Zapletená Shimana - optický klam?

66 nepřečtených
  • Bobo

    Taxme dnes s kámošem konečně zahodili zimáky a dali na letňácích něco kratšího na rozehřátí po zimě. Při té příležitosti jsem mu vrazil svoji silničku, abych si ji vyfotil za jízdy. Až doma jsem si všiml zvláštního úkazu (viz obrázek). Kdybych ty kola sám nejezdil a jenom to viděl na fotce, asi bych přemýšlel, kde udělali soudruzi z japonska chybu :-). Naštěstí jsem se uklidnil, když jsem porovnal vzdálenost děr v ráfku. Viděli jste už někdy takovýhle optický klam?

    0 0
    • Daf  

      Neni to focene filmovou zrcadlovkou?

      0 0
    • foxhound  

      To je asi něco podobného, jako v Pelíškách, jak ten kouzelník mával tou vidličkou a ona vypadala jako z gumy :) jestli si teda vzpomínáš ;)

      0 0
    • miťo  

      Už jsem to viděl na fotkách leteckých vrtulí, je to optický klam způsobený postupnou expozicí. Ale nekamenujte me,jestli se pletu.

      0 0
      • CZiko  

        kamenovat tě budem:-) a vlastně nám je jedno, jestli máš pravdu:-D

        0 0
      • jizby  

        Viděls dobře :) A je to tou postupnou expozicí, či spíš u čipu postupným snímáním signálu po řádkách.

        0 0
        • prodi  

          To je pěkný:)

          0 0
        • pos3k  

          tim bych neletel :-D

          0 0
        • Pá-dlista1  

          Ale tohle je vetrem. Navic ja vysvetlis to proveseni vrtuli u vrtulniku pozorovatelne pouhym okem? ha! :))

          0 0
          • MartinXC  

            A prstů máš 11 ?

            0 0
          • Fidoo  

            To si děláš ne? ..... viděls někdy zblízka vrtuli turbovrtulovýho letadla a vrtulníku? Kdybys viděl tak bys musel uznat že to nebude větrem. Prověšení rotoru u vrtulníku je úplně logický jev způsobený jeho hmotností a délkou listu.

            0 0
        • pelt  

          pokud nemas skenovaci zadni stenu k nejakemu stredo/velkofor­matu, tak se u tikitalu snima na cely chip soucasne (respektive u sterbinovych zaverek stejne jako na film). To ohnuti vrtuli IMHO na dilo STERBINOVY zaverky nevypada, protoze tam by dochazelo k rozdilu mezi horni a dolni pulkou te vrtule, ne mezi prostredkem a okraji. (navic horni pulka by asi byla vyklonena dopredu).

          0 0
          • Pá-dlista1  

            Nevim nic o fotografovani, ale podejte si s nakatou ruce ;) // vyklonena dopredu // atd.

            0 0
      • pelt  

        Postupnou expozici? Tohle nevypada na dilo sterbinovy zaverky, zvlast kdyz to fotil mobilem… hodne pomala sterbinova zaverka by ti udelala takovy ty klasicky sikmo polozeny elipsy, je to k videni na hoooooodne starych fotkach zavodnich aut a myslim, ze v dnesni dobe neni moc sance neco takoveho s dnesnimi fotaky vyfotit.

        0 0
    • Hnoj  

      Jednoznačně je to hustá haluz !

      0 0
    • JSt  

      to bude neco, jako kdyz se divas v tv na auto a zda se ti, ze se mu kola toci v opacnem smeru nez jede…

      0 0
      • Bobo  

        To si dovedu vysvětlit snadno, ale tohle je něco jinýho.

        0 0
        • jaski  

          tak vysvetluj :-)

          0 0
          • Bobo  

            Když lidské oko zvládá max. 25 obrázků za sekundu a kolo se bude točit rychlostí např. 26–37 ot./sec., pak vychází na každý „snímek“, který oko zachytí, natočení kola o kousek zpátky proti směru pohybu. O jak velký záleží na rychlosti otáčení.

            0 0
            • jaski  

              taky sem slysel ze v dilnach kde sou zarivky se musi pouzivat i normalni zarovka (vlaknova) protoze jak to svetlo ze zarivky kmita a sou tam nejaky rychle se tocici zarizeni tak se diky tem kmitum muze zdat jako ze se to netoci ale stoji to.no snad chapes co myslim :-)

              0 0
    • stařík  

      Jednoznačně je to nadváhou. Přeci vidim, co vidim.

      0 0
      • Martinson  

        Pokud nemá pod bundou na břiše ledvinku, kloním se k tomuhle názoru :-) Rozumnej počet je 32 drátů, poctivejch nezeslabovanejch dvojek. Ale je fakt že v nejhorším to prdne.

        0 0
        • Bobo  

          Zrovna tenhle člověk by klidně mohl dělat reklamu na hlad. Ale na té fotce nevypadá, že má sedmdesát kilo i s botama, to je fakt. Doufám, že si tyhle komentáře přečte, ať se taky trochu pobaví :-).

          0 0
    • Vrci  

      V podstatě pohybová neostrost. Stejně jako klasická zrcadlovka fotí jen ve štěrbině odpovídající rozevření lamel tak ani digitál neukládá celou fotku najednou ale po řádcích. Takže když se ukládá řádek 1 tak je kolo jinde než když se ukládá řádek 2.

      0 0
      • CZiko  

        a není to spíš dáno rychlostí uzávěrky?

        0 0
        • Vrci  

          U klasiky ano, nejde ale o expoziční čas – to by to bylo klasicky mázlé, ale o pohyb závěrky odzhora dolu (v závěrce se udělá škvíra jejíž velikost závisí na expozičním času a ta se pak pohybuje odzhora dolu). Taky protože šlo o telefon tak jde o ukládání toho co optický čip vidí tak rychle jak to program mobilu stíhá – viditelně moc nestíhá.

          0 0
        • vrazdit  

          myslis uzaverky diferencialu? :)) ja mam na fotaku pouze zaverku…

          0 0
      • JSt  

        na tom neco bude. draty na zadnim kole, ktere jsou „jakoby v radku“ jsou rovne…

        0 0
      • ddd - andy  

        That's the right one! A kdyby to tak nebylo, tak je to tou nadvahou.. :-)

        0 0
      • nakata  

        Dobra teoria, ale ak by mala platit, tak by na prednom kole boli „ohnute“ spice horne smerom dolava a kedze sa koleso toci, tak dolne doprava.. Ale ked si pozries ten obrazok, tak su obe dolava.. Takze neviem cim to je..

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Nemas pravdu. Hodil bych odkaz na kapku predstavivosti, ale nevim kde se to prodava.

          0 0
          • nakata  

            Tak sa posnaz nejak to vyvratit.. povedal by som ze s predstavivostou vacsinou problemy nemam..

            0 0
            • Pá-dlista1  

              Nejsem ucitelka v pomocne skole, ale pokusim se. Kdyz to nejprve ulozi dejme tomu nipl nahore (uz je na fotce) a pak teprve hlavicku dratu (ktera se mezitim otoci s kolem… po smeru jizdy), tak jak by mohly byt ohnute doleva?

              0 0
              • nakata  

                Ajaajaaaaaj, niekto tu ma tusim problem s predstavivostou..

                0 0
              • MartinXC  

                Tohle zobrazení platí za předpokladu, že úhlová rychlost rotujících částí je výrazně vyšší než lineární rychlost všech částí z pohledu stojícího/fotícího pozorovatele.

                Kdyby cyklista kmital nohama rychlostí těch drátů, měl by je taky zajímavě pokroucené :-)

                Ještě zajímavější efekt by vznikl u dostatečně rychlé závěrky a prudkého pohybu fotoaparátem třeba vpravo nahoru…

                0 0
      • jecnak  

        Presne to si taky myslim.

        0 0
    • Venda  

      Já si myslím, že je to nádherná fotka. Bez toho by to nebylo ono…

      0 0
    • Luka  

      no, je to hodne zajimavy foto :)

      0 0
    • RFK  

      Klasika u foceni mobilkou. Kdyz fotis patniky za jizdy z auta, tak jsou taky ohnuty :) Zkuste si to..

      0 0
    • micro  

      Jesi je o foto z mobilu, tak to mi dela taky, treba kamos me vyfotil pri barspinu mym Sonyerikem D750i a trefil okamzik kdy je z predniho kola libova osmicka :-)) v realu samo ze neni …dal bych to sem ale nejsem doma…

      0 0
    • Vojtas  

      Nj, vy se máte, na silnicich uz je sucho pekne dlouho, ale v lesich je mistama furt snih, potvora jeden se schovava do stinu a aby toho nebylo malo obcas si hraje na led :). Ale nekdy bych potreboval porovnat ty nase svetla, zda se mi to moje ze nako malo sviti, na kolik voltu to nabijis ? Kdyz tak napis maila, dik.

      0 0
      • Bobo  

        Nabíjím to na nějakejch 12,9 – 13,0 V. Mám teď nějak hodně práce, tak to vypadá, že to světlo zas budu muset po dlouhé době vytáhnout a jezdit taky občas potmě, abych vůbec najel nějaký km. Dej vědět, až budeš tady někde poblíž a můžeme porovnávat.

        0 0
        • Vojtas  

          no tedka to mam zrovna takovy nabity nenabity, tak ze to nema cenu porovnavat kdyz to nema plnej vykon a nabijet kdyz s tim muzu nakou chvilku svitit, no i kdyz sem s tim svitil necelou hodinu, tak ze by to vlastne az zas tak vybity bejt nemelo,no i kdyz je tam 12,35V ,tak ze nic moc, sem myslel treba zejtra, ale takle to nema cenu

          0 0
          • Bobo  

            Qečeru bych snad už měl být k zastižení. Počítám že jestli bude zejtra slušný počasí, že bych dal něco delšího a přes den tím pádem nebyl doma. Akorát pořád nevím kudy, na Sucháku ve čtvrtek sněžilo, okolo Hanušovic a v Orl.horách je mokro, takže možná zase skončím kolečkem okolo baráku :-(.

            0 0
            • Vojtas  

              no tedka jezdit v terenu nema moc cenu, bude je mokro nebo snih, trena u nas Na horach je snih tam kde se chodilo nebo jedzilo na bezkach, tak ze treba pres louku sou pruhy snehu :), to samy na pesinkach v lese, tam to teda dost vadi.Tak ze asi zacnu jezdit po silnici nez to uschne, stejne se musim dostat do formy. Zejtra bych to teda videl nekdy kolem osmy, jestli by to teda slo.

              0 0
              • Bobo  

                Jo, v osm večer klidně. Voda a sníh na silnici mi nevadilo, když jsem jezdil na zimáku s blatníkama, ale co jsem vytáhl jedničku, tak mě to děsně štve. A na Hory jsem si chtěl jít proběhnout starou orienťáckou mapu a změřit kilák na té lesní pilinovce, ale jestli říkáš, že je tam ešče furt nasněženo, tak na to kašlu. Hm. Už aby bylo léto.

                0 0
                • Vojtas  

                  no ja tam jel z kozlova a snih tam byl, na pilinovce nevim, ale loni tam delali nakou čistku tak vubec nevim jak to tam vypada, kdyz tak udelam foto az tamtudy zas pojedu.Ale ba tej ceste od tej kaplicky dolu je snehu jak v zime, se skoro nedalo jet.

                  0 0
        • Vojtas  

          No tak zatim to vypadá že bude pěkně pršet :( tak že asi nikam nepojedu, ale třeba se to počasí nějak umoudří, tak že v nejhoršim nepřijedu no :) Tak aspoň nebudeš muset nikam chodit ;).

          0 0
    • nooski  

      Taky mám něco podobného. Všimněte si stínu od kola je to naprosto stejný případ. Jo a to kolo nemá osmici taky to jenom dělá optika :)

      0 0
    • Gatier  

      ty voe, na com to jazdie, to dajte do servisu, nie?!

      0 0
      • Pá-dlista1  

        „Dobry den, co si prejete?“ „Narovnat draty.“ „Prosim?“ „No horni doleva a dolni doprava.“ „?“ „Ale honem! Musim jeste vyklepat vrtule u letadla.“

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.