• pietro83

Ahojte bikeři,

chtěl bych vás požádat o pomoc s výběrem kola – full do 120k.

Letos jsem si pořídíl Scott Spark 940 (https://www.endorphinrepublic.cz/…tt-spark-940), který mi ve velikosti M (měřím 174, vážím 80, nohy cca 79cm) sedí parádně a na delší (100+km) vyjížďky v lehkém terénu je super.

Rád bych si k němu pořídíl ještě parťáka, kterého bych měl převážně na směr dolekopcom, příčemž bych ho větral především v Koutech (zatím na červené-Medvědice), Kopřivné, Karlově, Rychlebkách, Lipové…bydlím v okolí Šumperka, takže to mám všude kousek.

Jsem (nadšený) začátěčník, který se toho úplně nebojí a rád by se posouval dál. Spark jde občas na doraz a nerad bych mu ubližoval, proto hledám něco s vyšším zdvihem, kde bych se nemusel tolik obávat dropů či skoků.

Chtěl bych 29 kola, karbonový rám – alespoň přední trojúhelník, ideálně geometrii takovou, aby se na tom případně dalo něco (cca 30–40km) ušlapat (relativně bezbolestně).

V hledáčku mám Scott Genius 920 (https://www.endorphinrepublic.cz/…t-genius-920), Canyon Strive CF8 (https://www.canyon.com/….0/2007.html), YT Jeffsy 29 CF Pro (https://www.yt-industries.com/…Category/509).

Děkuji moc za reakce!

Anketa: Který z výše zmíněných biků byste volili?...pokud jiný, napiště prosím který a proč...děkuji!

6x
    15%
    • novas752  

Kolo zejména na ježdění dolekopcem, proč ne tedy Capru místo Jeffsy? Jinak u YT bych počkal až představí nové modely (což bude nejspíš až někdy po vánocích), mohlo by tam být Shimano 1×12 a snad tam nebude tolik E13.

• pietro83  

Nákup plánuji určitě až po Vánocích. Proč Yeffsy?..osobní zkušenost nemám, ale co jsem pročítal, Yeffsy má k mému užívání dostatečně progresivní odpružení, Capra prý šlapavá není (a občas bych na tom těch 30–40km ujet potřeboval). Pokud tomu tak není, nechám si poradit.

• novas752  

Já Jeffsy mám (27 AL 2017) a je to super kolo, ale 30–40km ujedeš bezproblému i na Capře. Ano, Jeffsy je maličko jezdivější, ale největší rozdíl stejně dělá zvolené obutí. Na Lipovou je Jeffsy určitě lepší, na Rychlebky nejpíš taky, ale do bikeparků už bych raději jezdil s Caprou, ne že by to s Jeffsy nešlo, ale Capra je na to prostě víc stavěná, hlavě na to skákání s mizernejma dopadama.

• pietro83  

Díky za postřehy. Ty mizerné dopady jsou dost pádný argument :).

• pietro83  

Ještě jsem pokukoval po YT JEFFSY CF Pro Race (https://www.yt-industries.com/…Category/509), ten má zdvih 150mm, tedy jen o 10mm méně než Capra nebo Strive a předpokládám, že by mohl taky slušně žehlit. Nebo myslíš, že ta Capra 29 CF PRO (https://www.yt-industries.com/…sCategory/92) či Canyon Strive CF8 (https://www.canyon.com/….0/2007.html?…) budou v drsnějším terénu o moc pohodlnější?

Vím, že se musím hlavně rozhodnout, zda upřednostním stabilitu ve sjezdu a vyšší zdvih v drsnějším terénu před šlapavostí a lehkostí/mrštnos­tí…to si musím vyřešit sám.

Ještě se zeptám, jakou velikost byste mi u těchto kol doporučili?

Jak jsem uvedl, měřím 174cm a nohy mám cca 79/80cm dlouhé.

Yeffsy i Capra je dle tabulky pomezí M/L.

Strive dle tabulky M, dle vyhledávače velikosti rámu S.

Když koukám na rozměry rámu, zaujalo mne o kolik má Strive delší horní rámovou trubku, má sice o 1cm kratší představec, ale předpokládám, že na velikosti rámu M bych byl na Strivu „nejnataženější“.

• theedge  

Mám 175 a nohy 79 a prakticky u všech firem jsem Mko.

Vzhledem k tomu že na šlapavé vyjížďky máš Sparka, tak jako druhé kolo bych vzal jednoznačně Capru 29 CF Pro.

Jo Strive má na Mko delší posed, protože má víc položenou sedlovou trubku. Capra má posed zase malinko kratší. U M velikostí bývá posed nejčastěji 590 – 610.

• pietro83  

No, díval jsem se blíže na rozměry rámu a Strive bych musel mít S. Dnes jsem konzultoval i s Canyonem a u CF8 je delší sedlovka. MInimální výška sedla 725mm už by byla na „délku“ mých nohou moc.

• novas752  

Capra má zadní stavbu naladěnou jako větší žehličku a je znatelně tužší do stran, Jeffsy zase lépe jde za pedálem a stoupá. Viděl bych to na Capru ve velikosti M. S Jeffsy bys taky musel mít M, nebo sehnat kratší teleskop, máš kratší nohy. U Striva taky M a opět riziko že sedlo bude se 150 zdvihem moc vysoko. Ale Striva bych osobně nechtěl, Shapeshifter je serepetička navíc která se může podělat a zaručeně se podělá zrovna v tu nejblbější chvíli.

• Baba-Ji  

Čéče, 39–40 km ujedeš úplně na čemkoliv.

• krabica  

+1 I na enduru se v klidu dá odjet kilo, jen je třeba mít vzadu aspoň trochu jezdivý plášť…

• dada  

hlasoval sem omylem :)))

• theedge  

YT Capra 29, Nový Giant Reign 29 Advanced 1

• pietro83  

Oba vypadají dost dobře. Díky za tip!

• theedge  

Jako druhy kolo ke Sparkovi bych nekupoval trailbike ale festovni enduro ktery snese i ten bikepark. Za ty penize mas moznost koupit fakt kvalitni kolo. Slapat a jezdit na nich jde v pohode.

• AleZ80  

Dalo by se uvažovat i nad nějakým trailbikem ve stylu Trance okolo 70t a za zbytek sjezďáka z druhé ruky, který bude v těch parcích lepší.

• cosmo  

Co novy Trek Fuel Ex? Pneu 2.6 na 29kolech, ulozny prostor v ramu…

• pietro83  

Kdybych neměl Sparka, mohla by to být volba. V tomto případě spíše Slash, jak navrhuje Lynch.

• Lynch  

Trek Slash 29/Remedy 27,5.

• ceo  

Slash, Ransom, Capra,

Sentinel

• AleZ80  

Ještě můžeš kouknout na nové Norco Sight 2020, abys toho neměl málo.

• pietro83  

No, snažil jsem se přečíst nějaké informace k navrhovaným kolům. Giant Reign 29 Advanced 1 vypadá skvěle, ale všechny recenze, které jsem zhlédl nebo přečetl zmiňovaly flexi? nebo problém se zadní stavbou, resp. brzdou – při záběru dochází ke tření kotouče o třmen…Giant prý řeší.

Scott Ransom je pro mne v karbonu a slušné výbávě nedostupný, Norco Sight také.

Vypadá to na rozhodnutí mezi YT Capra CF Race M, Canyon Strive CF8 S, Trek Slash 9.7 M.

• THORX  

Počkej si na leden představí nové Strivy :)

• pietro83  

Jsem na ně zvědavý…s těmi délkami sedlovek to pro mou výšku není nyní optimální.

• theedge  

Klid. Zadne nove Strivy nebudou. Novy ram uvedli na letosni sezonu, takze pristi rok bude stejny jen jinak nastrikany.

• THORX  
              • komponenty
              • theedge  

Komponenty nedelaji nove kolo

• pietro83  

…mi jde jen o délku sedlovky…protože současné nastavení Canyonu pro mne znamená buď koupit eSkový rám nebo vyměnit sedlovku u eMkového.

• TheJD  

Co takhle zkraceni jejiho zdvihu?

• pietro83  

Nemám s tím zkušenosti, ale předpokládám, že by mohlo být řešením.

• theedge  

Vzhledem k tomu ze bude stejny ram.tak budu mit i stejnou sedlovou trubku …

Vyrobci uvadeji nove ramy po cca 3–4 letech.

• pietro83  

Také nepředpokládám změnu v geometrii/roz­měrech rámu na rok 2020 a se změnou délky sedlové trubky tedy nepočítám, ale vidím naději, že sedlovku (teleskop) by mohli změnit. Specifikace CF6 je díky jiné sedlovce pro mne ve veilosti M (i dle vyhledávače velikosti) v pohodě.

• pietro83  

Zdá se, že se ohledně délky sedlovky objevilo řešení…

https://www.canyon.com/….0/2241.html

Nebyl by tu prosím někdo v okolí Šumperka/Olomouce se Strivem ve velikosti M, kdo by mě nechal svézt? Děkuji.

• Nutribird  

Tak zrovna v jiném vlákně, myslím full aby žehlil, někdo psal, že treky praskají jako o závod. Třeba se někdo ještě vyjádří.

• THORX  

Trek je hovno, ten nový Fuel EX je k smíchu za tu cenu.

• krabica  

Ještě, že se nám tu vyjádřil odborník, který má na Trecích už něco odježděno… :-)

• MnemonicJ  

Hele byl bych trochu opatrný a nechal prostor k vyjádření lidem, kteří na těch kolech reálně jezdí… Třeba JakeF sem dával fotky ze Saalbachu a toku kolu evidentně dával (fotku přikládám, nedávno psal, že mu ho ukradli) a nevzpomenu si na nick, ale celkem pravidelně se tu objevují videa z Kanady na Remedym a taky jsou to docela pekla…

• McBlacky  

Znam dve Remedy co dostavaj fest a drzej. Svymu slashi davam nezne ;)

• MnemonicJ  

Podle mě jde zase o nějaký vaření z vody a jedna paní povídala :-)

• McBlacky  

pokud to je půjčovna v lokalitě kde se jezděj pekla, tak se to pochopit dá. Normální člověk nejezdí pekla 200 dní v roce, už jen proto, že by víc jak půlku byl na marodce :)

• MnemonicJ  

Těžko říci, praskne ve finále všechno, vždycky je to jen o tom, jak tomu kdo nakládá :-) A je pravda, že někde v půjčovně bude záhul na ty kola asi o dost větší, možná už jen proto, že zahodit cizí nebolí tolik jako zahodit vlastní :-)

• ceo  

Jenže Duck psal, že Gianty jim tam v pohodě drží… Že by Sessiony zahazovali a prasili a Gloryny ne? Tomu bych věřil, pokud by bylo výrazně odlišné půjčovné

• MnemonicJ  

Píše že půjčovné stojí u Treku 2× tolik, nevím jestli je to pro Tebe výrazné :-)

• ceo  

hlavně naopak, takže takové vysvětlení odpadá…

• MnemonicJ  

Máš pravdu, špatně jsem si to zapamatoval. Píše tam, že 2× dražší je půjčení jiných značek a proto nejsou ty jiné značky na kopci každý den. Z čehož usuzuji, že se na Treku tím pádem asi jezdí nejčastěji :-) Nesnažím se tu nijak obhajovat Trek jako takový, ale jde o to, že prasknout může cokoliv. Je to vždycky o tom, jak tomu kdo nakládá a nelze asi paušalizovat. Teda výjimkou je podle zkušeností místních asi Canyon Spectral, který podle komentů praská i cestou pro rohlíky :-) Já když si koupím nějakou značku, tak můžu tvrdit, jak je super, protože mi nikdy nepraskl a jiná značka je totální shit, protože to prasklo sousedovi. Nicméně když řeknu A musí dodat i B. A to, že třeba soused na tom enduru skáče 10m dvojáky a já se kochám v přírodě…

• novas752  

Že by Trek nějak výrazně praskal se mi nezdá, navíc případnou reklamaci Trek řeší extra rychle a někdy i na jednoznačně uživatelem poškozený rám (ulomená sedlová trubka ve svaru s horní rámovou a sedlovka končila přesně v tom místě, zasunutá ani ne 5cm).

• Nutribird  

Ještě co takhle Evil ?

• Lynch  

Nebo Liteville 301 mk15

• Baba-Ji  

Pokud chces kolo na blbnuti ke kolu „na chrteni“, pak bych sel zrcite smerem k EN/superEN kolum.

Tzn. zminovana Capra, Scott Ransom, Radon Swoop, Cube Stereo 170 nevypada zle, Commencal Clash, Propain Spindrift, Canyon Torque, Alutech Fanes, Bold Unplugged, Ghost FR.AMR, pripadne Banshee Rune V3 atd.

Edit: ted ctu karbon a 29 kola …tak to pulka meho vyberu pada, ale tak aspon pro inspiraci to tu necham

• AleZ80  

Prodat Sparka, koupit nějaké 140–150 mm AMko s druhou sadou výpletů na XC a k tomu sjezďáka. Vyřešeno.

• Marek.Kv  

Carbine Expert?

• Davidakta  

Já jako Scottáckej uchyl doporučuji génius, ale 920 tu mám za 105k. Za 120k je 910 a ta už je konkurenceschopná

• pietro83  

…je pravda ,že ta 910ka je se slevou v rámci limitu a vypadá parádně…taky mám pro Scott slabost… https://www.endorphinrepublic.cz/…t-genius-910 .

Recenze na model 2020 jsem zatím nenašel. U 920ky 2019 vytýkali vidlici (Fox 34) a doporučovali 36ku, dále byly nedostatečné brzdy, XTčka letošního modelu by snad mohly být dostačující a pláště (lehce řešitelné)…je to sice trail bike, ale pokud se nepletu, ještě minulý rok ho prezentovali jako trail/am bike s přesahem do endura. Zajímalo by mě srovnání s Caprou, Strivem, Konou Process 153, Slashem…

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse