Velká Javořina na silničce z české strany.

102 nepřečtených
 • Relapse

  Zdravím,

  prosím vás, kdo jezdíte kolem Velké Javořiny, dá se na silničce i z české strany? Ze slovenské strany od Hrnčiarové jsem to už jel. Teď bych se tam rád podíval znovu.

  Našel jsem vlákno s podobným tématem, kde Javořinu na silničce z české strany moc nedoporučujete, ale je víc jak 10 let staré.

  Nezměnilo se něco za ty roky? Nová cesta nebo je to ještě horší pro silničáře?

  Díky.

  • hekynen  

   Za těch 10 let se změnilo to, že ta cesta z české strany je ještě v horším stavu.

   Já to jel na silničce před dvěma/třemi roky (musel bych to dohledat) dolů (nahoru jsem jel slovenskou stranou) a byl to docela hukot, naštěstí mám velkou průpravu na šutry aspol. z Beskyd. :-D Když už českou stranou, tak asi jen nahoru, dolů to zesvištět slovenskou.

   Ale s nějakými 28"+ plášti by to snad jít mohlo…

   • Bruca  

    Já to na svoji silnicce jel a v poho. Ty toho nadelas :D

    • Člověk a jeho svět  

     A fakt to je silniční kolo? ;)

     • Bruca  

      Jasně, má to přece berany, pevnou vidli a úzké gumy :D

      Defakto na něm jezdím to stejně, co předtím na favoritovi

      Tam je to i na skladacku s prstem v nose :))

  • dave1689  

   To je bez šance to jet na silničce jen z české strany.

   Jediná možnost je vyjet přes Novou Lhotu nahoru a zbytek přes Slovensko.

  • Orbicek  

   Z české strany bych to na silničce neriskoval, zvlášť když že Slovenska je luxusní asfalt takže máš ten sjezd za odměnu:-)

   Na gravelu nebo CX by to asi slo

   • Relapse  

    Ok, díky.

    Jezdím pláště 23, takže to nebudu ani zkoušet z české strany.

    • IndyCZ  

     Na 23 rozhodně ne, na krosce celkem v poho.

    • hekynen  

     Já to dolů na těch 23 jel… Sjel, přežili jsme to oba, ale pro příště si to raději odpustím.

     Hópni to přes Novou Lhotu a Starou Turou. ;-)

     • Orbicek  

      Presne, navic po ceste je hezky Kubikuv vrch, nazpatek je to tama hlavne na zacatek trochu prudsi, ale taky je to pekny kopec:)

      • hekynen  

       Ale opravdu jen trošku prudčí.. :-))

       • Orbicek  

        Tak v okolí jsou i horší – Vyškovec atp., tohle je myslím kolem 10% s 15% maximemten první kilák a něco a něco, ale jak se vjede na tu širší cestu tak už je to taky za odměnu:)

        Tady je profil

        • hekynen  

         Já to vím, mne to psát nemusíš.. :)

         Je tam tuším kousíček téměř plnoletý. A jak píšeš, pak už je to pohodička.

  • vn25  

   Nedávno jsem byl na Javořině s ženou na výšlapu.Chodíme od Vápenek a asi v půlce kopce kolem nás projel borec na silničce a docela valil.Bylo po dešti,pláště měl tenký ale stejně to ušlapal. Když kolem nás projíždel podruhý směrem dolů tak sem zůstal s otevřenou hubou, borec si snad nevšim že sedí na silničce.

   Z Vápenek chodíme pravou cestou, je tam asfat tak do 1/3 kopce.

  • Polka  

   Já ti to byl dneska prozkoumat O:-) Původně jsem chtěl jet asfalt Slavkov-Strání-Brestové a přes Cetunu hore, ale to dnešní slunko mě v tom stoupání za Slavkovem prošilo natolik, že jsem vyměkl a nakonec raději jel od rozcestí na hřebeni po té šotce. Jako dá se to, ale místy celkem drkocačka. Začátek po závoru viz. foto, dál to bylo horší, ale po krajích se dalo. Vozím GP 4000S 25mm, jsou to držáky.

   • Orbicek  

    Tento kousek jde, já taky jezdím, když chci z Vapenek rychleji na Strani téma serpentynama v lese, ale od závory nahoru na Javorinu jsem to šel jen pěšky, přijde mi to hrubší než toto

    • IndyCZ  

     Myslíš z Vápenek na Kamennou boudu, odtud Horní kopec a sjezd do Strání? Dneska jsem se kolem Vápenek motal, nemám to tam naježděné a cesty moc neznám (přece jen je to už celkem daleko). Jestli se to tamtudy dá na silnici projet, tak bych se tam asi vydal.

     • Orbicek  

      Jo přesně, z vapenek je celkem solidní cesta, která je asi na třech místech dost rozbitá ale jsou to moc hezké serpentyny.

   • Relapse  

    Díky. Nakonec jsem to přejel přes Novou Lhotu, Kubíkův vrch a sjezdem do Staré Turý.

  • Jirina  

   Tak jste se silnicari asi dockali. Prave se buduje od Kamenne boudy az na vrchol siroka asfaltka se vsemi temi vymozenostmi moderniho vyletnika, jako naucne cedule, stojany na kolo, lavecky. Jeste by to chtelo silnici po hrebenu od Vrbovce at to chudaci nemusi objizdet a mozna i nejakou tu kabinkovou lanovku.

   • ˘Ö˘ Krab  

    Hlavně nezapomenout na nabíječky!

   • petrx  

    Pěkná prasárna, ještě k tomu v CHKO. Jinak co jsem zaznamenal z internetových diskuzí tak krom Lesů ČR coby investora to nikdo nechce.

    • DoomHammer  

     Však to stačí. Něčí strejda má „asfaltérskou firmu“, tak se sehnal kšeft :)

    • Jirina  

     hlavne, ze v jinych CHKO nahaneji drony lidi, kteri si dovolili prenocovat v lese

   • hekynen  

    Hmm, tak lanovku říkáš… :-)

   • Tencovozikmin  

    Aj osvětlení tam bude a občerstvovny aspoň ze dvě,to bych bral,ať se po tmě nebojim :-)

    Ono to z týhle strany stálo na kole stejně za prd,ale asfalt,to už je moc.

   • b_y_c_k_e_r  

    Zdravím všechny bikery, co mají rádi přírodu a pohyb v ní.

    Z toho, co se děje momentálně na Javořině je mi na blití.

    Původní cesta byla v solidním stavu a naprosto vhodná pro horská kola. To, že cestu zalijí asfaltem a celou ji rozšíří o 4m (to teď probíhá), bude mít za následek fatální nárůst turistů a především aut. Bude jen otázkou času, kdy se bude jezdit na vrchol Javořiny autem i z české strany. Přitom je to naprosto zbytečné. Dá se tam dostat pohodlně už dnes ze strany slovenské. Věřím, že přijde jednou doba, kdy za takové hnusy budou pánové Hromádka a jemu podobní zmrdi plně zodpovědní. Dále očekávám v této lokalitě masivní těžbu dřeva na české straně. Slovenská strana je už řádně vyrabována, můžete to vidět z Holubyho chaty směrem na Lopeník a Trenčín. Ostatně zeptejte se tamních domorodců na dopad té rozsáhlé těžby. Příroda je v této lokalitě úžasná, tímto zásahem její úžasnost vezme za své. Děkuji všem zmrdům z vedení Lesů ČR za perfektní likvidaci krajiny na území ČR. Zlikvidovali Šumavu aj., na řadě jsou další pohoří. Tak mi si tu žijeme. :-(((

    • 1james1  

     Pokud se tam dá značka zákaz pro automobily, tak tam samozřejmě auta jezdit nebudou, to je jednoduché. Já jsem za asfaltovou cestu na Javorinu rád. Jezdím ji ze Slovenska a takto půjdou dělat pěkně okruhy na silničce a jedna cesta nikoho nezabije a bude držet většinu cyklistů na význačené cestě…

    • gerrard  

     Rozsiri o 4m? Si si jisty? To by pak bylo sirsi nez cesta od Javornika na Vapenky a museli by kvuli tomu rozorat pulku kopca.

     • hekynen  

      Nemyslel spíš NA 4 metry? Jak píšeš, to by kvůli tomu museli přeorat půlku kopce..

      • Libas  

       Zpevněná cesta bude 4m široká + 2× 0,3m nezpevněná krajnice :)

       • hekynen  

        No to už zní reálněji.. :-))

        (takže opravdu to není rozšíření O 4 metry, ale na ty 4 m)

       • gerrard  

        Tak to se zadne drama konat nebude, jen na tu stavajici cestu daji asfalt. Pokud tam nepovoli vjezd aut od kamenne budy dal, tak za mne cajk a silnicari budou hykat blahem. Uplne na vrcholku to asi moc esteticke nebude, ale cesta tam stejne byla. Videl sem uz delat vetsi zverstva.

      • b_y_c_k_e_r  

       Vystihl jsi tu situaci naprosto přesně – přeorávají půlku kopce. Heky zajeď se tam podívat a pak mi písni co jsi viděl – do SZ ať to tady nezaplevelujeme. :-)))

       Ta cesta bude mít „parádní“ odvodnění, jsou tam vpusti hluboké 3–4 metry, betonový sarkofág v zatáčce pod vrcholem u vodopádu Veličky je „úchvatný“. To že tam padla hromada statných buků nemluvě. Vše se buduje za účelem rozsáhlé těžby dřeva. Vůbec nejde o pár silničářů nebo turistů či kvůli Karpatskému pedálu, kde se sejde cca 100 bikerů. :-))) To ani náhodou. :-))) Akce je to důkladně promyšlená a připravená tak, aby nešla právně napadnout. Javořina bude zalitá asfaltem úplně stejně jak např. Buchlovské hory nebo Hostýnky. Asfaltová loby funguje dokonale, neví co s prachama. Tak pak nezapomeňte sbírat plastové vršky do pytlíku, aby jste pomohli těžce nemocným dětem, protože na jejich léčbu prachy nejsou. Biku zdar pánové a Javořině zvlášť!

       Pánové celý problém je vysvětlený velmi srozumitelně tady:

       https://www.youtube.com/watch?…

       Snad pochopíte, proč mi tolik vadí zkurvený asfalt v lese. Osobně s tím mám velký problém a opatření mě stálo několik desítek tisíc Kč. Investice bohužel není konečná, stav vody je rok od roku horší.

       • 1james1  

        Chce to trochu klidu česká Greto :D

        Kousek asfaltu v lese, kterou využijí cyklisti klimatické změny moc nezmění..... Problém je úplně jinde…

        • b_y_c_k_e_r  

         Jsi mě pobavil, prcku. :-)))

         A když už jsi vzpomněl tu postiženou nešťastnou holku s aspergerem z rodiny fašistů, tak tam šlo o úplně jinou záležitost, ale nejsem si jist, zda máš tolik pohromadě, aby jsi tuto záležitost pochopil. :-)))))

        • petrx  

         Nepracuješ pro lesy ČR že papouškuješ jejich fráze o usměrnění cyklistů?(bikeři naopak po zaasfaltování budou hledat zábavnější cesty mimo asfalt). Jinak po Bílých Karpatech jezdím pravidelně již několik let a asfaltek je už je tam teď postavených více než je zdrávo, takže silničáři tam mají pro vyžití tras více než dost(mj. pokud je občas využiju na HT, tak paradoxně narozdíl od lesních cest bývají většinou liduprázdné). Jestli ti přijde normální, že je potřeba zabetonovat každou lesní cestu, která zde vede, tak se fakt není o čem bavit.

         • gerrard  

          Sorry, ale pokud zustane u teto jedne cesty, tak se nic dramatickeho nedeje. Horsi by bylo, kdyby chteli asfaltovat hreben nebo turisticke znacky. Logicky to navaze na cestu z Vapenek ke kamenne bude. Dyt je to skoro burt jestli jedes po siroke sotoline nebo asfaltce.

         • Jirina  

          tak hlavne, kdo chce jezdit horskou cyklistiku at si poridi horske kolo. ja myslim, ze asfaltu je vsude dost, i v kopcich. jen kvuli tomu, aby silnicari meli Javorinu prujezdnou z jedne strany na druhou, se nebude zalevat asfaltem a zvlast, kdyz tato cesta kopiruje jednu z nejhodnotnejsich NPR v Cesku. to kamenne torzo cesty, co tam z puvodni asfaltky zustalo, bylo jeste jakztakz dustojne a vzdy jsem si mnul ruce, ze vic a vic pripomina horskou cestu.

          • ˘Ö˘ Krab  

           Z pohledu LČR i celého národního hospodářství platí rovnice: les = pole na dřevo. Forest agronomy. Lesní cesty mají mnoho podob, od příležitostných svážnic, přes všechny L1-L4 s povrchy od štěrku, přes MZK, až po živičné. Za každou novou lesní cestou je třeba hledat ekonomiku – prostě se v okolí chystá masivní těžba.

          • gerrard  

           Tak sveho casu sem se tu snazil vysvetlit borcum, ze sjizdet po modre z vrcholu neni nejlepsi napad a dostal sem od nich pojeb co si to dovoluju. :) Tak je fajn slyset i druhou skupinu, co jim vadi i cesta vedle.

           • Jirina  

            mne nevadi cyklisti na lesnich cestach, ale silnice v lese, ktera neni nutna. ted naopak po te modre bude jezdit vice horskych cyklistu a celkove se vrchol zahlti vyletniky vseho druhu a hlavne jejich odpadky. mohli by alespon dat zakaz vjezdu pro motorova vozidla ke kamenne boude at lidi parkuji u hlavni silnice a tu mega giga sirokou lesni cestu, co k te boude vede, z poloviny rozkopat a podsadit. nevim na co tam v te podobe to monstrum je.

            • gerrard  

             No ale tam uz silnice ted je, sice sotolinova, ale je. Dokonce pamatuju dobu, kdy se po ni legalne dalo vyjet az nahoru. To ze na to nekdo prdne asfalt uz nic zasadniho nezmeni.

             • 1james1  

              Přesně tak, cesta tam je, sice špatná, tak se opraví. Nevím, proč se někteří kvůli tomu rozčilují......

             • Jirina  

              teoreticky ne, ale v praxi tu cestu hodne rozsirili a bezprostredni okoli navic upravili ve forme ruznych betonovych propusti a dalsich terenich uprav, takze v konecnem dusledku je to velky zasah do krajiny/CHKO, coz by se nemelo jen tak dít.

              • gerrard  

               Tak ted je to stavba, ta pokazde vypada hnusne. Pockej az to bude hotove urcite to nebude tak strasne.

               • Jirina  

                jasne, zelen to nakonec do urcite miry pohlti, ale kouzlo ta cesta i tak ztrati (alespon v horni tretine, kde ji uz hodne priroda zpracovala).

                ja jen nemam rad, kdyz se do ciste prirodniho prostredi lidem pomaha vydobytky dnesni doby a usnadnuje se jim to. je tam pak zbytecne rusno a bordel.

   • Kalic  

    Nevíte někdo, jestli je tedy Velká Javořina aktuálně z české strany jetelná, když to mají rozestavěný? Kudy když tak? Jedeme právě bikepacking tour okolo Moravy a zítra ji máme v plánu.

    • Tencovozikmin  

     Zalezi odkud jedete,Javornik,Hor­ni Nemci,Vapenky? Aktualni stav neznam,ale pokud pojedete od Vapenek tak navazete na tu cestu co premrdavaji asi 2km pod vrcholem z Javorniku je to to same a od Horniho Nemci bych asi nejel jestli se ta asfaltka buduje prubezne po cele trase. Ale momentalni stav fakt neznam.

    • gerrard  

     Sveho casu sem jezdil od Kamenne budy takto mapa Kousek po te zelene musis tlacit, pak uz se da jet. Jako bonus mas po ceste jeste Jelenicu.

     • petrx  

      Po zelené jsem to taky zkoušel jednou tlačit a již nikdy více(přelézání popadaných kmenů, je ten nejmenší problém).

      • gerrard  

       A sels ze Strani nebo od toho mista co sem dal ja? Tam se tomu nejhorsimu vyhnes. Dole ze Strani bych do toho s kolem nesel. :)

       • petrx  

        Tlačil jsem to sice už od Květné až na Javořinu, ale sjízdný to je teprve až od rozcestí pod Jelencem, níže je to pouze trápení i při tlačení kola.

    • Jirina  

     jel jsem po ni pred tydnem a normalne sjizdna. uvalcovana drt, zadna technika. jak to vypada ted, nevim. pri nejhorsim by jste „silnicare“ v kritickem useku objeli. urcite to neni uzavrene

     • Kalic  

      Dik, asi to teda zkusime.

     • Kalic  

      Takze bylo to jak pises, uvalcovana drt, na jednom miste jsme museli objizdet techniku, ale celkove pohoda.

   • Tuplak  

    No pravda, taky z té asfaltky nejsem dvakrát nadšený, nicméně již delší dobu jezdím na Javořinu přes Javorník, z tama přes Megovku a tam moc lidí na kole nejezdí. Vlastně ani nechodí :) Dolů pak po červené ke Kamenné boudě. Takže novou asfaltku objedu tak jako tak :)

    Jinak je celkem zajímavé, jak tady kde kdo nadává na nově budovanou asfaltku, ale že je léta letoucí asfaltka z Vápenek ke Kamenné boudě, to už nikomu nevadí :)

   • kolond  

    Bohatě by to stačilo, tak je to mezi Bunčem a Brdem.

    Uválcované kamení, štěrk, … Takže se voda nemá problém vsáknout.

    Jen aby ten asfalt tam nedělali kvůli těžbě dřeva.

    • ˘Ö˘ Krab  

     Jmenuje se to ‚mechanicky zpevněné kamenivo‘, co do trvanlivosti a únosnosti se to, při správné technologii pokládky a přiměřeném použití, zhruba vyrovná asfaltovým/živičným povrchům, při o něco nižší pořizovací ceně.

     Samozřejmě, jakmile někdo takovou cestu používá k přiblížování kmenů na řetězu, tak vydrží pěkná právě do prvního deště.

     Psal jsem výše, ekonomika především, asfaltka je drahá, nedělá se pro cyklisty, ale pro těžaře.

  • BikeClubKovacek  

   To vypadá, že přijdu o svůj KOM :))) no nic , pořídím silničku a posléze si ho vezmu zpět :)) https://www.strava.com/…nts/13036258

   • Carpathia  

    No mám obavy, že pokud bude z české strany pěkný asfalt až na vrchol, začnou tam pravidelněji jezdit okolní eliťáci typu Honza Bárta nebo Pepa Černý a další, získá vývoj místních KOMů úplně jinou dynamiku.

    • petrx  

     To je otázka, např. na zrekonstruované asfaltce okolo Javorníka nad veličkou a Megovky(značená jako cyklostezka 5047), jsem ještě neviděl jet ani jednoho cyklistu a to využívám tuhle cestu poměrně často.

     • gerrard  

      Ta cesta je zrekonstruovana cela? Takze vyjedes pred Vrbovcama a celou cestu je to na silnicku? To by byla super zprava.

      • petrx  

       Na kole využívám pouze část (tj. tu jak která v mapy.cz označena jako „NS javořinská“ z hřebene dolů kolem Megovky až do Javorníka) a ano min. odtud po Megovku to bylo loni nově vyasfaltované,takže předpokládám, že to bude protáhlé až k silnici na Vrbovce, ale zaručit to nemůžu.

      • Tuplak  

       Ne není zrekontruovaná celá. Zrekonstruovaný je úsek hned za Megovkou v délce cca 2 km (odhadem), pak je původní tankodrom a pak je zrekonstruovaný úsek od silnice na Vrbovce po první ostrou zatáčku v lese v délce cca 3 km. Takže je to max. na šterkolet. S klasickou silničkou nikoliv.

     • Carpathia  

      Moravští eliťáci, co je sleduju na Stravě, zajíždí na Javořinu celkem dost, ale vesměs využívají tradiční silničářskou trasu, nahoru přes Kubíkův vrch na Slovensko a pak od Staré Turé nahoru na Javořinu.

   • kolond  

    … neumí Strava něco jako zmrazení segmentu od určitého data?

    Myslím že KOM ve sjezdu bude překonán ještě výrazněji.

    • Tencovozikmin  

     To jsou mi pica starosti.

    • Carpathia  

     Jako že, počkám na vichřici, zajedu si KOM po větru a pak ho zamknu, abych ho měl už na věky. Naštěstí to opravdu nejde.

     • platypus  

      Až tam bude ten asfalt tak sem dejte vědět.

     • kolond  

      Samozřejmě by to muselo mít zdůvodnění a což výrazná změna povrchu je.

      KOMů kdy čas prvního (druhého) je výrazně lepší než zbytek jsem viděl už dost.

      Takže také nejspíš jízda ve vichřici, za kamionem, …

      Většina KOMů je ovlivněna větrem, pokud to není někde v lese.

      Tencovozikmin: Ale nedalo ti to okomentovat! :-D

      • Tencovozikmin  

       No nedalo mi to ani ted,ja stejne na nejake KOMy prdim.

      • gerrard  

       JJ to dela muj 14 lety syn. :) Pocka, az fouka, nasadi casovkarske nastavce, zavodni kola a jde se svym 46×16 honit KOMy. :) Nejak ty osekane prevody musi kompenzovat.

  • petrx  

   Tak jsem jel o prodlouženém víkendu a bohužel asfalt už je částečně položen(jak je u nás tradicí odnikud-nikam) :-( Úplně to ztratilo ten přírodní charakter a skoro už zbývá jen namalovat pruhy a pustit tam auta.

  • gerrard  

   Tak ja mam horsi zpravu nez Javorina, kde jaksi ta sotolinova cesta byla. Stavi asfaltovou cyklostezku vetrak – tri kameny – Vrbovce. Ten fond prihranicni spoluprace zacina byt pekna skodna.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.