• Lišák01

  Zdravím, chtěl bych poprosit o Váš názor.

  Vybírám kolo, MTB pevňák s 29" koly. Úhel hlavové trubky se pohybuje u těchto okolo 69°. Já momentálně rozmýšlím mezi kolem s HA 68,1° (Rockrider) a kolem s HA 70° (Merida). Asi chápu výhody progresivnější geometrie s položenější vidlicí – větší stabilita, líp drží stopu, do zatáček se víc klopí než točí řídítky. A teoreticky chápu i výhodu strmější vidlice – kolo je obratnější. Ale popsal by jste mi někdo prosím nějakou typickou situaci/podmínky kdy oceníte výhody strmější vidlice? Případně jaký úhel by jste pro takovéto kolo volili Vy?

  Díky za názory

  Martin

  • Hadato  

   Dnes už bych osobně o strmějším HA neuvažoval. Pokud člověk jezdí jenom po cyklostezkách, tak je to celkem jedno, jinak to nedává smysl. Jak píšeš, kolo s menším HA je stabilnější a více se klopí, než zatáčí řidítky. Rozdíl v stabilitě mi mezi 68° a 70° připadá celkem značný (testováno ale na různých kolech, ale s podobným reach).

   Výhoda strmější vidlice může být v nějakých hodně utažených a strmých vracečkách. Zvláště při jízdě do kopce – je mnohem jednodušší udržet přední kolo na zemi a mít dostatečnou trakci s méně položenou vidlicí. Podobně je to pak s jízdnou z kopce – u položenějších vidlic a kol s větším reach jezdec musí více aktivně pracovat s těžištěm. Při nedostatečném zatížení předního kola přední kolo prostě ujede. U kola se strmějším úhlem na to člověk zpravidla nemyslí, protože je přední kolo automaticky dostatečně zatíženo. V obou případech mi ale kolo s 68° přijde úplně v pohodě – rozdíl je celkem zanedbatelný. Výše zmíněné jsem více zaznamenal až u kol s 66° HA a delším reach.

  • Dorsiflex  

   Je to hodně oldschool video, ale v principu to pořád platí – na začátku ti vysvětlí kde je výhoda kterého.

   https://www.youtube.com/watch?…

   I HA 68st je hodně strmý úhel na dnešní vnímání. Nevím jestli je to hlavně o úhlu HA, je tu množství jiných faktorů. Nevybíral bych hlavně podle toho.

   • Hadato  

    Souhlas, i 68 je dost strmý. O 70° bych vůbec neuvažoval (bude to úplně old-school gemetrie). U těch 68° je šance, že i další parametry budou modernější.

    Každopádně, záleží na spoustě dalších věcech – reach, délka zadní stavby, výšce středu, trail, atd…

    • Dorsiflex  

     Nevím jestli bych byl tak radikální. Na obyč XC HT je pořád klasika HA 69–70st. Já bych chtěl volnější, vzhledem k tomu co jezdím. Myslím zároveň, že bych volil i podle osazení. U dobré nabídky bych vzal klidně 70st a neměl bych s tím problém.

     Další faktory bych mu do toho moc nemotal (reach, stack..), pač si v tom udělá jen guláš.

    • Gwaihir  

     Canyon Exceed i Lux mají úhel hlavové trubky 69.5. Taky bych neřekl, že to je old school geometrie.

     • oddie  

      Ono hlavně to „old school“ je neuvěřitelně směšnej pojem. 68° nebo snad dokonce ještě míň jsem měl před 20 (!) lety na 26", pak začaly bejt módní strmější úhly, klidně 71°, jak prej je s tím kolo živější a kdesi cosi, a že položenej úhel je děsně out a oldschool, a hle, uběhlo pár let a najednou je 70° děsně out a oldschool a 68° zase „moderní“ :D

      • Hadato  

       Ono to jde ruku v ruce s reach a dalšími parametry. Kolo s 69.5° může jet z kopce lépe, než kolo s 68°, o tom žádná, záleží na zbytku. U HT bych ale opravdu už těch 70° nechtěl (při započítání sagu je to ca. 71 °), ale to bude asi tím, co jezdím…

       Osobně bych radši měl kolo s o něco horšími komponenty (ty se dají lehce vyměnit) a modernější geo (delší reach, nižší HA, nižší střed, kratší zadní stavbu). Borec se ptal na výhody/nevýhody, tak jsem to sepsal podle toho, co jsem za můj čas ježdění vypozoroval.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.