• ramdam

    Zdravím. Jenoduchý dotaz, dle toho co jsem se dočetl se rd m7000 vyrábí / vyráběla ve 2 verzích, pro 3×10 s dlouhým ramínkem a max 36 zuby a 1/2 × 11 až do 46 zubů v kombinaci s jednou plackou s GS ramínkem.

    Můj dotaz … když dám hazku určenou pro 11sp v kombinaci s 10 speed řazením, bude to fungovat? ( Teoreticky ano, třeba 5120 funguje jak v systemu 10sp tak 11sp ale nevím jesťi je 5120 vyrobena jako kompromis s krokem ‘ někde mezi’ nebo by to šlo i u tohoto mdelu…. Někdo má praktickou zkušenost?

    0 0
    • PatRyck  

      Já u Sh kombinuji řazení a hazky v rozmezí 10 až 12 rychlosti a funguje to bezvadně. V rámci MTB řad, ovšem.

      1 0
    • Mr.Duck  

      Tah lanka od 10s je u Shimana stejny, takze kde funguje 5120 by mela fungovat i 7000. Samozrejme raminka a velikosti kazet by mely rozhodnout co pouzijes za hazku, nicmene kompatibilita packy a hazky by nemela byt problem.

      0 0
      • tompca  

        Že je tah lanka řazení (Shifter cable pull) u Shimana MTB 10, 11 a 12 sp. stejný není pravda.

        1 0
        • xtonda  

          Vzhledem k tomu, že přehazovačky RD-M5120-SGS a RD-M4120-SGS jsou podle specifikace kompatibilní s 10 i 11 sp pohonem, takže 10 i 11 sp systém musí mít i stejné derailleur ratio a tedy v té tabulce údaj buď u 10 nebo u 11 je chybný.

          0 0
          • tompca  

            Není chybný, původní přehazovačky 10sp. měly derailler ratio 1.2.

            0 0
            • xtonda  

              Jaký původní? Shimano snad má více navzájem nekompatibilních 10sp MTB systémů? (a teď se nebavím o Cues/Linkglide)

              Přečti si pozorně, co sem tu dřív psal

              https://www.bike-forum.cz/…a-11sp-retez#…

              https://www.bike-forum.cz/…novinky-2021#…

              Nevěřil jsem že lidem funguje, když to míchají, protože s posunem lanka 3,4 mm u 10sp a 3,6 mm u 11sp nejde aby jedna přehazka fungovala na 10sp i 11sp pohonu. A pak Shimano udělalo přehazku, která to tak oficiálně má. Takže minimálně jedna z těch hodnot posunu co se všude píše a co nejspíš všichni opsali z jednoho zdroje je chybná.

              1 0
              • Filippo  

                Někde sem kdysi našel rozhřešení, mám to uložený po překladu DeepL:

                *Poměry tahu lanka u 10 a 11rychlostních systémů Shimano „MTB“ (tzv. dyna-sys10 a dyna-sys11) se liší.

                • Poměr tahu 10 rychlostí je 1,2 (1,1618) [1]

                • Poměr tahu 11 rychlostí je 1,1 (1,0833) [1]

                Tato změna byla provedena pravděpodobně v reakci na vnitřní vedení lanek, které má ve srovnání s vnějším vedením lanek poměrně velké tření, a proto vyžaduje poměr tahu, který lanka více rozhýbe.

                Jak jsou realizovány přehazovačky kompatibilní s 10 a 11 rychlostmi:

                • poměr tahu lanka je nastaven na 1,15.

                • Vezměte na vědomí, že u 11rychlostních systémů je největší skok od prostředního ozubeného kola (ozubené kolo 6) 5 zubů na obě strany (na ozubené kolo 1 nebo 11). Pokud tedy přehazovačka očekává poměr tahu lanka 1,1, ale přehazovačka má poměr tahu 1,15, posune řetěz do strany 1,15/1,1 * 5 = 5,2273. V pře­vodech, které používáte jen zřídka, je tedy chyba maximálně 22,73 %. Koncové šrouby mají tendenci tuto chybu stejně eliminovat.

                • Pokud používáte 10rychlostní systém, nastavíte napnutí lanka tak, aby bylo řazení mezi zuby 5 a 6 dokonalé (řekněme zub 5,5), a pak použijete maximálně rozdíl 4,5 zubu. Pak přehazovačka očekává tahový poměr 1,2, ale vidí 1,15, takže chyba je 1,15/1,2 * 4,5 = 4,3132 nebo 0,1875 rozdílu od dokonalého řazení 4,5. V takovém případě je chyba 0,1875. U dese­tirychlostních systémů tedy máte chybu pouze 18,75 %. V tomto případě je chyba ve směru, který koncové šrouby nemohou eliminovat.

                Uvědomte si, že kvůli různým vlivům včetně tření, nedokonalosti pouzdra lanka, pohybu koncovek lanka atd. nemůžete mít ani u správně sladěného systému chybu 0 %. Chybu 22,73 % stejně eliminují koncové dorazové šrouby u 11rychlostních systémů a u 10rychlostních systémů záleží pouze na chybě 18,75 %.

                Pravděpodobně se Shimano rozhodlo, že nižší skupiny mají stejně tak velkou nepřesnost, že chyba 18,75 % nevadí. Vždyť pouze chyba 50 % a více má za následek chybné řazení.

                [1] http://blog.artscyclery.com/…mpatibility/

                Zde jsou přesnější převody 3,9/3,6 = 1,0833 a 3,95/3,4 = 1,1618, takže rozdíl je 1,1618–1,0833 = 0,0785 a rozdíl 1,2–1,1 = 0,1 je jen přibližný, takže situace se zdá být lepší než odvozená na základě 1,2 a 1,1.

                Přehazovačku combo 10/11 rychlostí ve vyšších skupinách vůbec nekoupíte.*

                0 0
              • tompca  

                T

                0 0
                • ramdam  

                  Zdravím, můžu se zeptat odkud je ta tabulka?

                  Díky!

                  0 0
                  • tompca  

                    Z jednoho starého vlákna na MTBR, průběžně ji doplňuje, v té tabulce je více listů, celkem zajímavé počtení.

                    https://www.mtbr.com/…art.1041647/

                    0 0
                    • ramdam  

                      moc děkuju! Rozhodně užitečný. Já momentalně přemýšlím jestli by hazka M8100 (12 sp 10–51) zvládla s 10sp řazením kazetu 11–48 od Microshiftu:):):) nebo jestli k tomu mám pořídit M5120 když mám 10sp řazení od shimana…

                      0 0
                      • tompca  

                        Myslím si, že ano, můžeš ještě místo 5120 dát 5100.

                        0 0
                        • ramdam  

                          No 5120 bude určitě fungovat, ale moh bych mít tu 12 sp 8100 z vyšší řady … ale nejsem si právě jistej vzhledem k tomu že je stavěná na 10–51 a v rozsahu 10 rychlostí tj 2 až 10 srupeň je to na kazetě 12–45.

                          Nějak to vymyslím… imho zřejmě kombinace 10sp řazení +12 sp RD ok, jen ten rozsah …

                          0 0
                        • PatRyck  

                          Taky myslím, že to půjde. Syn má na fullu v mém profilu na téhle kazetě od Microshiftu kombinaci 10 spd řazení Saint a 11 spd přehazky RD-M8000-GS. Ta je mimochodem ofiko na max 46 zubů. Takto nakombinované je to proto, že je to na 26" kolech a já nechtěl zbytečně dlouhé ramínko.

                          0 0
                          • ramdam  

                            Noo, to zní velmi rozumně … jen … mám pocit že s rou delkou ramínka a označením je v rom trošku chaos. Že občas je GS u jednoho modelu stejně dlouhý jako SGS u jinýho. A že dlouhý ramínko je často o větší kapacitě, ale třeba max cog je menší než u GS …

                            Každopádně taky to bude na 26 kolech

                            0 0
                            • PatRyck  

                              Tak zrovna v případě RD-M8000 je GS střední ramínko a SGS dlouhé. Akorát, že ta verze GS asi definitivně končí. Takže buď pořídit ze zbytků v obchodech nebo vzít RD-M8100-GS, která je ofiko do 45 zubů, a doufat, že zvládne 48. Jedna nová je tady v bazaru.

                              0 0
                              • ramdam  

                                No, na Allegru maj tu GS asi za 1200 Kč … tak si jen musím rozhodnout jestli tohle nebo ta 5120. Ale když říkáš že to spolu chodí, tak těch možných 0,05 mm co má teoreticky ta 5120 k dobru …. je asi jedno. A ta XT bude krom pár gramů možná i o něco lepší než to deorečko…

                                Dík za tip:)

                                0 0
                                • PatRyck  

                                  Tak jako každá přehazka řady XT má přinejmenším lepší kladky (s průmyslovými ložisky).

                                  1 0
                                  • ramdam  

                                    Mno jo, tam možná vyzkouším i barevnou variantu kladek z Kitáje… jen pro ten hec.

                                    Každopádně XT 8000 SG objednáno, budu kombinovat s originálem Advent Řazením – Podle té tabulky má Advent X hazka ratio 1,1 tj identické jako 11sp Shimano takže by to měla být optimální kombinace.

                                    Uvidíme…

                                    0 0
                                  • ramdam  

                                    Můžu mít ještě jeden dotaz? Teoreticky by 11sp hazka a 10sp řazení (dle tabulky) nemělo uplně dokonale fungovat ( malý rozdíl v cable pull). Funguje to na synátorově kole uplně dokonale ? ( Protože v té tabulce map hazka Advent X stejný cable pull jako 11sp. Shimano, teoreticky by měla být kombinace řazení Advent X a hazky 11sp shimano uplně identický co se posuvu týká jako originál Advent X) Tak nevím jestli investovat do řazení Advent X nebo tam plácnout nějakou 10sp deore co mám v šuplíku…

                                    0 0
                                    • xtonda  

                                      Proč vymýšlíš nesmysly? Pokud stačí 11–46 dej komplet 10sp Deore nebo Advent, pokud chceš víc, tak dej komplet Advent X nebo Deore 11sp.

                                      0 0
                                      • ramdam  

                                        Protože to není nesmysl.

                                        0 0
                                      • PatRyck  

                                        Ty pocty rychlosti u Microshiftu mas o jednu posunuty

                                        0 0
                                        • xtonda  

                                          Neřeším rychlosti, ale co minimálně je potřeba aby bylo možno dosáhnout určitého rozsahu.

                                          0 0
                                          • ramdam  

                                            Acevent X má ne zcela funkční brzdu a váží cca 315 gramů. Za 250 kč navíc mám XT re M8000 o 30–40 gramů lehčí a perfektně funkční. Ano, můžu tam nacpat 11 sp kazetu 11–46 ale bude skoro o tisícovku dražší a o něco težší.

                                            A pokud platí zjištěné – že Advent X má pull ratio 1:1.1, tj identické s 11sp Shimano … pak není důvod do té kombinace Advent X řazení a 11sp hazka XT nejít…

                                            0 0
              • tompca  

                Takže ještě jednou, vynecháme slovo původní (myšleno to bylo, jako přehazovačky vyráběné Shimanem pro 10sp. před příchodem 11 sp. systému), přehazovačky Shimano 10sp. mají derailler ratio 1.2 , novější přehazovačky 10 a 11sp. RD 5120 a RD4100 mají derailler ratio co jsem se dočetl 1.15 a pro 11 a 12 sp. 1.1. Teorie posunu lanka a vzdálenost pastorků na kazetě je jedna věc a realita druhá, 0rostě to Shimanu funguje.

                0 0
                • xtonda  

                  Pořád papouškuješ ty stejné pravděpodobně chybné údaje. Shimano tyhle údaje neuvádí, takže buď to kdysi někde někdo blbě změřil a všichni to od něj opsali a nebo u Shimana jsou čuňata. Mě přijde pravděpodobnější ta první varianta. Jak sem propočítal rozdíl posunu 10 sp přehazky s 11sp řazením je o 2,4 mm na celé kazetě, což je víc než půl rozteče pastorků, Udělat přehazku aby rozumně chodila na obojím není moc reálné.

                  Navíc Shimano drželo přepákovací poměr od 6sp až po 9sp. Pak u 10sp to změnili a není důvod aby to znovu měnili u 11sp.

                  V té tabulce je vypočtená rozteč pastorků je u 11sp větší než u 10sp, což je nesmysl, to ukazuje, že ty údaje tam jsou dost od oka.

                  0 0
                  • tompca  

                    „Udělat přehazku aby rozumně chodila na obojím není moc reálné“ evidentně jde např. RD-M5120 a RD-M4100, proč tomu, tak je jsem Ti psal ne jen já (i Filippo). Jedna věc je teorie viz. posun přehazovačky na 11sp. 3.6×1.1=3.96mm, teoreticky by měli být pastorky v této vzdálenosti, v reálu jsou 3.9mm (na 10sp. jsou 3.95mm, 3.4×1.2=4.08, u RD 5120 je to 3.4×1.15=3.91mm).

                    Druhá věc je praxe a tam to Shimanu evidentně funguje.

                    Tím bych asi teoretický početní kroužek ukončil.

                    0 0
                    • xtonda  

                      Furt se nesmyslně točíš na údajích, které pochází buhví odkud a jejich správnost je naprosto pochybná.

                      Možná sem to nenapsal dost jasně, bylo myšleno pokud by posun lanka byl skutečně takový, jak je uvedeno v té tabulce, tj. 3,4 mm u 10sp a 3,6 mm u 11sp, tak by ta přehazovačka nešla udělat.

                      Podle všech návodů Shimano se přehazovačka seřizuje se na 2. a 3. pastorku. Kdyby platily ty hodnoty jak jsou v tabulce a obojetná přehazovačka chod jako 10sp, na 11sp systému by řetěz padal do výpletu a kdyby měla chod jako 11sp, na největší pastorek by to vůbec nevylezlo. Kdyby to měla někde mezi, chodilo by to dost blbě na obojím.

                      Ale ono to chodí v pohodě, takže ty čísla jsou blbě, dával jsem si M5120 kolo místo pokažené M6000 a chodí to úplně stejně, i seřízení bylo úplně v pohodě.

                      0 0
                      • tompca  

                        Ač je to pro tebe nepochopitelné, tak ta čísla v tabulce jsou správně. Jiný zdroj

                        https://web.archive.org/…mpatibility/

                        0 0
                      • ramdam  

                        Já se omlouvám ale přijde mi že motáš

                        dvě věci dohromady. A to přehazovačku a řazení. Protože pokud se bavíme o rozdílech pouze v přehazovačkách a … laicky řečeno … v tom o kolik se posune přehazovačka když lanko potáhnu o jeden milimetr … tam je rozdíl 0,05 mm. Takže souhlasím že čísla v tabulce jsou zapsána dobře a že RD M 5120 má ten poměr nastavený jako kompromis. Samozřejmě … Jinak sw bude chovat na 11sp systému a 10sp systému díky rozdílnému řazení…

                        0 0
              • Lišák  

                Na 7, 8 a 9 sp. páčky lze použít jakoukoliv přehazovačku 7, 8 i 9 sp. a vše funguje.

                Tah páček 2,9, 2,8 a 2,5. Derailleur ratio je u všech 1,7.

                0 0
                • xtonda  

                  Ano je, to nezpochybňuju a mám to i vyzkoušené. A já si myslím že na 10+ speed je to stejně a derailleur ratio je stejné a že to někdo blbě změřil.

                  0 0
        • Mr.Duck  

          Zajimavy. Za tu 10s rozhodne nedam ruku do ohne. Myslel jsem, ze mam tu samou hazku na 10s a 12s, ale ted koukam ze to je 5100 a 5120. Na druhou stranu myslim ze jsem mel zakazniky co michali 10 a 11s..

          11 a 12 rozhodne kompatibilni je, 12. tac je jen „navic“ jinak jsou ty kazety funkcne stejny u shimana i sramu. U sramu doslova stejny :)

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.