Pomoc s výběrem kola a jeho velikosti

33 nepřečtených
 • usuario

  Dobrý den, jelikož jezdím cca 70% po silnici a asfaltových stezkách a zbytek lesní a šotolinové stezky, uvažuji o výměně mtb za cyklokrosku. A protože jsem cyklista začátečník, rád bych se poradil, abych neudělal chybu ve výběru kola a jeho velikosti.

  Vyhlédl jsem si http://www.bike-life.cz/…/d3068/v9004

  Fit style

  The Eddy Fit

  Top Tube Length 56.1 – 56.5 Cm

  Seat Tube Range CC 55 – 55.4 Cm

  Seat Tube Range CT 56.6 – 57.1 Cm

  Stem Length 10.1 – 10.7 Cm

  BB Saddle Position 76.2 – 78.2 Cm

  Saddle Handlebar 54.8 – 55.4 Cm

  Saddle Setback 5.1 – 5.5 Cm

  Seatpost Type Setback

  • ˘Ö˘ Krab  

   Pokud ses změřil správně, tak na stránkách výrobce dole máš přehled geometrií tohoto rámu ve všech velikostech.

   Jestli si jen nejsi jistý, co vlastně výsledky měření znamenají, tak tady máš stručný překlad:

   TT length je horizontální délka rámu, tu bys měl dodržet co nejpřesněji, dá se trochu dohnat představcem, který lze snadno vyměnit.

   ST-CC vlastně udává výšku vetknutí horní rámové trubky, zatímco CT je délka celé sedlové trubky (není až tak důležitá, přesah nad horní rámovou může být i dost velký). Hodnotu CC bys neměl v žádném případě překročit, pak bys také nemusel překročit rám.

   Sedlo si nastavuješ podle BB Saddle a S. Setback vůči klikám, představcem pak jen doladíš vzdálenost Saddle-Handlebar od špičky sedla po bližší hranu rovné části řídítek a výšku řídítek. U správně zvolené velikosti rámu to jde bez kouzel a čar.

   Pokud ses tedy změřil správně, což bych se skoro divil, protože délka rámu lehce nekoresponduje s BB a S.S. – ty odpovídají tak zhruba člověku kolem 178 cm, ale je možné, že máš extrémně dlouhý trup – zatímco rám je spíš pro člověka v typickém případě o kus delšího.

   Velikost 59 vybraného modelu přesně odpovídá vypočtené délce a koresponduje s výškou ST-CC (rám 540 mm vs. požadováno max. 550 mm) – rám má nepatrně větší sloping, což není závada. Hodnota ST-CT je větší (590 mm) – sedlová trubka je hodně vytažena nahoru nad horní rámovou, sedlovka z ní bude méně přesahovat, ale to je nejspíš záměr konstruktéra, aby bylo uložení sedlovky v sedlové trubce delší a tím k rámu šetrnější.

   Na tomto rámu bys měl být schopen nastavit vypočítaný posed.

   Za asistence dalšího člověka se znovu přeměř. Dvakrát měř, jednou kupuj. Změř si, jak máš vůči středu nastavené sedlo na stávajícím MTB a kde máš řídítka (drop & saddle-handlebar), což porovnej s vybraným rámem. (Řídítka na MTB bys mohl mít zhruba tam, kde na zamýšleném kole začínají páky. )

   • usuario  

    Děkuju. Přeměřím se a změřím i stávající kolo.

    A co myslíte o tom Cube? Je to vhodný výběr nebo jsou i jiné lepší alternativy?

    • ˘Ö˘ Krab  

     Výběr nevím, v této kategorii celkem normální. Ale třeba oproti Felt F65X přemýšlím, kde nabrali toho 0,5 kg udávané hmotnosti navíc.

     • usuario  

      Na ten Felt jsem se díval také a váhu spíš beru jako orientační. Možná lehčí ráfky a Cube má brzdové páky i nahoře.

   • usuario  

    Konečně jsem se mohl změřit s asistencí a toto mi vyšlo.

    Fit style

    The Eddy Fit

    Top Tube Length 56.8 – 57.2 Cm

    Seat Tube Range CC 56.2 – 56.8 Cm

    Seat Tube Range CT 58 – 58.4 Cm

    Stem Length 10.5 – 11.1 Cm

    BB Saddle Position 79.5 – 81.5 Cm

    Saddle Handlebar 55.7 – 56.3 Cm

    Saddle Setback 5.3 – 5.7 Cm

    Seatpost Type Setback

    • usuario  

     Tedy, jestli jsem dobře koukal, tak by mi na tom Cube měla vyhovovat vel. 59?

     • usuario  

      A Felt vel. 55?

      • ˘Ö˘ Krab  

       Nikolivěk, FELT lépe vychází vel. 57. Ale soudruzi jsou skoupí na míry, takže za správnost kresby úplně neručím. (zůstaly mi v obrázku zelené kóty z CUBE, nepatří tam)

     • ˘Ö˘ Krab  

      Pokud Ti ani s představcem 120 mm nebude vadit drop řídítek 128 mm, tak bude vyhovovat :-)

      (A jestli jsem si vyložil správně jejich kóty, ale vypadá to, že krom podivné délky horní rámové trubky mi vše ostatní sedí.)

  • krabica  

   Připojím se k dotazu. Mám GT Grade vel. L, jezdí se mi dobře, ale sedlovku mám k rysce a uvažuji nad představcem s větším úhlem. Představec mám 10cm a delší posed už bych asi nechtěl. Pořád ve mně hlodá, jestli by mi lépe neseděla velikost XL. Do závorek jsem napsal hodnoty z mého kola.

   The Eddy Fit (cm)

   Seat Tube Range c–c: 59.5 – 60 cm

   Seat Tube Range c–t: 61.3 – 61.8 cm

   Top Tube Length: 56 – 56.4 cm

   Stem Length: 10.7 – 11.3 cm (10 cm)

   BB–Saddle Position: 80.3 – 82.3 cm (81,5 cm)

   Saddle Handlebar: 56.6 – 57.2 cm (56 cm)

   Saddle Setback: 7.9 – 8.3 cm

   • ˘Ö˘ Krab  

    Pokud nechceš delší posed, tak XL nemá moc význam. Délka rámu TT je u vel. L 565mm, což odpovídá kalkulátoru, navíc už teď máš kratší představec a jsi kratší v posezu oproti výpočtu sedlo-řídítka. Jedině, že bys chtěl dostat řídítka výrazně výš, XL má o 25 mm vyšší hlavovou trubku. XL má hlavně TT 580 mm.

    Je možné, že by ses na ni poskládal, ale tohle bych si musel nakreslit. Jinak se Tvůj posez hodně hodně podobá mému silničnímu CompFit.

    Geometrii GT Grade jsem vzal tady

    • krabica  

     Právě ta delší hlavovka mě láká, v současnosti mám docela nízko řídítka oproti sedlu.

     • krabica  

      Tak je to 10 cm, nevím jestli je to moc, ale pocitově je to dost. :-) Asi zvyk z MTB…

    • krabica  

     Ta vzdálenost sedlo-řídítka je prapodivná, dost asi záleží na konstrukci sedla, teď je dost měním a uhlídat předozadní polohu je trošku problém.

     • ˘Ö˘ Krab  

      Nakreslil jsem si obě dvě varianty s tvým stávajícím posedem, tj. BB=81,5 a S_H=56 cm. Když jsem dal sedlo 8 cm za střed, tak mi tam určitě nevyšel do dropu řídítek 10 cm představec 100 mm, ale 118 mm (střed-střed; do pozitivu +6°). A špička sedla vychází 158 mm před osu sedlovky, to je na nějaký malý offset cca do 20 mm, abys byl zámkem přibližně uprostřed ližin. Takže hádám, že máš teď sedlo příliš vzadu proti doporučení kalkulátoru.

      Na velikost XL by Ti se stejným umístěním osy představce nad hlavou (cca 15 mm) vycházel představec 120 mm/+6° a pak by drop byl jen 7 cm. Ale špička sedla by byla už 165 mm před osou sedlovky, to je na minimální offset nebo i přímou sedlovku (je to dáno položenějším sedlovým úhlem).

      Na to, jak Ti vychází dlouhý úchop S_H a dlouhý rám, máš vzhledem k BB výšce sedla podezřele velký setback. Podívej se do kalkulátoru na CompFit, je dost pravděpodobné, že by Ti vyhověl víc. Nebo zopakuj měření sebe i nastavení kola.

      • krabica  

       Dík, proměřím, uvidím…

      • krabica  

       S tím dropem máš pravdu, nezměřil jsem to k středu řídítek, ale k horní hraně. Sedlo jsem měl moc vzadu cca 9,5cm, teď jsem ho dal na 8, zkusím nahodit delší představec a uvidím, jak to bude vypadat.

       • ˘Ö˘ Krab  

        Drop se měří od plochy sedla k horní hraně, úchop S-H k bližší hraně ke špičce sedla. 120 mm v pozitivu Tě posune výš.

        P.S. – Jak vysoko je asi tak osa představce nad koncem hlavové trubky?

        • krabica  

         3 cm podložky + 2 cm polovina představce = 5 cm.

        • krabica  

         Nějak mi to nesedí, při 12 cm představci a SB 7 cm mám S-H 54 cm.

         • ˘Ö˘ Krab  

          Nepočítal jsem tu osu 5 cm nad. Jak je šikmá hlavovka, tak se to samozřejmě zvedáním přibližuje k Tobě. Výkresy mám v počítači doma, takže pokračování až večer.

         • ˘Ö˘ Krab  

          Přibližně to sedí, budou tam nějaké nepřesnosti v údajích a chyby v měření.

          Vel. L, setback 70 mm, sedlo 815 mm, osa představce 50 mm nad hlavou, představec 120mm/-6°, S-H=546,7 mm, drop 89,5 mm.

          Na velikosti L bys pro dosažení potřebného S-H 560 mm potřeboval teoreticky představec 135/-6° nebo 150/+6°. To už je spíš opravdu jen teorie.

          Na velikosti XL mám údaje pro původní kalkulovaný setback 8 cm (viz obrázek).

          Abys dosáhl S-H 560 mm, tak bys s představcem 126/-6°měl drop jen 61 mm, popř. hypoteticky s představcem 140 mm/+6° už jen 30 mm.

          Pokud posuneš sedlo dopředu, potřebuješ logicky i delší představce pro zachování délky posedu.

          • krabica  

           Díky za rozbor. Zkoušením jsem zjistil, že mi vyhovuje S-H cca 540, při delší už mám tendenci posouvat se na sedle dopředu. Takže asi zůstanu u 12 cm představce a setbacku 70 mm.

           • ˘Ö˘ Krab  

            Tak to máš. Posouvání se dopředu je celkem normální, děje se to i profíkům, hlavně při sólech na maximální výkon. Když jedu několik km proti větru po rovině, také ‚sedím‘ jen na přední polovině sedla.

            Záleží, jak a jaké svalové skupiny zapojuješ při šlapání a jak nízko máš na své poměry řídítka. Divím se jen, že jdeš dobrovolně sedlem dopředu, s tím má většina jezdců problém, spíš mají snahu jít dozadu. Může být i chyba měření vstupů pro kalkulátor. Až na kole najedeš pár tisíc km (a tím se trochu přizpůsobíš posedu a třeba i potřebě šlapat trochu jinak, zkrátka všechno si sedne) bylo by dobré se přeměřit a překontrolovat celé nastavení.

            Zmínil jsi větší rám XL, ten by řešil dobře případnou potřebu posunout řídítka výš.

            • krabica  

             S tím 12 cm představcem mi výška řídítek vyhovuje. Šlape se mi dobře, tak snad se to časem vystříbří…

          • krabica  

           Půjčil jsem si jiné sedlo, které má přibližně stejný tvar, ale o 1 cm kratší špici a najednou mám S_H 550 mm. By mě zajímalo, s jakým sedlem se vlastně počítá.

           • ˘Ö˘ Krab  

            Počítá se s takovým, které Ti vyhovuje, přece. Proto se tak naveliko řeší šířka sedla, protože se počítá se sezením na hrbolech sedacích kostí. Rozměry pánve a posed má každý jiný, variability posedu jsou také různé (http://www.fizik.it/spineconcept/), konstruktéři a biometrika si k tomu řeknou své. Mimochodem cc kalkulátor také udává nějaké rozmezí doporučených hodnot.

            Mám třeba zkušenost, že sedla mají jinak uchycené ližiny, takže tam, kde na jedno potřebuji zámek s offsetem 25 mm, na druhé mi stačí jen 19 mm a přitom jsem na obou uprostřed. Ale zase všechna má sedla všech šířek mají přední část velmi podobně dlouhou a nakonec i dost podobně tvarovanou, nehledě na značku a cenu.

            • krabica  

             Už jsem to nastudoval. Nové Specialized mají o 1 cm kratší špičku oproti starším, proto ten rozdíl.

             • ˘Ö˘ Krab  

              To asi udělali proto, aby se posouvači neměli kam posouvat.

              Marketingovci a kreativci všech zemí: spojte se!

              • krabica  

               To posunutí ližin je také zajímavé, na Spešlech jsou vepředu a sedlovku mám chycenou dost vzadu , u starého Bontrageru je to přesně naopak.

  • krabica  

   .

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.