R-M Tsunami 2001 po "zásahu" syna - jak dál s opravou?

18 nepřečtených
  • bphot0

    Ahoj všem,

    včera večer se nám vrátil v dešti a pěšky syn, kterému jsem do dlouhodobého užívání zapůjčil svůj „archívní“ Rock Machine Tsunami 2001. Výsledek vidíte na fotkách.

    Nechápu, ja to udělal, zřejmě poškozeni vzniklo hlavně tím, že se to skupina 3 výrostků snažila opravit po spadnutí řetězu (a přitom v životě nedrželi v ruce ani šroubovák).

    Dovolim si upozornit na lehce probroušené dráty (viz poslední foto), jak ho nenapadlo to aspoň naohýbat tak, aby to nešlo do výpletu. Je potřeba to řešit, nebo je to ještě pořád bezpečné?

    Ke kolu mam trochu citovy vztah, ujel jsem na něm v mládí pár maratonů…

    Jinak ještě je možnost, že na to hodím kola z manželčiny Merida Juliet, která jezdí 1× ročně, a jí případně dám kola nová.

    0 0
    • iron.hide  

      On sa to zrejme ani nesnazil opravit, on urcite len dalej skusal radit prevody a dufal ze sa to same nahodi

      0 0
    • Arminius  

      Asi bych zkusil roznýtovat řetěz a zkusil funkčnost hazky… (jestli není ohlá patka, vodítko…)

      Co se týče drátů, tak defekty se v materiálu šíří rychle… Ale z osobní zkušenosti z favorita, kde jsem dráty solidně doje… a drželi, tak jestli je to jen na nějaký příležitosný jízdy, tak bych to asi neřešil. (samozřejmě to není rada je neměnit :D za mě určitě vyměnit, radši :DD)

      Asi bych do toho nějak extra neinvestoval, ale záleží na tom jakou hodnotu to kolo má pro vás :D

      0 0
    • Polka  

      Sundáš kolo, pak kazetu a tím ten řetěz. Srovnáš patku nebo koupíš/vyrobíš novou a prohlídneš případně srovnáš hazku. Dráty neřešit.

      0 0
      • jecnak  

        Presne tak.

        0 0
      • bphot0  

        Ono to asi neni moc videt, ale ta prehazovacka je podle mne totalne pryc a cela zohybana. Co jsem koukal na smyk, tak ten taky utrpel, ale ten by asi srovnat sel.

        Fotil jsem „nalezovy stav“, samozrejme to rozdelam a uvidim, resp. sem asi prihodim fotku te hazky

        Zatim to vypada, ze se shodnete. Dik.

        0 0
        • babkanakole  

          Za mě hlavně k té opravě přizvat i juniora, a ideálně ho nechat dělat co nejvíc :)

          0 0
          • DejfSejf  

            Určitě kluka zaškolit aby příště neudělal víc škody v 17 letech jsem si s kolama už slušně týkal :))

            0 0
    • plzakj  

      Chudak dite. Horni doraz prehazky jsi mel nastavenej dobre?

      0 0
      • bphot0  

        Jiste, pred minulou vyjizdkou jsem to kontroloval. Pak prijel a nestezoval si. Nacez odjel vcera a vysledek zname.

        A zadnej chudak to neni, mel s sebou mobil, vyvolal vsechny volny minuty s kamosema, co se mu snazili pry poradit. A ma tarif, me mohl zavolat taky, ja bych ho odvezl. A bude mu pomalu 17, to je ram 20", a je mu to celkem OK.

        Ja myslim, ze iron.hide vyse ma pravdu…

        0 0
        • pepek  

          Tak když má 17 let, tak to snad může spravit sám, ne? Aspoň se něco naučí.

          0 0
          • bphot0  

            Nemusite mi to vsichni rikat, ja vim, ze jsem selhal. To je v jeho pripade naprosta utopie :-) Dostane Cyklostar a pujde to umyt, uz to bude uspech.

            Tak jsem sundal retez: prehazku rovnat nebudu, myslim, ze by to neslo. Patka je vytazena, zdeformovana, ta urcite musi prijit nova. Podle obrazku tam na 99.9% prijde GH-022. Kolo je docela slusne krive, jde do strany a skoro skrz brzdove celisti proslo s dopomoci.

            Ta puvodni prehazka byla RD-M510. Predpokladam, ze z toho, co jsem schopen sehnat, sezenu jen M591. Nepujde tam dat neco obycejnejsiho?

            0 0
    • OndrysM  

      Pěkný uzel, mě by zajímalo jak se to stalo. Možná spadnul řetěz za kazetu on šlápnul, rupla hazka a nějak se to celý zamotalo..

      Já bych koupil novou přehazovačku a bude to v pohodě :-)

      0 0
    • Smazaný účet  

      Doufam, ze jsi ho poradne serezal, at priste nevrta do neceho, cemu nerozumi:)

      0 0
    • bphot0  

      Dík všem. Chci se ješte zeptat (začal jsem to rozdělávat):

      • na fotce je prostredni prevodnik. Ja myslím, že když už se v tom hrabu, tak že by se asi měl vyměnit.
      • pak jsem si všimnul, že se opět zhoršilo ovládání smyku: páčka řazeni ze středního na velký jakoby nezabírá. Jakoby někde vevnitř něco nezaskočilo a ona vůbec nazačne napénat lanko. To je podle mě problém v tom řazení a asi to moc nepůjde spravit. Určitě se s tím někdo setkal.

      A obecně: co když to teda shodím všechno a dám tam čtyři věci M4000? Bude to jakš takš v pohodě fungovat?

      Dík moc.

      PS. Pokud je to na výměnu převodníku, budu potřebovat stahovák klik, který nemám :-(

      0 0
      • Vilém  

        Prevodnik vypada v pohode.

        0 0
      • bubacek  

        řazení rozdělej krytku a zkus dotáhnout ten šroubek uprostřed na kterém se všechno otáčí.

        většinou to vždy stačilo a trochu prostíknout olejem

        0 0
        • bphot0  

          Pomohlo, dekuji. Ja uz to mel rozdelane, takze jsem odklopil ty packy, co fixujou tu maticku, a oriskem 8 dotahl a promazal. Funguje jako zamlada. Hlavne, ze jsem to rikal posledne v servisu, a vymenili me presmykac :-(

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.