• Tomas-kellys

  Při nedělní vyjízďce “okolo Soběšic” v Brně nastalo překvapeni v podobě zorání veškerých lesních cest koňama.. cesty absolutně nepruchozí a tím pádem i na kole bez šance.

  Zničeny cesty okolo Panské líchy, Sadové, Kr. Pole, Řeckovic a Medlánek, Zamilec- pro jistotu zničeny těmito přírodomili i části některých několik let vybudovaných sjezdů.

  Je tento problém i v jiných krajích?

  • DoomHammer  

   Už se to tu řešilo x-krát. Třeba https://www.bike-forum.cz/…i-cesty.html

   Ano, jedno z mála zvířat, které má pohlavní orgán na zádech, je kůň. A koňomrdi se vyžívají v ježdění po oblevě nebo deštích. Zničí cestu a pak už tam nevjedou, aby si ty jejich nádhery nezlomily haxnu.

   Už se moc těším, až vyjedu do lesa a ty krásné lesní chodníčky budou přeorané.

   • Tomas-kellys  

    Chápu ze kůň do lesa patří ale rozbít s nim úplně celou cestu není normální

    • rb  

     Piču do lesa.

     Do salámu!

    • ufoncz  

     Většina koní je doma na pláních, loukách, stepích. Nepatří do lesa, stejně jako na něj nepatří sedlo s koňákem.

   • -b-n-x-  

    Tak ale prece si jejich konicek nebude nicit kopytko na tvrde suche zemi. Jo, v mokre hline – to je parada. To si konicci jen chrochtaji :-)

    • DoomHammer  

     Nedávno jsem pozoroval koňomrda, jak se za každou cenu snaží s koněm vyjít prudkou pěšinkou nahoru. Bylo zrovna povoleno a pěkné bláto. Kůň rozhrabal celou pěšinu a stejně se tam nevyhrabali. Ale koňomrd zůstával statečně v sedle.

   • stařík  

    +1

    A posrané.

  • bezdratova.sprcha  

   Na koňáře jsem už nadával mockrát. Nechávaj hovna všude po cyklostezkách, ničí lesní cesty a tváří se, že je to v pořádku.

   Ale tak kokoti co jezdí po úplně mokrých trailech, pumtracích a nechávají bordel na přírodních cyklotrasách jsou v hojném počtu i mezi cyklisty.

   • DoomHammer  

    O tom žádná. Ale spoušť, která zůstává po koních a po cyklistech je nesrovnatelná.

    • AussigBiker  

     To je fakt, cyklisti nenechavaj hovna na pumptrecich.

    • bezdratova.sprcha  

     Když pár idiotů nechá přes celou zpevněnou cestou příčné koleje, tak tam nejde projet ničím jiným než fatbikem. A abych byl upřímný, na zničené trasy od cyklistů narážím častěji.

     • DoomHammer  

      Zřejmě slušný oddíl :)

      • bezdratova.sprcha  

       Tak ono hlavně těch cyklistů je nesrovnatelně víc než koňařů.

       • novas752  

        To je ale cestu (skutečně cestu, ne nějaký krutopřísný trail, kde by ani kůň ani obyčejný pěšák neprošel) jsem od cyklistů asi zničenou neviděl, a to se pohybuju v místech, kde je bajkerů slušnej přetlak.

        • bezdratova.sprcha  

         Taky se nebavím o sjezdech, ale prostě o zpevněných cestách. Třeba u nás se táhne taková příjemná pěšinka podél Moravy. Kousek vedle je chodník, ale nějací debilové mají potřebu tama jezdit i když je tam bláto, takže co jsem tama jel posledně, tak to tam vypadá jak vlakové nádraží.

       • DoomHammer  

        Koňomrd stačí jeden a z pěšinky je velmi děravá záležitost. Jeden cyklista tolik škody nemá šanci udělat.

        • String  

         Kolem Brna už to je horší než v Texasu. Za posledních 5 let se toho rozrostlo v okolí tolik, že už moc cest bez jejich zásahu, obzvlášť severně, moc není. U každé vesnice minimálně jedna farma a kůň (spíš asi to co nese) asi umí jen po turistických cestách, jinak zabloudí.

         • DoomHammer  

          Minulý víkend jsem si u Kroměříže vyhlídl jednu krásnou pěšinku, po které vede turistická značka, šéf mi tvrdil, že je perfektní na kolo, že tam loni běhával. No, prd… rozmrdaná od koní jak zákon káže. Na gravelu to bylo utrpení.

          • String  

           To chápu. Na ten divně rozbagrovanej povrch nepomůžou ani pláště 29" 2.25 na 30 PSů a odpružená vidla. Tak nějak divně to skáče, pokud přes to člověk neletí třicítkou. Jak už někdo psal, i po traktoru to celkem normálni jede, když si držíš brázdu, ale toto je totální destrukce cesty, hlavně co tam nadělají po dešti.

   • novas752  

    Tak ty bobky mě serou nejmíň. Stačí když párkrát zaprší a je z toho měkká hrabanka. :)

    • MirosPikos  

     Koňský hromady jsou ok, jednak jsou vidět a jednak je to samá sláma. Zákeřný jsou hovna od pejskařů. Ty často nevidíš, serou zpravidla do stopy a jsou špatně ze vzorku :-)

  • novas752  

   Kolem každý farmy na koně si v okruhu několika kilometrů moc nezajezdíš. Zvlášť teď na jaře a pak po velkých deštích.

   Například okolí vesnic Třebotov a Zadní Kopanina pár kilometrů jihozápadně od Prahy je tím postižené celoročně. Paničky a holčičky holt musej jezdit na koníškách…

   • MirosPikos  

    Tak je třeba jim dát pořádně přes čáru :-)

    • whom  

     „Lorde, při včerejší vyjížďce na koni jsem asi chytila vlka…“

     "Ukažte, lady…

     …hmmmm, tak jestli je to vlk, to nevím. Ale tlamu to má strašnou…"

   • šimlos  

    Tam je to pěkně zrytý, to je fakt.

   • Jenda  

    zas aby nebyly jen negativa – donutilo mě to před mnoha lety ke koupi fulla ;-) a vím o jedný turistický cestě kterou prořezávaj a která by bez jejich péče byla dávno v tahu. Ale jako jo, dost mě serou. Třeba na Kladně vlastní hodně lesů kolem města Benediktíni a říkali, že fakt největší zvěrstvo jsou pro ně koňáci. Takže asi tak na téma, kůň do lesa přeci patří.

   • Sunshine 29  

    No a? Někoho třeba serou bikeři (obvzláště když jim to moc nejde, že? )…

    K

    Trochu tolerance Nováku kurva.

    • scoty  

     No a? Cesty jsou pro všechny stejně jako vzduch a voda. A oni si je přivlastnili takovým způsobem, že po nich nejde chodit ani jezdit na kole …

    • novas752  

     Já tolerantní jsem, když koně potkám, zpomalim nebo úplně zastavim a uhnu, slušně pozdravim, někdy se zeptám proč si ty koblihy neuklidí a proč za mokra ničí cesty… ;)

     Oni akorát serou na cesty a prostě musí jezdit i když je bahno protože je víkend a kua musim na koníška! Když narazej na kluzký svah, stejně se do něj sápou a kůň se smeká a smeká.

     Takže v jejich revíru máš kolo furt oblepený bobkama, na cestičkách dříve klidně na cyklokrosku dneska nejlépe na fulla, pěšky o vyvrtnutí kotníku, krátké prudší brdky dříve (cca 7 let zpátky!) hladké, dnes 25cm hluboká vyerodovaná rýha skrz obnažený okopaný kořeny.

     Bajkeři někoho srát můžou, kolikrát možná víc ti co to uměj víc a z kopce to smažej rychleji, že. Ale ani 10 bajkerů v lese nenechá takovou spoušť jako jedna sudokopytnice na lichokopytníkovi na vyjížďce po dešti. ;)

     • Lišák  

      Sudokopytnice? To má to chodidlo rozděleno na kolik částí?

     • Barak  

      Bohužel je to zas jen o lidech. Stejně jako někteří konaci vyjedou po dešti a ničí cesty, tak nekteri bikeri jezdi v dobe uzavery v trailcentrech, kopou v lese ilegální traily, někteří silničáři jezdí na červenou a nebo někteří bezkari vyjedou večer hned za volbou a zničí čerstvou, ještě nevymrzlou stoupu. Tak to bylo, tak to je.

  • MirosPikos  

   Vzpomínám si, jak tu jednou jedna dylina mrmlala něco o ohleduplnosti cyklistů vůči koním. Tenkrát sem jí jen slušně připomněl, že zajisté vozí s sebou pytel a lopatku a ty hromady hoven si vozí na zahrádku. To, že kurví cesty mě tenkrát vůbec nenapadlo. Ale tak už to je. Pejskaři zase všude serou nebo nechají běhat čokly na volno v honitbě, pak člověk sem tam potká uštvanou srnu, superzávodníci zahazují obaly od gelů apod. (jak cyklosuperzávodníci tak běžci). Je to v lidech a je to čim dál horší. Ale buďme v klidu a užívejme si. Bude to jen horší.

   • Tomas-kellys  

    Zrovna v popisovaným zamilcu jsem několikrát viděl kluky co využívají místní vybudovaný trasy jak tam chodí s pytlama a sbírají bordel kterej určitě nebyl jen po nich, řekl bych ze se tam o to někteří na svou vlastní pěst celkově dobře starají, ale pokud to tam bude někdo naschvál rozdupavat tak to asi kazdyho brzo přestane bavit.. jak říkáš je to o lidech

  • Spartacus  

   Achjo. Chlapi, uvědomte si, že tu nežijete sami a svět se netočí jen kolem vašich biků. Ve vašich očích jsou to koňomrdi, přitom někdo má rád koně, ne kola a ten kůň se taky musí vyvětrat, asfaltové parkoviště před Kauflandem nebude zrovna to ořechové, že? Příroda ani zdaleka není jen vaše.

   Jinak v očích veřejnosti jste vy stejně tak koloomrdi, kteří dělají bordel v lese ( viz vyřezávání, různé hromady ala skoky a klopenky, atd. atd. ) a kvůli kterým je třeba hlídat děcka i v lese, protože na pěšince ( ehm trailu.. ) může kdykoliv prolítnout nažhavený blb.

   Je tu plno vláken, kde se mele o neohleduplnosti a nenávisti řidičů aut, bruslařů, chodců, myslivců, ale zameťte si před vlastním prahem, protože toto je stejně omezený přístup jak od těch řidičů, nebo myslivců.

   …a teď do mě :o)

   • makaltom  

    mě se líbí cos napsal.

    Jezdím často přes Klánovický les, kde je koňů víc než dost. Nemám problém je před předjetím varovat, opatrně předjet a v případě špatné cesty zvolit jinou. Trochu tolerance vůči ostatním, závodit se má na závodech a ne doma kolem komína.

   • DoomHammer  

    „Příroda ani zdaleka není jen vaše.“

    Jenže příroda není ani zdaleka jen majetkem koňomrdů. Problém je, že je nás všech. A pokud jedna skupina ničí společný prostor, potom je to banda čuráků.

   • nomecz  

    Ale proboha ať tam chodi ale jako lidi, z pesiny o sirce metr udelaji 3 metrovy bahniste od krovi ke krovi, to ze se tam neda jed na kole je jedna vec, ale ono tam nejde ani projit aby clovek neskoncil po kolena v blate /hnoji a to i kdyz je jinde sucho. Aktualni zkusenost z oresina.

   • MateSP  

    +1

    Líp to snad ani nejde vystihnout.

   • novas752  

    Kůň se přeci větrá na pastvě kde ničemu nemůže vadit a naopak svým okusem přispívá k biodiverzitě! Přirozeným chováním koně přeci neni pochodovat po lese.

    Já zameteno mám – jedu tak abych nikoho neohrozil a snažím se i neomezovat, není problém zastavit, pozdravit, pustit, nebrzdím smykem, občas prostříhám zarůstající pěšiny v okolí nebo vezmu nějaké pohozené odpadky.

    Samozřejmě idiot se najde v každé skupině, ale idiot na koni udělá víc škody než idiot na kole.

    • Spartacus  

     Přirozeným chováním člověka není lítat na bajku po lese. Biker se přeci větrá v bikeparku za plotem.

     Ne že bych to myslel vážně a chtěl někomu tyto aktivity odepřít, ale pouze aby sis všiml, co jsi napsal za „koninu“. Toto je přesně ten omezený přístup ( Kůň na pastvu, děcka na hřiště, pes do parku a kdo do lesa? no přece já. )

     • novas752  

      Oplocený bikepark jsem ještě neviděl.

      Chce to trochu ohleduplnosti a přemýšlet. Stejně jako já se při míjení s kojem snažim postupovat maximálně opatrně, oni by se mohli stejně chovat k cestám.

      • Spartacus  

       Máš bludišťáka za fajn přístup. Ono je dost dementů z různých řad, kteří to dělají naopak, třeba vím o řidiči, který zezadu najížděl do koně. Chybu pochopil v momentě, když se mu kobyla dík podraženým kopytům posadila na kapotu :o))

       Mám jen obavu, že „stejně chovat k cestám“ by znamenalo nemít koně, ale pegase :D

       • novas752  

        Náhodou když to vyschne ani kůň nedělá téměř žádné stopy takže vlastně nevadí. Problém je za mokra no, a nedejbože v jakkoliv nakloněnym svahu.

      • smash_mouth  

       Ale obcas by se plot hodil, v lete jsem optkal krávu na Moninci na trati v lese pod lavkama za horizontem :-)

     • theedge  

      omg nedělej ze sebe blba … pipiny na koních to rozrejou tak, že po nich tam neprojede ani neprojde vůbec nikdo. A je jedno jestli tam chci jet na kole, jít pěšky a nebo tlačit kočárek se děckem.

      Koním už se vyrovná jenom lesní traktor.

      • RomanH  

       Nevyrovna. Po traktoru se v bahne udela koryto, ve kterem se za sucha da jit/jet, po koni zbyde krater vedle krateru. Traktor jezdi po stejne stope (mimo paseky), ale konaci to rozdupou komplet, jak hlavni cestu, tak pesiny okolo. Dokud si bude moci otevrit farmu kdokoliv, kdo nema vlastni pozemky, kde by “pujcovnu” koni provozoval, situace se nezmeni – devcatka z mesta se chteji bavit.

   • bezdratova.sprcha  

    Je milion různých míst, kde se může kůň „vyvětrat“, než turistická stezka. Už jenom to, že sere kudy chodí, ho dělá nevhodným dopravním prostředkem pro taková místa. Upravování terénu sem netahej, to je úplně jiné téma. Tady se řeší neohleduplnost těch, kteří vezmou kolo nebo koně na rozblácenou zpevněnou cestu a úplně ji zničí.

    A jasně že je děcka potřeba hlídat. Co je na tom divného, že je děcka potřeba hlídat? Zvlášť když se jde jako rodinka roztažená přes celou cestu. Cyklista vždycky chodcům rád uhne, pokud má kudy.

    • Tomas-kellys  

     Píšeš strašný blbosti…

    • ziki007  

     Jasný, takže děti a vůbec celou rodinu na cestě uprostřed lesa držet na řetězu při pravém kraji, abys náhodou nemusel sáhnout na brzdu (nedejbože zvonek) a neztratil flow…

     • novas752  

      A co kdyz deti potka prase nebo vlk!

     • HonzaRez  

      No existuje ještě jeden způsob, který nevyžaduje řetěz. Říká se tomu slušné chování…

      • ziki007  

       Ano, proto když takovouto skupinu v lese potkám, přibrzdím, ohlásím se, oni uhnou stranou, já projedu a všichni jsou spokojeni. Nezlob se,ale vyžadovat po někom, aby uprostřed hvozdu na cestě, kam auta nesmí, dodržoval pravidla silničního provozu jen kvůli možnosti,že se na ně vyřítí egoistická neřízená střela, mi připadá jako nonsens. Osobně jezdím tak, abych byl schopen zastavit na vzdálenost, na kterou dohlédnu.

       • novas752  

        Podle toho to na cyklostezkach vypada tak jak to vypada. No co auta tu nejezdi tak jaky pravidla…

        • ziki007  

         Uff, myslel jsem, že se tu řeší lesní cesty a turistické pěšiny… Cyklostezka je úplně jiný případ a dodržování elementárních pravidel samozřejmě vyžaduje. O tom žádná…

         • novas752  

          Lesni cesta se od cyklostezky moc nelisi, na tech rusnych to vypada stejne.

          • ziki007  

           Ok, asi jezdíme každý někde jinde, nebo se neshodnem na definici lesní cesty ,)

           • novas752  

            Sirsi cesta bez zpevneneho upraveneho povrchu v lese. V Praze a okoli neni mezi cyklostezkou a lesni cestou z hlediska vytizeni zadny rozdil. Nektere jsou prazdne jine jsou jak Vaclavak v patek vecer.

       • gerrard  

        Tak ono je to asi jinaci v hlubokem hvozdu kde nikdo za cely den nejde a neco jineho je to na primestske cyklostezce.

      • Lišák  

       Děcka, už z podstaty toho, že jsou to mláďata, nebudou chodit v zástupu při kraji cestičky a kochat se přírodou. Podívej se na chování mláďat ostatních savců a třeba ti to dojde. Není to fakt o slušnosti a neslušnosti.

       • DoomHammer  

        Člověk musí předvídat. Pokud vidím děcko, tak zvolním, i za cenu klesnutí tepů :)

        • -b-n-x-  

         S predvidanim souhlasim. Ale proc zbytecne zvolnit? Naopak, muzu cvicit uhybaci reflexy. Takovy slalom mezi pohybujicimi se detmi je celkem vyzva. Stejne jako na lyzich na plne sjezdovce.

         :-)

         • DoomHammer  

          Taky možnost :)

          A pocvičíš nejen reflexy, ale i rychlou predikci :)

       • gerrard  

        Zaklad s deckama je jit tam, kde strety nehrozi a clovek ma pak klid. Nechapu lidi co venci deti na cyklostezce.

        • Lišák  

         Přesně. Proto byla moje reakce byla nadebatu Zikiho s Honzou. Ziki mluvil o lesní cestě, ne o cyklostezce.

   • CzechJoker  

    +1

    • theedge  

     Však tak to je správně – kůň v ohradě. Tam si to může rozdupávat klidně jak je libo.

     • CzechJoker  

      To je náš řehták, jenom aby bylo jasno ;-) A chodí i do lesa.

      • DoomHammer  

       Pokud tam nechodí, když je blatisko, a nezůstává po něm zničená cesta, tak cajk :)

      • RomanH  

       Pokud mas toho kone doma (ne v hromadne staji), tak je to samo fajn. Pokud je ustajen na komercni farme ala Panska Licha v Brne a do lesa chodi v jejim okoli, je to ten pripad, co se tu resi.

   • Infidel  

    Na BF je prostě potřeba pořád do někoho kopat. Když to nejsou E-bikeři, tak jsou to koňomrdi, plašani v kraťasech a jiná havěť :-/

   • -b-n-x-  

    „A vy zase bijete černochy“ :-)

   • smash_mouth  

    Ja je jako bezec, kolař nemam rad i kdyz moje dcera jezdi na koni leta…

    Duvod je jeden, nevadi mi hovna, chapu ze musi na vzduch do lesu, ale co FAKT nechapu je jak jsou schopni znicit cestu v cele sirce, kdyz to rozvoraj napravo, zacnou jezdit stredem a na zaver vlevo … pak uz se tam neda vubec tak jezdeji jinudy dokud to pesaci a cyklisti neudupou aby se zase na cas mohli vratit :-) tož tak.

    • RomanH  

     Presne. Konicku je spousta, republika je mala, musime se tu nejak srovnat. Bohuzel mam pocit, ze konaci jsou jedina skupina, ktera to jeste nepochopila / nechce chapat.

    • gerrard  

     Kun je svina pohodlna, chodi radsi po rovnem nez po rozbitem a bud se snim muzes tahat nebo ho nechat jit kama chce.

     • DoomHammer  

      A v tom je ten základní průser… rozmrdají napřed kousek, pak kousek vedle, pak zas kousek vedle a nakonec začnou chodit jinou trasou. Zmrdi.

   • scoty  

    Achjo, chlape:)

    Lidé na koních /úmyslně neříkám koně/ vědomě, kompletně a nenávratně ničí v tradičních rekreačních zónách Brna stezky, cesty i pěšiny, které po generace budovali a udržovali občané města.

    A proč? Je to kšeft. Koupíš statek na kraji města, pár koní a máš farmu. Movití tatínkové ti pak začnou vozit své nenasytné nanynky. Je to jednoduší než se jim věnovat.

    Jinými slovy jedna zájmová skupina ničí něco, co využívají všichni ostatní. To je nepřijatelné.

    Divím se, že to město dovolí…

    • Tomas-kellys  

     Dřív v oblasti mezi sobesicema a Kr.polem měli koňáci v bývalé stáji u psího útulku čtyřkolku se zaprazenyma valcama a aspoň trochu cestu po dešti srovnali, nebylo to ideální ale dalo se po tom aspoň chodit, ale lidi z kostelní zmole a panské líchy si daly za úkol cesty vyloženě jenom zničit..

     • scoty  

      V civilizovaných zemích smí jezdci na koních využívat pouze vlastní pozemky, či stezky k tomu určené…

      • drood  

       A není to náhodou diskriminace? Čtyřkolkáři, offroaďáci, cyklisti mohou všude, koňáci jen na svém dvorku? Jo, to je ten pokrok… Doporučuji knihu Konec civilizace od Aldouxe Huxleyho…

       • novas752  

        Motorkáři a čtyřkolkáři nesmí bez zvláštních povolení (horská služba apod.) oficiálně nikde mimo běžný komunikace pro motorový vozidla.

        • zdenek  

         Což ovšem většina z nich netuší. Nebo se tak alespoň tváří…

         • scoty  

          …jsou mimo zakon tak se to da řešit tečka. Jezdci na konich jsou mnohem větší problém…

       • Smazaný účet  

        Náhodou, to, že lidé chovají ve stále větší míře koně v příměstských destinacích je přirozené chování lidského druhu. Je to podobné, jako když si pes zahrabává kost, či veverka napichuje ovoce na větvičky. Lidstvo podvědomě tuší blížící se apokalypsu. V jejím důsledku přestane fungovat zásobování supermarketů…a kam ty miliony lidí půjdou pro jídlo, he? Do zásobáren čerstvého koňského masa, které si teď prozřetelně vytvářejí!

       • scoty  

        Diskriminace ze strany jezdců na koni vůči pěším a cyklistům ve společném prostoru to rozhodně je.

       • RomanH  

        Zlatá brázda po krosce proti kráteru po koních.

       • -b-n-x-  

        ale treba tankiste take myslim nemuzou vsude :-)

      • CzechJoker  

       V civilizovaných zemích na cizí pozemek nesmíš bez svolení majitele vstoupit.

    • Polka  

     +1

     Nemá to cenu víc komentovat. Max. od někoho z KČT, ale ti budou s námi v tomhle na stejné lodi.

     • scoty  

      Asi bude třeba se spojit s turisty a pokusit se tento bysnys v LmB omezit. Nebude to jednoduché, neboť napojení koňařů na myslivecko-lesáckou loby je zřejmé…

      • RomanH  

       To si nemyslím. Pro myslivce je z podstaty věci lepší, aby měli les sami pro sebe, lesákům je to jedno (pro ně je to fabrika). A s tím pokusit se tento bysnys v LmB omezit bych byl opatrný, aby se s tím v budoucnu nesvezli i cyklisté.

       Pokud to nedojde majitelům farem, nebo pokud nebude platit nějaké zákonné omezení, aby mohli koně půjčovat jenom na vlastních pozemcích, situace se nezmění.

       • lumyr  

        Myslivec je diagnóza sama pro sebe. Ten taky provozuje to svoje honění a chlastání na pozemcích, které mu nepatří. Ten z podstaty věci do žádnýho sporu nebudu mít zájem zasáhnout.

        • RomanH  

         Tak nerad bych tu debatu tocil timto smerem, na myslivce mam uz pres deset let jiny nazor, ale ze nebudou mit zajem zasahovat do sporu, nad tim se shodneme.

       • scoty  

        Mluvim o lokalitach LmB v Brne. Nevidim důvod, proč by musely byt lesy kolem vystavište plne posedů s dostřelem na Mendlak. To je Evropska rarita, v tak velkem meste…

       • scoty  

        …samozřejme verim, ze treba na Tisnovsku je situace v myslivosti jina, spise vesnickeho sousedskeho typu…

        Ovsem v Brne tam vodi soudruzi delegace ze CCCP na danci…

        • Yatza  

         Danci sou, pokud vim, akorat v Holedne, bo jak se ta obora jmenuje. Coz neni u vystaviste. Slusnou zbrani by odtud na Mendlak jiste dostrelit slo, ovsem ani omylem mirenou strelu. Navic to lze rict v podstate o jakekoli casti Brna, je fakt mrnavy :)

         • scoty  

          Delegace jsou vozeny na Holednou, ale posedy a zviratka jsou i v Pisarkach za Anthroposem…

          • RomanH  

           Nevím, jak v Pisoárkách, ale na Kameňáku i Lesné jsem prasátka volně na živo několikrát viděl, takže proč ne posed. I když jeho využití asi bude sporadické.

           • scoty  

            To mas fuk:)

            Dulezite je, ze lide z Mnv na Lenince, kteri zakresluji do studii vyuziti LmB koňostezky už i na Holednou, chodi do prace v zelenem…

  • senior  

   A někteří koňáci i slušně zdraví : dobrýýý den, dobrýýýý den

   ( zvláště když na koních sedí mladší generace a ti starší, co je doprovázejí, jsou takto uctiví, aby jim šli příkladem), ale za nimi zůstávají hromady kobylinců a rozrytá zničená cesta

  • Vilém  

   Kup si priste kone a mas klid.

  • LM  

   Dneska jsem koukal že koně začli chodit už i tudy :-/. Dřív jsem je tam občas potkával, ale to vždycky zahly první odpočkou vlevo do kopce směrem na Rakovec a ta skoro vrstevnice byla v klidu. Teď tam je v ideální stopě místy oraniště. Ještě že jsem to jel směrem dolů a né obráceně…

   • DoomHammer  

    koní je čím dál víc, takže je logické, že expandují

  • onuce  

   A já si naopak nedávno na kole říkal, jaké jsou ti koně blaho. Vytvářejí mi v lesích na jih od Plzně vlastně jediné traily. Rád po nich jezdím a využiji alespoň fulla.

  • d  

   Problém jsou lesní (zemědělská) technika a tažné koně, kteří provádí výkon činnosti i na značených turistických a cykloturistických cestách. Ač mám les hned za zadkem, stejně jdu běhat „radši“ na asfalt, protože je to tutovka. Je to jeden z mnoha rysů českého Kocourkova. Miliony km značených tras, které vypadají hezky jen na papíře.

   • theedge  

    Kolem velkých měst zase není problém těžba ale farmy se stájema.

  • Kubiczech  

   Doomomrd. (:

  • midlander  

   Cyglisti by vyhnali koňáky, pěší vyhnali cyglisty, všichni dohromady nesnášej motorkáře/čtyř­kolkáře a myslivci by nejradši les oplotili nebo všecky v něm postříleli. :-)

   Kůň mi vůbec neva, u nás jsou cesty povětšinou dost kamenitý, a ty co nejsou kamenitý, jsou totálně rozvoraný od lesáků (polom nepočká). Jediný čeho se bojim, že na mě kůň vykoukne za zatáčkou a nestihnu zabrzdit, aby se mě nelek.

   Co mě víc nasírá, že se kvůli volně pasoucím kravám (koním, ovcím) oplocujou velký pastviny a klidně i s cestou, po který se dřív dalo jezdit a teď mam peška. Ale zas to těm kravám přeju.

  • roman II  

   koně patří na pardubickou a do salámu, kdyby si alespoň koňáci po nich uklízeli ty 5 kg hovna co z nich padají každou chvilku

  • drood  

   https://www.povodne.sk/…ych-povrchov

   Třeba už realizují protipovodňová opatření…

  • scoty  

   A v cem je vlastne problem?:)

   Problem je v tom, ze cesty nevznikaji samy od sebe. Nekdo je musi vybudovat k nejakemu ucelu, aby po ni chodil, ci jezdil. V okamziku, kdy se cesta stane koňskou, tak ostatni konci a cesta speje k zaniku. Je to takovy proces vyvlastneni a likvidace. Oni by si samosebou mohli zbudovat vlastní sit stezek, ale to by znamenalo investice, praci. A oni potrebuji vydelavat. Jejich vyrobnim prostredkem je ukradeny verejny prostor…

   • gerrard  

    Kdyby jednom kone v lese kradly verejny prostor. U nas na sidlisti parkuji na verejnem parkovisiti nakladaky a kamiony. Parkoviste za Anthroposem obsadila nejaka pujcovna dodavek. Carsharing si taky parkuje, kde ho zrovna napadne.

    • scoty  

     Jasny, prece nebudou stavet sklady za svoje, kdyz muzou mit zbozi ve verejnem prostoru na kamionech…a ty silnice za naše jsou jejich…

     Důvod obojiho je totalni nekompetence a uplatitelnost statni spravy.

     • babicak  

      Pokud je parkoviště veřejné, tak je pro všechny bez omezení, není-li toto upraveno dopravní značkou např.B4. A ty silnice za Tvoje – určitě víš, kolik je silniční daň, kolik stojí km mýta na zpoplatnělé komunikaci a kolik je spotřební daň z paliv a minerálních olejů, kam potom tyto peníze jdou?

      Co se týče koní – problém veliký, turistické značky, třeba zelená u Babic, červená u Bílovic, rozdrbané a rozbahnělé, že ani pěšky se kolikrát nedá chodit.

      • scoty  

       Zbozi na zeleznici, kamiony od 19 do 7, kone na konske trasy…

       A je to:)

       • pepek  

        Někdy si spočítej kamiony cestou do prahy a zkus si představit ten vlak, který to furt, immervere poveze

        • scoty  

         Tak ti Po, Lt, Ru atd. pojedou v noci, nebo jinudy ..a nam vydrzi dele dalnice..:)

         • novas752  

          Oni casto v noci jezdi. Neni zadnej provoz, ktery by je mohl zpomalit/zablokovat jako ve dne.

          • scoty  

           Ne často, ale jenom v noci budou jezdit.

           • babicak  

            V noci budou například přivážet stavební materiál na stavby? Navážet zboží do skladů firem? Kdo to bude vykládat? Kaufland, Billa, Tesco …Ti po 18. hodině zboží nepřevezmou. To pak jedině železnice, vlečka do každé firmy :-)

            • novas752  

             To by bylo prachů a úplatků. :) Nákladní železnice v dnešní době postrádá smysl, reps. pro ní klesá uplatnění.

             Už i velké firmy jako Škodovka jedou víc a víc na systém malých častěji doplňovaných skladů (proto jsou pak problémy, když jeden subdodavatel nestihne dodat díl a tisíce nedodělaných aut stojí na parkovištích) – a vypravit nákladní vlak o dvou vagonech je nesmysl. Natož pak menší firmy nebo zásilkové služby, kde je neskutečnej časovej tlak a překládat to na vlak a z vlaku by to jen prodlužovalo.

             • Spartacus  

              To se celkem dost mýlíš ;)

             • Bender382  

              Ja bych nerad zabrusoval, abych pak nemusel vybrusovat, ale jedou JIT hlavne proto, ze je to levnejsi. Kdyby MKD nesla vic externich nakladu, bylo by to treba jinak.

            • scoty  

             Normální noční směna. Od 5ti do 6ti vyloží a v 7 je doma.

             To těm firmám necháme polovinu plochy silnic a dálnic jako sklad a dál se mezi nimi budeme s nasazením života proplétat? Stejně je 80 % MKD.

             • Spartacus  

              Zkus to probrat s nějakým řidičem z povolání a vysvětlit mu, že by bylo fajn, kdyby pracoval pouze v noci.

              Pokud jsem nepochopil sarkazmus, tak se omlouvám :)

              • novas752  

               To by mohla být zábava trčet v létě v rozpálený kabině na benzínce třeba 12 hodin. :)

              • scoty  

               Pochopitejelně zákon o noční MKD je potřeba kombinovat se zákonem o konzumaci zdravých regionálních potravin, takže vlastně nebude co vozit a točvolanti si najdou něco jiného „z povolání“…

           • pepek  

            Ty bys byl dobrý kandidát do Bruselu, Juncker by z tebe měl radost.

       • midlander  

        cyklisty na cyklostezky

   • onuce  

    Jak již jsem psal, tak právě v lesích na jih od Plzně si koně vyšlapali vlastní stezky, které pak s výhodou využívám já na kole jako traily. A není na to pozdě, trápit se nerovným terénem po koních? Neřeknu v době 26" HT. Ale dnes, když má skoro každý 29" fulla… Alespoń se tato velká kola smysluplně využijí. Apropo, teď říkali v rádiu, že u Plzně kopl kůň nějakého chlapce do hlavy… To je horší!

    • DoomHammer  

     Na druhé straně, u nás na Hané je v lesích kolem Moravy pár velmi pěkných chodníků, které jsou ideální na gravel – ale jen do okamžiku, než je koně překultivují na blátivé hrůzy. Pak se tam jede blbě i na 29" HT s tlustými plášti. Buď je z toho bahniště nebo cesta plná kráterů po kopytech.

     • DoomHammer  

      Navíc, po těch blátivých nebo rozdupaných děravých cestách se chodí i dost blbě pěšky. Člověk pak nemůže plnými doušky nasávat atmosféru lesa, protože se musí dívat pečlivě pod nohy, aby si nezvrtl kotník.

    • LM  

     Pokud je to suchý nebo zmrzlý, tak proč ne (jeden z důvodů proč jsem kupoval fulla). Ale když je to rozměklý a rozoraný do hloubky, tak si v hajzlu i velkejma kolama :-/

    • novas752  

     Na cestě rozorané od koní nepomůže ani 29".

     Když je mokro, tak se tam drží bahno mnohem hlubší a když to uschne tak je to taková blbá roleta že se po tom musí buď hodně pomalu nebo ukrutně rychle, jinak je to jak jezdit na zbíječce a pláště nebo odpružení s timhle typem nerovností moc neudělá. Na pláště je to moc a odpružení to nestíhá.

     A na rozmočených pěšinách ve svahu koně vydupou takové schody, z čehož později voda vymele úzkou hlubokou strouhu.

  • Jirka24x  

   Vy jste banda. Kdyz vyasvaltujou cestu a je moc rovna nadavte, kdyz ji podupe kun nadavate.. fňukny

   • DoomHammer  

    Zalez!

   • Spartacus  

    Správně. Všechno je špatně a všichni jsou zmrdi, jen bajker a jeho „koníček“ je to pravé ořechové :o))

    • DoomHammer  

     Tak nevím, trolluješ, zkoušíš vyladit demagogii na vyšší výkon nebo jen nerozumíš psanému slovu?

     • oberleutnant Weiss  

      Sorryjako, ale občas to tu začíná vypadat trošku jako takovej cyklistickej D-fens. Děkuji!-)

      • gerrard  

       Loni u nas v lese nad sidlistem projeli po ceste na ktere byl udupany snih tri devcata na koni. A z cesty po ktere za vikend projdou stovky pesich, bezkaru nebo cyklistu bylo oraniste nepouzitelne pro ostatni. A o tom to je o bezohlednosti lidi na konich, kteri naprosto neresi co zpusobi. Empatie nula.

      • DoomHammer  

       Děkuji, ale svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda jiného. Takže koňák má sice svobodu jezdit po lese, ale tahle svoboda končí v okamžiku, kdy ostatním „uživatelům“ lesa zničí pěšinu, po které chodí/běhají/jezdí. Pokud ji začne ničit tím, že po deštích/oblevě vyjede a rozryje, potom se stává koňomrdem. Ale myslím, že to v debatě padá dostatečně jasně.

       Třeba u kamarádky za vesnicí, kde vede oblíbená turistická značka, si nějaký mamlas pronajal pozemky a má tam koně, které půjčuje na ježdění. A všechny okolní cesty jsou rázem pro ostatní neschůdné, protože jsou věčně rozdupané poté, co idioti na koních vyjedou po dešti.

       O to tu jde. Sorryjako, děkuji!

       • zdenek  

        +1

       • midlander  

        A to předpokládáš, že si dotyčný bude číst b-f, praští se do čela a půjde cestu srovnat? Nebo jsi s ním o tom už vedl řeč? ;-)

        • DoomHammer  

         Zrovna tenhle dotyčný je totál pičus, několikrát za ním byli lidi z okolí a poslal je do prdele. Potřebuje vydělávat. Ostatní jsou mu ukradení. Stejně jako jiným koňomrdům.

         Loni se o tomto problému vedla debata na jednom „olomouckém“ facebooku, kde se pár lidí včetně mé maličkosti rozčilovalo nad zničenými chodníčky v lese za městem. A koňomrdi se ještě cítili dotčení, že oni přece mají právo jezdit, kde chcou. Sebereflexe nulová.

         Když jsem se nedávno jednoho „koňáka“, který se marně snažil vyšplhat na hajtře do prudkého svahu (psal jsem výš), jestli ho to hodně baví, ničit ten chodník, tak mě taky poslal do prdele. Že on tam může jezdit. Sebereflexe nulová.

         • Kire  

          Co na to majitel pozemků? Jedna věc je cestu používat, druhá ji ničit.

          Mj. při služ. cestách do DE často využívám vesnické hotely (brávám s sebou kolo) a všimnul jsem si, že hodně farem vybudovalo speciální cesty pro koně vysypané pískem.

          • DoomHammer  

           Detaily neznám.

           Ony to nejsou oficiální cesty typu polňačka, ale pěšiny v lese nebo mezi polem a pastvinou. Po našem „jezdivé singlíky“.

   • novas752  

    To neni jen o cyglistech, po cestach upravenych konma se neda ani jit nebo bezet. Oproti tomu je i vybrzdenej trail krasne schudbnej.

  • Spartacus  

   Mě by zajímalo, kolik z toho jsou reálné zkušenosti a kolik z toho plivání síry, bo vám nějaká buchta od koňů nechtěla dát :D :D

   Jsem taky měšťáček, ale hodně času trávím i na dědině, kde je to samý kůň. A že bych kvůli tomu někde neprojel na kole, nebo nemohl projít na procházce, to fakt ne.

   • lukas aka mitro  

    Buchty od konu nikomu nedavaji, bo jsou dostatecne vysoupane po kazde vyjizdce…proc jinak myslis, ze je to prochazeni tak bavi.....

    idealni je rozslapana jilovita pesinka, ktera trochu vyschne…kdo nepotkal, nechape…

    • DoomHammer  

     Podle profilu toho Spartacus na nezpevněných cestách moc nenajede :) takže možná jen planě teoretizuje a snaží se bránit „slabší“ :)

   • DoomHammer  

    To moje jsou reálné zkušenosti z příměstských lesů, kde je logicky větší koncentrace lidí, plus pár lokalit na vesnicích, které znám víc než povrchně.

   • novas752  

    Zkus si někdy okolí takové konírny projet, z mé zkušenosti je to v okolí Prahy horší než na venkově – je tu spousta nafrněných lidí, který na koníška prostě musí i když je bláto, a zároveň tu jsou většinou listnaté lesy, takže silnější vrstva měkké půdy ze který se snadno dělá hustý mazlavý jílovitý bahno. A přitom těch koňů neni zase tolik, za vyjížďku v těch místech potkám asi 2 za hodinu, ale na zničení cest to úplně stačí.

    Už jsem to psal, např. velké koňské farmy podblíž obcí Třebotov a Zadní Kopanina kousek JZ od Prahy, takže z obou stran malého Radotínského údolí. Kromě několika tvrdých nebo většinou suchých kamenitých cest/pěšin je okolí 3–5km většinu roku silně rozbahněné, v létě to bahno pak ztuhne a až přelom léto/podzim je ok, protože to suchý ztvrdlý koně už rozdupali zpátky do roviny. To samý v okolí Cholupic na druhé straně Vltavy, ale tam je to jen nějaký kilometr okolo.

    • aymara70  

     U Přední Kopaniny :-) Jsou taky a cesty jsou podle toho upravený..Jediný lesík „Tuchoměřák“ začíná být čím dál horší…

     • aymara70  

      https://www.youtube.com/watch?… Video z Tuchoměřáku­..cesta zničená od koní od 2:20.. je to nesestříhané a bohužel YT hodně sráží kvalitu..

      • jaja01  

       to mas z toho spatne pridelanyho battery packu! :-D

      • midlander  

       jedeš moc pomalu, takovou cestu musíš prostě přelítnout ;-)

       • aymara70  

        No jo :-) To mě nenapadlo..

        • babicak  

         Červená TZ nad Řícmanicemi – Bílovicemi : to musíš prostě přelítnout :-)

         • RomanH  

          A Spartacus mlci…

         • orm  

          To je od koni? V tom pripade jsem dnes jel po podobne rozmrdane ceste u medlaneckeho letiste. Myslim, ze tam nekde konska farma je take.

          • LM  

           Ohrada s koňma je zde

           • orm  

            Hmm, asi si tam delaji kolecko :-). Znicena cesta je ta zluta pod medlaneckym kopcem.

          • Polka  

           Je to ted vsude, rozliza se to jak mor…i na jih. Napr. spojeni z Popovic do Zelesic jsem pouzival pri ceste do udoli Bobravy a je taky rozjebany, uz par let. Je tam Farma Pod Mohylou.

           • mastihuba  

            ono vsechno souvisi se vším, kdyby nebyly dotace na sečení luk, nebylo by tolik sena a nebylo by tolik koní :-) dneska se k brnu vozi seno az z orlickejch hor. v hostenicich maji vymeteny sklady v pulce zimy. když bylo suchý léto, narostlo toho málo a farmy to svazely z cele republiky.

          • police  

           Koně k zapůjčeni jsou: Medlánky/Bystrc (nad útulkem), Ivanovice (mezi Řečkovicema a Ivanovicema), 2* Bystrc/Žebětín, Velká farma u Velké ceny (kemp Start) a přibývají… A to se bavím jen o severo západu Brna, pak je tu Jehnice/Ořešín, Soběšice, Vranov. Pokud nezačne ze strany obcí nějaká regulace tak půjdou do kopru úplně všechny cesty a zůstanou jen asfaltky. :-(

           • orm  

            Zakaz pro kone jsem videl zatim jednou, a to na cyklotrase mezi popovicema a zelesicema. Jsem proti zakazum, protoze jak se tu nekdo zminil, muze to vest i k zakazu kol. Za sucha ty kone nevadi, az na ty hovna. Reseni, krome apelovani na rozum vodicu koni, me nenapada.

            • DoomHammer  

             kobylinec se dá naštěstí s trochou šikovnosti objet, bývá to dost velké, navíc to není takový hegeš jako pséčinec :)

             • pumpy  

              kobylinec je fajn na uceni bunnyhopu – kdyz to das je to fajne – kdyz to nedas tak jde stejne o hovno :D

              • orm  

               Jak jsem psal nekde vyse, tak nekdy to mozne neni :-). Nedavno jsem jel po ceste ktera koncila zavorou a kolem zavory byla cesticka a hovno bylo prave a jen na te cesticce okolo zavory. Na bunnyhop pres zavoru si zatim netroufam :-).

            • Smazaný účet  

             pytel pod prdelí – mají to tak všichni koně co vozí turisty v centru Prahy

            • blue.sun  

             Zákazů je třeba u nás kolem Lysé nad Labem dost, ale koňáci na ně stejně serou a jezdí si, kudy je napadne. Protože to, na co bys chtěl apelovat, jim naprosto chybí.

           • honzzaq  

            Neřešitelný problém hoši. Deset let stará záležitost: https://brnensky.denik.cz/…0090506.html

            I kdyby byly zákazy vjezdu na vybraných místech, nedovedu si představit jejich vynucování.

     • novas752  

      Jo tam jsem taky parkrat byl. Proste Praha obehnana ze vsech stran. :) Ale tady se to da cekat no, pretlak lidi obecne a zvysena koncentrace pablbu. :)

    • MnemonicJ  

     podle mě nejedou i když je bláto,a le hlvaně když je bláto :) nedávno mi kolegyně vtloukala do hlavy (má koně), že teď je období na hvono, protože po tvrdým se koníkovi blbě chodí :)

     • DoomHammer  

      A jak to ti koně dělali ve stepích, kde moc blata nebylo?

      Podkovy?

      • lukas aka mitro  

       Ba co vic…jak konove dokazali volne prezivat az do dneska…kopytama totiz podkovy neukoves ani nepribijes, vime?:)

       • DoomHammer  

        Za to může KALOUSEK… !!! !!!!!!!

        • lukas aka mitro  

         To je kampan za okovane kopyta…nikdy jsem zadne kopyta nekoval, nekovam a kovat je nebudu…a pocet kopyt taky nesouhlasi!

    • Bender382  

     Ty jo, nechci rozporovat rozdupané cesty kde to neznám, ale zrovna Cholupice že by byly nějak problematický? Koně jsou v Cholupicích a pak Písnici, takže přesně trasa, kterou se při každé „domácí“ vyjížďce přesouvám, a nevšiml jsem si ničeho co by mi nějak trhalo žíly.

     • novas752  

      Cholupice jsou prave vklidu.

      Ale drhha strana Vltavy je peklo, hlavne okolo ty velky nacancany farmy mezi Trebotovem a Radotinem.

  • va-bo  

   Koně ani psi za to nemůžou, je to v lidech. Vzpomínám si na jednu příhodu z minulých zim. U nás, úhlopříčkou přes pole asi 2 km dlouhé, byla běžkařská stopa. A slečna na koni. Kudy myslíte, že jela ??? :-). Nejsem běžkař, tak moje hodnocení se dá brát jako objektivní. S pěšinami, kde se dá bikovat je to stejné.

  • Tomcat  

   Problém to být může není nad to se obrátit na inspektorát životního prostředí, nebo lesní správu.

   Pár stezek má už zákaz a pár pokut už padlo.

   Problém koně se jmenuje kg/cm² a ikdyž kůň je přírodní věc na erozi pokud jezdí furt stejnou trasou mají větší dopad než kolo.

   Ono to je jak s dronama na 80% se to ignoruje pak někdo dostane pokutu až se z toho po…

  • police  

   Pokud má někdo nervy si přečíst jak to vidí koňáci… paragragy kůň a les

   V podstatě z toho vyplívá že můžou jezdit všude krom soukromého a k tomu především využívat stezky a hlavně ty značené… Oni se naprosto nepozastavují nad tím, že za nimi na stezkách zůstává tankodrom, ale oni by takto nejraději rozmrdali celý les a louky v okolí.

   • DoomHammer  

    Prostě se nemůžu zbavit dojmu, že kůň mívá mnohdy pohlavní orgán na zádech…

   • orm  

    Jako uprimne, ten text i komentare mne prijdou ok. Proste resi stejne problemy jako cykliste. Misto zakazu by to chtelo udelat nejakou osvetu. Trosku mne to pripomina zimni diskuse fatbiker vs. bezkar :-).

    • novas752  

     :D Pravda akorat fetbajkeri nepoustej kazdych par metru bobky . :)

    • Tomcat  

     Jenže běžkařská trasa není ze zákona tak chráněná jako veřejná\soukromá cesta. Viz ti exoti co dělají často trasy na zasněžených silnicích a pak se diví, že tam projede i auto. Kdo by to na silnici čekal že ?

     • novas752  

      Zakon nech stranou, tohle by se melo ridit rozumem.

      • Tomcat  

       Otázka kdo první že ?

       Mimo víc než 50% celosvětové populace má podprůměrné IQ takže na rozum se nespoléhejte. A to nepočítám třeba úzký pohled jen na tvz sociální inteligenci .

       • blue.sun  

        Sociální inteligence… to je to, co se v ČR posledních pár let smrsklo na „já chci“?

        • Tomcat  

         To nemusí být projevem nízké sociální inteligence.

         • lukas aka mitro  

          staci ubrat slovo „socialni“ a taky to funguje…

          • Tomcat  

           Jenže sociální inteligence a obecné IQ je něco jiného.

           Můžete mít absolventa x vysokých škol s IQ 150+ přesto to bude osoba s nízkou sociální inteligencí a sociopatickymi rysy . Jinak sociopat , neníchopat tak ve zkratce .

           • lukas aka mitro  

            jojo…studoval jsem s ajtakama…

            • DoomHammer  

             Smrtící kombo je ajťák autista/aspík… mám to v práci a občas bych to zabil…

             • lukas aka mitro  

              My jednoho lehce vykolejeneho ve skupine meli…mozna ne jenom lehce.....jednou se nasral tak, ze z nej sel strach…a to byl jenom napomenut, ze do nekoho drcnul na schodech a vylil mu kafe…s takovym pracovat vazne nechces…

  • Tomas-kellys  

   .

   • DoomHammer  

    Vpravo je pěšinka, na co si stěžuješ? :)

    Příště rozmrdají i ten zbyteček.

   • Lišák  

    Na fotce to tak nevynikne. To je, jako když fotíš šílený kopec a na fotce to vypadá jako skororovina.

    • mastihuba  

     aj vynikne :)

     • DoomHammer  

      Hehe, loni na jaře jsem podobnou pěšinou bruslil na štěrkoletu… obejít to nešlo bo mlází. Stejně jsem si nakonec šlápl, když jsem dojel ke spadlému stromu :)

      Zaliskaný jsem byl jak jetel :)

      • Smazaný účet  

       asi tak před patnácti lety kamarádka takhle projížděla takovou velkou bažinu…no a uprostřed obzvlášť velký bahnitý louže se jí to zaseklo…za našeho veselého povzbuzování z okrajů bažiny chvíli balancovala, a pak došlo k nevyhnutelnému :-)

      • blue.sun  

       A pak je nejlepší, když na takové cestičce potkáš dvojici ocasů, kteří ti ještě vynadají za to, že tam s kolem vůbec lezeš, když „tam přece jezdí oni na koních“…

     • lukas aka mitro  

      Jeste nejaka ta porce koblizku a je to idealni:)

     • mastihuba  

      apropo, todle je od krav, to jen, abyste si uvědomili jak to dříve vypadalo na vesnici. :-)

   • Tomas-kellys  

    Tak tady je doježděno :-D

    • DoomHammer  

     Není to nová chovná farma na mořské koníky?

     • Tomas-kellys  

      Je to speciální systém zavlažení půdy pro následný rozdupání koněm, běž vody by to trvalo několik sezón

    • obda  

     Tak v neděli večer už to bylo prý skoro bez vody, dneska už by to mohlo být i suché. navíc tohle je slabota, v pátek večer to vypadalo takhle: https://www.bike-forum.cz/…ervnove-2019#…

    • pumpy  

     tak presne proto je to retencni nadrz, tzn ucel to plni

     • Tomas-kellys  

      Ziju tady 28 let a o tom že je to detenční nádrž vím jenom z doslechu starších lidí, jak tam dřív chodili přes zimu bruslit, sám sem tam viděl vodu poprvé, dřív si pamatuju potok kterej vedl středem louky k právě straně a časem vyschl, ale takhke plný jsem to ještě neviděl.

      • -b-n-x-  

       A prý letos sucho :-)

       • DoomHammer  

        Boha, tobě to snad začneme posílat mailem… spodní voda, Halík, SPODNÍ.

        • Mig_all  

         Když už, tak podzemní…

        • -b-n-x-  

         Ta spodní je snad důsledek LETOŠNÍHO „sucha“?

         • kyl  

          Spíš bych řekl že to bude horší a horší. I kdyby padly dva metry srážek,pořád to nevyrovná nadměrné čerpání spodní vody pro úpravny. Vesnice kde žiju se za posledních pár let zvětšila asi o 50% a staví se všude a projevit se to musí.

          • -b-n-x-  

           Tak ale to už zase trochu jiné téma. Jakože, i kdyby pršelo pořád, byly by stálé záplavy, ale někde dole pořád málo vody – bo bazény, atd…

         • DoomHammer  

          Důsledek obecného problému krajiny a vody.

         • obda  

          Letošního + předchozí roky. Chybějící voda v profilu 40 –100 cm je důsledek LETOŠNÍHO sucha.

          Tvl, každej takovej chytrák by měl mít vlastní zahradu/pole, aby to pochopil.

          • -b-n-x-  

           Hoši já chápu, že je v nižších vrstvách sucho. A chápu, že prostě minulé roky byly podprůměrné, takže vody ubývalo a kvůli nějaké setrvačnosti ji asi pořád ještě i ubývá.

           Ale říct o letošním roce, kdy byly kromě suchého dubna průměrné, nebo nadprůměrné srážky, že je suchý, to je pro mě osobně poněkud nešťastné.

           Ještě chápu, že jsou nějaké lokální specifika, ale celkově snad opravdu letošní rok suchý není. Dyť už i zemědělci tvrdí, že úroda zachráněna, všechno dobré.

           • Smazaný účet  

            trávu v garáži stejně zavlažuješ z vodovodu, tak je to jedno :-)

           • orm  

            Mel bys prijet na jizni moravu, to je velke lokalni specifikum :-). Ano, letos tu prsi vice, nez predchozi roky, ale sucho je. Snih pres zimu zadny. Chapu, ze od Prahy je to daleko :-)).

           • gerrard  

            O vikendu sem byl na loukach, ktere se budou sect. Normalne je touto dobou trava do pasu a husta tak, ze se neda skoro projit. Letos ani ne po kolena a ridka tak, ze se tam da v klidu chodit. Proste suchy rok.

            • -b-n-x-  

             Ok hoši. Uznávám tedy že je sucho. Ta tráva co nám zběsile roste na zahradě jsou kaktusy, bláto na botách je písek že sahary a ty tři prdele kaluží každou chvíli je fata morgana. Déšť každý druhý den je taky nějaký prelud.

  • lukas aka mitro  

   Neni to jenom u nas…ve franticii jsou konici taky moc v oblibe…pri vikendovem courani krajinou jsem napred narazil na heezky chodnicek podel pole, ktery posleze pokracoval lehce poslapanym stoupackem.....

   (je to focene nekde v pulce stoupani smerem dolu)

  • ˘Ö˘ Krab  

   Včera v 17:15 jsem do důsledku zakusil, jak je myšleno, že kůň je jediné zvíře, které nosí pohlavní orgány na hřbetě.

   V lese byla v tuto hodinu tma, protože i mlha. Běžím si, svítím si, najednou uprostřed cesty v listí něco velkého, z toho něčeho se vyklubal kůň, na hřbetě samičí rozmnožovací ústrojí bez světla. Kůň se samozřejmě začal plašit, tedy jsem zhasl a pokračoval podle něj chůzí. Ejhle, za prvním byl další a za ním ještě jeden, všichni s přední dírou na hřbetě.

   Tak tedy nevím, měl jsem za to, že kůň je stepní denní zvíře, vidí nejspíš barevně a za tmy je dost marný, v lese tuplem. Ale slečny si asi myslí něco jiného nebo se koně snaží přešupačit na soumračnou nebo dokonce noční zvěř, jako už se to člověku už plošně povedlo s jezevci a divokými prasaty.

   • DoomHammer  

    Když blbky a přední díry dělají ze psů a koček vegány, proč by přední díry nemohly zkoušet adaptovat koně na noční akce.

    Stařéček Pagáčů taky odnaučovali kozu žrať.

   • Libores  

    Si to blbě naplánuješ nebo se vracíš později z nějakýho jinýho důvodu. Se stane i v lepších rodinách.

    • lukas aka mitro  

     Urcite aspon jedna z tech prednich der mel mobil a mohla se stazit aspon trochu „byt videna“. Nevim teda jak kun reaguje na svetlo predni diry na hrbete…ale mozna by byl radeji za trochu svetla, nez aby videl picu ve tme…

     • DoomHammer  

      Předním dírám je všechno jedno…

     • Libores  

      jo, to je v lese hrozně důležitý:) A v pět ještě taková tma není, teda pokud si nesvítíš čelovkou, to pak mimo svoje světlo vidíš opravdu jenom tmu.

      • ˘Ö˘ Krab  

       Mohu Tě ujistit, že ve čtvrt na šest byla v lese a mlze úplná tma.

       • Libores  

        a ty koně tam tedy šly po hmatu nebo po čuchu?:)

        • -b-n-x-  

         Tak jak chodi slepi kone. Ono je taky otazka, jestli si konici nevypichli nejakou vetvickou oko.

         To mi pripomina: Jdou dva kamaradi tmavym lesem k babicce. Jeden je slepy a druhy jednooky. Jednooky si nechcic vetvickou vypichne to dobre oko a nastvane rekne: „Tak jsme dosli“. A slepy nato: „Ahoj babi“.

    • ˘Ö˘ Krab  

     Nene, to jsou místní, mají ohrady ve vesnicích hned pod lesem.

   • -b-n-x-  

    No a tak stalo se neco? Z toho popisu se to neda uplne jednoznacne rict. A pritom je nekolik zanru, do kterych ten nasledujici pribeh mohl byt zarazen.

    • DoomHammer  

     Předpokládám, že hrobesem to neskončilo, to by se pochlubil :)

     • ˘Ö˘ Krab  

      Zoofile.

      • DoomHammer  

       Moment, já myslel, že sis mohl zamrdlat s těmi předními dírami :)

       Koně bych do toho netahal.

     • -b-n-x-  

      To nemuzes vedet. Po 20 km behu to treba nebylo uplne to, cim by se chlap chtel chlubit.

     • midlander  

      Já mam pocit, že ho sere právě to, že to hrobesem neskončilo. ;-)

   • roman II  

    potkal jsi v podvečer dva koně, no a?, asi sis potřeboval pohonit svý malinký mužský ego

   • mr.antik  

    Tady píšou že kůň vidí dobře, Old Šetrhend tuším taky využíval koně při stopování.

    http://www.equichannel.cz/…-kone-ve-tme

    Takže bacha abys nebyl za blbce ty…

    • ˘Ö˘ Krab  

     Díky za rozšíření obzorů. Nízké větve jedna věc, větve v listí druhá. Já, coby potměskoroslepec na stejné cestě, věc třetí.

     Tapetum lucidum koní neodráží zdaleka tolik, jako třeba ovcí – kolem ohrad běhám, mám napozorováno. A proti šelmám už vůbec. V tomto konkrétním případě jsem viděl až samotného koně, nikoliv odlesk na t.l..

   • psbiker  

    On je kůň dost zvíře lekavé a panikařící a jezdit s ním po tmě v lese je diagnosa syndromu přední díry. Co s tím, zastavit je a volat policii? Mnoho povyku pro nic. Říct jim že nedělají dobře? To bude lepší, ale výsledek nelze očekávat hned tzn. ego boost 0. Mě z toho vychází že pokud kůň nejede po mlatové cyklostezce tak je nejlépe dohlédnout ať koňák odklidí trus z cest a jinde se vzájemně respektovat. Pokud ničí turistické cesty pak to řešit jinak, ale to samé platí i pro motorkáře co si dělají z turistické trasy enduro trať. Svalnaté kecy tady jsou mi k smíchu, ale klidně vy dva pokračujte. (kurva ty hacky jsou mor uz koncim)