Jak na nízkonákladový upgrade na jednoplacku (1x11)

10 nepřečtených
 • Lukas1976

  Chtěl bych na kolo změnit řazení na 1×11, lze to vyřešit např. nákupem sady kompletí SLX, Deore 1× 11 podle mě ještě není dostupné.

  Napadají vás k některým z komponent slx sady, nějaké rozumné ekonomické alternativy jako jsou kliky či kazeta?

  Jedná se mi o upgrade kola manželky, která na kole jede párkrát ročně na výlet v rozsahu 5 – 30 km, celkově max. 500 km ročně, žádný náročný terén, ani výšlap, proto mi přijde SLX sada zbytečná.

  Teď má na kole sadu 3 × 7 Shimano Tourney a to řazení hlavně u přesmykače mi přijde divné a to i po servisu.

  Cílem upgradu by mělo být, aby se ji lépe řadilo, bylo blbuvzdornější a aby se zvýšila šance, že bude na kole jezdit víc. Na 1×12 přecházet nechci, protože to už vyžaduje změnu ořechu.

  • mirorek2  

   kliky očesat o 3 placky a dát 1× nw převodník je nejlevnější varianta

   jde to i na 1×10 s kazetou 11–42

  • oddie  

   Pokud má vzadu 7-kolo, tak bude změnu ořechu velmi pravděpodobně vyžadovat jakýkoliv upgrade, i na 3×8, protože 7sp má kratší ořech. Občas se sice sedmikolo dávalo na 8sp ořech s tím, že se tam dala podložka, ale tohle je třeba mít zjištěné předem.

  • xtonda  

   jestli tam má 7 rychlostí, tak stejně náboj nebude kompatibilní, 8r a více ořech je jiný, v případě šroubovacího sedmikola to nebude pasovat zrovna tak.

  • Lukas1976  

   Náboj je tam podle specifikace tento: Formula QR rear. Znamená to, že kvůli změně kazety musím přeplést kolo?

   • raschi  

    Z tohoto označení se nepozná nic, zkus udělat nějaké fotky

   • xtonda  

    Podívej se na tohle video https://youtu.be/n5YkkAP_QVI je tam ukázán rozdíl rozměru ořechu pro 7sp a 8sp a více. Takže pokud tam náhodou nemáš 8sp ořech, podložku a 7sp kazetu, tak ano, potřebuješ nový náboj a pokud nemáš nějaký hodnotný ráfek, tak než náboj, dráty a práce možná bude levnější celé nové nějaké obyčejné zadní kolo.

  • n_bye  

   Kazeta slx je už pod litr, to je levnější než sunrace. Jediné co se dá ušetřit jsou asi kliky. SunTour zeron jsou absurdně laciné.

  • 106Paja  

   I 1×12 se dá dát na 8–11 ořech, jen nezačínáš 10z pastorkem, ale 11z.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.