Jaké baterie a nabíječku typu 18650?

233 nepřečtených
  • Michal z Hradce

    Ahoj,

    chci si k Vánocům udělat radost pořádnou svítilnou, vybral jsem tuto: http://www.kronium.cz/…rod810.html a o jiné již nepřemýšlím, ale mám jiné dilema. Prodává se bud' samostatně za 4.799,–, nebo ve „zvýhodněné“ sadě se čtyřmi kusy nabíjecích akumulátorů + nabíječka za 6.799,–.

    nabíječka: http://www.kronium.cz/…rod667.html

    akumulátory: http://www.kronium.cz/…rod807.html

    Oproti koupi všeho zvlášť bych ušetřil 695,– ale je otázka, jestli bych se do těch 2.000,– rozdílu nevešel s něčím lepším?

    Jde mi hlavně o to, že je svítilna napájena čtyřmi akumulátory, ale nabíječka v sadě je pouze pro dva kusy, což je dost nepraktické. Proto bych se Vás rád zeptal, pokud je mezi Vámi na Bike-foru nějaký znalec, jestli bych se do ceny cca 2.500,– vešel s nějakou kvalitní nabíječkou na 4 ks aku 18650 a 4 ks 18650 akumulátorů, kvalitativně a kapacitně srovnatelných s výše uvedenými..

    Děkuji Vám moc za případné odpovědi

    Michal

    0 0
      • Michal z Hradce  

        Ta Vámi doporučená nabíječka má dobíjecí proud pro 4 Aku pouze 375 mA, to by dobíjelo šíleně dlouho. Ta jak je v sadě dobíjí 1000 mA, takže tohle by nebyla dobrá alternativa, to by bylo z bláta do louže.

        0 0
      • Martin  

        jak je to s dopravou lionek z číny? ještě nedávno s tím byl problém, dost přepravců lionky brát nechtělo.

        0 0
        • MirosPikos  

          Aliexpress a přijde ti to českou poštou :) Teda doufám, že se nic nezměnilo.

          A nebo spolehlivý http://intl-outdoor.com/

          0 0
        • oddie  

          ´Mají to v popisu – unshippable…

          0 0
          • himi  

            nedavno jsem objednaval 18650 baterie z aliexpress a nebyl zadny problem. posilaji to pres svedskou postu, co mi rekl cinan, tak ta jedina to pry ted prepravuje. domu to pak doruci normalne ceska posta

            0 0
      • Michal z Hradce  

        Chápu dobře, že za tu cenu $17 jsou v balení 2 ks Aku? Pokud ano, tak je to ve srovnání s Kronium výborná cena, pokud jde opravdu o ten samý akumulátor.

        Mohu se ještě zeptat na kolik by přišla případná dobírka a jestli by se muselo platit clo a DPH a případně kolik?

        Děkuji

        0 0
        • volodaj  

          Sú dva, poštovné je zadarmo, clo ani dph neplatíš. DPH sa platí od ceny tovaru 25E, Clo nejak od 120E alebo tak nejak. Neviem teraz presne.

          0 0
        • oddie  

          Dobírkou to samozřejmě vůbec nejde, a v současné době Fasttech akumulátory nezasílá, je to tam přímo napsáno v popisu.

          0 0
          • Michal z Hradce  

            S tou dobírkou jsem se špatně vyjádřil..

            Takže je nějaký způsob si na Fasttechu tyto články koupit a nechat dopravit do ČR aniž by to stálo majlant? Neumím moc anglicky, takže to ze stránek nevyčtu.. Díky

            0 0
          • MirosPikos  

            Je nějaký problém koupit to jinde? Já myslím, že ne.

            http://www.aliexpress.com/…3022282.html

            Ani za 20 USD za 2 ks to není špatné.

            0 0
            • himi  

              tohle jsou nechranene clanky (unprotected). ty chranene maji jeste maly obvod a jsou zabalene. chranene jsou o trochu drazsi, ale ne o moc.

              0 0
              • Michal z Hradce  

                A tyto články z FastTechu tedy chráněné jsou? – http://www.fasttech.com/…rechargeable – alespoň to u nich tedy píšou, ale nevím nakolik je to spolehlivá informace.

                Teď k Vánocům asi tedy nakoupím sice draze, ale spolehlivě na Kroniu a po svátcích se pokusím dokoupit nějaké články do zásoby ze zahraničí, pokud přestane být problém s dopravou..

                0 0
                • Ricci  

                  Ked pisu Protected tak chranene su,Fasttech je spolahlivy

                  0 0
                  • Michal z Hradce  

                    Dík za odpověď, tak po svátcích to zkusím nějak pořešit – doufám že se u nich situace nějak ustálí a začnou posílat do ČR, ptž ta jejich cena je neodolatelná..

                    0 0
          • vondrus  

            Posilaj, akorat ne uz pres Honk Kong Post.

            0 0
            • oddie  

              V popisu je stále

              „This product is temporarily unshippable for retail orders due to air freight carrier restrictions. FastTech can still ship wholesale orders with quantity larger than 100 units per order“

              Nezkoušel jsem, nakoupil jsem ještě předtím, než byly ty problémy. Objednat teď znamená stejně víc jak měsíc čekání, dnes mi přišlo něco po 44 dnech, zítra už bych otevíral dispute…

              0 0
              • jIrI___  

                24.11. objednáno, dneska doma. Ale předtím jsem taky čekal na jinou věc déle než měsíc.

                0 0
              • Michal z Hradce  

                Kontrolní otázka, jedná se opravdu o totožné akumulátory?:

                Kronium – http://www.kronium.cz/…rod807.html

                FastTech – http://www.fasttech.com/…rechargeable

                Vzhledem k tomu, že mají jiný „obal“ a cena je skoro o 3/4 nižší (ve srovnání s jinými českými obchody o 1/2) a má se přitom jednat o výrobek stejné firmy, tak mám pochybnosti, jestli se kvalitativně a parametrově jedná o ten samý výrobek.. Nemůže to být nějaký „fake“, nebo nějaká ořezaná verze, či co? Nebo jak je možný, že je o tolik levnější i v porovnání v rámci ČR? (550 Kč vs. 300 Kč – dle Heureky).

                0 0
                • oddie  

                  Základem je samotný článek, co je uvnitř. K němu je dodán plošný spoj s ochrannou elektronikou a celé je to zkompletnováno – přelepeno. Na Kroniu to mají přelepené černou fólií, na Fasttechu průhlednou. Rozdíl může být samozřejmě i v kvalitě samotné té ochranné elektroniky. Článek by ale měl být stejný v obou případech (teoreticky).

                  0 0
              • vondrus  

                No ja pave koupil v dobe, kdy zacal problemy. HK Post jim muj balicek vratil, tak to poslali pres Singapore Post. Maj to napsany i ve foru. Tak netusim proc porad u produktu pisou, ze neposilaj

                0 0
    • stip1978  

      Zajímavý článek o článcích :)

      http://www.ledmania.cz/…-akumulatory

      0 0
    • Ricci  

      Dufam, ze ten Fenix nechce davat na bajk, pekne velke hovado :-)

      0 0
      • Michal z Hradce  

        To víš že kdybych sehnal držák, tak bych to hnedle zkusil :) ale mám to primárně do práce (policie – to se budou vyhledávat zbloudilci a sebevrazi :) a k dobrovolným hasičům. A na chatu – je v pustině a bez elektriky :)

        0 0
    • Freeman36  

      Dobrá volba svítilny! Po téhle čumim už pěkně dlouho :D Za tu cenu lepší jak Fenix RC40, ten už o moc víc nesvítí!

      0 0
    • Lubin97  

      neukamenujte mě, ale může mi prosím někdo vysvětlit, v čem se tyto 18650 články liší od klasíckých nabíjecích AA NiMH? díky :)

      0 0
      • Lubin97  

        tak jsem si tu našel ten odkaz na popis baterií a už jsem pochopil v čem je ten hlavní rozdíl oproti NiMH…LION :)

        pokud se ještě pletu, prosím o opravu…já na elektro moc nejsem :)

        0 0
        • Martin  

          jo, je to správně :)

          jiná technologie ⇒ jiná nabíječka, jiné napětí, jiný rozměr a vyšší kapacita

          0 0
          • Lubin97  

            jj díky moc za potvrzení…konečně jsem se dozvěděl co to je…takže ted jen koupit nějakou svítilnu..zatím to vidím na Solarstorm X2 :)

            0 0
    • Michal z Hradce  

      Tak teď už se pouze rozhoduji mezi těmito dvěmi nabíječkami:

      Fenix ARE-C2 – http://www.kronium.cz/…rod851.html?…

      a

      Xtar XP4 – http://www.kronium.cz/…rod851.html?…

      Tak jakou vzít? :) Díky..

      0 0
    • oddie  

      Tak, Nitecore už mi bydlí na poště, po cca měsíční cestě. Vánoce, vánoce přicházejí… jinak by to tu bylo za poloviční dobu.

      0 0
    • standa.nera  

      Prosim o doporuceni nabijecky, idealne na 4 clanky.

      0 0
      • staff_  

        https://www.fasttech.com/…-smart-batte

        Mam to doma primo z fasttechu, slape vpoho.

        0 0
      • Erknold  

        v práci máme tuto http://www.aliexpress.com/…5267940.html a furt šlape už druhým rokem a umí i NiMH.

        0 0
      • staff_  

        a pokud chces neco echt tak tuhle http://www.heureka.cz/?…

        taky ji mam doma pouzivam denne ma i ukazatel napeti a procem rizeny nabijeni 250 500 1000mA

        0 0
        • hovanec  

          Já se právě rozhoduju mezi Xtar VP4 a VC4. Funkce bude asi stejná, jen nevím, co je spolehlivější. Jestli jeden mega LCD nebo ty 4 malé displejíky.

          Pak mám ještě v merku Nitecore i4 versus D4.

          0 0
          • staff_  

            Podle me staci opravdu lacina nabijecka z ciny. Baterkam je celkem jedni jak je nabijis ja treba v praci nabijim baterky do eciga konstantnim proudem 4A mam to pripojeny primo na zdroji a multimetr mam primo na kontaktech baterie abych neprekrocil 4.2V. Ve vodicich co vedou od zdroje je ubytek napeti pri takovym proudu i 1V. Takze na zdroji mam 5V 4A. Lidi co kolem me obcas projdou chodi velkym obloukem pac maj strach ze to vybuchne :-D Baterky maj za sebou cca 300 cyklu a porad fakci fpoho. Je ale fakt ze ja pouzivam vysokoproudovou chemii Li-Mn IMR. Baterky jsou spotrebni zbozi, neni duvod je hyckat predrazenou nabijeckou.

            0 0
            • hovanec  

              No z Číny jsem měl na mysli. Jen kterou. :)

              0 0
              • tonik666  

                Mám vyzkoušeno, že se hodí, když můžeš nastavovat nabíjecí proud (podle toho jak spěcháš). Taky je fajn vidět jak je baterka nabitá. Ostatní funkce nevyužívám.

                0 0
                • staff_  

                  Mam xtar vp1. A vzdy nabijim na max 1A. Kdyby to davalo vic tak jedu na vic. Obyc li ion ti da cca 200–400 cyklu a velikost nabijeciho proudu tuto hodnotu v podstate neovlivni. Cenovej rozdil mezi nabijeckama je hlavne ve velikosti nabijeciho proudu, cim vic A tim vic Kč, je to dano cenou vykonnejsi elektroniky.

                  Optimalni nabijeci proud a nepsany prumyslovy standard je 1Coulomb ⇒ 2200mAh baterka =2200mA nab. proud.

                  1A nabijecky a mene se prodavaj ve velkym protoze je to levny na vyrobu, ne protoze je to optimalni.

                  Co se tyka indikace stavu nabiti tak bohate staci 3 ledkovy urovnovy system. Dvoubarevnou ledku (nabyto/nenabyto) bych nebral. 7 segmentovy ciselny display je celkem overkill. Display je dobry akorat kdyz potrebujes rychle vypadnout pryc a nemas po ruce plne nabytou baterku, tak si muzes projet vsechny clanky a vzit tu s nejvetsim napetim.

                  0 0
                  • Vilém  

                    Jen detail. To 1C bych rekl, ze neznaci Coloumb, ale proste kapacitu. Ten proud ktery jsi uvedl je vsak spravne.

                    0 0
                    • staff_  

                      Mas naprostou pravdu je to j 1 nasobek jmenovite kapacity. Dik za opravu.

                      0 0
                  • Erknold  

                    a moje dioda mění barvu plynule z červené na zelenou, takže má vlastně mnoho stavů :)

                    0 0
                    • staff_  

                      :-D takovy design jsem jeste nevidel

                      0 0
                      • Erknold  

                        no vědu v tom nehledej za 5,5 USD. Prostě dali dvě diody do jednoho těla a jednu nastavili na „zapalovací“ napětí, nebo jak to nazvat, na cca 4,2 V. Jenže začíná pomalu svítit od nějakých 4,0 V, takže při konci nabíjení to postupně mění barvu z červené, přes oranžovou na zelenou. Tak jsem to myslel :D

                        Prostě čínskej nepřesnej šmejd, který nabíjí na nějakých 4,17 V

                        0 0
                        • staff_  

                          Ve skutecnosti ty lepsi procesorem rizeny nabijecky urcuji cut off napeti podle derivace funkce napeti na case a prave touto metodou clanky nabijes vetsinou tesne pod 4,2V. Porovnavas vlastne smernici tecny ke grafu ve stejnych casovych inkrementech a jakmile je rozdil tech smernic na dost male predem definovane urovni, prestane to nabijet. Vyhodou teto metody je, ze se ke kazdemu clanku chova individualne a nenabijis treba baterku z 4.1V na 4.2V hodinu a navic to dokaze odhalit vychozenej clanek. Maji taky teplotni cidlo co kontroluje .............­........ wait for it .............­.............­.. teplotu clanku.

                          Lacina nabijecka pouziva budto levne integrovane nabijeci reseni nebo nejaky obvod co pouziva ultra levne komponenty s velmi nepresnou toleranci a teplotni stabilitou tudiz se muzes dostat pres i pod 4,2V to zalezi jaky mas stesti na kus.

                          Tedy pod 4,2 V nabiji hodne drahy a hodne levny nabijecky :-D

                          Ve finále je baterie spotrebni zbozi a jestli ty baterky pouzivas do cigara nebo do baterky tak je optimalni reseni ultra levna cinska plecka co praci odvede taky.

                          Lepsi nabijecky jsou vhodny treba pro modelare, ktery za clanky davaj nemaly prachy a nechcou aby jim ty vysoce horlavy li pol baterky zacaly horet.

                          O baterkach a nabijecich metodach se daji napsat skripta. Ale 99% lidi si vystaci s 5,5 USD pleckou.

                          0 0
                          • zdenek  

                            Jak jsi přišel na to, že nabíječky měří derivaci napětí? V souvislosti s LION o tom slyším poprvé…

                            0 0
                            • staff_  

                              Bavil sem se na toto tema par let zpatky s jednim borcem z VUT. Nemel jsem duvod mu neverit. A logicky mi to davalo smysl. Na netu jsem to ted hledal a nasel jsem to tady:

                              Battery Management Systems: Design by Modelling

                              Od autorů: H.J. Bergveld,W.S. Kruijt,Peter H. L.

                              Tuto metodu tam zminuji u NiCd a NiMH clanku.

                              Predpokladam ze se to tedy li ion clanku netyka kdyz to tam nezminuji.

                              Takze mam pravdu akorat sem netrefil chemii :-D.

                              Jsem jen teoretik, ve skutecnosti sem s takovou nabijeckou jeste do styku neprisel.

                              Dik za skepticismus. Zase sem o neco chytrejsi.

                              0 0
                              • zdenek  

                                Ano, u NiCd a NiMH se dU/dt používá běžně kromě nejlevnějších nabíječek. Proto mě překvapilo, že to uvádíš v souvislosti s LiOn. Tam se běžně používá nabíjením konstantním proudem v první fázi a konstantním napětím v druhé. Resp. konstantním napětím s omezením maximálního proudu. Je to jednoduchá a léty osvědčená metoda.

                                0 0
    • lukasmcl  

      Když už je to vytahnuty.. Mam dobrou nabíječku, ale potřeboval bych nějaký holder na AA, AAA, a 18650, aby bylo jedno kolik článku v něm je, existuje? Diky

      0 0
      • staff_  

        Ponozka?

        0 0
      • Vilém  

        Kdyz nabijim vic clanku, nebo nejaky atypy tak pouzivam neodymove magnety. Jednak je pomoci jich spojuju do serie ap, jednak na nich mam pripajene vodice s bananky pro pripojeni k nabijecce.

        0 0
    • kyl  

      Chtěl jsem se zeptat znalých.Mám akublok na 10 tužkovek 1000mAh(1,2V-1000mAh).Celek má± 12V a předpokládám že se násobí jen volty,tudíš kapacita zůstává stejná(1000mAh).

      Je to nevzhledná,velká krabice a chtěl bych ji nahradit akumulátory 18650,měli by stačit 3.Budou mít tyto 3× 18650 delší nebo alespoň stejnou výdrž jak stávající akublok?

      0 0
      • Erknold  

        záleží jaké koupíš, ale nejběžnější jsou nějakých 2600 mAh. Panasonic dělá třeba i 3200 mAh. Dáš tři za sebe. Jejich napětí je cca 3,2–4,2 V. Takže výsledek bude cca 11 V s kapacitou 2600 mAh. To by mělo vydržet více.

        0 0
        • kyl  

          Mašinka je stavěná na 12–15V,co se týká mAh,jsou tam jen ty 1000mAh,výrobce nedá v ceně nic lepšího.Ty 18650 bych dal do tenké plastové trubky a vložil do tyče,momentálně je to v té černé krabici a ta se mi nelíbí.

          0 0
        • kyl  

          Tak ty 18650 se mi na průměr o kousíček nevlezou ale 14500 mají velikost AA a ty tam vlezou vpohodě,má někdo zkušenosti s těmito baterkami?

          0 0
          • podvlada  

            Trochu pozdě, ale přece – v teoretický rovině o nich uvažuj stejně jako 18650 – zase jsou to Li-Ion. Obvyklou kapacitu ti z hlavy neřeknu, ale bude o něco menší – kvůli velikosti. Napětí zůstává stejný jako u 18650 – je daný chemií Li-Ion akumulátorů. Takže opět budou stačit tři.

            Kupoval bych opět na fasttech.

            0 0
            • oddie  

              800–900mAh. Mají zhruba stejnou kapacitu (Wh) jako kvalitní NiMH.

              0 0
              • podvlada  

                Taky zrovna koukam, tak to si moc nepomůže…Leda dát 6 kousků 3s2p, aby nahnal kapacitu – teoreticky bude mít dvojnásobek s poloviční velikostí, ale cenu (výhodnost) a náročnost výroby si už musí ujasnit sám…

                Edit: Mimochodem, nemají lepší NiMh i přes 2000mAh?

                Edit podruhé: Díky tomu jak jsi zmínil Wh, jsem si uvědomil, že musím počítat i s napětím, ne jen holými mAh, tak už si takhle večer nejsem jistej, jestli to co jsem psal nahoře platí, kdyžtak se omlouvám předem, pokud ne :D

                0 0
                • oddie  

                  Jo, oboje má cca 3Wh. Jak Li-on 800mAh, tak Ni-MH 2800mAh. ± pár drobných. V reálu mi svítilna, co umí požrat oboje, svítí na ten Ni-MH o chviličku déle, ale někdo může mít jinou kombinaci.

                  0 0
                  • podvlada  

                    Takže v tomhle konkrétním případě by šlo Kyl-ovi doporučit spíš pořídit lepší NiMh aku (když psal o ~1000mAh), než se bastlit s Li-Ion :)

                    Edit: ale pokud mu jde spíš o ten vzhled, tak si samozřejmě pomůže …

                    0 0
                    • kyl  

                      Já z těch baterek potřebuju udělat váleček co bude mít průměr max.16mm.Zítra bych je měl mít,pokud to teda známej(majitel elektra)nepos­ral.Podle jeho slov jsou velikostně jako AA,3,6V a kapacitu mají 1600mAh a do 300kč stojí jedna.Kapacitě a ceně moc teda nevěřím,nevěřím tomu tak trochu celkem,mám předtuchu že se z toho vyklubou 18650.

                      Maj to být Li-on,půjde to nabíjet originál nabíječkou(celej akupack),tak jako to šlo nabíjet doteď(NiMh)?Na­bíječka je stavěná na 9–18V,nabíjecí proud je 500mA.

                      0 0
                      • Kellly  

                        Pokud maji rozmer jako AA, budou to 14500.

                        0 0
                      • oddie  

                        Velikost AA sedí, kapacita 1600mAh je utopie. Nabíječku by to chtělo přímo na Li-onky, ta původní je nevhodná.

                        0 0
                        • kyl  

                          A je nějaká nabíječka ,něco jako k mobilu(káblík s konektorem)?Já našel jen ty co se tam baterky vkládaj jednotlivě.Že je těch 1600mAh blbost,je mi taky jasné,našel jsem max.1200mAh alě většinou je to kolem 600mAh.

                          Co hrozí s původní nabíječkou?

                          0 0
                          • oddie  

                            Takovou nabíječku na 3 články v sérii neznám, možná existuje, je ale mimo můj záběr, já takovou k ničemu nepotřebuji, tak nevím.

                            S původní nabíječkou? Záleží na tom, jaká je, hrozí klidně i požár. Zvláště jestli je koncipována jako zdroj cca konstantního proudu s tím, že si to NiMH nějak přeberou a plně nabitý stav se pozná podle toho, že jsou aku horké. Takto bohužel „funguje“ celá řada komerčních výrobků, zvláště těch levnějších, li-onky ale budou mít s přebíjením dost problém.

                            0 0
                            • kyl  

                              Při nabíjení jsou baterie i nabíječka trošku teplé.Po nabití svítí kontrolka zeleně a jak baterie,tak nabíječka po pár minutách vychladnou a i když to mám připojené přes noc,už se nic nehřeje.

                              0 0
                            • kyl  

                              Tak akumulátory jsou ok,mají oboustrannou (podpětí-přepětí) ochranu.Nechal jsem to zaplé dokud to nezheblo samo,celej pak (4 × 14500) měl po vytažení 0,45V ale každý akumulátor změřený samostatně měl 3,22V.Akorát nabíječka co jsem k tomu koupil je už po smrti,shořela.:-(

                              0 0
                          • Kolbaba71  

                            Nabíjet 3 články v sérii je nesmysl. Jelikož plně se nabije jen jeden a zbylý tak nějak. Proto se používají u modelářských vícečlánkových aku balancéry, aby se u plně naabitého článku udělala "objížďka, a tím se plně nabily i zbylé články.

                            0 0
                            • kyl  

                              Tak se to nabíjí i teď,všech 10 naráz.

                              0 0
                              • Kolbaba71  

                                Nabít se to tak dá, ale nikdy se bez balancéru nedosáhne maximální možná kapacita.

                                0 0
                                • kyl  

                                  Myslím mAh?

                                  0 0
                                  • Kolbaba71  

                                    Bez balancéru se nabíjení nejspíš ukončí teoretickým dosažením napětím 4,2V na článek. Pokud se nabíjí 10 článků v sérii, tak jeden může být přebitý a jiný prakticky nenabitý. Záleží na to, jaké články se kombinují. Pokud jsou všechny z jedné série a nabíjely a vybíjely se takto vždy, tak rozdíl napětí nebude nijak tragický. Pokud jsou kupované postupně a různě používané v různých zařízení jednotlivě, tak kapacita i životnost půjde velice rychle do háje.

                                    0 0
                                    • kyl  

                                      Jsou kupované naráz a používané pouze v jednom zařízení společně.

                                      0 0
                                      • Kolbaba71  

                                        Co je to za zařízení, že to potřebuje 10ks 18650?

                                        0 0
                                        • kyl  

                                          10 ne ale 4,nahradil jsem tím 10× AA 1,2V

                                          je to detektor kovů

                                          0 0
                                      • Honz8t  

                                        Neboj, postupem času a s rostoucím počtem cyklů se budou rozjíždět víc a víc…

                                        0 0
                                        • 01carbon  

                                          Nemusí se vůbec „rozjíždět“ ani po stovkách cyklů.

                                          Pokud je to možné doporučuji změřit a zapsat U na jednotlivých článcích ihned (cca 2–3min) po odpojení nabíječky a nechat ležet cca 24hod a potom změřit opět U na jednotlivých článcích a ještě jednou při zátěži.

                                          0 0
    • BLACK1E  

      Zdravim, nevíte kde koupit nějaký baterie 18650 u kterých budu mít jistotu, že mají udávanou kapacitu. Na dx i na ebay je jich spousta, ale v kapacitách se tam předhání jak blbí.

      0 0
      • zdenek  

        Dobré zkušenosti mám s Fasttech.

        0 0
        • Tecka  

          Já bral z fasttechu panasonicy 3400mAh (v bundlu s nabijeckou) a prisly „made in japan“ verze, ale mam je kratce takze nemuzu zatim hodnotit.

          0 0
          • zdenek  

            Já bral Panasonic 3100mAh a kapacita po přeměření seděla. Na rozdíl od jiných e-shopů, kde jsem naměřil sotva polovinu kapacity.

            Číňani už neví, kolik by si vymysleli. Nedávno jsem někde viděl power bank s kapacitou prý 50 000 mAh. Podle vnějších rozměrů by se tam při ideálním uspořádání vešlo max. 10 000 mA. Pak jsem našel video z rozborky a články uvnitř měly podle štítků dohromady cca 5 000 mAh…

            0 0
        • Kolbaba71  

          Japonský aku má hranatý + pól a čínský maj kulatý.

          0 0
      • Kolbaba71  

        Všechno co je při velikosti 18650 nad 3400mAh je pitomost. Největší co se dnes reálně dělá je Panasonic s touto kapacitou. Někteří výrobci (třeba Keepower) je koupí, přidá ochranu a pak je prodá pod svojí značkou. Něco FiRE jako např. UltraFIRE má často 1/3 kapacitu i hůř. Kamarád přes mé varování koupil červený Ultrafire o kterých tvrdili, že maj 5000 mAh. reálná kapacita však byla 300 mAh! Byl to tenhle http://tinyurl.com/og8pesm Narazil jsem na starší diskuzi, kde jeden člověk přeměřoval různý aku. Je to 3 roky starý, ale myslím si, že úplně mimo to nebude ani dneska. http://tinyurl.com/oz7af2t

        0 0
        • mr.garisson  

          Jednoznačně Sanyo. Většina výrobců je dává i do notebookových aku. Stačí chytnout na aukru dobrý kousek a za pár kaček jsou k dispozici kvalitní články s téměř původní kapacitou.

          0 0
        • McBlacky  

          podobně haluzný červený ultrafire mi přišli s jedním světlem. Ale cena byla taková, že mi to je fuk. Jednak nemají skoro žádnou kapacitu a druhak jsou o dost lehčí než originál ´červený´ ultrafire, který jsem používal před lety a mám pořád pár doma.

          0 0
    • krtex  

      China se skoro nevyplatí

      http://shop.battex.cz/…18650B-D.php

      KTX@

      0 0
      • oddie  

        No… cena za dvojici v Číně 11–15USD dle poštovní společnosti vč. zaslání, zde cca 530,– vč pošty. Čili zde reálně dvojnásobek…

        0 0
        • krtex  

          Prosim o o dkaz na dvojici zarucenych originalu ncr18650b za 11$, vcetne postovneho (dlouho sem z chiny Li-ION nebral, ale vim ze jednu dobu byl problem se zasilanim letecky kvuli bezpecnosti).

          Dekuji.

          0 0
            • krtex  

              Jsi si jistý že je to vč. poštovného?

              „This product can only be shipped via select shipping methods (available during checkout).“ Za 11 to nebude :-p Co tam máš dál?

              0 0
              • oddie  

                SVeden post 0,98USD, stačí si to rozkliknout… Takže celková cena vč. počty je 11,18USD přesně.

                0 0
                • krtex  

                  Ano, taky jsem to rozklik a na nějaké ovci to klidně vyzkouším, ale:

                  za 1. to není 11$ ale víc :)

                  za 2. jestli chceš objednat podezřele levné (ano, z ověřených china shopů vychází dráž než v ČR) baterky z číny, posílané švédskou poštou, na kt. budeš (marně) čekat 2 měsíce, di do toho :)

                  peace!

                  KTX@

                  0 0
                  • oddie  

                    Vzhledem k tomu, že jsem je odtud objednával už asi tak 20×, tuším podstatně lépe než ty, co a za jak dlouho dostanu.

                    0 0
            • mr.garisson  

              Dle testů kapacity ty NCR nevycházejí úplně nejlépe. Je potřeba se podívat, na jaký pokles napětí (u NCR 2,5 V) jsou ty kapacity měřené. Takže značka + nápis nerovná se nejlepší článek. Ve srovná se Sanyo 2600 mAh je to chudý příbuzný. :)

              0 0
              • oddie  

                Mám doma oboje, ve stejné svítilně vydrží svítit déle, takže to není jen číslo.

                0 0
                • mr.garisson  

                  Ano, ale jde především o VA charakteristiku. Pokles na 2,5 V není moc použitelný. Znovu se podívej sem.

                  0 0
                  • oddie  

                    Já se o poklesu na 2,5V nebavím, driver mi to vypíná na 3V v obou případech, takže porovnávám jen tuto část. A i při vybíjení jen do 3V ten Panasonic přesto svítí o chlup déle. Kolik to má do těch 3V přesně kapacitu nevím a je mi to srdečně šumák.

                    0 0
                    • mr.garisson  

                      To je hezké, tak ten chlup není rozdíl. To máš recht. Jen jsem chtěl naznačit, že 800 mAh asi není onen chlup, což jen dokazuje, že Panasonic těch 3400 nedosahuje. Spíš je to nastejno se Sanyo, které se mimo jiné nejčastěji prodává v kapacitě 2600 až 2100 mAh.

                      0 0
                      • oddie  

                        Při pohledu na ten test, co odkazuješ, ten Panasonic má při 2A a vybíjení do 3V testerem naměřenou kapacitu 3030mAh. To je ta hodnota, která mě zajímá (resp. která mi svítí v té lampě) a to je ten důvod, proč to svítí o ten „chlup“ déle než to Sanyo. Že ty čísla na obale kecaj, zvláště při větších odběrech, vím také a počítám s tím.

                        0 0
                        • mr.garisson  

                          Jo není to špatná hodnota. Jestli je i za dobré peníze, tak proč ne.

                          0 0
                          • oddie  

                            Cena viz výše. Ještě loni ta dvojice stála nějakých 16USD, teďka cca 11. Kolik mě tehdy stály ty Sanyo už si bohužel nepamatuju, ale myslím, že je to ± podobné.

                            0 0
          • mr.garisson  

            Zaručený originál z Číny? U baterek bych to neriskoval ani u jednoho prodejce. S největší pravděpodobností Ti dojde baterka s moukou o kapacitě 100 mAh. pokud budeš mít štěstí, tak článek s běžnou kapacitou značkových článků, které pořídíš u nás za stejnou cenu. O vlastnostech článku se raději nebudeme bavit, jsou to šunty. Ztráta času.

            0 0
            • krtex  

              Mně to neříkej, já kupuju Samsung / PANASONIC v ČR. (Resp. koupil jsem jednou a od té doby leta slouží)..

              Ale pravda, že kdysi jsem za 13$ koupil na intl outdoor pár SANYO 2600 a jsou to nejvýkonnější baterky co mám, co do proudové zatížitelnosti, kapacita drží, tedy jde o originály z číny..

              KTX@

              0 0
              • mr.garisson  

                Jasně, že se to vyrábí v Číně. Tím čínským originálem jsem měl na mysli ty pochybné obchodníčky na Ebay, Dx, Ali…

                0 0
              •  

                na některým českém shopu byl u těch sanyo popisek že se nehodí do svítilen – proč?

                0 0
                • mr.garisson  

                  Je to jiný typ článku. Jde o třídu použití. A až E. Tady je to hezky vysvětleno.

                  0 0
                • oddie  

                  Protože nemají ochranu a levné svítilny taky ne. Pokud máš lampu s kvalitním driverem s ochranou, nevšímal bych si toho.

                  0 0
                  •  

                    právě že mám tuhle http://de.aliexpress.com/…6725965.html

                    a ty dodaný čínský údajně 4200 nic moc

                    0 0
                    • oddie  

                      No v tom rozhodně kvalitní driver nečekej, a ty aku stojej taky za pikaču.

                      0 0
                      •  

                        však za ty love ani nečekám, na dojíždění do práce a z práce to stačí a dá se nastavit celkem širokej kužel, šlo mi o aku že bych pořídil ty sanyo 2600

                        0 0
                        • oddie  

                          Do tohoto by to spíš chtělo protected verzi. A nebo aspoň dávat pozor a nenechávat je vybít úplně.

                          0 0
                    • mr.garisson  

                      Kup raději kvalitní z prověřeného shopu. Ta čína Ti vydrží tak 2 měsíce provozu a pak je můžeš zahodit.

                      Edit: Myslím ty aku.

                      0 0
                      • McBlacky  

                        za zhruba 9 let co používám čínské aku tak mi odešel jeden – cca ze 40ti, které bud používám, nebo jsem je někomu objednal.

                        Z posledních nákupů Soshine a Panasonic (z DX) jsem poškodil jeden PN tím, že se roztrhnul obal. Oprava přelepením – v některých světlech to přestalo fungovat.

                        S jednou objednávkou z Ebay jsem dostal prokazatelně šmejdy, ovšem za cenu 9USD za XML čelovku a dva aku jsem ochotento riziko aceptovat. Samontný kvalitní aku jsou kolem 8usd kus.

                        0 0
                        • zdenek  

                          Já jsem zrovna vyřadil 2 aku z DX po 7 zimách používání ve světlech. Kapacita klesla na 50% a byla by škoda nevyužít nové Panasonicy.

                          0 0
                        • mr.garisson  

                          No ony ani tak neodejdou, jak jsem napsal. Myslel jsem to tak, že ta kapacita je tak mizerná, že se nedají používat. Teď jsem všechny 4 kousky z akupacku dal k recyklaci, protože mely kapacitu asi 370 mAh. :D Čekám, až mi dorazí futrál na samotné články, teď mám z nouze poslední akupack, který nabíjím co den a to mi cesta do práce a zpět trvá asi 20 minut. Takže Čínu už nikdy. To si raději koupím použité noťasové baterie, tam za pár peněz aspoň 3–4 mají původní kapacitu 2200.

                          0 0
                          • Honz8t  

                            Mám dobrou zkušenost s https://www.fasttech.com/product/1141100

                            0 0
                            • podvlada  

                              Potvrzuji.

                              Akorát teď narychlo nevím, jestli to jsou s ochranou nebo bez, tak jako tak patří mezi delší, tak pozor, ať se vejdou.

                              Druhá věc, opět si nejsem jistej, ale mám dojem, že vyšší kapacita je daná vybíjením až na 2.7 nebo dokonce 2.5 V. Ne každá elektronika to využije… Ale i při klasice na 3.0 V mají kapacitu slušnou.

                              0 0
                              • tonik666  

                                Jsou bez ochrany, prý průmyslový výrobek, který přebrandovávají další výrobci, ala pedály HT nebo náboje Novatec.

                                0 0
                                • blaf  

                                  Ty Flat Top asi jo, ale hned vedle v nabidce maji Protected verzi. To asi bude to same jen s ochranou ne?

                                  0 0
                          • McBlacky  

                            čína akupacky dodáváné se světly jsou největší shit. To jsem rychle poslal dál. když dáš do pouzdra 4 panasonic tak je to uplně jinde – cenově ovšem dražší než celý světlo s tím shit akupackem

                            0 0
                            • tonik666  

                              Jenze u krabicky musis doladit delku clanku, abys zabranil poskakovani pri uchyceni na ramu a vypadavani svetla. Akupack je mensi a skladnejsi.

                              Pokud vezes v batohu, krabicka jasna volba.

                              0 0
                              • oddie  

                                Nemáš u mě už cca rok jednu krabičku na stole? :)

                                0 0
                                • tonik666  

                                  Jo,mam. Taky na tebe tu a tam myslim:) hodis mi do mailu jak byvas v praci a adresu pls?

                                  0 0
                            • mr.garisson  

                              Já jsem to ani dál neposílal. To bych z toho nemohl spát. :)

                              Jestli bude mít článek 2200 nebo 3000 neřeším, obzvlášť, když mám doma 12 ks 2200 článků za cenu asi 30 Kč/ks.

                              0 0
    • Vrci  

      hledám nabíječku na AA i 18650 ideálně i s diagnostikou kapacity článků. Zatím jsem našel:

      http://www.kronium.cz/…rod_833.html?…

      http://www.ledshop.cz/…d~z1670.html

      http://www.iled.sk/…cka-usb.html

      Rád bych něco s relativně rychlím dodáním a s elektronikou, díky které v ní budu moct nechat i článek bez ochrany bez dozoru i několik hodin po plném nabití.

      0 0
      • MnemonicJ  

        sice bez diagnostiky, ale poměr cena/výkon asi bezkonkurenční jestli Ti nevadí použitá, já jsme jí bral a nejeví žádný známky opotřebení, byly mezi lidmi chvilku: nitecore i2

        0 0
      • Yann  

        Nejsem si jisty vypovidaci hodnotou te diagnostiky. Rikaji „kapacitu nabitou do baterií“ coz jak jsem to v minulosti zkoumal znamena, ze to pocita z nabijeciho cyklu.

        Realna kapacita se da zmerit pri vybijecim cyklu, to znamena ze ta dobijecka musi mit i funkci vybijeni. Zatim jsem objevil pouze jedinou Opus BT-C3100 V2.2. aktualne za 35 USD.

        0 0
    • Shaby  

      Co říkáte na tohle kombo nabíječka + 2 ks baterie Panasonic?

      https://www.fasttech.com/…1638/2393602

      Zdá se mi ta cena nějaká podezřele nízká…

      0 0
      • Shaby  

        Žádný osobní zkušenosti, jestli to není nějaký fejk?

        0 0
        • podvlada  

          Osobní zkušenosti ne, ale cena mi nepřijde nějak podezřele nízká, aspoň teda ty dva články se daj sehnat kolem 12$, tak zbejvá 10$ na nabíječku, tam už nevim kolik sama stojí…

          0 0
          • Shaby  

            Právě, že samotná nabíječka se tady prodává kolem 600 Kč…

            0 0
            • mrozu  

              Dyt si to tam muzes zvolit, samotna nabijecka stoji $20, baterky $10, takze v packu te to vyjde o $2.5 levnejs, nic mi na tom podezrelyho neprijde. Zajimavy spis je, ze to samy s US zasuvkou stoji o $5 vic :)

              0 0
    • mr.antik  

      Máté někdo nějaký tip na prodejce kvalitnější 18650 s ochranou? Aby nebyl problém s dopravou z činy? U nás mi ty ceny přijdou nějak moc…

      0 0
      • oddie  

        Já je beru z Fasttechu, zatím mě nikdy nevypekli.

        0 0
        • McBlacky  

          zajímavé je, že jsem si před vánoci objednal panasonic z fasttech jako součást dodávky s nabíječkou nitecore. Proti jiným panasonic, kupovaným tam dřív solo, jsou užší a nižší. Kapacitně píšou 3350 u všech.

          0 0
        • mr.garisson  

          Takže jsou origo?

          0 0
          • McBlacky  

            rozhodně fungují super. Blíží se tomu max z DX soshine, kde by ale měly být stejné články.Podstatně delší výdrž ve světlech než etalon – červené trustfire

            0 0
            • mr.antik  

              já mám jako etalon modré trustfire asi tak 6 let staré… zkusim ten fasttec… tam jsou fakt originály? Nutně to nepotřebuju, klidně osvědčenou klasiku než nějaký shit s nápisem 9800mAh

              0 0
              • oddie  

                Jestli jsou to originály těžko říct, nicméně zatím všechny kusy, které jsem tam odsud měl, byly OK.

                0 0
              • McBlacky  

                modré TF jsou proti pana z FT uplně mimo.

                0 0
                • mr.antik  

                  super tak třeba tyhle 3400 jsou vyzkoušené jako OK ? Protože ta cena je fakt směšná

                  https://www.fasttech.com/…3-7v-3400mah

                  0 0
                  • McBlacky  

                    tyhle mám a mě přijdou ok

                    0 0
                  • Tencovozikmin  

                    Tý jo,to prubnu.

                    0 0
                    • podvlada  

                      Myslím, že se dají i levnějš a přímo na fasttechu (kde jsem je našel vždy nejlevnější).

                      Edit: Aha, tak sorry, koukám, že jsou s ochranou, já bral vždy bez. Myslím, že teď nedávno jsem kupoval 4-pack asi za 18$.

                      Tak jen pozor, jestli opravdu chceš s ochranou nebo bez, resp. jestli se do zařízení vejde na délku (s ochranou bývají o ~2 mm delší) a taky jestli potřebuješ s plochým + (flat top), vystouplým + (button top). Někdy to je jedno. Ale třeba populární Nitecore HC30 flat top nebere :-)

                      0 0
                      • Tencovozikmin  

                        Myslíš že ta ochrana je zbytečná? Já se v tom prd vyznám,chci to do akupacku a myslel jsem si ze i rozměrově je to všechno stejné.

                        0 0
                    • oddie  

                      Za tuhle cenu jsou dost drahý, občas bývá nějaká akce.

                      0 0
                      • Tencovozikmin  

                        Tak když nějakou objevíš tak se pochval :-) nemusim to sehnat za každou cenu nejlevnějc,hlavně že budou fungovat tak jak mají kapacitně.

                        0 0
                        • oddie  

                          Teď dlouho nebyla, před vánoci ale byly na BG za 12usd… Jinak vem ty bez ochrany.

                          0 0
                          • podvlada  

                            A to bylo za 4 kusy? :-O Kolem ledna jsem taky viděl akci na BG, na 4, tak ze zajímavosti mrknu na Fasttech a tam byly levnější… ale jak říkám, myslím že kolem 17$.

                            Já bych teď bral tyhle

                            https://www.fasttech.com/…1980/2204403

                            pokud bych je potřeboval. Jinak klidně počkat na nějakou akci.

                            Co se týče ochrany, záleží do jakýho akupacku to chceš, jak to budeš nabíjet a jaký zařízení na tom bude (a jestli to má ochranu proti podvybití). Některý případy zapojení a nabíjení nejsou vhodný praktikovat s ochranou.

                            Když napíšeš víc detailů, určitě poradíme líp. :-)

                            Edit: respektive můžeš vzít 4× tuhle

                            https://www.fasttech.com/…1980/2316705

                            cena pak spadne na 16.76$

                            0 0
                            • oddie  

                              Bylo. Měl jsem jich tehdy vzít víc…

                              0 0
                            • Tencovozikmin  

                              Mám tenhle

                              http://www.led-expert.cz/…terie-Li-Ion

                              a pak ještě jeden samodomo vyroba a nabíječku zakladní univerzalní. Svetlo SS X2,ted mam baterie vykuchlé z notasu bez označení. A taky bych to chtěl koupit hned,ne čekat měsic na čajnu.

                              0 0
                              • podvlada  

                                Tak bych si jen u toho boxu ověřil, jestli se tam vejdou i s ochranou (pokud ji chceš), ale asi by měly.

                                Jestli budeš nabíjet baterky zvlášť, mimo battery box, tak je to téměř jedno jestli s ochranou nebo bez. Problém by mohl být u článků s ochranou, pokud bys je nabíjel najednou spojené. První článek, který se nabije na 4,2 V se přestane nabíjet a odpojí celý pack (resp. budou se ještě chvíli nabíjet dva + jeden, když jsou zapojené 2S2P). Ostatní můžou být nedobité a časem se rozhodí napětí.

                                Z fasttechu to půjde cca 14 dní až 3 týdny, ale pokud teď máš něco, co funguje, počkal bych. Ty 4 vyjdou na cca 400,– a jeden z ledexpertu, ten samý, za 350,–? Fuj.

                                Navíc je světlo déle a déle, to spíš skoro nemá smysl pořizovat teď na léto a počkat do podzimu :-)

                                0 0
                                • Tencovozikmin  

                                  Dík

                                  0 0
                                • itvostro  

                                  Ahoj,

                                  Zeptal bych se (protoze jsem poridil stejny battery box). Myslel jsem, ze je nutnost baterek s ochranou do techto batteryboxu a celkove ke svetlum, aby nedoslo k podvybiti clanku a jejich naslednemu poskozeni (buchnuti)? Nabijel bych je externe pres nabijecku tak je potom opravdu jedno jestli s ochranou mebo bez? V hodne clancich a popisku se puse s vykricnikem do svetel radeji s ochranou?

                                  0 0
                                  • podvlada  

                                    Nutnost to není. Pro uživatele, který může světlo zapomenout zapnuté, nebo nepozná, kdy už jsou vybité, je ochrana lepší. Zase může někdo tvrdit, že v případě, kdy jde o život radši ještě trochu svítit a odrovnat akumulátor, než aby se snažil ochránit „kus hlíny“ za cenu právě života.

                                    Poškození znamená, že pak nejde obnovit plná kapacita, resp. je nebezpečné nabíjení. Ve světle ti nebouchne tím, že bude moc vybitý, tam prostě nedodá dost energie na to, aby to svítilo. Věř mi, většina těchhle výkonných světel bude svítit úplně na prd ještě dřív, než dojde k nebezpečnému vybití zvlášť u těchhle Panasoniců, který můžeš vybít až na 2,75 V. (Stejně bych to nedělal, zbytečně se zkracuje životnost – když máš možnost, nabíjej.)

                                    K bouchnutí (resp. úniku plynů a nafouknutí) dochází jen ve dvou případech – že hodně vybitý článek (pod 2,5 V) dáš NABÍJET standardním proudem, nebo že nadměrně nabitý článek (více než 4,2 V, ale někdy je ještě 4,25 ok, některé chemie mají max napětí až 4,35 V) dáš VYBÍJET (tedy připojíš ke světlu) běžným velkým proudem. Je to obvykle doprovázené hořením, bouchnout to může, když tenhle článek zavřeš do vodo/vzduchotěsného obalu (svítilna) a následně dojde k úniku plynů, hoření.

                                    Ochrana má někdy kromě elektronické funkce i funkci mechanickou, kdy nafouknutím baterie dojde k přerušení obvodu a může tak zabránit dalšímu vybíjení, které by mělo za následek hoření/explozi. Jestli to tak je i u těchhle Panasoniců nevím.

                                    Takže zase jsme u toho, že záleží, jak je kdo svědomitý. Když víš, že články nebudeš hlídat, tak s ochranou…

                                    0 0
                                    • doubleingram  

                                      O jakych proudech se bavis ohledne potencialnich poskozeni/hore­ni/explozi a nabijeni/vybijeni?

                                      0 0
                                      • podvlada  

                                        Přesná čísla budou asi záležet na konkrétní chemii a taky jestli je článek konstruován jako „high-drain“, třeba do akumulátorového ručního nářadí nebo do vaporizátorů e-cigaret.

                                        Ale pokud budem uvažovat dejme tomu něco obyčejnýho, nejběžnějšího, tak nabíjení se obvykle udává max jako 1C – „jednodnásobek“ kapacity. U 3400 mAh článku, tedy 3,4 Ah jde pak o nabíjení ~3 A, i tak ale nabíječky pracují kolem 1 A. Je to jednak bezpečnější právě i u nadměrně vybitých článků, tak šetrnější k článku, dá se říct, že se do něj „vejde víc“, když nabíjíš pomaleji. Míň než 1 A už ale nepomůže.

                                        Vybíjení normálně nabitého článku (4,2 V) je u těchhle světel obvykle kolem 2 – 3 A, což je pro článek v pohodě. Větší proud znamená větší pokles napětí v zátěži, eventuálně větší zahřívání článku, ale hlavně spotřebič prostě neuživí. Na to jsou pak high-drain články, který si s většími proudy poradí lépe – nedojde k tak velkému poklesu napětí. Další efekt je to, že čím větší proud, tím kratší dobu vydrží – ale z hlediska kapacity (samozřejmě že se vybije rychleji). Když se podíváš na grafy kapacity vzhledem k vybíjecímu proudu, tak nejvyšší kapacity dosáhneš s nižším proudem (0,2 – 1 A). Takže pokud zatížíš článek párkrát téměř zkratovým proudem, bude vybitý, i když jsi z něj dostal třeba jen půl kapacity, i méně.

                                        A teď ke speciálním případům:

                                        Článek vybitý pod 2,5 V. (Už pod 3 V není na škodu být obezřetný.) Dochází ke změnám chemie, už nikdy nebude mít plnou kapacitu a při nabíjení se nadměrně zahřívá. Viděl jsem už příspěvky na fórech, kde se lidem podařilo částečně obnovit i téměř mrtvé články (kolem 0 V), ale tam začínali na nabíjecích proudech v řádu setin A. U článku, který by měl kolem/pod 2,5 V není na škodu začít na 0,1 A, kontrolovat kromě napětí i teplotu, a být připraven ho ihned hodit z okna :-) V případě, že je vše ok postupně navyšovat proud až někde kolem 3 V pokračovat 1 A… Konkrétní proudy se samozřejmě můžou lišit a je to vždy trocha alchymie s loterií.

                                        A pokud je článek nabitý přes 4,2 V, to je něco, co jsem nikdy nehledal, jak postupovat – takže nevím, jestli je možné zkusit ho srazit nízkými proudy (desetiny, setiny) pod hranici a pak bezpečně používat. Myslím, že už při nabití přes dochází taky ke změnám chemie, může dojít k nahromadění nějakých oxidů na elektrolytu a vnitřnímu vyzkratování – takže asi může dojít i ventilaci/hoření už při nabíjení? Tohle se těžko hledá, jakákoliv snaha o informaci co s přenabitým článkem vede na stránky kde jsou buď rady, jak se k článkům chovat, nebo na stránky kde jsou už důsledky – hoření, …

                                        0 0
    • blaf  

      nekam se mi zatoulala nabijecka, takze potrebuju koupit novou, jak je to ted s nabijeckama? je to stale stejne, tj. Opus 3100 a Nitecore Intelli/Digi charger nebo se objevilo neco noveho co stoji za zvazeni? Chci aby to umelo nabijet 18650, AA, AAA.

      0 0
    • madcat  

      Zeptám se tady, je zde jistě mnoho chytrých lidí, kteří mi poradí, abych neudělal nějakou hloupost :-) Potřebuju novou nabíječku na 4 ks 18650 Li-Ion články, ideálně nějakou chytrou a pěknou. No a jelikož jsem si teď aktuálně koupil RC auto, přemýšlím, jestli je reálný v jednom výrobku mít i nabíječ na modelářský baterie, konkrétně 7.2 V 2200 mAh 2S – prostě že by to byla jako modelářská nabíječka, která by po připojení toho aku z auta ho nabila, a po připojení nějaké klícky na 4 ks 18650 Li-Ion aku nabila i ty. A případně by mohla umět i AAA/AA, opět po připojení příslušné klícky na články. Existuje něco takovýho? Nebo se mám radši spolehnout na dva samostatný výrobky?

      0 0
      • tonik666  

        Nabíječka co umí 3.7V Lion a AA/AAA existuje, viděl jsem, třeba nitecore intellichargery typu D. Co se týče 7.2V, nemám tušení.

        Ale podívej se na odkaz co jsem dával „tady“:

        http://www.bike-forum.cz/…u-18650.html#…, hned nad tvým dotazem, to je jedna z nej stránek s přehledem nabíječek a odbornými recenzemi. Kompatibilta je tam taky.

        0 0
        • madcat  

          Dík, na tu stránku jsem se samozřejmě už zběžně díval, a byl jsem ohromen – jak někdo může věnovat tolik času a energie šťourání se v nabíječkách :-). Nic ve zlým samozřejmě, když to člověka baví, proč ne, akorát já takovej geek nejsu, mně bude stačit, když to bude umět nabíjet požadovaný aku a nebude to úplně nebezpečný, tzn. budu to moct nechat přes noc a nevzbudí mě místní SDH :-).

          Nejspíš ale nakonec půjdu cestou zvlášť nabíječky pro AA/AAA/18650 atd., a zvlášť pro ten 7,2V battery pack do auta. Různý aku boxy na AA/AAA atd. pro modelářský nabíječky prý taky existujou, ale můžou s tím být nějaký zádrhele – přechodový odpory, nadměrný zahřívání článků může poškodit plast nebo já nevím co – kdosi mě kdesi před touto eventualitou varoval…

          0 0
          • podvlada  

            Skoro bych řekl, že většina modelářských nabíječek na Li-Pol umí i Li-Ion (on v tom moc rozdíl není) a obvykle i NiMh/NiCd. Moje umí i olověný, tedy auto – ale na to nemá rozumné proudy. Nicméně umí. Na tobě už je jen ty články spojit, nějakých přechodových odporů bych se nebál, zahřívání – pokud nastavíš rozumné proudy (což bys stejně měl) tak je Li-Pol i Li-Ion v pohodě a NiMh si stejně nabíječka řídí sama, takže je jedno, jestli to budeš dopovat modelářskou nebo nějakou konkrétně na AA/AAA.

            Určitě bych Li-Pol nenabíjel ničím jiným než modelářskou, kde můžeš nastavit proud, ale naopak bych se nebál.

            0 0
            • kesu  

              Přesně tak, modelářská nabíječka nabije cokoliv od LiFe, LiPo až po olovo. Ale u všech LiXX je nutné balancovat články.

              0 0
        • madcat  

          Ještě se s dovolením zeptám, jestli budeš vědět (nebo kdokoliv jinej samozřejmě): je v něčem lepší nebo horší pulzní nabíjení oproti nabíjení konstantním proudem? Já jenom, že když jsem si procházel různý nabíječky třeba na FastTechu nebo BangGood nebo já nevím kde, tak mi zbyli tři kandidáti (abych se do toho nezahrabal úplně), a z nich funkčně ten, co by mi vyhovoval asi nejlíp, má na konci recenze na tom webu, co jsi postoval, poznámku autora, že sice jako super, ale přesto by radši dal přednost nabíjení ne-pulzním proudem.

          Jedná se o nabíječku Charger Opus BT-C3100, další dva kandidáti jsou potom klasika NiteCore Intellicharger D4 a GyrFalcon All-44. Na tom Opusu se mně líbí, že umí změřit skutečnou kapacitu akumulátoru. Ne že bych bez toho umřel samozřejmě, ale přijde mi to jako příjemnej bonus k normální funkci nabíječky. A žádnou další, která by toto uměla, a přitom nabíjela konstantním proudem, jsem nenašel. Ehm, zas tak pilně jsem nehledal, popravdě…

          Tak kdyby někdo o existenci takové věděl, tak sem s tím. Anebo je to jedno a můžu klidně vzít tu Opus?

          0 0
      • kesu  

        lze to, ale ta klícka by musela mít krom celkového + a – ještě plus každého článku samostatně. Celkový + a – se napojí do silového výstupu nabíječky a plusy jednotlivých článků, spolu s celkovým – se dají do balančního konektoru. Oboje se musí připojit do nabíječky.

        Tady (čínskej eshop s modelářským vybavením) je vidět, jak to vypadá.

        Při nabíjení vícečlánkových baterií je prostě nutné nepřekročit napětí žádného článku přes 4,2V. A je to dobrý dodržovat, ono když to pak chytne, tak to může zapálit i něco kolem a následně byt.

        Reálně si kup samostatnou nabíječku na 18650 a k tomu modelářskou na auto.

        0 0
        • krabica  

          Jsem přemýšlel, že si takovou klec vyrobím, protože v prodeji jsem ji nikde neviděl, ale náklady jsou větší, než koupit celou nabíječku v Číně… :-)

          0 0
        • podvlada  

          Jen myslím, že v případě klícky na NiMh/NiCd balanční konektor netřeba, aspoň moje nabíječka neumožňuje nabíjet je balancovaně. To jen u Li-xx. Jinak nabíjet cokoliv Li-xx bez balancování je pomalá cesta do pekel to jo :-)

          Pro doplnění, z výše uvedeného eshopu jsem si na modely bral tuhle nabíječku a teď s ní kromě nabíjení modelů budu nabíjet i 18650 (pořídil jsem klícku i magnety), ty jsem doteď nabíjel pomocí ML-102 který může sloužit kromě nabíječky (poměrně rozumně fungující) i jako powerbanka. V plánu jsou nakonec i ty AA/AAA, ale na ty mám nějakou nabíječku zvlášť, takže to taky neni priorita…

          0 0
          • kesu  

            Ano, neuvedl jsem to do tohoto příspěvku ale pouze do toho výše. Balancování je nutné pouze u LiXX.

            Část AA baterií jsem doma vyměnil za NiZn (třeba do foťáků). Na ebay je hromada nabíječek i s baterkama. Ty nabíječky pak umí i zpětně NiMh.

            0 0
            • madcat  

              OK, dík za hodnotný info. Tu Turnigy Accucell jsem někde viděl i na českým e-shopu, takže možná ji vezmu u nás – kvůli záruce a tak, ten Hobbyking možná je levnější, ale free shipping jak se tak dívám nemají, takže nevím, jak se to vyplatí nebo nevyplatí…

              A jak moc vadí ve vysílačce místo 6×1,5V alkaline použít 6×1,2V NiMH (nebo NiZn – v čem jsou lepší?).

              Díky…

              0 0
              • podvlada  

                Co se týče hobbykingu, neměl jsem s reklamací problém, odešlo mi na autíčku ESC a natočil jsem video co to dělá/nedělá, poslali nový, starý jsem si nechal (vpřed funguje, zlobila enormně zpátečka). Těžko říct takováhle elektronika, ale taky by to mohlo být OK.

                Jinak mají jak čínský sklad, tak evropský, případně anglický, americký – takže můžeš kupovat přímo z EU, bez rizika doplatku DPH (ale za o něco vyšší cenu) a je to tu poměrně rychle, týden cca, nebo z číny a doufat že projde (ale trvá dýl).

                Vem si z toho co chceš :-)

                Jinak pokud nehodláš bastlit, tak asi nejpohodlnější varianta (ikdyž dražší) bude na modely nějakou tuhle modelářskou, na vše ostatní třeba tu Nitecore.

                0 0
                • kesu  

                  No na to DPH bacha, Hobbyking je profláklej a DPH umí celníci nacenit dle seznamu v porovnání s cenama na webu. Takže napsat 30% hodnoty není řešení. DE sklad funguje bez problémů a je to rychlejší. Problémem je omezenější zboží skladem.

                  0 0
              • kesu  

                Klasické nenabíjecí baterie mají napětí malinko nad 1,5V a drží to i pod zátěží na 1,5V

                NiMH a NICD mají maximálně 1,45V a to bez zátěže, pak rychle klesnou někam k 1,3V

                NiZn mají hned po nabití 1,65V a pod zátěží neklesají pod 1,6V

                Výhoda NiZn je podstatná ve foťácích, kde vydrží fakt násobek normální NiMh (kvůli vysokému odběru blesku). Pak třeba v holících strojkách, které jsou s NiZn podstatně lepší. Nevýhodou může být teoreticky větší namáhání elektroniky větším proudem. Když se používá místo 4,8–6V klasického battery packu 6,6V dvoučlánek LiFePo4 (články mají méně než klasické LiPo) v přijímačích RC modelů, tak někdo popisuje občasné problémy. Já se s tím ale nesetkal. S problémy u NiZn jsem se nesetkal také. Kdyžtak se dá třeba baterie nabít a nechat je půl dne odstát, až to spadne na nominálních 1,6V.

                0 0
            • kyl  

              Víc jak rok nabíjím 4 x AA 3,7V –900mAh (14500),všechny naráz,nabíječkou určenou pro NiMh a akumulátorům to v ničem nevadí.

              0 0
      • detoxy  

        Pár poznámek:

        • Pro nabíjení více článku Li-xx a především Li-pol nutno při nabíjení balancovat každý článek zvlášť, aby se zabránilo přebíjení některého článku. Li-Fe články jsem nabíjel i bez balancování asi 4 sezóny a stále jsou funkční, nicméně je balancování doporučené.
        • Velká většina modelářských nabíječek zvládne inteligentní a rychlé nabíjení (a další funkce) většiny známých článků.
        • U samostatných článku budeš muset vyřešit držák a zajistit dostatečný průřez vodičů, nebo se smířit s menšími nabíjecími proudy. U paků je třeba vyřešit nabíjecí konektory (příp. balanční konektory).
        • Ano při objednání z Hobbykingu z číny budeš platit DPH příp. clo. Ideální je objednávat z evropského skladu, kde je ale menší výběr (dodání 1 týden, jak už někdo psal). Spoustu věcí už lze sehnat i v republice např.: www.emotors.cz
        • Pokud si správně pamatuji pulsní nabíjení se používalo u nabíjení Nixx článků, je to pro ně myslím výhodnější, nicméně ne nutné.

        Já na modelařinu mám Icharger 1010b+ , AA/AAA články už pouze Eneloop a bílou nabíječku Panasonic pro eneloop(nemusím pak řešit držáky a nastavování). Článek 18650 mám jen jeden ve svítilně a tu lze nabíjet přes usb, takže nabíjím vždy v práci přes usb. Snad tyto poznámky budou mít nějaký přínos…

        0 0
        • madcat  

          Určitě ano, díky. Něco z toho jsem už načetl různě po jiných webech, ale přečíst si to znovu nemůže uškodit.

          Nabíječku na AA/AAA/18650 jsem nakonec vyřešil typem Liitokala Lii – 500 – už jsem měl v košíku ten Opus BT C3100, ale dole v recommended products na mě vyskočila tahle jiná, a pouze za $21 místo $32, přitom plus mínus stejné funkce, změřit kapacitu by měla umět taky. Tak jsem to přehodnotil a teď už čekám…

          0 0
    • tm  

      Oživím vlákno, nemám moc času někde brouzdat, proto prosím o doporučení na aktuálně nejvýhodnější nákup kvalitních aku 18650.

      Díky

      0 0
      • BLACK1E  

        Využij nějakej huličskej krám typu e-cigareta apod. Kuřáci tyhle špalíky potřebujou do těch parostrojů. Já tam loni koupil samsungy 2ks za 700. Měly nejvyšší kapacitu, jinak se daj pořídit i o něco levnější. A nejlacinější způsob je rozebrat baterii z nefunkčního noťasu popř. Tesly kdybys jich potřeboval trochu víc :)

        0 0
        • oddie  

          Super doporučení, jak koupit 2 kusy za cenu šesti :D

          0 0
      • mr.ricardo  

        nkon.nl nebo fasttech.com, z toho Holandska to mas za 3 dny tady.

        0 0
      • tm  

        Díky všem za rady, z Manafont.com beru pravidelně, vemu i tentokrát. Jen jsem myslel jestli není někde nějaká akce.

        0 0
    • doubleingram  

      Beru tohle, vice verzi dle vkusu soudruha:

      https://www.fasttech.com/…ucts/1141104

      Prosti CZ o dost levnejsi.

      Spokojenost

      0 0
      • abel  

        jsou super.

        jen pozor na velikost, díky všem ochranám jsou už tak dlouhý, že je mám problém narvat do nabíječky.

        0 0
    • BLACK1E  

      První co jsem našel:

      Panasonic 18650

      dobrý je že tyhle obchody maj pobočky všude.

      0 0
      • senior  

        Podívej se na ten rozdíl- ten český obchod dvě baterie za 600 korun, ten Fasttech 2 baterie za 12 dolarů.

        Kupoval jsem tyhle opakovaně na Fasttechu – bez problémů, dovoz zdarma

        0 0
        • doubleingram  

          Tak tak, jako jine veci tady nechutne predrazene.

          0 0
          • tonik666  

            nerekl bych predrazene, ale spis ze to hezky ukazuje jak nakladny dovoz, distribuce a dane

            0 0
            • doubleingram  

              Tomu snad ani sam neveris. Hlavne jde o marzi.

              0 0
              • oddie  

                Ale nejde. Hlavně jde o daně, když to chce někdo prodávat oficiálně. Ty udělaj zdaleka největší kus.

                0 0
    • kerim  

      Ahoj, posledni články který jsem zakoupil jsou nějak extra dlouhý (Panasonic 3400 s ochranou) a mám problém je nacpat do nabíječky(Nitecore I4). Nějakej tip na nabíječku, kam se vejdou i dlouhý články? Stačí i na jednu nebo dvě . Dík

      0 0
      • tonik666  

        pocti si tady, predpokladam ze to tam bude popsany

        http://lygte-info.dk/

        0 0
      • gollum  

        Já teď používám Liitokala Lii – 500 a jsem s ní spokojený, kromě ní mám i pár „méně chytrých“ z kterých používám jen TP4056 jako „cestovní nabíječku“ když někam jedu na vandr (doplněno o dva drátky ke kterým jsou přidělány dvě železné podložky a dva magnety) + usb nabíječka a kabel. Plánuju tuto „cestovní nabíječku“ používat i nabíjení baterie k foťáku :)

        Všechno z aliexpressu, jen mi u Lii-500 odešel zdroj, tak jsem si objednal nový u oficiálního prodejce, nechtělo se mi riskovat, zdroje od jiných prodejců, že budou kecat v parametrech. Prodejce mi omylem poslal se zdrojem i další kompletní nabíječku, tak jsem provedl druhý pokus o objednání samotného zdroje… :)

        0 0
      • doubleingram  

        Mam Nitecore D2 a stejny clanky v pohode.

        0 0
    • kerim  

      Ty LiitoKala maj v tom Tonikovym přehledu všechny 70mm, já mám ty poslední Panasoniky 71mm(teda přesně 70,8) a do tý Nitecore je nacpu na fest, vyndavat je musím šroubovákem, rukou je nevytáhnu, zvlášť když jsou tam všechny čtyři.Ale za šest dolarů to asi zkusím objednat.

      0 0
    • mr.garisson  

      K do by měl zájem mám spoustu 18650 článků s kapacitou 2100 – 2200 mAh. Kdyžtak napište do SZ.

      0 0
    • quoll  

      Ake 18650 clanky by ste mi aktualne doporucili? Je na trhu nieco lepsie ako Panasoniky? Chcem si postavit battery pack pre Solarstorm X2.

      0 0
    • roman 3D  

      nějaký tip na levný spolehlivý 18650 z ali by nebyl?, díky

      0 0
      • McBlacky  

        kolik jich potřebuješ ze 180 za kus proverený kvality je moc?

        já tech dx, manafont, ali akeců otočil za posledních 10+let desítky a pokud bych nestavěl elektroauto tak už nikdy nic levnýho a neproveřenýho. Když pak ty aku změříš tak se nestačíš divit jaký rozdíly jsou v rámci jedný dodávky 4 kusů, příapadně se oloupe krycí vrstva (na vyhození) a to jsem bral spíš ty lepší: Trustfire, soshine, panasonic.

        0 0
        • 01carbon  

          Trustfire, soshine, jsou jenom přebalovači. Výrobce Samsung nebo Panasonic, Pana větší samovybíjení

          0 0
        • oddie  

          Tak zase když ten kus stojí třetinu, čtvrtinu, tak si je snadno vytřídíš do packů dle použití.

          U Panasoniců z FT jsem nikdy zásadní rozdíly nenaměřil, cca odpovídaly deklarované kapacitě. Naposledy jsem nabral Liitokalu z Ali s úmyslem zrepasovat aku do vrtačky, takže ty páskové s vyšším proudem, tam byla půlka dokonce s vyšší kapacitou než bylo deklarováno, pak jsem vzal obyč 18650 s button topem do čelovky a tam zase dvě z deseti měly výrazně míň, zbytek OK, nicméně tam jeden kousek vyšel pod 50Kč, takže je to šumák.

          0 0
      • mr.antik  

        kdysi jsem bral za rozumný ceny panasonicy z fastechu (což mi přišel jako takový solidnější obchod) – dneska už tam mají jen samsungy a cena snad i vyšší než výše uvedený odkaz v cz

        0 0
        • oddie  

          Taky mě překvapilo, že FT vylistoval Panasonic, a to jsem je tam naposledy kupoval před pár měsíci…

          0 0
        • Smazaný účet  

          nedávno jsem bral aku z eu.nkon.nl, taky celkem spolehlivý, panasonic koukám maj

          0 0
      • lubosalbi  

        Mám několik Liitokala z ali a všechny jsou ± kapacitou stejný

        https://www.aliexpress.com/…0453063.html?…

        0 0
    • Raf  

      Hledám powerbanku/na­bíječku na 1 nebo 2 18650

      něco jako je https://www.fasttech.com/…9157/9682519, ale skladem

      = vstup/výstup aspoň 2A, kdyby to umělo QC, PD apod. tak super, USB-C na vstup taky super

      Otevřený design spíše nechci.

      Nemáte nějaké nápady?

      0 0
      • Kalic  

        Xtar pb2c na 2×18650, případně pb2s – ta je i na větší články 21700, pb2s umí i qc jak na nabíjení tak i jako powerbanka, dobrá indikace napětí/proudů na lcd. Kvalita. K sehnání buď levnějc s čekáním z čajny, nebo se dají sehnat i u nás.

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.