• Meluzina

  Prosím o radu: pokud jako soukromá osoba prodám použité zboží přes mimibazar a druhá strana jej chce vrátit, musím na to přistoupit? Mám zato, že příslušná ustanovení obchodního zákoníku, tzn. možnost vrátit zboží do 14-dnů, neplatí pro soukromý prodej… je to tak nebo se pletu?

  • felix.org  

   Vracení zboží při prodeji na dálku upravuje občanský zákoník v ust. § 51a a násl. Je to oddíl o spotřebitelských smlouvách, čili situaci, kdy prodávající je podnikatel a kupující spotřebitel. Tebe se to tak netýká.

   Týkají se tě ale ustanovení o kupní smlouvě v ust. § 588 a násl. Teď z hlavy nevím přesně, ale nějaká tvá odpovědnost za prodané zboží tam je.

   Proč to chce druhá strana vracet?

   • Meluzina  

    přestože jsem nafotila prodávané boty a uvedla všechny požadované míry a materiál, paní jsou prý úzké… jenže je objednala v říjnu, v listopadu odeslala o stovku míň a na mail zareagovala začátkem ledna, boty jsem jí minulý týden poslala a teď chce boty vrátit a hrozí právníky… :-(

    • lukas aka mitro  

     pokud popisek byl vporadku se stitkem na bote, tak bych se na ni vys*al…jednak ji musi byt jasne ze ne kazda bota ji padne na nohu jinak..proste dan za „vyhodny“ nakup na internetu…musi to byt nejaka vymatlana p*ca, pro boty by se nikdo nesoudil:DD Vubec ji never vazne:)

    • felix.org  

     Možnosti máš dvě. Buď ji pošleš s klidným srdcem do řiti, nebo z dobré vůle vezmeš boty zpátky s tím, že ti zaplatí všechny výdaje s poštovným atd.

     Nicméně žádnej nárok na vrácení bot určitě nemá a nemá tak co vyhrožovat.

     • Meluzina  

      Co znamená vrácení zboží bez udání důvodu?

      Tato možnost platí pouze v případě spotřebitelských smluv uzavřených prostředky komunikace na dálku. Platí tedy pouze v případě, kdy prodávající prodává jako podnikatel zboží v rámci své podnikatelské činnosti a toto zboží prodává spotřebitelům (a nikoli jiným podnikatelům v rámci jejich podnikaní). Toto je třeba říci hned na začátku. Vrácení zboží bez udání důvodu tedy neplatí v případě prodeje mezi soukromými osobami – nepodnikateli nebo i když jedna (nebo obě) z těchto osob je podnikatelem, ale nejde o obchod v rámci jeho podnikatelské činnosti. To samozřejmě nevylučuje, aby prodávající soukromá osoba neposkytla takovou možnost sama od sebe ze své dobré vůle. Zákon jí to ale neukládá jako povinnost. V praxi se s tím ale u internetových aukcí občas setkáte.

      • lukas aka mitro  

       Je to jak pises, ses soukroma osoba a pri prodeji je jenom na tobe jake zaruky poskytnes. Vubec se tim nestresuj:)

      • felix.org  

       Vždyť to píšu hned na začátku :-)

       • Meluzina  

        jo, to jen pro pořádek, jsem z ní docela rozhozená, potřebuji se ujišťovat… posílám, co mi napsala..

        mimochodem jde o značkové sněhule Adidas, které jsem koupila dceři za cca 2tis., ta je měla asi dvakrát na sobě, protože se jí blbě zavazovaly bambule, prodány této paní za 490Kč, což vážně není nevýhodný obchod:-(

        Dobrý den, paní Jiříková,

        mrzí mě, že neznáte platnou právní úpravu, která umožňuje při jakémkoliv prodeji, mimo kamenný obchod, od kupní smlouvy odstoupit v zákonné lhůtě 14 ti dnů a vrátit zakoupené zboží. V příslušných ustanoveních občanského zákoníku § 53 odst. 7, upravující možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů a zákona o ochraně spotřebitele není uvedeno nic o tom, že se tato možnost má vztahovat pouze na nové zboží, prostřednictvím e shopů. Dokonce v ustanovení § 53 odst. 8 občanského zákoníku je výslovně uvedeno, ve kterých případech nelze uplatnit právo na odstoupení od smlouvy a není zde ani zmíňka o vyloučení práva odstoupit od smlouvy ve vztahu k věcem použitým.

        Pokud jde o věci obnošené, či použité, tak na tyto se vztahuje speciální úprava týkající se odpovědnosti za vady, které samozřejmě není možno vytýkat z důvodu jejich používání. ( § 619 občasnkého zákoníku a následující). Celé Vaše jednání na mě působí dojmem, že se chcete tímto způsobem nevýhodné koupě zbavit a předat tvz. Černého Petra mě. Pokud mi nesdělíte přesnou adresu, kam mám botičky vrátit do neděle, pošlu je a adresu, kterou jsem vydedukovala a pakliže se mi vrátí jako nedoručitelné, předám tuto záležitost svému právnímu zástupci a upozorním na Vaše jednání i provozovatele mimibazaru. Věřte mi, že Vás to přijde podstatně dráž, jak jedno poštovné, když jsem srozuměna s tím, že za blbost se platí a poštovné, které budu muset nyní vynaložit, po Vás požadovat nebudu.

        • mr.nikdo  

         Jen se zeptam bokem: Tys na balik nepsala odesilatele – jako svoji adresu?

         Protoze trosicku nechapu tu jeji vydedukovanou adresu – mozna je pani lehka pacientka… ;)

        • felix.org  

         Tak zkouší to, to jí nemůže mít za zlý :-) Ale v zásadě je úplně mimo.

        • marapara  

         To, že jsou jí boty užší, přitom délka odpovídá, není vada, ale vlastnost. Každý výrobce dělá velikosti trochu jinak dlouhé i široké, to je známá věc, takže s takovou argumentací nemůže uspět. Navíc na to ze zákona nemá právo.

        • felix.org  

         Chceš pro ni podobnou odpověď, ale správnou? :-)

        • nikeid  

         už to tu bylo řečeno několikrát, ale přeformuluju to taky svým právnickým mozkem :D

         1. nějakým odstoupením do 14ti dnů a kor ne tím v § 53 odst. 7 se

         ohánět nemůže, ty nejsi podnikatel jednající v rámci své podnikatelské činnosti, takže se na váš vztah úprava spotřbitelských smluv nevztahuje → tzn. nemá co namítat ani § 53 odst. 8

         1. nesmyslná je i její argumentace a interpretace § 619 (odpovědnost za

         vady prodané věci), protože o vadách se zde nedá vůbec hovořit, vady tvoje věc žádné nemá, to, že je jí malá bota, je její problém; pokud jsi v inzerátu uvedla všechny údaje pravdivě (velikost bot, barvu, atd.) a upozornila na vady – pokud nějaký byly (např. natržené nebo tak) tak s tím byla srozumněna a má smůlu .. navíc tedy nesprávná velikost boty není vada

         1. pro tebe je důležitý § 616 ObčZ – a tedy to, že odpovídáš za

         to, že věc je ve shodě s kupní smlouvou (aka tvým popisem na mimibazar.cz) a že je bez vad, nebo že jsi na vady upozornila, pokud byly, přičemž to, že uvedeš správnou velikost bot a nějaké smradlavé noze bota nepasuje, není vada samozřejmě ;)

         takže na tebe nemá ANI UK :) nejsi v rozporu se zákonem ani dobrými mravy, ona akorát vyhrožuje a přitom ani neví co je podstatou spotřebitelských smluv (chránit spotřebitele před PODNIKATELEM, což ty nejsi :) )

         doufám, že už jsi ujištěná, není se absolutně čeho bát, tu paní bych poslal do strašně hluboké pr*ele :))

         • Meluzina  

          díky:-)

         • hony007  

          Fakt je v tom zákoně do 14ti, nebo jen do 14? :-)))

          • nikeid  

           nic jsem neříkal o tom, jestli je 14 / 14ti v zákoně .. je tam čtrnáctidenní lhůta a já ji napsal podle sebe jako 14ti .. to, že to není češtinářsky košér mi je teď fakt jedno, rejpale

     • Meluzina  

      no právě, kdyby alespoň slušně požádala, ale je dost arogantní a takhle se na mně prostě nesmí:-)

    • marapara  

     Asi tak, jak píše Felix a Lukas :). Pokud jsi neuvedla žádný nepravdivý údaj, tak bych ji poslal někam.

     Paní to zřejmě zkouší jestli jí to vyjde nebo je to namyšlená kráva, která si myslí, že se svět bude točit podle ní :). Každopádně to samo o sobě už o chování osoby něco vypovídá. Kdyby to byl rozumný člověk a slušně argumentoval, tedy napsal normálně jako člověk, že jsou jí malé a jestli by bylo možné je vrátit s tím, že ti třeba nechá nějakou malou částku za ochotu, poštovné atd., tak bych asi projevil dobrou vůli a boty vzal zpět.

     Kdyby mi ale někdo začal rozkazovat a hrozit právníky, tak ji s klidným svědomím poslal do prdele :). Je to zřejmě vypatlaná arogantní pi*a, jak píšou nahoře :).

     Pro jistotu si ještě přečti podmínky zmíněného mimibazaru.

     • Meluzina  

      ) Provozovatel je pouze zprostředkovatelem kontaktu mezi prodávajícím a kupujícím a nepřebírá žádné záruky za kvalitu, původ či legalitu prodávaného zboží, ani za jeho upotřebitelnost k účelu, k němuž je určen. Vztahy mezi prodávajícím a kupujícím se řídí ustanoveními zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, v platném znění. Odpovědnost za dodání, odebrání a zaplacení zboží je plně na prodávajícím a kupujícím. Případné reklamace zakoupeného zboží prostřednictvím serveru nelze uplatňovat u provozovatele, ale výhradně u prodávajícího.

      1. Platné zákony nemusí umožňovat vyloučení či omezení odpovědnosti

      za náhodné či následné škody, takže tato vyloučení nebo omezení se na vás nemusí vztahovat.

      • marapara  

       No tak. Pokud byly všechny údaje v inzerátu pravdivé, nemá nárok vůbec na nic.

    • krolebole  

     Jako uznávaný právník s léty praxe bych jí poradil, ať si do nich koupí tlusté ponožky, když jsou jí úzké

    • MirosPikos  

     Jenom straší… vykašlal bych se na ní, pokud nedošlo z tvé strany k nějakému pochybení.

     • miki  

      Reklamovat může vadu ale jestli jsi udala velikost a ta jí nesedí tak to není vada.To že má tlustou nohu a nesedí jí je její problém.Boty mají obdobnou vlastnost jako zboží nové a nelze reklamovat .Tohle jsem kdysi někde vyčetl z Evropského práva které se na nás taky vztahuje.

    • jesss  

     Hrozit může, ale myslím si, že jí to nebude nic platné. Asi bych jí poslala kamsi. Jestli seděl popisek, tak ať se jde paní bodnout. Nebo jí vrátit peníze, ale bez poštovného.

   • Meluzina  

    našla jsem tohle…

    http://www.emimino.cz/…none-127160/

  • lukas aka mitro  

   neplati…pokud nebyl popis veci odlisny od reality a chce to vrtit jenom protoze si to rozmysell, ma smulu…mel myslet driv.

  • marapara  

   Mám za to, že možnost 14ti denního vrácení se vztahuje jen na nové zboží zakoupené, přes internetový obchod – eshop od firmy nebo takto podnikající osoby. Pokud vím, tak prodej přes bazar ani jednu tuhle podmínku nesplňuje, tak nechápu, proč by mi někdo měl chtít vrátit zboží do 14ti dní, které jsem mu prodal jako použité a nepotřebné přes internetový bazar? A pokud by tohle vyžadoval, tak mu to jednoduše nevzal, protože na to nemá žádný nárok. Navíc jsi soukromá osoba, neprodáváš zboží jako podnikatel předpokládám?

   Nejsem sice právník, tohle mi říká „zdravý selský rozum“ :).

   • Meluzina  

    Díky, myslím si to samé:-) A jak říkám, pokud by se chovala jinak, tak boty vezmu zpátky, ale takhle…:-(?

    • marapara  

     Právě, klidně bych ji napsal, ať si s takovým jednáním strčí boty za klobouk. Je to prostě její blbost a zkouší.

     Každopádně, pochybuji, že se někdo pouštěl kvůli pětistovce do nějakých právních nebo soudních sporů, kde se pak můžou náklady vyšplhat do desetitisíců.

    • felix.org  

     Já bych jí napsal dopis, kde bych jí vysvětlil, že účinnou (nikoliv platnou) právní úpravu nezná ona :-)

  • JakeF  

   Ty prodáváš na mimibazaru a divíš se, že to od tebe koupí arogantní pí*a? :D To promiň, ale to je jako stěžovat si, že jsi se v bazénu namočila…

   • Meluzina  

    už se tam pohybuji pěkných pár let, pouze prodej a sem tam koupě – hlavně Adidas od jedné paní, a zatím jsem tohle nezažila…

  • JakeF  

   Ty prodáváš na mimibazaru a divíš se, že to od tebe koupí arogantní pí*a? :D To promiň, ale to je jako stěžovat si, že jsi se v bazénu namočila…

   • lukas aka mitro  

    Jses borec!

    • JakeF  

     Hele, měl jsem tu „čest“ tam pár věcí nepřímo řešit a s takovou žumpou jsem se ještě nesetkal, to je jedna Zlatka vedle druhý…

  • xshreck  

   kdyz prodam pres bazar vec, je komunikace a poslani penez brane jako kupni smlouva? Vim ze u aukra nejaka smlouva je ala prihazovani apod. ale bazos,mimibazar… pouze inzeraty, kde vec smenim za financni obnos bez jakekoliv smlouvy bych rekl. navic pokud udam presny popis a pani se me nezepta, slusne bych ji poslal nekam. fuj. zkusil bych si nastudovat podminky mimibazaru jestli tam neco neni

   • felix.org  

    Jasně že je to kupní smlouva, resp. ta část, kdy ty na někoho převádíš vlastnický právo k věci a on ti za tu věc platí :-) Stejně tak, jako když si koupíš rohlík v obchodě.

  • michalrysina  

   Ze zkušenosti z Aukra, když něco prodávám tak u všeho píšu že na to nedávám žádnou záruku ani možnost vrácení. A je klid

  • Kouba_2005  

   Nečetl jsem to celý, ale z naší zkušenosti mohu jen poradit vyprdnout se na paní, ať boty prodá dál, když jí nesedí. Na malou sem tam nakupujeme i prodáváme taky na Mimibazaru a ani by mě nenapadlo po někom chtít peníze zpět, když zboží odpovídá popisu, ale nesedí nám velikost. Prostě smolík, ale on to někdo zase koupí a tomu to třeba bude vyhovovat.

  • black.horse  

   Zda platí jednoduchá poučka: osoba, která nemá na to si koupit pořádné boty v obchdoě, nemá na to sehnat avizovaného právníka a je to jen arogantní tlučhuba…

   Slušněji řečeno: kupovala za jasných podmínek zboží přes inzerát, tak ať se pak nediví, když s Tebou ona komunikovala takto mizerně, vykašlal bych se na to, protože bych nevěřil, že Ti zaplatí způsobené náklady na poštovné, balné atd.

   • Petr L.  

    Na to bych se nespolehal, znam lidi, kteri maji penez dost a presto kupujou nektere veci pres bazar – kocarek, croozer…

    • oddie  

     Jo jo, plně takové lidi chápu :)

    • blaf  

     u nekterych veci neni podle me uplne nutny si je kupovat novy i kdyz na to mam

     boty bych z bazaru nekupoval, ale treba tebou zmineny kocarek jo

     • Meluzina  

      Já občas narazím na perly co se týká bot:-) Konkrétně třeba na mimibazaru lze narazit na značkové boty v původní ceně např. 4tis., ale bohaté majitelce se za chvíli omrzely, tak je přenechá za méně než poloviční cenu a kromě toho nové boty vždycky obrečím, mám nohu malou, ale taky vysoký nárt, takže trošku onošené mi maximálně vyhovují:-)

      • Meluzina  

       Zářný příklad…:-)

       http://www.mimibazar.cz/foto.php…

       • hekynen  

        Proboha! Co na takových škrpálech stojí osm a půl litru?!?

       • oddie  

        No, ještě že mojí ženu takovéhle hrůzy ani trochu neberou a nezajímají, a když už jó řekne, že by potřebovala pořádný nový boty, myslí tím pořádný trekovky.

        • felix.org  

         A teď si představ, že jsou na světě ženský, co nechtějí při pohybu ve společnosti vypadat jako by právě slezly ze Sněžky.

         To je k tomu kategorickému závěru, že jsou to hrůzy. Třeba já bych je manželce s klidným srdcem koupil (na mimibazaru teda ne) a jsem přesvědčen, že by byla nadšená. S trekovýma botama by mě naopak nejspíš, alespoň v duchu, poslala někam.

         • alinceb  

          Já už sem doma i v obchodě několikrát zkoušel nahodit téma „trekový boty“ a nikdy se to nesešlo s pochopením druhé strany…:)

          • oddie  

           V tom případě by to chtěla upgrade ;)

          • lukas aka mitro  

           hmm…nedavno u nas doma…potrebuju nove boty, na kozaca se mi pokazil zip a v …vycet bot…je mi zima. Hmm, co resis, dyt mas trekovky…a bylo to:DD

           • alinceb  

            Já sem jí to taky říkal, že v LBC by trekovky určitě užila, ale na to mi kontrovala, že stejně všude jezdí autem…

            Tak si nakonec koupila nepromokavé kozačky na nizoučkém podpatku od Riekra, což beru v rámci možností jako dobrou volbu. Poslední dobou zase našla „zalíbení“ v krokodýlech a po poslední návštěvě Office Shoes už máme doma takovou malou farmu…:D

            • lukas aka mitro  

             No vidis, my chodime i po horach, takze trekovky uz ma…jenom ji jeste moc nedoslo ze se daji pouzivat jako civilni obuv:DD..ne, kecam, obcas v nich vyjde.

          • felix.org  

           Trekový boty jsou podle mě boty, který jsou určený na specifický činnosti. Nosit je jinam je asi stejně vhodný a vkusný, jako běžně nosit kalhoty viz příloha, s čímž se často setkávám :-) Ano, každýho věc, ale já to tak prostě vidím.

           • alinceb  

            Já třeba zimě nosím buď zimní společenské boty od Baťi (třeba dneska) a nebo když je břečka nebo hodně sněhu, tak Goretexový pohorky. Samozřejmě se to odvíjí od celkového outfitu…:)

           • karliner  

            Souhlasím. Dívka s batohem na hřbetu a v podobných gatích a s pohorkami na nožkách působí ve společnosti divně, stejně jako outfit s balerínkami ve Skaláku. Přesto je vidět násobně víc turistek ve společnosti. Ale i tyto dívky mají své ctitele, jak píše oddie, každý si vybere podle svého vkusu..

           • lukas aka mitro  

            Na jare, kdyz je vsude spousta vody a brecky, jsou trekovky ideaalni:)

           • DoomHammer  

            hm, v kostkatých trekových gatích si libovala moje ex… mi to přišlo na chození po městě dost, abych použil její oblíbené slovo, buranské…

           • oddie  

            No fuj, to když už, tak maskáče :)

           • mr.nikdo  

            No treba na vysokou mi prijdou nejake boty s GTX jako super – zacne byt chladno a jses v nich az do jara. Uz jen proto, ze jsem v nich porad…

            A k tem kalhotum. Ted jsem videl extrem. Teplaky a borec snad v tom byl i na zkousce…

            • lukas aka mitro  

             nechapu tu teplakovou modu…to je an stejne urovni jako gate v puli prdele…

            • alinceb  

             Nezapomenu na jednoho týpka z ročníku, co šel na zkoušku z betonu v kytičkovaných koupacích kraťasech…:D

             • mr.nikdo  

              Tak to berme tak, ze je to VUT, banda podivinu – specialistu… Toto je ekonomka, kde by to melo „vypadat reprezentativne“ :-D

              • alinceb  

               Co ty do VUT!?! Brzdi frajere nebo si pro tebe do Gumákova dojedu! :D

               • mr.nikdo  

                To mluvis na me?

                Hlavne nejezdi na kole, v te soli by ti zrezlo :-P :-D…

             • oddie  

              To se mi stalo taky, ale ne úmyslně. Vlezl jsem na katedru, kraťasy, roztrhaný triko, jak jsem šel jen kolem, že se podívám, kdy jsou termíny, potřeboval jsem na opravný, první jsem nedal, bylo to o prázdninách, nikde nikdo, a natrefil jsem tam na zkoušejícího. Vybafl na mě, jestli už jsem se to doučil, já že tak nějak jo, a on že mě teda hned vyzkouší. Mělo to výhodu, už jsem tam pak znovu nemusel.

              • soc  

               Jsem přišel na zkoušku ve slušných kalhotách, košili, svetru. Zkoušející vešel, rozhlédl se a prohlásil: Ten pán ve svetru může jít rovnou domů.

               Pokoušel jsem se argumentovat, bez šance. On to byl taky největší kokot na VUT na ústavu konstruování. Jeden kamarád mu taky do očí řekl, že je piča. Mohl si za to sám…

               • lukas aka mitro  

                hmm..potesi:)

               • Kamikaze 591  

                U nás je taky jeden takový. Přišel kamarád bez kravaty a hned odešel…

               • jIrI___  

                Tohle jsou vyloženě ocasové. Já oblek měl jen na první zkoušce na VUT a když jsem viděl, co to je za komedii, tak jsem uznal, že na tohle v obleku fakt chodit nebudu. No a naštěstí jsem nenarazil až doteď na nikoho, kdo by měl nějaký větší problém s tím, že nejsem v obleku :)

                • xshreck  

                 U nás to někteří vyžadujou. Ale dojít v obleku je slušnost. Kdo přijde v riflích jak normálně, je ostuda :)

                 • hony007  

                  Já chodil v obleku, ale když jsem viděl, že na to všichni vč. zkoušejících dlabou, tak už jsem se nesnažil, jen na státnice.

                  • jIrI___  

                   Tak nějak. V letním semestru kraťasy a tričko, hlavně ať se člověk cítí pohodlně, to je půlka úspěchu u zkoušky.

                   • McBlacky  

                    to se právě pleteš. Půlka je když tam přijdeš slušně ohozenej

                    • jIrI___  

                     Budiž, ale já si to nemyslím.

                    • lukas aka mitro  

                     to se právě pleteš. Půlka úspěchu je když tam příjdes.

                    • hony007  

                     Záleží jsetli ústní nebo písemná, na písemnou dlabat, na ústní jak kde, na svou první ústní jsem šel v saku a zkoušející přišel v riflích a mikině s kapucí… Ale na práva jsem v obleku chodil, pro jistotu.

                    • obda  

                     Tak jsou skoly, kde se v obleku fakt nechodi. Akorat na statnice.

                     • hony007  

                      Prestižky, kapsáče a igelitka to jistí :-D

                      • mr.nikdo  

                       Igelitka jako triko? Myslel, ze je to znamka punku! :-D

                       • hony007  

                        Igelitka jako taška do ruky, Obda je, pokud si to dobře pamatuju, z FI. Jsem někde viděl vizualizaci rekonstrukce FI a byla to prestižka.

                        • mr.nikdo  

                         Budu ti verit.

                         Me se nezdalo, zes tam mel boty, kalhoty a nahore nic… Kdybys byl zenska, tak to chapu :-D

                     • Medunka  

                      jo, zlatá umprumka

               • McBlacky  

                na VUT normálka. Zažil jsem, že vyhazovali i za to, že nemáš kravatu. Mě to bylo fuk, já neměl problém chodit slušně obleku.

                • obda  

                 Skoda, ze jsem na takovou skolu nechodil. Fakt by mne zajimalo, jestli bych to bez obleku ustal. To by prece pri odvolani vejs nemohlo skole projit. (Na zkousku bych se samozrejme perfektne naucil :) )

                 • McBlacky  

                  já to bral jako normál, že by se na zkoušku mělo chodit slušně. Myslím, že něco takového je i ve školním řádu, kdo ví.

                  Bráno do extrémů, pokud bys uměl jako profesor ale přišel v plavkách, myslím, že by tě stejně vyhodili :)

                • mr.nikdo  

                 To jsem slysel o FP – podnikatelce, kde takhle tvrde vyhazuji :-). Tusim i z pisemnych…

                 • hony007  

                  Na druhou stranu tam prostě stačí přijít v obleku a máš to, škola kde se mikro a makro učí formou referátů je, no, jak to jen říct :-D

                  • jIrI___  

                   Ale zas tam chodí nejhezčí baby z VUT, takže FP nepohrdejme :))

                   • alinceb  

                    Stavárna taky nebyla k zahození…:P

                    • nitraq  

                     To jsem asi chodil na stavebku VUT v nějaký divný době, protože bych řekl, že Jiří má pravdu:)

                     • alinceb  

                      Podle věku si tam chodil zhruba ve stejný době jako já. Rozhodně nemůžu říct, že by u nás v ročníku nebyly hezký holky…ale ono to záleží hodně na vkusu…:) Ale zas na druhou stranu sem obvykle lovil v trochu jiných než fakultních vodách. A od čtvrťáku už sem nelovil vůbec…:D

                      • karliner  

                       Třeba v amerických taxících, nicht wahr? :-)))

                       • alinceb  

                        Tam už sem právě nelovil nic, pokud si tu příhodu dobře pamatuješ…;)

                        EDIT: Btw. toho nelituju. Za pár měsíců budu se svojí drahou už 5 let…:)

                      • nitraq  

                       Chodil jsem tam 2006–2009 a bydlel jsem na Palačáku, takže holky z FP jsem potkával denně. A myslim, že u nás v ročníku žádný kočky nebyly. Zato u geodetů to už bylo lepší:)

                    • hony007  

                     Vtipy jsou vedle :-D

                     Ale ESF a PrF MU, radost pohledět.

                     • alinceb  

                      Řekl bych, že moc nevíš, o čem mluvíš…

                     • mr.nikdo  

                      PEF Mendelu! Ale vyssi rocniky, nez letosni prvacky!

                      Nejak nevim, co se stalo, ale mel bych problem si tam vybrat!

                      Doufam, ze se tady nejaka vyskytuje a da mi na kokos :-D

                      • alinceb  

                       PEF Mendelu? Kde to je?

                       • hony007  

                        V Blekfíldu.

                        • mr.nikdo  

                         Tak tak, a to je v Brne :-D

                        • alinceb  

                         Už sem si ráčil všimnout. Do těch končin sem za svých 6 let ve Štatlu zavítal tak asi 2×. Jednou z toho sem dupal na festce po Drobného nahoru a v duchu strašně pič*val…:D

                         • mr.nikdo  

                          To je sexy kopec :-D – jinak to vpravo na Drobneho je Mendelu ;-)…

                         • hony007  

                          Já tam byl dokonce 3× :-D Jednou s taťkem skrz nějakou jeho zk, pak na jeho promoci a pak na svéch přijímačkách.

                    • ELx  

                     Jdou dvě: jedna je škaredá a ta druhá je taky ze stavárny :-)

                     • alinceb  

                      Hloupost…:P

                      • karliner  

                       Tak už víme, co studovala dívka tvých snů :-P

                       • alinceb  

                        Ale houby. Skoro 6 let sem tam chodil, takže můžu celkem objektivně posoudit, jestli tam chodily nebo nechodily pěkný holky…;)

                      • ELx  

                       ale já psal jenom o dvou, tak nebuď hned tak vztahovačnej :-)

                  • mr.nikdo  

                   No, tim me jen naseres ted :-(. Zrovna se ucim na srackoidni Makro 2 a Vyvoj ekonomickych teroii…

                   Proste ne a ne to dat :-/

                   • alinceb  

                    31.1.?!? To už u nás měli po zkouškách i ti největší looseři…:D

                    • mr.nikdo  

                     Tyto predmety opakuji uz z minuleho semestru :-/. A ted me cekaji 3. terminy. A nemysli si, toto je krest ohnem nejhorsich predmetu…

                     Jinak normalne mivam uz taky po zkouskach :-/. Ale asi se nebudu radeji poustet na verejnem foru moc do detailu :-D

                     • alinceb  

                      No já sem teda taky nebýval žádný rychlík, ale obvykle sem končil nejpozději někde kolem 20. ledna. Byli u nás ale i lidi, co končili třeba 4.1. :)

                      • jIrI___  

                       A někteří na jiných fakultách dělali poslední zkoušku i březnu… :D

                       • mr.nikdo  

                        Nekde dodelavaji zkousky z LS jeste v zari a rijnu :-D (u nas ne)

                       • alinceb  

                        No já si jednu zkoušku (pružnost I) táhl ze zimního do letního semestru, ale to bylo jen proto, že sem jel na hory a pak už nebyly termíny…to bylo asi tak moje maximum…:)

                      • hony007  

                       Kamarád si (opět) přetahuje betony.

                       • alinceb  

                        To je evergreen. Na betony musíš mít kliku na vyučujícího. Já prošel po luxusní ose:

                        • Prvky bet. kcí – doc. Čírtek
                        • Beton 1 – doc. Klusáček
                        • Beton 2 – doc. Čírtek
                        • Předpjaťák – prof. Štěpánek

                        A pokud se nepletu, tak sem neopakoval ani jeden. Když ale někdo vyfasoval Panáčka, Zmeka, Laníkovou nebo Zicha, tak měl véééélkej problém…:)

                        • hony007  

                         Ty učitele neznám, jen vím, že dycky nadával, když jsem jej tahal na kolo, co všechno dělá z minulých a co bude dělat znova v dalších semestrech.

                         • alinceb  

                          Tak pak je to looser…opakovat třeba 2 předměty, to může být smůla na učitele a nebo prostě jen smůla. Ale táhnout si X různých předmětů značí, že ten člověk na tu školu prostě buď nemá a nebo ji fláká…

                          Kamarád takhle pořád něco tahal za sebou, až po 5 letech skončil a nemá ani Bc…:D

                         • hony007  

                          Je ve 4. ročníku a pmsn se neumí učit.

                          No a tady něco pro tebe, aby ses v práci nenudil :-)

                          http://www.urbandictionary.com/define.php…

                         • alinceb  

                          *Moron: „Hey man, you are teh looser!“

                          Guy: „It's spelled ‚loser‘ you uneducated bastard.“* :D

                          Mea culpa…;)

                          EDIT: Co je pmsn?

                          EDIT2: Už vim…:D

                         • raceman  

                          a co to je? znam akorat pms :D

                         • alinceb  

                          imho

                         • raceman  

                          ahá :)

                   • hony007  

                    U Kamila, u Lubora? :-D

                    • mr.nikdo  

                     Ten prvni tak nejak jo. I kdyz ted v ZS jeste na zkousce nebyl… To je ten vyvoj :-D (jestli delas ESF, tak ses s nim musel potkat :D)

                     Jaky Lubor?

                     • hony007  

                      Já mám právě asi týden ESF hotovou, ale mikro 1 a makro 1 jsem dělal ještě u Kamila, dějiny na našem oboru nebyly (povinný).

                      Lubor Lacina, na toho nadává bratranec, co je na PEF.

                      • mr.nikdo  

                       Ajooo, tak on je tim padem na financich :). Tomuto panovi se ja vyhybam, protoze jsem na manazerskem oboru… Ale kamarady na tom oboru mam, takze jsem neco zaslechl :)

                       Jmena sem fakt ja psat nebudu… Protoze ty zkousky jeste nemam, budu ty lidi mit u dilcich statnic…

                       Jo. Tak tos byl mezi temi, co psali tu petici, co? Jestli to tedy neni nejaky podvrh :-D

                       • hony007  

                        Jo, finance má.

                        Petici? O žádné nevím, ale tak byly nějaký stížnosti, na krutost zkoušek :-D Však taky po jeho odchodu stoupla úspěšnost kombiňáků z 20 asi na 50 % (nebo 70?) :-D

                        A u prezenčních to bylo podobné, jen z většího základu.

                        Edit: Tak už to čtu, no sranda prostě :-D

                        • mr.nikdo  

                         Tak v jednom predmetu slysis osloveni: Prinezny a Nacelnici… V dalsim je klasika: Jste ekonomii nepolibeny, doucte se zaklady…

                         No prave. Ale zase diky prechodu jsme meli jistotu, ze v jeho testech vzdycky bude 1 graf, protoze ho pry nikdo nemel spravne… :-D

                         • hony007  

                          Spíš na jedné přednášce a na další pak… :-D

                          Ale mi přišel férové, náročné, ale férové.

                         • mr.nikdo  

                          Extremne narocny a demotivujici svym narazkami na to, ze jsme tupa individua…

                          Popravde mam zalozni plan – jit nekam jinam, klidne na FP, jen at mam titul…

           • scret  

            tak ono je „do spolecnosti“ a do spolecnosti…

            Na brouzdani po meste, kdy nepotrebujes byt nijak ohaknutej, proc ne trekovky… A jsou zas trekovky a trekovky…

            Takze kdyz vidim „mestskyho outdooraka“ jak si vyslapuje po meste v netknutych Hanwag Alaskach, je to minimalne trochu k pousmati… Bezne ale po meste litam v nizkejch trekovkach/po­lobotkach…

            • lukas aka mitro  

             Městští maskáči stýčka Wonga jsou nejlepší:)

            • raceman  

             moje uz 5ti lete salticy ted dostaly nove tkanicky od scarpy :D takze ted vypadaji jako polomestske outdoorovky :D

            • midlander  

             běhám v nízkejch garmontech po městě celej rok… se nezabiju kvůli módě někde na dlažbě. :-)

         • oddie  

          Vždyť v pohodě, každého věc, jakou ženskou si nasadí domů…

          • Meluzina  

           a zatím nezaznělo, že normální ženská do kancelářské práce nosí kostým, na túru pohorky a sportovní oblečení, na kolo tretry a dresík, na cvičení tenisky a legíny, do divadla kostým nebo společenské šaty:-)

           tudíž dosavadní debatu vnímám jako naprosto bezpředmětnou:-)

           • oddie  

            … a ty podivný křusky na fotce se teda nehoděj ani na jedno z toho.

            • karliner  

             Odpolední koktejl?

             Nedělní brunch?

             Nezbytné součásti života páru frikulínů..

             • DoomHammer  

              na ja, frikulínka, která nemá baleríny, ta jako by nebyla… přitom jsou to po žabkách nejhorší boty na světě :D

              • Meluzina  

               souhlasím, já bych to na nohu nevzala, dcera na nich ovšem sem tam trvá, ale cpu jí tam ortopedické vložky…

               • lukas aka mitro  

                dcera at si vydela:DD

               • xshreck  

                No já se nasral, vzal moju do obchodu a šel s ní koupit boty na normální chození :) protože jsem se nemohl dívat, jak si kurví nohy! ale ortoped vložka tam nemusí být špatná, to jí zkusím navrhnout .)

               • DoomHammer  

                navíc jsou dost ošklivé a k eleganci mají sakra daleko :)

                • Meluzina  

                 vykládej to dvanáctileté puberťačce:-)

                 • DoomHammer  

                  ve dvanácti dobré, ve 25 zlo :D

                 • oddie  

                  Co, že má smůlu a tyhle hrůzy nedostane, kór za tak nesmyslný prachy ne? Až si vydělá, ať si je koupí. Žádný problém.

                  • Meluzina  

                   řeč byla o cenově dostupných balerínách:-)

                   • oddie  

                    Cenově dostupné baleríny znamená jetý hrůzy za 4 litry??? Jak jsem jen rád, že mám akorát kluky… A na té odpovědi by to stejně nic neměnilo, otřesný křusky, co prasej nohy a ještě k tomu stojej jetý skoro 4 litry bych dítěti nekoupil, ani kdyby se na hlavu stavělo.

                    • felix.org  

                     Ale Meluzina určitě nepíše o tom, že její dcera chce sem tam baleríny od Ferragama…

                    • karliner  

                     Cenově dostupný baleríny jsou za 300 od vietnamců z tržnice…

                     Ale i mezi botami je to podobné jako mezi bikery, drtivé většině by stačilo ocelové HT a přesto je tu v galerii habakuk fotek kol za stejně nesmyslné ceny jako ty baleríny. S jedním rozdílem – že na boty si nikdo půjčku nevezme, kdežto na kolo je to naprosto běžná věc. Tak proč se divíte, že si nějaká kočka chce koupit hezké botičky, ačkoliv jsou třeba nepraktické?

                     • oddie  

                      Půjčky na spotřebu jsou pro mě nepochopitelné ještě o to víc.

                      • nitraq  

                       Největší nesmysl je délka půjčky větší než očekávaná životnost dané věci.

                    • Meluzina  

                     Panebože, čti pořádně… ten příklad z mimibazaru byl skutečně jen příklad toho, že se tam dají koupit levněji i skutečně značkové boty, opravdu jsem nikde nepsala, že zrovna tyhle kupuju…

                     pro ilustaci – mám ráda zn. Deska, běžně jsou za 1800–2500, ale na mmb mezi 300–1000, nebo jsem měla štěstí na pohory La Sportiva Lady, v obchodě byly za 3600, já je měla za 1500, protože paní blbě odhadla velikost…

                     Tak asi takhle…

               • McBlacky  

                a to se vejde? do většiny dámských bot se pořádná (na konkrétní nohu připravená) ortopedická vložka nevejde. I ve sportovních je to hodně na těsno

                • Meluzina  

                 je fakt, že do jejích holčičích kozaček se nevejde, tam má alespoň tzv. „srdíčka“, ona už má nohu ve svých dvanácti stejně velkou jako já:-( do ostatních bot se ty vložky vejdou, stejně jí kupuji tak o číslo větší, jinak bychom je mohli za tři čtyři měsíce vyhodit:-(

                 já si taky kupuju boty o číslo větší, se zborcenou klenbou jsou pro mne slušné ortopedky nutností…

             • oddie  

              Ha, tak už vím, v čem je problém. Jsem prostě moc starej! :D

        • scret  

         tak tak, je ale potreba si ji radne vychovat…

         Ikdyz dneska poradny trekovky jsou taky klidne za 6, si moc clovek nepomuze:))

         • lukas aka mitro  

          to jo..ale neodvedu si predstavit ze by chtela sest paru trekovek:D

          • scret  

           hmm, to je fakt:))

          • alinceb  

           Hele když už se řeší ty trekovky:

           Mám kožené Northface s GTX membránou. Už je mám asi 5 let a nikdy jsem se o ně nestaral, ale teď jak chodím víc v soli a vodě, tak pozoruju, že jim to nedělá moc dobře. Máte nějaký tip, čím je promazat? Koukal jsem na něco se včelím voskem od Nikwaxu…

           • scret  

            tak gorac bude stejne uz v …

            Takze ocistit od soli a poradne navoskovat, ten Nikwax klidne… Pocitej ze kuze ztmavne a trochu i zmekne…

            • alinceb  

             Hele goráč drží jak židovská víra. Občas v rámci testování stoupnu po kotník do vody a uvnitř je pořád krásně sucho…

             • lukas aka mitro  

              Jak dlouho stojis?:) fungujici goras poznas kdyz budes pul dne chodit v rozbredlem snehu:)

             • McBlacky  

              záleží kolik hodin v jakém terénu na tom máš atd. Mě Islandy od Meindlu zatáhly po zhruba 100dnech trekování s batohem (jedna, druhá držela o dost víc). Ted po zhruba hodině protečou, i když je waxuju :/

              • scret  

               Islandy jo?:( tak to je mrzuty…

               • McBlacky  

                jinak teda super boty, ani o nich nevíš x dní po sobě. Ale trochu je podezírám z toho, že to jsou takový lehký B/C botky, spíš na pohodlí než na výdrž.

                Už bych do nich znova nešel pro moje použití, nicméně doporučil bych je svátečním výletníkům, kteří nechtějí rozcházet festovní pohorky a chtějí kvalitně udělanou lehčí botu (v rámci kategorie).

                • scret  

                 tak oni jsou tak razene BC botky… ale to jsou i Alasky, Lhotse atd. A kupodivu vetsina zkusenosti lidi s Islandama mluvi, ze by mely byt odolnejsi nez treba prave Alasky…

                 Mozna jsi mel jenom holt smulu… Kdysi jsem prodal docela dost islandu a ani jedny se nevratily…

                 Jinak ja uz radu let mam Alasky a zatim v pohode drzej… V mem okoli cca dalsich 10–20paru a taky OK.

                 • McBlacky  

                  co mají kolem mě lidi Alasky tak jednoznačně vydrží víc. Sám bych do nich šel kdybych ted nahrazoval.

                  • obda  

                   Tak tak, okolo mne je to podobne. Alasky s naskokem vedou :)

             • scret  

              jak pise lukas, kdyz slapnes do louze, tak bys tam musel stat hodne dlouho:) Dobrej test je treba chuze mokrou travou, potokem atd.

              • alinceb  

               To zas já nevyužiju. Nejsem takový chodící fanatik…

              • Foose  

               jo to je pravda… me protecou pohorky asi po hodine chozeni v brecce a snehu… mel bych uz koupit nove :/

            • nitraq  

             A jak správně udržovat goráč na pohorkách, který jsou z kombinace kůže/textil? Vosk by asi na tu tkaninu nebyl dobrej, nebo jo? Konkrétně mám Salomon Quest 4D

             • raceman  

              umyt, osusit, dat do skrine a koupit poradny boty ;)

              • scret  

               :D

              • nitraq  

               Díky, přesně to jsem potřeboval slyšet, hodit rok starý boty do hajzlu:D Teď k otázce, díky.

               • scret  

                tak psal jsi ze mas salomony, tak co jineho s nima?:)

                mrkni na to co jsem psal niz…

             • scret  

              GTX jako takovej maximalne muzes „vyprat“ tak, ze nalejes do boty pres noc Nikwax techwash s vodou, nechas odstat a dobre vysusis… Jinak svrsek boty kuze/textil musis osetrit sprejem…

              • lukas aka mitro  

               K tomu vyprani…nekde jsem cetl, ze docela pomuze drobna modifikace. Prvne nalit vodu se saponatem a nechat odmocit. V druhe fazi ponorit do boty zaply vibrator…logiku to ma, ale nevim jak na to nekdo prisel…a uz vubec mi neni jasne s jakou odezvou se to doma setkalo:DDDD

               • scret  

                tak to mozna takhle delaji devcata… od chlapu jsem to jeste neslysel:D

                • lukas aka mitro  

                 mi to prave prislo jako reakce domaciho kutila…improvi­zovana ultrazvucka:D…kua, kde ja to jenom cetl:D

                • nitraq  

                 Proč by se taky o tom chlap zmiňoval:D Pokud partnerku nemá, tak je divnej, že má vibrátor a pokud partnerku má, tak je divnej, že zmiňuje partnerčin vibrátor:D

               • jIrI___  

                Taková domácí improvizace :))

              • nitraq  

               Já ani nemyslel vyprání nebo čištění, spíš jsem měl na mysli údržbu membrány, aby mi za pár let neřekla nazdar.

               • raceman  

                no to vyprani je ta udrzba… udrzujes pory ciste a tim dycha ;) jakmile se ti nekde prodres, tak ti pres textil protece a tomu nijak nezabranis… proto preferuju celokozene boty

                • lukas aka mitro  

                 celokuze+gorac…mi­nimum svu:)

                 • raceman  

                  presne, jen s tim goracem uz to je pak pro me drahe, a na to moje surovani se mi to neoplati koupit, takze u me to je celokuze s gumovou obsazkou, minimum svu a jako bonus nejaka napodobenina membrany typu sympatex a pod :)

                  • lukas aka mitro  

                   ja si prave rekl, ze ty boty mam na nekolik let…tak sem nakonecprihodil, koupil garmont montany a uz leta v nich chodim:)

                   • raceman  

                    sakra, ukradl si mi 200 a ani sem si toho nevsiml :D

                   • raceman  

                    jasne, ale ja s myma kustkama mam celkem problem, mam salticy granity a problemy s puchyri sem prestal mit az po 4 letech :D

                    takze ani nechcu moc investovat… ale treba az si to budu moc dovolit, tak investuju :)

                    • lukas aka mitro  

                     mam nejaky dementni malicek na pravy noze, takze mnohalete porblemy s puchyrema znam…nakonec jsem asi zjistil jake fusekle a jak boty snerovat abyhc vydrzel delsi dobu (tyden)…

                     • raceman  

                      ja sem to resil prelepenim pat a taky se to dalo… taky uz sem nejak vychytal system, ale ted uz to bylo dobry i bez oblepeni… :)

                      • lukas aka mitro  

                       je treba aby se hora dnesne otlacila:) Takze chodit,a le jenom to te miry, nez jsou puchyre…noha si postupne zvykne…neeebo ne.)

                       • raceman  

                        hele ze uz si mel nejake vino :D

                        no na horach neziju, takze caste chozeni tesne do vytvoreni puchyru se resi obtizne :) ale sem rad, ze uz se to nejak poddalo :)

               • scret  

                ale tomu, ze ti membrana za par let rekne nazdar nezabranis…

                Diky neustalymu ohybani boty se v tech mistech membrana nalame a konec… U nizkych bot je to rychlejc, u vysokych pozdejc…

           • lukas aka mitro  

            mazu voskem grangers…boty umyt, treba i lehde odrbat kartackem, nechat vschnout(ne pod topenim), napatlat voskem, „rozfenovat“ aby se vosl trochu lepe vsaknul, napatlat podruhe a prelestit…

           • Senoy  

            Existují impregnační spreje s olejem. Včelí vosk je fajn, ale dost to změní barvu.

            • alinceb  

             Na barvě mi nesejde – boty jsou stejně trochu flekaté (jedno dřevařské intermezzo s motorovkou). Problém je, že v ohybu kolem kloubů prstů je vidět lehké porušení kůže. Já toho v nich zas tolik nenachodím, ale rád bych je zachránil. Tenkrát sem je koupil za totálně směšnou cenu…:)

            • scret  

             po 5 letech uz asi barvu resit nebude:)

             Navic ty spreje nikdy tak dobre nefungujou..

      • alinceb  

       Na tom ti přijde něco nenormálního? Na cyklobazaru je to nemlich to samé…

       • oddie  

        Bota je přeci jen o dost něco jiného než kolo nebo hadry. Třeba dětem kupujem hadry v sekáči, na aukru atd. naprosto klidně, nebo maj po známých, ale boty zásadně nové a pořádné.

        • alinceb  

         Já to myslel jako reakci na: „…Konkrétně třeba na mimibazaru lze narazit na značkové boty v původní ceně např. 4tis., ale bohaté majitelce se za chvíli omrzely, tak je přenechá za méně než poloviční cenu…“ ;) Jinak já si třeba na aukru koupil první tretry asi za 500,– na test, jestli se na tom nezabiju. Po sezóně sem si pak koupil pořádné nové…

      • McBlacky  

       hlavně chce rozlišovat, co je fake (tak 95%) a co jsou skutečné značky. Díky erudici uživatelek mimibazaru je to ale asi jedno.

  • scret  

   „kali vodu Vojtechu, kali vodu“… Ale „koule“ zenska teda ma, to se musi uznat:)

  • oddie  

   Paní z mimibazaru jsou boty úzké, jo? To má asi moc tlustou nohu z tamních „mňamek“.

  • honzour  

   Neporadili by na ČOIce ?

  • DoomHammer  

   100

  • Meluzina  

   Pochopil, děkuji:-)

  • poriz1  

   Ahoj. poradíte mi také. Koupil jsem nový mobilní telefon. prodal jsem ho na aukru i s záručním listem. Teď se paní ozvala že chce vrátit peníze, že jsem jí podvedl a je tam nahraný špatný software? Vyhrožuje sporem a policii. Prodával jsem ho za 3000Kč. děkuji

    • Meluzina  

     asi je na ni také příliš složitý:-) na mně je složitý i ten, který má dcera…

     myslím, že na toto se vztahuje úplně stejné vyjádření Felixe, jako na moje boty, chceš to přeposlat?

     • poriz1  

      Ano děkuji

      • poriz1  

       Děkuji. Tak z toho moudrý nejsem:-( Budu jí muset ty peníze vracet? ještě dodám, že cena byla vyšší. Na její žádost jsem jí pak upravoval. Vše mám v mailu… děkuji

       • McBlacky  

        já bych ji s klidným svědomím poslal na policii. V reálu nemá šanci něco z tebe vyrazit.

        • poriz1  

         Paní hrozí tím, že to bude řešit přes aukro a aukro s policií…

         • McBlacky  

          viz dole Sachil, je potřeba nenechat na sobě štípat dříví. Když chce někdo něco bez vady a se zárukou, jde si to koupit do obchodu. Když vykusuje použité přes bazar, bud mu na tom až tak nezáleží (v naší branži, díly na zimáka třeba), nebo je to šetřílek až socka.

          V případě, že mu na tom nezáleží, mávne rukou, nebo problém vyřeší sám. V případě, že je socka prudí.

          Tohle jsou teda moje zkušenosti z desítek prodejů cyklo i necyklo věcí přes bazar.

    • poriz1  

     Ahoj. Velice se omlouvám, že s tím opět otravuju. Včera jsem tu dával, že za telefon prodaný přes aukro chce vrátit peníze. Můžete se prosím podívat na tento mail. Jestli má pravdu? Ještě jednou děkuji.

     Aby byla situace úplně jasná tak uvádím, že i na zboží použité viz. tato aukce, je poskytnuta záruka a to dle příslušného zákonného ustanovení občanského zákoníku č. 40/1964. U použitého zboží jsou zákonné podmínky vady za zboží upraveny odlišně, ale tato odlišnost se netýká našeho případu. Pokud se vrátím na náš spor tak je zřejmé, že vada na výrobku je, tento užívat nejde a pokud se vrátím k příslušnému ustanovení občanského zákoníku a příslušné soudní judikáty hovoří jasně tak, že pokud se vada vyskytne v prvních 6 měsících od koupě je nutné tuto vadu považovat za vadu, kterou výrobek trpěl již při koupi. Tudíž je zde právo kupujícího k odstoupení od smlouvy. Toto také na základě porady aukra činím. Pro úplnost uvádím, že se jedná o jednostranný právní akt. Další důvod a již tedy nadbytečný důvod pro odstoupení od smlouvy je ten, že ačkoliv bylo v předmětu aukce uvedeno, že telefon je ještě v záruce tak na opakované výzvy jste nebyl schopen doložit příslušnou účtenku či jiný pokladní doklad, který je ale pro případnou reklamaci nezbytný. Tedy zde není ani splněna podmínka shody výrobku s kupní smlouvu, která je mezi námi prostřednictvím aukra.cz uzavřena.

     Věřím že situaci takto vyřešíme a nebude třeba činit dle mého názoru další zbytečné kroky jak již cestou aukra tak jinou.

     • alinceb  

      Poslal jsi jí k tomu účtenku popř. záručák?

      • poriz1  

       Záruční list s telefonem. účtenku jsem nedostal. Bral jsem ho na splátky. Jako účtenka slouží smlouva.

     • poriz1  

      Takže to vypadá, že musím vrátit peníze?

   • lukas aka mitro  

    Je tam original firmware? Funguje mobil normalne? Pokud ano a ano tak neni problem s mobilem…

    • poriz1  

     To já bohužel nevím? byl v češtině.

     • lukas aka mitro  

      Pokud jsi se SW nic nedelal a fungoval ti vporadku, tak bych nechal pani at si resi co chce (do svedomi ti sahat nechcu). Schvalne co ma pani za problem se SW telefonu?

  • sachil  

   Ahoj, jako dalsi pravnik musim potvrdit slova kolegu, zadne vraceni do 14 dnu, tedy ustanoveni na ochranu spotrebitele, se tu neuplatni – neprodavas jako podnikatel. Odpovidas tedy jen za vady, na ktere kupujiciho neupozornis, a ktere on tim, ze zvozi koupi, akceptuje. Pani bych klidne napsal at me zaluje, spor vyhrajes, ale hlavne, jen strasi, tohle nikdy nebude zalovat, protoze ji kazdej pravnik rekne, ze to ma predem prohrane. V souvislosti s ruznyni aukry a bazary bych ale rad upozornil na to, ze napsat do inzeratu neco ve stylu na zbozi neposkytuji zaruju, je nesmysl. Sice to mozna skousnou ti, co o pravu nic nevedi, ale ve skutecnosti takhle odpovednost nelze vyloucit, minimalne pul roku musi prodavajici vyvracet domnenku vady, ktera se objevi po prodeji, ze ji zbozi netrpelo uz pri prodeji.. A tuhle odpovednost nelze vyloucit, ledaze bych do inzeratu napsal ze to prodavam jako nefunkcni, treba na ND. Ale zase jsme u moznosti sporu – kvuli par korunam nikdo zalovat nebude. A nejakych vyzev k zaplaceni ap., byt vam je poslou pravnici protistrany, bych se u veci v hodnote stovek nebal.

   • McBlacky  

    i v případě, že jsi o té skryté vadě nevědět a je to již použitý produkt?

    • sachil  

     Presne je to v par. 619 obc. zakoniku, v pripade prodeje veci pouzitych prodavajici odpovida za vady, ktere existuji v dobe predani veci. Prodavajici ale neodpovida za vady, ktere odpovidaji mire opotrebeni nebo pouzivani. Takovou vadu muze kupujici obecne uplatnit ve lhute 24 mesicu. Ale po prvnich 6 mesicu musis jako prodavajici vyvratit, ze by vec mela vady v dobe prevzeti..pozdeji to musi kupujici naopak prokazat prodavajicimu. Nesmis dat do smlouvy nebo ujistit kupujiciho, ze vec je bez vad, kdyz si tim nejsi jisty.. To pak odpovidas i za vady zjevne. A treba u pouziteho komponentu kola bych si tim nebyl jisty nikdy, ze je bez vad. Pokud jde o vady skryte, je rozhodujici, kdy vada vznikla – za tu, ktera vznikla pred prodejem, jsi odpovedny, pokud na ni kupujiciho neupozornis a je pak jedno, ze o ni nevis/je skryta.

    • sachil  

     Presne je to v par. 619 obc. zakoniku, v pripade prodeje veci pouzitych prodavajici odpovida za vady, ktere existuji v dobe predani veci. Prodavajici ale neodpovida za vady, ktere odpovidaji mire opotrebeni nebo pouzivani. Takovou vadu muze kupujici obecne uplatnit ve lhute 24 mesicu. Ale po prvnich 6 mesicu musis jako prodavajici vyvratit, ze by vec mela vady v dobe prevzeti..pozdeji to musi kupujici naopak prokazat prodavajicimu. Nesmis dat do smlouvy nebo ujistit kupujiciho, ze vec je bez vad, kdyz si tim nejsi jisty.. To pak odpovidas i za vady zjevne. A treba u pouziteho komponentu kola bych si tim nebyl jisty nikdy, ze je bez vad. Pokud jde o vady skryte, je rozhodujici, kdy vada vznikla – za tu, ktera vznikla pred prodejem, jsi odpovedny, pokud na ni kupujiciho neupozornis a je pak jedno, ze o ni nevis/je skryta.

     • poriz1  

      Omlouvám se. Takže když jsem koupil telefon z již nainstalovaným softwarem Nokia Belle a dostal jsem od prodejce záruční list na 24měsíců. telefon byl funkční. Pak jsem ho prodal na aukru. http://aukro.cz/…8018733.html. A teď po měsíci mi píše, že jsem jí prodal telefon s vadou kterou jsem v aukci neuvedl a chce vrátit peníze. Co jí mám tedy slušně odpovědět?

      • poriz1  

       Toto je poslední mail od té paní:

       Po konzultaci a doporučení aukro týmu, odstupuji od smlouvy s Vámi, jelikož aukce neodpovídala skutečnosti, to že jste o tom nevěděl může být předmětem Vaší reklamace s prodejcem. Já odstupuji od smlouvy s Vámi a peníze požaduji od Vás. Žádám tedy o zaslání částky na můj účet níže uvedený.

       • McBlacky  

        jestli to že je tam belle bylo součástí popisu aukce, tak bych jí to slušně napsal a konec.

        já teda na aukru až tak nefunguju, ale pár věcí jsem tam realizoval na obou stranách a přijde mi, že reklamace u Aukro může být jen když zboží nedostaneš vůbec, nebo pokud jsi obdržel jiný předmět než za jaký jsi zaplatil. Jiné problémy při prodeji Aukro pro kupujícího negarantuje.

      • alinceb  

       Myslím, že bys měl přesně napsat, o jakou vadu se jedná a kdy vznikla…

       • poriz1  

        To mi nenapsala. Jen, že s ním jsou pořád problémy a odborník jí řekl, že je tam neoriginální software.

        • alinceb  

         A ty jsi tam něco přehrával a nebo ne? Popravdě…

         • poriz1  

          ne

          • alinceb  

           Pak bych se s ní nebavil. Má účtenku a záruku u prodejce, tak ať ho reklamuje tam. Kdo ví, co ona s tím dělala.

          • poriz1  

           ten systém tam byl nahraný už když jsem ho kupoval. Co jsem zjišťoval tak se normálně prodáva OS Symbian a paj je možné přejít na ten Belle. Ale v aukci jsem psal, že tam je Belle

           • alinceb  

            Pokud je to tak a ona naráží na to, že by v mobilu měl být originální Symbian, tak jsi z obliga. V aukci jsi to uvedl a navíc by měl být nahraný OS napsaný už ve specifikaci prodejce…

           • karliner  

            Belle snad není Symbian? To jsou mi novinky…

        • lukas aka mitro  

         Pokud nepopise co za problemy ma a jak se lisi aktiualni soft od originalu, tak je to marny.:)

         Imho koupila a ted zjistila ze to neni takova vyhra a zkousi to nejak vratit…

         • alinceb  

          Spíš bych to šacoval tak, že po koupi se v tom začla vrtat a když to začalo zlobit, tak by ráda hodila Černýcho Petra na porizovi a dostala prachy zpět…

   • poriz1  

    Děkuji za reakci. Mohl bych ti prosím na mail přeposlat celou komunikaci s tou paní?

    • sachil  

     Ted nevim jestli to byl dotaz na me, jsem pripojeny jen z mobilu, takze celkem prd vidim, ale klidne odpovim. Aukro a spol. je svinstvo, samy dusevni chudak, ktery nema daleko k vyhrozovani, nadavkam ap., samy podvod a kramy jake by nikde jinde neprodali, ochrana aukra je naprosto neefektivni, o tom by se dalo psat hodiny. Sam tam obcas neco koupim a prodam, ale jednani lidi vesmes hrozne.

  • mpIII  

   Vytáhnu starší vlákno. Je tu prosím nějaký právník, který by poradil s reklamací či odstoupením od smlouvy, pokud nejsem spotřebitel, protože nákup byl proveden na IČ? Díky moc za reakce.

   • Sgt Pepper  

    bohužel, jen pokud by servis nestihl opravu do 30ti dní nebo to nemohli opravit vůbec…

    počet oprav nehraje roli

    • mpIII  

     To je přeci hloupost. V původním obchodním zákoníku bylo:

     Nároky z vad zboží

     § 436

     (1) Je-li dodáním zboží s vadami porušena smlouva podstatným způsobem (§ 345 odst. 2), může kupující:

     1. požadovat odstranění vad dodáním náhradního zboží za zboží

     vadné, dodání chybějícího zboží a požadovat odstranění právních vad,

     1. požadovat odstranění vad opravou zboží, jestliže vady jsou

     opravitelné,

     1. požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo
     2. odstoupit od smlouvy.

     A jelikož byl obchodní zákoník zrušen zákonem o obchodních korporacích, ve kterém není řešeno vůbec nic ohledně závazkových vztahů, postupuje se podle MÉHO názoru (nejsem právník, proto potřebuju vědět, jestli moje úvaha je správná) podle nového občanského zákoníku, ve kterém jsou v části 4, hlavě II řešeny závazky z právních jednání. A právě tam se řeší v oddílu 2 – Koupě. A zde již není psáno o spotřebiteli, ale o kupujícím. A právě tam je § 2106

     (1) Je-li vadné plnění podstatným porušením smlouvy, má kupující právo

     1. na odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním

     chybějící věci,

     1. na odstranění vady opravou věci,
     2. na přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo
     3. odstoupit od smlouvy.

     (2) Kupující sdělí prodávajícímu, jaké právo si zvolil, při oznámení vady, nebo bez zbytečného odkladu po oznámení vady. Provedenou volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího; to neplatí, žádal-li kupující opravu vady, která se ukáže jako neopravitelná. Neodstraní-li prodávající vady v přiměřené lhůtě či oznámí-li kupujícímu, že vady neodstraní, může kupující požadovat místo odstranění vady přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo může od smlouvy odstoupit.

     (3) Nezvolí-li kupující své právo včas, má práva podle § 2107.

     § 2107

     (1) Je-li vadné plnění nepodstatným porušením smlouvy, má kupující právo na odstranění vady, anebo na přiměřenou slevu z kupní ceny.

     (2) Dokud kupující neuplatní právo na slevu z kupní ceny nebo neodstoupí od smlouvy, může prodávající dodat to, co chybí, nebo odstranit právní vadu. Jiné vady může prodávající odstranit podle své volby opravou věci nebo dodáním nové věci; volba nesmí kupujícímu způsobit nepřiměřené náklady.

     (3) Neodstraní-li prodávající vadu věci včas nebo vadu věci odmítne odstranit, může kupující požadovat slevu z kupní ceny, anebo může od smlouvy odstoupit. Provedenou volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího.

     Z toho vyvozuji, že když mi prodávající odmítl vadu opravit (viz vyjádření servisu, který vyjádřením „Nejedná se o vadu, která by bránila řádnému užívání“ vlastně potvrdil, že tam vada je!), můžu podle §2106 odstoupit od smlouvy.

     Je v mé úvaze někde chyba?

     • karliner  

      Já tam žádnou úvahu nevidím.

      Vidím jen odmítnutí seržova názoru podpořeného praxí a pak okopírované paragrafy, kterým nejspíš nerozumíš.

      • mpIII  

       Počkej, řekni mi, podle čeho se řeší vztahy mezi podnikateli, když obchodní zákoník byl zrušen?

       • karliner  

        Pátrej čím byl nahrazen.

        • mpIII  

         To jsem samozřejmě našel. A teď mi řekni, kde v zákoně, který nahrazuje obchodní zákoník najdu ekvivalent hlavy II obchodního zákoníku?

         • karliner  

          Nevím.

          • mpIII  

           Aha. Nevíš, ale soudit mne můžeš?

           A pokud v mé reakci na seržu nevidíš mojí úvahu, tak ti ji tady dávám znovu:

           A jelikož byl obchodní zákoník zrušen zákonem o obchodních korporacích, ve kterém není řešeno vůbec nic ohledně závazkových vztahů, postupuje se podle MÉHO názoru (nejsem právník, proto potřebuju vědět, jestli moje úvaha je správná) podle nového občanského zákoníku, ve kterém jsou v části 4, hlavě II řešeny závazky z právních jednání. A právě tam se řeší v oddílu 2 – Koupě. A zde již není psáno o spotřebiteli, ale o kupujícím. A právě tam je § 2106…

          • mpIII  

           A navíc, §436 obchodního zákoníku je až způsob formulace obsahově stejný s §2106 nového občanského zákoníku.

           • karliner  

            Když všechno víš nejlíp, proč se tedy ptáš?

            • mpIII  

             Nevím všechno nejlíp, proto se ptám.

             Protože nejsem právník, takže si nejsem úplně jistý a vycházím jenom z toho, jak chápu platné zákony. A teď jsem se dočetl, že nový občanský zákoník společně se zákonem o obchodních korporacích nahrazuje některé stávající zákony: občanský zákoník, obchodní zákoník, zákon o rodině…

         • Petr.T.M  

          Hlavou VI části 1 Zákona o obchodních korporacích?

          • mpIII  

           Družstvo? :0) To asi nebude ono. ;0)

           • Petr.T.M  

            Tož buď blbě čtu nebo myslíš úplně něco jiného něž myslím že myslíš. http://zakony.centrum.cz/…st-1-hlava-6

            • mpIII  

             Já hledám náhradu obchodního zákoníku, která se zabývá vztahy mezi prodávajícím a kupujícím, jak bylo v obchodním zákoníku v části 3 – Obchodní závazkové vztahy. A ty neustále odkazuješ na pojednání o Družstvu.

             EDIT: Aha, už vidím. Ty ses překoukl v obchodním zákoníku, když jsem reagoval na karlinera A teď mi řekni, kde v zákoně, který nahrazuje obchodní zákoník najdu ekvivalent hlavy II obchodního zákoníku?… Měl jsem specifikovat, že chci ekvivalent hlavy II v části 3, nikoli v části 2, jak si myslíš ty. :0)

             • Petr.T.M  

              :-) Takže jsi myslel něco jiného než jsem myslel že myslíš čili nedorozumění.

              • mpIII  

               jj :0) Tohle je vyřešeno, ale můj problém to vyřešení stejně nijak nevyřešilo.

               To fakt není na B-F právník?!

     • felix.org  

      Já bych se zaměřil v ust. § 2106 na formulaci „podstatné“ porušení smlouvy.

      • mpIII  

       Ahoj, přesně tebe tu potřebuji. :0) Psal jsem ti včera email, leč bez reakce.

       Odkazoval jsem se na §2106, přesněji na odstavec 2: „Neodstraní-li prodávající vady v přiměřené lhůtě či oznámí-li kupujícímu, že vady neodstraní, může kupující požadovat místo odstranění vady přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo může od smlouvy odstoupit.“

       Obchod mi odpověděl toto: Odkazujete se na §2106 Občanského zákoníku. Bohužel dle občanského zákoníku se nemůžeme v tomto případě řídit, jelikož máte zakoupené na IČ a dle právních norem nejste spotřebitelem.

       • felix.org  

        Výjezdní porada :-)

        Motá se tam několik věcí dohromady. Mrknu na to.

        • mpIII  

         Děkuji moc. Mám ti přeposlat celý email, který jsem posílal do obchodu?

  • Mejla369