• Jogador

    Představme si, že jsme ztroskotali na neznámém ostrově a chceme zjistit, kde jsme. Podaří se nám to, jestliže s sebou máme aspoň obyčejný úhloměr a fungující hodinky s dělením na 24 hodin. V noci změříme úhloměrem úhel mezi vodorovnou rovinou a spojnici od nás k Polárce, tento úhel je zhruba roven zeměpisné šířce. Zároveň si na zemi vyryjeme čáru směrem k Polárce a vyznačíme tak severojižní směr. Druhý den si počkáme, až se slunce ocitne nad vyrytou čárou na jihu. To bude v poledne, to je ve 12 hodin místního času. V tu chvíli přečteme čas na hodinkách. Z rozdílu obou času pak vypočítáme rozdíl mezi zeměpisnými délkami ostrova a místa, jehož čas hodinky ukazuji. Tím to způsobem se můžeme dopustit chyby až 40°. K opravě by byly potřeba údaje o tak zvané časové rovnici z hvězdářské ročenky, kterou na ostrově již nemáme :):):)

    0 0
    • blue  

      to je nejakej cimrmanuv namornickej, ze jsem to nepochopil? ;-)

      0 0
      • McBlacky  

        taky v tom dost tápu :-) naštěstí se mi na biku zatím nestalo že bych ztroskotal na opuštěném ostrově :-)

        0 0
      • Thidney  

        systém jsem pochopil, ale jeho aplikace při mé vrozené šikovnosti by mě zřejmě zachránila před snědením místními domorodci – podle teorie ten šílený tanečník musí být nadopován značně jedovatými substancemi/idioty nežerem

        0 0
    • pitelboy  

      nadeje, ze sebou budu mit uhlomer je stejna jako ze sebou budu mit GPS

      0 0
      • Jogador  

        :) ale po pravdě, uhloměr si udělat neni tak těžký, vpoho si najdeš úhly: 15 22,5 30 45 60 67,5 75 a 90, a bylo by jich víc:) GPS utopíš:)

        0 0
    • Pablo  

      Vědět souřadnice by mi bylo platný jak mrtvýmu zimník.. Když mi někdo řekne souřadnice, stejně bez mapy nevím kde to je. A bylo by mi to i jedno, udělám hranici na kopci a budu doufat že až pojede loď, povede se mi jí zapálit.

      0 0
      • fousac  

        a co klasicka metoda korespondence trosecniku, tzn. dopis v lahvi??? mit tam napsany souradnice by uz smysl melo, at pripadny adresat vi, kde te hledat… :)

        „udělám hranici na kopci a budu doufat že až pojede loď, povede se mi jí zapálit“ proc by si tu lod zapaloval, kdyz uz konecne prijela??? :))))

        0 0
        • rich  

          no predsa, aby ho naslo zachranno-patracie lietadlo!

          1. mozu uvidiet ohen
          2. lod zacne vysielat SOS s udajmi o polohe
          3. na ostrove pribudnu dalsi trosecnici a nebude tam nuda :-)
          0 0
    • wraftler  

      Kebyze stroskotam na ostrove tak bude najprv riesit pitnu vodu potom signalizaciu potom pristresie a potom jedlo.. a ze by som sa medzitym hral s hodinkami a cumel na slnko? to by slo len kebyze mam trebars vysielacku alebo satelitny mobil alebo neviem co aby som mohol tie moje suradnice niekomu zdelit… a kebyze mam zmienenu techniku tak ma podla signalu dokazu najst takze, co riesis?:)

      0 0
    • ravo  

      Pokud jsem to správně pochopil, slouží to k ujištění v tom, že jsem na dostatečně opuštěném ostravě a mám jistotu, že tady mne opravdu nikdo nenajde:-)))

      0 0
      • wraftler  

        Ty vies z hlavy suradnice vsetkych ostrovov na svete?:)

        0 0
      • rb  

        To byl překlep,nebo haníš Ostravu?

        0 0
        • ravo  

          Kdo to udělal? Kdo mi to udělal? Admine, vypátrej viníka! A ještě s malým o:-))) Chudák Ostrava…

          0 0
          • rb  

            Jediné Tvé štěstí,že zje uvedeny jak Ostravak. :-)

            0 0
    • rock  
      • Řekněme, že úhloměr si vyrobíš, ale kde vezmeš hodinky dělené na 24 h ? Takové chronometry sice na starých lodích bývaly, ale pochybuji, že by se ho při ztroskotání podařilo zachránit …
      • Předpokládám, že na jižní polokouli bys musel hledat místo Polárky Jižní kříž, ale to je banalita …
      • Raději se ani nepůjdu podívat do atlasu, jaká může být vzdálenost mezi místy oddělenými od sebe 40° výsečí, ale je to až 1/9 obvodu Země, že ?
      • Stanovil jsi svoji polohu. K čemu Ti to je ? Buď rád, že tam jsi sám a nikdo Tě nevotravuje. Kdybys místo zachraňování chronometru raději vzal bike, mohl ses teď projet :-) …
      0 0
      • oldman  

        Takova prednaska mi neda abych si nerejpnul. Navod asi cituje nejaky stary pramen z doby kdy digitalni hodinky nebyly ani ve star-treku (proto ta zahadna formulace „hodinky s delenim na 24 h“).Ty bys ale o jejich existenci moh vedet.Tak prosimte nezachranuj chronometr! 40° -no comment (sakra zase sem se neudrzel)

        0 0
    • Eila  

      a co kdyz si mobilem zavolam pomoc?:)

      0 0
      • rb  

        A jak je to na pustém ostrově s pivem?

        0 0
        • Jogador  

          Pouze Černou horu, ale za 1 Euro…

          0 0
          • McBlacky  

            to by bylo zajímavý kdo by na pustým ostrově čepoval pivo? nebo že by vychytávka v podobě automatu a když by jsi spal by ti ho chodili doplnovat? kažpopádně by bylo zajímavý sledovat model chování spotřebitele v těchto podmínkách :-)

            0 0
    • enjoy  

      jojo,vejska ti leze na mozek:-).ale to nic,taky jsem to na nekterych byvalych spoluzacich pozoroval:-)

      0 0
    • vlk  

      promíň zdá se mi to nebo je možná chyba až 40 stupňů.To je docela nepoužitelné.Ne­myslel jsi 40 sekund?

      0 0
      • MaPa  

        Nejsou úhlové míry vteřiny a časové sekundy (dříve vteřiny)?

        0 0
        • vlk  

          asi jo.mě je to fuk.Hlavně že každý ví co myslím.Např dříve byly branky body vteřiny, pak byli branky body sekundy-ale ani nevím jak se ten pořad jmenuje teď tak kdo si to má pořád pamatovak kam co patří. :o))

          0 0
    • 123  

      Postup je jasny a kazdy, kdo precetl Verneovky jej zna od svych detskych let (avsak tam meli poradny sextant a chronometr). Co se tech 40 stupnu tyka, to je zrejme preklep. Opravdu se timto zpusobem dopustite chyby, ktera je zpusobena rozdilem mezi „pravym slunecnim casem“ a „strednim slunecnim casem“. Pravy slunecni cas je ten, ktery je vztazen primo k pohybu Slunce po obloze – protoze tento pohyb neni pravidelny a neni navic v rovine rovniku, ale po ekliptice, tak se delka praveho slunecniho dne behem roku meni a menila by se tak i delka casovych jednotek. To by bylo velmi neprakticke a proto se uziva stredni slunecni cas, ktery je vazan na fiktivni slunce pohybujici se rovnomerne v rovine rovniku. Rozdil mezi strednim a pravym slunecnim casem udava tzv. „casova rovnice“ a ta behem roku nabyva maximalnich hodnot +/- 16 minut. 16 minutam odpovida chyba v zemepisne delce 4 stupne, nikoli 40. Ale i to je dost :-). Mimochodem – mozna si nekdo vsiml, u poradnych slunecnich hodin (ted si nemohu vzpomenout, v jakem meste jsem takove pekne hodiny videl) byva graf casove rovnice. To je proto, ze slunecni hodiny samozrejme ukazuji pravy slunecni cas a pomoci hodnoty odectene z grafu je mozne si to prepocitat na ten civilni stredni slunecni cas.

      0 0
    • kralovek  

      Covece, kam se hrabe GPS :o)

      0 0
      • Boudino  

        A prosím, pane učiteli, kdy přijde ta o logaritmickém pravítku?

        0 0
    • Martin  

      Řečeno s klasikem: "Vím-li, kde je sever, musím přece najít cestu domů. Na to mám jenom 2 pádné argumenty. ** JAK KDO**!!!

      0 0
    • Roman  

      A když to nepomůže, tak holt budu muset vytáhnout mobil a zavolám Hajzlhófa z Pohřební hlídky :)

      0 0
    •  

      Ticho! Všechny vás zabiju!

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.