zda snad někomu totálně jebe, protože přesně o tohle si někdo rozfláká stehno nebo holeň, až to toho vletí čelně, fakt radši zapadnout do kanálu než si o zábradlí zlomit nohu, fakt vynález

                              0 0
                              • McBlacky  

                                Tipuju ze to je naschval aby se tam muselo brzdit. Kdyz je ledovka tak jim i tak lidi padaj na silnici.

                                0 0
                                • Martin  

                                  problém je čelo, není na tom ani žádný polštář, prostě nic

                                  0 0
                                  • mr.antik  

                                    tak jako zas nejsou to závodní tratě aby tam člověk jezdil takový bomby a ještě vnitřkem když víš, že proti může jít školní výlet

                                    0 0
                                    • Martin  

                                      tak ono když se o tu čelní kládu opřeš stehnem tak ani nebudeš potřebovat bůh ví jako urychlost, aby sis způsobil zlomeninu a po sjezdu od Gregoráče tam i jde přifrčet docela rychle, dtto od Vládní

                                      0 0
                • Martin  

                  no jo, jenže to je tím, že seš exponenciálně blbej a záměrně si do toho co napíšu přidáváš svoje dojmy a svoje konstrukce určené jen k tomu abys mohl někam hodit hovnem nebo plivnout špínu, vysvětlovat jak se věci mají nebudu, nestojí mi to za to

                  0 0
              • Barak  

                Já jsem v sobotu parkoval kolem 7:45 a na Centralu svítilo ještě 40 míst. Z toho uszuji, že to na 10–15 min mohlo vystačit. V neděli jsem byl na parkáči v 7:30, míst bylo samozřejmě dostatek.

                0 0
                • Martin  

                  za námi přijel dcery přítel a kolem osmé volal že je u parkoviště a že je plno a tak 15 aut ve frontě, naštěstí mohl zaparkovat u nás u penzionu, ale stejně mě může vzít čert, když si představím, kolik peněz blbě a zbytečně vyhodili ve Vesci, místo toho, za to pozvedli v Bedově infrastrukturu vč. třeba zvětšení parkoviště

                  0 0
                  • Barak  

                    Tak to nechytnul místo fakt o minuty…

                    Podle mě zvětšení parkáče na Bedřichově nic moc nevyřeší. Nebo vyřeší místo s parkováním, to jistě, ale problém se přesune jinam. Kapacita běžeckých tratí je dle mého názoru nyní na limitu. Dále, co přes léto s další velkou prázdnou plochou? Už takhle je to v létě pěkný hnus. Příjezdové komunikace taky nejsou nafukovací a pokud do toho ještě zasněží, už takhle problematická údržba komunikací se s navýšením provozu dále zhorší.

                    Podle mě by bylo řešení využít některé současné cesty a zařadit je do upravovaných okruhů, vymyslet nová nástupní místa a zlepšit dostupnost MHD.

                    0 0
                    • Martin  

                      přesně tak, myslel jsem celkovou infrastrukturu

                      z toho, kolik spolykal ten vesecký tunel, by se toho vyřešilo mnoho, i rozšíření tratí, ba i na nového velblouda by zbylo :-)

                      0 0
                      • Barak  

                        Tak to každopádně.:-)

                        Ona je otázka, zda je vůbec vše zmíněné, tedy v konečném důsledku zvýšení počtu lidí v horách, průchozí přes ochranáře, lesáky, dotčené obce… Zkrátka, jestli by k tomu vůbec byla vůle i jinde než mezi lyžaři.

                        0 0
                        • Martin  

                          to nebyla, lesáci jsou nasraní, ochránci tetřívka jsou taky nasraní

                          majitelům penzionů je to fuk, ti mají už teď plno

                          tedy já tetřívkovi jeho klid fakt přeju, spíš je prostě škoda, že se lyžuje převážně jenom v Jizerkách, že ten nápor lyžařů a lyžníků nepobírají také ostatní hory

                          Krušné jakž-takž, Šumava jak se rolbař vyspí, v Krkonoších obtížný hmyz, v Orlických už začíná divočina, no a Jeseníky, Beskydy? darmo mluvit

                          0 0
                          • Barak  

                            V Krkonoších to až tak špatný není, né? Ale je to teda trochu větší makačka než v Jizerkách.:-)

                            0 0
                            • Martin  

                              o to nejde, ale úprava v porovnání s Jizerkami poměrně tristní a pak ty kauzy, viz jak předloni běžkařům shrnuli sníh ze Zlaťáku nebo letos to parkovné pro běžkaře na Mísečkách za 300

                              0 0
                              • Barak  

                                No, když je sníh, jsou holt lepší místa, kam jet v Krkonoších na běžky než Mísečky.

                                S tím shtnutím sněhu si matně pamatuju, že se kolem toho strhl celkem velký humbuk. Šlo nějak o to, že majitel nebo nájemce Labské si vyžádal povolení a prohrnul nebo si nechal prohrnout cestu až k Vrbatově boudě vůli snadnějšímu zásobování, né?

                                A s tím parkováním je to opruz, no. Opět narážíme na to, že hory nejsou nafukovací a byznys až na prvním místě.

                                0 0
                              • mr.antik  

                                Já myslim že úprava v Krkonoších je celkem na úrovni, jen trošku nevyzpytatelná – někdy to upraví dva dny po sobě prvnotřídním způsobem i do míst, kde nikdo nejezdí (např. všecky harrachovský tratě), jen že na to pak už nenavážou někde dále, nebo prostě nějaký výkend upravy vynechají a nikde se o tom nedozvíš, ale zas je to prakticky zadarmo

                                0 0
                          • Pebe  

                            V Orlických se upravuje i 2× týdně, převážně před sněžením :-)

                            A zaparkovat na Šerlichu na běžky o víkendu po 9hod. už taky kolikrát nejde…

                            0 0
                            • Martin  

                              jo, Orlický ještě jdou, ale štve mě tam to zázemí, třeba koupit si v Deštném něco k jídlu bývá nadlidský úkol, místní jezdí nakupovat do Dobrušky

                              0 0
            • Cryzyy  

              dotaz byl myšlen na Souš

              0 0
              • Pán z Dubu  

                V Montanii možnosti zaparkování odvisí od obsazenosti hotelu – kolik zbude míst pro lyžaře. Obecní parkoviště u silnice je pro asi 20 aut. Když fouká od vody je rychle zaváté a kapacita se snižuje. Hodinu, do kdy zaručeně zaparkuješ, se asi nedozvíš.

                0 0
                • mr.antik  

                  Už je otevřený i parkoviště mezi hrází a montanií, kapacita je tak 30 aut odhadem.

                  Každopádně hodinu nevim, my jezdíme cca na druhou odpoledne :-)

                  0 0
                  • Cryzyy  

                    Díky, takže další potencionální loterie :o)

                    0 0
                    • Pán z Dubu  

                      Teď je sezóna – to se „musí“ smýkat kdejaký dyslyžik. To je vhodné parkovat se svítáním. Od půlky března davové šílenství nebude.

                      0 0
                      • Cryzyy  

                        jj, to je tak každou zimu, ja už nějakej čas lyžuji, jenom se mi mění místa a podmínky, ještě se párkrát sklouznu a můžu startovat z Jablonce, tedy když budou sněhové podmínky.

                        0 0
                        • Martin  

                          už můžeš, Zuzka Kocumová už sjíždí z Bedova na lyžích až před dům :-)

                          0 0
                          • Cryzyy  

                            návrat problém nebude, ale ten kopec nahoru by se mi teď určitě nelíbil :)

                            0 0
                            • Martin  

                              tak nahoru busem nebo počkat než někdo vymyslí e-lyže…

                              však se tohoto vynálezu taky dočkáme

                              0 0
                        • Pán z Dubu  

                          Stačilo by pár organizačních opatření pro lepší využití hromadné dopravy.

                          1. Teď je hodně sněhu – mohla by rolba z Martinského údolí od viaduktu dojet podél trati až na nádraží. Lyže by šlo nasadit u vlaku.
                          2. Zřídit dočasnou bus zastávku u Montanie a skibus od tanvaldského nádraží by mohl jet až ke trati.
                          0 0
                          • Barak  

                            k bodu 2: asi nějaký mikrobus by byl ok, jinak se po sněžení dostat na souš taky nemusí být pro bus úplně triviální + se nahoře nějak otáčet.

                            0 0
                            • Pán z Dubu  

                              Bus nahoru jezdí, ale točka je od tratě daleko. Dojet po vršku už by nebyl problém, když serpentinami jezdí. V areálu Montanie jsem potkal i třínápravový zájezďák a jezdí jim tam zásobování.

                              0 0
                              • Barak  

                                Nějak si nedovedu představit, co by způsobilo za kolaps, kdyby až k Montanii zajel ráno autobus, musel se tam na dost omezeném prostoru nějak otáčet a vyhýbat s dalšími auty, které jedou k Montanii zaparkovat.

                                0 0
                                • mr.antik  

                                  někde jsem slyšel o plánech, že by se snad mohlo jezdit i po druhé straně souše (jakoby k protržený přehradě a parkovat dole u upravny vod. Protože tam je nevyužitý plac jako kráva. Klidně by mohli dát parkovný i stovku na den, aby se to aspoň zaplatilo. Těch 50,– mi přijde celkem směšných proti 200,– v Béďově.

                                  0 0
                                  • Barak  

                                    Aha, no to by bylo super. Myslím, že proti 100,– za den by nikdo neřekl ani slovo. Ovšem pro OPSku by to znamenalo další výdaje na úpravu, takže by to chtělo, aby část z parkovného šla k nim.

                                    0 0
                    • mr.antik  

                      Proti Liberci bych řek menší – když je plno, tak to ještě můžeš otočit směr Jizerka a až začnou upravovat, tak snad parkáč na Polubným bude jistota.

                      Kdežto v Bedřichově jsi prostě v háji, pokud nechytneš místo na odstavným parkovišti na kraji obce.

                      0 0
                      •  

                        po bedřichově je známo pár soukromých míst u chat u kterých majitelé za kilečko tě nechají v pohodě půl dne parkovat,

                        dneska by to šlo

                        0 0
        • Pán z Dubu  

          Pokud jsou klimatický podmínky, že nemá smysl rolbovat přes noc, tak denní průjezd víkendovým procesím lyžařů je to tak zpomalený, že objet větší kilometráž není moc reálné.

          Já byl v So a bylo hodně znát, že v noci nepadalo, silnice vyplužené, tratě nažehlené. Vše jak má být.

          0 0
          • Martin  

            ono v noci padalo (čuměl jsem na to přímo z pokoje), ale OPSka odvedla fakt dobrou práci, neb to ráno poctivě projížděli, dtto tuto neděli (12–13.1)

            jinak my jsme s dcerou v sobotu jeli klasickou padesátku a pojali jsme to jako trénink ve startovní skrumáži a trénink skákání mezi stopami, dederóni mají prázdniny a podle toho to vypadalo, provoz byl na stupni č. 5, normálně za těchto pomalejších sněhových podmínek jezdíme trať padesátky v tréninku tak 2.50 a teď jsme to jeli 3.20… ale zase na trénink skákání mezi stopami to bylo dobré

            a OPSce fakt díky

            0 0
    • JMT  

      Ať nezakládám nové offtopic téma. Přestěhoval jsem se částečně do bytu a nemám k dispozici 100m stodolu (laboratoř :-) kde jsem mohl matlat tuny parafínů a měl kozu na dvě lyže…potřeboval bych nějaký jednoduchý způsob parafínování/údržby běžek. Jak to lze jednoduše v roce 2019 řešit ? Kuzmin ? Jednoduchý tekutý matlámo ? Něco aby to vydrželo min 30km…

      0 0
      • R-A-D-I-U-S  

        V kuchyni / na chodbě / na balkóně možnost nemáš? Jinak to asi bude dost slabá náhražka…

        edit: Snad ten kuzmin. Trepi bude vědět.

        0 0
        • mr.antik  

          Parafínuju v předsíni (kde je dlažba), škrabu a kartáčuju „na koleni“ na balkoně.

          Čištění předsíně je celkem pruda, balkon nechávám až na jaro (ten je na tom hůř).

          Řek bych že už tak dlouhá procedůra zabarere tak dvojnásobek času

          0 0
      • Martin  

        tak soudruhu, nehledej v tom takovou vědu, nepotřebuješ hangár…

        hele, já ve svém skromném obýváku na podzim položím na kus podlahy koberec, viz foto – je to ideální na zachytávání prachu ze škrabání parafínu + tam mám připravený vysavač, koberce mám na zemi cca 3×1,5 m, čili 4,5 m2 plochy, plus ve skříni kufry s voskama, strukturovače, smývače, kartáče, rotokartáče, vrtačku, horkovzdušku a drobnosti

        když dělám prášek, tak si otevřu dveře na balkon, by to větralo, smývač klistrů používám citronovej, ten doma nesmrdí, čistič skluznic používám fluorovej Maplus, ten mi až voní…

        pokud si to chce opravdu zjedodušit, ale přitom mít parádně připravené lyže, budeš potřebovat toto:

        1. kopyto, stačí to mini přenosné, co se přidělá na jakoukoli rovnou plochu, tahám ho občas sebou, stačí
        2. čistič skluzných ploch skluznic – doporučuji fluorový Maplus, je to opravdu důležitá operace
        3. kartáč ocel, kartáč nylo, jemný nylon
        4. utěrky, doporučuji odtrhávací Skivo, už se ale nedělají, sehnat je však ještě lze
        5. korek s filcem
        6. tekuté parafíny Rex HF11, HF 21, HF 21 G
        7. 2–3 fluorové bloky
        8. strukturovač, stačí ruční 3 struktury 0,3, 0,5, 0,8 mm

        (stranou ponechávám výbavu na klasiku)

        pak lyži po tréninku vyčistíš fluorovým čističem, přetřeš hadříkem a po zaschnutí vykartáčuješ kovovým kartáčem

        na další trénink tekutý parafín REX, nechat zaschnout, vykartáčovat a pak blok, zakorkovat, vyleštit filcem a vykartáčovat + struktura

        a pojedeš jako čert!

        cen bloků se nelekej, vydrží ti tak dlouho, že výsledná jedna máza je zanedbatelné ceny

        0 0
      • plzakj  

        Kuzmin.

        Udelas to jednou za sezonu, neni z toho brodel, prach atp. A je to.

        0 0
        • Martin  

          tak tos asi ještě nekuzminoval, právě nejvíc bordelu líta z kuzmina

          a jednou za sezónu taky ne, chce to tak á 200–300 km

          0 0
          • Metropolis  

            Ahoj a to kuzminování funguje na všechny typy teploty sněhu?

            0 0
            • plzakj  

              Jsou 3 typy skrabek: uni na takove ty standardni stredoevropske mrazy, + na teploty nad 0 a – na ty poctive severske a ruske suche mrazy. Ja pouzivam vetsinu sezony tu uni. +kem to pretahnu, kdyz je obleva a tece to. – jsem ani neporizoval. Jeste teda prvni kuzminovani se dela +kem, protoze bere nejvic. A pak se to stahne uni.

              Na zavodeni to asi neni, ale na to hoby jezdeni je to super a jede to daleko lip, nez parafiny bez fluoru.

              Ani nebudu rozepisovat, jak jsem na kuzminovanejch klasickach s rexackym tuhym voskem predjizdel ve sjezdu na Javoru kamarada na skejtech, kterej parafinoval.

              A jak jsme psal vyse, je z toho min bordelu. Sice z toho lezou na zacatku cary, ale nikam neodlitavaj a neprasi se, jako pri strhavani parafinu a naslednyho kartacovani. Dalsi kuzminovani uz je hodne decentni. Pro me je to impodstatbe rychlejsi zalezitost. Fajnsmekri jako Trepi to asi tolik neoceni.

              0 0
              • Metropolis  

                Díky moc za info. Když bych to nechal udělat na klasikách i na skatu tak to při mém ježdění vydrží na celou sezonu. To se mi líbí.

                0 0
              • Martin  

                ale jo, já měl ty škrabky už někdy před sedmi lety, akorát jsem to přestal používat, tedy kromě jediných lyží, které používám už jen jako totál šutračky, protože s vývojem různých těch tekutin je pro mě efektivnější udržovat si závodní lyže v kondici ježděním a stálým čištěním a promazáváním fluorem a taky si průběžným používáním člověk stále testuje na čem mu které lyže jedou a na čem nejedou, při tréninku na kuzminu stály všechny ostatní lyže furt v koutě pod voskem

                0 0
      • Alojs01  

        V predsini na hladke podlaze noviny, dve zidle metr od sebe, na sedaky kus koberce, polozim lyzi a zehlim a mazu… Ale zadnej profik nejsem, tak mi to staci.

        0 0
        • Martin  

          a jak to potom stahuješ a kartáčuješ???

          0 0
          • Barak  

            To se pak ojede… :-)

            0 0
          • Alojs01  

            Podepru spodek lyze o nohu , nahore chytnu a stahuju a kartacuju…

            0 0
            • Martin  

              to ale potřebuješ čtyři ruce, jak tenhleten Šiva…

              třeba tohle by tě nezabilo, připevnit to jde na jakoukoli rovnou plochu a třeba bys pak měl pořádně vykartáčovaný lyže

              https://www.xcsport.cz/…rofil-detail

              0 0
              • Alojs01  

                Díky, to vypadá hodně zajímavě. Ještě budu muset vymyslet tu desku, protože přidělat tohle k jídelnímu stolu, to by mě ta paní, co s ní bydlím, pěkně hnala… a asi ani já bych to tam teda nedal :-).

                To víš, dělám to tak už hodně let s tím, že některý roky jsem třeba běžky úplně vynechal, tak mě ani nenapadlo to řešit jinak.

                0 0
                • Rorejs74  

                  Tak ono je to někdy k nezaplacení, já používám ten nejlevnější Swix ( https://www.xcsport.cz/…t0766-detail ) a k tomu se dají koupit i nohy ( https://www.xcsport.cz/…079-1-detail ).

                  Ale nějak koukám že ty nohy pěkně podražily, jsem přesvědčenej že jsem je pořizoval za cenu do litru.

                  0 0
                  • Martin  

                    tak tohle asi nepoužíváš, protože to jsou profily určené na voskovací stoly a ty stojí 5–7000

                    a ty nohy v druhém jsou zase určené k jiným profilům, které stojí kolem 3000

                    0 0
                    • duk  

                      Zase přišroubovat ty profily nahoře na prkno, tak máš celkem použitelný kopyto za rozumný peníz, který můžeš používat buď v nouzi na zemi, nebo ho pomocí dvou svorek uchytit na libovlnej stůl. Ty profily mají tuším rovnoběznou drážku, takže stačí 4 šrouby a motýlkový matičky. Docela o tom teď uvažuju, když to vidím :-)

                      0 0
                      • Martin  

                        to je na prd, protože to jsou profily dělané speciálně do těch Swix stolů, asi by to šlo nějak poupravovat, aby to šlo přichytit, ale proč, když za stejné peníze máš profily přímo určené k přichycení na nějakou desku?

                        krom toho upínka na vázání je další prvek, kde bys musel řešit jak ho přichytit, tato má jen závit přímo do stolu

                        0 0
                        • duk  

                          Závit do stolu by šel řešit zatlučením matičky na druhé straně dřevěného hranolku a byla by tam výhoda možnosti použití při absenci stolu, na rozdíl od samotných svorek. O tom že kompletní profi stoly jsou lepší rozhodně nepolemizuju, ale toto by mohlo být takové celkem schůdné cenově dostupné „onuce“ řešení.

                          Edit: Teď koukám na odpověď Rorejse níž, pokud je to s tou hliníkovou lištou, nebo se dá levně sehnat, pak je zbytečné něco bastlit.

                          0 0
                          • Martin  

                            tak „onuce“ řešení bych snad nezmiňoval, protože to může být prakticky jakékoli, raději ani nedomýšlím

                            0 0
                            • JMT  

                              Onuce redneck řešení co jsem zbastlil ve stodole :-) Na pořádný kartáčovaní to chce mít podložený lépe než na foto. Pak jsem si na to udělal i festovní podpíráky, ale foto nemám.

                              0 0
                              • Martin  

                                na onuce řešení bys tam neměl mít origo běžkařskou žehličku, ale spíš nějakou vyřazenou po manželce, která chvíli netopí a chvíli má 200 stupňů

                                a proč sis to udělal dvojmo? stejně můžeš dělat jen jednu lyži, ta dvojkopyta se používají v servisech, kde na nich dělají dva lidi současně

                                0 0
                                • JMT  

                                  Upnu obě lyže a vypnu až když jsou hotový, nemusím přehazovat zažehlit/zažehlit, pak zase zpět první vykartáčovat a pak tu druhou… Vytvořil jsem to na základě týdenního pobytu v ubytování kde byl „stůl“ právě na obě lyže zároveň a přišlo mi to fajn

                                  0 0
                                  • Martin  

                                    tak jestli ti to vyhovuje, já bych to nevyužil, protože jak dělám víc lyží a čeká se mezi tím třeba až zaschne čistič nebo vychladne vosk, tak stejně zatím dělám další lyži a tak furt vyndavám a nandavám, což je stejně dílem pár vteřin

                                    0 0
                                    • Japhy  

                                      Když se tady voskuje jak o život, jak trefujete správný množství vosku, aby při stahování cidlinou toho bylo přebytečnýho co nejmíň? Mám cihlu bílého Skiva, takže cena mě až tak netrápí, fluorové vosky jdou mimo mě (na to moje šmrdlání), ale snažím se dělat co nejmíň bordelu v dílně.

                                      PS: Já třeba mám stařičkou žehličku ETA, ale teplotu drží spolehlivě. Akorát kdyby dole nebyla hliníková, u běžek cajk, ale u sjezdovek stačí malý otřep na hranách a drhne to.

                                      0 0
                                      • Barak  

                                        Cekem rychle to člověk dostane do ruky. Jen bych upozornil, že není účelem dát tak málo parafínu, abys pak měl při stahování, co nejméně bordelu, ale takové, aby se vždy dostal na celou plochu skluznice a nebylo nutné po skluznici opakovaně jezdit žehličkou sem a tam k jeho roztáhnutí.

                                        0 0
                                        • Martin  

                                          mám na to svůj grif, který ale lze použít jen u měkčích vosků – nenatahuju vosk přes žehličku, ale rozetřu ho napřed v tenké vrstvě na skluznici asi tak jako když natahuju blok nebo pevný stoupací vosk

                                          má to výhodu že je pak málo bordelu při stažení škrabkou, snadno se zažehlí a hlavně je jistota, že zažehluju vosk po celé skluznici

                                          používám jen HFka a bloky, takže i šetřím tímto způsobem

                                          tvrdé vosky do nízkých teplot se musí nanést natavením přes žehličku, jenže ty se stejně taví pomaleji, takže jich tam člověk nenanese nadbytečné množství

                                          0 0
                    • Rorejs74  

                      Hmm to označení je jiný, ale vypadá to v reálu úplně stejně jako to na stránkých XCSportu a používám to k naprosté spokojenosti už minimálně dvar roky.

                      Dal jsem si tu práci a našel i tu objednávku ( viz. obrázky ).

                      0 0
                      • Martin  

                        jo, jo, tohle je ten správný, zásadní rozdíl je v tom, že tenhle je hliníkový, pasuje na ty nohy a je z jednoho kusu s drážkou na upínku

                        tamto cos posílal jsou dva samostatné profily na hranolech, které se zasunují do otvorů ve stole, upínka se pak šroubuje do závitu ve stole

                        jinak si pořídil dost levně

                        0 0
                        • Rorejs74  

                          No on ten co mám je taky ze dvou kusů, který se zasouvají do sebe a tím se vlastně nastavuje ta velikost kopyta pro různý délky lyží.

                          Vypadá to fakt přesně jako to na tom obrázku u Jardy Knápka … jen to jde zasunout do sebe a a má to díry na připevnění těch noh.

                          No to koukám jak to podražilo … budu si toho muset asi víc vážit.

                          0 0
                      • duk  

                        Co máš ty je ale tohle což sice taky není cenově žádná raketa ale pod 2k ho dnes neseženeš.

                        0 0
              • plzakj  

                Ja sel jeste levnejsi cestou

                https://www.swixshop.cz/…lu-t0767-2-/

                Zasrouboval do kousku tramku a mam to chyceny v garazi ve sveraku. Pod spicku lyze manzelky kolo a pod patu jsem si vyrobil z tramku stojnu s podperou.

                Na kuzminovani a mazani stoupacich vosku je to v poho. Na parafiny to chtelo “kopyto” aby se lyze neprohybala. Ale parafiny uz jsem nechal zavodnikum.

                0 0
                • Martin  

                  hele, nic ve zlém, ale chtěl bych to tvé kuzminování vidět, protože na kuzminování je třeba mnohem pevnější platformu než na klasické voskování, resp. strhávání parafínu a kartáčuje se v obou případech stejně

                  jako kuzminovat lyže podepřené ve špičce kolem to je běs!

                  0 0
                  • plzakj  

                    Delam to s citem ;-)

                    0 0
                    • Martin  

                      no jo, jenže kuzminwm musíš právě že hodně silou a chce ty vyloženě pevné a stabilní kopyto, jinak tu skluznici nezavřeš, možná zde je důvod, proč se ti kuzminování zdá „čistější“ než parafínování, při fest kuzminování je bordelu mnohem víc než z parafínu

                      0 0
                      • plzakj  

                        Silou to delam asi tak jako mistr Leonid a materialu mi z toho poprve lezlo stejne, mozna i vic (lyze nebyly nove, ale sezonu jezdene). Dalsi kuzminovani letos uz toho lezlo podstatne min. Ona uz ta skrabka nebude uplne nejostrejsi po 3 parech. Na strhavani tvrdeho parafinu jsem potreboval podstatne vetsi silu. A nasledni kartacovani prasi fakt hodne. Po kuzminovani na kartacovani dlabu. Rikam, pro me je to podstatne zjednoduseni a zajezdim si lip nez s pouzivani ch nebo lf parafinu.

                        0 0
    • Rorejs74  

      Kluci pls, potřebuju se v sobotu dopoledne dostat autem na Prezidentskou. Jaké jsou rady místních a zkušených ?

      Předpokládám že jinudy než přes Bedřichov to asi nepůjde :(

      0 0
      •  

        při příjezdu do Janov n. N. doprava nahoru na Hrabětice – Kaplička a doleva na Prezidentskou, případně jet k Bedřichovu a u Penzion Uko doprava na Hrabětice – Kaplička a doleva na Prezidentskou

        0 0
      • Pán z Dubu  

        Po naplnění parkovišť asi o5 policie zamezí vjezd tomu, kdo nemá zajištěné parkování. Poptej se v Infocentru, kterak získat povolení k vjezdu.

        0 0
        • Rorejs74  

          Tak já fakticky parkování zajištěné mám, ale až na té Prezidentské … v rámci ubytování.

          0 0
      • mr.antik  

        Osobně bych objel Bedřichov – Hrabětice, případně přímo Janov-Hrabětice a pak na Prezidentskou, to by mělo jít bez řetězů.

        Přímo Bedřichov-Prezidentská bude na řetězy a když se tam někdo sekne tak jseš v háji. A taky už tou dobou může být Bedřichov uzavřený.

        0 0
        • Rorejs74  

          Tak na řetězy jsem zvyklej z Paprsku takže s tím až tak problém nemám, ale kdybych je tentokrát nemusel nasazovat, tak by mi to vůbec nevadilo :)

          0 0
          • mr.antik  

            Otázka aby s tim nemělo problém deset lidí ve frontě před tebou :-)

            0 0
            • Rorejs74  

              No to se bohužel nedá vyloučit nikdy a nikde … už jsem tahle pomáhal pár aut vyprostit i na tom Paprsku, kde jeden mamlas ( většinou polák ) dokáže zablokovat oba směry :)

              Jak je to tam pls široký, vyhnou se tam případně dvě auta, nebo je to jen na jedno ?

              0 0
              • Pán z Dubu  

                Odhaduji, že za stávajících sněhových a větrných podmínek to od Kapličky k Přezidentský bude na šířku pro jedno auto. Netlač na dopolední příjezd – ať je předchozí turnus už odjetý. Pá i So má být beze srážek i vítr se ztiší – uklizeno bude na příjezd bez řetězů, jen vyhejbačka.

                0 0
          •  

            napsal jsem ti dvě cesty v pohodě bez řetězů, ale kdo chce kam......

            0 0
      • Barak  

        Osobně bych jel asi přes Bedřichov. Když máš ubytko, pustěj tě, pokud by byl Bedřichov opět přeplněný.

        Varianta přes Hrabětice je taky možná, ale problém bývá často v samotných Hraběticích. Jednak kvůli autům čekající na vjezd na parkáč pod sjezdovkami, zdržení v koloně může být klidně dvacet minut (zažil jsem opakovaně). Další věc je kopeček nahoru ke kapličce. Pokud je velký provoz, blbé podmínky na silnici a řidiči nahoře zmatkujou, můžeš zůstat stát v kopci a už se nerozjet.

        0 0
        • mr.antik  

          Proto bych si to klidně prodloužil a jel na kapličku z Bedřichova, dle situace.

          0 0
          • Rorejs74  

            Tak já pojedu od Chrastavy, takže přes Bedřichov mi to organizačně vychází líp každopádně.

            0 0
          •  

            +1

            0 0
    • mr.antik  

      Nevíte někdo jezdi se na magistrále maká nebo se začne až dneska večer?

      0 0
      •  

        ops nic nepíše tak snad jenom info od lyžařů https://www.kamzasnehem.cz/…a-magistrala

        0 0
      • Martin  

        OPS o tom samozřejmě píše, jen se člověk musí podívat na jejich stránky…

        https://www.jizerskaops.cz/…na-76cs.html

        0 0
        •  

          tyhle starý informace ze včerejška známe :-)

          0 0
        • mr.antik  

          No předpověď byla že by teoreticky mohli dnes večer/v noci upravit (protože se báli větru), ale vítr už od rána nefouká, tak to mohli trošku přehodnotit a základní okruh udělat už dnes.

          Zatim teda lyže stahovat nebudu… a psychicky se připravim na tahání gumy

          0 0
          • Martin  

            tak napřed je třeba odklidit spadlé stromy a to plánují na dnešek, jak píšou

            0 0
            • Martin  

              tak už je to odklizený a tratě projetý

              0 0
              •  

                ano, je to tam přímo perfektní:-)

                Dnes Ondra Vloženo 15.1.2019 12:54

                Dopoledne z Bedrichova pres Kristianov a Rozmezi na Knajpu a zpet pres Mari a Hrebinek; projet se vsude nejak da, ale popadanych stromu je dost (nejvic asi na Mari kolem Tetrevi boudy) a vsechno jeste urcite nespadlo (s detma bych tam rozhodne zatim nejezdil). Nejcistsi to bylo nahore – Rozmezi – Knajpa – Zdarek

                https://www.horskasluzba.cz/…izerske-hory

                0 0
              • Martin  

                protože nehodlám s tím chudákem níže diskutovat rozvedu ještě informaci pro ostatní:

                informace od Jirky Plisky z týmového messengeru, trénoval dnes mezi 12–14 hodinou a již bylo po celé magistrále odklizeno a rolba akorát dokončovala úpravu, howgh!

                0 0
                •  

                  vidíš, reproši mají ještě čersvější zprávy :-)

                  ta celá magistrála je teda upravená http://www.skimapa.cz/…izerske-hory

                  0 0
                  • Martin  

                    samozřejmě, pokud je někdo tak exemplárně blbej, že věří neaktualizované mapě na internetu víc, než informaci od lyžaře, který před chvíli zul lyže – jeho svobodná volba, jeho věc

                    0 0
                    •  

                      ano dle lyžaře co odpoledne zul lyže panovaly po celé upravené magistrále dobré podmínky, od rána budou uklízet to co dnes v noci popadá:-)

                      Dnes Milan Jelínek Vloženo 15.1.2019 17:06

                      Ve středu 16.1 od rána budou odstraňovány průběžně popadané stromy z běžeckých tratí.Prosíme proto běžkaře,aby odložili alespoň minimálně o den plánované výlety na běžkách,pro neodkladné běžce ve stopě je určitě vhodné mít v tyto dny na hlavě přilbu.Teprve potom,až budou stromy odklizeny mimo cesty,může začít úprava tratí.Díky.

                      0 0
                • Barak  

                  Při vší úctě k Jirkovi Pliskovi, jeho měřítka čehokoliv budou oproti běžné populaci lehce posunuta.:-)

                  0 0
                  • Martin  

                    to by možná platilo v případě hodnocení „obtížnosti tratě“, nikoli faktického stavu odklizení popadaných stromů a úpravy rolbou

                    jinak direktor našeho týmu podle té zprávy stanovil tréninky, asi ví co dělá a asi bude mít zpráva z odpoledního tréninku větší platnost, než zpráva kohosi z tréninku dopoledne

                    nota bene, když OPSka upravovala kolem poledne, že?

                    ale samozřejmě, kdo si myslí, že to tam ještě upravené není, jezdit nemusí, průchodnější tratě ničemu neuškodí

                    0 0
                    •  

                      aspoň reprošům nespadnou tepy když tam budou sami :-)

                      0 0
                    • Barak  

                      Asi ten smajlík příště nějak zvýrazním. Zkusím popřemýšlet jak.

                      0 0
                      •  

                        kdo to vůbec je ten Jirka Pliska, nikdy jsem o takovým člověku neslyšel

                        0 0
                        • Barak  

                          Zavodnik za Silvini Madshus, v soucasnosti jeden z nasich top jezdců ve Ski Classics. A vlastně nejen v tomto seriálu viz např. jeho loňské super umístění na Nordenskiöldslop­pet. Můžeš se podívat na google.

                          0 0
                          • Martin  

                            a hlavně fajn kluk

                            0 0
                          •  

                            aha, taková běžecká divize, na dálkový běhy samozřejmě koukám a velice rád, sleduju spíš tu světovou špičku než českou lokální scénu, tenhle z davu mě nějak unikl i když nepopírám že na takový výsledky musíš něco natrénovat

                            0 0
                      • Martin  

                        smajlík je v pohodě, s tebou se nehádám, ta reakce byla k jiným tvrzením zde jiného exponenta

                        0 0
                        •  

                          Měl jsem vyrazit do stop předevčírem, dle závodníků to bylo v pohodě upravené

                          17.1.2019, 19:43

                          Během dne bylo odklizeno popadané dříví z úseků na Václavíkovu studánku, Souš, kolem Josefodolské přehrady a přes hrabětické louky. Na projetých cestách už ale leží další stromy (více v detailu).

                          Dokladem toho je připojená fotografie, podřízená odhadem 20 minut po vyčištění a úpravě rolbou mezi Hřebínkem a Gregorovým křížem. Opakovaně proto varujeme všechny návštěvníky magistrály – stromů už sice padá méně, padají ale stále. Vstup do lesa je stále rizikový.

                          Během dne byla kromě nových úseků obnovena úprava na trase Bedřichov, Nová louka, Kristiánov, Točna, Hřebínek a zpět a také na Jizerské silnici.

                          Nad ránem vyrazí rolby znovu do práce. Z Jizerky bude upraven okruh přes Mořinu na Smědavu po Promenádní a Knížecí, z Bedřichova tentýž okruh jako dnes. Poté budeme s posilami pokračovat v odklízení napadaných větví a stromů, a to nejdříve na Vládní a Olivetské hoře. Až budou průjezdné, pojede se dále.

                          Řada úseků na vyčištění stále čeká – překážek je opravdu hodně, odklízení jde pomalu. Soustředíme se na zpřístupnění širšího území, proto zatím vynecháme hodně zasažené postranní či paralelní cesty – kanál a okruh 5 km.

                          0 0
                          • duk  

                            Dneska jsme jeli ráno velký kolo z Bedřichova + Smědavu a jedinej strom kterej zasahoval do stopy byl 50m nad Hřebínkem směrem na Točnu, asi spadl čerstvě a byl jen přes jednu stopu, jinak vše hezky uklizené. Jenom z Rozmezí dolů na Kristiánov to trochu drncalo jak to minulé dny odklízeli, byly tam vlny a stopy byly rozšmajdané lyžaři, ale v půlce jsme potkali rolbu, takže teď už to tam bude taky perfektní. Celkově hezké svezení.

                            0 0
                            • Krov  

                              Ja vcera vecer projel okruh J50 bez Olivetsky a cast panelky tam a zpatky a jediny spadly strom byl pri zpatecni ceste na panelce – o 5 minut driv tam nebyl. Trate ale byly hodne nerovny, stopy v nizsich polohach uplne vykvedlany. Nahore hezci, ale zase to vubec nejelo.

                              0 0
              • mr.antik  

                Jsem si to zrovna tak nějak vnitřně odpískat, radši pojedu zítra, odpočinutější a dnešek věnuju budování kapitalismu

                0 0
                • Martin  

                  být z JBCe, tak jdu dnes i zítra

                  0 0
                  • mr.antik  

                    Mám dost práce, lyže nestažený a chtěl bych dát něco delšího, abych nebyl na BOBO zase někde za posledníma holkama…

                    0 0
                    • Martin  

                      tak tím spíš trénuj, protože poslední na BO-BO to bys byl za GO-GO

                      0 0
    • Martin  

      a propos, nechystá se zítra někdo z Prahy odpoledne na trénink do Jizerek, že bychom se domluvili na spolujízdě? pište případně do zpráv, díky

      0 0
      • hawrda  

        Jen tak pro zajímavost posílám par fotek z minulého pátku Jistebnicke vrchoviny.

        Nikde téměř ani noha,čerstve projeto rolbou.

        Až bohužel na pat idiotů v dresech,kteří bohužel ani tady neváhají vjet do čerstvě upravené stopy skejtem a rozdrbat stopu na klasiku.

        Tohle se ale děje všude,už se to tu loni probíralo.

        Proti Jizerkach to byl ale balzámová na duši

        0 0
        • Metropolis  

          Pěkný, kolik kilometrů se tam dá najet, potom upraveným?

          0 0
          • hawrda  

            Zhruba 50km.

            0 0
          • Martin  

            no tak můžeš v prostoru, který má 200 km upravených tratí najet 500 metrů a stejně tak můžeš na pětisetmetrovém kolečku najet 200 km, že?

            takže po tom upraveným najedeš tolik, na kolik máš vytrvalost

            a potom můžeš na pivo

            0 0
        • tompca  

          Když pojedu z Prahy, kde se dá na ty trasy nastoupit a zaparkovat, chtěl bych si udělat s dětma o víkendu výlet a je to přece jen blíž jak Jizerky?

          0 0
          • Martin  

            Bedřichov je blíž, resp. z Prahy seš tam autem rychleji

            0 0
            • tompca  

              To nejseš, za Čapím hnízdem doprava a za chvilku jseš na Monínci , v Bedřichově bude o víkendu půlka Prahy.

              0 0
              • Martin  

                ok, tak nejsem, začal jsem s tím vším teprve včera

                0 0
            • Martin_S1  

              Jak odkud, z Jižňáku je to myslím o něco blíž na Čertovo břemeno :-) Ale pro rozhodování kam jet jsou podle mě rozhodující preference každého lyžaře a hlavně podmínky na Čertově břemeni – mně to tam přijde super, ale spíš jen za podmínek, které nastávají jednou za pár let. Dle fotek to vypadá, že to tentokrát je slušné, škoda že nemůžu sportovat :-(

              Vhodným nástupním místem je parkoviště na křižovatce u obce Libenice. Nějaké další info se dá najít i mezi poznámkami z mých výletů na Čertovo břemeno – i když je to staré 2 roky a víc. Aktuální zprávy od lyžarů jsou k nalezení tamtéž, vedle oficiálních zpráv o úpravě to bývá z téhle oblasti nejvíc aktuální zdroj.

              0 0
              • Martin  

                cesta tam je šílená, speciálně kolem Votic dost často peklo, kvalitu tratí tam radši ani nebudu hodnotit, do Bedova jede člověk skoro pořád po dálnici, tam perfektní zázemí v Boudě na stadionu, úprava tratí atd., těch faktorů je víc, pro mě naprosto jednoznačná volba

                píšu o akcích v týdnu odpoledne a dojezd hodnotím z cetra, z Letné

                0 0
                • tompca  

                  Tak v neděli dopoledne provoz žádný, a cestou zpět se stavím u tchýně v Sedlčanech. Chci jet s dětmi tak to bude stejně takové spíš plazení. A nikdy jsem tam na běžkách nebyl.

                  0 0
                  • Martin  

                    s dětma asi v pohodě a i kdyby to stálo za prd, po návštěvě tchýně stejně budeš mít zkaženej den…

                    každopádně podej tady pak referát

                    0 0
                    • hawrda  

                      Monínec spodní stanice lanovky cca 70km ze Zizkova.Nevím jestli ještě platí,ale vozili lanovkou běžkaře nahoru zdarma.

                      Parkoviště na Cunkově u Bizina je cca 90km z centra Prahy.

                      V každěm případě je to zajímavá alternativa k horám pokud tam napadne sníh.Hezká krajina.

                      Uprava stop je samozřejmě úměrná s největší pravděpodobností finančním možnostem regionu a tedy jak sami uvádějí na svých webovkách,upravují pouze na víkend.

                      Já jsem napsal mail přímo rolbařům,takže jsem věděl,že v pátek ráno vyjedou upravovat.

                      V so a ne je tam také dost lidí,parkoviště Libenici a na Cunkově plná a množství lidí pak odpovídá i kvalita tratí.

                      Nicméně jednou za čas a na běžkoturistiku je to perfektní.

                      Nemám moc rád jezdit pořád na stejné místo,je to jako na biku:).

                      Takže o víkendu asi Cínovec.

                      0 0
                    • tompca  

                      Tak dneska vyzkoušeno, od baráku na parkoviště u Libenic 79km ( 52 minut pohodovou jízdou). Odjížděl jsem domů okolo půl druhé a plné parkoviště.

                      Upravená zmrzlá stopa pro klasiku i bruslení, občas vyfoukaná mez, ale nic tragického, hezká krajina. Pro mě při dostatku sněhu zajímavá alternativa.

                      Více info

                      https://www.kamzasnehem.cz/…/ceska-sibir

                      http://www.certovo-bremeno.cz/bezkarske-trasy

                      0 0
              • tompca  

                Díky za info.

                0 0
    • kucka7  

      Mám dotaz k Jizerkam a případně i Krkonoším. Jak je to se psem, když ho chci vzít sebou. Je to povolené, zakázané nebo se to toleruje.

      0 0
      •  

        čokla do stop v Jizerkách rozhodně neber, trénujou tam reproši a ti nemají rádi když se jim někdo motá ve stopách, nejvíc vadí turisti a nedej bože kdyby tam potkali psa na vodíttu

        0 0
      • mr.antik  

        jako obecně ne, chce to používat hlavu, jsou odlehlá místa a časy kde to asi nikdomu vadit nebude, pokud je ten pes trošku vycvičenej. Že ho budeš někde lovit na 3 více metrovém vodítku zavání akorát průšvihem.

        Mimochodem, většina běžkařských KOMů v jizerkách je právě s tahacím psem (sorry nevim jak se té disciplíně řiká)

        Krkonoše jsou na to určitě víc v pohodě (méně lidí, širší cesty)

        0 0
        • kucka7  

          Díky za info. Tak chudak bude doma. Je to ještě štěně , ale trochu poděs. Když pojedu ve všední den dopo tak to risknu o víkendu ne.

          0 0
        • duk  

          Já jsem si říkal že to ten Morten Eide Pedersen na některejch úsecích fakt nelidsky napálil, jestli jezdí se psem, tak to mnohé vysvětluje :-) :-)

          0 0
          • mr.antik  

            jsem na to musel teď kouknout a zdá se, že to někdo trošku pročistil :-)

            0 0
      • Barak  

        Někde jsem četl (možná kamzasněhem.cz), že okruh přes Vysoký hřeben je oficiálně i pro lyžaře se psy. Ale na stránkách opsky jsem o tom žádnou zmínku nenašel.

        0 0
      • Martin  

        OPSka to v pravidlech chování na trati nedoporučuje, nedá se to chápat jako striktní zákaz

        https://www.jizerskaops.cz/…idla-pohybu/

        12. Na lyžařské tratě nevoďte psy! Těžko předvídatelné chování zvířat může být velmi nebezpečné pro lyžaře ve stopě i pro vaše čtyřnohé miláčky samotné. Zcela nepřípustné je nechat se ve stopě táhnout psy na řemenu.

        já sám tam se psy potíže nemám, občas si na to někdo stěžuje, ale neviděl bych v tom zásadní problém, občas se tam někdo se psem vyskytuje, takže nebudeš za úplného exota, zásadní asi je, jak tvůj pes reaguje na projíždějící lyžaře a jak ho dovedeš ovládat

        pokud však tvůj pes bude skákat lyžařům pod nohy očekávej logicky problémy

        0 0
        • kucka7  

          To je jasný, mě šlo primárně o oficiální zákaz. Jinak to je vždy o ohleduplnosti( o lidech). Nevim jak bude reagovat na běžkaře, protože je ještě nepotkal. Cyklisty nehoní, chodců si nevšímá pokud si nevšímají jeho.

          Jak jsem psal, zkusím v pracovní den dopoledne a uvidim.

          0 0
          • Martin  

            oficiální není, na první pokus bych se raději vyhnul víkendu z Bedova

            0 0
          • Barak  

            Vzhledem k tomu, že si provozovatel vyhrazuje právo při porušení pravidel vykázat dotyčného z běžkařských tratí, řekl bych, že jde o o oficiální zákaz. Abych předešel zbytečné polemice a laickým právním rozborům, je jasné, že tě vyhazovat ani tě nějak pokutovat nikdo nebude. Ovšem, počítal bych s tím, že se proti tobě spoustu lidí ohradí, někteří celkem hrubým způsobem. Tento fakt asi na pohodové projížďce úplně nepřidá.

            0 0
        • Japhy  

          Bejvalka tahala psa všude, ať to bylo vhodné nebo ne. Dokonce koupila slaňovací postroj a plánovala ho vlíknout na ferratu jako příruční zavazadlo. Na sníh měl takový podivný bačkory, takže se nebořil. Ale přestože se nemotal pod nohy, hodně běžkařů (spíš teda choďkařů s Artiskama a holema z bambusu) ho vnímala jako rušivý element. Kdybych to měl převést na mně známé podmínky z Krušných tak na Dlouhý louce nebo na Adolfově bych měl cukání fláknout majitele holí, mezi Komárkou a Cínovcem nebo obecně na magistrále by mi to vůbec nevadilo. Někde prostě ne, byť to není takový ******* jako pěší nebo fatbikeři (i když fatbike jsem letos ještě vlastně neviděl).

          0 0
          • Martin  

            já se psy ve stopě problém neměl, obvykle je na nich vidět, že mají ze sněhu radost a já mám radost, že mají radost, mnohem horší je nemotorný lyžník, vyprdnuvší se na nevhodném místě… nepřehledná místa přitahují některé lyžníky jako nějaký magnet, pes obvykle vykazuje víc inteligence

            0 0
            • R-A-D-I-U-S  

              Akorát ty hovna po nich (psech), to není dobrá máza ;-)

              0 0
              • Martin  

                to jsem zažil jednou v Krušných horách na Eduardu, jak se jezdí biatlon, šli jsme tam trénovat a před tím tam byly nějaké závody psích spřežení a trať byla potom jedno hovno… no vosk na tohle zatím nikdo nevymyslel

                0 0
    • mr.antik  

      Tak docela dobrý, nějaký stromy zas popadaly a ještě budou. V místech kde rolba něco tahala, je to fest rozvoraný. Pěkných 60km za 4 hoďky a kotníky hotový.

      Projetý je to i na Josefáč a Protržená,ale malá rolba to množství sněhu prostě nedává, resp. některý úseky jsou top, jiný katastrofa., ještě to chce pár úprav až to povolí.

      0 0
    • Goob  

      Hodím dotaz trošku mimo téma: Krkonoše.

      Potřebuju se v sobotu dostat s osmiletou holkou na běžkách na Erlebašku (tu pod Dvoračkami). Natěžko s batohy. Problém ovšem je, že se do Rokytnice (nebo tam někam) dostanu nejdříve ve 3, spíš později, a musím někde nechat auto přes noc. Nemáte někdo tip, jak to logisticky zvládnout? Normálně bych nechal auto na Rezku, ale tam to teď fakt nejde.

      0 0
      • Martin  

        co se nechat vytáhnout vleky? přibližovákem a pak tím u slalomáku, pak to budete mít kousek po vrstevnici po turistické cestě

        0 0
        • Goob  

          Jo, to by bylo super, jenže je dost reálná šance, že než se mi podaří někde upíchnout auto přes noc a dojít k vlekům, už nebudou jezdit.

          0 0
          • Martin  

            jsou tam čtyři parkoviště za sebou, to poslední je hned u přibližováku, vleky by měly jezdit do 16 hodin

            0 0
            • Barak  

              Přesně tak, na těch parkovištích můžeš nechat auto klidne pres noc.

              0 0
              • Goob  

                Tyjo to jsem nevěděl, že se na nich dá parkovat přes noc. Tak to je super. Dík.

                0 0
                • mr.antik  

                  To horní u lanovky noční není ale ty spodní jo.

                  0 0
                  • misak.nb  

                    P1 – 150 Kč/den, lze parkovat nonstop

                    P2 – pouze denní

                    P3+P4 – 7–19h zdarma, přes noc 100 Kč

                    0 0
    • Pán z Dubu  

      Z Hrabětic od Kapličky kolem Jablonecké chaty přes hráz do Kristiánova jsou polomy odstraněny. Od Buku jsem chtěl k Velbloudu – tam byl polom, tak jsem jel přímo na Valešovku (protisměrem dřívější J50, když se startovalo na hrabětické louce). Na Valešovce žalostný pohled do každého směru a dostat se nad Prezidentskou mizerný. Tam je práce pro dost lidí s motorovkou na hodně hodin. Na odstraňování polomů se pracovalo i dnes.

      0 0
    • hawrda  

      Dlouhá Louka,Flaje,Krušné hory+místní klášterní pivovarek.

      Úprava stop a vše okolo cajk.

      0 0
      • Martin  

        proč vlastně máte v každé reportáži jedno tragické selfie?

        je to nutný?

        0 0
        • hawrda  

          Díky za upozornění,už se to nestane.

          Nutné to opravdu není,holt doba si žádá své a sem tam podlehnu pokušení:).

          Vlastně i ta reportáž jak píšeš je poslední,nakonec je to pořád dokola,sníh ,lyže atd.

          0 0
          • Martin  

            to je v pohodě, ty reportáže jsou pěkný, jen si prostě nemůžu odpustit tu poznámku, kterou bych si asi odpustil u náctiletého autora, tak asi tak

            0 0
            • BabbaJagga  

              Tak asi to má ve smlouvě se sponzorem, ne???

              0 0
              • hawrda  

                Hele,už jsem uznal,ze jsem se zachoval pošetile a ze u sebe zjednam nápravu tak,aby moje další případné příspěvky v jakémkoliv vlákne byly v souladu s dobrými mravy zde na BF

                0 0
                • BabbaJagga  

                  Mně nevadíš a nezkoumám, jestli se chováš jako puberťák nebo ne. Přece není problém kliknout až na druhou fotku :-)

                  0 0
                • Martin  

                  buď v pohodě, vždyť se tu jen bavíme, jasně, chybí pohled z očí do očí, mimika, tak je to zavádějící, ale žádné násilí

                  nikdo nebude kamenován

                  0 0
                  • BabbaJagga  

                    Trepi, bohužel nemáš pravdu. Za své blbé, rádoby vtipné kecy jsem byl právě kamenován na Černém Mostě na výpadovce na LBC. Tma, takže bůhví od koho to přiletělo. Pěkně pod stěrač. Tak si zase v servisu něco vydělají.

                    0 0
              • Martin  

                jistě, pivovar Ossegg

                ovšem kdo by si nepřál být sponzorován pivovarem, takže to je taková závist od nás, které žádný pivovar nesponzoruje, co?

                0 0
                • BabbaJagga  

                  Vedle jak ta jedle!!! jsem myslel ten Swix na čepici :-)

                  0 0
                  • hawrda  

                    Nasiju tam Rode-:)

                    0 0
                    •  

                      Nemáš elasťáky a nevypadáš dost sportovně dle toho co se zná z reprošema:-)

                      0 0
                      • BabbaJagga  

                        Románku, abysme ti s Hawrdou nepřišli dát do držtičky. Já se mu docela podobám, mám doma několikery elasťáky a HLAVNĚ mám stejnou čepici Swix, akorát červenou (a manželce jsem ji taky koupil). Tak bacha v Jizerkách, jezdím ještě o něco rychlejc než reproši :-))

                        0 0
                        •  

                          Mám taky Čapků swixku abys mě poznal:-)

                          0 0
                          • BabbaJagga  

                            Jo, a mohér na skluznici, tak to tě poznám hned.

                            0 0
                            •  

                              To jo, drží a neprokluzuje ani na přemrzlým, techniku mám ale trochu prkennou, tam bys mě poznat mohl:-)

                              0 0
                              • BabbaJagga  

                                Jasně, prkenná technika, takže jezdíš na Visu Extra? To dělaj už i s mohérem??? Mě zase poznáš podle toho, jak jsem psal-jezdím rychlejc než reproši. Ale platí to jen o sjezdech, protože málokdo z nich váží i s baťohem na zádech 80kg.

                                0 0
                                •  

                                  Visu mám akorát tak kartu na placení :-), 80 jseš lehounkej jak pírko

                                  0 0
                • hawrda  

                  Ježíši chlapi,po letech jsme byli s partakama v Kruskach na Dlouhé Louce a nahoře je jediná přeplněná hospoda.

                  Tak jsme sjeli autem po lyzovacce dolu do Oseka a tam dle dnes dostupných aplikaci našli tenhle klášterní super pivovarek.

                  No a protože máme dobre pivo s příběhem rádi,tak jsem přiložil i foto.

                  Víc za tím nehledejte:-)))!

                  0 0
                  • Martin  

                    náhodou super sponzor

                    Duffman, ou jé

                    0 0
                  • McBlacky  

                    maj super sklenený lahve na pivo sebou.

                    nahoře na DL to je tragický, my jezdili dolu taky

                    0 0
                  • Japhy  

                    Hospoda přímo u parkoviště je trága, věčně přeplněný a poměr cena/výkon žádná sláva. Obvykle polknu slinu a těch pár minut to do Oseka vydržím.

                    0 0
                • Japhy  

                  Osek je dost možná nejmenší město s počtem pivovarů > 1. Ještě vaří chutná pivka u Černého orla, cestou z Dlouhé Louky za přejezdem u komínu zabočit vlevo. A doporučuju tam pizzu s nachos a jalapeños.

                  0 0
        •  

          ježkovi voči, už i selfíčka mu vaděj, asi stárne:-)

          0 0
          • Martin  

            Románku, ty seš taková pitomoučká výjimka

            0 0
    • Pán z Dubu  

      Foťák na Jeřábkovně zachytil dnešní zatmění měsíce https://www.hydronet.cz/jerabkovna

      0 0
    •  

      dneska to vypadá velmi dobře, navečer s čelovkou půjdu

      0 0
    • mr.antik  

      Já teda dneska vyměknul. Stejně už nevim co bych namazal na těch –25 (nebo kolik to večer klesne) a drhnout polystyrén mě nebaví.

      0 0
      • ziki007  

        Já dnes Rádlo – turistika .-)

        0 0
        •  

          byl jsem v neděli, otevřenej stánek, pivko a zelňačka, nemělo chybu, trošku víc rozjebaný stopy na klasiku ale díky za ně

          0 0
      • Martin  

        Rex Inari a na to teflonový blok

        0 0
        • mr.antik  

          a něco pro normální smrtelníky? 20gramů za 700,– a stejně píšou jen do –20

          Mám zelený LF Skigo ale ten je do nějakých vlhkých podmínek (což u nás asi při –20 moc nenastává), tak jestli to vylepšit zeleným LF Swixem? (LF4)

          0 0
      • Goob  

        No, tak já to po víkendu vím. Koupil jsem si na letošek peltonenky s microgripem a až po totálním víkendovém utrpení při turistice Rokytnice-Dvoračky-Erlebaška-Rezek (s bandou dětí, aby bylo jasno) jsem teprve googlil, co se kde posralo. Takže málokterá recenze zmiňuje, že microgrip na přemrzlém při velkých mrazech naprosto nefunguje a je potřeba normálně máznout komoru zeleným či modrým.

        0 0
        •  

          Na bf by jsi se o tom v tématu o nanogrip ech dočetl že na přemrzlým na h… o, stejné zkušenosti, už neřeším po přechodu na mohér

          0 0
          • BabbaJagga  

            Kolik máš na mohéru nalítáno? Přemýšlím, že bych nahradil svoje omlácený klasičky Fischer RCS *1992 a nějak začínám i být línej mazat. Tak abych nekupoval nový lyže každou sezónu. Když mě to nevynese v zatáčce, tak jezdím jen ve stopě :-) . Ty fišerky bych si asi nechal jako šutračky.

            0 0
            •  

              Druhej rok a pár stovek km už jsem najel/nachodil, prozatím jako pro turistu nedám dopustit, mám Salomon, kámoš TwinSkin od Fisceru a má pocit že mu to nejede a nefunguje jak mě, nedokážu posoudit, má ty nejdelší a já bych se na nich zlomil, prodává a jde taky do Salomon, po letošní sezóně nechám mohér vyměnit (chlupatí) a skluznici přebrousit

              0 0
              • BabbaJagga  

                Díky za tip. Jsem ještě stará škola, nerad se loučím s věcma, co fungujou, takže pokavaď ty fišerky neprošlápnu nebo nesundám skluznici, tak je nemíním měnit. Ale zase na druhou stranu, když bydlím v Polabí o 1000m níž než běžkuju, furt abych s sebou tahal krabici s voskama a na parkovišti pod Souší hledal místo v závětří a mazal…když už vymysleli lepší technologie.

                0 0
                • Martin  

                  tak lepší to není ani omylem, pořádně to drží jen v podmínkách, které jsou ale na mazání tak primitivní, že to kvůli nim vůbec nemá smysl řešit, natož pořizovat (modrej, modrej extra)

                  jestli ti můžu poradit, tak nehledej rady tady a vyzkoušej si to, v Bedově má občas takové akce Salomon

                  skluz na mohéru je, pravda, menší neštěstí než třeba šupiny, ale odsoupaž si na tom rovinku kolem Máří a budeš vědět sám zda to chceš

                  0 0
            • McBlacky  

              u mohéru pokud jezdíš víc, tak si kup něco kde to sám vyměníš. Což zatím asi jde jen u Atomicu. Při vyšším nájezdu se bud odlepí celý pás (lze přilepit zpět) ale hlavně začne "pelichat´. V ledovatý stopě ve který je navíc napadaná ledovka ze stromů do celkem dostává zabrat.

              0 0
      • duk  

        Jel jsem dneska ráno a opravdu to proti neděli a pondělí zle nejelo. Ale částečně to bude i mojí nechutí mazat na vyjížďku extrémně tvrdý parafíny, kdo se s tím má stahovat :-D měl jsem LF7

        0 0
        • R-A-D-I-U-S  

          hmm, tak ani večer to néni žádná hitparáda. Na Jizerce v 19h teplota –12 a po cestě jsme potkali určitě i –16. Já už fakt nevím co tam žehlit ;-)

          0 0
          • R-A-D-I-U-S  

            Tak oprava – na Rašeliništi –22

            0 0
            • plzakj  

              Kuzmin – :D

              0 0
              • Martin  

                Rex Inari a jemná struktura, stromeček 0,3 mm

                0 0
                • mr.antik  

                  jestli bude dneska čas, koupim maličký balení zelený LF do –32, lyže mám strukturu 9–6 (bohužel zrovna soft tracky), takže kvůli tomu kupovat ještě jedny nechci, na ten lednový týden co se jednou za rok poštěstí do toho nechci víc investovat :-)

                  0 0
                  • Martin  

                    9–6 je ok, lepší samozřejmě broušená 4, ale to je ultra prašan a člověk jí v Česku málo užije, tak to není ideálně využitelná investice

                    na zelenej swix se vyprdni, fakt si kup radši Rex Inari, to je práškové tvrdidlo, dobře se s tím pracuje a na přemrzlém prašanu není nic lepšího

                    soft tracky jsou ok pokud se ten přemrzlý prašan boří, jak to bude utemovaný nebudou ti na tom dobře držet, ale to asi víš

                    0 0
                    • mr.antik  

                      Ty soft tracky jsou celkem posilování kotníků, ale sjíždí se vosk tak nějak rovnoměrně a při odrazu to necuká, takže spíš to má vliv na komfort než rychlost, bych řekl.

                      Na hardtrackách mám UNI strukturu a tušim že modrý LF, to už se mi nechce předělávat a počkám až se oteplí :-)

                      Teď jsou na bazáči hezký ex závodní Hard Tracky, ale za osmičku mi to přijde trošku moc

                      0 0
                  • Cryzyy  

                    kde se u vas takovej vosk da rozumne koupit ?

                    0 0
                    • mr.antik  

                      typuju že z běžných obchodů Hudy sport, možná i Decatlon, plus speciálky jako Nyč sport, OK Sport a nějaký ty obchůdky pro prážáky co jsou na Bedřichově.

                      0 0
                • Cryzyy  

                  kolik se z toho 20g balení dá namazat a jak dlouho to na lyžích vydrží ?

                  0 0
                  • Martin  

                    cca 20 párů klasiček, výdrž s ohledem na použití vysoká, dává se to jako základ, tvrdidlo, pokud je agresivní starý sníh, tak navrch molybden, pokud prašan tak grafit nebo teflonový blok

                    ps.. jnak ten teflonový blok navrch je teď fakt nejskluznější ře­šení

                    0 0
                    • mr.antik  

                      Jak píšeš o tech teflonových a fluorových blocích, to se jen tak lehce přejede? Koukal jsem že je to celkem drahý ale nenašel jsem kolik to dá párů… a kolik km to vydrží? To je nějaká alternativa k práškům?

                      0 0
                      • Martin  

                        je to prakticky nesmrtelný, vlastně ani nedokážu napsat na kolik je to párů, 30 gramový blok budeš mít fakt na hodně sezón

                        přejede se to jako když mažeš pevnej soupák, pak zakorkovat, vyleštit filcem a vykartáčovat (jemný nylon nebo žíně)

                        není to na tolik kilometrů jako prášek, podle typu sněhu tak na 10–30 km

                        0 0
                        • mr.antik  

                          tak to je slušný, čekal jsem že to bude jen na prvních pár metrů když se to ani nezažehluje

                          0 0
                          • Martin  

                            musíš ale samozřejmě dobře zapracovat korkem a filcem, já na to třeba používám rotační kartáče, korkový i filc, a a pak vykartáčovat žíněmi

                            0 0
                    • Cryzyy  

                      hmm, Ty mi teda dáváš… když teď něco objednám, tak mi to do pátku ještě asi přijde…

                      0 0
                    • R-A-D-I-U-S  

                      Odkaz na ty teflonový a grafitový přípravky by nebyl ? pls. Když to zadám obecně, nevypadnou na mě relevantní věci.

                      Chápu tu aplikaci dobře, že nejdřív 1. vrstva nízkoteplotní vosk (třeba LF/HF) pak 2. vrstva prášek INARI a pak 3. vrstva molybden / teflon / grafit ?

                      0 0
                      • Martin  

                        Inari vždy dospod jako základ, je to tvrdidlo

                        nejlepší grafit a molybden dělá Toko, za mě jediné jejich dobré vosky, taky používám grafit a molybden Vola a tekutý Rex, teflon zas Vauhti

                        0 0
        • Martin  

          proto se vosky do nízkých teplot dělají v prášku, lépe se s tím pracuje

          0 0
        • Cryzyy  

          :) ja teda fest zakopaval v sobotu, HFko 0–4 bylo fakt blbe, ale jak pises, premazavej bezky pripravene a nepouzite na vikend předtím, nedele uz byla o neco lepsi, ale ja zase vyrazne horsi, aspoň, ze se dalo kochat

          0 0
          •  

            že vás to baví, připadá mě to jako pokusy s bezdušema, já byl v so i ne, ráno vzal běžky s mohérem a šel – pohoda, sněhový ani klimatický podmínky neřeším, jo příštý týden budu pro jistotu parafinovat:-)

            0 0
            • Cryzyy  

              a na tom tvem mohejru se da i bruslit a jezdíš na tom 15km/h ?

              0 0
              •  

                jsem klasik takže bruslení mě vůbec nezajímá, kdybys napsal že laboruješ s mazáním na bruslení ani bych neceknul:-)

                0 0
            • Pán z Dubu  

              Vhodné podmínky k opuštění nejedoucích tratí a věnovat se back country turistice volným terénem a panoramatům. Hole se nepropadají a na tvrdým je cca 5 cm vrstvička, ve které se dá případně plužit. Bezproblémové i na klasičkách do stopy. Jestlipak jsou ruské kříže letos zcela zapadané?

              0 0
              • Martin  

                dobrý nápad, klasik se teď odrazí i z holé lyže (pokud má dobrý odraz a suchou komoru)

                0 0
              • mr.antik  

                jo to jsem si řikal taky jestli nevytáhnout klasičky

                0 0
              • Goob  

                Tyjo a já zrovna na hole nadával. Mám ultramalé košíčky a na tom dvoumetrovém pekle, co vládne nahoře na hřebenech, jsem si prostě nepíchl. Nevíte někdo, jestli a jak se dají vyměnit košíčky na těchhle hůlkách ? Jsem turista – klasik, podotýkám.

                0 0
                • Martin  

                  kromě systémů, kde se košíky nasazují na upínací systém to platí univerzálně:

                  nahřát horkovzuškou, až změkne tavné lepidlo a pak sundat

                  na konce holí aplikovat tavné lepidlo, nahřát horkovzduškou až změkne

                  nasadit nové košíky

                  to je celé, trvá to zhruba 2–3 minuty

                  0 0
                  • Goob  

                    Takže průměry jsou nějak standardizované? To je super, díky.

                    0 0
                    • Martin  

                      to v žádném případě, průměr si musíš zjistit

                      0 0
                    • Pán z Dubu  

                      Konce holí, nemají jednotný průměr – je třeba vzít košík odpovídající průměrem násadce.

                      Stav se s tím v servisu – dají Ti vybrat z košíků a přehodí na počkání. Uvidíš to naživo a příště uděláš sám.

                      0 0
        • Krov  

          Dneska večer (tedy vlastně už včera večer) to bylo jak Jekyll a Hyde. Dole pěkný skluzný sníh, nahoře struhadlo. Proti neděli se změnilo jen to, že stopy byly pomalejší než střed. Ale i tak je asi lepší vzít klasičky než skejty, stopy tvrdý rovný a odrazí se z nich každý. Na skejtech to byla přes Rozmezí a na Jizerku docela pruda, rozjelo se to až pod Žďárkem. Měl jsem prašanky 9–6 s tvrdým LF, ale nahoře by to chtělo jemnější strukturu.

          0 0
          • Martin  

            Břízky včera večer stopa na klasiku tvrdá jako mlat a rozjebaná, na odbočkách na osvětleném kolečku chybí vůbec, jezdili jsme nakonec všechno soupaž

            0 0
          • Pán z Dubu  

            Zatím je trajektorie Slunce nízká, když na trať svítí zboku, hrana klasické stopy zastíní spodek a neosluněná plocha je pomalejší než nasvícená.

            0 0
          • mr.antik  

            Jel jsem stejnou konfiguraci a nepřišlo mi to tak hrozný, ale je fakt že i s tim zeleným LF se na určitých vymrzlých plochách dalo regulerně klasičkovat.

            Nevim jestli je to subjektivní pocit, ale to drhutí cítim jen do kopce, respl. když lyže klouže pomalu. Jizerka, Smědava, rozmezí od konce lesa. Extrém je to na tom nastrouhaným sněhu od plužících lyžařů.

            Ale rovinky a sjezdy celkem jely, spíš mi bylo nepříjemné, že to někde rolba trošku rozorala a udělala takový vlnky, plus od skůtrů vyřezený nějaký lajny a já si dal několikrát málem na držku, ale za to můžou spíš ty měkký lyže.

            0 0
            • Krov  

              Já myslím, že to drhnutí hlavně do kopce bylo proto, že střed bruslícího pásu byl už přimrzlý a vyčištěný od nejdoucího měkčího sněhu, který zůstával na krajích. Takže při větším úhlu do kopce člověk hned zajížděl do těch nejedoucích krajů.

              Další věc je, že třeba kopec ze Smědavy na Knajpu je v dolní části většinou ve stínu a i nahoře zatím slunce dopadá dost zešikma.

              0 0
              • mr.antik  

                zase si řikám, že těžko na cvičišti lehko na bojišti, stejně nic víc než natáhnout tam zelený LF a přejet kartáčem nestíhám :-) a jezdit jen okolo bedřichova je nuda.

                O víkendu už to snad bude na tu 9–6 ideál

                0 0
                • Krov  

                  To bude asi ideál jen proti ostatním. Ale žádný fofr nečekej.

                  0 0
            • duk  

              Třeba z úterý, kdy to bylo extra tupý mám stejnej pocit, třeba na Žďárek jsem jel málem stromečkem, ale jakmile ses do toho trochu opřel, tak už se dalo sklouznout. Přijde mi, že je to tim, že když jedeš rychlejc, tak ty lyže se neboří tak hluboko do toho promrzlýho a kloužeš po vršku, kterej je skluznější. Jinak třeba včera ráno to byl proti úterku zase leteckej den, tedy aspoň v nižších polohách. Měl jsem jenom chvilku, tak jsem jel jenom krátce Béďov-Hřebínek-Tetřeví bouda a zpět přes Bílý buky a celou dobu hezkej švuňk vzhledem k těm teplotám.

              0 0
              • Krov  

                To jsi obrátil v pravý čas. Úsek Tetřeví-Hřebínek-NL jel včera nádherně. Nad Žďárkem už to drhlo.

                0 0
                • duk  

                  Já jsem to po minulých dnech trochu tušil, původně jsem chtěl objet velký kolo, ale když to na Máří tak hezky jelo, tak jsem to otočil na ty buky :-)

                  Jinak často v těhle podmínkách co byly v úterý, když je to fakt jak po šmirglpapíru, tak mám pocit že když zrychlím po rovince třeba z 15 na 18, tak se při větší rychlosti jede pocitově s menší námahou. Ale musí člověk už trochu jet a nezvolňovat :-)

                  0 0
    • Pán z Dubu  

      .

      0 0
      • R-A-D-I-U-S  

        To je Tvoje selfíčko? :-)

        0 0
        • McBlacky  

          Tenhle tam jezdi porad

          0 0
          • Krov  

            Jj, kdyz snezi a fouka, tak byva pekne cervenej

            0 0
            • mr.antik  

              nějakej polák. Potkat ho takhle v noci,tak se asi strachy poseru :-)

              0 0
            • Pán z Dubu  

              Já jsem ho předjel a narychlo vyfotil. Hromada lidí se fotila s ním, takže možná víc času propózoval než odlyžoval.

              Občas v chladnějším počasí vozí kolem pasu uvázanou mikinu. Včera to na mikinu nebylo.

              0 0
            • Barak  

              Presne, podle barvy poznas, jaka je teplota.:) Od nas dostal prezdivku Ráček.:)

              0 0
    • mr.antik  

      Dneska peklíčko…rolby nestíhaly… a furt sype a sype

      0 0
      • Barak  

        Tezko na cvicisti, lehko na bojisti.:)

        Me to az tak zly neprislo. Bylo to trochu oraniste, to jako jo, ale zase jsem si vychutnal prvni stopu v pasu pro brusleni z Knajpy na smedavu v hlubocaku. Kdy se to cloveku postesti na magistrale, udelat prvni freeride zarez.:) A prislo mi to po vetsinu trasy pekne skluzny, oprotii predchozim mrazum.

        0 0
        • mr.antik  

          Já jel první stopu cca v pul čtvrtý na rozmezí, rolba celkem chvátala domů – dole úzký a bořilo se to při odrazu. No a než jsem obkroužil jizerky (asi tak o hodinu pomalejc proti plánu), zase přisypalo… Ale sníh jel i na zbytcích zeleného.

          0 0
          • Barak  

            Jsem zvedav na tve dnesni hodnoceni. Dnes 7:45 ze stadionu opravdu lahoda.:) Rolbari asi vcera slusne zaparili a zachrapli.:)

            0 0
            • McBlacky  

              Vytekla jim chladicka z rolby, takze z B nejeli. My poprve za 3–4 roky jeli z Vaclavikovy a teda alternace dle toho kde projeli a vse jsme jeli na urolbovanym, i kdyz borilo se to taky, kydlo vcera dost.

              Vaclavikova-Sous-Smedava-Predel-Palicnik-Bufik-Promenada. Nejlepsi svezeni po Knizeci v useky Vaclavikova-Jezdecka

              0 0
              • Barak  

                Me to teda az tak nevadilo. Mel jsem v planu jen kratke protazeni, protoze jsem byl v Lbc uz od ctvrtka a kazdy den na lyzich. Takze v planu bylo 20km a pryc. I tech 20 ale nad ocekavani potrapilo.:) Celou dobu jsem premyslel, co je dnes vetsi kravina – jestli klasika na tom mydle nebo skate v tom bordelu uprostred.:) Ja jel teda skate.

                0 0
                • McBlacky  

                  klasika kde jsem byl ja by byla lepší, ale dal se i skate. Včera to bylo horší, to byla fakt oranice.

                  0 0
                  • Barak  

                    Me to vcera prislo mnohem lepsi teda. Snehu bylo dost, ale byl to prasan, dneska ta vata tahala hrozne za nohy a nejelo to. Ale je fakt, ze z Vaclavikovky to bylo urcite lepsi.

                    0 0
                    • McBlacky  

                      na cervenym HFku to slo :)

                      0 0
                      • Barak  

                        Fakt je, ze jsem si do toho bordelu vzal dvojkovy lyze a od doby, co maji novou strukturu, moc nejedou…

                        0 0
                        • Martin  

                          po nové struktuře se k lyžím musíš chovat jako knovým, tj. proparafínovat několikrát důkladně, srazit chlup, rozjezdit

                          nebo fluorový olej od Rexe, geniální věc, napustí skluznice, nahradí několikanásobné napouštění parafínem

                          nebo ti někdo tu strukturu zmrvil

                          0 0
                    • Krov  

                      Včera hodně záleželo v kolik jsi kde jel. Před rolbou to bylo sice hlubší, ale pro prašanky skluzný. Po projetí rolby to na skejt bylo asi nejhorší – ztratil se skluz a bylo to strašně měkký, protože to ještě nestačilo vymrznout a taky napadlo dost. No a časem to zas lidi trochu ujezdili, hlavně dole se to začalo mydlit do rychla.

                      0 0
              • Cryzyy  

                Jsem si rikal, co tam delate, ja jel ze Souse, na Predel to bylo dobry, ale pak jsem byl dost smutnej, protože jsem si to naplanoval do Jablonce, nejlepší svazení bylo z Hrabětic dolu, ale to už jsem docela klopítal.

                0 0
            • mr.antik  

              Neděle byla po včerejšich 60km odpočinková (rodinná žranice), snad daj tu uvařenou rolbu dokupy a pondělí večer bude 100%

              0 0
      • McBlacky  

        Me to bavilo a to mam jednu ruku na 50% diky padu. Lyze ktery nikdy nejely zrovna vcera jely jak z praku a jen na fialovym LF.

        0 0
        • Martin  

          tak hned poznačit na lyže sněhové podmínky a hýčkat si je na to, zkušenost k nezaplacení

          0 0
    • mr.antik  

      Nemáte někdo zvědy nahoře, jestli se nějak podařilo aspoň základ Jiz. 50 pravit, rád bych dal nějakou rychlejší Jizerku dneska

      0 0
      • ziki007  

        Dojeď na chatu Jizerka, dnes přednášky od Trávy a Máry Holečka – vysokohorský koncentrát ,)

        0 0
        • mr.antik  

          Sakra to jsem nestih přečist a už jsem zpátky…

          Promazáno červenym LF ale aspoň PB na rozmezí…

          0 0
        • Zbyněk  

          Jo, byli jsme tam. Padlo teda pět hendrychů, ale jinak pěkný poetický večer.

          0 0
    • micu  

      Dlouha Louka do konce unora zakazano ? Na kbstopa zatim zadna reakce, zato tam pisi o podobnem omezeni na Klinech

      0 0
      • hawrda  

        To je pro houbaře ne?

        0 0
        • micu  

          O houbarich se v tom dokumentu nepise nic. Explicitne se tam zminuji bezkarske trasy. Mas odnekud jine info ?

          0 0
          • hawrda  

            No nedá mi to no,Šumava(Kvil­da)dnes.

            Lepsi podmínky snad už neexistuji,–7stupnu,bezvět­ří,upraveno,hez­ké počasí.

            0 0
            • BabbaJagga  

              Ahoj, na rovinu, to Ti můžem věřit, ale taky nemusíme, žes tam byl, když není selfíčko :-) Fotkama jsi mi přivodil nostalgické vzpomínky, naposledy jsme na Šumavě byli v zimě 2007 s dětma na jarňákách, a letos se zas po 12 letech chystáme, ale už bez dětí. Letošní zima fakt paráda, co? Dneska jsem byl v Jizerkách a takovýho sněhu dlouho nepamatuju. Skol!

              0 0
    • volyn  

      Na podzim jelo vsude v mediích promo jako kráva,ze Bedrichov postavil na stadaku zazemi. Tak jsem jel ranni jizdu,ze se tam sprchnu a pak pojedu do prace a velky houbelec leda tak. Borec mi s usmevem na tvari rekl,ze zachod chvili fungoval,ale uz nefunguje. a sprcha nefunguje od zacatku sezony :). Uz po precteni tech clanku na podzim jsem se podivoval,proc davaji jen jednu sprchu a jeden zachod. Muzou aspon rict,ze jim nefungovala pouze jedna sprcha.

      0 0
      • Martin  

        konečně se někde udělalo pro běžkaře něco, co v Česku naprosto nemá obdoby a už se najde zapšklej prďola, co to hned zkritizuje

        tak tam nejezdi, když se ti to nelíbí, všichni co já znám jsou rádi, že něco takového máme

        0 0
    • mr.antik  

      Tak v sobotu konečně, závod pravých chlapů, kdo tady jede? Co mažete, jak řešíte pití, co na sebe, do sebe a tak?

      Letos bych rád vynechal občerstvení na promenádě, je to celkem ztráta času, tak nevim kolik těch tekutin vzít. Stopro nabalim housku se šunkou a nějakou trojdecku Coca-coly. Mezito nějaký gely, zásobník v ledvince je tušim 1,5l

      0 0
      • Barak  

        Zlom vaz, ja nejedu, nemam letos najezdeno. S ohledem na predpoved a na aktualni podminky by to mohlo byt celkem rychle myslim.

        Pojedu se jen tak projet, asi vezmu nejake obcerstveni navic a nekde kolem Smedavy budu nabizet, tam uz se celkem lame chleba.:)

        S oblecenim asi problem nebude, na kosu to nevypada. Nejvetsi problem vidim v piti. Myslim, ze je lepsi vezt mensi zatez, treba jen ledvinku 1,5l a pak si na Smedave na wc nocit vodu a namichat iontak.

        0 0
      • plzakj  

        To je ta vrazda na 90km?

        0 0
        • mr.antik  

          Vražda je bude (nejspíš vzhledem k teplotám) pro ty, co pojedou klasiku, smekám předem.

          Já se povezu bruslením

          0 0
          • Krov  

            Kdo pojede soupaz, tak na tom nebude hur nez my.

            0 0
            • Barak  

              A ze jich bude… :)

              0 0
              • Krov  

                Vzdycky se jich par najde…

                0 0
                • Barak  

                  Jak rikas, par.

                  0 0
                  • Krov  

                    I to staci na demoralizaci. Predloni me Jirka Pliska predjel pred Protrzenkou a v ty stojce mi soupaz zmizel z dohledu. Pripadal jsem si jak turista.

                    0 0
                    • Barak  

                      Tak v porovnani s nim to tak proste je, no.:) A kdo letos jede na hladkych? Jirka bude na zavodech, ne?

                      0 0
                      • Krov  

                        Loni jel myslim na hladkych treba Franta Landa, ten urcite chybet nebude. A asi pojede i Michal Sedlacek.

                        0 0
            • mr.antik  

              Tak furt máme k dispozici nohy který dělají v pomalým módu cca 50% výkonu

              0 0
          • Martin  

            jo, jo, zrovna jsem teď mazal přítelkyni, jede to klasicky

            0 0
            • duk  

              Tak fandím, ať to nedopadne, jako dceři na J50, tady už by to bolelo :-)

              0 0
              • Martin  

                dcerka jede 20+40 na Orličáku a už fakt v neděli mažu podle sebe a před startem si radši dávám klapky na uši

                0 0
      • Krov  

        Ja jedu, maza vcetne prasku, protoze starnoucimu telu se hodi kazda berlicka a na vlhkem snehu to pomuze vic. Beru litr jontaku, vic se nevejde, ale za Smedavou snad dostanu druhy od dcery. Jinak jen kousky energotycinek za jizdy, ktery mam ale vzdycky problem rozkousat a nejaky gel. Zastavky zpravidla nedelam, spadly by mi tepy :-).

        Jsem zvedavej, jak to letos pojede, muze byt cokoliv od namrzani ci umydleni az po pomalou rozbredlinu. Neprijemny bude vitr, ten posledni roky nebyl.

        0 0
      • mr.antik  

        A co mazání? tohle jsem našel doma… Struktura Nyč Uni…

        0 0
        • BabbaJagga  

          Kdybys chtěl, tak na mě v garáži vybafly nějaké stoupací vosky Skivo, rok výroby tak 1978–1980. Přenechám zadarmo, platil bys jen poštovný :-)

          0 0
        • Krov  

          To je vsechno ok. Jen ti tam chybi ten prach :-)

          0 0
          • mr.antik  

            s tim já neumim a nemám...... kolik to tak může přidat? Jako zvažoval jsem jestli to nehodit zítra do servisu aby mi to někde naprášili

            0 0
            • Krov  

              Ja si taky nepraskuju sam, protoze pri poctu zavodu 1× do roka nema smysl mit to doma. Kolik to pomuze neumim rict, ale urcite to ma nejvetsi smysl prave za vlhka a kazdy usetreny odraz se v zaveru hodi.

              0 0
              • mr.antik  

                Kouknul jsem a u máry za práškování 1500,– tak mě to asi přešlo. To klidně nějaký drahý vosk koupím třeba https://www.ok-sport.cz/…2c-85ml.html

                Vytlačovat hrubší strukturu přes tu UNI strukturu je asi blbost, co?

                0 0
                • Barak  

                  Tohle za chvilku sjedes.

                  0 0
                  • mr.antik  

                    achjo :-(

                    0 0
                    • Barak  

                      Hele, a co treba tohle?

                      https://www.xcsport.cz/…-50-g-detail?…

                      Jasne, o vikendu bude dost nad nulou. Ale na druhou stranu, jen tak to nesjedes, nebude to chytat bordel a vzhledem k cene to urcite dal vyuzijes.

                      0 0
                      • mr.antik  

                        Myslíš že to moje Toko HF je dost bláto?

                        Něco z HF sortimentu zítra klidně dokoupim, to je tak na mojí mentální finanční hranici, doma mám jen dvoje – TOKO teplý žlutý a studený červený.

                        0 0
                        • Barak  

                          Na tvem miste bych se asi zira stavil v Dolfinu a zeptal se kluku. Ja bych asi mazal neco tvrdsiho, co dele vydrzi.

                          0 0
                          • mr.antik  

                            Ještě jsem přemýšlel HF Maraton od Swixu, takový univerzálek, jak píšeš, škoda kupovat vosk na podmínky, kdy člověk normálně nevyjede

                            0 0
                            • Barak  

                              Jo, to jsem parkrat jel v jarnich podminkach a jelo to hezky. To bych rozhodne dal na finalni vrstvu. Pokud to mas doma, lip to nevymyslis.

                              0 0
                              • mr.antik  

                                nemám doma ale už jsem si parkrát řikal že bych využil třeba na Krkonoskou 70

                                Teď ještě odhadnout, jestli to nad ránem už změkne (jakože asi jo) a jestli vzít ty Softtracky který asi jedou trošku líp, ale v takovým teple jsem s nima nikdy nejel, vždycky jen pod 0

                                0 0
                                • Barak  

                                  Softy ale jsou prece na mekci trate, ne? Otazka je, kolik toho bude umydlenyho a tvrdyho a kde se to bude borit, no. Treba loni se to borilo vsude.:)

                                  0 0
                                  • mr.antik  

                                    no právě to je takový aspekt, že se ráno uvidí. Teoreticky si můžu připravit oboje lyže, jenže nikdo ráno neřekne jak to vypadá/bude vypadat v poledne na hlavních cestách.

                                    A taky záleží v kolik přijedou rolby

                                    Ještě ně těch softech je 9–6 struktura a nevim zda uplně vhodna na přetlačení

                                    0 0
                                    • Barak  

                                      Na parkaci stejne budes vedet kulovy…

                                      Predpokladal bych, ze v sobotu bude za techto snehovych podminek maso a dorazi spoustu lidi, kteri tu trat utemuji. Az do soboty bude mrznout, snih bude studeny a jen tak se to podle me neroztece.

                                      0 0
                                  • Krov  

                                    Rozlisuj mekci=prasan a mekci=rozbredlina.

                                    Loni to bylo nestesti. Mohly byt krasne rychle podminky a necekane na uz upraveny trate napadly sracky. Cestou na Rozmezi jsem nechapal, jak to vubec dojedu. Nastesti se pak dalo hodne osulit soupaz a v zaveru uz to bylo ujety od lidi.

                                    0 0
                                    • mr.antik  

                                      jo a přesně to samý dilema jsem měl loni, řikal jsem si že napadlo jen maličko a že to je upravený tak softy nechám v autě :-)

                                      0 0
                                      • Krov  

                                        Proto si priprav jen jedny lyze, at se nemusis nervovat. Vem ty tvrdsi s UNI, i kdyby neco v noci spadlo, tak to nebude prachovy snih.

                                        0 0
                                        • mr.antik  

                                          Jo taky asi budu konzervativnější a spíš nic nepokazit. UNI struktura, do který radši nebudu zasahovat (stejně nevim co by s tim V 0.5 nebo V 1.0 udělala, plus se podívám po nějakém odolnějším HFku (Maraton) nebo jestli Trepi doporučují třeba od Rexu/Skigo

                                          0 0
                                          • Martin  

                                            já mazal dvěma lidem na BoBo, ovšem jen odhadem podle Windity, takže spíš co nejuniverzálněji vzhledem k předpokládaným podmínkám

                                            Holmenkol Racing MID HF na-2 až –8, na to Holmenkol Racing WET HF na 0 až –4 a prášek Holmenkol NANO Racing WET 0 až –4 (všechno jsou to teploty sněhu, čili měkký a střední pod)

                                            strukturu lineární 1 mm po celé délce

                                            ale zdůrazňuji, protože tam nebudu a je to mazané takto s předstihem, snahou je univerzál s co nejmenším rizikem

                                            0 0
                                            • mr.antik  

                                              Tak já budimu končit tím HF a do UNI struktury zasahovat nebudu. Jako finální HF mi jako jistota přijde ten Swix Maraton

                                              0 0
                                              • Greyhound  

                                                Dal jsem tam 2× Maraton a na to červenej prach od Swixu, nic jinýho nemám, ukrutně mě to mazání nebaví, přiotrávil jsem se fluorem, spálil nejspíš skluznici, ale horší než loni to snad nebude :-)

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  to je problém řady lidí, kteří si koupí prášek a pak ho neumí aplikovat, prášek stačí žehličkou jen lehce přetáhnout nebo ani to ne, protože teplem se vlastnosti fluoru kazí a hrozí riziko spálení skluznice, prášek se aplikuje rotačním korkem, rychle, snadně a bez rizika

                                                  0 0
                                    • Barak  

                                      Novy snih byl jeden problem. Druhy, ze rolba rano pri uprave rozmlatila ten led pod tim takze tam zustalo krasnych 10 cm borici se soli.:)

                                      0 0
                                      • Krov  

                                        To mas asi pravdu. Bylo to hlubsi nez kolik napadlo.

                                        0 0
                        • Krov  

                          Teplotne je to Toko v pohode. Otazka je, jak by vyslo v porovnani s jinymi vyrobci, ale to nezjistis. Ja jsem kdysi s HF Toko nemel dobre zkusenosti, ale zrovna predloni na Bobo jsem ho mel a jelo to uzasne (ale byl na nem jeste prach) a to byly podminky podobne.

                          0 0
                          • Martin  

                            HF molybden na starej špinavej sníh pod nulou maj dobrej

                            0 0
                            • Krov  

                              Jj, molybden to je neco jineho, ten se jim povedl. Ja ho rad pouzival na spinavy firn a frcelo i LFko.

                              0 0
                  • Martin  

                    to je na 30 km, Knápek to reálně testoval, zase ale špičkový skluz

                    0 0
                • Krov  

                  1500 je ale za komplet pripravu vcetne LF, HF a rucni struktury, takze tam platis i dost prace a je tam vyssi pravdepodobnost, ze to bude optimalni volba. Samotny napraskovani se da sehnat i levneji, myslim, ze zrovna v Jablonci ho nekdo nabizel samostatne.

                  S tim sprejem zkusenosti nemam, ale neveril bych, ze to vydrzi delsi jizdu. Prasek naopak ano.

                  Vytlaceni hrubsi struktury pres UNI urcite blbost neni, ale udelej to az nakonec.

                  0 0
                • Martin  

                  hrubou přes uni v pohodě, uni je ideální broušená struktura, pokud si chce někdo hrát s ručním strukturovačem, testovat a tak

                  0 0
            • Barak  

              Muzu rict, ze jsem loni na Bobo celkem cumel, jak napraseny lyze jedou.

              0 0
      • McBlacky  

        já jen doufám, že nebude pršet. Pití litr, 6 gelů a dvě tyčky + morál :)

        Letos najeto o 200km přesně méně než loni před Bobo, takže čekám trochu hell ale pod 6hod bych rád i tak.

        Lyže by Trepi, dolů sem psal co mazal. Trochu se houpla předpověd víc do tepla, takže na místě možná by to bylo o rozhodování jestli dát ještě o stupen hrubší strukturu, ale předpoklad je, že to bude podmrzlý takže to nebude na kajak, nebo ne hned od začátku.

        0 0
        • mr.antik  

          Pití nedoplňuješ?

          Jinak co se týká deště tak to vypadá pozitivně

          0 0
          • McBlacky  

            no loni mi to vyšlo tip top. Letos bud potkám kámoše, nebo to dám jen s litrem. Napiju se hodne predtím.

            0 0
            • mr.antik  

              Jasně,taky budu prolejvat od rána ale zas ne abych musel každých 5km chčít.

              Trošku nevýhoda těch ledvinek, že člověk neví kolik zbejvá.

              0 0
              • Barak  

                Buď v klidu. Po kopci na Rozmez v tobě nic, co by chtělo ven chcaním, nebude.:-)

                0 0
                • Krov  

                  Taky si nepamatuju, že bych někdy na Bobo musel z tohohle důvodu zastavovat. A to vypiju skoro 2 litry.

                  0 0
                • mr.antik  

                  Pokud nás to nezfoukne z hráze…

                  0 0
                  • Krov  

                    Tak to vezmeš přes Josefáč na Mariánskohorské boudy. Možná to bude rychlejší…

                    0 0
                    • Pán z Dubu  

                      Když bude foukat od Josefodolu na vodu – vezme to kolem Blatnýho.

                      0 0
                      • mr.antik  

                        jak to vůbec na hrázi vypadá, dobrovolně tam nejezdim. Je tam aspoň nějaká stopa nebo je to vypluhovaný a posypaný pro auta?

                        0 0
                        • Krov  

                          Ja tam byl naposledy pred tydnem a pokazdy to bylo vypluhovany neposypany s melkou stopou od lidi. Na soupaz v pohode.

                          0 0
                        • Pán z Dubu  

                          Asi před 14 dny jsem tam od Kapličky jel. Hrázný rád jezdí domů po suchým asfaltě. To je posledních cca 20 let stejné. Oficiální stanovisko – kdyby tam potřebovali jet hasiči. Na chodníku bariéra vyšší než zábradlí a podél se dalo přestrkat na šlupičce ledu a nafoukaného sněhu. Zadní hráz, protože foukalo, byla podobná bikrosový trati.

                          0 0
                        • Cryzyy  

                          v neděli bylo vypluhovano, ale v zaveji na urovni zábradlí byla stopa na soupaz, vyhýbání trošku orisek, jinak dobrý

                          0 0
                    • duk  

                      Ze zkušeností z b5h musím říct, že rychlejší to obvykle nebývá :-D :-D

                      0 0
        • Krov  

          Tak struktura je otázka jestli 1 nebo 2mm, jenže ani ráno nebudeš vědět, jak moc je to mokrý o 150m výš, kde vede většina trasy. A sníh asi moc hrubozrný nebude, je to první obleva od sněžení.

          Každopádně bude lepší časný start, rychle se to zpomalí.

          Letošní kilometry si můžeš směle vynásobit nějakým koeficientem, protože byl pořád pomalý sníh, takže máš třeba natrénováno víc než loni :-)

          0 0
          • Cryzyy  

            Tě jsem jel Bedrichov – Knajpa a prislo mi, že to celkem leti, mam nejakou hrubou strukturu, namazano Toko HF cervene(-4 –10) a na to zlute (0 –4), manzelka ma uni strukturu, namazano stejně a rikala, že to moc nejelo, respektive jelo, jenom nekde nahoře. Tak můžete mudrovat.

            0 0
          • McBlacky  

            My planovali strukturovat dve piva a uz mame ctvrty

            0 0
            • Krov  

              Tak abyste zitra nezabloudili :-)

              0 0
              • mr.antik  

                No teď jsem studoval mapu a zrovna ta naklikaná GXP (motačka od startu) tam neodpovídá popisu :-)

                0 0
                • Krov  

                  Normalne se jezdilo podle popisu. Ta mapa asi nezkousla, ze se jde kus po silnici a hodila tam smycku pres trate navic, never ji.

                  0 0
                • Pán z Dubu  

                  Trochu škoda, že se Pazdera drží stejné tratě i když jsou dobré sněhové podmínky. Josefodolská hráz není nikdy optimální a nemuseli byste tolik jezdit v davu, v Oldřichově Na Pilách a U spálené hospody je klidněji.

                  0 0
                  • Goob  

                    Jak to teď vypadá Na pilách a nad Fojtkou, prosím tě?

                    0 0
                    • Pán z Dubu  

                      Byl jsem Na Pilách. Sněhu dostatek, úprava tratě skvělá, parkovišťátko malé na asi 8 aut. Už bych ten krpál měl přenechat mladším a lehčím.

                      0 0
        • Barak  

          Letos mate kurevskou kliku s pocasim. Stacilo by o den pozdeji a ehm, moc by to asi nejelo…:)

          0 0
      • R-A-D-I-U-S  

        Tak co Bobolopedisti, jak jste si to užili ? :-)

        Jedna rozmazaná (jak se řítila téměř relativistickou rychlostí z kopce) postava mě zdravila – identifikoval jsem Blackyho :-) – nikoho dalšího jsem nezaregistroval.

        0 0
        • mr.antik  

          128 jsem byl já a ty špekulace o důležitosti mazání byly oprávněné. Že mi to nejelo až tak nevadí, ale když jsem viděl jak to jelo třeba zeleným, tak to byla dost jiná liga, dost demozivující :-)

          už jen to že vyhrál klasik co to nejspiš celý odsoupažil…

          0 0
          • R-A-D-I-U-S  

            Co Tě nezabije...... ;-)

            0 0
          • ziki007  

            A vítězovi a druhýmu v pořadí jsem mazal já, já jsem mu mazal… Samozřejmě, pane Volejník, vyhrál jste, jako vždycky…

            0 0
            • ziki007  

              Ale vítězná máza nikoho nezajímá, tak si recept vezmu s sebou do hrobu ,P

              0 0
              • mr.antik  

                myslíš mázu na klasiku? Mě by zajímala ta skluzná :-)

                0 0
                • ziki007  

                  Sedloň i Míla Kohout jeli soupaž, samozřejmě skluzná ,)

                  0 0
                  • mr.antik  

                    hehe, mě minuli v mírném klesání ještě před Mariánkama, to byli jen ve vajíčku a předjeli mě asi tak o třetinu rychlejc, já jel vedle v manžestru aby to ještě trošu jelo, ale stejně naprd.

                    0 0
                    • duk  

                      Hehe, to je jak dejavu, tohle se mi přesně stalo ve stejným místě před dvěma lety a moc mi to na morálu nepřidlo takhle na začátku :-D

                      0 0
                      • Krov  

                        Mě cestou na MHB předjížděl Michal Sedláček loni, přesně na konci těch úvodních klesání. Ale nesváděl bych to na lyže, ty jsem měl loni dobrý. Prostě to nahoře víc rozšťouchal a setrvačnost a správný postoj pak udělá hodně.

                        0 0
                        • duk  

                          U mě to tehdy bylo jednoznačně lyžema, jestli někde dokážu jezdit obstojnou rychlostí, pak jsou to sjezdy :-). Ale tehdy jsem tam mazal nějákej nesmysl, říkal jsem si že to nebudu hrotit a dal jsem tam snad LF7 nebo co a fakt mi to vůbec to nejelo, přitom byl docela teplej skluznej sníh a hlavně z rána to nejelo zle, Ferda tam téměř vyrovnal traťovej rekord, takže pomalý to nebylo.

                          0 0
                          • Krov  

                            Jo, predloni to jelo az na Smedavu jako blesk. Pak uz namrzly povrch roztal a posledni tretina jela pomaleji nez letos. Ferda si mi stezoval, ze rekord mu utekl kvuli prenaseni silnic, to pry Jirka Pliska pri rekordu nemusel :-)

                            0 0
                    • ziki007  

                      ,–) Jinak prach jeli Ski-go CM17, struktura Stadler(později Swix world cup riller) 0,75mm broken V + hrubý cross závit 1,5mm Nyč

                      0 0
                      • mr.antik  

                        hele a ty lyže měli předtim nějak nastrukturovaný? nebo to jsi tam prostě vytlačil vší silou co to šlo?

                        0 0
                        • ziki007  

                          Míla má naši UNI, Michal tovární Madshus… Tlačil jsem na to přiměřeně .-)

                          0 0
                          • Martin  

                            musel jsem se smát, když jsem četl ten dotaz a jen jsem čekal, co z tebe vypadne

                            0 0
                          • Rorejs74  

                            Můžu na Tebe pls technickej dotaz ke strukturám od Nyče ?

                            Mám teď na skatech jednou vybroušenou tu vaši UNI, jede to super a zmizela spousta drobných poškození na skluznici. Teď už jsem tam ale zase nasbíral další škrábanečky tak přemýšlím, jestli to nenechat zase přes léto udělat znova, jen nevím kolikrát tak za životnost lyže se to tak dá zopakovat. Jsou to konkrétně Atomic Redster S7, ale ono to asi bude stejný přes všechny výrobce.

                            0 0
                            • ziki007  

                              Standartně lze lyži strukturovat cca 3×. Pokuud jsou to fakt jemné škrábance, neřeš a jezdi, než chytíš něco zásadního…

                              0 0
                              • Rorejs74  

                                Super, moc díky za info, nechám to zatím bejt :)

                                Do budoucna stejně přemýšlím že bych na nich nechal udělat nějakou „teplou“ strukturu a nechal je na dojetí na plusový teploty a teploty kolem 0. A pořídil si nový se studenou strukturou na ty ideální podmínky.

                                0 0
                                • Martin  

                                  ono to není zas až tak úplně jednoduchý, struktura skluznice by měla korespondovat s konstrukcí lyže, neb struktura specifikuje rozsah použití stejně jako konstrukce lyže

                                  0 0
                                  • Rorejs74  

                                    Jasně, vím že je to složitější. Označení na Warm/Cold nemají a pokud z nich do budoucna budou „kamenačky“ tak tam asi bude vhodnější ta teplá struktura. Předpokládám použití v méně vhodných sněhových podmínkách.

                                    Navíc na to moje plácání je to skoro jedno … jen musím mít v hlavě že to jede :)

                                    0 0
                                    • Martin  

                                      jestli je to tak, tak bych na ně dal UNI nebo nejvejš 9–6G

                                      ono fakt těžko definovat, které sněhy jsou nejběžnější na kameňačky, tohle může být právě úplně naopak, typicky takový ten první sníh, který ještě nemá základ a je ho málo a berou se šutračky, bývá obvykle studený prašan, dal bych UNI a neřešil to

                                      0 0
                              • Martin  

                                tak to já si dávám dělat nové broušené struktury cca každé dva roky, ne kvůli škrábancům, ale kvůli obnovení struktury a některé už mám určitě víc než 3× broušené

                                0 0
                                • Barak  

                                  Podle mě záleží, kolik skluznice je potřeba vždy ubrat. Pokud nemáš lyži hluboce poškrábanou, odebere se materiálu málo, tudíž v tvém případě, to vyjde třeba na víc než 3×.

                                  0 0
                                  • Martin  

                                    jasně, závodní lyže obecně mám v lepším stavu, takže se brousí málo

                                    no a dvojky, trojky jsou sice ojebané, ale tam zase neřeším novou strukturu

                                    0 0
        • McBlacky  

          Pro me mega zlo, takhe jsem se jevyndal nikdy. Lyze pomaly a rubarna porad 150avgTF=smrt

          0 0
        • Krov  

          Já si moc to neužíval, byl jsem unavenej víc než loni v tom hlubočáku, docela jsem se tím protrápil. Sice na mě zbyla bedna ve veteránech, ale nebyla moc zasloužená.

          0 0
          • mr.antik  

            Jak nebyla zasloužená? Za tu dřinu… I když jsem měl čas nad 6h a rychlost chyběla, tak mám pocit že jsem tomu letos dál nejvíc. Jen mi proti Stravě celkem dost nesedí výsledkovka, cca přes deset minut rozdíl.

            0 0
        • R-A-D-I-U-S  

          Svěřte se co jste mazali a jak si myslíte, že to jelo.

          0 0
          • mr.antik  

            Já teda 2× Swix Marathon, jako vosk asi dobrý hlavně do toho bordelu. Na trase jsem do žlábku nachytal nějaký klistr nebo smůlu či co.

            Struktura UNI a přes to natlačená V 1.0, asi to chtělo strukturovat vic na hrubo a vic do vody ale s tim vytlačováním nemám moc praxi, asi málo síly nebo to spíš chtělo broušenou.

            Jinak ty lyže co jsem jel byly po uplynulých zimách dost dobité, to skluzu moc nepřidá.

            Jo a dost mě bolí kotníky z toho, jak byly lyže a boty těžké, přiště to chce střiknout aspoň silikoňákem

            0 0
          • Greyhound  

            Počasí se letos do mojí univerzální mázy (2× Maraton, červenej Swix prach) trefilo perfektně – rychlejší lyže jsem snad v životě neměl. Dost asi pomohla struktura od Máry, půlka lyže zřejmě ta nejhrubší, druhá jemnější. Blackyho jsem proto od začátku do konce zle demoralizoval a tavil ve vysokejch tepech páč na svejch odborně rotačně korkovanejch nebo či co běžkách mi ve sjezdech vypadával z háku i v protivětru, to bylo uznávám až nečestné a nesportovní páč mít stejně rychlý běžky tak ho vidím na startu a pak až v cíli :-) Pokusil se mi to mazaně vrátit tím, že mi v půlce přišláp hůlku, ale úplně mu to nevyšlo, protože tubus mi začal z madla vypadávat až na posledních cca. 6km poté co jsem si cvičně zkusil jaký to je soupažit za Fandou Landou :-)

            0 0
            • McBlacky  

              Do roka a do dne, jen pockej!

              Mas u me body i za vecerni slozku. Do peti to chtelo srdicko.

              0 0
            • Krov  

              To tady ani nepiš. Přeci nemůžou být rychlejší lyže, když je připravuje někdo kdo prach zažehluje :-)

              Jinak Fanda Landa zabodoval na první kontrole. Fronta jak za sosáče na pomeranče, odhadem tak na 10 minut. Tak si vzal službu u kleští, kdo včas nevyndal kartu, tak mu ji cvaknul i přes dres a za chvilku jsme byli všichni na trati.

              0 0
              • Greyhound  

                Fanda to mel podle me jel jako trochu delsi trenink pred Jizerkou, ten to nehrotil. Na konci jsem jel za nim, nejakej malej chlapecek nadsene fandil a rikal „krasne jedete!“ a Fanda mu jen susse odpovedel „To my vime.“ :-))

                0 0
            • R-A-D-I-U-S  

              Dobře Ty chrte ;-)

              0 0
            • mr.antik  

              jakou struktura ti tam mára vymáčknul? Lineární drážky nebo nějaký „V“ či „X“, prostě nějaký hezky vzoreček?

              0 0
              • Greyhound  

                To netuším, nic neřekli a nezkoumal jsem. Blacky říkal že na půlce stejnou jako mu udělal Trepi a půlku ještě hrubsi.

                0 0
                • Krov  

                  Myslim, ze davali linearni 1 dopredu a 2 dozadu. Mne to ale nijak zazracne nejelo, mozna uz to chtelo tvrdsi lyzi.

                  0 0
                  • mr.antik  

                    to by mohlo být, takové hruboty nevedu, ale možná něco v jarních výprodejích pořídím. Pak už tedy jen nějaký zázračný vosk do vody, s urychlovačem,ale hlavně aby to sneslo bordel…

                    0 0
                    • plzakj  

                      Hlavne, aby za rok nebyl premrzlej prasan ;-)

                      0 0
                      • mr.antik  

                        no příští rok bych rád nový lyže, tak to budu mít k dispozici tři páry tak jedny z nich budou třeba hladký :-)

                        0 0
              • Smazaný účet  

                ???

                0 0
    • volyn  

      dneska na skatech velka chrochtacka, bocni trate taky upavene. Ta J50 by mohla byt casteji :)

      0 0
    • mr.antik  

      Nevite někdo jak vypadá Harrachov? Závodní tratě? Rád bych od pily nebo kde odspodu, klidně kus popojdu…

      0 0
    • Barak  

      Ty mas povinnost, jako domaci, jet J50 a ne vymyslet trate v Harrachove.:)

      0 0
    • Pán z Dubu  

      Byl jsem U Spálené hospody v NMPS. Parkování u Singltrek centra U Kyselky bezproblémové. Spodek je rozhamtaný od pěšounů. Včerejší silný vítr posrážel hodně jehličí i množství zejména bukových větví na trať – a to až nahoru k Vidlicové cestě. Tahalo to za nohy. Letos tam rolba prvně zajela 11. ledna – dřívější dny než včerejšek by byly lepší. Pro krásné svezení to chce novou sněhovou nadílku.

      0 0
    • Vítekbiker  

      Ahoj, měl bych rychlý dotaz. Nevíte kde v Praze by uměli ještě dnes vymáčknout ruční strukturu na připravené lyže? Zítra jedu na závody a strukturu nemám úplně vhodnou :) Děkuji a přeji hezký den

      0 0
      • Barak  

        Spíš si nějaké servisy obvolej. Jedna věc je, kde to dělají, druhá, kde ti to udělají do zítra…

        0 0
      • Martin  

        tak vcera vecer bych ti to udelal, mam 8 rucnich struktur, ale ted uz jsem na Bozaku, tak treba priste

        0 0
    • Pán z Dubu  

      Jizerská, o. p. s. v pátek oznámila magistrálu rozšiřující úpravu: „Zároveň bude při dnešní úpravě provedena první kompletní úprava nově zprovozněného úseku od Bílé Desné kolem Desenského hřebene k Souši.“

      Byl jste někdo? Osobní zkušenost. Je dobře utažený sníh, aby se nepropadaly hole…?

      0 0
      • Barak  

        Myslím, že v tomhle počasí je obava o propadání holí zbytečná.

        Jinak, díky za upozornění, konečně další nový úsek.

        0 0
    • pivos  

      Ahoj, měli by jste někdo osobní zkušenost, jak teď vypadá magistrála v oblasti Souš, Jizerka, Smědava, Knajpa? Jedná se mi o stopu na klasiku, díky.

      0 0
      • Martin  

        mezi Smědavou a Knajpou se už neupravuje strojově kvůli tetřívkovi, ale jezdit se dá všude

        0 0
        • Barak  

          Jen upřesňuji, že se neupravuje ta varianta přes Štolpišskou silnici, Kasárenská se upravuje.

          0 0
          • Martin  

            jo, jo, myslel jsem to tak, ta kratší spojnice zmíněného

            0 0
            • Krov  

              Nevis jestli ty vyluky z upravy plati jen ted do konce sezony nebo je to uz naporad?

              0 0
              • Barak  

                Podle mě je to jen v době tokání, tzn. od začátku března.

                0 0
                • Martin  

                  a pak ještě začátek prosince než se zazimuje nebo tak nějak, ale co, je jich tam už jen pár desítek, tak nechme milého tetřívka na pokoji, člověk taky nemusí z té přírody všechno vystrnadit

                  0 0
                  • Krov  

                    Ja proti tetrivkovi nic nemam, ať si taky uzije. Jen by me mrzelo, kdyby ty useky byly bez upravy celou sezonu. Z okruhu pres Protrzenku by se stala vlastne jen nastupova cesta a Kasarenska by byla v sezone precpana, kdyz by nebyla alternativa ze Smedavy na Knajpu.

                    0 0
      • Pán z Dubu  

        Kde jela rolba včera, je stopa výborná, jinde jsem nebyl. Výše je nový sníh na tuhý vosk.

        0 0
        • Krov  

          Jj, vcera vecer v podstate od Hrebinku az na Jizerku regulerni prasan. Upraveny vzorne, jen to tolik nejelo. Ma se ale hodne oteplit, je otazka, kdy bude moct zase upravovat.

          0 0
          • Martin  

            já sleduju předpovědi na Windy, nejlépe vychází model ICON a podle něj má být v pátek a v sobotu 10 stupňů přes poledne, nic fatálního

            0 0
      • pivos  

        Moc děkuji všem za info :-)

        0 0
        • MaPa  

          Byli jsme včera večer. Z Jizerky. Promenádní a Knížecí čerstvě upraveny a hned přemrzlé. Spodek podél Jizerské silnice byl bez úpravy, je vidět jak to přes den povolilo a večer zmrzlo – na bruslení nic moc. Dtto Černá Smědá a Předěl (zadní cesta už se neupravuje). Zadní smyčka okolo Klínového vrchu byla sice upravená už kdysi, ale zůstala v prima stavu. Ze Smědavy byla super urolbovaná cesta nahoru na Knajpu, ale dál jsme nejeli. Stopy na klasiku byly jak křišťál.

          0 0
    • volyn  

      Porad se da jet z BEdrichova az na Jizerku prosim?

      Jsem videl na OPS ze jeste o vikendu upravovali , coz me prekvapilo, kdyz jsem byl o vikendu v Jesenikach,tak uz slo jet jen hodne vysoko nad 1100 m.n.m.

      Dik

      0 0
    • Krov  

      Dneska jeste paradni svezeni, jen si clovek musel privstat. Az do deviti to skoro vsude bylo hodne rychly. Na Mari uz par metru bez snehu, ale jinak dobry, nepamatuju, kdy naposledy bylo na konci brezna tolik snehu.

      0 0
    • Pán z Dubu  

      Před lety Václav SCHÄFER pořádal a jezdil v Hraběticích „Jizerských 24 hodin“ http://jizerskych24.wz.cz/kontakty.html

      Přestěhoval se, pořadatelství ho nepřestalo bavit, a tak místní komunitu podnítil k uskutečnění „Chvalčovické cyklo 12-ti hodinovky“ https://www.ou-bila.cz/file.php?… . Je to komorní akce bez hi-tech zařízení. Namísto čipů očekávejte sousedkami napečené štrůdly. Kdo byste si chtěl vyzkoušet rozložení svých cyklosil do max. 12 denních hodin mezi spíše parťáky než soupeři, startuje se odsud https://mapy.cz/turisticka?…

      .

      0 0
      • Martin  

        a já už se zaradoval, že snad na Rozmezí něco napadlo…

        0 0
      • radek01  

        50% terén takže na bike ?

        0 0
        • Pán z Dubu  

          Ano na rychlé pneu. Loňská trasa vedla viz (Protože mapy.cz neznají jednu propojovací cestu posunul jsem na její konce kóty Start a Cíl) letos možná budou nějaké drobné změny. https://mapy.cz/s/3wY5q

          0 0
          • radek01  

            Ok dík.

            0 0
            • Cryzyy  

              Že by půldenní party s kamarády na kole ? :-) letos jsem se s Tebou zatím moc nepotkal, tohle by to mohlo slušně kompenzovat :o)

              0 0
    • volyn  

      Napadalo uz neco?

      0 0
      • Smazaný účet  

        Kůrovec :-)

        0 0
      • Barak  

        Už to nebude dlouho trvat, cejtim to v kostech.:)

        0 0
        • volyn  

          Rikas, ze bych uz pomalu nahodit mázu?

          0 0
          • Barak  

            Myslím, že bude stačit, když najdeš místo, kde jsi na jaře uskladnil lyze.:)

            0 0
            • intermo  

              Už se také připravuji a pečlivě pročítám nové příspěvky na Fóru o běžeckém lyžování viz forumbezky.nyc-sport.cz/

              0 0
              • plzakj  

                Jo, tam to vypada dost pekne :-/

                0 0
              • Martin  

                já to po letech mazání spamu vzdal, už je tam toho moc

                0 0
      • roman 3D  

        nee, dvojky mohéry mám už připravený pro jistotu v koutě

        0 0
        • intermo  

          Také se připravuji

          0 0
          • Martin  

            ten prostřední je dobrej, ale jestli chceš opravdu rychlé a odolné tekuté HF vosky, kup si francouzské Vola, jsou rychlejší a podstatně odolnější

            0 0
          • cubas  

            Dáváte pod tekutý nějaký pevný parafín? Nebo to stačí jenom nastříkat na vykartáčovat?

            0 0
            • Martin  

              základ musíš mi vždycky a je úplně jedno jestli je navrch tekutý nebo pevný, jnak se ti fluor neprováže

              základ můžeš zažehlit nebo použít opět tekutý, ale ten musí už být speciální, třeba Rex Glide cleaner, to je čistič, který dělá i základní vrstvu

              jendou za čas doporučuji při používání tekutých základů udělat pořádný základ tuhým parafínem, ev. grafitem (ještě lépe)

              0 0
    • duk  

      Ahoj, někde jsem zaslechl, že má být od příštího roku na SP v lyžování zákaz fluorových prášků a urychlovačů. Nemáte někdo info, případně zdroj kde by se dalo něco dočíst a čeho všeho se zákaz bude týkat? To by mohla být dobrá revoluce v mazání

      0 0
      • Rorejs74  

        V posledním tištěným Nordic magazínu je toho o tom poměrně dost ( https://nordicmag.cz/ ).

        0 0
      • Martin  

        celé je to blbost, zřejmě v rámci greténismu, zajímalo by mě, která pomazaná hlava na tohle přišla, protože ekologcká zátěž všech běžkařů dohromady za milion let bude nižší, než jedna cesta autem z Prahy do Brna…, ale zatím to jde spíš cestou tlaku na výrobce, kteří reagují rozšiřováním sortimentu o tzv. „ekologické“ produkty, u kterých obvykle tvrdí, že nahrazují co do kvality fluorové vosky

        pár jsem jich zkoušel a nenahrazují ani náhodou

        jinak jak píše Rorejs, v posledním Nordiku jsou na to téma 4 články, moc pěkně tam o tom píše Mára Pazderský

        0 0
        • ziki007  

          Trepi, blbost to není… polyfluorované uhlovodíky jsou persistentní látky, které se v přírodě samy nerozloží. Tím pádem jejich ekologická stopa je velmi vysoká. Nemluvě o odpadu při jejich syntéze…

          0 0
          • Martin  

            no jo, ale kolik toho naměříš ve stopě?

            ps.: resp. pokud je ten problém při výrobě, že vznikají odpadní produkty, tak tím spíš ten tlak nepatří na závodníky, ale na výrobce

            0 0
            • ziki007  

              A kolik toho oškrábeš, vykartáčuješ a hodíš do koše?

              0 0
              • Martin  

                já už používám stoprocentně tekuté, takže neokartáčuju a nevyhodím nic

                a co vím, tak třeba v biatlonu se používají také už jen tekuté

                0 0
                • Barak  

                  Nevím, jak moc velké je to svinstvo. Ale je jasné, že to zůstane venku na sněhu.

                  0 0
                  • Martin  

                    na sněhu nic nezůstane, protože to co naneseš na skluznici to pak poctivě seškrábneš, vykartáčuješ, vyleštíš, na skluznici zůstává jen jakési „povrchově napětí“

                    ostatně dokladem toho je i fakt, že zatím ani nelze změřit, kdo má lyže namazané fluorem a kdo nemá – to je fakt, takže asi tak

                    0 0
                    • Barak  

                      Bavíme se stále o hobby použití? Pokud ano, tak tě můžu ujistit, že tak úplně to nefunguje, jak píšeš. Viděl jsem mraky lidí, kteří parafín na lyže mažou za studena bez jakékoliv další úpravy, nanáší za pomoci horkovzdušné pistole a roztírají hadrem, nanáší žehličkou v malých vrstvách a nekartáčují.

                      Zkus se schválně zeptat někdy Máry na některé úsměvné historky, s čím se setkává v servisu. A že jich není málo…

                      0 0
                      • Martin  

                        no jo, ale ti právě opět jen potvrzují to, o čem tu píšu, že je nesmysl směrovat to zákazy na závodníky, ale spíš je třeba tlačit na výrobce, přece je jasné, že když to zakážeš všem závodníkům, neovlivní to ani jednoho hobíka, který matlá vosky horkovzuškou, což je tedy jakési běžkařské porno

                        0 0
                        • Barak  

                          Já si myslím, že ten zákaz profíkům je jen předzvěst toho, co bude následovat – plošný zákaz výroby. Tenhle krok je podle mě, aby tomu dali nějaké promo a vyvinuli tlak na výrobce, aby začali řešit jiné varianty.

                          Jasně, že ten matlal to bude dělat horkovzduškou dál, ale s ekologičtějším produktem. Zřejmě.

                          0 0
                          • Martin  

                            pokud to tak dopadne, bude to nonsens, přesně v rámci gretenizmu, protože to jen otevře ještě větší prostor podvodům a spekulacím a někdo bude mít větší výhodu než ostatní

                            já za sebe bych nechal závodníky na pokoji a věnoval se výrobcům, resp. konkrétním produktům, ve snaze změnit receptury tak, aby byl výrobek odbouratelnější, ale nikoli plošný zákaz fluoru

                            ale nedělám si iluze, svět se ve své hlouposti řítí do záhuby na všech frontách

                            0 0
                            • Barak  

                              Neřekl bych, že bude nějaký problém během okamžiku nějakým testem zjistit, zda skluznice fluor obsahuje či nikoliv. Ale souhlas, že by to mělo směřovat na výrobce.

                              0 0
                              • Martin  

                                hele, asi bude, protože ty pokusy to vymyslet byly, ale zatím se to nepodařilo, resp. nepodařilo se to tak, aby bylo průkazné, že je to z mazání, prostě je to tak, že se v době globálního ekologického průseru bavíme o marginálních problémech

                                abys tomu rozuměl, já nejsem proti ekologii, čistému životnímu prostředí, právě naopak a právě proto se mi nelíbí, že se pozornost zaměřuje sem… hele, až se podaří třeba donutit Čínu omezit své katastorfální emise, prostě až se vyřeší ty problémy, které naši budoucnost ohrožují přímo a bezprostředně, teprve pak bych se zaměřil na detaily

                                0 0
                                • Barak  

                                  Upřímně, ani jeden nejsme schopni posoudit, zda to opatření má smysl nebo ne, protože prostě jsme uživatelé, nikoliv chemici a odborníci na životní prostředí. Vycházíme z nějakých obecných informací, které jsou dost často různě pokřivené. Takže, do vzduchu kvůli tomu neskáču, ale pytlem mi to taky úplně nehoupe. Teď mažu fluor, za dva roky budu mazat… co já vím. Jasně, že je to ve srovnání třeba s Čínou marginalita. Na druhou stranu, ty věci je nutné řešit paralelně, nikoliv postupně a říkat si u všeho „kašlu na to, protože v Číně nebo v Indii je to horší“, to asi není úplně cesta.

                                  0 0
                          • duk  

                            Něják si teď nedovedu představit, jak někdo nanáší prach horkovzduškou, to by musel být celkem zámožný člověk :-D Já bych řekl, že patlalové s horkovzduškou používají max LF, takže se jich tahle ekoregulace moc nedotkne.

                            0 0
                            • Barak  

                              To jo.:-) Myslel jsem to spíš na parafíny. Ještě jsem ty články nečetl, časopis mi zatím leží doma na stole. Ale, když jsem tím listoval, nabyl jsem dojmu, že se to bude týkat i LF, HF. Nebo ne?

                              0 0
                              • Cryzyy  

                                ja třeba vůbec netuším, jaký je obsah fluoru v LF a HF

                                0 0
                                • Martin  

                                  prostě je to látka, která zřejmě nejdokonaleji odpuzuje vodu a princip je takový, že sníh se pod lyží na okamžik vlivem tření mění ve vodu a skluznice klouže po té vodě a jede tím rychleji čím víc vodu odpuzuje

                                  nízkofluorové parafíny LF v sobě obsahují příměs cca 3 % fluoru, vysokofluorové parafíny tak kolem 7 %, záleží na výrobci, pak jsou ještě speciální pasty, bloky, gely, tekutiny, které obsahují prakticky 100 % fluory, tedy jen fluor a nějaké nezbytné pojivo, tyto však nevydrží dlouho a používají se jen jako urychlovače na prvních cca 5 km

                                  zvláštní kapitolou je fluorový prášek, který se zažehluje a vydrží dlouho, někdy dle podmínek až 50 km, ovšem tento díky zažehlování při vysoké teplotě (150–180 stupňů) uvolňuje jedovaté a karcinogenní látky, opravdu zažehlovat prášek není žádný med, je to svinstvo

                                  další výjimkou jsou extrémně studené prašany (sníh vrže od nohama), tam nedochází k proměně na vodu a výsledkem je suché tření, zde nemá fluor žádný význam a rozhoduje spíš jemnost struktury skluznice, mažou se speciální tvrdidla v podobě parafínových vloček

                                  a na úplně rozbředlých sračkách zase rozhoduje hodně hrubá struktura lyže, která zvládá odvádět vodu zpoza skluznice + ten proklatý fluor

                                  bez fluoru bude stát lyžování za hovno, ono totiž neplatí že pomalejší lyže = silovější trénink, pomalá lyže = opruz, kazí to techniku, cit pro skluz, proto se paradoxně přidává fluor i do stoupacích vosků, z kterých se má lyžař klasik odrazit

                                  stačí?

                                  0 0
                                  • Macik  

                                    Nezbyde ti než si udělat zásobu až do penze :)

                                    0 0
                                    • mr.antik  

                                      aby to nedopadlo, stejně, jako repre předloni (nebo kdy) sockovala na sociálních sítí mezi veřejností zásoby starých modré extráčů :-)

                                      0 0
                                      • Martin  

                                        protože u něj změnili složení a dost ten vosk posrali, naštěstí je extráč do tak tutových podmínek, že ta změněná receptura zas až tolik nevadí

                                        0 0
                                    • Martin  

                                      pracuju na tom, už mám dvě bedny

                                      0 0
                • ziki007  

                  Ty možná, ale spousta hobíků si maže HF parafíny na plácání po Jizerkách, bez kopyta, bez kartáče a pak je opereš na CH jenom proto, že máš kopyto a kartáč a nebojíš se je použít… Jen poukazuji na to, že to omezení blbost není.

                  0 0
                  • Martin  

                    no ale právě tím spíš je to blbost, protože když tedy, tak má být tlak na výrobce, tedy na plošné omezení a ne na závodníky, kteří z problému, který sám o sobě představuje 0–0-prd ekologické zátěže sami ještě představují jen nějakou tisícinu promile

                    a i jinak, pokud to tedy blbost není, tj. je měřitelný nějaký ekologický dopad – o kolik větší ekologický problém je třeba let dopravního letadla? proč se řeší marginální a neřeší podstatné?

                    0 0
                    • mr.antik  

                      troufnu si říct, že jeden závodník má při nějakých složitějších podmínkách spotřebu fluoru za víkend asi jako já za celý život.

                      Blbý je že takovej zákaz se asi bude blbě dodržovat a měřit…

                      0 0
                      • Martin  

                        což ale v překladu zamená, že ty nevytváříš žádnou fluorovou zátěž a ten závodník naprosto zanedbatelnou

                        a ano, měřit se to zatím nedá, zjevně díky té zanedbatelnosti

                        0 0
                    • ziki007  

                      Ten dopad měřitelný moc není… Hlavní ******* je stálost těchto sloučenin a jejich karcinogenní účinky. Není nad to, dát si zdravou rybku plnou Cery FC8 ,) Přirovnal bych to třeba k aféře DDT. Tlak na výrobce už je a mají z toho docela zamotanou hlavu, dodávky vosků se zpožďují a receptury se mění. Ze stoupáků namátkou Rode Fast Klistry, nebo Rex Brown OV už se nevyrábí. Závodníci jsou reklamní skříň, co použijí oni, to chtějí i běžní spotřebitelé…

                      0 0
                      • Martin  

                        ano, ale tam je ten problém známý už co ty fluorové vosky existují, používají se repsirátory atd., jenže tady se tvrdí, že to zanechává stopy v přírodě na sněhu a já tvrdím, že toto je blbost

                        jiná věc jsou ty problémy při zažehlování prášků, kdysi jsem četl o tom, že chemické složení výparů je podobné bojovým plynům z Velké války… a věřím tomu

                        já třeba už prášky dávno nepoužívám a když, tak pouze přes rotokorek a loni jsem přestal používat i žehličku, již jen párkrát za sezonu zažehluji báze, ale i to jsem letos nahradil tekutým Rexem

                        0 0
                  • Rorejs74  

                    V tom článku psali, že v okolí běžeckých tras naměřili zvýšený výskyt těch nerozložitelných látek, takže v tomhle směru já s tím omezením souhlasím. Proč ničit přírodu kvůli blbostem. Ono úplně stačí že se většina těch lidí doveze autem až ke stopě.

                    0 0
                    • Martin  

                      udajně v jehličí kolem Holmenkolu nalezli jakési stopy fluoru… zanedbatelné a nikdo to ani nepotrvrdil, ovšem proč v rámci gretenismu řešit podstatné, právě třeba to vození se auty, když můžeme řešit blbosti, že?

                      no já jsem se předzásobil, mám teď dva plné velké kufry fluoru, měřit to, díky tomu, že na skluznici nic není, nelze, takže mně je to vlastně úplně jedno, jako všechen gretenismus, mně úplně stačí, že se chovám podstatně ekologičtěji než naprostá většina populace, autem nejezdím, igelitka odpadu jde z mého bytu tak 2× do měsíce

                      0 0
                • mr.antik  

                  v tom případě přesně vidíš, kolik toho tam naleješ, kolik tam je asi tak rozpouštědel a kolik vlastního fluoru, co jde přímo lesa. Asi není problém udělat statistiku, kolik tun fluorových sloučenin výrobci vyrobí a případně jestli se někde v servisech řeší nějaká odborná „likvidace“.

                  0 0
                  • Martin  

                    „jde přímo do lesa“??? proboha!

                    0 0
                    • mr.antik  

                      no tak já nevim, kam se sjedou ty vrchní vrstvy vosku?

                      0 0
                      • Martin  

                        no tak jestli si myslíš, že jsou na skluznici „vrstvy vosku“ tak sem radši nepiš

                        i když samozřejmě u klasiček a stoupacích vosků ano, tam jsou vrstvy a dokonce i obsahují u lepších stoupáků fluor, tam by se i o nějaké zátěži, resp. stopě v přírodě mluvit dalo

                        0 0
                        • mr.antik  

                          hehe, já fakt nevim jak fungujou skluzný vosky, to je pro mě scifi pořád (nejsem chemik ani fyzik), co všechno se dá z toho vykartáčovat a co tam zůstane.

                          Ale určitě bych si na hotovou závodní skluznici svačinu nepoložil.

                          Po těch klasičkách toho na jaře zůstává ve špinavě stopě fakt dost.

                          0 0
                          • Martin  

                            jo, ale to zůstávají ve stopě stoupací vosky, specificky klistry

                            lyže se kartáčují zevrubně, cílem je odstranit všechno, proto každý, kdo to myslí se skluzem vážně, přešel na rotokartáče

                            na správně připravenou skluznici si klidně svačinu polož,možná ti na ní pak ulpí jedna molekula fluoru, asi tak miliontina miliontiny toho, co nadechneš v Praze v pátek odpoledne na nějaké výpadovce…

                            zde tato rajčata si večer přidám do večeře, a jestli tu zítra nebudu otravovat, nebude to těmi rajčaty, to mi věř

                            0 0
    • tm  

      Dá se aktuálně někde na Jizerkách polyžovat, alespoň na kousku?

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.