• Cobol

    Je to pořád dokola… tak k věci… Koupil sem si Sigmu Evo + EvoX s olověnou baterií a ta baterie se vysvítí (do „mrtě“) během 2hod. když mám zapnutou pouze evo 5W, což je podle mě dost rychle (Evo X 10W ani nezapnu), nezdá se vám to divný? Baterii nabíjím tak 30–40min. a už to vní „bublá“ (prej přebíjení) tak to vypínám nabíjení (v návodu uváděj max. Doba nabíjení 7hod. – to by ta baterie asi explodovala:). Další věcí, je, že asi na pátý projíždce stim, když sem se dotknul kabeláže, tak to zhaslo, pak sem rozsvítil a zase hned zhaslo, tak zase rozsvítím a nabytá baterka začne ukazovat červenou kontrolku, ale jen na chvilku, pak zase ukazuje nabyto – říkám si to budou kontakty – ale vypadají v pořádku, mohlo by to být ve vedení??? Nebo je to světlem? Napadá vás něco a setkali ste se stím?

    Mám dvě možnosti:

    1. reklamovat to, byl bych bez světel a to se mi nechce (reklamovali by ste to?)
    2. „vyrobit“ baterii vlastní (stím sem počítal už při nákupu těch světel – akorát sem netušil, že to bude tak brzy) takže:
    1. Zajímá mě jak dlouho asi vydrží tenhle aku. (nemyslím přímo tuhle baterii, ale olověné baterie 6V 4,5Ah) když napájí Sigmu Evo 5W (výdrž aku v hodinách???)? eshop.bateria­.cz/olovene-akumulatory-haze/serie-hzs-6v-a-12v---zivotnost-5-let/oloveny-akumulator-hzs-6–45.html www.lan-shop.cz/…ostatni/7452

    2)Dále jsou tu verze nipack (vlastní výroba) a to verze „obyčejné“ tužkové NiMh nabíjecí baterie kapacita kolem 2500mAh (10 tužkovek zapojené paralelně dvě série po pěti), nemáte někdo tušení kolik by to vydrželo (přibližná doba svícení s Evo 5W)???

    1. Potom je tu verze s pěti sériově zapojenýmy modelářskými baterkamy typu C (asi buřty) s kapacitou 4000mAh (opět obligátní otázka – jak dlouho by to asi svítilo s Evo 5W?)? Pozn. Nejvíc mě láká verze s těmahle deseti baterkama – ale nějak si nedokážu představit jak by to bylo velký – jestli by se mi ještě podařilo dostat to do bibonu – ale myslím, že potom bych se nemusel bát rozsvítit i Evo X 10W…

    V případě verze nicpak, by mě zajímalo jak to nabíjíte (deset baterek se dá dát do nabíječek („klasickejch“ do kterejch se vkládaj baterky) – i když by to bylo nadýl – nevadí), Ale jak nabíjet ten nipack s těma pěti (případně 10-ti) baterkama typu C (asi buřty?)?

    0 0
    • Sinty  

      Možná lepší než výroba akupacku, by byl nákup již hotového výrobku např: www.batteryspace.com/index.asp?… celkem rozumná cena, oproti Nipacku od Sigmy.

      0 0
      • Cobol  

        Ta 1Ah navíc nevadí? Nebo to jen zvýší (prodlouží) výdrž?

        0 0
        • Jirik123  

          Ah udava kapacitu, tu chces co nejvetsi. Potrebujes jen spravne napeti 6V. Vydrz muzes orientacne spocitat takhle: olovena baterie 6V 4,5Ah napeti * kapacita = X Wh vydrz = X Wh / prikon svetla

          takze 6V * 4,5Ah = 27Wh vydrz pro 5W sigmu = 27 / 5 = 5,4h vydrz pro 10W sigmu = 27 / 10 = 2,7h vydrz pro 10+5W = 27 / 15 = 1,8

          V realu ty vydrze budou asi o neco mensi.

          0 0
          • rock  

            V realu ty vydrze budou asi o neco mensi.

            Moje zkušenost je cca 1:55h – 2h výdrže 4Ah akumulátoru pro 12W halogen (v teplotách okolo nuly), takže téměř přesně …

            0 0
            • pepko  

              tomu sa mi nechce verit …

              0 0
            • pepko  

              tomu sa mi nechce verit …

              0 0
              • rock  

                Klidně můžeš :-) … ale je pravda, že ten aku za sebou zatím nemá nijak zvlášť moc cyklů (určitě <20), pravděpodobně se to po nějaké době zhorší.

                0 0
          • Cobol  

            Nějak nedokážu spočítat kolik mAh bude mít těch 10 tužkovek po 2500mAh… (předpokládám, že voltů bude šest ale mAh? možná jen 2500mAh x 2(dvě série) = 5000mah = 5ah? 6×5=12Wh 12/5= 2,4h?

            0 0
            • rock  

              6×5=12 ?

              0 0
            • Jirik123  

              budes mit 2 × 5 tuzek v serii. kazda ta serie 5×AA bude mit 5*1,2V = 6V a 2500mAh. Kdyz tyhle dve serie zapojis paralelne, tak dostanes 6V a 5000mAh.

              0 0
            • Jirik123  

              takze jinak to mas dobre, az na problemy s malou nasobilkou:-) 6×5=30Wh..

              0 0
            • martt  

              Nechcem vas nejak odradzat od tychto serioparalelnych konstrukcii ale nie som si isty, ci to bude fungovat! Osobne skusenosti s tym nemam ale cit mi vravi, ze to nebude to prave orechove.

              V kazdom pripade aspon na nabijanie by sa to paralelne spojenie imho malo rozpojit.

              Tu je nieco o packoch a ich nabijani od firmy co snad rozumie svojej praci (paralelna prevadzka sa ale nikde nespomina) www.panasonic.com/…eryPacks.pdf battery-service.de/da­ten/nimh.pdf

              a tu o nabijani, pricom spominaju aj to paralelne zapojenie s tym, ze sa konstrukter nabijacky ma spojit s vyrobcom. Opakujem, ja by som paralelne nenabijal. www.panasonic.com/…cautions.pdf

              0 0
              • martt  

                Este som trocha pohladal a dosiel k nazoru, ze ak by ma uz velmi nutkalo zapojit NiMH paralelne, tak by som to spojil az v momente ked je pripojena zataz.

                sanyo paralelne zapojenie zakazuje us.sanyo.com/bat­teries/pdfs/twi­cell_E.pdf

                toto je sice len torzo od motoroly (cela pdf sa da kupit) ale tiez odradzuju od paral nabijania www.priorartdatabase.com/…M/000007375/

                GP paral nabijanie tiez prakticky zakazuje www.gpbatteries.com/…echnical.pdf

                Saft tu ma baterky urcene na paralelnu prevadzku, tie su ale plne elektroniky www.saftbatteries.com/…H_module.pdf

                0 0
                • martt  

                  tu som nasiel aj prakticky priklad ako sa nabijaju nimh clanky paralelne :-)

                  tlb.org/nimhbo­om.html

                  0 0
                  • pepko  

                    good …

                    ale ked to budu nabijat klasickou nabijackou po jednotlivych AA kusoch, tak to bude to prave orechove … kazdy clanok sa nabije presne ako potrebuje … napriek roznyn tu okolo uvedenym nazorom, ja by som neveril ani seriovemu nabijaniu AA baterii … pouzil by som to iba v pripade nutnosti …

                    0 0
                    • Jirik123  

                      taky predpokladam, ze to cobol chce nabijet po jedny. ale tak jako tak je nabijeni 10 baterek vcelku opruz:-)

                      jinak nabijeni seriove ci seriovo paralelnich packu asi neni pro baterky uplne nejvhodnejsi, ale jak myslite ze jsou zkonstruovany ruzny ni-mh battery packy? nemel nekdo kuchnuty treba nipack k sigme? je tam nejaka elektronika, ktera pohlida jednotlivy clanky?

                      0 0
                      • pepko  

                        neni to opruz … je to v pohode … zaberie to skoro ziaden cas … a vzdy sa da kupit este jedna nabijacka na AA a potom nabijas 8ks sucasne …

                        0 0
                        • Cobol  

                          jo jo když sou tam takovýhle problémy, tak je jasný, že to budu nabíjet po jednotlivejch kusech.

                          0 0
                      • zdenek  

                        Je to sice trochu mimo, ale mám na stole kuchnutý pack z NTB (Lion). Jsou tam po dvou paralelně a následně tyto 4 dvojice v sérii. Nabíjení je řízeno elektronikou, ale ty dvojice jsou spojeny napevno. Jenže oproti NiMH se tyhle články nabíjejí konstantním napětím, takže to asi nevadí.

                        0 0
                        • Jirik123  

                          o li-ion jsem se nezminoval, tam nejaka elektronika, ktera to ohlida byt musi, prece jen li-ion jsou kapku vybusnejsi nez ni-mh:-) mozna ty dva kousky co jsou paralelne paruji, tak aby meli co nejvic stejnou kapacitu. lidi co na cpf vyrabeji bateriove packy na prani to tak delaji.

                          0 0
        • Sinty  

          Jak píšeš, jen to prodlouží kapacitu. Máš tam také uvedeno, jaké batterypacky jsou vhodné pro různé typy svítilen.: www.batteryspace.com/index.asp?…

          0 0
      • Jirik123  

        k te cene jeste musis pricist postovne, ktere bude urcite vyssi nez 10$, pokud ten aku v marwi stoji 1400, tak to bude zrejme lepsi volba.

        0 0
    • rock  

      Jenom mne tak napadlo: Loni mi nabízeli u Marwi akumulátor NightPro 6V 8Ah za cca 1400 vč DPH (a ceny se nepohnuly, pokud vím). Na tuhle kapacitu se s baterkama nevyhrabeš a nemusí se bastlit :-) …

      0 0
    • RomanH  

      Tak mne NiPack vydrzi u 5w Sigmy kolem 3.5 hodiny, tak jak uvadi vyrobce. S olovenym aku se tahat nechci, tak budto zbyva orig. NiPack za 1600 Kc (docela dost penez, okolo 1800 k tomu dostanes i dalsi 5W svetlo). Tuzkovky jsem vzdal kvuli kratke dobe sviceni. Kdyz jsem hledal dobijeci C baterie s dostatecnou kapacitou, dostal jsem se na cenu kompletu vcetne kabelu a koncovek okolo 1200 kc (k nim navic nemam nabijecku). Pro me by teda bylo nejlepsim resenim koupit si drzak na baterie C + kabely a v pripade nouze (planovane celonocni jizdy) si koupit kvalitni jednorazove baterie C, nebo doplnit Sigmu nejakou kvalitni LED svitilnou a kombinovat to, pripadne celou sadu NiPack+5W svetlo (porad se nemohu rozhoupat, cekam ze pristi rok bude u tech novzch ledek docela boom).

      0 0
      • marapara  

        Na kupkolu jsem viděl Evo s nipackem a nabíječkou za 1490 ,–.

        0 0
      • Cobol  

        Nakombinovaný to mám tak jako tak :-) – cubelightII , potom blikačka Mvave s pěti diodama vychválená ve velu, a pak ještě blikačka se třema diodama (taky m vave), jinak podle toho výpočtu vychází, že těch 10tužkovek 2500mAh by mohlo vydržet šest hodin, i kdyby to bylo 5hod. tak podle mě je to pořád dobrý…

        0 0
    • jonti  

      To akoze vybitu bateriu, ktora takmer nesvieti, nabijas 40 minut? To sa nemoze nabyt za 40 minut. Nejake mierne bublanie je snad normalne. Mne teda vydrzi odhadom urcite dlhsie nez 2 hodiny, ale nikdy som to nemeral, tak neviem presne.

      0 0
    • jonti  

      Ak chces vediet, kolko to vydrzi, tak si spocitaj teoreticku kapacitu, predel to odberom svetla a mas vydrz. Priblizne. Marrt to celkom dobre rozoberal v inych vlaknach.

      0 0
      • Cobol  

        podle výpočtu to vydrží asi 4–5 hod. – to je sice hezký, ale mě to vydrží 2hod.!!!??? Kde dělám chybu?

        0 0
        • rock  

          Možná bych se zamyslel nad tím, co už jonti psal o patro výš: považovat ten akumulátor za nabitý po 40 min, když výrobce udává 10× víc – tady by asi mohl být renonc …

          0 0
          • Cobol  

            Taky si říkám, ale stim bublánim mě to zaráží (jinak to stim bublánim sem taky vyčet tady – když bublá už se přebíjí…???)

            0 0
    • Daf  

      Tak me jeste napaedlo. Jses si jisty ze svitis tim 5w světlem? Jestli jo, tak sorry za blbej dotaz ;)

      0 0
    • pepko  

      za 40 minut to asi nenabijes … ale vsetky uvahy su zbytocne kym nezmeras aky prud tecie do baterie pri nabijani …

      vo vseobecnosti je olovo stara a dufam, ze coskoro zabudnuta technologia … mna olovo vzhladom k vahe, velkosti a skutocnej kapacite vobec nepresvedcilo … na tuzkovky AA nedam dopustit … samozrejme musis nejako vyriesit odolnost voci vode … ja to vozim v ramovej taske …

      0 0
    • pavelr  

      Minulý týden jsem si koupil sigmu 5W+nipack. Po zapojení světlo blikalo, zhasínalo. Na vině byl asi vadný kabel od nipacku. Přeměřil jsem ho a při zahýbání kabelem ručička skákala od 6V do nuly. Světlo jsem ani nepoužil a poslal ho na reklamaci.

      0 0
    • martt  

      Originalna baterka by mala s 5W lampou vydrzat asi tri hodiny.

      Zaujimalo by ma na zaklade coho si myslis, ze je baterka vybita. Ak ju za 40 minut mas nabitu, to je divne.

      Ako prvy test by si mohol spravit toto:

      • otvor tu skatulu s akumulatorom (da sa to bez problemov, su to dva srouby), pricvakni sa s voltmetrom rovno na baterku a zmeraj ake je tam napatie ked to uz povazujes za vybite. Mozno zistis, ze mas niekde v kabli alebo na poistke ubytok par voltov.
      • potom to nabi doplna (ked bude otvorena mozes lahko kontrolovat aj nabijaci prud) aby bola baterka mierne tepla.
      • ked bude nabita zapni svetlo, zmeraj pre istotu aky prud tecie do lampy a nechaj ju svietit az po ca 5–5,5V priamo na baterke. Ak bude prud ca 0.9A (u mna je) a nebude to svietit aspon 3 hodiny, tak tu baterku reklamuj.

      Ak zistis, je ta baterka fakt v tahu, tak ako najlacnejsiu variantu kup tu olovenu baterku a konektor aby si mal s cim jazdit a reklamuj tu originalnu baterku.

      Ad2) to zhasnutie svetla, pripadne svietenie cervenej kontrolky sa stava aj mne. Treba precistit konektory, nastriekam kontox, parkrat pootocim zapichnutym konektorom, potom ho vytriem do sucha.

      0 0
      • Cobol  

        to zní zajímavě zkusim dík, Jinak děkuji všem za příspěvky.

        0 0
        • martt  

          Este doplnim. To prve meranie napatia na baterke rob samozrejme s rozsvietenym svetlom alebo aj obidvoma svetlami aby sa prechodove odpory prejavili.

          A rozoberaj to opatrne ak by si to reklamoval nech nie je vidiet ze si to mal otvorene.

          0 0
    • vladaza  

      někdo považuje olovo za přežitek, ale já s ním mám mnohem lepší zkušenosti než s NIMH, kdy je každej kus trošku jinej a když jich pospojuješ dohromady deset, tak je docela slušná pravděpodobost, že tam bude třeba jeden horší, pak je tu otázka nabíjení takové kombinace – po kusech zdlouhavé, běžná nabíječka pojme většinou 4 ks, na nabíjení celé baterie by musela být nejspíš nějaká modelářská nabíječka, která zvládne celý paky. orig. nabíječka Sigma stojí za prd, to je jisté a bude třeba se s ní nejspíš rozloučit. používám aku 4,2 Ah/ 6V, k tomu nabíječku Ansmann, která mi ohlídá nabíjení aniž bych se o něco staral, jezdím pouze s 10 W Sigmou a zatím mi světlo vydrželo vždy víc jak dvě hodiny / delší vyjížďky teď nepodnikám/, aku je levný a mám ho doma nejmíň třetí rok. asi tak od zastánce Pb

      0 0
      • pepko  

        ak si to kupoval pred 3 rokmi, je to ok … ale dnes sa tomu uz len smejem … ja to vidim tak ze som prisiel asi o tisicku tym, ze som sa rozhodol pre olovo technologiou … bola to chyba, mal som uz pred rokmi pouzivat nimh …

        ja poouzivam 10ks AA 2500mA, pretoze potrebujem 12V … respektive s 10ks AA svietil 12V 20W halogen vyrazne lepsie ako s 12V olovom 3.4Ah … nimh je schopne dodavat napatie >12V aj pod zatazou toho 20W halogenu … olovo velmi rychlo pokleslo pod 12V a ten halogen uz nesvietil tak ako mal … to povazujem za hlavnu chybu olova a to nespominam vahu a velkost a potrebu specialnej nabijacky …

        inak nabit 10ks AA je lahke … pri nabijani pomalym rezimom, prudom asi 400mA to robim takto … 4ks dam nabit uz vecer, 4ks dam nabit rano ked idem do prace … 2ks mam nabite o minula, a tie zvysne 2ks vybite dam nabijat ked idem na bike … pokial sa toci 12ks AA, tak to nie je problem … modelarska nabijacka by sice bola fajn ale nutne to nie je …

        a navyse pri svieteni s LED ani nemusim kazdy vecer nabijat …

        0 0
        • Cobol  

          tak to máš propojené asi jako jednu sérii, podle toho co sem tu vyčet tak se nejspíš rozhodnu protěch deset tužkovek, ale nevím jestli se nemám obávat toho paralelního propojení těch dvou sérii jak upozorňuje Martt (tomu se to asi moc nezdá)??? Nabíjet to ale budu pojednom – taky mám k dispozici víc nabíječek .-)

          0 0
          • martt  

            Pepko sigmu nema. Svojim nipackom napajal 12V ziarovku a dnes tym napaja dve 12V led svetla. Teda jeho nipack ma desat do serie zapojenych nimh clankov.

            Ak to chces paralelne, tak najrozumnejsie sa mi zda co som sem uz napisal, spojit to paralelne az v okamihu zapnutia zataze. Znie to komplikovane ale da sa to uplne jednoducho napr. dvojitym spinacom za par korun. Alebo konektorom s tromi nohami.

            Uplne problematicke (vyrobcom zakazane) je nabijanie paralelnych packov.

            Ja vidim ako problematicke aj skladovanie, z polopacku s vacsim napatim potecie prud do polopacku s mensim napatim a vysledok bude, ze ti kapacita packu vytvoreneho z dvoch polopackov klesne rychlejsie nez pri normalnom samovybijani.

            Kazdy clanok paralelne (teda taky serioparalelny rebrik) by som asi zavrhol hned, tam by tie prudy tiekli aj v kazdej dvojici.

            Ked sa nad tym zamyslis, tak to paralelne spojenie oproti dvom postupne zapinanym normalnym packom nejaku extra vyhodu neprinesie. Nieco ine je to pre model lietadla, kde vymlatia plnu baterku za 20 minut. Tam zmensenie vnutorneho odporu zdroja paralelnym zapojenim clankov snad zmysel ma.

            Asi to vyskusam, celkom ma tato problematika zaujala. Clankov mam na takyto pokus dost.

            0 0
            • Cobol  

              Jestli to budeš zkoušet tak určitě napiš jak to dopadlo a na co si teda přišel. Jinak mě nahlodáváte a asi dám vedle sebe dvě série a nebudu je paralelně propojovat buď mezi ně dám nějaký přepínání (buď jedna, nebo druhá série) a nebo budu valit jednu sérii na Evo 5W a druhou na EvoX 10W

              0 0
              • pepko  

                variant B bude asi ten najspravnejsi …

                0 0
              • zdenek  

                Ten nápad se dvěma sériema není špatný. Dojde 1. série, vypneš, zapneš 2. a zároveň víš, že jsi na 50% kapacity. To je docela užitečná informace kvůli dojezdu. Druhou výhodu bych viděl v šetření životnosti baterií. Přijedeš domů s vybitou 1. sérií, dáš ji nabít a nenabíjíš zbytečně 2. sérii, která třeba svítila pár minut.

                0 0
                • pepko  

                  aj mne sa to paci … ale niekto povie, ze prehadzovat kable, alebo prepinat serie je nekomfortne … je to nieco za nieco …

                  0 0
                  • Cobol  

                    to mi vůbec nevadí, akorát teď přemejšlim jak teda budu nabíjet pět baterek (asi jich budu muset mít šest a jednu točit – tedy na dvě série dvanáct baterek)

                    0 0
                    • pepko  

                      cim si povedal, ze nemas inteligentnu nabijacku ktora nabija baterie po jednom … s parovou sa da prezit, ale zvaz nakup nejakej inteligentnejsej … je o tom viac clankov, ze taka nabijacka moze predlzit kapacitnu zivotnost tych baterii …

                      (ale mozno mi experti tu vysvetlia, ze je to uplne jedno :-))))

                      0 0
                      • Cobol  

                        nevěděl sem, že něco takovýho je – dík budu zase mít co studovat…

                        0 0
                      • zdenek  

                        Přesně tak. Nabíječka, která neumí libovolný počet, nabíjí dva články v sérii a to je špatně. Nikdy nejsou nabité oba současně. Buď se jeden přebíjí nebo je druhý málo nabitý. Jestli ji budeš využívat často, tak investuj do lepší nabíječky.

                        0 0
          • pepko  

            vybijat to paralelne asi mozes, ale to nabijanie urcite po jednom … samozrejme je najlepsie pouzivat rovnaky typ baterii, pripadne aspon s rovnakymi vlastnostami … to lahko odsledujes, ked ich vybijes, ci sa ti vybili rovnomerne … ked svetlo zoslabne, vsetky ich premeraj ci su na rovnakej urovni, cize zhruba 1V na kazdej … ak bude mat niektora menej ako 0.7V, tak by som ju uz v tejto serii nepouzival a nahradil ju inou …

            0 0
            • martt  

              neviem, ci si uz niekedy meral vybijanie bateriek v serii. Je to totiz tak, ze egal ako ich vyberas, ak ich vybijas napr na 1V na clanok (teda 5 clankov na 5V), sa mozes skoro stavit, ze styri budu mat po 1.1V a ta posledna 0.6V. Ja som to prakticky uz viackrat skusal a vzdy to tak dopadlo. Vybijacia krivka zacne na konci tak strmo klesat, ze aj ak ich mas vybrane s plus minus 10% podla kapacity, aj tak sa Ti to stane.

              0 0
              • pepko  

                sice si povedal to co ja, ale uplne neviem co si chcel povedat …

                ja to hovorim na zaklade mojej skusenosti, ze som uz som mal v serii bateriu, ktora sa spravala trochu inak a tym padom kazila celu seriu … vybila sa skor ako ostatne a tym padom nastal pokles o 1V, aj ked ostatne baterie mali este kapacitu … cize obcas to treba odsledovat a takeho kazica nahradit lepsou bateriou …

                0 0
                • martt  

                  Taky kazic sa najde vzdy.

                  Urob nasledovny pokus:

                  1. zapni svoje obe lampy a cakaj kym napajacie napatie tvojho desatpacku klesne na 10V pod zatazou. Este stale pod zatazou zmeraj napatie jednotlivych clankov a ten s najmensim napatim vyhod. Pripadne s napatim pod 0.8V vyhod viacere. Namiesto nich daj nove clanky.
                  2. nabi to doplna a pokracuj krokom a)

                  Po case zistis, ze ten cyklus je v praxi nekonecny :-). Aj ak pouzivas Sanyo.

                  0 0
                  • pepko  

                    dobre, mozno to je nekonecny cyklus, ale zase nie je kazic ako kazic … teraz mi to uz nevadi, ale s tym halogenom mi to vadilo a kazica som odhalil lahko, lebo sa nabil oproti ostatnym bateriam o co ja viem 15 minut skor … takze mi to bolo podozrive a vrtal som sa v tom … no ale ked sa niekomu nechce, nemusi sa … na to sa neumiera …

                    0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.