• Kebab

  Dobrý den. Chtěl bych si ujasnit na co jaké maziva používat. Na řetěz používat mazivo určené na řetěz. Na vidlici používat co a tuk na co?

  • Bubaaak  

   Motorex Bike Grease 2000 = ložiska

   Brunox Top Kett = řetěz

   Brunox DEO = vidlice

   Silikonový olej = vnější prostříknutí a čištění SPD pedálů

  • milan.v  

   No, k mazání tu je tolik vláken a tolik názorů…

   Každý si obhajuje to své, co se mu osvědčilo…

  • novas752  

   Řetěz:

   • do suchého počasí používám, MucOff C3 Dry. Drahý, ale skoro vůbec nelepí bordel a v suchu vydrží poměrně dlouho, na silničce vklidu 300km. Ale smyje ho první déšť, ale zase se dobře čistí.
   • do vlhka/mokra používám MucOff C3 Wet nebo obyčejný Wet (bez C3), spolu s C3 dry se to dá koupit ve výhodnějšim balení. Ať už to nebo to, aplikuju na dobře vyčištěný řetěz a zbytek po aplikaci z řetězu otřu hadrem nebo hadrem s trochou odmašťovače, mazivo má být uvnitř řetězu, ne na povrchu.
   • pro fajnšmekry lázeň velmi dobře vyčištěného a odmaštěného řetězu v rozehřátém parafinu. Vydrží velmi dlouho, bezproblému přes 500km na silnici za všech podmínek, má to nejnižší odpor, nelepí to vůbec nic, je to levné, ale je s tim trochu víc sraní. Na silničce voskuju rok a jsem s tim spokojený. Pro vyčištění a odmaštění před první lázní to chce nějakou čirou tekutinu – aceton, toluen, perchlor…

   Vidlice, tlumič, sedlovka:

   • Na vnější očistu a péči o gufera Brunox Deo, nebo silikonový olej. Propružit, setřít nečistoty, stříknout trošičku na gufero, propružit znova a zase setřít. Občas tim prostříknu i mechanismus nášlapů nebo přehazovačky.
   • Leštěnka buď opět ten silikon nebo nějakej lepší jako MucOff Silicon Shine. Teď v zimě je to fajn, na kolo se méně lepí bahno a jde snadněji umýt.

   To je ze základu ohledně mazání asi tak vše. Na běžnou údržbu se ještě hodí čistič brzd bez acetonu, nějakej autošampon/cy­klostar/růžovej MucOff na mytí, pastu na karbon pokud nějaký karbon je a zajišťovač závitů střední pevnosti Loctite 243.

   Pak mám zelenou vazelínu Motorex 2000 na ložiska, závity apod., měděnou pastu na silou utahovaný závity (například středové složení), vazelínu Mogul A00 na vodě vystavený místa (spodní ložisko hlavovýho složení, hlavní čep zadní stavby na fullu…).

   A nakonec spoustu věcí na servis odpružení, vazelína PM600 na těsnění, RSP Air fluid a Maxima Maxum 15w50 na mazání vnitřku odpružení a pak tlumičový oleje 2,5w, 5w, 7w a 15w do tlumení.

   A ještě minerál do shimano brzd a Reverb Fluid do ovládání teleskopu a brzdovku DOT 5.1 na brzdy plněný dotkou, nebo na povolení nějakýho zarostlýho spoje.

  • va-bo  

   Do ložisek používám červenou vazelínu Valvoline, je určená na kamiony a stroje do těžkého prostředí. Je trošku dražší, ale v ložiskách vydrží. Je odolná vodě, tak se dá použít všude (asi mimo vidlice, to jsem nezkoušel).

   • theedge  

    Vazelínu do ložisek do vidlice nebo tlumiče určitě nedávej.

    • va-bo  

     Do jednoduchých, vazelínou mazaných, pružinovek za 700,– by to asi šlo, proč ne. Akorát elastomerům by to nedělalo dobře. Ty ale už asi nikdo nemá.

  • Dawem  

   Ještě tu nikdo nenapsal, co na ořech. Čím mažete ořech?

   • va-bo  

    Kuličky u levných ořechů mažu vazelínou do ložisek, praporky olejem, ty ztuhlá vazelína časem zalepí s přestanou se vracet. Dražší ořechy mají zapouzdřená ložiska, tak standard vazelínou.

   • plzakj  

    Praporky a povrch olejem. Idealne dle doporuceni vyrobce. Ale ja roky bez problemu pouzivam olej na retez do sucha od FL. Loziska v orechu, kdyz uz, tak vezelinou na loziska.

    Rohatky DT swiss specialni vazelinou od DT swiss. Podobne jiny drazsi orechy dle doporuceni vyrobce.

   • Romancero  

    před mazáním ho rozebíráte?

    Já mám na ořechu najetotak cca 60,000 a jen občas jsem do něj kápnul trocha oleje :-)

    Většinou při výměně kazety (nába XT)

    • va-bo  

     Dokud to funguje, tak bych to nerozebíral, ale mazat olejem ano. Jestli tam ale není voda uvnitř.

   • novas752  

    Záleží který.

    Někam velice řídká vazelína nebo vazelína mix s olejem, někam hustý olej (takže třeba mazací do vidlice nebo mokrý mazivo na řetěz, někam se dává jen minerál.

    Ložiska samozřejmě vazelínou, shimano ořechy kde jsou kuličky hned vedle praporků nějakou hustou vazelínou a jen málo aby se to na praporky nevytlačilo. Zvenčí bez rozborky ořech rozhodně nedomazávám. U těch shimano ořechů to akorát naplaví vazelínu na praporky a je na průser zaděláno…

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.