• Lišák

  S kolegou ze zaměstnání se přeme o to, jestli kolo musí být vybaveno blatníky. Ty nejsou, jako povinná výbava, přímo ve vyhlášce zmiňovány, ale mluví se tam o nich.

  Výňatek z „Příloha č. 13 k vyhlášce č.341/2002 sb.“

  „držáky a konce blatníků musí mít hrany buď obaleny materiálem pohlcujícím energii, nebo (jsou-li použity tuhé materiály) musí mít hrany o poloměru nejméně 3,2 mm v jedné rovině a v druhé rovině na ni kolmé nejméně 2 mm, “

  On tvrdí, že pokud se zákon zmiňuje o držácích a koncích blatníků, tak je nutno je na kole mít, že se samozřejmě předpokládá, že tam jsou, jako např. přední kolo.

  Není tady nějaký právník?

  • fousac  

   ne

  • kolombo  

   Právník? Na to snad stačí poučený řidič :-)

   Tady to máš všechno: www.kolombo.cz/…/341r02.html

   • Lišák  

    Právě od tebe jsem to kopíroval.

    Přečtěte si pořádně, jak to kolega zdůvodňuje, že tam musí být.

    • Radek Broz  

     Ale to je, jako kdyby tvrdil, ze kdyz se tam pise, ze s privesnym vozikem muzes jet nevys 80kmh, ze ho musi tahat vsechna auta.

    • blue  

     to ze ten zakon zminuje, jak maj blatniky a drzaky vypadat, jeste neznamena, ze tam musej bejt

    • kolombo  

     No, ten odstavec zní přesně takto: zakončení ovládacích páček brzd a volné konce řídítek musí mít hrany buď obaleny materiálem pohlcujícím energii, nebo (jsou-li použity tuhé materiály) musí mít hrany o poloměru zakřivení nejméně 3,2 mm; páčky měničů převodů, křídlové matice, rychloupínače nábojů kol, držáky a konce blatníků musí mít hrany buď obaleny materiálem pohlcujícím energii, nebo (jsou-li použity tuhé materiály) musí mít hrany o poloměru nejméně 3,2 mm v jedné rovině a v druhé rovině na ni kolmé nejméně 2 mm,

     takže by si kolega měl na kolo ještě doplnit alespoň jednu křídlovou matici a další, zde ocitované věci, které mu tam scházejí :-)

     Po konzultaci s právníkem konstatováno, že je to napsáno poněkud nejasně, nicméně povinnost blatníků na kole to nezakládá. Patrně to je důsledek změny, kdy z velice podrobného popisu vybavení byl velmi stručný a dnes je zase velmi podrobný. Kdyby to bylo jediné, co je na zákonech blbě, tak jdu za svojím senátorem, ať něco dělá, ale dneska? :-)

     • Lišák  

      Dík, dám mu to přečíst.

     • Paja  

      a co teprv my chudaci majitele gripshiftu si budeme muset namontovat jeste packy menicu prevodu:oD

     • RFK  

      A co teprve cepy po V brzdach.. Mne se je povedlo dostat ven z ramu (po „upgrade na kotouce“) jen z pradni vidle.. Na zadni vidlici trcej nahoru a zjevne bych je mel opatrit nejakou ochrannou cepickou, nebo je dostat proste ven.. Bohuzel jsou uz ozvejkany a povolit je nejni cim:(

      • pavelr  

       Já na nich mám ochrannou čepičku. Na mě si chlupatý nepřijdou.

       • RFK  

        Kde se takova cepicka da sehnat ?? Nebo ze bych pouzil dekl od fixy a bude klid :) .. Predpokladam totiz, ze to bude soucasti nejaky „upgrade sady“ za minimalne 120K, ktera obsahuje: 2 sroubky (2,5K), kousek dratku (1K – at nezeru) a dva ty ochranny dekly (1K).. Pak to uhledne zabalit, pridat logo nejmenovaneho ceskeho authora kol a je to :) Chapu.. Jeste to musi cinan vyrobit, poslat lodi a nekdo distribuovat :)

  • Radek Broz  

   Proboha nemusi:o)

  • Vrci  

   Tak v tom případě tvého známého upozorni na § 34, protože jeho vozidlo podle této logiky musí být vybaveno, střešním nosičem, směrovým ukazetelem označením vozidla taxislužby a označením vozidla autoškoly. Protože ty ta vyhláška taky zmiňuje.

   Pokud se něco rozhodneš použít (blatníky na kole nebo zahrádku na autě) tak musí být vyrobena tak, jak je popsáno, aby to neohrožovalo ostatní.

  • lOlA  

   na kole muzes mit jen dve kola, sedlo, tyc jako riditka a pohanet to muzes odrazem:)

   • fousac  

    a odrazky.. ;)

    • DX3,5  

     Ty snad jo…ale takovýhle vymoženosti nevozim…nelíbí se mi to…jen vpředu na vidli mám takovou samolepku…a vzadu je blikačka…což by měli vozit všichni kteří chtěj přežít při dnešním provozu na našich stezkách kterým stát říká silnice…ale do silnic maj hodně daleko…

     • kolombo  

      Tyhle všechny jsou povinné: zadní odrazkou červené barvy, tato odrazka může být kombinována se zadní červenou svítilnou nebo nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností; přední odrazkou bílé barvy, tato odrazka může být nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností; drazkami oranžové barvy (autožluť) na obou stranách šlapátek (pedálů), na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol nejméně jednou boční odrazkou oranžové barvy

      Přiznejte se, kdo má alespoň reflexní plochy na botách?

      • Radek Broz  

       Ja, ale to je tak jediny… vlastne jeste na jednech kratasech a na camelu, na biku nemam nic, po silnici temer nejedu.

      • fousac  

       teda presne do puntiku to nesplnuju, ale mam toho na kolech dost.. ;) www.bike-forum.cz/…foto_big.php?…

       nikdy nejezdim bez svetel… na noc, sero, provoz jeste na nohu reflexni pasek (fakt ti tam aspon jeden nezbyl Jiro?:)…

       jo a na tretrach taky nejaky takovy mam.. ale v tech nejezdim..

   • Luka  

    ee jeste dve na sobe nezavisle funkcni brzdy!

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse