• Pikaču

Pro pořádek si dovolím založit téma Garmin Edge 530/830. Už to tu probíráme v 1030 vláknu a 530 z 2018.

Jedná se o totožné přístroje s rozdílem:

• tlačítka edge 503/dotykový dislpej 830
    • POI zadávánía vyhledání na edge 830
    • zadávání adres na edge 830.

Jinak velikost stejná, HW stejný ( až na tlačítka a dotykový displej).

Na Alze od 5/2019, na bike24 ukazuje dostupnost k dnešku 4–5 tydnů.

Já se už nemůžu dočkat a šel bych do 830-ky jen nevim jak bude fungovat ten displej v rukavicích nebo s mokrým prstem za jízdy ( přepínání z mapy na datové pole a zpět).

Diskuze, rady, zkušenosti…:

• MurphyGarmin  

Mám objednaný Edge 830 u Garminu.cz jsem zvědavý kdy dojde,podle informací,zatím nejsou na skladě.

• Pikaču  

Tak dej vědět. Ja počkám asi na Alzu a budu sledovat bike24 dodací termíny.

• Phantasma  

To prostě nechápu. V minulosti jsem jim psal ohledně dostupnosti nového modelu hodinek a nebyly schopni mi napsat, kdy v tom měsíci je naskladní. Komu jinému by měl člověk napsat, než výrobci .....?

• Pikaču  

To neřeš. Na garmin.de maji napsano 2Q dostupnost.

Alza mi napsala 4.5. :)))

Ale podle me to bude tak jak pise bike24

• BB  

No zkušeností zatím asi moc nebude s 830, ale já mám zkušenost s dotykovým displejem 820 a 1030. Na 820 reklamace „blue halo“ po roce, řešeno výměnou za nový a ten jsem prodal a koupil 1030. Po roce reklamace „blue halo“, řešeno výměnou za refurbisched a už je tu zase blue halo. Tak počkám do září, těsně před tím, než uplyne 2 roky záruka a znovu reklamace. Takže zkušenost je taková, že Garmin prostě dotykovou vrstvu neumí udělat tak, aby od krajů neprobíhala nějaká reakce, která znamená modrání obrazovky. A protože v oznámení nových přístrojů jsem se nic nedočetl o tom, že mají vyřešen problém s dotykovou vrstvou, tak všem novým uživatelům 830 přeji displej bez modrých okrajů, ale tak trochu pochybuji.

• MurphyGarmin  

No,já měl 820, 2roky a žádný modrý okraje jsem nezaznamenal,tak ne­vím…

• Pikaču  

A pri jízdě zkušenost přepínání/ posouvání (na 820 a 1030 ) z mapy na datove pole?

Zatím me to stále svádí objednat 830. Modrání holt vyreklamuji. Spíš by me sralo kdyby nefungovalo prepinani/posouvání za jizdy mapa-datove pole.

Jinak dle recenzi je displej lepši nez 820 a 1030:

„Of course, the screen itself is a full touchscreen. Garmin says they’ve learned from some of the troubles with the Edge 820 screen and that this should be improved, and indeed, I’ve had zero touch-screen specific issues on the Edge 830 (even in rain).  Though, one has to keep in mind that the Edge 820 touchscreen issues were mostly manufacturing related, something Garmin solved over time (and even in earlier batches, it was unit to unit as to whether your unit was impacted).“

• Phantasma  

Já reklamoval 820 Explore minulý měsíc a chtěl sem koupit 520+ , ale po představení novinek sem si dělal zálusk na 530, žádal sem dobropis a když sem si vyhledal sériové číslo na webu, tak vidím, že reklamaci mi vyřešili výměnou :-(

To je zklamání pro mě, že Garmin ty krámy chce posílat dál do oběhu. Teď mě mrzí, že sem to neposlal na reklamaci mnohem dřív, ale tehdy sem ani nevěděl, že je to vada, protože samotná dotyková plocha oproti mobilu mi připadala zoufalá, tak sem to z neznalosti neřešil. Ještě mám 14 měsíců záruku, snad se to zase posere, protože krám, který má očividně výrobní vadu nehodlám používat. Nejsem zvědavý, abych to na svoje náklady musel po záruce nějak řešit.

Tento způsob vyřízení reklamace mě zklamal.

• DaD  

Jj, u 820 blue halo efekt. Dostal jsem nový kus a věděl, že po roce opět odejde display. Baterie po roce a půl dala tak třetinu toho, co nová. V rukavicích a dešti naprosto neovladatelné. Jejich obchodní praktiky už jsem nedával a koupil proto Wahoo Bolt a jsem určitě spokojenější než s Garminem.

• Pikaču  

Kdo ma odvahu objednat (ne)spolehlivý Garmin v německém Eshopu, 10% sleva! Dokonce zmiňuji dodání 10.5.2019

https://www.delta-bike.de/…830/p-22137/

• Charles2k  

Je už i nový Forerunner 945. Nově přehrává hudbu, má delší výdrž GPS, umí NFC platby, tísňové volání ve spojení s mobilem a má detekci pádu

https://www.dcrainmaker.com/…-review.html

Na dcrainmaker jsou i recenze 530 a 830. Obecně doporučují 530, že 100USD navíc za 830, kde je navíc vlastně jen dotykový displej se jim zdá dost.

• Phantasma  

Ty nové hodinky – i ty levnější novinky mají spoustu nových funkcí – např po vzoru toho levnýho náramku Body Battery atd. S tím mě Garmin pěkně nasral. Jako, ne že bych o to nějak urgentně stál, ale jde mi o princip. Je to ryze softwarová záležitost, ale do mnohem dražších hodinek, které jsou jen rok staré tohle formou aktualizace nepřidají.

Líbí se mi taky, že na jednom Widgetu má člověk přístup k tepu, stresu a zmíněné „tělesné baterce“, připadá mi to hezky přehledné a logické.

• atty  

No vítej v kapitalizmu :) Tohle je vcelku princip toho, že lidé chtějí nové a novější modely „čehokoliv“, protože to má nové funkce. A protože všichni víme, že hardware je třeba léta fakticky stejnej a počítač je pomalu i v žehličce nebo rychlovarné konvici, tak je to o software. A výrobci prostě nebudou dávat novej software do starších modelů (i když by to konkrétně u hodinek od Garmina asi šlo), protože kdo by si pak ty nové modely kupoval? Takže buď se s tím smíříš, nebo musíš kupovat nové modely – jiné řešení asi není :)

• Kaire  

Stačilo napsat „vítej u Garminu“ :D

• atty  

Asi jo :)

Ale abych byl objektivní, tak takhle „hraje“ spousta značek – ne jen Garmin – prostě novej software do starších modelů dávat nebudou (já chápu i ty objektivní problémy třeba s pomalejšími „vnitřnostmi“ starších modelů – sice by to fungovalo, ale už třeba dost na úkor svižnosti systému a ovládání). Nicméně prostě u většiny značek je to o tom – chceš nové funkce a nějakou podporu – kup si novej stroj.

U Garminu je to ještě více o tom, že v cyklopočítačích má relativně malou konkurenci, u hodinek v podstatě úplně minimální – tak si můžou dělat, co je napadne :)

• MaPa  

Ale proč je ten princip špatně?

Před deseti lety sis taky koupil cyklokomp nebo sporttester a co tam bylo tam bylo napořád a žádný upgrade se nekonal… Pokud si chtěl nějakou funkci která se jako nová mezitím objevila, taky sis musel koupit nový přístoj…

Software, jeho odladění na zařízení, zakomponování do systému, neřknuli ekosystému značky taky něco stojí. Ano, občas to firma „dá“ zdarma jako bonus stávajícím zákazníkům, ale pravidlo to snad být nemusí ne?

Trochu stranou je, že díky tomu, že si zákazníci zvykli na možnost akutalizace „kdykoli“, vydává garmin vše v podstatě v betě a pak to za provozu odlaďuje dle hlášení zákazníků, to mi třeba taky úplně fér nepřijde.

• ememem1  

to neni len garmin, to robi naprosto kazda firma kde sa da updanut SW a vola sa to Agile Development.

Nicmenej treba uznat, ze doba je proste taka a kto to tak nerobi tak si proste nesktne lebo iny to vyhodia skor, sice v beta kvalite ale kto prv pride ten prv......

• Phantasma  

Největší problém vidím v tom, že levnější model hodinek nabízí více nových funkcí oproti tomu dražšímu. Takže je asi nelogické, abych si kupoval nový přístroj …

• MaPa  

Mě to přijde normální ale možná ti jen nerozumím o co ti jde.

Teď to je nelogické, samozřejmě. A až vyjde nová náhrada (aktualizace vyššího modelu), bude to mít taky (pokud to v portfoliu garminu bude dávat smysl), bude to pro tebe možná impuls si koupit nový (stejný) model. Možná ne, možná počkáš na víc funkcí, možná si koupíš nižší řadu, která bude umět jen co si budeš představovat… A za rok už může být zase vše jinak.

Stejně jako Shimano řady aktualizují vždy jednu/dvě za rok. Takže nějaké vychytávky mohou být u nižších řad dříve než u vyšších.

Ale čekat, že se každá vychytávka v novém zařízení nižší řady objeví rovnou jako update ve vyšších modelech je… nelogické a k nasr*ní mi to moc nepřijde. Mělo by stačit že to tak jako bonus občas je.

• kOmE  

Zrovna u 520 plus přidali funkci procházení mapy. U 1030 mají být časem některé věci z 830. Takže zase tak zlí nejsou.

• Fresch  

Nemá někdo nové informace kdy budou 530/830 skladem?

Co jsem koukal na zahraniční shopy, tak většinou uvádějí 8. – 10.5., je to možné?

• Pikaču  

U alzy mam 8.5. uvedeno ale je to spíš nepotvrzeny termin.

• Phantasma  

Já sem tam teď volal a prý jich je pár na cestě, něco předváděcí modely atd, ale něco konkrétnějšího sem z nikoho dostat nedokázal. Snad se to stihne do poloviny května :-)

• Phantasma  

Ale v mailu s objednávkou mám 7.5. , tak uvidíme :-)

• madik  

Taky mám objednáno, tak uvidím.

• Roura74  

Stejně chce počkat aspoň dva updaty FW, než vychytají dětský nemoci.

• Phantasma  

Ale to přece není možné. Garmin je firma s mnohaletými zkušenostmi v oboru, něco takového je zcela vyloučeno. Vyjde jen pár desetinkových updatů, aby se neřeklo :-)

• bagr84  

Asi tak. Edge 500 jsem kupoval v době, kdy byl E520 už na světe, protože prostě fungoval.

• ememem1  

ako co, tiez mal plno bugov a upromne, uz v case vydania 520 bol beznadejne zastaraly, hlavne ten naprosto katastrofalny cip SIRF, najlacnejsi mobil mal uz v tom case o triedu lepsi.

• bagr84  

Který bugy měla pětistovka v době vydání 520?

• ememem1  

ja neviem ci to ma zmysel, pozri si thread o 500 https://www.bike-forum.cz/…dge-500.html, ak ti vyhovuje kludne ju pouzivaj dalej.

• bagr84  

Tak tady si trosku neuspel.

• ememem1  

nemam chut sa hadat, ja som ho mal a bol to standartny garmin poloprodukt s chybami, nedotiahnutymi vecami ktory sa tesne po uplynuti zaruky nenavratne pokazil – odisiel usb port

• McBlacky  

500 z hlediska garmin produktů byla výrazně nadprůměrný produkt co do spolehlivosti.

Chip sice pomalej, ale na co bys potřeboval rychlej, v rychlovarný konvici taky netřeba xjádro? Monochro display a bez map, výkon nežere. Kdybys pičoval na pomalost třeba 705ky nebo 520+ (z poslední doby tak to beru), ale 500 chodila a měřila i s připojením tří čidel (HR, oboustranný Watt, Spd+cd) bez výpadků real time.

• ememem1  

ako na cestak ciste ako tracker sa to dalo, cokolvek kde bolo v akcii gps „on the fly“ uz az taka slava nebola. a kvlaita prevedenia bol tiez gramin typisch.

• MaPa  

500ka měla tragický gps čip, ne procesor, to je asi to nač ememem1 naráží. Např. navigace po course v lese v podstatě nešla použít, furt to pípalo že na ní nejsi/jsi a to byl offset od garminu na 80m. Na silnici o něco lepší, ale vzhledem k forerunnerům nebo i starší 705 to byl rozhodně krok stranou

• McBlacky  

705 byla tak pomalá že složitější course bylo no-go uplně.

500 ale nebyla nikdy dělaná k navigaci, když nemá mapu, je to jen nouzovka. to byl na svou dobu výborný cyklo měřič pro trenink, nic víc.

• MaPa  

500, stejně jako celá řada 5×x je dělaná na „navigaci“ po předem připravené navigační linii (course). Stejně to měly Forerunnery, Foretrexy a řada dalších. Stejná fičura se dostala i do vyšších „navigačních=ma­pových“ přístrojů. Ale snad jediný přístroj který to měl ve specifikacích a měl s tím problémy kvůli horšímu GPS čipu byla právě 500. Já neberu že to jinak nebyl fajn přístroj, ale pravda prostě je, že tohle Garmin nezvládnul a že to byl jinak úspěšný přístroj garmin neomlouvá.

Nejsem sám kdo takhle „navigoval“ od roku 2005 a vyšší stupeň navigace nepotřebuje, i když tapeta mapy je velký přínos (od E520). Řada lidí dodnes při navigaci po takovéto linii v mapových přístrojích mapu dokonce vypíná, protože je to přehlednější a většinou to stačí. Nicméně my jsme se právě 500ce vyhýbali kvůli výše uvedenému problému.

• milan.v  

520 Plus je ale co do rychlosti úplně v pohodě a bez problémů… ;o)

• MaPa  

By mě docela zajímalo jak stíhá při tom posunu mapy co teď v aktualizaci dostala ;-)

• milan.v  

No, nedokážu posoudit v porovnání s vícero přístroji, měl jsem jen 820ku, ale ten posun mi přijde celkem rychlý, tedy nijak ta rychlost člověka nelimituje.

• McBlacky  

já bych to dal k diskuzi :)

Proti wahoo je to slabota a prakticky není důvod do 520+ dneska jít.

• Fresch  

tak termíny na UK obchodech se již posouvají na konec května / začátek června. ;-(

• Phantasma  

Alza uz mi napsala mail, ze dostupnost u me objednavky az 24.5.

• Roura74  

Bike-discount má dostupnost 12.5.

• Phantasma  

Heh, i kdyz Garminu verim, ze tento pristroj vychytal a nebudou zadne HW problemy, tak radeji budu preferovat reklamaci v CZ pro lepsi pocit bezpeci. Tech 14 dnu uz me snad nezabije, ale trackovat na hodinkach je vazne opruz. A nebo zkusim jeste overit dostupnost na CZ Garmin :)

• Delkim  

No a to je právě velkáááá chyba upřednosnit reklamaci v CZ místo v DE…

• milan.v  

Po mé zkušenosti s českým Garminem to mohu jen potvrdit…

• ememem1  

na zaklade skusenosti ( tri reklamacie a dva nove pristrije v ramci zaruky) by som to tiez radsej kupil v nemecku. (aj ked teda s ceskym garminom skusenost nemam)

• Roura74  

Souhlas. Do německa jde pošta jen o den dýl. Po roce jsem reklamoval 520 v CZ, protože se snížila kapacita baterky asi o půlku. Reklamace neuznána. Pak jsem si rozbil display a v rámci placené opravy mi poslali novej. Takže baterka byla zase OK a je do teď. Tím se potvrdilo, že baterka byla špatná. Podle zahraničních fór to nebylo nic neobvyklého, jen Garmin CZ to neuznával.

Takže 530 vezmu nejspíš v DE.

• Pikaču  

Tak alzu mam u baráku hned. Otevřeno i v neděli.

Reklamace uznávají.

Jinak nahoře jsem napsal odkaz na predobjednavku v nemecku s 10% slevou.

• Phantasma  

Kolik jsi tehdy platil za opravu/výměnu zařízení …?

• Pikaču  

Tak alza to posunula na 24.5. A bike24 ma 3–5 dnů.

No asi počkám na alzu.

• BB  

Tak budoucí majitelé 830 se mají na co těšit. Včera se na Garmin fóru k 1030 objevil příspěvek uživatele, který po reklamaci 1030 kvůli modrání okraje dostal opravený přístroj s novým typem (nemodrajícím) dotykové obrazovky a hned si stěžuje na nefunkčnost dotykové vrstvy. Takže jedna chyba opravena, druhá na obzoru.

https://forums.garmin.com/…-of-the-time

• ibix  

Je asi rozdiel hlavne v tom ako a naco ten Garmin pouzivate. Ja napr. potrebujem mapy, ale nie som na planovanie tras pri pocitaci, proste pridem do lesa a chcem sa dostat niekde takze tuknem na display a idem. To asi z 530 neurobim a nosit do lesa notebook sa mi teda fakt nechce. Takze volba 830 je jasna. Kto ale potrebuje len analyzu tak kludne aj 130, ktory je super viditelny, alebo ak chce farbu tak 530. Mal som 520+ a pouzival som ho na analyzy a online segmenty a zdalo sa mi ze ho nevyuzivam tak ako by som chcel.

• Phantasma  

Teď trošku nerozumím, proč by měla být 830 jasná volba. Rozdíl mezi 530 a 830 je jen v dotykovém displeji …

Nebo je mapa ovládaná tlačítky tak nepohodlná? Já nevím, já měl doteď 820, ale půjdu do tlačítkové 530 …

• ememem1  

a co ta k tej investicii vedie? cakat ze to bude mat vychytane muchy co ma 820 je u garminu dost maivny predpoklad…sorry ako,skusenost…

• Phantasma  

K té investici mě vede jedna jediná věc – nebyl sem spokojený s kvalitou displeje u 820, a proto chci tlačítkový Edge. A nejsem blázen, abych kupoval 520, když za stejné peníze dostanu nejnovější přístroj, který má lepší HW a navíc mnohem více funkcí, které si chci vyzkoušet.

Takže nevím, jaké chyby má krom displeje ještě 820, ale já zpozoroval jenom ten displej a ten se podle všeho kurví jen v případě, že je dotykový.

Hele, já sem ke Garminu v některých věcech taky trochu kritický, ale používám ho od nepaměti, jsem na něj zvyklý, mám od něj i další hardware a chci mít všechny aktivity sloučeny na jedno místo a to bez zbytečného exportu a následného importu souborů atd.

Nejen proto je pro mě Garmin nejlepší volba …

Wahoo je teda ultra hnusnej …

• ememem1  

sak ja jo mam tiez,uz treti presne preco ty :-).len uz neverim u garminu nicomu, je to draha jednoucelova hracka kde spolahlivo nefunguje ani tych par funkcii co to ma. konkretne napr. live segments vypadava totalne a odpoved garminu je ze vieme o tom, lutujeme a pracujeme na tom. teplomer je od veci na kazdom iny, gradient ukazuje uplne haluze, display skoda reci, neustale sa to konektuje diskonektuje, battery save mod tuhne atd. atd. jedine co funguje je radar a aj to len preto ze to kupili ako startup.

• Phantasma  

Ty live segmenty je co konkrétně? Když vjedu do segmentu, tak mi to má Edge ohlásit? … To se mi nikdy nestalo – ani na hodinkách.

Jinak ještě k té „investici“ – vrátili mi peníze z reklamace, tak si s klidným svědomím kupuju tu 530 … jinak bych do ní nešel, až tak moc pro mě důležitá nebyla :-)

• McBlacky  

segmenty si musis predem na strave dat do favourites

• bagr84  

…a zaplatit :)

• Bogar  

V connectu jsou taky segmenty/můžeš vytvářet. Vybrané si nahraješ do garminu, zprovozníš obrazovku a jakmile se blížíš, oznamí ti segment a můžeš jet. Edge pak přepne obrazovku a ukazuje to, co si tam nastavíš, např. čas do cíle segmentu, počet km do cíle segmentu, waty, rychlost atd. Také srovnává s virtuálním nejlepší časem v segmentu, nebo tvým nejlepším časem v segmentu. Chvíli jsem s tím experimentoval, ale potom jsme z garminu všechny segmenty smazal. Zdálo se mi, že to celkově garmin zpomalovalo, mapy se načítaly neuvěřitelně dlouho, na přepnutí obrazovek jsem čekal atd.

• Phantasma  

Budu si k tomu muset sednout a trochu si s tím pohrát :-)

• ememem1  

na segmenty z connectu kazdy prdi lebo strava a za druhe realne nefunguju, preto urobili plugin do stravy.

• Bogar  

Jo, ale to bys nesměl na stravě banditit, ale platit si ji…

• ememem1  

iste, zrovna tychto 50e rocne ki az tak nevadi

edit: 60, tusimze zdrazelo

• McBlacky  

možná jo, já to zaplacený mám už dlouho.

• ibix  

To hlavne

• orm  

Alespon na 520 je ovladani mapy (zvetseni/zmenseni, posun) hodne nepohodlne a to tak, ze je to prakticky nepouzitelne :-). Tipuji, ze na 530 to bude stejne. Pokud chces pracovat s mapou aktivne, tak jedine 830.

• ememem1  

pracovat aktivne s mapou na tychto pidizariadeniach s mizernym rozlisenim je od veci. to jena navigaciu a nie orientaciu,na to ako tak horko tazko 1000-kova rada ale tieto nizsie nie.

• ibix  

Ja sa rozhodujem az v terene kam pojdem a na 530 sa neda planovat, jedine cez PC resp apku, neda sa rychlo menit trasa. Na 830 si kludne aj v terene natukam waypointy a idem. Tak len preto. A ano tlacitkami sa neda ovladat na mape skoro nic.

• MaPa  

To ale není úplně pravda. E530 plánovat umí: The Edge 530 contains a complete mapset for the region you bought it in (I.e. North America), which allows you to get full turn by turn navigations (with street names) to any point you drop on the map, or any route you load into it (no matter the source/platform it’s from). The main difference though between the Edge 530 and Edge 830/1030 from a navigation standpoint is that the Edge 530 doesn’t support POI’s (points of interest; like monuments or hotels) nor the ability to on the device itself type in a street address. And obviously, the Edge 830/1030 is a touchscreen whereas the Edge 530 isn’t. But other than that – it’s all the same.

Jen neumí plánovat na konkrétní POI, což je ale podstatný rozdíl oproti tvému tvrzení „tuknem na display a idem“.

• Pikaču  

Ja nevim jestli tomu rozumíš? Kde si precetl nebo pochopil ze Edge 530 umi plánovat??? Muzes se jenom přes tlačítka pohybovat po mapě a tim pádem si naplánovat takto trasu. Ale je to vopruz, pomale a skoro k ničemu. To neni plánování v zarizeni! Plánování v zarizeni jako Edge 830 je zmiňované POI nebo zadas adresu a jedes. Primo v zařízení! To je plánování.

Jinak pres PC nebo appku v mobilu.

Ja pouzivam Komoot. Otevru v mobilu. Udělám trasu odeslu do zařízení. A tam najdu trasu a jedu. ( 1–5 minut práce).

• ememem1  

ja by som povedal ze zrovna MaPa tomu rozumi…u teba som si – nic v zlom – az taky isty neni, minimalne ze rozumies co ti napisal lebo presne to rozporujes.

ale inak suhlasim ze opruz to je.

• MaPa  

https://www8.garmin.com/…630D704.html

To co popisuješ umí už 520ka.

• Pikaču  

Umi to každé tlačítkové. Ale nenapsal jsi mi jak plánuješ v tlacitkovem edge bez predem naplanovane trasy externe ( pc nebi appka) jinak než kurzorem tlacitkama? Jinak to nejde.

• MaPa  

Ale já reagoval na ibixe. To on požadoval navigaci na „místo na mapě“, napsal jsem mu jen, že to kromě 830ky umí i 530ka (a následně toto tvrzení podložil kapitolou z manuálu).

Mě je úplně, ale úplně jedno co vyhovuje tobě a co tobě přijde nepraktické. A zmínil, že vytvořit si trasu na mobilu (nebo v PC) a poslat si jí (s různými stupni informací) do přístroje uměla už dnes poměrně stará E520. Opět bych to nepaušalizoval, napsat takhle zpatra že to umí každý tlačítkový přístroj je poměrně dost odvážné, ale třeba myslíš jen Edge atd…

Těch cest jak to udělat je X. Od toho gpx načíst do connectu otevřeném v browseru až po appky třetích stran které k sobě mají IQ appku nebo widget. O tom ale příspěvek není. A jak to dělám já? K dobrým pěti cestám které jsem ve vláknu o E520 popsal přibyla v posledních měsících ještě jedna nejpohodlnější s výsledky které já považuji za nejlepší. Ale jsem jen členem beta teamu a až bude čas, on vám to autor jistě sem na b-f napíše… Do té doby jsem preferoval vyklikání v Oruxmaps (s off-line Brouterem) a poslání do Edge přes Gexporter+Gim­porter.

• ibix  

Nie, nie. Proste pridem do stredu lesa a rozhodujem sa kam pojdem, bez toho aby som mal nejaku trasu vopred naplanovanu. Chcem tuknut do mapy a dat navigovat na to miesto popripade vytvorit par waypointov po ceste. Ako to urobim na 520 resp. 530?

• MaPa  

Na 520 jen s využitím mobilu (kde si připravíš celou tu linii a následně jí jako coursu do edge pošleš).

Na 530 (dle manuálu, v ruce ji ještě nikdo z nás neměl) pomocí scrollování/zo­omování mapy a zadání výpočtu trasy do tohoto bodu. Zda jsou i „waypointy alias viapointy – průjezdní body“ nevím, spíš ne.

Na 830 stejně, jen máš šanci nevybírat bod „kliknutím“ do mapy, ale i výběrem z databáze POI nebo zadáním adresy.

Ale opravdu tě v tu chvíli nezajímá kudy ta trasa povede a svěříš se routovacímu algoritmu krabičky? Protože Edge520/520+//­530/830 má tak malý display, že prohlédnout si naplánovanou trasu narozdíl i od toho mobilu není úplně komfortní…

• Phantasma  

Jestli to chápu správně, tak rozdíl mezi 830 a 530 je jen a pouze v tom, že u 830 díky dotykovému displeji může člověk v mapě posouvat a procházet a do 830 můžu zadat konkrétní adresu/místo … ?

• MaPa  

Z hlediska navigace a podle zatím zveřejněného ano. Ale nikdo zatím neviděl co za mapu tam je a zda to bude fungovat i s dohranými. Nikdo zatím neuvádí kolik a jakých map lze v 530 mít.

A ještě bych upřesnil …může člověk v mapě SNADNĚJI posouvat a procházet…

• capo  

Takže na 530 zoomovat i scrollovat jde?

• MaPa  

Ano, „fénixovským“ způsobem. Vyzkoušet si to jde už nyní na aktualizovaném firmwaru 520+

• Phantasma  

Ale tak s tím se dá žít a jako nouzovka to stačí, né?

Zvlášť za situace, že človek uploaduje trasu z Mapy.cz a může si ji detailně a pohodlněji nastudovat v mobilu nebo PC .....

• Bogar  

Co to znamená „fenixovským způsobem“?

• kOmE  

že si si pravým horním tlačítkem měníš ,zda chceš zoomovat, posouvat vertikálně, nebo posouvat horizontálně a levým prostředním a spodním tlačítkem zoomuješ nebo posouváš

• Jindra447  

„… přibyla v posledních měsících ještě jedna nejpohodlnější s výsledky které já považuji za nejlepší“ Toto by mě hodně zajímalo, můžeš k tomu říct něco víc?

• Phantasma  

To si dělají prdel twle … v Moje Alza u objednávky mám napsáno

Platba hotově/kartou, zajišťujeme zboží, předobjednané zboží očekáváme 30.06.2019

OMG, a to v týdnu přišel mail, že naskladní 24.5.

• Pikaču  

Je to v prdeli. Ja tam mám stale 23.5./24.5.

Ale jak to vidím dopadnu stejně.

Na bike24 to taky posunuli na 4–5 týdnu lieferzeit.

No snad si letos ještě zajezdime s 530/830 :))

• Phantasma  

To je jak někde v pomocné škole. CZ Garmin taky neví, kdy se to vpustí do prodeje. Všichni mlčí …

Tyhle novinky by se prostě měli pouštět do prodeje hned začátkem jara a ne v polovině léta … to je šílený.

Největší gól by byl, kdyby to Garmin pozdržel kvůli tomu, že tam objevili nějakou chybu a teď by to měli celé překopat.

PS: kdo ví, třeba to ještě ani nevyrobili :-D

• atty  

Oni to tak maj vcelku ze všema „zásadníma“ novinkama, co udělaj a ví se, že nejdříve to lifrujou primárně na jejich trh. Na F3 (v té době hodně očekávanou novinku) jsem čekal takhle úplně stejně, termíny se neustále posouvaly, v Garminu na Evropské jsme se bavili, že prej jim přijde třeba 5 kousků jednou za tejden a objednávky na ně má 100 e-shopů a prodejen v počtech tisíců kusů. Nejinak tomu bylo s Edge 1030. Pak se to vždy trochu zlomí a začnou to lifrovat po krabicích, takže od určité doby tím je trh nasycený dostatečně.

Osobně když jsem chtěl mít nějakou novinku od Garminu, tak jsem si vždy k prvním předpokládaným datům dostupnosti přičítal tak 3 měsíce – pak to vycházelo :)

• Phantasma  

No to je úplně super scénář. Ale za 3 měsíce bych se jim na to vysral. To už pomalu končí sezóna a na nějaké 2 měsíce už bych to oželel. A v zimě na trenažéru můžu trackovat i na hodinkách.

Ale teď v sezóně trackovat na hodinkách mě strašně sere. Jednak nepřehledné, nepraktické, ale největší problém je výdrž. Nevím proč, ale kolo mi bere za hodinu na GPS 20–25% z baterky. Musím tedy dobíjet každý den na 100% abych měl jistotu, že když si někam zajedu, tak vydržím.

Když mám hodnky na ruce pod bundou, žerou za hodinu 10%, na řídítkách 20%. Nevim, jestli to je třeba tim, že na těch řídítkách na to působí chladnější počasí a tím baterka víc trpí … při 13 stupních …?

PS: může mít na výdrž vliv to, že mám nastaveno „automatické procházení“ ?

• kOmE  

Co to máš za hodinky, že dají sotva 5 hodin.

• Phantasma  

FR 645 ale jak rikam:

napr dnes ráno chůze 60min a vzalo to 10%, v pohodě. Cyklistika – 3 snímače Ant+ a bere mi to přes 20% na hodinu a to mám takové podezření, že jen v případě, když mám hodinky na řídítkách .....???

• bagr84  

Nemas tam pro cyklistiku pridany nejaky ConnectIQ pole, appku? Ta venkovni teplota by neni tak nizka, aby to melo vliv.

• Phantasma  

Nemám, ale zrovna včera to bylo v pořádku – 3 hodiny kolo a vzalo to nějakých 33%, což je normální spotřeba na GPS. Každý den jiná spotřeba, je to nějaký divný :-))

• Pajasob  

Mám computer Polar V650 a stalo se mi třeba to, že baterka klesla během hodiny o dvacet procent z 57% na 37%, což odpovídá výdrži 5 hodin při plném nabití. Správně to má dle specifikací vydržet deset hodin. Ale ke konci projížďky to kleslo během hodiny z 22% na 19%. Baterka je asi rozkalibrovaná a je občas důležité ji vybít co nejvíc a ne jen točit nabití/vybití v intervalu dvaceti procent (což dělám – vyjížďka do dvou hodin skutečně sežere 10 až dvacet procent většinou). Pak asi elektronika přesně neví, jak na tom baterka ve skutečnosti je a procenta zdánlivě rychle padají, ale baterka může být úplně v pohodě.

EDIT: Taky to může být tím, že v chladnějším počasí má baterka větší vnitřní odpor (asi, nejsem úplně elektrotechnik, ale modelář) a napětí klesá rychleji. Procenta musí být z něčeho odvozená, podle mě to je právě napětí baterky. I baterka s nižším napětím (měkčí), může v sobě skrývat ještě dost energie, ale většinu až mezi 20 a 0 %.

• ibix  

Tak to uz vazne rozmyslam, ze na konci sezony mi to bude na prd, akurat bude plynut zaruka v krabici a nic viac. No uvidime. Ale 540/840 bude 2021 :-). A mozno 530plus alebo 830plus 2020. :-)

• Delkim  

Tak mi přijde, že tohle je jak na serveru KICKSTARTER :) Garmin si dělá z lidí p.del.....

• Fresch  

Tak v UK už první kusy wiggle posílá. Nicméně já i tam furt vidím dostupnost až v průběhu května. Todle se jim moc nepovedlo teda ;-(

• Pikaču  

V průběhu května je super. Tady už je červen/konec června :-(

Bike24 za 5–6 týdnů.

• Phantasma  

Takže předpokládám, že u Alzy už máš termín taky konec června … ?

S tímhle sem teda vůbec nepočítal, z trackování na hodinkách začínám už šílet. A to mě čeká ještě minimálně 7 týdnů :-D

• Pikaču  

Ještě ne. Mam Bundle 830 objednaný. Ten by mohl dřív ( to tolik lidí asi neobjednava). Ale jak je to u tebe tak se začínám připravovat ze to nebude 23.5.

Ale ja jsem spíš jako male dítě nedočkavé.

• Phantasma  

Po dlouhém přemýšlení sem se rozhodl pro 530. Na 820 sem měl dotykový displej a vlastně sem ho nepoužíval. Po prvotním nastavení zařízení už sem používal jen START a STOP, do mapy sem nechodil. Ale jestli by měl být 830 o měsíc dříve, tak já snad ty dva tácky připlatím :-D

• Phantasma  

Garmin.com má 3–5 týdnů, snad to tak bude a ten konec června, který je u nás, se ještě změní. A nebo to Garmin bude rozesílat po kouskách a my nejsme tak důležitý trh pro ně …???

• Phantasma  

První pohled na prostředí a kvalitu displeje. Vypadá solidně a nahoře je vidět Proximity sensor, takže tam bude automatický jas, což je cool.

https://www.youtube.com/watch?…

• Phantasma  

Tak konec vsem nadejim – uz i velke obchody jako napr bike-discount maji dostupnost konec cervna, takze driv to nedostaneme …

• TheJD  

Jenze ta dostupnost, kterou vidis na webu, nejspis reflektuje uz zadane objednavky. Jinymi slovy je to dostupnost pro nove objednavky.

• Phantasma  

Hmm, mam davno objednano tady v CZ a doruceni mam mit o tyden pozdeji, nez nyni referuje bike discount u „novych objednavek“

• TheJD  

Ja mam na Alze stale 23.5.

• Pikaču  

Ja taky ale mam pocit ze to 23.5. Změní na konec června :(

• Phantasma  

Myslím, že to by ti už dávno změnili – tak jako mně. Z toho se dá usuzovat, že to bude Garmin pouštět ven jen po pár kusech.

Budeme takoví beta testeři :-D

• Roura74  

Garmin mi psal na instagramu ke komentari, ze prvni kusy na prodej maji na ceste. Nicmene je otazka, kolik uz maji objednavek.

• atty  

To u Garminu obvykle znamená, že mají opravdu potvrzenou dodávku jednotek kusů, ale vzhledem k tomu, kolik to má asi „přednostně“ objednáno „VIP“ jezdců i z teamů, různých testerů, kteří jim na to budou dělat reklamu a obchodů, které mají vyšší prioritu při dodávkách, tak bych dostupnost pro „normální lidi“ a běžné objednávky viděl někdy za ty 2–3 měsíce. Takže optimisticky tak konec června nejdříve. V tomhle fungujou roky „konzistentně“, bohužel… :)

• Phantasma  

To mi psali vždycky a u všeho. Ale nic bližšího sem z nich nedostal.

• madik  

Taky mám zatím na Alze 23.5 u objednávky 830. Svoji 1030 jsem už prodal, tak doufám že nebudu dlouho bez krabičky :)

• Phantasma  

Za kolik jsi tu 1030 poslal dal .....?

• madik  

Za 9800. Takže za cenu nové 830. Za mě dobrý, pokud se neukáže že má 830 nějakou skrytou vadu.

• capo  

Co si slibuješ od 830 oproti 1030? Kromě velikosti? Jinak pokud jsi ji prodával s legální TOPO mapou tak mě mrzí že jsem ji nekoupil já :)

• Pikaču  

Co by si sliboval. Uz je to tu probrane a v recenzích taky. Jedna se o rychlejsi a svižnější stroj. Lepsi dotek. Kompaktnější rozmer na mtb. Na silnicku dostatečná velikost.

Sam mam moznost jit poprve do navigace. Prodam fenix a je mi jedno jestli dam 10 nebo 15. Za me rozhodně 530/830 top pristroj oproti 1030 ktery uz ma lepsi dny za sebou. Az bude 1040 tak to bude jina.

• Phantasma  

Nezmínil jsi to hlavní – teda aspoň podle mého – a to jsou taky nové funkce – především proto sem kupoval já osobně. Navigaci sem nikdy nepoužil a pomalejší reakce o 2 sekundy by mi nevadily oproti 820. Těším se, až si vyzkouším MTB dynamiku, podrobnější statistiky nastoupaných metrů, bike alarm a upozornění na výživu atd – jasně, posledni dvě věci každý oželí, ale proč to nemít, že. Mám rád čísla a grafy – čím víc údajů mi přístroj vyplivne do Connectu, tím líp …

A zrovna 1030 mě nikdy nezaujal. Přijde mi už moc velký a smysl to má opravdu jen na tu mapu. Na 820 sem měl na obrazovce 10 údajů a všechny byly v pohodě čitelné, takže velikost 830 je dostačující …

1040 měla být uvedena nyní taky, ale chce Garmin ještě pár kousků 1030 prodat …

Z toho, co sem zatim viděl,tak 530 nejvíc Garmin produkt :-)

Uvidíme, jaká bude praxe. Jak mi dojde, v práci hned den dovolená a dám mu zabrat hned první den – vyzkouším všechno a všechny funkce. Už dlouho sem se tak netěšil na novou elektroniku .....

• kOmE  

Mě ta 1030 prijde uz moc turistická. Bych se o to na řídítkach snad i bál

• ememem1  

inac aby ste nahodou nezabudli pri tom sledovani garminu aj slapat.

a pozor potom na krizovatkch na ceste domov, nechat sa kvoli statistike zrazit neni dobry napad.

• capo  

A ono někde bylo řečeno že se ty „nové funkce“ nedostanou do 1030 (vlajková loď která vždy dostává spoustu nových funkcní v rámci update fw)? Ptám se, nevím, jen mám pocit že jsem někde zahlídl že se min ClimbPro tam taky dostane. Sám mám 1000 a přemýšlím zda bych šel radši do 830 nebo 1030…Ale zřejmě bude hlavní parametr ta velikost.

Co se týká rychlosti, tam je to jasné. Ale práce s mapou je na garminech tak na hovno (bez cenzury), že vždycky budu radši plánovat na telefonu a pak to nahraju přes widget. I kdyby to bylo 10× rychlejší, budu to dělat stejně. Je to spíš o vektorech na úkor bitmapy, odezvě a velikosti displeje telefonu, a samozřejmě na hovno routování pro MTB.

• Pikaču  

Nove funkce se dostanou. Ale HW je rekneme zastaralý. A kdyz vyjde 1040 včetně nových funkci tak ty se dostanou na 830-ku ale uz ne na 1030 pac je zastaralý HW. Proste 830 ma vetsi potenciál díky novějšímu HW.

Ale pokud resis velikost tak je to bez debat. Nicméně můžeš za rok 830 prodat a jit do 1040.

• kandelik  

Pokud budou zcela nove funkce na 1040, tak je urcite 530/830 nedostane (jakozto nizsi verze a i drive vydane) a samo ani 1030, tak to bylo vzdy (viz treba notifikace). Popiralo by to i smysl nejvyssi – nejdrazsi verze zarizeni (ne jen velikost a displej), kvuli ketre uzivatele maji duvod obmenovat.

• Pikaču  

Ok. To jsem nevěděl.

Myslel jsem ze je to jako u telefonu. Podpora 2–3 roky a pak konec s novým SW.

• black.horse  

Není nezbytně pravda, protože třeba podporu Garmin radaru dostala zpětně i moje Edge 810, kterou dodnes užívám, takže některé funkce pokud to HW zvládne se do nižších/starších pater propadnou, ale máš pravdu v tom, že nelze očekávat 100% všeho…

• capo  

Spousta těch funkcí je otázka pouze SW. Proč by přidávali nové funkce do nižších modelů, když si ten kdo je chce, může koupit vyšší, že jo. A v případě toho radaru – tím že přidají jeho podporu do starých Edge, zvýší šanci že si někdo radar koupí. Prostě uvažují tržně, jde jim o profit, ne o spokojenost uživatelů :)

• milan.v  

Přesně…

• Pikaču  

No takto to bylo možná dřív ( ze 520 je nižší řada než 820 a 820 nez 1030). Říct teď ze je 530 nižší řada oproti 830? Je to stejny přístroj s rozdílem tlačítka vs dotek.

Pokud chci vyšší radu, ano chci. Ale nechci vozit 10 palců display na riditkach.

• capo  

Není pochyb o tom že je 530 nižší. Nemá routovani na POI, tedy má méně funkcí, a stojí méně. Nelze ani do budoucna vyloučit, že nedostane něco, co dostane 830. Ale to je můj názor.

• štája  

To si nejsem jistý že nemá routování na POI, já to pochopil tak že to má routování na POI které si sám vytvoříš, jen si je nemáš jak vybrat z mapy, jako že dáš vyhledat hospodu atp. pokud ji tam budeš mít uloženou, stejně tak jako domů, tak to jde.

• MaPa  

Radar není zrovna ukázkový příklad. Ve svém pojetí je to vlastně jen senzor, který je ovšem cenově v řádu třetiny až převyšující cenu zařízení na kterém je provozováno (ofiko ceník, edge 25apod). Garminu tedy jde o jeho samotnou prodejnost proto se (i díky ant+ standardu) dostal do širokého portfolia přístrojů (zajímavé ale už je, že i když garmin otevřel protokol, netlačí nijak zvlášť ostatní výrobce k podpoře jeho kompatibility).

Hlavním omezením je podle mne strašně ubohej hardware a hodně modulární firmware a z toho plynoucí možné důsledky komplikací nějakterých kombinací. Viz např. omezení IQ datafields/profil apod. A samozřejmě pak tlak na obměnu přístrojů u uživatelů, díky které se i sníží negativní feedback uživatelů na chronické problémy zanedbané absencí testování (displaye, baterky apod.).

• 01carbon  

mas ten novej radar nebo ten starsi (u toho nevim] u toho noveho jde Ti ovladat svetlo z krabky na riditkach? Nerejpu jenom se ptam, protože mladej ma dlouho neaktualizovanou E1000, já 1030 a když jsem mu ukazoval jak ovládám blikání, svícení a nesvícení přes displej tak na mě hleděl jak vyvoraná myš.Teda občas se to po zapnutí nespáruje, občas samovolně odpáruje … v rukavicích se to blbě ovládá, když je mokrý lcd tak to trochu zlobí… jinak samá pozitiva a sociální jistoty :-)

• capo  

Novej a jde to. Je třeba mít vytvořenou síť světel, viz téma o radaru.

• black.horse  

Starej radar a netuším, používám to jen na „radarování“ a v nastavení blikání jsem se nehrabal a jen to spároval a dál moc neřešil, protože v noci blikám blikačkou (obvykle dvěma nebo radar + blikačka) a co vzadu dělá radar vlastně moc neřeším (ano, taky bliká:-) ).

• Phantasma  

To nevim, ja 1030 nikdy nemel a proto me tento pristroj nezajima. 1030 je i nadale vlajkova lod vyrobce (zatim), takze by v nejakem updatu mela dostat nove fce …

• madik  

Už jen proto že na moji 1030 brzo začne modrat displej a musel bych řešit reklamaci. A hlavně vyšší rychlost, zejména práce s navigaci pojede rychlejsi, přepočítávání tras, procházení mapy atd.

Taky mi přijde že se 1030 už začíná zpomalovat, odbočky se pomalu zobrazuji, někdy se na obrazovce odbočování obrazovka zasekne..

Jediné minus co mě napadá bude přechod na menší displej, mapy budou méně přehledně, ale zase ušetříme cca 40g na hmotnosti.

• Delkim  

Hmmm :(((

Really disappointed to finally get hold of my new 530 and find the Back button would barely function.The price paid for being a first edition – poor show. Returned for a refund and will wait a few months until the next batches have sold through and hopefully acquire a fully functioning unit.

• Roura74  

Pánové jak to vidíte s mapama? V 530 je nahraná nějaká globální, nicméně na mtb asi nepoužitelná. Nikde jsem se nedočetl jestli tam půjde nahrát OSM? Předpokládám, že jo.

V lednu jsem kupoval na hory a geocaching Garmin Gpsmap 66s u kterýho je na mini SD topomapa ČR. Ta je bohužel vázáná ke kartě, na kterou nemá 530 slot a další kupovat kvůli tomu nebudu. Zase tak moc navigaci na kole nepoužívám.

Navíc teda musím říct, že v topo mapě je poměrně dost nepřesností, hlavně co se týče turistického značení. Rozdíly i třeba 200 m.

• paw_jh  

Co jsem se zatím setkal, tak do všech garminů šla OSM dát. Mrkni třeba sem: http://jdem.cz/e5a6s8 Stačí stáhnout soubor s příponou .img, vhodně přejmenovat aby sis nepřepsal stávající mapy v navigaci a nakopírovat do složky Garmin. V navigaci si pak můžeš mapy libovolně přepínat.

Česká Topo mapa je slušně zastaralá (z 2017?) a s přesností turistických tras bojovala od začátku. Je lepší vybrat nějakou pěknou OSM. Jsou aktuální, přesné a některé mají i vrstevnice.

Jinak i mapa z karty v 66s jde dostat do 530, jen to není moc legální. Ale vzhledem k přesnosti to asi nestojí za to.

Edit: opava odkazu

• Roura74  

Díky za info. Otázkou ještě bude, jak si z OSM bude brát data ta nová fičura Climbpro. Ale počítám, že než tu bude normálně k mání, tak ze už bude dostupná hromada informací a testů všech nových funkcí.

• paw_jh  

Ohledně Climbpro mrkni sem: https://www.dcrainmaker.com/…-review.html#…

Vrstevnice nebo a podobný navigační funkce nemám moc prozkoumaný, ale co jsem z toho pochopil (a trochu si domyslel z dostupnejch informací) tak se to bude buď počítat z mapy (to by mohly zvládnout i OSM), případně v garminu je solo soubor s DEM (Digital Elevation Model) s kterým by to mohlo pracovat. A ten je nezávislej na aktuálně zobrazený mapě, jen musí bejt v navigaci zapnutej.

Každopádně to bude fungovat jen s přednahranou trasou (courses), v který jsou ty data už nějakým způsobem uložený už teď (viz Connect a výškový profil trasy). Takže je i možnost, že to garmin bude jen počítat a líp zobrazovat a s mapou jako takovou to nebude mít nic společnýho.

• bagr84  

Rekl bych, ze B je spravne, s mapou jako takovou to nebude mit nic spolecneho (fungovat by to melo jako trasy nahrany z connectu, kdy se pak profil zobrazuje i na nemapovych zarizenich).

• MaPa  

Vzhledem k tomu, že i 530 má umět sama unitř vytvořit trasu na bod, jsou tři (a možná víc) možností, které do teď nikdo nepopsal:

1. routing bude fungovat jen s tím s čím garmin přijde, mapu (možná) půjde vyměnit ale nepůjde na ní plánovat (ale coursy a spol samozřejmě používat půjde)
                2. routing bude fungovat i na dohrané osm mapě (konec konců většina verzí je označena jako routable)
                3. garmin oddělí routovací vrstvu tak jako to má např. modul brouter na které se bude plánovat, ale zobrazení bude probíhat nad tím co za mapu si nechá zobrazit uživatel. Což znamená že mohou vniknout lehké nepřesnosti že naplánovaná trasa povede po jiných cestách než jsou zobrazeny (což je např. u brouteru ale spíš vyjímka, neboť i on sám má hlavní databázi z osm).

Zatím to jsou všechno ale jen spekulace.

• 01carbon  

přemýšlím co z toho je reálné s prihlednutim k tomu ze mají asi slusny kseft z prodeje regionálních map(ovych podkladu)

• bagr84  

Co jsem cetl a pochopil, routing s dohranyma mapama funguje, ty garmin mapy maji ale vyhodu routovani podle garminich heatmap. To by mel byt jediny rozdil.

• milan.v  

Chlapci, myslím, že tady ty nové Garminy nějak moc řešíte… To si snad ani nezaslouží takovou pozornost… :o)

• koko0925  

Souhlasím, 161 příspěvků jen o tom, kdy už to bude.

• BB  

a přitom jediná jistota je, že cca 1 rok z nich Garmin udělá beta testery. Tak tomu bylo u E605, E520, E820, E1030, které jsem měl. E1030 není dokončen ani po roce a půl od zahájení prodeje. Jediný Garmin, který byl použitelný od začátku byla Montana, shodou okolností spíše turistický než cyklo přístroj. Chlapci, přeji vám pevné nervy, já už u E1030 hodil ručník do ringu

• Phantasma  

Tak 820 sem kupoval rok po uvedení, takže nemohu hodnotit, ale takové hodinky sem kupoval dvoje po uvedení a nemůžu si stěžovat.

Takže … Co konkrétně máš na mysli? Jaké tam bývaly nedostatky?

• atty  

No, u Garminu nikdy nevíš :)

F3HR Saphire – už jsem si (naivně) myslel, že na takhle starém modelu je vcelku vše dořešené (neměl jsem problém), v cca. pondělí přišel nový firmware (z 5.00 na 5.40) a už podruhé se mi stalo, že po pauznutí záznamu se mi nepřipojila kadence (tepák, waťák, rychlost ano, kadence ne). Takže druhá půlka jízdy bez kadence.

Vzhledem k tomu, že se mi to stalo při dvou jízdách stejně, asi zpětně novým firmwarem opět něco pos*ali. Jinak tohle fungovalo bezproblémů (ověřeno před tím xyz jízdama).

A BB má pravdu – pokud kupuješ nějakou jejich „novinku“ (úplně nový model), tak v 99% se cca. rok řeší za pochodu, co tam různě nefunguje nebo specificky blbne. Jedno zda tachometr nebo hodinky.

• Pajasob  

U Polaru je to minimálně to samý…

• Phantasma  

Musis nejprve snimace aktivovat a pak obnovit aktivitu, ty snimace se po case vypnou a snad jeste nikdy se mi nestalo, ze by se mi pripojily az po spusteni aktivity. Vzdy nejprve musim aktivovat snimace a pak az spustit START.

A to trackuju uz na tretim Garmin zarizeni.

Pravda, na to sem treba uz zapomnel. Ja uz to beru jako vlastnost toho pristroje a ne chybu.

Jenze to je vsude a u vseho – s novou verzi SW holt prijdou nekdy jine problemy.

Ale tvrdit, ze ted budeme rok testeri je totalne mimo, sorry …

• atty  

Já vím, že se v těhle věcech vrtáš, ale čidla se před změnou firmware připojovaly po pauze automaticky, já i přes to vždy s kolem pohnu a teprve pak obnovím aktivitu. K tomu chápu, že se připojí tepák (kterej mám furt na sobě – HR strap), ale už těžko můžu chápat, že se připojí waťák, rychlost, ale samostatná kadence ne. A že to před tím takhle fungovalo, dodávám už po druhé.

Takže je něco špatně u hodinek, (samostný čidlo kadence funguje normálně a při startu v pohodě), ne že dělám něco špatně :)

BTW: Jen tak mimochodem – Garmin hodinky používám už od 205, pak 305, 310XT atd., čidla ANT a ANT+ rovněž od nepaměti, takže úplně lichej začátečník v používání kombinace Garmin + čidlo tak úplně nejsem :))

• Phantasma  

Na tý kadenci snad něco opravdu – protože tento senzor se mi připojí vždycky jako poslední. Rychlost a hruďák okamžitě, ale kadence třeba až za 20 sekund. Úplně to zmapované nemám, najedu na aktivitu hned u baráku, ale start spustím až na konci ulice …

Nechci vyloženě oponovat, Garmin hodinky a cyklo hw používám teprve 3 roky, ale jak sem napsal 1 zatím bez nějakých obtíží, které by mě limitovaly. Ale je to jen moje krátká zkušenost.

Ale víš jak to je – Garmin z toho má ekosystém, nabízí všechen HW pro všechny sporty, všechny aktivity máš na jednom místě … v tom je jeho síla oproti konkurencí a sem ochoten mu hodně odpustit.

Od své 530 neočekávám, že bude bezchybná, ale ať to hlavně není něco zásadního – třeba špatně spočítané výškově metry atd.

Když už na něj tak dlouho budu čekat, tak ať je to aspoň maximálně použitelný :-)

• tsunami  

Kadence (origo garmin) se mi k Fenix 5 připojuje třeba až po 15s od rozjetí, normálně po startu aktivity. To čidlo je celé divné :-/ Už jsem si říkal, jestli nepořídit nějaké jiné čidlo, třeba by mohlo být lepší.

• atty  

Já mám jak originál Garmin, tak čínské Gemini a u obou teď nově stejnej problém.

• Bogar  

Po posledním update Garmin edge 520+ se sice zlepšila oblužnost mapy, lze nyní zoomovat +/- jednodušeji po zmáčknutí juednoho tlačítka, nicméně s tou kadencí je to taky nějaké divné. Háže mi to strašný hausnumera, chvíli 170 pak 20, pak 0, pak chvíli 90 a pak zase 180 atd. Mam číňana magene. Baterie na 50 %. Už jsem ho chtěl vyhodit…

• atty  

Já se práve chystám pro jistotu vyměnit baterii, zda to nemůže být problém, ale taky tomu moc šancí nedávám.

• BB  

820 problémy s dotykovou vrstvou, nefunkční v zimě a rukavicích (k tomu určených), halo effect, a další desítky malých bolestí, stačí se mrknout do Garmin fora.

• Phantasma  

Ale my se tady bavime o tom, ze ame betatesteri a toto sou rovnou hw problemy, to je jina kategorie, tady zadna aktualizace neplati.

Nevybavim si nejake zasadni SW nedostatky pri uvedeni pristroju, ktere sem koupil nebo pouzival.

• atty  

K tomu si stačí projít přehledy firmware všech Garminů od nepaměti – těch bugů, co se řešilo za pochodu je u každýho přístroje hafo. Pamatuju právě třeba u těch prvních řad GPS hodinek,jak hodinky zamrzaly, neuložily aktivitu, vypadl za chvilku GPS atd. atd. Což je u záznamu aktivity u GPS přístroje celkem problém – pro hobíka jen nasrání, že má zmršenou aktivitu v deníčku, pro sportovce, co s tím třeba běželi půlku nebo maratón na osobák a chvilku před cílem se jim hodinky restartily a záznam byl v čoudu, asi skutečně paráda… :))

• MlokCZ  

U zařízení s dotykáčem to bylo vždy o hodně horší, když tam byl i HW problém, který je trvalý (tedy žádný firmware nemohl vyřešit).

A pak hrozně záleží na stylu používání.

Já třeba vůbec nepoužívám jakékoliv bezdrátové připojení u žádného Garminu co mám. A to pouze z důvodu, že to vůbec k ničemu nepotřebuju. Všude mám k dispozice 24h běžící počítače, takže dávám nabíjet vždy do počítače a tím mám i automaticky zajištěnou synchronizaci. A potřebu synchronizovat okamžitě po dojetí každé i sebekratší trasy (ne vždy dávám nabíjet) jsem nikdy neměl.

U navigace pak používám zase jen výhradně předem naklikanou trasu a to jen v režimu sledování čáry na displeji. Zase to tak dělám pouze z důvodu, že mi to tak vyhovuje.

A v kombinaci, že jsem mám jen verze bez dotykáče (520 a 520+), tak si nevybavuju jediný problém, který bych zaregistroval (a tedy týkal se mojeho způsobu použití). 520+ jsem přitom kupoval hned po uvedení na trh.

Takže vůbec nerozporuju, že Garmin měl vždy spoustu bugů a postupně firmware vždy ladil, tak i přesto to pro někoho mohlo být použitelné zcela bez omezení a projevení se těch bugů.

Vlastně jedna drobnost mi u Edge vždy trochu vadila, ale to je vlastnost a určitě s tím ani nic neudělají. A to je nemožnost nastavit nezávisle barvu prošlé trasy (je použita barva vybraná pro profil, tedy stejná jako i třeba pro vybranou položku v menu a tady by se mi hodila odlišná barva).

• MaPa  

Vlastně jedna drobnost mi u Edge vždy trochu vadila, ale to je vlastnost a určitě s tím ani nic neudělají. A to je nemožnost nastavit nezávisle barvu prošlé trasy (je použita barva vybraná pro profil, tedy stejná jako i třeba pro vybranou položku v menu a tady by se mi hodila odlišná barva).

Já mám tedy u E520 vždy azurovou, nezávisle na profilu?

• MlokCZ  

Tak já to vlastně ještě nepotvrdil a jen to byla doměnka dle toho, že ta barva byla stejná jako mám u profilu (a vždy jsem používal jen jediný profil). Teď jsem barvu u profilu změnil právě z důvodu barvy projeté trasy, ale ještě se ani nepodíval, jestli to něco udělalo.

Pokud to tak není, tak tím hůř a budu muset mít pořád azurovou a tedy tahle pro mě nevýhoda tam zůstane. Jak má 520/520+ malý displej, tak jsem se u něj přeučil používat orientaci mapy ve směru jízdy (na Oregonu a 60CSx jsem používal vždy sever nahoře) a tam už není tak nutné mít na první pohled výraznou projetou trasu (při orientaci mapa směrem na server to nutné je).

• Roura74  

Mě štve trvale jen ten hroznej zvuk pípání. Samozřejmě jde vypnout, ale bohužel nejde změnit.

• Phantasma  

:-D

• MaPa  

No, když už jsme to nakousli. Mě štve tedy daleko více nedotažených věcí. A to už víc než tři roky. Na druhou stranu je pravda, že řada z nich je prostě vlastnost nebo záměr garminu a hotovo (stačí si ve vláknu o 520 přečíst zakládající příspěvek, většina těch věcí se za ty roky nezměnila). Někdy je to nepochopitelné i z hlediska, že dřívější přístroje měly danou věc řešenu lépe (zkratka na vypínání/zapínání podsvětlení místo současného úrovně podsvícení, zvuky on/off/alarms only oproti současným on/off, atd…).

Nedodělků při koupi (u mne E520) bylo také dost, zcela zásadní například nefunkčnost IQ connectu, funkce Turn Guidance apod. Do pár let to napravili… Ale oproti specifikacím to prostě v novém (neodladěném) přístroji nebylo, nebo hůř – nefungovalo. A dál – ono se to vyvíjelo. Například samotná funkce Turn Guidance se měnila x-krát, přičemž napoprvé fungovala aktualizace málokdy.

Jako já chápu že to třeba spousta lidí nevyužívá, ale doby, kdy si člověk něco koupil (u garminu třeba Forerunner 305) a ono to hned od začátku fungovalo komplet, bylo odladěné a aktualizace minoritní jsou dnes opravdu hodně, hodně jinde.

Jistěže se najde pár uživatelů kterým funguje vše co používají. Já to tedy rozhodně nejsem. Navím nikdy nemám jistotu, co se během následující aktualizace zase pojebe… Stačí si přečíst tahle bohatá vlákna o E520 a E820, E1030 nebo jak píše BB Garmin fórum. Je toho mraky. Fakt mraky. A když to člověk srovná s krutě optimistickými In-Depth Review od DCR, trochu mu z toho leze mráz po zádech.

• Phantasma  

No konečně někdo, kdo je na tom podobně. A ja navíc u všech zařízení používám i Bluetooth. Měl sem jen 2× problém s připojením – jednou mi pomohl reset a ve druhém případě byl na vině Garmin Connect …

Teď si vybavím ještě jednu věc – u hodinek mi jedna aktualizace způsobila, že nefungovalo ovládání hudby a vždy to resetovalo celé hodinky – náprava přišla v podobě další akrualizace asi za 2 týdny, ale toto se děje všude – počítače, mobily a další elektronice. Hlavni je, že to opravili.

U svých zařízení používám všechny fce krom notifikací, ty mě nezajímají. Jestli je tedy nějaký problém tam, tak o něm nevím …

• BB  

tak s tím bluetooth se připrav na peklo. BT fungovalo zcela bez problémů na všech Garminech, co jsem kdy měl až do té doby, než přišli s protokolem Bluetooth Low Energy u E1030. O té chvíle je to peklo, na Gramin foru jsem vysledoval, že to jakž takž opravili na iPhone, ale na Androidu peklo. Dost záleží na verzi androida a firemní nadstavbě. Já třeba musím nastartovat GCM na mobilu, nechat ho na popředí a spustit E1030 a pak se spojí, jinak ne. Kde jsou ty doby, kdy jsem se o GCM na mobilu vůbec nemusel starat. Předpokládám, že 530 a 830 budou mít taky „moderní“ bloetooth protokol jako 1030.

• Phantasma  

Mam zkusenost jen s iOS. 11 byla spatna, tam se to furt odpojovalo, ale iOS 12 super. Treba nekolik dni nezapnu vubec appku, ale aktivita se tam hned posle. Ja sem spokojen – Edge i hodinky funguji …

• ememem1  

aha, to som netusil zeje volake low energy ale to co popisujes mi po volakom update robi tiez, x krat sa jazdu sa odpoji a pripoji ne len telefon ale aj tepak a powermeter. to by to mohlo vysvetlovat.

• štája  

Tak to je je hlavně problém telefonu a tím, že systém se snaží zavírat všechny aplikace na pozadí, dá se to všechno nastavit na telefonu a žádné výpadky už nemám.

• BB  

vše mám nastavené jak říkáš, GCM povoleno běžet neomezeně na pozadí a přesto to funguje špatně. Je pravda že záleží na telefonu a na nadstavbě nad Androidem. Ale tu věc, že je nutno spustit manuálně GCM na telefonu, aby se to spojilo zmiňovali na Garmin fóru mraky lidí.

• ememem1  

lebo to je len taka mantra ze to zavisi od telefonu, fungovalo to presne jak pises bez problemov az do dakeho updatu konkretne u 820 8.volaco a potom sa to zacalo kurvit. s tym istym sparovanym zariadaenim s ktorym to dovtedy behalo. je vysoko pravdepodobne ze je to tym eko modom jak pises.

• Pajasob  

Jezdí na kole, aby mohli používat computer :-).

• BB  

ale na tom nevidím nic špatného, jsem taky takový, strašně rád jezdím na kole a strašně rád si to osladím, nějakou technickou novinkou ať už se týká samotného kola, jeho příslušenství nebo oblečení. Pak jsem strašně nas*ný, když ta vychytávka nefunguje. Např. u prvního fula mi několikrát praskla zadní stavba atd. A Garmin jako firma je mistrem v nasírání loyálních uživatelů. Bohužel nemá konkurenci. Nedávno jsem neměl E1030 nabitou a potřeboval jsem navigovat v terénu. Použil jsem mobil s Locusem a byl jsem překvapený, jak všechno hladce fungovalo. Stačilo by zjednodušit ovládání Locusu a udělat android zařízení ergonomicky vhodné pro kolo a Garmin by se mohl jít vycpat. Funkce s watmetry určitě umí další android aplikace a možná lépe než Garmin.

• Pajasob  

Jo, já to chápu. Taky jsem si koupil GPS computer s velkým displejem, Polar V650. A cítím to úplně stejně jako ty, akorát ze strany Polaru. Bohužel Polar nechce dohnat Garmina, takže mám taky smůlu. Je tam spousta skvělých funkcí, ale i některé věci jsou nedomyšlené a to mi vadí a nikdo to nevylepší. Měl jsem předchůdce V650, ještě bez GPS a fungoval 100% spolehlivě, displej černobílý na bázi tekutých krystalů. Tehdy to ty věci mělo všechny od prvního dne vydání a žádné updaty se nekonaly. Všechno ale fungovalo na 100%. Já si myslím, že právě to, že nové computery dostávají updaty je takový jeden malý důvod, proč je mít hned a užívat si ty „návaly nových funkcí“ . Existuje však riziko, že update dojebe některý dobře fungující funkce. Např. Polar počítal sklon vozovky pomocí senzoru rychlosti a barometru a pak přešel na barometr + GPS. Celý to je strašně zpomalený a proti starému černobílému computeru bez GPS to je strašný. Mám ještě náramek Polar A370, ale nejsem spokojen, protože tam jsou bugy a nikdo je neopraví (ačkoliv jde o aktuální model). Polar dělá, že to nevidí a když už mi odpoví na nějakou urgenci, tak to je taková blbost, že lepší radu by mi dala i nějaká random babička na ulici. Nakonec zjišťuji, že když to funguje, moc mě to baví, ale když computer blbne (nebo i náramek), řeším to ve volným čase víc než bych si přál. Navíc za ty prachy, kterých nebylo zrovna málo, mě to docela vadí no.

• ememem1  

kokso, toto by a

si pred rokom nemohol napisat…kagtago :-)

• MurphyGarmin  

Tak mi dnes napsali z Garmin.cz,,nas­kladnění se posunuje zatím na druhou polovinu června.

• Roura74  

Mně objednávku na 530 co jsem udělal včera ani nepotvrdili.

• Phantasma  

Mam objednano jak z Alza, tak i z Garmin.cz.

Alza mi urcila termin 30.6. a tak sem zkusil objednat taky primo u Garminu – cekal sem, ze primo od vyrobce to bude rychlejsi, ale asi sem se spletl :-D

Nicmene Garmin.cz mi zatim zadne info nenapsal … to jsi tam psal ty nebo ti napsali oni ze sve iniciativy? Od kdy tam tu objednavku mas …?

• hobojan  

Tak někteří z prvích majitelů 530 v Anglii a USA mají problém s nefunkčním tlačítkem zpět. A není jich málo. Píše se o tom na :

https://www.dcrainmaker.com/…-review.html

je to dole ve fóru od 15.5, a je to fyzický problém, ne softwarový, dochází už k výměnám přístrojů.

• Phantasma  

Takže na nás ostatní žádné kusy nezbydou, protože všechny kapacity teď poputují na výměnu stávajícím zákazníkům :-D

Jestli mají celou sérii poškozenou tímto způsobem, tak je to skandál. A taky by mě zajímalo, jak dlouho by se na výměnu čekalo u nás, protože kusů je prostě málo …

• DaD  

Njn, Garmin prostě nezklame :)

• JFtryall  

Boze boze. :-) Ja proste nechapu, jak se tyhle veci muzou stat. Ten budik neni zadny zazrak techniky, asi se tam hodne tlaci na pilu s vyrobni cenou, jinak to proste neni mozne.

• Phantasma  

No to sem zvědavý, kolik tady těch kusů naskladní. Protože představa, že si člověk koupí Edge a po vybalení ho rovnou pošle na reklamaci a kusy nebudou, takže člověk bude minimálně ten měsíc čekat, tak bych nad sebou pomalu ale jistě ztrácel vládu …

• ememem1  

tak si nekupuj garmin, bohuzial to bud akceptujes aledo ne.

tahaju certa za kokot, ked si zoberis jak sa napr. zmenili nazory vernych uzivatelov pocas roka co mozes sledovat aj tu na fore (BB sorry, neber to nijak v zlom) tak pri prvom konkurencieshopnom produkte budu mat problem a la GoPro( a ten sa nekazil a bol casto lepsi jak cinske klony). na ich stastie zatial taky neni.

• tsunami  

tobe nekdo z Garminu osukal zenskou, ze jsi na nej tak vysazeny? :-)

Kazda novinka ma porodni bolesti. Staci si chvilku pockat. Stejne to mas i u Polaru, s telefony, se spoustou dalsich veci.

• ememem1  

neosukal ja mam len uz tusimze treti garmin a je to kvalitativne cim dalej horsie, o SW ani nehovorim. ajako sorry, je to prudko jednoucelovy pristroj a nefunguju spolahlivo ani tie dve tri funkcie co to ma. vid. napr. posledny update FW na 820 kde pre istotu ani neuviedli vsetky fixy len tak privatne mi napisali ze fixli aj problem vypadavajucihc segmentov, asi nemali odvahu to zverejnit. sa ani necudujem, nicmenej prvy test ukazuje ze snad naozaj fixli

• Phantasma  

Wahoo a Sigma uz je humus jen od pohledu, takze ja nemam na vyber :-)

• kOmE  

S tím musím souhlasit. U Wahoo to snad udělaly schválně tak ošklivý :D

• ememem1  

podatatne je, ze sa to zatialnechyta funkcne. jeto tak o generaciu ked ne dve za garminom. bohuzial.

• vik  

Jakože Edge je krasavec? Posuzování vzhledu zkrátka bude vždy subjektivní, ale třeba Bolt mi funguje, objektivně, druhej rok bez jedinýho zaváhání. Garmin se měl vykašlat na přidávání dalších zbytečných marketingových fíčur, měl pořádně odladit a hotovo!:-)

• Phantasma  

Garmin na mě působí prostě decentnější, minimalisticky. Ty velké čudlíky co má Wahoo pod displejem jsou vážně otřesný. A i když nezpochybňuju jeho funkce, tak já bych to nemohl koupit už jen kvůli dizajnu. Tohle bych za nějakých 6 000 nechtěl, ale možná se soustředili na funkce a stabilitu a na vývoji šasi ušetřili …

• BB  

já si to nijak neberu, každý máme jinak nastavený práh citlivosti na chyby různých výrobků. Ty jsi dost citlivý, já jsem o něco odolnější. U mě se hodně tolerantní postoj ke Garminu změnil poté, co jsem podruhé vždy po roce (jednou u 820 a jednou u 1030) reklamoval halo efekt a po půl roce ho mám zase. Takže v srpnu před uplynutím záruky budu reklamovat zase. Takže za 3 roky nebyl Garmin schopen odstranit konstrukční závadu dotykové vrstvy. Ještě zajímavější je přistup firmy k tomu problému, všechny reklamace halo efektu řeší bez keců, ale nikdy se oficielně k tomu problému nevyjádřili. Řeší to jako závadu jednotlivých kusů a ne jako výrobní vadu. To má za následek, že řadu lidí ani nenapadne, že to mohou reklamovat. Ale na druhou stranu jsem dost notoricky závislý na celém eco systému Garmin, takže se s tím vším musím smířit. Zejména bez zapnutého radaru už nevlezu ani na cyklostezku. Tam se teď, když se po ní řítí cyklisti s přečipovanými e-koly, dějí věci.

• ememem1  

len tak na okraj – moj prah citlivosti sa za posledne roky hodne zmenil uz aj v mojej vlastnej firme, taka uz je bohuzial doba, rozhoduje na 90% cena a cas dodavky, nicmenej to co predvadza garmin je uz dost za ciarou. ale kym im to prechadza.....

• madik  

Z Alzy jsem dostal update o predpokladane dostupnosti 29.5 na Edge 830. Mam predobjednano od 3.5.

• Phantasma  

5.5. objednán Edge 530 a tam se nic nemění – termín mám 30.6.

• štája  

Na ty první kusy bych nechvátal, stejně budou mít špatné tlačítko zpět :) a nový kus dostanete až za dlouhou dobu, tak se určitě hned nezbavujte starých Garminů (či jiných přístrojů), ať máte čím zaznamenávat.

Mám rezervovánu přímo v Garminu i Alze hned od prvního dne co se to ofiko na stránkách (začátek května) Na data co máte k dispozici bych se moc nespoléhal, v Garmin.cz mi řekli, že dřív jak za 14 dní jim nic nepřijde, navíc se to bude postupně rozdělovat pro partnery a nadále pak podle data, kdy si přístroj kdo rezervoval.

• Phantasma  

Pozdě :-)

Starý Garmin už nemám a musím trackovat na hodinkách.

Vše ovšem závisí na tom, kolik těch kusů přijde. Naskladnění za dva týdny tedy nemusí nutně nic znamenat.

PS: přístroj v řadě zemí není, tak doufám, že pokud je tam nějaká vadná série s tlačítkem, tak ji stáhnou a vůbec ji nepošlou mezi lidi. To by teda byli ultra mamlasové kdyby to pustili do prodeje.

• atty  

Neidealizuješ si přístup Garminu trochu? :)

Za prvé – klidně to pustěj mezi prodejce a lidi, tak jak to je, protože mají šanci, že závada s tlačítkem se bude projevovat postupně, ne u všech se projeví a protože si to koupěj i „pantátové“ třeba na elektrokole, co s tím vyjedou jednou za měcíc nebo možná párkrát za rok (aby věděli, jak jsou rychlí na výletě s rodinou na dovolené), tak tenhle typ jezdců ten problém nezjistí dřív, jak za půl roku, nebo třeba vůbec.

Za druhé – Garmin nikdy v historii (pokud vím) oficiálně nepřipustil problém – i když o tom každý píše na různých světových fórech, při reklamaci se tváří, že závada je čistě kusová záležitost, hromadně se nic neděje a nejde o žádný výrobní lapsus. Na druhou stranu – zase obvykle nejsou problémy s reklamací, opravují, vyměňují či dokonce mění s velmi rozumným doplatkem za vyšší/novější mo­del.

Za třetí – reálná konkurence stále moc není, spousta cyklistů si zvykla na komfort ovládání ANT+ světel, radarů, projekčních displejů, jednotného cloudu v Connectu a Stravě (hlášení segmentů) a celkové funkcionalitě Connectu (a nechtějí se učit nic jiného a nového). Ohledně ANT+ radarů a světel je to celkem problém konkurence, že se na to vy*rala a implementaci do jejich nových počítačů podcenila – ty kódy pro ANT+ jsou venku už minimálně dva roky a aplikace v Androidu je umí používat (třeba IpBike má ovládání světel i radaru funkční minimálně rok a půl).

Takže ve zkratce – klidně to do oběhu pošlou, na 530/830 série je natěšeno předpokládám celosvětově desetitisíce možná statisíce zákazníků, takže i případně věci, jako evidentně problémové tlačítko budou řešit za pochodu. Lidi na to prachy maj, tak proč by se připravili o zákazníky nějakým stahováním problémových přístrojů – maj dobře spočítáno, že i tenhle problém jim může „ubrat“ třeba 1–2% zákazníků, ale celkově jim desítky procent nových přinese.

K naskladnění jsem už psal – jeslti nejsou ani ve světě, předpokládám, že kdo čeká, že za 14 dní přijde 1000 kusů a rázem budou všude k dostání, ten se podle mne moooc plete – CZ není pro Garmin rozhodně prioritní trh a budou jej řešit, až se teprve jakž takž uspokojí USA a západní Evropa… :)

• robur1  

Dnes mi prišiel Edge 530 (objednával som 25. 4. na clevertrainin­g.co.uk) a prístroj je úplne v poriadku vrátane tlačidla späť.

• Pikaču  

Užívej. Chceme recenzi

• Phantasma  

Heh, a ty jsi teda dopadl jak u Alzy? Taky až druhá polovina června .. ?

• Pikaču  

Řeknu ti zitra 23.5. ( v objednávce )/24.5. ( v mailu)

• Pikaču  

31.5. Přišel mail. Bude to asi takto do konce června chodit hahahhahahah.

• Pikaču  

Tak na alzu jsem se vys****.

Zase to posunula na příští tyden. Mam pocit ze to takto budou posouvat do konce cervna.

Mam z Garminu asi posledni kus. :)

• Phantasma  

Ještě, že sem v polovině května objednal přímo z Garmin.cz. Zkusil sem jen tak na haluz, abych to měl posichrovaný a vyplatilo se – za 14 dní byl doma a byl sem v první vlně. Garmin si chce evidentně vyřídit nejprve svoje objednávky.

Objednávat přímo od výrobců se u elektroniky vyplácí :-)

• Pikaču  

Uvidime jestli si budem chrochtat i s reklamací případnou.

No a dnes odpo dorazil mail z alzy ze je na ceste na prodejnu. A včera mail ze bude za tyden.

• Phantasma  

Proč máš obavy z reklamace?

• Fresch  

Být tebo zruším to a pošlu z ciziny nebo ofiko shop. Případně na pulsmetry.cz mají taky, že je skladem.

Wiggle má už doplněno skladem skoro vždy do týdne od vyprodání dávky. Vypadá to, že se to už stabilizuje.

• Phantasma  

Pulsmetry mají vždycky všechno „skladem“, když sem minulý rok objednával horkou novinku Forerunner 645, měli tam taky skladem a nebyla to pravda …

• woncha  

Včera jsem na pulsmetry dopoledne objednával 830, v 15. hod mi ji zdarma přivezli vlastním rozvozem. Tím neříkám že je to tak vždy, ale zkušenost dobrá :)

• rajchard  

Mám podobnou zkušenost. Objednával jsem v pondělí ve 14:30 a v úterý 10:30 u mě. Lépe to už snad ani nešlo :-)

• Phantasma  

Jo takhle … Já sem tě pochopil, že se bojíš reklamace konkrétně u tohoto prodejce.

Já sem se spíš snažil koupi u Garminu vyhnout, při případné reklamaci je pro mě mnohem pohodlnější to zanést do Alzy a nemusím nic řešit a mít nějaké obavy ze zásilky.

Taková Pošta má zásilky pojištěné do 500kč, ti jsou úplně mimo …

• kubad  

?

Pošta ti balík pojistí na kolik k chceš nechápu

Limit je tuším 100 t.kc

• zdsamct  

cus odbornici,

procetl jsem toto dlouuuheee tema cele, sem tam i neco jinde .. 830 me laka a byla by to fajn obmena za 800.

Jen bych se rad, jako neznalec zeptal o dobijeni pres cosi na spodni strane drzaku. ono do toho nevede klasicky nejaky usb nebo neco podobnyho? ma to drat se specialni koncovkou? stejne tak i drzak a predsazenej drzak?

dik

• capo  

Asi hloupá otázka, ale doposud měly v čr ofiko prodávané mapové Garminy vždycky (teda myslím) v balení Topo mapu ČR. U 830 (ani 530) to zmíněno není, je tam jen „cyklomapa Evropy“. Chápu teda správně že pokud bych chtěl TOPO mapu, tak ji musím koupit separátně? Takže vlastně kupovat v ČR nemá vůbec výhodu proti nákupu venku (kromě českých záručních podmínek)?

• kOmE  

Topomapu měla snad 810, 820 ji nemá a 830 také ne.

• milan.v  

Tak to není, TOPO mapu si musíš, určitě nejméně už tak tři roky, někdo mě určitě rád doplní, koupit sólo…

• 01carbon  

E1000 pred 2 roky I e1030 ofic cz prodejna = cz topo soucasti baleni. Jen lehce upozornim, ze (si myslim a overovat to ted nebudu) ze 830 nema sd slot

• capo  

To bude asi ten důvod, proč nikde není k „sehnání“ :D. Díky za info.

• Phantasma  

Dneska mail od Alzy, že naskladnění se očekává 31.05.2019.

Takže nejprve jsme posouvali o měsíc a půl dopředu a nyní o měsíc zpátky ..

• JDF  

Já si jdu pro Edge 530 v úterý, tak doufám, že nám tu neposlali ty problematické kusy.

520 Plus jsem prodal hned po oznámení 530ky, dokud šel prodat za slušnou cenu.

• Phantasma  

Kde jsi objednal?

• JDF  

V Pozořicích, Coolo.

Dneska mu to Garmin odeslal.

Ale jinak ještě v pondělí mu psali, že se očekává v půlce června, tak jsem z toho náhlého zrychlení trochu nervózní.

• Phantasma  

Tak mi prave prisel mail od PPL, ze prevzali zasilku od Garmin.cz meho Edge 530.

Mam jeste jednu rezervaci na Alza.cz, a ta mi to ma vyskadnit pristi tyden taky. Pokud by nekdo mel zajem, prenecham mu tuto rezervaci at nemusi cekat dele. Je tu nekdo, kdo jeste neobjednal a ma zajem o 530? Mam obycejnou verzi, zadny cidla apod.

Mam tam vyzvednuti na pobocce v Brne, ale urcite nebude problem zmenit zpusob a adresu doruceni :-)

• MurphyGarmin  

Dnes mi také přišel mail od PPL že převzali zásilku od Garmin.cz,měl jsem objednanou 830 ze dne26.4. po neděli očekávám že už bude doma.

• Phantasma  

U Garminu sem objednal až v polovině května, takže příjemné překvapení, že sem v první vlně. Škoda, že PPL nemá domluvený svoz zásilek s Garminem i v sobotu :-D hned sem si volal na PPL a ověřoval sem si to. Víkend bude luxusní počasí, to by byla skvělá možnost pořádně 530 otestovat …

• MurphyGarmin  

:-))

• koko0925  

Tak sláva… Konečně se to tady uklidní a začnou se řešit praktický věci a ne kdy to asi dorazí.

Ale přeju vám to chlapci, užijte si to :-)

• vik  

Tak snad te nepostihne „buttongate“ a dalsi porodni trable… Garmin pry kvuli cudlu ochotne vraci, ale asi to nasere.

• štája  

už mám doma taky z Garmin.cz, objednáno 27.4. a vyzvedl jsem si tam osobně :) i moje connect IQ appka mi funguje.

• Phantasma  

To vypadá dobře, jak se jmenuje to datové pole?

Jinak taky mi dnes přišel 530. Oproti 820 trochu nezvyk z tlačítkového ovládání – nastavení systému a datových polí ni vzalo přes hodinu.

Tlačítko Zpět funguje, ale je takový jiný – při stisku neklade takový odpor jako ostatní, musím jej trochu víc zmáčknout. Dizajn hezký, baterka asi luxusní. Přes hodinu sem si s tím hrál vybil se asi o 3%.

Škoda, že dnes ani zítra nemůžu vyjet, rád bych jej otestoval …

• štája  

Nijak se to nejmenuje, udělal jsem si to sám a nikde jsem to nenahrával ;)

Já jsem zatím spoko, jen mi nejde zprovoznit trasy ze stravy. na to se podívám až doma v klidu.

• Autumnbiker  

nechceš to znova nahrát https://www.bike-forum.cz/…elu-edge-520#…

• Bogar  

Jo, taky bych se přimlouval za znovunahrátí. Původní odkaz už nefunguje.

• Pikaču  

@štája

Dostanes za nahrani odemne baleni 8ks Plzně.

Pokud jsi na trase Lbc-Pha-Plzen-DE

• štája  

ten vzhled z 520 na 530 stejně nefunguje, musel jsem to předělávat. Ještě to ale budu tunit. Musím ale počkat až se vyřeší reklamace mé edge530. Kupováno přímo v Garmin.cz. Tady odkaz k první verzi.

• Phantasma  

Proč jsi reklamoval 530?

• štája  

Bojoval jsem s párováním čidel a nakonec jsem zjistil že se spárují jen když jsou 30cm a blíž od Garminu. Shimano Di2 vysílač, jsem i musel vyndat ze sedlovky, aby ho to našlo, jak jsem ho zastrčil zpět, tak zase odpojeno. Se všemi wattmetry stejný problémy a telefon se taky odpojoval. Snad mi ho vymění. Vypadá to na špatnou anténu.

• Autumnbiker  

Super, používám to právě na 520 a na novou 530 by to myslím spousta lidí uvítala. Budeme se těšit.

• štája  

V tom odkazu to je pro 530, když by si chtěl. Stejná verze jako byla na 520. Udělám ale když to půjde ještě menší update.

• Bogar  

Stahl jsem to a nainstaloval do 520+, ale je to rozhozené.

• štája  

Jsem psal že to je jen pro 530 a 830 by to mělo jít taky.

• Pikaču  

Na 830 mi funguje. Jen bych musel dat ty watty pryč. Jinak parádní. Díky

• JDF  

Hmm, já jsem si hrál s nastavením zhruba hodinu a –12%.

Tak snad nemám nějakou vadnou baterku. Na krátkých dvou jízdách okolo 20 minut mi to sebralo 2%.

Dneska si to kvůli navigaci beru na pěší 100 km pochod, tak to testnu na maximum.

• Phantasma  

Dneska ráno cesta do práce 60 minut – režim GPS, 3 senzory přes Ant+, automatický jas (ale už bylo v půl 6 světlo, takže jas musel být minimálně na 50%) a 4% mi to vybilo .....

Jinak sem nabíjel v pondělí, jak mi ho přivezl PPL a od tý doby sem jel celkem 4,5 hodiny a mám na akumulátoru 65%. Celý týden ho mám v režimu spánku, nevypínám. Tento Edge vydrží na jedno nabití úplně v klidu celý týden …

• JDF  

Mám nastaveno GPS+Glonass, byla zapnutá WIFI, tři aktivní vyhledávání ANT+ senzorů a stabilně nastavený jas na 50%. Vypl jsem teď WIFI, deaktivoval senzor rychlosti a senzor kadence (dnes nebude potřeba:), nastavil variabilní jas, vypnul připojení k telefonu. GPS+Glonass nechám, uvidíme, jak to zahýbe s výdrží. Ze zkušenosti s Edge 520+ každopádně nejvíc sežere navigace.

• TheJD  

Jestli byla celou dobu zapnuta wifi, tak by to mohl byt duvod, ze ti to za hodinu vzalo 12 %. Wifi je za jizdy vypnuta, takze to neni problem.

• Phantasma  

Není zbytečné mít zapnutý i GLONASS, když máš čidlo rychlosti? Kombinaci dvou satelitů mám jen pro aktivity, kde nemám senzor rychlosti – chůze, běh atd …

• štája  

Pokud používáš stravu, tak je lepší mít co nejpřesnější záznam kvůli segmentům. Možná to je ten důvod.

• JDF  

Nechám to zapnuto kvůli tomu, že s tím dneska budu trackovat chůzi (samozřejmě to bude nahráno jako jízda na kole, to si pak ručně přenastavím) a je tam část v údolí, kde třeba Fenix je schopný ztratit 1,5 km na 8 km. Pokud jde o přesnost zakreslení GPX kvůli segmentům, ještě jsem nesrovnával různá nastavení. Každopáně u Edge se tolik té přesnosti nebojím (citelně lepší, než Fenix).

• Pikaču  

Jak si to udelal? Je tam 12 udaju a bez dělicích carek. To chci. Moc pekne.

• rajchard  

Čau, před 30 minutami jsem se jen tak nezávazně zeptal na pulzmetrech přes vyskakovací chat, jak je to s dostupností 530. Obratem mi bylo sděleno, že mají skladem pouze bundle verzi, ale že pokud chci pouze přístroj, pošlou mi v krabici od bundle verzi bez senzorů. Záruku ani nic jiného to prý neovlivní. Tak jsem na to kývl, objednal a zítra bych měl mít doma. Pro nedočkavce doporučuji :-)

• Pikaču  

Jenom ta blba Alza furt nema skladem. Ze se na ne nevys. A vyzvednu v Garminu.

• woncha  

Co 830, má někdo? Mě Alza už po 4 posunula termín, tentokrát na 5.6., ale přijde mi že si to trošku cucaj z prstu…

• MurphyGarmin  

Dnes mi došla z Garmin 830,zatím jsem jen vybalil,no na první pohled vypadá moc dobře a nadupaně.už se těším na nastavování 

• Phantasma  

U nás začalo chcat, tak sem jen udělal kolečko kolem baráku a zkalibroval snímače atd.

Spokojenost. Spousta nových údajů v Connectu, pro MTB aktivitu bez nutnosti mít nějaké další snímače nebo power meter – nechybí MTB dynamika, Training Effect, EPOC tréninková zátěž, plynulost jízdy, vytrvalost, záznam kalorií a tekutin a další věci.

A potěšilo mě, jak rychle dokázal Edge snímat rozdíly ve sklonu při výstupu nebo sestupu

• koko0925  

Nedal by jsi odkaz na Connect? Ty nový metriky mně zajímají. Díky.

• JDF  

Já to dneska testnul jen na krétkém přesunu.

https://connect.garmin.com/…y/3692644378

• koko0925  

Hmm, nově vidím jen stav baterky. To co píše Phantasma nikde nemůžu najít.

• JDF  

Hm, koukam, ze ty nove metriky to ukazuje asi jen primo danemu uctu.

• JDF  

Jinak battery level je datovy pole z MyEdge2.

• Phantasma  

https://imgup.cz/…05/29/gc.png

Pak to ještě ukazuje skoky, pokud jsi někde skákal a statistiky o výživě – spálené kalorie, ztrátu tekutin atd. Nově taky Training Effect bez nutnosti mít wattmetr, EPOC zátěž atd.

Barva metriky plynulosti se projevuje i do zaznamenané GPS trasy, takže přesně uvidíš místa, kde jsi jel plynule.

Mám na tom najeto zatím jen jednu hodinu, ale působí to na mě celkem v pohodě.

• blue.sun  

Polovině údajů ani nerozumím… :-D

• koko0925  

Zřejmě to ukazuje jen na mobilní aplikaci. Na webu to předpokládám nevidíte nikdo?

• Phantasma  

Já to normálně vidím. I u aktivit cizích lidi …

Ale poslal sem ti screen, takže tam to snad jasně vidíš :-)

• JDF  

Vtipný, u dnešní aktivity tam vidím nějakou dechovou frekvenci, to jsem tam třeba včera neměl. Ale asi to bude tím, že jsem updatoval firmware. Jinak ještě můžu potvrdit funkčnost s hrudním pásem Polar H10 (používám přes ANT+, které nedávno odemkli).

• Phantasma  

Abys viděl frekvenci nádechů, musíš přidat tento údaj do datového pole a mít pochopitelně hrudní pás …

• JDF  

Já jsem nic nikam nepřidával, jediný, co je jinak proti včerejšku je aktualizovaný FW. S pásem jsem jel i včera.

• Phantasma  

Hmm, zajímavý. Tím líp teda, aspoň ušetřím jednu položku v datovém poli …

• bagr84  

Dej prosím vědět, jak je na tom dotykáč (hlavně co se týče rukavic a vody).

• Phantasma  

Jaké máte zkušenosti s tím držákem na představec pro MTB?

U Edge 820 sem používal ten předsazený pro silničku, obrátil sem ho na druhou stranu a měl sem Edge na představci. Nový držák má ale trochu jiný úhel a doprostřed představce mi nedosáhne, je to mimo a nevypadá to hezky. Na řídítkách to posunout nemůžu, protože už jsou na konci moc široká a neutáhnul bych zase držák. Tak budu nucen používat ten držák na gumičku, ale mám obavy o životnost těch gumiček – hlavně třeba v zimě a špatných podmínkách. Dá se na takový držák spolehnout a vydrží pár let … ?

• MurphyGarmin  

Na MTB určitě držák na gumičky na představec, mám ho tam 2 roky a bez problémů a to jezdím celoročně.

• Motyll  

Má cenu jít po ceně nebo teď všichni drží dopo cenu? Vzhledem k poptávce.

• Fresch  

V této fázi bych šel hlavně po dostupnosti. Ceny se všude pohybují kolem 400 euro za bundle. Jediné kde byla sleva tak byl clever-training a na wiggle, šlo použít discount code s cca 11 euro.

Bohužel wiggle včera opět vyprodal.

• JDF  

Tak už si hraju s nastavením a za boha nemůžu přijít na to, jak tam dostat Strava segmenty. Tváří se to, jakoby to podporovalo zatím jen Garmin segmenty. Co dělám blbě? :D

• bagr84  

Na strava segmenty se to dá přepnout jen z webovýho GC jestli si dobře pamatuju.

• JDF  

Jop, je to fakt takhle. Clovek si musi pridat na Garmin Connect webu do dashboardu segmenty a teprve pote, co se pouziji Strava segmenty tady, se nastavi v zarizeni. Zvlastni, u Edge 520 Plus jsem to takhle delat nemusel. :)

• kOmE  

Máš připojenou Stravu a zaplaceny Summit?

• Pikaču  

V garmin connectu v segmentech zaškrtnout strava segmnety. A pak na stravě si je musíš dat do favorite.

• 01carbon  

Se jenom prizivim dotazem. V mobile garmin connectu – jdou garmin segmenty nejak zrusit? Neodebirat a prip aby se v garminu (krabce na riditkach) obrazovka segmenty vubec nezobrazovala?

• MaPa  

V Garminu:

Menu-Settings-Training-Segments/Stra­vaLiveSegments-SegmentOptions-Enable/Disable-DisableAll?

• 01carbon  

V 1030 je v profilech segmets to mam disable, Kdyz se pohybuji tam kde se pridavaji cidla, na dalsi obrazovce to pise zpravy treba sms z tlf, dalsi obr je pocasi, kdyz pripojim svetla tak se objevi obrazovka s ovladanim svetel a jedna obr je tam I segmwnty. Necha se s tim zit Jen me tak napadlo kdyby nahodou nekdo vedel. V mobilni app se zatrzitko garmin segmenty nenecha odtrhnout vubec.

• milan.v  

Už se to tu probíralo ve vlákně Stravy a myslím i Garmin Connectu.

Mám teď Edge 520 Plus a i u něj jsem to musel nastavit v Garmin Connectu, jinak jsem tam měl Garmin segmenty.

• MurphyGarmin  

Zdravím,kdo má 830 když jsem v nastavení,profily aktivity,datové obrazovky,ukazuje se mi tam pouze obrazovka1 kterou si nastavím jak chci,ale jak se dostanu na další obrazovku? Kdesi chci nastavit další datová pole?U 820to bylo jednoduché,kdyby někdo věděl díky za pomoc..

• JDF  

Nechápu, proč Garmin u Edge řady nepodporuje Garmin Tempe senzor. To teplotní čidlo na přístroji je samozřejmě k ničemu, na stole mi to ukazuje už teď 30 C, Edge 520 Plus ukazoval většinou 26 C.

• capo  

To teplotní čidlo ukazuje trvale o 2–3 stupně míň, jinak je celkem použitelné. Oproti hodinkám, který ukazujou nesmysly tím že jsou na ruce. Ale souhlas, podpora tempe by je nic nestále a zvýšila jeho prodejnost třeba :)

• bodlak2  

Nic ve zlým, to jako fakt někdo potřebuje na kole externí teplotní čidlo? Asi bych to pochopil třeba na lyžích kvůli mazání, ale na kole?

• kOmE  

Jak jinak poznáš, že je ti teplo nebo zima…

• Barak  

Nehledej v tom logiku. Někteří lidé prostě rádi sleduji grafy a všemožně údaje na cyklocomputeru.

• JDF  

Tak jde mi hlavně o to, že Garmin Tempe mám (používám ho s Fenix 3).

• kOmE  

Ale tam to dava smysl.

• ememem1  

a jaky?

inak to ze na nijakom garmin edge to cidlo nefunguje poriadne plati minimlane od g500. a suhlasim ze je to zbytocne, ide len o princip naco tam nieco nefunkne davaju uz 10 rokov.

• Phantasma  

Nesmysl. Dneska sem jel do práce a Edge mi ukazoval stejnou teplotu jako teploměr na zahradě… 9°C

• kOmE  

Mě edge520+ ukazuje o 1–2°nižší teplotu, což je není špatné.

Proč se Tempe používá k hodinkám je snad jasné.

• Phantasma  

Mě stejně zajímá jen teplota před tím, než vyjedu. Když sem venku, tak nepotřebuju vědět, že se teplota změnila o 4°C …

• ememem1  

tak potom hlavne ze ti to dobre ukazuje, lebo na to co pises ja mam na dvore teplomer za 3E a ten ukazuje dobre.

• Phantasma  

Já mám dobrý přehled a navíc soused vlastní meteorologickou stanici a údaje posílá online na web, takže mám dobrý přehled o počasí. A když to prostě srovnám s Edge, tak mi Edge v žádném případě neukazuje rozdíl 3°C. Moc nechápu ty vaše nářky.

Ty už s tou kritikou Garminu usínáš i vstáváš …

• TheJD  

Jak moc pouzitelny je ten drzak pred riditka na XC kolo, se kterym budu jezdit i v tezsim terenu? Aktualne mam na nesilnicnim kole zkusenost jen s pristrojem na predstavci a musim az moc sklapet hlavu, abych videl na display.

Mam predobjednany mtb bundle, ale prave kvuli tomuto ted premyslim, jestli nebude lepsi vzit jen samotny pristroj, u ktereho je drzak pred riditka, ktery budu potrebovat tak jako tak na silnicku a ve vysledku by to asi vyslo finance zhruba stejne, protoze z bundlu bych vyuzil rychlostni senzor, ale mtb drzak a dalkove ovladani nejspis ne. Kazda z tech veci vyjde normalne cca na litr, coz je cenovy rozdil mezi bundlem a pristrojem.

• kOmE  

Ten držák je fajn, na XC s pevnou vidlici se ani nehne.

• Phantasma  

Starý model předsazeného držáku sem obrátil dolů a měl sem Edge na představci. To bylo hodně cool na MTB, protože sem tomu věřil víc než jen kusu plastu na gumičkách. Nová verze mi to neumožňuje – je tam trochu jiný úhel a posunout už nemůžu, protože bych ho nedokázal utáhnout. Navíc je tam klips zespodu na powerbanku, je tedy vyšší a na představci by byl Edge skosený moc dolů.

Kdysi sem ho vozil taky před řídítky a drželo to v terénu skvěle. Tomu sem věřil v každé situaci. Tomu plastu na gumičkách nevěřím vůbec, hlavně se bojím o životnost gumiček po nějakém čase – hlavně při jízdě v zimě .....