Ašsko

Přidat foto

Cheb

nejzápadnější bod ČR

Skalná, Šneky

Skalná

Františkovy Lázně, František

Cheb

Plánoval jsem pokořit další krajní bod ČR. Sever a Jih jsem již zdolal, východ je daleko, takže logicky byl na řadě západ.

Docela jsem laboroval s termínem počasí. Nakonec i přes předpověď nedělních odpoledních přeháněk padla volba na prodloužený víkend do 28.10. Sice mne lákal švára na oslavu narozenin, ale to bych se zase opil, a i když bych bral kolo, Stradonice znám.

Poněkud jsem se obával pátečního provozu z Prahy na K. Vary. Kupodivu jižní spojka docela jela (no skoro), nějaké ploužení byla za Prahou a pak zásek kvůli rozkopané silnici, asi na 15min popojíždění. Takže na tu bídu dobré a dojezd v půl šesté do Chebu vpoho. Tedy za Prahou jsem málem usnul a musel se profackovat, pustit chladný vzduch a málem jsem i zpíval. Nakonec mne u vědomí držel plnej měchejř a to vydrželo 100km. Pak už to šlo. V cíli parkování u obchodního centra, s malou objížďkou – všude se kope. Pěšky na náměstí. Foto kupodivu poznal soused a správně identifikoval Cheb. Pavel je dobrej.

Skončil jsem U krále Jiřího. Tanková plzeň dobrá, pak mne vyhazovali od stolu, že prý rezervace (ale cedulka nebyla) no tak jsem si holt přesedl. Čekal bych omluvu, ale to se tady nenosí. No, a protože jsem v půl třetí vstával, ládoval trasy do navigace – jo zapomněl jsem na to, pak ještě drobné přípravy a místo polední pauzy četl, byl jsem večer docela prásklej a horko těžko držel prapor vztyčen. Pozdě večer dojezd do lesa k pomníku železné opony na bivak kus do lesa.

Ráno byla mlha, nechtělo se mi z vlhkého spacáku, a tak jsem se vykopal skoro v deset. Už kolem courali houbaři.

Náměstí je pěkné, starobylé domy opravené, je tam i Špalíček budov. Ranní fotka konečně se sluníčkem, foto otočné brány času, kryté lávky a hradu.

Trasa vedla čtvrtí Pelhřimov, kolem zbořeného kostela na Bismarckovu rozhlednu, pak dolů k přehradě, kde byla hospoda. Plzeň bohužel do 4dcl, víc Němců než Čechů. Obsluha plynule oba jazyky. Udělalo se krásně slunečno, takže triko s krátkým optimální.

Další cesta vedla lesy, byly tam stojky, ale krátké, po dvou pivech to jelo pomalu. Vždy krátce nahoru, prudce dolů a zas a znovu. Před Novým Žďárem doleva, podívat se na historický hraniční mezník z roku 1718, ten druhý jsem neviděl. Německem jsem projel po turistické cestě, aniž bych věděl, zda se to smí. A po 4km se vrátil do ČR. No jo, ale bylo moc brzy a tak místo do Krásné do poslední hospůdky toho dne, jsem to vzal do Aše. Prohlédl zámek (jen zvenčí, zavřený), komín bývalé barvírny, ta už je zbouraná, je tam teď Billa. Jedna restaurace zavřená, do druhé se mi nechtělo, omrknout Goethův pomník – sochu a kamenný most z roku 1724, který už ovšem neplní svůj účel. A drobet se drolí. Po 10 minutách už jsem byl v restauraci na pivo a večeři. Trochu brzo v 17h. Do cíle – nejzápadnější bod ČR je 6km a tak to chtělo delší trasu, nebo nějaké prohlídky a zajímavosti cestou.

V restauraci Sokolovna je prý nová obsluha, lidé si pochvalovali jak to tam prokouklo. Večer měli místní akci – lampionový průvod přivítání zimy. U pivka jsem sledoval cvrkot, v sále bylo vyhlašování výsledků, občas se tam snažili vmísit cyklisté, ale museli být venku na terase. Před devátou jsem zaplatil a sedl na kolo, abych dojel na konec republiky. Konec cesty po náspu u potůčku přes kořeny, to už jsem radši tlačil. V cíli je turistický přístřešek, dokonce s patrem na spaní. Po nezbytné fotce (docela pakárna s ukotvením mobilu na patník (pomohl šutr) bivak a koukání na hvězdy.

Sobota 51km, 920m

Ráno 5°C, odjezd před osmou, po 500m je obnovená lávka do DE. Kolem stád bejků dojezd do Hranice a u benzínky kafe a miňonky. Projel jsem kus Německem, podíval se na Trojmezí a zase dojel do Hranice. U Číňana koupil pro jistotu plech pivo (měli i ruské 0,9l), bo jsem se nedovolal do hospody u Plesné. Dojel dalších 5km do Doubravy, omrkl zámeček a dal smažený květák. Restaurace nacpána Němci, většinou důchodci. Popojel jsem k větrníkům, jsou všude, vylezl na skoro rozhlednu (bývalá špačkárna armády, poněkud shnilá), přes DE, kde začalo pršet, dojel do Plesné a za ní k hospodě. Uvnitř seděli štamgasti, debužírovali a vysvětlili, že je to zrušené. Chvilku jsme pokecali a pak jsem v dešti (doparoma, nemohlo to počkat ještě hodinu?) dojel zpět do městečka do hospody. Uvažoval jsem o jídle, ale po té náloži v poledne, už nebyl hlad, a tak jen pivko, pivko, jo a čaj s rumem – byla zima. Na závěr Chivas Regal za 60 vočí, (dobrá cena). Dostal jsem to v hořčičáku, ale na sklenici nezáleží! V kamnech se topilo, skoro jsem uschl, jen ty časopisy zvenčí na báglu, poněkud doznaly úhony. No taky skoro uschly. Po půl sedmé jsem odrazil do blízkého lesa na bivak do altánu, což byly necelé tři kiláky. Dal jsem ještě Guinesse a vlezl do spacáku. Hodně se ochladilo a s deštěm to bylo ještě horší. Navíc, když se nehýbám, klepu kosu.

Neděle 65km, 990m

K ránu se probudil, možná chladem, kolem sedmé proběhla kolem houbařska a tak za půl hodiny jsem radši vstal. Byly 3stupně, ale docela hezky, chvílemi i prosvítalo slunce. Ve Skalné reliéf Panny Marie a vedle ní kamenná lavice. O kus dál úzkorozchodná dráha. Sice zavřená, ale dali jsme řeč s pánem a on mi odemkl dílny a depo. Jen pětiminutovka na pokec. Dojel jsem do Františkových Lázní, vyfotil ses Františkem, prohlédl meteo sloup, chtěl si dát kachnu, ale ještě ji neměli, jen napsanou, ve vedlejší restauraci paní sama, těžce nestíhala, mezitím přišlo asi 12 lidí a tak jsem zvedl kotvy. Evidentně to nemělo cenu. Majitel ví, že je svátek, počasí slušné, mraky turistů a stejně tam nedá posilu. Je třeba takové podniky hromadně opustit. Na konci města měli také kachnu na jídelníčku v hotovkách, ale prý jen na objednávku. No tak tedy králík. Bylo půl jedné, a tak nebyl čas ztrácet čas. Popojel jsem na minirozhlednu, ze které nebylo nic vidět kvůli stromům, ale byla hezká kamenná, a tak mám zářez na pažbě. Od ní na Komorní Hůrku, což je druhá nejmladší sopka u nás. Prý před 10 tisíci lety ještě chrlila, poblíž už mlátil pračlověk Janeček mamuta po palici, tak to lidi pamatují a jsou asi pověsti o dracích, lezoucích z ďury. Jinak to je nevýrazný kopeček v krajině, kde se těžilo něco, asi čedič? Od tamtud do Chebu, co by šutrem dohodil. Počasí velmi slušné.

Pondělí 30km, 280m

V autě se převlékl a odfrčel 200km domů, kolem 2,5h, příjezd už za šera. Vše vyházet, nechat uschnout, jedno pivko u stánku, malou večeři a přípravu na další den a rovnou jsem si šel lehnout. Stihl jsem aspoň při jídle stáhnout fotky a nepovedené promazat.

No tak teď budu vyhlížet vhodné počasí na poslední krajní bod republiky.

Fotky na Rajče:

fotky zde

Tady je itinerář, nad kterým jsem strávil dobře 3h:

https://mapy.cz/s/jejehamuju

45km 930m

Cheb – nám krále JzP otočná brána času

klášterní zahrada Lenin a Fučík

kostelní věž vyhl 20kč od 10

hrad socha sépie

krytá lávka

vyhl věž u mostu

6km Pelhřimov

9km Bismarckova věž vyhl

32km hraniční kameny historické, vjezd do DE

36km vjezd do CR, 3hospody

40km Krásná rest Sokolovna 12–22

41,5km 500m za žel vp sklípek

45,8km mostek přátelství vl 50m

46,5 nejzáp bod CR, přístřešek, bivak

https://mapy.cz/s/nebolerave

62km 1040m

10km Hranice 2× vietnam rest, Hus.nám. Torsten hosp, potraviny 7–20

12,5km čerp.st.

13km do DE

19km do CR

vp 50m DE pomník s přilbou, vedle 50m na hranicích pomník 3mezí

19,5km zaniklá osada Cís.Hamr, mostek, kříž, štola

27km znovu Hranice

35km na křižov. mineral pramen, rest, Doubrava pozůstatky papírny vl

38km Neuberg zříc hrad a zám vp

41,5km rozhl Háj

43km Aš, vp kamen most, socha Goethe, zámek, 44km 2× rest

48km Vernéřov rest do 19:30 za ní 600m odb vl cyklo 2062 přístřešek u kaple, za ní vp možno k rozhl

49,6km H.Paseky na konci u domu dětský přístřešek

51km rozhl Stráž

53km DE 58km CR 500m Plesná, hosp neděle zavř

59km Šneky hosp 11–20

61,6km u rybn přítřešek

https://mapy.cz/s/fokodonumu

27,5km 260m

3,8km relief p.Marie vl skála, 100m za ní kamenná lavice

4,5km Skalná vp u rybn hosp Na chaloupce 8–23, kava u hradu, roub. chalupy, hrad

9,7km uzkorozch dráha Hájek

11km Nový Drahov hrázd budovy

16km Fr.Lázně, prameny, u nám sochy chlapec František, meteo sloup, kolonáda

17,5km kolonáda, automoto muzeum

18km rozhl Salingburg od ní lávka do ulice

21km Komorní hůrka sopka, štola vp za ní

23,5km odb vp červ, možno po silnici, kruh rovně slepá, na hl vp, most, kruh rovně, semaf vl

(vloženo 31.10.19)

Komentáře

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.
waters
waters

1.11.19 08:27

grafik: máš taky rád chebské vl. nádraží a přilehlý parčík?:)

Reagovat
grafik
grafik

1.11.19 08:22

Cheb mám strašně rád, krásné náměstí.

Reagovat
waters
waters

1.11.19 07:08

super. teď to chce morálku.. ještě mam letos v plánu dva cíle, tak snad aspoň jeden dám a druhý hned v březnu:)

Reagovat
kotew CZE JIHLAVA
kotew CZE JIHLAVA

31.10.19 21:09

Paráda, jsi borec!

Reagovat