• black.horse

Pokračování vlákna o Garmin Edge 530/830.

Předchozí vlákno zde na B-F

Recenze na DCR:

E530 na DCR

E830 na DCR

Jedná se o totožné přístroje s rozdílem:

• 1) tlačítka edge 503/dotykový dislpej 830
    • 2) POI zadávánía vyhledání na edge 830
    • 3) zadávání adres na edge 830.

Jinak velikost stejná, HW stejný ( až na tlačítka a dotykový displej).

Diskuze, rady, zkušenosti…:

• Phantasma  

Jde nějak vypnout to oznámení tréninkového stavu po skončení jízdy? Mám za to, že jsem to kdysi vypnul, ale nevím jak …?

V nastavení jsem našel jen vypnutí pro Training Effect, dobu regenerace atp.

• tsunami  

Zkoušel jste si někdo psát nějakou svojí aplikaci? Zájímaly by mě případné tipy/triky na co jste narazili a dalo vám zabrat… :-) Chtěl bych si něco zkusit jen tak pro sranu, zatím studuji materiály garminu a upravuji nějakou aplikaci staženou z githubu, abych si to trochu osahal.

• Lada1  
      1. K čemu všemu slouží WiFi spojení? Lze nahrát trasu z GC do edge přes WiFi, nebo jen přes Bluetooth?
      2. Jak funguje GC na počítači? Propojení s edge, export map? Je to Win program nebo probíhá přes web?
      3. Garmin Express má funkci/význam pouze pro aktualizaci? Je nutné mít propojení přes USB nebo stačí Bluetooth ?
      • tsunami  

1. synchronizace Edge s webem Garminu (GC) bez účasti mobilu. Když si na webu zaškrtneš odeslat trasu do Edge, tak při nejbližší synchronizaci (a je jedno jeslti přes BT s mobilem nebo přímo přes wifi) se data přenesou.

Co je připraveno k synchronizaci resp. přenosu do Edge z webu je vidět v pravém horním rohu webové stránky.

2. Gardmin Connect není na počítači jako aplikace. Je to jen webová stránka. Propojení s Edge při připojení přespočítač pomocí USB kabelu má na starosti program Garmin Express. Ten synchronizuje data mezi webovým GC a Edge. A také umí upgrade firmware v Edge.

3. pokud vím funguje jen přes USB, nevím o tom že by něco uměl přes BT.

• apaccer  

Nevíte někdo, v jakých intervalech Garmin obměňuje modely? Jelikož přemýšlím o 830 a nespěchám, tak jestli mám čekat, nebo koupit hned? Díky za informaci!

• losiik  

https://en.wikipedia.org/…min_products

dole tabulka

predstaveni 810 bylo 01/2013, 820 bylo 03/2016, u 830 to byl 04/2019 – tzn. zhruba 3 roky.. ja bych asi koupil hned :) mam s 830 najeto asi 200km a je to bomba :)

• zdsamct  

Mám 830 rok a půl (přechod z 800 která mi na moje courani asi stačila, ale chtěl jsem) a nadmíru spokojenej. Na FW 5.10 mi od začátku funguji všechny čidla i telefon bez výpadku .. spokojenost velka

• apaccer  

Ahoj a díky za informaci pánové! :)

• Phantasma  

Hele, určitě bych čekal a neuspěchal bych ani 840, protože za 5 let tu bude něco jako 850 a teprve tady bych začal zvažovat …

• Fran7  

Prosím o radu, mám Garmin 530, v práci jsem se přidal do skupiny, ale jsem v žebříčku znevýhodněn, jelikož oni mají data od ledna, já až od června, je tedy nějaká možnost jak do skupiny dostat jízdy před skupinou?

Týdenní pořadí je OK, ale když dám rok, cítím újmu :-(

• milan.v  

A to souvisí s Garminem 530? Asi ne… Spíše Garmin Connectem…

• Phantasma  

A máš snad k dispozici ta data z minulých měsíců? Trackoval jsi jízdy na jiných zařízeních?

• Fran7  

Jo, mám vše uloženo v aplikaci, ale do skupiny mi dává jen to od připojení do skupiny.

• Phantasma  

Jenže ty předešlé aktivity sis vytvořil ručně v aplikaci … ????

• Fran7  

Ne, celkově má teď tuším 1650km od začátku kdy Garmin mám , tedy Březen, ve skupině mám jen 202Km tedy jak dostat ten zbytek do skupiny?

• milan.v  

Nechceš už to jít řešit do Garmin Connect vlákna?

• Pikaču  

Neřešit-jezdit. Od sledování dat je tu strava :))

Menil jsem 830 kus za kus ( rozbitej displej) a ty data tam nemam v kuse, musim v connectu prekliknout na starou 830ku abych videl starsi údaje.

• milmat  

Poslední dobou jsem zaznamenal, že se mi objevují jen některé Strava segmenty. Začalo to zlobit po problémech Garminu. Existuje nějaká cesta, jak mohu všechny segmenty vymazat v Edge 830 a nechat je znovu načíst? Zkoušel jsem zakázat a povolit segmenty v profilu aktivity, ale to nezabralo. Navíc mám více profilů.

• TheJD  

Ano. Nekde v menu najdes segmenty a muzes je dat vsechny smazat. Po synchronizaci by se mely znovu nahrat.

• milmat  

Bohužel jsem našel celkové vypnutí jen možnost vypnutí pro jednotlivé profily. Ale zkusil jsem odpojení a spojení se Strava a pak jsem smazal soubory v adresáři segments. Nevím, co z toho bylo to pravé, ale při další synchronizaci se nahrály všechny moje segmenty a funguje to nyní dobře.

• milan.v  

New Edge 830 FW v6.00

https://forums.garmin.com/…ow-available

Changes made from version 5.50 to 6.00:

Segments

• Fixed issue with detecting segments that were going in the opposite direction of travel
      • Improved segment and ClimbPro UI cooperation
      • Fixed issues when approaching a segment embedded in a course and other minor segment UI issues
      • Fixed issue where segment virtual partners would claim to be finished almost immediately after starting the segment

ClimbPro

• Improved estimated time to end of a ClimbPro climb
      • Fixed ClimbPro page graph drawing
      • Fixed issue where disabling „Pop-up on Climb Approach“ would disable ClimbPro completely

Improved iPhone pairing

Improved sensor connectivity

Improved automatic FTP detection

Added Go Back, Pause, and Go Forward workout step controls to the workout tray

Added option to delete a data field in quick edit mode. Access by pressing and holding a data field on a timer page.

Improved grit and flow consistency between Garmin products

Improved bike light connection stability

Fixed bike alarm not turning off after correct password was entered

Fixed radar vehicle drawing temporarily not updating

Added a shortcut to the display menu by pressing and holding the Auto Brightness button on the status widget

Added a toggle for MTB map theme

Improved MTB trail search UI

Fixed issue where history line wasn't updated while panning in the map

Fixed issue with the number of power zones displayed post ride

Fixed dual sided power meter calibration factor reporting only one side

Fixed Firstbeat metrics for multiple rides during the same power cycle

Fixed Training Effect UI layout

Removed unnecessary beeps for notifications that don't need them

Fixed timezone map downloads from WiFi

Fixed issue with power targets in TCX workouts

Made various device stability improvements

• milan.v  

Dnes za celý švih bez jediného problému, výpadku spojení s Radarem, za mě super.

• Deeny  

Čaute, pls mám chvíli 830, dnes jsem omylem uložil jízdu, i když jsem ještě nedojezdil, zkoušel jsem ještě v rychlosti poklikat jestli nepůjde pokračovat, ale nepodařilo se mi to, jde to nějak? Nebo popř. dají se ty dvě dnešní jízdy spojit v jednu?

• Maadaf  

Po včerejší aktualizaci Edge 530 na fw v6.00 dneska paráda: během 4 h. jízdy se 6× kousnul, pomohlo vždy jen vypnutí dlouhým podržením zapínacího tlačítka. Po naběhnutí se cca minutu hledaly satelity, poté vše fungovalo do dalšího kousnutí. Podle záznamu při kousnutí nic nefungovalo, body začátku a konce kousnutí jsou spojený rovnou čarou. Otázka: jak tam ku*va vrátím 5.50?

• Phantasma  

Na fóru stížnosti nemají, takže bych tomu dal více jízd a nedělal bych humbuk z jedné špatné jízdy.

• Bengti  

Za mě taky v pohodě fw 6.00 jen jsem musel vypnout a zapnout zvuky nešlo mi upozorňováni, jen zajimavé je, že upozornování od radaru bylo ok. A konečně v ClimbPro změnili lezení na stoupání.

• hcrevize  

Mě naopak vše začlo fungovat jak by mělo.....

Návod pro nahrání původního FW:

instrukce k instalaci.

Připojte zařízení Edge 830 k počítači pomocí kabelu micro-USB.

Stáhněte a rozbalte Edge830_525Beta.zip a umístěte soubor GUPDATE.gcd do složky \ Garmin na interní paměťové jednotce vašeho zařízení.

Odpojte zařízení od počítače, schválte aktualizaci na okraji a počkejte na dokončení aktualizace.

Pokud se chcete vrátit k poslednímu veřejnému vydání softwaru, postupujte podle výše uvedených kroků, ale umístěte soubor GUPDATE-510.GCD do složky \ Garmin. Před odpojením zařízení přejmenujte soubor na GUPDATE.GCD.

POZNÁMKA: Pokud se vrátíte ke starší verzi softwaru, všechna vaše nastavení budou obnovena na výchozí hodnoty.

Návod na obnovu a zálohu:

Mohu si na zařízení Garmin zálohovat své informace a nastavení?

Když budete chtít uložit nastavení, profily a součty zařízení, mohou nastat určité okolnosti. Scénáře, kde k tomu může dojít:

Provedení obnovení továrního nastavení na zařízení – všechna nastavení a profily se vrátí zpět na výchozí tovární nastavení a součty zařízení budou vymazány

Příjem náhradního zařízení přes Garmin

Zálohujte soubory pro klid

Jaké informace na svém zařízení mohu zálohovat?

Zařízení Garmin Fitness, která používají formát souboru FIT, vytvářejí soubory, které obsahují vaše osobní preference. Když je k počítači připojeno fitness zařízení Garmin, vytvoří disk v (My) Computer [PC] nebo na ploše [Mac]. Výběrem jednotky se zobrazí řada složek ve složce Garmin. Tyto složky představují následující:

POZNÁMKA: Struktura souboru se bude lišit v závislosti na modelu vašeho zařízení Garmin a vaše zařízení nemusí obsahovat všechny uvedené složky.

Locations – obsahuje soubor Locations.fit, který ukládá uložená umístění

Records – obsahuje soubor Records.fit, který ukládá osobní záznamy, které jste dosáhli

Settings – obsahuje soubor Settings.fit, který ukládá uživatelský profil, nastavení zařízení a profily kol

Sport – obsahuje každý profil aktivity jako samostatný soubor

Totals – obsahuje soubor Totals.fit, který ukládá součty zařízení pro čas a vzdálenost

Weight – obsahuje soubory Weight.fit získané z platformy Tanita

Zálohování informací o zařízení do počítače :

1. Připojte zařízení k počítači
        2. Stiskněte klávesu Windows + E na klávesnici
        3. Vyberte tento počítač (pouze Windows 10)
        4. Poklepejte na jednotku zařízení Garmin:
        5. Otevřete složku Garmin
        6. Otevřete složku Locations a zkopírujte a vložte soubor Locations.fit na plochu nebo na jiné snadno vyhledatelné umístění 2
        7. Vraťte se do složky Garmin a opakujte krok 6 pro všechny výše uvedené složky

Přeinstalace souborů do zařízení:

1. Připojte zařízení k počítači
        2. Přejděte do umístění souborů v počítači
        3. Vyberte všechny soubory, které jste dříve zkopírovali ze svého zařízení Podržte klávesu Control (ctrl) na klávesnici při výběru souborů pro výběr více souborů

Zkopírujte vybrané soubory

1. Stiskněte klávesu Windows + E na klávesnici
        2. Klikněte na Tento počítač (pouze Windows 10)
        3. Poklepejte na jednotku zařízení Garmin:
        4. Otevřete složku Garmin
        5. Otevřete složku Newfiles a vložte soubory do složky
        6. Složka New Files automaticky uloží soubory do správných složek, jakmile bude zařízení Garmin odpojeno a zapnuto. Tento proces obnoví vaše osobní nastavení a profil do zařízení.
        • ememem1  

az na taky detail ze skor ci neskor ti to urobi force update na najnovsiu verziu tak ci tak.

• darkreed  

Ahoj,

používáte nějaké aplikace/widgety pro Garmin (mám Edge 530) na odhad Power? – Nemám power meter, ale některé aplikace vypadaly, že by mohly ten power vypočítávat – ale blbě se mi hledají na storu.

• milmat  

Asi bych to oželel nebo koupil wattmetr (už to není taková pálka). Ty odhady výkonu nevezmou v potaz měnící se aero podmínky (vítr, v háku, atd.), takže to bude ukazovat nesmysly.

• Phantasma  

Ukazuje to úplné kraviny. Je to jen obyčejný výpočet podle nějakého vzorečku, takže brát v potaz by se to dalo snad jen na rovince bez větru a dokonalém povrchu bez odporu …

• MurphyGarmin  

Ahojte,měl bych takový dotaz,,pokud si vytvořím trasu na Connectu,to vše je v poho,ale dá se nějakým způsobem simulovat nebo vyhodnotit jak trasa povede dle světových stran?Myslím tím např.v určitých bodech na trase.Nebo existuje na to nějaká jiná apka?Díky..

• milmat  

Nějak si nedokáži představit, jak to bude fungovat na Edge 830 a třeba Fenix 5 (jeden umí, druhý ne). To vše jen díky tomu, aby se prodávaly nové věci od Garminu.

• Phantasma  

Mně šlo o to, aby to po jízdě neukazovalo tréninkový stav, protože mně to nezajímá. Je to úplná blbost, protože po skončení jízdy mi Edge stejně obrazovku s tréninkovým stavem zobrazí, jen je na ní uvedeno „Pozastaveno“.

Oproti tomu všechny modely hodinek mají v nastavení funkci úplného vypnutí.

Takže tohle pozastavení se hodí jen lidem, které ten údaj zajímá, ale momentálně netrénují – třeba vinou zranění.

• Jano86  

Priatelia co je toto??

• odwar  

Už druhý týden nemám předplacenou Stravu ale na Garmin 530 mi stále fungují Strava segmenty. Nějaká chyba? Psalo mi to, že je připravená aktualizace ale odložil jsem to. Nepředokládám že by se něco změnilo v cenové politice Strava – Garmin, ale pokud ano je to příjemné.

• milan.v  

Synchronizace to pak vyřeší…

• odwar  

Tak další dva týdny a segmenty live se stále zobrazují i s free účtem na Stravě. :)

Synchronizuji tak jak obvykle. Garmin je připojen k telefonu a doma na wifi. Jen nevím jestli jsou na segmentech v Garminu vidět změny v žebříčku. Budu muset někde posunout osobák abych to zjistil. :) Aktualizaci budu dále odkládat.

• Jano86  

Priatelia zapnem ráno garmina a vybehlo toto.. Co to je? Aktualizácia máp?

• milmat  

Máš to tam napsané slovensky…

• milan.v  

Nezlob se na mě, ale moc složité to není, ne? Toto je obvykle součástí celkové aktualizace FW Garminu, někdy samostatně, když se podíváš do předchozího vlákna, určitě to tam najdeš zmíněné…

• Jano86  

Máš pravdu.. Len som chcel rýchlu reakciu.. Co to namna vybehlo.. Chchem stoho garminu vytiahnuť čo najviac.. Takže hľadať.. ')

• ememem1  

tak si tu precitaj prislusne thready o 520, 820, 530/830 a najdes asi vsetko.

ako sorry ale pytat sa co znamena hlaska ‚aktualizuje sa firmware‘ to by sa snad uz neopytala ani nasa upratovacka ked je to vyskoci na mobile.

• Jano86  

Ked som bol v horách tak na garmine mi samo vyskočilo Livetrack.. ako to nam chápať?

• ememem1  

tak po tom co mojej uz ani neviem kolkej vyreklamovanej 820 odisla baterka tak, ze vydrzala cca 2h, mi ponukli 830 za 210E. aj ked som uz bol rozhodnuty ze ziadny garmin uz nechcem, tak jak je znamo moc na vyber neni hlavne ak chcem pouzivat aj radar. navyse som ziistil, ze kedze jazdim prevazne sam, tak uz bez live segmentov proste jazdit neviem…nebavi ma to (hlavne na silnicke) a predovsetkym sa flakam, ako fakt netusim ci makam alebo sa mi to len zda a realita je uplne ina. to som ozaj netusil ze som od toho az tak zavisly :-). no a za tu cenu…

po par jazdach musim povedat, ze z hladiska HW je to naozaj znacny posun, asi aj SW kedze prekvapivo zatial vsetko funguje ako ma vratane nekonecne problemoveho parovania.

trochu ma prekvapilo, ze to nema usb c, ktory je z mojej skusenosti o dost odolnejsi. takze teba dufat, ze sa cele zariadenie pokazi skor ako samotny port :-) moja stara G500 odsial prave na porte a aj 820 som na to raz vyreklamoval.

stale ale nerozumiem, preco zariandenie ako garmin urcene na navigaciu ako primarnu ulohu chyta signal pomalsie a prichadza pri roznom tieneni o neho o dost rychlejsie ako moj najobycajnejsi telefon.

takztiez obcasne vypadavanie segmentov stale existuje pricom zo zapnutym telefonom a stravou mi to nevypadlo nikdy. podobnty problem ma ja kolega na 1030 takze to je asi proste garmin feature.

mapy, aj ked pohyb v nich je ozaj svizny, su na on line orientaciu stale len ako tazka nudzovka aj ked oproti 820 je to o dva rady lepsie. je to proste male a stale plati: na navigaciu garmin, na orientaciu telefon. rada edge je proste cyklocomputer a sporttester kde je navigacia a mapy ako pridana hodnota a tak to treba brat.

najviac casu mi pri instalacii zabaralo povypinanie uplne zbyocnych funkcii a poli ale to je asi vec vkusu.

ale inak ale zatial prekvapivo spokojnost, asi takto nejak by to az na tych par detialov fungovat malo. normalne ze by som to ako device aj odporucil. uvidime hlavne co urobi casom ta baterka.

• milan.v  

S tím USB-C ses dobře probral, jsme to řešili už když ty modely vyšly, a to není týden zpátky… ;o)

Předpokládám, že to je otázka té základové desky, co umožňuje, navíc to stále není standard všude…

Ano, jako předchozí majitel několika Garminů mohu říct, že ty nejnovější modely jsou HW konečně našláplé tak, že pro ně není žádný omezovač, vše jde plynule, svižně, SW už teď vypadá po pár verzích i vyladěně.

Poslední švih s FW 6.0 naprosto bez problémů.

• ememem1  

tak ja som to az tak nesledoval kedze som uz bol rozhodny ze „cokolvek but garmin“…ale inak sa v zasade zhodujeme :-)

• TheJD  

Co se micro USB portu tyce, tak se k nemu staci chovat slusne a vydrzi dlouho. Co se tyce USB-C, tak jedinou vyhodou u zarizeni tohoto typu muze byt opravdu jen tvar a provedeni portu, protoze vyssi prenosovou rychlost clovek stezi vyuzije, kdyz se prenasi soubory ve velikosti nekolika kB.

Jinak my treba doma nemame jedine zarizeni s USB-C, takze asi tak… :) Ani v praci a ve skole jsem s nim jeste neprisel do kontaktu a to je mym oborem IT.

• ememem1  

ja neviem ale drviva vacsina mojich zariadeni skapala na tom, ze odisiel port. jak garmin tak telefon. asi sa k nim nechovam slusne, to je mozne, uz len ta kokotina ze je to smerove ma vytaca do nepricentna lebo na blizko uz poriadne nevidim a furt to tam musim 5 krat skusit otocit kym to trafim. ale ako vazne, ani c neni riesenie, jednoznacne bezdotykove nabijanie, to je jedina cesta, konektro je bez debaty najcitlivejsia cast tychto zariadenia aj napr. z hladiska prenikania vlhkosti a pod. jako dalsi telefon uz jedine bezdotykovy, u garminu si moc nevyberies

• ˘Ö˘ Krab  

jako dalsi telefon uz jedine bezdotykovy – Nokia 6310i rulez!

• TheJD  

Jo tak to bude presne tvuj pripad, ze si to znicis sam. :) Muj aktualni telefon mam 3 roky a je uz pekne dobity a dokonce se i potapel (neni vodotesny), ale port je v nejvetsim poradku. Staci nebyt hulvat a nervat to velkou silou…

• Phantasma  

USB-C by se sice hodil, protože na Micro USB jsem guma a potřebuju na zapojení 3 pokusy :-D … ale aspoň dali ten konektor zespodu, takže můžeš pohodlně nabíjet i za jízdy a nepotřebuješ originál powerbanku Garmin. Ten konektor na zádech v minulé generaci byl teda otřesný a ztěžovalo to nabíjení.

• losiik  

chytrá mys k macu.. u toho se naseru vždycky, lightning zespoda vymyslel debil :)

• Phantasma  

To si neumím vůbec představit …

• losiik  

takto :) naštěstí ta mys vydrží fakt dlouho a nabiji se poměrně rychle

• Phantasma  

Tak to je dobrý. Můžeš ji použít i jako drátovou. Stačí ji položit na hranu stolu a firt máš takové 4/5 plochy k dispozici … :-D

• BB  

Tak tě vítám do klubu. Dost mě překvapuje ten pomalý fix GPS, tak se mi to nechová. Signál mi to chytá během pár vteřin. Někdy nedávno byla aktualizace firmware GPS čipu, tak třeba to u tebe ještě není aktualizované. Souhlas tím USB -C konektorem, s tím je mnohem pohodlnější manipulace. Jediná rada na to, jak nezničit konektor je používat pouze origo Garmin kabel a nepokoušet se to narvat opačně.

• ememem1  

ja netvrdim ze je to pomale ale je to pomalsie ako telefon a ovela viac citlive na tienenie. kalsat na to ale nechapem preco je na tom telefon za par supov lepsie.

• MaPa  

Protože si pomáhá spoustou obezliček. pokud mu vypneš data, vymazal bys všechna infa o poloze, wi-fi apod. a ještě se přesunul o pár set metrů až kilometrů vedle, taky mu to bude trvat. Ona si těmi obezličkami pomáhá i Edge přes connect, ale asi to neumí tak dobře :-).

• ememem1  

to je jasne ze je to AGPS ale presne jak pises, keby to bolo bez Connectu tak to berem ale robi to aj sparovnay.

• TheJD  

Jestli pouzivas GPS+Galileo, tak to taky hraje roli. GPS+GLONASS se chytne rychleji.

• kadlec  

Tak pul roku slapala 830 ok, dnes se v pulce trasy restarovala a ukoncila aktivitu a zacala dalsi

Jde nejak jednoduse ty aktivity spojit?

• ememem1  

som dnes po dlhsom case isiel podla stiahnuteho tracku a uplne som zabudol, ze aby to poriadne navigovalo, treba tam mat dake waypoiny ci ako sa to vola. daky miestny user tu volakedy releasol stranku, kde sa gpx uploadlo a nejake waypointy to tam nagenerovalo a tuzimze z toho vyrobilo priamo fit. nemato to niekto ulozene, neviem to najst. dik.

• ememem1  

no, tak som to nasiel ale uz to asi neexistuje.

inak teda ked ten prenos lubovolneho gpx urobim podla tohoto https://www.bike-forum.cz/…elu-edge-520#… tak si to snad dorobi tie „waypointy“ samo v zariadeni?

mimochodom kedy? az ked sa course loaduje?

je fakt, ze som to teda prenasal cez gimporter ale pokial toto funguje uz priamo cez GC tak je snad cely gimporter aj zbytocny a mozem ho odinstalovat ci ?

a este pre mtb profil mam zapnuty routing ako straight line ale to by snad nemalo vplyvat, s trackmi „updatnutymi“ tym konvertorom ktory tam dorobil waypointy to fungovalo.

sorry ak je to uz volakde riesene ale tie vlakna su neskutocne velek a navyse sa to trocha pletie od 520 cez 820, prvy diel 830 az sem.

• BB  

gimperter není zbytečný a využiješ ho, pokud potřebuješ přenést gpx/fit file z mobilu a nemáš připojení na internet. Například jsi v horách bez datového připojení a např. v Locusu si uděláš trasu a chceš ji přenést do garmina. Pak je ti GC k ničemu a potřebuješ buď gimporter nebo Locus plugin.

Garmin si spočítá trasu podle bodů (garmin je nazývá trackpoints, Locus shapepoint) v gpx souboru. Waypoints vůbec nejsou potřeba. Záleží na programu, ve kterém plánuješ trasu, zda tam dá trackpoints nebo waypoints. A dělá to při spuštění trasy.

Ten režim trasování direct nepoužívám, nevím co to udělá, když sjedeš z trasy, to tě potom asi naviguje přímou čarou k nejbližšímu trackpointu. Do MTB profilu si dej režim trasování horská cyklistika a při sjetí z trasy tě bude navigovat po lesních pěšinách zpět na trasu. Taky si neumím představit výpočet trasy z waypointů, kterých je omezený počet. Jestli se pamatuji dobře, tak Garmin zařízení mají maximum 200 waypointů. Takže když tam pošleš gpx s waipointy a máš režim trasování přímo, tak ti je spojí přímkami.

Takže moje rada je připravovat trasu v programu, který to podle tvého zadání pěkně routuje a vyrobí gpx s trackpoints/sha­pepoints. Režim trasování si nastav horská cyklistika a gimporter používej dál, zejména pokud plánuješ trasy v mobilu a v PC a nepoužíváš pro plánování tras GC.

Příště můžeme probrat coursepoints, které jsou velmi užitečné a například v horách v neznámém terénu je používám velmi často.

• ememem1  

k prvemu odstavcu – dik, to ma nenapadlo.

k druhemu – neviem jak sa tie body nazyvaju ale su to proste tie navigacne body medzi ktorymi to hlasi odbocky aj ked je straight line mode. moze ich byt 50 a ne 200, aspon tak mi to hlasilo.

aby sme sa rozumeli, ja nechcem aby mi z bodov vytvorilo trasu, ja trasu mam, stiahnute gpx alebo volako vytvorene, ja potrebujem, aby sa tam volako dostali tie navigacne medzibody nech sa volaju hocako. uzivatel 777rada mal taky web-link, je v threade o 520– ktory ich tam dorobil, jak dorobil tak dorobil ale na 90% to stacilo, furt lepsie jak klikat v dakom softe. ale uz nefunguje.

neviem ci tomu rozumiem spravne, ale v roznych threadoch sa o tom pojednava ze si ich snad novy garmin pri predzuvani treasy vyrobi sam. mne to ale tak nerobi, minimalne ak je to cez gimporter. neviem ako je to cez gc. ale imho to tiez nerobi lebo ja ich v popise trasy nevidim, pamatam si, ze ked som to prehnal cez ten web tak tam boli.

a este k tej straight line. ja mam z navigaciou v terene ked som zisiel z trasy tak zufale skusenosti, ze ak sa to stane a fakt neviem kade, tak vytiahnem mobil z locusom a na trasu sa volako vratim radsej sam. vzdy ked som v neznamom terene beriem aj locus s danou trasou prave kvoli takejto on the fly orientacii lebo na to je edge proste na prd. je to male a lomapy su lepsie.

• BB  

rozumím tomu tak, že trasu vyrobenou máš a chceš jet po ní. Ty navigační mezibody si vyrobí garmin sám a při každém odbočení tě upozorní pípnutím a odbočka je vykreslena šipkou. Máš nastaveno ve vlastnostech trasy turn-by-turn navigaci ? To vůbec nesouvisí se způobem, kterým je připravená trasa do garmina dostala. Zkus si nastavit ten způsob trasování na horské kolo a ve vlastnostech trasy si nastav turn-by-turn a mělo by to fungovat. To turn-by-turn navigování nastavíš pouze u první trasy a platí i pro následující dokud to nezrušíš. Na vlastnosti trasy se dostaneš pouze tehdy, když máš nějakou trasu v garminu uloženou, jinak ne.

K poslednímu odstavci souhlas, garmin 820 navigoval zoufale, ale 830 má tenhle algoritmus podstatně lepší. Když sjedeš z trasy, tak se tě chvilku snaží otočit, ale jakmile najde kratší návrat na trasu než je otočení, tak tě bezpečně navede na trasu. Ještě je tam jedna blbost, že když se vracíš na trasu zprava, tak na napojení na původní trasu dá šipku doleva, jakoby se chtěl vrátit na místo, kde si sjel z trasy, ale to je detail. Zkus prostě zrušit ten straight line a nastav turn-by-turn a vykašli se na waypointy. Nastavení je za minutu a vyzkoušíš to někde u baráku a když to nebude vyhovovat, tak se vrátíš k waypointům.

• ememem1  

ano presne tak, o to mi ide.

turn by turn zapnute mam, kopce si pri natahovani vyrobil ale tie body nie a nenaviguje. mozno to bude tou straight line. skusim, uvidim.

inak ked som chcel prepnut na profil road kde mam navigaciu povolenu tak mi povedal ze maximum je 50 navigacnych bodov a dalej nic. skusim este a uvidim.

• BB  

Ta zpráva o maximu navigačních bodů je zajímavá. Znamená to, že program, ve kterém děláš trasu používá waypointy. Zkus vyrobit gpx soubor třeba v mapy.cz a bude po problému. Co používáš za sw na tvorbu tras ? Není tam možnost volby mazi waypointy a trackpointy? já používám plotaroute a tam ta volba je. Waypointy (locations podle 830) jsou dobré na to, abys je měl zadefinované jako domov, práce, hospoha atd. a zadal to garminu jako cíl pro navigování.

• ememem1  

po pravde ziadny, proste najdem daky zaujimavy overeny track v danej oblast a stiahnem ci uz zo stravy alebo GC pripadne dakej inej databazy.

ale jestli tam tie waypointy su ako tvrdis, tak potom nechapem preco to neupozornovalo na odbocky. jedine ze by ten straight line, ale v 820 to fungovalo.

• BB  

Pokud stahuješ trasy od různých tvůrců, tak některé mohou obsahovat waypointy a některé ne, to záleží na co natrefíš. Pokud bys stahoval projeté trasy, tak tam waypointy nebudou. Pěkně je to vidět v editoru tras potaroute.com . Uděláš si trasu (pár kliknutí, protože on to automaticky routuje podle tvé volby – pěší, kolo,) a když jí stahuješ do souboru pro přenos do garmina, tak volíš formát. Pokud zvolíš fit nebo tcx, tak ti vůbec neumožní dát do souboru waypointy. Pokud zvolíš gpx soubor, tak tam můžeš zvolit waypointy pro odbočky a pro body zájmu, které sis označil. Ty waypointy byly fajn v době, kdy editory tras neuměly routovat a tys musel trasu pracně klikat a stejně si skončil na limitu 50 bodů. Garmin si potom vytvářel trasu mezi jednotlivými waypointy sám a tam záleželo na kvalitě mapy, kterou měl. Tenkrát to jistili TOPO mapy CZ, které na svou dobu byly velmi kvalitní. V dnešní době, kdy editory tras umějí routovat a vytvářejí tvar trasy pomocí trackpointů, kterých může být i několik tisíc a garmin nemá omezení na trackpointy, tak waypointy jsou pro tvorbu tras zbytečné. Jak jsem říkal, jsou dobré pro označení locations a navigování k nim. Začal bych u toho nastavení straight line a uvidíš. Pokud zůstaneš u stahování již hotových tras, tak potom bude záležet na zdroji. Jak tam někdo nacpe víc než 50 waypointů, tak to garmin nevezme a musíš to prohnat nějakým editorem tras, který to upraví.

• ˘Ö˘ Krab  

jakmile najde kratší návrat na trasu než je otočení, tak tě bezpečně navede na trasu. Ještě je tam jedna blbost, že když se vracíš na trasu zprava, tak na napojení na původní trasu dá šipku doleva

Aha, to je dobře, že to vím, to tedy není chyba, ale vlastnost. Hned se mi bude bloudit o něco klidněji.

• BB  

to záleží na každém soudruhovi, zda bloudit chce nebo ne :-)

• ˘Ö˘ Krab  

V případě tohoto elektronického udělátka o ztrácení a nalezení správné cesty nerozhoduje soudruh, ale výhradně ten nahoře, Velký Garmin.

Poté, co jsem se seznámil s některými záludnostmi, seznal jsem, že v přehledných terénech je účinnější (než běžící navigace) nechat si ukazovat naplánovanou trasu v mapě a přes to vlastní polohu s ujetou trasou, předejde se tím právě takovým překvapením, jako šipka ukazující na druhou stranu. A člověk aspoň tolik navigačně nekrní a všímá si víc okolí a cesty.

• ememem1  

ved presne pre to pouzivam straight line (vid. vyssie) a nie len v neprehladnom terene.

akurat ma seru tie loction points ci ako sa to vola nechj nemusim do toho furt cumiet a jak pises vnimat okolie.

• MaPa  

777rada to pak přendal sem: http://194.182.72.69:8080/gpxtotcx/

jinak se v tom popisu ztrácím a 830 má lecky jinou logiku uspořádání než 520, tak se radši zdržím komentáře… chyb s limitem bodů může nastat několik a mohou to být i různé limity na různé věci. 520ka třeba má limit na počet locations, počet turn-guidance manévrů atd… u 530/830 to může být zase jinak tak nebudu hádat.

ale velmi pravděpodobně stahuješ trasu u které turn-by-turn příkazy (fce turn-guidance) nejdou vytvořit kvůli zdroji. já bych ti doporučil naučit se pracovat přímo v" kombinaci Locus-edge": https://www.bike-forum.cz/…edge-530-830#… ale chce to „kapku“ cviku.

• ememem1  

dik, ale bohuzial ani to nefuguje – This site can’t be reached194.182­.72.69 took too long to respond.

a pozeral som aj ten tvoj popis, je to na mna trocha moc…ja sa naozaj moc nechcem hrat, ja potrebujkem len zasadne odbocky nagenerovat pokial mozno automaticky. jako skusim to s navigaciou ako pise BB ale radsej by som ostal pri tej straight line.

inak k tomuto co pises

v defaultu locus sám automaticky vytváří odbočkové coursepointy/cues. Podle nastaveného TTS je dělá česky/anglicky

rozumiem tomu tak, ze ked tu trasu otvorim v locuse tak mi tam cues volako negeneruju? ako presne sa to robi a ako to ulozim?

a potom to este musim vyexportovat cez ten tvoj plugin? https://apps.garmin.com/…8eac17d8ed7f

• MaPa  

Locus (plánování):

V podstatě stejně jako klikáš v mapy.cz, tak klikáš i zde. Jen Locus toho „umí“ udělat se spojnicí bodů více než mapy.cz (ale nemusíš to používat). Ano, Locus sám během vytváření trasy do odboček přidává odbočkové hlášky. Když máš TTS zadané v angličtině, pak je to tvoří v angličtině. Nepoužíval jsem nikdy navigaci přímo v Locusu tak nevím jak to probíhá tam, ale principem toho doplňku Locus Out-FIT je, že si to „vytáhne“ a strčí do Edge zároveň s trasou.

Edge (příjem trasy):

Locus out-FIT je Google Play Beta aplikace, která se projeví možností trasu neexportovat pouze do souboru, ale také do „fit balíčku“, který začne „podstrkovat přes BT připojenému zařízení s IQ Connectem“. Během tohoto „podstrkování“ je nutné mít Locus v popředí.

Locus in-FIT je IQ Connect APLIKACE (nejde tedy spustit během spuštěné aktivity!), kterou když člověk spustí a nablízku běží „podstrkávání“, zachytí edge „fit balíček“ s trasou, udělá si z ní coursu, přičemž do ní strčí vše co bylo v balíčku, tudíž i coursepointy.

Snad jsem to popsal technicky správně. E520 žádnou „straight“ navigaci nebo „navigaci pro horská kola“ nemá, proto je potřeba věřit v tomhle BBmu.

Ten můj návod, pokud člověk bude chtít jen jednoduchou trasu jako na mapy.cz je zbytečně složitý, stačí to používat prostě jako mapy.cz a bude to stejně „jednoduché“ :-D. Má to ale obrovskou výhodu že to jde celé dělat off-line, bez vypadnutého connectu apod. (pokud tam tedy budeš mít stažené off-line mapy a pár dlaždic routovacích dat od b-routeru.

• ememem1  

d.

• ememem1  

tak som to podla tvojich rad vcera skusil.

prve som si povedal ze urobim course, co si pamatam tak plotaroute bol na man prilis zlozity a nejak ma neohuril, strava je v tomto absolutne nepouzitelna jak mobilna tak na desktope, okrem toho ze zachytava uplne nelogicke body jak keby to nemalo ziadnu toleranciu tak aj ked su body OK,tak vyraba uplne nemzyselne routy v protismere hlavnej cesty a posiela ta krizom cez krizovatku v protismere a pod. (vid. obrazok). a to aj vtedy ak su body pomerne nahusto.

pre teren som to radsej ani neskusal.

skusil som locus na telefone jak pises a musim povedat ze mas uplnu pravdu, ono to neni len silny ale aj pomerne intutivny a pritom jednoduchy nastroj, sprava sa to logicky podla predvolieb, cize ak napr dam. ze po ceste tak to nakliknuty bod umiestni na cestu a ne volakde na chodnik ako strava alebo ine. proste fakt dobre.

na par naklikanych bodov urobil 100km trasu (na silnicku) uplne presne tak ako by som aj ja logicky isiel s jedinou vynimkou ale to je ozaj drobnost a vec vkusu. a to cast trasy viedla lesnymi asfaltkami. dobra praca od tvorcov.

navyse uz len kvalita tych map oproti akymkolvek inym planovacom ako neni o com (map switcher od liskina bohuzial nefunguje v mobile). takze pre teren snad ani ina moznost neni aj ked tam je to vzdy osemetne.

vyrobil aj tie navigacne body ako pises, ci sa preniesli do garminu neviem lebo pri importe si tam garmin zjavne dorobil dake aj sam(navigacny mod „road“ ), mozno sa ciastocne prekryvali..ako fakt neviem.

vdaka za radu aj popisy.

no a potom samotna navigacia: to uz az tak slava nebola, musim povedat, ze garmin navigacia prislisnou inteligenciou neoplyva.....pri preferencii „road“ najprv asi 2–3 minuty prerataval (som cakal ze to bude rychlejsie) ale potom po starte to viac menej uz fungovalo.

az do momentu, ked som ho zamerne trocha zmiatol tym, ze som namiesto priameho smeru urobil take U-cko. sprvu zareagoval spravne a chcel ma otocit, potom nic jak keby nevedel ze co a potom som si spomenul, preco som navigaciu podla garmin logiky kedysi vypol a vzdy zasadne navigoval iba podla straight line. (aj vtedy routuje ale cisto po trase a nesnazi sa do toho vniest ziadnu svoju logiku)

proste aj ked som bol uz len par metrov od toho protilahleho U bodu cize prakticky znovu na trase, stale ma kilometrovymi obchadzkami po kdejakych ulickach posielal naspat na miesto kde som z trasy zisiel. ani omylom na najblizsie ako tvrdi BB.

ked som vosiel na lesne asfaltky, tak to bolo este horsie, namiesto aby sa drzal naklikanej cesty tak sa ma zopar krat snazil poslat normalne do lesa. ako fakt nechapem.

ani radsej nechcem vidiet co by stvaral v terene.

za seba teda nemozem potvrdit co hovori BB, ze oproti 820 je pri 830 routovanie citelne lepsie a pekne sa vratim k straight line aj za cenu, ze samozrejme v tomto mode ma nevie nanavigovat k zaciatku trasy.

kazdopadne dik za rady.

• MaPa  

Důležité na tomto postupu je, aby Edge „nepřepočítávala“ coursepointy (cues, viapointy) z Locusu. To u E520 znamená vypnout funkci Turn Guidance. Potom Edge při importu načte coursepointy z Locusu a nepřemaže je svými, vytvořenými na základě svých map (a svého algoritmu). Algoritmus v Locusu mi totiž přijde lepší (nehledě na to že E520 měla na tvorbu coursepointů délkové omezení trasy).

Jak si s tím poradíte u E530 nevím, ale pokud to sem napíšete, pomůže to ostatním (i mně, pokud se někdy rozhoupu ke koupi nástupce).

• ememem1  

jasne, diky, to je dost podstatna informacia.

btw ja mam 830 ale to bude to iste.

• ememem1  

tak som si povedal ze dam garmin navigacii este sancu a som to vcera vyskusal ako uplne cieleny test.

prve co ma dost prekvapilo je, ze som si nevsimol prakticky nijaky rozdiel pri navigacnom mode „cesta“ alebo „mtb“ .(to ako dve krajnosti,ostatne som neskusal). proste pri „road“ by som prepokladal, ze sa bude striktne drzat ciest resp. aspon pevnych upravenych povrchov.

v realite ta kludne pri mode „cesta“ posle do lesa mimo asfaltky. tak neviem.....

podobne nie moc logicky sa to chova, ked sa na jedno miesto vies dostat dvoma cestami, proste povezdme ze z A do B „sprava“ alebo „zlava“ ked si z nejakych dovodov vyberie pri navigaciii ze mas ist „zlava“ a ty ides „sprava“ , tak sa ta furt a za kazdu cenu snazi vratiti naspat na lavu trasu aj ked uz si skoro v mieste B.

no a co je aspon pre mna uplne zarazajuce je to, ze to takto robi to aj pri navigaci(routovani) po predpripravenom tracku, tomu uz naozaj nerozumiem preco sa ho nesnazi drzat ale vnasa do toho nejaku svoju logiku.

taktiez to co tvrdi BB, ze sa ta snazi pri strate coursy poslat k najblizsiemu bodu imho nie je pravda, proste ta posiela niekam, podla mna na miesto kde si coursu upustil co vedie k kilometrovym obchadzkam jak v lese tak na ceste (vid. prispevok vyssie). alebo na jej uplny zaciatok ak sa pri starte nechas na start navigovat aj ked si trebars uz len par metrov od ineho miesta tejto trasy a spozna ju az ked na nu nabehnes.

takze za mna zostava samotna navigacia v garmine stale viac ako problematicka a nevidim moc velky rozdiel medzi predchdazjucimi modelmi a 830.

chapem ze je to vec preferencii a obzvlast v terene skoro nemozne vyhoviet vsetkym a bola by asi nutna dosledna personalizacia preferencii a naprosto dokonale mapy ale vyssie zmienene je imho na hranici pouzitelnosti a logiky pouzitia. ako sorry aby ma v mode cesta na predpripravenom tracku poslalo do lesa.....jako ist niekam len tak na blind bez pripravy iba s garminom a spolahnut sa ze ma tam dovedie a dobre si pojazdim tak to asi fakt ne.

takze som skusil tvoju metodiku a rovnaku trasu urobil v locuse, nechal ho nagenerovat jeho vlastne coursepointy, nic nepridaval a po exporte do garminu vypnul Turn Guidance, pricom je nasledne viac menej jedno, aky mod (cesta, mtb, peso) je v garmine zapnuty.

ano, tato tvoja metodika je dobra a funguje, navigovalo to ako by som cakal po tracku, hlasilo odbocky a nikam do marie ma to neposielalo. presne toto chcem a potrebujem.

ma to cele len jednu chybu, je to dost narocne na pripravu.

ja som neni nejaky route builder a drvivu vacsinu trackov ak niekam idem si stahujem bud zo stravy alebo roznych portalov(obcas aj platenych) ako cisty gpx file. no a preklikavat to cez locus to sa mi ako fakt nechce. takze ostava ta druha moznost – nechat gpx prehnat softom od 777rada ktory nageneruje coursepointy mozno ne 100%ne ale absolutne pouzitelne a toto tcx natiahnut do garminu, pricom zapnem (aspon na mtb) „straight line“ .

• milan.v  

Také mě u 830ky ze začátku překvapilo, že road navigování mě poslalo na seriózní polňačku bez asfaltu, zato se spoustou obrovských děr, Tarmac to naštěstí dával s grácií… Pak už jsem si na to dával pozor a navigování raději pojistil dobrým plánováním předem…

• ˘Ö˘ Krab  

Co všechno považuje Garmin za cestu se zpevněným povrchem je na román.

• BB  

Je potřeba si uvědomit, co je problém garmin algoritmu, který je zakódován v navigačním programu a co je problém v metadatech OSM map, které garmin využívá. OSM projekt je o dobrovolnících, kteří popisují cesty a tím vytvářejí metadata. I když je metodika, jak cesty označovat, tak jako pevnou cestu mohou dva lidi označit dvě různé věci. Kvalitní algoritmus s nekvalitními daty si neporadí. Proto může navigovat garmin dobře v okolí Prahy a blbě ve šluknovském výběžku.

• ememem1  

to je dost mozne co hovoris nicmenej Locus je tiez OSM based a taketo ocividne chyby nema.

ale to by som mu odpustil, co fakt nechapem je to ze opusta track a snazi sa za kazdu cenu routovat. tomu ozaj nerozumiem.

• BB  

Jednou jsem se nechal navigovat přímo Locusem a byl jsem z toho nešťastný, každou zatáčku na vrstevnici v Brdech mi signalizoval jako odbočení. Jasně, že mi MaPa vysvětlí, že jsem měl něco blbě nastavené, ale já měl Locus v podstatě v default nastavení. Tím chci říci pouze to, že jako musíš znát Locus, aby se to chovalo dobře, tak musíš znát jiný route planner a garmin dobře, aby se ti to chovalo správně. Garmin a Locus mají svoji filosofii routování, která není úplně jednoduchá a mě se zdá, že MaPa veškerou logiku tlačí do Locusu a z garmina dělá pouze zobrazovací jednotku, což je podle mě blbost. Já preferuji dobře připravenou trasu v mapy.cz/stra­va/poteroute bez viapointu, waypointů a nechat to na správně (v podstatě defaultně) nastaveném garminu (830/530/1030 Plus). Alespoň v oblasti Praha sever, kde jezdím furt, to funguje. Neznám jak kvalitní metadata mají OSM mapy na Slovensku, takže tak, ale ať si to každý řeší jak mu vyhovuje.

• ememem1  

no jo, lenze o tom to je, ak potrebujes super pripravu tak je cele routovnie otazne o com vlastne je.....ja naopak chcem priprave venovat minimum, proste najst si track, stiahnut ho a idem. no a kedze toto s defualtovym routovanim neni nic moc jak tu pisu aj viaceri, tak tam volako treba dorobit course pointy, podla moznosti automaticky, az tak moc zas na totalnej dokonalosti netrvam, prasknut to do garminu a idem po nich.

a z tohoto mne prave ta MaPa logika pride ako absolutne spravna kedze imho je Locus o rad inteligentnejsi a s lepsimi mapovymi podkladmi.

ale jak pises, nech to riesi kazdy jak mu to vyhovuje.

• BB  

Locus má naprosto stejné podklady jako Garmin a to je OSM projekt, mohou se lišit pouze ve frekvenci aktualizace. Garmin aktualizuje své mapy bohužel pouze jednou ročně, jak často Locus nevím. Osobně jsem fanda locusu, ale na druhou stranu vidím jeho složitost a taky nevýhodu v tom, že nemá verzi pro desktop. Plánování trasy v mobilu považuji za možné, ale pouze havarijní řešení.

• ememem1  

podkaldy ma rovnake ale tu „nadstavbu“ ma locus o rad inde, to neni len aktualizaciami. si pozri ake vrstvy sa daju prepinat atd.

• MaPa  

Jasně, že mi MaPa vysvětlí, že jsem měl něco blbě nastavené, ale já měl Locus v podstatě v default nastavení.

Settings->Navigation->Advanced settings->Frequency of commands->None/Low/Medi­um/High. :-).

MaPa netlačí svou logiku, ano, MaPa používá Locus pro tvorbu pokud možno celé coursy včetně všeho a Garmin pak jen jako zobrazovací jednotku. Už jen proto, že jeho E520 nic jiného ani neumí. Respektive umí udělat sama odbočkové coursepointy. Ale MaPa pak už nemá (na rozdíl od Locusu kde si to na dotatečně velkém a jemném displayi telefonu/tabletu může prohlídnout) možnost kontroly jak garmin ty coursepointy vytvořil… Navíc má MaPa omezení v délce trasy kterou E520 umí opatřit odbočkami.

Ale sám MaPa (i v tomhle vláknu) říká, že každému co libo jest a ať si každý zváží jak, na čem, a jak podrobně si chce navigaci připravit. MaPa jen (osobně) nemá rád, když mu jakákoli krabička něco podstrčí a on nemá v podstatě možnost to zkontrolovat (v tomhle případě proto že display je setsakra malinkej). U E530/830 jde aspoň mapou pohybovat :-).

• BB  

Jasně, rozumím, vždyť já jenom říkám, že v případě 830, která má oproti 520 logiku navigace v sobě a má k dispozici celkem kvalitní mapy, dávám přednost přípravě jednoduché trasy a nechat logiku navigování na přístroji, který to umí. 520 jsem míval a pamatuji, že mapa tam byla více méně jako pozadí a vše musel obsahovat připravený soubor s trasou. Ememem tady píše, že navigace 830 je špatná a já jen chci uvést opačný názor. Nic víc, nic míň a vše v dobrém.

• MaPa  

Já to ve zlém rozhodně neberu.

Když už plánuju někdy sporadicky na počítači, kde desktopová verze Locusu chybí, podle toho co chci se buď spokojím s gpx holým trackem (např. z map.cz), pošlu si ho přes google disk na telefon a dál pracuju v locusu (pracuju = odbočky, při delší trase vrcholy z grafu).

Nebo, pokud z nějakého důvodu nechci používat telefon, je tu kombinace gpx track a ta Rada777 webová stránka co ty odbočky a vrcholy vytvoří sama taky, jen ty odbočky mají menší „sortiment“ příkazů (vpravo, vlevo, rovně), zatímco Locus používá i ostrost odbočení.

A pokud jde o vyjížďky do 30km v místech kde to cca znám, stačí mi i holy gpx track bez odboček, tady už „mi stačí“ jen rychlost vp, tzn. čas a délka do cíle.

Pokud se garminy naučily v nějaké míře dělat odbočky použitelně, tím líp, je to pokrok. Zajímalo by mne, zda to furt skladují v odděleném seznamu turn-by-turn příkazů, nebo je to zase zpátky smíchané se všemi courspointy a existuje jen jeden seznam coursepointů?

• BB  

Kde skladují turn-by-turn příkazy nevím, zdá se že je to interní záležitost přístroje pro uživatele neviditelná. Normálně vytvořím v mapy.cz nebo plotaroute soubor s trasou. Jsou v něm pouze trackpointy, žádné coursepointy ani waypointy. Přesunu to do Garminu, třeba přes kabel do NewFiles. Pokud mám nastaveno turn-by-turn, tak 830 automaticky na všech křižovatkách zakreslí odpovídající šipku a dvakrát upozorní na křižovatku pípnutím. Tohle dělá v podstatě bezchybně, samozřejmě záleží na podkladové mapě, zda obsahuje v dané oblasti všechny cesty. Ale podle mé zkušenosti v podstatě síť cest odpovídá tomu co vidím v Locusu. A stejně se chová, pokud sjedu z trasy a mám nastaveno, aby přepočítával, tak i na přepočítané trase se chová úplně stejně. Je zajímavé, že turn-by-turn a přepočítávání jsou na sobě nezávislé. Já mám turn-by-turn rád z toho důvodu, že kromě té drobečkové trasy, která odpovídá originál z gpx souboru, tak trasu obtáhne svojí purpurovou, takže je pěkně zřetelná i v zástavbě a pro lidi, kteří hůře vidí. Tohle je zajímavé v případech, že si mapy (tak, kde byla trasa dělána a mapa garmin) z hlediska routovatelných objektů neodpovídají. Když to mapy.cz naroutují po cestě, kterou garmin nezná, tak to přepočítá a na mapě je vidět drobečková trasa přenesená z mapy.cz a ta jeho přepočítaná purpurová. Ale v poslední době nepamatuji, že by garmin nějaký objekt z mapy.cz neznal.

• MaPa  

To jo, s tím souhlas. To s těma trasa při různém routingu dělala i E520.

Mě jde o něco jiného. V E520 existuje stránka, která se jmenuje „Coursepoint List“. Když si vytvořím trasu v Locusu (nebo Plotaroute) a pošlu jí komplet včetně odbočkových coursepointů do Edge (a nenechám jí přeroutovat trasu), budu mít jak odbočky, tak hospody v jednom seznamu.

Pokud pošlu trasu jen s „hospodama“ a nechám edge dopočítat odbočky, u kombinace Connect (trasa) +Turn Guidance (výpočet odboček) to u E520 minimálně chvíli, možná i teď udělalo to, že v Coursepoint Listu byly jen hospody. A existuje v kontextovém menu ještě položka „Turn Directions“, kde naopak zůstal jen seznam odboček.

To mi přišlo jako hodně dobré a pokrokové řešení, protože mě jako jezdce samozřejmě zajímá vzdálenost k „hospodám“ a ne k odbočkám, které se mi vlastně v tom seznamu pletou. Turn Directions seznam spíš sloužil k tomu, že si člověk zapamatoval pár odboček dopředu a nemusel pak tupě čumět na edge.

Jak je to u E530/830?

• BB  

stejně jak říkáš, stránka s coursepointama obsahuje pouze ty, které sis explicitně vytvořil, to znamená hospody. Navigační pokyny pro odbočení na křižovatkách tam nejsou.

• ememem1  

tak som si povedal, ze tej navigacii dam este sancu a skusil znovu tu tvoju „logiku“ t.j. pripravit jednoduchu trasu (proste som si zo stravy stiahol gpx jedneho svojho vyjazdu), natiahnut do garminu a nechta sa navigovat.(mod mtb + turn guidance).

schvalne v domacom prostredi kde poznam kazdy suter aby som si to vedel vyhodnotit.

ako uplna tragedia to neni ale stale si myslim, ze spoliehat sa na to v neznamom teren proste nejde a mat to ako jediny pristroj na 3 dnovom vylete bez pripravy len tak na blind tak to ani nahodou. asi by som dosiel kam treba ale isto ne tak ako by som si predstavoval.

priklad:

na obrazku je miesto na trase z locusu, naprosto zrejma a jednoznacna trasa, siroko daleko nic nejasne, ziadna odbocka.

na druhom je obrazok z garmin navigacie v danom momente z toho isteho miesta. mam ist este 650m rovno a potom sa otocit a vratit bohvie kam…niekde uplne do prdele. ako fakt nechapem.

(iba aby bolo jasno: modra ciara je trail z garmin mapy ktory sa tam nachadza, zelena je likenuty segment kus vedla, tmava cervena je track a ruzova negenerovana garmin routa)

toto je proste to co nechapem a vadi mi to docela zasadne. som si pripravil trasu a proste po nej chcem ist a bodka. jako keby som bol v neznamom terene tak proste v danom mieste zastavim, vytiahnem locus a pozrem sa kade mam ist. co mi ako dost leze na nervy, na to gramin nepotrebujem. obzvlast ked mi podobnu vec „vyviedol“ na 30km vyjazde asi 5–6 krat.

z toho dovodu mi ta MaPa logika ktoru ty nemas rad, a sice nechat intelgenciu na Locuse a pouzivat Garmin ako zobrazovaciu jednotku pride stale lepsia.

jako tiez to neni bez chyby, lebo ak vypnem turn guidance tak to bohuzial dost casto vypadava z coursy – neviem preco – a kombinacia nagenerovanych navigacnych bodov a turn guidance neni moc stastna kedze tam garmin v kusa vnasa tu svoju casto nepochopitelnu routovaciu logiku.

v starom 820 som to riesil proste modom „straigt line“ kedy garmin moc nespekuloval a routoval v zasade proste po tracku od bodu po bod.(nevyhoda bola, ze ta potom nevedel nanavigovat logicky nikam takze som ho ozaj degradoval na zaznamovu krabicu resp. ak som to potreboval tak som to prepol na iny profil na toto pripraveny)

pri 830 to bohuzial nejde, straigt line mod proste spoji aktualnu pozicu v volakym bodom kilometre daleko vzdusnou ciarou bohvie na zaklade coho. asi sa gramin spolieha na to, ze zasadne navigaciu vylepsil ale potom moc neviem naco tento mod je.

este k tej navigacii: jak hovorim neni to uplny fail, skusal som take ze „najkrasou cestou domov“, najst a nechat sa nanavigovat k nejakym trailom v okoli (mtb trail navigation) alebo cielene k trailu podla zabudovanej trialforks mapy. fungovalo to docela fajn, az prekvapivo dobre.

inak je to co sa HW tyka snad prvy garmin ktoremu neviem nic vytknut (snad az na to ze mi v kuse automaticky zapina WiFi a neviem to permantne vypnut). aj tie sporotve funkcie vratane live segmentov su vyladene a vycackane do dokonalosti. samotne mapy su tiez docela fajn, dokonca som tam nasiel vyznaceny taky pololegalny resp. skor ilegalny trial :-). len to routovanie po pripravnej trase.....by som ich za to prizabil.

• BB  

No tak celkem pozitivní recenze :-) Ten nesmysl při navigaci podle stažené aktivity ze stravy nechápu, s něčím takovým jsem se zatím u 830 nesetkal. Je otázka, zda se tak chová systematicky, nebo je to specifikum daného místa, kde může mít garmin chybu v mapě.

• ˘Ö˘ Krab  

Logicky se projevuje malá četnost revize dat v málo frekventovaných místech. Data také nejsou schopna reflektovat bleskový zánik zpevnění povrchu, třeba po lokální povodni nebo po těžební technice (nebo kombinaci obojího). To je otázka hodin.

Pomohla by změna „škatulkování“ na silnice s „balenou“ – tedy živičným kobercem pokládaným finišerem a na ostatními druhy zpevnění povrchu (jiné způsoby výroby směsi přímo při pokládce, ujeté štěrkové cesty, mechanicky zpevněné kamenivo …). Jenže pak by většina „dvojek“ a „trojek“ v mém okolí spadla právě do kategorie ostatní – ne, že by tam hrbolatostí a děrovatostí nepatřila.

• BB  

přesně tak

• ememem1  

jak pisem ok, berem to, ale to bohuzial isto nemohol byt moje dva pripady co popisujem. to je imho chyba v algoritme.

ale ja uz to riesim jak mi popisal MaPa nizsie, to je pre mna cesta.

• MaPa  

Ve skutečnosti je to daleko složitější. OSM se sice tohle snažila pořešit, ale vyšlo z toho značně složité dílo: https://wiki.openstreetmap.org/…Map_Features

Typů cest (a do toho ještě nějaké typy mohou mít další tagy označující „náročnost“, „kvalitu povrchu“ a další dle druhů dopravy – pěší, mtb, auto apod.) je mnoho. Garmin evidentně zavedl různé routovací algoritmy aby občas dával preference nějakým cestám.

Jenže editorů OSM je mraky, už méně z nich je schopno reálné klasifikace a ještě méně z nich procházet již zadané úseky a znovu, lépe je klasifikovat…

Teoreticky tak platí že když přijdeš na chybu, máš jít do OSM a opravit jí, ale i OSM nějak narazila na chuť lidí tohle doklasifikovávat. Asi proto garminu tohle zatím moc nejde. Ale to se vše může kdykoli změnit pár proměnnýma u garminu.

• MaPa  

I do locusu lze importovat gpx track zvenčí, třeba stáhnutý ze stravy. Ušetříš si tím klikání a kontrolu cesty. Potom pro ten track jde nechat vygenerovat odbočovací příkazy dodatečně. Export je stejný.

• ememem1  

jde nechat vygenerovat odbočovací příkazy dodatečně. – prosim ako ???

• ememem1  

jedna poznamka k tomu Turn Guidance.

mal som snahu to vypnut a riadit sa len nagenerovanymi bod­mi.

bohuzial to v takomto mode pomerne dost casto a nepochopitelne hlasi „off course“ …neviem preco.

• ememem1  

a mam na teba este jednu otazku v suvislosti co pises tu

https://www.bike-forum.cz/…elu-edge-520#…

resp. tu

https://www.bike-forum.cz/…edge-530-830#…

ohladne podpory resp. nepodpory gpx, tcx a pod.

ide nejako stiahnut si volakde gpx, natiahnut ho do locusu a nechat tam „dogenerovat“ len tie ako to locus nazyva „Viapoint-y ?

• MaPa  

Ano, samozřejmě. Ale pozor, abychom dodržovali správné názvosloví.

Cues/odbočkové coursepointy vytváří Locus sám. Po exportu se v edge tváří jako jakýkoli coursepoint.

Viapointy jsou coursepointy bez odbočkového příkazu, při jejichž tvorbě jim přiřadíš ikonu a text jaký chceš (typicky sedla, hospody apod.). Po exportu přes Out-FIT mají stejnou „úroveň“ jako ostatní coursepointy, v seznamu je vidíš zašité mezi spoustou odbočkových. Výhodou samozřejmě je, že ke každému takovému coursepointu (odbočce i viapointu) edge spočítá vzdálenost a čas který ti to tam bude trvat. (Ale aspoň u E520 dřív při některé kombinaci plánování a dopočítávání odboček pomocí turn-guidance šlo udělat, že odbočkové měly svůj vlastní seznam a viapointy také svůj takže se v tom lépe orientovalo. Nicméně, tenhle způsob už dlouho nepoužívám tak nevím jestli to nakonec nebyl bug, ukončená vývojová větev garminu, nebo to tak funguje dál).

Locus->Menu->Tracks->vpravo dole je velká „+“ ikona->„Import“. Bere to jak .tcx tak .gpx

Při importu si track můžeš zařadit do složek vlastní databáze (nepovinné), upravit zobrazení (nepovinné), jen zobrazit (nedělat), ukázat na mapě po importu (doporučuju), upravit výšky (přepočítá podle DEM dat kterými můžeš svoj Locus dovybavit, tahle položka je sporná – záleží odkud data taháš).

Zobrazí se track a dokonce pokud na něm jsou Viapointy, tak i ty. Klikneš na něj (pokud jich je víc přes sebe, vybereš ten správný) → Route planner …a můžeš ho začít upravovat podle sebe (kousky přesouvat, měnit trackpointy na viapointy apod. Pokud neobsahuje track odbočkové cues (příkazy), dáš vpravo nahoře Menu->Recalculate all->a zaškretneš „Include navigation hints“ a on je do celé trasy přidá.

Je lepší si to zažít na nějaké kratší trase pro kterou si pak v infu vyjedeš seznam bodů a odkontroluješ zda do dělá co chceš, popř. se na tom naučíš jak to dělat aby výsledek byl co nejlepší.

• ememem1  

dik, toto vyskusam a ked to bude fungovat tak to bude moj jednoznacne preferovany sposob „vyroby“ trackov.

• V0jtisek  

Jen tak pro zajimavost, ma nejake vyhody tento postup proti klasicky tvorbe v Mapy.cz, ktere pouzivam defakto vylucne? Max kontroluju sjizdnost mtb cest na cykloserveru.

Ma smysl pouzivat jine alternativy, napr.:

Strava route planner

Garmin connect

Garmin BaseCamp

Locus

nebo neco jineho?

• MaPa  

Ale to přeci závisí nejvíc na tobě.

Srovnání těch plánovačů proti sobě vždy narazí na spoustu okrajových podmínek, které má každý někde jinde, už jen

• na jakém zařízení plánuješ
                            • jak k tomu softu připojíš edge
                            • co vše ti stačí na naplánované cestě vědět za info
                            • nutnost on-line připojení

atd…

Např. mapy.cz na mobilu neumí export, jen z browseru. Neumí pracovat s coursepointy (tedy body o kterých pak po cestě víš za jak dlouho u nich budeš a jak je to k nim daleko), mají jen pár mapových profilů, neumí zobrazovat Strava segmenty, neumí routovat různými styly na jedné trase, neumí plánovat mimo cestu která není v mapě (ale ve skutečnosti ano),…

Na druhou stranu zase Locus je výrazně složitější, off-line podklady si musíš (většinou) koupit, segmenty umí pouze off-line zobrazit (a to je ještě otázka zda to jde teď po tom zaříznutí přístupu 3rd party app). Naopak má spoustu jiných užitečných drobností které mapy.cz nemají (viz výš) včetně bezdrátového přenosu do edge, virtuálního partnera apod.

Ve výsledku je to neporovnatelné, protože máme každý jiné preference.

• ememem1  

Pokud neobsahuje track odbočkové cues (příkazy), dáš vpravo nahoře Menu->Recalculate all->a zaškretneš „Include navigation hints“ a on je do celé trasy přidá. – to som urobil a nutilo ma to stiahnut si daky BRouter Appku. to je OK?

• MaPa  

Brouter modul potřebuješ/ne­potřebuješ, záleží co v Locusu máš.

Brouter/GraphHopper jsou nadstavbové moduly (fungují i jinde než v Locusu, proto se stahují jako samostatná appka), které obsahují routovací data. Tedy v podstatě průhlednou vrstvu nad mapou, která z jakékoli mapy udělá routovatelnou, tedy doplní info o cestách pro různé druhy dopravy (pěší, kolo, silnička, auto, …). Ta data pocházejí z OSM map a tudíž se ta „průhledná“ vrstva může od té neprůhledné, mapové, v drobnostech lišit (např. nebude nějakou pěšínku znát).

„Recalculate all“ udělá mj. i to, že pokud sou v trase zadány Shapepointy (zelené trojúhelníčky) a Viapointy (modré čtverečky), bude se snažit sám najít lepší spojnici mezi. Pokud tam nic není, dokonce se bude snažit spojit začátek s koncem „lepší“ trasou spočítanou podle zvoleného módu (pěší, kolo, silnička, auto, …) Cues/odbočky jsou generovány také z té průhledné routovací vrstvy, proto je dobré si to vyzkoušet co to udělá.* Tohle plus mínus (imho) dělají nové garminy když zůstane zapnuté něco jiného než straight line?*

Neuvědomil jsem si, že když vlastně track máš, a chceš ho bezezbytku použít a chceš doplnit jenom odbočkové příkazy, je vhodnější použít to jinak: importuješ záznam, klikneš na něj (jeho název), v dolním proužku dáš tu šipku vpravo a „Make a copy“. On z té trasy udělá kopii a navíc pokud zaklikneš „Add navigation prompts“ do té kopie přidá odbočkové příkazy. To je asi pro tebe lepší. Potom s tou kopií doporučuju ale pracovat, tzn. podívat se na ni a případně upravit blbosti (např. dotyčný se zastavil na zmrzku, záznam se motá kolem chaloupky a vyskákalo tam deset odbočovacích příkazů – vymažeš kus trasy se zastávkou i s těmito příkazy apod.).

• MaPa  

Graficky

• babicak  

+1 za Tvé příspěvky!

• ememem1  

to je ono, toto potrebujem, jednoduch, rychle, dokonale…clovece ty si absolutny king, co by sme tu bez teba robili

fakt 100krat diky. skoda ze nejsi pobliz aby som ta pozval na beer.

• ememem1  

mozem este otazku?

nevies nahodou ci ten pocet bodov je v zariadeni nejako obmedzeny? mam jeden dlhsi track, v locuse je vsetko OK ale a po prenose tam ziadne coursepoint v garmine nie su.

• MaPa  

Ne.

Během přenosu ti Locus Out-FIT ukazuje, kolik (a dokonce kterých) coursepointů se snaží do Edge přenést, pokud pak v zařízení nejsou, je „chyba“ na straně Edge nebo nějakého nastavení.

Můžeš zkusit tu trasu rozdělit na dvě nebo se podívat kolik coursepointů tam máš a zda to nepřekročilo nějaké „magické“ kulaté číslo a zkrátit jí (nebo jen odmazat nějaký počet coursepointů pod další kulaté číslo). Popř. jak jsem tu někde okolo psal, zadat řidší tvorbu navigačních povelů v settings a tím se vygenerují odbočky jen pro „silnější“ změny.

• ememem1  

ak sa mozem opytat este k tomu brouteru resp. vytvaraniu coursov v locuse ako takom ohladne toho, ze je to take „survival“ riesenie, kedze na rozdiel od GC pripadne Stravy alebo cohokolvek podobneho (napr. plotaroute) nepotrebujes byt online.

pochopil som to spravne ze su v zasade dve moznosti ako to v locuse robit, online a offline, pricom pre offline proste brouter aj s mapami musis mat stiahnuty ?

• BB  

Musíš mít mapy stáhnuté, já používám https://osm.paws.cz/ a pokud to stahuješ přímo z webu do androidu, tak klikneš na odkaz Locus a přímo se to stáhne do příslušného adresáře a offline mapa se inicializuje. Je to jednoduché a pohodlné.

• ememem1  

ale ja offline mapy mam, priamo od locusu a menit ich nechcem lebo su skvele. len tam zjavne neni ta routovacia vrstva offline.

jako mne nevadi ten brouter stiahnut, len v tom chcem mat jasno.

• BB  

Já mám ty off-line mapy z toho odkazu a pokud vytvářím trasu, tak mi mezi dvěma zadanými body routuje a brouter jsem nestahoval, tak se mi nezdá, že by stažené mapy měly něco navíc oproti originálním mapám od Locusu. Není to jenom o nějakém nastavení v Locusu?

• babkanakole  

Locus umí využívat několik různých způsobů navádění, BRouter je jen jeden z nich a snad jediný offline. Nenavádíš online?

Protože Menion to chtěl změnit (zapracovat navádění na základě BRouteru i s daty přímo do Locusu), ale mám za to, že to ještě nefunguje.

Mapa s naváděním momentálně nemá co společného, je to čistě jen podklad.

• jirkous3  

Tak v Beta verzi to už funguje, takže se asi brzy dočkáme.

• ememem1  

sorry co presne? navadzanie offline s inetgrovanymi datami z brouteru t.j. bez nutnosti si tie mapy stiahnut? ci ako?

• babkanakole  

Ne, momentálně musíš stáhnout mapu, abys viděl kde jsi, a k tomu brouter + data, abys mohl navádět offline. Teoreticky můžeš navádět i bez mapy ;)

V budoucnu je plánováno, že to Locus bude umět bez BRouteru, protože co potřebuje, bude mít svoje. Ale v principu pořád stejná data (mapa + podklady pro navigaci) budeš muset mít stažené, jen to vše bude fungovat jen přes Locus a jejich obchod, předpokládám.

• ememem1  

no je, o tom co na obrazku, takze ak to mas jak hovoris imho ti to funguje iba online, akurat kedze mas siet stale zapnutu ani o tom nevies.

• BB  

to je možné, že trasu vytváří on-line na off-line mapě. Zkusím si vypnout data, co to udělá. Ještě mě napadlo k tvému problému ve druhém vlákně (GC ti nezobrazuje čas v HR zonách). Nemáš náhodou vytvořenou druhou sadu zón v GC a ta má nějaké nesmyslné intervaly ? Já si kdysi zadefinoval specielní zóny pro cyklistiku a dělalo mi to velké potíže při synchronizaci. Pak jsem je zrušil a nechal pouze ty základní a byl klid.

• Jano86  

No paráda keď som dobre pochopil tak som to stiahol nakreslim si kam chcem ísť nahrám do garmina?

• BB  

Nakreslíš trasu v Locusu, vyexportuješ a dáš do Garmina.

• Jano86  

V tomto režime sa da kresliť? Keďže nepoužívam PC.. Len čisto mobil

• ememem1  

a tak oprava – ta stranka funguje, len kua moj robotny proxy…

dik.

• TheJD  

Kde na predsazeny drzak sehnat adapter na gopro? Misto tam na nej zjevne je (nebo na Garmin adapter na jejich kameru/svetlo). Chtel bych to prave na svetlo.

• milmat  

Používám držák na světlo Vario přímo od Garminu, dá se rychle nasadit i sundat. Musíš mít ale verzi držáku, která je s ním kompatibilní. Pokud chceš jen nějaký adaptér, možná najdeš něco na Aliexpressu.

• TheJD  

Ja prave myslim, ze standardni drzak dodavany k 530/830 je uplne stejny, jen k nemu nedavaji ten adapter na svetlo/gopro.

• milan.v  

Já koupil na zimáka jeden celý hliníkový držák s adaptérem na světlo, měli ale i různé jiné, například na tu kameru. Tady je odkaz.

https://a.aliexpress.com/_mNZPVU3

• szabicek  

ahoj, ja to tak mam. vytlacil som si drziak na 3D tlaciarni (model najdes hravo na webe)

• ememem1  

len tak mimochodom, netusite preco pri 830 GC ukazuje kolko som bol v tej ktorej HR zone len vtedy ak je zaroven aj Wattmeter?

• BB  

K dispozici nová verze 6.20

https://forums.garmin.com/…ow-available

Fixed issue with ascent accumulation

• Roura74  

Co to bylo za chybu? Z toho oznámení moc chytrej nejsem, předpokládám že to souvisí s barometrem a nadmořskou výškou.

• Phantasma  

Tak několik posledních verzí to ukazuje špatně. Vyjedu si kopec 980m ale Edge ukazuje výšku jen 920 …

Ale vloni mi to ukazovalo správné metry …

• BB  

Na Garmin fóru byly stížnosti na měření aktuální nadmořské výšky a na počet nastoupaných výškových metrů. Tahle oprava se týká toho druhého. Uvidíme, já jsem nepozoroval žádnou dramatickou odchylku ani jednoho údaje.

• Roura74  

Aha, dík. Já nějaký zásadní odchylky na 530 nepozoruju, narozdíl od Fénixů.

• milmat  

To jsem si všiml teď v neděli, kdy mi průvodce lezením hlásil 1220 m up, ale ve skutečnosti to bylo okolo 980 m (Zlaťák). Pak také některé profily kopců byly takové zubaté. Ještě jsem měl při pár jízdách posunutý profil oproti realitě. Pak se mi stále stává, že se odpojí a připojí radar a Di2. Vypadá to jako nějaký reset ANT+ sběrnice.

• milan.v  

Mně teď o víkendu Radar držel bez poskvrny, žádné odpojení/připojení s posledním FW…

• TheJD  

Mne uz delsi dobu dela 530 to, ze kdyz do ni nahraju trasu bezdratove, tak pak vyhazuje hrozne prestrelene vyskove metry. Kdyz trasu takto nahraju, je hodne zubata, i ve stalem stoupani jsou zuby. Kdyz uplne stejnou trasu exportuju a nahraju do 530 pres kabel, tak je to trasa zcela v poradku.

• Phantasma  

Tak to je pěkná anomálie. Jelikož nabíjím asi jen jednou týdně, tak drtivou část tras tam házím přes WiFi a tohle sr mi neděje …

• 01carbon  

to lezeni ale vychazi z vyskovych map garminu a je i rozdil mezi vyskovymi udaji v connectu a v krabce

• jsem to lezeni vypnul aby me to neznervozovalo :)
    • Johny_r  

Můžu se zeptat, umí 530/830 procházet mapu? Tím myslím, jestli se můžu v mapě posunout a podívat se, kam vede ta či ona cesta, když se třeba chci odchýlit od naplánované trasy? Díky

• TheJD  

Ano umi a na 830 je to mnohem pohodlnejsi diky dotykovemu ovladani.

• Johny_r  

Díky, to asi jo, ale co ovládání v rukavicích nebo v dešti? Jak to chodí? Koukám, že i na 830 jsou nějaká tlačítka a v bundlu je snad nějaké dálkové ovládání. To řeší jaké funkce? Díky

• TheJD  

Nevim. Mam 530 a vyhovuje mi. Mapa je stejne mnohem lepsi v telefonu, takze mapu prochazim jen v pripade, ze chci nekam navigovat a predem jsem s tim nepocital, takze jsem si nevytvoril trasu na PC.

• Johny_r  

Jde mi o to, že si obvykle v PC naplánuju trasu podle mapy, ale často se mi stane, že na místě zjistím, že cesta, po které jsem chtěl jet, není sjízdná, a hledám náhradní variantu. Teď mám akorát mobil v kapse, takže musím zastavit, vytáhnout mobil, odemknout, otevřít mapu, podívat se, co kam vede a rozhodnout se, kudy to vzít. Moje představa je, že dejme tomu zastavím a mapu budu mít rovnou před sebou, prohlídnu cesty v okolí, zatočím a jedu. Na ten pohyb po mapě by asi dotek byl fakt lepší, na druhou stranu, ty funkce, co má navíc proti 530 (navigaci na adresu apod.) nepotřebuju vůbec. Zase si ale umím představit, že klikání na tlačítka na displeji bude asi intuitivnější než sada tlačítek po obvodu zařízení. Měl jsem od Garmina starou turistickou navigaci a pár podobných tlačítkových zařízení a vím, jaký byl opruz se proklikat nějakým menu – šipky pro pohyb, enter pro vstup, escape pro výstup. V tomhle jsou dotyková zařízení dál, samozřejmě za předpokladu, že to nechci ovládat za jízdy, pak je to asi naopak. Take váhám :)

• ˘Ö˘ Krab  

Použití telefonu je delší právě jen o to sáhnutí rukou do kapsy. Jinak je určitě ve všem lepší přehledová mapa na větším displeji (telefonu), když víš, kde právě jsi nebo máš trvale zapnutou GPS a nemusíš čekat na fix.

To sis měl pořídit 1030 :-) 282×470 bodů/ 3,5".

Jakž takž jde ještě tak použít velké turistické navigace – Oregon 750 má obrazovku 240×400 bodů (38×63 mm), úhlopříčku 3", proti tomu Edge 530 má 246×322/2,6" – rozdíl zobrazené plochy mapy ve stejném zvětšení (a tím i podrobnostech) je znatelný. Prostě na malém displeji stejně musíš, abys něco kolem viděl, strašně manévrovat. A to (mj.) žere baterie.

Mně osobně přijde offline podklad mapy.cz v telefonu na tohle pořád lepší. A stejně mám většinu času zapnuté jen zobrazení podkladu s plánovanou trasou a přes to záznam ujeté stopy, bez běžící navigace.

Na dotykáči mi vadí vlastně jen vlastní pot a déšť/mrholení, občas některé rukavice. Jinak se s tím dá žít.

• Johny_r  

S tím telefonem mi to je jasný, nicméně vyndavat ho na každý křižovatce je otrava. Jezdím pokaždý někde jinde, hledám nový trasy, takže každejch 500 metrů musím zastavit a dívat se, kudy jsem to měl naplánovaný dál. Velkej telefon na řídítka dávat nechci, takže se právě koukám po nějaký navigaci.

Máš pravdu, že když už je potřeba zkoumat trasu víc, tak je telefon lepší, ale na základní orientaci bych se právě radši vyhnul nutnosti ho pořád vytahovat.

Umí 530/830 přidat bod do naplánovnaý trasy? Myslím tím, že trasu si naplánuju v mapy.cz, importuju do Garmina, jedu a když někde uvidím, že tudy to nejde, přidám bod, přes kterej to chci vzít (kliknutím do mapy) přímo Garminu?

Jinak pokud jde o tu navigaci, tak tu taky asi zapnutou mít nepotřebuju. Potřebuju vidět mapu s vyznačenou plánovanou trasou a nějakou tečku, kde jsem. Tak to mám i na mobilu, navigaci nezapínám.

• obda  

V kapse dotykáč vozit nemůžu, má jen na zádech a tam by mu pot nedělal dobře. Nehledě na to, že je to pod batohem. Takže sundat batoh, otevřít batoh, vytáhnout mobil, sundat pravou rukavici… Dost opruz. Kluci vozí nějakou tu taštičku na horní rámovou trubku s průhledným vrškem s dotykovou vrstvou. Sice se mi to moc nelíbí, ale asi tak nakonec tak skončím. Teďka se mi nechce mobil vytahovat, takže často ho vytáhnu až po pár kilometrech, kdy už delší dobu vím, že asi nejedu dobře. Trasy zásadně neplánuju, často mám v době vyjetí jen hrubý směr, kterým se chcu vydat (jezdím na bajku, pokud možno mimo asfalt).

• ˘Ö˘ Krab  

Jako vrchol adrenalinu a potvrzení absolutní a neochvějné víry v Garmina doporučuji zvolit 100+ km vzdálený cíl, zadat dva průjezdní body, volbu trasy nejkratší … a nechal krabičku naplánovat a ukazovat. S plně naloženým kolem to byl místy opravdu nečekaný a silný zážitek. :-D

• 01carbon  

Jel jsem Pha Zilina (SK) a nejak jsem si tu Moravu neohlídal a v noci mě krabka dotáhla nahoru přes Tanečnici. Nad ránem mě kamarád co mi jel naproti ulovil a násilím mi zabránil v trase pokracovat a odtáhnul me v haku do ZA do hospy.. Krabicka trvala docela tvrdosijne na tom ze nejbliz a nejlepsí to je pres Sulovské sedlo.:-) tehdy mela krabka na male.

• ˘Ö˘ Krab  

Dóst dobrý! :-) Přesně podobné škodolibosti jsem měl na mysli, dotáhl jsi to skoro k dokonalosti.

• obda  

:D

• BB  

s 830 žádný problém, zoom a posun mapy je plynulý a je to použitelné. Naopak, když jsem měl 1030, tak si obrazovka větší, ale procesor zoufale nestíhal, takže posun mapy nepohodlný.

• milan.v  

To bylo dané tím starším HW, který nestíhal, proto jsem ho také dal pryč… 1030 Plus by už měla být o něčem jiném…

• Lada1  

u 1030 Plus používám „realtime“ prohlížení mapy(klasiky i TOPO) jak na silnici tak na mtb a funguje stejně svižně jako na mobilu

• ememem1  

chlapi jedna otazka, volakde.som cital, ze live segmenty pri 830 funguju aj pocas.navigacie po course. ani omylom. co robim zle?

• TheJD  

Funguji pri navigaci. Co delas spatne netusim.

• ememem1  

to si mi pomohol…

• TheJD  

A co si predstavujes? Ze to tu bude jako IT support na telefonu?

Manual k tomu mas a tam je pouziti segmentu urcite popsane.

Jinak u kazdeho jizdniho profilu muzes v nastaveni segmenty zapnout/vypnout, tak si to zkontroluj, ale ocekaval bych, ze je tam budes mit zapnute, kdyz se ptas tady…

• ememem1  

tak je to forum ne?

jasne ze to mam v profile zapnute, len to nefunguje pri navigacii po course.ked nenaviguje.tak funguje..

• Phantasma  

Minule jsem ti psal , ať ten krám (820) hodíš do popelnice a koupíš něco nového. Tímto se ti omlouvám, protože jak vidno, tobě prostě nefunguje žádný Garmin. Dej si na řidítka mobil …

• ememem1  

chod do pice.

• Jano86  

To je kultúra! Až mi je zle! Človek si kúpi garmina a číta tu také sprostosti! TAHNI!

• ememem1  

edit: a ked hovno vies, tak nechapem naco sa k veci vyjadrujes. tu mas odpoved z garmin supportu ktora to vysvetluje

Strava segments only work in Strava created routes transferred using the Strava Route app.

• Phantasma  

Ty tady furt brečíš, že ti něco nejde, ty maďare retardovaný …

• BB  

proboha proč urážíš??? Nečti jeho brekot, budeš v klidu a bude to normální forum

• ememem1  

ja som sa normalne pytal preco a ty mas blbe poznamky namiesto odpovede tak co ako cakas?

• Phantasma  

Nečekal jsem od tebe vůbec nic, ale pro příště už budu vědět a čekat.

Snad jsem ti takhle po ránu nehnul moc se žlučí …

• Jano86  

Defakto prepáč ale jak čítam tvoje príspevky tak to mas toho Garmina od cinana alebo jak? Mam pocit ze tebe nefunguje nič!

• ememem1  

sa pozri co za blbosti sa tu pytas ty a potom posudzuj. zjavne ti je problematika uplne cudzia tak najprv citaj a snaz sa pochopit a potom pis.

• Jano86  

Ano blbosti! Ale ohľadom Garmina ktoré mi nebolo jasne! A všetko funguje jak ma! Narozdiel od teba lebo tebe nefunguje nič.. A plus tvoje nadávky su nechaj radšej doma.. Takže k téme!

• ememem1  

synku, jednoduchsim vsetko funguje ako ma lebo nerozumeju. a ked si spokojny tak sa tes

• ememem1  

inak k tomu mobilu. celkom vazne som nad tym uvazoval a skusal to, docela.som vtriesil aj uchytenie pomocou neodymoveho magnetu s protikusom na viecku vidle. drzalo to a zaroven pri eventualnom pade odpadlo a neznicilo sa.

ma to dve zasadne nevyhody.prva je, ze nejde napojit tepak, wattmeter a na silnicke radar.

druha su live sementy na co locus nema interface a bo by treba mat zapnuty aj locus aj stravu a prepinat co je otrava.

takze ked mi tu 830 ponukli za 210e tak som to zobral.

• losiik  

mám 830, navigace po trase, oblíbeny segment který funguje = není downhill normálně funguje

• ememem1  

tu je odpoved z garmin supportu ktora to vysvetluje

Strava segments only work in Strava created routes transferred using the Strava Route app.

• TheJD  

Z me predchozi reakce na tebe: „A co si predstavujes? Ze to tu bude jako IT support na telefonu?“

Support ti zjevne pomohl, tak jsem rad. Tohle je forum a pokud vim, tak tu nejsou lidi pracujici pro Garmin.

• ememem1  

pozri, forum je na to aby sa preberali skusenosti a problemy. jasne ze takmer vsetko vies najst aj inde. takze pokial je tvoja odpoved taka aka je, tak nechapem naco na fore si.

mimochodom ako skuseny user ktoremu to funguje si mohol vediet ako to je naozaj a proste to sem vsetkym dat na vedomie, docela pochybujem ze je to nejaka vseobecne znama feature lebo nikde v manuale o tom nic neni.

• TheJD  

Ja tohle netusil, tak jsem nemohl odpovedet. Sam pises, ze dost pochybujes, ze by to bylo vseobecne zname.

• MaPa  

Můžu se zeptat, kolik informací už ti fórum dalo? A o kolik rychleji než support výrobce?

Psalo se to kdysi už v desateru – nic mne nenutí odpovídat pokud nechci. Snad má každý právo se zeptat. Nikdy nevíš, jaké má ten kdo pohnutky. Komunita b-f je silná, podívej se kolik lidí si tu nechává radit auta, zubní kartáčky a já nevím co ještě protože má pocit že dostane rychle relativně smysluplnou odpověď.

U Edge520 jsme odpověď na ememem1 otázku sice vyřešili, ale to neznamená, a pokud si dobře pamatuju tak to tu nikdy nezaznělo, že u 530/830 je to (bohužel) stejné. Např. ačkoli se to možná psalo v manuálu (garmin manuál, ha, ha, myslíš ten strojově psaný text co ti pomůže přístoj tak maximálně zapnout jo?), E520 tuhle funkci dostala ROKY poté co přišla na trh (a v manuálu to nebylo, spoustě lidem to také přišlo nelogické).

• BB  

u 530/830 je navigace přece jen jiná než u 520/820. Opravdu stačí trasu vyrobit v mapy.cz, nemazat se s žádnými waypointy a coursepointy a nechat Garmin navigovat v defaultním nastavení a s turn-by-turn guidence zapnutou. S pár výhradami dobře funguje i návrat na trasu. Coursepointy lze doplnit např. pomocí GC na signalizaci bodů zájmu, jako je hospoda, na nic jiného potřeba nejsou. Samozřejmě záleží na kvalitě mapy a metadat v dané oblasti. Zatím jsem s 820 jezdil v Čechách a v Německu podle Garmin mapy a naprosto vyhovovalo. Podklad dost odpovídá úrovni mapy.cz.

• MaPa  

Mě to právě moc „jiné“ nepřijde. Podstatný je totiž ten způsob „navigace“, každý to dělá jinak (zaplať pánbůh a garmin za to) a ještě pár z nás to dělají jinak pro různé účely „navigace“.

To nejjednodušší – PC/web prohlížeč s mapy.cz – export – nahrání do edge – jízda: je podle mne právě furt stejné, možná leda jiné v tom, že staré přístroje vygenerují turn guidance jen do nějakých 70km což nemusí stačit. Ale vygenerují (když člověk chce). Vždycky se to dá dělat po částech. To že třeba já tuhle variantu nikde nepopisuji, nebo neuvádím, nebo uvádím jako okrajovou ještě neznamená že to tak nejde/nešlo.

Pak je řada způsobů mezi – někdo chce vygenerovat coursepointy pro sedla, někdo pro odbočky, někdo si chce nasázet ručně hospody, někdo nějaká konkrétní místa, někdo začátky a konce segmentů, tady je těžko radit, protože to většinou nějak „jde“ a jde to různě pro ty starší a různě pro ty novější, protože ty novější už umí routovat samy o sobě. Ale už je tu těžko radit, protože ta jeho kombinace nebude sedět jinému. Nicméně z hlediska principu je to také dost podobné.

Nakonec je tu ten nejstarší způsob kdy se klikaly celé cesty, ale to už snad dneska nikdo nedělá. Já chápu že má třeba někdo mě zažitého s tímhle způsobem a představuje si že to tak dělám furt, ale tak to opravdu už dlouho není.

Do toho přistupují okrajové podmínky: někdo chce vše řešit na displayi přístoje, což je imho špatně, ale někdo to prostě chce… budiž. Někdo akceptuje, že zobrazení v mobilu na cestě je ok i za cenu jeho vytažení, ale nechce to dělat na každé odbočce a nejradši by byl, kdyby navigace běžela paralelně i na mobilu, on jí tam jen upravil a ona by se mu změnila na displayi. Různě se to dá obejít, že to v podstatě lze už dnes. Pak jsou lidé, kterým stačí si ty trasy jen promítnout na display garmina a vůbec „navigaci“ nepotřebují, když už je problém podívají se na telefon, taky to jde. A někomu možná stačí, když mu navigace běží do sluchátek z mobilu úplně a na garminu jí nepoužívá vůbec. Taky možnost. A řada, řada dalších způsobů.

Ve výsledku ale zjistíš, že když si najdeš svojí kombinaci plánovacího softu, transferu do edge, tak vlastní navigace je v podstatě stejná. Co je hodně jiné je ten případ kdy si cestu vytváříš přímo v přístroji. Co je jiné (a pro mne nové) je schopnost přístrojů navigovat při sjetí trasy zpět. Ale upřímně… Off-course mi to zahlásí 80m od linie, to se lze vrátit skoro vždy. A když tam cesta v místě linie není, přijde mi míra improvizace mé nebo garminího re-routingu když né úplně stejná, tak minimálně stejně „směroplatná“. Ale někdo to bude mít zase jinak.

A teď si vem jak je to u Wahoo/Hammer­headu. Těch cest jak navigovat, je tam jen pár. Prostě buď ti to sedne, nepotřebuješ to, nebo máš smůlu. Narozdíl od Garminu, kde sice můžeš nadávat že ti ten tvůj ideální způsob garmin po půl roce změní, nebo ti přestanou chodit jiné funkce, ale většinou když chceš, svoji cestičku si najdeš. I to je trochu daň za tu cenu těch přístrojů. Ten ekosystém, na který ano, můžeme i nadávat, ale furt má v sobě dost děr, abychom ho využívali po svém, nejen v nařízených modulech.

• BB  

určitě souhlas, každý si vytvoří takový svůj ekosystém a je s ním spokojený. Pro mě to je mapy.cz/plotaroute na PC, stažení do mobilu, nahrání do Locusu(pro jistotu) a zároveň do garmina přes gimporter (zkoušel jsem přes Locus a ten gimporter mi nějak historicky víc vyhovuje). A hlavní věc, kterou využívám velmi často je vlastnost 830 mě přivézt zpět na trasu při její změně. To 830 umí daleko lépe než 820. Většinou si do trasy vytvořené v mapy.cz ještě pomocí plotaroute přihodím pár coursepointů, aby mě garmin upozornil na vrchol, hospodu atd. U těch coursepointů je prima, že člověk kromě upozornění na dosažení bodu vidí průběžně zbývající kilometry a stoupání k nim. Je skoro zločin, že v manuálech k přístrojům nejsou vůbec vysvětlené. A ještě jedna poznámka, je potřeba ty editory tras dobře znát. Plotaroute je výborný, ale pokud se ho někdo nenaučí, tak bude nadávat. I mapy.cz je potřeba znát, aby jim člověk vnutil části trasy, které chce projet.

• 01carbon  

Jsa liny hledat – se optam – neco jako locus ale bezici na win – kdyz planovat tak radeji v pc. Existuje?

• BB  

Na PC se dobře plánuje s mapy.cz. Jednak mají pěknou prezentaci mapy a pak celkem intuitivní ovládání. Je třeba se naučit dvě tři finty, třeba jak zafixovat určitou část trasy, aby ji nechal tak jak to naplánoval při posledním kroku atd. Dobře se tam upravuje rozpracovaná trasa, že se vezme bod trasy a drag and drop se přesune na nové místo. Má ale dvě 2 zásadní chyby. Neumí do trasy dát coursepointy (body na které tě garmin upozorní při průjezdu), neumí při plánování trasy změnit způsob routování (kolo, pěší, vyklikání pomocí bodů mimo routovatelné objekty). Pro mě splňuje 99 procent potřeb při tvorbě tras. Výhoda je, že trasa je hotová za pár minut. Pokud potřebuji coursepointy nebo kus trasy tvořit vyklikáním bez routování, tak použiji plotaroute.com. Ten umí všechno na co si vzpomeneš, ale má dvě nevýhody. Nezvyklou prezentaci mapy, na kterou si nikdy nezvyknu a poměrně složité ovládání, které se musí člověk naučit z přiložené prezentace. Není to tak intuitivní, jako u mapy.cz. Existuje řada dalších on-line editorů, ale tyhle dva mě zaujaly nejvíce. Samotný Locus je pouze pro Android, není ani pro iOS.

• 01carbon  

sry nenapsal jsem to explicitne. mapy.cz pouzivam (dlouho) i jako rucni mereni a export do gpx. plotaroute.com prozkoumam. jeste nekdo neco jineho?

• ˘Ö˘ Krab  

Jak se fixuje část trasy, aby s ní už další přepočet nehýbal, krom přidání nebo přesunu bodů?

•  jarek1  

zdar, je možné G 830 navigovat na adresu MĚSTO/ČÍSLO POPISNÉ – bez názvu ulice? Na G 820 je to, zdá se, nemožné nebo jsem nepřišel na správný způsob.

dík

• losiik  

trasa vytvořena přes mapy.cz, import do newfiles a segmenty funguji taky

nevím co děláš špatně :) mne to funguje s navigaci i bez

• TheJD  

Ono to vlastne neni tak dlouho, co Garmin predelal import tras ze Stravy, aby uz nebyla potreba ta aplikace Strava Routes. Ted se to ze Stravy nahraje do Connectu, kde to vidis jako standardni Garminovskou trasu a do Garminu to pak nahrajes jako kazdou jinou trasu, at uz pomoci bezdratove synchronizace, pomoci aplikace pres kabel, nebo pomoci nahrani souboru to newFiles slozky.

• 01carbon  

export strava-"garmin krabicka"je jen v placene strave? nebo to v te free nevidim?

• ememem1  

pokial myslis export v strave vyrobenych routes tak ano, je to len v pro verzii.

• ememem1  

tak to by ma zaujimalo tiez, hlavne vzhladom an tu odpoved z garminu. a trasu som sice vytvoril v locuse ale preniesol cez GC tak neviem.

• ememem1  

tak som dnes spravil naprosto cieleny test, urobil som dve identicke routy, jednu v strave a druhu v gc tak, aby prechadzali mojimi likenutymi segmentami. celkom jednoznacne ich chyta len na route zo stravy aj ked mapa ich ukazuje zelenou farbou vzdy. som sa este pytal aj na strave (mam pro takze odpovedali takmer obratom) a potvrdili to co z garminu ze je to naozaj tak. segmenty zo strava routy su v nej zabuildovane (vidno to ked si tu routu priamo v strave pozeras pricom ich je tam x ale aktivne su len tie likenute) a to preto, ze live segment je v principe tiez navigacia a dve naraz ist nemozu tak je to v tej route volako ofajane.

tak mi prosim povedz, v akom sw ich vyrabas a ako ich do devicu updatujes ked tvrdis ze ti to funguje. to predsa nemi mozne aby sa dve rovnake zariadenia(830) a dva rovnake softy spravali takto diametralne odlisne a v rozpore s tym co tvrdi support.

• ememem1  

edit: skusil som aj ten priamy import cez new files, ani vtedy. dokonca nechyta segmenty ani pri akejkolvek on the fly navigacii napr. ze ‚domov‘ a pod. bez pripravenej coursy.

takze by ma ozaj zaujimalo co je pricinou.

pripadne sa pr

roste v niecom mylite :-)

• losiik  

chtel bych poridit cidla na rychlost do naboje pro E830 na dve kola – daji se sparovat 2 cidla a vybrat dle potreby prvni nebo druhe?

• blue  

mám spárovaný dvě čidla rychlosti a garmin si sám vybere to správný

při párování druhýho čidla se ptá, jestli má nahradit to první, takže mu musíš říct, že doopravdy chceš přidat druhý čidlo

• milan.v  

Samozřejmě, na úvod to po dobu, tuším, 30ti sekund hledá všechna uložená čidla a spáruje se všemi probuzenými…

• milmat  

Existuje nějaká cesta, jak při spuštěné aktivitě nahrát do Edge 830 novou trasu? Co jsem zkoušel, tak se mi nedařilo. Je to typický příklad, kdy uprostřed aktivity/navigace chcete změnit trasu na jinou. Trasu umím vytvořit i poslat do Edge z mobilu, ale jaksi se tam neobjeví ani po synchronizaci. Když jsem probíhající aktivitu ukončil, tak to šlo…

• 01carbon  

to by mel umet gimport/export pustit na mobilu a potom z garmin krabky jde vylistovat adresar do ktereho je app v mobilu nastavena. ale je to hoodne dlouho co jsem to zkousel – dej potom vedet :)

• milan.v  

A jde to jen u Android telefonu, na iOS ne.

• BB  

a při spuštěné aktivitě to potřebuje gimport ve formě widgetu, ne jako aplikaci. IQ widget lze spustit při běžící aktivitě, aplikaci ne.

• milmat  

Gimport jsem neznal, díky za tip pánové. Tak přes aplikaci to umím, ale kde najdu ten widget/doplněk? V IQ Connect aplikaci jej vidím, ale přímo v Garminu ne. Aby to fungovalo/spojilo se, tak jsem musel vypnout wifi.

• BB  

Musíš si ho nainstalovat. Je to samostatná polozka v IQ storu

• milmat  

To jsem udělal a v IQ connectu vidím, že edge má instalovánu aplikaci (sekce aplikace) a widget (sekce doplňky). Na tu appku se dostanu, ale nevím, kde se dostanu do toho widgetu. Myslel jsem, že jej nějak přidám na obrazovku aktivity, ale v nabídce jsme jej nenašel. Dělám něco špatně nebo zkusit odinstalovat a nainstalovat znovu?

• MaPa  

Z notifikační lišty

• milmat  

No jo, tam jsem to zapomněl hledat :-). Takže jsem to zkusil a funguje to v průběhu aktivity. Jen to chtělo vypnout wifi na Edge. Trochu krkolomné, ale zatím asi jediné řešení. Kdyby to uměl rovnou mobilní connect, tak by to bylo jednodušší… Díky za osvětlení.

• BB  

vidíš, to jsi mě připomněl, proč už mám přes rok vypnutou wifi, úplně jsem zapomněl, že jsem to dělal kvůli gimporteru a pěkně dlouho mi trvalo, než jsem na to přišel. Takže si pro sebe opakuji – gimporter musí být na obrazovce a garmin musí mít vypnutou wifi :-)

• ememem1  

kokso to cheaty.....inak ja uz som tu wifinu vypol asi 20 krat (nemam dovod je mat zapnutu) a furt sa zapina sama. netusi niekto preco?

• Tr35  

Kde se prosim tě v 530 vypina wi-fi ? Nemuzu to nejak rychle najít. Díky.

• tsunami  

Netušíte jestli má garmin nějakou slevu na výměnu/nákup nové 830, když se mi tu „starou“ podařilo totál sešrotovat?

• Phantasma  

Pošli foto, to bych chtěl vidět …

• tsunami  

DPS je zlomená, neraguje na připojení k PC, na tlačítka, nesynchronizuje se přes wifi/bt, jak došla baterka, tak konec.

• milmat  

Pokud to máš ideálně od českého Garminu, tak bych to s nimi probral. Většinou něco vymyslí, ale je potřeba tam zajít osobně. Nevím, jak fungují během covidu…

• Phantasma  

Nikdo o tom neslyšel, ale já si pamatuju, že se to tady řešilo …

Za tu krásnou fotku jsem si dal tu práci a našel jsem odkaz.

https://www.bike-forum.cz/…edge-530-830#…

Přečti si celý strom diskuze a nalezneš i zvýhodněnou cenu nového zařízení …

PS: hezky jsi mu naložil, snad se ti nic nestalo …

• milan.v  

Neslyšel jsem o tom…

• MaPa  

Dřív to tak měl Picodas. Ale v jakém stavu ten protipřístroj musel být a zda to platí do dneška fakt nevím. Nicméně za telefonát tam nebo do Garminu (zejména na Evropský v P6) to stojí

• milan.v  

Dle fóra Garminu jsou poslední dva stabilní FW dost na pytel, spousty chyb, rychlé vybíjení baterie (mohu potvrdit), to se jim zase něco nepovedlo… :o(

• ememem1  

no tak sa vynimocne na nic nestazujem, naozaj funguje vsetko ako ma. bateriu dokonca dobyjam tak kadi drihu jazdu. specialne bateria je zatial aspon kym je to nove asi najprijemnejsie prekvapenie.

• Losik Kolosik  

Mám poslední FW a včera se mi dvakrát odpojil radar, jednou i komplet čidla a mobil. Livetrack ukazoval přímku do doby než se poprvé odpojily čidla ( asi po hodině jízdy), pak už zase ok :-(

• TheJD  

Mne se po dlouhe dobe Garmin restartoval, ale bylo to jeste nez jsem vyjel. Jinak mi prijde, ze se baterka ted vybiji nejak rychle, tak tohle bude asi duvod.

• ememem1  

stale dokola- dve rovnake zariadenia z hladiska hw(teda snad asi…), ronvaky fw a diametealne odlisne spravanie. nechapem.

nastastie som teraz na rozdiel od 820 na tej spravnej strane :-)

• TheJD  

To mas stejne, jako je to u lidi. Taky maji stejny HW, FW a diametralne odlisne chovani

• BB  

verze 6.20 mi funguje bezchybně, spojení s telefonem, všechna čidla, remote control i radar. Testoval jsem i Live Track a funguje bez výpadků (pokud má mobil signál). Co nemám je měření watů a nemám aktivovanou WiFi. Na Garmin foru někdo zmiňoval, že paralelní BT a WiFi může dělat neplechu.

• MaPa  

Začínám si skoro myslet, že ten model „karoo“, dva bt čipy – jeden pro spojení senzorů a druhý pro spojení s mobilem, možná není úplně od věci. Ale karoo jsou taky slibovači na n-tou :-). Až čas a uživatelé ukážou (a ještě se tu tím chlubíme jak dobrovolně betatestujeme)…

• Espen  

Jak je to prosím se Strava premium při zakoupení Garmin Edge?

• Bengti  

chtěl jsem se zeptat neexistuje nejaka IQ apka na zapínání podsvitu displaje? abych to nemusel zapínat v systému.

• Pikaču  

Stále téma žije

• milan.v  

Edge 830 software version 6.22 Beta

https://www8.garmin.com/…_details.jsp?…

Changes made from version 6.20 to 6.22:

• CIQ 3.2

Added CIQ 3.2 support.

Added BLE sync support for the Connect IQ app.

• Indoor Training

Added smart trainer widget that includes Tacx Road Feel controls.

Fixed course points for indoor trainer rides.

Added the Virtual Partner to the map page when following course or activity on indoor trainer.

Fixed issues with grade, power, and resistance controls for smart trainers.

• Simple Setup

Added Simple Setup support. Port old activity profiles and sensors from Garmin Connect during initial setup.

• Livetrack

Added device driven Livetrack.

Added course sharing.

• Radar

Added radar ‚All Clear‘ tone. Setting is configurable in the radar sensor setting menu.

Added instructions for pairing a radar in the radar sensor search menu.

• Segments

Fixed recurring ‚Deleting Segments‘ prompt.

Fixed updating segment leaders on sync.

Fixed segment completion bugs.

• Improved reliability of FTP auto detection.
      • Fixed segment completion bugs.
      • Fixed crash when updating sensor software.
      • Fixed issue with smart eat and drink alert prompts.
      • Fixed false ‚Climb Complete‘ prompts when riding a segment with ClimbPro.
      • Fixed retaining light network disable over power cycle.
      • Added support for metabolic calories in the activity file.
      • Fixed other minor UI bugs and crashes.
      • milmat  

Livetrack

Added course sharing.

Takže to umí nasdílet trasu, kterou jedu s lidmi na Livetrack? A zároveň vidím jejich trasy? To by bylo zajímavé. Zkoušel to někdo?

• 01carbon  

pokud se nekdo vrhnete do testovani tak zkuste zda to jde i pri probihajici aktivite (pusteny zaznam trasy)

• milmat  

Livetrack jde jen při zpuštěné aktivitě, můžeš to zkusit, když si to povolíš. Ten aktuální ukazuje pozici na mapě, vzdálenost a rychlost.

• milan.v  

Tak dnes najeto s betou kilo na žiletce, naprosto bez problémů, vše šlapalo…

• BB  

Instaloval jsem kvůli „radar AllClear tone“ a žádný přínos. Upozornění od radaru prostě neslyším při jízdě, pouze pokud stojím. Holt tinitus je svinstvo. Velké zklamání je, že nevylepšili navigaci na připravenou trasu podle 1030Plus, kde už jsou jiné algoritmy (snad lepší).

• black.horse  

Dotaz, k tomu neslyšení… to je 830 tak tichá nebo je to s dovolením zdravotní důvod? Já že na 810 slyším pípnutí radaru za jízdy i přes sluchátka s hudbou, za kterou by mě zdejší mravní policie kamenovala a i tak to slyším :-O A´ž budu někdy dělat upgrade, tak by mě ten rozdíl v hlasitosti zajímal…

• milan.v  

Dle mého ucha to je OK, ale věřím, že jsou lidé, kteří s tím mohou mít ve větších rychlostech problém…

• BB  

mám ušní šelest, takže blbě slyším vysoké tony, ale na Garmin fóru si uživatelé starších garminů stěžují na to, že 830 je tišší než starší přístroje. A navíc upozornění od radaru je nějakým způsobem specifické, protože pípnutí od navigace slyším bez problému, ale od radaru za jízdy ne.

• deekay  

Tak na 810 slysim pipnuti tveho radaru i ja, kdyz jedeme spolu :))) Fajn ficurka.

• black.horse  

Jo, to možná bude ono, takže až bude někdy novej Garmin, přikoupím zesík a reprák místo bidonu :-)

• dolomiti  

Podle mě je 830 třeba oproti 520+ o něco tišší ;-)

• milan.v  

Také si myslím.

• Phantasma  

Často jsem tu ve vláknech o Edge viděl stížnosti na hlasité pípání, některým to strašně (ač to nechápu) vadilo. Teď se začínají klubat ven lidi, kterým zase vadí, že je to moc tiché :-D :-D

Já mám na své 530 zvuky zapnuté, ale v poslední verzi FW mi to stejně nepípá.

• BB  

on není Edge jako Edge, do doby než jsem koupil 830, tak jsem patřil do té první skupiny, teď jesem se vyklubal do té druhé. Navíc i na 830 některá pípání slyším (systém, navigace), některá ne (radar).

• babicak  

Chci se zeptat proč mi na stejné trase cca 97 km – jeté loni i letos vznikl velký rozdíl ve výškových metrech .

Loni aplikace Strava, mobil Samsung galaxy S8 2.384 výškových, letos Gamin Edge 530 1.862 výškových metrů. Garmina mám něco přes měsíc.

• BB  

Garmin má barometrický výškoměr, takže pokud během jízdy nedošlo k velkým změnám tlaku, tak bych spíše věřil garminu, než samsungu.

• milan.v  

Asi tak… Věřím, že minulý rok se na ty nastoupané metry dívalo lépe…

• Peter777  

Mam uz cca pol roka Garmin 830. Ale posledny mesiac mi blbne. Nie a nie, aby sa spojil cez Bluetooth s mobilom, tj. nechce uploadovat prejdene trasy a nedaju sa z mobilu do Garminu presunut plány tras do buducnosti. Jedina moznost je spojit Garmin s pocitacom kablom. Iba tak to ide.

Uz ma to nahnevalo, tak som resetol Garmin 830 (factory setting) a odinstaloval Garmin Connect z Androind mobilu, ale ani to nepomohlo. Garmin sa tvari, ze nevie connect to smartphone…

Nejaky tip?

Dakujem

• ememem1  

len taka somarina ako tip- od istej verzie androidu je potrebne mat zapnute bt aj gps.

• Peter777  

Hej, preventivne si na tom mobile zapinam vsetko, aj BT, aj GPS, aj mobilne data, aj hot-spot vytvaram…

Android verziu na mobile mam v6. neda sa zial zvysit verzia.

Momentalne to riesim tak, ze cez manzelkin mobil to ide…

• štája  

Zkus připojit k jinému mobilu, aby si vyřešil jestli to není problém s telefonem. Jinak synchronizovat přes wifi nemůžeš?

• Fran7  

Nevím zda jsi zkoušel prvně primitivní věc, vyřeší 80% problémů, tedy vypnout oba přístroje a po chvilce zase zapnout. Na EDGE 530 i na Fenix 6X a telefonu Huawei android to funguje a musím to dělat skoro každý měsíc a myslím, že za to může právě ten android.

• Peter777  

Hejj, oba vypnut a oba potom zapnut mi nepomohlo.

• POC74  

Máme 530 a 830 a mobil Huawei p40 pro a 30 pro a vše funguje v pořádku. Jen nastavení apky mám v manuálu a ne aby to řídil mobil, správa baterie…

• Mark-H14  

Jsou tedy k něčemu ty TOPO Czech mapy? Používáte to někdo? Máme doma dva vouchery.

• milan.v  

No, už se to tu řešilo hodněkrát, když to není na této stránce, tak je to v předchozím vlákně…

No a vlákna k alternativním TOPO mapám tu jsou také…

Jedno z nich třeba zde… https://www.bike-forum.cz/…-cyklostezky

• Phantasma  

To se musíš zeptat sám sebe, jestli je ti to k něčemu. Nabídnou ti podrobné mapy jako třeba Mapy.cz, takže kdo se potřebuje zorientovat v terénu, je rozhodně lepší TOPO než furt vytahovat mobil …

• milan.v  

Máme tu další betu – Edge 830 Public Beta 6.25

https://www8.garmin.com/…_details.jsp?…

Changes made from version 6.22 to 6.25:

• CIQ 3.2

Added encryption for CIQ widgets and data fields.

Added CIQ workout information support.

Added CIQ data field alerts.

• Improved radar all-clear tone user experience.
      • Added tone to end of FTP test to notify user of completion.
      • Fixed FTP test preview page showing incorrect data.
      • Fixed crash on map data screen layout configuration.
      • Fixed various other crashes.
      • milan.v  
        • zip soubor obsahuje update GPS FW na 4.80! (dává se do adresáře RemoteSW v Garminu)

Installation Instructions

• Connect your Edge 830 device to your computer using the micro-USB cable.
        • Download and unzip Edge830_625Beta.zip folder.
        • Copy the GUPDATE.GCD file from the Edge830_*** distribution folder to the \Garmin folder of your device's internal storage drive.
        • If there is a GPS_*** folder, place the 006B310706.GCD file into the \Garmin\RemoteSW folder of the device. Please note, not all Beta releases will include an update.
        • Disconnect your device from the computer, approve the update on the Edge, and wait for the update to finish.
        • If you would like to revert to the last public release software, follow the above steps but place the GUPDATE620.GCD file in the \Garmin folder. Rename the file to GUPDATE.GCD before disconnecting your device.

NOTE: If you revert to an older version of software, all of your settings will be reset to defaults.

• Pikaču  

Nefungují mě strava segmenty poslední dobou :`(

• zdsamct  

Toto mi dnes ukazala 830 .. km, čas i převýšení sedí

Cesta byla Brno vinohrady, Adamov, Rudice, Jedovnice, křtiny, Adamov Brno vinohrady

Má někdo tušení co se kde pokazilo, že to ukazuje to co to ukazuje? A co s tím delat

Dik

• BB  

vidím tam 4 výpadky GPS. Proč k tomu došlo není jasné.

• zdsamct  

Jj, koukám a koukám .. začátek i konec je jedno misto, jen o x km jinde .. jel jsem stejnou cestou začátek i konec (plus minus) a je to posunuty stejne

• TheJD  

To vypada, ze spravnou polohu to ziskalo az kousek za Rudicema.

• zdsamct  

Tak nějak .. ale všechny ty klicky jsou jak mají být jen posunuty o kus vedle .. v týdnu byl nějaký upgrade GPS .. ale i po něm na třech jízdách Dr bylo vše ok .. tak doufám že tato krpa byla první a posledni

• tom_hampejz  

Ahoj. Rozhoduji se mezi 530/830 a jde mi o jedno konkretni pouziti. Sednu na kolo, necham telefon dom, pojedu kam se chci a pak si reknu, tak a ted kudy dom. V tu chvili chci na edgi se podivat kde sem, dat domu a pripadne zvolit 1–2 body pres co jet. Bike, takze cestou necestou. Dokazu to i na 530? A dokazi to vubec na 830? Dik za tip

• ememem1  

830.

530 nema routovanie.

• BB  

na 830 to určitě dokážeš i když nevím, jak bys tam najednou zadal ty dva body. Jeden určitě zadáš a po dojetí bys zadal druhý. Na 530 nevím zda to lze zadat. Existovala apka v mobilu, kde se vytvořil bod a ten se odeslal do Garmina, takhle by to možná šlo.

• TheJD  

Jde to na obou. Na 830 to pujde snaz, protoze se vyrazne lip ovlada mapa. Ted nevim, jestli se tam da ulozit bod, na ktery bys zapnul navigaci (domov), aniz bys musel hledat v mape.

830 umi routovat primo na adresu a nemusis hledat bod v mape, narozdil od 530.

• tom_hampejz  

Dekuju za reakce. Takze na 830 to jde a pak druhy dotaz. Je to pouzitelny nebo je to porod?

• TheJD  

Hele, je tam vlastne i funkce „zpet na start“, ktera te odkudkoliv dovede tam, kde jsi spustil aktivitu (podle navigace, ne kudy jsi jel), coz porod nebude. Na 830 asi nebude porod ani zadavani bodu v mape, ale na 530 to je dost otravne a na caste pouzivani se to nehodi.

• milan.v  

Ono se tě to vlastně zeptá, jestli chceš zpět stejnou cestou nebo navigovat co nejrychlejší cestou.

• Phantasma  

Každopádně nejlepší rada je nejezdit bez mobilu. Zadávat trasu bych nechtěl ani na 530 ani 830 …

• tom_hampejz  

Děkuji za tipy. Dle všeho co píšete, tak 830 je jasná volba

• Spyderco  

Ještě můžeš zvážit Edge Explore Pro. Navigační funkce prakticky totožné s 830 a za mnohem lepší cenu. Má ale osekané cyklo funkce. Jen základ, rychlost, čas, vzdálenost (aktuální, max a pruměry) Chybí pokročilé tréninkové funce. Jelikož tohle všechno mám ale v hodinkách, tak s navigací jako takovou spokojenost.

• Gustaf 81  

Kolik live segmentů se vejde nahrát do Garmina 530? Opravdu jen 20? Jsem si myslel,že jich tam nasekam víc. Takle to docela straci smysl… před každou plánovanou jízdou si uploadovat jiné…

• Jano86  

No mna by zaujímalo ci je rozdiel veľký medzi topo cz s glonasom a Galileom.. Dik

• milmat  

Pleteš asi dohromady mapy (Topo CZ) a technologie na zjištění polohy. Pro určení polohy používám GPS+Glonas, Galileo nedávno neměl moc družic a tím pádem přesnost nic moc. Ale mohlo se to mezitím změnit.

• Jano86  

Máš pravdu som sa zmilil..jak zistím akú mam mapu v 830?

• BB  

Menu – profil aktivity – Navigace – Mapa -Mapové informace

V každém profilu můžeš mít aktivní jinou mapu, Někde Topo, někde Garmin, někde OSM

• milmat  

Jak to funguje, když v jednom profilu povolíš více map? Kterou použije? Co si pamatuji na 1030, tak šlo vybrat více map.

• BB  

Když je zapnuto více map, pak mapy mají svoji prioritu, podrobnější má přednost. Kdo a jak prioritu stanovuje nevím a taky nevím, co se stane, když má více map stejnou prioritu. Kromě toho ještě existují průhledné mapové vrstvy a ty se zobrazí vždy, pokud jsou aktivní. To je například vrstva turistických tras KČT, kterou používám.

• Jano86  

Tak teraz som mimo co tam mam