Myslim ze uz je cas na dalsi vlakno.
Zde predchozi dily:
Mimochodem, jak jste resili nafukovacky tak kdo z vas nema rad trapeni s nafukovanim a vyfukovanim, tak nejlepsi a nejkomfortnejsi ventil dle mne ma Sea to Summit, a ventily celkem na prd maji Klymit a Thermarest.
Mě netrápí ventil, ale to že to musím nafouknout. Asi je na čase koupit nějaký pytel na nafukování.
Na klasický ventil karimatky ( thermarest ) stačí sáček do koše a gumička do vlasů.Gumička samozřejmě ustřihlá ze staré duše.
*1
Na to je právě také fajn ta Sea to Summit. Dáš do toho 3–4 pytle, který je integrovaný do obalu karimatky, a do minuty od vyndání z batohu máš hotovo. Vyfukování taky komfortní. Tohle má StS dobře pořešený.
Nemate nekdo tip na nejaky pytel do ktereho bych mohl dat veci a pak s nim nafouknout nafukovacku?
Kdysi jsem neco takoveho videl, ale ted to nemuzu nikde najit.
Btw. Resil jste nekdo uz reklamaci nafukovacky s dozivotni zarukou thermarest..?
Pytel na odpadky tohle splňuje :-) https://www.youtube.com/watch?…
Kamosovi se po deseti letech vyboulila a normalne mu ji vymenili.
Používám k foukání karimatky toto: https://www.4camping.cz/…-pumpa-yate/
Sea to summit to dela pro jejich nafukovacky, asi i dalsi vyrobci, ale nic univerzalniho pro vsechny druhy nafukovacek neni, pokud ti jde o toto. Thermarest pokud vim nedela problemy s reklamacema a vymeni ti to, tem nafukovackam praskaji prepazky uvnitr a obcas se vybouli, a neslysel jsem o tom ze by s reklamaci mel nekdo problem. Zase ale nevim kde to budes reklamovat, muzes narazit na nejakyho kreativniho cecha v ceskem zastoupeni, kterej se bude chovat jako kdyby tu reklamaci mel zaplatit ze sveho, ale obecne na zapade s tim problem neni.
úplně tě chápu…mám s tou nafukovací japonkou stejnej problém!
Nové řazení Prime9 1×9 kazeta 11–50.Prime9
mám dotaz ohledně vaření,
existuje nějaká redukce mezi klasickýma šroubovacíma PB kartušema a klik systémem od Campingazu ?
mám vařič na šroubovací bombu a mini gril na klik systém a rád bych používal jeden druh náplní ale nejsem schopen nic najít …
Něco takového?
asi jo
to je z ALI ?
tak na to koukám a je to všechno na ty jehlové kartuše, na na ty s klik systémem …
potřebuju ten vařič se závitem dostatna tohle
Právě jsem z ali objednal ultralight vařič BRS 3000t.. Používá ho tu někdo už třeba delší dobu?? https://www.aliexpress.com/…3211956.html?…
Mám ho asi půl roku, používám ho většinou v setu s MSR titan kettle, Jsem spokojenej.
Ale upřímě, já bych to udělal obráceně, nejdřív bych se ptal, a teprve pak objednával:-)
Před tím jsem četl pár recenzí.. A 14 dolarů není taková smrt…
Ja ho mam doma asi pul roku (ne ale v titanu). Bral jsem ho jako zalozni variantu, pripadne na lehke vareni.
Uvarit se na tom da celkem v pohode, ale pri porovnani s Var2 :
A ma az o 30% vyssi spotrebu plynu pro uvareni stejneho mnozstvi vody. Velikost je vykoupena nizsi ucinnosti.
S tím úplně nesouhlasím, Pro výsledný čas vaření (a spotřebu plynu) je zásadní s jakým nádobím se to používá a taky závětří udělá hodně. Srovnával jsem právě s VARem a při nádobě o průměru 12cm tam není zásadní rozdíl, při kastrolu s širším dnem už jo, protože, jak už bylo řečeno, plamen je bodovější u BRS než u VAR.
Mel jsem ho, ale behem kratke doby se packy tak zkroutily, ze byl problem je povolit nebo zase roztahnout. Ted mam nejakej ultralight model od msr a nemenil bych.
Dotaz k vecernimu „rozveseni obleceni“. Vzdy jsem vecer v lese sundaval propocene hadry (dres, navleky, kratasy,…) a rozvesil je pres kolo a okolni stromy. Rano bylo stejne vse od vzdusne vlhkosti mokre a zatuchle. Ted jsem zkusil dat volne kratasy vecer do baglu, a rano byly suche. Co Vam vychazi lepe, rozvesit obleceni, nebo ho slozit volne v baglu ?
Nedělám ani jedno. Batoh asi zkusím, nějakou vlhkost vytáhnou může. Zatím ve vlhkým oblečení lezu do spacáku a suším na těle.
dávám do do drybagu se silikagelem
To me nenapadlo. Fakt ten silikagel za takovych podminek funguje ? Jak velkej na kolikalitrovej vak ?
Tak vak pouzivam takovej co prave mam s sebou podle mnozstvi veci :) a sacek mam cca 10×10 cm hazu do toho jen cyklo gate s plinou a dres a funguje to celkem dobre
Chystám se pořídit podsedlovou brašnu a chci se zeptat zkušenějších na jednu věc. Dá se do brašny zabalit pár kousků oblečení tak, aby nevypadaly jako když je vytáhne kráva z tlamy? Rád bych si přibalil i civilní oblečení, ale žehličku už s sebou brát nechci :).
Nesmíš to tam namačkat jako spacák, ale pěkně srovnat a zabalit do válečku :-)
+1
Ideálně modifikovat tenhle způsob balení – trochu „vyložit“ uvnitř věcmi, u kterých pomačkání tolik nevadí, a obalit to okolo toho.
To vypadá zajímavě, budu trénovat :) Diky
Sranda, kdyz si pak cestou potrebujes vyndat ponozky :-)
ja takhle vozim kosile na sluzebky v batohu, zatocit do hodne utahnuteho valecku a dat do igelitky a cestu do hotelu to v poho vydrzi ze vypadaji furt jako vyzehlene
Ja teda brasny nevozim (na biku v terenu, kde casto kolo i nosim, mi nevyhovuji), ale do batohu veci skladam a rozdeluji je dle urceni do jednotlivych igelitovych sacku. Nemam pocit, ze by byly nejak extra pomackane (na tele se stejne vyrovnaji), a navic nemam problem cokoliv vytahnout. Dobu skladani do rulicky mam za sebou, kdyz jsem nosil na cundry „Usarnu“.
Kup si nemuchlací oblečení.
Jezdím řadu let ČR – Francie, občas Španělsko, destinace, kde se oblečení řeší víc. A tak jsem nad tím dlouho laboroval. Zkoušel žehličky ve spreji atp, nic nefungovalo. Nakonec vyřešeno nemuchlacím oblečením.
Např. polo trika pro golfisty se nemuchlají, vapadají dobře i do lepší restaurace a dobře odvádí pot.
Na normálnější věci Decathlon, kde si člověk zmuchlání může ozkoušet, mají hodně věcí, které se nemuchlají. Hodně vozím jejich trička za 100Kč, výhoda je i že po evropě mohu kdekoliv koupit nové, síť prodejen je velká.
K tomu vozím značkovější větrovku, která funguje a dobře vypadá. Největší problém byly boty, což jsem vyřešil https://www.decathlon.cz/…8358517.html – jsou to takové barefooty, když do nich dám tmavou ponožku, tak vypadají obstojně.
No a nosím delší kraťasy.
Tím pokryju teploty od 15 stupňů výš. Jezdím na azur většinou v říjnu, takže cajk, byl jsem v tom i v michelinské restauraci a zapadl jsem bezproblémů mezi ostatní návštěvníky.
Pac posrancum v Norsku jeblo a od dalsiho roku se bude krome cla a dani uz od 0. ceny navic platit pokuta asi 350 Kc za objednavky ze zahranici jako kompenzace obchodniku neschopnych konkurence, doted se do ceny 1000 Kc neplatilo nic, uvazuju o nakupu sady na bikepacking na aliexpresu. Ac si nejsem jisty, ze ji vyuziju, zatim jezdim s nosicema. Ale na bazaru bych to snadno strelil.
Procital jsem dlouho ruzne diskuze a prohlizel produkty. V te lidove cenove skupine vychazi nejlepe znacky Rhinowalk a Rockbros. Obe maji komplet nabidku aby kolo pro bikepacking vypadalo tak jak ma, tj. jako vanocni stromecek.
Nema nekdo zkusenost? Rhinowalk pouziva myslim PES tkaninou vyztuzeny PVC, RockBros spis nejaky laminovany textil.
S nejvetsi pravdepodobnosti se na to vykaslu, pac mne to bude jen zabirat misto, ale stejne me zajima jestli tady nekdo ma zkusenost. Ty male brasny nahoru ramu me moc nezajimaji, tam neni az tak co podelat, spis ty sedlove a na rodla.
Od Rockbros mám přídavnou brašnu s horním rolovacím uzávěrem. Musím říct, že kvalita víc než překvapila. Nemůžu hodnotit vodeodolnost, ale zpracování je velmi dobrý. Přemýšlel jsem i na podsedlovkou, ale tam mě zarazilo použití nýtku u uchycení sedlovky. Bál bych se tam vytrhnutí.
Jo, to je asi co pise ten Rus tady v recenzich pod 3 hvezdickami. Uvnitr je na konci brasny hlinikovy U profil, ktery cely konec vyztuzi a zamezi kyvani do stran. Jenze ten profil ma ostre hrany a je prinytovany. Asi by nebylo od veci profil odnytovat, zabrousil a znovu prichytil sruby s sirokou hlavou.
I kdyz on ma tu levnejsi variantu, ja bych uz vzal tu o 4 dolary drazsi.
Taky mam od Rockbros brasnicku na horni trubku. Premyslel jsem treba i k podsedlovce, ale pak muzou ti k tomu pricit clo,dph a buh vi co, navic bez zaruky…takze jsem nakonec poridil podsedlovku a brasnu na riditka od acepacu. O tolik drazsi to zase neni a podporis ceskou znacku a zaruka na tri roky. Navic kvalitni.
Tak přesně tímhle směrem se chci taky vydat. Po shrnutí pro a proti je podsedlovka od acepacu jasná volba. Podpořím nejen českýho, ale i pro mě regionálního výrobce. Navíc věci od Pinguinu (acepac je jejich značka pro bikepacking) používám léta a jsem spokojenej.
Pořídit ostatní brašny z Číny nemám problém, ale u podsedlovky cejtím, že to chce kvalitu, tak si holt připlatím.
Acepac sice neznam, ale jestli dobre vidim tak jejich brasny jsou minimalne o 50 % drazsi nez odpovidajici alternativa na aliexpresu. Pokud funguji stejne jak Pinguin tak tady o ceske znacce nemuze byt rec, je to zase jen Cina s polepy ceskeho preprodejce. Reklamaci bych bral, ale u brasny bude asi hlavni problem povoleny sev, rozjety zip nebo zlomena prezka. Z toho jak raklamace v CR (jeste horsi tady v Norsku) funguji bych cekal, ze se spis domluvim s podejcem na aliexpresu treba na 30–50 % sleve pro dalsi objednavku nez dokazovat, ze sev byl nedokonale svareny apod. ND k temto vyrobku nesezenu tak jako tak a po 2 letech me s opravou stejne kazdy prodejce posle do prdele. Treba Pinguin ke vetsine svych stanu nedodava ani nahradni pruty natoz aby nabizel nejaky pozarucni servis.
Ale abych jen neplacal do vetru od zmineneho Pinguinu jsem si pred 4 lety koupil stan Aero 2 za 6500 Kc, je to kopie MSR Hubba Hubba. Z fotek na netu se mi zdal dobry a oproti MSR byl o 10 cm vetsi, pro mou vysku 195 cm ideal. Recenzi bylo poskrovnu. Stan je to sice pekny, ale to je asi vse. Stavba je zbytecne slozita a zdlouhava. Stan ma asymetrickou zakladnu a konstrukce prutu je 2 m dlouha a 4 m siroka ve tvaru anteny, postavit stan v lese je obtizne, postavit stan v hustsim porostu nemozne. Stan jsem mel 9 dnu na horach, spal jsem v nem asi 4× a od te doby mi 4 roky lezi ve skrini. Pokud by to byla Cina jako Cina treba ten Natur Hike tak cena bude polovicni proti tomu Pinguinu, to pak beru jako dobry kauf, takhle je to jen predrazena, nepodarena kopie neceho funkcniho. Mel bych obavu, aby to nebylo stejne s tema brasnama od Acepacu.
Abych to shrnul. Koupit cinskou Cinu z Ciny za me OK pri jakekoliv cene, protoze tady plati vice nez jinde, ze cena odpovida kvalite. Kupovat Cinu od ceskeho preprodejce, ktery si (mozna jen moje naivni predstava) nekde v katalogu vybere produkt a necha si na nej nalepit vlastni logo OK neni.
Pak jsou tady ty nejake ty garazovky jako Orgon a asi par dalsich, to je dost mozna kvalitou jeste vys nez Ortlieb, nevim. Popravde ted nemam zajem jit timto smerem. Spis se snazim zjistit, jestli na tom aliexpresu koupim treba obdobu Sport Arsenalu za 1/2 ceny. Neco uz dostatecne fcniho, bezna konfekce, kterou parkrat pouziju a pak poslu dal pokud me to nezaujme. Podle tech recenzi to vypada, ze snad i jo.
Ahoj, jel letos z Opavy kolem řeky Odry Polskem a Německem s celou brasnovýbavou RockBros. Vše proběhhlo Oka ale když kouknu na ten Rhinowalk který má vypouštecí ventil vzduchu, asi bych volil ten, protoze do tašk vše nacpeš, zamotáš zámky a tašky se nafouknou :-), takže jsem se asi třidny učil vše správně nabalit a uspořádat. No a malé minut mají vsechny ty nastavovaci popruhy (myšleno délkové nastavení) se pořád povolují, proto se je pokusím nahradit nejakými se zoubky. Jinak cestou bylo vlhko čím dál víc jak jsme se blížili k moři a tažky v dešti obstáli.
Jo dik za nazor. Jaks to myslel s tim male minut, asi zafungovala autokorekce telefonu? Ale asi chapu, popruhy se posunuji v tech provlecich na trojzubcich.
jejda chybka „malé mínus“ :-) omlouvám se za překlep
Dobré jsou zapínací trojzubce,ale těžko sehnat.
jojo to jsem měl namysli
Techto koupis na ebay za tu cenu cely pytel, oni se ale bavi o nejakych zapinacich. Kdyz se podivas na tu fotku tak pochopis. Proste je tam pojistka a popruh by se uz dal nemel posunovat. Ja to neznam tak nevim. Obecne toto je problem u syntetickych popruhu, u bavlny tento problem neexistuje.
Tady na acepac a ortlieb.
Koukám jak ten ventilek na vypuštění vzduchu je tomu balení prospěšný, budu to muset do svých Rockbros (válec na řidítka a sedlový komín) nějak vykutit, jsou nějaké nápady?
Apidura se zbytkem vzduchu to má řešeno bez ventilu a neteče tam.
Nakonec jsem neodolal a objednal par brasen od toho Rhina z te jejich serie nepromokavych PVC brasen. 5 l podsedlovou, mel bych pro ni vyuziti pri mem dennim dojizdeni do prace, pak tu 12 l s ventilem, malou nahoru na ram k predstavci a jednu 2.8 l do ramu. Na rodla nechci zadnou, nejsem moc nadseny z tohoto uchyceni, kdy je to v prikurtnovane k rodlam s tim, ze to nekde lezi na pakach nebo bowdenech. Kdyz jsem jednou jel 6 denni prejezd hor na XC a ne na mem cestovnim specialu s nosicema, mel jsem bagl se spacakem polozeny nahore riditek a predstavce, fungovalo to perfektne a pred bagl se v nejhorsim dala chytit karimama. Toto ale vyresim i obyc drybagem a prezek mam doma hafo.
Omrknu a pokud nevyuziju poslu dal, uz mam pripadne zajemce u nas v praci. Hodim pak primo sem fotky.
Tak snad to bude pro Tebe dobrá volba, já musím pořešit ještě ty přezky, a chci si koupit ještě tu podlouhlou brašnu do rámu, příčemž tu stávající bych chtěl posunout dolů v rámu. Musím to vyzkoušet nanečisto. Do té podlouhlé bych chtěl nacpat stan :-). Foto – kolo nabaleno na 6 dní z Opavy přes Polsko okolo řeky Odry k Baltu, brašny jsem neměl podotahované :-).
To vypada pekne. To je prave buhuzel problem tech ramovych brasen z Ciny. Vsechny jsou delane pro male ramy, ve vetsim budou 2 strany prezkama neupevnene. Proto jsem objednal jen kratkou s obejmem 2.8 l. Pokud bych opravdu potreboval pres celou delku nebo trojuhelnik pak nezbyva nez znackovou jak se tady vcera nekdo ptal.
jojo v tom máš pravdu, já to nejprve pořádně poměřím, popřípadě si ji nechám ušít na míru, jen nebude stejna barva a materiál.
Na takhle nabalené kolo se musí dost blbě nasedat i zesedat.
Nešla by to brašna v rámu posunout úplně dopředu? Pak by mohla jít uchytit na třech trubkách, A případně za ni ještě malou blašničku na výšku.
No tvl, co mam delat ja kdyz jedu na 10 dnu do hor natezko vcetne zradla! To bych pak na to kolo snad nemel byt schopen ani vylezt :-D (no dyt vono taky nekdo jo)
To je fotka z minuleho tydne, kdy jsem se vratil domu. Uz toho teda nebylo tolik.
Na tohle se naopak nasedá dobře. Taky to tak vozím. Reagoval jsem spíš na podsedlovku trčící hodně nahoru. Přes ni se musí noha přehazovat dost špatně.
Tak tos chlapce tezce zaspal dobu, pac tohle je budoucnost cestovani :-) A o tom cele tohle vlakno je :-)
Pri tady tom beznosicovy systemu ten komin za sedlovkou bude vzdycky, ale tak snad neni problem prehodit nohu pres stangli pred sedlem. Jinak to nevyresis.
Mě zatím stačí obyč nosič a brašny. Viz foto. To „nejmenší“ kolo (26") je moje, přítelkyně má 29" a syn 27,5". :-)
Pánové, u Baltu jsem potkal Francouze, co si sebou vezl celou polní kuchyni, ten borec nešel mezi předními a zadním taškami vidět, k tomu dvě vlajky, zrcátka, klakson a jeho tempo okolo 20 km za hodinu mě opravdu dostalo, odhadem vezl ke 50 kg, houpala se mu tam i pánvička :-), jen jsem jej v tom shonu nestačil vyfotit.
Prostě překročím horní trubku a jedu, opravdu na naložené kolo se nenaskakuje jako v cyklokrosu
Podařilo se někomu zde vyřešit problém s uvolňujícími se popruhy? Hledal jsem ty přezky zapínací, ale nenašel jsem nikde. Mám Sportarsenal 613, jsem s tím spokojen zatím, ale tohle je jediná věc, která mě štve, že to člověk musí člověk dost často utahovat. Díky za případné rady.
Uz jsem to tu kdysi nekde psal. Predelej to na zaviraci spony, jsou bud kovove ze zinku nebo plastove. Delaji se v ruzne kvalite. Ja mam doma par svedskych, ale nebal bych se asi ani nejaky made in china. Hledej cam buckle fix lock. Tyto spony vcetne remenu stoji v baubau obchodech par korun, pouzijes jenom tu sponu bez remenu nebo kup nekde na ebay.
Jinak se jukni sem. Velký výběr a ochotný lidi. https://www.plasty-jablonec.cz/
Pak jedině koupit tohle https://www.azub.cz/…erna-p18264/ nebo tohle https://www.azub.cz/…zova-p19584/#… To by mělo sedět.
Ona je to vlastne kombinace obyc trojzubcu a pak techto prezek.
Tak me teda napadlo, kdo ma ty levne brasny, kde se popruhy posunuji, muze predelat na ty zaviraci prezky. Sice to trochu prida na praci, ale bude to 100%, mam je na sve 120 l krosne pro uchyceni cepinu, sekery apod z boku. Jeste lepe ty kovove tusim odlitky ze zinku.
Nevíte někdo o brašně do rámu s rozměry, délka 50cm a výška cca 12–14cm, všechno co jsem prozatím našel z běžné produkce je buď delší, kratší, prostě to nesedne mýho rámu???
Kratší nechci kvůli estetice a skládací tyčce k tarpu, kterou tam hodlám převážet.
http://www.orgonbags.cz/ tady ti ušijí přesně na míru.
O Ortliebu vím, ale vodotěsný nechci z několika důvodů, za prvé výrazně vyšší váha, za druhý – vodotěsnost je jenom iluze a je lepší zvolit řešení nateče dovnitř, vyteče ven.
Orgoň bags uznávám je zřejmě nejlepší řešení a asi to tak dopadne, ale chtěl jsem spíš nějakou konfekci, až se mě to někde ve světě rozpadne, abych si mohl rychle nechat poslat novou.
Díky za rady
Až se ti někde ve světě rozpadne, tak ji necháš někde ve světě opravit nebo ušít novou. „Rychle poslat novou ve světě“ často znamená víc peněz za poslání než za novou brašnu.
Co se Ortliebu týče, tak bych té vodotěsnosti i věřil – zkušenost s jejich běžnými brašnami. Vyšší váha znamená vyšší odolnost a tak se třeba nemusí „někde ve světe“ rozpadnout…
Nic nad 40 cm nenajdes. Ty zname portaly mam projete od zacatku do konce a nikde nic. Vsechny ty ramove brasny jsou site pro ramy vnitrni delky 45–50 cm. Jedine priplatit za uz zmineny Ortlieb, Apiduru…
Author brašna se tomu blíží.
Já mám Revelate, mají růžné délky
Už to řeší mistr Orgoň… Akorát to má pomalejší progress, ale chápu to, podzim byl pěknej a taky bych raděj jezdil než píchal jehlou.
Neda se nekde na ali sehnat todle? :-)
https://www.4camping.cz/p/double-x/
Mame tu vetsi verzi, leda vymenik ma vzdycky jen ten vetsi hrnec. Takze bych asi upotrebil i tu mensi vymenikovou…
Ty chces totez co na odkazu jen soupravu s mensim objemem nebo aby i panev / poklicka mela vymenik? Tu poklicku s vymenikem jsem nikdy nevidel, nema to ani origo Optimus terra weekend.
Jinak ja tyto sety nemam rad a to z nekolika duvodu. Ma to hodne tenke steny, pokud nevaris jen vodu jidlo se hned zacne pripalovat. V tech zahnutych okrajich zustava jidlo a tam to pak plesnivi. Ty rukojeti se sice snadno vyhaknou, a taky na ohni se varit neda kvuli tomu plastu.
Nejlepsi je cesky vojensky esus, to je neprekonane nadobi, ktere nic z vyse uvedenych nema.
Diky moc, panvicku s vymenikem nepotrebuji, staci ta velka nadoba.
To z odkazu je kvalitou ± stejne jako pingvin? Beztak to dela stejna fabrika, ne?
Na michani mam varecku, takze se nic nepripaluje. Ok, michana vajicka se prichytla, ale zadna hruza. Umyt to, aby to neplesnivelo, snad ještě zvladnu, ne? :-)
V tom vetsim varim jen na varici. Mensi kartus nam v pohode vydrzi ve dvou na tyden, vcetne hromady caje a kafe k jidlu. Drivkac mam doma taky, ale na ten mam jine nadobi.
Jedina nevyhoda toho vymeniku je, ze tam to jidlo i rychleji chladne :-))
Ja nemam zadnou, ale videl jsem to nazivo u znamych kolem. Jo, stejna kvalita a fabrika. Jina kvalita bude az u toho Optimusu. Ja uz posledni dobu varim vicemene pouze na benzinu nebo petroleji a z toho byva nadobi bohuzel vzdycky trochu ocazene, je pak snadnejsi to omyt.
Na ceskem esusu – vicku usmazis i kus masa jako rizek. Tim, ze je to silnejsi plech (2 mm) tak se teplo rozvede na vetsi plochu a maso se pekne opece bez pripaleni.
S tou plisni je to jinak. Tyto sady nadobi maji horni hranu ohnutou do kulata, ne? Jinak to ani nejde kvuli te male sile steny, nekdo by si o tu hranu rozsekl hubu. Za tim lemem at chces nebo nechces zustava jidlo, ktere nevymyjes a vsechno to tam plesnivi. U kempingoveho nadobi to nikdo neresi, ale u hrncu do kuchyne toto dnes hygiena nepovoli a je to zakazane. Nerezove nadobi ma hranu zohnutou do plocha. Ze stejneho duvodu to tak maji i armady vsech EU zemi a USA u pitek a esusu. Ja jsem o tom taky nevedel, az me nekdo upozornil, ze na to existuje dokonce norma.
Ten Optimus Tera Weekend to ma samozrejme vyresene spravne, ale to uz jsme cenove nekde jinde.
Akorat ten nerezovy je tezka svine, mam ji taky. Do letadla, kdyz pocitas kazdych 10 deka, se hodi neco lehkeho :-)
Ad plisen – aha, jo tak :-)
Ja mam klasiku z hliny https://www.armatex.cz/…y/product86/ Jsou to prebytky ze skladu zespodu oznacene bud Fax nebo Meva. Ty novodobe nerezove radoby esusy jsou smejdy.
Nebo ALB dela hlinikove esusy, ale stoji 2× tolik. Akorat rukojet je pozink, u tech starych je pocinovana, to nesleze nikdy.
Obcas se tu na foru objevi diskuze o nadobach na vareni. Myslim, ze klasicky cesky hlinikovy esus ma i v dnesi dobe co nabidnou a v mnoha ohledech predci dnesni kempingove nadobi. Ted o vikendu mne zrovna padl do oka, tak jsem udelal par fotek a zmeril velikost. Muzete posoudit sami. Vysledky z nekolika mereni po obvodu jsou v tabulce na fotce. Prumer a hloubka jsou mereny uvnitr. Sila dna bude tak 2 mm, tam se pri tazeni tlouska desky nemeni. Ta vyssi hodnota objemu je tak 2 mm pod horni okraj, realne se da varit o 200 ml min. Ve velke nadobe pak uvarim litr polevky, dovnitr hodim cibuli a kus kabanosu. V mensi nadobe uvarim pul kila bramborove kase a na zaver vyklopim plechovku tunaka. Na panvicce pripravim jidlo nebo osmazim lancmit. Priklad.
Jednou me napadlo vzit misto male nadoby konvicku od Trangie, velka konvicka ze serie 25 se dovnitr nevleze, ale mala konvicka ze serie 27 se vleze s prehledem. Da se uvarit 500 ml vody pokud jen potrebuju privest k varu. Pokud beru vodu nekde z potoka a chci ji chvili povarit, pak spis 450 ml bez rizika splichani nalevkou ven. Dovnitr se vleze origo Trangia i neorigo varic na alkohol, pripadne 100 g plynova bomba a nejaky ten BSR 3000.
Hmotnost celeho esusu je 540 g, jednotlivci asi bude stacit velka nadoba a vicko, to pak bude na 350 g a o to vic dovnitr nasklada dalsich potreb. 230 g bomba se vleze, vicko ma v polovine odsazeni. Pripadne na vikend pouze mala nadoba, dovnitr skladaci varic na suchy lih s 8 kostkama, s tim se i v zime uvari 2 l vody. Misto vika kus alobalu, daval jsem tady „kdysi“: https://www.bike-forum.cz/…008-tuhy-lih fotku. Varic doporucuju origo Esbit, ma vespod pruduchy na nasavani vduchu, dochazi k o neco dokonalejsimu spalovani tablet.
Nekomu se samozrejme ta hmotnost proti titanu nebo modernim kempingovym setum bude zdat prilis vysoka, je potreba se ale na vec podivat z ruznych uhlu. Cesky povalecny esus ma pomerne bytelnou konstrukci a je modularni, da se ruzne skladat. Treba pri vareni vice jidel nejprve ve velke nadobe uvarim jedno jidlo, v male pak druhe. Misto vicka prikreju velkou nadobou a teprve nahoru vicko. Hlavni jidlo tak porad zustava teple. Panev se da zacvaknout k velke nadobe pro servirovani. Atd. Pak ta silnejsi tlousna dna napomaha rovnomernemu rozlozeni tepla a zabranuje bodovemu pripalovani. Jeste hur je na tom titan a to i kvuli nizke tepelne vodivosti, tak je fakt bidna.
Tim, ze je pouzity nelegovany hlinik a myslim i, ze tazeni neni hloubkove esus vydrzi dost. Pokud na nej v noci slapnu nebo na nej spadne kamen, takove veci se obcas stanou, tak plech nejak vyrovnam a ten tyden nejak dovarim. Po navratu pak zajdu do nejblizsiho armyshopu a za stovku koupim novy. Pokud se mi totez stane u toho tenkostenneho nadobi, tak pri snaze o narovnani stena z nejvetsi pravdepodobnosti praskne. Rukojeti bez hrube sily nelze vyhaknout. Par znamych ma ty rukojeti poztracene i u znackovych nadob Primus, Optimus. Neni tam zadny debilni plast, pokud musim tak esus hodim na ohen. Pripadne pokud rukojet preklopim a zajistim o stenu muzu emal povesit jako kotlik nad ohen.
Take jak psal hygiena, oproti vetsine setu od Pinguina ad. Ciny tady nejsou zadne zahyby, kde zustavaji zbytky jidla. Behem cesty se nadobi neda poradne umyt, dava se do batohu jeste vlhke, rostou tam plisne a z toho muze byt nekterym blbe.
U nas je dnes esus spis posmivany, ale byt to system americke armady je to svetova zalezitost. Oproti ostatnim tohle meli Cesi fakt vymakane. Asi jen USA to ma vyresene stejne dobre s tema jejich nerezovyma pitkama a 2 dilnou panvi, to muze byt pro nektere vhodnejsi v pripade, ze jen chteji uvarit 0.5 l vody nebo ohrat uz hotove jidlo Na plnohodnotne vyvarovani to ale neni. Ledviny esusy zavedene ve vetsine Evropy nic moc, mozna krome svedske pokud pouziju ten jejich lihovy varic se zavetrim. Je to vysoke, vachrlate, ma to malou plochu a blbe se to umyva. Kdyz obcas nekde v zahranici vytahnu esus a nahodou jde nekdo kolem tak cumi jak puk. Donekonecna chodi kolem a ja musim hodinu vysvetlovat modularitu a odkud to mam. Je to jak velky okruh na zamku.
O Altzheimerovi se odmitam bavit, ten hlinik je v tom naprosto nevine a pokud nebudu varit silne kysele nebo zasadite jidlo tak me ta vrstva oxidu ke kovu nepusti. Kdo chce at si v drogerii koupi 35% solnou a hodi dovnitr kousek hliniku, co je uz nejakou dobu na vzduchu. I v takhle agresivnim prostredi bude trvat dobre minutu, ze se vrstva oxidu porusi a rakce zacne probihat. Jo a Var II s tim jejich zavetrim je primo pro esus delany. Kdo potrebuje levnou soupravu na vareni doporucuju pouvazovat o obycejnem hlinikovem esusu. Jeste je pak dobry nejaky obal, aby nedoslo k poskrabani a uspineni veci v batohu.
Já bych vojenské ešusy „ledviny“ tak nezavrhoval. Jejich tvar je vhodný k vaření na (větším) ohni. Buď se celkem dobře dá postavit na kraj ohně mezi žhaví (s českým ešusem jsem měl podstatně menší úspěšnost), nebo se taky dá celkem dobře zavěsit nad oheň. Nad oheň natáhnout drát a pak ešus ledvinovitého tvaru pověsit na háček na tento drát.
Uznávám, že na vaření na vařiči je podstatně vhodnější tvar co má český ešus.
Mám kopii Švédského ešusu i se závětřím + připravené dmychadlo a už se těším na zimu až s tím budu vařit na sněhu a nebudu se muset starat o spotřebu paliva :-)
A když už tady byl zmíněný ten hliník, tak mám v plánu si trochu pohrát s povrchovou úpravou a pokusit se o eloxování, zdroj proudu co jsem si objednal už mi přišel :-)
Usmazis na tom viku kus masa, udelas michany vajicka ci livance ? Neprepaluje se to ? :) Ze bych vytahnul tatovo esus z vojny :D
Pokud nesmazis nasucho uplne bez tuku tak se da, delam to tak take. Tak jak na teflonu to samozrejme nikdy nebude.
Problem spis bude jak panev pridrzovat, nejlip uriznout kolik tak 2 cm v prumeru a udelat zarez pilkou. Takove ty v nozich Victorinox, Leatherman apod. maji idealni tloustku listu.
Můžeš použít i toto.
Nikomu nechci brát svatý nadšení, nostalgii a retropohled. Navíc je mi sympatickej i lowbudget přístup v dnešní době…
Osobně se hejbám povenku různým způsobem už 35let a přirozeně jsem prošel i dobou ešusovou, ale už bych se k tomu nevracel, díky bohům za lehkej a tenkostěnnej titan.
Jsem jak zenska, kupuju veci ve sleve, ktery bych si jinak vubec nekoupil :D Jetboil Flash Java Kit. Za 1500,– :D jsem si udelal radost
Ty jo, to není špatný.Odkaz za 1500 by nebyl? Dík
taky prosím, rád bych se trošku poženštil za pátnáct kil :-D
dobra cena…
no tak šup šup s odkazem, ať to můžem vykoupit :)
Chlapi odkaz je tu, ale obavam se, ze vam nepomuze :D vseobecne tady maji outdoorove veci levnejsi. Obzvlast, kdyz se vychyta akce jako tato, jeste jsem navic uplatnil nejaky jiny slevovy kod. Uz sem poridil thermarestku samonafukovacku, vodni filtr sayer, rucni pressovac,… jeste se mi libi jeden stan, ale uz jsem limitovan mistem v kufru a za chvili jedu domu.
nás chceš nasrat, já to poznám! :-D
To ani nahodou :) spis chci pozdeji pridat moje zkusenosti s jetboilem z praxe, zatim jsem ale testoval jen v kuchyni :D Nejvic me zajima vareni nejakyho real food na obyc panvicce.
Mám titanovej hrníček z Ali a pro velký úspěch bych rád pořídil ješté jeden, ale ceny šly trošku nahoru – máte zkušenost s tím, že to chytnou celníci? Velikost cca 550 nebo 650ml.
Mě prošly takový 3 bez odchytu. Ani nezáleží na reálné ceně, tu zkoumají až když to odchytí.
DPH se vyměřuje u zásilek nad 22 Euro a tvoří 20 % z její celkové hodnoty (celková hodnota zásilky = hodnota zboží + poštovné + pojištění přepravy).
Clo se vyměřuje u zásilek nad 150 Euro a tvoří 3–11 % z její celkové hodnoty (přesná výše cla závisí na typu zboží). U zásilek v hodnotě nad 150 Euro je tedy nutné zaplatit clo i DPH.
Celníci se zaměřují v zásilkách z číny hlavně na mobily, tablety a podobnou elektroniku, ostatní věci obvykle jen v případě, že na zásilku napíše číňan skutečnou cenu vyšší než je limit pro DPH (ještě se mi to nestalo, že by ji tam napsal…).
Už mi prošlo asi 5 věcí přes limit (spočítáno to přesně nemám), pokud bych k tomu započítal i cenu „tabulkového“ poštovného u věcí, které mají uvedené poštovné zdarma, tak těch věcí přes limit jsem měl ještě více…
Po práci legraci – midweek microadventure
Pekne
asi si pujdu přiložit termostatem…od někud mi sem táhne. Ale moc pěkný!
chtěl sem napsat na tohle jsem už starej , ale pak jsem se podíval na tvůj profil :-))) respekt
slusny scheize pocasi:)
Osobne bych si asi vybral hezci krajinu, tohle mi prijde jak nekde na poli, ale proti gustu…
Palec nahoru.
Je to braný jen z blbýho úhlu – je to na hraně lesa a louky. Počasí bylo fajn. Noc byla jasná, cinklo to tak –2 stupně, mlha dorazila až ráno.
Dobře ty. To kolo máš něčím podepřené, nebo spoleháš na to, že to šňůra udrží?
Kolo není podepřené, nejdřív zakotvím zadní kolík, postavím kolo, dopnu plachtu k podsedlovejm lyžinám a zakotvím přední kolík, potom to celý ponapínám. Kolo stavím tak aby bylo mírnou protiváhou plachtě.
Na papíře už mám koncept takovýho kolo-stanu, kde by kolo tvořilo tyčku a bylo úplně uzavřený uvnitř spolu se spáčem. Tahle plachtička je dobrá v jen za pěkného počasí, při silnějším dešti a nebo fujavici to zafukává dovnitř.
Ja to stavim takto, ale chce to hulky.
kolik to vazi?
I s šesti kolíkama kolem 550gr. Je to samodomo šitý z šusťáku 40gr/m a silikonizovaný. Vlezou se pod to dva.
kdes bral material? Diky
tady: https://www.mk3k.cz/shop.php?… ale bacha, blbě se to šije a není to nepromokavý, musíš si to potom nasilikonizovat.
aha, ok
Já to stavím tak, že napnu mezi dvě trekové hůlky (hůlky mimo plachtu, nebo stromy, klacky, nebo jiné objekty…) provázek a co nejpevněji to přikolíkuju a plachtu přes to přehodím. (Nebo v případě Tarpu od Jurka, když stavím uzavřené Ačko provázek provleču.) Výhoda je, že je to daleko pevnější (pevněji zakolíkované proti větru), než když jen připevním provázek k plachtě a nehrozí, že by se místo, kde je upevněná/(podepřená tyčkou) plachta poškodilo. Když někdo zakopne o provázek, tak se snad nic nestane (v případě podepření tyčkama a upevnění provázku za plachtu hrozilo v tomto případě roztržení plachty)
Taky mám vymyšlený cyklostan, ale není čas. Když nejsem v práci, tak sóju brašny a už moc volná nezbývá. Ale už jsem si alespoň objednal silnylon, tak se do toho třeba dokopu.
Sorry.
To byla reakce na kosteje
Ahoj,
začínám si pohrávat s myšlenkou bikepackingu na Tenerife. Podle stránek https://www.tenerife-information-centre.com/…enerife.html je po zažádání možnost spát v kempech povětšinou zdarma. Nemáte někdo zkušenosti, postřehy jak to tam chodí? Chtěli by jsme hlavně jezdit technické sjezdy a potom se po silnicích a zpevněných cestách přesouvat do kempů. Ježdění spíš v nižších polohách kde jsou borovicové lesy. Díky za každý typ
Ja ti sice neodpovim na co se ptas, ale zajima mne, ty tam jedes pres zimu? Jaky je tam vlastne pocasi v zime?
Leden/únor cca 17 stupňů
Ahoj, my byli péšo na La Palmě asi 2 roky nazpět v lednu a s tou povolenkou do kempu to tam neměli moc dobře udělané. Muselo se žádat osobně v nedalekém městě (cca 10 km a 1000 m výškových :D) , jenže my přišli po svých odjinud. Se správcem jsme se snažili domluvit, chěli jsme využít místní refugio. Bohužel bez povolenky jsme úspěch neměli a domluva vázla dost i na jazykové bariéře (on neuměl anglicky a my zase moc ne španělsky). Nicméně stejně jsme tam zakempili ve stanu, trochu stranou, abychom ho nedráždili a v pohodě. Nikdo nás nevyhodil. Stejně tam kromě nás byl snad jen jeden další pár. Jinak počasí v lednu na sportování super u moře bylo okolo 20 stupňů, na nejvyšším vrcholu (cca 2400 přes noc něco málo pod nulou).
Nevím, jak je na tom Tenerife, ale na La Palmě jsem si říkal, že na bike by to chtělo mít dobrý zdroj tras nebo nejlíp průvodce, protože z mapy bych nebyl schopný většinou odhadnout, jestli to je vůbec sjízdné a jestli to stojí za to. Některé cesty byly hodně strmé a často nesjízdné nebo sjízdné, ale takové, že bych si to moc neužil a člověk by byl hned dole a musel se plahočit nahoru. Tak to na mě působilo. Spíš na shuttle, než šlapání za svoje. Ale Tenrife může vypadat úplně jinak, ten ostrov neznám. Ale jinak za La Palmu, nádherná příroda, málo lidí, užili jsme si to tam moc.
Mimochodem mam dotaz na vsechny z vas co jezdite na modernich kolech, 29, nizky krky vidlic, atd. Nemate problemy s drhnutim brasen at uz vpredu nebo vzadu?
Sice nevím jestli je to moderní, ale vpředu tak 2 cm a vzadu místa habaděj.
Dost dobrá mašina. Konečně kolo, které mi dává smysl. Vidím, že Favoriťácké sedlo nahradil Brooks B17 – vozil jsem chvíli taky Favorit, ale po přesedlání na Brooks se už k Favoritu nevrátím. Jaký systém používáš na vidlici na ty loďáky? Ostatní brašny máš všechny od Ortliebu jestli vidím dobře.
slusne napakovano…
Asi jezdis bez baglu, co?
kamaro – plácl jsem se přes kapsu a koupil Gorila.Předtím jsem měl upravené košíky na láhve.Favoriťácké sedlo bylo fajn, ale prdel mám jen jednu :-)
scret – jo jezdím bez báglu.Nemám to rád mít něco na zádech.Pro případ krize místa vozím v báglech Ultra-sil Daypack 20 Sea to Summit.Když nemám kde dát na večer k ohni lahváče nebo víno.
Mas to pekny, ja si ted pres zimu stavim novyho cestaka na Surly Troll, takze to samy jen na 26 kolech, a tam bych misto na riditkovou brasnu mel.
Ale chci se trochu vic venovat bikepackingu a na to fulla nepotrebuju, cili asi nejake lehke HT, jenze u nas v okoli uz nemaji zadne solidni 27,5, jen same 29, nejsem velky priznivec tohoto rozmeru ale ok jezdit se da na vsem. Jen jsem hned zaregistroval ze tam je mene mista na brasny, takze jsem okamzite mazal sem se zeptat jestli konkretne VY, na SVYCH kolech se SVYMA brasnama (aby mne zas nejakej Lok nepoucoval v teoreticke rovine) mate nejaky trable v tomhle smeru.
souhlasim s Lokem, ale odpovim. Ne, nemam s tim problem :) 29ka vel. 19, ja 181cm…
29 full, velikost XL, brašny Everbike a bez problémů. Viděl jsem nějakou sedlovou brašnu, která se za sedlem zvedá a tam ke kontaktu dojít ani nemůže, snad Acepack.
Jinak je to hlavně o tom, jak ji umístíš a sbalíš. Chce to vyzkoušet.
Ja vlastne taky souhlasim s Lokem, akorat ze jsem se na to vubec neptal.
Mám 29´´ HT . Jediný problém byl s válcem na řidítka. Jeden jsem probrousil o pneu. Mám držák na rodla od Orgoně. Dokoupil jsem si 2× stahovací metrový pásek. Tím to celé ještě připoutám k řidítkům, čímž se tem válec celý nadzvedne.
tak na to asi nikdo nedokáže takto odpovědět… třeba u brašen u řidítek může záležet jak vysoko máš řidítka.. když distančníma kroužkama můžeš zvednou představec třeba 3cm.. a pak co máš za brašnu že třeba black burn dělá MTB takže ju máš navrch narozdíl od některých ostatních kde spíš vysí…
jak má dlouhé nohy tzn jak má vysoko sedlo… podle toho máš místo mezi kolem a sedlem…
a už vůbec neřeším to jestli je to fullsus… a prostě celkově co je to za geo… možná že kdyby se zeptal na nějaké konkrétní kolo… ale aj tak mám strach že ej tam moc proměných…
Proc kristaboha ma nekdo potrebu slovickarit a odpovidat takovymhle bezobsaznym zpusobem na uplne jednoduchou otazku?
Protoze krom toho ze to nekomu muze sedet nekomu nemusi tak ty odpovedi nemaji absolutne vubec zadnou vypovedni hodnotu??
Jinak pokud ti to udela tadost, me na mem fuel ex8 zadni brasna nevychazi, kdyby na nem sedel treba muj tatka, ktery by si koupil stejnou velilost, ale ma delsi nohy, tak by mi to vychazelo… :)
Mám to docela na těsno, myslím že jsem to párkrát líznul. Ortlieb na Epicu
Diky vsem za reakce. Jo zda se ze to asi nejak pujde, mimochodem mam stejnou riditkovou brasnu, takze to asi bude ok.
Používám brašny Everbike, vzhledem k nízko posazeným řidítkům jsem to vyřešil představenou hrazdou (kovová už nahrazená karbonovou). Zároveň to pomáhá volnosti hadic a bovdenů. Nad pláštěm většinou tak 5 cm místa. Hrazdu lze na řidítkách natočit víš/níž. A drží to jak přibité i dost naložené v těžkým kamenitým sjezdu…
Pěkné, hrazdu jsem teda ještě nikde neviděl, to je nějaká zakázková výroba? :)
Pavlovo hrazda je echt! Používám lite verzi z Alíka a funguje dobře – jen pod to dávám pastu-grip
edit: tohle je z webu – hrazda je stejná a ten zbytek mi doma spíchla žena:)
Jak je ta hrazda pevná, kolik mohu očekávat, že vydrží? (má někdo zkušenosti z delšího používání?)
Je dost pevná, taky záleží jak pořešíš ten homemade harness. Na downhill to není, ale pár slušných sjezdů jsem s tím prolít. Pastu určitě doporučuji a dotahovat opatrně…
JDF: Ano, na zakázku
pocestny: Ano, Jeseníky
Jeseníky, co
Ne nemám s tím problém. Na řídítkách vozím 35l vak a sedlový brašny by se vešly nad sebe dvě. O luxusních rozměrech rámové brašny v mém RB CRR 290 velikosti 3XL se není třeba rozepisovat:)
K velkým kolům potřebuješ i velký rám ;-)
Tady koukám, že RomanH má přístřešek od 3F UL Gear. Já jsem to risknul s 3F stanem, a napsal jsem vám tady k němu recenzi.
Na bikepacking si nejspíš budete chtít vzít něco lehčího a menšího, takže mi spíš jde o to, že se 3F UL Gear zdá jako dobrá volba.
Testování nových brašen od pana mistra Orgoně. Takhle jak je to naložený, je to sestava na pohodlný a komfortní cestování, ne na závod. Ještě chybí top tube bag – asi bude od acepacu (až se teda ztopořej a naskladněj černou ve velikosi M), dál na kole chybí hrazda.
Ještě ladím balení, zatím to vypadá tak, že v podsedlovce je spaní, oblečení a kuchyň. V rámovce dílna, návleky a nepromok. V top tube bude PKDM, V silech žrádlo. Ještě přemýšlím, že bych pod hrazdu, před řidítka ušil nebo pořídil válec a do něj přesunul oblečení a tím mírně změnil vyvážení kola,ale bojím se, že mi to bude kecat do řízení.
Máte někdo brašny Everbike? Případně jak je to s objemem na sbalení dejme tomu víkendové akce ( nejlépe i s civil oblečením v létě ) podsedlové brašny. Výbavu mám celkem odladěnou, ale vůbec nemám představu co se týče brašen na kolo. Jsem ochotný vzít i camelbak na záda, takže sbalit se jen do brašen není podmínka. Díky.
To se těžko radí, každý to máme jinak :-).
Mám Everbike, řidítkovou a podsedlovou, obě ty větší. Já se tam sbalím včetně spacáku a karimatky. Jídlo a pití mám v batohu na zádech.
Máte ozkousene i jiné značky nafukovacek než thermarest? Vyplatí se to vůbec zkoušet nebo si radši připlatit rovnou za „jistotu“?
Momentálně máme 2 samonafukovacky thermarest (trail lite a prolite plus), ale už se plánuje další výlet, tentokrát ve 4 a dva " noví", co s námi pojedou, žádné karimatky ještě nemají. Tak bysme teoreticky mohli upgradovat :-D
docela by mě lákala neoair all season SV nebo neoair xlite, ale tam bych si rozměry ani váhou proti těm současným moc nepomohl, tak nevim…
?? Pises o Prolite PLus a pak Neoair Xlite a ze by sis moc nepomohl?
Mam obe dve a Prolite PLus, prestoze je jedna z nejlehcich samonafukovacek v tom segmentu, tak vazi 2× vic nez Neoair XLite…:) Nehlede na to, ze ve sbalenem stavu je Neoair cca 5× mensi…
Jen Xlitce – trcohu susti, tak nekomu muze vadit… A na Tyveku klouze jako prase :(
Jinak je suprova. Mala, lehka, poholdna a dobre izolujici…
Tak jsem je teda porovnal, třeba půjde tabulka otevrit
https://docs.google.com/…hC1vJSg/edit?…
To, že bych si moc nepolepsil, bylo hlavně vzhledem k těm all season sv. Tam to není vahove ani rozměrově moc velký rozdil
Jasně, NeoAir XLite je jiná třída, ale taky je už z hodně tenkého materiálu. Takže nejlepší kompromis by byl XTherm, ale ta je zas dražší. Je to těžké dilema :D
Ještě má thermarest nějaké nafukovacky NeoAir Venture, ale ty mají jen R 1,8 , tak nevim, jestli by to na podzimní Skotsko nebylo málo. Ty samonafukovacky byly totiž super a zima nebyla
mně to nedovolí tabulku otevřít – Access Denied…
Snad už to půjde, zapomněl jsem nastavit sdílení:)
njn, je to boj:))
Ta Neoair all season SV je taky plnotucna 4sezonni karimatka, tu R u ni udavaji 4,9.
S tou neoair xlite by sis urcite polepsil v obou parametrech.
Tak jsem objednal NeoAir XLite max se speed valve a jsem zvědav. :-)
https://www.ceskyraj.com/…x-sv-regular
Na jednu stranu by mě lakal ten XTherm, ale prý je na léto až moc teplý, takže hřeje až moc. A já se pekl i na čínské kopii zlite sol.
A XTherm nemá ten SV za nějakou rozumnou cenu.
Ale bez SV je NeoAir o nějakých 130g lehčí. To jsou dilemata… :-))
No, to uz neni zas az tak lehka… :( Sice „blbych“ 130g, ale pak uz se dostava skoro k pul kg:(
Ale urcite se bude nafukovat lip, to zas jo…
A vyfukovat, je to za vteřinku sbalené:-)
Takže karimatka je doma. Trvalo to sice týden, ale je to termín, co byl napsaný u potvrzení objednávky, takže asi OK (byť píšou skladem…)
První dojmy – je to fakt maličký a nechutně pohodlně se na tom leží :-)))
Nafukovani přes ten SV by bylo rychlejší, kdybych první zatáhl ten malý ventil, že. Dofouknout jsem to musel tím malým, ale možná je to otázka praxe. Tak snadno jako v reklamních videich mi to samozřejmě nešlo.
Velikost – u noh o cca 5 cm širší na každou stranu, jinak takřka stejně velká jako regular. Ale kupodivu působí ta MAX verze jako podstatné větší, než na ni teda člověk položí regular.
Balení – vedle sebe na fotkách s prolite plus a trail lite. Velikost sbalene fakt obrovský rozdil
ALE šustí, jakože fakt :-))
Žena říkala, že teď už medvědy nikde nepotkame. Utečou, fakt. Kéž by to fungovalo i na midges :-D
Takže budu pořizovat ještě jednu :-)
Jen teď to dilema, jestli s tím speed valve nebo klasiku. Protože jestli je u klasiky obal, který se dá použít na nafukovani…
Ja u klasiky obal na nafukovani nemel… Ale funguje na to dobre odpadkovy pytel, ktery je lehky a „zadarmo“ :)
Jo, susti (osobne mi zas tak nevadi) a klouze jak prase… Takze s Tyvekem jsi jak na toboganu :(
Pytel zkusím, diky
Jen musím ještě potrenovat to nafukovani přes ten velký „ventil“. Píšou, že na 10 nadechu je hotovo a já včera foukal jak blbec a nic :-))
Pod stromeček jsem si nadělil Klymit Insulated static V Lite. Takže osobní zkušenost ještě nemám, ale co jsem četl, tak většinou s ní panuje spokojenst. Tepelný odpor má 4,4R. Takže už spíš zimní.
Mam Sea to Summit (zlutou nafukovavku) i Pro lite plus, na Prolite uz jsem pres rok nespal, je nizsi, zabira vice mista… doporucit muzu obe, jen StS jezdi na tyveku taky jako prase a se spacakem susti.
A nechceš tu prolite plus za nějaký peníz postrádat? :D
Když už tu zase zaznívají dotazy na karimatky…: na Neoair Xlite na sněhu jakože fakt celkem kosa od spodku i když mám vcelku dobrý péřový spacák (v dutém vlákně jsem spával i na obyč.14mm pěnovce za 200 Kč a dobrý). U Prolite Plus bych to mohl říct taky, výrazný rozdíl v teple tam není, uváděné R3,2 respektive R3,3 tomu nasvědčuje. Tak jsem si říkal, že bych teda koupil Neoair Xtherm s R5,7 (a když už, tak rovnou Large a s SV ventilem že jo, protože ten zimní spacák je velký jak kráva a i při normálních proporcích mám na 50cm xlajtce ruce na sněhu). Jenže zase ono to stojí tak 6 litrů a to mě sere. Tak si říkám jeden den koupit, druhý den nekoupit… a tak si to říkám už asi 2 roky.
Zkoušel jsem pod xlajtku tenkou karimatku (mám třeba 6mm 140×50cm za asi 60Kč) ale to má malý efekt. Co když ji dám naopak nahoru na xlajtku? A nakolik by mi mohlo pomoct strčit dovnitř spacáku Klymit intertia xframe short ? Ten Xframe má 160gramů + Xlite 350g, a to je pořád méně, než 1 velký Neolite Xtherm, i finančně to je dost rozdíl…
Je to vůbec pohodlné? Spal jste na tom xframe někdo? Jednou jsem si to prohlížel fyzicky v obchodě v Rožnově p.R., no a nezdál se mi ten dyzajn. Nechci si to strkat pod hlavu, jak mi to doporučoval aktivní prodavač. Chci to od ramen – po stehna: Kdyby se bederní páteř opřela o tu střední část (zadek je pohodlnější mít níž, aby nebyly bedra nad podložkou ve vzduchu), tak by to mohlo být fajn. Jo? Ne? Zahřeje? Nezahřeje?
Tohle moc nechápu. přetočíš se na bok a ležíš na zemi.
Já jsem při otáčení většinou „při vědomí“ a tak nějak už instinktivně beru prstama otvor před xichtem, a vím přesně kde je karimatka podemnou. takže v tomhle postu řeším hlavně jestli tam bude ten tepelný komfort, a jestli to někdo zkoušel a bylo to pohodlné
Libores: máš tu krátkou? Od ramen, nebo od hlavy? A bedra jsou opřená o tu střední část?
Mám tu 2/3. Část pod hlavou je tam podle mě úplně zbytečně, pod polštářem (boty a oblečení) to není potřeba, takže by klidně mohla být kratší a ještě lehčí. A k tomu mám přes dva metry, takže na tu karimatku vycházím asi trochu jinak než designér zamýšlel.
Ja bych to do spacaku necpal, ale vyzkousene to nemam.
Asi bych fakt vzal tu Neoair XTherm, ale to jsi slyset nechtel:)))
Mám jednoho kámoše z hor, co dává xlajtku small dovnitř, spí převážně na zádech (a jedná se u něj jen o léto, kdy fakt neřeší tyhle věci, co řeším výše). Já spím často na boku, nicméně naspodku obou zimních péřových spacáků, které mám, je menší množství peří, takže se vědomě snažím nechat spacák co nejvíc v defaultní pozici.
Tohle je super věc. Mám jí tři roky a absolvoval jsem na tom už dost akcí, míle, Island, měsíc v Himálaji… Strkám to samozřejmě do spacáku, což jsem dělal už roky i s jinými. Je to takový spíš na přežití, než na pohodlí, ale to mi vyhovuje.
Nekde jsem videl test podobne derovane a tvarovane „karimatky“, kde to dost sepsuli, hlavne to davani do spacaku – pry ten spacak pak tak dobre neizoluje a tepelny komfort citelne klesa.
Tak zmáčknutý peří neizoloje a jestli je karimatka nad ním nebo pod ním je asi jedno. Tahle karimatka rozhodně není třísezóní a teploty do 5°C spolu s 300g peří jsou pro mě v pohodě, se žďárákem pak jde i 0°C. Pro mě je karimatka ve spacáku jediný způsob jak ji udžet pod sebou, už nikdy jinak:)
osobne bych se u tohohle zpusobu bal navlhnuti spacaku… Takze radsi karibaba venku…
Ale predpokladam, ze mas jeste nejaky footprint, tyvek apod.
Nicmene, kdyz uz jsi zminil ten zdarak, tak bych dal karibabu kdyz uz, tak do zdaraku, ale pod spacak…
Ale kazdemu vyhovuje neco jineho…
Zde je ten test. Osobne to vidim jako Scret, ale na rovinu pisu, ze jsem to nezkousel.
Na dlouhé Xframe má slečna na fotkách tu karimatku pod hlavou a pod zadkem: a to je přesně to, co fakt nechci… Mít bedra takhle ve vzduchu, to vydržím tak půlhodiny. Shit, asi si pujdu na tu krátkou v obchodě lehnout…
…znovu čumím na ty nákresy na webu, asi ne, asi to bude blbě…
Puvodne jsem mel na mysli tento test, ktery ale prakticky rika to same – karimatku do spacaku nebrat.
Ta úvaha o rosném bodě profesora drsoně se mi líbí, ale s tím rosným bodem se dostala za hranicí mojich znalostí. Nebudu rozporovat, že když hodím spacák někam na sníh, že bude do rána v prdeli, ale u mě na spodku ještě bude Neoair xlite, a vzduch v Inertia xlite má jako nahradit slehlé peří, ať neležím přímo na té Neoairce. Určitě vyhřeju tělem vzduch v Inertii líp, než v neoairce, která leží přímo na sněhu. …
Asi toho filozofování nechám, a pujdu si to zkusit. Zpětně mi pak tyhle úvahy připadají stupidní. Ještě existuje Klymit Inertia O Zone atd… A co jsem se prostě na netu nedozvěděl, je to, jestli kombinace dvou nafukovaček zahřeje. Většina recenzí řeší jediný produkt, a většinou vůbec neřeší nízké teploty (do kterých to určeno není).
Dneska jsem poprvé zkoušel Inertia xlite ve spacáku (600g peří) + neoair xlite pod sebou. Bohužel bylo dost teplo, řekněme –5° a bezvětří, takže jsem fakt prd poznal, jak moc to hřeje nebo nehřeje. Ale z nějakého důvodu se mi spalo fakt skvěle. :-)
Tak zima je pravděpodobně za námi, dneska se rozloučila pěknými –10°C (ačkoliv jen na krátkou chvíli před svítáním). Ta Inertia Xlite nebyl tak marný nápad. Spal jsem s tím celkem 5×. Většinou v podzimním 600vkovém spacáku a dneska teprve v zimní 900vce pod širákem, hvězdy a tak… Nevím, jestli tuhle zimu vůbec pořádně mrzlo, ale nějak jsem to prošvihnul.
Jestli je někomu blbé dávat 5000–6000 za nějakou skutečnou zimní karimatku jako mně, tak Inertia xlite za patnáct stovek zvedne ten komfort docela slušně… stačí jen o pár stupňů a je příjemně, už jsem zpohodlněl.
(Osvědčila se mi kombinace alumatky a neoair xlite vespod, a inertia xlite uvnitř spacáku. Celk.hmotnost je zhruba jako neoair xtherm, akorát bez té investice.)
co na takovy mrazy neoairka? Nekdo tu tusim kdysi psal, ze ji to nedela dobre a splesnivela. Ty ale nafukujes asi vakem, vid?
je uvnitř černá ale kašlu na to. Ono to zplesniví bez ohledu na léto nebo zimu, pokud to člověk nafukuje vlhkým vzduchem z pusy. už pomalu uchází, dávám ji ještě rok… kdo ví.
Ha! Já jsem to dokonce předvídal… :-D
:))
No jsem na vážkách jestli teď o víkendu zvládnu noc ve vikingu blanket. Už jsem s ním párkrát spal na limitu, ale hrozí,že bude ještě o 5 stupňů míň.
uff, to bych nedal… Mozna tak v perovce…
No mám i péřové kalhoty, tak to snad dám. Uvidím jestli nevyměkne zbytek.
Hlavne nechte doma mobily , at to nemate i s budickem.
Jinak u nas ma byt 0 az +2, asi si taky pujdu v LL300 lehnout ven
To byl stejně nějakej starej komouš a jedeme v 3 a jsme rodina
Blanket nevím. Od příštího týdne to vypadá hezky…
Klíčová věta z celý recenze je odle mě: Je ale nutné podotknout, že mám poměrně těsný spacák, který se pohybuje se mnou. U volnějších spacáků, ve kterých se spáč může otočit, aniž by se spacák pohnul to asi bude jiné.
No ja tam vidim za klicove to kondenzovani vlkosti, hlavne pri teplotach pod bodem mrazu, viz. ty testy nize. Ale jo, hadat se nebudu, vyzkouseno to nemam.
Ale jo, není se o čem dohadovat, každýmu funguje něco jiného. Já karimatku do spacáku strkám promárně kvůli tomu abych ji udržel pod sebou. Lepší mít ji uvnitř, byť za cenu horšího tepelného komfortu (nepozoruju), než vůbec, což se mi stane, když ji dám pod spacák. Teploty pod bodem mrazu neřeším, protože do tak nízkych teplot podle mě už není vhodná, na to mám jinou, ale i tu beru dovnitř. Každopádně to s tím kondenzováním, je zajímavý, ale pro mě už trochu vyšší dívčí:)
SORRY: v textu píšu všude „xframe short“ ale myslím přitom INERTIA XLITE, chyba
Ahoj, nechystate se nekdo objednavat neco z Cumulusu? Ze bychom spojili objednavku :)
Ahoj, oprasim, nechystate se nekdo nakupovat? Vim ze se tu v minulosti resilo ze se da sahnout na lepsi cenu – nevim teda o kolik. Ja planuju konfigurovat Panyam 450.
Pri objednani tusim 8ks jsem tehdy dostal tusim 10%…
Tak uz zbyva jen 7 lidi :) To asi neni real. Leda by chtel nekdo vybavit celou rodinu :))
Když počkáš tak půl roku, tak si tam chci koupit zimní spacák :-)
To asi nevydržim :)
já jo, protože letos jsem si zatím přes „zimu“ vystačil s Panyam450 a cpát prachy do zimního spacáku na léto je zbytečné :-)
Mam vyzkouseno, ze ja treba s Panyamem 450 vydrzim cca plus minus do nuly max… Pak uz je kosa :(
Nevhodná karimatka?
Karimatka TR Prolite PLus – tzn. dostatecna…
To bych do Tebe nerekl :-) Ja pri testu noveho LL 300 spal v –1 (k ranu, vecer bylo vyrazne tepleji), a kosa mi nebyla (mel jsem jen podvlikacky a ponozky, a pod sebou nafukovacku XLite).
Prave proto jsem uvazoval, ze s Panyamem 600 bych mel na mirnou ceskou zimu vystarano, a v pripade potreby dal ty dva peraky (LL + Panyam) dohromady.
Kazdy snasi nocni teploty jinak. Treba ja bych sam sebe tipnul na studeny spanek protoze pres den mam radsi kdyz je mi spis trochu zima nez aby mi bylo horko a potil jsem se, ale v noci potrebuju spis teplo pac se pak furt budim zimou a poradne se nevyspim. Takze pokud s LL 300 to mas jak rikas, tak klidne ten panyam 600 porid.
jenze ty mas taty ledniho medveda a mati tucnaka :) tam je vsecko jinak, ale ll300 a v –2 na neoair s alimatkou docela v teploucku
Koukam, ze mame stejne rodice :-)
Tezko takhle soudit, kazdy mame tepel. komfort jinde. Kazdej je jinak obalenej :)
Ja vetsinou ale spim v trenclich a triku s dl. rukavem…
Spím v tenkém merino triku, běžeckých kalhotech z decathlonu, silnějších fuseklích a čepici – v teplotě nad nulou OK, jak hrozí teploty pod nulou tak používám vložku do spacáku (sts reactor). Karimatka dělá sakra hodně, používám buď neoair xlite nebo pěnovou ridgerest, která ale studí a ráno se porbouzím na loužičce vody z roztátého ledu. Ale narozdíl od neoair není děravá :-D )
No kdyby to bylo někdy teď, tak bych se přidal a možná pořídil ten Semirect 350
Ja jsem ready objednavat, uz jen 6 :)
Koukam na ten vyber (asi jsem pri pruzkumu nedoroloval az dolu), ale co prinasi treba proti LL300, ktery ma ve vsem lepsi paramtrey – krom navyseni ceny o 30E?
Jj, mam Panama 450ku a pak Alasku 900 (+100g peri) a mam mezi tim proste douru… Tak jsem vzal STS reactor a tim to snad vykryl… Tu Alasku jsem jeste ani nestihnul otestovat :((((
ja asi ne:))
nj, vedle, stane se
Dneska jsem v práci (mám vedlejšák v DECATHLONU) viděl zboží DECATHLONU na příští rok. Ve druhé půli roku začne DC nabízet brašny na bikepacking. Budou typu hardness (snad jsem to napsal dobře). Držáky + pytle budou zhruba za 60 eček. Od 40. týdne k dostání přes net a od 2021 i na krámech. Vypadaly celkem fajn. Tak jsem zvědavý. A nové modely kol. Fully (na fotkách vypadaly dobře) a nové XC modely také.
Diky za dobre info. Jeste upresnujici dotaz, ty nove kola budou 29, nebo i 27,5?
z hardtailov budú modely aj na novom 12sp Shimane? lebo mal som vyhliadnutý Rockrider na GXku, ale Shimano mi príde ako lepšia alternatíva
Nějakou shodou nahod jsem taky koukal na recenze lanshan2, utuberka vypadala chytře, neboť rozebírala kolik nocí asi vydrží ten material oproti něčemu 5× dražšímu od zpacks… moc podrobnosti si nepamatuju… Nechtěla ve výsledku kritizovat ani jeden, že ta vyssi cena zpacks pro někoho může dávat smysl, a že si to zákazníky najde atd. A samozřejmě, že lanshan2 má super poměr výkon cena.
Za mě, lanshan2 se mi nezdal, neboť nejsem fanda těchto konstrukcí. A zmíněné zpacks, s těmi cenami, uz vůbec.
zpacks jsou uz ulet, jak vahove, tak cenove…
Ale rad bych si ho jednou vyzkousel:)
Taky me tahle konstrukce moc nebere, ale zas je to lehky a levny…
Kámoš má tenhle lanshan 2 a vypnout to na tvrdém povrchu není sranda. Jinak zpracované to je pěkně.
prave z tohodle duvodu preferuju spis iglu… To byva ale tezsi…
Zase se v klidu vyspíš, což preferuji. Než vylézat v noci a v dešti dopínat.
Ahoj,
neprodávají se v ČR podobná řidítka za podobnou cenu?
https://www.planetx.co.uk/…ey-handlebar
Děkuji
Patrik
Co jsem si všiml tak vše byl šrám, ale ještě jsem neviděl detailní specifikace. A bylo zobrazeno víc 29 kol. V Jihlavě je teď vystavená nová xc100 moc pěkné kolo. A karbonová 900.
Nejsou to letosni modely jen s jinou barvou treba?
Dnes jsem na to v Jihlavě koukal. Ta naohejbana zadní stavba xc100 a průměr spodní rámové trubky je brutální
Nov8ka od Dekace. Riverside 920
To je zajimavy gravel, a to bude prodavay uz s tim nabojovym dynamem a dobijeci serepetickou nebo si to ten typek dobastlil sam?
Tak to kolo je hnusný jak zadel, ale o to nic, pro někoho to může bejt svatej grál.
Mě by spíš zajímalo, jestli ty brašny co jsou vidět na videu v cca 1:08 jsou ty co bude Decathlon v budoucnu nabízet. Pokud ano, tak príma. Vypadají schopně.
Tak hnusný je, ale jestli je funkční, zkousnu i že je hnusný :)
Rámovka je Relevate, ale zbytek prý by měl být Dekáč.
Pro mě je to taky hnusný, ale bude to pohodlný…
Zcela vazne, k cemu se hodi kombinace MTB plastu a beranu ? Osobne mam jak silnicku, tak i MTB, takze vubec nerozporuji mnozstvi variant uchopu u beranu + aero posed. Ale vozit to v terenu (byt v pravekem XC se s tim jezdilo) ? A naopak, siroke MTB plaste na silnici / polnackach (jo, zde to bude pohodlnejsi, ale nejsou pak lepsi klasicka rovna riditka) ?
Berany mají jeden zásadní mínus – blbě se na nich dávkujou brzdy. Prostě ten úchop není vhodný do nějakého většího terénu – buď jakžtakž brzdíš, pak ale zase úchop není moc stabilní anebo je úchop jakžtakž stabilní, pak ale moc nebrzdíš..
To taky. Kdyz valim na silnicce a je trosku technictejsi sjezd, v rukach mam obcas krece.
Může e to hodit když třeba jedeš akce typu Tour Divide.
Dlouhý bikepackový putování po polňačkách. Asi. Nic jiného mě nenapadá…
A co třeba takový výlet do Kyrgystánu, Gruzie, Maroka apod.?
http://pavelkadlicek.cz/…ke-2019-asia
Podle mého u toho někdo opravdu myslel, mně se to líbí…
Byl jsem takto 6 tydnu v Pakistanu a opravdu me nenapada jedina vyhoda, kterou by mi berany prinesly.
Sám píšeš o mnozstvi variant uchopu, nic složitějšího v tom asi není potřeba hledat. Zase tak těžký terény, aby se se to s beranama nedalo, s tím lidi zřejmě nejezdí. A zalehnout do dropů, nebo i do hrazdy při dlouhým asfaltovým přesunu nemusí být vůbec špatný, i když máš bajkový gumy.
Asi urcite nebudu cilovka. Jen mi to proste prijde strasne uzce zamerene, tak jsem chtel vedet, komu z Vas se to libi a proc.
jezdím na gravelu se silničním setupem po evropě = je to pohodlnější než silnička, hodně prostoru v kolech i pro blatníky (které stejně nevozím), široký a pohodlný úchop + hrazda
stejně tak si na širších 43+ gumách střihnu cokoliv po beskydech, mtb maratony, delší cesty mimo hlavní a nebo třeba ukrajinu :D
Jo, ja si taky myslim ze na tom neco bude kdyz ty nejvetsi vytrvalostni zavody jako Tour divide a podobne se jezdi na kolech s beranama. Navic ty berany nejsou ty samy jako na silnicce, ale jsou sirsi, melci, a konce vyhnuty ven, coz je nejprirozenejsi uchop pro ruce a zejmena zapesti, staci se podivat v jakem postaveni je zapesti kdyz je paze volne svesena u tela.
Úchop jo, ale kam si namáčkat břuch abych se do něj nekopal. :-( Takže rovný řídítka a rohy k tomu když tak.
Hodíš berany nahoru.
Problém vyřešen.
Aspoň by šlo pořádně brzdit
Tak podobné množství úchopů má člověk i u HT s beranama. Já takhle šel slepě v r.2015 do Diverge(na 35mm) a nakonec jsem ho prodal.
V terénu(polňačky, občas kořeny) z toho po pár dnech odejdou klouby, bolí víc za krkem, ramena.. prostě chybějící přední tlumení je v terénu znát a po 5 dnech v kuse už to je znát na těle. Takže za mě dlouhodobě do terénu nepoužitelný a občasnou polňačku dám i s endurance silničkou na 28mm.
Gravel mi dává smysl když jedeš někam na východ, kde nevíš co čekat a plánuješ jet hlavně asfalt. Např vietnam a kazachstán atp.
Po evropě mi vůbec smysl nedává. Jednoduše povrch znám buď jedu pevný povrch s občasnou polňačkou(=silnice) a nebo terén(=HT/Full).
Jezdím teda do 2000km výlety, na cca 5–10k po asfaltu bych si už vzal gravel, nebo spíš expediční.
Ale tohle je HT s beranama a pevnou vidlí, podobně jako Salsa Fargo.
A co místo brblání hodit odkaz nebo udělat album Tvé cesty v Pakistánu, když se blíží ty Vánoce:-D
To mam (i Indii s baglem) jen v analogove forme :-) Pakistan byl v roce 2000 a Indie v roce 2002, cili pravek. V Pakistanu nas bylo 6 (5 chlapu + moje zena) a v Indii jsme byli ve 3. Neco bych z alba samo prefotit mohl (ve stylu Honza Vlasak, ktery prefotil diaky, papirove fotky… :-)). Krome toho mam nekolik hodin videa + neco i sestrihaneho.
A to brblani neber zle – jen jsem premyslel, k cemu se to hodi. Shodou okolnosti o necem podobnem ale v top verzi na Eaglu premyslel kamad a zdejsi prukopnik slepych ulicek user P@x, dokonce tu i na to zalozil vlakno ;-) Kdyz jsme tahli kola korytem rek, funeli do kopcu, obcas sutrovitej sjezd, byl jsem rad za klasicky uchop. Stejne tak i brzdeni ktere je zmineno vyse. Cim sirsi plast, tak me to vice tahne z asfaltu do terenu. A naopak, zpetne kdyz si uvedomuji, jak jsme za jeden den tocili po silnici na MTB Brno – Praded – Brno, jakej to byl opruz na MTB plastich, a jak silnicka leti…
Pravěk, nepravěk. Na fotky a malinko keců okolo bych se rád podíval i v tak surové formě, jak si psal…
Co presne je na nem tak hnusny, jako barva nebo co?
Je z Dekáče, takže všechno:)
Zcela subjektivně – vizuálně se mi nelíbí zadní vzpěry do půlky sedlovky, obrovskej sloping, zvláštně natvarovaná přední vidle (v horní části) a komín s vizáží přesýpacích hodin. Ale můj pohled je ovlivněnej tím, že jezdím na x-road od SUPa, což je v podstatě odolnější endurance silnička, a navíc se mi líbí britská rámařská škola. Věřím že pro někoho to zas může bejt to co hledá a v čem si funkčně a esteticky libuje.
Kdybyste někdo sháněli msr elixir 3, tak na 4camping.cz je za cca 7000,– Kč a na 4camping.sk za 219 ecek. Objednal jsem si že slovenska, banka si strhla 5700 :-)
A přihlásil jsem se udajema z české verze ;-)
Občas je třeba pěstovat „důmyslné umění jak mít všechno u prdele“ a získat od těch vánoc trochu odstup:-)
*1
Presne
Jo, dobře ty!
A trochu závist..;-)
*1
Ahoj, chci se zeptat majitelů spacích pytlů značky Cumulus, jak sedí délky spacích pytlů u této značky. Jde mi o to že měřím 212 cm a chtěl bych spacák v délce XL z jejich konfigurátoru. Zamlouvá se mi model Panyam 450 u kterého mají udávanou výšku postavy max. 212 cm, což je dost na hraně. Delší spacáky dělají jen v modelech Alaska, Teneqa a Excuistic, u těch mají výšku postavy psanou až 218 cm, ale pro moje použití už jsou celkem zbytečně teplé.
Rozhoduju se jestli risknout ten Panyam 450, nebo vzít raději model Teneqa 700 a ubrat peří na 660g, míň v konfigurátoru nejde ?
Pokud mas 212 a oni maji max. delku 212, tak bych tipnul, ze ti to pocitove bude male…
Je lepsi mit alespon par cm fora…
Zkus jim napsat, jestli by ti neusili delsiho Panyama.
Asi to bude na hraně, respektive nebude to moc komfortní. LL400 má manželka (vel. standard do 185cm). Mám 185cm a je mi těsný – spíše nepohodlné. Když jsem objednával LL200 volil jsem v konfig. L (178–196), aby tam byla rezerva. Zkus jim napsat, jestli by ti LL nebo Pan. nezvětšili. Myslím, že by to mohli akceptovat.
Já mam panyam vel.M (max 188cm) a odhadem člověk s výškou 182cm si v noci může ještě překrýt kapucí oči. Vyšší postavy už pravděpodobně nemůžou. Tak to vezmi v potaz, že si zřejmě nepřikryješ oči, když jsi na maximu.
Napiš jim dotaz, dostaneš i jejich názor.
Balil jsem podsedlovou brašnu a docela s tím zápasím, nacpat to tam nějak normálně, aby to bylo vyplněný až úplně do špičky. Tak jsem se hluboce zamyslel a vzhledem k tomu, že stejně vše dávám do vodotěsnejch pytlíků, tak mě napadlo použít kuželovej loďák kterej normálně cpu do špičky mořskýho kajaku. Má i ventil na vypouštění nechtěně zabalenýho vzduchu a sedne do podsedlovky jako prdel na hrnec.
Je to od firmy lomo – http://lomo.co.uk/…bags-uk.html#…¨
A koukal jsem, že si Skoti od Číňanů začínaj obědnávat i jiný šikovný věcičky na bikepacking – loďáky rolovatelný z obou stran, samostatný brašny atd.
Ha, to je dobry napad :) Diky za inspiraci :)
Jo a když už si tady takhle povídám sám se sebou. Kombinace titanu a otevřeného ohně se není třeba obávat. Na internetu jde najít spoustu blábolů o propáleným, zohýbaným a jinak destruovaným titanovým nádobí. Stačí trochu myslet, a na oheň to dávat plný. Prázdný by prohořelo asi jakýkoli tenkostěnný nádobí.
No, jedna vlastovka jaro nedela zejo. Lidi co ten zprohybany titan maji to jiste nestrkaji do ohne prazdny, proc by to nekdo delal? Uz ze svy podstaty ty tenkostenny titanovy hrnce na to zprohybani nachylny budou, takze spis dej vedet jak jsi dopadl ne po jednom pokusu, ale treba po sezone kdy budes na ohni varit pravidelne. Pak treba ty „blaboly“ vezmes zpet, nebo co si jako myslis o tech fotkach zohybaneho nadobi, ze ty lidi do toho doma busi na ponku kladivem?
Toaks z ali davam do ohně porad a je Ok. UL Evernew jsem už taky do ohně dával a je taky Ok, i když u něj mam pocit, že shoří je jak pírko:)
Není to po „jedné vlašťovce“. Ešus mám už od brzkého jara loňského roku, A to u mě reprezentuje takových třicet čundříku. Vařeno bylo na ohni, na plynu s vařičem BRS, vařičem VAR a na plechovkovým vařiči s lihem. Poprosil bych o nějakou referenci – fotku propálenýho hrnce.
To je totiž takovej kolorit. Nikdo sice nemá koule strčit hrnec za bratru 14stováků do vohně, ale každej zná nějakýho Pepu, co má bráchu a kámoš toho bráchy, tak tomu se to stalo.
ale prdlačky, vařím na titanovém hrnku už tři roky na ohni
Dal jsem na oheň i Ti-ešusy od MSR, ale hlavně vařím v Tomshoo 750ml Ti-hrnku a Tomshoo Ti-dřívkáči. A mimochodem, kdybych měl dřív zkušenost s titanem z číny, tak jsem tehdy určitě nekupoval ten předražený set od MSR.
Taky jste v minulém vláknu fuckovali horší tepelnou vodivost Ti oproti hliníku, jak to zvýší spotřebu paliva, a ted zase strašíte propálenými dírami. Muhehe… Nemohu popřít horší tepelnou vodivost, která se dá jednoduše vygooglit, ale plech je o mnoho tenší, a s délkou vaření problém nemám, respektive radši mám lehčí batoh, a žeru méně hliníku.
pozn. tenším plechem se do určité míry snižuje ten problém s horší tepelnou vodivostí.
Jo a když člověk není uplně debil, tak v tom ty nudle nebo rýži nepřipálí… ani na dřívkáči, ani na plynu. Stačí to regulovat a míchat nebo to odstavit a čekat.
potřebuji poradit s výběrem řidítek na silničku… na vánoce jsem dostal brašnu na řidítka od ortliebu (tu menší) a mezi berany se mi vleze tak tak.. není to pohodlné a mám problém chytit berany ze spodu… blbě se řadí…
tak jsem dospěl k závěru že asi nejlepší budou nějaké širší a vykloněné… ale vůbec nevím jak je vybrat… teď mám 420 rovné comp oblouky… tak 440 by mohli stačit stačit nebo rači 460?? a o kolik stupňů vykloněné??
jen podotýkám že je to na silničku s 25mm pláštěma takže ty výhody že se to bude líp ovládat v terénu atd mě moc netrápí jde mi čistě jen o to aby tam vycházela brašna a byli co nejpohodlnější… příští rok plánuju měsíc v kuse na silnici… s tím abych tam případně mohl přidělat hrazdu… nad ní do boudoucna přemýšlím…
zatím mě zaujali ritchey comp venture max… ale jakému koli jinému typu se nebráním… akorát bych se chtěl vlézt tak do 1500…
a o kolik kratší představec tam dát… teoreticky by to mělo být na 20mm řidítek 10mm představec… ale vzhledem k tomu že budou ještě vykloněné tak bych to viděl na 20mm??? kvůli pohldnému úchytu ze spodu…
případně jaký úhel představce?? ten by mi to taky mohl ovlivnit…
ten jsem si říkal že bych zkusil ten force light… četl jsem tu na něj dobré ohlasy… navíc jsem lehký takže se moc nebojím že bych ho zníčil…
Také bikepackuju na silničce. Mám teda normál řidítka a brašnu jednoduše nacpu tak, abych tam prostor na prsty měl.
Řidítka:
Doporučuju si brašnu nacpat tím co tam povezeš a podle toho pořídit řidítka. Vozím pod řídítkama spaní a vejdu se do 420mm i s prostorem na prsty.
Představec:
Důležité je, aby ti to ustálo tělo. Svaly kolem krku atp. Takže takový, abys měl komfortní posez. Nění nic horšího než když ti odejde po pár dnech krk.
Obečně:
Doporučuji si zkusit dát výlet např. na týden a až pak měsíc. Uvidíš co všechno je špatně. Až potom bych začal dělat úpravy na kole.
Sám jsem to tak nedělal a zbytečně v tom zahučel.
Super týdenní výlet je Praha – Vídeň – Passau – Praha.
Jo tak víkendové jsou v plánu částěj… Letos jedna týdenní a prodloužených víkendů chci taky využít… Na kole jezdím 3–4 do týdne takže to podchytím…
Spíš mi jde o to jestli s tím zkracováním jdu správným směrem ať pak nemám zase doma 5 představců ale třeba jen tři… :D
Podle mě to je individuální a zjistíš to až po pár výletech.
Já třeba nezkracoval, ale upravuju výšku. Na delší cesty dávám do nejvyšší polohy. Na běžné švihy do 150km o 2cm snižuju.
Cumulus začal nějakou dobročinnou aukci na limitovaný Liteline400 :-)
hm pozdě… :(
tak nakonec za 18tis. čtyřkilo:)
Sezona může začít. Já mám pochystáno
Co jsou to za brašny? Zejména ta rámová.
Vidím Orgoň bags. Mám jeho řidítkovku a je fajn. Navíc proti velkejm značkám v podstatě zadara.
Už to vidím, to mě taky mohlo napadnout hledat visačku :-) Díky.
Podsedlová, rámová a top tube jsou pod pana Orgoně. Vynikající práce a skvělé jednání. Válcový odkládací brašny na rodlech jsou z decathlonu – tý ceně nešlo odolat. Futrál na ešus a brašnička pod hrazdou jsou moje výroba. Nepodařilo se mi najít nic přesně na míru, tak jsem se musel posnažit se šicím strojem.
Zatím to ladím jestli se mi do toho vejde výbava na pár měsíců a jak to bude vyvážený a jak moc mi to bude kecat do řízení.
Nemáš odkaz přímo na tu Decathlon brašnu? Já nějak v tom jejich systému nedokážu najít nic.
Je to záludně skovaný v kategorii flašek a košíků: https://www.decathlon.cz/…8487122.html
Logické hmm
Hehe hezký!!
Nemohl by si dát více detailnějších fotek? Děkuji
Pár jich je tady: https://www.bike-forum.cz/…e-nalehko-iv#…
Což je ale neúplnej setup, Někdy po víkendu bych to chtěl pokusně naložit a dát si s tím pár kilásků jak jsem si to namyslel naložený. A samozřejmě nafotím při lepším světle a víc detailů. Pokud by tě zajímalo něco konkrétního, tak piš, sem či PMko.
Také se přimlouvám za více fotek, hlavně bych rád viděl jak jsi pořešil řídítka a prostor mezi nimi. Já viděl dost věcí, ale spíš na horská kola, kde šířka bagu nehraje takovou roli. U řídítek na silničku mám pocit, že se mi to tam nepodaří nacpat.
Mám to vyřešený takhle, varianta s hrazdou a bez. Na hrazdě je to chycený jediným popruhem na dvojito, za takový oslí uši. Bezhrazdovej systém je na dva pásky a podložky ze staré karimatky. Vejde se mi do toho karimatka, tyvek pod ní a tarp. Úchopu to nevadí, na řidítkách se to nebimcá.
A nebylo by lepší dát dozadu nosič a na ten to naskládat? :D
To néé! To by nebylo dost backpacking. :-)
Už si vidím, jak do těch brašen nacpávám zásobu jídla na dva dny.
Na tri noci vcetne jidla (bez vody) jsem schopen sbalit se jen do baglu (cca 7 Kg). Mit zatizene kolo brasnama v opravdovem terenu, kdy musis kolo vlacet treba pres polomy, mi nedava smysl. Neco jineho je cykloturistika – tam jsem prave vozil nosic a brasny.
úplně bez problémů, jen to chce u toho přemýšlet :)
Nemyslel jsem množství jídla, ale jak nacpat do podsedlovky třeba banány nebo buchty, aby se nepomačkaly? :-)
Všechny podsedlovky a vůbec ten brašničkový systém je k hovnu.není nad brašny a nosič.
Třeba bys to mohl vysvětlit všem co jedou nějaký závod typu Divide, Transcontinental, Silk Road race atd.
Turistika s brašnama a bikepacking se v mnohém překrývají a v mnohém jsou to odlišné disciplíny.
Můj aktuální set vybavení na čundry, když nepočítám batoh je někde kolem 4kg, nevidím důvod, proč bych měl i na kole tahat víc a ještě tuto váhu zvětšovat o nosiče, mrvit si aero i ovladatelnost kola.
Aha, tak to potom jo. Jenže já jezdím na dovolenou a ne na závody, takže si rád vezmu brašny, komfortní stan, dostatek oblečení a skládací gril (rošt na nožičkách) pro pěkné večery.
To si pěkně nabalím do brašen (přední a zadní), do kterých nemusím věci složitě skládat, aby brašna držela tvar. V průběhu dne nemám problém si cokoliv vytáhnout, aniž bych poté opět vše složitě přeskládával.
Další výhodou je to, že Ortlieby jsou skutečně nepromokavé, což bohužel nemohu říct o dvou podsedlovkách které jsem vyzkoušel (everbike, Lojza).
Brašny jsou také na kole níže, čili ovladatelnost kola nezhoršují tak jako vytrčená podsedlovka a houpající se brašna na řidítkách mezi bowdeny.
3 týdny ve dvou s přítelkyní cca 2500 km, :) grilovali jsem taky, v rakousku a itálii se dají najít grily u některých posezení. stan? už ani nevím, co to je. Ale chápu, že každý to má jinak a rozumím tomu :)
Jo jo, to už jsem tu viděl, hezky inspirativní fotka…
Spíte pokaždý venku?
Sakryš, tak přihodím jiné :)
Venku vždy ne, snažím se jí to zpříjemnit. Takže když chcalo, vlezli jsme si před hobby-marketem do vystaveného skleníku a nebo třeba na schodiště spodní stanice lanovky ve švajcu :)
Skleník bomba :D
dobrej punk:)
„snažím se jí to zpříjemnit. Takže když chcalo, vlezli jsme si před hobby-marketem do skleníku“ :D kdybych při čtení neseděl, tak asi upadnu. Ať vám to jezdí! Paráda.
:)))
Spis at vam to… (NECO UPLNE JINEHO) haha
Takhle se mi to líbí!
A déšť víš co to je?
No jo, ale tady je to bikepacking nalehko, kdežto ty jsi natěžko :)
Je bikepacking a biketouring.
Packing je o podsedlovkách, sportovnější geo, kratší výlety.
Touring o klasika brašnách, pohodlnější geo, delší výlety.
Bikepacking má pak odnož ultralight, která se tu nediskutuje a ta je spíš o závodech, ala Lael Wilcox – spaní v alobalu, přežití, rychlost.
S délkou výletů tak úplně nesouhlasím, mnohem víc je to o terénu, do kterýho vyrážíš a množství věcí, který s sebou chceš táhnout.
+1
Ale Lojza nikde netvrdí, že dělá nepromokavé brašny nebo? U Apidury by si měl v tomto požadavky 100% spolehnutí.
hoši, zase se tu srovnávají hrušky s jabkama? Teda kufry s batohama?
Brašna na řidítka?
A pročpak bys chtěl cpát jídlo a navíc banány zrovna do podsedlovky, co to je za hovadinu?:D
+1 :)
+1 :-)
Ano jde, minulý rok jsem na vánoce v podsedlové brašně vezl od našich cukroví v plastové krabici – vše dovezeno bez újmy ;-)
no a přesně tohle jsem psal – chce to u toho přemýšlet. Taky si banány nestrčíš do boční brašny na nosič :)
A proč ne?
Klidne i na 10 dnu a ne, ze bych se musel nejak uskromnovat :-)
Jsem nahral spatnou fotku, chtel jsem jen tu s tim popisem.
+1
Co je to za stroj? To nemas v profilu, ze?
Ne, v profilu bohuzel nemam zadne soucasne kolo. Toto je kolo na cestovani na tezko, vetsinou vyrazim kazdy rok na tyden az mesic sam nebo je nas vic. Je to beru ze zdravotnich duvodu, trochu se uklidnim, ty denni problemy jsou pak uplne jine, dost primitivni. Jake bude pocasi, jestli bude voda na piti, kde se vecer zalehne a jestli se budu koupat v jezeru nebo v potoce. Posledni 4 roky jezdim po Norsku s tim, ze minimalne na ten tyden jidlo mam, jsem vybaveny i do zimy tak se mohu toulat jak se mne chce. S tim souvisi i to vetsi mnozstvi veci, 3× jsem tam byl v zari, kdy pres noc uz byla kosa. Ale je klid a pokud je stale pocasi tak je to o to lepsi, v desti se to neda.
tak to je fakt super nalehko :)
Nosič je jenom mrtvá váha – ale to je jenom můj pohled. Pokud ti nosič vyhovuje, používej ho dle libosti. Snad se shodneme na tom, že to není podstatný. Důležitější je sednout na těch pár trubek, drátů a gumy a kouknout jak vypadá svět.
Prestoze jsem nosic radu let vozil, vidim u nej jeden zasadni problem – muze se zlomit (a ano, stalo se mi to, u riditkove brasny i u nosice). Ocelovej je tezkej, a hlinik Ti na cestach malokdo zavari (musis improvizovat).
Za me jsou brasny super napad, i kdyz je nepouzivam (jak jsem psal vyse, na MTB jedine lehkej batoh).
Mám nosič titanový od Tubusu a moc velká váha to není, poměr váha a nosnost parádní. Praskly mi dva od Sportarsenalu, očekávám, že Ti vydrží trochu déle, cena byla přiměřená, při objednávce z DE (3200,–).
já mám problém s tím, že čím víc úložného prostoru(nosič, velké brašny), tím víc krámů…zkrátka dokud mám kam skládat, tak to nosím a pak kupu věcí nepotřebuju. Takže letos taky zkusím tuhle módní beznosičovou variantu…jo, možná mi bude něco chybět. :)
Co nemas, to nepotrebujes :-)
tak…a nebo si to koupíš, umožňuje-li to daná lokalita. Sám jsem na to zvědavý, jak se tam poskládám. Alespoň nějakou míru komfortu bych rád měl. Spaní na autobusové zastávce v sedě bych určitě nedal.
Muzes spat vedle zastavky :-)
no, ale tam je většinou toaleta…tak abych zvolil správnou stranu. :)
Pri prvnich Milich, resp. pred, jsem hodne resil, kde budu spat. Ted uz resim jen „zdravotni“ stav :-), lehnu (skoro) kdekoliv …
Ale chapu, ze na dovolene je to jinak :-).
Mně nezbývá, než smeknout, a tiše vám, zkušeným borcům, závidět, nejen sportovní, ale i ty mentální výkony, co jste ochotni pro sport udělat. A to nechci, aby to vyznělo jako ironie, to myslím vážně. Myslel jsem si, že nejsem úplná slečinka…, ale když čtu podobné příspěvky, tak si jdu přepudrovat nos.
Prede mnou nesmekej. Predloni 500km, loni 500mil, tak snad letos uz to vyjde :-).
Jezis to furt tady ted vidim, ze nosice MOHOU prasknout. Jo, ale z vlastni blbosti. Drtiva vetsina neni schopna nosic spravne namontovat. Vzpery neprihnout, jdou k patkam pod uhlem a je to dorvane srubama. Pak to pochopitelne praska a zvlast hlina.
U beznosicovych brasen se tak MUZE urvat nejaka prezka, navic se povoluji a musite elaborovat jak to omezit, dotahovat pri zastavce…
Ale jde i o cenu. Obyc ocelovy nosic z plne kulatiny stoji 2 kila, kdo nema penez nazbyt nahaze na nej veci, obyc karimamu, nejaky spacak a vyrazi klidne i na tyden. Oproti tomu u beznosicoveho systemu bude vyssi cena a to nejenom za brasny samotne. Abych se dokazal sbalit do tech 30 litru budu muset koupit lepsi vybavu. Asi perovy spacak, samonafukovacku, nejaky jetboil pokud vubec nejaky varic, jidla povezu minimum a stejne budu muset dokupovat, pripadne nakoupit drahe dehydrovane jidlo.
Nezatracuju jedno ani druhe, je nutne to videt objektivne.
Vidět to můžeš jak chceš,ale základ je opravdu v tom, že porovnáváš dvě odlišný „disciplíny“ :-)
Jake dve odlisne discipliny? Sednu na kolo, slapu, nekam dojedu, prespim a dalsi den pokracuju dal. Nebo mne neco unika?