Rozdíl v nastoupaných metrech u navigace Oregon 550

43 nepřečtených
  • svoby

    Zdravím,potřeboval bych vysvětlit proč mi navigace ukazuje dvě rozdílné hodnoty v nastoupaných metrech u zaznamenáného cyklovyletu(kon­krétně Kral Šumavy"70".

    Jak jsem postupoval:

    • v nastavení jsem vymazal data cesty(stopky ,průměry atd)
    • ve správci tras odstranil současnou stopu(abych měl čisto)
    • v nastavení spustil záznam prošlé trasy
    • a vyrazil na výlet
    • po ujetí 70 km jsem trasu uložil a poté ve správci tras nechal zobrazittuto trasu s udaji o vzdálenosti,o­blasti,celk vystupu i sestupu,nad­m.vyšce(max,min)­.Vše sedělo až na hodnotu celkového výstupu cca 2400m,kteráje dosti rozdílná od hodnoty ukazujíci na tlačítku „Graf nadmoř.výšky“ zde to bylo cca 1800m.(tato hodnota odpovída realitě).

    Už jsem se ptal na gc.cz ,ale přece jenom týká se to i bikování tak by mne zajímalo zda máte stejnou zkušenost i u jiných navig. Garmin.

    Děkuji

    Dík

    0 0
    • Shadow.1  

      Jestli si nepleteš nadmořskou výšku, s nastoupanými metry. nadmořská výška je nominální veličina, kterou lze odečíst na každém místě na zemi. Nastoupané metry je součet celkových metrů, které jedeš do kopce… tedy kupříkladu dva kopce, každý má výšku 1000mnm, startuješ z 240mnm, první nastoupáš 760m, pak sjedeš do 200mnm a zase vyjedeš druhý kopec 1000mnm, tam nastoupáš 800m. takže dohromady jsi nastoupal 1560m.

      Snad jsem dobře pochopil na co se ptáš :-)))

      0 0
      • Toutou  

        Když už jsme u toho, ten tacháč počítá jakékoli stoupání, co se mu povede měřit? Takže kdybych jel po absolutní rovině a přejížděl 2m hrby – tisíckrát, tak mi napíše nastoupané 2 km ?

        Je tam nějaká tolerance co je ještě hrb, a co už kopec?

        0 0
        • t29  

          ta tolerance je určitě „nějak“ řešená u všech zařízení a softwarů, které se zabývají výškovým profilem, bohužel je to ale pokaždé vyřešené jinak, takže srovnání nastoupaných metrů může být dost zavádějící.

          0 0
        • Shadow.1  

          ano, GPS odečítá metry většinou na základě rozdílu výšky, který dostává ze satelitů. Garmin poskytuje mapový podklad vrstevnic od NASA a nějaké softy jako třeba sportstrack to dokáží korigovat.

          Ale vždy to je jen orientační.

          Jinak se správné, že když 1000× přejedeš hrb 2m, tak nastoupáš 2km… vždyť o tom to je… ;-)

          0 0
          • t29  

            Toutou uvedl trochu nešťastný příklad…

            Představ si, že jedeš po absolutní rovině a výškoměr ti kolísá plus mínus dva metry. Takto je možné nastoupat několik metrů na kilometrové vzdálenosti a několik desítek metrů na celé trase. Jak toto vyfiltrovat?

            0 0
            • Shadow.1  

              no to je dost těžké… budeš mít třeba barometrický výškoměr, který je přesnější než GPS, ale stejně, když pojedeš okruh, tak nikdy nanastoupáš stejné metry jako sestoupáš… rozdíl třeba 20m… ty hodnoty se mění s měnícím se atmosferickým tlakem, takže je to prakticky nemožné to udržet souměrné…

              U GPS, pokud pojedeš po rovině a stejného názoru jsou i satelity, tak bys neměl nastoupat nic… ale to neovlivníš… možná proto existují ty korekční softy, které pak nastoupané metry hodně snižují :-)

              0 0
              • t29  

                a přesně toto popisuje svoby – že mu korekční soft v přístroji zkoriguje metry jinak, než když prošlou trasu nahraje do PC ;)

                tedy v tomto případě PC nepočítá metry na základě vrstevnic, ale má k dispozici stejné údaje o trase jako Oregon.

                0 0
                • Shadow.1  

                  ha, teď jsem úplně mimo :-) korekční soft je v PC, takže když je tam nahraje, ten mu to zkoriguje…

                  Oregon, pokud nemá mapové podklady s vrstevnicemi a možná i když má, tak počítá nastoupané metry podle toho, co mu pošle satelit… tzn… ujel jsi metr, na začátku byla výška 999 teď je 1000, tedy nastoupal jsi metr… :-)

                  Soft tyto údaje nemá, má součtový údaj z oregonu, který říká, že během trasy nastoupal 1000m. Ale zase má celkový záznam trasy, který když položí na své mapové podklady, tak si dokáže z vrstevnic odečíst údaje o nastoupaných metrech.

                  :-)

                  0 0
                  • t29  

                    proč mu teda soft ukazuje VÍC nastoupaných metrů než Oregon? ;)

                    0 0
                    • Shadow.1  

                      to ale přeci nemusí být problém… prostě jeho mapové podklady mají větší rozdíly ve výškách, než jeho GPS řekly satelity… To záleží, kdo dělal podklady… a jak jsou detailní… když bude mít 10 výškových bodu na 1km čtvereční nebo 1000 bodů na km2, tak jistě budou rozdíly vy výškách velké…

                      0 0
                    • Shadow.1  

                      kdyby ty údaje dal do jiného softu s jinými podklady, tak těch metrů může mít zase víc… Podle mě je jedno, jak to počítá, důležité je zachovat stále stejnou chybu, tedy neměnit mapové podklady :D

                      0 0
      • svoby  

        Jedná se skutečně o nastoupané metry.

        0 0
        • Shadow.1  

          tak nevím, jestli jsem ti odpověděl na co jsi se ptal, ale cítím, že ano :-)

          0 0
    • t29  

      Prostě to Oregon počítá jinak než program, který používáš

      U Visty HCx se mi stalo, že se ten algoritmus nějak „pokazil“ a nastoupané metry na trase byly cca poloviční než když jsem tu samou trasu jel dřív. Upgrade FW a reset přístroje to „nějak spravil“, bohužel nevím kde přesně byla/je chyba

      0 0
      • Shadow.1  

        tak chyba mohla být v tom, od čeho systém v GPS odčítal výšky, které dostával od satelitu… jinak asi v ničem… :-)

        0 0
        • Shadow.1  

          IMHO, spíše bych věřil tomu co říká gps než soft na základě vrstevnic. další problém mohl být v tom, že softy při transferu informací často tyto hodnoty přepočítávají jistými koeficienty pro úpravu… to samozřejmě také udělá své…

          Mě se hýbe nadmořská výška o cca 10% po korekci…

          0 0
        • svoby  

          žadný program jsem nepoužil,jedná se o dva udaje z navigace které by měli byt stejné ,ale nejsou.(většnouu se liší o stovky metrů).

          0 0
          • t29  

            schválně z toho záznamu udělej .GPX soubor a prožeň ho přes utrack a pak přes Sportypal, jestli tam máš účet… utrack se od Sportypalu taky liší o dost

            0 0
          • svoby  

            to mělo byt pro t29

            0 0
            • t29  

              ahaa… já jsem furt myslel, žes prošlou trasu stahoval do PC

              0 0
              • t29  

                Takže Oregon má možnost zobrazit jednak nastoupané metry aktuální trasy ve výškovém profilu, jako starší eTrexy, a potom navíc ještě nastoupané metry u vybrané uložené trasy?

                Potom je smutné, že Garmini dokážou přefiltrovat výškové data v aktuální trase a nedokážou totéž v uložených trasách :/

                0 0
              • svoby  

                po stažení do pc (pomocí softuú jsou nějaké niance,ale ty se dají přežít.Potíž je v tom že trasa uložena v navigaci už má špatný udaj v gpx souboru lišíciho se o stovky metru(stále mluvím o nastopaných metrech) oproti realitě.

                0 0
                • Shadow.1  

                  asi to špatně chápu… jdu si přečíst znovu tvůj úvodní příspěvek :-)

                  0 0
          • Shadow.1  

            to je teď otázka, jak se k daným údajům dostává… napadá mě jedna věc, oregon je mapová navigace… nemůže být jeden údaj ze satelitů a druhý z vrstevnic mapových podkladů? ty rozdíly o stovky metrů jsou normální v těchto případech.

            co na to říká manuál ;-)

            0 0
            • svoby  

              tam bude asi ten zakopaný pes.Jen mne štve že ty gpx ukladam např do garmin conect se špatným udajem.

              0 0
              • Shadow.1  

                nj, otázka je, co je špatný údaj :-)

                jinak, proto také softy provádějí ty korekce, aby byly rozdíly minimální :-)

                0 0
                • svoby  

                  samozřejmě,že ten co potřebuji (ten ulořený v gpx)…:-)

                  0 0
                  • Shadow.1  

                    nojo a porovnáváš to s tím, co uvádějí organizátoři závodu? A jakpak oni ten údaj změřili? hmmmm… ? ;-)

                    0 0
                    • t29  

                      prostě nejpřesnější bude vzít si topografickou mapu 1:10000 a počítat vrstevnice, nebo rovnou sehnat partičku geodetů, ať to poměří :)

                      0 0
                      • Shadow.1  

                        geodeti ti to za 100 litrů zaměří :-D ale vzhledem k tomu, že to borci počítají podle GPS, tak budeš stejně v ;)

                        0 0
                    • svoby  

                      Konkrétně tu 70 Krále šumavy jsem porovnával jak s tou organizátorskou ,tak i trasou uploadlou na cyklosever(kde se nastoupané metry berou z vrstevnic mapových podkladů-předpokladám),a­lenikdy to nebylo nesmyslných 2400m-to bych byl jinak zrasovanej:-)http://www.cy­kloserver.cz/ti­py-na-vylety/detail/?d=46222

                      0 0
                      • Shadow.1  

                        jj, tam to bude podle vrstevnic… jinak to ty cykloservery neumějí počítat… tam to bere i organizator…

                        To jestli si myslíš, že bys byl nebo nebyl zrasovany, to je dost relativní té informaci, kterou dostáváš o nastoupaných metrech… třeba stále špatnou :-)))))

                        0 0
                        • svoby  

                          vzdávám se:-),už nevím ani jak se jmenuji:-)

                          Dík za reakce

                          0 0
                          • Shadow.1  

                            to já nevím už tvého prvního příspěvku :-D

                            0 0
                            • t29  

                              těší mě :)))

                              snad se shodneme aspoň na tom, že je potřeba pro trasu spočítat nastoupanou výšku všemi možnými způsoby, z nich si jeden vybrat a u ostatních si vypěstovat odhad ve smyslu „když tady píšou dva výškové kilometry, tak pro mě to znamená dva a půl“ :)

                              0 0
                              • Shadow.1  

                                jj, jak jsem už psal… držet se jedněch údajů… co na tom, že jsou špatné… důležité je, aby byly stále stejně špatné! ;)

                                0 0
    • Shadow.1  

      tak mi ješte řekni, co ti řekli na gc.cz

      0 0
    • capo  

      Vím že odpovídám na starší téma, ale je to i pro mě nyní celkem aktuální – zkušebně jsem vyřadil sporttester s barometrickým výškoměrem, na který jsem vždy spoléhal co do počítání nastoupaných metrů, a k oregonu jsem připojil hrudní pás.

      Podle mě může být rozdíl v tom, že zatímco správce tras může ukazovat údaje z GPS výškových údajů (které se zaznamenávají s různou hustotou, mezi nimi vznikají odchylky průměrováním, nehledě na relativní nepřesnost…) a „graf nadmořské výšky“ může ukazovat barometricky měřenou hodnotu nastoupaných metrů.

      Nejsem si tím jist, pouze se tak domnívám. Všechny Oregony od modelu 300 (tedy kromě 200) mají barometrický výškoměr…

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.