28. Října, 100 let od vzniku samostatného Československa

353 nepřečtených
  • Tom-T45

    S koly to sice moc nesouvisí, ale zajímalo by mě, co budete dělat zítra. Máte v plánu nějakou tématickou akci, budete slavit na náměstí, organizujete něco, nebo to máte na háku?

    My si chceme s rodinu udělat výlet do Olomouce, oni tam pojedou autem, já si asi píchnu na kolo tyčku s vlaječkou s spojím to s projížďkou. Pochodíme po náměstí, kouknem se na nějaké doprovodné akce, budeme mít takovou tu slavnostní náladu a po ohňostroji pojedem dom.

    0 0
    • zdenal8  

      Votevřu si pivo a vokno.

      0 0
      • Tom-T45  

        Pardon, to jsou ty legendární Dobřany?

        0 0
        • zdenal8  

          Tak tady je legendární maximálně smyšlené „gheto“.

          0 0
          • Tom-T45  

            Já jsem právě ze zdejších příspěvků nabyl dojmu, že když si člověk v Dobřanech otevře okno, tak se rázem ocitne v centru dění :-)

            0 0
            • BlickM  

              on si otevře jen pivo … okno bude druhý den :-)

              0 0
              • zdenal8  

                No to je taky dost možný :-)

                Hlavně jestli k pivu otevřu ještě třeba ty zkapalněný hrušky v lednici.

                0 0
            • zdenal8  

              Aha. Tak to mě nenapadlo. Mě napadla jenom Sovákovo hláška z Marečka.

              Do centra dění to mám kus cesty. Tady když otevřu okno, tak slyšim občas vlak když jede.

              0 0
    • couffy  

      Oslava vzniku neexistujícího státu. :-) Jinak ,když bude počasí,tak projížd´ka,teda bez vlaječky.

      0 0
      • MirosPikos  

        Tak můžeme oslavit alespoň Francouzský protektorát tehdejší doby :)

        0 0
    • Japhy  
      1. na háku.

      Na úpění pod Rakousko-Uherskem si vždycky vzpomenu během lyžovačky v Tyrolích. Jaká by to byla skvělá tuzemská dovolená.

      0 0
      • Tom-T45  

        Do Tyrol sice nejezdím lyžovat, ale občas mě napadne to stejné v souvislosti s tuzemskou dovolenou u moře :-).

        0 0
    • Breakpain  

      ne…

      0 0
    • MrtweyUbrus  

      Ne, budu akorát nasranej že je všude zavřeno a v pondělí budu chroupat k snídani chleba ze soboty, slavíme vznik státu který už šestadvacet let neexistuje.

      0 0
      • bezdratova.sprcha  

        Mam jakekoli statni prislusnicke hrdosti totalne u ****** a nesnasim sebemensi naznaky vlastenectvi.

        Nicmene tvrdit ze se slavi vznik statu ktery uz neexistuje je naprosta debilita. Slavi se to ze nejaky samostatny stat vubec vznikl.

        A kdybys nekupoval srackoidni chleba, byl by dobry jeste v pondeli :)

        0 0
    • Libores  

      Já si dal slavnostní kilo už dnes, páč zítra nemůžu. Snad nevadí, že většina trasy vedla Německem:)

      0 0
      • Japhy  

        Já si dal o fous míň, ale pár let ta moje trasa taky vedla Německem. :-)

        0 0
        • Tom-T45  

          Teda vy máte ale odvahu, podle toho co čtu na nezávislých serverech, tak je to tam samej uprchík :-)

          0 0
          • Japhy  

            Sudetengau byla součástí Velkoněmecké říše jen cca 7 let ;-), tady díky uprclíkům Burešovi a Okamurovi žádný uprclíci nejsou.

            0 0
            • Tom-T45  

              Jo už to chápu, napoprvé mi unikla pointa (11 hodin večer + rezavá břečka v hlavě) :-)

              0 0
      • jan.pernik  

        Prokop Holý taky dělal švihy do Německa a fungovalo to dobře.

        0 0
    • BlickM  

      Když bude aspoň trochu rozumně, vemu to kolem gheta do lesa.

      0 0
    • jIrI___  

      Neděla jako každá jiná. Ale dneska v obchodech to vypadalo, jako by kvůli jejich zítřejšímu zavření lidé očekávali apokalypsu…

      0 0
      • zdenal8  

        Jako před každým svátkem. Si dykcy řikám, jak to ty lidi všechno můžou sníst. Hlavně když je v tom krámu v pondělí potkáš znova.

        0 0
        • Smazaný účet  

          no počkej…když je v krámu potkáš před svátkem a v pondělí znova, tak to znamená, že jsi tam taky…

          0 0
          • oberleutnant Weiss  

            Jsi zlý, Mrazíku. Bezcitný…;-)

            0 0
          • zdenal8  

            No to sedí. Ale já koupim pár věcí jako každý den. Neodjíždim s narvanym košíkem se zásobama minimálně na týden.

            0 0
            • maajkee  

              Tak tam nechoď když tě to sere.

              Já přes den chodím do malých lokálních obchůdků a tam je vždycky klid :)

              0 0
              • jIrI___  

                Takové u nás ve městě neexistují. Pokud teda nepočítám nonstop vietnamské večerky s pochybným zbožím.

                0 0
                • maajkee  

                  Já myslel pekárny, řeznictví, ovozel a tak, to je snad všude ne? :)

                  0 0
                • wladeq  

                  Tak pojdme v tomhle bezvyznamnem, az trapnem, vlakne rozebrat problematiku vietnamskych obchodniku…ty­vole, moc!!

                  0 0
                  • Tom-T45  

                    Tak dobře, byl to takový pokus. Říkal jsem si, jestli se zde nenajde nějaká citlivá vlastenecká duše, ale asi jsem si neuvědomil, kam to píšu.

                    0 0
                    • Smazaný účet  

                      +1 :-D

                      0 0
                    • Barak  

                      To máš pravdu. Tady můžeš tak akorát čekat, kdo ti na to napíše větší kravinu.

                      0 0
                • Smazaný účet  

                  maj falešný rohlíky?

                  0 0
              • zdenal8  

                Kde si četl, že mě to sere?

                0 0
    • plzakj  

      Na kole do Dobřan na pivo. Treba spatrime Onuceho.

      0 0
    • jan.pernik  

      Dej Český národní dres aspoň!

      0 0
    • Pavel  

      Svátek oslavím stylově. Dám si ČESKÉ PIVO! :)

      Stále se považuji za Čechoslováka a Československo za svou vlast…

      0 0
      • Martin  

        Hovno Čechoslovák, xenofobní nácek jsi!

        0 0
      • Smazaný účet  

        běžím dneska půlmaraton (start v 11), tak aspoň s vlajkou :-)

        0 0
        • Pavel  

          Supr!

          0 0
    • iron.hide  

      Aky sviatok?

      0 0
    • iron.hide  

      Ovela viac ma sere ta zmena casu.

      0 0
    • Smazaný účet  

      Tak – myslím, že hodnotit tyto události s odstupem (a po sto letech říct, co tehdy by se mělo udělat lépe či nemělo dělat vůbec) je obtížné a spekulovat pod dnešní perspektivou, jak skvěle bychom se dnes mohli mít v nějaké formě zachovaného Rakousko-Uherska asi nesmyslné. Patrně však tehdejší odtržení od Rakouska bylo pro Čechy podstatné; trochu možná podobně, jako nynější separace Slováků od Československa. Každopádně významný den to je; koneckonců, snad poprvé, na rozdíl třeba od Poláků a Maďarů měli Češi (a Slováci s nimi), v celých svých dějinách deklarován nezávislý stát, který, alespoň formálně, neměl být nikomu podřízen. No, míra této formálnosti se již za dvě desetiletí tvrdě ukázala. Každopádně to byl zajímavý experiment a lze se jen dohadovat, jak by opravdu samostatný stát snad mohl dále fungovat, kdyby neupadl tak brzy v opakovanou podřízenost a nesamostatnost tak explicitní.

      0 0
      • Smazaný účet  

        kdybychom zůstali v R-U, tak bychom následně byli kámoši s Hitlerem (jako Slováci) a dostali bychom náležitě na prdel…

        0 0
        • hawrda  

          Jo,tahle jsme vyfasli 50let komunistické prosperity.

          Tomu říkám vyhra

          0 0
        • Japhy  

          Kdyby Franta Pepa Jednička zaklepal bačkorama o pouhou pětiletku dřív, mohlo být hodně věcí jinak. A ten rakouský mazal by se dost možná vůbec nedostal na scénu, protože R-U jako federace by dost dobře fungovala jako protiváha Německa. Ovšem Slováci by měli jaksi smůlu. Na rozdíl od Jugošů a nás se s nimi ve federalizačních plánech jaksi nepočítalo.

          0 0
          • Pavel  

            njn, chtělo to aspoň nějakého Nývlta. Jsme mohli jezdit na tuzemskou dovolenou do Alp a na Jadran. A do Feldivek jezdit trtak slovenky… ;-))

            0 0
            • tromboonen  

              Že jsem tak smělý, jaký je rozdíl když jedeš na dovču do Prčic, nebo na dovču do Chorvatska k móři, nebo na dovču na lyže do Alp? Jedinej rozdíl že se tam mluví jinak a maj tam jiný pivo a jiný žrádlo, jinak teda žádný omezení nepociťuju a tahle „omezení“ by byla úplně stejná a i kdybychom byli dodneška nějaké federální Rakousko Uhersko…

              0 0
              • Japhy  

                Kupní síla např.?

                0 0
                • tromboonen  

                  No tak už to trvání RU je hodně teoretický a že bychom v jeho rámci měli takovou nebo jinou kupní sílu už si fakt netroufám spekulovat… Zrovna to Chorvatsko o moc větší kupní sílu než my nemá, spíš menší když se podíváš na průměr a ne jen na pobřeží… V Itálii taky nejsou obecně moc bohatí… služby a ubytování v turistických oblastech jsou „drahý“ všude, radši dám o pár EUR víc za skipas nebo žrádlo v Itálii než skoro stejný peníze v našich trapnejch „střediscích,“ dyť to stojí skoro stejně co tam a kvalita nesrovnatelná.

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    Jižní Tyrolsko není Itálie ;-)

                    To neznáš? :-D

                    0 0
                    • tromboonen  

                      Tak dá se do Itálie na lyže jet i tam co se mluví líp než tou rakouskou hatmatilkou, že jo, i to žrádlo tam mám radši, i když proti Sudtirol nic menám a taky tam rád jezdím :)

                      0 0
                  • Japhy  

                    Je to vaření z vody, ale český průmysl držel v posledních dvou dekádách ekonomiku R-U nad vodou. Třeba bychom nebyli levnou montovnou jako teď. Ale to je jedno, protože R-U za daného stavu věcí koncem roku 1918 udržet nešlo v jakékoliv podobě, žádná autonomie, federace nebo konfederace už bohužel neměla šanci. A vyhrát ústřední mocnosti, rozpustili bychom se v germánském bloku Mitteleuropa, o to žádná. Ani Masařík nezahazoval až někdy do poloviny války variantu širší autonomie v rámci říše. 28. říjen byl hlavně o tom vykřesat z rozpadající se říše se souhlasem Dohody maximum možného.

                    0 0
                    • tromboonen  

                      Jo, ten průmysl tu byl, ale spíš než česká zásluha to byl výsledek „centrálního plánování,“ prostě tady nemáme tolik hor ani nejsme stepní národ jako Maďarsko, nějaký školy tady byly (dost z nich německých), pracovních sil taky dost, takže průmysl byl takový logický krok, ale netvrdil bych, že to byla čistě česká zásluha, před koncem RU bych řek že spíš naopak, že to potom fungovalo za první repky je fakt, ale bez toho že základ tu byl by se to asi nepovedlo, ostatně i během té první repky byla spousta toho průmyslu v německých rukách… jako jo, kdyby se kolem těch 100 let nic nedělo tak jsme dneska jinde, ono i kdyby pokračovala první repka tak bychom na tom asi byli slušně, ale to tenkrát asi nešlo, to období mezi první a druhou válkou mě vždycky fascinovalo, jak všichni říkali, že už nikdy víc, Společnost národů a kdoví co a za doslova pár let to tu bylo znova a desetkrát horší (ale teda aspoň bylo za co bojoivat, to v tý první muselo být nejhorší, že vlastně o nic nešlo, jenom jatka).

                      0 0
                      • Japhy  

                        Bretfield, Kolben, Daněk, Ringhoffer, Křižík, Škoda… Skutečně to vše bylo plánované z Vídně? Byli jsme na poměry monarchie dost rozvinutá část s vysoce kvalifikovanou pracovní silou. Ostatně stačí si dohledat poměr Čechů sloužících v K&K námořnictvu vůči jejich celkovému počtu v Předlitavsku, kde by jinak vzali třeba tolik strojníků?

                        0 0
                        • tromboonen  

                          OK, konkrétní čísla nemám, ale těch německejch jmen by se asi taky našlo dost, stejně jako Čechů co se to všechno naučili v Rakousku, ono by asi bylo jedno jestli bychom byli pod pantátou nebo jako ČS bez války, hlavní rozdíl je co se stalo po tom, a tam těch proměnných je tolik, že si netroufám říct, co by tomu zabránilo, stačilo aby Američani, konkrétně FDR nebyli naivní, dali na Churchilla a nemuseli jsme skončit pod Rusama, ale von FDR byl fakt naivní, jestli by federalizace RU zabránila WWII si fakt netroufnu odhadovat, myslím, že ne, bylo by něco jako WWI akorát s modernějšíma zbraněma podle mě.

                          Nakonec se ukazuje, že nejlepší věc je spolek na společnou produkci uhlí a oceli (dnes EU), to je takový o dost sovícenější RU a členové proti sobě nemaj důvod bojovat, pokud by to reformovaný RU vypadalo nějak tak, asi by to bylo všechno růžový, ale mám pocit, že to tak úplně nebylo.

                          0 0
                          • Smazaný účet  

                            „členové proti sobě nemaj důvod bojovat“ – dejme tomu pár let ;-)

                            0 0
                            • tromboonen  

                              Ale jdi ty, my víme, že máš rád kvéry a takový ty věci, ale 70 let je 70 let…

                              0 0
                          • Japhy  

                            No a někde u toho spolku pro uhlí a ocel bych to nechal, zarazit po Maastrichtu a Schengenu. Nejpozději v éře lisabonské smlouvy ta ryba začala hnít od hlavy. Ale hodit zpátečku jaksi nejde, protože kapři si sami rybník nevypustí. Takže místo poklidného pootočení kormidlem dějin o kousek zpět bude pěkně bolestivý kolektivní pád na držku.

                            0 0
                            • tromboonen  

                              Zas tak hrozný to nebude, vono se dost změnilo od dob uhlí a ocele, něco se nepovedlo, ale co nám tu tvrděj bojovníci proti zlé EU je mimo, lacinné výmluvy a vyrábění nepřátel venku, nějak se to vyvrbí a nakonec je to lepší než nějaký RU s jedním pomazaným na trůně.

                              0 0
                              • Martin  

                                Ono se toho nepovedlo docela dost, ale to vy eurofilové odmítáte akceptovat a argumentujete alobalovými čepičkami. Jeden příklad za všechny, ROHS. A další, nesmyslné ekologické normy v automobilovém průmyslu. A další a další. Politizace EU byl prostě obrovský nesmysl, což ale eurofilní levičáci neberou.

                                0 0
                                • Japhy  

                                  Děkuji ti náčelníku, že ses mě zastal. Přihodím další drobty – co je komu do toho pro jaký plynový kotel s jakou účnností se rozhodnu? Mám kvůli pár procentům kondenzace převložkovávat nerezovej komín na plast? Co je komu do toho jak silnej vysavač si chci koupit? Akvaristé a fotografové byli celí nadšení z plošného zákazu žárovek, ochod s tepelnými koulemi teď jen kvete. A skutečně kompetentní rozhodnutí nikde.

                                  No a v neposlední řadě ta nevolená bandička nahoře, jak si dovolují reprezentovat celou Evropu? Společenství suverenních států usnadňující pohyb osob a obchod? Fajn. Ultraintegrované spojené státy evropské (spíš eurosajuz)? To už je trochu příliš, ne? A opakování referend co nevyšlo podle plán, tzv. irský model? To už je úplně chucpe.

                                  0 0
                                  • Barak  

                                    Sranda je, že všichni nadávaji na EU. Ale podívej se, kolik kravin jsme si schopni připravit sami, na úrovni české vlády. Kolik věcí si sami ještě oproti směrnici nebo nařízení EU sami zpřísníme nebo zkomplikujeme. Z poslední doby mě napadá třeba GDPR.

                                    0 0
                                    • Martin  

                                      To, že jsou naši levičáci jak praštění a chtějí být papežštější než papež, je samozřejmě pravda a jeden by z toho blil… na druhé straně nám EU nemusí připravovat svoje kraviny, které si ti naši úředničtí pitomci ještě votuní… EU měla zůstat na úrovni společenství hospodářského, její zpolitizování do roviny nového Sajuzu je nesmysl.

                                      0 0
                                      • grafik  

                                        Hezký příklad je i to jak EU dokázala vytunit každý web ohledně povolení cookies.

                                        0 0
                                        • Martin  

                                          Zlatý doplněk „I do not care about cookies“ :)

                                          0 0
                                      • Barak  

                                        Nj, my Češi jsme holt sví. V nečem chceme být opravdu papežštější než papež nebo na mnohých věcech hledáme jen to špatné, abychom si mohli u toho pivka (internetu) zanadávat, aniž bychom viděli tu druhou, pozitivní stranu mince.

                                        0 0
                                        • jan.pernik  

                                          Ale tak ber to z lepší stránky. Nespokojenost a lennost jsou hnací silou pokroku. Kdybysme byli se vším spokojení, tak tu žijeme v jeskyni.

                                          0 0
                                        • Martin  

                                          Na EU toho, krom (nyní marginální) hospodářské spolupráce, moc pozitivního není. Levičácká doktrína politiků celou myšlenku posílá do kytek…

                                          0 0
                                          • Barak  

                                            Tak jestli je pro tebe hospodářská spolupráce maginální, tak v pořádku. Jasně, že motory ve vysavači jsou důležitější.

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              Ne pro mě, ale pro EU je evidentně marginální, když má potřebu regulovat ptákoviny. Ta politická nástavba nad hospodářskou spoluprací je kontraproduktivní a mrví dobrou základní myšlenku.

                                              0 0
                                              • Barak  

                                                Taky mě štve, že EU řeší takový kraviny. Na druhou stranu, mnoho lidí, kteří na EU nadávají, mají pouze argumenty o vysavači, zahnutých banánech a žárovkách. Pozitivní věci buďto přehlížejí a nebo si možná myslí, že by to tak bylo i bez EU. To je asi určitá daň za to, že si žijeme, jak prasata v žitě.

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  Jenže ony jsou to právě tyto marginality, které jsou vidět nejvíc a kterými si EU sama podřezává důvěru. Pokud by se EU místo levičáckého politikaření a nesmyslného přerozdělování nemravných dotací věnovala svým základním principům, dávala by smysl. Pokud se ale budou řešit nesmyslné ekologické normy, ROHS, dotační programy děravé jako cedník nebo opakované hlasování v referendech, potom bude důvěra EU dost pošramocená…

                                                  Chtělo by to restart a návrat ke kořenům.

                                                  0 0
                                                  • Barak  

                                                    Jak jsem psal, taky mě některý věci štvou a doufám, možná naivně, že se tohle nesmyslné sjednocování a normování všeho možného, jednou zastaví.

                                                    Asi za to mohou i politici a média, že nedokážou vysvětlit lidem, pro které by žárovka a vysavač byl důvod pro výstup z EU, kolik peněz z EU se tady nainvestovalo do silnic, čističek, hřišť, škol a mnoho dalšího. Nebo kolik pracovních míst je navázáno na fakt, že vývoz do zemí EU není zatížen clem. Politik si raději nahoní domácí body tím a řekne, že to všechno ta EU…

                                                    0 0
                                                  • karliner  

                                                    Hele, klidně jsi mohl napsat, že volíš SPD a Pitomia a ušetřit si ty tuny politických úvah :-D

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    No jasně, Islám v čr nechceme. #czechsit…

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Pitomio je pro zoufalce z ghet, „euroskeptik intelektuál“ (sorry za protimluv) volí českého Farage (Svobodné)…

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Někdo volí pravici, někdo je levičácký eurofil, každý máme nějakou libůstku…

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    A co když je někdo eurofil, jak říkáš, a přitom volí pravici? To s tím levičáctvím je zvláštní, nechápu, odkud se to vzalo, asi z těch konspiračně-demagogických webů (a od křivohubýho Klause)

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Levice = restrikce, omezování, kvóty, narůstání administrativy, centralizace…

                                                    Pravice = svoboda… ;)

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Stopro další z těch, co budou tvrdit, že Hitleruv nacismus byl pravicový. A dokonce krajně ;-)

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Hint: kterou rukou se hajluje? A máš to vole…

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    To je přece od srdce! Mají ho na pravém místě.. ;-) Nebo je to kvůli tomu, aby ukázal, že nemá v ruce zbraň.

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Já jsem levák, takže klidně můžu pravou hajlnout a levou šísn :D

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Jako z Institutu VK :) Jenže kikina je pátá kolona rusáků… no Putinovi se asi v téhle logice dá říkat pravičák, že jo?

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Ještěže toho Putlera máte, jinak byste si ho museli vymyslet :)

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Tak v záloze ještě mají Zemana, Klause a Okamuru. ;-)

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Ale já prostě miluju to flow… jsi proti EU, tak jsi automaticky Putlerův agent… to mi pokaždé vžene slzičky do očí… je to takové od srdíčka a jednoduché.

                                                    Spíš mi ***** ***** ***** jebka někdo řekněte, proč se mi nechcou chytit hodiny řízené skrz DCF-77…

                                                    0 0
                                                  • Barak  

                                                    Pač EU voe…

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    No vědomně bejt nemusíš, ale obdivuješ a následuješ jeho agenty a děláš přesně to, co chce… a jakej je rozdíl mezi Putinem a Putlerem, to jsem si musel vygooglit, to jako aby to bylo konspiračnější?

                                                    0 0
                                                  • RomanH  

                                                    Tobe by neprisla smysluplnejsi jen smlouva o volnem obchodu (se zakazem dovozu dotovaneho zbozi), pohybu osob, pracovni sily, a spolecne ostraze hranic ? Plus samo clenstvi v NATO. V ostatnich vecech nechat jednotlivym statum volbou ruku.

                                                    Kdyz vidim vysledky voleb u nas, je mi smutno, ale je nadeje, ze se to muze relativne rychle otocit, ale v EU bude pripadna zmena dlouho trvat, byt se alespon zacina blyskat na lepsi casy v nekterych statech. Nez to ale dotece do Evropskeho parlamentu, to se jeste nacekame (a zda vubec).

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    No ale ony by pak některý věci nefungovaly, že? Jeden stát by si vyráběl auta co maj ty nejhorší emise, protože my chcem ropákovat, a to bys je na hranicích odstavil a dál jel jiným autem? To samý jakýkoli normy… Nehledě na nemožnost takové výroby… Taky nejsem ze všeho nadšenej, ale ty věci jsou potřebný a užitečný, i když na ně nadáváme, občas se zvrhnou (to teda často až u nás) ve zbytečnou byrokracii, ale smysl maj a má smysl je mít jednotné pro celý ten jednotný hospodářský prostor, jinak by ta ekonomika a výměna zboží, služeb a osob zabraly té byrokracie ještě víc, že jo, kdyby kjaždá blbost byla všude jinak… to už kritici z gauče většinou nedomýšlej.

                                                    To máš jako s tím zimním časem co teď vymejšlej, na jednu stranu je pravda, že jednotný čas na tak velkém území (od západu na východ) může přinášet problémy, Portugalci mi třeba říkali, že to nebylo ono, na druhou v Řecku nebo v UK to o tu hodinu posunutý maj a celkem nic se neděje… no a teď si prej „každej stát svobodně zvolí (v referendu) co chce,“ jestli měnit zimní/letní nebo ne a jestli ne tak který si vybrat, takže pak to bude mít každej státeček potenciálně jinak, když pojedeš autem třeba do Chorvatska tak to bude jak cestování časem a budeš si muset na netu ověřovat u každýho zákazníka kolik tam zrovna maj hodin, OK, bude to max o dvě hodiny, ale bordel neskutečnej, v tý době změn letní/zimní ještě větší… tak jako svobodný rozhodnutí to bude (i když neinformovaný), ale k čemu nám to bude to netuším.

                                                    0 0
                                                  • Japhy  

                                                    ISO a DIN normy nefungovaly? Emisní limity před EURO1 neexistovaly? Ti nevím, mám 41 let staré auto a v techničáku emisní normu má. Chceš prodávat na našem trhu? Musíš splňovat to a to, jinak neprodáš. A abychom si to zjednodušili, založíme si na to EHS. Krásná myšlenka to byla, jen nějak zapomněly s tou integrací zabrzdit.

                                                    Na volbě času bude krásně vidět jak to nechají na jednom každém státu. Vsadil bych se, že všichni se podřídí tomu jak pískne Německo s Francií. To že to nemusí vyhovovat Portugalsku nebo v Pobaltí, to nikdo neřeší. MY jsme uprostřed, podle NÁS se to udělá. V době chytrých telefonů a hodinek jsou posuny času hodinu sem hodinu tam prkotina, čas se přebere z GSM sítě nebo podle GPS a kratičké tabulky.

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    No ale jde o pitchoviny jako dodávka zboží, neřku-li služeb po netu, termíny, který si furt budeš muset kontrolovat podle konkrétní země a toho, co si tam usmyslí… letadla naštěstí lítaj podle GMT, jinak by začlo bejt hodně veselo

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    No tak bys jel dál jiným autem! Chceš jezdit k sousedům, kde mají tvrdší normy? No tak si halt budeš muset koupit auto, které ty normy splňuje anebo letět letadlem, když už bojuješ za tu ekologii.

                                                    V EU už jsou různá časová pásma i teď, takže opět jen hledáš uměle problém, abys ho mohl „řešit“. Když jsem dělal pro finskou firmu, tak se čas prostě řídil finským časem. Tečka. Pokud by mi to vadilo natolik, že by to pro mě bylo nepřijatelné a měl bych z toho smrt, nikdo mě pro ně pracovat nenutil.

                                                    Jaký je kde čas si při cestování zjišťuji už teď, i do toho Chorvatska. Navíc v dnešní době Internetů a chytrých mobilů je to naprostá maličkost.

                                                    No, ty netušíš věcí… ;-)

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    No jo, když děláš pro JEDNU firmu, ale co když děláš pro dvacet kliošů od Španělska po Pobaltí, nebo sto? To už Tě otravovat bude, když to bude všude jinak a ještě v určitý období jinak na druhou, samozřejmě se to dá přežít, ale je to zbytečná věc, když maj někde málo denního světla kvůli poloze, OK, posunout jako v tom Řecku, Finsku nevím kde, ale nedělat v každý zemi jinej úzus co se týče zimního/letního.

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Ta firma působí celosvětově, takže jsem pracoval asi ve všech „podstatných“ časových pásmech, tj od východního pobřeží Číny, přes Indii, Rusko, Evropu, Kanadu (východní část), Brazílii, až po západní pobřeží USA. Holt si člověk musel zjistit, kolik je „tam“ vlastně „večer“, aby se mohl začít vrtat v databázovém serveru. takže se běžně začínalo o půlnoci, ve dvě ráno… Nejsem blbej, abych nebyl schopen si to najít a zjistit, nepotřebuji, aby mě někdo vedl za ručičku.

                                                    Dvacet kliošů od Španělska po Pobaltí, by byla naprostá pohodička, to je rozdíl hodiny, max dvou. ;-)

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    No vidíš vole, já mám zákazníky po celém světě… od Švédska až po Jižní Afriku a Katar.

                                                    0 0
                                                  • RomanH  

                                                    Jak je mozne, ze to fungovalo drive ?

                                                    Vsechno se da resit. Pokud by konkretni stat nechtel ta cmoudici auta, zakaze je pro mistni, v miste pracujici /bydlici, firemni, a zbyde minimu (no, v pripade Slovinska, kdy se k Chorvatum stehuje cela Evropa to neplati, ale zase by mohli napalit dalnicni poplatky).

                                                    Proste si myslim, ze pokud bude v Evropskem parlamentu pocet poslancu zavisly na poctu obyvatel (a je mi jasne, ze velke staty nedovoli nic jineho),nebude to nikdy spravedlive.

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    …a právo veta nám vzala Lisabonská smlouva (chce se mi to skoro nazvat diktátem). A ta opičárna s opakováním referenda v Irsku, DOKUD nebude přijata, to byla teda šaškárna moc hezká…

                                                    0 0
                                                  • RomanH  

                                                    Presne

                                                    0 0
                                                • tromboonen  

                                                  A ve skutečnosti je to tak, že 90% z těhle „problémů“ jsou propaganda (banány a tisíce jinejch), prkotina (kdo si dneska vzpomene, jak se Klaus čertil kvůli žárovkám a jak si disidentsky kupoval 100 wattové do zásoby, dneska jsou LEDky levnější a lepší, plus úspornější), to samý vysavače, nepotřebuješ obří motor co žere i trávu, kup si Dysona nebo počkej, až výrobci přijdou na to, jak je dělat úsporný… Ale když seš politik co nemá program, stačí nadávat na EU že za všechno může ona a máš body…

                                                  0 0
                                                  • Rychlej turista  

                                                    Za socialismu byly taky největším problémem banány. Vůbec bych jejich destrukční potenciál nepodceňoval :-)

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    A nejhorší je, když se spiknou s dřevěnejma kubánskejma pomerančema :)

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Na druhé straně, co je EU po tom, jaké věci si kupuju. Chci stovku žárovku? Moje věc. Chci motor z Boeingu ve vysavači. Můj problém. Ne problém úředníka.

                                                    Ano… já mám všude LED, vysávám Roombou a jenom jednou za čas projedu rohy normálním vysavačem… ale z principu mi není jedno, jakým způsobem úředník strká nos tam, kam nemá…

                                                    Co se týká tebou ignorovaného ROHS nebo ekologických norem v automotive segmentu… tady jsem od tebe zatím argument neviděl.

                                                    0 0
                                                  • doubleingram  

                                                    ROHS je jednimz ultra nesmyslu. Argumentuji eologickym prionosem Olovo vs bez. Ale ROHS je jednim z nejvetsich kurvitek. Takze o to vic se toho vyhodi. Takze logika hodna Bruselu.

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    No řek bych že EU je do toho to, co by do toho mělo být Tobě, klimatické změny doufám nepopíráš, sice by bylo fajn, kdyby to vycházelo zdola od lidí nebo od výrobců. ale jak je vidět někdy to tak nefunguje. A opravdu není pravda, že by se nedal postavit vysavač co funguje s tím příkonem.

                                                    ROHS? Ono je něco špatně na tom, že se jasně pojmenujou škodlivé látky a reguluje se jejich používání? Radši bys žil v Číně, kde se do dětskejch hraček dávaj karcinogeny, nebo v Americe, kde na to serou a kuřata čistěj Savem? Já teda ne.. Sraček je kolem nás dost i tak.

                                                    S těma autama je to podobný, nelíbí se mi to, mám 2,5 pětiválec TDi a nemám rád pidi motory, ale zas si nemůžem říkat, že serem na všechno, downsizing je zlo, ale věřím, že časem to automobilky vyřešej (patrně úplně jiným druhem pohonu).

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Ano, ROHS je špatně. EU na jedné straně bojuje s „kurvítky“, na druhé straně ale jedno obrovské zavedla – bezolovnatou pájku do elektroniky, což znamená horší kvalitu pájených spojů, vyšší křehkost, větší náchylnost na studené spoje vlivem teplotních změn.

                                                    Zase s i s vaničkou vylilo dítě. Protože dnešní elektronika často z důvodů špatného pájení vydrží starou belu.

                                                    Ohledně dieselgatě viz níže – nejde o ekologické dopady, ale o naprosto nereálné cíle, nesmyslný tlak na snižování emisí, který byl stanoven od stolu… zas, kurvítko. Já jsem rád, že jsem pořídil auto s Euro IV a s atmosférickou 1,6 MPi bez pičovin. A doufám, že mi při správné péči vydrží dlouho.

                                                    Ty ve svém nadšení nad dobrotou Sajuzu vidíš to velké dobro, ale nevidíš negativa, na kterých je to velké dobro postaveno, a ty nekonzistence v myšlení ouřadů.

                                                    Dopady člověčího jednání na přírodu samozřejmě existují, ale EU je opět řeší naprosto nesystémově.

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Anebo aktuální válečné tažení proti umělohmotným brčkám.

                                                    V top ten znežišťovatelů moře umělohmotným sajrajtem je… přesně nula řek, které tečou z EU.

                                                    Totéž produkce CO2 Emise se snižují, ale na úkor růstu oxidu dusíků (fyziku a chemii prostě neokecáš). A přiitom jedna jediná kontejnerová loď vypustí víc CO2, než půl osobních aut v Německo (nebo tak nějak; ale ten počet byl děsný).

                                                    0 0
                                                  • Barak  

                                                    Takže, když nejsou v top ten, tak to neřešit?

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    No jo, ale ta brčka a jinej plastovej odpad se z EU „vyváží k recyklaci“ do Asie, kde se místo toho naháže na neobydlené ostrovy. Von je fakt takovej problém si ten drink s deštníčkem vypít hubou, nebo když je to pro děcko použít brko z něčeho co se rozpadne?

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    No a to je další ********* made by EU. Recykluje se všechno, plasty, baterie.. A pak se to odveze lodí vypuštějící CO2 jako několik milionů osobních aut do Asie, kde to vyhodí do moře…

                                                    O tom, čím budu svůj nápoj pít, bych si opět s dovolením vybral já sám. Opravdu k tomu nepotřebuji ouřadu z Brusele.

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    OK a sám si taky vybereš, že to brko nutně potřebuješ, a miliony debilů co si každý ráno koupí kafe do kýblu a pak to vyhoděj taky a je Ti/Vám jedno, jestli pak někde zabije nějaký zvíře co je na pokraji vyhynutí, že jo, to seš teda frajer…

                                                    Jsme rozmazlený hajzlové co plundrujou planetu a ti nejrozmazlenější (západ) se můžou ******, když by měli mít brčka z papíru a uchošťoury ze dřeva, protože zlej Brusel, co Ti to udělá? Asi by Ti při šťourání ucha praskla žilka, protože by ses strašně naštval na ty levičáky v Brusli a Štarsburgu, co?

                                                    0 0
                                                  • Fran-tic  

                                                    nenasytnost. hlavně využívat možnosti globalizace, ale ne že se mě někdo bude snažit omezit – ***** na dopady. to je novodobé hrdinství

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Odpady v rámci možností recykluji. Co víc? Že to pak přivezou do Asie a tam to jebnou do moře není tak nějak můj problém.

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Což zavání alibismem… ale dělám to stejně. Papír, plasty, kov, směsný odpad… a dělejte s tím, co umíte… za to vás platím.

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Tak ještě bych to mohl spálit v kotli.. To v moři neskončí.. Ale nebudu si ****** komín a hlavně nejsem dobytek.

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    No proč ne, ale přece by Ti nemělo vadit, když se ti, co je za to platíš, snaží nahradit plastová brčka papírovými, nebo je to fakt takovej problém?

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Já brčka nepoužívám :)

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Ty papírové bych aspoň mohl do toho kotle hodit.. :-)

                                                    Ano, je to problém. Protože jsem to dostal befelem.

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    No jo, tak to ale přiznáváš, že i kdyby z Bruselo přišla sebelepší věc, nevezmeš ji jenom proto, že je z Bruselu, takže tím bychom měli vyřešeno asi tak 99,9% Tvých námitek na EU… a) je to špatně protože EU, b) když to náhodou není špatně, platí a) Děkuji!

                                                    Nemusíš se hned stát „levičákem“ abys udělal takovou blbost, která Ti nezpůsobí žádnou újmu, jako je pokud možno nepoužívat plastový brčka a jiný věci jenom na jedno použití a neposrat se z toho, když se o tom mluví (mimo jiné) v Bruselu.

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Někdy vám to „vaše“ jednoduché černobílé vidění světa i trochu závidím, máte to jednodušší… ;-)

                                                    Já prostě NECHCI, aby mi někdo nařizoval, jakou žárovku si poníženě MŮŽU dát na hajzl, kde svítím občas (ještě lepší příklad je třeba sklep), a jakou do pracovny, kde svítím několik hodin denně. Nejsem blbec, abych si nedovedl spočítat, co je výhodnější, a nejenom pro mě, ale i pro životní prostředí. Ta obyč žárovka v tom sklepě asi vydrží „navěky“ a až (pokud vůbec) jednou prdne, tak z ní bude, narozdil od „eko“ úsporných, akorát jen prakticky neškodná hromádečka skla a trocha kovu.

                                                    0 0
                                                  • Barak  

                                                    Když ti ty žárovky vydrzej navěky, tak přece nemusíš řešit, že už nejsou k dostání, ne?

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Ale jde o ten pocit nesvobody, rozumíš? :)

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Jsem potřeboval jednu do sklepa, protože tam nesvítila. A až ji někde žena vyštrachala, a já složitě povolil zarezlé šroubky na světle, tak jsem zjistil, že žárovka byla jen pootočená, aby nesvítila. :-D Asi měl předchozí majitel strach, že by mu ty dvě 100 W žárovky ve sklepě, kam není skoro vůbec žádný důvod chodit (je tam jen kotel, plynoměr a vodoměr; a bohužel moc teplo, aby se tam dalo skladovat pivo) urvaly elektroměr.

                                                    0 0
                                                  • Barak  

                                                    Byl to vizionář! Věděl, že na ni tak lpis a ze je EU zruší, tak ti jí šetřil.

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Mně je nějaká žárovka u brusele, jsem jen potřeboval ve sklepě světlo.. :)

                                                    0 0
                                                  • Barak  

                                                    Co víc? Co třeba nesvítit na hajzlu 500 W žárovkou a nemít vysavač, který odlupuje parkety?

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    A v čem je problém, že si Heky chce na hajzlu svítit 500W járovkou a mít „nehospodárný“ vysavač? Je to přece jeho účet za elektriku. Neplatí to nikdo za něj.

                                                    0 0
                                                  • Barak  

                                                    Hele, motáme se v kruhu. Prostě vám, nebo jemu, asi z principu vadí, že mu někdo dá befelem, aby kupoval vysavač s nižším výkonem. Nebo, lépe řečeno, zatrhne úplně výrobu. On pozadí neřeší. Že bude mít vyluxováno úplně stejně, ale s nižší spotřebou, což se v globálu pozitivně projeví (v kombinaci s dalšími opatřeními) na životním prostředí, neřeší. Prostě bojovník za demokracii! :-)

                                                    Když by takový zákon přijala ČR a zakázala jejich dovoz, bylo by to zřejmě v pořádku. Ale takhle je to tvrdý diktát z Bruselu, proti kterému bude na B-F a v místní hospodě bojovat všemi dostupnými prostředky.:-)

                                                    0 0
                                                  • RomanH  

                                                    Jenze kdyz se mi neco nelibi u nas, mam relativne sanci to u voleb zmenit.. Do Evropskeho parlamentu sice take hlasuji, ale co trapi Cechy nebude trapit treba Nemce.

                                                    Ber to obrazne, vim, ze kdyby mohly volby neco zmenit, tak je zakazou.

                                                    0 0
                                                  • Barak  

                                                    Jak píšu už po několikáté, rozhodně si nemyslím, že by EU nešla vylepšit. Šla a ******** hodně. Ale pořád jsem přesvědčen, že klady převažují. Rozhodně nejsem nějaký nekritický zaslepený propagátor EU za každou cenu.

                                                    Ale jinak vím, jak to myšlíš. Na druhou stranu, v ČR je tolik věcí, se kterými nesouhlasím… a rozhodně se to po volbách nikdy radikálně nezmenilo.:-)

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    No zaprvy většina kritiků zlé EU ani neví, jak to tam funguje, za druhý k volbám do EP nejde, nebo tam zvolí nějaké partyzány, co to chtěj „rozkládat zevnitř“ a choděj si tam jenom protáhnout kartu čtečkou aby měli diety a za druhý v některých otázkách sice může Němce zajímat něco jiného než Čechy, ale z toho množství států a stran/názorů v rámci poslanců EP z jednotlivých států se statisticky nutně najde dost lidí, co mají společná témata i řešení, že jo, není to tak, že by všichni Němci hlasovali za X, všichni Frantíci za Y a chudáci Češi museli srazit paty a poslouchat, že ne?

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Nebudu mít vyluxováno za stejnou dobu a úplně stejně! Nižší příkon samozřejmě znamená i nižší sací výkon, fyziku prostě neokecá ani ouřada z Brusele. A o varných kovicích ani nemluvě…

                                                    V čem se v globálu pozitivně projeví, že sice budu mít varnou konvici s polovičním příkonem a nebude mi tedy tak točit s hodinama, ale samozřejmě uvedení vody do varu bude trvat minimálně dvakrát tak dlouho, spíše kvůli ztrátám déle, takže ve výsledku jsem na tom z pohledu spálené elektřiny dokonce hůř?!?

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Jasně, ale až bude stoupat voda, tak to nevyplaví jeho kadibudku s 500W járovkou, ale nějaký chudáky v Polynésii, co ani nemaj elektriku a ke klimatickým změnám nijak nepřispěli, nechápu, proč by měl bejt takovej problém si do tý kadibudky dát něco úspornějšího, co nesežere tolik proudu z našich slavných uhelných elektráren, svítít to bude stejně a Hekyho by neubylo, ale ta svoboda podílet se svobodně na zbytečném kurvení planety, ta by tam nebyla, že jo?

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Slavné uhelné elektrárny jsou jiná věc. Temelín měl být už dávno dostavěný. A co teprve zelení indioti v Německu a jejich stopka pro jadernou energetiku? Větrníky zrovna moc eko bio rád vegan a glutenfree nejsou.

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Dostavěnej Rosatomem? Tady bych si dovolil nesouhlasit…

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    To jako že ta moje 500 W žárovka v kadibudce na dvorku způsobí světovou katastrofu – rozpustí všechny ledovce?! :-DD

                                                    Ty wole, co to hulíš za matroš? Já chci taky!!

                                                    Čím KONKRÉTNĚ bych kurvil planetu tou 500 W žárovkou ve své kadibudce?

                                                    Navíc, pokud vím, tak poměrně značná část elektrické energie je dodávána z jaderných elektráren, uhelné slouží dost často jako záloha, když náhle přestane foukat či svítit slunce anebo nastane špička (spolu s vodními).

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Tak až budeš jedinej člověk na světě, co přežil nukleární nebo jinou katastrofu, tak pak samozřejmě platí vše co říkáš a zcela svobodně si sviť třeba protiletadlovým reflektorem, když Ti to udělá dobře u srdíčka (a tu elektřinu si vyrobíš asi), jinak je tohle argument z mateřský školky, ale holt chceš svou svobodu svobodně se chovat (zbytečně) jako prase, máš ji mít, je to smutný, ale nic s tím nenaděláme. Ani ten zlej Brusel, protože je nedůsledný a ty 500W žárovky furt existujou a existovat budou :)

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    A teda čím KONKRÉTNĚ bych kurvil planetu tou 500 W žárovkou ve své kadibudce? Teď teda zcela pominu to, že jsem to pasl jen jako příklad a samozřejmě žádnou 500 W žárovku ve své kadibudce nemám. Protože tam jednak není zavedena eletřina, není provozuschopná (i když ****** by se tam asi dalo), a hlavně mám v baráku dva normální splachovací záchody…

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Když si tohle řekne každý, tak se udusíme v nadbytečných emisích co2. Vrchnost nás musí naučit.

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Myslíš jako v TĚCH emisích CO2, co valí z komínů našich jaderek?

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Samozřejmě! Z těch velkých ve tvaru rotační křivky. Z těch jde kouř pořád…

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    No ale dle mého je to nějaký fejk, kouř má být přece barevný, jako u nás na Ostravsku!

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    A kdo nečůrá s námi, čůrá proti nám. Jsi jak zaseklá gramofonová deska.

                                                    0 0
                                                  • RomanH  

                                                    Ja Ti v tomto rozumim, ale dokud si to neodsouhlasi Asie, Spojene staty, Japonsko, tak tim pujde EU akorat ekonomicky dolu.

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    A proč jako ne? Však tu elektriku si zaplatím.. ;-)

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    Legrace… zmíní se ROHS a Trombič po jednom argumentu zvadne jak kytka ve váze :D

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Já nevím člověče, já jsem odpověděl, protiargument jsem neviděl, ty kytko…

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    A to je přesně to, co mi, krom jiných věcí, na současně EU sere.

                                                    Prostě já si chci doma na hajzlu v kadibudce svítit 500 W žárovkou.

                                                    Chci mít vysavač, který odlupuje parkety.

                                                    Chci mít varnou konvici (další z debilních regulací), která bude na trojfázový proud a bude vyrážet 32A jističe, když ještě někde rozsvítím…

                                                    Chci, aby v obchodě byly čerstvé banány, tj. takové ty malé a zahnuté.

                                                    Jsem svépravný člověk, vím, co a proč chci.

                                                    Stejně tak například, jestli daný stát bude/nebude příjmat migranty, odkud a v jaké množství.

                                                    Kvůli EU u nás prakticky skončilo cukrovarnictví, ocelářství, kecají i do takových věcí, jako je pěstování vinné révy (proč asi; no protože Francie)..

                                                    Tohle není ta EU, do které jsme v 2004 vstupovali (já jsem teda hlasoval NE, ne, že bych tam nechtěl, ale připadalo mi to ještě moc brzo).

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Ty jo, ta EU je ale zlá… až budu v důchodu, tak si otevřu „Kancelář pro potírání nepravd o EU“…

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Co z toho není pravda?

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Skoro všechno. Určitě Tvoje interpretace a závěry, pro začátek :)

                                                    0 0
                                                  • Japhy  

                                                    Oni teď něco zakážou a já mám s koupí náhrady se srovnatelnými vlastnostmi čekat až se výrobci v budoucnu uráčí přeprat limity dané fyzikou? Znám nemálo lidí, kterým světlo z LED dost zásadně vadí, kamarád nedávno sháněl tepelné koule do nahrávacího studia, protože jemu ani hudebníkům svit LED (libovolné teploty světla a kvality) mu nebyl fyzicky příjemný.

                                                    Mám například jako zálohu zánovní plynový nekondenzační kotel, protože si umím jednoduše spočítat, že cena za vyvložkování komína a cena za nový kondenzační kotel (plus řešení kam denně s litry kondenzátu ve sklepě bez kanalizace) se mi rozhodně nevrátí po dobu co plánuji tento dům užívat. Výrobce by vyráběl, spotřebitel by rád koupil, ale EU se rozhodla, že poručí větru dešti.

                                                    Na dieselgate a obecně emisní normy máš jaký názor? Úředníci od stolu stanovili takové limity, že vývojáři spalovacích motorů je dokáží s odřenýma ušima plnit jen za cenu hromady kurvítek (EGR, chcanky, filtr pevných částic) s výraznými ojeby (například mininádrží na PHM kvůli konfiguraci pro testy a volitelnou výbavou větší nádrže za nulový příplatek).

                                                    To vše nejsou nějaké hypotetické problémy typu zahnutosti banánů, to jsou vše věci, se kterými se jako občan potýkám téměř denně. Vzpomeň si až se ti vykurví nějaká zánovní elektronika flikovaná bezolovnatou pájkou. Až s tím pojedeš na sběrák a cestou zpátky do obchodu pro zbytečný nový kus, budeš si připadat ekologicky?

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Pokud vím, tak pro speciální účely jako osvětlování nebo průmyslové použití si můžeš nakoupit co chceš, bílé světlo z takových těch úsporných „jakozářivek“ taky nemám rád, ale o ty se dají koupit s jinou teplotou, já kupuju klasické žárovky s LED vlákny, maj příjemnější světlo než woflramové…

                                                    Vysavače existují, kolikrát to tu mám ještě psát, s emisema je to složitější, kór u nás kde máme starý stokrát stočený vraky, ale nechat do vzduchu ***** ty vyloženě nebezpečné nanočástice jen tak dalších sto let by taky nebylo to pravé.

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Promiň, ale s tím, že si můžu nakoupit, co chci, nepíšeš tak nějak pravdu. V normálním obchodě (hypermarket/su­permarket) normální žárovky nekoupíš, protože se tam prodávat nesmí.

                                                    Vysavače existují? Já nepsal, že vysavače NEEXISTUJÍ, ale nesmí se prodávat s větším výkonem..

                                                    Od 1. září roku 2014 zavedla Evropská unie omezení příkonu vysavačů na max. 1 600W.

                                                    Od 1. 9. 2017 musí výrobci vysavačů splňovat několik zásadních omezení:… příkon motoru vysavače nesmí přesáhnout 900W.

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Mluvíš jinou řečí??

                                                    No a co, že si klasické žárovky nekoupíš v supermarketu, pokud je nutně potřebuješ, můžeš si je třeba objednat na netu, abys toi soudruhům z Eurosojuzu natřel.

                                                    Vysavač nepotřebuje příkon nad 1600W, ani nad 900W, nesmí jej ale navrhovat *******/nesmí být postavenej tím nejlevnějším způsobem podle 100 let starýho návrhu, je spousta vysavačů co fungujou víc než dobře a splňujou to.

                                                    0 0
                                                • Fran-tic  

                                                  Problém není ani tak v hlavní míře v EU, ale lidi jsou ignoranti.

                                                  např. banány: tohle nařízení nevzešlo jako rozmar. každý si dáme rádi na vyjížďce banány proti křečím a na rychlou energii. To, že přejedou půl světa už nějak neřeším, protože rostou přece v obchodech v krabici. A přitom celá ta hysterie kolem délky banánu je jen kvůli maximálnímu využití přepravek. Protože je to mnohem výhodnější, než posílat z poloviny plné bedny a v kombinaci s lodní dopravou / ekologií to prostě za tu regulaci stojí. Bohužel i kdyby se měly ty s nesprávným tvarem rozemlít na kompost. Jen idiot shltá všechny prvoplánové kecy toho našeho výběru a hejtuje.

                                                  0 0
                                                  • Pavel  

                                                    A co je ***** nějakému ouřadovi z Brusele do toho, jaké si chci kupovat banány? Zrovna bych chtěl maléa zahnuté, protože jsou 100 x lepší než ty nezrala zeleniska, co se k nám vozí přes půl planety…

                                                    0 0
                                                  • Fran-tic  

                                                    a na co ***** chceš banány, když to tu stejně neroste? chceš ať ti je někdo doveze, tak se podřiď. nezralá zeleniska jsou tvůj problém a k tomu se nařízení nevztahuje

                                                    0 0
                                                  • Pavel  

                                                    Jenže ty (malé a křivé) banány do EU dovést NESMÍŠ…

                                                    Právě proto se vozí EU splňující zeleniska, která „zrají“ cestou…

                                                    0 0
                                                  • Barak  

                                                    Já ti teda nevim, ale když si skočim u nás do krámu, normálně tam malé banány mají. Zřejmě nějaký černý dovoz.:-) Jestli chceš, pošli mi SZ, já ti jich pár pošlu balíkem, jestli u vás nejsou k sehnání. :-)

                                                    0 0
                                                  • Fran-tic  

                                                    nevím kde nakupuješ, ale já si malé zelené banány klidně koupit můžu, křivé nevím, ty jsem nikde neviděl

                                                    0 0
                                                  • tromboonen  

                                                    Ale hovno, samo že se smí, ale po cestě Ti shnijou, protože se nepěstujou jako babišova kuřata a neodaj se chemicky ošetřit tak, aby zrály po cestě v lodi, nebo spíš nezrály… koupit se daj, ale asi jako čerstvé ryby ne z klecí, dovezený letadlem, což moc nedává smysl.

                                                    0 0
                                          • tromboonen  

                                            Hele nebudu tady vyvracet populární omyly, ale dělá to tu na mě dojem, že by někteří preferovali, nebo uvažují o tom, co by se stalo, kdybychom zůstali v nějakém lepším federalizovaném Rakousko Uhersku – a vyplývá jim z toho, že by všechno bylo fajn, protože jsme byli nejbohatší a nejlepší stát v RU a měli bychom moře atd. atd… A Rakousko Uhersko, jakkoli zreformované, by byla monarchie s jedním nevoleným vládcem jiné národnosti, mluvícím jiným jazykem atd. atd… to by prej bylo fajn…

                                            Mezitím v reále: RU se rozpadlo, my jsme tu měli 40 let ruďasy, pak jsme z toho nějak ne až tak vlastní zásluhou vybředli, Rusáky naštěstí kocáb vypoklonkoval bez ztráty kytky, pak jsme stoupili do EU, což je takový panevropský Rakousko Uhersko, o dost demokratičtější a o dost osvícenější… Máme tam nějaké slovo (i když odpovídající naší velikosti), nevládne tomu dedičný monarcha atd. atd… ale občas si tam naši zástupci něco odhlasují co se nám některým nemusí líbit, naši místní zástupci to pak dokurví ještě víc a svedou to na Brusel (v 90% případů je to čirá výmluva a vytváření nepřítele aby bylo na koho nadávat v kampani) atd… no a těm co tady uvažujou o tom, že by vlastně bylo fajn bejt v Rakousku Uhersku kdyby se jako malinko zreformovalo, tak tohleto uskupení, o kterým ať si myslíš co chceš, musíš uznat, že je demokratičtější, než monarchie, tak to jim připadá hrozný, ale ta monarchie, ta by byla fajn, jenom kdyby nějakej Kaiser řek, že češi jsou jedním státem federace, ale dál by nás používal na financování státního dluhu, jak tomu tuším tenkrát bylo…

                                            Píšu v reakci na Tebe, ale myslím to obecně, dělá to tu na mě takový dojem, že někteří lidi jsou monarchisti, nebo jim to alespoň nevadí, ale zato EU je strašná a trpíme pod ní, na EU mám jinej názor, to všichni víme, ale i když od toho odhlídnu, tak tady v tom cítím nějakej rozpor… ta démonizace EU se nesmí přehánět, to pak z toho vyjde, že bylo i za normalizace líp, protože byl „klid na práci“ :)

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              Ono bylo dobře i za Hitlera, Němci sem importovali Ordnung…

                                              Mi, ale nejen mi, prostě vadí, že EU se věnuje politice nesmyslů a popírá základní myšlenky hospodářské spolupráce. Pokud by zůstalo na úrovni EHS, bylo by to podstatně lepší. Jednou se ureguluje k smrti.

                                              0 0
                                              • tromboonen  

                                                No a co to srovnání s osvíceným mocnářem?

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  Za mou osobu jsem ti odpověděl. RU sem já osobně netahám… monarchie je možná dobrý nápad, ale neumím si to představit…

                                                  0 0
                                            • Haryk  

                                              No, když vidím Junckera, Schulze a podobnej výkvět, asi bych riskl toho dědičnýho monarchu.

                                              0 0
                                              • RomanH  

                                                :-) A kdyby byl osvicenej, byla by to uplne vyhra.

                                                0 0
                                                • Pavel  

                                                  Tak na to by ta 500 W žárovka snad stačit mohla, ne? :)

                                                  0 0
                                                  • Martin  

                                                    Furt ale nevím, k čemu 500 W na hajzlu… to tam děláš operace dutiny břišní? :D

                                                    0 0
                                                  • Japhy  

                                                    Technicky vzato vlastně jo.

                                                    0 0
                                                  • Japhy  

                                                    Nebo ten Temelín. :-)

                                                    0 0
                                          • jan.pernik  

                                            Tak současný volný obchod v praxi. Kamarád zaměstnanec cizí firmy z EU, která nemá u nás organizační složku čile obchoduje s českými firmami. Má však problém, že toto zboží nemůže uložit na území ČR a např. za 14 dnů teprve odvezl klientovi. Aby to mohl udělat, tak musí zřídit organizační složku, přihlásit se k DPH a pak to teprve může udělat. Samozřejmě to platí i obráceně. To je volný obchod jak prase.

                                            0 0
                                    • grafik  

                                      Koncept ochrany osobních údajů je v pořádku, ale provedeno je švejkovsky, protože se do toho pustilo spousta lidí co nemají potuchy o IT najdnou se z nich stali pověřenci. Možnost smazání údajů beru … ale myslíte, že je reálné požádat v bance o nevratné smazání dat, historie, logů, transakcí atd?

                                      Politička tvrdila, GDPR pomůže i v tom, že se ušetří místo na HDD, bohužel si nevzpomínám její jméno … takže asi tak : /

                                      0 0
                                      • Martin  

                                        GDPR je ********* už od začátku, naši soudruzi to dovedli k dokonalosti.

                                        Je sranda, že po najetí GDPR se mi zvedl podíl nevyžádané pošty v mailech. První vlna byly Souhlasy GDPR, které jsem vesele ignoroval, druhá vlna někdy od srpna jsou nevyžádaná obchodní sdělení. Tak by mě zajímalo, kde zas vzali můj souhlas, protože to bylo od subjektů, o kterých jsem předtím neslyšel…

                                        Takže z mého pohledu, GDPR totálně neplní svůj účel. A na to, abych někde u někoho žádal o výmaz osobních údajů, se můžu vyfláknout.

                                        S GDPR mám akorát víc práce já i mí zákazníci… takže místo toho, co bych vyvíjel nějaké smysluplné věci, trávím desítky hodin nad kravinama.

                                        0 0
                                      • jan.pernik  

                                        To mazání logů apod. Dle právníka odpovědného za GDPR, ze to mazat nemusí pokud je na to vyvinout úsilí a finanční prostředky více než přiměřené.

                                        Takže login zůstat musí – referenční integrita a údaje, jako jméno, přijmení, fce, … se vyprázdní. To je dostačující a přiměřené. Jinak odstranit všechny nacionále např. z dokumentů je už nepřiměřené, takže to tam zůstane.

                                        0 0
                                        • Japhy  

                                          Ohledně GDPR, nedávno jsem objevil web s exekucema a až mě vyděsilo jak snadné je doklikat se k naskenovaným neanonymizovaným výplatnicím kdejakého posunovače Franty Vomáčky. zkuste si cvičně najít nějakého Nováka s exekucí z vašeho města. Že by se z člověka s exekucí stal untermensch, který se smí pranýřovat napříč webem?

                                          https://isir.justice.cz/…mon/index.do

                                          0 0
                                • Fran-tic  

                                  že ty rád pájíš?

                                  0 0
        • 2. Bóďa  

          Třeba by díky nám vyhrál…

          0 0
          • Pavel  

            Hitlera vytáhly reparace Německa za nevyhranou válku.

            A Hitler diky nám ze začátku vyhrával. Francii dobily naše čs tanky. A tažení do Ruska se jich taky účastnilo ještě docela dost. ;-)

            0 0
            • pepek  

              Myslím, že ani moc těch reparací nezaplatili, Áda to stopnul. Asi větší vliv měla krize, která přišla z Ameriky. A naše tanky dobYly Francii ani ne kvůli technické kvalitě, ale kvůli nové německé strategii požití hromadného útoku tanků. Škoda Plzeň ovšem byla snad největší Adovou zbrojovkou po celou válku, stejně jako čeští občané zpočátku dobrovolně odcházeli za prací do Německa, aby tak podpořili válečné snažení. (dalo se tam dobře vydělávat)

              0 0
            • Smazaný účet  

              Ano. Pořád říkám, že druhou světovou válku vyvolali v Compiègnském lese pitomí, frustrovaní Francouzi. :)

              0 0
            • 2. Bóďa  

              Vida, takže jít do toho tenkrát naplno, bylo by všechno jinak. :D

              0 0
              • Smazaný účet  

                tak bylo, protože Němci by možná vyhráli, ale dost vykrváceli = asi by si netroufli na Rusko = Rus by neměl záminku převálcovat půl Evropy…

                0 0
                • Japhy  

                  Nebo naopak, pan Suvorov (ten historik) tvrdí, že Barbarossa se klidně mohla konat v řádu týdnů i opačným směrem.

                  0 0
                  • Lišák  

                    Nebyl náhodou v té době „vyčistěn“ důstojnický sbor RA? Kdo by to vedl?

                    0 0
                    • Smazaný účet  

                      dělníci, spolu s rolníky…

                      0 0
                    • Japhy  

                      Tuchačevskij & spol.? Ono to je dost zveličováno co do počtu tak do významu zlikvidovaných důstojníků. Dislokace divizí taky víc odpovídala přípravě na útok než k obraně, proto taky skrz ně Němci projeli jak nůž máslem.

                      0 0
                    • Pavel  

                      To bylo moc dobře vidět na válce z Finskem… RA dostala od malinkého Finska na prdel…

                      0 0
                      • Smazaný účet  

                        tak to bylo částečně i díky partyzánské taktice…stejně dostali na prdel v Afghánu…jak Rusové, tak Amíci…

                        0 0
                      • Japhy  

                        Tak si srovnej kvality Mannerheima a Vorošilova, ten druhý byl takový sovětský Tvrdík. Skvělý kádrový profil, ale na co sáhnul, to šlo zu grunt. :-) Asi ho měli nechat u těch rezerv a čekat na rozkaz jako v Čukovi a Gekovi.

                        0 0
                    • pepek  

                      Můj bývalý šéf-partyzán tvrdil, že rusi vyhráli i proto, že zelený gumy (které se vždy připravují na minulou válku) byly zdecimovaný a lidi z civilu, kteří je nahradili, to dovedli zorganizovat lépe.

                      0 0
                      • Rychlej turista  

                        Na tom je hodně pravdy a v krizových situacích se to enormně potvrzuje, že do popředí se přirozeně dostávají schopní lidé, kteří v klidných dobách dělají buďto něco úpně jiného nebo jsou blokováni těmi, co na funkcích bez užitku a zpravidla ke škodě sedí. Ve válečných historických filmech je tento mocenský výtah schopných lidí běžná věc.

                        0 0
                      • tromboonen  

                        To je ovšem pěkná pitchovina, ruské velení po těch čistkách (se Stalinem v čele) dělalo boty jak na běžícím páse, skoro stejně pitomý jako Áda, spousta věcí i ve chvíli kdy měli nejvíc namále se řídila podle politických výročí, radši se nechat zdecimovat než ustoupit, až do konce války naháněli vojcly na jistou smrt trestná komanda, procento popravených v celkových ztrátách je enormní… větší amatérizmus nebyl a říkat, že „obyčejný člověk“ vedl válku líp je jak ze sovětskýho filmu o Meresjevovi.

                        0 0
                        • pepek  

                          Tak na to, co píšeš ovšem obyčejný člověk na urovni max: velitele praporu, nebo pluku asi neměl moc vliv, že.

                          0 0
                          • tromboonen  

                            Takže to trochu neguje ten význam obyčejného člověka, že? Taky jsem si ještě vzpomněl, jak se velitelé jednotlivých armád/front dost otevřeně podráželi a podlízali Stalinovi aby něčím pověřil toho a ne tamtoho… jako u dobytí Berlína se top dalo předpokládat, ale oni to dělali už v době, kdy je pár tejdnů dělilo od úplné smrti.

                            0 0
                • Rychlej turista  

                  Je zajímavé, že toto nikdo a nikde nezmiňuje. Pořád se jen počítají divize, tanky, děla a letadla a že jsme proto neměli šanci a proto že nemělo smysl bojovat. Sice by nás možná porazili, ale za cenu nepřijatelných ztrát, takže by Němci na tuty skončili taky. Navíc by nezískali naše zbraně, nepoškozený vyspělý zbrojní a jiný průmysl, hutě… Jinými slovy – politici dali přednost dočasné záchraně národa před záchranou světa, kdy válkou s Německem bychom se za svět obětovali. Vždyť i naprosto nepřipravené a rovinaté Polsko bez přirozených přírodních překážek, vyzbrojené jen koňmi a šavlemi, bez jakéhokoliv opevnění, odolávalo měsíc. A kdo ví, jak by se mezinárodní situace vyvíjela a změnila, když by svět viděl, že jsme se postavili na odpor. Jsou to ale všechno jen ty kdyby…

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    potřebujem TARDIS…

                    0 0
                  • Peewit  

                    Podle sčítání obyvatel z roku 1921 žilo v Československu 3 123 568 Němců, což při celkovém počtu 13 374 364 občanů představovalo 23 %, tedy druhou nejpočetnější národnost v Československu. Sčítání lidu v roce 1930 zjišťovalo sice opět národnost přímo, ale s návodem, že se národnost zapíše zpravidla podle mateřského jazyka. [8] Drtivá většina německy mluvících obyvatel přitom žila na území historických českých zemí, kde tvořili 33 % .....

                    Na čí stranu by se asi tak přidali?

                    0 0
                    • Rychlej turista  

                      Tak samo, že by byli problém, ale ve válce, když máš jednou kvér v ruce, tak na výběr moc nemáš. Buďto jsi loajální nebo ke zdi. Problém by v každém případě byli, stejně jako mnozí velitelé. To ale neznamená, že jsem obrany schopni nebyli.

                      0 0
                      • Peewit  

                        Jo postav ke zdi 30% armády (který cejtěj podporu z Němec) a asi máš problém a asi i dobrou záminku pro Ádu aby aby to tady pak vzal opravdu z gruntu a naši „spojenci“ by měli o důvod víc od nás dát ruce pryč. Ale nejsem historik, takže nevim. Můžu Ti ale dát adresu mámy mýho thána pocházející ze Sudet a ta by Ti pověděla, na kterou stranu se přidali a jak Čechy hnali, chodila tenkrát do školy a už i děti měli v tomhle docela jasno a dávali to těm Českejm sežrat.

                        0 0
                    • Japhy  

                      Týlové zabezpečení potřebuje spoustu pracovních sil, našlo by se pro ně nebojové využití, jsem přesvědčený že se s tím při mobilizaci počítalo. Rozhodně lepší je mít pod dohledem v kasárnách než doma a k ruce Freikorpsu.

                      0 0
                  • doubleingram  

                    Ovšem Němci nebyli jediní, kteří chtěli naše území. Viz. Tešínsko, který by Polsku možná nestačilo, a šli by dál.

                    0 0
                    • Pavel  

                      S Polskem se „Těšínsko“ vyřešilo ČS-Polskou válkou, která skončila naprostým debaklem Polska (bylo agresorem), nebýt „světového společenství“, tak jsme hnali poláka až do moře. ;-)

                      0 0
          • Smazaný účet  

            to by pak asi neziskovky ryly do Karla Havlíčka :-D

            0 0
        • iron.hide  

          jo my sme boli fakt velki kamosi s dolfikom

          0 0
          • tromboonen  

            Tak docela rádi jste mu za úplatu lifrovali spoluobčany do KL, ne že u nás to bylo o moc lepší…

            0 0
        • Japhy  

          Anschluss Rakouska si mohl Áda dovolit právě proto, že bývalé R-U bylo rozdrobené na malé státečky s nikterak ideálními vzájemnými vztahy. On by si dobře rozmyslel ***** se do čehosi jako Podunajská federace nebo pakt.

          Ostatně kdyby Německo nerylo reparacemi a tvrdými podmínkami vítězů držkou v zemi, nebyly by ani podmínky pro nějaké pivní puče. Dobré čtivo jsou třeba Tři kamarádi od Remarqua, to musela bejt taková nuzota, že si to snad ani neumíme představit.

          0 0
      • Pavel  

        Jsou to všechno kdyby…

        A jen tak na okraj, Češi se od R-U neodtrhli, R-U se rozpadlo. Bohužel (nebo bohudík?) Franta Pepa Jednička byl děsnej konzerva, takže o federaci nechtěl nic slyšet, ačkoliv Masařík aspol. nejprve za tu federaci R-U „bojovali“. Když už pak ta nabídka na federaci od jeho nástupce Karla I. skutečně došla, tak už bylo pozdě, válka trvala už moc dlouho.

        0 0
        • Smazaný účet  

          Inu – já psal spíše o tom, že hodnotit tehdejší udallosti dnešní optikou je asi k ničemu. A to „kdyby“ tam bylo, myslím, jen jednou – na závěr – takové snění… :)

          0 0
          • Pavel  

            Tak jasně, taky si „sním“.. Kdybychom se v 38' bránili, když už jsme si tu samostatnou republiku teda vybojovali… ;-)

            Dnešní optikou už vím(e), že bychom Němcovi docela slušně zatopili a pár pěkných přes držku by od nás schytal. Byť by nás zřejmě porazil…

            Nic, nechejme toho, čo bolo, to bolo. :-)

            0 0
    • Jamin  

      Mám kocovinu, shlídl sem přehlídku zelenejch mozků + izs a večer se kouknu na předávání vyznamenání, protože prej Laco Déczi něco chystá.

      0 0
    • losik_p  

      protoze jsem zapomnel, ze je dneska zavrena billa, musim vytahnout chleba z mrazaku, nebo si objednat pizzu.. kdo se ma orientovat v tom, ktery svatek je zavreno a ktery ne..

      na Zemana se fakt divat nebudu..

      a jak nekdo psal vyse, mnohem vic me stve zmena casu.. 5 hodin a tma jak v prdeli, hlavne ze je svetlo uz v pul sedme

      0 0
      • jIrI___  

        Netřeba se v ničem orientovat, státní svátky se zavřenými obchody jsou vypsány všude možně. Na pana prezidenta se já naopak dívat budu, věřím že nějakou hláškou opět uvede pražskou kavárnu na pravou míru :)

        0 0
        • Smazaný účet  

          Co je pražská kavárna? :-O

          0 0
        • tromboonen  

          Docela Tě zklamal, je tak sjetej aby se mu nepodlomily nožičky, že na všechny kundy a zmrdy zapomněl…

          0 0
          • jIrI___  

            Pravda, čekal jsem to více pravdomluvnější.

            0 0
            • tromboonen  

              Takový to když vystuduješ dvě (nebo kolik) vysoké školy, ale dobrovolně se staneš proletářem a pak se musíš chovat jako proletář, včetně hýkání na podporu největšího hovada sprostýho proruskýho, protože Tě děsně rajcuje když si myslíš, že to někoho, kdo není proletář, sere… k nezaplacení. Děkuji!

              0 0
    • Vrci  

      V poledne zvonil na Černý věži Bumerin. Byl jsem se podívat přímo na patro se zvonama.

      0 0
    • Renda69  

      Když teda slavíme výročí nástupnického státu, tak to si můžeme vybrat jakéhokoliv předchůdce? Klidně je možno zabrousit až ke keltům, beztak se tvrdí, že máme kus jejich genů (zbytek je ve Skotsku).

      0 0
    • onuce  

      Já myslím, že není žádný důvod k oslavě, když tedy pominu kratičkou dobu nešťastné prvorepublikové slepeniny. Dále jen demonstrace lokajství, jak píše Kavka, pak vyhnání třetiny vlastních obyvatel! A to těch nejpracovitějších, nejkulturnějších a jejich nahrazení verbeží, na což doplácíme dodnes všichni. No a další, tentokráte čtyřicetileté, lokajství. No ono i dnes, co není cizojazyčně… Vždyť jen kupříkladu ryze české firmy… žádný Novák a syn, výroba jízdních kol. To máme samé Racing Bike, Tuning Test, Duratec…

      0 0
      • Cavendish  

        Nebo ještě lépe Kohn a syn Brno!

        0 0
        • Janes  

          Přesně tak, nad vyhnáním Němců se tu brečí a na jimi vyvražděné Židy v Čechách si tu nikdo ani nevdechne.

          Při tom, když jen zůstneme striktně u průmyslu, nemusíme ani moc hledat –Emil Kolben, Jan Becher nebo zakladatel známé továrny Koh-i-noor Jindřich Waldes.

          0 0
          • Cavendish  

            +1

            0 0
          • Pavel  

            Drobný, ale podstatný dodatek: nejednalo se o vyhnání, ale ODSUN. Ostatně, chtěli do Říše, tak tam šli. ;-)

            O vyhnání se jednalo např. v 38, kdy Němci vyháněli Čechy (a nejenom ty) ze zabraných území „Sudet“.

            0 0
            • tromboonen  

              Ale ale, tomu sám nevěříš…

              0 0
              • Smazaný účet  

                Tak kolaborace s EU= vicemene kolaborace s Nemcem= chapu, proc se ti to nelibi…

                0 0
              • Pavel  

                Čemu jako nemám věřit? Že v 38 „naši“ (tj. českoslovenští) Němci vyháněli ze zabraných Sudet Čechy a v 45–46 byli tito Němci odsunuti do Německa?

                0 0
      • onuce  

        A ještě, když jsem zmínil to vyhnání… Vždy jsem jim záviděl, přes obrovskou křivdu nakonec vyhráli. V Západním Německu… A ještě navíc německá hymna je vlastně převzatá naše hymna, myslím hudbu. Tedy i toto jim hezky připomínalo starou vlast. Však je to hymna i mých českých předků, jsem vždy hrdý, když ji slyším, úplně příjemně mrazí…

        0 0
        • Martin  

          Dneska sis toho krabicáku řádně přihnul, co?

          0 0
          • onuce  

            Ne pane. Vy jste snad hrdý na unylý Kde domov můj? Zachovej nám hospodine byla jiná káva.

            0 0
            • Martin  

              Jedna věc je hymna, která je pod mou rozlišovací schopnost, druhá věc je vyhnání sudeťáků… když uvážíme, co se tu dělo po Mnichovu, tak je odsun adekvátní reakcí.

              0 0
              • onuce  

                Kolektivní vina… variace na genocidu.

                0 0
                • Martin  

                  „Nejsme jako oni“, Václav Havel…

                  0 0
                • Smazaný účet  

                  Jak se do lesa vola…aneb kdo cim zachazi…

                  0 0
                • jan.pernik  

                  Dědek chodil do německé školy. Byli tam 2 češi a on by je vyhnal už za R-U. Podle něho je Němec vždy v první řadě Němcem a k ostatním se chovají vždy nadřazeně bez rozdílu. Není to kolektivní vina,je to národní vlastnost.

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    Nejsem si úplně jist, zda se třeba Bavoři s Prusama považovali (a možná dosud považují) za nějak stejnej nárood… :)

                    0 0
              • Smazaný účet  

                To ale nic nemění na tom, co píše Onuce ;-) Ve výsledku to byli češi kdo tím prohrál :-)

                0 0
                • Martin  

                  To je na dlouhou polemiku…

                  0 0
                • Smazaný účet  

                  To je otazka, zda je lepsi zit s kudlou v zadech, nebo risknout trochu krvaceni navic a problem resit…

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    Tak čtyřicet let komunistů není zrovna „trochu krvácení“ :-D ale to je samozřejmě věc názoru. Když se na to „řešení“ člověk podívá pozitivně, tak zase aspoň máte třeba národní park :-D

                    0 0
                    • Martin  

                      Ono to šlo po válce do kytek všechno, kdyby se Američani nezastavili u Plzně kvůli demarkační čáře, taky by to dopadlo jinak. Vrchnost nás předhodila Rusovi a tím se to všechno zmršilo…

                      0 0
                      • Metrick  

                        Vrchnost předhodila Rusovi celou střední Evropu, o tom žádná . Nicméně je zase třeba říci, že ČSR resp. ta česká část ČSR si komanče zvolila zcela dobrovolně (že na to měl výrazný vliv Mnichov a zrada západu je další věc). Třeba slova prez. Beneše o tom, že „německý živel je třeba vylikvidovat“ je minimálně problematický. Možná, že kdyby se místo RU po WW I rozpadlo Německo, konec konců bylo tehdy sjednocené necelých 50 let výsledek by byl lepší.

                        0 0
          • Rychlej turista  

            Jen lituje toho, že to Němcům nevyšlo – dneska by neexistoval a tím by samozřejmě neexistovaly ani jeho problémy.

            0 0
            • RomanH  

              A tak to je otazka, Nemci by taky potrebovali, aby na danem uzemi nekdo pracoval. Za valky se v obou vesnicich, kde zily moje babicky (cca 80km nezavisle od sebe), chovali Nemci mnohem lepe, nez Rusove.

              0 0
              • Rychlej turista  

                Není to otázka, plán byl hotov a jen díky porážce Německa k jeho realizaci nedošlo. Jako slovanský národ podlidí jsme měli být zlikvidováni a naše historické území mělo být od nás vyčištěno. Část hned a úplně a ti, jimž by bylo dovoleno žít, tak jen pracovně na Sibiři. Malá část měla být poněmčena. S tím nemá chování normálních Němců, co nepodlehli Hitlerově psychopatické megalomanii o nadřazené rase německých nadlidí, předurčených k vládnutí nad světem, co dělat.

                0 0
                • RomanH  

                  Ja mel na mysli porovnani Wehrmach x Ruda armada. Ti si od mistnich kupovali potraviny, nerabovali, neznasilnovali.

                  A co se tyce mistnich Nemcu, tak zrovna v Lazankach (jedna dedina kousek od nas) probehla stejna udalost jako „Habermanuv mlyn“ – nemecka statkarska rodina celou valku potravinami podporovala mistni, a po valce s nimi zatocili po bolsevicku :-( Totez i u Svatoslavi (dedina o kus vedle).

                  0 0
      • jIrI___  

        Spoustu věcí, co tě štvou, si lidé vycinkali klíčky. Teď si tu jejich vlastní meducínku bohužel celá společnost může vychutnávat plnými doušky.

        0 0
      • doubleingram  

        Vyhani Sudetaku bylo logicke reseni, ktere bys v te dobe udelal IMHO bez rozmysleni taky, viz napr Sudetoněmecký Freikorps. Samo, ze v kazde skupine je procento takovych a makovych ale toto jine reseni nemohlo mit.

        0 0
        • Fran-tic  

          logické to nebylo, na základě emocí ano. provedení raději ani nekomentuju

          0 0
          • doubleingram  

            Spis na zaklade osobnich zkusenosti, nez emoci. Resp. emoce vychazeji z prozitku.

            0 0
            • Fran-tic  

              negativní vlna emocí ohledně imigrace v česku určitě nevychází z prožitku

              0 0
              • Rychlej turista  

                Úplně stačí mít souseda, který to zažívá. Jen hlupák si myslí, že on to bude prožívat jinak a s nadšením. Nehledě na to, že právě my zkušenosti s imigranty v několikátém pokolení máme. A řešením je právě jejich odsun.

                0 0
              • Martin  

                Česi byli vždycky zkurvení xenofobní nácci a fašouni…

                0 0
                • doubleingram  

                  Jak prinosny post. Dojdou argumenty, zacnou obecne urazky.

                  0 0
                  • Martin  

                    A nejsou. Si vem ty různé Okamury a nácky…

                    0 0
                    • doubleingram  

                      Tak to pak jo no, to je hned jine :) Mam dost.

                      V jake neziskovce delas?

                      0 0
                      • Martin  

                        Troll & partners :)

                        0 0
                        • doubleingram  

                          Tomu urcite i veris, priznej se :)

                          0 0
                          • Martin  

                            ***** :)

                            Místní eurofilové by mohli povídat, jaký jsem ksenofob a nácek :) stejně jako Heky a zbytek sodomitů.

                            0 0
                            • doubleingram  

                              Se v korporatu nudis, tak trolis na BF a pak se divis, ze te nikdo nebere vazne :)

                              0 0
                      • Smazaný účet  

                        Dneska nebylo maso?

                        0 0
                        • Martin  

                          roumenovomaso :)

                          0 0
                • Pavel  

                  No a jen díky tomu stále ještě existují. ;-)

                  0 0
                  • Martin  

                    Kurde, tady už si člověk nemůže ani pořádně zatrollovat, kavárna style, aby na něj někdo nemrkal…

                    0 0
                  • doubleingram  

                    Presne, nejsme takovy ovce jako na zapade, ze zkusenosti citime prusvih.

                    0 0
                • jIrI___  

                  Což je jediný důvod toho, proč tu aktuálně není stejná situace jako v Německu apod. Prostý lid si při volbách naštěstí zachoval zdravý rozum.

                  0 0
                  • doubleingram  

                    Tim, ze zvolil Prahu sobe a Piraty a ANO, tak urcite :)

                    0 0
                  • Fran-tic  

                    :) jen Zeman nás ochrání!

                    0 0
                    • Rychlej turista  

                      Jasně, je to jen otázka času, kdy jeho zatažením ČR do NATO budeme ochráněni tak rychle a definitivně, že ani nestačíme zvítězit v Afghánistánu nad pastevci koz a jinými teroristy.

                      0 0
                    • tromboonen  

                      I on už zradil a uprchlýky ani nezmínil, teď nás chrání před Romy a postiženými dětmi, je na čase volit někoho jinýho, Jirko…

                      0 0
                      • jIrI___  

                        Samozřejmě jsem nemyslel prezidentské volby. Prezident je jen figurka reprezentující lid daného státu.

                        0 0
                      • Pavel  

                        .¨Zeman byl řádně a demokraticky zvolen většinou prezidentem. A tím bude, dokud mu neskončí tento mandát (ať už to „skončí“ znamená cokoliv). Sestím už konečně smiř! ;-)

                        Taky nehýkám blahem, že „tam“ je Zeman, ale mohlo to být horší.

                        0 0
              • doubleingram  

                Vychazi z toho, co se deje vsude kolem. Tady se to zatim nedeje (krome Teplic, kde uz to zacina), protoze krimigranti jdou za davkama, v naproste vetsine neutikaji pred valkou, coz nam tu cpou jako argument.

                A rec byla o odsunu, kde jsi nemel argument, tak jsi zacal klasicky se soucasnou „krizi“.

                0 0
                • Martin  

                  Ale to, co se děje kolem, se dovídáme jenom z fake news, zfalšovaných videí a zfalšovaných fotek pořízených někde úplně jinde… uprchlíci nejsou problém, uprchlíci jsou řešení.

                  0 0
                  • doubleingram  

                    To je jasny, ty teroristicke utoky v zapandich zemich, o kterych informovala vsechny nase hlavni media sou fake nus, mas recht.

                    Troll aspon chytre.

                    0 0
                • Fran-tic  

                  to pardon, ale já ti jen logickym argumentem vyvrátil tvou tezi, kterou si nastínil. Na imigraci se nachytali akorát tady bulíci nademnou včetně tebe. Ono „vycházím z toho, co se děje kolem – tady se to zatím neděje, ale“ je příklad vhodný tesání do kamene.

                  stejně tak si můžu představit dobu po WWII kdy „soused říkal“ a … stejně takhle si můžu představit situaci v Barmě, kdy facebook nedokázal zastavit vlnu fake news a pomluv, které vedly a vedou ke genocidě na základě pouhého „soused říkal“

                  0 0
                  • Martin  

                    Hele, mi bohatě stačilo, co jsem v době vrcholu migrační krize viděl na vlastní oči v Maďarsku, když jsem nakoukl do Budapešti… plus co mi povídali známí, kteří tam byli pár dní poté taky.

                    0 0
                  • tromboonen  

                    Soused/facebo­ok/Parlamentní listy atd. říkal/i bohužel realitu válcují na plné čáře, pro jednodušší lidi je to tak jednodušší a sami se dobrovolně stávají šiřiteli propagandy, Putin podle mě nevěří svejm očím jak mu to vychází.

                    0 0
                    • Rychlej turista  

                      Já myslím, že s tím, jak mu vychází jeho plán, by byl spokojen jiný pán.

                      Jistě ho znáš taky, když jsi zmiňoval panevropu.

                      0 0
                    • Martin  

                      Na jedné straně soused, FB, PL a Sputnik, na druhé straně mainstreamoví presstituti. Nevybereš si, informační válka je v plném proudu.

                      0 0
                    • Pavel  

                      Když něco napíše Soused/facebo­ok/Parlamentní listy atd. neznamená, že to automaticky není pravda. A naopak, to, že to bylo v ČT neznamená, že nám nechčijou na hlavy a už se to ani nesnaží vydávat za déšť.

                      Rozhodnutí o tom, která zpráva odpovídá realitě, si s dovolením nechám na svém rozumu… ;-)

                      0 0
                      • Fran-tic  

                        tak snad má tvůj rozum dostatečnou rozlišovací schopnost mezi parlamentními listy a čt

                        0 0
                        • Japhy  

                          Divil by ses jak málo stačí k nahlodání důvěry k veřejnoprávní televizi. Mně například stačilo během několika zásadních událostí uplynulých pár let konfrontovat mainstreamová média v těch dvou světových jazycích ve kterých toho jsem schopen s tím co se objevovalo v médiích tuzemských. Práce s informací se ve světě vědy a médií zas tak zásadně neliší. Fakta, zdroje, důkazy, elementární výroková logika a tak.

                          0 0
                        • Pavel  

                          No naštěstí nerozlišuji, KDO co napsal, ale jen CO napsal. ;-)

                          0 0
                      • Barak  

                        Jasně, není nad to, ověřit si zprávu z Parlametních listů na facebooku…

                        0 0
                        • Martin  

                          Nebo zprávu z idnesu na facebooku ;)

                          0 0
                          • Barak  

                            Tak, cokoliv ověřovat na facebooku, kam každý může nablít cokoliv, je samozřejmě kravina.

                            Ale možná jsi jen chtěl mezi ty dva zdroje dát rovnítko.

                            0 0
                            • Pavel  

                              No, v posledních pár letech se nejednou stalo, že pochybná zpráva na facebooku, či jinde, se nakonec ukázala.. Pravdivá.

                              0 0
                              • Martin  

                                Stejně tak hromada článků na idnesu, které proti něčemu bojovaly, se po nakouknutí do diskuze začala jevit nekonzistentně… boj proti pyrátům a rychlosťy, boj proti bílým dodávkám…

                                0 0
                              • Barak  

                                Určitě víš, jak jsem to myslel. Samozřejmě si nemyslim, že se tam ve 100% případech píšou lži.

                                Ale, jak tak koukám, když píšeš, že za posledních pár let … a nejednou… taky tomu FB moc nevěříš, co?

                                0 0
                                • Pavel  

                                  Znovu opakuji, že ne/pravdivost zpráv neberu podle toho, kde ta zpráva byla napsána/vydána.

                                  I na FB je spousta pravdivých zpráv. A jsou to i takové zprávy, které v našich médiích nikdy nepíšou.

                                  A třebas na Parlamentních si občas přečtu rozhovor s nějakou osobou (třebas s JUDr. Samkovou) ;-)

                                  0 0
                                  • tromboonen  

                                    A když to náhodou není pravda, tak by mohla být, že?

                                    0 0
                                    • Pavel  

                                      Pravda buď je anebo není. Stejně jako například svoboda projevu.

                                      0 0
                      • Rychlej turista  

                        A proto už není nejdůležitější lhát, ale znepřístupnit informace o realitě (bojovat proti šíření tzv. fake news). Protože pokud máš možnost srovnání lži s realitou…

                        0 0
                  • doubleingram  

                    Nekteri lide nechteji videt kam to smeruje. Jsi jednim z nich. Imigrace a zmena populace je naprosty fakt.

                    Viz natalita imigrantu vs puvodnich plus zatim nekonecny import dalsich. Z toho logicky vychazi, ze drive ci pozdeji precisli puvodni a nezvratne zmeni cilove narody. Coz je krasne videt napr. na UK, kde uz jsou v nekterych mestech puvodni v mensine. Podivej se na zmeny % rozlozeni puvodnich vs imigrantu v rel kratkem casovem meritku.

                    K tomu jim navic pomaha system, ktery nepochopitelne perzekvuje puvodni.

                    Z vyse uvedeneho vychazi jasna predikce vyvoje.

                    0 0
                    • Fran-tic  

                      na základě čeho jsi, prosimtebe, vydedukoval, že jsem jedním z nich a donutilo tě napsat ten vysvětlující komentář? imigraci jsem použil jako příklad, ne jako tezi.

                      0 0
                    • Pavel  

                      Ale oni to tak přece chtějí! Diversita, multikultura… ;-)

                      0 0
                    • Rychlej turista  

                      Je to, bohužel, velmi pochopitelné.

                      Co se jednomu může jevit jako nepochopitelná chyba, je pro jiného záměr.

                      0 0
                  • jIrI___  

                    Měl jsem tě za rozumného člověka, ne tak moc zaslepeného.

                    0 0
              • Smazaný účet  

                :))

                0 0
          • Tom-T45  

            Logické to samozřejmě bylo. Za provedení si Němci mohli sami, především tím, že za předchozích 6 let zlikvidovali nebo vyhnali velkou část elity, takže zbylou lůzu, která pak vzala spravedlnost do svých rukou, neměl kdo krotit.

            0 0
            • Fran-tic  

              souhlasím, v tomto smyslu to logické bylo. logika by měla podléhat kritickému myšlení a toho byl v té době nedostatek

              0 0
      • Tom-T45  

        Nebudu vypisovat teorie co by se mohlo stát, protože, jak jsem někde slyšel, historie nemá ráda „kdyby“. Takže jen 3 odkazy, na které jsem si při pročítání diskuze vzpomněl.

        https://www.csfd.cz/…ove/prehled/

        https://www.seznamzpravy.cz/…-urban-59100

        https://www.youtube.com/watch?…

        0 0
        • Smazaný účet  

          To jsou nazory jinych lidi…pochlub se vlastnim ;-)

          0 0
          • Tom-T45  

            Je docela osvobozující přijmout, že na některé věci nemusíš mít názor. Ale jinak se ztotožňuji s tím posledním odkazem :-)

            0 0
    • PatrikKalista  

      Praha – Blava za 20 hodin 370 km

      0 0
      • Rychlej turista  

        To říkám furt – prát tam velkou a pevná vidle k tomu je nejvíc :-) Ale bez blatníků bych si to v tomhle počasí teda nelajznul :-)

        0 0
        • Japhy  

          Při tomhle průměru kol a běžné rychlosti už snad nemůže mít břečka takovej střik, aby to dolítlo až na zadel, ne?

          0 0
          • Rychlej turista  

            Jsem já to ale roura, to mě nenapadlo. Myslel jsem si, že to jel na tom malém kole opřeném o zeď :-)

            0 0
      • Tom-T45  

        Konečně příspěvek k tématu :-). Blahopřeji a obrovský respekt!

        0 0
      • iron.hide  

        Blava? to myslis ten potok pri Trnave?

        0 0
    • Tom-T45  

      Děkuji všem za názory. Z příspěvků výše vnímám v podstatě pozitivní myšlenku, že po 100 letech od vzniku samostatného Československa (ano, tohle bylo skutečně v názvu tohoto vlákna), je našim největším problémem, jestli si můžeme dát na záchod 500 W žárovku.

      Myslím, že téma bylo vyčerpáno dostatečně a komu to nestačilo, může pokračovat zde.

      0 0
Téma bylo zamknuto, nelze přidávat další reakce