Tak předešlé vlákno dosáhlo pěkných 1188 příspěvků, láme se polovina roku, je čas založit další.
Pro začátek si vyplňte odpovědi do další zbytečné ankety.
Tak předešlé vlákno dosáhlo pěkných 1188 příspěvků, láme se polovina roku, je čas založit další.
Pro začátek si vyplňte odpovědi do další zbytečné ankety.
Anketa: Kolik kilometrů jsem za první polovinu letošního roku naběhal(a)?
Nemelo by tam byt spise nejake vetsi cislo? Protoze pres tech 100km mam i ja, ktery jsem za posledni cca 4 mesice bezel tak leda na autobus.
Ne, má tam být 100km, aby to přilákalo davy diskutujících fanynek, které budou obdivovat Seržanta.
(P.S. (Pro Seržu): Zamkni předešlé vlákno. Díky.)
Jen aby řeč nestála, letošní Mistrovství Švýcarska v běhu do vrchu: Pája Schorná 4., Honza Janů 2. Přitom domácí závodníci jsou v evropě i na světě elitou.
mistrovství světa vetránů do vrchu ve Slovinsku 7,2km / 869m
Smrčka Miloš – 1. M60
Paulů Blanka – 1. W60
Matyášová Jana – 3. W50
já byl 21.abs, 7 v M35 a dostal jsem necelých 8minut na 10,8 / 1184m od Mirana Cveta 1:02:22 – neškrt bych si v žádné kat ani M50 :-(
Hořejšek stál za to, kiláky za 10 obvykle nedávám – proti kopcům co se běhají v ČR je tohle o 2levely jinde!
to jsi šel suprově podle mě se zásekem 8 minut.
kupodivu asi lepší než na kole to jsem chytal na Glockneru na hodině 12minut co si pamatuju
Nebyl tam náhodou i Ondra Horák?
Ondra nebyl, ale tohle by bylo přesně pro něj!
v čr na dlouhé já, Jindra Král, Žakis, M Turek, Bořek Jančík, M Vacek, …
Vítěz naší kat Brit Andrew Davies 10ka 29:47 a mar 2:15h a to dostal od vítěze 2minuty :-D
Jo, Ondra jednou říkal, že mu vyhovují takové běhy, kde se víc chodí, než běží :-) … Jsou někde výsledky?
timingljubljana.si
Trochu z jiného soudku.
Trochu by mě zajímalo, jak si to ten kujón vlastně představuje. Už několik (mnoho) let se profesně pohybuji po sportovištích s atletickými ovály nejrůznější úrovně a velikosti, zhruba tak nějak tuším, jak se taková věc staví, udržuje a co to stojí. A jak si správci hlídají provoz.
a co je v tom článku za problém? Jako že teď začne každý hledat atletické dráhy, nebude tam k hnutí a ještě se to zničí? Tomu snad nemůžeš věřit.
netrolím, vážně mě zajímá, co se ti nezdá.
Budeš se možná divit, ale pohyb a pobyt na atletickém oválu má svá naprosto jednoznačná pravidla, která se snaží předcházet kolizím, nedorozuměním a zraněním od ostatních trénujících atletů. Protože ovál bývá obklopen a naplněn dalšími sportovišti.
Třeba na Kladenském Sletišti běžně trénují kladiváři. Sice je kolem kruhu síť, ale nedejbože, aby nějaký mrcas vběhl na dráhu během pokusu. Kladivo letí tak-nějak-většinou správným směrem, ale skulinku si může najít. Nic netušící koulař se nečekaného běžce (on má u správců rezervaci na celý stadion s tím, že bude prázdný) může leknout a způsobit tak zranění sobě. Třeba.
Z článku to vypadá, že atletický ovál je taková lepší smíšená cyklostezka bez cyklistů, ale to není ani v nejmenším pravda.
https://www.bike-forum.cz/…tanova-draha a zejména příspěvky kokosky.rokosky.
Nepochybuji, že na kladenském Sletišti je to, jak říkáš. Ale jsou i jiné ovály, kde tento problém není. Autor článku zmiňuje třeba ovály u škol, kde po ukončení školy je volno pro veřejnost. A takových případů je více. Například v Houštce (Stará Boleslav), což je velký stadión, mají kladiváři prostor vedle hriště.
Dle mého je to trochu o zdravém rozumu. Pokud tam probíhají „profi“ tréninky, nebudu se tam hnát za každou cenu. Pokud je na oválu volno a správce je v pohodě, nevidím důvod tam nejít.
Občas se z toho dělá věda. Chceme, ať lidi sportují, tak jim dejme příležitost. A ano, něco to stojí. Ale nic není zadarmo.
Přijde mi to stejné, jako když se dělají do atletických přípravek, tj¨. děti asi od 5 let, testy zdatnosti. Děti neuspějí, ať už z jakéhokoliv důvody, slyší, že jsou pomalé a mají smolíka. Tak radši doma čučí do tabletu. Nevím, zda toto je někdo domýšlí.
Ale nechci flame, jen můj názor.
dřív se to nehrotilo vůbec. Já chodil běhat vecer na Bohemku v Riegrových sadech a když bylo pozde a zamčeno přelezl jsem plot. Nikdy mě nikdo neprudil, ale pravda už to bude 25 a víc let. Jediný co, že po západu slunce tam běhaly všude krysy – krásný tam pak cvičit na trávě nebo skákat do doskočišť přes den (sportem ku zdraví)
Členství jsem neměl a na jiný aktivity jsem do Bohemky taky nechodil.
U nás v Hostíku je nějakých baj-voko 7–8 školních oválů, takže statisticky by to po rozumné domluvě imho nějak jít mohlo… na tom jednom patřící VŠ jsem se před lety ptal a správce říkal, že pro veřejnost ofiko to není, ale když bych si po práci přišel dát pár intervalů, že se nic neděje:-) ps. nikdy jsem tam nebyl, radši jsem chodil do lesa.
Třeba u nás nikdo provoz nehlídá. Areál je trvale odemčený, protože byl rekonstruován ze státních dotací a tím pádem musí být přístupný. O víkendu většinou na dráze bývám sám, výjimečně se tam ukáže někdo další. V týdnu je trénujících více, ale v podstatě jen běžci, fotbalisti, občas hasiči a na okraji mají překážky Spartani.
hlavně z toho nedělat vědu … u nás v podstatě to samé. Hřiště sice má správce, ale pokud se nechováš jako idiot, tak nemá problém.
V tom to bude. Ale je dobré rozlišovat atletické ovály víceméně veřejně volně přístupné (zejm. kvůli pořízení z dotací) s volným režimem (a třeba separátní vrhačskou loukou kvůli bezpečnosti) a areály, kde se vyžaduje dodržování nějakého režimu, ať už z jakéhokoliv důvodu.
Správci i dozorující trenéři bývají zpravidla lidští a přístupní, jen je nanejvýš vhodné řešit věci před a nikoliv až po.
+1
Je vidět, že běžci i cyklisti jsou rozumní lidé :-).
Je to tak, hobíci na oválu problém nejsou, pokud se budou chovat rozumně. Tj. neplést se do tréninků skupinám (zejména dětí), neběhat v prvních pár drahách, nemít v uších sluchátka atp.
Fajn, snadné, prosté.
Jenomže zrovna tohle nefunguje, alespoň na těch třech pražských oválech kde jsem denně neustále řešíme chytráky se sluchátkama v uších poklusávajících v první dráze, kteří se chtějí přetahovat s trénujícími dětmi.
Možná by nebylo špatné mít ta pravidla pohybu vyvěšena rovnou u vstupu. Otázkou pak zůstává, zda pražská arogance vůbec těm jedincům dovolí je respektovat. Silně o tom pochybuji.
Tak ono stačí, že na každém vstupu je napsáno, že se jedná o neveřejný pozemek, že jo. Takže tam nikdo ze zmiňovaných vůbec nemá co dělat. Ale já (i ostatní) bychom je tam tolerovali, jen kdyby se chovali aspoň trošku rozumně.
Dneska nějaká cedule „soukromý pozemek“ nebo neveřejný pozemek lidi moc nezajímá. Vídám to často, jak lidi jezdí po cestě značené jako soukromá, nebo jak lezou na soukromé pozemky…
A na druhou stranu se casto setkavam s verejnym pozemkem nepravem oznacenym jako soukromy, zejmena cesty v ruznych chatovych oblastech atd.
To mě také peče, chataři si dají cedulku „cesta neprůchodná“ aby měli klid. Pohledem do katastru je jasné, že se jedná o obecní pozemek, takže je jedno, jestli cesta někde končí nebo ne. A ta má konkrétní zrovna pokračuje jako pěšinka dál.
Nezajima, protoze to nikdo nebrani se zbrani v ruce. Par pripadu zastreleni, a lidi by se zacali zajimat.
U nás teoreticky taky správce máme, ale potkal jsem ho jednou. A to nadával na fotbalisty, že ničí tartan, protože po něm běhají v kopačkách. A na hasiče, kteří si staví překážky na tartanovou dráhu.
Není pro Rakousko nějaká obdoba naší termínovky běžeckých závodů? Budu začátkem července na týden u Leogangu, tak hledám, jestli se tam někoná něco zajímavého. Německy bohužel umím jen totální základy a s gtranslatorem se nedaří.
Asi jsem našel
a pokud správně koukám, tak nic vyloženě po ruce tam není
Jen aby řeč nestála, nenechte si ujít další šílený kousek Radka Brunnera na Krakonošově stovce – K100 . To je něco, co naprosto nechápu a asi ani nikdy nepochopím.
masakr! Já si dal dneska „jenom 40ku s 1100up“ po 5:01/km neb mi za 28 už seklo a poslední kopec za 34 byl fakt utrpení v tom vedru. Nechápu jak lidi fungujou ve vedru, já prostě ne :-( Drobet prosolený trenky :-D Ale předběhl jsem 7bikerů na 40km trase Novacup Sázava :-)
teď koukám na výsledky K100 a kámoš Honza Kotyk taky pořád umí 8abs za 11:20h
Takže letošní MS v běhu do vrchu na dlouhé tratiproběhlo v nedaleké Karpaczi s následujícím vyzněním : mužské družstvo ČR má zlato, přičemž se o to zasloužili 2. Krupička, 4. Čípa. a 9. Fejfar.
pěkně a to Krup dokonce vedl, je vidět kdo je v čr stále jednička! Měli jsme zprávy od občerstvovačů :-) počasí prý slušnej hnus …
Viděl jsem video z trati, lidi tam postávali v péřovkách. Vítr, poprchávání, +3°C.
Ale něco se ve WMRA pohnulo, asi bylo bububu, protože na výsledkové listině jsou Evropané, pak už jen Kanada, USA, Mexiko, Argentina, ale nikde nevidím Turky ani žádné Afričany.
To je bud hodne dobry vysledek, nebo to ostatni narody moc nezajima. Tolik se neorientuji, abych rekl, co z toho plati.
Tak minimálně Amíci a Alpské státy (AUT, GER, CH, ITA) to berou smrtelně vážně.
Podival jsem se poradne, toho Graye vlastne znam. Videl jsem lonske mistrovstvi usa v behu do vrchu, ktere vyhral. A vidim, ze vyhral i svetove v roce 2016. Kdyz bezel do sjezdovky, tak to vypadalo, ze ostatni stoji :-) Jine srovnani nemam.
Potom je to od Krupicky, ale i Cipy a ostatnich, skvely uspech.
Holuša vylepšil v Paříži český rekord na 1500 metrů.
https://sport.aktualne.cz/…c1f6b220ee8/
A kvůli fotbalu zase d. liga nebyla v televizi. Nevíte, bude někdy záznam?
ME v běhu do vrchu nahoru-dolů v Makedonském Skopje
Muži: Honza Janů 9., Vítek Pavlišta 18., Jáchym Kovář 23. – družstvo celkově 4.
Ženy: Lucie Maršánová 5., Pája Schorná 13., Adéla Stránská 16. – družstvo celkově 2.
Junioři: Panák 11., Jílek 28., Dryák 29. – družstvo celkově 6.
Juniorky: Štiglerová 13., Stýblová 16., Zvolánková 19. – družstvo celkově 5.
pěkný, akorát jsem na to koukal!
Maršánová dost překvapila – kámoš mi nedávno psal – tvl na krosu v Hradci mi dala holka na 10km přes 2minuty a asi to nebyla náhoda :-)
A to ještě na trati 2× spadla …
Pekne!
Jj, sledoval jsem, že Panáka pozdravuji a gratuluji!
Bylo by pro Reného možná prospěšné až překvapující, kdyby se těch pár našinců, kteří podobné vysokohorské závody běhají ne na doběhnutí, ale na umístění, zeptal, kde, co a jak trénují.
A jestli o sobě milostpán tuší či ví, že špatně snáší větší nadmořské výšky, tak měl před závodem spát co nejníže, párhodinová „aklimatizace“ je mínusová aklimatizace, nic nepřinese, jen stojí síly, které pak v závodě chybí.
mladej koukám asi zaválel na Dvoračkách, nicméně v segmentu na konci mě naštěstí nesesadil :-)
https://www.strava.com/…ents/9986771?…
já mám bohužel problémy s podkolenní šlachou, zkusil jsem Cukrák, ale limitovalo mě to, tak zase raději bez běhu.
Jede mladej na mistrák na Šerák? Já max černou horu, ovšem jestli se dám do kupy :-(
Jo, až na cestování s ČD to byla vydařená taškařice. Na Šerák jede, kvalifikace na MŠ se jinak získat nedá.
Máme tu další perlu tohoto slavného autora. Pro osoby chápající rozdíl mezi kyselinou, zásadou, solí a konjugovanou bází je to smutné čtení. Jakož i pro všechny mající k běhu hlubší vztah
Náš na mysli tento článek ?
Přemýšlím, jestli je níže citovaný text pravdivý, nepravdivý nebo jen zjednodušený až za hranici zkreslení významu.
Obecně platí, že ten běžec, který dokáže dlouhodobě udržet vyšší rychlost běhu bez hromadění laktátu, je schopen podávat i lepší vytrvalostní výkony. Z fyziologického hlediska to znamená, že umí jako palivo lépe využívat tuky, kterých je na rozdíl od cukrů v těle dostatek. Naopak překyselení vnitřního prostředí u méně trénovaných běžců, kteří se například při maratonu dostatečně neobčerstvují, je často spojeno s úplným vyčerpáním zásob cukrů (přesněji řečeno svalového glykogenu s důsledkem náhlého poklesu hladiny krevního cukru – hypoglykemií), což se většinou v druhé polovině trati projeví jako prudké zpomalení běhu s pocity slabosti a zrychleným dechem.
Imho C je záměr, protože řekl bych že narozdíl od zdejších vědeckých onanistů se nad tím široká veřejnost složená z občasných sportovců nebude pozastavovat a řešit to :-) Ono záleží jaká je cílová skupina těchto článků a pokročilí sportovci to imho prostě nejsou a veřejnosti to musíš zjednodušit na elementární úroveň ve stylu: hýbeš se pomalu – hubneš, hýbeš se rychle- posiluješ, nehýbeš se- umřes na infakrt… Tečka. Složitejší vysvětlení ocení málokdo:-)
Syn mi to vysvětlil takto:
To je přece jasné, když do sebe budu lít jeden gel za druhým, budu mít dostatek cukru a nepřekyselím se, jakkoliv rychle poběžím.
To me rozesmalo. Navrhl bych autorovi clanku, aby to prakticky overil ;-)
Ano, nevím proč se odkaz neobjevil u mého příspěvku. Po prvotní kontrole jsem ho viděl.
K veci: Osobně tipuji, že autor jen nezná téma o kterém píše. Hlubší smysl bych nehledal.
Nevim jestli je to nějaká vyjímečná akce nebo ne, ale na ofiko stránkách Hoka mají fajn slevy. Tak jsem to využil a pořídil Speedgoat 2, dneska ráno vyzkoušeno a jsem nadšenej. Podle mě ideální boty na prasení po kořenech a šutrech. Pro někoho může být bota užší – to by mohla vyřešit slabší vložka, OEM je dost vysoká.
Jee, konečně pořádné vlákno tady na fóru. :)
Přidám taky jeden tip na paradní gumovačku „Marmolada super vertical“ :)
To asi zažít nechci, ale nějaký vertikální kilometřík bych ráda zkusila.
Náhodou je to super závod a organizuje ho rodina Blanky Milfait. ;) A ty panoramata :)
Jak řešíte pití u krátkých běhů kolem 10 km? Běhám s 0,25l jitrnicí od Salomonu v ruce a dosti mě to obtěžuje. A běhací batůžek nebo sumka s miniflaštičkama z Dekáče mi přijde jak kanon na vrabce. Co s tím? Bez občasného svlažení rtů to minimálně v létě nedávám.
běhat když není takové vedro, případně si hodit lahev s pitím někam a jít „okruh“, aby ses napil třeba po 6km pokud nutně musíš. Nicméně 10ka pokud nejdeš „vraždu“ na rozpáleném asfaltu bys měl i ve 25–30C dát s pitím před/po.
Dneska jsem šel v Troji 23 km ve 30 stupních bez pití a taky to šlo. Netvrdím, že je to ideální, ale každopádně lepší, než s sebou tahat pití (v jakékoliv formě).
Určitým řešením jsou děti na kole jako doprovod – už jsem to sem myslím kdysi psal.
Tak to bych jim nepřál, můj oblíbený a téměř jediný okruh má takový pěkný sjezdík :-) Ne že by to bez vody nešlo, ale je to výrazně komfortnější si občas spláchnout sucho v hubě. Beztak to je jen takové ploužení kolem 5:30–6:00 na vyčištění hlavy.
Zdravím potřebuji poradit. Nejde přímo o běhání, ale určitě někdo bude vědět. Mám při dlouhých pěších horských túrách poslední dobou problém s odíráním vnitřní strany stehen o sebe.
Mažu to preventivně imazolem, vazelinou atd, ale to je jenom chvilkove řešení.
Proto mě napadlo koupit takové ty ,,uple trenky'' a dávat je pod kraťasy/kalhoty. Mám pocit, že to právě někteří běžci používají, tak snad někdo bude vědět co myslím. Vůbec netuším, jak to nazvat, abych to na netu našel.
Dík.
Zkus hledat věci jako „kompresní kraťasy“ nebo „kompresní prádlo“, ačkoli to je nejdražší řešení. Někdy stačí jen obyčejné, elastické šortky.
To, co používají běžci, jsou obvykle kraťasy s všitými elastickými nohavicemi, které mají třeba jako bonus i tu kompresní funkci.
Díky všem za radu. Už sem našel přesně to co sem hledal. Měl sem na mysli něco takového https://top4football.cz/…nkcni-sortky a na to kraťasy nebo kalhoty určené na turistiku a hotovo.
dělají se i volné šortky s vnitřními nohavičkami, to pak ani při turistice nevypadáš jako úplný exot v kompres elasťácích, to by stálo za zvážení. Jednou byly i v Lidlu za 200Kč a službu udělají, i když nejsou tak prodyšné z mého pohledu.
Edit, blbě zařazeno
Dobré tenké elastické spodky a relativně ještě levné jsou tyto, nízká gramáž materiálu se opravdu povedla.
Já na (hlavně) běhání používám kompresní trencle (s dlouhými nohavicemi až nad kolena, krátké se mi rolují) , jinak bez nich i při chůzi mám taky problém s odíráním. Na delší trasy mažu sudocreamem, ten drží a drží, zkoušel jsem ze začátku vazelínu, ale tu jsem prakticky hned vyplavil potem.
Registrace na podzimní ŠUTR otevřena:-)
Mně to přišlo do mailu až teď, to jsi nějaký VIP :-) přihlásím se, ale až v září
černá magie ;-)
v sobotu silniční kultovka na Černou horu pokud by někdo chtěl ladit vrchařskou formu
Mladej Krab by mi mohl prohnat Pécu, když mu nevyšla kvalda
Původně byla Č.H. v dlouhodobém plánu, ale …
Teď se potřebuje doléčit ze zbytku nachlazení, jede ještě od pátku něco naběhat na Tauplitz, odtud si odskočí hostovat do štafety na úsek dolů z kopce.
Takže Černou Horu si musíš odtahat za něj.
S kvalifikací to (neoficiálně) vypadá následovně: protože letošní MS se koná v Evropě (Andorra), zatím se svaz tváří (ale můžeš mít aktuálnější informace), že výprava pojede v maximálním složení 4×4, i junioři tedy pojedou nejspíš čtyři. Takže se pravděpodobně do Andorry podívá.
Za výsledek na MČR měli dopředu zaručenou nominaci určitě první dva, další případně podle reprezentačních výsledků z minulých let a z letošního ME ve Skopje (viz nominační kritéria).
Jen v případě třeba výrazného výsledku na MS a následného zranění znemožňujícího účast na MČR se použije ‚divoká karta‘ a na výsledek z MČR se pak logicky nehledí; takhle to má letos Lucka (5. na ME).
super, já četl na atletice první 2 přímo a jestli pojedou do plna 4 tak výborně. Jak jsem byl chromej, tak jsem to raději ani nezkoušel, udělat si vostudu :-)
Já se budu o černé rozhodovat tak v pátek. Nicméně koukám že pan Krunka se rozhodl přivydělat a Pécu už nevidím jako hlavního favorita. Má jet i Smrčka + ten jde ještě v neděli Žebrák! Já na Žebrák nemám dobré vzpomínky, je to moc dlouhý a moc rychlý :-)
Ti dva se hledali.
Naše hospody jsou odjakživa plné Keňských maratonců. https://www.sport.cz/…rospiva.html
Když už se vlákno jmenuje „Běhání…“, tak si dovolím švestičky ze zahrádky, aby to nebylo jen o poklusávání. Kdyby se chtěl někdo proběhnout, má možnost :-)
Nejspíš vypíšu i zvláštní prémii pro časy pod 4 u kluků a 4:30 u holek, aby to odsýpalo.
Tak Madik dneska krásně za 5:52. Vyhrál Viktor Šinágl za 4:14 (tj 2:49/km).
Jak to máte v tempem během vašich výklusů (předpokládám, že systematicky trénujících tu mnoho není) X tempem na závodě?
O kolik se dokážete zmáčknout? Já teď během víkendu využil příležitosti, odklusnul si pětku a dostal se tempem tam, kde už jsem dlouho (na nějakém delším úseku) nebyl. Prostě mě konkurence strhne a donutí mě být o nějakých cca 15% rychlejší, než kdybych stejné absolvoval jen tak.
Říkám si, jestli to není škoda, poklusávat stále sám a nemít tak srovnání a zdravou konkurenci… možná ale jen nemám morál vylézat jen tak ze své komfortní zóny.
Já běhám sám právě proto, abych nemusel vylézat ze své komfortní zóny. Ale to jsi asi slyšet nechtěl.:-)
no klidně minutu na kilák dolů, neb sám pod 4:30 moc neběžím a bývávalo v závodě i 3:36 / 10km, z komfortní zóny spíš jen v kopci abych moc nezpomaloval :-)
Taky mám rozdíl zhruba minutu, možná o maličko více.
Jen bych řekl, že s lepšící se výkonností ten rozdíl klesá, dříve jsem měl rozdíl i ke dvěma minutám (6:30 – 4:30)…
Já právě nikdy historicky systematicky netrénoval, tak v podstatě neznám svoje limity (i když tuším, že moc daleko nejsou). Občas (ale ne moc často) mě zavrtá hlavou, jestli se ještě trochu nezmáčknout a na chvíli neopustit svoje výklusy a nebrat to malinko vážněji.
Pak si ale říkám, jestli mi to za těch pár sekund na kilák stojí.
Podle tepovky bys to mel snadno poznat ne? Kdyz bezis s ustalenou tepovkou nizsi, nez tvoje maximalni, tak jedes pomaleji, nez bys jinak mohl. A ti myslim treba o 20–30 tepu za minutu. Zavodni tempo, pokud chces se dostat blizko tvojim limitum by melo byt v anaerobni oblasti a blizko maximalni tepovce.
S tepákem už neběhám, všechno hezky podle pocitu. Při výklusech mě znervózňuje a při závodech omezuje :) Hodinky mám jen kvůli času a hudbě.
Jako já vím, že během mojich výklusů se v podstatě flákám. Ale prostě nějak mi nejde (nechce se mi?) přidat.
Pak nechápu, co tady řešíš. Dlouhé výklusy jsou dlouhé výklusy, pokud máš pocit, že když se zmáčkneš, tak jsi blízko limitům, tak věř, že je to tak v polovině možného, v lepším případě.
Prostě to zkus tam ob dva dny nasolit po rozklusání sérii krátkých intervalů se stupňovaným tempem, až přestaneš vidět černě a rudě (po dvou-třech týdnech), tak se podívej na záznam, jak rychle jsi běžel.
Pokud se Ti nechce přidat v tréninku, tak v závodě to z ničeho nevylovíš.
tak logicky kdo není tréninkový typ, tak ho to samotného ani nebaví – chvála těm co jdou na ovál a sypou to tam 8×400m s meziklusem apod, ale bohužel bez toho to na rychlých závodech nejde … snadnější je si naložit do kopce, prostě stačí 2–4% a syp to tam jako po rovině. Nejlepší je najít někoho k sobě nebo si prostě zkusit pár závodů, termínovka je tak plná, že není problém dávat víceméně ob víkend závod v okolí.
Problém je ten, že v kopcích sice získá hrubý výkon, ale nikoliv absolutní rychlost, tedy pokud to nebude dávat naplno i z kopce (což nebude). V kopcích se naučí „rychle“ běhat zase a jen kopce.
ale aspoň se zmáčkne když říká, že ho to nenutí se zmáčknout. Samozřejmě je potřeba běhat rychle i po rovině, ale pro nás zoufalce z bike-fora to beztak na nějaký výkony není, kor když člověk nedělal atletiku dřív. A to rychle po rovině bývá na závodech, což bych zařadil, jak jsem psal.
Já zase úplnou tužku (v rámci toho, že nemám žádnou atletickou historii ani trénink) neběhám (kolem 4:30 výklusy podle profilu, teď poslední závodní pětku jsem měl po 3:50). Ani ty moje výklusy moc po rovině nejsou (Prokopák).
Ale prostě mě stejně nepřestává fascinovat rozdíl mezi výklusem a závodem. Na výklusu mám při dobrém pocitu, tempo kolem 4:20, ale do závodního tempa kolem těch 4/km se na delším úseku neumím/nechci zmáčknout.
Proto se ptám, jak to máte vy – jestli ty rychlejší tempa trénujete nějak specificky nebo to při závodě zkusíte, jak to dopadne.
Syn to má tak, že opravdu trénuje na vytrvalost, takže při tempových intervalech dá třeba 8 kousků po 3:15 s mezikusem – a pak z toho vyleze (možná) závodní desítka pod 33. A zase opravdové výklusy podle potřeby cokoliv mezi 4:30 a 6:00, tempo úplně odlišné. A pak rychlost v krátkých intervalech, ale o tom se ve slušné společnosti nemluví, na závodění navíc stupňovaně.
Takže nezbývá, pokud s rychlostí opravdu chci něco udělat, než se párkrát poblít … No ještě se rozmyslím. Zase kdy jindy než teď – za pár let se mi do toho bude chtít ještě míň a za dalších pár let sice možná budu chtít, ale už to nepůjde.
Tak tak. Na zlepšování máš maximálně tak 7 let, pak už to začne drhnout. Poblít se přímo nemusíš, ale samozřejmě intervaly nejsou tak příjemné jako souvislý běh po lese. Pokud bys nechtěl vyloženě systematicky trénovat, dej si pár kratších závodů, zrychlíš trochu taky a je to zábavnější. Jen je musíš běhat stupňovaně, nepřepalovat.
Do značné míry to jde i bez toho blití, nepočítáš asi, že z Tebe bude druhý Maslák nebo Krupička nebo Brunner.
Dřív, než intervaly na čas, musíš připravit srdce na nezvyklou zátěž, vyvést ho ze stereotypu, „rozkolísat“.
Takže začít intervaly nejdřív tak, že (po zahřátí) vytáhneš tepy plynulým zrychlením třeba jen z pohodových 130 na 150 (meze si odhadni sám) a bez výdrže necháš pomalu za běhu klesnout zpátky, toto opakovat 15× – 20 x po sobě. Nebolí to (alespoň prvních pár pokusů) a efekt to má a značný. V další fázi totéž s výdrží po pár desítkách vteřin na horní hranici a držet se na tepech. To ještě pořád moc nebolí a pohybuješ se v aerobu, takže regenerace výborná.
Pak skočíš o úroveň výš, budeš chodit třeba ze 145 na 165 ve stejném gardu. Tam už je zajímavé vkládat do souvislého běhu rychlejší stovky a dvoustovky, stačí pět až deset kousků s pauzou a postupně pak dalších deset.
Blití by nastávalo až tehdy, kdybys cíleně chodil intervaly až na HRmax (nebo supramaximální tempo) bez předešlé průpravy.
No a pak začneš konečně běhat intervaly podle cílového tempa a své chuti a zaměření, měl bys být (po předešlém) už celkem schopen si určit, co vydržíš. I na vytrvalecké tratě jako půlmaraton se část tréninku pořád vyplatí věnovat absolutní rychlosti v krátkých intervalech, třeba na těch dvoustovkách.
Jinak bych doporučil najít si v okolí nějakého atletického trenéra a raději se obloukem vyhnout fitnessákům, kteří teď do běhání všem kecají a všechno vědí nejlépe.
Díky, to zní zajímavě. Zkusím to postupně praktikovat.
Do nějaké atletické skupiny bych se i přidal. Jsem ale trochu limitován tím, že mám (na rozdíl od spousty ostatních) čas na proběhnutí spíš přes den než po práci (kvůli dětem). Kouknu, jestli na Barrandově někdo není.
Chystá se někdo v neděli do Desné?
V Desné jsem si poopravil názor na v popředí běhající ženy.
Posledních pár km se mi povedlo uviset za orienťačkou/vytrvalkyní (kdo chce, určitě ji ve výsledcích najde). Kromě toho, že rozhodně bylo na co koukat, mě dostala do tempa, kterého bych v závěru bez tahouna nejpíš nebyl schopen.
34th WMRCH Canillo (Andorra)
[ 7,349 Distance (km), 576 Elevation gain (m), 117 Elevation loss (m), 1941 Start El Forn (m), 2430 Finish Forn chairlift (m) ]
Juniorky:
Uganda, to se čekalo. Ale Lisa Oed, steeplařka, takový masakr do kopce a v té nadmořské výšce, klobouk dolů.
V ženách Kristýna Dvořáková 5. !
neskutečný talent, možná se v kopcích našla. To co předvedla na kvaldě na Šeráku jak je „znectila“ už něco naznačovalo. Je někde odkaz na výsledky?
Fotky listin na Twitteru corsainmontagna.it
dík, už jsem našel http://www.corsainmontagna.it/…ESULTATS.pdf
V Berlíně předvedl skoro totéž, co v Monze. https://www.sport.cz/…maximum.html#…
Jakože takovéhle ultra vytrvalostní běhy nemusím, tohle bylo velké představení, od začátku do konce.
Bylo velmi zajímavé sledovat jak řeč těla Kipchogeho, tak změny techniky; a jako třešínku na dortu opotřebení bot :-)
ale ten vodič Boit běžel až do 25.km než odstoupil naprosto famózně úsporně, nebo aspoň z mého pohledu.
No, Boit běžel skvěle, o tom žádná, ale reálně tahal tak do 20. km, pak 2 km bojoval o přežití a zbylé tři visel Kipchogemu očima za trenky :-)
A byl bych hodně optarný s tou úsporností – opravdoví běžci rozhodně neběhají úsporně (a ani se o to nepokoušejí), oni běhají rychle, což s úsporností nemá pranic společného. Boit běžel, narozdíl od zbylých dvou vodičů, docela uvolněně a měl z nich jednoznačně nejlepší techniku běhu a to mohlo dělat dojem úspornosti.
jo, chtěl jsem říct uvolněně, vůbec „nešmajdal“, krásně mu šly nohy.
Koukal jsem od 30. km. Parada. Co predvedli jeho vodici, moc nechapu.
Podíval jsem se na výsledky nejlepších pětadvaceti (tady) . Je zvláštní, jak Afričané/ky obsadí prvních 6–7 míst a pak nic. Asi jim to nestojí za to nebo jich organizátor víc nepřihlásí, aby nebyl zbytek závodu demoralizovaný.
Jsem líný ověřovat svoji hypotézu pohledem do startovky, ale minimálně dřív bývalo obvyklé, že Keňani (tak jsme dřívě souhrně Afričany nazývali) závod rozbíhali na špičkové časy a když to nešlo, tak prostě zastavovali (DNF); a když to šlo, rázem zapsali luxusní výsledek. Prostě jako je obvyklé u běhů v atletice.
Hlavne u maratonu je to naprosto logicke. Pokud to dobehnou na 10. miste, nic z toho nemaji a pul roku v haji. Lepsi je to zabalit do 30. km a za mesic to jit zkusit jinde (Kipsang 2017). A prestoze si myslim, ze Africanum sebevedomi pri odhadu svych moznosti nechybi, zvladnou si spocitat, kolik kolegu asi skonci pred nema, takze s pripadnym 20. casem uz se zadny ani hlasit nebude (vyjma extremnich odmen v SA).
Podle mě je to stejně logické i u pětky na dráze, nebo klidně jen „půlky“. Rozbíhat závod na mizerný čas je nesmysl a když to holt neběží, nemá cenu se trápit. Za dokončení žádné výhody nejsou…
Ano. Logika je stejna. Doba regenerace ale ne.
Mne prijde hlavne zajimave, ze cas 2:19 (olympic trial qualifier v USA) staci v Berline v idealnich podminkach na 22. misto. Cekal bych vetsi konkurenci obecne.
22. místo je jako moc, nebo málo? Lidí schopných běžet rychleji je omezené množství, navíc se rozkládá během roku mezi více závodů (i kvůli odměnám). By se daly vzít časy a udělat z nich křivka, jak (ne)rovnoměrně se časy s pořadím prodlužují, resp. kolik lidí se do nějakého časového úseku (třeba dvou minut) vejde.
Něco takového. Do 10., do 50., 70. a do 80. místa.
Jako dobre umisteni. Cekal bych vice lidi s lepsim casem. Duvody chapu, ale zvlaste proto, ze je Berlin popularni na osobaky, bych si myslel, ze to bude nabitejsi.
myslím že to souvisí s počtem míst s price money, totéž je na Runczech akcích – prostě nemá cenu pozvat 20 top Keňanů když mám prachy pro 10, to se na půlku nedostane :-) a „všimné“, že vůbec přijedou je asi také dost vysoké. Navíc těch závodů jsou opravdu mraky a maratony nejde kvalitně běhat jak na běžícím páse, tudíž to zcela chápu. Spíš se občas divím kde se pořád bere tolik kvalitních Japonců.
Ahoj příznivci běhu nejen z Ostravska. Snad nebude vadit pozvánka na náš závod Podzimní Kubánkov, konající se na Palkovických Hůrkách u Frýdku-Místku. Tentokrát jsme závod oproti minulým závodům lehce natáhli a to na kratší 10 km trať a delší, půlmaratonskou vzdálenost. Pokud budete mít chuť, rád vás na závodě uvidím. Za pořadatele vás srdečně zvu. Michal :-)
Radek Brunner obhájil 2. místo na Spartathlonu. K tomu ještě Milan Šumný doběhl pátý.
Kdo by chtěl čelovku Silva CrossTrail 3X pod 2.000, tak se vejde i s dopravou z bergzeit.cz. A jsou tam i některé další zajímavé kousky ve slevě 60%.
Časem napíšu zdrcující hodnocení na Saucony Peregrine 7 Arctic+, které jsem vyzkoušel při prvním náznaku jinovatky.
A mezi ženami na Spartathlonu Kašparová také 2.
premiéra a hned 2.flek, mazec.
P.S. nejdeš fandit zítra mladýmu? S kokoskou jdeme taky MČR :-)
Nikoliv, budu se flákat na kole, asi. Alespoň tak to mám zatím v plánu.
Dostal nakázáno pozdravovat, moc ho neužeňte!
Nevím proč, ale Tvůj příspěvek se mi vůbec neukázal. Až teď.
Super nápad – mám pro Tebe, Krabe, spoustu materiálu :-) Řeknu holkám a můžeš před doběhem počkat hezky v teple…
Rozhovor s Kateřinou Kašparovou.
Ahoj využiju, že píšeš o hodnocení. Běhám první rok a mám Saucony Freedom ISO. Chtěl bych pořídit nějaké zimní boty na běhaní po asfaltu, trailové boty mám. Jelikož mám větší problémy s koleny, tak potřebuju aspoň stejný komfort nebo lepší co mám u letních. V letních botách mi zima v únoru a březnu nebyla, ale vždycky si jak běhám nastříkám vodu ze země na špičku a ta proteče a při více jak 5km už mi to vadí. Díky moc za doporučení.
Tak když si vzpomenu udělám také recenzi "Air Zoom Pegasus 35 Shield ":https://www.nike.com/…hield-PXk6pd, dneska jsme je koupil dle vzhledové ochrany na cákající vodu z asfaltu a váhy.
Saucony Peregrine 7 Arctic+
POPIS Boty mají v části podešve plochy zdrsněné nějakým drceným sklem, vypadá to podobně, jako protiskluzové podložky pod náklad do kamionů. Jejich funkci jsem zatím nevyzkoušel.
OČEKÁVÁNÍ Co od zimních bot do kluzkých podmínek čekám: dobrý pocitový kontakt s podložkou, velkou stabilitu nohy, rychlou odezvu. Nějakou nepromokavost řeším až ve druhé řadě, totéž platí pro zateplení.
Pro běh za mrazu se hodí nějaká míra tlumení a elasticity celé podešve, na zamrzlém hrbatém podkladu pod botou nic nikam neuhne a čistý led také zrovna dvakrát nepruží. Na nesoudržném povrchu pak bezproblémovou trakci špičky i paty.
PODMÍNKY TESTU Po čem jsem poklusával: štěrkové lesní cesty, lesní pěšiny, polní cesty, tráva, asfalt, rozbitý asfalt, panely; dohromady něco pře 30 km, polovinu z toho s čelovkou. Ráno jinovatka a teplota kolem +3°C, odpoledne něco nad deset stupňů. Mám cca 90 kg a tempo nijak závratné, mezi 5 a 6 minutami na kilometr, trasa kopcovitá.
Čeho se mi (ne)dostalo – PLUSY
Bota nepromoká, bota skoro nad očekávání dobře větrá.
MÍNUSY:
ZÁVĚR
Za etalon zimní boty do nepohody beru model Anima5 BUGrip od IceBugu. Když se člověk přenese přes zvukový doprovod, tak se v nich dá běhat po čemkoliv, klidně i v létě a za sucha. Boty mají jednu jedinou nevýhodu, ve své velikosti 46 je už nikde neseženu. Cena není překážkou, vydržely mi 970 km, přitom značná porce připadla na tvrdý led a led na asfaltu. Boty jsou nezateplené, promokavé, leč nenasákavé a opakované promočení a vysušení nijak nezhoršuje jejich vlastnosti.
Anima5 je bota pružná, citlivá, s velkou odezvou, velmi jistá a předvídatelná, taková hodně atletická. Primární určení asi spíš nerovné povrchy, výborné jsou v hrabance, na střídavých površích včetně sypkých, neztratí se v bahně. Excelují na uježděném sněhu, klidně až do ledovata. Na mé poměry bych řekl, že jsou to rychlé boty.
Saucony jsou jejich přesným opakem. Neochotné, nekomunikativní, nejisté, určené asi primárně na rovné soudržné povrchy (pěkná šotolina, asfalt, mlaty), pomalé boty, možná dobré na chůzi.
Za mě obrovské zklamání, a to ještě nezačalo mrznout.
Prostě normální Saucony. Spousta slibů a realita někde jinde.
Doplnění zkušenosti SAUCONY PEREGRINE 7 ARCTIC+. Tak přece jen jsem našel i výraznější pozitiva.
Dnes +4°C a mlha, mlha, mlha, mlha… tedy mokro. Na mokrém kamení boty kloužou. Na mokrém betonu, asfaltu nebo zámkovce už skoro ne, tedy výrazně méně. Méně, než spousta jiných mých bot. Pozitivum.
Cestou „probíhám“ listím a trávou, tedy dneska mokrým listím a mokrou trávou. A za vodoodpudivost svršku mají tvůrci jednoznačně plus, v botách se nijak nadměrně nepotím a doběhl jsem víceméně se suchými ponožkami. Pozitivum.
Tempo (či spíše „tempo“) kolem 6:00 se těmto botám Saucony líbí, resp. neprojevují se při něm dříve odhalené nectnosti.
(Srovnání: v neděli dopoledne jsem cestou dostal výjimečně chuť kousek i opravdu běžet (podle svých měřítek, ne kokoskových), přestože jsem to původně neměl až tak úplně v úmyslu a obul si na odklusu nejtlumenější a „nejtupější“ boty z botníku – přesto byl zážitek o dost lepší, než dnes se Saucony. A to i při prům. tempu 4:45, na což už bych si jinak zbaběle vzal lehčí a atletičtější obuv, kdybych to plánoval.)
ZÁVĚREM: Zdá se, že pokud nebudou protestovat nohy, tak Saucony Peregrine 7 Arctic+ u mě nakonec dojdou uplatnění, byť jiného, než tvůrci zamýšleli. Boty do mlhy.
Milan kamarádí s bráchou a já s dalším účastníkem Dušanem Koutníkem. Je to prostě palba. 256 km. Pro normílní lidi nepředstavitelné na kole. já dal s Teribear v MB 50 km za 5 hodin 30 a měl jsem toho dost
Bike-forum se neztratilo ani na Běchovicích :-), sice nás přeletěly holky, ale s kokoskou jsme to dali se ctí – 36:36 a 37:19.
Jj, Honzis luxusně! :-)
A Madik taky pěkně, dle plánu pod 50!
Pěkně, pěkně… To mi na vás ještě kousíček chybí. :-(
Ale aspoň už nezačínám čtyřkou.
Někdo na Prokopský nočník ? Mám to za barákem, trochu mě to láká. Ale účastní se hrozní chrti (a teď nemyslím tu kategorii se psem).
a není lepší spíš nějaké Sabzo, VŠ liga za světla? O víkendu jsou pořád kolem Prahy závodů mraky
A tak bezpochyby je – člověk si tam nezvrtne nohu při kluzkém seběhu, neuvaří se tolik na jednom z kopců … Ale zase komu startuje závod nějakých 400 metrů ode dveří :)
V okolí Prokopáku je závodů různé velikosti, délky a obtížnosti poměrně mnoho. O tomhle jsem také slyšel, ale díky za připomenutí.
Např. 28.10. se běží Prague Park Race – zázemí na Cvičišti (podobně jako mé oblíbené červnové Dobývání Dívčích Hradů.-) )
Tak jsem o víkendu po roční pauze byl si zaklusat na Šumavským ŠUTRu a bajkforák žádnej, teda nikdo, koho bych poznal :-(
Co na to říct … nechtělo se mi tam, víkend nevyšel a jet tam sama na otočku … Nechystáte se se ženou na Trailovou závist třeba?
To chápu, já byl den předtím boulderovat u kamaráda v Písku a pak jsem si jen přejel… super víkend, v pátek jsem oddělal ruce, v sobotu nohy a v neděli jsem jen ležel skuhral :-D
Na Závist se zatím moc nechystáme, není jasný termín a já budu asi dost v zimním spánku:-(
Ty bouldruješ? Hustý, taky není moc věcí, cos nedělal :-)
No, ještě je na světě několik málo sportů co jsem zatím nestihl vyzkoušet, třeba šachy a poledancing :-D
Jinak s moji tělesnou stavbou (a strachem z výšek) je to moje plácání na kamenech dost úsměvné, sice už kvůli tomu nějakou dobu více dřu s činkama, ale pokrok je hodně pomalý, snížit váhu se mi nedaří, tak na to jdu opačně, zvyšuju sílu, abych tu váhu unesl:-)
na činky se vyprdni,
shybovat, shybovat a zase shybovat.
Klidně s dopomocí (guma, pomocník, přinejhorším stroj v posce) a hlavně střídat úchopy, a ideálně pořídit něco takového
https://www.worksafety.cz/…anel-tb01-l/?…
do toho trénovat i statickej vis na čemkoliv i v kombinaci ruky/nohy
Na to prdět určitě nebudu, protože to lezení je jen jedna z mnoha aktivit a ten rozvoj chci komplexní… bude to trvat déle, ale je to prospěšnější a zdravější a posilování v různě variabilní míře provozuji v podstatě už od střední, někdy je to hlavně kompenzace v mimoseźoní období – když jsem ještě na kole závodil a nebo hodně běhal a někdy jako třeba teďka poslední měsíce na to kladu větší důraz… doma mám v jedné místnosti prakticky udělaný fitko (200kg kotoučů, lavičky, osy, hrazdu, bradla, kruhy atd :-) ). Ale jinak jak píšeš, makám poslední dobou hlavně na shybu, který jsem zanedbával, takže mám co dohánět, střídám nadhmat/podhmat, už konečně zvládám první kusy bez dopomocných gum, ale u horní půlky těla je ten můj progres strašně pomalej, tak na tom prostě musím makat dlouho a pořádně… hangboard už nějakou dobu mám vedle TRXka pověšenej taky a prsty na něm trápím:-) mám jednoduchý z dřevěných lišt, který jsem si vyrobil sám – dle tohoto návodu https://www.youtube.com/watch?… A shodou okolností včera mi dokonce z ebay dorazily, takový ty dřevěný koule na zavěšení a posilování úchopu, takže si budu hrát a kdo si hraje, ten nezlobí:-)
(teda, ještě že manželku mám psychicky odolnou a trpělivou:-) )
tak to vyprdnutí bylo vztaženo striktně k lezení, ale koukám, že v tom máš celkem jasno takže držím palce ať ti nadšení vydrží . Hold v našem věku už ten progres stojí trošku víc času :-)
Počkej deset let, pak budeš mluvit výhradně o regresi.
není pravda :-) pokud začneš v jakémkoliv věku s něčím co jsi nikdy předtím nedělal, tak se po určitou dobu budeš zlepšovat. viz třeba naše 50letá kolegyně , kterí nikdy nesportovala a začla asi před 3 lety běhat a teď je schopná uběhnout cca 20 km pod 2 hodiny. Ze začátku po 500 metrech rychlejší chůze málem kolabovala.
Je pravda, za deset let bude také mluvit už jen o regresi. Pokud tedy není vytrvalecký fenomén typu Pauly R.
tak fenomén je :-) vo tom žádná , ale nejsem si jistý jak tento druh fenoménu nazvat :-)
Jak to myslíš, fenomén? Barbie, nějaké plemeno přední díry, baba jak řemen, od každého trochu?
to baba jak řemen na ni sedí asi nejvíc ale fakt se to blbě popisuje :-)
No právě jasno nemám, kdybych dělal jednu věc pořádně, šlo by to lépe, ale tím, že dělám všechny, tak mi vlastně žádná nejde, ale baví mě to, to zase jo :-)
V Písku, jo?
Jj, v Písku, letos jsem se tam k němu dokázal dostat dokonce už 3× :-) na Tebe myslím také, ale časově nezvládám:-(
když bude Závist jindy než běh cyklistů v Butovicích a jindy než 10ka v Českém Brodě tak bych zauvažoval, ale do prosince daleko.
Třeba já jsem tam byl, ale místo plánovaných tří kol jen jedno.
Tak třeba já Tě nepoznal:-) máš křičet jsem zde a jsem z B-F :-D
Nemáte zkušenost jak řešit krvácení z nosu? Myslím jako příčinu, ne důsledek. Občas mě to zlobí víc, občas míň. Při větší zátěži mám furt nudli u nosu, odfrkávám a tím to asi spouštím.
Nemáme, vyjma tamponů z papírového kapesníku. Ale začínáme tak nějak tušit, co všechno k němu přispívá.
Dík, že jsi tady všechny tak rychle obvolal a zjistil jak to je. Na seržu jsi ale asi zapomněl :)
Tampón jako myslíš, že místo toho, abych měl nosní dírku plnou hlenů, tak ji preventivně ucpu tamponem?
Běhal jsem 13 km 5× týdně ale koleno řeklo stop tak teď jen kolo. Ale jelikož mám 10 kg nahoře tak jsem od října zase začal běhat :D není lepší relax než běh…
Třináct kilometrů 5× týdně = 80 km a s nějakou nadváhou k tomu, to už je celkem výrazná zátěž na klouby. Navíc na podzim, kdy jsou krátké dny a je houby vidět, na zemi listí, žaludy, větvičky … chce to začít pomalu, tělu nechat nějaký čas na adaptaci, kotníky zesílí, naskočí nervosvalová automatika pro korekci špatných došlapů.
Každopádně je příjemné prostřídat běh s kolem, třeba 2 dny běh a pak den-dva kolo. Zapojí se jiné svaly, změní se zátěž na klouby.
Jojo a to ještě běhám po asfaltu pač tady není pořádně kam do lesa…
V lese je sucho a tvrdo, navíc ještě hrbolato, moc by sis nepolepšil. K tomu přidej kamínky, šišky, větvičky, listí, žaludy, bukvice … není úplně moc o co stát. Kombinuji právě les a asfalt, na asfalt jdu nechat nohy odpočinout.
Kdo chce běžet Kunratickou tak PRÁVĚ BĚŽÍ registrace!!!
Doplnění zásob ve výprodeji Start Fitness. Brooks PureGrit6 … 74€, 2 × Salming Miles … à 40€, tretry Brooks pro Panáka … 29€, doprava 17€ DPD 4–5 dní.
Na Brooksy se těším a doufám, že nezklamou. Miles bude doufám vstup do stejné řeky, něco jako bytelnější a tlumenější (šotolinové) Distance 1–3, které mám dost rád a teď jsem v nich pro úlevu opakovaně běhal i po lesních cestách.
hodně běháš = hodně bot potřeba :-) my co dáme litra za rok nekupujeme po 3 párech :-) Salmingy jsem zkoušel na Expu a každý model trochu jiný jak velikostí, tak kopytem, což mě překvapilo. Skoro jsem koupil Enroute, ale pak je tam radši nechal.
En-route má jen trochu placatější špičku, která se ale celkem rychle vytáhne na potřebnou velikost. Už to ale není jejich klasická hubená až spartánská bota z původní řady Race-Speed-Distance-Trail1 (stejné až do 3), tam bylo kopyto mezi řadami velmi podobné.
Pak vyrobili tlumenější a modernější (mainstreamovější, širší) modely T5 a en-Route, které se původním moc nepodobají, ani tvarem, ani vlastnostmi. En-Route mám, příjemná bota, jen mě mrzí, že se obrušuje porážka pod špičkou, jak je tady na asfaltu spousta písečku.
BROOKS PureGrit 6
Po prvních 40 km (říjnové 374–414) mohu konstatovat: co jsem hledal, to jsem dostal. Chtěl jsem pohodlné boty na unavené nohy do podmínek s omezenou čitelností stopy, tedy do listí a k čelovce.
PureGrit 6 je nízká, relativně lehká a přiměřeně tlumená bota s malým dropem, exceluje na štěrku, hýčká kotníky, až nečekaně dobře řeší došlapy na neviděné nerovnosti (jednotlivé kameny a úlomky větví mezi listím) a vlastně došlapy vůbec. Pancéřovaná špička šetří prsty, boty mají pružně všitý jazyk s kapsičkou na tkaničky, který se nikam nestěhuje a pomáhá držet nohu.
Po prvním nazutí trocha nejistoty ohledně výraznější podpory klenby, ale stačilo pár minut a obavy ty-tam. Pata sedí výborně, nárt také, špičku bych mohl mít trochu užší, zvlášť v kombinaci s mým (zlo)zvykem běhat v kompresních podkolenkách. Celkově bota na noze drží velmi dobře, binec do ní v lese vrchem nepadá a kolem jazyku také ne.
Rychlostní omezení pro mou sortu, tedy parkové klusaly, neexistuje. Trochu víc výkonu bych od pohledu na podešev čekal jen v prachu (ale tam nezabírá pořádně nic). Je potřeba si mírně dávat pozor na drobná škobrtnutí před došlapem, figury jsou ostré ve všech směrech, ale zase ne nepřiměřeně. Došlapy na šikmé plochy se řeší … neřeší, hamtne se tam celou botou a ono to drží. Nečekaně nekonfliktní na asfaltu.
Velikost mám standardní EU46 (ale k tomu uvádějí UK11; běžně bývá 10,5), 30cm (mívám i 295). Zkrátka, kdo máte zkušenost, je třeba brát podle UK číslování o půl čísla větší botu.
Když je viděl mladší syn, tak z něj vypadlo: pancéřované Animy.
Nemate nekdo tip na vetrovku na behani? Nejakou lehce sbalitelnou do kapsy, prodysnou, ne moc drahou, nejlepe s kapuci.
lehká a prodyšná větrovka aby zvládla udýchat intenzitu běhání se bude těžko shánět :-( Na bundu to je až v mrazu a ještě za poklidného tempa …
Behani v mrazu mam celkem poresene. Chtel jsem neco na ted, kdy je treba 5–10 stupnu a fouka studeny vitr. Nebo kdyz jdu behat do hor. Nahoru se clovek zahreje, ale na sebeh to chce neco na sebe. Jsem myslel, ze neprodysne jsou jen ty vodeodolne.
Na 5–10 stupnu to chce lehkou mikcu a podtim jenom spodni triko. Jak pise Honzis, jakakoliv bunda je az tak do mrazu. Kdyz bezim regeneracni tempo, tak to snesu do +3, ale nesmim udelat jeden rychlejsi krok. Zadna neprofukava nebo nepromokava bunda nezvladne byt dostatecne prodysna pro beh v intenzite vetsi nez chuze. Kdyz ale mrzne, tak to rychle odvetras i mirnym rozepnutim zipu, nebo ta para zamrzne zevnitr.
Mikcou jsem myslel neco jako tenhle Salomon, ktery jsem si poridil ve vyprodeji. Jsem ted v zahranici, vyprodej mi to neukazuje, ale visel tam celkem dlouho, tak mozna se na nej doklikas. Mel jsem predtim podobnou od Adidasu, ale ta byla uz 10 let stara, takze nevim, co to bylo zac.
a co jen cyklo vesta se síťovanými zády (návleky na ruce)?, jenže když to člověk táhne nahoru, tak je to beztak mokré když si to na sebe bere, v tom je běh na prd – na kole si to člověk dá do kapsy u dresu a pohoda
Vesta s navlekama me taky napadla, ale zase to jsou tri kusy obleceni. Ikdyz vlastne navleky se daji jenom stahnout k zapesti. Schvalne to nejaky den zkusim.
Já to vidím jasně tak, že prodyšnost je na prvním místě a s kopce holt musím trochu přidat, abych se zahřál. Asi nejsem ten správný běžec v zimě – nejchladněji bylo při jednom z Novoročních výběhů na Sněžku (s dětmi), zhruba –12 dole, nahoře netuším, a i tak jsem měl jen 2 tenká trička, elasťáky, čepici a rukavice.
Prave v zime to je v pohode to se oblecu tak, ze kdyz vybiham tak je mi zima a pozdeji je mi akorat. Ale ted kdyz je chladneji vybehnu v termo triku, trochu se spotim a jak vybehnu za mesto kde fouka, tak to pak chladi. Navic triko nema limec tak mi fouka na krk, ale to se da vyresit nakrcnikem nebo satkem. Mozna by tento problem mohla vyresit ta „mikina“ Salamon co postoval kolega vyse.
Ne tohle vyresi ta sitovana cyklovesta
Teď běhám volné klusy v tričku s krátkým rukávem a tempové běhy stále v nátělníku. Jinak bych se přehřál a umřel. V termotričku jsem ještě nikdy neběžel.
Proč to celé píši? V libovolnou roční dobu potkávám běžce a hlavně „běžce“ naprosto neuvěřitelně navlečené, zcela neadekvátně počasí. A co hůř, je jich většina a navíc podíl rok od roku stoupá.
Nevím, jestli mezi ně patříš, ale minimálně zkus zvážit běh s méně oblečením. A v nejhorším trošku přidat.
Nosim tak o vrstvu vic nez Ty, ale s temi navlecenymi bezci mas pravdu. Ja v lete rano v natelniku a kratasech, klusu a je mi vedro a pritom potkavam bezce v dlouhych elastacich! Nechapu.
Já taky ne. Proč si to dělat zbytečně těžké?
Nejhorší je, že na závodech to je stejně (špička má tílko a trenky a chvost bundy a tepláky) a už se to promítá do oblékání dětí – i v létě mi chodí na tréninky v teplákách; stejně jako do tělocvičny…
Spicka ma tilko a trenky i v 5 stupnich :D Tam uz to chce ale sundavat vrstvy jen chvili pred startem.
Špička běžící, masa klusajicí, ostatní zrychlený přesun, na „tréninku“ vycházka.
Ano. Teď jsem absolvoval Třeboňský maraton – pochopitelně v trenkách a tílku. A – bez překvapení – v zadních řadách jsem zahlédl i teplé bundy a čísla až na nich :-)
Dotedka jsem behal prevazne v kratasich a funkcnim triku s kratkym rukavem. Jinak to termotriko ve kterem jsem behal, kdyz bylo chladneji (treba vecer) je tenoucke. Jinak ted celkem pravidelne jezdim behat do Jeseniku a tam je ten rozdil teplot vetsi. Navic na hrebeni dost casto fouka a i to pocasi se obcas rychle meni, proto to chce neco sebou. Zajimave je, ze na kole je to co se oblikani tyka spis naopak. Tam zas potkavam typky v 10 stupnich komplet v kratkem.
At si kazdej beha v cem chce ne? To ze nekdo v deseti stupnich beha trenky tricko zase ja pokladam za demenci.
Zrovna dneska jsem si za tepláky a bundičku půl hodiny nadával a hodinu blahořečil, ve zbytku času mi to bylo jedno. A to bylo podle teploměru nad deset stupňů celou dobu.
Je vidět, že nejsi zvyklý běhat. Kdyby ano, nikdy bys tohle neřekl. Ono se totiž rozumně běhat navlečenej nedá – respektive, existuje na světě jen velmi málo lidí, kteří jsou schopni běžet navlečení a jediným bělochem z nich je Galen Rupp.
Samozřejmě si může každý běhat v čem chce, klidně s batohem na zádech a koulí na noze, ale proč si to dělat zbytečně těžký, že jo.
Je pravda, že kdybych se vybičoval k Tvému dnešnímu Třeboňskému tempu 4:04, tak bych asi běžel za každého počasí jen v plavkách.
Je to o intenzitě. Běžci běží a vyrábějí teplo, klusalové poklusávají, tak dávají vydělat světovému oděvnímu průmyslu.
Asi tak. Taky se nedivím treba někomu, a nepohrdam jim, kdo je na běžkách nabalenej, když vim, ze pro něj 15km představuje téměř celodenní výlet.
Kdyby to bylo 4:04/km byl bych naštvanej a mimo bednu. Naštěstí to těsně vyšlo na 3:59:a-něco/km (2:48:24), ale díky za nahrávku, Krabe :-)
Samozřejmě jsi uhodil hřebíček na hlavičku, jde o tempo. Jistě víš, že zrovna teď nemyslím přímo Tebe, ale obecně je člověku po všech stránkách prospěšnější vyšší tempo na kratších distancích, než naopak. Ale když ono se lidem málokdy chce běhat sub 4/km, natož sub 3:30 nebo dokonce sub 3/km.
A na to se snažím neustále poukazovat. Prostě běhání není cyklistika, kde se dlouhé štreky v lehkém tempu naopak hodí.
Měl bys myslet přímo mě, protože mně se nechce cokoliv už pod 5:00. Asi by to i šlo, tedy určitě šlo, ale proč? Tak si to alespoň trochu vynahrazuji vzdáleností a dobou pohybu. Netrénuji, nezávodím, kochám se. A tedy oblečení řeším, protože čas, intenzita a střídání podmínek.
určitě ne jako ty nebo Krab, ale neco už jsem si taky odběh. Nemám ale potřebu behat každý trenink pod 4, dokonce by to pro mě bylo kontra produktivní. Když si běžím pro mě na pohodu mezi 4:30–4:45 tak klidně podle vaší teorie nabalenej. 90% výběhů jdu alespon hodinu v kuse, dost času někde prochladnout.
me prijde naopak težký když mě pak bolí z chladu kolena nebo lokty, stačí mi kosit na kole a běžkách, kde tomu nekdy zabránit prostě nejde.
+1
Bezet tak zavod nebo useky, s tim ze mam vedle odlozenou bundu je ok, dlouhy beh ale spis ne.
Ted jsem hodne opatrny na nohy, potom co jsem skoro rok a pul trpel na zanet achilovky. Radsi si vezmu dlouhe kalhoty nebo aspon podkolenky i s tim, ze mi bude teplo.
Když to zabališ do igelitoveho sáčku tak je to v suchu
Koupil jsem ze druhé ruky Kilpi, má pružné síťované vsadky po celé délce rukávů a v podpaží, celkem lehká. Velmi podobná a ještě lehčí je Craft Featherlite, jen má úzká ramena, takže na kolo pro mě ok, ale běhat bych v ní nemohl.
Pohledem k synovi: Underarmour, Salomon, NB od NZ reprezentace.
Já si tu Kilpi ráno natahuji, když sbíhám do údolí, kde je o 5–7°C méně a mlha. Stejně jsem už tou dobou propocený, nebo spíš právě proto.
Na Craft jsem prave koukal, ale na Craft Breakaway. Dalsi o ktere jsem premyslel byla Inov8 Windshell, ktera se da taky sehnat za dobry peniz. Ale asi nejdriv vyzkousim vyse uvedene kombo vesta a navleky.
Já mám úplně boží větrovku od Marmotu. Úplně lehounká, se síťovanýnm podpažím, dám ji do minikapsy na mobil u dresu na kolo… Já ji kupovala v outletu, pánská verze bude asi něco takového
Ještě skvělé věci dělá Patagonia, ta má outlet v Praze v Revoluční.
Asi funkčně nejlepší běžecká větrovka, jakou jsem kdy viděl, je Compressport Hurricane s pružnými zády, takže se dá přetáhnout i přes batůžek (mylně jsem výše uvedl Underarmour). Jen si soudruzi za všechny ty vymoženosti nechávají řádně zaplatit.
Od Patagonie mám batůžkovestu Forerunner 10 a vynikající postroj, lehoučký, neplandající; jak se mění na podzim teplota během dne, tak ráno před svítáním je už potřeba „malá zimní“ výbava, kterou odpoledne do batůžku sbalím a mohu poklusávat zpátky domů nalehko.
2580km, ale už dva měsíce nemůžu běhat kvůli vleklému zánětu plantární fascie, tak je ze mě aktuálně (a snad jen dočasně) víc cyklista než běžec ;)
To je pěkné číslo.
Máš tucha, čím sis zánět rozjel a čím dorazil?
Právě že ne. Nezměnil jsem boty, i objemy už pár let běhám zhruba stejné, začalo to po sérii pár delších svižnějších běhů s kamarády na konci prázdnin, nejdřív jsem to ignoroval, a dorazil jsem to asi na Brněnském masakru. Teď chodím k fyzioterapeutce, na lokální kryo, ale nic moc nepomáhá. Asi to chce víc času, aspoň že na kole to nevadí. Jediné, co jsem za poslední roky změnil, je věk. A možná to není úplně zanedbatelný faktor ;)
V poušti Gobi má na sobě Michal Činčiala bundu Kilpi Hurricane. Nemá někdo s touto konkrétní bundou běžeckou zkušenost?
Jedna (de)motivační ze včerejška (aneb: nemají všude stejnou lezavou zimu).
© Salomon Running Youth Academy
Navic to vypada, ze je to snad bavi!?
BĚHÁNÍ PO LEDU A PODOBNÝCH KENTUSECH – ZIMA PŘICHÁZÍ …
Přečetl jsem si chytrý článek. Tenhle rozumbrada -kü- je evidentně absolutní všeználek, možná dokonce redakční běžecký ptakopysk. Uvádí však (podle mého) spoustu lidí v omyl, tím hůře, že nejspíš z nevědomosti, možná z lenosti, určitě však neznalosti. Jestli on to nedělá záměrně.
Kdyby každou zimu nabrousil po opravdu zamrzlých trailech stovky kilometrů za každého počasí v odpovídajících botách, tak bude psát něco jiného.
Za prvé: názvosloví.
„Spikes“ se v obchodní terminologii používá pro skupinu česky označovanou „tretry“. Boty na trail či do terénu, vyjma závodek na krosy, což jsou bytelnější vytrvalecké tretry, by mezi nimi jeden hledal zpravidla marně.
Na běžeckých botách do terénu s nízkými hroty používají spíš výraz „studs“ nebo „pins“, možno nahlédnout u specialistů (Icebug, VJ sport…), pro nesmeky je pak zcela běžné označení crampons jako pro chodící i lezecké mačky. Nebo také „traction cleats“, „ice cleats“, „anti slip“, „ice and snow grips“ a mnohé další opisné výrazy. Určitě ne univerzálně „spikes“, nemají prostě pro nesmeky jednotný výraz.
Za druhé: délka hrotů. Nejvíce vyhráno má samozřejmě ten, kdo vlastní obuv s alespoň malými hřeby. Ať se debil zkusí proběhnout po ledu s dlouhými hřeby, uvidíme, co nám z nemocnice napíše za další moudro. Zimní boty mají zpravidla hřeby nevýměnné (ale existují i s výměnnými – Asics Arctica), ale bez výjimky krátké, ideálně s karbidovým jádrem. Takové na ledu/umrzlém bahně neobtěžují nestabilitou a opravdu fungují. I do bot s výměnnými hřeby se montují na proměnlivé podmínky ty nejkratší verze, dlouhé jsou jen do opravdu měkka. U zimních bot se ale vyskytují zvláštní a jinak atypické kombinace relativně vysokého (a řídkého; „traktorového“) vzorku podešve (pro trakci ve sněhu a na nesoudržném podkladu) s kratičkými integrovanými hroty. Drží to jak šlak.
Za třetí: ponožky. Vybíháte-li už do opravdu zimních podmínek, máte na nohou nejspíše i teplé (tlustší) ponožky. A tady se může naskytnout drobný problém. Boty, které jinak sloužily velmi dobře, se rázem mohou stát pro vaši nohu příliš těsné. Chodidlo se v takové obuvi nedokrvuje a prochladnutí nastupuje mnohem rychleji. Na zimu je dobré mít připravenou volnější obuv, u níž jste už při koupi počítali se zimním použitím. Možná to máte jinak, ale v zimě ve sněhu a v mraze je daleko lepší mít dvoje tenké ponožky – vnitřní delší a venkovní klidně jen těsně nad kotníky. A samozřejmě nezapomenout na návleky – šetří sypání sněhu do bot vrchem a také zateplí kotníky. Na běh po ledu je podle mého lepší si vzít citlivé, úzké a těsné boty závodnějšího střihu, než bagančata se sibiřkami.
Každému, co si zaslouží. Pokud máte jiné zkušenosti, rád si je přečtu.
Na ledu nabehas urcite vic. Boty mam ale Icebug a drzi to paradne. Asfalt nebo led – az na zvuk nepoznam rozdil.
K ponozkam bych ale poznamku mel. Nikdy nepouzivam dvoje ponozky. Nad nulou beru jakekoliv sportovni ponozky, pod nulou Smartwool PhD Run (Nordic) light elite, mrzne-li hodne totez ve verzi medium. Byl jsem v tech druhych i hodinu a pul v –20 bez problemu. Ta light verze neni ani tlustsi nez normalni ponozky, medium trochu ano, ale stejne paradne sedi a nepotrebuji kvuli tomu vetsi boty. Malou rezervu v botach mam stejne.
Mám to stejně. V životě jsem neměl na běhání dvoje ponožky. Když se ochladí, prostě vezmu o neco silnější.
Taky tak, smartwool merino
Ahoj chlapi, chtěl bych poslat do světa použitou černo-žlutou větrovku Björn Daehlie Fighter, nemáte někdo zájem nebo neznáte někoho, komu by se hodila? Vel. XL (odhaduju 100–110kg/185cm). Skvělá na běhání. Stav je OK, jenom síťovina na levé kapse je trochu ošoupaná (ale ne prošoupaná)-viz. fotky. Převzetí: osobně hopsa-hejsa z Brandejsa (nad Labem) nebo PO-PÁ na P9-Černý Most, anebo pošlu poštou. Představoval bych si tak aspoň pětikilo. Dotazy na 733 587 527.
Tak včera Trailová Závist 17km/700m – podle místních „odborníků“ to i vítěz odklusal (Procházka Jan, porazil Petra Jiřího a Radka Hubla).
Takhle nějak by měl vypadat trailový závod. Těžký nahoru i dolů a některý rovinky kde se do pár metrů brodí potok taky nakládaj. Mě to hodilo 1:27:20 a 34. flek celkově 6. v kategorii nad 39.
Doporučuju na příští rok zařadit do kalendáře
hezký gratulace, já bych to nohama už nedal, dolů to není nic pro mě. Šel si parádně a vykouřil i spoustu „běžců“. Já po nedělním Brodě se závodním běháním skončil, nedoléčené bolístky nejdou donekonečna ignorovat. Tento způsob pohybu = běh prostě není pro mě.
Pěkné, gratuluji. 17km/700m je hodně hodně těžký profil, kór v zimě-nezimě a s brody, fakt maso. A na takovýto souboj s živly se běžecké limity prostě nevztahují ani vztahovat nemohou.
Poslední opravdu čistě běžecký podnik je obecně nejspíš přespolní běh (max. trasa mužů 10 km); když se dívám na výsledky letošního MČR, tak v popředí se opakují jména ze stýpla a 3&5&10 km na dráze a silniční desítky; v podstatě u všech kategorií.
Sám píšeš trailový závod, tedy terénní radovánky, kde (rychlý) běh je jen jednou ze složek výkonu, ale ne nutně vždy a u všech tou převažující. Což ovšem nijak nesnižuje výkony účastníků. Ti nejlepší by rádi celou trasu i rychle běželi, kdyby to jen trochu šlo :-).
Zhruba tak nějak se dá odhadnout, jaké to bylo, podle 12. v pořadí Adély Stránské (46. z Běchovic – druhá žena pořadí, před tím však 1. z vrchařského Zadova, 4. ze Šeráku a 5. z Alfrédova).
Podobných kategorií závodů je mnohem víc, od všemožných OCR, přes takovéto off/trailové závody, běhy do vrchu nahoru-dolů (nebo jen nahoru), skyrunning … kde se v částech nebo dokonce převážných částech tratě běžet rychle prostě nedá, ať kvůli sklonu nebo kvůli povrchu.
O.T.: Návrhy na rychlé tlumené tréninkové boty pro tempa 4:00–3:00 v zimní Praze? Alternativy k Nike Air Zoom Pegasus Shield vítány.
Na takovych zavodech chodi i spicka. Stejne jak sky runy a uphill zavody. Ty vyzivnejsi zlomi i bubaky ze chodej a nahore to maj za folii a kapacky.
Jo jo, vždyť to píšu. Vítězství ducha nad hmotou, případné ztráty povoleny (†).
Adidas boston/adios. Pokud sedi. Podrazka je dobra, na led to neni.
Letní boty, závodní. Hledají se tréninkové.
Boston jsou v pohode treninkove boty i na objemy, nebo na zavodni maraton. Nejsou jako Adiosy.
Nerozlisuji letni/zimni, teplotu resi ponozky. Trenuji v nich.
Počítám, že to je pro Panáka; čili běháme stejné trasy, akorát on bohužel rychleji :-) V Troji je teplo a jediné zimní specifikum je, že tamní suchý asfalt pravidelně nějaké vemeno solí obřími krystaly, které (při tempu okolo 3) kloužou. Ale netřeba řešit, a prostě běhat v tom co v létě.
Panák se občas trefí i do nějaké námrazy, jak si moc nemůže vybírat, kdy zrovna poběží, jestli brzy ráno nebo večer, s potřebnými cca 120 km/týdně využívá každou mezeru, kdy nemusí být ve škole.
Ale nestěžuje si, po dnešku krásné predikce závodních výkonů (které mu v minulosti vycházely) a pocit, že to jde hodně nahoru, na což má určitě velký vliv změna tréninkové skupiny a následně struktury tréninku z popobíhání na běh a z intervalů na drtivé intervaly pod přísnou kontrolou.
Uvidíme.
Neřešit a běhat. Taky tamtéž běhám i brzo ráno po námraze a jinovatce a opravdu je to na klasické silniční objemovky.
Škoda, že mě Garmin ukazuje predikce naprosto nesmyslné, viz foto, ale stejně si koncem zimy Panáka objednám jako tahouna na tempové běhy (on teda poběží OV :-)
Ber to tak, že Tě chce Garmin potěšit a rozveselit, za ty peníze…
Boty řeší, protože ty stávající míří nezadržitelně do věčných lovišť a do jara padnou určitě ještě jedny.
To už můžeš na konci zimy rovnou vlát za Tomášem, vyjde to v podstatě na stejno.
Tomáš běhá pomaleji a dál. Panákova OV pro mě bude akorát tempem i délkou.
Boty: podívejte se na Saucony Kinvara. Sice to nejsou tréninkové objemovky, ale do jara vydrží, drží fakt dobře, váhově cca jako Adidas Boston, ale víc zatlumené a na většinu použití rychlejší.
Díky za tip, předám.
Trochu motivace do příštího roku.
Hezká čísla. Ale obávám se, že jsou reálná jako ta moje :-) Navíc Panák je mladej, toho by byla na půlmaraton a maraton škoda. Ale moc rád se budu mýlit a za čas pod 2:20 mu půjdu zatleskat.
Zpět k botám – pokud by chtěl vyzkoušet velikost EUR 45, rád své skoro-nové zapůjčím.
Díky za nabídku, moc velké.
Trasy nad 10 km ho mimo hory nezajímají, bez obav. Mohu-li ze struktury a výstupů tréninků soudit, pracuje se na vVO_2max, což je právě tak na čtvrthodinu.
Pěkně:-)
Jan Procházka (pokud je to ten, co cca 5× vyhrál Kunratickou) se párkrát zúčastnil i „naší“ Vlachovky. Jinak je to zeť Ivana Uvizla.
Taky se musím pochválit, o víkendu jsem si dal Pražskou stovku, 125km, 4600m převýšení, čas 22:49, 89. místo z 320 startujících, asi 8 hodin za vítězem.
Byl to masakr, super trasa i terén, s letošním náběhem 400 km to bolelo fest.
Do kopce jsem skoro všechno chodil, z kopce běhal, rovinky běhal když to šlo.
velká pochvala. S tím náběhem to bylo víc o hlavě než o nohou.
Pro takhle daleko po svých je unreal.
Mě zastavila noha po 70km, že jsem nebyl schopen běhu a i chůze mi dělala velké problémy… do té doby se mi běželo parádně. Zase jednou jsem pořádně záviděl lidem, kteří závody vzdávají…
Nepotkali jsme se na Cernolickych skalach? Tam byl nekdo kdo nevzdava a pod vetrovkou mel hlinikovou folii.
Možná jsme se tam potkali, časově to asi tak odpovídalo, kdy jsi mě měl asi předbíhat, ale hliníkovou folii jsem na sobě neměl, oblečení jsem měl pro pohyb dost…
Tyjo, tak to klobouček :-) tím spíše s tím letošním náběhem…
Tak nevím, rubriku „Běhání“ asi provozuje nějaká ruská trollí farma, jinak si nedovedu vysvětlit konflikt mezi nadpisem článku se slovem „šakal“ – tedy psovitá šelma (Canis aureus) žijící řídce i u nás (měl jsem tu čest) a obsahem téhož článku, pojednávajícím bezvýhradně o severoamerických kojotech (Canis latrans), což je poněkud docela úplně jiný druh.
Pro někoho nejspíš vlk jako vlk, asi předčasná vlčí mlha. Ani jsem se nemusel dívat, kdo je pod tím paskvilem podepsán: „kü“, kdo jiný.
Tak tim autorem se to vysvetluje :D
Tak co, cupitalky a hopkalové, běháte i v tomto roce nebo ještě kynete špeky?
Po 1.100 km mne definitivně opustily Icebug Anima5 BUGrip, vůbec jsem je nešetřil, ale používal na to, k čemu byly určeny: sníh, led, smíšené povrchy. Do poslední chvíle dobré, svršek drží, tlumení také, unavila se měkká pryž, ve které jsou zapuštěny plovoucí hroty pod ploskou.
Protože zima letos ještě bude, tak dnes dorazila náhrada: Pytho4 u které doufám v podobnou trvanlivost. A k tomu Anima4 na takové to volné poklusávání.
Ať vám to letos běhá podle vašich představ.
˘Ö˘
Pythony mám a jsem moc spokojen. Kde jsi nakoupil ?
Zajimaji me reference na Pytho4 (mam 3, jsou trochu tvrde, neco jako drevaky). U Anim nevidim hroty, tos je prosoupal?
Nakupoval jsem v oficiálním ČR shopu, máme tam lehce nadstandardní vztahy, syn v Icebug botách závodil a závodí, když na to přijde.
Pocitově jsou Pytho4 také tužší než Animy5, ale na ten kentus (zmrzlé rozježděné bahno), po kterém běhám, je to určitě lepší varianta. Vím, že jsem zkoušel nějakou předešlou generaci Pytho a neseděla mi ani velikostí/tvarem, ani pocitem. Tahle je v pohodě.
Animy jsou verze 4, bezhrotá. Jedny plovoucí a jedny tvrdé hroty mi v botníku bohatě stačí. Musím doplnit zásoby běžných bot, Salomon Fellriser 720 km, Salming T3 736 km, v Animách se dá i po sněhu, když není led. (Tedy mám v krabici ještě nepoužité T2 na jaro, možná ještě ve slevě koupím i nové Fellrisery).
Mimochodem, vzal jsem celkem na milost Saucony Peregrine Arctic, prostě se s nimi nesmí do terénu ani do bahna. Jakmile zamrzne a běhá se pomalu víceméně po tvrdém a spíš rovném povrchu, tak to jde (aktuálně mají 524 km).
docela jsi mě pobavil tím, že Fellrisery jsou běžná obuv :-) Jo, když je někdo „bahňák“ :-)
Jinak v Outletu Štěrboholy byly nedávno Asicsy Trainery 22 za 1400–1600Kč, ale jen omezené velikosti a ne moje 48.
Fellraiser je ještě celkem normální, má velké figury a hustě, takže se moc nebrousí a nepůsobí nekomfortně při běhu po tvrdším podkladu. Optimální pro Fellrisery jsou třeba rozmoklé drny, čisté bahno ještě nějak dají.
Bahňáky jsou podle mého třeba Salming Elements, řídké, ostré a maloplošné figury, aktuálně ve výprodeji Salmingstore za 1500 i ve 48. :-)
V rozumné velikosti za tu cenu jsem je vykoupil já. Mám tři páry. Ale když jsem je bral na začátku slev, měli snad všechny rozměry.
Hamoun, skrblík. Ukažme si na něj.
Já si teď dávám pár týdnů zimní pauzu, ale o víkendu už zase začínám… pokud by teda místní lidi z BF přimouřili obě oči a považovali by plahočení na ultra za běh :-)
Pro ty, co chtějí zkusit formu už v únoru tak v sobotu 23.února začínají „Pražské kopce“ klasicky v Čerčanech na Chlumu 4,3km / 250m, viz. http://behydokopcu.cz/
Řeším zvláštní problém, při běhu řekněme nad 1hod mě bolí prst na noze:-) zní to blbě, občas se mi to objevilo i v minulosti, ale letos nějak častěji. Na levé noze mě bolí ukazováček, mám pocit, jak kdyby jako jediný prst prostě volně plácal o zem, a pak bolí a brní, občas pomůže zmírnit to tím, že na chvíli změním techniku běhu/došlapu… netušíte někdo co s tím? Rozhýbávat a posilovat svaly kolem prstů a klentbu?
nepomůže když s ním křupneš?
nebo máš zánet v kloubku
nebo cokoli jinýho, čert ví
to jsem nezkoušel, se za běhu vyzout a prohýbat, vyzkouším, díky za tip:-) mohlo by pomoct, protože pomůže změna dopadu a více s tím prstem hýbat. Ten ukazováček mám z prstů nejdelší a nejrovnější, a subjektivně při běhu mám pocit, jak kdybych s ním tlesknul o zem v tu chvíli, zatímco ostatní prsty „tlumeně“ dopadnou… (a nebo jsem hypochondr a moc se pozoruju:-D )
sjeté boty ..taky možnost
Může být úplně cokoliv a kdekoliv, klidně až v paži, zkrácený prsní sval, myšóza… .
Ale častěji někde blíž, tedy v koleni nebo ještě zákeřněji a nenápadněji ve svalových skupinách kolem kyčelního kloubu a v pánvi vůbec. A naprosto klidně také na opačné straně těla, než budeš na začátku hledat.
Zkus, jak se tělo bude chovat při testu kloubních a pohybových rozsahů ve všech zmíněných skupinách, pak nenásilně, třeba proti expandéru, vyzkoušej trochu síly ve všech myslitelných osách a rotacích.
Když už někdo vytáhnul zase vlákno, tak první výsledky pozorování, brnění v prstu se projeví po nějakém (vždy různém) uběhnutém čase při kontaktu paty se zemí… jak se dotkne pata, tak nastane efekt podobný tomu když se praštíte do „brňavky“, zabrní mě ten prst a přijde mi, že se lehce pohne a při dalším kroku se dotkne země jako první a dojde k jakémusi plácnutí? Přijde mi, jak kdyby se tam podráždilo ěnjaké nervové zakončení a došlo k brnění a stažení svalů kolem toho prstu? Nechápu, nerozumím… když se soustředím na došlap více na přední část a více ulevit patě, dokážu ten efekt oddálit, ale musím dát pozor na přetížení lýtek a není to zrovna rozumné mít takto asymetricky řešení došlapování, takže jen dočasné mezi-řešení. Dále mi pomáhá, se vyzout a rukou promnout a promasírovat chodidlo a prsty. Tím získám zase nějaký čas klidu…
Průběžný postup – Na jaře mám před sebou nějaké závody kde se velmi symbolicky budu účastnit, ale těším se na ně, takže to napohodu odplahočím a nebudu si hrát na hrdinu, ani přihlašovat další akce a soustředím se na tu nohu. Zrovna jsem ve fázi, kdy mi klesá na sezónu tělesná hmotnost, potenciálně by to mohla být příčina, takže návrat k delším běhům v řádu více hodin nechám až se dostanu s vahou výrazně níže. Zároveň zařadil jsem posilování kletby – nějaké fyzio cviky na chodidlo, co jsem kdysi dávno v minulosti dělal. Když to v dohledné době pár měsíců nepřejde, zajdu na fyzio a začnu řešit s odborníkem radši než něco pokazím a zanedbám „samoléčbou“.
Bych zkusil masaž chodidel takovým tím balonkem s bodlinami a asi i strečink na zlepšení mobility.
Díky, jj, už používám balonek (bez bodlinek) a nebo občas malý váleček. Velký válec občas na záda. Mobilita a flexibilita je u mě obecně zlá, aktuálně pracuju na oblasti kyčel/pánev/hamstringy a po x měsících konečně dosáhnu prsty na zem, ale vím, že v tomto mám mezery a ještě moc co zlepšit:-(
Diagnostikoval jsem si Morton's neuroma, kdyz jsem hodne behal. Ostatne fyzioterapeutka mi to potvrdila po prvni vete o priznacich. Pryc to nechtelo a ja nechtel prestat behat (bolelo jen pri behu). Od te doby jsem v behu dost ubral (tretinovy objem) a uz o tom nevim. U Tebe bych se spis podival na plantarni fascii nebo kotnik, vypada to spise na medial plantar nerve. Zkousel jsi jine boty, nejsou ty soucasne uz vymlacene?
Aktuálně střídám 3 páry, dvoje silniční objemovky Asics gel pulse 9 a Inov8 roadclaw 275 a do terénu Inov8 race ultra270. Silniční dle mě ještě OK, ty terenní jsou už nejjetější, ale běhám v nich momentálně absolutní minimum a měl jsem v plánu je ještě tak rok mít. V létě když vážím méně, tak ještě na střídačku přidávám minimusky a barefoot boty do terénu a jedny lehké silniční šlupičky na kratší běhy do desítky, přes zimu kvůli vyšší váze v těhle minibotách neběhám prakticky nikdy. Pravdou je, že se vracím po x měsíců pauze, nějaké potíže při běhu jsem měl kvůli tělesným proporcím vždycky (nejčastěji úpony kvadráku u kolen), ale v oblasti kotníků/chodidla takhle nikdy, proto mě to překvapilo. Jinak v minulosti jsem uběhl párkrát půlmaraton i s vahou vyšší než nyní a bylo to OK, těžké si připustit, že třeba možná nejspíše asi stárnu :-D
Inov8 jsem zkousel jen na zacatku meho behani a zdaly se mi obecne hodne tenoucke (silnicni). Ten Roadclaw je asi vice tlumeny, ale nedokazu posoudit. Kdyz jsem behal kazdy den 1–2×, mel jsem hodne tlumene boty a nemohl jsem moc pretahnout zivotnost (1200–1500 km). S nizsim objemem muzu behat beztrestne i ve vymlacenych botach ci zavodkach.
Zkus ubrat, testnout jine boty (nove), zaradit nejakou techniku (abecedu) a fyzio taky nebude spatny napad.
…že třeba možná nejspíš… :)
a taky se mi líbila ta kletba někde nahoře, ale to vypadalo na prostý překlep. :)
ohm, ohhhmmm, abrakadabra, brekekeke! :-P
Objem v jakykoli inov bote je jen pro fakt zdravy jedince. Zkus nejaky hodne tlumeny boty misto toho.
Od začátku roku:
Asics jsou mega tlumené bačkory, skoro místy až moc, musím si na to někdy zvykat:-) na nich jsem začal po zimě a postupně přidávám ty tvrdší Inov8, ale děje se to u obou stejně. Ale zkusím s těmi tvrdšími ještě pár kilo počkat, tím nic nezkazím a případně zajdu kouknout po nových místo těch Asics, zda to nepomůže, 2–3litry do fungujících nohou investuji, sice v nich mám jen něco přes 500km, ale asi nebudu váhově úplně typický běžec:-)
se špatným došlapem a velkou váhou klidně odepíšeš i objemovky za 700km, teda i já s 70kg patou vymlátím Asicsy GT či jiné objemovky mnohem dřív než ostatní.
Pociťuješ to v terénu i po silnici? Křivé dopady v terénu a seběhy ti nemusí dělat úplně dobře. Co zborcená klenba a zkusit vložky?
Nicméně mně vždy pomohlo na problémy prostě neběhat …
Lze-li zborcenost klenby usuzovat z tohoto obrázku, tak nemám. Strčím ve stoje pod vnitřek chodidla prsty od ruky, minimálně do půlky půdorysu tlapy :-) před mnoha lety jsem chodil na fyzio kvůli postavení pánve při běhu a uvolnění spodních zad, jsem pokroucená kancl krysa, tam by něco mohlo být, ale spíše je mi divné že to je úplně nový projev.
Seběhy jsou u mě ******* obecně, přesněji byl to ******* i v mojí nejlepší formě, když jsem to zapomněl hlídat, ale vždy se to projevilo jen na výše zmíněných úponech kvadráků u kolene, zbytek aparátu ok. Každopádně z pozorování posledních běhů, se to projevuje nejvíce v seběhu, když jsem unaven a nechám nohu více dopadnout na patu. Mě přijde, za poslední 2týdny až hypochondrického sledování, že ******* je nejspíše někde kolem té paty a asi nějakého nervového čehosi. A s tím terénem jsi mě inspiroval k myšlence, že asi co nejdříve přesunu intervaly apod co mám v plánu příští týdny do terénu nebo aspoň na nějakou hliněnku či šotolinu, abych změkčil podklad a hlavně mi přijde, že tvarová pestrost proti rovnému asfaltu mi na to taky dělá dobře:-)
(ps. tu poslední větu jsem nečetl, je nějaká rozmazaná, asi ztráta signálu)
Hele a díky všem za reakce a podněty, každý argument, úvaha, vodítko atd jsem za to rád:-)
Aktuálně po konzultaci a na doporučení kluků z Trailpointů běhám v Brooks Ghost 11, zkoušel jsem si i Hoka, tam se mi líbila malej drop, ale střihem (šířka chodidla) mi nejvíce seděli Brooks a na silnici ten drop zvládám v pohodě, do terénu bych to nechtěl. Trošku to zmírnilo bolest a její nástup, ale řešení to není. Takže brzo doufám frčím na fyzio.
vidíš, třeba se to časem pohne k lepšímu! Já zjistil, že na nízký drop nemám techniku, lépe řečeno možná tak při závodě, ale pod 6/8mm je to „divný“.
Dobročinná akce: https://www.runningmall.cz/…-24585.shtml#…
Tak došlo i na mě s achilovkama (nebo plantarni fasciji) i na mě. Začal jsem trenovat seběhy s prudkých kopců a špatným stylem jsem si namohl šlachy. Tenisky pověsím na hřebík asi na týden nebo dva a pak se uvidí, protože s tím fakt nejde běhat přes špičku a odrazit se.
Můj dotaz je, když nepůjdu přes bolest to je jasné, můžu jezdit bych si neubližoval?
Tak se pochlubím, přes problémy viz výše a přes rýmičkou zbržděnou přípravu, jsem si letos stoupl v Bratislavě na start 1/2maratonu, byl to pro mě po skoro dvouleté pauze nějaký první rychlejší běh (vlastně silniční půlku jsem běžel naposledy 2014, pak už jsem s do 2017 běhal jen trailové akcičky…) a sedlo mi to až překvapivě dobře:-) Původní plán být volným klusem mezi 2:30–2:45 a hlavně si nezničit tu bolavou nohu se změnil cca po 5km v euforii na plán být kolem 2h. Do 15–16km jsem to držel statečně v naději, že by to pod 2h asi i vyšlo, ale pak přes nějaké komplikace a časové ztráty s tím chodidlem jsem uznal, že ne a vystoupil si ze skupinky a v klídku to docipital za 2:13, takže jsem nadmíru spokojen proti původnímu plánu a překvapilo mě, že noha držela a i se 112kg živé váhy to jde:-) no, příští týden mě čeká ještě jedna akce a pak frčím řešit fyzio, ta noha furt zlobí a nechci to už dál trápit a riskovat komplikace…
V Nymburku jsem na 10km zaběhl limit na Pardubice, uvidím se 13/4 s někým na Vinařském půlmaratonu? Teda jestli budu ve startovce MČR, jinak na to kašlu.
Bude někdo z B-F zítra na Ještědu? Nebo jen já s Fujedasem? Letos to bude hodně naivní, fyzička není, kila navíc jsou, noha bolí, ale pokazit si zážitek nehodlám, nemusí být pozitivní, stačí intenzivní:-)
Synátor na krátké trati 10,5. V rámci tréninku.
nepůjde synátor kopec na Jedlovou 20/4?
já doufám půjdu i republiku na Černé hoře 26/5, tam bude určo taky, co?
ČH musí, před tím chce ještě 1–2 závody, ale spíš rychlé, takže liga na dráze steeple a něco k tomu.
Hlavní cíl sezóny je jednoznačně Zadovská kvalifikace v září.
jsem mluvil dnes s Linhartem a Černá hora pro M i Ž prodloužena na jeho žádost 11,4km a jde se vršek 2× tzn i se seběhem, takže se mi bude moct aspoň smát v cíli :-) jestli se teda budu cítit, abych si nedělal moc velkou ostudu.
Perly dnešního dne: organizátoři nějak neodhadli rychlost pohybu závodníků po trailové trati, takže některá stanoviště při průběhu čela ještě neobsazena, na některé dobrovolníci právě dobíhali, auta na silnici, ale hlavně: při druhém seběhu z Ještědu ho poslali na špatnou trasu (asi zapomněli, že už ho tam viděli), tedy výsledkem DNF.
to je hodně smutné vzhledem k promu a tomu, že to byl jeden ze závodů, byť sky, kde se měli ukázat mladí do repre
ajaj:-( to je zlý, velká škoda..
Můj pohled z totálního odpadu opačného spektra účastníků – pro mě to byl totální přestřel aktuálních schopností, šel jsem svoji klasiku 25km potřetí v životě a po cca 2leté pauze od běhání, aktuálně s nejhorší fyzičkou a nejvyšší hmotností za poslední roky, nezregenerován plně od posledního půlmaratonu, který se mi naopak běžel moc pěkně, doufal jsem že v poklidu dokončím mezi posledními… nakonec jsem skutečně dorazil poslední, na tolik poslední, že na parkovišti skoro nikdo nebyl:-D
ale pro mě super zážitek, před prvním výběhem na Ještěd mi totálně seklo a odepsal jsem stehna a nebyl schopen seběhu pro křeče, ale zkusil jsem to aspoň dojít s tím, že budu po limitu jen pro zážitek… naštěstí ve druhém výšlapu na Ještěd, mě chytili sběrači fáborků, a jelikož zrušili už jednu občerstvovačku, tak mi dali svoje pití co měli v batohu a vzali mě pod křídla a dotlačili mě do cíle, byla s nima sranda, nahoře na Ještědu jsme nafasovali flašku rumu a v posledním seběhu padla místo ionťáku ve 4lidech protože to prej pomáhá na křeče, no pomohlo:-) bylo dost vtípků, legrace, že mě bránice bolela nakonec víc než nohy, kluci stíhali sbírat značení a kecat a popohánět mě klackem po zádech, když to vypadalo že mám zase křeč ve stehně:-D dole mi kus utekli, protože cíl byl dávno složen a s pořadatelem mi z auta vyndali nějaký fáborky a udělali falešný cíl, abych nepřišel o zážitek při dosažení cíle:-) do toho family support sestřenic, co si nacvičili mexické vlny a tanec který jsem nazval „retardované teletubbies“ a s tetou co běžela se mnou nám fandili nahoře na Ještědu i dole v cíly, no přes některé drobné organizační chybky (jedno krátké bloudění a před limitem složená občerstvovačka) musím říct, že pro mě to bohatě vyvážili zážitky a zábava:-) takže asi všechny závody začnu běhat zásadně poslední, je to větší prdel:-D ale ne vážně, holt jsem si zkusil jaký to je přestřelit a protrpět si půlku tratě, ale nelituju, taky zkušenost a pro mě i zamyšlení co na závodech tohoto typu hledám, určitě ne výsledky, ale spíše pro mě oblíbený sport v přírodě, pokoušení sebe sama, lidi kolem mě na trase i mimo, dobrou náladu s ostatními pacienty… jen mi v hlavě leží myšlenka, že se chci vrátit zpět v lepší formě a zaběhnout si zase i důstojnější čas jako kdysi, takže motivace na další měsíce proč trénovat:-)
Pánové běžci, mám dotaz. Jsem tlustej, klusam tak 80–100 km měsíčně, když se daří. Mám tlustý stehna.
Pořád mám odrena trisla, což mi vadí po dobehnuti, ale někdy už i při delším běhu. Mám pár spodaru, které nemají v trislech švy, s těmi je to většinou lepší.
Chtěl bych koupit kratasy s vnitřními „boxerkami“ – pomůže to? A není v tom parak?
Nějaké případné tipy na konkrétní modely?
Všechno, co doma na běhání mám je bez „vnitřku“.
Díky
minálně zkus namazat místa největšího tření. V těch „dvojkombinacích“ je skutečně pocitově „víc vedro“, mám od Progressu a pak Lidlovských a v těch se potím dost.
asi bych se přikláněl ke klasice a zkusit minimálně vazelínu nebo tak něco.
Taky s tím mívám problém, ale na běžné běhání kompresní trenky ( mě se třeba osvědčily UA s dlouhými nohavicemi nad kolena) a na to klasické běžecké kompresní kalhoty (kraťasy). Pokud to byl opravdu dlouhý běh v teple ( třeba 40–50km),tak se mažu Sudocremem, ten drží, vazelína se mi vždycky hned potem vyplavila.
Používám od Asics nejsou v rozkroku tak volné, je to dost znát.
Jinak ten Sudocrem taky doporučuji.
Začnu zeširoka. Hodně důležité je nepřehánět celkové množství oblečení na těle. K tomu je třeba navybírat si opravdu kvalitní kousky. A běhat pravidelně, aby se člověk správně průběžně kalibroval vůči teploměru/počasí. Protože, co si budeme povídat, sádlo dovede zahřát.
Takže určitě řešit celkové oblečení vzhledem k počasí, intenzitě a délce výběhu, tím redukovat přehřívání a množství potu na nejnižší možnou úroveň. (Pro neextrémní podmínky 0–10°C mi zpravidla stačí tenké tepláky, triko s dlouhým/tričko, tenounká membránová bunda a někdy i jen větrovka, nuance termoregulace se pak dořeší zimními doplňky nebo volbou nějakého hybrid oblečení se softshell vsadkami).
Teď k dotazu. Samotné 2in1 kraťasy nic nezachrání. Ani bezešvé věci nejsou samospasitelné. Dokonce mám vyzkoušeno, že ve věci odírání třísel hraje větší roli střih a materiály, než nepřítomnost švů v rozkroku. To je lepší si vybrat dobré mírně kompresní kraťasy a pak řešit, co přes ně, zvlášť, pokud jsi nekonfekční běžecké velikosti. Trefit 2in1, kde budou vyhovovat střihově jak kraťasy, tak elasťáky, to může být problém.
Rozdíl mezi 1+1 a 2in1 je právě jedna guma v pase. Zase do poprchání, pokud máš 1+1, tak se dají vzít „shield“ trenýrky přes (a to i přes dlouhé tepláky), v tom spatřuji výhodu vybavení separátního.
Když 2in1 na vyzkoušení, tak Lotto .
Vybrat dobré spodní prádlo a dobré ponožky je nakonec to nejtěžší. Chce to určitě delší nohavičky na boxerkách, osvědčily se nám třeba Klimatex Bax Mid (a asi by šly i Long). Špatné není ani prádlo z Decathlonu, ale Klimatex se těší trochu větší oblibě.
Jinak produkty všech velkých značek si bývají hodně podobné, bohužel i cenou.
Mazání vidím stejně, jako kolegové, třeba cokoliv se včelím voskem, stačí mi krém na ruce z Lidlu. Ale každá pokožka je jiná, jinak snášenlivá a odolná.
Krásný rozbor, děkuji moc!
ono záleží v jaký intenzitě běžíš, obecně ale souhlas.
Jen mě překvapuje obliba Klimatexu. Pravda, že poslední kousky jsem měl tak 4–5 let zpátky a vůbec mě to neoslovilo. Používám odlo, newline, progress, BD, ronhill, 7mesh, SD sports, gore,… a vsechno o dost lepší než co jsem mel trika, mikiny a bundy z klimatexu.
trochu mimo mísu, ale počet běžců na MČR na dráze 10 000metrů – https://online.atletika.cz/vysledky/36406 5žen , 5 juniorek, 11 mužů a 6 juniorů, to bylo fakt „nařachaný“ … Jako dát termín po půlmaratonu a týden před maratonem, navíc v Břeclavi, …
Moira Stewartová se z Melaga na závod vrátila, některým to nestálo za to.
Vybrat termín je složité, aby nekolidoval s jinými závody ani velkými svazovými soustředěními. A co máš vlastně proti Břeclavi? Jezdí se tam z Cajzlova v pohodě vlakem…
jo, chápu, jen mě ta „účast“ trochu vyděsila. Termíny jsou známy dlouho dopředu, běžci se mohou zařídit, ale moc to prostě neláká.
pokud by chtěl někdo zkusit „závodní boty“ tak bych měl v 47 Mizuna Hitogami 4 (150km) a Adidas Takumi Sen (48) – bez boostu (50km) – pro chronicky přetížený úpon achilovky nebudu už závodní boty potřebovat a stejně jsou mi „široký“. Cenu bychom domluvili – předání Praha/Poděbrady, pošta možná.
Seržo, jet z ŠUTRu domů a nevézt Tě s křečema při nastupování do auta je fakt divný:-D kde ses flákal?!? :-)
Jinak Bára Havlíčková právě vyhrála ME juniorek v běhu do vrchu v Zermattu. Druhé nadělila 51s.
já se už divil jak zaběhla Černou v porovnání s juniory, super úspěch!
Mladej taky velmi pěkně a Honza Janů jen potvrdil, že je naše vrchařská jednička.
P.S. nechystáte se ladit formu na Dvoračky?
Hlavně Bára předběhla zbylé tři juniory.
Forma se neladí … vzal si dovolenou, dokoupil vybavení, ráno vyrazil vlakem z Prahy a povídal něco o Narviku.
Jak lze využít bílé noci za polárním kruhem: https://www.strava.com/…s/2533761614
Bude někdo v sobotu v Rokytnici? Abych věděl komu fandit. Zatím váhám zda „běžet“ závod nebo se jít v klidu vyklusnout, klidně i přes Dvoračky, ale nějakou normálnější cestou.
Dopolední dětská varianta je jediná moje jistota :)
já tam budu!!! určitě běž, beztak od 4.km pochoduje asi tak 1/3 startovního pole a v konci tak 2/3 :-)
otázka zda vydrží nohy, neb od dubna léčím úpony achilovek do paty. Cíl je vidět Bořka Jančíka
Já to už jednou závodně běžel (a samozřejmě přepálil), nezávodně mnohokrát, takže poměrně přesně vím, co mě čeká.
Proto váhám, zda s mojí postavou jít mezi ty vychrtliny :)
Jak tě poznám?
buď tílko oddílu Nymburk nebo modré Marcialonga, na nohou silniční „cihly“ neb musím šetřit nohy. Dával jsem to tam pod 44, ale byl bych rád za něco kolem 48, když budou sloužit nohy
Já asi na sobě budu mít triko s včelkou s kladélkem :) Pokud to tedy nakonec poběžím závod.
Zafandit někde po trati přijdu určitě (zřejmě u kapličky na starým mlýnem).
Pro mě by asi byl lepší ten nedělní závod na Šachtách, ale tam bych to měl složité s logistikou.
44 je z říše snů, ale i 48 je pro mě furt šílenost. Já mám cíl nepřepálit začátek a pak by to měla v klidu být hodina.
mise splněna :-)
Já bronz za poněkud ostudných 46:59, ale prostě to bez běhání líp nešlo, i tak po chůzi dolů zatuhlá achilovka a trochu cítím patu.
ty myslím taky spokojenost!
Moc hezká práce!
Já byl na konci rád, že jsem mohl aspoň jít :) Ale cíl splněn, takže spokojenost. A díky za fotku, až nad touto akcí budu příště přemýšlet, podívám se na ni.
před 10lety by 47min stačilo na 31.místo a vítěz Havlíček to dal za 38:20, asi tolik k úrovni běhu :-(
Úbytek ale musí být především v kategorii opravdových běžců, ne? Je to znát i v oddílech, že je méně dětí a po nějakém desátém roce aktivitu utlumí na nulu?
Já to vnímám u sjezdového lyžování, kterému jsem se dříve trochu víc věnoval – ve VŠ oddíle je nyní o tento sport v podstatě nulový zájem oproti stavu před 10–15 lety.
Nicméně hobby úroveň bez atletické minulosti, jako jsem já, předpokládám existovala i před těmi deseti lety bez vážnějších změn (tedy kopie mě před deseti lety by to asi neběžela o deset minut rychleji)?
No, problém je, že opravdoví běžci většinou běhají a nelezou do kopce. Tím se nechci nikoho dotknout, to je prostě fakt.
A v atletických oddilech a klubech je teď naopak dětí víc, než lze kvalitně zvládnout. Atletika je zrovna teď pár let na vzestupu, ale připadá mi, že se blížíme k vrcholu a bude následovat pravidelný propad. Jenomže atleti, jak malí, tak velcí, většinou dělají atletiku. A to jak v 80. letech, když jsem začínal, tak teď :-)
Ne každý rok se běží rychle, ne pokaždé to objektivně jde. A záleží, kdo přijde na start a s jakým cílem.
Stačí porovnat se startovkou MČR z Jánek (zde). Shodují se dvě jména (jestli jsem někoho nepřehlédl), Major (MČR 15 se ztrátou bezmála 17 minut na Honzu Janů; tady 10.) a Turek (MČR 23. a skoro 26 minut; tady 6.). A ještě nějaký Herda, ale ten nakonec v Jánkách neodstartoval :-).
já to napsal úmyslně jako rýpnutí, Havlíček byl jiná liga, jeho TR jsou občas neskutečné. Ale obvykle se prostě vyhrávalo za 40–41, letos bída a že kvalitní běžci nebyli, oni nejsou skoro nikde, krom zmiňovaného mčr (kam jsem nakonec správně nejel). Vrchům se věnuje hrstka běžců proti tomu, co bylo před 5+ lety. Smutné taky je, že plno z „širší špičky“ se na to buď vybodli, zranili nebo se přesunuli jinam. Naproti tomu takový Bořek Jančík zaběhl v 55 totéž co v 45, asi jao Smrčka :-)
opravdoví běžci jsou, buď na dráze – dokud na to mají výkonnost a morálku, pak pár silničářů či univerzálů a dál radikální pokles. Hobby základna je velká, ale výkonnost mizerná a táhne je to spíš k ultra/zážitkům a ne do rychlosti/dřiny. I „skyrunnerů“ zas tolik není. A samozřejmě moc závodů znamená rozmělnění konkurence a plno akcí drží při životě veteráni co jezdí 30 let furt to samý.
Abych s chromou nohou potom co 1/4 roku neběhám atakoval bednu na dřív celkem prestižní akci je fakt k pláči :-(
V podstatě souhlasím. Jen se obávám, že běžci jsou jenom na dráze. Na silnici jsou dálkoplazové. Kdo koukal třeba zrovna na poslední DL, ví o čem píši.
zase něco z „dálkoplazového okénka“, i když sypat 24hodin 5:40 na kilák ??? oops!
Udělal jsem chybu (asi to bude bolet:o) ) a přihlásil se na letošní košický maraton (6.10.2019) … Nechystá se tam taky někdo ze zde přítomných diskutérů ? Popř. byl tam někdo z vás na předchozích ročnících ?
jsem se nechal přihlásit na nedělní Běchovice do MČR, to zas bude vostuda, aspoň pár ženských porazit :-)
Panákus má rýmičku, tak třeba spolu cestou pokecáte, jestli vůbec vyběhne.
ten už bude mít i s rýmičkou po rozhovoru pro ČT, až se dohrabu do cíle :-)
Aspoň nebude před kamerou takový nával. Jak se těšíš, až se Tě Žaneta Peřinová duchaplně zeptá: jak se cítíte, jaký byl závod, co další cíle? :-)
P.S. Dnes >1000!
Ještě tady nikdo nedal nic o novém maratónském čase? Nebo jsem mlha? :-)
laboratorní podmínky, ale i tak hodně klobouček dolů. 2:50 je neskutečné tempo na 1km, natož na maraton … Celkem překvapily boty, nečekal bych takovou vrstvu pěny a prodloužení za patu, na kolik jsou skutečně rychlejší si netroufám odhadnout.
před pár lety nesmysl, ale jak vidno, éra minimalismu definitivně skončila :-)
Když tu řešíte obuv tak se zeptám:
Začal sem lehce běhat (trasa kolem řeky čili téměř rovina, povrch 50% sotolina, 40% polňačka, 10% asfalt). Délka běhu jak kdy – zatím v rozmezí 5 – 9 km. Casem bych chtěl běhat 10–15 km. Tempo šnečí – 7 minut na kilometr.
Chtěl sem univerzální boty co by zvládly jak to výše uvedené běhání, tak i Lysou horu v pěkném počasí. S doporučením prodejce (který se imho dost vyzná) jsme vybrali tyto boty https://www.salomon-run.cz/…-navy-blaze/ i vzhledem k mé váze 100–105 kg. Běhá se mi v nich celkem dobře, ale nějak extra měkký dopad nepocituji.
Tak přemýšlím jestli tyto boty nenechat na ty hory v pěkném počasí (mám i nízké i vysoké pohory) a neporidit něco přímo jen na ten běh kolem řeky. Něco s tlumením. Mám boty (jsou údajně běžecké – používám jako civilní) Nike vapormax něco, s bublinama zkoušel sem pár metrů běžet a je to divný pocit, takže něco s tlumením, ale ne až tak brutálním.
Otázka zní co? Drop a v podobných věcech se totálně neorientuji, tak ani nevím po čem koukat. Dík za radu.
Asi takhle. Píšeš >100 kg, asi nadváha. S tím koresponduje i tempo 7 min/km po rovině. A tomu nejspíš nutně odpovídá i „technika“ běhu. Z principu nepotřebuješ boty běžecké, ale jakékoliv na chození, tedy s tlumením spíš velkým a všude. V materiálech jsou ovšem velké rozdíly. Hlavně si hlídej pocitovou i reálnou stabilitu, o úraz nestojíš.
Dopad si v nich musíš vytvořit, patří k pohybovému stereotypu. Nepíšeš, jak často běháš, ani kolik jsi toho vlastně za poslední měsíce naběhal. Třeba mé maličkosti trvá základní zpevnění kotníků pro běh cca 200–250 km, to se vysloveně ploužím. Pak teprve by se snad dalo začít zrychlovat. Dlužno podotknouti, že, aby to fungovalo, nesmí v tom být velké pauzy, kdyby se to mělo přetáhnout přes měsíc, tak by to bylo spíš 300 km nebo víc, tato adaptace není trvalá. Něco jako osezený zadek na kole.
Pokud naběháš 200 za celý rok, boty téměř nebudou mít na Tvůj problém vliv.
Tak moje maličkost má nadváhu čili 105kg a víc. Běhat jsem zkoušel ale pro bolest menisku v noze kde mám trombózu jsem skončil. Dal jsem si měsíc pauzu a bolest znovu. Byla mi doporučena výživa. V minulosti jsem prodělal zánět plantární fascie či zánět šlach v kotníku s přetížení. Moc rád bych běhal jenže s práce jsem unavený a Ty záněty jsou s celých dnů na nohách s bot s ocelovou špičkou asi. To zpevnění kotníků je zajímavá informace pro mě. Je možné že se spevní i vazy v kolenou aby kolena nebolely? Jsem ještě mlaďoch a rád bych běhal abych zhubl.
Ano, zpevní se i kolena, ale trochu méně.
Každopádně se obávám, že to máš postavené opačně, než bys měl: Zhubni, abys mohl běhat! Klouby ti poděkují. A pokud trváš na běhání, začínej opatrně (zamerne nepisi „pomalu“) a rozhodně ne daleko.
Přesně tak, běhat až po zhubnutí!
Opět musím připomenout opomíjený sport, kterým je nordic walking, tedy sport ve vysoké frekvenci kroků s krátkými hůlkami (ne to důchodcovské popocházení s holemi 140cm) a zapojením horní části těla. Jako před-adaptace na běh nemá chybu.
S nordic walking samozřejmě souhlasím! Obecně si myslím, že je jakákoliv forma chůze populací kdovíproč opomíjená, byť má samé zdravotní přínosy.
Mozna to mnohym „sportovcum“ prijde jako ne dosti sportovni :-) Aspon ja se takhle na nordic walking mel tendenci divat.
Hele, jak to vubec funguje v praxi? Ja bych asi mel trochu problem spravne zkoordinovat krok s pohybem horni casti tela. A to si myslim, ze na bezkach trochu umim.
V praxi je to prostě tak, že Ti (mj.) nordic walking přesně řekne, co děláš špatně, protože není mnoho rozdílných způsobů, jak ho dělat jednoznačně dobře. Buď to jde, nebo se zasekáváš a packuješ. Buď Ti hole pomáhají dopředu, nebo překážejí, či je máš (přinejlepším) jako přívažek.
Problém s koordinací má 90% lidí, u běžek jen není tolik vidět, protože na koordinaci a její „dotažení“ máš celou fázi skluzu. Ale pozná se to, když lidé mají běžet (podtrženo; prostá chůze je opět o ničem) klasiku stromečkem do kopce, to už skoro u nikoho nevidíš – jednak to neudýchají, jednak to technicky nezvládnou, ale v neposlední řadě selhává koordinace – nebo mmožná dokonce v první.
A ten problém pak mají většinou i u běhu, samozřejmě, jen v méně patrné podobě. Takže ho maskují a „léčí“ buď balastními pohyby, omezením rozsahu pohybů nebo celkovou ‚úpravou‘ pozic tělních segmentů a pohybových vzorců.
Podívej se na klusaly a klusalky kdekoliv v parku, budeš to mít na vlastní oči. Pro porovnání se podívej na trénující Olymp a Duklu ve Stromovce, měly bys to i neškoleným okem poznat z kilometrové vzdálenosti. A nechtěj vědět, kolik času i na reprezentační úrovni věnují pořád tréninku techniky běhu a udržení pohyblivosti a rozsahů – to není jako zvednout se od kancelářského stolu a jít klusat a myslet si, že jsem king.
Ad. Seržovo plavání: tam se strašně podceňuje poloha těla ve vodě (a k ní potřebné svalové skupiny), se špatnou polohou nic nefunguje dobře, zejm. mám na mysli polohu pánve a vše, co s ní přímo souvisí. Samotná koordinace se také cvičí (rozkladem na prvočinitele a postupným skládáním zpátky), není to až taková hrůza. Podstatnou chybou bývá snažit se to „urvat silou“, pak se s vodou pereš. A druhou (dtto u běhu) je příliš malá rychlost pohybu (z různých příčin), pak se také s vodou pereš a navíc Tě nenese. A opět, na všech úrovních se neustále ve velkém objemu trénuje technika, což je vopruz.
pro nadváhu bych doporučil porozhlédnout se po tlumených modelech Asics, Mizuno, Saucony, … – vybrat co ti bude sedět a moc to nehrotit. Silniční boty jsou více odpružené, pro suchý terén dostačující. Pokud se budou zdravotní problémy opakovat, tak opravdu nejdřív zhubnout jiným sportem, ono to běhání ne každému jde
Díky za konstruktivní reakci. Mám 192 cm a těch 100 až 105 kg. Papírově nadváhu (asi) mám – nevím nikdy sem to neřešil. Jsem osvalený sportovní typ. Hraju hokej, kolo, turistika a teď sem začal opět hrát fotbal. Fyzičku jakž takž mám, běhat sem začal hlavně proto, abych měl lepší výdrž a výbušnost na fotbale. A to tempo mám tak pomalé jednak proto, že se mi tak běží (plahočí) dobře, ale hlavně abych měl dlouhou aktivitu (nad 40 minut), abych pálil tuky, které samozřejmě mám, ale nejsem žádný pupkáč.
Pokud nepočítám fotbal, tak jsem v podstatě začal běhat až teď (nepočítám ani jednou ročně Run Tour v Ostravě, který si dám vždy jen tak z hecu) naběhal za poslední 2 týdny cca 45 km. Momentálně běhám zhruba 2–3 týdně čili nějakých 15–25 km týdně, ovšem s přicházející zimou a zazimováním kola, bych se chtěl dostat někde na 30–40 km týdně.
Výbušnost a vytrvalostní výkon rovnoměrným tempem jdou přímo proti sobě. Vymezený čas se dá – i v rámci běhání a „běhání“ – využít lépe. Hlavně se v rámci toho cíleně věnovat abecedě a buď nějaké formě fartleku nebo intervalům. Tím naplníš i potřebu odšoupaných minut, zlepšíš techniku, ale zároveň podpoříš (nebo alespoň nepotlačíš) výbušnost.
Takže víceméně vyplývá, že boty neřešit a běhat.
Co se týče toho rovnoměrného tempa na výbušnost a vytrvalosti sem to (minimálně s tou výbušností) tušil, že si to odporuje. Takže zkusím pohledat na netu nějaký doporučený tréninkový program a vyzkouším. Díky.
jen pozor, že se svojí váhou budeš dost na hraně co se týče zranění. Při intervalech se často z únavy udělá chybka a pak to za kotník na kaši nestojí.
Intervaly se dají v jeho případě pojmout naprosto volně, třeba jen opakovaným plynulým rozběhem ke stanovené tepové hranici (nemusí být ani nijak vysoko, třeba jen 150 tepů) a následným vyklusáním do komfortní zóny (třeba zpátky <130 tepů, na které asi běhá těch 7 min/km). Vybrat si dobrý povrch a mírný sklon, nejít přes závit.
Výbušnosť pri futbale je o kondičke. Ak ju máš tak jednoducho nerozmýšľaš či vyštartuješ po lopte alebo nie, proste to urobíš lebo vládzeš. Potom to je už len v hlave – dostať do nej, že štartuj na brnk pudovo – bez rozmýšľania. Moja skúsenosť.
Já si to dovolím trošku rozporovat. Pokud se budeš soustředit jen na výbušnost a rychlost, časem se ti stane, že zcela potlačíš vytrvalost. Sice dovedeš zrychlit „z nuly na sto pod tři“, ale vydržíš to jen párkrát a o přeběhnutí hřiště si můžeš nechat zdát. Pro fotbalisty je vytrvalost taky důležitá. Ne tolik, abys měl běhat maratóny, ale rozhodně stavět i na tratích okolo 10–15 km ve volném tempu. Tyhle běhy dost přispívají právě k adaptaci svalů, kloubů, vazů a kostí na běžeckou zátěž a pomáhají v eliminaci zranění.
Co se týká bot, pro těžké běžce dělá Mizuno model Paradox (pronační) nebo Prophecy (něco mezi), může být i Creation. Jelikož běháš většinou po pevném povrchu, je zbytečné řešit trailovou botu, 95 % času by byl její potenciál nevyužitý.
…okolo 10–15 km ve volném tempu. Tyhle běhy dost přispívají právě k adaptaci svalů, kloubů, vazů a kostí na běžeckou zátěž a pomáhají v eliminaci zranění.
To je pravda. Ale u dospělého není pravděpodobné, že by potřeboval trénovat vytrvalost tímto způsobem, pokud se nechystá na nějaké amatérské „ultra- pochodové cvičení“. Takto získaná vytrvalost nemá s počtem opakování intervalů nic společného. Spíš je potřeba trénovat právě ty úseky ‚přeběhnutí hřiště‘ v potřebném počtu opakovaných zrychlení. Spíš, než absolutní srdeční/aerobní kapacitu, tak jít do ‚pružnosti‘ – ta kapacita se s tím sveze v míře naprosto dostatečné.
Nevím, co a jak a na jaké úrovni trénuješ, ale asi by ses divil, jaké intervaly, v jakém počtu opakování a v jakých tempech běhají vytrvalci a jak relativně málo často mají naordinovány rovnoměrné dlouhé pomalé (nebo rychlé) výběhy. (Oni tedy pořád běhají jaksi celkem rychle, ale mezi tím stíhají ještě daleko rychleji.) Pro běžné výklusy si vystačí s nějakými 6 km v rovnoměrném tempu, víc nepotřebují.
Jen pro příklad dám záznam jednoho konkrétního dlouhého vrchařského vytrvaleckého tréninku, ty intervaly uprostřed jsou 0.6 km dlouhá stoupání o 27 m (4.1%), za cca 2:20 min každé a 10× po sobě.
Domnívám se, že fotbalistovi by stačilo max. 2% stoupání nebo rovina a 100 m délky intervalu, dejme tomu pro začátek na 85% HR max. 10 opakování, k tomu 2–3 km zahřátí a rozcvičení a dtto po vlastním tréninku. Přineslo by to více, než bezduché poklusávání, to přenechej laskavě nám, parkovým klusalům.
Nerad bych Ti odporoval, ale na tratich delsich 1500 metru je treba vytrvalost. Je mozno ji nabrat dvema zpusoby – behat desitky let a vypracovat se postupne nebo proste behat vytrvalost vetsinu treninku. V mladsim veku je asi mozne absolvovat ruzne varianty intervaloveho treninku 3× tydne, pro starsi bych jeste ubral. To ze nekdo trenuje tak nebo onak, jeste neznamena, ze je to optimalni. Odvolavam se na Lydiarda nebo se daji dohledat popisne studie treninku vrcholovych atletu, ktere jsou docela aktualni. Distribuce treninkovych intenzit je silne polarizovana (az na cyklistiku), pricemz cas nebo pocet treninkovych jednotek stravenych ve vysokych intenzitach je relativne maly.
Co se tyce konkretniho prikladu treninku fotbalisty, tam uplne souhlasim. Fotbalista muze po hristi chodit, potrebuje rychle starty a umet je opakovat.
Fotbalista muze po hristi chodit, potrebuje rychle starty a umet je opakovat.
Řešíme tady amatérského fotbalistu. Kdybychom řešili amatérského (půl)maratonce nebo ultra-procházkáře, klonil bych se asi také k jiným formám tréninku, aby v dané časové dotaci přinášel kýžený efekt. Pokud by ale mělo jít o výkonnostní pojetí, tam bych si cokoliv s jistotou doporučit nedovolil.
Jak jsem navrhoval, jeho hlavní trénink by byl třeba 2 + 10×100 + 2, s vyklusáním mezi stovkami to dá celkem 6 km. Na budování a udržení potřebné vytrvalosti a adaptace naprosto dostačující. Záleží, kolik má času, co bude dělat krom běhání a co vlastně potřebuje.
Jo, s tim souhlasim. Pochopil jsem tu poznamku o vytrvalosti obecneji.
Narazil jsem náhodou na youtube na Polarizovanou treninkovou metodu, neboli 80/20 a zaujamala me. Když jsem běhal, často jsem šel tempo, případně jsem se prostě pohyboval v té nové zóně 2 (díra mezi Base a Anaerobic). Zkusím tedy vynechávat tuhle zonu a zaměřím se čistě na intervaly a pomalé běhy. Pomalé běhy mi moc nejdou, ale zkusím to abych tepy udržel pod 150 z mého 185maxima, tj se dostat na těch 80%. Když to budu běhat častěji, tělo si asi trochu zvykne a tepy se mi podaří trochu snížit.
Ted prosím jen jedna otázka i když asi není jednoduchá. Jaké intervalové tréninky se dají doporučit pro přípravu na závody na cca 5–10km. Nyní zařazujij intervaly od 400 do 1000m, podle toho jak se mi zrovna chce. A počet opakování a čas odpočinku mezi interval taky volím tak nějak náhodně. Není třeba nějaká kalkulačka, která mi třeba podle mojich objemových schopností napočítá vhodný počet opakování atd? dik
Tak pravidlo 80/20 není podstatou polarizovaného tréninku.Naopak i u polarizovaného tréninku se postupem času ftrekventanti automaticky dostali k tomuto poměru, jako jedinému dlouhodobě udržitelnému. Od kdy se toto „pravidlo“ traduje netuším, ale počátkem osmdesátých let bylo již hodně vousaté a zažité…
Na relativně krátké trati, jako je 5000 m, musíš mít poměrně solidní rychlost a rozhodně by velká část intervalů měla rozvíjet právě ji (tj. 200 m a méně). Což není jen obecný tlach, ale myslím, že Tě malinko znám, tak vím, kam cílit. Naopak, vzhledem k nájezdu na kole, na kardiovaskulární a metabolické vytrvalosti nijak zásadně pracovat nemusíš, tu máš.
Osobně si myslím, že by Tě běh měl zejména bavit, pokud Tě neživí. Takže to děláš dobře. Hlavně si dělej běh pestrý a snaž se trénovat všechna běžná tempa (od řekněme 2:30/km po 6:00/km) a podle možností vol délku úseku a počet opakování: V tempu 2:30/km (15 s/100 m) to bude třeba 10×50 m s pomalou mezichůzí a naopak v tempu 6/km určitě vydržíš 10 km v kuse.
Aha díky. Takhle krátké intervaly mě ani nenapadly provádět. Ale zřejmě to nějaký smysl má. Potřebuju zlepšit techniku a posílit nohy pro rychlejší běhy, což tomu zřejmě napomůže. Zkusím tedy 200m a posléze i 100m, počty opakování asi zkusím podle únavy a pocitu.
Jaky mas plan v upirim meste – 17.11 – pace?
To nevím úplně, vloni jsem měl průměr 4:29/km což bylo na mě hodně rychle. Letos zatím běžecká forma nic moc, ale po loňské dobré zkušenosti s běháním 400m a 1000m intervalu doufám že bych mohl jít podobně :)
zkusím, ale pristi tyden jdu s křídlem pod kudlu tak nevim jak budu 17.11. vypadat.
Myslel jsem si to :-) A přitom jsem přesvědčen, že by Tě takový trénink i bavil, nejen že by měl rozvojový potenciál. Rozhodně se neboj jít do podstatně kratších úseků, i pod 100 m. Jen si pamatuj, že se stále bavíme o běhu, nikoliv sprintech ⇒ očekávám uvolněný švihový běh s plynule nabíhaným startem (aspoň 3–5 m; ne vypálit z místa!), s plnou dvojitou prací kotníku (došlapuješ samo na předek chodidla mezi metatarzy, ale patu nenecháváš ve vzduchu jako u sprintu, ale necháš ji dotknout se země a zase zvednout vzhůru). A odpovídající kvalitní a intensivní prací paží.
A když si budeš pamatovat další dvě pravidla pohledu z okna (rules of thumb), že průměrná rychlost tréninku je vždy stejná a trénink trvá vždy stejně dlouho, budeš mít všechny potřebné informace. Aplikováno do praxe to značí
A moje rada na závěr – pokud budeš trénovat běh např. dvakrát týdně, vybírej pro oba dny motivy z opačného spektra (k padesátkám třeba tu hodinu souvisle a naopak k čtyřstovkám třeba ty osmistovky/kilometry) a počet opakování vol tak, abys poslední z nich stěží dokončil. Zbytek týden se válej, jezdi na kole, nebo klusej jak nejpomaleji budeš umět (nic není dost pomalé).
Už jsem o tom psal mnohokrát, takže teď jen stručně:
Ahoj. Dám vlastnú skúsenosť.
Hrám 4× týždenne malý futbal – 2×1,5h a 2× 1h, tie isté zostavy – proste partia kamarátov, žiadna liga. Raz týždenne posilovňa. Odkedy som medzi toto vsunul raz týždenne 10km lesom spoluhráči aj protihráči vravia, že som šiel výkonnostne neskutočne hore a to ako v nabehaných km počas zápasov tak aj v počte krátkych šprintov. Vidím to samozrejme aj sám. Po tom zaradení 10km behu raz týždenne podstatne častejšie idem do súboja o loptu s cieľom hru zrýchliť.
Uz jsme si parkrat na foru nerozumeli, takze nebudu opakovat stare chyby. S bodem jedna souhlasim. Bod dva a tri jdou proti sobe. Samozrejme bych mohl uvest priklad a samozrejme s nikym z tech prikladu netrenuji, takze se to da napadnout. Stejne tak si muzes najit ty priklady sam. A potom se budes chytat toho, ze tohle neni vytrvalost, atp. Ne dekuji :-)
Proste vypust bod dva a dava to smysl ;-)
Nebudu do toho dále zabředávat, budiž.
*Jen bych rád podotknul, že se mi tu na stole shodou okolností schází kompletní tréninková data od pár běžců (800-maraton) a sprinterů (200–400), které bych si dovolil zařadit do trošku širší evropské špičky a nikdo znich netrénuje, jak doporučuješ. Nejsem jejich trenérem, nebyl jsem, a ani nemám ambice jím být. Jen zpracovávám jejich data, která se ovšem v hrubých obrysech podezřele blíží tomu, jak jsme dříve trénovali my, a jak trénují své bežecké svěřence páni kolegové trenéři z Dukly a Olympu. Jen proti dobám minulým člověk dostává kromě tempa, vzdálenosti, RPE, HR a [La−]b, i SPM, GCT, W a SmO2.
Pochopitelně připouštím možnost, že změnou tréninku by se tito atleti ze širší evropské posunuli do světové špičky, byť mi to nepřipadá úplně pravděpodobné.*
Tady máš návod přímo od Keňanů na maraton pod 4h :-)
Znám ho :-) Nejhorší na tom je, že oni to tak asi opravdu vnímají :-)
Edit: Zkus ho ukazovat třeba v Troji podél řeky o víkendu, nebo na Kundodromu. Nejpozději do 5 min dostaneš pár facek :-)
Muzes uvest nejakeho bezce na rekneme 5 km az maraton (co mas po ruce) a ukazat na nem modelove, ze nedela vytrvalost. Staci jeden tyden treninku, pokud jsou si tydny podobne. Treba zjistime, ze mas jine nazvoslovi :-)
Jestli dobře koukám, psal jsi pro „tratě delší než 1500 m“ … „běhat vytrvalost většinu tréninku“, je to tak?
Pak bych tu měl děvče mající v pondělí starty + sprinty (do 30 m) + technika, úterý plyometrická cvičení + překážky, středa kompenzační klus (hluboko pod 10 km), čtvrtek 1×800 m, pátek kompenzační klus + posilovna, sobota plavání + běhy ve vodě, neděle kompenzační klus. Jasně, je podzim, po sezóně. Jinak by tam byla přemíra dvoustovek, sem-tam čtvrtky, vyjímečně kilometry. 2–3 dny v týdnu šrot, zbytek kompenzace. Druhé fáze většinou techniky (hody, skoky).
Nejdelší tréninkový úsek byl tuším na přelomu jara a léta 5 km.
A tomu devceti je kolik? Ja jen jestli ja o koze a Ty o voze ;-) Ano, trenink atleta/ky ve vyvoji bude jiny nez dospelych atletu. U rychlosti a techniky obzvlast plati, co se v mladi naucis..
A k druhemu prispevku, ne japonske skoro-hobiky jsem nemyslel. Ale ti lepsi z nich i za 2:08, to mi prijde slusne.
Nechal bych to byt. Ja ted ani nebeham, ani neklusu, takze tomu urcite nerozumim ;-)
správně! bajk forista neběhá, bolej z toho nohy a stejně se všichni ploužíme :-D
Jsem tu na foru uz dlouho → prestal jsem behat :D
Ještě mě napadá jeden úhel pohledu, a také zcela relevantní a dávající Ti v mnohém za pravdu: „japonští úředníci“. Skoro-hobíci, běhající téměř výhradně objemy (ale šíleným tempem), s osobáky na maraton pod 2:30 u těch šikovnějších okolo 2:15. Čili z pohledu líného Evropana absolutní špička. Ale to beru jako výjimku potvrzující pravidlo :-)
Do podobné kategorie bych nejspíš přidal i Radka Brunnera a jeho objemy, ale to je spíš přírodní úkaz.
Tady bych se ale ms82 zastal, protože z hlediska objemu kilometrů je vytrvalost i u sprintera skutečně „většina“. Na počet tréninků to vyjde méně, ale objem je velký. Vezmu-li to od lidí, které skutečně znám a běhali sprinty, tak ty desítky byly v jejich programu minimálně třikrát týdně. A to běhali čtvrtky, půlky. A samozřejmě, všichni dlouhé běhy nesnášeli. A naopak, my dálkaři jsme nesnášeli sprinty. A nesnáším je dodnes.
Pak pobaví, když i takový sprinter dokázal zaběhnout Běchovice za nějakých 38 minut…
Já Ti nevím.
Letošní pomalé větrné Běchovice za 38 minut? Nebo to byly loňské? Letos by byl někde za 75. místem MČR, na sprintera asi pěkné, záleží ještě velmi na věku, se stářím už nejspíš rychlejší nebude, ale vytrvalost mu poroste skoro sama od sebe.
Pětasedmdesátý za 38 minut na Běchovice (10.031 m) je tempo 3:47 min/km. Pětadvacátý to ale běžel tempem 3:27, patnáctý 3:17, pátý 3:11, první 3:04.
Úplně vše záleží na měřítku. To je to, na co zde s kokoskou opakovaně narážíme. Začne to klasifikací tratí. Pak tím, co je dlouhý interval a co krátký. Pokračuje to rychlostí/tempem. Chápáním vytrvalosti. A konečně osobní zkušeností s konkrétním člověkem na konkrétní úrovni, lépe konkrétními lidmi na úrovni třeba letošních Běchovic pod 35?
Zkušenosti z tréninku těchto borců jsou pro normálního smrtelníka takřka nepřenositelné, protože BFU je sice schopen běžet při vlastním vysokém úsilí těch 5–6 km s nimi … pokud zrovna prodělávají regeneraci po těžkém závodě a v podstatě nemůžou chodit :-), ale za normálních podmínek nemá šanci – možná tak ještě na kole.
Samozřejmě, jako vytrvalci trénují i obecnou vytrvalost, občas i na dlouhém rovnoměrném běhu. Spíše však fartleky, intervaly (i v rámci ov1-ov3) a stupňovaná tempa. Etapy nabíhání objemů v malých intenzitách rozhodně netvoří většinu tréninkového plánu.
A zase vstupuje do hry měřítko – malé intenzity. Níže máš objemový trénink vytrvalce v horském terénu na jeho úrovni ov1 (~4:00 min/km).
Jediné, co si z toho smrtelník může vzít příkladem je rovnoměrná kadence kroků kopec-nekopec, tedy technika běhu; pak ještě malý rozdíl mezi Pace a GAP, taktéž souvisí s technikou běhu – do kopce přiměřeně zabere a z kopce nebrzdí. Na celkovou trénovanost se dá usoudit podle relativně malého vzrůstu HR z cca 138 na 165 na prostředním vrcholu.
Otázka zní: nechat si stanovit vlastní pásma ov? Nebo se držet 4:00? Nebo zkrátit trénink tak, abys to na 4:00 vydržel? Potřebuješ vůbec něco takového běhat? Co přesně je cílem? Pro koho?
Opravdu jsem pro to, pokud to nemá nějaký zvláštní důvod, délky výklusů nepřehánět, nic to nepřinese. Podstatnější je trénink techniky – a techniky rychlého běhu zejména. U nerovnoměrných běhů (jako fotbal) adaptaci na laktát a schopnost opakovat. Delší běh jednou za čas jako regeneraci. [Neběhám, věnuji se takřka výhradně dlouhým výklusům 15 km+, vím, o čem mluvím.]
Jsou dnes nějaké erekce na Slunci, nebo fakt lidi neumí číst? Ty pořád argumentuješ „jedním příkladem“ tady, „jedním příkladem“ támhle, ale uniká ti široký koncept. Pro stromy nevidíš les. No nic, radši to nebudu dál rozpitvávat, tady bychom se konsensu nedobrali. Já začnu o sprinterovi, ty do toho motáš vytrvalce, nějaké definice a podobně. To bych nechal dráhařům.
Ty Běchovice nebyly ani letos, ani loni, je to už trochu více let, to jen tak na okraj.
Neuniká mi široký koncept. Jak trénují sprinteři netuším.
Jeden příklad dávám proto, že vím, že celá skupina trénuje velmi podobně, jen občas posunutě kvůli různým termínům důležitých závodů. Vytrvalci, budu se držet rozpětí 3.000 překážek – 10 km (příležitostně snad až 1/2M), trénují (regenerují) v až nečekaně krátkých výklusech volně (cca 6 km), k tomu spousty času v intervalech, k tomu sem-tam delší výběh. Nikdo z nich neopotřebovává zbytečně klouby v dlouhých pomalých tempech, krom regenerace k ničemu takové tréninky nejsou. Maximum času věnují rozvíjení techniky běhu, rychlosti běhu a reakci těla na kolísavou zátěž. Část tréninků mají koncipovanou přímo na rozvoj (schopnosti) přežití na ANP.
Adekvátně tomu budou fotbalisté a obecně hráči kolektivních her potřebovat trénovat méně dlouhých pomalých a více kratších a rychlejších tréninků, rychlost zotavení z ANP. Hlavně si zvyknout na strukturu a následnosti tréninkových fází a důslednou regeneraci. Toť vše.
Abychom posoudili, jestli to bylo na ov1, museli bychom neco vedet o tepech daneho jedince. 138 tepu u mne by byla vytrvalost, 165 uz rozhodne nikoliv. Tim nerikam, ze ma kopec jit :-)
Proto tam píšu, že jeho ov1. Takový byl tréninkový plán, nakolik se odchýlil a co tepy (vs. nadmořská výška), to posoudí trenér.
Dobre, nadmorskou vysku jsem prehledl a dopad na konkretniho jedince vubec netusim. Tim spise je to nevhodny priklad, protoze predepsany trenink v ov1 jeste neznamena, ze je tak provedeny. A nyni nevime nejen bezne treninkove zony, ale jeste se do toho montuje vliv nadmorske vysky.
Nerad bych, aby z toho vyslo, ze elita beha ov1 na 165 tepech a 4m/k, takze vsichni maji delat totez :D
Ale to se naprosto chápeme!
Otázka zní: nechat si stanovit vlastní pásma ov? Nebo se držet 4:00? Nebo zkrátit trénink tak, abys to na 4:00 vydržel? Potřebuješ vůbec něco takového běhat? Co přesně je cílem? Pro koho?
Stejně je totiž potřeba přistupovat ke všem moudrým doporučením (i zde), třebaže jsou myšlena sebelépe – je třeba si vybrat, co z toho mě na konkrétním tréninku zajímá, jak na něj budu reagovat, co mi přinese? Papouškovat jakýkoliv tréninkový plán, který plně nerespektuje konkrétního (nezkušeného) běžce, nemusí přinášet optimální výsledky.
Poslední větou bychom tuhle tréninkovou debatu mohli docela pěkně uzavřít a tím udělat pro všechny rekreační běžce – hobíky – to nejlepší možné.
Vzpomenul bych ještě naši trenérku plavání a její krédo:
„Techniku, techniku, techniku, rychlost přijde.“
Samozřejmě souhlasím. Ale hobik se k tomu poznání většinou musí potrápit rychlostními pokusy; buď úplně neúspěšnými nebo následovanými zraněním.
S posledni vetou Kraba rovnez plne souhlasim. A k Tobe jsem jen chtel pridat, ze bohuzel vetsina uceni probiha neuspesnymi pokusy. A nejak to sve telo clovek poznat musi. Zkusit a vyhodnotit, a tak dokola.
Souhlasím. Pokud hodláš (hodlám, hodláme) posouvat lidské možnosti a/nebo vědění ve výkonnostní m běhu, nic jiného ani nezbývá. Ale pokud budu jako hobík běhat zejména pro radost, mohu alespoň pro začátek zkusit prošlapanou cestu, která sice možná není úplně optimální, ale vede správným směrem, zhruba ke kýženým vysledkům a je dlouhodobě udržitelná. A až budu přesvědčen o jejích limitech (které má každý univerzální návod), teprve začnu experimentovat.
Ostatně takto konzervativně jsou koncipované prakticky všechny běžné (pouzitelne) běžecké návody. Jejich cílem není špičkový výkon, ale nenulová pravděpodobnost zlepšení s minimálním rizikem obtíží. Špička ale trénuje „buď a nebo“.
Běhám střední tratě, tj. 5–10 km, do toho krátké triatlony. Netvrdím, že jsem zrovna profi trenér, ale leccos už za sebou mám a mimo jiné právě i zkušenost s tím, co popisuju výše, z časů bruslení. Kolegyně trénující krátké tratě a sprinty po třech letech tréninků najednou zjistila, že nejen, že neujede 10 kilometrů, ale dokonce ani tu trojku bodovačku, natož aby dokázala zasprintovat o body. Když šla na laktátové testy, v podstatě neměla vytrvalostní zónu. Už při malé rychlosti šla do vysokých tepů a utavila se po dvou kilometrech. A zrovna bodovačka se dá připodobnit i k fotbalu. Sprint, uvolnění, a pořád dokola.
Takže o intervalech v běhání docela dost vím. I to, jak je skládat, a právě proto doporučuju i dlouhý běh. Jeden záznam z tréninku není nic, trénink je komplexní soubor cvičení po celý rok, což ale víš určitě sám. Tohle nejsou věci, které se dělají celoročně, ale jako ladění před sezónou a pak v rámci hlavní sezóny. A nevím, zda jsi to přehlédl záměrně nebo omylem, ale nikde jsem neuvedl, že se má věnovat pouze dlouhým běhům.
Běhám střední tratě, tj. 5–10 km ? WTF ? Která galaxie? :-)
Nějak jsem se ztratil, mám jaksi za to, že tratě 3.000m steeple, 5.000 a 10.000 m jsou pro muže uváděny jako vytrvalecké. A i v televizi to tak říkají. Za střední tratě se tradičně považují 800 a 1.500 m.
Promiň, mluvím z vytrvaleckého zvyku, my se mezi sprintery nemíchali. Takže jsme myšlením začínali od trojky výše. Do 3 km to byl pro nás všechno sprint. Až od pětky jsme to brali jako střed, od půlmaratónu dál jako dlouhé, a pak ultra.
Sprinty jsou 50–400 m, střední tratě jsou 800–1500 m, vyrtvalecké 3000–5000 m, ultravytrvalecké 10000 m, 10 km, půlmaraton a maraton.
Zkus se oprostit od atletických tabulek a ještě jednou si znovu přečti, co jsem psal výše. Věci pod tři kiláky mě nezajímají, všechno je z pohledu vytrvalce „sprint“. V normálním silničním běhání se prostě uvažuje trošku jinak. Ultra je až trať delší než maratón. Jinak nevím, kam bys řadil třeba Spartathlon, Jizerskou, B7 a další akce.
Pochodová cvičení? :-)
Pochodová cvičení ? No tak až tady někdo z těch atletických kecalů (třeba kokoska)zvládne třeba těch 102km +5600m na B7 dát za 11h jako letošní vítěz tak si o tom pochodování můžeme popovídat. A touhle logikou tady na tom fóru vlastně nejezdí nikdo na kole. Protože kdo neumí na dráze +50km/h není cyklista.
Ale je to pořád dokolečka. Škoda plevelit tohle vlákno – běh je jenom jeden ;-)
Zcela souhlasím.
To, že Tě nezajímá běhání, ale pochodová cvičení, jak trefně napsal Krab, zase nezajímá mě. A obávám se, že ani valnou část běžců. Prostě se smiř s tím, že lidé věnující se běhu, se zajímají o běh. Mám mezi vytrvalci poměrně hodně známých a kamarádů (na to, že jsou opravdu vytrvalci mají různá razítka z SVS, SCM, diplpomy z přeborů i mistrovství) a kupodivu všichni docela dobře rozlišují mezi sprinty, běhy a ultravytrvalostními distancemi. Nejspíš proto, že každý z nich bez výjimky prošel či prochází atletikou na výkonnostní úrovni, mnoho znich ji (naštěstí) i trénuje.
Ty se nevěnuješ běhu, jen jeho kategorizaci. A to zase vůbec netrápí mě.
Na jakémkoliv běhu se s Tebou rád potkám. Jsem k disposici prakticky každý všední den na oválech na trénincích, můžeme se potkat i na závodech, některé přímo pořádám.
Promiň, nejsem družice, na oválu se opravdu nepotkáme.
tak akce typu B7 jsou ale otázkou posledních cca 10let a jsou to akce „pro masy“ s cílem dokázat si že to dokážu v limitu a jestli jsem 30tej nebo 695tej je vedlejší, většinou.
Dřív se naopak závodilo spíš do 10/15km, ale jelikož 90% běžců nemá předpoklady a morálku být rychlý tak se tomu přizpůsobují i hobby akce.
Já taky radši klušu 15km než bych dal jednu dvoustovku, páč bych vypadal komicky a jen si zbytečně ničil svaly, které na to nejsou zvyklé. Na 800m by si s náma všema vytřeli zadek nějaké starší žákyně, to je prostě fakt, tak nač si dělat vostudu – na kole taky lidi radši jednou „kilo na kafe“ než Řevničák na kaši :-)
Je to tak. A kdo umí jít „na šrot“, tak je pak jedno, jaký dělal/dělá sport. Stačí se třeba podívat, jak prohánějí běžce-specialisty v terénu běžci-lyžaři.
Dělal jsem si z Panáka trochu legraci vloni po Zugspitze, že až dojdou Němcům vrchaři, tak angažují Lauru Dahlmeier. Stalo se, jede na MS.
Trefně shrnuto, je to tak, Honzo. Pochopitelně taky volím dlouhé tratě, protože nezvládám běžet rychle. A blbý je, že už i mladší žákyně by mě mohly na „půlce“ zariznout.
Posledních deseti let, aha… Netušil jsem, že rok 1983 byl před deseti lety, a to Spartathlon není nejstarší ultra akcí…
Dobrý kluci, vidím, že od teorií a tabulek do reality se neposuneme, tak zase jindy u jiného tématu.
to bylo myšleno primárně na ČR a boom horských výzev, Jizerské 50, Brněnský masakr apod. Jasně že se 100km běhalo i před 100lety, to víme. Královnou běhů byla a bude vždy dráha, pár exkluzivních maratonů má jakés jméno, UTMB má asi taky jméno, ale co si budeme povídat, ultra má kromě rychlostně-vytrvalostních parametrů i parametry vůle/bolesti/záleží hodně na podmínkách/konkurenci co se sejde, to 5ka na dráze bude víceméně furt stejná. A třeba já jsem soudný člověk a nepoběžím 3ku na dráze ani 100km v Plzni, ani si neprásknu B7 třeba. Když se podívám co by stačilo na bednu v kategorii teď ve Stromovce na maratonu či na vítězství v Benešově u Semil, tak je to spíš výsměch :-(
Dobře, ale to pořád neznamená, že to je okrajová záležitost pro masy. Zbytek toho, co popisuješ se dá aplikovat na jakýkoli sport z „olympijské“ kategorie, letní či zimní. Bohužel, tím zastaralým lpěním na kategorizaci „běh rovná se dráha“ se dostáváme do kategorie naprostého pohrdání tou částí populace, kterou nezajímá překonávání desetin u světových rekordů. Dovedu pochopit, že pro někoho odchovaného dráhou je vše delší a pomalejší jen „klus“ a ne běh, ale nebude to už všeobecná pravda, pouze selektivní.
Nebo myslíš, že pětku na dráze neovlivní konkurence, která se sejde? Ale jo, však se podívej na časy z M ČR a MS, na Diamantovou ligu nebo na nějaký menší český mítink. A všechno to bude pětka na dráze. I počasí s tím dovede hezky zamávat, a pořád je to (teoreticky stejná) pětka na dráze.
Tvá poslední věta ilustruje spíš přemnoženost závodů v ČR, než nekvalitu vytrvalostního a dálkového běhu obecně. Sám taky jezdím na závody, kde mi desítka za 40 minut stačí na bednu. Budeme tvrdit, že to nebyl závod? To snad ne…
jo, tak B-F je pověstné občas vyhrocenými diskuzemi :-) Bohužel je tu nás pár co považujeme běh za něco výkonnostního na kratší dobu na roky zaběhnuté vzdálenosti. To, že se vyvíjí XC na MTB je stejné jako se vyvíjí skyruny atd – lidi/média to chtějí.
To, že někdo kluše 2× v týdnu po 6/km je fajn, když to dotyčného baví, neodsuzuju to. Časem se třeba dopracuje k 5/km a bude cítit obrovský pokrok. Pokud se nezraní, proč ne. Nemusí to mít jako hlavní sport apod. Těžko ale radit někomu má metrák, ne moc fyzičku a chce běhat, to spíš smrdí zraněním. Když se mě u nás pár ženských ptalo že by chtěly běhat tak jsem jim za sebe řekl, že já neběhám, že mě to nebaví a bolej mě z toho nohy – no tvářily se divně, ale je to fakt, takže já se k tomu co a jak dělat nevyjadřuju, sám bych neběhal úseky ani když by mi za to někdo platil, nemám na to hlavu, to se radši vygumuju na kole :-)
Proti tomu nic nemám. Jen nejsem velkým příznivcem slepého kategorizování „dráha=běh, ostatní=neběh“…
Na druhou stranu, začalo to celé dotazem na běhání a připomínkou, že i fotbalista potřebuje vytrvalost. Což je věc, která se nedá nijak popřít, když takhle trénuje i vrcholová reprezentace. Až pak se do toho začala motat dráha a celé se to zvrhlo do… nechci říkat kam.
Pockej, ja myslel, ze sobota je Revnicak na kasi a nedele to kafco s kilcem :D
Ahoj, začal jsem běhat..........nechám chvilku pro usmáni a teď k věci, všechno od kolene dolů bolí jak prase. Běhám cca. 14 dní (celkem 25km)a bolest se přesouvá z různých míst spodní nohy ke kolenu (operovanému). Začalo to poprvé levou achilovkou u lýtka po 4 km svižného běhu 5min/km a teď momentálně pícháním v pravém koleni po 10 km ale až den po té .....vaha 80 kg výška 180 cm boty ok… Jinak žádné další obtíže jak dech nebo píchání v boku nic… Prostě mi vypnou nohy...... Po kolika km to tak přejde? chci běhat svižnějších 5km nebo tempo 10km… Před tím jsem naposledy běhal asi tak před 10 lety.....
Po deseti letech jsi teď v posledních čtrnácti dnech běžel celkem 25 km, z toho min. 14 km ve dvou pokusech, ten zbytek asi v dalších 2–3 podobně nesmyslně pojatých, tedy celkem 4–5 výběhů.
A divíš se, že se tělo vzpouzí? Řeknu Ti naprosto přesně, kdy to přejde. Přejde to, až se zraníš, což nebude dlouho trvat.
Vzhledem k desetileté pauze (a operaci) nemáš žádnou adaptaci, technika nulová, struktura tréninku nulová, pravidelnost nízká, stáří na krku, rozum žádný. Co bys od toho chtěl?
Tvá Sally.
A nějaká rada jak by to měl dělat?
Zvolnit, začít cviky na posilování kolenich vazů, běžeckou abecedu pořádaně vtloukat do hlavy jejím procvičovanim
Pokud už ho něco bolí hodně, vypnout na tři/čtyři dny a pak zkusit zas najet.
Pořád protahovat, před během a po běhu, i při regeneraci
Výhoda běhu je, když bolí nohy z běhu, dá se jezdit na kole a obráceně :) alespoň já to tak mám
Problém nebývají kolena, ale kotníky. Adaptaci zahájit pravidelnou svižnou chůzí na těch 4–5 km, ale často, tedy klidně 6–10× v týdnu. Po 14 dnech už by tělo mohlo dát i jím zamýšlený běh. Když tedy vlastní běh doplní o rozkousání a vyklusání, to ale ze svižných 5 bude najednou celkem 9–10 km.
Právě to je paráda, nemůžu chodit a sednu na kolo a pohoda. Týdne se snažím namotat 250 a na běh jsem si dal cíl 10 km týdne ve dvou poklusich nebo rovnou 10 km drobit to asi nemá smysl
Nejdu z nuly, zkouším se po dvou letech chození rozbehat. Mimo to je hlavní kolo cca za sezónu 13 000 loni a letos 11 000 v práci nachodim mraky 12 000 kroku za šichtu. To protahování bych mohl zlepšit to je fakt...... Myslíš jako že běhám hodně? Za jedno vybehnuti? Poprvé 4km a achillovka v plánu bylo pět, podruhé cca. 5km pomale a zase achilovka pak 6 km a poprvé co mi běh neukoncila akutní bolest :) a teď naposled 10km a na 8km prostě vypnuto a ty 2 jsem rychle došel :) 58 minut celkem
Moje zkušenost věčně začínajícího totálního amatéra: běhal jsem co druhý den brzo ráno. Nohy se tak akorát stihly regenerovat. První týden tak 8km každý běh, další týdny 10km. První tři týdny trochu problém způsobený špatnou ponozkou. Po prvních dvou týdnech zesilily lýtka, a nějakým způsobem i chodidla.
Ale chce si to najít svůj režim. Každý to asi bude mít nějak jinak.
Zranění opravdu přišlo :/
Vítej do klubu! Běh je, bohužel, od určité úrovně vždy balancování na hranici zranění. Jde jen o to být většinu doby na té správné straně.
Asi to tak mělo být, vůbec jsem si nepřipadal že běžím spíš to plahočeni, jsem ted akorát nasranej že to nejde, otázka teď už není, kdy běh přestane bolet, ale zda vůbec tedy běhat a zda to někdy přestane bolet… Je to recnicka otázka… je zajímavé jak obyčejný přirozený lidský pohyb je náročnej na správné provedení
já k tomuto závěru dospívám už delší dobu – když to někomu prostě nejde a zranění se opakují, tak je asi lepší zvolit jinou aktivitu. Hlavně u těch, co v dětství neběhali, mají nadváhu apod
Nebo zapojit rozum.
Když je jasné, že optimální somatotyp běžce vypadá jinak, než já (jak výškou, tak BMI), tak se nebudu snažit běhat a dobrovolně zvolím odlišnou fyzickou aktivitu, třeba parkový klus. Nebo plavání nebo kolo nebo kajak. Nebo nordicwalking nebo chůzi, ale ty nejsou dost „cool“.
Když jsem u toho, každý je přesvědčen (i mediální masírkou), že bude v dospělosti svižně a sportovně běhat dlouhé tratě, protože je to přece přirozené a každý to umí. Kdyby ses ale zeptal, kdo si myslí, že vstane ze židle a bude po čtyřicítce (bez závodní/sportovní minulosti a současnosti) sportovně a v tempu plavat dlouhé tratě (plavat přece každý umí a je to přirozené), pošlou Tě do háje. Přitom je to v podstatě totéž, jen u plavání je další drobné omezení techniky ve smyslu časování nádechu.
Pokud je člověku něco z běhání přirozené a má to z dětství natrénováno (než mu to rodiče ‚zatrhnou‘), pak jsou to popoběhnutí a krátké sprinty. Případně delší poklus a kombinace s předešlým (sportovní hry).
Dlouhý běh je dost nepřirozený, proto je potřeba jej trénovat a dolaďovat techniku, u někoho více, u někoho méně, u někoho není vhodný a u někoho ani možný.
Další věc je, že gaučink a kancelářská práce za pár let zlikviduje návyky, adaptace a tělesnou „paměť“. K tomu nikdo nemládneme, bez rekondičních pobytů.
Jenže potvora hlava si všechno pamatuje, lehkost běhu, rychlost… Takže člověk podle hlavy chce běžet nějak, hlava i vydá patřičné pokyny, ale ouha, tělo je v komplexnosti nedokáže splnit. Pro udržení vítězství ducha nad hmotou přidává tam, kde může, až to přežene a zranění je na světě.
Možná by se obecně dala vysledovat nějaká úměra ve smyslu: pět let bez sportu → pět let návratu. Jenže se nevrátíš tam, kde jsi přestal, protože roky. Takže možná přímo rovnici s koeficienty zahrnujícími věk i dobu bez sportu a předešlou sportovní úroveň. :-)
Muze se brat jako „bezecky navyk z detstvi“ i dobihani busu/vlaku? Vetsinou tak 100–400m.
Ale to je ono. Běžíš (sprintuješ) 100–400 m. Ne 5–10 km.
No vyborne! Teoreticky bych teda mel mit zaklady rychlosti! :D
Ja! A za kolik jsi 100 a 400 běhal? Určitě jste to v tělocviku měli, podstatný je výkon cca v 17 letech, pokud jsi trochu sportoval, tak ses možná zlepšoval i dál, tak do 19 let. Jestli máš lepší výkony i z pozdější doby, tak jsi asi byl podroben nějakému tréninku a tady nemáš co pohledávat :-) .
Nevim, ale jiste by se to dalo dopocitat. Vysel jsem trebas v 6:51 z domu (400m od vlaku), vlak mel jet treba v 6:52. Pokud jsem jej tedy stihnul, tak jsem to mel kolem minuty. Ale spise bych rekl, ze mel zcela jiste mirne zpozdeni :-)
Nicmene jsem v zaverecnych fazich behu skoro plival krev. A ve vlaku jsem popadal dech jeste tak 10 minut.
Ne, treninku jsem se podrobit nenechal.
Já běhal už od děcka, prošel jsem od přípravky fotbalem a někdy v 15 letech končil, vlastně to pak už nemělo žádnou úroveň, bylo to akorát o nohy. Od děcka taky sleduji běhání na oválu, Haileho Gebreselasieho, El Gueruše a atletiku všeobecně, je to opravdu královna sportu :)… tak jak je jen jedna silniční cyklistika :) Dolečim to a dám tomu ještě šanci, při cilenych protahovacich procházkách na běh :) se pokusím rozbehat, ale bude to nuda :/… ať vám to běhá a plňte cíle :)
Tak, v klidu a ať Tě to baví. Kdo nemá jiný cíl, tak má vlastně pořád splněno!
Postava běžce asi byla, ale jak už to u puberťáků bývá vrhl jsem se na posilování přibral cca. do tří let 10 kilo a tak nějak už to držím vlastně do teď v poslední době jsem při výšce 180cm vážil nejmíň 76 hlídal se v jídle a nejvíc 95. Sportu vyzkoušeno nespočet.
Jeste bys mohl zkusit „behat“ jen do kopce. To je uplne jine zatizeni a osobne mi prijde, ze na klouby lepsi.
Jasně, na zádech si vynést nahoru koloběžku a dolů jezdit :-).
Proc? Vsak dolu muze napriklad lanovkou.
Anebo spadnout. K tomu nepotrebuje zadnou pomucku :-)
Z vodáckého zájezdu, kemp Rožmberk.
„A tady tudy mě cestou z hospody kamarádi kutáleli dolů.“
Rad by som opytal, (vedomy si vseobecnosti otazky), aka kilometraz (napr. tyzdenna) sa povazuje za minimalnu, aby sa priemerny jedinec dokazal pozorovatelne posunut v behu na 10–15 km trasach, po x mesiacoch pobehovania povedzme 20 km tyzdenne.
42!
Objem bez kvality to nikam neposune. Ale 20 km týdně bude na vytrvalecké tratě asi málo. Záleží ještě, jestli se má posun odehrávat mezi 7 a 5:30, nebo mezi 4 a 3:30 minutami na kilometr.
Povedzme 4:20 → 4:05
Tak to hodně štěstí, pokud chceš 10km v tempu 4, tak si tipnu 2X týdně 8km v průměrným tempu 3,5 a 1X týdně 12–14km v tempu 4,5
V jakým tempu máš nejrychlejší 5km?
5 tku neviem, 10 km 4:13 tusim. Ok, skusim sa postupne dostat na 40 km tyzdenne a uvidim. Tempo 3,5 je myslene ako 3:30? Ak by som bol schopny 8 km v takom tempe zabehnut, tak 10 musim predsa dat pod 38 min.
42 je odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec.
Časem možná ještě přidám další komentáře.
Ok vyskusam 42 a uvidim. Zatial dik.
Možná jsem přehlédl, kolik je Ti let, výška, váha? Na jaké intenzitě máš třeba těch 4:20 (tepy, laktát …)?
Nezvyšuj objem pro objem, ale zamysli se nad strukturou a kvalitou tréninku. Dodržuj regeneraci.
Pokud objemy, tak klidně měsíc po odpočinkové pauze jít až na 80 km/týden, pro vytrvalecké běhy, ale držet se důsledně v nízkých intenzitách, třeba do 140 BPM (podle toho, jak to máš Ty). Bohužel, asi se Ti to nepodaří namačkat do jednofázového tréninku, abys neupadl do nevhodného stereotypu. Potom (před závodní sezónou) začít měnit objem za kvalitu a rychlost.
Zajdi si někam do oddílu, kdejaký trenér Ti ušije velmi obstojný tréninkový plán přímo na Tebe a nebude za to moc chtít.
vek 47, 180–181 cm, 75 kg. Beham (s prestavkami) od jari 2017, v priemere 80–90 km/mes, najviac 127 km, ked som skusil polmaraton. Tu 10 km trat za 40 min by som rad raz zabehol (zas to neberiem ako najdolezitejsiu vec, skor ako iracionalny pokus), jasne, ze nepobehujem len pomale behy (z mojho pohladu), ale velmi strukturovany trening to nie je. Tepak mam len opticky Garmin, pri tempe 5:30 ~ 125 hr, pri 4:15 atakujem 165 tep/min. Na krosovom preteku 16 km 560 m prevysenie v tempe 5:09 som mal priemer 167.
Čistě ze zvědavosti, kolik máš TF Max?
pred 3 rokmi, hrudny tepak 189, optik garmin nedavno, ked som v jednom behu v stupani mlel z posledneho ukazal 183. Podla nejakeho protokolu som ho nemeral.
Děkuji, obdobná čísla jsem očekával. Ještě bych se zeptal: U své nejrychlejší desítky (jelikož o tu se zajímáš) jsi měl jakou průměrnou a maximální TF?
Bohuzial, to si uz nepamatam, naposledy som bezal 10 km na nejakej masovej zalezitosti v septembri, (max tep mi neukazuje garmin (mozno len nemam nastavene zobrazovanie, zatial som neskusal nahrat udaje do pocitaca)), ale urcite to bolo viac ako 160 a menej ako 170. Ked beham kros, a je dlhsi, rovnejsi usek najcastejsie vidim 165–168.
Díky! A teď proč jsem se ptal – vzhledem ke zmiňovaným objemům nepředpokládám, že jejich zvyšováním bys ses zásadně zlepšil.
Takže jen návrhy k zamyšlení:
Ber to jako námět k zamyšlení. Objem fakt není samospasitelný – i na maraton může stačit pár stovek kilometrů ročně (ale raky nemusí).
Z toho, co som tu vycital mi vychadza; ze od urciteho veku, priemerne disponovany jedinec, bez sportovej minulosti by mal tempo desiny 4:00 povazovat za rychle a teda, adekvatne prisposobit strukturu treningu.
Skusim neskor pouzit Hansonovu metodu na polmaraton s tym, ze uberem z regeneracnych behov a ponecham rozvojove prvky.
Přečti si ještě jednou, co jsem psal v bodu 2 a 3 a odpovez si, proč máš v závodě tak nízké tepy. To bude takový dobrý začátek.
A každý, pokud má pocit, že trénuje, by měl být schopen běžet jakékoliv tempo mezi, řekněme, 2:30–6:30 km. Jako děti jsme to uměli (nejspíš a skoro) všichni, ale s věkem poněkud lenivíme.
Dnes som behal na 10 km, oficialna akcia, hr avg 170 (ale podla krivky v garmine od nejakej 8–9 minuty, to bolo stale cez 172), hr max 184. Tempo 4:06, najrychlejsi km 3:58 (posledny) najpomalejsi 4:08 na 4.km. Este som sa nedostal na 42 km / tyzden ale zopar treningov som skusil dat nestrukturovane rychlejsie ( z mojho pohladu) useky. Zatial dik!
Strukturované tréninky neošidíš, bohužel. Jinak posun s TF je prima, ale stále je to strašně málo. Nejde o průměr, ale o to, že v závodě bys nejpozději od té 8.-9. minuty měl být okolo 180, pokud máš max 184. Jinak se prostě buď strašně málo snažíš, nebo máš nějakou kardiovaskulární nedostatečnost (pak je na čase navštívit kardiologa).
Ať se daři!
Je to zajímavé vlákno, a i podle názvu je to o tempu kolem 5. Kromě pár běžců tady, nikdo kdo se běhu věnuje jako doplněk aby nehnil přes zimu na gauči nedává podle mě víc.
Mám to podle sebe dnes je to rok co jsem začal běhat přes léto málo protože kolo a z 6:něco jsem se dostal na 5:30 tempo na 10km uplně pohodovým během. Je to paráda, ale prošel jsem si zraněníma taky. Vždycky když jsem měl pocit, že to běhá samo tak jsem začal přidávat na vzdálenosti a šlachy to trochu nasralo.
To je tak když máš 43/185/85 a máš pocit že ti je pořád 20 nemůžu za to ale cítím se tak i když je to směšné.
Tak tak. Zdokonalit poklus ještě neznamená běhat. Pocit nesmrtelnosti také znám (viz obrázek), většinou mi to zatím prochází. Je to individuální, ale nejde prostě jen přidávat na vzdálenosti. Největší problém je trefit se meze vlastních schopností nikoliv výkonu, ale regenerace. S roky se to dost mění.
Znovu doporučuji se podívat na Stravu na Radka Brunnera, jeho pojetí tréninků je velmi atypické a velmi extrémní (z mnoha důvodů), v tom je celkem unikát.
Pak si porovnat se sebou a těmi, co se dotazují, jak daleko běhat nebo jak zrychlit či udržet tempo kolem 4:00–4:30. V podstatě chtějí trénovat podobně, ale, pokud nemají jeho parametry, morál a regenerační schopnosti, tak to nikam nepovede. Povede, k přetrénování nebo zranění.
Šmajrápanno, to fakt naběháš týdně 130 km? Nebo je v tom zamotané i kolo?
Naběháno nula, v poklusu to, co vidíš. Limit mám ještě o dost dál.
Dal jsem to sem jen jako ilustraci, že mírný poklus v mezích zákona je takřka výhradně o tom, jak regeneruješ, kolik máš času a jak se umíš poslouchat.
(Půlka objemu je vždycky za tmy v listí a na kamení, spousta v mokru, kdy nejsou vidět detaily ani se sebelepší čelovkou. V září tomu předcházely větrné 2 tis. km na kole, v létě jsem se flákal.)
Jinak je to moje osobní zkušenost a (vyjma lpění na technice) je celkem nepřenositelná a vlastně k ničemu. Tato cesta nevede k vyšším výkonům ani k vyšší rychlosti. Je to jen o tom, že mě to zrovna takhle baví a nic víc od toho nechci. Normální parkový klusal, dotažený až do absurdna.
Takže chtít pro normálního pohodlného smrtelníka z parku (mezi čtyřicítkou a smrtí) běhat pětku(desítku) kolem 4:00 a rychleji je něco úplně jiného, jiný druh sportu, jiný pohyb, jiná zátěž, jiný trénink. Aby člověk byl schopen běžet rychle, musí si zažít pohybový stereotyp rychlého běhu, adaptovat na něj tělo (po stránce mechanické i metabolické).
Nemá přitom smysl snažit se dosáhnout cíle (zrychlení z 5:00) tím, že se bude snažit běhat 3× týdně tréninkovou pětku kolem cílového tempa 4:00 (pokud je to tempo, které mu není shůry dáno rovnou), užitečnější je rozložit si trénink do struktury s kratšími intervaly různé zátěže a rychlosti (až po supramaximální). Víc se toho naučí, tělo lépe připraví a zraněním se spíš vyhne.
Mám takovou dost zajímavou zkušenost, když si v takovém, tom odpočinkovém tempu 5:30 dám pár několikasetmetrových úseků s plynulým zrychlením tempem vyšším (ale ještě pořád příjemným), jak to zamává (v dobrém) s výsledným průměrem. Přitom se vlastně nemusím moc snažit.
Kdo chce běhat rychle, musí prostě na tréninku běhat rychle a ještě rychleji , sebedelším (i opakovaným) poklusem se k rychlosti nedopracuje.
K poslední větě si dovolím citovat Emila Zátopka (nebo prostě výrok, který mu je přisuzován):
“Proč bych měl trénovat pomalý běh, běhat pomalu už umím, chci se naučit běhat rychle.“
Problem neni v tom, ze nekdo neumi behat rychle, problem je, ze to nevydrzi dlouho. Vetsina lidi, ktere bych predbehl na desitce, me na 50 metru hrave da. V treninku se cili na ruzne adaptace. Rychly beh zlepsuje ekonomii pohybu. Stejne jako velke odbehane objemy. Stejne jako plyometrie, stejne jako silovy trenink. Aerobni kondici ale napriklad zlepsi vysoky objem nebo intervalovy trenink, kdezto silovy trenink nebo plyometrie nikoliv.
Takze vy s Rokoskou davate jeden navrh, jak se zlepsit. Neni jediny.
Nedáváme jeden návrh. Ale pro našince se snažíme vybrat to, co bývá problémem nejčastěji a bývá nejčastěji opomíjeno, je to ovlivnitelné bez další složité průpravy a přípravy a má to efekt.
Nevydrží to dlouho, protože … neumí běhat rychle. Běhat rychle se naučíš rychlými běhy. Ani nemusejí být úplně dlouhé a souvislé.
Srovnáváš sprint (50m) a vytrvalost (10km). Kdybyste se měřili jinde, už na středních tratích bys nejspíš vyhrával, od trojky drtivě.
Ekonomika pohybu u vytrvalostního běhu roste s naběhanými kilometry a odběhanými roky.
Od určité úrovně to bez posilování a specifických cviků samozřejmě nejde. Ale na úplný základ a pro radost stačí opravdu jen běhat, dělat abecedu, občas běhat rychle a občas ještě do kopce; ten objem se v tom nastřádá jaksi samozřejmě. Prostě sám o sobě vysoký (nestrukturovaný, nespecifický) objem tréninku v komfortní zóně ke zrychlení u nikoho nevede.
V mém okolí je limitem u lim->100 % hobíků právě neschpnost běhat rychle. Jsou to postarší pánové, snad všichni přes 30, spousta přes 40, pár přes 50, takže vytrvalost mají velmi slušnou (na vytrvalost stačí zestárnout), ale rychle z nich neběžel nikdy nikdo. Není to reprezentativní vzorek, to si samozřejmě uvědomuji, ale rozhodně ho lze využít pro vyvrácení tvrzení, že všem hobíkům chybí vytrvalost.
já se zase setkávám (s běžkyněmi) co krom pobíhání neznají nic, takže jim brzo dojde, neb nejezdí kilo na kole jako lidi tady na B-F. Všechny běhy se odehrávají takřka v závodním tempu a jejich progres je sice rychlý, ale taky rychle skončí na jakési úrovni.
Dalším specifikem hobby je podle mě právě snaha o uznání, obdiv atd, takže se brzy vrhnou na (půl)maratony a ten potenciál rychlosti ani nerozvinou a hned zabijou. Do toho přijde občas zranění a co si budeme povídat, taková dobrá fotka s medailí nebo v krásné přírodě je někdy víc jak výsledný čas.
Pak je tu skupina „buď a nebo“ takže bušit co to jde, výsledky přijdou, otázka jak dlouho vydrží tělo a hlava …
Těžko takhle radit co je vlastně správně a hlavně jestli má cenu si znechucovat aktivity nějakým drilem „mimo komfortní zónu“, když beztak výkonnostní běžci jsou o galaxii jinde.
Rozhodně nikomu nic neradím, šlo mi jen o princip. Že limitem může být kde (srdce, cévy, hemoglobin, mitochondrie, …) a minimálně v mém okolí je vytrvalost tím nejposlednějším limitem.
Jinak zejména druhý odstavec je takovým prokletim dnešní doby, máš pravdu.
Co si presne predstavujes pod tim pojmem vytrvalost (v tomto prispevku i v tom nad nim)? Ja chtel svym srovnanim na 50 metrech s ostatnima naznacit, ze rychlost neni omezujicim faktorem temer pro zadneho hobika. Jiste se shodneme, ze ani sila to nebude, protoze narozdil od kola, kde je potreba alespon silova vytrvalost, u behu ani tohle nehraje zasadni roli (vyjma krosu). Zbyva tedy vytrvalost.
Vytrvalost se skutecne neziskava vekem. Kdyz budu lezet na gauci a cekat, az se stanu vytrvalym, asi se nedockam. Vytrvalost muzeme rozdelit urcite na svalovou a aerobni. Souhlasim, ze svalova vytrvalost pro hobiky nebude kriticka, pokud mas tohle celou dobu na mysli. Ale „vytrvalost“ se beha/trenuje prave pro vsechny ostatni duvody, ktere jsi uvedl jako mozny limit → vykonnejsi srdce, lepsi zasobovani svalu kyslikem (kapilary), vyssi hustota mitochondrii, schopnost zpracovavat aerobne laktat, pripadne se ho zbavit jinam. Jiste, vetsina uvedeneho se da zajistit i intervalovym treninkem, ale ten se neda provozovat v kazdem treninku, pokud je treninku vice nez 3 za tyden.
Je tedy mozne, ze si jen nerozume s pojmy. Kazdopadne, cos psal vyse blacksealovi by se mi hodilo (myslim spravne polozene otazky) pred par lety :-) Hlavne otazka 2. Ale zkusenosti se daji nasbirat i osobne ;-)
Těžko tohle vysvětlíš lidem, pro které je 10 kilometrů ultravytrvalostní trať…
No jo, no. My běžci holt pro Vás nemáme pochopení…
Jo, je smutné, když běžci nemají pochopení pro jiné běžce.
Ale mají.
Jen stejně, jako nás běžce nazývají sprinteři „dálkoplazama“, tak my ultravytrvalce nazýváme „turistama“.
Ale řekl bych, že vždy bylo míněno v dobrém a že se toto popichovani děje mnoho desítek let, a třeba/možná už od „našich“ prvních běžeckých závodů z roku 1297.
Nojo, to je ta mladická nerozvážnost… Mladá disciplína se povyšuje nad starší. Náš první závod byl už v roce 1893…
Nechci zbytečně rýpat, ale nebylo 1297 přece jen dříve, než 1893?
Jo, nemám číst ráno…
Nic si z toho nedělej. Já Tvoji odpověď četl ráno cestou do bazénu a musel jsem si svoje číslo třikrát přečíst, abych se ujistil, že jsem ho napoprvé nenapsal blbě.
Pod pojmem vytrvalost si představuji úplně plouchou PDC křivku s minimálně vynikající FR (Fatigue Resistance), jak to ostatně mají všichni (mě známí) triatlonisti hobíci, kteří trénink myslí vážně.
No, jelikož jako prevence zranění a hlavně jako znak komplexní trénovanosti by PDC měla být typicky prohnutá, buď můžeme ubrat na vyrtvalosti, nebo přidat na rychlosti. Já bych teda osobně přidával na rychlosti, ale třeba to máš jinak.
Dále bych Tě rád upozornil, že silová vytrvalost je naopak u běhů tou nejduležitější věličinou (nebo miniláně jednou z nejdůležitějších). Předpokládám,že tušíš, s jakými výkony (fyzikální veličina) se jezdí na kole a s jakými se běhá. A jelikož potřebné výkony na běhu jsou (jaké to překvapení) vyšší, než ukola, je to nabíledni. Pro detaily doporučuji Steva Palladina.
Ještě malinko k fyziologii a biochemii, když ji zmiňuješ. Kapilaritu pochopitelně můžeš zvýšit vyrtvalostním tréninkem, ale tempovým to lze lépe, rychleji a snadněji. Zmiňuješ, že takových tréninků nelze provozovat více, než 3 týdně. To rozhodně neplatí a u dvou a třífázového trénování jich obvykle mnohem více (i já jako postarší hobík trénuji převážně doufázově a dvaktrát-třikrát do týdne třífáz, opravdoví sportovci pochopitelně též). Ale i pro jednofázového hobíka by mi přišlo ideální mít dva klíčové tréninky týdně (absolutní šrot, dle období a zaměření), jeden béčkový (tj intenzitou okolo či lehce nad VO2MAX) a zbytek kompenzace.
A ta biochemická vsuvka je spíš otázkou: Jak přesně si představuješ jiné než „aerobní zpracování laktátu“?
Bavis se o triatlonu, zacali jsme ale o behani. Rozporujes 2–3 tezke treninky tydne, ale pro jednofazoveho (u bezcu to bude bezne, nejsou-li elitaci) doporucis 2–3. Rypes do aerobniho zpracovani laktatu (ano, jake jine), ale mas prohnutou PDC (jako ze na konci roste?).
Zkusil jsem to jeste, ale asi jiny sport, jina kultura.
hele já myslím, že ty jsi v běhu i na kole dokázal tolik, že máš jistě spoustu pro tebe ověřených věcí, co funguje a dosáhl jsi progresu. To, že jsi třeba narazil na pomyslný tvůj vrchol (rychlosti, motivace, schopností pohybového aparátu) neznamená, že jsi na to šel špatně, pak už bys musel prostě řešit maličkosti a dřít i ve stylu hop nebo trop/zranění. Já myslím, že tahle debata je o náhledu na trénink a zkušenostech.
Já třeba zjistil, že mě tepy, watty, tempa ani doba regenerace nezajímají – na tu bídu co provozuju má větší vliv, jestli se dobře vyspím. Co se člověk podívá kolem sebe, tak dobrých běžců, vytrvalců vskutku mnoho není a znám lidi co bušej 100+týdně, intervaly a stejně ve finále dosáhnou zlepšení třeba z 37 na 35 na 10km nebo i spoustu těch, co to prostě zabalili, neb jim to za dřinu a zranění nestojí.
Máš-li chuť, tak si zaplať osobního trenéra, načti si literaturu, vraž do toho prachy, čas a pak za rok/dva řekni, jestli to stálo za to … to je myslím zásadní otázka pro „hobby“. Pak je tu samozřejmě nějaká jak psal kokoska osvědčená cesta s jakýms zlepšením s nízkým rizikem zranění.
Asi tak, Honzo.
Rozhodně si musíme všichni uvědomit, že ke stejnému cíli často vede více různých cest, a nemusím být nutně jedna horší a jedna lepší. Vždy záleží na okolnostech. A taky na těch cílech. Když budu mít za cíl u hobíka muže mladšího 50 let zaběhnout 10 km pod 45/40/35 tak je skoro jedno co bude dělat. Stačí, aby vstal z gauče a zůstal zdravý a motivovaný. Pokud naopak budu mít cíl stát se průměrným běžce na „desítce“, tj dosáhnout na čas pod 28, bude záležet na kdejakém detailu.
Desítku zmiňuji, protože se s ní tady často operuje, jinak bych pochopitelně každému hobíkovi doporučil mnohem kratší trať, kterou si více užije a nabyté dovednsoti navíc zužitkuje v běžném životě. Protože: Kolikrát v životě se komukoliv běžně stane, že musí uběhnout 10 km? Narozdíl od doběhnutí tramvaje, přeskočení zábradlí atp.
podle této metriky v ČR nemáme ani průměrného běžce aktuálně. To je dcl smutný a je otázka jestli je to tím, že nikdo neběhá, nebo na to neumí nikdo napsat trénink…
https://www.atletika.cz/…trvalcu-mcr/
chápu, že kdo žije ve světě teorií a Keňanů, kouká na běh jinak. Nicméně jsme v ČR a měli bychom upravit optiku zlehka.
Potíž celého prohlášení je v hobíkově „vstát z gauče“. Kdo nikdy intenzívně a na úrovni nesportoval, nemá se k čemu vracet, u toho je spíš zázrak, když se dobere nějaké uspokojivé výkonnosti.
Kdo sportoval a na gauč se odložil na pár (desítek) let, má to zdánlivě snazší, ale riziko zranění je u něj možná vyšší.
Kdo sportuje trvale, tyto problémy neřeší a tu desítku pod 45/40/35 prostě i v padesáti nejspíš dá, je-li to jeho záměrem a cílem.
Na desítku pod 28 minut u Čecha se můžeme podívat do historických tabulek. Jen prostým pohledem na Běchovice je ale jasné, že žádnou smečku našich vytrvalců evropské úrovně tam člověk poslední roky neuvidí. Tak to prostě je.
V ČR nemáme žádného vyrtvalce na desítku už velmi dlouho, právě od dob Pešavy. Pro ČAS to není nic nového, jen se průběžně liší převažující názor proč. Nejspíš to bude směsice více důvodů, ale to je na delší pojednání; zkrátit se to dá lakonickým prohlášením o chybějící motivací na straně závodníků i trenérů. Ale i kdybychom ji našli, stejně nejspíš nenajdeme vhodný somatotyp, který by se alespoň do průměru dostal.
Ale to přece vůbec nevadí! Máme dlouhodobou tradici výborných středotraťařů, oštěpařskou školu srovnatelnou s německou, výbornou vícebojařskou tradici byť zrovna procházející generační obměnou, světové koulaře, kladivářky…
Není nejmenší důvod se upírat k vytrvalostním a tím méně k ultravytrvalostním běhům.
Dám to pod Tebe, byť jde o obecnou informaci, která by zde měla zaznít:
Entry Standard IAAF na desítku na nedávno skončené MS v Doha byl 27:40. Uff.
Ve svem behani jsem urcite chyby delal. Daval jsem ale prednost behu, protoze jsem si myslel, ze mi jde lepe, nez kolo. Porizeni wattmetru melo negativni vliv na moje behani. Zjistil jsem, ze do kopce nejsem na kole uplne zoufaly.
V behu bych se mohl dale zlepsit (ale bylo by to hodne pomale). I trenink na kole mi v tomhle pomohl, neco bych zmenil i v behani. Kolo me ale bavi vic a behani si necham na jindy (treba az bude mene casu).
Osvedcene cesty v treninku urcite existuji (jak na kole, tak v behu). At si je kazdy najde sam :-)
Obavám se, že špatně čteš, co píši. Otázkou je, zda schválně, nebo omylem. Zkusím to ještě jednou:
Všechny běhy se odehrávají takřka v závodním tempu a jejich progres je sice rychlý, ale taky rychle skončí na jakési úrovni.
To's udeřil hlavičkou na hřebík. I s tou touhou po uznání.
Není (na nízké úrovni) nutné si běžecké aktivity znechucovat intenzitami až ke zblití a zahlcení laktátem. Stačí, pro začátek, trochu rozkolísat srdeční pohodu v rovnoměrném běhu – desetkrát po sobě plynule zrychlit ze 135 BPM na 160 BPM a zase nechat za klusu padnout tepy zpátky. By ses divil, jak to na začátek funguje. Kolikrát až tehdy běžci zjistí, že je vlastně krásné neklusat/nedusat, ale běžet.
pokud nemáš 160 tepů po 300metrech od vyběhnutí z baráku a nekončíš na 175 po 10tce „na pohodu“.
Já to myslel i ve smyslu když někoho bolej nohy, nemá na to tělo ani hlavu, že je třeba prostě lepší se porozhlédnout jinde (běžky, trenažer, fitko, brusle …) nebo se smířit s tím, že o moc lepší to prostě nebude.
Bude to lepší, ale bude to dlouho trvat a nesmí moc spěchat. A čím starší a zanedbanější, tím déle. Což JE problém – čas. Základní kondici prostě nejde okecat.
Představa, že se po 10–15–20 letech lenošného života prostě někdo silou vůle rozběhne a poběží jako Forest se zřídkakdy setkává s realitou. A může jít klidně o lidi i pod 20 let.
Moje běhy znáš, Honzo, a první odstavec je úplně přesně popisuje. Ale jsem s tím spokojen :-)
ale ty k tomu máš právě i plavání a kolo, prostě aktivity, kde jsi mnoho času nízko, takže chápu, že nemá cenu běhat pomalu. Horší, když hobík sedřený z práce večer pošle 10km „na kaši“, 2dny je odvařenej a pak totéž a o víkendu závod bez jiných aktivit.
Ano, máš samozřejmě pravdu. Plavání je pro mě smrt, tam mám TF Max už jak ráno odcházím směr bazén, ale kolo mi opravdu dělá spoustu objemu v relativně rozumné intenzitě, což jsem si tak úplně neuvědomil (řekněme kolem AEP, pokud připustíme, že takový práh existuje).
Udržovat poměr 80/20 je fakt potřeba. I proto „trénuji“ s dětmi (nestojím a nekoukám, ale předvádím), protože tím snadno získám spoustu dalších desítek minut v nizounké zátěži.
Poslední dobou si musím kupovat minimálně o půl čísla větší boty než před pár lety. U různých značek.
Problém mám s délkou – do boty, kam jsem se kdysi v pohodě vešel (a stále vejdu) se u nového modelu kopu palcem do špičky.
Může to být tím, že lety plahočení se, se noha zvětší? Nebo EU nařídila, aby se vše přečíslovalo? Nebo mám jen smůlu a u cca tří náhodných modelů různých značek se bota změnila například větším polstrováním?
No, já bych tipnul pohledem z okna, že se ti protáhla noha kvůli ochablé podélné klenbě. Setkal jsem se s tím už mnohokrát.
před lety jsem se vešel do Asics 47 a Adidas 47 1/3, teď ani náhodou, naopak Mizuna občas v 47 i větší, to číslování je hodně zavádějící, záleží i na kopytu, nicméně s postupným zvětšováním nohy propadlou klenbou je to též zcela běžné.
Si vyndej vložku z bot a změř ji pravítkem, ideální exaktní měření :-)
Taky bych se přidal k poklusávačům, ale nejde mi to, jak za mlada :( Teď je mi přes 40, děti jsou větší a občas mám čas i na sebe.
Jako děcko jsem měl astma (mám doteď) a osvobození z tělocviku na běhy na dlouhé tratě. Paradoxně to bylo to, co mi příznaky astmatu zlepšilo. Kdysi v 8. třídě mi bratranec řekl, že nejlépe zvýším kapacitu plic běhy v délce 3–5km. Vcelku jsem se toho držel, ale časem jsem běhal i pořád – z domu na gympl a zpět, protože mi chůze připadala nějak pomalá. Zvládal jsem i delší tratě 20km+ a běhání mě bavilo. Jenže pak přišla vejška, rodina a už nemám svých 181/67kg, ale 92kg a běhání je pro mě náročné víc dechově než, že by nemohly nohy.
Hraju hokej, florbal, dělám judo, trochu jezdím na kole, občas plavu, ale potřeboval bych to nějak vylepšit. Váha se mi moc nehýbe – sladké je u mě problém (skoro denně plechovka pepsi – ale dřív jsem pil i třeba 1,5l za den). Mám sedavé zaměstnání.
Cílem je dostat se na váhu pod 85kg a velmi rád bych byl schopný zaběhnout půlmaraton – bez ohledu na čas, ale tak abych u toho neumřel.
Máte nějaké doporučení, jaké vzdálenosti mám běhat / jezdit na kole / plavat, abych se časem dopracoval ke svému cíli (ideálně než mi bude 50)?
Zacal bych tou pepsi
Když to je strašná droga, kafe nepiju a zaměstnání mám sedave u pc a trpím na migrény, Pepsi pomáhá. Ale zkusím to ještě více omezit.
A nebezis zbytecne moc rychle, kdyz nemuzes s dechem? Zkus behat vic na pohodu a pomalu navysuj objem.
Asi jo, akurát si musím zvyknout na pomalejší tempo. 6:20 na kilak mi přijde hodně pomalu, ale už mi není 20.
Taky bych zaradil i kolo. Sem tam delsi vyjizdku na pohodu, at naberes aspon nejakou aerobni vytrvalost. Pripadne obcas zaradit nejakou turu v horach.
Ak si vo fyziologicky dospelom veku mal pri vyske 181 cm 67 kg, typovo patris skor k ektomorfom, s pravdepodobne menej odolnym pohybovym aparatom, ergo, pri sucasnej hmotnosti 92 kg by som sa snazil zhodit aspon na tych 85 kg a potom skusit zacat s behom, teraz by som skor preferoval rychlu chodzu, pripadne turistiku v horach, bicykel samozrejme tiez. Skus pouzit www.kaloricketabulky.cz, lepsie ako nic, po par dnoch poctiveho vyplnania zistis, ako si na tom s energetickou bilanciou. Pokial ide o polmaraton, staci len pobehovat, po par mesiacoch das bez problemov (pokial ide o prekonanie vzdialenosti). Ale skus najprv zredukovat hmotnost. Moj znamy ma 40, miernu nadvahu, nebeha vobec, mozno cez vikend nejaky futbal a raz za rok, ide na polmaraton; si to (ako je teraz zvykom) „uzit“, aj si to uziva, okolo dvoch hodin a dvadsat minut :-).
Díky za tipy. Prostě se do toho obuju pomalu. Teď jsem začal v pátek moc – a už zranění…
Nejdříve váha, kalorické tabulky pomáhají, jen nesmím být lemra to tam dopsat.
Tak jsem chtěl letos začít o něco více běhat a ozvaly se kyčle. A to v posledním měsíci dost intenzivně :-( Byl jsem na rtg a vše sice osově dobře, ale začínající artróza. Obvoďák mi řekl běhat jen kratší trasy a ne po tvrdém povrchu.
V minulých letech jsem běhával relativně málo, v zimě skoro vůbec a pak cca 200 až 250km za rok. Vím, že pro běžce jsou to malá čísla, ale já raději plavání a kolo. Letos jsem zvedl na 300km a v posledních měsících začaly ty problémy s kyčlemi. Obvykle začínám cítit již po cca 3km běhu. Nadváhu aktuálně nemám, používám dobře tlumené boty Hoka Challenger ATR4 (naběháno na nich cca 500km), většina trasy co běhávám, je rovinatá po zpevněných cestách, asfaltu minimum. Vzdálenosti nejčastěji mezi 3,5 až 5km. Dal jsem sice letos jednou i půlmaraton, ale to bylo utrpení a dva dny jsem pak nebyl pořádně schopen chodit ze schodů.
V poslední době musím dát mezi běhy alespoň 4–5 denní přestávku, jelikož mi jinak minimálně dva dny dost bolí kyčle a to již i v klidu, v leže, což jsem předtím vůbec neznal. Táta sice měl problém s kyčlemi již o 5 let dříve a v 70 letech endoprotéza, ale měl proti mně nadváhu. Máma i v pozdějším věku žádné problémy nemá.
Pravidelně asi 15 let beru Colafit, což mi vždy stačilo, teď jsem asi 3 týdny přidal Proenzy 3+ (zatím ale vůbec žádný efekt).
Tak nevím co s tím…
Na biku problémy nejsou, resp. snad jen lehce po nějaké hodně dlouhé náročnější vyjížďce (když je těsně po tom běhu).
Pokusit se rozběhat artrózu kyčle, taky dobrý. Asi jinej gang. Rozběhat zlomenou nohu by ses taky pokoušel?
Jenže ještě před 2 měsíci jsem problémy neměl a ta koxartróza je údajně jen v počínajícím stádiu.
Takže neběhat již vůbec? To mi říká tak 2/3 lidí…, ale to nechci slyšet, spíše nějaké tipy, jak běhat co nejšetrněji pro kyčle, zkušenosti atp.
koxartróza 1 fakt nemůže bolet a po 55. roce jí má téměř každý.
KOXARTROZA 2 může bolet, ale někoho bolí až pokročilá 3. Odpověd ti dá jen ortoped, který má vztah ke sportu a má k dispozici rtg snímek.
Nedělej nikdy nic, co způsobuje bolest. Ale mně třeba diagnostikovali 2.stupen artrozy kolena a po čase se zjistilo, že bolest způsobuje ruptura menisku!!!!!
Ne artróza 2. Takže si zjisti příčinu bolesti. i kdyby jsi si měl zaplatit MR ze svého
Díky za názor. Přesně jaký stupeň to je nevím, obvoďákem mi bylo pouze sděleno počínající koxartróza.
Ale mám rovněž pocit, že tím to nemusí být, jelikož to pobolívá prakticky jen z boku u kloubu, což by mohlo značit spíše nějaký lehký zánět v okolí. Artróza prý bolí spíše dovnitř v tříslech a s tím žádný problém nemám.
Dokonce mi někdo tvrdil, že mu tohle způsobovala dna, ale kyselinu močovou jsem před 2 lety měl v normě (ovšem otec na to trpěl).
Pořád to ale různě cítím, i když žádná intenzivní bolest. Týden jsem teď neběhal, za pár dnů zkusím a podle toho uvidím. Na biku jsem o víkendu dal 2× 50km a prakticky žádný problém. To spíše cítím po delší chůzi či dlouhém stání.
Mám po operaci před 11 lety rovněž jednu nohu o 1cm kratší a nosím do kratší boty na vyrovnání vložky. Zajímavé je, že jsem zkusil nyní to vyrovnání vložkami zmenšit a o něco méně cítím kyčel na kratší noze, ale zase více na delší…
Zkusím se poptat po nějakém sportovním ortopedovi, bohužel žádného neznám.
po „tradiční“ vostudě na Kunratické je tu v sobotu prestižárna v Berouně :-) v přihlášených vidím Seržu, dorazí ještě někdo? https://svatojanska20.estranky.cz/…tuality.html
… všichni jsou už v Mexiku, buenos dias …
V pátek 15.11. se běží závod ryze provinčního formátu do nějakého trapného kopečku kdesi v kotěhůlkách (Villa la Angostura, Argentina), to už se prestižní Beroun asi nestihne, obávám se. :-)
Takže místa na stupních jsou plně k dispozici.
však taky někteří dnes chyběli i na Kunratické! Třeba pro mě dobře Petr Pechek, neb už má o čárku míň než já :-) Do Berouna jde (vyhrát) Milan Janoušek.
Další prestižárna hned v neděli Večerní Čelákovice a za týden něco pro „bahnomily“ – Senohraby :-D
Dál tradiční „blicí“ HSH, běh cyklistů, Trailová závist a „zimní mistrovství světa na 10km“ v Českém Brodě
je to našlapaný :-)
Anebo v sobotu Akademické MČR v přespoláku na Hvězdě a hned v neděli legendární podzimní Ďábličák. Kdyby se někdo chtěl proběhnout trochu svižněji.
Tak někteří se tou dobou nacházeli v Melagu, zbylí někteří pak na Štrbském plese; vysokohorskou přípravu nelze podcenit.
Tak nám to začíná: ráno jsem vstával za bubnování kapek deště, vyběhl jsem do větru a deště se sněhem, pak půl hodiny hustě sněžilo a dokonce to svinstvo i leželo na zemi, abych vzápětí vběhl do mlhy a mrholení, ze kterého se vyklubal zase jen studený vítr.
Samej led, sníh a čučňáci.
K tomu mi provokatér poslal motivační fotku z Patagonie, na které nic z uvedeného není.
Je, snih. Ale dost daleko a vysoko :-) Fotka pekna!
Trať skýtá nejedno překvapení. Tomu neexistujícímu brodu údajně předchází 400 m dlouhý 40% sešup na hraně několikasetmetrové strže. Prostě běh do vrchu v Argentinském pojetí je evidentně úplně jiná disciplína, kde nejde ani tak o běh, jako o přežití.
Kdyby to nebyl zavod, byla by to pekna trat. Pro zavod je to trochu o zdravi.
Podle předpovědi jim má na páteční závod pršet a foukat, takže vody bude klidně ještě jednou tolik, kamení bude klouzat, prostě žůžo labůžo.
Tak snad jim tam natahnou nejake lano pres tu vodu.
Z oficiálního manuálu, strana 53
(Juniors) Km 2,00 to 2,40 ; Descent and crossing of part of the ridge descent
Distance 0,4 km
Average unevenness: –29,6%
Maximum unevenness: –35,9%
Characteristics: pronounced descent, averaging an inclination of nearly –30%, crossing of the Bonito stream, with water up to the ankles, assisted by ropes and route staff.
V pátek, v den závodu, má pršet. Pro jistotu jsem se ještě podíval na google obrázky, co jsou to ty „ankles“. Už je mi vše naprosto jasné, traťmistr jezdil na pštrosovi.
až ta dešťovka sjede z okolnich svahu a pofrci tim korytem tak budou potrebovat mit kotníky tesne pod ušima – mazec
Trať nakonec upravena.
Bára Havlíčková doběhla v juniorkách 2. !
… a Matějáková 4., Ševčíková 21., juniorky 3. v družstvech.
Junioři průměr: 17., 19., 22., 23. a 7. v družstvech.
Bomba na závěr: Chrascina 3., Janů 4., Kovář 10. a nejspíš 1. místo v družstvech mužů.
Dobrých zpráv není nikdy dost.
Ženy: Stránská 4., Hrochová 10., Matyášová-Schorná 11. a jestli dobře počítám, tak druhé za Francií.
Maro je borec! Ale holky taky pekne!
pecka! Jsem si říkal po Velkudně že Chrascina je extra ve fazoně! A konečně to vyšlo i Adéle na velké akci!
Na dlouhé trati v první desítce nikdo z našich, ani muži, ani ženy.
Pro ilustraci přikládám fotografii vítězného Jima Walmsleye (USA) na posledním úseku před cílem, udivuje jeho precizní technika běhu po nějakých třech hodinách v kopcích, kamení a sněhu. Další šílený Amík jménem David Sinclair dal dokonce obě tratě, tedy včera byl 12. na krátké a dnes doběhl 10. na dlouhé!
Je videt, ze je to puvodem stredotratar. Skoda jeho pokusu na 100 mil, myslim, ze kratsi trate (i 50 km) mu sedi podstatne vic.
Chtel bych mit takovou fotku, i kdyby to bylo jen u behu na 100 metru :D
Vzhledem k tomu, ze letos zabehl Western states 100 v rekordnim case a rovnez posunul svetovy rekord na 50 mil, bych rekl, ze mu dlouhe trate sedi.
Kolik mel ale pokusu a jak se pri nich vytrapil. Navic se z takovych zavodu musi taky posbirat. Nerikam, ze mu nejdou, ale mozna se tam mel dopracovat postupne a mezitim povyhravat kratsi veci. Beha kazdopadne zajimave (ted myslim spise strategii, ne styl).
to je solidní, přiletět tam v maxu, napůl prošitej a chtít to překonat "rychle´ bude ohromná zábava :/
Díky tomu proudu si ani nenačteš kudy to půjde s malým rizikem zranění kotníku.
Ten v te cervene bunde uprostred proudu je vodni zachranar? Nevidim u nej kruh a hazecku. No mazec
Hm, a pak že máme na Kunratický občas hodně vody v potoce!
Mazec, hlavně na to vůbec natrénovat, chudák Víťa Pavlišta DNF a Krup prý křeče v seběhu, jinak byl na kopci 7mej co jsem četl.
Co nebo kdo jsou čučňáci.?
Ahoj,
jak by jste kombinovali tréninky, když se věnuji dlouhými tratěmi mezi 20–80 km a zároveň mám potřebu chodit s partou na vzpěračské tréninky? Jsem dost hyperaktivní, takže moc nepoznám, kdy mám dost. Lze tyhle 2 zcela odlišné aktivity nacpat do 1 týdne nebo je lepší si rozdělit sudé a liché týdny? Poslední dobou se nezlepšuji, maraton mám za 3:03:30 a cíl je pod 3h. Zároveň si chci udržet sílu na dead-lift okolo těch 250 kg bez pomůcek.
Děkuji moc za odpověď.
Kombinovat se to da. Jak to kombinovat, zalezi na priorite, jestli je to beh nebo vzpirani. Deadlift 250 kg je solidni!, ale cislo samo o sobe nerekne, zalezi taky, kolik vazis. Rozdelovat na sude a liche tydny je nesmysl. Precti si neco o "concurrent training ":http://gcperformancetraining.com/…ent-training (soubezny trenink sila + vytrvalost). Pripadne jeste v clanku. Mel jsem i jiny odkaz, ale ted jsem nenasel.
Nevim, kolik jsi trenoval na tech 3:03, ale zlepsit se v tak mladem veku dal, na to bude stacit jenom setrvale pobihani. Vyuzil bych testosteron a nejak smysluplne zvedal (silu, ne objem, ale to se zda, delas).
Pokud mas problemy s hyperaktivitou (presneji spise nestrukturovanym treninkem), rozmysli si v nedeli, co by bylo rozumne pristi tyden odtrenovat, a pote se toho drz. Trenink by mel mit taky nejaky rad, postupovat k tezsim, mit volnejsi dny/tydny, zamereni fazi by se melo menit.
Sekl jsem kvůli VŠ s hokejem, nedávno jsem ještě byl na sportovní prohlídce, mám 84kg, 195cm a 10%tuku, což bude asi somatotypem. Běhal jsem rekreačně asi 2 roky s holkou povídačky. Objem a váhu neřeším. Jezdím sumo, což někteří považují za lehčí :) ale moc děkuji za ty linky, kdyby jsi našel ten třetí, bylo by to super. Priorita je běh, ale vah se nevzdám.
3 x bw na deadlift, to se s Tebou nebavim :D
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/PMC4213370/ nevidim moznost to pridat normalne na mobilu.
Jo :D v našem malém fitku tam nejde ani víc dát na tu osu :D stejně tě zhejtí, že sumo je lehčí. Moc díky za ty články, pěkně podložený a jasný. Kolik zvedáš ty?
Zvedam taky sumo a je mi jedno, co si kdo mysli. Kdyz to nevadi v oficialnich zavodech.. Jako doplnek zaradim i conventional, ale sumo mi sedi vic (taky jsem vyssi – 189 cm). Nedivim se, ze Ti dojdou zavazi, padesatky jsem v normalnim fitku jeste nevidel a bez toho to je asi na dlouho :-) Jsem rad za 2 x BW pro DL, ale zacal jsem po tricitce a bez nejake sportovni historie. Posouva se to dost pomalu, protoze 10 a vice hodin tydne travim vytrvalostnim sportem. Ale to neva, uz mi to i tak dost pomohlo.
Pěkné šéfe, líbí se mi koncept vytrvalosti a síly :)
.
Aloha, trápí mě při běhu levé lytko a zeptal bych se zdá pomůže podpatěnka nemám s tím vůbec zkušenosti… Přikládám obrázek (červeně vrchol úplně v pravo) , tam je kámen úrazu… I přes rozcvoceni rozehřati protažení mi postupně způsobuje boles levá achillovka a dnes jsem slyšel poprvé i lupnuti křupnuti v ní. Všiml jsem si že bude asi zkrácená když dám chodidla na podložku zák mi dělá problém zvedat prsty. Díky za rady nebo o podeleni o osobní zkušenost
Ne asi, ale urcite, cvicit, cvicit a cvicit … nic jineho nepomuze. Cviku na protazeni je plnej internet a navsteva fyzioterapeuta by asi taky nebyla od veci. Osobne mi to trvalo pres rok, nez jsem ji uvedl do pouzitelnyho stavu :)
Taky se peru se stejným problémem. Loňskou zimu (teda letos ) jsem běžecky ukončil v lednu kvůli bolesti pravé achilovky. Přes léto jsem ji dal dohromady a myslel jsem, že bude teď na podzim bude vše OK. Nicméně po zhruba měsíci běhání se ozvala levá. Stejná bolest a stejné místo jako minule na pravé (ta naštěstí drží). Netuším co s tím. Protažení, rozehřátí,jiné boty nic na to nemá valný vliv. Blbé je, že sklidnění bolestivého místa trvá docela dlouho (i týdny)
Když chci zhubnout během, tak jako ideální se mi jeví běhat podle tepovky. Stačí si maximální tepovku nějak spočítat nebo nějak změřit? Měl jsem půjčené Suunto a tam byla při mém 5km dlouhém běhu tepovka průměrná snad 198, což mi přijde moc.
Podle vzorečku: MTF = 210 – věk/2 – hmotnost/10 + 4=183.
No a jestli maximální tepovku chápu jako tepovku, kdy mi funguje nejefektivněji zásobování svalů krví, tak jsem běžel zbytečně rychle a de fakto i pomaleji než bych byl schopen při nižší tepovce.
Jakou tepovku bych měl mít ideální pro zhubnutí? Tak 100–140? Píše se, že by to mělo být cca 60% z MTF, což je cca 110. Zas klidovou tepovku mám tak 70–80 (v noci pod 60, ale to se asi počítá přes den, ne?), tak možná i malinko víc. Navíc si nejsem jistý, jak to dlouhodobě udržet, ale o vánocích budu mít garminy, tak bych to tam chtěl nějak nastavit, ať mi to hlídají při aktivitách…
Dík.
No a jestli maximální tepovku chápu jako tepovku, kdy mi funguje nejefektivněji zásobování svalů krví… Hádej, proč se to jmenuje maximální tepová frekvence?
Je Ti >40 let a přijde mi, že TF AVG 198 bpm je v tomto případě spíš chybou měření. Možné to sice je, ale nepravděpodobné. Jak dlouho jsi těch 5 km běžel? V jakém terénu? Byl jsi zdravý? Jak ses při tom cítil? Běžel jsi nadoraz?
Naprosto pohledem z okna, měl by ses pro hubnutí držet (pro začátek) pod TF 140 bpm. Potřebná pásma se dají vypočítat, ale po krátkém popobíhacím období bys měle být schopen si ta základní v malých intenzitách vypozorovat podle pocitu. Popř. nějaký laktátový test nebo přímo CASRI a podobné instituce.
Běh na hubnutí není moc dobrý nápad.
Záleží kolik na to máš času a jaký máš výchozí stav. Hodně zobecnění, když chceš hubnout běháním, je vhodné běhat krátké/střední úseky rychle nebo dlouhé pomalu. Když budeš běhat krátké pomalu je to nevhodné. Ono pálit energii jen dlouhou aktivitou je fajn, ale musíš na to mít čas a fyzičku, abys pár hodin vydržel běžet a výdej energie byl adekvátní. Pokud máš na běh 30–60min, tak spíše intervaly, intenzity, abys stihnul mít dostatečný energetický výdej za tu časovou jednotku. Nejvíc nejlepší je to kombinovat, ale otázka je čas na sport. Hubnutí je jen poměr/příjem výdej a životospráva, takže nevíce se toho zhubne stejně v kuchyni.
Díky za reakce. Těch 5 km je pro mě 30 minut a jedu to dost na sílu – víc prostě zatím nedám… Dřív to šlo bez problémů, po třech dětech je to slabota :D Jinak je to běh více méně po rovině – chvíli z kopce, pak dvakrát o běhnu Lužánky a pak vyběhnu kousek do kopce zpátky. Když končím to druhé kolo, tak už prostě nemám sílu na třetí. Prostě to neudejchám, nohy asi v pohodě. Pro mě je problém dech (astma). Asi trochu pomůže, když si vemu léky před během a dost mi pomáhá citrulin (beru před hokejem a judem).
Asi to chce začít víc pravidelně – dělám sporty i často, ale taky často něco nevyjde :( Takže běhat jsem nebyl měsíc, plavat jsem začal minulý týden po měsíci. Hokej, florbal a judo mám více méně pravidelně 1× týdně.
Chutě jsou sviňa, zejména když mám děckám chystat večeři, tak je těžké si nic nedat :( Ale to je asi jen můj boj.
Díky a ať vám to běhá ;)
Takže, po doplnění dalších podstatných údajů, to vidím takto:
Při tempu 6:00 min/km s malým převýšením, 181 cm/ 92 kg (svalů) by ses mohl dostat i bez tréninku pro začátek někam k AVG 145–155 bpm. Tvá pohodová regenerační zóna leží ale nyní (před vytrvalostním tréninkem) nejspíš pod 135 bpm.
S naběhanými kilometry a případným úbytkem hmotnosti by to mohlo jít samo cca o 10–15 tepů níž, ale spíš to začne samo zrychlovat na tepech jen o málo nižších. Nic z uvedeného nevypovídá o tepovém maximu ani o Tvém rychlostním potenciálu. Nebudu úplně daleko realitě, leda, že bys byl opravdu extrémní vysokotepec.
První velká rada: neběhej/neklusej na sílu, nic nedohoníš.
Druhá rada: zajdi si někam na zátěžovou spirometrii.
Třetí rada: krátké nordicwalking hole (délka jako sjezdové) a ta kolečka choď – snáze zareguluješ rychlost/výkon a připravíš se tak na běhání.
Zkusím běhat/chodit pravidelněji, trochu uberu, zas ať se pokaždé neodvařím.
Jen tak pro ilustraci přikládám, jak jsem tlustej :) Prej to není nejhorší, když mám svalů víc jak tuků, ale za mě by to mohlo být i výrazně lepší.
Na to si taky musim zajit, uz kvulit tem obrazkum! :D
Letos slabota – 729 km :-)
Ahoj, poprosil bych opět rady od zkušených běžců, problém s achillovkou je zažehnan pomohlo běhat s podpatenkama od Dr. Max gelová modrá asi do 1cm vysoká :) uskutečněny dva běhy 8km na oválu tempo 5 na 1km a 10 km v terénu 6 na 1 km..... Boty jsou Adidas galaxy trail a tím že je tam ta podpatěnka tak se mi bota jakoby občas vyzouva ale drží na noze:) je nějaká bota s integrovanou podpatenkou nebo vyšší oporou achilovky která by se nevyzouvala? :)
Jak boty vážeš? Jen klasicky do oček, nebo děláš tu smyčku v horních dvou dírkách a tím pak protáhneš poslední křížení tkaniček (neumím to líp popsat)?
Teď jsem si všiml že to má dírky na tkaničky i za jazykem :)
Dík pomohlo to
Tohle má podle mě docela vymakaný Saucony. Boty jsou to fakt hnusný, ale tvůj problém se zouváním by vyřešit mohly
Tak hlavně opatrně, ať nepřekročíte maximální povolenou rychlost :-D
De Gendtovi teď zwift utnul nějaký kopec, protože 550W se jim zdálo moc.
P.S.: Na příští zimu jsem apgrejdoval běhací čelovku, secondhand, Lucifer 5, 4000K, minimálně použitá.
Zdravim, ma niekto skusenost, ako mu behanie s ruskou pohlo s tepovkou? Bezne mam pri tempe 5:30 okolo 125 ud/min, vcera s ruskou cca 133 ud/min. Kludova (bez rusky) sa mi nezmenila.
https://www.facebook.com/…18412840688/
Radek Brunner už 47 hodin běží. Na pásu. Jsou v závodě poslední dva, tím druhým je Wardian.
Takze ma 315km jo? Kdo dohlizi na regulernost?
O.T.: Pokud snad máte nějaké oblečení Sweepsport a vyhovuje vám střih a materiál, tak aktuálně je poskytována 50% sleva na vše. Užijte si to!
trochu mimo dotaz – nevite nekdo kde vzit utahovaci bazmek na tkanicky (opredeny kevlar prumer cca 1,2mm) podarilo se mi to na jedne bote salamom nejak rozsekat (galanterku a potreby pro remeslinily jsem zkousel)
Salomon náhradní tkaničky normálně prodává…https://www.sportisimo.cz/salomon/quicklace-tkanicky/208904/
Takže, dámy a pánové, (a samozřejmě všechno mezi tím i mimo to), dnes ráno v 5:20 jsem za zpěvu ptáků proklusal svým letošním tisícím kilometrem. Kdo z Vás to má? :-D
(Panák: 2.225,4 km)
Hm, mám uběhnuto 980km letos, ale daleko míň než jindy mám na kole, nějak to oboje nestíhám a jak vidím, měl bych v obém zabrat.
A samozřejmě ti gratuluju a přeji hodně zdraví do dalších tisíců…
Jsem začal zvostra -) ale tohle moc o běhu nebylo, jinak mám asi 60km za poslední 2mesice -(
Letos zatím 1596 km při 111 výbězích. Nastoupáno 9399 výškových metrů.
Znám ale několik nadšenců, kteří budou mít v půlce roku kolem 3 tisíců.
Tisícovka 10.března, to už tu také bylo. :-) Jinak dle Stravy 74 výklusů, na nich 1.004 km a 14.885 m nastoupáno. Hlavně pomalu a neunavit se! Kdo se vleče, neuteče!
Vždyť kolo … počká. Kolo si nechám na důchod, až nebudu moct chodit. :-D (Zatím 983 km, ale takřka výhradně MTB a RX, silniční sezónu si ještě musím rozmyslet.)
Ja 21.5 km. A pres leto asi nepridam. Ale na kole bude zitra 9 tisic :-)
By ses ještě mohl v budoucnu přešupačit na vodní zvěř. Byl by z Tebe bezva lenoplav.
S plavanim na me nechod. Potapeni me ale bavilo. Triatlon je novy golf – nic pro me. Navic bych musel pribrat, abych na te koze neco zajel.
Jen malé info pro sběratelé odznaků na Garmin connect, dnes se den běhu tozn. vyběhnout si pro odznak nevalné hodnoty :D
Čau, poradíte mi nějaké extra levné a měkké objemovky na silnici? Jsem amatér a běhám jenom 3 měsíce nejčastěji po lesech.. Mám jen dvoje boty na trail, ale občas se musím podívat i na silnici.. Potom co jsem zkusil kolegovi Ultraboosty už mám jasného favorita, ale teď bohužel půjdou peníze do auta…
Prošvihl jsi 50% v Salmingu, Greyhoundy jsou absolut bačkůrky a za dva je neber.
pro ty co si myslí, že snad běhají hodně :-) Kladno 24/48hod
https://my.raceresult.com/144603/results?…
v 72letech 295km za 48hodin !!
Jj, masakr ty kilometráže v těch letech :-) Nebo v ženách – 71let 189km. Ale aspoň je motivace :-)
Pripojim se se svym bezvyznamnym prispevkem, chtel jsem posunout hranice takze Patecni doslovny utek z prace :)
Kolik tam máš nastoupáno?
163 nastoupano a 312 naklesano, je to hodne z kopce a malo do kopce, ja standardne beham max 12–3 okolo 1:15 s Chariotem a synatorem, naposledy 15km okolo brnensky prehrady, chtel jsem zkusit jestli jen tak bez niceho dam cestu z prace domu, daval sem si cil dat to do 2:30 s tim ze z kopce mi to pomuze, prekvapive fyzicky naprosto v klidu (bezel sem to hodne na pohodu) ale na stehna uz to na konci bylo dost, hlavne ty sebehy daly zabrat.
tech 20 bylo taky s vozejkem?
teda i tech „jenom 12–3“ v zaprahu si nedovedu predstavit. vypravel mi kamarad kdyz vezl v sedacce synka jak mu zezadu hlasil tati pridej predjizdej nas :)
ne bez vozejku, mam nebrzdeny takze sebehy s tim jsou fakt fuska, jinak s brzdenym bych to tak hrozne nevidel a asi by se dalo… mladymu se v tom libi takze ty kratky vecerni kolecka sme behali vetsinou na uspani
az pujdu priste behat a nebude mi to pod fousy tak si zkusim vzpomenout jake by ti bylo s vozejkem. ufff, poklona.
zdarec Běhny:)
zvažuju teďka nové boty a chválite tady Nike.
Má někdo tyto Nike Terry Kiger?
Zajdu si je samozřejmě vyzkoušet, ale NIke jsem nikdy neměl, tak mne zajímají zkušenosti. (v botníku průběžně Asics, Mizuno, Inov8, Adidas, Saucony, Brooks…)
Děkuji, VitaN
Když nevím, tak se zeptám. Nechal jsem to na dívčině, která je má.
Mám už potřetí terra kigery. Hrozně jsem si je oblíbila, protože sedí na noze, používám je fakt na vše, nejen běh. U běhu podrží, nejsou tak tvrdé jako třeba mizuno hayate. Na mokré dřevě, kamení a v blátě docela kloužou, ale jaké boty ne? V terénu jsou jinak fajn. Mají dost prodyšný vršek, takže voda jde docela rychle dovnitř (i ven) a boty ve světle barvě se pak nedaji umýt (odzkoušeno). Jinak si myslím že jako krosovky určitě obstály, ten poslední model má i gumovou špičku, takze se konečně méně trhají a okopavaji.
Díky, Krabe!
Letos chystáš zase nějaký brutální objem nebo už jen dokluses 2020?:)
Přemýšlím, uvidíme. Kdyby se povedl třeba zasněžený umrzlý prosinec… upřímně, v tom listí je to teď na kole dost o hubu. Jak spadlo všechno najednou, tak si nestíhám udržovat vyjetou stezku. Ale zase dokud je teplo, přijde mi líto na kolo nesednout.
2020 doklušu jistě, ale spíš bych rád něco jako 2222 :-).
Zkouška rozhlasu, zkouška rozhlasu. Rozklusávací sumárum minulého týdne.
P.S. Čenda včera zveřejnil, že pokořil metu 175.000 naběhaných kilometrů od začátku kariéry. To fakt nedám.
hezký, to někteří teď nedají ani na kole a 18hodin týdně už je slušná porce i na plnou sezonu!
Ale teď právě JE má plná sezóna. :-)
Myslim, ze je prihodne zverejnit muj objem:
Já běhám v průměru jenom desítky :-)
Mate nekdo zkusenosti s problemy uponu peroneus longus/brevis? Projevuje se to jako bolavy kotnik, presneji je to jasne definovane misto na vnejsi strane pod kotnikem. Po dvou rychlejsich bezich (vlastne asi prvnich letos) se mi stahl sval v nasledujicim pomalem behu a pote to preslo do toho uponu. Problem byl i stat, slapat na kole bylo bezbolestne. Trochu jsem to rozcvicil, chodit s tim po 3 dnech muzu taky bez problemu, ale bojim se vybehnout.
Trošku OT dotaz:
Chci začít do práce přes zimu běhat – cca 2× týdně. Mám to 5 km víceméně po rovině (nastoupáno asi 17 metrů).
A teď ten dotaz: potřebuji něco na ,,přepravu'' těchto věcí: snídaně, peněženky, mobilu, klíčů, nepromok bundy (někdy nějaké to tričko atd navíc) apod. A jednou za čas, aby se tam vešla igelitka s čistým/špinavým pracovním oblečením. A třeba i možnost těch skládacích silikonových lahví na vodu ať už v základu nebo bych si je časem dokoupil pokud by mi dávaly smysl (300 ml stačí nad hlavu – kdybych si to po práci o pár km protahoval).
Vím, že 5km je prd (nejsem žádný běžec), ale když už sem do teď párkrát vyběhl kolem baráku, tak mě štvaly už jen klíče a mobil v kapse, tak proto chci pokud možno řešení, kde budu vědět co nejmíň, že něco tahám… Cenově zhruba kolem 2000 kč.
Nic sem tu ohledně toho nenašel, tak by mě zajímalo co používáte pro podobné účely vy? Malý batoh, vestu, ledvinku?
Dík za tipy a rady.
Chceš toho brát víc = běžecký batůžek (vesta).
Z Decathlonu třeba tento https://www.decathlon.cz/…8555361.html mají různé velikosti v litrech.
To vypadá dost dobře, zařazuji si do kategorie „stálo by z a prozkoumání“.
Jen bych váhal na tím nepromokavým zipem. Cokoliv z toho za běhu rozklepaný a udýchaný vytahovat a zase zip zapínat (jdou většinou ztuha), to by se mi moc nechtělo. A zastavovat kvůli tomu také ne.
A trochu mi tam možná chybí ještě jedny zkracovací popruhy ze strany, aby se dal dobře usadit při různém stupni naplnění a přebývá jedna přezka vepředu :-D. Nějak jsem nezkoumal, jak je skutečně velký a jak má členěný ukládací prostor. Čím méně, tím pro transport oblečení lépe.
Mám jejich starší model a je naprosto v pohodě. Za běhu v tom tedy nic nelovím, nemám problém si zastavit a těch pár sekund obětovat. Ale nezdá se mi, že by ten zip dělal nějakou paseku.
Mají velikosti S-M a L-XL, takže to chce zkusit.
Jedinou slabinu vidím v tom, že to má prodyšná záda a tím pádem se zapotí obsah. Tenhle novější model to má třeba už řešeno jinak.
Díky ten vypadá dobře!
To není vůbec OT.
Řešil jsem a dořešil. Neosvědčila se ledvinka. Na Tebou uvedené je dobré mít batůžek nebo nějakou větší hybridní vestu. Na přepravu oblečení spíš lehký jednoduchý batůžek. Lépe se poklusává s dobře usazeným batůžkem, než s jakoukoliv ledvinkou. (Pak jsou ještě vesty od S-lab a pružné ledvinkové pásy, ani jedno není pro Tebou uvedené účely vhodné, obojí doma máme).
Syn mi někdy vyhrál na závodech Patagonia Fore Runner 10l a splňuje vše, co po něm chceš. Takže hledej něco podobného. Do kapes vepředu na popruzích vejdou i kýžené softflasks. Po rovině 5 km bys měl dát bez potřeby pití.
Počítej s tím, že na přepravu musíš oblečení stejně ještě zabalit do igelitu, aby nenavlhlo od potu.
Zkoušel jsem a mám i malý Force Pilot +10l a vadí mi na něm zpracování lemu vzadu dole, které poškozuje povrch oblečení. Má vepředu větší kapsy, ale hluboké (ale zase do nich vejde i telefon).
S oblečením je to pak hodně o managementu a plánování, inspiruj se u Cimrmana a jeho horníků.
Pak je také výhodné mít superkvalitní oblečení, stačí ho méně a lépe se dohledávají kombinace (konkrétně třeba dobrá malá membránová bunda je k nezaplacení a v 50% nahradí dokonale i pláštěnku a větrovku). Mj. je vhodné mít i tu pláštěnku a také použitelnou čelovku.
Na Patagonii mi vlastně vadí jen to, že na ní není dost odrazek vzadu, což je ale řešitelné. Naopak má vynikající zpracování a materiály, nic se na ní netrhá ani není prodřené, má za sebou třeba >2000 km, převážně v zimě.
Díky za reakci.
Jo tak nějak sem si to myslel, že ledvinka nebude ono (už jen z důvodu toho oblečení). Podívám se po různých baťůžcích (aspoň 8l) a uvidím. Ikdyž ten z Decathlonu vypadá hodně dobře - i ten větší. A vzhledem k ceně asi celkem bezkonkurenčně. Na Decathlon mě vůbec nenapadlo se podívat..
Já můžu doporučit batohy Trailblazer Montane, máme tedy dvě větší verze než ten v linku (18 a 30), ale i s těmi většími se běhá v pohodě. Lehké, kvalitní zpracování a výborně sedí, na zádech jako přilepené. Navíc za super cenu. Dobrou zkušenost mám i se starší verzí vesty Salomon, tu používám čistě na delší běhy nebo na závody.
Jinak na běhy z a do práce je to hodně o logistice, jak psal Krab. Neběžím, beru čisté věci a případně jídlo na běhací dny a odvážím nahromaděné věci domů :). A brát pití do řekněme 60 minut je zbytečné, stačí pár loků před, ne?
Díky, ten Montane taky vypadá slušně. Na ty vesty od Salomonu sem se taky koukal a líbí se mi, ale asi si myslím, že batoh bude praktičtější (i na rychlou turistiku) a odolnější. Ledvinky podle reakcí výše zavrhuji.
Co se týče pití tak to je jasné, že vydržím v pohodě bez a určitě ho brát jen na 5 km nebudu. Šlo mi spíš o to, že kdybych to práci protáhlo 10+ km, tak už by to chtělo trochu vody sebou. Vak nechci, spíš tu silikonovou láhev (jedna bohatě bude stačit).
Takže jen pro pobavení, s čím se dá také běžet – zde.
Největší běžecký batoh byl Osprey Exos 58 na stokilometrovém treku Kungsleden v „plné polní“. Hojně používá Salomon Peak40 jako „malou polní“, když mu vychází kombinace tréninku a školy na zrychlený přesun.
A pak má tuším ještě nějaký černý střední Salomon, asi Trailblazer 20? A pak samozřejmě vestu/y.
Střední je Salomon Agile 12.
Mně se tedy ledvinka osvědčila – mám tuto za 250 Kč.
Samozřejmě, že se do ní nevejde všechno, co potřebuješ. Ale:
Mám stejnou ledvinku a vidím to podobně. Na 5km nemá cenu brát nic, ráno max o vrstvu víc a tu nechat v práci je-li možno. Dobrá varianta je i do prace MHD s batohem a domu 10km na lehko a pak třeba obráceně druhý den. U běhu bych preferoval vždy co nejmíň věci ale jsou tací co s batohem či vestou běhají často, mně to vadilo i 20km z práce jsem běhal nejradši v cyklodresu s mobilem a kliči v kapse či s ledvinkou
Celkem se mi osvědčilo použití malých pitíček Capri-Sun, dokud není úplně vedro. Při nákupu po celých balících v Lidlu bývají à 5 Kč. V zimě dtto dětské přesnídávky (Hello 200 g; Lidl, Coop) – občerstvení i pití v jednom. Podstatné je, že prostě mám v pohotovosti a neřeším chystání a sanaci lahví.
Nepít v zimě, když mrzne, je celkem častý nešvar. Ideální je v batůžku velká obálka z bublinkové fólie, drží pití teplé. Dtto baterie k čelovce se v ní udrží nepromrzlá. Dobrý batůžek je k nezaplacení.
Ahoj, běžci, prosím o radu. Mám problémy s bolestí paty. Pokud dám 1 den klid, dá se pata celkem do pořádku. Potom již během běhu začne bolet, nad 10 km se bolest stupňuje a přenáší do celé oblasti kotníku. Po doběhu, pokud dále chodím, to bolí při došlapu, ale dá se chodit. Nejhorší je, pokud si třeba odpočinu, lehnu po obědě, tak v klidu necítím žádnou bolest, ale když vstanu a došlápnu, bolí to hrozně, musím pomalu po špičkách a postupně rozchodit. Zkoušel jsem dát i týden pauzu, ale vrátilo se to. Není to jen otázka běhu ale i dlouhé chůze (třeba v práci). Protahovací cvičení dělám denně celou sezónu, teď mi navíc kamarád poradil cvik na špičkách na schodě (zvedání a klesání, kdy pata jde pod úroveň schodu), určitě je to dobrý cvik. Nemáte, prosím, někdo zkušenost, radu? Předem díky a ať to běhá.
Ten cvik máš na doražení? Máš to na spodní straně nebo pod achilovkou?
Jak mě poučil ortoped, pata se při jakékoliv, i jen mírné, zátěži přestane hojit a dál se poškozuje.
Ať jde o okostici nebo úpony na ní, vyžaduje hojení ABSOLUTNÍ klid, použil bych silnou kostivalovou mast a možná k tomu Wobenzym. Pak začít velmi opatrně, žádné kraviny jako přehnaná dorziflexe a protahování fascií, zlehka chodit v tlumených botách s větším dropem, pozvolna přidat zase běh. Švihové šlapání na kole by nemělo vadit, případně si dočasně posunout kufry hodně dozadu.
K tomu cviku, při něm necítím absolutně žádnou bolest ani „tahání“ úponů, ale vím, o čem mluvíš, potíže s úponem achilovky jsem měl před několika lety na druhé noze, v tom případě by ten cvik byl na doražení. Naopak teď se mi po tom cviku něco kolem té paty uvolní a pak chodím třeba i část dne bez bolesti. Když sedím, necítím nic, když chci bolest vědomě vyvolat, tak buď došlapem, nebo vykřivením chodidla ven, pak mě to bolí na vnější straně paty na spodku. Každopádně děkuji za informace a rady.
Přidám jednu ilustrační příhodu z letoška. Mladší syn si jako hlavní sport zvolil společenský tanec, pánské boty na standard mají viditelný podpatek, na latinu výrazně velký podpatek. Kondici má docela dobrou, občas s námi něco popoběhne, ale moc toužil vyzkoušet si, jaké to je, běžet něco delšího.
Boty na běh moc nevede, ze zásobního botníku mu byly přiděleny správně velké a nepoužité LaSportiva HeliosSR, ty nemají podpatek žádný, drop pouhé 2 mm, vzorek na dané podmínky správný, tlumení odpovídající. Já jsem vedle něj byl v podobných botách – Brooks PureGrit 6 (drop 4 mm).
Zvolil si mě coby šnečího vodiče na poklusové tempo ~5:30 min/km. Máme z kola i běhání vyzkoušenou takovou pěknou vyhlídkovou trasu 25 km ne moc přes kopce, zato po lesních a polních cestách, s možností včasného ústupu. Syn měl pořád (logickou) tendenci zrychlovat, nenechal jsem se ale vyprovokovat. Na 11–12 km jsou za sebou takové dvě vlny, v půlce druhé poprvé zpomalil, nečekal, že bude tak dlouhé stoupání. Na 17 km už toho začínal mít dost a jeho technika pozvolna ustupovala projevům vůle.
Pak udělal koninu, za 22 km je kilometrové stoupání (+64 v. m), kdy už mu docházely síly víc a do pár posledních krátkých strků použil pérový odraz z chodidel místo chybějící síly stehen. Další den sice ještě krátce vyběhl, ale pak další 4 dny skoro nemohl trénovat ani chodit – a to má z tančení šlachy i úpony v nadprůměrné kondici a ve svém věku regeneruje bleskově. Ne, že by ho bolely svaly na stehnech nebo lýtka. Prostě dlouhá netrénovaná zátěž, minimální drop, k tomu ta konina s odrazy.
mě spíš přijde konina dát si 25km když člověk nemá naběháno. Drop jen 2 mm je pro neběžce už úplná smrt. Ale je mladej, tak to rozchodí :)
Ale tak něco naběháno měl, ale tak na třetinových a polovičních tratích. Jinak bych se mu takové vylomeniny vůbec neúčastnil. :-)
Automaticky bych šel k ortopedovi, může být třeba i začínající ostruha. Z vlastní zkušenosti vleklých problémů achillovka/úpon do paty bych do Vánoc neběhal vůbec, pokud máš dost peněz, lze zajít na nějaké profi fyzio (po návštěvě ortopeda na ambulanci). Malý drop a minimusky tomu obávám se nepomohou. Naopak se dělá gelová podpatěnka co patu posune výš o cca 8mm. Pokud je problém již chronický, tak bohužel počítat i s měsíci léčby :-(
S plantární fascií mám už bohužel taky své zkušenosti. U mě byly spouštěčem mimo skokového nárůstu objemu i boty nevhodné na můj došlap (přísně neutrální On Running). Doporučuji určitě návštevu podiatra a následně terapii rázovou vlnou. Obvyklých pět terapií přijde na 1500 Kč, ale opravdu to funguje.
A jinak jsi běhal v neutrálně-pronačních nebo dokonce pronačních? Co Tě k OnRunning přivedlo?
Co se dívám, tak OnRunning jsou všechny střihem hodně „přímé“, ve smyslu malých vyosení, offsetu. Tedy primárně pro běžce spíše přirozeně málo používající patu a pro ty s opravdu neutrálním došlapem i odrazem přesně v ose boty. (Já konkrétně takové boty přímo vyhledávám, vyhovují jak mému zoufalému „stylu“ běhu, tak i mému tvaru chodidel – rovných, úzkých a bez výrazného rozšíření v metatarzech; troufám si je objednávat jen podle obrázku.)
On Running má slušné promo a tak jsem se nechal zlákat slečnou v Sanasportu k modelu Cloudflow, hledal jsem totiž tempové boty na půlmaratony. Mám mírně supinační došlap a při únavě občas dostává styl na frak. Nevýhodou On Running je konstrukce těch „obláčků“. Pokud došlap není neutrální, bota se při dopadu na hranu bortí. Zkrátka, pokud člověk nemá ideální neutrální došlap, mohou tyto boty přivodit zdravotní problémy. Tento názor mi nezávisle potvrdilo několik zkušených běžců.
Běžně běhám Salming (Greyhound, enRoute, Speed), do trailu Hoka Torrent a na zimní klouzačky Icebug Anima.
Místo Speedů mám Distance, místo Torrentů pak Brooks Puregrit, jinak je to obrázek části mého botníku :-). Tedy Animy už padly za vlast a byly nahrazeny opět stejnou značnou, jen jiným modelem.
Díky za poučení ohledně OnRunning, těžce vykoupená zkušenost. :-(
Animy jsem pořizoval někdy před třemi lety na základě tvého příspěvku tady na fóru. U nás na Vysočině k nezaplacení. Příjemně mě překvapil letošní model Greyhoundů, je to bezva objemovka. EnRouty běhám už třetí pár a aktuální generace se fakt povedla.
Máš pravdu, na druhou stranu mě to na jaře inspirovalo pracovat na stylu, posilovat střed a to je, myslím, vcelku pozitivní :-)
Pytho4 jsou pro mě ještě asi i lepší – a to jsem z nich měl strach, protože Animy byly super. A teď jsem za 1.618 vč. dopravy koupil Oribi 3M BUGrip GTX – uvidíme. Za tu cenu mi jich prostě nebude líto (což by Pytho4 bylo) na střídavé povrchy, kdy je občas někde hnusná námraza a na zbytku ne.
U Greyhoundů mi vadí jedna věc – kloužou po mokrém asfaltu, přestože Vibram (nebo protože?). A to Distance D1 ani náznakem. Zase jsou Greuhoundy příjemně stabilní, na to, jak jsou tlumené. Na enRoute (mám asi ty první) mě úplně nepřesvědčila ta odrazová pryž pod špičkou.
S tím klouzáním u Greyhoundů máš pravdu, co teprve na mokrých prknech (máme tu takové pěkné naučné chodníčky kolem Velkého Dářka), to je jak koza na ledě :-) Na kluzko mi seděly inov-8 Parkclaw, ale ty šly nedávno na odpočinek. Asi zase pořídím nové. EnRoute 3 jsou oproti starším modelům úplně jiné botky, doporučuji vyzkoušet.
Možná časem. Doběhám D1, mám v krabici ještě jedny funglové. Doběhám stávající enRoute, na hrátky mi pak zbývají zatím minimálně použité Salomon Sonic Aero, boty stejné kategorie, bezproblémové, rychlé. K tomu jsem vyřadil staré a vybalil nové Miles (zatím 0 km). A asi ještě v akci koupím poklusávačky od Craftu, když jsou tak levné.
Aktuální letošní kilometráž: 2.379,4 … a stále stoupá!
Hoka má také slušné promo, na 3Xpertu byly navíc ve výprodeji poslední páry, tak jsem neodolal.
Takže jaké jsou HOKA ONE ONE SPEEDGOAT MID WP? Úzké – to jsem chtěl. Tlumené, extrémně tlumené, to jsem čekal. Stabilní, to je dobře. Mají Vibram podrážku, ale, světe div se, kromě úplného ledu nekloužou. Po skoro 63 km si troufám tvrdit, že je to jedna z vůbec nejpovedenějších podešví na smíšené použití, jaké jsem doposud na botách měl. Kde ještě je patrný kompromis, tak v samočištění – ale rozhodně nic tragického. Pro aktuální počasí u nás, tedy kombinaci mlhy a míst, kde je už celodenně pod nulou a tím pádem namrzlo, ideální volba. Membrána SkyShell opravdu funguje, co víc, velmi dobře funguje. Takže zatím maximální spokojenost. Uvidíme po 600 km používání …
pěkný, úzké boty já taky potřebuju :-) Nicméně co koukám po shopech, tak ceny obecně u všech bot žádnej zázrak, není důvod pro slevy. Jelikož si asi seriózně ještě dlouhou nezaběhám, tak mi to extra nevadí.
nejradši vzpomínám na závody když jsme řešili co vzít do suchého terénu – někdo S Laby, někdo X-talony 212 a já obouval Adiosy :-D
JA jak ted beham vic, tak uz moje Mizuna budou dosluhovat (ted maji nabehano asi 700km) … ale potrebuju siroky boty .. a to je taky voser sehnat. Zlaty uzky nohy :/
no zrovna poslední roky mi připadá, že je širokých bot dost. Já zase 47 utahuju utahuju a furt málo, navíc nařasím svršek a ten pak trpí.
Me ani jedny co jsem zkousel v Top4running nesedly … krom tech Mizuno. No, podivam se az na jare, ted to stejne nema cenu.
Hlavně designér nepodlehl obecné mánii vytáhnout pod úzkým svrškem podešev na všechny strany co nejdál, aby se bylo čím chytat za kořeny a kameny. Cena na e-shopu 1.836,–, s tím už se snad dá nějak žít.
V adiosech ted beham polovinu behu. Proti adidas podrazce se neda moc rict, byl jsem v tom i na snehu, v brecce, no i na ledu, ale to jsem lehnul :D
Tak v neděli uvidíme, jak to bude s Trailovou závistí Letos bych to už vážně chtěla absolvovat, i když vím, že to říkám skoro každej rok :-)
Nechci ti kazit radost, ale ja bych s tim nepocital :(
Ja chtel letos VK, nabehano mam vic jak za posledni 3 roky dohromady, ale smolik …
V pohodě, beru obojí :-) Nevím jestli je zas taková radost se 2 hodiny camrat po kopcích v zimě a blátě ;-)
Je. Ještě si k tomu přidej tmu, vítr a mlhu, aby byl zážitek kompletní.
Muzem to dat nekdy jen tak. Mimo zavod. Loni jsem na to docela trenoval. Letos zatim zadny intervaly neprobehly, takze bych tam dostal zlou sekanou.
Když nebude závod, nechala bych datum a sešla se. Řekla bych i tátovi.
šance tu je, třeba intervalově. Já furt čekám co vymyslí s VK , upřímně bych byl radši když by ji definitivně zrušili.
na Kunratické si asi hodně věří, limit 2700 běžců – sice intervalově a se startovacími „koridory“ ale teda jestli jim to fakt projde bude teprve otázka. Bych nevěřil že to jde vůbec navrhnout a asi jo :-) http://www.velkakunraticka.cz/info/propozice
Přihlášený jsem, už jsem po letech zapomněl, jak to bolí a jaký je ten závod pro mě nesmysl.
Uvidíme, zda se bude konat.
Faktem je, že pokud neprodlouží nouzový stav, tak to v podstatě nemají jak zatrhnout.
Tak vyřešeno, poběží jen hrstka lidí, pokud vůbec někdo. Utírám pot z čela a jdu se zase v klidu plahočit po Prokopských rovinkách.
Aspoň můžeš v klidu svědomí potrénovat na příští rok. :-)
no jen aby to šlo příští rok … i když v listopadu už (snad jo)
Já tedy kýžený 20tý start mít nebudu a fakt bych byl radši, aby to zrušili úplně
Tak čekám na losovačku
Příští neděli bude pro mě premiéra :-) Těšim se
Mně přišlo toto: „Bohužel v losování jste nebyl/a vybrán/a.“
Měl jsem se přihlásit za SK Babice, ty vylosovali všechny;-)
Ženských je málo, to bych musela mít velkou smůlu. Tátu taky nevylosovali, ale on už to párkrát běžel, tak si to letos odpustí.
Jsem poklusávač bez atletické přípravy. Jestli mi může poradit někdo jestli je můj došlap OK nebo to mám řešit.
Pocitově dopadám na špičku až střed, řekl bych něco mezi, sám jsem se neviděl. Když vyzmu svoje sešlapané boty, tak nejdříve je pryč malíková strana pod kloubem.
Jestli jsem to správně pochopil, mělo by se jednat o pronaci a mám to řešit abych si nezničil klouby, nebo je to v pořádku a nemám se tím zabývat?
Na fotce jsou boty malíčkem u sebe, je dobře vidět jak je to nejvíc sešlapané.
Běh po vnějších stranách chodidel není pronace, ale supinace. Přehledně třeba tady: http://vyber-bezecke-boty.cz/…i-doslap.htm
Taky mám takový došlap, a zajímalo by mě, jestli to jde nějak vhodně opatrně řešit. Nějaké konkrétní cviky, posilování?
Fandíte ? https://www.youtube.com/watch?…
Kilian Jornet – pokus o překonání letitého rekordu na 24h.
No tak to je slušná pakárna. A ještě v zimě.
Taky se trochu divím tomu termínu a místu, ale ono mu to po 150km bude už asi jedno :-))
Teda ty cisla co tam probihaj na infografice … ty jsou teda dost neprehledny :( Rozhodne v Km .. v milich to snad sedi
Zde textově mnohem přehlednější: https://racetracker.no/…-valley-24h/
Tempo zatím pekelné.
Tak Killian to zabalil … prej problemy se zaludkem nebo co. NEkoukal jsem furt, ale jen zpetne jsem dohledal nejake kratke info.
Z toho bych se taky poblila, běhat furt dokola. Nicméně ten zbytek Norů, co tam běhá, to jsou vážně „šílenci“.
Tak tyjo, ted nevim, ale v prenosu stale bezi. Tož uvidíme rano :)
Tak to byl nejakej lapsus. Oba nejrychlejsi, Kilian i Sebastian jsou out. Kilian koleno a Seb nevim.
na webu zase psali ze „diziness“
takže nikdo nic neví podle mě.
já nepochopil proč to zkusil v týhle kose. Všechny klouby musely dostat fakt zahulit. Jedinej benefit je snížení tvorby otoků. Negativa ale převažují.
Taky mě to překvapilo. Když běžel Kipchoge ten rekord pod 2 hodiny měl kolem 5 stupňů a to běžel jiné tempo.
tak o výkonu Radky Churaňové si mohou nechat jen zdát …
Tak asi se to dalo předpokládat. Už před měsícem, co běžel Kilian desítku si po závodě stěžoval na problémy s nohou. Navíc teď se koukám teplota –2 asi taky není úplně ideální. By mě zajímalo jestli to byla čistě jeho volba, nebo ho do toho natlačili lidi od Salomonu, kvůli propagace nových bot.
Zdar, mám dotaz. Bydlím pod horama a seběhám tak dvoje boty za rok (bavíme se o botách do terénu). Má cenu mít na těch botkách GTX a nebo se v tom jen více potí noha atd? Zatím jsem to neřešil, prostě mi boty prochcaly a zas uschly…ale jak stárnu :)
Botky do terénu beru s GTX, ale taktéž běhám hlavně podzim, zima, kdy to ocením. Co se týká pocení, tak se mně noha nepotí. Mám GTX i na letních turistických botách. Ale třeba manželka má mokrý ponožky už po půlhodině chůze v lehkých botkách se síťovinou…
Jak stárnu … tak to význam má. Žil jsem dlouho bez GTX, letos na podzim mám aktuálně v SkyShell membránových Hoka SpeedGoat 140 km a v GTX Icebug Oribi BUGrip dalších 120 km. A na cestě jsou snad ještě GTX Sense Ride 3, právě k páru téhož modelu bez GTX. V létě moc neběhám a GTX nepotřebuji, vlhko mi nějak extra nevadí.
Myslím, že pokud běháš delší kousky a třeba i koncem podzimu a v zimě, tak GTX stoprocentně. Asi bych to řešil tak, že bych si pořídil pro začátek tytéž boty ve dvou verzích – bez membrány a s ní. Minimálně teď v zimě je to hodně příjemné, když doběhneš se suchýma nohama a nezmění to ani sněhový poprašek, který případně napadá do bot horem. Jen pokud běháš samé offroad vraždy, nemá GTX asi valný smysl.
Sense ride 3 je přesně to, co vybírám a rozhoduju se mezi GTX a nebo bez. Mám to teda k Speedcrosům, kde GTX nemám, protože prostě bahno/sníh/voda vrchem spodem :)
Syn mě přesvědčil, že ty SR3 měl někdy na noze a že to není vůbec marná bota. Tak jsem ve výprodeji T4R koupil modré (byly levnější, za 2.139) bez GTX, zkusmo do nich vklouzl, pochodil po místnosti … a objednal si (momentálně v přepravě do zásilkovny) verzi s GTX. Za 2.599 i s dopravou moc není o čem.
kamarádi ve SR3 naběhali nesmysl (Standa Najvert a Tom Maceček), tak jsem si říkal, že bych je taky prubnul :) 2,6k je tutovka za ty boty, tam není co vymýšlet
Uvažoval jsem teda ještě sense 4 pro, ale to je už hodně tretra na výkon. já potřebuju slušné tlumení
Aktuální stav 2.780 km … a stále stoupá.
Salomon Sense Ride 3 GTX – první dojmy.
Obul jsem je ve středu odpoledne, v bahně mi přijde zbytečné spotřebovávat Hoky, které mám primárně na umrzlo a které jsou také výrazně teplejší, protože jde o vyšší „mid“ verzi.
Po prvních 63 km hodnotím Salomony pozitivně.
… uvidíme po 600 km.
Diky za recenzi Krabe. Pro me to moc neni, zajimaji me vice silnicni boty. A tedy zkusim otazku – nemas zkusenosti s Hoka One One Clayton 2? Vyhrabal jsem je z botniku, nemaji skoro nic nabehano (85 km jsem si poznamenal). Krome pocatecnich neprijemnych pocitu spojenych s jinou podrazkou (mensi podpora podelne klenby, pocit, ze se mi noha borti na vnitrni strane) by to byla celkem fajn rychla bota. Ale beh skoncil se neprijemnymi skoro puchyri u malickovych hran. Obecne se mi ta vystelka/bocni stena zdala tvrdsi, takze k tomu nachylnejsi. Je mozne, ze mam o pul cisla vetsi botu, nez bych potreboval, ale Cliftony o pul cisla mensi byly zase male ve spicce.
Nemohu sloužit a ani neznám nikoho, kdo by v nich běhal.
Ale jen tak od pohledu, problém bych za sebe (a pro sebe) viděl v tom, že Clayton 2 mají, alespoň podle fotek, asymetricky přesah podešve – na palcové straně nic a na malíkové min. půl centimetru. Moje SpeedGoat jsou na podešvi posazeny symetricky.
Vyzkoušej ještě, když botu postavíš na rovný povrch a jen zatlačíš na špičku a přimáčkneš ji úplně dolů, tak jakou trajektorii opíše patní část boty při tím vyvolaném zdvihu.
Jde dost rovne, takze tam problem videt nejde. Ale podival jsem se na podrazku a docela me prekvapily dve veci. Ze tam uz po necelych 100 km jde videt slusne opotrebeni. Ale hlavne, kde jde videt. Mam dost supinacni doslap, ale tady je oslapana vnejsi strana jen v patni casti, kdezto v predni casti je to vnejsi strana boty. Obe boty stejne. Jako bych behal jako kachna (coz nebeham!). Vsechny me adidasy maji oslapanou celou vnejsi stranu od paty az po malicek. Tohle by asi mohlo vysvetlit neprijemne tlaky. Diky.
Děkuj sobě, že ses podíval. Prostě ta bota posílá chodidlo jindy, jinam a jinak, než bys potřeboval. A s tím by celkem korespondoval i popisovaný pocit malé opory na vnitřní straně až „borcení“. Asi to nejsou boty pro Tebe.
Skoda, protoze jinak je to celkem prijemne rychla bota se stale pohodlnym tlumenim – neco jako Adidas Boston. Na neco kratsiho to jeste zkusim, abych je nevyhodil, ale zadne velke akce.
Ještě je jedno celkem funkční, leč barbarské, řešení, které spočívá v odstranění části materiálu podrážky z té vnitřní hrany. Prostě vezmeš odlamovací nůž a trochu tu botu opižláš.
Na to asi dojde, at je vyuziju na maximum :D
Mel jsem napsat vnitrni strana predni casti. Ale Krab asi pochopil i tak.
Sense ride s GTX mám, ale asi je pošlu do světa. Bota není špatná, ale pro mě je velký problém zapínání. Oproti starším Salomonkám je ten quicklace systém moc vysoko, takže se mi zařezává do mého vysokého nártu. Jinak všechny Salomonky jsem měl s GTX a spokojenost.
Nemel by někdo zájem o zimní běžecké boty s hřeby Salomon velikost 42 2/3.
Jsou nove, nepoužité. Bohuzel jsou mi male.
Cena 2.500,–
Po roce běhání jsem narazil na tohle běhací vlákno a ono je to stejné sci-fi jako ostatní odborně-biková vlákna tady na BF. Neznám žádný jiný server, kde by se věci pitvaly tak ad-absurdum jako tady…:D
Prosím jen o názor – nechal jsem si změřit došlap ve 3E (neutrální, ale přirozeně dopadám víc na malíkovou hranu a trochu více na patu). Po vyzkoušení několika bot jsem vybral Saucony Triumph ISO5 (široké kopyto, hodně vzdušné a hodně odtlumené boty). Běhám obvykle 100km/měsíc, většinou asfalt – může to mít z dlouhodobého hlediska nějaké negativní dopady?
Ne. 100 km za měsíc je tak málo, že to nemá smysl řešit
Nevim jake weby ctes, ale ver mi, ze treba na triatlonistickem slowtwitch se jde i vice do detailu.
Pokud chces neco delat poradne, je to o detailech.
Já už teď nečtu nic. Kvůli práci není čas. Vlastně ani sem už skoro nechodím.
100 za měsíc nemá moc smysl řešit, to si nohy vždy odpočinou. Odtlumene boty ti odpustí nějaké chyby, sám si chválím Guide pronační Saucony. Ovšem my, co běhat pořádně neumíme, tak hold trpíme. Nejlíp stejně střídat několik modelů bot
Udělal jsi pro sebe nadstandardně hodně už tím měřením došlapu. Na funkci rostlináře by tedy Tvé běhání vliv mít nemuselo.
Nakonec záleží opravdu nejvíc na tom, jak máš těch 100 km rozložených na výběhy a v kolika dnech za sebou.
Pokud nejsi tupec a vždycky se na začátku běhu rozehřeješ, k tomu posloucháš své tělo a nechodíš přes závit a proti všem, tak Ti to nejen neublíží, ale možná dokonce i prospěje. A jestli Ti boty vyhovují, nic Tě při běhu a po něm podivně nebolí, tak prostě neřeš víc a běhej. Hlavně se zbytečně nezrakvi na náledí.
Já to vzal postupně. Koupil jsem si obyč boty od Reebok a dal si cíl, že pokud v nich dám 500, zainvestuju do lepších. Měření došlapu vyplynulo z toho, že když už kupovat drahé boty, tak takové, jaké potřebuju. Teď už běhám druhé Triumphy, k tomu mám krosové Saucony Mad River TR a do nečasu Asics Gel Cumulus 20 GTX.
Běhám minimálně 10km (a minimálně 200vm), občas víc, tak jednou za 2–3 měsíce si zkusím třeba 1/2m. Měsíční maximum jsem měl 230km během prvního covidu, ale to nebylo moc práce a tak se dalo běhat. Teď je to horší. Do konce roku budu mít dokupy tak 1600km (výrazně víc než na kole).
Ještě teda běhám hodně s Chariotem s 2 dětma (2,5 a 4,5 roky), což už je trochu zátěž…:D
Techniku asi moc řešit nemá cenu. Běhám tak nějak, abych mohl normálně jíst a přitom nakulatět.
Tak tos uklidnil i mne, děkuji za vysvětlení. Početl jsem si tady opravdu hodně, ale spíše jsem zíral :)… Takové kiláky nenajede moje žena pomalu autem :).
Běhám jen asfalt, výjimečně nějaké upravené cestičky mimo, ale to jen v létě. Běhání mám jenom jako doplněk fyzičky, abych se nějak udržel, takže maximálně tak cca 30–35 km týdně, trasy většinou 10 – 12 km, ale někdy si dám jenom rychlejší šestku, když mne to opravdu baví, kratší trasy do 4:40, delší stíhám pod 5:00. Slabší, ale spokojenost na to, že jsem úplný amatér. A zvládám to s naprosto mizerným stylem a jedněmi obyč botami Adidas Response LT. Ale zase mám FR935, ty pomáhají :- )
Ale mohli byste mi zrecenzovat opotřebení podrážek, to bych fakt ocenil, protože mám pocit, že dupu jak slon patama :)
…najeto mají okolo 350 km z letoška od prázdnin. Děkuji
Otevřel jsem si obrázky těch bot v nabídkách prodejců, abych měl představu, jak vypadají z profilu. Ale stejně je to celé o spekulaci.
Jsou dvě cesty k řešení následků „sloní chůze“, je vhodné je kombinovat.
Takže první je samozřejmě to méně populární: běžecká abeceda – speciální běžecká cvičení. Cílem je rozvíjet a fixovat správné pohybové návyky a naučit se pracovat s polohou těla a všech segmentů během jednotlivých fází pohybu.
Obvyklou vadou bývá malý rozsah pohybu stehen v kyčlích a související malé zvedání kolen, to pak nutně vede k nadužíváním pohybu holeně vpřed, aby se dosáhlo požadované délky kroku; většina „běhu“ se následně odehrává jen od kolen dolů a „před běžcem“. De facto vychází toto řešení z pohybového vzorce chůze a nikoliv běhu.
K tomuto řešení možná patří i pestřejší volba bot a povrchů – jsou prostě situace, které člověka donutí sice běžet pomaleji, ale technicky lépe (třeba listí, pod které není vidět).
Druhá cesta je výběr bot. Zaznamenané opotřebení nemusí nic znamenat, ale může. Kdybys zvolil jiný tvar podešve na patě, třeba Response Super (poslední obrázek) nebo Duramo, tak by k němu pravděpodobně vůbec nedocházelo, nebo v mnohem menší míře.
100% trefa… děkuji
Obvyklou vadou bývá malý rozsah pohybu stehen v kyčlích a související malé zvedání kolen, to pak nutně vede k nadužíváním pohybu holeně vpřed, aby se dosáhlo požadované délky kroku; většina „běhu“ se následně odehrává jen od kolen dolů a „před běžcem“. De facto vychází toto řešení z pohybového vzorce chůze a nikoliv běhu.
Přesně tohle dělám, krátké kroky, pokud lze věřit Garminu, tak průměrný krok mám cca 1,2–1,3 m, což při mé výšce 185 cm je málo. Proton vím, že to dělám blbě, ale je to v hlavě. Vím, že to pětkové tempo udržím, případně ztrátu doženu, takže běžím celou dobu špatně. Zase jsem už skorostarej, tak se můžu vymluvit na omezený rozsah pohybu v kyčlích :). Jak by řekli Rychlé šípy „ten běží jak sloní mládě“
Délka kroku není směroplatná, pokud k tomu nedáš i frekvenci a rychlost pohybu. :-)
Délkou kroku se vůbec nezalamuj, kdybys ho chtěl vůlí prodloužit, tak to bude … zase jen dopředu a ještě víc na patu. Délka kroku je daná jednak fyzickou konstitucí, jednak nějakou „přirozeností“. Děláš krátké kroky, protože držíš nějakou přirozenou frekvenci a běžíš při tom pomalu.
[Jsme fyzicky i věkem velmi podobní, poklusáváme stejně pomalu. Ke vzorci „běh“ přecházím až někde kolem 4:40/km, do té doby se fakt jen tragicky šourám. K běhu se přesvědčím/nechám přesvědčit velmi zřídkakdy.]
:)))
Já jsem poslední šestku dal průměrně za 4:38 a docela to šlo. Ale s tímto stylem to bylo maximum, jedině, že bych naběhal nějaké objemy a dostal se na krátkou trať na 4:30. Na delší třeba 10 více km to nemám šanci, tam budu rád za pětkové tempo,15 km jsem dal vcelku pohodlné s kámošem v tempu 6:00, a kecali jsme u toho. Ale to je tak trochu rychlejší chůze:)).
Ale při vyšší rychlosti, když bych jako fakt chtěl, to už mi pak letí tepy nahoru, a dochází benzín, protože to co? Protože to neumím. Takže zapracuji na stylu a okouknu ty boty, cos zmiňoval. Akorát to mám z 90% asfalt, tak asi nemá smysl vybírat nějaké trailovky, co?
Modrá je dobrá. Když jsi dal šestku po 4:38, dal bys i desítku, opravdu, vyzkoušeno.
Je otázka, jestli objemy jsou to, co potřebuješ pro zrychlení primárně … řeknu Ti rovnou, že nejsou. Pokud tedy nehodláš běhat 15 km a víc kolem 4:00. I desítka se dá z mála, ze středotraťařského tréninku.
Na delších tratích je to nakonec stejně o tom, být schopen se i po (protrpěném/vypajdaném/odpočinkovém) kopci nebo protivětru nebo drobné krizi znovu rozběhnout. Pokud nehodláš závodit, tak je hlavní se a) nezranit a b) si výklusy maximálně užít. Třeba v neděli se mi obojí celkem povedlo.
Není asfalt jako asfalt, zvlášť v zimě s mokrem, námrazou, listím, posypem, bahnem může být mnohdy vhodně zvolená univerzální až trailová bota lepší. Možná zajímavé by byly v tomto smyslu trailové verze objemových silničních bot, které mají silniční svršek i tlumení, ale lehce hrubší podrážku. Nebo takové ty hraniční modely deklarované „na zpevněné cesty“. Nakonec jsem stejně došel k tomu, že podstatné je, aby podzimně-zimní silniční boty na vlhku a lehké námraze neklouzaly, pak jim odpustím všechno ostatní.
Pro mne nepochopitelné zaběhnout 32 kiláků s převýšením pomalu 400 metrů v tempu 5:07…
Strašná dálka plus kopce. :)))
A zkusil jsi to někdy? Až zkusíš, tak poreferuj.
Je to o měřítku. Když máš doma (teď tedy ne doma) něco takového, tak vnímáš rychlost a kopce jinak.
Aha :))))
Beham po sterkove stezce, asfaltove cyklo a kousek kolem reky, kde je bahnicko a velke kameny. Letos uz byla i namraza, rozbredly snih taky. Krome mikro podklouznuti, ktere clovek ukoriguje opatrnejsim odrazem, jsem zadny zadrhel nezaznamenal. Dokud neni uplna sklenka na hreby, staci Continental na silnickach.
Máš tip na silniční objemovku s trail vzorkem? Něco jako doprodávaný Pegasus 36 Trail? Narazil jsem na Ultraboost All Terrain, jinak obecně takové boty nevídám.
Dělají je tak nějak nenápadně všichni. Buď jako tlumené objemové verze trailovek nebo jako silničky s trailovou podešví. Namátkou: Asics GT-2000 8 Trail, Columbia Montrail, LaSportiva Jackal (ale podle mě i Helios), Saucony Guide Iso Trail, možná Peregrine, Adidas Terex Agravic, určitě Adidas Galaxy trail, dal bych sem i Salming T5/T6 … u NB byly také varianty silniční a trail u téhož modelu.
Takže stačí si definovat, jaké preferuješ silniční boty a k nim najít trailovou variantu. :-D Třeba kolegyně, která běhá v létě v Salming enRoute, má na zimu i na asfalt a cesty v lesoparku trailovky Salming T3. Je potřeba mít na paměti, že v okamžiku, kdy vběhneš na kluzký/nesoudržný/skloněný povrch, na kterém bude ještě trailový vzorek podrážky držet, tak se podstatně zvedne přenášené vícesměrné zatížení do (silničního) svršku boty.
Takže záleží, jak moc trail a nakolik už off-trail. Předpokládám, že jde o zimní běhání? Obecně se zimním běháním nemívají na asfaltu tlumené trailovky s nízkým a plochým vzorkem nějaký zásadní problém. Osobně bych si na takové určení asi koupil Icebug Haze M RB9X GTX jako náhradu za dříve vlastněné Saucony Peregrine Arctica.
Díky za tipy. Kategorii „door2trail“ nemám zmapovanou. Do skutečných zimních podmínek používám plnohodnotné hřebovky.
Adidas Terrex Agravic mam a nevim, jestli bych doporucil. Bota se hodne lisi od silnicnich objemovek (drive Glide, nyni Supernova Solar boost). Na asfaltu , ale i na tvrdem trailovem podkladu podrazka spise vadi a mirna nestabilita do stran pusobi otlaky/puchyre. Uprimne receno po kotniky v bahne nebeham, na led mam hreby a na vse ostatni silnicky.
Udělat tlumenou trailovou botu, která vydrží a není nestabilní, je velikánský ořech. Proto jsem (v dobrém) tak překvapen chováním Hoka SpeedGoat. Na „po kotníky bahna“ mám Elements, na všechno ostatní spoustu jiných bot se vzorkem do různé míry terénním, na silnici boty silniční, na led hřeby.
Aby trailovka „neplavala“ na tvrdém podkladu, musí mít vzorek s plochým ukončením figur (viz třeba ty odkazované IceBug Haze nebo staré Saucony Peregrine Arctica). To sice zhoršuje samočištění a snižuje agresivitu záběru, ale zase značně zlepšuje trakci na mokrém asfaltu a kluzkém vůbec, pokud je použitá směs dostatečně měkká. A tím, že je i na tvrdém v kontaktu rovnou velká plocha, tak, pokud není stranově nestabilní tlumící mezivrstva, tak bota nepůsobí nekomfortně.
Jak jsem psal výše, tlumené trailovky jsou do značné míry protimluv.
Kdybych bydlel bliz lesa, tak bych ty SpeedGoaty urcite zkusil.
Podle mě to (právě kvůli tlumení) není terénní bota do lesa. Ale na on-trail, zvlášť takovou tu hrbolatou přemrzlou polňačku nebo mírně rozrytou lesní zpevněnou, jsou vynikající.
Ahoj, tak nějak jsem se tím prokousal a zvažuji druhé boty k Adidasům, asi ne úplně trailové, v hledáčku mám zatím Pegassus 36 nebo 37 případně Odyssey React Flyknit 2, které mají univerzálnější podrážku. Drop je stejný.
Jsem trochu vypasený na běhání, 185/89, ale už víc neshodím, takže asi komfortnější bota bude lepší, klidně i na úkor rychlosti. Potřebuji druhý den fungovat :), většinou mívám týdenní „plán“ sportu Po-Ne tenis, badec, běh, squash, běh, badec, běh, každý den vždy minimálně hodinu, a k tomu podle chuti kolo. Prozatím to dávám, stíhám regenerovat, koleno ale samozřejmě bolí. Co myslíš o těch Nike, bude tam nějaký pokrok vůči Adidasům??
Vzhledem k ostatním Tvým sportům bych asi volil nějakou výrazně „regenerační“ botu, takže především padnoucí, vyhovující konstrukcí a stabilní. Běh pak brát jen jako regeneraci k výbušným herním aktivitám s množstvím změn směru a rychlosti.
Jaké to máš Adidasy? Všechny troje jmenované Nike syn tuším měl, oboje Pegasy určitě.
Nike Epic React Flyknit.
Sehnat a vyzkoušet jdou Odyssey React Flyknit
Teď mám Response limited.
vyuziji zdejsi analyzu doslapu :) Nabehano za zivot celkem 1000km a to v techto asicsech v poslednich 2 letech (31 let), poslednich par mesicu beham treba 110/mesic a ted jsem si jako nahradu koupil Pegasusy, je to v poho z pohledu doslapu nebo to chce zkusit neco jineho (dokud je muzu vratit)? Bota seslapana zlehka na vnitrni strane, pri behu nic zasadne neboli
Bud behas jen do kopce, nebo mas zajimavy doslap, kdyz na pate nic neni. Nevypada to ale na extremni pronaci a kdyz nic neboli, pokracuj vesele dal.
Povrchovka na patách je také pryč (ale jen ta povrchovka), takže boty vypadají pěkně rovnoměrně opotřebené. Nejvíc chybí asi na špičkách, ale to je logické, když vidím to, co ve vzorku ulpělo.
1000 km je skoro zbytečně moc, ale to je právě to, o čem se bavíme, že za 2 roky. A jen jedny boty na všechno, takže musí snášet cestu necestu.
Supr, dik za info panove, prezuju na pegasusy a uvidime co to prinese :)
Když se dívám na ty boty, tak to chtělo asi nějakou trailovější variantu Pegasů.
Vetsinou to neni tak zle :)
Honzis to viděl tuším naživo, MČR 2020 v běhu přespolním v Běchovicích.
Muži: první Homoláč, druhý Jáchym Kovář, třetí Marčík, čtvrtý René Sasyn, pátý Šinágl.
Ženy vyhrála Terka Hrochová před Simonou Vrzalovou a třetí byla dvě sekundy za ní nesmrtelná čtyřicátnice Pája Matyášová-Schorná. Že ji to pořád baví… :-)
Proc nebezeli Zemanik a Chrascina? Neco lepsiho v terminovce? :-)
https://honzaherda.rajce.idnes.cz/ fotky dle kategorií, pěkně se na to koukalo. Páje to šlo výborně, ale jak nastoupila Terka Hrochova bylo fakt impozantní. Homoláč si aspoň trochu spravil náladu, Šinágl nevypadal moc dobře. 9ty v chlapech Lada Kučera v 44letech
Mám dotaz ohledně techniky běhu. Dávám se dohromady přes rok, nejdřív borelioza pak korona a pomalu se vracím v kondici kde jsem skončil. Při běhu mám pocit, že nemůžu najít techniku (koordinaci pohybu), jako bych každý kilometr běžel trochu jiným stylem. Těžko se to vysvětluje, ale nemůžu najít žádný pohybový vzor a ten držet, jako by moje pohyby nebyly naučené.
Našel jsem tento web bezeckainteligence.cz , kde za 2000,– na rok jsou cvičební lekce na techniku. Má to smysl pro hobika? Myslím poměr času straveného těmi cviky a očekávaný výsledek.
Tady oslovim skupinovou inteligenci … mam dotaz na par tipu – pristi tyden. bych si zkusil zabehnout cca 22km .. normalne beham tak do 10ti .. ted v patek sem to jen tak zkusil a dal aspon 16km, na vic sem moc nemel cas. Tempo 5:13 .. slo by za 5, ale hlava nejak neumela drzet tempo (obecny problem). A taky jsem se na obed prezral masem a bramborama, tudiz jsem ke konci mel dost hlad a ze zacatku me to kopalo.
Jen par poznatku co bych si chtel poladit:
Nejakej jinej tip, krom rady na body 1 a 2?
A co nastavit si alarm, aby ti pípal určitý rozsah tempa? Tak jednou za 5 minut mrkneš na ciferník, průměrné tempo napoví, jestli můžeš držet nebo přidat a srovnat ztrátu.
Ale jo, asi prepnu pole pro tempo z aktualniho na prumerne …
Však u F5 si na první obrazovku dej oboje, nebo aktual na druhou a máš to. Mně hodinky ještě minulý týden hlásily do sluchátek aktual tempo každé 4 minuty a pak najednou nic, už to nehláší. Nevím, co jsem posral…
Tipy a návrhy:
Já používám na držení tempa lap pace (1km) ,podle kterého se dá rychlost dobře korigovat. Protože třeba už po 200m ti to ukáže docela přesně a pak to jen držím aby to nešlo nahoru či dolu. Ale tohle využívám hlavně když běžím třeba stupňované tempo nebo úseky. Pokud má v plánu běžet stejné tempo asi bude stačit vždy jen kouknout po kilomertu, jak mu radíš.
Hlavně má během výkonu spoustu času a příležitostí to opravit. Běží na cílový čas a celkem mírné průběžné tempo.
Stanovil si dobře cifry, 3 km poběží při 5:20/km pěkně kulatých 16 minut. Zamýšlený půlmaraton si tak rozdělí na sedm takových úseků, v tomto podání se lépe schovají drobné fluktuace tempa, povrchu, povětrnosti, sklonů, ale třeba i občerstvování. [Jak to mám v okolí nahoru-dolů, tak se spíš dívám na úseky à 5 km.]
Každopádně je pak dobré si po patnáctém kilometru pořád hlídat, aby nezpomaloval, času má dost, tak si to může průběžně z hlavy dopočítávat, jestli stíhá nebo ne.
Kase je v pohode, jim ji taky kazdy den. Ale behat potom muzu jit az po 3 hodinach optimalne. Je v tom hodne vlakniny, ktera, ehm, cisti.
Nehrb se a vytahni se od spicek az po temeno hlavy, mozna pomuze na ty lopatky.
Tempo bych prilis neresil, kdyz to chces hlavne ubehnout. Nejak zacni a po kilometrech, jak Ti radil Krab, koriguj. Ale ne divoce. Proste uvidis 5:30, ale chtel bys bezet 5:15, tak mirne zrychlis, jen neznatelne. Kdyz bude dalsi kilak 5:25, nevadi, zrychlis jeste trosku. Lepsi nez kolisave tempo. Nez to dobehnes, tak to tempo budes schopny odhadnout.
Hlavně na konstantní tempo by to musel běžet po konstantním sklonu nebo po rovině a za stálého větru nebo v bezvětří. A musel by na to mít naběháno a umět to.
Problém je také v tom, že to nejspíš nebude pojímat jako simulaci závodu, takže se nepůjde před vlastním během zahřát. Takže průměrné tempo mu budou kazit pomalé první 2 km. Nebo je rovnou nakulí hned od začátku a pak bude řešit, jak vydržet se silami do konce.
Tak blbej nejsem, nepsal jsem to, ale 5 minut aspon rozklus, abeceda a drobne protazeni je zaklad :)
Jinak to pobezim po modranske hellstezce … tam na 16km sem mel nastoupano asi 20m :D
… protože já na to kašlu, první 1,4 km do kopce + 54 v.m si do průměru počítám, přece se nebudu unavovat rozklusáním. :-)
Takže klapky na oči, aby prdelky nerozptylovaly :-) a podívat se, odkud kam fouká vítr. Budeš to mít 8 km a 8 km nebo na okruhy?
Ad 2. – nějak moc u kompu myšuješ, nebo máš šejdrem klávesnici ;)
Mívala jsem taky, rozháním usilovným rozcvičováním, posilováním, masážemi a u kompu občasným přehozením myši na druhou stranu a poctivým rovnáním posedu tak, abych se nekroutila na jednu stranu.
Rozcvičovat to chce včetně krční a bederní páteře a ramen, mezi lopatkami se to často „spraví“ až jako poslední.
Do příštího běhu se toho ale nezbavíš, tohle je záležitost spíš na měsíce.
Jenze me u kompu zada neboli, 2 roky ted jedu jogu a rekneme, ze jsem dosti protazeny i uvolneny … pri behu tak do tech 12km se to neprojevi, to spis pri delsim. Prave proto si rikam ze pri behu asi delam neco spatne … ale nevim co, subjektivne i pohledove (od manzelky) bezim narovnanej a nehrbim se.
Vyjizdely mi ramena a zebra pri delsich bezich. Lopatky a bricho/zadek byly nezpevnene. Bolely me trapezy az lopatka a samozrejme bedra. Posilka dost pomohla. Ted bohuzel nechodim, ale pracovat by na tom chtelo neustale.
Nj .. to je tezky, posilka resim poslednich 7 let, fyzio treninky taky, dost se to srovnalo, joga posledni dva roky taky. ASi by to nekde chtelo zkouknout styl, i kdyz mi kamos co trenuje behani rikal ze to mam dobry ..
Ale je mozny ze pri delsim behu ta unava zpusobi ze nekde povolim :)
Mě u počítače taky nic nebolelo. Jen po delším čase (chůze, kolo) bolest přesně jak popisuješ.
Problém byl právě v tom, že jsem se tam přestala hrbit a kroutit tak, jak bylo zvykem od toho počítače (pravé rameno trochu vystrčené kupředu a výš než levé), a tělo na to nebylo zvyklé.
Ako dlho moze trvat navrat kondicie? Pred par mesiacmi som mal uraz, kedy mi bolo dorazne doporucene udrziavat kludovy rezim a nemohol som ani bicyklovat, ani behat. Po 3 mesiacoch necinosti som zacal zlahka pobehovat, pravidelnejsie cca 6 tyzdnov nabehanych okolo 100 km v priemere tak 5km za jednotku a pri rovnakych tepoch pri volnom behu bezim snad o 40 s na km pomalsie.
To ti nikdo neřekne pokud neví tvou historii a v jakých tempech se pohybuješ. 40s na km bude vesmír při tempu 4 min/km a naopak při tempu 6 min/km to takový rozdíl nebude.
Prisel jsi jak o aerobni kondici, tak o adaptaci na behani. Navrat bude chvili trvat. Ja se na podzim vratil k behani, a prestoze jsem mel kondici z kola, 6 tydnu zhruba trvalo, nez jsem mohl behat bez vetsi obavy o zraneni. Nejdriv 1–2× tydne, nez jsem se dostal na nynejsich 4×. Aerobni kondice muze trvat mnohem dele, zalezi, jak jsi na tom byl predtim.
A nevim, jaky jsi mel uraz, ale verit lekarum je zacatecnicka chyba ;-) Jejich odpoved je na vsechno klid a nohy v teple..
Ráno, při poklusu do zaměstnání, jsem nad tím popřemýšlel.
Záleží: kolik je tazateli let, jak dobře regeneruje, jaká byla výchozí úroveň a jaká je nynější, jak moc byl/nebyl nad průměrem (nebo vlastní lenošnou přirozeností), jestli přišel „jen“ o rychlost nebo i o vytrvalostní základ, jestli byly zraněním zasaženy svalové/kloubní skupiny podstatné pro výkon, jestli byly nějak zasaženy nervy, hormonální rovnováha …
A jakým způsobem se pokouší dostat zpátky „do formy“. Jestli jen tak pasivním objemovým poklusáváním/popojížděním v konstantní intenzitě, byť sebepravidelnějším, nebo nějakým řízeným tréninkovým procesem s výraznou cyklizací a vloženými intenzitami. Protože pokud opravdu výhradně jen tak „pasivně“, a pokud se snaží vrátit na nějakou výrazněji nadprůměrnou úroveň, tak, pokud si nemůže dovolit skutečně obrovské objemy (a donutit se k nim a přežít je a nezranit se při nich), tak to prostě půjde velmi špatně, čím starší sportovec, tím hůře. Naopak, letité pravidelné návyky a objemy se jen tak neztratí a jsou spíš výhodou.
Nejdřív a nejdefinitivněji se přichází o rychlost a výbušnost, nejpomaleji o vytrvalost. Proto se dá spousta objemů účinně a účelně nahradit právě cíleným tréninkem rychlosti a výbušnosti, pokud byla zachována/obnovena pohyblivost v potřebném rozsahu.
A zmínil jsi ještě pohybovou sportovně specifickou adaptaci. To si málokdo uvědomí, že po pár týdnech/měsících (nuceného) nicnedělání jde do kopru tak jako tak. Tedy se musí začít zvolna a úplně od začátku, při běhání se vykašlat na tempa, ale soustředit se na volné klusy a abecedy, zpevnění kotníků, polohu a vyvážení těla při běhu, teprve až se jistota vrátí, začít nějaká krátká tempa a intervaly.
P.S.: Lékařům se dá věřit, primář na ortopedii mi před lety sdělil zásadní pravdu: ihned po operaci kolene začít rehabilitovat, abych prý nepřišel o svaly. A svaly v každém případě udržet, protože svalový korzet pomáhá ‚držet kloub pohromadě‘.
Primar uz asi neco vi. Ja byl na chirurgii s tim, ze chci sundat sadru kvuli zlomenine krcku radia po tydnu a lekar mi oznamil, ze mam v papirech 3 tydny, tak at prijdu za tri tydny. Tak jsem sel ke specialistovi na ruce. Ten samozrejme potvrdil, ze pokud se to hoji, je treba co nejdrive zacit hybat, abych neprisel o rozsah pohybu v lokti. A sundal.
U mě šla sádra dolů po dvou týdnech, a komplet rozhýbáno nemám ani po několika letech. Ten týden navíc si moc nechci představit.
Myslím, že lékař-sportovec je terno, protože k ostatním sportovcům přistupuje jinak. A druhou možnou výhrou je sportovní lékař, který automaticky ke každému osvalenému a zjevně sportujícímu člověku přistupuje jako k výkonnostnímu sportovci. Když tě pak druhý jmenovaný pošle pod kudlu k tomu prvně jmenovanému, dají se čekat nestandardní řešení až skoro zázraky.
Obecně nejhorší byla pro mě taková ta nefatální, leč značně pohybově omezující, zranění z plného sportování, kdy bych býval, pro zachování a rekonvalescenci, nutně potřeboval, aby mnou pár dní někdo kvalifikovaně hýbal (třeba kvůli regeneraci svalů, zkracování a tak), začal ihned po prvotním zaléčení a pak pravidelně několikrát denně … a nikdo takový není v dosahu. Že já jsem si nevzal rehabilitační sestru nebo fyzioterapeutku (nebo rovnou Pištu Hufnágla).
Tady bych souhlasil. Pokud člověk více sportuje, je lepší se obrátit při problémech na sportovního lékaře, nebo se aspoň pokusit nají takového co sportuje. Kamarád měl problémy s kolenem. Po pár vyšetřeních ho poslali na operaci. Naštěstí mezitím sehnal kontakt na sportovního lékaře a ten mu to dal do kupy bez jakéhokoliv chirurgického zásahu. Teď je to už víc jak dva roky a koleno pořád bez problému.
prehliadol som retarder v zjazde, prasknute 3 krcne stavce (ale nie telo stavca, po cesky (zrejme) trnove vybezky, obluk stavca) plus jeden bedrovy, nohy ok. No prave, ked som mal prestavku s behanim na jar a leto minuly rok, tak po troch mesiacoch nebehania (ale bicykloval som) som si dal 7 km v tempe 5 min/km a jasne, trochu som to citil, ale nic dramaticke, ako sviznejsie tempo. Teraz ked bezim 5:30 mam tepy 135 a rozhodne to nevnimam ako beh na pohodu. Ale podla toho co si pisal tych 6 tyzdnov je minimum a to predpokladam, si jazdil na bicykli, ked si nebehal.
S navratem po zlomeninach obratlu Ti radit radeji nebudu, to uz je mimo me zkusenosti, ale at se zhoji co nejlepe. Zlomeniny bez dislokace by se ale mely hojit rychle a myslim, ze duraz na hybnost a posilovani by tam mel byt co nejdrive.
Ano, po tech 6 tydnu jsem slapal kazdy den 90 min na trenazeru (i kdyz jsem byl behat). Jednalo se ciste jen o adaptaci na beh, ktera trva relativne dlouho. Uz jsem parkrat absolvoval, tak jsem sel do stredniho rizika. Zvladl jsem to jen s pretizenymi dvema slachami, coz odeznelo po dalsich trech tydnech.
Jdu si pro další radu: momentálně mám Salomon Ultra Pro – kupované převážně na turistiku, ale i jsem v nich běhal. Když pominu výdrž boty – po cca 200 km se začaly trhat v ohybu u špičky (ty kosočtverce) a teď (zhruba 800 km) už tam jsou regulérní díry +3cm, tak mě z nich při běhu bolí malíková hrana a vnitřní strana šlapek (široké boty?) – jakoby pod kousek pod tou kostí u palce směrem k patě. Boty jsem dost využíval na hory (90% hory / 10% běh) a hlavně po práci na Lysou horu (ostré šutry), proto bych asi opotřebení podrážky moc neřešil, jelikož jsou dost ošoupané právě z došlapu na ty šutry.
Teď mě zajímá: zda jít opět do Salomonu (dost známých chválí Speedcrossy) a nebo zkusit něco nového? Chci něco univerzálního (víc bot na běhání nechci a na hory samozřejmě mám pohorky, nízké trekovky – ale pokud to počasí nevyžaduje nejradši beru právě ty tenisky – mimo běh mě v nich nohy nebolí) co bych používal za dobrého počasí na hory, ale taky aby v tom šlo běhat (50% běhu štěrková cyklostezka, 30% asfalt, 20% polňačka, lehký terén). Co v okolí dost frčí tak jsou různé Inov-8, Hoka, apod nebo něco úplně jiného? Co? Nějak to nemůžu rozlousknout..
Nemám osobní zkušenost, ale dost mě zaujala nová Decathlon „trail závodka“.
Na prodejně ji mají jen vystavenou, je nutné objednat.
Nemám je jen proto, že jsou spíš na užší nohu a velikosti po čísle a jsem zralý právě na půlčíslo.
Bylo to tuším toto
https://www.decathlon.cz/…8600525.html
nebo
https://www.decathlon.cz/…8552116.html
už přesně nevím.
Boty do kamení mívají v konstrukci zejména něco jako „rockplate“ a „rockshield“, tedy specifická vyztužení v podešvi a špičce. To z Decathlonu jsou navíc závodky, takže sice tlumení, ale „závodní“ (kvůli hmotnosti boty) a hlavně na běžnou chůzi příliš malý drop. Ten vidím jako fatální. A, samozřejmě, k „závodnímu“ určení patří i užší fit a … nižší trvanlivost celku.
Pošli i fotku svršku.
Jinak, choď si, v čem a jak chceš, ale já bych v takhle zrasovaných botách, tím míň po šutrech, neběhal. A nejspíš ani nechodil. Už z respektu k vlastním nohám, na to se mám moc rád a po svých nohách chci ještě mnoho dalších let věrné služby.
Ostatně, vyvodit cokoliv relevantního z bolesti v takto zrasovaných botách prostě nelze.
Opotřebení boty (spotřebování) měřeno jen podrážkou není přesné, je to jen jedna složka. Pak máš mnohokrát zmíněnou tlumící mezivrstvu (ta na těchto Tvých konkrétních botách bude odhadem už tak 200 km úplně mrtvá; záleží, kolik vážíš a jak rychle běháš). No a pak máš svršek, který má chodidlo vůči podešvi nějak stabilizovat a pracovat s pružností a přirozenou deformací chodidla. Jakmile svršek trochu někde povolí, a dělá to postupně, takže nepozorovaně, tak přestane plnit funkci, ke které je určen. Stejně tak se chová tlumení, nenápadně a postupně ztrácí vlastnosti.
Takže nakonec máš netlumící vyšmajdané boty bez vzorku – a z těch by bolely nohy každého. Zamysli se, jestli pocity nebyly špatné od začátku, Ultra Pro mají udaný neutrální až supinační došlap, jestli nejsi třeba trochu pronátor nebo jestli se opravdu nemusíš držet důsledně a výhradně neutrálního došlapu.
Na běhání po kamení si kup odpovídající běžecké boty a šetři si je, vlastní nohy Ti poděkují.
Fotku svršku pošlu, ale až odpoledne.
Jinak po šutrech (horách) neběhám, ale normálně chodím.
Ty Salomony sem vybíral přímo v prodejně Salomon a borec mi doporučil tyto vzhledem k hmotnosti (192 cm / 96 kg) a tomu, že sem to chtěl právě na hory. Co se týče tlumení tak prodejce říkal, že tyto konkrétní boty dají cca 800 km pak už neplní funkci.
Ohledně rychlosti běhu se ani nechci zmiňovat, protože to je opravdu plahočení (6:30–6:50 min/km). Ale o rychlost mi vůbec nejde – běhám si svým stylem z jiného důvodu, než abych se zlepšoval a zrychlovat – o to mi vůbec nejde. Jen chci vytřídit jakou zhruba botu potřebuji, tu koupit a běhat bez té bolesti, protože takto často u 10–12 km končím a dál neběžím, ikdyž bych chtěl, ale bolest (i puchýře – vyzkoušel sem x ponožek, krémy a vazelíny proti odření atd) už mě nepustí.
Co se týče té bolesti: na hory jsou perfektní, ale bohužel podrážka mizí před očima, výdrž tedy nic moc. A při běhu mě to po 5 km už začíná bolet (od novoty). Takže si myslím (ač jako laik), že potřebuji jiné boty – jenže jaké?
Došlap jaký mám netuším ani nevím jak to zjistit (krom vyšetření např. v prodejně v Total sportu v Ostravě).
Ještě doplním, že hraju fotbal a v kopačkách takové problémy nemám, takže to musí být nevhodnýma botama..
Jak velkou tu botu máš?
Ještě se podívej na zásadní věc – šířku chodidla. Ty boty Ti prostě mohou být široké, něco o tom vím. A nemusí Ti, při pomalém klusu a podivné technice, vyhovovat drop (rozdíl výšky pod patkou a pod prsty). A k tomu ještě pronace-neutrál-supinace na došlapu. A trochu specifický přístup Salomonu k tvarování a pružnosti pod malíkovou hranou. To se všechno nasčítá.
Hlavně bych řekl, že jsi boty používal jiným způsobem a podstatně déle, než výrobce zamýšlel. Méně korektně vyjádřeno, jsi tupé hovado, které na vlastní nohy kašle.
S 96 kg ber 800 km jako naprosto hraniční stav, boty s málo tlumením mi po trailech vydrží dobré 700 km, pak už je degradace vlastností (hlavně tlumení) zřetelně cítit, jak střídám víc párů. Víc tlumení zároveň nemusí znamenat, že boty víc vydrží, často to naopak není pravda, protože je tam větší namáhání mezi pružnými vrstvami.
Navíc Ty své boty spotřebováváš na dvou frontách a dvěma způsoby, protože chůze a běh mohou být dost odlišné, co se týká nároků. V tom smyslu, že běžecké boty mohou být hodně jiné, až tak, že se v nich normálně nedá pohodlně chodit, ale běhat desítky kilometrů ano (mám vyzkoušeno).
Mizející podešev (a zase kombinace chůze & běh) nemusí být úplně na závadu, měkké směsi lépe držívají a méně kloužou a ještě něco samy o sobě utlumí. Něco za něco.
Abych dodal konkrétní údaje, měl jsem v podstatě čtvery identické boty, předchůdce dnešních Salming T4 (ty mám také; 62,1 km). Po dobu počítání kilometráže používány výhradně k poklusu po rozmanitém povrchu, včetně mokré trávy.
Salming Trail T1 Cyan 881.9 km
Salming Trail T2 Lime 835.2 km
Salming Trail T3 orange III. 829.7 km
Salming TRAIL T2 (II.) yellow 723.4 km
Stav posledního páru T2 můžeš posoudit na fotkách, měl jsem je za sebou hozené ve skříni. Prasklin na spoji obšívky a podešve pod palcem jsem si všiml až teď, při kartáčování. [Pro porovnání takřka nová podešev T4 (ta oranžová).]
Bota je 46 2/3 (normálně mám 47 někdy i 47 1/2 – pocitově velikost dobrá).
Šířka mě taky napadla (snažil sem se to eliminovat a zkoušel s různě hrubými ponožkami – žádný zásadní rozdíl). Šířka je dost možná, jelikož když si je neutáhnu (třeba řízení nebo jen chvilka chůze), tak bota v okolí nártu trochu chodí do stran. Ikdyž je pravda, že třeba tretry (Shimano) sem měl i v provedení Wide, ale to je zas něco jiného.
Je nějaký drop, který padne ,,většině'' nebo je nutné zkoušet (drahá sranda)?
To, že boty už jsou za hranicí funkčnosti vím, ale bohužel nevím co koupit a furt to odkládám, protože nechci zase slepě koupit boty (vyzkoušením na krámě prd poznám) a trpět. Teď je zima, takže na hory beru pohorky nebo trekovky, tak řekněme, že chci boty jen na to plahočení a na hory si na jaře pořídím, třeba ty Speedcrossy.
To máš dost divně vybranou velikost, už i tomu by ses měl věnovat.
Chodidla mám kolem 280 mm, úzká. Normálně si kupuji 45 na chození, 46/UK10,5 na běhání, jen Salomon, Brooks, Hoka a Saucony větší 46_2/3. (O New Balance to neplatí vůbec, tam klidně těch 47. A třeba LaSportivy bych také musel mít minimálně 46 a kousek, Asics nejspíš také.)
Obecný tvar většiny Salomonů mi vůbec nevyhovuje, mají strašně vyosenou a rozpláclou širokou špičku, dobře mi seděly úzké FellRiser, naopak vůbec ne SpeedCross a podobné, teď mám SenseRide a zatím bez problémů. Syn měl a má několik párů trailovek, převážně S-Lab a chválí.
Terminus technicus „nadměrek“ značí rozdíl mezi délkou stélky v botě a délkou chodidla. Pro chůzi bývá doporučován kolem 0,7 – 1 cm, pro komfortní běh cca 1 cm+, vyjma „tight fit“ bot do terénu nebo treter, tam se to řeší jinak, protože jsou priority jiné.
se salomonem souhlas, s tím já běhat nemůžu vůbec. Odešel jsem od značky když dali na trh fellriser, takže celkem dávno. Měl jsem wingy, wingy2, xtpro, slab. Ale nakonec jsem ve všech víc chodil než běhal. Následovalo období inov8 (ale s větším dropem 9, 6ka už mi tahala lýtka) a dneska hoka, nike, asics převážně. Salming me jeste čeká :)
Je zajímavé jak výrobci přistupují k botám. Někdo vyrobí botu, která i po tisící vizuálně vypadá super ale už moc nefunguje a jiný má botu, která po 500km vypadá jak z drtičky odpadu ale pořád funguje.
Fellraiser byla první bota Salomonu, ve které jsem vydržel běhat, ale chodit v nich nemůžu. Pak jsem zkusil XA Enduro, ani po 172 km pořád nevím, co si o nich myslet a jestli v nich budu pokračovat. No a až teď ve výprodeji (na synovo doporučení) Sense Ride 3 (nemembránové), které jsem jen vyzkoušel a mám uloženy v zásobě nepoužité. Načež jsem koupil tytéž SR3
GTX, zatím 190 km a pro mé decentní potřeby dobré. A ještě mám vlastně jejich silničky Sonic Aero, ty jsou „nedělní“, až ohobluji podešve na enRoutech.
Salomon podle mě dojíždí na chaotičnost široké nabídky, nepřesné popisy, které si navíc každý upraví podle svého, na neznalost/neproškolenost/lenost prodejců. Půlka jejich „běžeckých“ bot nejspíš vůbec není na běhání a běhat se v nich nedá. Ani klusat. Navíc se samozřejmě na našem malém trhu neuplatní celá šíře nabídky, takže s některými skupinami jejich bot se u nás vůbec nepotkáme. A, krom topmodelů S-lab, půjde samozřejmě hlavně o okrajové modely, které nevyhovují majoritě, tedy ty buď rychlejší/méně tlumené nebo užší. Prostě potřebují vydělávat na davech a hrstka vyšinutých jedinců s jinými potřebami je nespasí.
mně připadá že v Salomonech se hodně pózuje a chodí, člověk potkává v metru lidi ve Speedcrossech, XA apod, se mi zdá, že je to takový „kult“. Některé jsou podle spíš na chození po horách, na túry.
Já měl sense pro asi 2016, lehká svižná bota pro „parkové klusání“, kterou jsem bral na závody v lehkém, byla relativně úzká, dynamická, ale pak jsem ji prodal neb jsem už pociťoval, že ji pronací ničím. Speedcrossy jsem měl na noze asi 2× a taky střelil, naštěstí s malou ztrátou – do vyloženě bahna, sněhu asi jo, ale pak jsem si řekl, že v tom normálně neběhám a na závodění byla relativně těžká a když to někdo neumí jako já, tak ho boty nezachrání, tak jsem si nechal jen Mizuna Hayate 4
To je presny co pises o salomonu. Bohuzel no. Nemyslim ze by neumeli bezeckou trailovku pro me, ale jak zjistit ktera to je a jeste ji umet sehnat, to netusim.
Boty na lehky chozeni umi prodat vyrazne lip.
Velikostně (co se týče délky), tam problém fakt nevidím. Civil obuv mám rád větší – proto 47 nebo 47 1/2.
Ok, v tom případě na Salomony na běh kašlu a poohlídnu se jinde – možná Hoka kamarád si je pochvaluje.
Přidávám slíbené fotky vrchu bot.
Ještě mě napadá, co jsem tak četl třeba o Saucony Kinvara, že můžeš mít zásadní problém s tím atypickým šněrováním.
Prostě si botu utáhneš (bez patřičné opory klenby), utáhneš ji i víc, než by na běhání bylo dobré a potřebné, protože to tak dělá spousta lidí, aby měli „pocit“ (mladší syn to tak dělá také). Pak se při každém pohybu kosti v kloubech vzpouzejí a bolí.
Z kopaček jsi zvyklý na nějakou trakci, nějakou odezvu, nějaký cit. Kopačky jsou v podstatě na úrovni netlumených úzkých polozávodních a závodních modelů běžeckých bot až treter. Počítají s během a s pohybem po měkkém až rozmoklém terénu, po tvrdém se v nich také chodí blbě. A spíš jsou na opakované spurty než na vytrvalostní pokluse. Takže kdyby sis obul takové IceBug Acceleritas, tak by ty boty asi dělaly přesně to, co od nich čekáš. Ale kilometry po tvrdém bys nevydržel.
Čistě podle opotřebení bot máš asi nějakou atypickou běžeckou techniku nebo způsob použití. Nikdo z nás Tě neviděl a tak netušíme, v čem je chyba. Mohla by pomoci analýza v nějakém specializovaném obchodě, alespoň pro začátek.
Osobně bych doporučil zamyslet se v první řadě nad velikostmi bot, jejich šířkou, pak si koupit nějaké středně až méně tlumené boty vyhovující velikostí i šířkou, ideálně levné, v nich něco naklusat, trochu při tom pracovat na technice, pak se zamyslet, co je dobře a co špatně. A podle toho vybírat finální boty. Ale nepočítej, že budeš mít ultimátní trailové běžecké boty, které zároveň budou sloužit jako vynikající turistické. To funguje snad jen u silničních objemovek.
Poradíte mi prosím nějaké univerzální objemové boty na běh? Běhám cca 3× týdne po 15km. Dotet jsem měl boty z decathlonu. Běhám cca půl na půl silnice les. Navíc tet je všude dost bahna a hodně to klouže. Díval jsem se v obchodě na asics GEL-FUJITRABUCO 8, ale nevím zda budou ok na ten asfalt. Děkuji moc za radu. Moc se v tom nevyznám.
A v lese behas aky typ terenu? Kamenisty, uslapana hlina s listim? Dopadas na paty, alebo stred, spicka.. ?
V lese běhám po uslapane tvrdé hlíně, na tom listí. Jenom tet je tam po kotníky bahna. Dopadám na střed. Možná by bylo vhodnější vzít nějakou silniční botu a v zimě běhat spíše po silnici. Vím že týdenní nabehana vzdálenost je pro vás malá ale já střídám ob den kolo a běh. Navíc jsem po operaci kolene takže by se hodilo slušné tlumení.
Neviem ci je skoro 200 km mesacne tak malo, ked este aj bicyklujes. Osobne by som radsej bral cestnu objemovku s mierne vyraznejsim vzorkovanim podrazky.
Inov-8 Roclite idealní
45km za týden není nic moc porce, to zvládnou i boty okolo 1500 kč
Hmotnost běžce, tempo? Kolik celkem za měsíc a kolik za rok? Doteď z Decathlonu něco jako Kiprun Trail?
Jinak boty určené do bahna mají velmi řídké a relativně vysoké figury, v opačném případě se totiž rychle zanášejí a mají špatné samočištění. Ve výsledku jde o specializované boty spíš pro závodní účely, rozhodně žádné objemovky. (Nebo přímo krosové tretry s dlouhými hřeby.)
Takže kombinace bahno+silnice znamená buď ničit boty do bahna a nohy na asfaltu nebo v bahně klouzat. Nebo velký kompromis.
Zase to u Tebe s tím bahnem snad nebude tak žhavé, prostě je trochu mokro. Takže jakákoliv trailová podešev s řídkým vzorkem na co největší ploše.
Ahoj, 78Kg, tempo kolem 5min/km, nicméně tet po operaci a v bahně je to pomalejší. Těch cca 40km za týden většinou držím. Mám po operaci kolene, rok jsem neběhal. Z Decathlonu mám PÁNSKÉ BĚŽECKÉ BOTY RUN CUSHION. Jsou to boty za cca 450 korun. Včera jsem se v lese pěkně natáhl když mi to z kopce ujelo. S bahnem to není tak žhavé. Já přes zimu nikdy moc neběhal a věnoval se spíše kolu doma v teple na trenažeru. Nicméně mě to tet moc nebaví, točit nohy a koukat do zdi, tak proto raději ta kombinace s během. Asi by bylo opravdu lepší koupit nějaké silniční boty s lepším vzorkem. Přece jenom až zamrzne tak bahno nebude a v létě také často není. Nebráním se ani zakoupení dvou párů bot. Jedny na mokro a druhé do sucha, ale možná je to pro mě zbytečné. Nikdy jsem kvalitní boty neměl.
Povrchy kombinujes v ramci jedneho behu? Ak nie, kup si dva pary; jedny trailovky, jedny cestne.
Bohužel během jednoho běhu. Musím nejdříve po asfaltu doběhnout k lesu.
V tomto případě bych zkusil něco jako inov8 parkclaw 275 a podobné.
Teďka jsem nakoupil na příští rok a čekám až je vytáhnu:
ne do úplných sraček, mix terénu a když bude po dešti/sněhu
tady očekávám na svůj náběh největšího univerzála, kdy i podrážka by měla podržet, ale počítám cca 80% asfalt/20% lesní cesty.
Díky moc kouknu na to.
Poradíte prosím někdo kde v Brně koupit doporučované INOV-8 PARKCLAW 275 ve velikosti cca 44, mám velikost 273mm. Nejlépe aby je měli skladem.
Sanasport, Triexpert
Já teďka obnovil běžecký šatník a pořídil:
Salomon Sonic RA 2
Salomon Sense Ride 3
Svým způsobem jde o boty, kde jedny jsou o trošku více na cestu a druhé o trošku více na asfalt. Sense Ride 3 jsem mile překvapen, mám je jako objemovky tady do beskyd a zatím spokojenost.
Tak po asfalte to ber ako rozklus a vyklus, to mas jedno ake boty a v lese trochu intenzitu. V tomto scenari budu lepsie trailovky. Teraz som sa bol poloprebehnut so psom v lahkom blate, ale bez vyrazneho profilu s takymito teniskami https://www.sportisimo.sk/…te-5/243606/ a podla mna drzia dobre :) a su pouzitelne bez problemu na asfalt, ked dopadas na stred.
Já před pár dny pořídil tyhle Saucony, tak jsem zvědav.
pro takové univerzální použití mám teď Olympusy 4 od Altry. Jeden z mála výrobců, který drží nulový drop, když to po NB v podstatě zabalil i Inov8.
Co se týká „on-trail running“, tak takto, po střídavém povrchu, překonám ročně, tedy hlavně na podzim a v zimě, mnoho stovek kilometrů cestou do a ze zaměstnání. Mám tam krátké úseky čistého asfaltu (cca 0,4+2+0,5+0,4+0,6 km), nějakých 0,5 km panelky, ale k tomu také lesní zpevněné cesty, lesní nezpevněné, nezpevněnou polňačku a nádavkem pěšiny přes kořeny – dohromady typicky 15,5 km/+260 v.m. Ale občas to také natáhnu přes les po dalších lesních cestách, někam těsně přes 20 km. A do toho občas doma poklusávám čistě po silnici, aby se nohy vzpamatovaly a v zimě abych si užil denního světla.
Univerzální boty hledat můžeš, přeji hodně štěstí. Já jsem na to včas rezignoval, přišlo mi jednodušší si koupit víc párů bot s různým chováním. Běh po asfaltu beru tak, že v těch „běhavějších“ párech to odsýpá, v těch nejméně běhavých se to dá vydržet. Podstatné je pro mě překonání bahnité cesty podle chmelnice, podle jejího předpokládaného stavu volím vzorek podešve na daný den.
Takže jako univerzální boty jsem dlouho používal Salming Trail T1,2,3, střídal jsem (hlavně na návraty oklikou a za sucha) s Brooks PureGrit 6 (vynikající běhavá bota, ale právě a jen za víceméně sucha). Ještě jsem měl nedávno v letním provozu také Icebug Anima (bez hrotů). Do mokra jsem dlouho používal Salomon FellRaiser (tam už byl trochu limit v běhu po asfaltu), teď mám jako ryzí bahňačky Salming Elements (a na asfaltu mi vadí snad i méně, než ty FellRaisery). V létě jsem několikrát použil na cestu i silniční Salming Distance D1 nebo Miles, ale trailovky jsou na mou kombinaci vždycky lepší.
Teď používám na on-trail nejvíc Salomon Sense Ride 3 v „zimní“ verzi GTX, snáší všechno celkem v pohodě, krom vysloveně mazlavého bláta, tam se musí dávat pozor. Když se ochladí a přimrzne, ale není to ještě tragédie, tak přijdou na řadu Hoka Speed Goat Mid. Jakmile je to tragédie a opravdu námraza a sklo, tak Icebug Oribi BuGrip GTX s hroty. Asfalt se s nimi dá přežít celkem v pohodě, když se oprostíš od vnímání zvukového doprovodu.
Třeba dnes jsem do lesa, po včerejším skoro celodenním a ještě i nočním dešti, vytáhl Elements – na takové to domácí popoběhnutí v bahně nemají chybu. Jakmile on-trail začně příliš připomínat off-trail, tak i za relativního sucha je už zábavné používat hrotové boty s pevným svrškem – na to mám Icebug Pytho BuGrip a vysloveně do ledu a humusu pak i Spirit OLX. Naopak, na spravení chuti mimo terén mám několik různě tlumených silničních párů.
Takže, nějaké univerzály nebudou sice špatné, ale nebudou ani extra dobré a hlavně ne zábavné. Na celoroční provoz bych začal kombinací lehkých sportovních trailových bot s nepříliš hlubokým vzorkem a nějakým přiměřeným dropem a tlumením. A k tomu pořídil nějaké zábavné „speciálky“ třeba Trail Talon. Na zimu pak cokoliv s plovoucími hroty BuGrip (Anima BuGrip mi vydržely funkční cca 900 km a to v tom bylo i několik stovek km čistého ledu a stejně tak asfaltu).
Silniční boty do terénu podle mě nemá moc cenu tahat, nemají rády příčné sklony, tam svršek zbytečně trpí; tlumení v terénu, tedy opravdu terénu, je přesně to, co nechceš a nepotřebuješ. Pokud silničky, tak používat na silnici. Buď odpočinkové s tlumením nebo naopak nějaké výrazně tempové na rychlé intervaly. Používáním bot k účelu, ke kterému jsou určeny a zamýšleny, se mi daří držet se spíš horního limitu jejich kilometrové výdrže, přestože rozhodně nemám typicky běžeckou hmotnost.