• schneefall

  Zdravím, mám teoretický dotaz

  Vlastním kolo RB Crr se sadou shimano deore, v předu mám 3 kolečka, vzadu 10 kolečkovou kazetu. Včera si pořídil muj bratr nějaký červený specialized 29" s dvěma táci v předu a 10 kolečkem vzadu za 22 tis. Kč. Po vážení je moje RB o 1,5 kg lehčí.

  S RBčkem jezdím svuj oblibený horský okruh a v jednotlivých částech cesty už vím na jaký převody kde jezdit.

  Dnes jsem si vypůjčil bratrovo specializeda na můj okruh a snažil jsem se s ním jet na ty stejné převody, na které jsem zvyklý s RB.Bohužel mi přišlo, že se mi šlape poměrně těžce a ani rychlost není taková, jakou při stejnem usili vyvinu s RB. Říkal jsem si, že při zařazení stejných převodu bude mít specialized přev. poměr víc do těžka.

  Doma jsem spočítal zuby, při zařezení nejmenšího kolečka v předu a pátého vzadu to u RB vychází na 24/21 a u spešla na 21/21

  Jestli teda správně uvažuju, tak nakonec ten spešl má ten převod ještě víc do lehka než moje RB ?

  • Chlebovnik  

   „Doma jsem spočítal zuby, při zařezení nejmenšího kolečka v předu a pátého vzadu to u RB vychází na 24/21 a u spešla na 21/21“

   Spešl na tuty nemá malý převodník 21z. A řešíš kraviny. Nesmíš jezdit stylem „teď si zařadím nejmenší převodník a pátý pastorek vzadu“, nýbrž musíš řešit převodový poměr, který je samozřejmě u obou kol jiný (3 vs 2 placky). Spešl pravděpodobně přijde oproti RB o nějaký rozsah převodů do těžka i do lehka. Výhodou je ale (pro někoho) méně řazení vepředu, kdy tam pereš velkou a do kopců shodíš na malý převodník. Odpadá tak zpravidla šmrdlání mezi prostředním a velkým převodníkem na trojplacce.

  • 777rada  

   Ano, 24/21 je těžší převod než 21/21 ale roli hraje taky velikost kol, předpokládám že tvoje CRR je 26 (netvrdím, oprav mě) a bratrův Specialized je 29. Rozdíl v obvodu kol je cca 210 u 26ky ku 229 u 29ky a tím se rozdíl v převodech ±vyrovná. Pravděpodobně máš na svém kole nejlehčí převod 24/36 a to je hodně lehký převod, pokud máš opravdu staré CRR 26. Kalkulačka převodů třeba zde:

   http://gears.mtbcrosscountry.com/#…

   Podle mě stojí za to to propočítat, je to zajimavé.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.