• checkdrummer

  Ahoj. Zajímalo by mě jaký je rozdíl v tréninku v kopci a na rovině, konkrétně: Řekněme, že mám nějakou tréninkovou jednotku (ať už jde o intervaly, rovnoměrnou jízdu svižným tempem, atd.) a jednou ho jedu po rovině, podruhé v kopci (ve stejně dlouhém čase), přičemž subjektivně mám převod nastaven tak, abych vynakládal stejnou sílu. Je pak nějaký rozdíl v tréninku na rovině a v kopci a tedy i přes tu subjektivně stejnou sílu šlapání tam nějaké rozdíly jsou?

  Když to srovnám např. s během, tak tam rozdíly jsou, protože do kopce nebude běžecký krok tak dlouhý, ale na kole stále točím stejné kliky.

  • kovar  

   Kopec, rovina, to je už mimo. Jeden nejmenovaný stezkový myslivec na youtube změřil na sobě krejčovským metrem, že nejlepší tréning je na mopedu.

  • Rychlej turista  

   Je a obrovský. Zjednodušeně – do kopce je to snadné, protože tě limituje pouze to, kolik udýcháš. Na rovině ale potřebuješ správnou techniku šlapání, aby ses dostal do vyšších tepů. A to se musí speciálně trénovat a hodně to bolí, protože zapojuješ svaly, které do kopce k tomu, aby ses dostal do vysokých tepů, prakticky nepotřebuješ.

   • rasto  

    velice zajímavé grafy!

   • checkdrummer  

    Ale pokud pojedu do kopce dostatečně lehký převod, tak to bude stejné, nebo ne? Pak i kopec udýchám celkem snadno.

    Mně spíš napadlo, že kopec může být složitější v tom, že pokud nebude záběr plynulý, tak když na malou chvíli polevím, díky gravitaci zpomalím daleko více než když jedu po rovině – i když na druhou stranu při vyšších rychlostech na kole k tomuto rychlému zpomalení také dojde kvůli velkému odporu vzduchu.

    • plzakj  

     Jenze na rovine mas vetsi setrvacnost a odpor te nebrzdi jako pri jizde do kopce. Do kopce proste tlaci svaly porad.

     • checkdrummer  

      No a právě proto mi přišla jízda do kopce náročnější než po rovině. A přestože při dostatečně velké rychlosti po rovině může být odpor vzduchu sprovnatelný s odporem způsobeným gravitací, tak když na rovině na chvíli polevím (v extrémním případě přestanu šlapat úplně), tak sice budu zpomalovat, ale stále pomaleji (má rychlost se bude snižovat stále pomaleji), kdežto v kopci budu zpomalovat stále rychleji díky gravitaci (má rychlost se bude snižovat stále rychleji).

      • Barak  

       Zcela jistě je t po rovině snazší. Proto se také najizdi základní vytrvalost po rovině a ne v kopcích.

       • Lister  

        Základní vytrvalost se na rovině trénuje z toho prostého důvodu, že málo kdo má na to, aby v kopci jel na vytrvalost.

        • Barak  

         Presne, pac je to snazší.

         • Pikaču  

          Taky je těžší jet na rovince watty ( vyšší). Do kopce je to těžší ale tim že vás to donutí šlapat- jinak zo ani nejde.

        • checkdrummer  

         Ono taky záleží jak lehký převod do toho kopce pojede, když je převod dostatečně lehký, tak to bude srovnatelné s rovinou. Ale je prvada, že obecnou vytrvalost je lepší trénovat na rovině, protože každé stoupání jednou končí, po něm následuje zpravidla klesání, kde si člověk může dost orazit, což má na podle mě na trénink obecné vytrvalosti negativní vliv. Pro obecnou vytrvalost je podle mě lepší být v trvalé lehké zátěži, kdežto odpočinek (sjezd po kopci, který třeba vyjedu i na lehký převod), to už je spíš pro intervalový trénink.

         • Pikaču  

          Neni pravda. Mozna u ultralehke kategorie. Ale co pozoruju ze kopec nevyjedu pod 250–300 wattu ( nejlehci prevod-kopce 6–8% cca). Cim vetsi % stoupani tim vetsi watty.

          Na rovince se 170w frcim a jet 300 wattu na rovince hodinu a do kopce hodinu je rozdil- je tudiz tezsi jezdit po rovince větší watty delsi dobu nez stejne watty do kopce.

          • look_as1  

           Na 170 W frcis, to musis byt extra aero?

           Ja na 190 W (tj. moje Z1) jedu ve spodnim uchopu a v letnim aero dresu prumer 29–30.

           Frceni v Z2 na 270 W pak kolem 34 km/h.

           • Pikaču  

            Bylo to obecně. 170 je odpocinek a na silnici frcis tak ci onak.

            • look_as1  

             Jasne.

             Ja najizdim vytrvalost do 3 hodin, vyjimecne 4 hod.

             A NP mam kolem tech 270 W, horni hranice Z2. A delam to vetsinou na rovinach SV od Prahy.

             Steady state trenink delam taky na rovinach, dulezite je najit useky bez krizovatek a s minimem zatacek a prudkych sjezdu. Sjezd –4% nevadi, pokud se nemusi brzdit.

             Taky je dulezity se vyhnout obcim, auta jsou nebezpecny a zpomaluji – treba v Nehvizdech je to –1% a vetsinou fouka zapad, to je 50 km/h limit v obci na houby…

          • checkdrummer  

           To že kopec jedeš na hodně wattů je podle mě dáno tím, že každý kdo jede do kopce tak nějak počítá s tím, že se nadře víc než po rovině a dá si tam převod, který ho více trápí než když jede po rovině. Kdyby sis tam dal velmi lehký převod, tak podle mě watty nebudeš mít taky tak vysoké, ale zase asi pojedeš hodně pomalu a nebude to nic moc výšlap. Druhá věc je, že u větších sklonů nebudeš mít na kole ani tak lehký převod, aby ses při jídě do kopce cítil tak komfortně jako při jízdě po rovině a zkrátka si musíš máknout i na nejlehčí převod. Píšeš kopce 6–8%, jaký tam máš nejlehčí převod a jaký jezdíš po rovině?

           I když na rovině není zas tak velký rozdíl v tom jestli pojedu těžký převod pomalou kadencí a nebo lehký převod rychlou kadencí, kdežto v kopci ten rozdíl znát bude daleko víc – myslím si.

           • Rychlej turista  

            Opravdu by mně zajímalo, co řešíš. Jet pomalu do kopce přece žádný problém není, to umí každý. Umění je jet rychle po rovině. To zvládá málokdo a musí se to fest trénovat. Na rozdíl od pomalé jízdy do kopce.

            Co se týče kadence šlapání, tak udržená její rovnoměrnosti má větší význam právě při jízdě po rovině. Proto je na rovinatou/zvlněnou trasu třeba mít kazetu poposlkáddou po jednom zubu alespoň do 17.

            • Rychlej turista  

             Už jsem to kvůli šibeničnímu limitu nestilhl opravit :-)

             Co se týče kadence šlapání, tak udržení její rovnoměrnosti má větší význam právě při jízdě po rovině. Proto je na rovinatou/zvlněnou trasu třeba mít kazetu poskládanou po jednom zubu alespoň do 17.

            • checkdrummer  

             Asi hlavní důvod otázky byl, kdybychto shrnul, zda je při stejných wattech na rovině a v kopic lepší trénovat na rovině nebo v kopci. Kopec mi přijde poctivější, protože neodpustí, když chvíli polevíš – tak hned začínáš díky gravitaci rychle zpomalovat. Na druhou stranu nikde často nenarazíš na dostatečně dlouhý kopec, kde by ten trénink měl smysl.

             A možná i při stejných wattech na rovině a v kopci bude technika jízdy trochu jiná – např. i když budeme uvažovat stále stejný posez (bez více aerodynamického předklonu na rovině).

             • look_as1  

              No tak pro pany s pivnim briskem je koza v nastavcich nebo spodni uchop na rovine a velky watty nekompatibilni kombinace;-)

              Ja jezdim ve spodnim uchopu na velkou, za paky na malou. Za horni rovnou cast riditek nejezdim nikdy.

              Na koze trenuju tak 50–50%, kvuli bezpecnosti. Ale nemam problem jet v nastavcich i 2,5 hodiny (napr. 100 km pod 2:40).

              • MichaelSimek  

               Asi mam pivni brisko

              • Kacko  

               Je to i o mobilitě. Pokud si člověk nedosáhne ani na kotníky při rovných nohou, tak se to taky moc nedá i bez panděra :)

               • look_as1  

                No tak nekdo, kdo to mysli se sportem vazne ma? Ja dam dlane na zem, ale neni mi to pohodlne…a to si myslim, ze mam vsechno zkracene. Napr. poradne nezvednu nohy 90 st. v leze, aby zustal zadek a zada na zemi, nebo se mi strasne kulati v sedu s natazenyma nohama.

                Driv jsem ani s jednim nemel problemy, bradu/celo jsem dal ke kotnikum, v sede pak polozil cela predlokti na zem, kdyz jsem se dezel za chodidla.

                • Janes  

                 Měl bys začít s jógou, potřebuješ kompenzovat zatížení z kola, beze srandy.

                • oddie  

                 No, když jsem na BG fit-u na výzvu předklonu a rukou kam je mi to pohodlné dal pohodlně dlaně na zem, fitter na chvilku ztratil řeč… pak z něj vypadlo, že polovina cyklistů si šáhne tak max na kolena.

                • Kacko  

                 Znám spoustu lidí co hlavně jezdí a neřeší to. Sám jsem byl ten případ :)

                • MichaelSimek  

                 Tuna lidí co to se sportem myslí vážně na zem stejně nedosáhne

                 • Janes  

                  Na tohle je výbornej můj „zimní sport“, stolní tenis…tam furt míček sbíráme z podlahy, těch ohnutí za trening je nepočítaně :-)

                 • look_as1  

                  Otazka je, jestli to ignoruji umyslne nebo neumyslne.

                  • Rychlej turista  

                   Já na špičky nedosáhnu od malička. Ale snažím se aspoň každé ráno trochu protáhnout. Dělá mi to dobře na páteř a kolena. Vždycky se na chvíli předkloním, úplně uvolním i s hlavou a pomalu vlastní váhou na chvilku všechno svěsím, co to jde. Po druhém, třetím předklonění mi po narovnání začne ukrutně lupat ve všech kloubech – od palců na nohou, přes kolena až po krční páteř. Když to pár dní vynechám, tak mám pak kolikrát problém bezbolestně slézt i jen ze schodů.

             • Prazak0  

              Kopec, zvl. větší, tak mnohdy donutí k větším wattům, aby člověk vůbec jel. Po rovině lze jet s minimální energií, tím myslím třeba 60 nebo 90 W, z hlavy tipuji nějakých 16 nebo 21 km/h. (watty pro jezdce o cca 70 kg). U většího kopce ta námaha musí být větší.

              Ale i po rovině může být jinak, stačí protivítr, nemusí být ani zas tak silný. Silnější protivítr je horší než kopce, to je moje zkušenost. Kopce, aspoň ve zvlněném profilu okolí Prahy a stř. Čech, ty nejsou zas tak dlouhé nebo prudké. Protivítr ale bývá desítky km, což je horší.

              Je to navzájem přenositelné, i když zčásti. Jízdou do kopců, kde při jízdě dolů více nebo méně odpočívám, tak mi zlepší i jízdu po rovině. Svým způsobem je psychicky méně náročné to takto střídat, než jet stále rovinu, lehčeji, ale pořád muset šlapat. Nakonec i pro jízdu na rovině, tak účinné může být jezdit úseky různou rychlostí. Asi se tím potrénuje víc než jet stále stejnou rychlostí, tj. neměnné watty. A ta rovina naopak zlepšuje i jízdu do kopce, zvl. kdy si lze dát lehčí převod a do kopce jet stejnou kadencí jak po rovině.

              Líbilo by se mi mít obojí možnost, tj. buď jezdit po rovině, nebo do kopců, když to bude na ten den naplánované. Případně na jaře začínat rovinami, pak zařazovat i kopce. V reálné situaci si ale málokdo může vybírat. Zas takový Quintana, ten začínal trénovat do velkých kopců, prostě kde vyrůstal jiného nebylo a je z něj skvělý vrchař. Eddy Mercx zas bydlel kde je placka a přitom byl vynikající vrchař. Co se tehdy psávalo v časopisech za bolševika, tak tvrdil, že jezdí denně 250 km jako trénink. Jeho možná pocvičil ten vítr, který tam asi bývá.

              Zkrátka, ono na tom asi tolik nezáleží, dá se trénovat, kde člověk bydlí, ať to jsou kopce nebo rovina, jen se tomu musí přizpůsobit.

              • look_as1  

               Proto dneska mame watty.

               Zaradis tempomat na 360 W a jedes 20 minut;-)

               Na ZDV koukas na prumer za celou vyjizdku a slapes podle nej.

               Moje zkusenost je, ze drzet watty po vetru je lehci nez proti, protoze fouka vetsinou hodne nerovnomerne a je nutne neustale radit. Po vetru zajisti urcitou cast odporu rychlost a navic ty „bubliny“ se stejnou rychlosti vetru jsou „delsi“. (at zije relativita).

               • kokoska.rokoska  

                Stoprocentně souhlasím, obzvlášť s větrem!

               • jonti  

                Ze je tezke drzet treba 320W, kdyz jedes po rovine a fouka ti do zad, vetsina lidi ani nevi, protoze to nedelaji. Staci jim v tom pripade mit 200W, jet 36km/h a jsou radi jak to super jede.

                • Kacko  

                 Froome např za jízdy brzdil, aby mohl jet vyšší watty.

             • Rychlej turista  

              Pokud jedeš na stejných wattech, tak je to vždy těžší po rovině. Už jsem to psal výše. A jet stejné watty z kopce je jen pro fajnšmekry :-)

              • Delkim  

               Potvrzuji. Předevčírem mi v sérii 12 intervalů vyšel interval dvakrát pěkně z kopce a byl to docela masakr, jednoznačně dva nejtěžší intervaly z celého tréninku a potvrzeno i nejvyšší tepovkou.

               A ano, maličko jsem si chvílemi brzdil :)))

           • blackseal  

            Pri jazde do kopca vies zapojit viac svalovych vlakien, takze podavas vyssi vykon pri subjektivne rovnakej urovni vnimania namahy. To je vsetko. Dobra analogia je beh vs bicykel.

            Napr 170 tepov viem bezat hodinu, bicykel pochybujem ze na rovine sa k nim dostanem na viac ako par desiatok sekund. Inak, doporucujem si napr. na bikecalculator.com nasimulovat rychlost jazdy pri rovnakych wattoch a roznych sklonoch. A nebolo by od veci oprasit fyziku zakladnej skoly, kde sme sa naucili, ze P = F.v, pripadne P = M.ω

            • Melvin  

             Holt asi není síla v nohou. A jak píše RT jsi tímto odsouzen k jízdě pomalé :-)

            • look_as1  

             Jezdi vic a rychle po rovine.

             Trenovat kopce je zbytecne;-)

             • blackseal  

              Ale ved o mna tu nejde, to bolo len na dotiahnutie analogie (tepy beh vs. tepy kolo na rovine) , pre zakladatela vlakna. Mimochodom, ak sa trenuje na casovku do vrchu, nie je predsa len trochu ucelnejsie jazdit skor v kopcoch?

              • look_as1  

               No pokud jsi specialista na casovky do vrchu a bydlis v horach, kde mas dost dlouhej kopec.

               Na zlepsovani vykonu – steady state / sweet spot proste ty 10 – 20 – 40 minutove intervaly potrebujes.

               Profici to samozrejme resi poradnejma horama.

          • checkdrummer  

           To že kopec jedeš na hodně wattů je podle mě dáno tím, že každý kdo jede do kopce tak nějak počítá s tím, že se nadře víc než po rovině a dá si tam převod, který ho více trápí než když jede po rovině. Kdyby sis tam dal velmi lehký převod, tak podle mě watty nebudeš mít taky tak vysoké, ale zase asi pojedeš hodně pomalu a nebude to nic moc výšlap. Druhá věc je, že u větších sklonů nebudeš mít na kole ani tak lehký převod, aby ses při jídě do kopce cítil tak komfortně jako při jízdě po rovině a zkrátka si musíš máknout i na nejlehčí převod. Píšeš kopce 6–8%, jaký tam máš nejlehčí převod a jaký jezdíš po rovině?

           I když na rovině není zas tak velký rozdíl v tom jestli pojedu těžký převod pomalou kadencí a nebo lehký převod rychlou kadencí, kdežto v kopci ten rozdíl znát bude daleko víc – myslím si.

          • checkdrummer  

           To že kopec jedeš na hodně wattů je podle mě dáno tím, že každý kdo jede do kopce tak nějak počítá s tím, že se nadře víc než po rovině a dá si tam převod, který ho více trápí než když jede po rovině. Kdyby sis tam dal velmi lehký převod, tak podle mě watty nebudeš mít taky tak vysoké, ale zase asi pojedeš hodně pomalu a nebude to nic moc výšlap. Druhá věc je, že u větších sklonů nebudeš mít na kole ani tak lehký převod, aby ses při jídě do kopce cítil tak komfortně jako při jízdě po rovině a zkrátka si musíš máknout i na nejlehčí převod. Píšeš kopce 6–8%, jaký tam máš nejlehčí převod a jaký jezdíš po rovině?

           I když na rovině není zas tak velký rozdíl v tom jestli pojedu těžký převod pomalou kadencí a nebo lehký převod rychlou kadencí, kdežto v kopci ten rozdíl znát bude daleko víc – myslím si.

    • Rychlej turista  

     V tom případě jsem dotaz nepochopil, protože jsem měl za to, že tě zaujala moje univerzální a trvale platná rada: „Per tam velkou!“ a máš problém jet po rovině rychle.

     Samozřejmě, že se dá jet pomalu jak do kopce, tak i po rovině.

     • Barak  

      O tvoji trvale platné rade samozřejmě nikdo nepochybuje. Ta je platna na věky a line se B-F jako červená nit. Skoro by se chtělo napsat, že může být odpovědi na téměř jakýkoliv dotaz. To by se pak ale B-F mohlo zrušit a to nechceme.:)

     • MlokCZ  

      Spíš nepochopil, co jsi mu chtěl vysvětlit.

      Zřejmě zatím vůbec netuší co obnáší jet vysokou intenzitu po delší dobu na rovině…

   • Chlebovnik  

    A jak je to na trenažéru?

    • Rychlej turista  

     Podobně – trenažér bez setrvačníku, ale s brzdou imituje jízdu do kopce a trenažér s velkým/těžkým setrvačníkem bez brzdy imituje jízdu po rovině.

   • robb  

    Na rovině mi to přijde víc o hlavě, kopec mi přijde víc motivační. Ale drtit po rovině Z5 a výš pro mě byla vždycky pakárna. Až zevling v Z2 a sem tam nějaké intervaly mi trochu pomohly. Nejhorší je ale držet Watty z kopce…

   • vt  

    Nevysvetluje to jev, ktery pozoruju uz dlouho, ze ac jsem spise hokejisticky tlustoch, tak kdyz se propadnu do sve vykonostni skupinky, tak po rovine nestiham ani hubenourum, ale v kopcich prekvapive patrim k lepsim?

    • Rychlej turista  

     A dokážeš jet na vyšších tepech i po rovině? Aby ti hubeňour na rovině odjel, musí tepat opravdu fest. A to dokáže jen tehdy, když to trénuje a tedy dokáže využít i ty v kopci méně potřebné svaly (na pravém obrázku modré, žluté, zelené). V kopci jedeš hlavně na veliké červené a fialové, které v kopci dokáží sežrat tolik kyslíku, že na ostatní svaly se už nemusí dostat a tak je ani nemáš potřebu zapojovat. Pokud i po rovině jedeš zejména na tyto dva svaly, pak jsi odsouzen k pomalé jízdě na nízkých tepech.

     • vt  

      Vyssi tepy po rovnine dokazu, ale asi ne tak dlouho jako po rovine. Casovky uplne nenavidim :-) Mozna je to hlavne o hlave a o tom, ze jsem z Brd a de fakto po rovine moc nejezdim. Dost mozna mam i spatnou techniku a kadenci, ale dlouhodobe mam vyzkoumano, ze mi vyhovuje takovu Ullrich-like style.

    • ˘Ö˘ Krab  

     Jak a s kým po rovině jezdíš? Kolik jsi tak za život najel? Jakou rychlost udržíš, když pojedeš SÁM, subjektivně s vyšším úsilím po rovině konstantně 30 minut, hodinu, dvě? Udržíš vůbec nějaký souvislý delší výkon? Jak dlouhé jezdíš kopce, když srovnáváš? Zkoušel jsi někdy nějaký opravdu dlouhý a vysoký?

     Krom jiného totiž záleží (při rovinné vytrvalosti) na ekonomice pohybu, kterou získáš jen a výhradně … (tempovou) souvislou jízdou po rovině. Každý kopec někde končí, trvá u nás v řádu (desítek) minut. Zato roviny a mírně zvlněná krajina jsou nekonečné, ve větru i víc než to.

     A to je druhá věc, jaký máš aerodynamický odpor , jak na kole sedíš, jak se pohybuješ ve skupině, jak jsi schopný se schovat v háku. Tím na Tebe také hubeňouři získají.

     Hokejistický tlusťoch může znamenat hodně svalů, nějaký průměrný podkožní tuk, s tím spojenou dobrou výbušnost, dobrou utilizaci laktátu, velkou toleranci ke krátkodobému překyselení, velký hrubý výkon, zvlášť u hlavních svalových skupin. Ale k tomu vlastně celkem nízkou dlouhodobou silovou vytrvalost, velkou nadprodukci balastního tepla, zlozvyk urvat všechno silou …

     • vt  

      Jak a s kym po rovine – no to bude asi taky problem – 90% jezdim sam a rovinam se snazim vyhybat :-) Najeto mam tak 200 000 za poslednich 30 let. Tu konstantni 30min rovinu vyzkousim … Delsi souvisly vykon udrzim :-) jde o to jak velky, kdyz jezdim sam na silnici vylety cca 100km, tak avg mam obvykle 26. Vzdalenost problem neni, spis intenzita. Kopce jezdim klasika Brdy, tj tak +300m, nejvetsi co jezdim pravidelnejc je asi Zhuri.

      Aero odpor bude asi cca prumerny, sterjne jako jizda v haku. Vybusnost a kratkodoby hruby vykon mam urcite lehce nadstandardni, problem bude nejspis v tomto: „Krom jiného totiž záleží (při rovinné vytrvalosti) na ekonomice pohybu, kterou získáš jen a výhradně … (tempovou) souvislou jízdou po rovině“ … zkusim se na to zamerit.

      • look_as1  

       Ja mam na 100 km / 1000 m up prumery kolem 32 km/h :-)

       A to jedu v Z2/Z3 vsechno, tj. do kopcu se polouzim a po rovine valim.

       Treba vcera – https://www.strava.com/…s/3525382252 (jenom 80 kilaku).

       Vlastne prvni letosni vyjizdka s trochu vetsim prevysenim :-)

       • ˘Ö˘ Krab  

        Máš –15 let a –20 kg, nejspíš. :-D

        A jestli dobře sleduji, cílevědomě trénuješ a máš nějakou strukturu tréninků. To je dost rozdíl.

        • look_as1  

         Ja to daval jako priklad jizdy v Z2 / ZDV.

         Tj. porad +/- stejne watty. Do kopce trochu vic, z kopce trochu min.

         Tady teda byla vlozka v Z4 na KOM.

         Jestli jede prumer 26 km/h v kopcich, tak IMHO rovinky a sjezdy flaka.

         A asi do kopcu si dava moc.

         Nekdo se stydi jezdit do kopce 36×28/32 … ja to radim porad.

         • Rychlej turista  

          Jo, v tom tkví tajemství velkých průměrů – v kopci pošetřit a na rovince a z kopce neúnavně drtit velkou. Prostě plynulá jízda furt pryč – bez oddychu, ale taky bez velkého šťavení. A když se šťavit, tak pouze krátkodobě prodloužením kopce o pár desítek/set metrů tak, že se posledních pár desítek metrů před vrcholem kopce začne zrychlovat, založí velká, ve slušné rychlosti překulí přes vrchol a teptve po nabrání ukrutné rychlosti zalehne, chviličku se vydýchává a po uklidnění tepu zase nekompromisně pere velká na dlouhodobě udržitelných tepech :-)

         • checkdrummer  

          Jak prudké a jak dlouhé kopce na ty převody jezdíš? A jakou kadencí?

          • look_as1  

           Kacence kolem 100.

           Kdyz jedu ZDV tak 36×32 radim nekde kolem 7–8% sklonu.

           Delku kopce neresim, proste jdu optimalni kadenci a radim fakt hodne. Prudsi kopce vetsinou jedu na vyssich wattech, nez nizsi kadenci.

           Viz jeden kratsi prudsi usek na mem poslednim ZDV treninku.

         • vt  

          Sjezdy flakam, to je pravda … ja uz se nejak zacinam bat :-) V Brdech je hrozne zvere a jak jezdim vecery po praci, tak treba z Baby na Picin potkam kazdej tak 3–4 sjezd srny, tak si rikam, kdyz pojedu tech 70–80 na KOM a srnec zrovna vyleze? :-)

          V kopcich si davam, to je fakt, ale kopec je proste vyzva, kdezto rovinka je jen nudna cesta k dalsimu kopci :-)

       • robb  

        Ale ty budeš v Z2 i při 200W, ne? To už je trochu jiná kategorie :-D

       • vik  

        Dám sem zase toho svýho tátu: 68 let, jeho tréninková filozofie je, že to prostě musí většinou bolet a například švih před týdnem: 140/1460/31,2/avg tepy 134. Prostě to nějak pořád nechápu :-)

        • look_as1  

         S vekem klesaji tepy;-)

         Ale na 68 let peknej vykon.

         • vik  

          To jo… On takhle jezdí furt, skoro každej den a já mu prostě sotva visím – děsná frustrace :-)

          • look_as1  

           Mne taky Karel Prager porazi v casovce;-)

           Radsi neresim, kolik mu je…

           A nebo tento borec:

           Stejnou casovku (26 minut okruh, 170 m up) objel v ramci 90 km vyjizdky prumerkou 41.4. Stejny cas jako ja na koze, s diskem, v kombineze, helme, … na 356 W AVG / 377 W NP.

           A on si ani nesundal svetlo!

           • Pikaču  

            :))))

            Me porazil na XCM závodě cca 50ti letej borec v sandalech a džínách na trekovem kole.

            :)))))

            • look_as1  

             Tak Vaneckovi dal 10, cernej vzadu.

             Kapr ho porazil o 10s a Kure o 50s, bila helma vpredu.

             Fotky jsou z rovinky, kde foukalo mirne proti.

           • vt  

            Karel P. je jeste mladej kluk. Ale divim se, ze s tvym pristupem nejsi pred nim.

            U toho borce mrkni kolik ma uz letos najeto :-) zas takovy turista to nebude.

            • look_as1  

             Ja se taky divim, ze na 350 – 360 W jedu tak pomalu.

             Ale ted vylepsuju – dneska jsem nahodil latex dusi na predek, pak pujde bezduse Schwalbe One Pro TT na zadek (ted je tam duse na Conti 5000), na predek ten nejrychlejsi plast Vittoria Speed 23 mm (misto 23 mm Corsa CX), na polici ceka Squirt na retez a ve skrini Castelli PR v XL (ten muj cas jsem zajel v pomalejsi NoPinz CX, nebylo moc teplo).

             Ale musim postupne, abych aspon trochu pozoroval rozdil.

            • look_as1  

             Mladej kluk, 1963/57 let;-)

           • iceduck  

            A kde tent TT je?

        • Rychlej turista  

         Tak to je sen, v tomto věku :-)

      • ˘Ö˘ Krab  

       Nájezd dostatečný, ale … ale.

       …dlouhodobe mam vyzkoumano, ze mi vyhovuje takovu Ullrich-like style.

       Když už jsi vzpomenul toho germána, tak bude u Tebe asi dost zásadní, ne-li nejzásadnější, problém právě v technice šlapání. Doplň si do výbavy měřič kadence šlapání, ať se bavíme o konkrétních číslech. Pokud tedy nejsi Ullrich .-.

       Ono Ti to totiž evidentně vlastně vůbec nevyhovuje a zarazilo Tě to v posunu k lepším cyklistickým zítřkům. Zapadl jsi do jakéhosi stavu „pořád těsně pod plynem“, takový důchodce odchovaný 105 jedoucí v TSi Fabii. Ani tomu to TSi nejede a ve skutečnosti celý pohon strašně huntuje, protože je pořád maximálně mezi 1600 a 2100 rpm.

       Nemusíš zrovna točit jako fretka, ale prostě silou na rovině oproti polovičnímu střízlíkovi jedoucímu švihem nemáš moc šanci, protože ani rovina není nikdy homogenní a prostě z (přiměřené) kadence máš větší možnosti vlnky, zatáčky, nerovnosti a poryvy větru nějak vyrovnat.

       K tomu patří i celkové nastavení posedu na kole a odpovídající převody, m.j..

       Nezoufej, je sice dost těžké to naučit i mladší lidi, ale máš před sebou o to větší výzvu :-D.

       • vt  

        S tim Ullrichem jsem to trochu prehnal, ted jsem si pustil casovku na LAlpe de Huez a tam chvilema Ullrich skoro neslape :-) Mam tendence k silovymu pojeti, takovy extrem to zas nebude. Nicmene s tou technikou slapani asi uplne ideal nebudu. Kadence jsem uz pred lety sundal, takze exakni cisla momentalne neznam. Co se tyka posedu – mam ho za leta vysezeny a nevim zda bych riskoval v 50ti nejaky zmeny :-) Prevody mam uplne standardni 53/36–27/11 po XX letech na klasice a 10 letech na kompaktech je to konecne ideal.

        Celkove mi z toho vychazi, ze bych se mel zamyslet nad tou kadenci (v tom ale problem IMHO nebude), vic jezdit rovinky a davat si tam cocku.

        Jinak ja teda vubec nezoufam :-) doufam, ze to tak nevyznelo :-) … mne to kolo porad desne bavi. Jen mo je proste divny, ze jedu s kolegou, ktery je o 15kg lehci, v kopci se nudim a jak se cesta narovna, tak sem rad, ze se schovam do haku :-)

        Jo jeste – myslim, ze nemas pravdu v tom ‚Najezd dostatecny‘ – dneska i ta hodne siroka amaterska ‚spicka‘ – de facto 90% lidi co jezdi nejaky amatersky ligy atd, tak ma nejete desne bomby. Pamatuju v 90tych letech, kdyz jsme popojizdeli v UACu a najezd jsem mel v prosinci takovy co maji dnes kluci v dubnu.

        Dik za rady.

   • Phantasma  

    Takže tomu mám rozumět tak, že když tomu na rovince dokážu švihat v kadenci 110 otáček a tepy atakují hranici i přes 160, tak zapojuju správně všechny svaly? Fýzu mám si myslím dobrou, ale třeba já vždy cítím jen velký stehenní sval – na obr. B. Třeba lýtka na kole nikdy necítím …

    • Rychlej turista  

     Ta vysoká kadence tě k tomu přirozeně nutí, ale 110 a více se na těžkou šajbu dá jet snad jen v háku za kamiónem nebo z kopce. Proto se to tak těžko trénuje, bo pro to nejsou přírodní podmínky. Já se o samojízdě snažil jezdit aspoň 80 a soustředil se na to, aby mě přitom bolel ten modrý a žlutý sval :-)

     • Phantasma  

      nevyjádřil sem se přesně – 110 kadence ano, ale na nejtěžší převody ne. Na kazetě mám obvykle sedmý pastorek z deseti. Možná proto necítím nebo nezapojuju všechny svaly.

      • Rychlej turista  

       To bude ono, pro trénink (tuším se tomu říká silová vytrvalost) to chce těžkou šajbu na nižší frekvenci a soustředit se na to správné šlapání, aby to bolelo :-)

       7. pastorek by mohla být 14. Tomu by měla při 80 otáčkách a 52zubé pile odpovídat rychlost 37,6 km/h a při 110 otáčkách 51,7 km/h. To se mi skoro ani nechce věřit, že po rovině takovou frekvenci v té rychlosti nějako rozumnou dobu dáváš. Já to trénoval při 52×12 a rychlosti okolo 45 km/h. 52×11 jsem sám už na rovině neutáhl a oblíbenou kratochvílí pro mně bylo na závěr intervalu (zhruba poslední minutu) při 52×12 rychlost plynule pomalu zvětšovat (někam k 55 km/h) až do skoromtrva :-)

       Ideální pro tento trénink je ale jízda kamiónem, to drtíš 52×11, jedeš 80 km/h a točíš frekvenci ukrutnou. Po 10 minutách takové jízdy zastavíš a podlomí se ti nohy :-D

       • look_as1  

        Co znamena dlouho? Deset minut nebo hodinu?

        • look_as1  

         25 minut a 5 minut po rovine.

         104 a 102.

         Jel bych rychlej, kdybych snizil kadenci?

         • Rychlej turista  

          Pěkný to máš, ale já bych takovou kadenci točit nedokázal. S tou kadencí si to musíš vyzkoušet – musíš cítit, že se ti ty nohy při těžším převodu nekroutí, ale že pořád mají tah – že jsi schopen na ten převod stále kdykoliv zrychlit. Pak bys mohl být rychlejší.

          • look_as1  

           Ja jsem vysokej a hubenej.

           Myslim, ze vetsi silu hned tak nenaberu.

           Ale asi dalsi zimu zkusim posilovnu:-)

           Velky watty pod minutu jezdim v nizsi kadenci, kolem 90.

           Jde o to, jeslti snizenim kadence nebudu slapat efektivneji. To bych musel zmerit. Krome posilovny asi zaradim i trenazer – jednak meri prubeh slapani a druhak je to skoro jako valce;-)

       • Phantasma  

        To bylo na MTB na klikách 40×30×22T. Kadence mezi 105–110, ovšem průměrná rychlost po dvou hodinách byla těsně pod 30km/h.

        Při lehčích převodech sem na trase 35km točil 120 ot/min při 165 tepech. Ale rychlost tehdy byla jen 27km, takže s tvými tréninky se to nedá absolutně srovnat, protože to byly mnohem lehčí převody. Jízda spíš na techniku než na sílu .....

        • look_as1  

         Proto to chce wattmetr.

         Pro byvaleho zavodnika, kterej mel v top forme FTP 5.5 nebo vic W/kg a se zavodnim fittingem, je 42 km/h po rovine hodinu peknej trenink. Pro lemry s FTP 3.5 W/kg je i 35 km/h dost. A tomu pak odpovidaji prevody.

         Amatersky zavodnik bez wattmetru muze vychazet treba z vykonu na zavodech, jet hodinu o 2 km/h min, nez v zavode.

  • look_as1  

   Nejvetsi kopec je Mochov – Sadska – Podebrady a zpet. Mas tam kratkej sjezd na vydechnuti uprostred a na kazdem konci – cti kruhace!

   Proti tomu je Revnicak nebo i Zoncolan brdek.

  • Phantasma  

   Když se tu řeší ty watty, měl bych dotaz na uživatele wattmeteru.

   Právě sem si trochu hrál s těmi kalkulačky na webu a když sem zadal údaje své páteční cesty z práce – MTB, 23km, žádný vítr, převýšení 80m a průměrná rychlost 30.0km/h, tak mi kalkulačka vyplivla nějakých 340 průměrných wattů. Mně se to zdá asi přemrštěné, ale ty další údaje – jako např. čas atd se mi to shodovalo.

   Strava – mám free plan – zase ukázala 300W.

   Dá se z těch kalkukaček orientačně vycházet?

   • look_as1  

    Ja mam ma gravelu 37 mm s blatnikama pri 270 W prumer kolem 29 km/h.

    Ale nejvetsi rozdil dela jezdec;-) Takze pokud mas fitting jako Kulhavy, tak to muze byt mene…

    Myslim, ze v MTB casovce druzstev v Roudnici jelo vitezne druzstvo prumer 39, na kozach pak 47;-)

   • blackseal  

    Cas sa Ti zhodovat bude, kedze si zadal rychlost a zrejme aj vzdialenost. Ja by som kalkulacku, resp Stravu bral ako hruby odhad v pripade dlhsieho, rovnomerneho stupanie, v bezvetri. Pretoze prevysenie 80 metrov moze znamenat priemer stupania 0.35% na 23 km, ale aj 8% na 1 km. V druhom pripade bude cesta trvat pri rovnakom vykone dlhsie.

   • plzakj  

    Si to zkus overit na nejakym treba 10min stoupani. V kopci mi ty kalkulacky prijdou pouzitelnejsi, nez na rovinach, kde hraje nejvetsi roli odpor.

   • Pikaču  

    Ja co jsem koukal u sebe a u kamose driv tak strava ukazovala vzdy ( o dost) vic wattu bych rekl. Alespon MTB.

    Silnice je mensi rozdil ale stale tam rozdil je. Takze muj nazor- podrobnou analýzu nemam, je ze strava ukazuje hausnummera- neukamenujte me rikam nema k tomu podrobnou analyzu.

    • Fazzy  

     u MTB mi stravácký watty, taky přijdou hodně mimo, ale u silnice se, řekl bych, těm číslům alespoň pro ilustraci věřit dá.

     • kokoska.rokoska  

      Pokud ti „pro ilustraci“ vyhovuje odchylka absolutně ve stovkách wattů a relativně v mnoha desítkách procent, pak ano.

      • Pikaču  

       Tady to porovnal na silnici

       https://youtu.be/7vG8Z906rPo

       Na MTB to bude dost vetsi odchylka.

      • Fazzy  

       Pro ilustraci me zajmaj prumerny watty na delsich usecich.

       • kokoska.rokoska  

        Ano, tam se to liší o desítky procent relativně a stovky wattů absolutně. Opravdu není těžké uhodnout proč.

        • Fazzy  

         Desítky procent a stovky wattů na průměrným výkonu? Jako, že mi Strava vypočítá třeba 220W na 10km rovině a realita bude třeba 400 nebo taky 50? To asi ne, viz. video od Pikaču, kde jsou chyby v jednotkách procent, samozřejmě s vyjímkou špiček nebo sjezdů. V silným větru je asi taky jasný, že to člověk nemůže brát úplně vážně. Co Stravu používám, počítá mi konstatně mezi 180–210W na vyjížďku. Jezdím středním nebo vyšším tempem okolo 140 tepů a nemyslím si, že by realita měla bejt o desítky procent jinde. Na rozdíl od výpočtu u bajku, kde i při pohodovým tempu počítá nesmyslně vysoký watty, když zřejmě předpokládá výrazně težší terén… Ne, že by mě to nějak tankovalo, netrénuju na olympiádu. Je to pro mě jen číslo pro zajímavost a přibližný porovnání mých vlastních výkonů na stejných úsecích.

         • kokoska.rokoska  

          Ano, přesně jak píšeš. Jedeš 200 W a Strava tipuje 400 a vice versa, ne vždy, ale ani ne výjimečně. Vypovídací hodnota nula. Porid si wattmetr a uvidíš sám. Nebo se zamysli jak a z čeho asi tak může Strava výkon tipovat a bude ti to jasné hned.

          • look_as1  

           Muze znat priblizny smer vetru, data z jinych jizd, hmotnost jezdcu, typ kola, tepy, …a na to cele aplikovat strojove uceni.

           Ja myslim, ze by jim to mohlo vychazet docela dobre. Maji segmenty, na kterych jsou 10000 prujezdu.

           Ale asi to tak nedelaji.

           • kokoska.rokoska  

            Ano, principiálně by mohli své odhady zlepšit, ale rozhodně to nedělají :-)

            • look_as1  

             A pritom je to uplne trivialni ukol.

             Jak delany na strojove uceni.

             • kokoska.rokoska  

              Nejsem odborníkem na Stravu, ale z osobního pozorování a pár e-mailu, co jsem si s nimi kdysi vyměnil, jsem nabyl dojmu, že je zajímá sociální rozměr projektu a nikoliv technické detaily.

              Což je v pořádku a nejspíš je lepší strategií jak se přiblížit černým číslům.

              • 01carbon  

               psal jsem si se strava kvuli vyskovym m up (suunto s baro) = pry hodinky davaji blbosti, musime to opravit. Kvuli pwm uz jim ani nepisu. Beru to jako log (garmin a suunto) dohromady. na vazny trening to asi neni

               • kokoska.rokoska  

                Jj, já mám podobnou kusenost.

                Tak na trénink je Training Peaks, WKO, Golden Cheetah, že jo, ale i tak by zpracování dat u Stravy mohlo být aspoň o pár řádů lepší než teď, i když se profiluji jako Facebook pro pumpicky :-)

          • Fazzy  

           Nad tím se právě zamýšlím. Strava zná mojí hmotnost, zná hmotnost a typ kola, zná povrch a sklon terénu, zná tep.. Pokud jedu sám a za nějakých obvyklých podmínek, nepřijde mi to jako málo celkem relevantních informací pro výpočet. Nechci se hádat, je jasný, že kraviny zvládne ukazovat taky, ale pokud se dobře nastaví a bavíme se pořád o průměrech na dlouhých usecích.. No je to jedno, mě stačí tepák, abych si nepřetočil pumpu :)

           • jonti  

            staci ze trochu jinak fouka a je tam obrovsky rozdil rychlost vs vykon. Jeste vetsivje jizda v haku. A tepy moc pouzitelne nejsou, aspon u me podle unavy tepy a vykon moc nekoreluji. Po tezkem tydnu jedu 145 tepu na 320W, co bych normalte tepal okolo 165.

            • Fazzy  

             Tj, ale je to další z vodítek, který Strava může teoreticky zohlednit. Z čeho všeho to potom reálně sosá, počítá a případně porovnává, nevím. Jestli počítá opravdu jen z hmotnosti jezdce a nějakýho z mapy odhadnutýho sklonu, tak je to velká slabota. A jak jsem říkal o jízdě ve větru, v háku ani dalších případech, se kterýma Strava samozřejmě nemůže počítat ani neuvažuju.

             • ˘Ö˘ Krab  

              Reálně Strava věští z křišťálové koule a nejspíš jen z tepů. Protože nějaký nalhaný výkon udává i při jízdě na válcích s vypnutou GPS a bez powermetru, kdy dodávám pouze tepy, kadenci a mám aktivní čidlo otáčení předního kola/rychlosti.

              Muselo by se prozkoumat, jakou váhu čemu z toho Strava přikládá. Faktem je, že i proti PowerCal tepáku (to je také křišťálové udělátko) mi udávala Strava větší výkony, byť na dlouhých trasách se průměry nakonec celkem blížily.

              • Fazzy  

               Právě to by mě zajímalo. Ona začne počítat i s úplným minimem vstupních informací, aby prostě nějaký číslo vyplivla a uživatel si chrochtal. Ale nevím jestli tím to pro ní končí nebo jestli čím přesnější a čím víc vstupních informací dodám, tím líp je schopná počítat. Protože dokud jsem v ní měl zadanou jen hmotnost, tak z ní lezli trochu jiný čísla, než teď když používám chytřejší computer a dávám jí mnohem víc dat. Může to bejt náhoda a nevím jestli se ty čísla změnili k lepšímu nebo horšímu, ale změna tam je.

               • 01carbon  

                jenze oni to prezvejknou bulharskou konstantou i kdyz jim podas exaktni cisla. mam rozdily v nastoupanych m podle hodinek s baro a stravou a to same kdyz jsem poridil pwm tak mam jina cisla ve strave a jina v connectu k te same jizde. po komunikaci kvuli m up ty w s nima ani neresim – zbytecne zabity cas

                • Fazzy  

                 Jo je fakt, že vzdálenost, metry i průměrku mi Strava taky vždycky částečně zkomolí..

                 • look_as1  

                  Normalized power pocita hodne mensi, treba dneska o 9 W:

                  • Fazzy  

                   Tak 9 W mi pro normálního smrtelníka nepřijde zas tak mimo. Ale je jasný, že trénovat se podle toho nedá. Mimo téma – ty jezdíš často na jih? Vídám tě tu občas na nějakých segmentech, ale nekoukal sem jak starý sou to záznamy..

                   • look_as1  

                    Jih od Prahy? Moc ne, vetsinou SV a V.

                    • Fazzy  

                     Jeste vetsi jih. Kolem lipna :)

                     • look_as1  

                      Tam jsem byl na dovolene…navic se mi rozbilo razeni na silnicce, takze KOMy jenom na gravelu. Nejtezsi asi vyjezd na Vysoka Muka;-)

         • ˘Ö˘ Krab  

          Možná by bylo lepší a relevantní bavit se o wattech na kilogram po nějaký časový úsek.

          Strava skutečně umí napočítat úplné koniny, bez ohledu na trasu a druh kola. Relativně dobře se může trefit na dlouhých homogenních výkonech bez výrazných výkyvů, ale obecně se jí nedá moc věřit ani při porovnání vlastních aktivit. To máš jako s PowerTap a podobnými statistickými aproximacemi z údajů variability srdeční akce. Sem tam někomu opravdu dobře fungují.

          • Prazak0  

           Watty jsou zajímavé, ale z hlediska cyklistického výkonu nic neznamenají. Porovnatelné je, jak kdo jede rychle. Watty dávají smysl zejména v tom, že umožní vyloučit vnější vlivy. Takže dávají smysl pro někoho, pokud jede nějakou trasu stejně rychle, ale jiné watty, protože např. foukal jiný vítr.

           U běhu to je jasné, watty tu měřit nejdou (spíš jde vypočítávat odhad kalorického výdeje), nikoho nezajímá, jestli někdo jako těžší běžec spotřebuje více energie. Směrodatná je rychlost běhu, samozřejmě vyloučí se, když více fouká do zad, i zde to ovlivní. A hlavně tu není jízda v háku za někom. U kola jde o totéž, kdo zdolá trať nejrychleji. Watty dávají smysl pro trénink pro eliminaci vnějších vlivů – vítr, těžší a méně aerodynamické kolo, jízda v závěsu, porovnání výkonu po rovině a do kopce.

           Je jistě rozumnější porovnávat cyklisty, pokud jde o výkon, v přepočtu na tělesnou hmotnost. Ale to funguje jen za předpokladu, že člověk nemá moc tuku a nemá moc objemnou muskulaturu. Veslař třeba bude mít málo tuku, ale vozí s sebou svaly, které na kole nevyužije. Nakonec i když se srovnává výkon ve wattech u dvou top závodníků, tak se vždy toto bere jako nějaký vedlejší ukazatel. Rozhodující je spíš výkon při časovce, hodinovka na dráze, výkon do kopců (ve smyslu rychlosti).

           Wattmetr je určitě skvělý pro trénink, u stejné osoby jde srovnat výkon nebo např. držet nastavený výkon. Objektivnější a přesnější, než po rovině držet stejnou rychlost. Srovnávat s druhými lidmi, tak sice to jde, ale platí to jen velmi hrubě. Klidně tu bude někdo, kdo dá lepší watty, ale jako jezdec bude horší než někdo druhý. A může to platit i o wattech v přepočtu na kilo živé váhy. Skutečně srovnatelná ale bude rychlost, tj. jaký čas na stejné trase za stejných podmínek, bez jízdy v závěsu, optimálně jen za slabého větru, bez ovlivnění dopravou ap. Pokud bude rychlost srovnatelná, tak někdo třeba 60 km odjede o minutu rychleji, ale jeho výkon ve wattech (absolutní i na kg hmotnosti těla) může být klidně malinko horší. Pak je možné se bavit i o tom, jestli někdo má lepší kolo (posez, pneu atd.), ale zde je možné zařídit, aby oba jeli na stejných kolech (lišících se jen velikostí dle výšky těla, délky nohou a hmotnosti kola úměrně k velikosti rámu). Někdo může vyhrát i díky tomu, že bude mít lepší posez, ale jak u běhu, nejde přeci o to, že technicky horší běžec spálí více kalorií, ale lepší běžec je ten, kdo má i lepší techniku.

           • look_as1  

            Zadej si do Google Stryd;-) Power meter pro bezce.

            A samozrejme porovnavat se musi rychlost.

            Watty jsou dobre pro jednotlivce samotneho. Jak trenink, tak tempo v zavodech.

            A i u behu zalezi na vybaveni, jinak by se neresili ty nove boty od Nike;-)

            A maraton pod 2 a i vsechny rekordy na delsi trate se behaji v haku.

            • Prazak0  

             Měření u kola, koukal jsem na ten Stryd, mi přijde méně spolehlivé než wattmetr na kole.

             Ano, srovnatelná je rychlost a watty mají význam zejména pro jedince samotného, v tom se plně shodnem. Souhlasím i, že záleží na běžecké obuvi. Jak je to s během v háku nevím. Přijde mi, že třeba u marathonu na konci jsou nějaké odstupy, že to není o tom, že by se to rozhodlo sprintem v posledních pár desítkách metrů. Přeci jen u rychlostí 20 km/h a nebo 45 km/h hraje odpor vzduchu jinou roli. Pro hromadné cyklozávody, tj. ne časovka, tam to typicky jedou v balíku a na konci se někdo utrhne, další dva ho pronásledují, jeden z nich pak velmi těsně projede jako první. U běhu to není tolik o tom, že někdo by pošetřil síly tím, že za něj velkou část trasy tahá někdo jiný a on jede v závěsu.

             • ˘Ö˘ Krab  

              Běžel jsi někdy? Na dráze se vyplatí běžet v háku cokoliv, co jde. Venku už tuplem. Ideálně se schovat proti větru za někoho velkého a po větru mu pak utéct. V běhu totiž hák platí a funguje úplně stejně.

              • kokoska.rokoska  

               Nejen na dráze, i na silnici a nejspíš prostě kdekoliv. Samozřejmě máš pravdu, že nejlepší je si to zkusit – rozdíl je obrovský – ale akutální verze Strydu (tj. Wind) to i pěkně změří – ušetřený výkon tak-nějak odpovídá mému subjektivnímu vnímání, takže za mě to měří fajn.

           • ˘Ö˘ Krab  

            Víš co? Nastudoval sis teoreticky problematiku, teď si popovidej s někým, kdo o tom opravdu něco ví a ví, k čemu to je a jak to použít. Watty jsou nikoliv cílem, ale prostředkem.

            Mimochodem, i u běhu se watty dají měřit, je to celkem funkční už pár let, ale musí se k tomu doladit obecná tréninková metodika. U cyklistiky se tak již dávno stalo. Hádej, proč třeba Froom pořád civí na ten budík? Používá údaje o výkonu, aby byl ve výsledku rychlejší. Zná dokonale své limitní výkony v časech a podle toho tuší, co je jen provokace a na co reagovat (a na co nemá, tak se nehuntovat).

            • robb  

             Myslím že proč Froome sedí tak jak sedí, je kvůli dýchání. Snad někdo doplní podrobnosti. Jinak bych řekl, že Watty a tepy řeší víc hobíci, než profíci. Spousta profíků možná ani neví jakou mají vzadu kazetu :-D Prostě sednou na kolo a jdou závodit

             • look_as1  

              Ja bych to tak jednoduse nevidel.

              Prevody, watty a tepy resi vsichni. Primo nebo neprimo pres trenera. Nebo je nejakej profik, co trenuje bez wattu? Kdo?

              Rozhodne vsichni resi posed, spicka testuje v tunelech a na draze.

              Dalsi material asi nechavaji na teamu. Ale obcas jsou vyjimky, veci s prelepenym logem – LW zaplety (vcetne disku – ma pod 800g), sisate prevodniky, …

              Ale treba Valverde nejezdi AeroRoad ani po rovine.

              Taky hromada hobiku neresi watty ani tepy. Nekteri maji wattmetr jako modni doplnek, k treninku jich to pouziva mensina. Lepe by udelali nakupem aero dresu nebo fittingem.

              Treba Nezerka jezdi na pocit a tezko rict, jestli by pri treninku podle watty jezdil jeste lip. Kollert naopam trenuje s watty a je taky desny zvire, ale spis uz a klasiky (5min @ 500 W).

              • Prazak0  

               Tak jezdit na pocit, případně více sledovat druhé, snažit se druhým v kopci ujet stylem náhlých nástupů, tak i toto má dosti do sebe. Contador tolik Watty nesledoval, u kopci se občas utrhl, cílem bylo vyprovokovat, aby ho druhý doháněl. Jeho síla byla i v té schopnosti akcelerace. Froome jezdí naopak na přesně dané watty, soupeře nechá ujet, ví (ale nemusí to vyjít), že ho později zas dožene.

               • look_as1  

                Ale Contador taky trenoval s watty.

                Dokonce tady byla davna fotka jeho SRM s brutalni cifrou na 20 minut;-)

                IMHO nekdo je vic napojeny na svoje pocity a pozna to. Ja uz po peti letech watty taky poznam zony, ale ne dost presne, tak +/- 15 W. Taky uz nedelam FTP testy a jezdim steady state na pocit. 10 minutovky poprve pod lonskym FTP, ale pak jdu klidne pres, kdyz mi to prijde moc snadny…

                • Prazak0  

                 Tak v té době už wattmetr měl snad každý závodník na TdF. Ale jezdil víc takovým stylem, jak jsem popisoval.

                 • Barak  

                  Protoze kazdy zavodnik je trochu jiny. Nekdo je vybusny a podobne nastupy mu vyhovuji, jiny je zase tempar.

                  • look_as1  

                   Jojo, MVDP je v nastupech neskutecny;-)

                   V tu chvili asi na watty nekouka.

                   • plzakj  

                    Protoze jich ma na rozdavani :-)

                    Jenze, jak jsme videli na MS, taky mu muzou dojit :-D

                    • Barak  

                     Tam se na tom podepsalo pocasi a podceneni jidla. To nic ale nemeni na tom, ze driv nebo pozdeji dojde kazdemu.

            • look_as1  

             Presne tak jezdim na KOMy, zahrnes:

             • delku
             • stoupani a rovinky
             • smer vetru
             • zatacky a sjezdy

             A pak treba vim, ze po rovince a vetrem v zadech staci 350 W, ale usek v lese pojedu 380 W a do kopce 420 W. Kdybych jel 380 W celou dobu, bude cas horsi.

             Ale je mi jedno, ze to nekde jede na 300 W ;-)

             A kdy to nevyjde, tak vim, ze potrebuju vetsi vitr, pocasi na vic aero obleceni nebo vic wattu.

             Pripadne, ze to proste nedam.

             • kokoska.rokoska  

              Souhlasím, jediný správný postup, pokud chceš co nejvíc užitku z aktuální výkonnosti atp.

              Mimochodem, pouzivas Best Bike Split, nějaké vlastní SW nástroje, nebo intuici pro určení optimálního rozložení výkonu na trese?

             • Prazak0  

              Jezdit do kopce nebo proti větru s vyšší intenzitou a naopak ubrat z kopce nebo po větru tak je vhodnější, aby se docílilo co nejlepšího výkonu (tj. průměrné rychlosti). Kopec znamená pokles rychlosti, lze tedy nabrat poměrně dosti času navíc, v menších rychlostech rozdíl třeba 1 nebo 2 km/h je podstatnější rozdíl než třeba u rychlosti přes 30km/h a po větru spíš rychlostí přes 40 km/h.

              • look_as1  

               Tak jasne to neni.

               Lehkemu borci se vyplati jet vic do kopce, protoze W/kg, tezsimu naopak do kopce moc nepridavat…

               Friel ve ve knizce pise – do kopce o zonu nahoru, z kopce o zonu dolu. Tj. pokud jedu tempo (Z3) na dve hodky, tak kopce v Z4 (FTP) a dolu v Z2.

               V zavodech je to jinak, tam se na rovine zasit v baliku na Z1;-)

               • Prazak0  

                Tak jistě, kdo je lehčí, do kopce pojede rychleji, kdo je těžký, tak pošetřit spíš na rovinu. A v závodě samozřejmě platí co nejvíc se vozit za druhými.

              • ˘Ö˘ Krab  

               Není pravda. Spíš klidně přesně naopak. V kopci se hůř odhaduje výdej a snadněji se tak člověk vyždímá, že už není pak schopen zrychlit z kopce a držet to po rovině. Záleží totiž, jaký je poměr stoupání, klesání a rovin na trati.

               Platí to, co píše nade mnou o těžkých a lehkých jezdcích.

               • look_as1  

                A za do kopce, dosad proti vetru.

                A z kopce, dosad po vetru.

               • Prazak0  

                Pokud někdo nějaké kopce jezdí pravidelně, tak bude vědět, jakou rychlost/výkon mít, aby se nevyčerpal příliš sil nebo se nezakyselil. Dřív jsem jezdil stylem po rovině o něco volněji, do kopce vydat ze sebe víc. Tímto stylem jsem jsem si zlepšil i tu jízdu po rovině. Řídil jsem se tím, co radil Indurain, naučit se jezdit hlavně kopce, protože v nich se rozhoduje závod (jako TdF ap.). Na druhou stranu, to vše, co jsem jezdil, byly menší kopce, spíš zvlněná krajina, nešlo o kopce jako v Alpách. Já hlavně když sednu na kolo, tak po rovině moc jet nemůžu, je to samé do kopce, z kopce. Nejvíc mě limituje doprava a třeba zatáčky pod kopcem. Do kopce můžu jet rovnoměrné templo celkem bez omezení, při nižší rychlosti tyto limity nejsou. Abych se dostal, kde to je jakž takž rovina, tak musím jet aspoň 20 km. Vyždímat se jde i na rovině, na rozdíl od kopce ta rovina je delší. Kopce zas tak dlouhé nejsou, ale po rovině lze jet velmi dlouho.

                • look_as1  

                 Indurain:-) nebyla jeho silnou disciplinou casovka?

                 • Prazak0  

                  On je vysoký a i tehdy byl i docela těžký, tehdy myslím něco přes 80 km. Časovku zvládal skvěle, ale byl vynikající i v kopcích. Jeho postava tomu ale neodpovídala, ale ty kopce uměl. Bez nich by nevyhrál 5× TdF (myslím v řadě za sebou).

                  • look_as1  

                   76 kg, ne 80 kg.

                   Zhruba jako Wigo.

                  • look_as1  

                   Ve 46 letech: aerobic power output 450 W (4.88 W/kg) and was found to have seen greater changes in body composition than aerobic capacity as he weighed 92 kg at the time.

                   Tak jsem nasel i cisla z roku 1996:

                   • Prazak0  

                    Taky jsou zajímavá čísla Uwe Aplera a Jana Ullricha.

                    Die Werte von Uwe Ampler/Team Mroz:

                    179 cm, 71 kg

                    510 Watt

                    7,2 Watt/kg

                    Ampler fuhr auf einem modernen geeichten Veloergometer mit einer optimalen Sitzposition. Wer den Stufentest auf einem Ergometer macht, wo die optimale Sitzposition nicht eingestellt werden kann, verschenkt etwa 10% seiner Leistung. Da der Fahrer beim treten an Ort überhitzt, geht bei einem Test auf dem Veloergometer, sowieso ein Teil der Leistung verloren.

                    Die damaligen Werte von Jan Ullrich/Team Telekom vom Stufentest in Freiburg i. Br. zum Vergleich:

                    183 cm, 73 kg

                    500 Watt

                    6,8 Watt/kg

                    Die relative Leistung von Uwe Ampler war um etwa 5% besser, als die von Jan Ullrich.

                    1998 gewann der 33-jährgige Ampler die Friedensfahrt zum 4. Mal.

                    Ampler byl lepší než Ullrich, přitom Ullrich vyhrál přeci jen prestižnější závod (TdF jednou myslím vyhrál a 5× druhý, 1× třetí). Ampler vyhrál 4× Závod míru, který byl za totality dosti náročný, delší než po pádu režimu. Nicméně jako profesionál se tolik nechytal. Oba jezdil podobným německým stylem, tj. těžké převody a nízká kadence. Zkrátka výkon ve wattech v přepočtu na hmotnost sice u různých lidí porovnat jde, ale není to zas tak přesně vypovídající údaj.

                    • look_as1  

                     Pozor, ty watty a W/kg nejsou FTP, ale MAP;-)

                     Aby to nekoho nematlo, ze je to mimo tabulky, ktere konci na 6.4 W/kg.

                  • UHU  

                   jezdily se jiné převody a sem tam něco zobli, točit to začali až s příchodem MTB Lance atd. a větrník lukas… :)

            • Prazak0  

             Tak to se plně shodnem. Watty jsou výborné pro trénink a při závodě k tomu, že mohu držet předem natrénovaný výkon. Při jízdě do kopce takový Froome leckdy nechal někoho ujet a pak ho rovnoměrným tempem později dohnal. Zhruba věděl, na jaké tempo má a které by ho moc vysílilo.

             Moje veškerá výhrada je jen v tom chtít srovnávat watty různých lidí. Tady je na místě srovnat čas na stejné trase za stejných podmínek, když nelze jet v háku, nemění se vítr, zkrátka stejné vnější podmínky. Někdo bude mít o něco lepší watty, ale výkon z hlediska času (rychlosti) bude naopak trošku horší.

             • look_as1  

              To jo…viz ta casovka, co jsem sdilel nahore.

              Prvni a druhy meli mensi watty absolutne (320, 316 vs 356) i W/kg. Prvni ma 80 kg (snad), druhy 68 a ja 71.

              • ˘Ö˘ Krab  

               Ale pořád se pohybujete v astronomických hodnotách – pro běžného smrtelníka. A v profipelotonu jsou na tom jezdci podobného určení všichni podobně, detaily a individualizace mají dotažené nejdál, jak to jde. A kdo je dotáhne o 1% dál, je o 1% silnější, vytrvalejší a odhodlanější (a komu team víc pomůže), ten má šanci vyhrát.

               Což vsechno jaksi tomu panu teoretickému chytrolínovi trochu uniká.

               • look_as1  

                No i bezni smrtelnici muzou dobre trenovat.

                Stejne tak muzou optimalizovat vybaveni.

                Samozrejme nemuzou tomu dat 30 hodin tydne nebo 50.000 EUR rocne;-)

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse