• RS

    Kluci a holky, už asi tak 14 dní mne bolí záda, jsem asi nějakej nemocnej či co, bolest je dole spíše v zadku na pravé straně, možná to je sval či co … Za chvilku se oteplí… už abych byl ready.

    0 0
    • Lance  

      v zadku? a neohnul ses nahy pred nekym o kom si nevedel?:)

      0 0
    • HoK  

      O tom mi ani nemluv, mám to taky v oblasti plotének :-(

      0 0
    • BOREK  

      co zajit na masaz? za pokus to stoji…

      0 0
    • jihra  

      Mně pomáhá: 1/ Odpružená paralerogramová sedlovka Suntour. 2/ Akupresura – po každé straně křížové kosti jsou 4 „otvory“ (nebo spíše důlky) víceméně vodorovně na každou stranu od páteře. Je třeba je najít prohmatat palcem (tlačit) a ten důlek, který je bolestivý, ošetřit akupresurou = cca 20 vteřin tlačit, 20 vteřin uvolnit, opakovat. 3/ Kuzněcovův iplikátor = kus hadru a na něm jsou nalepená plastová kolečka (velikost cca zátky od piva) s hroty. K dostání je to v lékárnách, když jsem to kupoval já, stálo to nějakých 75 Kč. Dáte pod záda a lehnete si na to. Ze začátku to dost píchá, ale po chvilce se dostaví příjemný pocit tepla a dost to od bolesti pomáhá. Bacha na mateřská znamínka – přelepit je náplastí.

      0 0
    • rock  

      Pokud jde opravdu jen o ztuhlé svaly (jako u mne), doporučuji masáže, může to mnohé vyřešit …

      0 0
    • Blahycz  

      Mám naprosto stejný problém. Chodím na rehabilitace ale nelepší se to. Začalo to zhruba před 3 měsíci po 90km ale to jsem to neřešil. Dnes to cítím po 15 km. Štve mě to.

      0 0
      • Meluzina  

        Miláčkové, máte zablokovanou páteř v bederní oblasti, popř. v „esíčkách“, sežeňte si dobrého fyzioterapeuta a nechte se křupnout. Další prevencí je plavání a jóga, fyzioterapeut vás naučí důležité cviky, radím nepodceňovat, já cvičit přestala a dvakrát mne potkal ischias – mírné sestoupení plotýnky. Náprava bolestivá, cvičení jógy i přes bolest atd.

        0 0
        • MirosPikos  

          Dobrou prevencí proti bolesti zad je posilovat břišní svalstvo. Kdysi o tom byl článek v Velu (Ale je to tak 10 let minimálně).

          0 0
          • Ondry  

            Břicho je klasika, ale jednou mi dělali přednášku dva fyzioterapeuti a nakonec to skončilo ,,no cvič radši všechno"

            0 0
            • MirosPikos  

              Toho se držím také :) A pravda, že mě nic nebolí… jen mi v sobotu nastydly asi kolena, ale už i to je dobrý.

              0 0
    • buba CZ  

      Může to být vyjeté meziobratlové futro do jedné strany kde tlačí na nervy a vystřeluje to do nohy a částečně jí někdy na sekundu umrtvuje a vypovídá službu.Jinak to bolí permanentně někdy méně někdy více a v podstatě pořád.Náprava trvá několik let než se futro „rozpustí“ a vstřebá.Dá se to zjistit pouze na CT nebo mag.rezonanci­.Pomáhají spec.cviky a jízda na kole,ale záleží to případ od případu.Psáno laicky a je to můj případ.Tato diagnóza nemusí být ta tvá :D

      0 0
    • Joseph de Sax  

      v dnešním bezpáteřním světě tě bolí páteř v zadku??? tak to jsi fakt v prdeli…

      0 0
    • Black knives  

      Mám to taky, pomáhají rehabilitace. Kup si nafukovací rehabilitační balon. I na comp seď na na něm. Plus cviky, co ti řeknou na rehabkách.

      0 0
    • Smazaný účet  

      potrebujes posilovat brisni a zadovy svaly, jak vzprimvoace, tak rotatory, jinak to holt na kole, kde zada trpi dost, boli, pul hodiny denne neco delat, protahovat se a tak ti skutecne pomuze! vlastni zkusenost hele…

      0 0
    • Advid  

      Záda aneb zadek:

      Mám dotaz. Už asi tři týdny mě bolí něco vlevo nad zadkem. Bolí to při chůzi a při běhu, na kole ne. Nejdřív řekla fyzioterapeutka, že je to zablokovaný SI spojení, „odblokovala“ to a pak to bolelo ješt víc. Pak to zkoušela ještě dvakrát, ale žádné zlepšení. V klidu o tom nevím, ale třeba když si oblíkám ponožku a stojím jen na té levé noze, tak to taky bolí.

      Včera jsem byl běhat na dráze, protože je měkčí (bolí mě i kotník) a ze začátku to bolelo dost, ale postupně míň a míň. Ale po běhu to zase bolelo.

      Takže od běhu dám pauzu. Slyšel jsem, že kdyby to bylo natržené, bolelo by to i v klidu. Je to pravda? Jestli jo, natržené to není (ale co to pak je?) a jestli ne, tak bych omezil i tu chůzi.

      Předem díky za (smyslplné) reakce.

      0 0
      • MirosPikos  

        Změnil bych fyzioterapeuta a zkoušel to dál. Jinak bych napsal mou univerzální odpověď, že je to ochablé břišní svalstvo, ale na to to nevypadá. Ovšem nejsem doktor, ani fyzioterapeut :)

        0 0
        • Advid  

          Ochablé břišní svalstvo to spíš nebude. Běhám a plavu.

          Zatím nahřívám hřejivou náplastí a za pár dní bez běhu uvidím, jestli se to zlepší.

          0 0
          • MirosPikos  

            Rozumný přístup. Nemá smysl to zatěžovat pohybem, při kterém to bolí. Tak snad se to spraví. Chce to čas.

            0 0
            • Advid  

              Tak teplo a neběhání nepomohlo. Včera jsem si dal výlet na kopec a z kopce (bolí to jen při chůzi po rovině :)) a dnes mi obvoĎačka potvrdila, že to je bloklé SI spojení a napsala mi Diclofenac, Dimexol a Fastum gel na prdel. :D A klidový režim. Ještě, že je venku tak hnusně. :) Kdyby to nezabralo, pošle mě v pátek po kontrole na opichy. Kdyby na to došlo, doufám, že tam budou pěkné sestřičky. :D

              0 0
              • sodek  

                Doufat můžeš, ale s velkou pravděpodobností nebudeš první, kdo bude píchat. Spíš budeš opíchán. Pak už záleží na tobě.

                0 0
          • tvargy  

            zrovna teď chodím na fyzio s podobným problémem – akorát vpravo.

            Může to být ochablé vnitřní břišní svaly, to z běhání ani plavání nezískáš

            U mě je taky trošku problém se zkrácenými zadními steheními svaly – jdou přímo na SI

            Běhání bych určitě na nějaký čas vynechal, ty nárazy tomu vůbec nevědčí

            0 0
            • blaf  

              plavanim brisni svaly teda posilis, vlastni zkusenost

              0 0
              • tvargy  

                asi jo, to jsem napsal špatně, plavání je takové všestranné

                0 0
      • jonys  

        Může to být asi milion věcí. Zkus gůglovat:

        1. Ischias – zánět sedacího nervu, to by ale průměrný fyzioterapeut

        měl vyloučit jednoduchým Lasegue (?) testem

        1. Piriformis syndrom – něco podobnýho v mírnější formě
        2. Blokáda SI skloubení – jestli to zkoušela, tak to nebude ono
        3. Viz výše – zatuhlé svaly v těch „důlkách“ – pořádná

        akupresurní masáž, lépe ještě vylepšená jehličkama

        1. Dornova metoda – zkoušela fyzioter. jestli máš stejně

        dlouhý nohy?

        1. Dorsalgie
        2. Degenerativní změny
        3. Svalový problém – natržený, natažený…

        …a plno dalších možností.

        0 0
        • Advid  

          Tos mi moc nepomohl. :) Já se ptal, jestli bolí natržený sval v klidu.

          Přišlo to skoro z ničeho nic, takže žádný různě dlouhý nohy nebo degenerativní porucha to nebude.

          Ale díky za snahu.

          0 0
          • jonys  

            Někdy ano, někdy ne :-)

            Ale natržený by asi bolel jako čert a to natržení bys přesně poznal, kdy se stalo…

            Vyluč body 1 a 2 – viz ten Lasegue. Z ostatního to může být cokoliv, to už fakt nejde poznat podle písma :-)

            0 0
          • jonys  

            Ještě to dovysvětlím: ta bolest je následek. Důležitý je ale hledat příčinu. A ta může být dlouhodobá, třeba ta fyziologická disproporce – dobrý dobrý, a pak najednou si tělo začne „vynucovat“ pozornost, hlásit, že něco není dobře. Proto jsem uvedl všechno. Následek můžeš řešit práškama, obstřikama, nakonec i odblokování či masáž je řešení následku, který se ale může vrátit, pokud příčinu nepořešíš.

            0 0
          • Meluzina  

            s natrženým svalem neuděláš nic, jen ležíš, nedal bys jediný pohyb…

            0 0
            • ZuzicK  

              Tak pohybovat se dá, ale je to omezené zatnutím svalu. Taky jsem prochodila něco utrženýho v třísle, akorát jsem nemohla udělat pořádně krok dopředu. Ale přidávám se k tomu, že pokud by to bylo natržené, tak by velmi dobře poznal kdy se to stalo. Nevěřím, že sval praskne únavově jen tak jako třeba vaz.

              0 0
      • Meluzina  

        možná bloklý nerv, a na ten si z fyzioterapeutů troufne málokdo… prostě zkus najít někoho lepšího, doktor s injekcí nepomůže…

        0 0
    • novas32  

      Pro šechny, kdo mají podobné problémy – bolest v oblasti vnější strany sedacího svalu (zpočátku to vypadá jako namožený sval po vyjíždce, ale neodeznívá to), ev.postupující po zadní vnější straně stehna dolů až pod koleno, může mít dvě příčiny. Jednou je, jak píše Meluzína – problém v SI skloubení (tzv.esíčka) – jedná se o kloub s relativně malým rozsahem, ale problémy může natropit poměrně nepříjemné. Tady většinou postačí dobrý fyzioterapeut. Druhou (horší) příčinou může být výhřez plotýnky v segmentu L5/S1 (poslední bederní obratel/křížová kost). Doporučuju to nepodcenit, objednat se k neurologovi a nechat se poslat na CT (magnet asi rovnou nenapíše). Někdy pomůžou rehabilitace, jde především o posílení svalů pánevního dna a vnitřního břicha (ne vzpřimovačů, jak někdo výše zmínil, ty naopak pánev v případě nerovnováhy s břišními svaly podsazují a to je nežádoucí), předesílám, že bez vedení fyzioterapeuta se ty cviky člověk jen podle výkladu sám nenaučí (vlastní zkušenost), no a někdy je nutná operace. Absolvoval jsem už dvě (je mi 39:))) a můžu říct, že to zase taková hrůza (až na relativně dlouhou rekonvalescenci – 3 měsíce) není. Rozhodně to nestojí za to trápení, jaké plotýnky umí člověku připravit. Kdo si tím neprošel, ten není…

      Takže, jednoznačně říkám, nepodceňujte to, radši jedna zbytečná návštěva neurologa, než dlouhodobé a ze své vlastní zkušenosti říkám hodně bolestivé, trápení.

      Držím pěsti.

      0 0
      • Luma  

        Mam taky vyhrezlou plotenku L5/S1 9mm s tlakem na nerv prave nohy.Na operaci jsem nebyl,cvicim specialni cviky na posileni panevniho dna.Chce to zajit k neurologovi a pak se uvidi,co dal.Na kole jezdim vpohode dal,akorat se hlidam abych se nepretezoval,uz citim kdy mam dost.

        0 0
      • sodek  

        Plotýnky se skutečně nedají bagatelizovat. Operace taky není brnkačka. Dokud to jde, doporučuje se cvičení. Bez diagnózy, doktora a bez CT / magnetu ale žádné babské rady nepomůžou. U doktora je v každém případě potřeba začít.

        Co se týká cvičení, také rozhodně doporučuji nějakého šikovného fyzioterapeuta, který ohlídá a naučí správné polohy při cvičení. Jinak je to opravdu k ničemu.

        Taky vím o čem píšu – mám v háji L5/S1 a L4/L5. Na velké zátěže to dávno není. Člověk se musí hlídat. Ale při cvičení se nějaká ta vyjížďka zatím zvládnout dá. Co přinese budoucnost se nedá věštit.

        0 0
      • hriva  

        U mě to nejdříve začalo bolestí v kyčli, potom při jízdě na kole brutální křeče v oblasti sedacího svalu no a na konec se to projevilo výhřezem ploténky 6mm (brnění končetin, bolesti v podbřišku atd.). Cvičení, 5 sad rehabilitací, kapačky, obstřiky no prostě vše co šlo a stejně nic nepomáhalo. Doktorka řekla operace nevyhnutelná tak jsem si řekl budeš bojovat chlapče, přece v 39 letech neskončíš jako mrzák. Začal jsem hledat a našel: jmenuje se p.Šlechta je z Prahy Černošic má patentovanou metodu na rozvazování svalů. Objednal jsem se u něj a po třech měsících jsem k němu vyrazil. Ochotnej milej pán, vše mi vysvětlil proč se to stalo a ze svýmna zlatýma rukama na mě najel. Masíroval mi tři svalové partie a varoval mě že při masírování první partie budu řvát bolestí, při masírování druhé budu do toho ještě brečet no a při masírování třetí partie mu tam rozkoušu to lehátko. V duchu jsem si říkal no jo pantátá neměl nikdy vyhřezlou ploténku já naposled před 14-ti dny, ten ví prd. Řeknu ti že větší bolest jsem opravdu v životě nezažil, nic pro slabé povahy, prostě se ta bolest nedá ani popsat. Slezl jsem z lehátka a bylo to podstatně lepší. Masáž ukáže druhé osobě se kterou jednou za pět dní cvicíš, já jsem byl po třetí masáži běhat, druhý den lyžovat a třetí den hrát hokej, dnes jezdím 300km týdně na kole, do toho fotbalový trénink 1×týdně a 1× zápas. P.Šlechta tvrdí odstraníme příčinu to jsou zkrácené svaly ne důsledek a taky tvrdí to že co sis kurvil několik desítek let nespravíš za týden. Přeji ti brzské uzdravení, kdyby chtěl vědět podrobnější info mile rád odpovím.

        0 0
        • novas32  

          díky za ev.kontakt. klepu na dřevo, taky jsem teď bez problémů. první operace 2005 Vinohrady, druhá 2010 Homolka, pánové Prokop a Chrobok. Klobouk dolů a velký dík, myslím, že odvedli dost dobrou práci. je fakt, že neběhám, neskáču apod., to už nejde, ale lyžuju, jezdím na kole (250–300 km týdně není problém) a když se hlídám, dodržuju určité návyky – jak zvedat břemena…v mém případě malé děti apod. – jsem v pohodě. pravda, že zkrácené svaly a šlachy v oblasti stehen (hlavně vzadu) se mě také týkají. každopádně, pokud by se objevil problém, pana Šlechtu, jak uvádíš, s tebou proberu a určitě zkusím.

          0 0
    • jihra  

      Po čase se vracím k tomuto tématu.

      Na problémy s bederní páteří a bolestmi, které případně vystřelují až dolů do nohou, jsem našel super cviky – http://hn.ihned.cz/…posileni-zad

      Opravdu super pomáhají. Akorát jedno upozornění – u cviku číslo 2 je špatně jedno slovo, které – tak jak je – říká nesmysl. Text má být správně takto: „… a zároveň velmi pomalu zvedejte pánev nahoru, NEodlepujte se od podložky rovně jako prkýnko, ale obratel po obratli…“

      0 0
      • hriva  

        Ano, znám, praktikuji cvik č.8, který mi pomáhá na rozhýbání skloubení L5.S1.

        0 0
        • novas32  

          Mojžíšová je dobrá. Mě ještě pomáhá cvik zvaný „kobra“, při něm je důležité úplně uvolnit všechno od kyčlí (včetně) dolů a hlavně po provedení cviku 2–3 minuty v klidu ležet, aby si obratle zase sedly

          0 0
      • Meluzina  

        chlapi, zkuste někdy zajít na pilates, menší nesrovnalosti si spravíte ani nevíte jak, já teď nebyla 4 týdny a už se rozpadám…:-(

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.