• smith22

    Věčně omýlané téma.Prostě mě to nedá.Když sel jel včera trasu cca 30km tak všude kam sem se podíval byly pokácený stromy.A to není jen včera,všímám si toho už delší dobu ale zejména poslední rok se mi zdá že je toho nějak moc.Kácí se i kolem trátí a silnic,všude oholený.Jako kolem tratí a silnic dejme tomu když sou to nějaký ty keře nebo vyjimky stromy který vstupují do cesty nebo nějak ohrožují ostatní.Ale chci jen říct že lidi těží kde se dá.Sem z vesnice tak vidim ty fůry co si lidi vozí na vlečkách aby měli s čím topit.A to není pozbíraný polom.Ten je totiž tak vyzbíraný že už není co zbírat a tak přešli na kácení zdravých stromů.Kousek od nás vedla cesta(asfaltka,nor­m.silnice kde jezdí auta) asi 1km lesem.Les byl z obou stran.Minulí rok pokáceli jednu stranu.A ted drtí i stranu druhou.Totálně změnili krajinu která tam byla už 50 né li víc let přede mnou.Přijde mi to zvláštní a nepochopitelný proto že tady u nás na Jižní Moravě kde nebo spíše kde bydlím já, je lesů méně než třeba v čechám nebo na Vysočině tak sme tady nikdy tak masivní kácení nezažili.Pamatujete si na Krtečká?(tu pohádku) tak přesně tak sem včera viděl ten usek kdy ještě nedávno byl les.Zůstalo jenom obrovský pole pařezů-hroznej pohled,úplně zpustošená krajina.Stejně co sem viděl tak dřevorubci to pokácí a naši lidi z vesnice se na to vrhnou s těma jejich mini traktůrkama a sváží jak zběsilí aby toho soused náhodou neměl víc.Jejich dvory tak vypadají jak pevnosti,sou tak zaskládaní dřevem že z toho mají udělaný zdi že jim ani nejde vidět do dvora.Zajímalo by mě proč se tak děje?Kdo to povoluje?Sou to úplně zdravý stromy.Je nedostatek dřeva nebo kam to přijde?Kácí se letos tak i u vás?

    0 0
    • jIrI___  

      Bud rad, ze sousedi topi drevem a ne uhlim a kalem. A asi maji radi soukromi, kdyz jim pres zdi z naskladaneho dreva nejde videt do dvora…

      0 0
      • smith22  

        To není soukromí to je chamtivost.A spou­sta lidí co s takovýma sousedí hodně nadávají hlavně proto že v takovéto skládce dřeva se usídlují a drží potkání a jiná chamrať a pak vám po dvoře pochodují potkání pomalu velký jak kočka.a to není zrovna příjemný a navíc vám zežerou na co dojdou-třeba psovi granule apod.

        0 0
    • Sinty  

      A přitom dřevo má malou výhřevnost, taky v okolí pozoruji nárůst kácení, odkud jsi? Já při cestě vlakem do Brna potkávám nápisy typu „až vykácíte poslední strom a zabijete poslední zvíře, zjistíte, že peníze se nadají žrát.“ Něco na tom bude…

      0 0
      • jIrI___  

        Tady by se dala trefne pouzit fraze: Zabij bobra, zachranis strom. Jenze tady by se z lidi museli stat seriovi vrahove, aby zachranili stromy :-)))

        0 0
      • Krys  

        Vegetariáni nejedia ani stromy ani zvieratá už teraz. ;)

        0 0
      • smith22  

        :-))) Tak to je mazec já jezdím po stejných kolejích do Brna jako ty :-) No jezdil sem ted uz vetsinou jedu autem.Si všimni jak ty stráně po bokách sou oholený.Kde si viděl ty nápisy?

        0 0
        • Sinty  

          Ty nápisy jsou tak různě rozmístěné na plotech, zídkách atd. a hlavně nápis „kuřáku smrdíš!“ ten je nejčastější, vše práce sprejerů.

          0 0
    • kovar  

      bude hůř.

      0 0
    • Forester  

      klasická demagogie. odpověď je jednoduchá. Kácí se proto, že stromy již dozrály. Je to stejné jako když zemědělci na jaře zasadí a v létě sklidí. Rozdíl je pouze v tom, že obmýtí je u zemědělských plodin max. 2 roky, kdežto v lese je to okolo 115 let. Takže je to více jak tři generace a proto si to nepamatujeme a je pro nás najednou hrůza, že ten les za barákem (za chatou, na oblíbené stezce, …) tam najednou není. Když by jste se podívali na věc detailněji, zjistíte, že rozloha lesů i zásoba v nich stoupá. Toto jsou fakta, nikoliv domněnky.

      0 0
      • simon111  

        Taky mě dokáže vytočit, když okolo našeho domu v centru města vykáceli ty krásné vzrostlé stromy. Neměly chybu. Dneska tam jsou zasazené stromy, co připomínají košťata s dvěma lístky. Ale zjistil jsem, že podobné „čistky“ proběhly v našem městě v jiných čtvrtích třeba před 10–15 lety a dneska tam mají zase krásnou zeleň. Jinak v okolí taky spíš zaznamenávám příbytek zeleňě.

        0 0
      • Luke  

        Videl bych to stejne. Pokud uz lesaci nekde udelaji z lesa mytinu, tak se tam brzo vysazuji nove stromky. Vetsinou sice monokultura smrku, coz sem az tak uplne nepatri, ale nezustane tam jen planina. Navic je to obnovitelny zdroj, takze s timto problem rozhodne nemam. Je fakt, ze krajinu to esteticky poznamena, ale az tam budou za par let dvoumetrove stromy, tak si na to clovek uz ani nevzpomene. A jeste k tomu, ze se kaci zdrave stromy – kdyz si budes kupovat treba nabytek ze dreva nebo tramy na strechu, tak asi taky budes chtit zdrave drevo, kde nezije kolonie cervotocu :-)

        0 0
        • MARIN  

          Zrovna s tim znovuvysazovanim to alespon v mem okoli (Krusne hory) plati ale jen tak z 25–30%

          0 0
          • Luke  

            tady to vetsinou funguje. Nerikam, ze na sto procent, ale vysazuje se. Mluvim teda za svuj rajon – Vizovicke vrchy, Javorniky.

            0 0
      • hribik A1  

        ja som ovsem sa ovsem bavil aj s jednym panom co sa pohybuje v lesnatom uzemi, a ten teda tvrdil ze sa poslednou dobou len rube a NESADI, resp. novych lesov sa sadi menej nez sa rube. zrovna tuto zimu sa toho porubalo dost, aspon okolo ciest ktorymi chodim. uvidime, ci sa aj vysadi nove. az nie, to uz by dobre nebolo – aby aj za tych 115 dalsich rokov bolo stale co rubat. zrovna v tomto by som videl problem, samotne rubanie problemom neni

        0 0
    • misak.kadlec  

      V současné době se v lesích hodně kácejí stromy, protože jsou poškozené od sněhu, třeba na borovici tolik polámané větve nevadí, ale na smrku pokud se odlomí špička, tak strom postupmě prohnívá vnitřkem a celý přijde v niveč. Proto se právě teď hodně kácí stromy v lesích.

      0 0
      • Din  

        Ono nejde ani tak úplně o to že,by se kácely stromy kvůli jejich poškození.Sku­tečnost, že v posledních dnech a týdnech enormně vzrostla těžba , zapříčilo náhlý skokové nárůst cen dřeva,které se donedávna vlivem orkánu Kyrill pohybovaly na hranici historického minima. Takže teď všichni těží jako o život a to hlavně obce, u kterých je výnos z prodeje dřeva dost důležitou částí jejich rozpočtů. Bohužel.. Občas se mi chce skoro brečet, když následkem toho se můj nejeden oblíbený
        trail promění v nesjízdné koryto plné hlubokého bláta.. :-(

        0 0
        • marapara  

          Vidím to stejně, bohužel se vším všudy … i s těma rozjebanýma cestama. A když dotěží na jednom místě, tak cestu někdy zavezou makadamem a myslí si, že je to opraveno :(

          0 0
        • Forester  

          sorry, ale to se mi nezdá. nevím, z jakých zdrojů čerpáš cenu dříví, ale pořád je ještě docela dole. je to tím, že je na spoustě míst ještě spousta dříví na skládkách a nemá ho kdo odvést, protože se to nevyplatí (za tu cenu). to platí samozřejmě v globále, místně problém být může

          0 0
          • Din  

            Máš pravdu, že cena dřeva je u nás stále dost nízko. Ne však ale v okolních státech, například v Rakousku, vyletěla náhle poměrně vysoko a tak spousta dřeva od nás směřuje právě tam.

            0 0
      • Forester  

        no, při současné zimě to není pravda. dodělávají se zbytky Kyrilla z minulého roku a k tomu další kalamity a samozřejmě plánované těžby. To, že se kácí v zimě zrovna bikeří vítají, protože v zimě není takový provoz a hlavně v zimě nedochází k velkému poškození půdního krytu, teda když je skutečná zima se sněhem a mrazem

        0 0
    • rock  

      Kácí se a kácet se bude. Byl jsem teď ve Ždánickém lese a nestačil jsem se divit. Možná je to třeba, les byl přestárlý a potřeboval omladit; nevím, nevidím do toho. Mám ale neodbytný pocit, že je toho letos na jaře mnohem víc než loni nebo předloni …

      0 0
      • marapara  

        Heh, já jsem tam byl včera. Nejel jsem sice daleko, jen na Haluzice a po asfaltce po rozcestí U Slepice a pak dolů do Lovčic, ale kácí se tam o106. Loni těžba tak moc velká nebyla

        0 0
        • rock  

          Já se obvykle pohybuji od téhle cesty na západ :-) … mimochodem, do Ždánic vede nejhezčí ST v celém lese …

          To, co jsem viděl nahoře nad Ždánicemi, bylo k pláči. Vyjeté koleje do hloubky přes půl metru v délce kilometrů (jsem zvědavý, jestli se to do léta spraví -ke štěstí by mi stačilo, kdyby to na závěr srovnal traktor s radlicí- nebo jestli budu zase hledat jinou cestu), hráze dřeva možná 5m na výšku a spoustu na délku – a hlavně nové paseky a hned několik …

          0 0
          • marapara  

            No, četl jsem že těžební firma dostala flastr 2,5 mil. korun za tohle. Ty koleje jsou místy vyjezé až po pás a ještě k tomu poškodili několik chráněných stromů. No, dobře jim tak.

            0 0
          • marapara  

            Já většinou jezdím po silnici do Haluzic, pak údolím k táboru. Pak je takový celkem blbý výjezd k Haluzickému kříži po rozbité cestě a pak docela hezká asfalka po hřebeni. Většinou jezdím po téhle asfaltové cestě. Ždánský les je jen jeden hřeben a sjetí na stranu k Bučovicím by znamenalo opětovné vyjíždění a to by se mi nechtělo. Takže já většinou jedu fakt jen ten hřeben a pak nějaou boční cestou sjedu na Ždánickou stranu. Často jezdím po červené do Bukovan, docela hezká cesta, konec mezi vinohrady, někdy jedu k Červenému kříži a sjedu do Ždánic po silnici. Nejdál jezdím ke kasárnám a na státní, pak dolů ma Silničnou. Ale jinak do Ždánského lesa nejzdím tak často. Chřiby jsou pro mě atraktivnější ;). Letos jsem tam byl poprvé :)

            0 0
            • rock  

              Chřiby jsou určitě příjemnější, ale na mne už moc daleko :-( … když chci nakouknout alespoň do východní části, tak už se délka vyjížďky nebezpečně blíží ke stovce padne polovina cestu pod kopec. Z domu je pro mne limit přibližně osa Roštín-Bunč-Salaš, ale to už se do té stovky nevlezu. Čas od času (tak 2× za rok) hodím kolo do auta, auto nechám právě na Bunči a hned je to veselejší. Vyzkoušel jsem i variantu vlakem do Otrokovic a po vlastní ose přes Chřiby nadél a kus Ždánického lesa jako bonus domů, ale vlak byl do té míry traumatizující (a relativně drahá) zkušenost, že tuhle chybu nehodlám opakovat. P.S.: pokud budeš mít někdy náladu dělat průvodce po Chřibech, rád se přidám … Ždánický les má svoje nepříjemná specifika – opravdu jen jeden hřeben, nezpevněné cesty vesměs neodpovídající mapám (některé zaniklé, některé (zřídka) nově vyjeté tam, kde žádná být nemá a na mapách tak 1/4 existujících, spousta cest začínající jako asfaltka a (za posledním vrtem) přecházející v lesní cestu, která o 500m dál končí uprostřed ničeho, všude hluboká vrstva listí a nalámaných větví, pro osvěžení je nutné ztratit spoustu výškových metrů. Ale má i svoje plusy: hodně příčných údolí a v každém několik cest (jen je projet a zmapovat a doufat, že tam budou i za rok), docela zajímavá síť asfaltek (i ty často v mapě nejsou) bez provozu aut k nezaplacení v období dešťů nebo v zimě, málo lidí (dá se tam toulat několik hodin a nepotkat ani nohu – a takových míst už moc není) a čas od času je trpělivost odměněna nějakým drobným bonbónkem …

              0 0
    • Volf  

      Les se prostě pěstuje jako surovina stejně jako na poli třeba obilí. Ty lesy, které se dnes kácí byly zasazený cca před 50 lety a troufnu si tvrdit, že než je vysázeli, tak museli nejdřív taky kácet. Nemyslím si, že je to taková tragedie jak se nám leckdo snaží naznačit, protože dnešní doba je díky informačním technologiím celkem uhídatelná. No a kácení ve městě? Netvrdím, že by se měl každý strom pokácet, ale ani to, že strom má větší cenu než člověk.

      0 0
    • Ladap  

      Kácí se protože je únor a stromy se „sklízí“ v zimě. Dlouho se nekácelo protože LČR se nemohla dohodnout jak to bude s přidělováním zakázek.
      Nesleduju to, ale zřejmě padlo rozhodnutí, tak ty práce co se odkládaly se dohánějí.
      Monokultury smrku se už myslím nevysazujou. Výsadba se řídí podle hospodářskýho plánu.
      Nejsem lesák, tak mě kdyžtak někdo opravte.

      0 0
      • kovar  

        sice nejsem lesák, ale vidím, že smrkové monokultury se pořád vysazujou, a to mnohdy i tam, kde předtím rostly listnáče.

        0 0
      • jezevec2  

        Kacení stromu vzdy zamrzi, ale kdyz je to oduvodnene nebo citlive provede, nekde na venkove s dalsimi lesy v okoli tak se to da rozdejchat. Horsi mi to prijde ve meste (napr. v Praze), kde jsou tuny prachu a kazdy kousek zelene je dobry. Mozna se pletu a je z nejakeho duvodu nutne kaceni i zdravych stromu. Kazdopadne cim je strom starsi a rozlozitejsi, tim je i hezci a vetsinou uzitecnejsi. Mozna Forester nebo nekdo jiny kdo se vyzna mi to vysvetli proc je to nutny. Treba u me v na P7 v Holesovicich se docela ve velkym rozjela tezba akatu (?). Behem poslednich 3 tydnu, odhaduju ze se pokacelo cca 30 stromu. Na zapade casto vidim ze i velky strom se proreze nebo se celkove zkrati vetve ,,na jezka,,. Na jare pak strom obrazi a vytvori kulatou korunu a nekolik let roste dal aniz by nejak prekazel.

        0 0
        • Forester  

          i když Prahu 7 znám, tak tento konkrétní případ ne. Sorry, ale nejsem všeználek :o). Kácení stromů městské zeleně má svůj specifický režim. Možná příprava na změnu územního plánu nebo nějaké bezpečnostní opatření (nehody u stromů?), možná ty stromy jsou vážně nemocné. Jinak souhlasím s tvojím tvrzením, ve městě pokud možno stromy ponechat, má to svoje výhody.

          0 0
        • hawrda  

          Praha 7 zavedla placené parkování a tady budou asi parkovací automaty.Je možné se podívat do plánů parkovacích zon Prahy 7 a bude jasno.Jen odhaduju,ale nedivil bych se.

          0 0
    • pegal  

      boze .. na to snad ani radsi nereagovat ..

      0 0
  • smith22

    Táhni s tím z mojeho Threadu doprdele.....­....ostatním se omlouvám za tyto výrazy ale nemohl sem jinak.

    0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.