• -Alan-

    Zdar, řeším problém jak sundat šlapku Welgo z klik Race Face. Ona totiž nemá klasický úchyt pro klíč po obvodu, ale pouze imbus „z druhé strany“. Jak zvětšit páku u zatuhlých šlapek při použití klíče už jsem kdysi vyřešil, ale tohle nějak nemůžu rozchodit. Není tam dlouho, ujelo se na tom tak 25km a žena tam chce normální šlapky a ne SPD. Zkusil jsem tam narvat imbus a na něj nasadit asi 25cm dlouhej klíč. Bylo to málo. Směr je správný. Nějakej tip?

    0 0
    • kafac  

      tak jeste vetsi paku, ale pro jistotu opravdu napred skontrolovat smer otaceni ;-)

      0 0
    • RUR  

      Šlapátka jsou mrchy. Nejdřív zkus( pokropit védéčkem nebo brzdovkou) před povolením trochu jakoby dotáhnout-závit se občas pustí. Když to nepomůže zkus deší páku, nebo imbusový klíč a kliku obal filcem( nebo něčím aby to moc neklouzalo a neodřelo se to a přitáhni to k sobě truhlářskou svorkou(se závitem)- takhle jsem zatím povolil i to, co nešlo ani půlmetrovou trubkou.

      0 0
    • maxtor  

      Nasadit imbus a ťuknout kladívkem (nejlépe gumovým) do imbusu – samozřejmě ve správném směru!!! To WDčko taky není od věci. Mě to takhle vždycky pomohlo. Good luck.

      0 0
    • Kol.ista  

      tak se tady taky torchu prizivim. Kdyz vysroubuju z kliky ten ibusovej sroub co utahuje kliku s ose, tak uz mi pak kliky nejdou sundat. Zkousel sem aji klepat kladivem, ale nechci ji zohnout. Mam mezi klikou a osou bordel a strasne to lupe. Nevite co s tim? Dik

      0 0
      • Jarda  

        Stahovak jsi nezkousel? :o

        0 0
        • Kol.ista  

          Stahovak na co? Mam normalni ctyrhran. Jak ty kliky povolim tak uz je nic nedrzi, ale sou jakoby zalisovany do osy…

          0 0
          • blue  

            a na to je prave ten stahovak

            0 0
            • Kol.ista  

              No tak ten nemam. Jak takova technicka vymozenost vubec vypada? A kolik to stoji? Nechce se mi utracet, tak jestli znate jinej zpusob tak sem s nim. Dik

              0 0
                • Kol.ista  

                  Az tak drahy to neni… Tak se to da

                  0 0
                  • gobike  

                    Ja ho mam :-P

                    0 0
                    • Radek Broz  

                      Az doted jsem si myslel, ze se bez toho neobejde nikdo… jak vidim, nekteri ani netusi, ze to existuje;-)

                      0 0
                      • gobike  

                        To vis, ke Kol.istovi se takovy vymozenosti jeste nedostali, on nytuje retez pomoci dvou kamenu, a kliky sundava kladivem:) Jo to mi pripomina, jak sem sundaval stary kliky a leva tam byla tak na fest, ze ani stahovak nepomohl, normalne strhl zavit v klice, kam se sroubuje a klika porad drzela:) Nastesti osa i klika sla do srotu, tak sme vzali flexu a …:)

                        0 0
                      • MlokCZ  

                        No já třeba už se budu moct pomalu stahováku zbavit. Ještě silnička a žádný kliky, který by se daly stahovat stahovákem tu mít nebudu.

                        0 0
    • yetti  

      Jo zkus to razem (klepni do toho imbusu kladivem, snad se to utrhne. Teda jestli tam nemaji plosky na 15ku klic, tak to bych chtel povolovat tak po dvou letech jezdeni. Ten imbus se musi potom 100% vymacknout a protocit.

      0 0
    • BH  

      slapky jsou na E55, na kole se pouzivaji pedaly.Doporucuji kliku s pedalem demontovat a dat nahrat na plotnicku varice(optimalni teplota – plivnuti zasyci).Diky rozdilne tepelne roztaznosti materialu kliky a osy by mel pedal jit uvolnit.Stejne se uvolnuje napr. cep spojujici pist s ojnici. Ovsem myslim si, ze to povolujes blbym smerem.je nutne si uvedomit ze jaky smer zavitu na te klice je, po 25 km by to nemelo byt tak dorvane.jinak doporucujim prodlouzit inbusak napr. trubkou,nebo jsou nastrckove inbusove klice na „T-cko“ od golovky(to je nejvhodnejsi). ovsem jeste jednou bacha na spravny smer povolovani!Jo a jeste ke slovu imbus:„Varianta "imbus“ je sice etymologicky chybná, ale je rozšířená nejen v češtině, ale i např. v němčině a angličtině. Lze ji tedy považovat nejen za chybu, ale i za výsledek jazykového vývoje."

      0 0
      • -Alan-  

        Dobrý, tak teda směr otáčení. Povolování musí být na tý klice v opačným směru než na druhý, ne? Je to levý klice/pedálu a tam předpokládám povolovaní ve směru hodinových ručiček. Po 25km si skutečně myslím, že by to němělo být tak zažraný, zvlášť když jsem to zhruba na 18km ještě jednou vyndával a to šlo rukou (pak jsem to trochu dotáh). My bohužel nemáme el. vařič ale plynový a nemám moc odvahu ho na to strkat. Ten materiál na Race Face mi přijde jak máslo. Z čeho teda pochází imbus a jaká je správná etymologie toho nástroje?

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Podle me to predpokladas spatne.

          0 0
        • Pá-dlista1  

          Nebo spis spatne vysvetlujes. Ja na to mam takovou pomucku. utahovat dopredu, povolovat dozadu. Kdyz to chces povolit ze zadu levy kliky, tak musis tocit proti smeru hodinovych rucicek.

          0 0
          • -Alan-  

            u směru otáčení máš jedno, jestli je to zepředu nebo zezadu (tedy zvenku nebo od osy). Když se jedním pedálem točí na jednu stranu, tak by se druhým mělo točit na druhou, co? Možná mě teda mohlo zblbnout to povolování imbusem (inbusem), zkusím to ještě promyslet. Ale pokud vezmu v potaz, že šlapáním se to utahuje, tak mi vychází že se vlevo utahuje proti směru hodinových ručiček (teda z pohledu kola smerem k zadnímu kolu). Ale vždy zaváhám. Já si snad zkusím povolit pedály na crosu pro jistotu.

            0 0
            • Pá-dlista1  

              No to je tezky „slapanim utahuje“, kdyz ho zadreš, tak ho slapanim vysroubujes. Btw. nemas to jedno jestli se na padal koukas od osy nebo z venku ;)

              0 0
            • martt  

              zabudni na utahovanie v smere slapania, co je to smer slapania?

              Lavy pedal ma lavy zavit a pravy ma pravy zavit. Ked to tocis zo zadu, teda za inbus, musis krutit opacne, to je logicke, nie?

              Takze za imbus vytocis (vyberies) pravy pedal v smere hodinovych ruciciek a lavy proti smeru.

              0 0
              • -Alan-  

                hm, že by tady byl zakopaný pes? Je fakt, že já to nakonec preventivně zkoušel i na druhou stranu. Povolím si to na druhém kole a musí to být stejně. Někdy mám pocit, že jakmile se něco točí, tak moje představivost je hodně špatná.

                0 0
                • Santus  

                  prohlidni si zavit na pedalech ktery tam chces vymenit, je na nich P pravy a L levy pedal, kdyz si prohlidnes ten zavit , tak musis pochopit na jakou stranu se to povoluje.

                  0 0
                  • Vrci  

                    Nejjednodužší: kolo stojí na kolech, když se utahuje kliku dodozadu, když povoluje kliku dopředu, nasadit klíč, sílu vyvíjet směrem dolu

                    0 0
                    • Pá-dlista1  

                      Jako umim vymenit pedaly, ale nez jsem pochopil tvuj navod… :)

                      0 0
                    • Radek Broz  

                      Zvlastni navod;-)

                      Akorat on to dela imbusem z druhy strany, takze musi tocit obracene.

                      0 0
                      • Vrci  

                        právě, že dolu X nahoru je stejné bez ohledu na stranu.

                        Měl jsem přidat, že při nasezení klíče/inbusu tak, aby prodlužoval kliku a nebyl s ní v zákrytu.

                        0 0
                        • Pá-dlista1  

                          Jsem v tom malinko zamotanej, ale nemas to nahodou blbe?

                          0 0
                          • -Alan-  

                            já to chápu víceméně stejně. Třeba tě taky šálí, že máš v hlavě pedály a já se ptal na šlapky. A u těch to musí bejt na 100% obráceně. ;-)

                            0 0
                            • Lance  

                              chceste to nakreslit???

                              0 0
                              • -Alan-  

                                Ne to není třeba. Líp rovnou přijeď a povol mi to. Aspoň nebudeš sedět zbytečně za komplem, jak píše RUR :-)

                                0 0
                                • Lance  

                                  povoloval jsem ctyri pedaly v patek,drzely jak svina uz jsem byl v koncich ale pomoh mi klasicky klic, paka skoro zadna delka asi 20 cm

                                  0 0
                              • Vrci  

                                ty rači ne

                                0 0
                                • -Alan-  

                                  tohle je situace pro pravou kliku, bych řek, co?

                                  0 0
                                  • Vrci  

                                    i pro levou, kazeta a převodník jsou naznačeny pouze kvuli určení předek X zadek kola

                                    0 0
                                • martt  

                                  Mas tam jednu chybu, poucim Ta ako spravne dat kluc aby si sa pritom nenamahal. Nesmies ho dat ako predlzenie kluky ale naopak skoro do zakrytu s klukou. Teda kluc 15 je pred klukou a zakryva ju. Potom ho staci stlacit, pripadne nan sliapnut a nik Ti nemusi drzat bicykel alebo tu kluku oproti. Protisila je rovno kluka a stred. Asi preto sa Tvoj opis nepacil padlistovi ani mne lebo po Tvojom smerom dole, je po nasom smerom hore :-)

                                  Aha ho, hladal som fotku a zistil som, ze aj Parktool medzicasom na to prisiel. Takze definitivny navod aj s fotkami je tu: www.parktool.com/…eadhowto.asp?…

                                  Ta Tvoja (Vrciho) metoda je oznacena ako „Bad mechanical advantage“ :-))). Ale na pravnika si aj tak dobry, vidiet, ze si to uz rozoberal :-)

                                  0 0
                                  • -Alan-  

                                    Jak to dopadlo napíšu po sprďáku od BH na konec. Jinak nevím, kdo tu je právník, já ne. Ani nevím, že bych to kde zadával.

                                    0 0
                                  • -Alan-  

                                    Jo a ještě poznámka, tohle není klíč č. 15, ale imbus č.6. Ta šlapka nemá pro klíč 15 šestihran, kdyby tam byl, tak bych to povolil jako zatím vždy. Jenže s imbusem mi to nešlo a tak jsem znejistěl i v tom směru.

                                    0 0
                                  • Vrci  

                                    jsem účetní a daňař, takže zákony čtu často, ale právník nejsem

                                    0 0
                                    • Vrci  

                                      šlo hlavně o určení směru a ne postupu demontáže, pro správný postup dost často neni při použití imbusu ze zadu místo (za kliku se nevejde) a s použitím stranového klíče se při výrobě pedálů nepočítalo

                                      0 0
                            • RUR  

                              Hele, už to máš sundaný? Nebylo by jednodušší vytáhnout manželku na kolo a po cestě to nechat povolit v nějakým servisu po cestě. Já takhle měním kazety( tu starou jim tam rovnou nechám) Moh jsi už apoň 2,5 hodiny dělat něco jinýho, než sedět za komplem:-)))))))))))))))

                              0 0
                              • -Alan-  

                                nemoh a nebudu ti psát proč. Za komplem bych seděl tak jako tak. Domů pojedu na kole a jestli to nepude povolit, tak to zkusím v servisu, to jo. Touto dobou je u nás tak, že bych ženu od jedný do tří venku na kole určitě neproháněl. A navíc de o to, že jsem to kolo koupil po netu (ty 4 tisíce se hodí ušetřit) a tak teď moc nechci prvokovat v krámech, kde jsem byli obhlídnout nabídku přímo v obchodě.

                                0 0
                                • enjoy  

                                  proc ne..?nabidka je nabidka a ty si sehnal o 4 tisice levnejsi.jeste aby tak zkusili jedno krivy slovo panackove..

                                  0 0
                                • RUR  

                                  Hm, to je jiná.

                                  0 0
                            • Pá-dlista1  

                              kolo stojí na kolech, v tom se shodnem. // když se utahuje kliku dodozadu,// muze byt // když povoluje kliku dopředu,// klidne // nasadit klíč,// rozhodne // sílu vyvíjet směrem dolu // proc ne? při nasezení klíče/inbusu tak, aby prodlužoval kliku a nebyl s ní v zákrytu. … kdyz to udela bude pedal na leve klice vzadu povolovat.

                              0 0
                              • pepino  

                                " když se utahuje kliku dozadu" Což je přesně opačně, než Vrciho obrázek. Teď jsem z toho magor. Jsem 2 roky neměnil pedály a teď stojim a zoufale čumim s patnáctkou v ruce:-)

                                0 0
                                • TheIF  

                                  Si vezmu nějaký starý X nový pedal co tam chci dát, podívám se na závit a hned vím jak ne ????

                                  0 0
            • BH  

              tak to delas blbe, neni to jedno z ktre strany to delas. padlista ti to vysvetlil spravne(kupodivu). pokud levy pedal povolujes z vnitrni strany kliky, tak ho povolejes proti smeru hodinovych rucicek, zatimco z druhe strany (vnejsi kliky) po smeru hod. rucicek. V tom je ten problem.

              0 0
          • pepino  

            Teď to řešim:-) Nepíšeš to náhodou proti sobě?„utahovat dopredu“-znamená točit klíčem proti směru hod.ručiček u levý kliky, u který stojim na levý straně kola."Kdyz to chces povolit ze zadu levy kliky, tak musis tocit proti smeru hodinovych rucicek."Dle první verze to takhle utahuješ.?

            0 0
        • martt  

          Imbus, spravne inbus je skratka z Innensechskan­tschraube Bauer und Schaurte

          Najlepsie ked si kupis nastavec na golu od nejakej renomovanej firmy a ten vydrzi vsetko. Stoji tak stovku kus.

          0 0
    • Pá-dlista1  

      Ja nevim proc nezacnete u sameho jadra veci. Vysvetlil bych manzelce, ze tam bude vozit SPD.

      0 0
      • -Alan-  

        čéče, to bys dokázal? A máš manželku nebo mluvíš teoreticky?

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Teoreticky :) Ktera by si me vzala. Ale uz jsem dokazal jinci veci. Akorat to chce, aby na to jako prisla sama. Nebo ji koupit botky podle jejiho gusta :)

          0 0
          • vrazdit  

            presne tak jak rikas, jde to u pritulky, treba to uz u manzelky nefunguje… ja sem zacal tema botkama a pak uz to slo samo, ani mi nevycitala tu odrenou nohu kdyz nevyslapla :))

            0 0
        • RUR  

          Správně podat, zakoupit slušivé dámské botičky, volit trasy tak, aby se dalo říkat: s nášlapama by ti to vůbec neklouzalo, s nášlapama bys to v klidu vyjela, s nášlapama bys neměla tak omlácený lýtka a vůbec to vypadá líp:-)))) jo, a když sebo škrábne začít sypat z rukávu historky o tom jak sebou škrábli všichni ostatní. Přijít na to, že jí nekecáš jí nebude trvat dlouho. Když tak Jí tam cvakni ty platformy s odrazkama, tím se to celé urychlí, protože se na tom jezdí ještě o něco hůř než na normálních pedálech:-)))

          0 0
          • -Alan-  

            Propaganda, která ti funguje na náctky už je při naší dlouhodobé známosti na prd. Skutečně mám tu zkušenost, že je lepší ji nechat, jestli si o to řekne sama. Já osobně tvrdím, že se mi jezdilo líp na pedálech s klipsnama než na SPD, ale prostě ty cykloboty mají svoje výhody. Tohle ale nemůžu řešit teď, nejdřív musím vykopat ten pedál. A navíc je to docela slušný SPDčko, takže na něm budu jezdit já.

            0 0
    • enjoy  

      nasad na ten inbus riditka:-).mne se tu jedny rovny valej a pouzivam je jako paku bezne.funguje to:-)

      0 0
      • -Alan-  

        to je nápad, díky za tip. Hliníková trubka na záclonu nebyla to pravé otřechové.

        0 0
    • -Alan-  

      Díky za všechny rady. Mám pocit, že jsem se tu dnes ztrapnil dost a proto tohle téma asi zamknu a uvidím, jak pochodím až se k tomu dostanu. Dostal jsem dobré tipy na to čím prodloužit páku a dostatečně jsem se znejistil, jestli to nedělám na blbou stranu. Takže zatím díky všem.

      0 0
    • -Alan-  

      Jo, sory všem co čekali jak to dopadlo. Trochu jsem to zanedbal. Omlouvám se všem, kteří mi tam pomohli. Zkoušel jsem to pak na obě strany a nedařilo se mi. Tak jsem sjel do servisu Čihák v HK, kde jsem si to nechal povolit. Otázka 5 minut i s jízdou tam… Pedály jsou ve skříňce, časem je použiju, ale nebudu je testovat zrovna při zítřejší akci.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.