Garmin 820 první postřehy a otazníky

301 nepřečtených
  • BB

Upgradoval jsem 520 na 820 ve verzi Explore. S 520 jsem byl velmi spokojený, ale nezvykl jsem si na tři věci. Ovládání tlačítky, malá paměť, takže neustálé vyměňování mapy a nakonec malé zpoždění při vykreslování trasy, kdy situace na displeji byla za skutečností při běžné rychlosti tak 20–30 metrů pozadu.

Při přechodu na 820 jsem se nejvíce obával zhoršení čitelnosti displeje, protože jsem v tomto ohledu měl s dotykovými displeji od Garmina ne zcela pozitivní zkušenosti. Tak tahle obava se nepotvrdila a čitelnost 820 je zcela srovnatelné s 520. Asi malý placebo efekt dělá čitelnost 820 ještě o chlup lepší.

Velké dilema jsem řešil při výběru verze. Rozhodlo to, že nepoužívám a nehodlám používat měření výkonu a proto jsem se rozhodl pro osekanou verzi Explore. Dále jsem věděl, že plná verze má čidlo sledování okolního světla a umí si automaticky řídit podsvícení. Tuhle věc jsem taky nechtěl, protože spotřebu baterie mám rád pod kontrolou a vím, že bych to měl stejně vypnuté. Taky mi moc nechybí přímé připojení na WiFi, pomocí kterého může plná verze 820 odeslat aktivitu na Garmin Connect. Při obrovské paměti 820 tohle udělám jednou za týden přes kabel. Co jsem si ale nenastudoval předem a nepříjemně mě to překvapilo je to, že Explore má pouze jediný profil aktivity. Pro mě docela problém a vědět to předem, tak určitě jdu do plné verze, taky z toho důvodu, že rozdíl v ceně není zase až tak zásadní. Trochu to kompenzuje možnost zadat typ aktivity přímo při jejím ukládání a velmi snadné změny parametrů aktivity pomocí dotykového displeje. Jinak řečeno, na 520 jsem si udělal aktivitu „do práce“ a v nastavení jsem vypnul GPS a dal typ aktivity „commuting“. Před jízdou jsem volil aktivitu „do prace“. Tohle na 820 Explore musím vyřešit jinak. Pokud mám z předchozího dne aktivní GPS, tak jedním gestem a dvěma kliky vypnu GPS a po ukončení při ukládání dvěma kliky dám „commuting“. Samo, že pouze v pondělí, když měním z jiné aktivity.

Jo ještě jedno překvapení, 520 měla 4 obrazovky pro zobrazení informací, 820 Explore má pouze 3. Protože blbě vidím bez brejlí na blízko, tak mohu mít na jedné obrazovce maximálně 4 údaje, tak dohromady 12 údajů. S tím se dá žít. Dva údaje lze ještě přihodit k mapě a dva k profilu tratě. Tak celkem 16.

Co jsem předpokládal, že bude na 820 lepší oproti 520 a není, je nemožnost zoomovat profil tratě. Ukazuje to malý výsek a nezle s tím nic dělat, takže obrazovka k ničemu. Snad jen na ty dva údaje navíc.

Úplně jiná záležitost na 820 je navigace. A to ne jenom oproti 520, která byla v zásadě nemapová a mapa byla pouze posunující se tapeta. Rozdíl je ale i oproti mapové a navigující Montaně, kterou jsem vozil několik let před 520. Když dám do 820 předpřipravenou trasu v gpx nebo tcx, tak 820 po téhle trase naviguje v tom smyslu, že na všechny křižovatky nakreslí šipky, zobrazuje navigační texty a upozorňuje pípáním. To jsem vypnul, protože to pípání u křižovatky s každou polňačkou je otravné. Na mapě to vypadá tak, že na klasický zákres trasy ještě položí svojí navigační tlustší navigační čáru. To je fajn, pokud jeho navigační strategie odpovídá předpřipravené trase, ale občas se rozhodne navigovat jinudy a pak jsou na mapě navigační čáry dvě a navíc začne přepínat mezi vlastním zvětšením mapy a tím, které jsem si zvolil já. Takže naprostý chaos. Počítám, že jde o chybu a že to snad v dalších verzích odstraní.

• Roura74  

Dík za info. Taky se rozhoduju jestli 520 poslat do světa a přejít na 820. Jak jsou podrobné originální mapy ve srovnání s OSM?

• BB  

Jsou tam 4 mapy, z nichž je použitelná jediná a to Garmin cyklomapa Evropy. Ale já jsem si hned nakopíroval z http://garmin.openstreetmap.nl/ mapu Openfietsmap Lite, celou ČR a naprostá pohoda. Je routovatelná, takže 820 řekneš třeba adresu, strategii jak a sama spočítá trasu. Origoš mapy vůbec nebudu používat. Jenom jsem si naběhl při zadávání pražské adresy to neznalo město Praha, ale Prague. Jinak lze zadat pouze ulici a 820 nabídne všechna města, kde ulice je.

•  jarek1  

Prosím, stáhnul jsem do složky Openfietsmap Lite(CZE), kterou jsem do kompu uložil do c:/Garmin, ale teď něvím, kam složku nebo její obsah přesunout tak, aby se s mapou dalo pracovat v Garmin connect popř. přímo v Garmin820.

Dík za odpověď, dostal jsem k Vánocům, jsem zvyklý na Stravu pro aktivity a Trekbuddyho pro trasy a teď jsem z Garmina na větvi.

• BB  

Pokud je mapa ve formátu .img , tak si připoj 820 k PC a mapu nakopíruj do zařízení, do adresáře Garmin. Potom ji aktivuje v menu.

•  jarek1  

No právě, že složka obsahuje několik desítek souborů .img, pak ještě soubor typu .typ a .mdx a já mám obavu to všechno zmastit do jednoho adresáře Garmin, ptž. tam už pár takových mapových souborů – třeba gmapprom a gmapbmap.img… je. Krom toho je v zařízení adresář CustomMap a ten je prázdný, tak abych něco neponičil tím, že zpětně nepůjde vrátit. Už teď mě mrzí ta malá citlivost displeje při aktualizaci SW. Tak dík za rady, ať něco nepo..u.

(Ty soubory gmabmap.img a pár, co tam už je, jsou z data 25.12., kdy jsem stahoval tu poslední verzi mapy ve službě Garmin Connect, takže proto se bojím, aby se něco nepo…o. Ještě jednou dík za případnou pomoc, či odkaz na webstránky, kde se něco dozvím, v nápovědě o custom mapách nic není.

• BB  

ničeho se neboj, jednoduše soubor .img zkopíruj do adresáře Garmin, potom jdi do menu, kde zobrazuje nainstalované mapy a najdeš tam tu novou. Tak ji nastav jako aktivní, ostatní můžeš deaktivovat. Myslím (ale to je pouze moje domněnka), že je pro procesor přístroje nejlepší, když je aktivní pouze jedna mapa. Pokud se ti ta mapa nebude líbit, tak ji kdykoliv můžeš zase smazat. Dokonce se mi jednou stalo, že jsem tam dal mapu, kterou to neskouslo a Garmin po naběhnutí zatuhl. Tak jsem to připojil k PC a mapu smazal a vše OK.

•  jarek1  

dík, už to chodí. Teď jenom snad najít něco, aby šla trasa naklikat v kompu a přenést do Garminu.Googlovské mapy na G. Connect nejsou k ničemu.

to si naklikáš v Mapách.cz

•  jarek1  

copak o to, ale díval jsem se do garminu a tam jsou trasy ve formátu FIT a trasy z mapy.cz se exportují do GPX nebo KML. Používá se nějaký konvertor nebo si G820 poradí i s těmito formáty?

Edit: Teď tady čtu od hodného BB, že formát GPX je stravitelný. Jdu vyzkoušet.

•  jarek1  

Tak bohužel – ani KML ani GPX trasa se mi nezobrazuje – co dělám prosím zle? – Zkouším do složky Garmin i do složky Courses, kde vidím mnou uloženou trasu ve formátu FIT.

• MlokCZ  

Pokud je to u 820 stejné jako u 520, tak to nahráváš na špatné místo.

Trasy se vždy nahrávají (u 520) do adresáře NewFiles a přístroj si to sám zpracuje (převede do jiného formátu a přesune do jiného adresáře).

•  jarek1  

Moc vám všem děkuju, teď jsem se osmělil to tam šupnout, našel návod na webu a OK, ani jsem nedoufal, že je něco univerzálního na trenink a zároveň v nouzi na dojetí po GPX trase.

• BB  

Tak pozor, navigace v 820 není nouze na dojetí, 820 má plnohodnotnou navigaci. Existuje řada scénářů, jak ji využít. Například si připravíš trasu z městečka X. Přijedeš tam autem a vlastně nevíš, kde trasa začíná. 820 tě odnaviguje na začátek trasy. Nebo po cestě zjistíš, že už připravenou trasu neobjedeš. Tak tě 820 může navigovat třeba po silnicích zpět k autu. Jinak trasy se dobře připravují např. v cykloserver.cz, protože tam můžeš využít zakreslené bikerské trasy a navíc tam najdeš mraky uložených tras. Výborně se dělají trasy v plotaroute.com, protože má možnost trasy různě upravovat. Akorát to chce naštudovat návod, protože je to trochu složitější. A študování návodů asi není tvoje silná stránka :-)

• BB  

Takže doplňuji k poslední části: „To je fajn, pokud jeho navigační strategie odpovídá předpřipravené trase, ale občas se rozhodne navigovat jinudy a pak jsou na mapě navigační čáry dvě a navíc začne přepínat mezi vlastním zvětšením mapy a tím, které jsem si zvolil já. Takže naprostý chaos. Počítám, že jde o chybu a že to snad v dalších verzích odstraní.

Tak chyba byla ve mě, měl jsem nastavený autozoom. Dnes s vypnutým autozoomem to nepřepínalo. Takže například moje trasa vedla v protisměru jednosměrkou, ale on mě navigoval okolo a mohl jsem si vybrat. A přišel jsem na to, kdy 820 naviguje po předem připravené trase. Záleží na tom, jak a v jakém programu byla trasa připravena. Pokud trasu klikám manuálně, tak je to klasika jako na 520 nebo Montaně. Jedu po čáře a upozorní mě, když sjedu mimo. Jinak se 820 chová, když trasu připravím pomocí automatického routování. Potom záleží na schopnostech programu, ve kterém to dělám. Např. plotaroute.com umí takto udělanou trasu exportovat jako stopu, nebo jako množinu waypointů, podle kterých 820 routuje. Když dělám trasu na strava.com, tak pokud jsem si ji udělal automaticky routováním, tak ať to vyexportuji jako gpx nebo tcx, tak 820 vždy routuje. Docela jsem si na to zvykl a považuji to za dobrý nápad.

Trochu jsem otestoval režim spánku. Včera po příjezdu do práce jsem 820 nevypnul, ale dal pouze spinkat a kupodivu za celý den neztratila ani procento nabití baterky. Použití spánku je moc fajn, protože odpadá zdlouhavé zavádění systému.

• Johnnyxjr  

Čus a jak to vypadá s výdrží na jedno nabití při zaplé GPS dík.

• BB  

Nezaznamenal jsem rozdíl oproti 520, takže těch 14–15hodin. V neděli jsem jel celodeňku většinou byla aktivní obrazovka s mapou. V jedné hospodě jsem vypnul, ve druhé zapomněl vypnout a po návratu zbývalo 49 procent baterky.

• Lubakv  

Ahoj .Začínám také pomalu uvažovat o 820. Zatím mám 500 něco málo přes 5 let a zatím funguje bez větších problémů ale pokrok jde kupředu a spárování s telefonem nebo tabletem bezdrátově mě hodně láká. Jinak kromě wi fi ,bluetooth , mapy, dotykového displeje mi na 500 nic nechybí. Pak ještě Garmin dělal k 500 řemínek na ruku a ten již také sehnat nejde což je škoda , na brusle a běh to bylo fakt super. Nevím jesti na 820 také něco takového nebude to by bylo fajn. Možná bych mohl ještě ze šuplíku vytáhnout stařičkou vistu a znovu zkusit něco s mapou. Tam mi nejvíc vadilo posun mapy. Něco jsem už o 820 přečetl ale pořád nejsem úplně rozhodnutý.

Pokaždé když si pořídím něco od Garmina tak si říkám že již nikdy více ale nakonec skončím zase u něj. Nemá někdo srovnání s jinými výrobci ?

• Lada,s  

řemínek na ruku sehnat jde, ale otázka jak moc to drží/nedrží

http://www.garmin.cz/…201-edg.html

• blaf  

kdyz to chces i na jine sporty nez na kolo, nebyly by lepsi nejake hodinky? treba beh s Edge je proste opruz

• Lada,s  

jako nouzovka to jde, ale jinak souhlasím. Chvilku jsem běhal s E510 ale nakonec jsem stejně pořídil Forerunner

• Lubakv  

Také jsem nad tím již přemýšlel ale zatím to mám tak 70% kolo a po 15 % procentech brusle a běh . V zimě také nějaké běžky ale poslední roky toho sněhu také moc není .Zatím to takto mám již několik let proto jsem se zaměřil na 820 ale neříkám že více běhu by mi vadilo. Jde u fenixů nastavit tepová zóna pro každou aktivitu jinak ? Jde pro každou aktivitu nastavit jiný parametr.Začátek a konec kola nebo je to jako u 500 že před každou aktivitou nastavovat zvlášť ?

Je pravda že se mi hodinky líbí a to fenix 3.

• jelensoft  

Řemínek na ruku v balení je, ale mám verzi Edge 820 Bundle.

• MlokCZ  

Trochu o 820 uvažuju, i když s 520 jsem poměrně spokojený.

Na 520 mi vadí hlavně:

• malá paměť (to 820 plně řeší)
      • otravný virtuální parnter, kterého se nedá zcela zbavit, ale jen oklikou omezit (tohle krásně vyřeší Explore verze 820, nic mi oproti plné verzi chybět nebude, jen jeden profil mi stačí)
      • neustálé hlášení o opuštění trasy nebo nalezení trasy, stačí drobná nepřenost v mapě a v reálu cesta o pár metrů vedle a už otravuje (používám mnou naklikané celé trasy, tedy žádný autorouting)
      • dotykáč vs tlačítka: tady jsem rád, že 820 nemá díky dotykáči horší displej. Ale ani tak si nejsem jistý, jestli chci raději dotykáč.

Jak je na tom 820 ohledně toho posledního bodu? A případně jestli někdo z majitelů 520 netuší, jestli nedělám něco špatně, jestli by se toho nedalo zbavit i na 520 (používám naklikaný tracklog, kde jsou pouze informace o poloze bodů a nic jiného). Chtěl bych prostě jen vidět čáru naklikané trasy na mapě bez jakéhokoliv dalšího otravování gpskou. Ale rád bych zachoval, aby mi ukazoval vzdálenost do cíle.

A jak je na tom prosím přepínání obrazovek za jízdy. U 520 mi pro tohle tlačítka vyhovují, vždy je snadno nahmatám. A oproti tomu na dotykáči na Oregonu je přepínání obrazovek o hodně horší (také pro 2 nejpoužívanější používám mapování HW tlačítek).

U 820 čekám ale zcela jiný styl ovládání od Oregonu (tedy podobný styl jako na 520), takže i přepínání obrazovek bude nejspíš úplně jiné než na Oregonu, proto se ptám.

• BB  

Otravný virtuální partner ve verzi 820 Explore zmizel a vůůůůbec mi nechybí.

Neustálé hlášení o opuštění trasy jde na 520 vypnout, jestli se nepletu ? Nebo nejde ? Taky mě to štvalo. Na 820 mě to nevadí, protože pouze klepnu do obrazovky a hlášení zmizí.

Naklikaný treglog zobrazíš na 820 stejně jak na 520, ale vzdálenost do cíle pak chybí, takže se to chová stejně jak 520.

Dotykáč versus tlačítka ? Mě na 520 ty tlačítka na rozdíl od tebe nebetyčně štvaly, takže já nejsem nestranný soudce. Ale na 820 se cítím takový svobodný, vše lze nastavit nesmírně lehce. Přehazování obrazovek za jízdy je hračka, posun gestem na jednu nebo druhou stranu. Jediná funkce, kde se pro mě v celoprstových rukavicích ovládání zhoršilo je jas. Tam se gestem stahuje shora obrazovka připojení a je nutno trefit poměrně subtilní řádek jas. Tak tohle jediné mě vadí.

• MlokCZ  

A gesto reaguje na první dotyk? U Oregonu mi to nutné první kliknutí, které jen aktivuje displej pěkně štve. Gesto na první dotyk by bylo i pro mě zcela ok.

Při ovládání na místě (třeba výběr trasy pro navigaci než se rozjedu), tak tam je dotykáč i pro mě jasně lepší.

Možná se zbytečně dotykáče bojím kvůli Oregonu, kde za jízdy je nutné často se někam prstem trefit (i pro změnu mapa → trasový počítač je potřeba klik pro aktivaci displeje, trefit křížek pro zavření mapy a pak trefit ikonu trasový počítač) a to je vždy problém když se nejede zrovna po pěkné cestě.

Ovládání jasu mi nevadí, ten ani na 520 neměním a mám pořád nastavený stejně.

• BB  

Když srovnávám dotykové ovládání Montany (což je asi shodné s Oregonem) s ovládáním 820, tak ta 820 se posouvá směrem k mobilním telefonům. Přepínání ze stránky na stránku je takové lehké šmrncnutí zleva doprava nebo opačně. Práce s mapou je trochu specifická. Tam je potřeba klepnout na display a objeví se 3 ikony, plus mínus a ručička. Pomocí prvních dvou se zoomuje a odzoomovává mapa, když klepneš na ručičku, tak se mapa uvolní a můžeš si ji posouvat kam chceš.

• MaPa  

Settings->Training->Courses->Course Options->Off Crs. Warnings ON/OFF

• MlokCZ  

super

• MlokCZ  

Nastavil jsem. A předtím jsem to nenašel proto, že mám zapnutou češtinu a to byla pro tohle nastavení chyba. Je tam ne zrovna povedený překlad, takže z české verze jsem to nastavení blbě pochopil.

Raději jsem si pro kontrolu nastavení přepnul do angličtiny. Možná by bylo nejlepší si nechat angličtinu pořád jako to používáš Ty, těch zavádějících překladů tam bude jistě více.

• blaf  

se divim, ze nekdo Garmin zarizeni pouziva v cestine :)

• Lenka.05  

Maturovala jsem z ruštiny a anglicky moc neumím. No a? Třeba pro mně je ovládání přístrojů v češtině plus.

• blaf  

Garmini lokalizace do cestiny je naprosto tristni. Ale chapu, ze nekomu se to hodit muze.

používám češtinu a v pohodě. Neni jediná věc kterou bych nepochopil, jestli nebude problém jinde :)

• madik  

S routovanim předpřipravené trasy importované z gpx jsi mi udělal velkou radost.

Křivky jsi jinak připravujes jak? Mě nejvíce vyhovuje desktop verze mapy.cz.

Když nahrajes gpx, spustis trasu, vytvoří Ti garminu výškový profil?

Jak je na tom celková svižnost zařízení v porovnání s edge 520? Na můj vkus je 520 dost pomalá, při přepínání oken. Okno lap summary se třeba strasne dlouho načítá pokud jsem vytvořil cca 5 a víc okruhu. A čím víc, tím pomalejší..

V Connect IQ je aplikace na diagnostiku, zobrazí verzi SW, rozlišení obrazovky a i rychlost procesoru. Mohl bys procesor porovnat, nikde jsem to zatim nenašel?

Zdá se, že by 820 mohla být zajímavým upgradem. Ale je nyní za opravdu hodně peněz, dráždí i jak 1000. Takže počkám na podzim, kdy by se cena snad mohla dostat někam na úroveň 10k za bundle. No doufám.

• BB  

Křivky si připravuji pomocí funkce automatického routování na plotaroute.com, nebo strava.com a mapy.cz. Zatím mám vyzkoušeno, že 820 takto vytvořenou trasu opravdu naviguje. Zatím ověřeno u prvních dvou nástrojů, ještě vyzkouším mapy.cz. Ono totiž strašně záleží, jak ten nástroj trasu označí, zde je routovatelná, nebo ne. Tohle umí plotaroute.com, ale strava ne, tam když to děláš automatem, tak výstup je vždy routovatelný. Mapy.cz zatím nevím. Pokud trasy klikáš manuálně, tak nenaviguje, pouze vede po trase a varuje při sjetí z trasy.

Výškový profil se v garminu vytvoří, pokud patřičné údaje obsahuje vstupní soubor. Obrazovka s profilem je pro mě největší zklamání na 820, protože je to to samé jak na 520. Ukazuje 2–3 km před tebou a kousek za tebou a nelze ji zoomovat. Takže se nepodíváš, kolik kopců má trasa a kolik jich máš před sebou.

Svižnost je oproti 520 nesrovnatelná, zatím jsem nikde prodlevu nezaznamenal, ale tohle je relativní, co je pro mě rychlé může být pro tebe pomalé.

Verzi procesoru neporovnám, protože 520 už je mimo barák. A navíc aplikace Connect IQ nesnáším a nechci si s nimi garmina zahnojovat. Ale určitě má 820 jiný procesor a výrazně rychlejší. A nejde asi jen o rychlost procesoru, ale o rychlost paměti. Když jsem zapisoval OSM mapu do 520, tak to bylo okolo 50 MB a trvalo to odhadem tak 5 minut. Do 820 jsem dal celou republiku, něco okolo 350 MB a mohlo to trvat řekněme 3 minuty.

• Lenka.05  

Protože mně opouští Garmin Oregon – a taky jsem hračička a líbí se mi nové věci – dívám se po nějaké navigaci s cyklo funkcemi a připojením k telefonu. Chci si pořídit verzi s HR, rychlostním čidlem a kadencí. No ale trošku váhám mezi 820 a 1000. Ta 820 vypadá super, ale váhám nad tím, jestli nevzít přece jen tu tisícovku kvůli lepší čitelnosti map. Je ta 820 použitelná? Nejen s použitím předem připravených tras, ale vůbec přehledností nějaké větší oblasti, třeba když se chci podívat na oblast v okruhu 5–10km.

On ten cenový rozdíl mezi 820 a 1000 není až tak propastný, oboje je drahý jak březí koza. Jo a kde jste Garmina kupovali?

Ještě dotaz – je možné tu 820 nějak rozumně použít i na běhání? Mám teda Polary, ale takhle bych měla všechny tréninky v jednom.

• MaPa  

Nedovedu si představit že u těla přístroje velikosti E520/820 bude někdo schopný reálně plánovat/přeplá­novávat na displayi. 820-ka má aspoň ten bonus, že si vybereš cíl a ona ti k němu najde cestu, budiž. Ale neznám tvé preference zda toto přeplánování použiješ jako záchranu (když začne pršet), nebo i v případě že cesta je cíl. Cykloturisti ještě možná, ale někdo koho baví samotná cesta nevím nevím.

1000ka už nabízí to, co běžný telefon (si to vyzkoušej nakolik ti to oproti velké mapě stačí – můj názor je že podle toho přeplánovávat jde, ale na vymýšlení celodenního výletu už to nestačí, není vidět dostatečně velký kontext). Na druhou stranu už je na řidítka dost velká (imho, tohle má každý jinak).

Mapa v obou přístrojích je samozřejmě největší bonus přímo na cestě, kde můžeš řešit drobné odchylky do řekněme těch 5km, vidíš na každém rozcestí kterou odbočkou se dát apod., prostě to pak odsejpá a nemusíš furt stavět.

Ideální je si to jít někam vyzkoušet, je to dost peněz a i třeba výlet do Prahy do Garminu se ti může hodně vyplatit. Nebo oslovit někoho v okolí, kdo má.

Edge na běh (bez pokročilých funkcí) použít jde, pokud upustíš od toho mít to na zápěstí. Aktivitu přetřídíš v Connectu nebo ve svém deníku.

• BB  

Podívat se na mapu v oblasti 5–10 km na 520 je naprostá nouzovka a myslím, že 1000 nebude o moc lepší. Tohle moc nefungovalo ani na mnohem větší Montaně, která měla display 4 palce, jestli si dobře pamatuji. Na prohledání oblasti 5–10 naopak funguje bezvadně mobilní telefon s displayem 5.2 palce. Nechávám dělat Garmin a telefon to, co umí nejlépe. Garmin vést po připravené trase, nebo navigovat k zadaným locations a to na řídítkách s čitelností obrazovky na plném slunci. Telefon použiji, když zastavím, zalezu do stínu a chci si udělat globálnější přehled nad mapou. Garmin jsem kupoval přímo v jejich zastoupení v Praze na Evropské. Mohu doporučit, bezvadný a kompetentní přístup k zákazníkovi. O použití 820 na běh nemohu nic říct, protože ji takto nepoužívám. Ale jestli jde o záznam trasy a tepovky, tak asi nebude problém. Problém bude s uchycením na ruku.

• Lenka.05  

Díky. No já právě nemám moc dobrou zkušenost s Oregonem. Sice displej 3" ale nic moc čitelnost, přehlednost při přeplánování výletu mizerná. Často jsem pak právě taky vytahovala telefon s mapami.cz Proto si říkám, že než kupovat velkou „krávu“ kterou si moc nepomůžu oproti současnému stavu, tak raději skladnější kousek, který postačí a v případě potřeby mám s sebou vždycky mobil.

Shlédla jsem různá videa s porovnáním velikostí a viditelností na slunci – jsem už skoro rozhodnutá pro 820 s čidly, Evropskou nemám daleko od práce, tak se tam stavím.

Jo a možná jsem zpátečník, ale na celkový přehled o situaci na výletě v neznámé lokalitě mám nejraději papírovou mapu :)

• MlokCZ  

Na menších displejích hrozně moc udělá jakou použiješ mapu.

Na Oregonu 600 jsem byl z počátku z displeje poměrně zklamaný (když byl pořád horší než stařičká 60CSx). S Topo mapou to byla dost velká bída.

Po změně na mnohem přehlednější OSM mapu, která není tak přeplácaná pro malý displej + lepší grafika pro ten ne tak perfektně čitelný displej, tak je to úplně někde jinde.

A teď už nemám problém zkoumat větší okolí a přeplánovávat trasu i za jízdy a telefon (na kterém je to přeci jen pořád znatelně lepší na 5" displeji + Locus + moje oblíbená mapa z Cykloserveru) vytahuju už jen ojediněla.

Na 820 bych to už používat pro přeplánování určitě nechtěl (dle zkušenosti z 520 + OSM mapa), to už je prostě moc malý displej.

Malý displej 520tky je dobrý pro použití většího přibližení a ukázání odbočky. Používám občas obě mapy současně. Na Oregonu mám větší oblast (tedy menší přiblížení) a případně si prohlížím okolí a na 520 trvale větší přiblížení pro detail rozcestí.

Navíc kombinuju i orientace mapy, na 520 nahoru dle směru jízdy, na Oregonu nahoru server.

Pro sebe jako jediné zařízení bych ale bral určitě raději 820. 1000 je na můj vkus už moc problematická s výdrží baterie.

• jandoo  

U starších přístrojů (generace Colorado 300 / Oregon 300) pomáhalo vypnutí stínování mapy a nahrání upravených TYPů.

Jinak s tou nepřehledností jejich map máš pravdu, někdy je méně více. I proto jsem mám raději NEpro verze jejich map.

• MlokCZ  

Dříve na stařičké 60CSx jsem používal také NEpro verze mapy. Nejen kvůli přehlednosti, ale i kvůli rychlosti (60CSx stíhá hodně blbě i NEpro, s PRO verzí to vůbec nejde používat pokud občas chci i posouvat mapou).

To jsem ale vozil ještě 2013 mapu. 2015 už jsem viděl pouze v PRO verzi. A navíc 2015 už je teď také stará tak jako tak a má hrozně moc chyb (mnohem více než aktuální verze OSM map, které si jednou za 2–3 měsíce pravidelně aktualizuju).

• jandoo  

To budu muset OSM zkusit, já dosud jezdil na TOPO v3 právě na Coloradu :)

Zkusím se zeptat: bohužel, odešlo mi na něm kolečko (klasický problém téhle řady). Nemáš ty nebo někdo v tvém okolí nebo kdokoliv z fóra vrak Colorada s funkčním kolečkem?

BB: promiň za offtopic.

Používat 820 jako klasickou navigaci fakt nejde. Displej je malej, nic tam nepřečteš, ovládání mapy klasicky dementní jak je u garmina zvykem. Musíš zastavit, slízt z kola a hrát si s navigací. Fakt je to nouzovka, pokud si trasu nepřipravíš doma. Jinak paráda.

• capo  

Což je dle mého zejména umocněné tou jejich debilní nepřehlednou mapou. Mlok to výše popisuje, OSM mapa je o dost přehlednější. Tím ale nechci říct, že prakticky nemohu, než souhlasit s Karmou :).

• Lenka.05  

No tak si říkám, jestli si nakonec nekoupit Fenixe 3 s HR a na řídítka si dát starý Oregon 300, co se mi válí na poličce. Výdrž edge 820 nebo Fenixe by měla být srovnatelná, těch 15–16 hodin s gps. Oregon je na AA, to je na výlety výhoda. Jdu tam zkusit nahrát OSM jak to bude vypadat (doufám, že to půjde, do Oregonu 550 to šlo, ale 300 je už dost stará), teď tam mám loňské turistické od Garmina a je to v pohodě dokud nechci zvětšit prohlíženou oblast, to překreslování je hrozně pomalé. Kromě toho Garmin mně docela štve, protože ty mapové podklady často vůbec nesouhlasí, když to srovnám třeba s mapy.cz tak nic moc.

Moc díky za postřehy, ještě o tom budu dumat.

• BB  

Na mapě opravdu záleží, OSM mapa je na na 820 perfektně čitelná, na dvě kliknutí se dostaneš do módu, kdy s mapou můžeš prstem pohybovat nebo zoomovat. Zvládnu to za jízdy i bez brejlí. A úplně k ničemu není ani předinstalovaná cyklo mapa Evropy. Je na ní kupodivu většina polních a lesních cest a 820 po nich naviguje. Zajdi na Evropskou a nech si 820 ukázat. Měl jsem od Garminu, 605, 800, Montanu a můžu říct, že 820 je daleko nejlepší.

• capo  

Bodejť by nebyla k ničemu ta mapa Evropy, když je to vlastně ta OSM :)

• Lenka.05  

Díky, určitě tam zajdu, úplně na to nespěchám, mám toho starého Oregona, který je funkční. Nahrála jsem do něj tu OSM České republiky a trochu zklamání, moje oblíbené cestičky nikde, na topo cz jsou, tak zůstanu zatím u „originál“ turistické než najdu něco lepšího, v tomhle se moc neorientuju, zatím jsem neměla potřebu něco hledat.

Prosím tě, jak je to s mapami – kolik jich tam můžu mít nainstalovaných?

• jandoo  

Zkontroluj v nastavení toho Oregona vypnutí stínování mapy, to tomu skrolování hodně pomůže (i když to ani potom není bleskové, jak je dnes člověk zvyklý z mapy.cz na mobilu). Pro přehlednost zkus nahrát nějaký upravený TYP soubor, třeba odtud: http://www.dandra.cz/…/typ_en.html

Nahrává se to přes mapsource, jestli si dobře pamatuji. Nainstaluješ si mapu do PC, v instalačním adresáři si dej vyhledat složku s .TYP souborama a tam vlož tu stáhnutou verzi (starou si zazálohuj / přejmenuj).

• Lenka.05  

Díky, stínování mám vypnuté. Tak na moje turistické ježdění je to OK, rychlejší jak Garmin nejsem :)

Ty TYPy soubory zkusím.

• Johnnyxjr  

Ahoj jinak k těm F3 daj se použít jako nouzovka na navigaci testováno jak při běhu tak na kole a není to úplně k zahození.

• BB  

Map tam mám zatím pět. Paměť to má 16 GB, a OSM ČR je něco přes 300 MB. Píšeš že jsi zkusila OSM a že tam nebyly pětiny a cestičky. To asi záleží na zdroji odkud tu OSM máš a jak ji přístroj zobrazuje. Já na 820 vidím prakticky každou polní a lesní cestu.

• MlokCZ  

Ještě také záleží jak je nakofigurovaný zoom mapy. Někdy jsou maximální detaily až pro poměrně velké přiblížení.

K OSM mapě to chce mít pak nahranou navíc i vrstvu vrstevnic. Tedy pokud umí 820 už 2 mapy současně jako Oregon. Na 520 to nejde, takže tam to používám bez vrstevnic (aspoň to je přehlednější a vrstevnice mám na Oregonu, který vozím současně).

Jinak na Oregonu občas přepínám mezi Topo Pro 2015 a OSM a celkově je OSM mapa o hodně lepší. U nejmenších cestiček je to jak kdy, ty někdy jsou v té a někdo v té druhé.

U těch nejmenších cestiček je to stejně fuk, protože se strašně rychle mění (jak to zarůstá a jinde se prošlape/projede), osobně mám raději když v mapě je toho spíše méně, ale bylo co nejméně chyb. Abych se v případě potřeby najít nejbližší cestu (když třeba skončí průzkum nějakého pěkného trailu slepou uličkou) mohl na mapu spolehnout.

V OSM je ale hlavně daleko méně chyb. Třeba teď co jezdím více Brdy, tak ty mi v OSM sedí přesně všude a v Topo jsou hodně blbě.

Ale je jasné, že to každé mapa může být na různých místech jinak kvalitní a tedy dle toho kde kdo jezdí mu srovnání map může vyjít jinak.

U OSM mi jen trošku štvou turistické značky. Už jsem se po tom pídil a dostat by je tam nějak šlo, ale ne tak snadno a ne z každého zdroje. Takže jsem se na ně vykašlal a používám

http://garmin.openstreetmap.nl/

kde je pro mě velmi příjemná grafika mapy a nejsnadnější aktualizace (i pro malé území pro 520, nejen tedy celá ČR pro Oregon nebo 820/1000).

Prosim tě, jakou verzi těch těch garmin-OSM používáš? Já mám stažené Routable Bicycle+TYP file MAPNIK. Je to tak správně, nebo mám použít raději jinou verzi? Nemůžu se zbavit dojmu, že ta mapa je strašně nepřehledná a pomalu se překresluje. Používám G 820. Díky

EDIT: má velikost mapy vliv na rychlost překreslování? Myslim, jestli je lepší stáhnout si jen výřez mapy nebo je to jedno a můžu klidně používat celou ČR?

• MlokCZ  

Používám ty z odkazu a tam variantu Routable Bicycle (Openfietsmap Li­te).

Jak běhají na 820 netuším. Na 520 mám jen výřez, protože tam je to omezené místem (používám většinou kolem 50MB, aby tam zůstalo ještě vůbec nějaké místo na prošlé trasy). A na 520 s mapou nelze nic dělat, samotné zobrazení za jízdy je rychlé (používám přiblížení 120m).

Na Oregonu pak mám celou ČR a běžně používám zoom i posun mapy a vždy vše velmi rychlé.

Symboly na mapě jsou ne úplně obvyklé. Na Oregon je to ale super přehledné, symboly jsou vhodné na ten horší konstrast displeje a je na tom vidět prošlá trasa černou barvou (která se neplete se symbolem cest).

• BB  

Přesně jako Mlok Openfietsmao Lite ze stejného zdroje, akorát na 820 jsem si stáhnul celou ČR. Zobrazuje se perfektně, nejsou tam zbytečné detaily a hlavně a to musím stokrát podtrhnout, jsou tam čitelné názvy vesnic. Tohle jsem na 520 ani Montaně neviděl, tam to byly maličké blechy někde skryté v prostoru vesnice. Možná jsem něco dělal blbě, ale fakt je, že aniž bych se něčím přičinil, tak na 820 to je.

• jaja01  

hm, tak jsem zkusil openfietsmap lite (cela cr do 810) a asi jsou nejake rozsahlejsi, nez openstreet maps z http://garmin.openstreetmap.cz/, protoze kdyz mam nastavene ty lite a necham si generovat trasu cca 100km, tak to ani za deset minut nemi hotove .. kdezto tem osm trva ta sama trasa vygenerovat asi 10 sekund

jinak se mi lite libi vic, protoze nejsou tak preplacane jako osm … tak holt planovat v osm a navigovat/zobra­zovat lite :-D

• MlokCZ  

Ještě tedy na Oregonu mám staženou samostatnou vrstvu vrstevnic a zobrazeny pak 2 mapy najednou.

• 01carbon  

OSM Routable Lite (E1000) v přístroji jako jedinou povolenou mapu a nevidím turistické značené stezky. Vidím cyklo trasy, ale turistické ne. Buď co dělám špatně, nebo která mapa bude OK?

• harec  

F3 na bike je parada. Dokonca ho mam na ruke a bezproblemov routuje to predpripravenej trase..A vydrz je ovela vacsia ako na Edge modeloch..Tipujem okolo 30–40 h..

• oo.viper.oo  

„Oregon je na AA, to je na výlety výhoda“ – to myslíš na měsíční výlet do Himaláje, kde nakoupíš AA u šerpů, ne? Jinak je to úplně překonaná záležitost, hustota náboje je u AAček legračně nízká oproti LiPol. Na týdenní akce je dnes dle mého názoru daleko praktičtější nést nabíjecí přístroj a powerbanku. U delších akcí možno powerbanku dobíjet solárem na batohu.

• MlokCZ  

AAčka sice mají o hodně horší poměr hmotnost/objem vs kapacita (ale pořád těch 15h u Oregonu je celkem ok), jenže pořád tu zůstává ta největší výhoda. AAčka jsou výměnné, takže často sebou stačí jen vzít 2 další AAčka a je vyřešeno. Nejen, že 2× AA je pořád o hodně jednodušší na vození sebou než powerbanka, ale hlavně ve chvíli kdy se gpska vybije, tak baterie vyměníš.

S powerbankou pořád zůstává ten největší opruz, kdy musíš začít dobíjet a tedy buď musíš uchytit powerbanku na řídítka (opruz a při jízdě v terénu nevhodné) nebo nemáš gpsku dostupnou hned.

Ta vyměnitelnost baterií je výhodou nejen na dlouhé cesty. Nabitých AAček mám vždy po ruce spoustu. Nedat nabít vestavěnou baterku se občas zapomene a když to zjistíš těsně před vyjetím, tak máš prostě smůlu. U AAček jen dám nové baterky a jedu.

Další variantou by bylo použití nějaké běžně používané Li-ion/Li-pol výměné baterky, např. 18650. Ale tady si nejsem jistý, jestli bych to vlastně chtěl. Sice by se získala o trochu větší kapacita pro stejnou hmotnost/objem, ale v rámci celku (včetně většího přístroje typu Oregon) by to nebyl žádný zásadní rozdíl.

• makak  

Nejezdím do Himalájí, ale do Alp … AA jsou pro mě pořád nejlepší varianta. Na týden mi většinou stačí dvě sady dobíjecích AA (etrex 30×), pokud nestačí koupím je skoro na každé chatě. Měním až když je baterie vybitá, nemusím kalkulovat jestli si v hospodě preventivně nedobít z powerbanky nebo na hajzlu ze zásuvky (čímž naprosto potvrzuji to co napsal Mlok). Večer pozoruju jak se majitelé Edge přístrojů rvou o zásuvku na pokoji,aby dobily přístroje a záložní zdroje, druhý den pak většinou dojíždíme na můj přístroj ;-)

• MaPa  

Takhle od klávesnice je to možná pravda, v reálu ale rozhodně ne.

• oo.viper.oo  

Ok, fair enough jak říkají mí kolegové. Však já vám ty AAčka neberu. Ale osobně nevidím problém v tom večer cvaknout zařízení na powerbanku a dobít tolik, kolik se tam vleze. Výsledek je že ráno mám zařízení nabité a v powerbance úbytek rovnající se tomu, kolik jsem dobil do zařízení. Nemusím přemýšlet jestli večer dobíjet nebo ne, prostě to na PB cvaknu vždy. To samozřejmě neřeší tu ne-přípravu, kterou popsal Mlok, že se najednou někam rozhodne jet a zařízení má prázdné. Tak rychle jako ty AAčka ze šuplíku do toho fakt energii nedostanu :-)

• ememem1  

problem v tom neni doma ale ked dojdes vecer na chatu kde je takych fesakov jako ty plna prdel a kazdy hlada volnu zastrcku takze na 20 zaujemcov pripada jedna tak vyhodu aa na podobne akcie pochopis.

• BB  

všechny rozumné důvody chápu, přesto bych se už k AA nevrátil. Taky zatím nikdo nezmínil, že za nižších teplot jsou AA méně efektivní než Lion.

• ememem1  

pokial by bola moznost volby povedal by som kazdemu podla chuti. vsetko nove ma bohuzial vstavane lion/lipol akumulatory.

a s tymi nizkymi teplotami je to docela diskutabilne. preco si to myslis?

• BB  

Protože jsem před lety vozil světlo na AA a v zimě když mrzlo, tak to nic nevydrželo.

• ememem1  

tak zavisi co za aa si mal ale vo vsebecnosti je lion/lopol na tom v mrazoch o nieco lepsie jak nicd ale ziadny zazrak co by mohol byt rozhodujuvim kriteri to neni.

• oo.viper.oo  

Fešáku, nevím jak funguje tvoje powerbanka, ale moje powerbanka dovede nabíjet můj Edge a mobil i když není zapojená v zástrčce. Vlastně to je celý její smysl existence, aby nabíjela tam, kde není zástrčka. Já ti na chatě zástrčky nekradu, tak zklidni hormon.

Solár na batohu ve dne při přesunu nabíjí powerbanku a powerbanka v noci nabíjí zařízení. Jak prosté a funguje to do nekonečna a nepotřebuješ zástrčku a ani chatu a ani šerpu s AAčkama až ti dojdou. Až ti dojdou AAčka a nebude kde je koupit pochopíš.

• MaPa  

A proč tak zhurta? Já osobně jsem například ještě v životě neviděl solární powerbanku, která by se za celý den turistiky (natož pak cyklistiky) byla schopná nabít tak, aby jednou dobila řekněme takovou Edge. Ale rád si rozšířím obzory.

• oo.viper.oo  

To nebylo zhurta. Jen jsem v odpovědi ememem1 zvolil jeho slovník.

• ememem1  

si nejaky nabruseny, ja ti nic neberiem. btw jaku solarnu powerbanku konkretne pouzivas? vazne ma to zaujima lebo b to bola celkom zaujimava alternativa.

• jakub_kencl  

řeším momentálně stejnou situaci jako Lenka.05. O300 pomalu odchází a s příchodem 820 jsem měl docela jasno, co ji nahradí. ALE… ona vyjela zrovna i nová O700. 3" display, notifikace z telefonu přes BT… Už jsem byl skoro rozhodnut o té 820. I bych oželel nemožnost použití na GC (telefon na to stačí), ale teď se spíše kloním k té O700. Vím, že je to hrozně velká cihla na představec, ale na to sem si už tak nějak zvykl u té 300 :-)

• Lenka.05  

Vítej v klubu nerozhodných:) Taky jsem se na tu sedmistovku dívala. Protože jsem spíše výletník a kolo pro mně není úplná priorita, tak si pořád nejsem tou 820 stopro jistá. Je pěkná, určitě super pro tréninky a předpřipravené trasy, ale nevím, jestli je to úplně to pravé pro mne. Chystám se do firemní prodejny Garmin, tam se to asi rozhodne :)

• koko0925  

Nakonec skončíte podobně jako já. Na řídítkách vozím E1000 a v kapse baťohu na výletě je vždy O600. Obojí koupeno mírně použité za pěknou cenu a se zárukou.

• MaPa  

A jakou má výhodu Oregon proti telefonu (v kapse jako doplněk k E1000 na řidítkách)?

pořád si myslim, že ty garminy maj citlivější GPS, mě třeba občas Lumia ztratí signál, a to si myslim, že zrovna lumie maj oproti jiným founům tu gps celkem slušnou. S garminem jsem signál nikdy neztratil, kupodivu naběhne i v bytě.

• MlokCZ  

Telefon (S5 neo) se mi díky AGPS fixne v bytě do 3s, tedy téměř okamžitě. Oregon se mi v bytě chytí jen někdy a někdy vůbec. A v reálu pro záznam mi také nepřijde Oregon přesnější než S5.

Pro přeplánování při zastavení je telefon úplně někde jinde díky většímu displeji + Locus.

Do batohu bych o Oregonu ani nezauvažoval (místo telefonu).

Telefon je problematický na řídítka, tam Oregon vede (aspoň pro mě), protože:

• výdrž nemám špatnou u S5 neo, ale 15h jako Oregon s trvale zapnutým displejem nedám (navíc chci mít telefon vždy použitelný pro nouzové situace, tedy nikdy nechci zcela vybít)
                  • čitelnost na slunci není u O600 žádný zázrak (horší než stařičká 60CSx), ale pořád o hodně lepší než S5 neo
                  • odolnost Oregonu

E1000 je pak na řídítka limitovaná zase výdrží baterky. Někomu stačí, já ji kvůi tomu nakonec nepořídil a jsem rád.

O700 by na tom ale mohl být z přesností lépe než O600.

tak telefon se ti fixne rychle jen díky tomu že připojenej na internet, AGPS si stáhne z netu tabulky s družicema, s citlivostí gps to nemá co dělat.

• MlokCZ  

Jednak to tam sám píšu, že se fixne rychle díky AGPS. A druhak samotné AGPS na rychlý fix vůbec nestačí.

Mám hodně podrobně srovnanou přesnost 4 přístrojů:

• S5 neo
                      • Oregon 600
                      • Edge 520
                      • Forerunner 220

Jejich přesnost je přesně v uvedeném pořadí s tím, že ty první tři se neliší až tak moc a S5 je nejlepší jen s poměrně malým rozdílem. A pak poslední Forerunner 220 je o strašně moc horší než Edge 520, Forerunner je prostě už opravdu mizerný.

Vše dle záznamu většího množství prošlých tras a srovnání mezi sebou (a vždy nejlépe najednou na více přístrojích ať je to za stejných podmínek). A to ještě O600 a E520 mají výhodu, že jsou na řídítkách a S5 vozím v batohu (ale v kapse na horní straně batohu, takže není nijak moc schovaná).

A k AGPS. Forerunner si umí při synchronizaci s počítačem načíst polohu satelitů na 5 dnů dopředu. Takže je to srovnatelné jako s AGPS. Vždy jsem měl před použitím ve Forerunneru nahráno. Bez nahrání byl fix u Forerunneru porod a mezi paneláky (venku) se mu někdy nechtělo vůbec.

I přes předem nahranou polohu satelitů trvá forerunneru 200 u mě před barákem (mezi paneláky, takže žádný zázračný výhled na více satelitů) někdy i 30s+ a okamžitě (do 3–5s se nepodařilo snad nikdy). Bez nahrání polohy satelitů často fix není ani do 2 minut (a sem tam mezi baráky vůbec a musel jsem popojít do volnějšího prostoru).

Oproti tomu S5 neo před barákem fixne okamžitě. To jen hezká ukázka toho, že samotné AGPS k rychlému fixu nestačí a citlivý přijímač je potřeba také.

• oo.viper.oo  

„Forerunner si umí při synchronizaci s počítačem načíst polohu satelitů na 5 dnů dopředu. Takže je to srovnatelné jako s AGPS“ – to právě není, protože tak dlouho platí jen almanachy, ale ne efemeridy.

Ony jsou v GPS dva druhy dat s různou validitou, viz: http://www.bike-forum.cz/…ava-com.html#…

Krom toho nikde dosud nebylo zmíněno, že mobily s on-line připojením na Internet navíc využívají toho, že si bleskově seřídí své vlastní hodiny pomocí ntp protokolu, čímž také ušetří čas při fixování, protože nemusí naposlouchávat přesný čas z efemeridů.

• MlokCZ  

Není to úplně srovnatelné, to souhlas. I jen almanach ale stačí pro určení polohy satelitů i když to má výrazně menší přesnost než z efemerid (platnost maximálně 4 hodiny).

A efemeridy jsou vysílány každých 30s, tedy v nejhorší situaci čekáš 1 minutu.

Forerunner to u mě před barákem dost častu ani za tu minutu nedá. Oproti tomu E520 i O600 to netrvá nikdy tak dlouho.

O ten první fix ani tak nejde (pokud tedy vyloženě nečekáš a nemusíš dokonce i někam popojít jako s Forerunnerem), tam je to v pohodě i u E520 a O600 bez AGPS.

Ale ta přesnost. S Forerunnerem když jsou trochu horší podmínky (počasí + stačí trochu stromů), tak co jsem pravidelně běhal okruh u baráku, tak to bylo opravdu děs a hrůza.3 průběhy okruhu po sobě a každý úplně někde jinde (a ani jeden tam kde je skutečně cesta po který běžím), na větších točkách (180–270st. zatáčky) klidně měří někdy i 100–200 blbě (pořád v původním směru pohybu).

Takovou hrůzu ta trojice lepších (E520, O600 a S5 neo) nepředvedla nikdy.

A tak z Forerunneru běžně se stávalo, že jsem stejnou 9km trasu zaběhnul za mizerný čas a přitom měl skoro svůj nejlepší průměrnou rychlost a nebo naopak jsem si zaběhnul rekord na té trase a přitom průměrná rychlost mizerná. Vše tím nepřesným měřením, jak vůbec neseděla vzdálenost. V extrémech jsem měl na těch 9km (okruh běhaný pořád zcela totožnou trasou) i jen 8,6km nebo naopak i 9,4km.

Nakonec Forerruner už ani nepoužívám, pokud si nechci brát pás a sledovat tep.

• koko0925  

Nemyslím oboje na kole, ale O600 mám na treky – pěšky do hor v dešti, slunci… Tam je mi telefon naprd. Jednak není často 3G signál a jednak to nevydrží mechanicky.

• BB  

Pokud pro tebe není kolo úplná priorita, tak o 820 vůbec neuvažuj. Na turistiku je slušný mobil s Locusem a OSM mapami úplně někde jinde. 820 je ryzí cyklo záležitost.

• Lenka.05  

No mobil mám (Locus, Mapy.cz) ale chci něco na řídítka. Kromě toho mobil nevydrží celý den. Takže 820 na řídítka plus mobil v kapse by mohla být OK kombinace. Nebo pak nějakého toho Oregona, Důležítá je pro mně i možnost připojení periferií plus následné vyhodnocení a ukládání aktivity. Třeba Polar má pěkný a přehledný deník s vyhodnocením aktivit, kondice atd. Něco podobného očekávám i od Garmina. Ta 820 by se mi vešla i do zadní kapsičky legín na běhání, tak bych zabila kolo i běhání jednou ranou. Pokud teda nekoupím toho Fénixe, ten by byl v tomhle ohledu ještě praktičtější.

Jak je vidět, stále nevím, co přesně chci :D

• BB  

Tak kombinace 820 na řídítka a mobil s Locusem v kapse je asi to nejlepší, co si umím představit. Jo, ještě lepší byl tablet v batohu v Alpách :-). Ukládání aktivity u Garmina je taky luxus. Mám permanentně zapnutý bluetooth (820 i telefon má verzi smart, takže prakticky nežere baterku), dorazím před barák, dám uložit aktivitu a než dojdu k počítači, tak je aktivita na portálu Garmin Connect. To sice není žádný zázrak, ale má řadu dobrých vlastností, ale propojil jsem si stravu s connectem, takže během chvilky je aktivita na stravě a to je dost dobrý treningový deník. A to mám jen neplacenou verzi. Z periferií vřele doporučuji čidlo rychlosti na nábu kola od Garmina, umožňuje to vozit 820 s vypnutou GPS, tam kde mě nezajímá záznam trasy, ale jen kilometry a tep.

• claid  

chtel bych se zeptat,jestli 820 umi soubory .jnx? a jestli jsou omezeny velikosti souboru, jako to bylo u 800, nebo uz to Garmin neomezuje? mam 800 a jsem zvykly delat si mapy do Garminu z Mobacu a 800 jsem musel upravovat SW,abych obesel to velikostni omezeni souboru..800 uz pomalu ma sve za sebou a tak se taly rozhlizim po necem novem..diky

• BB  

tak to bohužel nemohu sloužit, protože z hlediska map nejsem tak pokročilý uživatel a jnx soubory neumím. V manuálu o tom není ani zmínka, ale to u Garminů nic neznamená.

• claid  

u Garminu těm mapám, nebo souborům říkají BirdsEye…ale jak jsem psal, u 800 byly omezeny velikostí souboru, mohlo se načíst jen malý kousek mapy a proto se musel upravovat FW. někdo přímo tady dával navod jak na to a spolehlivě to funguje několik let..ale jestli je omezení taky u té 820, to je otázka, jestli někdo zase ten FW by upravil.. jinak těm .jnx mapám se žádná jiná mapa nevyrovná … Kompass, Verlag cokoli co se dá stáhnout z Mobacu.. :-))

• MlokCZ  

Nehledal jsem jak je to u 820, ale moc bych nečekal, že to půjde bez problémů. U O600 je třeba pořád omezení na pouze zakoupené (podepsané) mapy. Takže kvůli tomu byla také potřeba úprava firmwaru nebo si každou vytvořenou mapu podepsat (na to je ale potřeba např. Basecamp s koupenou Birds Eye licencí).

A k tomu je tu pořád omezení na pouze 5 vrstev. To je sice už použitelné, ale pořád to není ono. Když už používám rastrovou mapu, tak bych chtěl aspoň 6–7 vrstev.

Já tedy cestou JNX ani nešel, protože mi stejně nepřijde, že bych si tím pomohl. Osobně mám sice nejraději rastrovou mapu z Cykloserveru, ale ne v Garminech. V mobilu je ještě přehledná perfektně, ale v Garminech vůbec (testováno naposledy na O600). Tam jsem stejně vždy zkončil u jednodušší a přehledné (pro Garmina) OSM. A rastry z Mobacu (včetně Cykloserveru) používám pouze v mobilu.

• BB  

Ideální by bylo, kdyby šly OSM mapy, které mám v telefonu v Locusu, dát do Garmina. V Locusu vidím perfektně turistické značky, což mi chybí na OSM mapách pro Garmina. Přitom je to problém dostat tam jednu vrstvu, která existuje, jenom ten holanďan, který nám ty Garmin OSM mapy připravuje o tom neví :-)

• jaja01  

hele, nejake znacky jsou v osm mapach z garmin.open­streetmap.cz, viz obrazek, takove znacky mas na mysli? v 810 jsou mi spise na obtiz :-)

• MlokCZ  

Z některých jiných zdrojů jsou k sehnání OSM mapy včetně značek.

Jenže žádný jiný zdroj není tak přívětivý nebo případně není pravidelně aktualizovaný jako http://garmin.openstreetmap.nl/ pro pravidelnou přípravu aktuální mapy a pro jednoduchou a rychlou přípravu vybraného výřezu (pro 520 kde je limit jen kolem 50MB).

Navíc grafika Openfietsmap Lite mi pro Garmin přijde super a jiné zdroje co jsem zkusil s jinou grafikou se mi zatím nikdy na Garminu nelíbily (to bude ale individuální, každému sedne jiná grafika mapy).

• Lenka.05  

Tak budu kupovat 820, na většinu mého ježdění naprosto postačí co se týče mapy – nejvíc stejně jezdím po okolí, když se úplně ztratím tak mám mobil a když se chystám někam na výlet, tak jsem si zvykla trasy připravovat. Plus samo mobil v kapse jako záchrana. Protože mám na běh Polary, tak s hodinkama počkám, Fenix 4 bude určitě také krásný přístroj a pak budu mít komplet všechno na Garminu. Není to asi ideální, ale co jiného?

Trochu problém – 820 bundle vyprodán. Nevíte náhodou, kde ho mají v prodejně přímo k odběru? Praha a těsné okolí. Že bych ho vyvětrala o víkendu…

já ho kupoval na Evans Cycles , lepší cena (12.200), do týdne byl doma.

• oo.viper.oo  

Ty jo 520 pod 6000 s poštovným zdarma. Díky za dobrej tip na obchod. Je tu nějaký čerstvý majitel 820, co se chce zbavit 520 za 5000, dřív než objednám novou za 5900?

• michallebeda  

Ahoj, presel jsem z 520 na 820. Je nejaka cesta jak do 820 nahrat aktivity z 520? Diky! M.

• MaPa  

Můžeš zkusit překopírovat složku Activities (řada fit souborů, co file to jedna aktivita). Ale otázkou je, zda to Edge veme když to zkopíruješ do 820 do složky Activities nebo NewFiles. Nemám tu dneska E520 u sebe tak nevím. Zkus to s jednou aktivitou a uvidíš jestli se objeví a kde.

Ahoj, máte někdo zkušenost s kombinací Edge 820 + Lumia W10?

Stále se mi nedaří zprovoznit notifikace (sms, volání atd.) na displej garmina. Spárovaný přes BT to je, hlásí že jsou vzájemně připojený. Už fakt nevim co dělám blbě. Né že by mě to nejak extra vadilo, ale když už tam ta funkce je…

Díky za rady.

• tvargy  

už se to řešilo u 520 a tady to asi bude stejné – WP to nepodporuje

http://www.bike-forum.cz/…elu-edge-520#…

WP to podporuje, na stránkách garminu je tabulka, bohužel nějaká starší a moje lumie 550 tam neni, takže nevim jestli tento konkrétní typ to neumí nebo dělám něco blbě. Ve windousáckym Connectu ty možnosti jsou. Každopádně jsem se dočetl, že jde o to jaký typ BT máš.

EDIT: tabulka kompatibility

• tvargy  

Aha, mám android, nemusel jsem to řešit. Jen jsem si vzpomněl, že jsem ten problém zahlédl

jojo, já to forum pro G520 prolez a v podstatě se tam k žádnýmu řešení nedošlo, skončilo to na tom, že windows to asi neumí :)

• chukigek  

Mám dotaz na současné majitele 820. V pátek jsem 820 koupil a mám velké problémy s dotykovou vrstvou. Jednou to reaguje na pohyb nad displejem, někdy nejsem schopen zvolit položku ani na x-tý pokus a jindy to zase zvolí jinou položku. Na internetu již tento problém zmiňují. Je to vada kusu, série a nebo nepovedený update firmware? FW mám 3.10

Díky

mě to dělá taky

• chukigek  

…tak jsem flešnul starší fw 3.0 a výsledek je nejspíš stejný. Psal jsem na podporu Garminu, tak jsem zvědavý co přijde za odpověď.

Zážitek ze včerejška.

Já musím vyzkoušet všechno a tak jsem si nastavil volání na nějaká čísla v případě nehody. Jedu na kolobrndě na kočičákách a najednou mi houká něco na prdeli (je to spojené přes BT s mobilem v kapse). Lidi se za mnou otáčejí a já nevím co dřív zmáčknout. Displej na Edge píše, že mám nehodu a mám 30sec na zrušení hlášení na zvolená čísla. Ťukám, mlátím do displeje jak debil, abych to zrušil, prostě nic…nereaguje to a neúprosně ten krám odpočítává 30,…10, 9, 8… Volám manželce ať se neleká, že to je jen chyba v matrixu. Jednou se z těch hraček po…me.

• ememem1  

idu aspon tieto uzasne funkcie co su realne k hovnu ale zvysuju cenu o polovinu vypnut?

• chukigek  

Vypnout to lze, nicméně opět poněkud kostrbatě. V přístroji je volba Incident detection ON/OFF. Pokud dáš OFF a myslíš si, že máš vyhráno, tak jsi na omylu. Pokud přístroj uspíš, tak po probuzení ti Edge nahlásí, že Incident detection je zase aktivní (po spárování s mobilem).

Musel jsem jít do mobilu (Garmin Connect) a tam zrušit čísla na které to má volat. Ty mimochem zrušíš, tak že svajpneš (potáhneš) číslo do boku, taky mi trvalo než jsem na to přišel.

To vše na FW 3.0, jak je to u nejnovějšího 3.1 jsem zatím neotestoval.

P.S. Používám anglickou verzi, protože v té české jsem vůbec nechápal význam některých pojmů

stačí, když garmina budeš nastavovat buď z appky nebo z PC a pak klikneš na synchronizaci, do menu na garminu vůbec nemusíš lízt, a nebudeš v tom mít bordel.

• chukigek  

Vidíš a já se naivně domníval, že když v menu přístroje vypnu Incident detection, tak jsem to vypnul. Bez ohledu na to co s čím a jak synchronizuji.

• BB  

Chvíli s reklamací počkej. Měl jsem zpočátku dojem, že dotyková vrstva reaguje někdy příliš brzo, někdy zase až na opakovaný dotyk a časem to zmizelo. Nevím, zda jsem se naučil přesněji klikat, nebo zda se přístroj nějak zahorel. Teď už pouze zůstalo to, že když chci za provozu dát Home, tak musím do libovolné obrazovky kliknout dvakrát, abych se na volbu Home dostal. Dej tomu pár dní a pokud se citlivost nezlepší, tak reklamace.

• chukigek  

Tak mi v Garminu poradili

"Dobrý den,

je s podivem, že jsou na danou věc stížnosti na internetu, ale nám nikdo takovou věc nereportoval. Přístroj Edge 820 používám a nezaznamenal jsem s ním žádný problém ve smyslu ovládání pomocí dotykové obrazovky."

• ememem1  

to je typical garmin support, bud o nicom nevedia, alebo je to normalne, alebo je to feature. kedze vsak maju monopol resp. vsetko ostatne je este horsie tak si nepomozes.

• BB  

Jak jsem radil dříve, zkus chvíli vydržet. Příklad: vztekal jsem se, že se z běžné obrazovky nemohu kliknutím dostat na volbu Home. Pak jsem zjistil, že bezpečně funguje double klick do spodní části obrazovky. Vztekal jsem se, že nelze zvýšit jas podsvícení, pak jsem zjistil, že to zablokovala volba režimu úspory baterie. Takových věcí tam může být více. Taky mám několik typů rukavic (všechny celoprstové), v některých se mi dotyková vrstva ovládá lépe, v jiných hůře. A možná máš opravdu vadný kus, takže se to chová systematicky blbě, potom bude naprosto průkazná reklamace a podpora Garminu si může tvrdit co chce, ale musí ji uznat. Vůbec bych s nimi o tom nediskutoval.

• cryo  

Muzete mi pls nekdo vysvetlit jak funguji Strava segmenty na E820? Pri jizde se mi budou zobrazovat vsechny segmenty na kterych se budu v tu chvili pohybovat a nebo se budou zobrazovat jen ty, ktere si sam oznacim a vsechny ostatni budou ignorovany? Funguje tato funkce i na nepremiove verzi Stravy?

Dale jsem zde narazil na nekolik negativnich ohlasu na ovladani dotykoveho displeje. Vyresili jste to uz nejak, napr novym FW nebo reklamaci? Diky!

• Kysky  

Live segmenty jsou jenom pro Premium uživatele ;-)

• hannawald  

vypada to, ze mas docela velky ocekavani, tak to radeji nekupuj, budes zklamanej:) Ja to mam, ale z predchozi Garmini zkusenosti uz vim, ze navigace je radove lepsi v kazdym telefonu a na tomhle hodne nouzove, obcas si to zije svym zivotem..jen nic lepsiho na trhu neni:) Funguje to obstojne za predpokladu, ze si das tu praci, doma si rozmyslis a naklikas trasu a tu si nahrajes do Garmina. funkce cyklocomputeru, nahrani trasy na stravu atd., to je v pohode. Ale na ty slozitejsi veci nesmis byt moc narocny.

• cryo  

Tak clovek by mel byt trosku narocny, kdyz to zarizeni stoji to co stoji. :)

• hannawald  

ale jo, je to nejlepsi, co je. ale pokud mas predstavu, ze treba navi funguje stejne dobre, jak na mobilech, v autech.. tak mne to ukazuje kolikrat pekny kraviny, je to radove pomalejsi a slozitejsi na ovladani a jedine, co fungujehezky, je pripravit si trasu predem..

• BB  

tak to musím nesouhlasit, navigace funguje tak dobře, jak dobré jsou navigační údaje v mapě, kterou používáš. Jinak vlastní algoritmy navigace 820 jsou standardní. Preference typu cyklistiky – horské kolo, silniční kolo, turistika. Preference rychlosti, preference nastoupaných metrů. Co víc potřebuješ. Příprava trasy předem je úplně jiná věc a v podstatě nejde o navigaci.

• hannawald  

ja nejak nectu navody a nikdy jsem s zadnou autonavigaci nebo mobilem nemel problem.. u garminu jsem zjistil, ze mi obcas nezahlasi odbocku, skoncil jsem ve slepe v arealu nejake firmy apod… to mi nejak neprislo uplne standardni a pritom jezdim jen silnici..

• BB  

No je to jak píšu, jaká mapa, taková navigace. Standardně je tam nějaká cyklo mapa Evropy a podle té bych se opravdu nenechal navigovat. Vyzkoušel jsem OSM mapu ČR a zatím bez chyby.

• jaja01  

mam sice 810, ale predpokladam, ze se strava segmenty to bude stejne

1. segment se ti v prubehu jizdy zobrazuje, pokud ho mas nahrany do zarizeni a pokud jsi zrovna u nej nezvolil „nezobrazovat“
        2. segmenty do zarizeni dostanes importem, pokud mas strava premium, pokud nemas, muzes je tam kus po kuse dostat nejakym nastrojem, je to oser, ale jde to … ja pouzivam tento, navod zde
        • cryo  

Diky za tip, presne tohle info me zajimalo.

Pouzivas klasicke TOPO mapy nebo mas stazene jine, napr. OSM? Kdyz ted porovnavam E810 a E820, tak pro me potreby vychazi lepe prave ta E810.

• jaja01  

mam Topo Czech Pro 2015 a OSM z garmin.open­streetmaps.cz (doplnene vrstevnicemi, odkaz na ne daval nekdo v nekterem z zdejsich navigacnich vlaken)

tak nejak jsem mezi temito dvema mapovymi podklady prepinal dle chuti, jak se mi zrovna libilo jejich zobrazeni aktualni pozice ;-), u jednoho z nich mi desne dlouho trva planovani cesty, pokud to necham na garmina, ale ted uz nevim, u ktereho :-D

ted uz mam dlouho prepnuto na OSM, ale ja ty mapy zase tak moc nevyuzivam, obcas naplanuji neco v pc v mapy.cz a necham garmina, aby me navigoval, ale zobrazenou mam stale obrazovku s rychlosti atd. takze na navi se to prepne jen pred odbockou a po ni se to zase vrati zpet, tak mi to staci

• cryo  

Když chci přidat do Garmina OSM mapy a na kartě už je soubor gmapsupp.img, znamená to, že tam ty OSM už jsou a nebo nový soubor musím přepsat např. na gmapsupp2.img?

•  jarek1  

Jako začátečník prosím mágy ještě o další radu:

Zobrazí se datová obrazovka segmentu vždy, když v průběhu jízdy na něj najedu nebo je třeba začít jízdu z menu Trénink / Segmenty – načtení povoleného segmentu / Jízda?. Já si importoval ze Stravy svůj jednoduchý segment, (vidím ho v zařízení názvem i v mapě čarou), povolil ho, spustil menu Train, najel na něj a nic. Co dělám špatně? Dík.

• BB  

Pozor na poslední upgrade verze 4.10. Umožnili nastavovat citlivost dotykového displaje a od té doby nelze ovládat v rukavicích. V zimě v podstatě nepoužitelné. Poradí někdo, jak udělat downgrade na 3.20 ???

• jakub_kencl  

Včera jsem koupil, aktualizoval na 4.10… a dneska v pohodě i v rukavicích. Je pravda, že jenom ve slabých, ale fungovalo to. Jak doteky, tak tahy. Nastaveno na medium.

• BB  

No právě, já testoval silnější zimní rukavice,protože jezdím i v zimě. Ty u verze 3.20 fungovaly bez problémů.

• BB  

Tak jsem ráno nahlásil na garmin.cz, reagovali rychle, že jsem jediný, kdo se ozval. Za hodinu omluvný mail, že to vyzkoušeli a opravdu to v rukavicích nefunguje a okamžitě to hlásí k opravě. A ještě jedna informace a to že downgrade možný není.

• MaPa  

Downgrade není možný. To je hustý. Zprznili jsme jednu z funkcí, kvůli které jste si přístroj koupili, ale počkejte, třeba to někdy v budoucnu dáme dohromady, stahujte pečlivě dále aktualizace, třeba se dočkáte, třeba vám místo toho přestane fungovat dalších pár funkcí…

Ačkoli mám české zastoupení Garminu rád, jsou tam korektní lidé, se kterými je radost vyjít, tak politika Garminu co se aktualizací svého ekosystému týče je – lehce řečeno – zvláštní. Fakt škoda. A to nemluvím o tom, že samotné české zastoupení je občas překvapeno co se do fw dostane za boty a ofiko přizná, že nahlášení chyby z jejich pozice má cca stejnou váhu jako od normálního uživatele :-(.

Občas mám pocit, že architekturu a některé funkce dělají opravdu velmi chytří lidé s opravdu velkou vizí. Firmware pak programátoři, kteří ty přístoje vůbec nepoužívají. A záplaty pak jiní programátoři, kteří nevědí co svými záplatami způsobí. Connect pak nikdo nestíhá a tak jen furt akutalizují a zkouší co začne chodit.

Ve výsledku pak člověk je buď pasivní uživatel smířený se vším, nebo náruživý čtenář diskuzních fór, ze kterých se snaží vyčíst zda povolit akutalizaci nebo ne :-(. U jednoho přístroje se to ještě dá snést, u dvou už to skoro nejde zvládat časově, u tří už to musí být slušná magořina…

Fakt škoda, že Garminu zmizela nějaká velká konkurence.

• MlokCZ  

Jen aby to nebylo trochu složitější.

Tím myslím, jestli ta úprava nebyla cílená a omezení citlivosti nebylo „řešením“ na problém s tím, že displej při dotykovém ovládání blbne (což mohlo být způsobeno právě přílišnou citlivostí pro některé konkrétní uživatele). Jak psal výše např. chukigek

http://www.bike-forum.cz/…y-a-otazniky#…

A třeba i tušili, že tím způsobí problém pro tlustší rukavice a některé uživatele, ale zdál se jim menší.

Ono se to bude jistě dost lišit, jak moc citlivou dotykovou vrstvu kdo potřebuje. To ale jistě šlo řešit větším rozsahem nastavení a třeba jen přednastaveným nižší citlivosti. A bylo zbytečné úplně zmenšit rozsah nastavení.

No uvidíme co bude následovat.

• marty71  

Zdravím,

u mě stejný případ. Mám teď verzi 5.10. Nemožnost ovládat v rukavicích, a navíc celkové zhoršení citlivosti, zvláště ve spodní části na stavové liště pro ovládání nahoru, dolů, zpět. Totální opruz a zralé na reklamaci

• marty71  

A mám ještě jeden postřeh. Dřív jsem měl nastavení jasu automaticky a v noci byl display krásně vidět – zřejmě trvalé podsvícení. Nyní je to v noci nečitelné a musím display aktivovat, aby se zaplo podsvícení. Aby to fungovalo jako dřív tak se musí podsvícení nastavit na vždy. Otázka zda je zaplé i ve dne, kdy je to zbytečné a vybíjí baterku…??

• BB  

je zaplé i ve dne a vybíjí baterku. Dříve, ještě když se dal ovládat diplay dotykově v rukavicích jsem užíval režim úspory baterie, kdy se display po cca 5–6 sekundách vypne. Když jsem se potřeboval na něj podívat, tak jsem do něj lehce klepl a on se rozsvítil. To teď v éře firmware 4.10 a výše je to vše v hajzlu. Nikomu bych s klidným svědomím nákup 820 nedoporučil, dokud nevrátí citlivost diplay do původní stavu, tak jak byl ve verzi 3.20. Zatracenej Garmin. V neděli mi zamrznul při navigování po předpřipravené trase. Chtěl jsem vyzkoušet automatickou navigaci zpět na trasu. Jelo to tak 2 hodiny a pak konečná. Mapa zmizela v nedohlednu odzoomovala se na neviditelný poměr zvetšení do velikosti špendlíkové hlavičky a jakýkoliv pokus o zoomování končil několikaminutovým čekáním. Zatracenej Garmin, Zatracenej Garmin, Zatracenej Garmin, …

• chukigek  

Čau lidi,

koukám, že si také užíváte překrásný stroj Edge 820. Něco psát na podporu Garminu je naprostá ztráta času, jim vše funguje a nikdy se s ničím podobným nesetkali. Co dodat?

Po aktualizaci na FW 5.1 jedu v lese a najednou se mi začínají přepínat obrazovky, tisknout tlačítka, zvyšovat, snižovat podsvit, zatuhlo to na dotazu, zda chci smazat profil. Na prsty to nereagovalo. Byla zima cca 0°C, tma jak v pytli a já poslal Garmin na celý les už po x-té do… s tímhle krámem.

Druhý den se oteplilo (že bylo teď pár dnů docela pěkně…) a vše fungovalo OK. Na E820 mám najeto od doby koupě cca 2000km, na kole, na elektrokole, na kolobrndě. Mimochodem, tímto přístrojem je údajně možné ovládat sílu příšlapu na Specialized Levo. Není to možné! Prostě pokud to nedáte do bezprostřední blízkosti pohonné baterie, kde je umístěný ANT+ modul, tak nic tím ovládat nemůžete, protože z řidítek je to už asi daleko. No ale co byste chtěli po kole za 150.000 a navigaci za 13.000. Ani nemám moc náladu se o všech peripetiích rozepisovat. To bylo ale trochu OT.

V tomto okamžiku přecházím na FW 3.20. Aspoň mi snad nebudou přeskakovat náhodně obrazovky v lese za jízdy. Další faily zde nemám náladu rozebírat.

Někdo zde myslím zmiňoval, že není možný downgrade fw. Možné to a je to jednoduché

• stáhni si požadovanou starší verzi fw třeba zde http://www.gawisp.com/…y/agree.html
      • soubor přejmenuj na gupdate.gcd
      • soubor ulož do přístroje do adresáře garmin (root)
      • po restartu přístroje ti to nabídne update resp. downgrade přístroje
      • přijdeš o všechny profily, histori atd.
      • chukigek  

…a pokud se budete nudit, tak si můžete počíst jak jásají nad FW 5.1 a nad celým E820 třeba na foru Garmin

https://forums.garmin.com/showthread.php?…

• chukigek  

Korekce. Pokud si chcete zachovat všechna osobní nastavení, tak zde je návod na zálohu

https://support.garmin.com/…3v21nq6nbDa6

Já to zjistil až po resetu a tak jsem musel nastavit vše znovu.

Záznamy tras by update mazat neměl. Jako první věc bych ovšem doporučil udělat zálohu celé vnitřní paměti přístroje.

• marty71  

Diky moc. Profily zazálohovány, downgrade se podařil, přestože v průběhu instalace se objevila hláška ‚upgrade failed‘. Nicméně se po restartu objevilo čistá instalace 3.20. Po prenesení zálohy do složky newfiles a dalším restartu tam již bylo vše s původním nastavením. Jěště jsem to nezkoušel v terénu, ale doufám že bude vše jako dřív.

• marty71  

Tak přechod zpět na 3.20 nesplnil očekávání. Citlivost se zlepšila, ale není to žádná sláva. Přešel jsem tedy na verzi 3.10. Tady je to přece jen lepší, ale s tlustšími rukavicemi se stále nechytáte. Navíc vás to po každém spuštění nutí instalovat aktuální verzi. Takže celkově v zimě nepoužitelné.

• BB  

dnes nová verze firmware 5.20

Changes made from version 5.10 to 5.20:

Improved Touchscreen performance and stability.

Fixed a bug to properly set target power when using the indoor trainer.

Improved segment experience by adding a configurable data page to display data while riding segments.

Added Bike Lights options to Shimano Di2 remote controls. Now you can control ANT+ Bike Lights remotely with your Shimano Di2 Dura Ace shifters!

Instalace bez problému a zkoušel jsem v nejtlustších rukavicích a zdá se, že citlivost opravili.

• BB  

Touchscreen performance and stability ověřeno dnes v supertlustých rukavicích za mrazu a funguje. Zase ale nějak divně funguje procento stoupání, které v minulé verzi fungovalo dobře, tak možná to bylo dnes tím mrazem :-(

• black.horse  

Chjo, sorry za offtopic, ale jak to čtu, tak se budu staré 810 s oldschool rezistivním displejem držet zuby nehty:-( poslední roky jezdím na kole hlavně v zima-jaro…

• CzechJoker  

A s 810 jsi jinak spokojený? Já se děsím dotykového ovládání, tlačítko je prostě tlačítko a asi je poslední možnost jít do 810. Uvažuju i o 520, ale asi bych preferoval větší mapový záběr.

• blaf  

810 ale má taky dotykový displej. Stejně tak 800. Mám 800 a jsem s tím spokojený. Tlačítka z boku bych nechtěl. Ta mám na hodinkách a dotykac je lepší.

• black.horse  

Jo, jsem s 810 spokojen, ale jde o způsob užívání… navigovat to naviguje, hodnoty to hodnotí a zobrazuje (tep, kadence, čas jízdy a kolik je hodin) a pak hlavně záznam do deníku… Více od toho vlastně nepotřebuju a využiju jednou za uherák. Líbí se mi možnost ovládání v jakýchkoliv dlouhoprstých rukavicích. Co my třeba chybí je možnost vidět výškový profil připravené trasy a svoji pozici na něm, ale to bych více ocenil na běžeckých Fenix3 na běhací závody, abych věděl zda už ten zas**** kopec bude končit nebo ne:-D

• 777rada  

Trochu si prihreju polivcicku :-)

Pred nejakou dobou jsem napsal tenhle konvertor, a to prave proto ze mi u mojeho Garminu Edge200 chybela moznost jakkoliv indikovat „kdy uz ten zas**** kopec bude koncit“. Da se to snadno nastavit tak aby to generovalo jenom profil nebo jenom profil s coursepointama vrcholu a udoli, (prave moje Edge200 neumi nic jineho nez CP vrcholu a udoli zobrazit). Bohuzel ty data se kteryma to pracuje nejsou dokonala (v normalni krajine staci sum par metru a uz je vrchol o 100 metru jinde…), ale osobne jezdim po svete uz jenom podle toho.

Jo, konvertuje to (doufam jakekoliv) .gpx do garmin specifickeho .tcx formatu. Bohuzel ale netusim jake formaty podporuje Fenix3, samotneho by me to zajimalo.

http://gpxtotcx-startmydomain.rhcloud.com/index.html

• Pette  

Cau mam 820 a po synchronizaci me zmizela cestina de tam nejak dohrat dodatecne a jak diky

• BB  

Hádam, že tam bude, že jde jenom o nastavení jazyka, nahrávat jí tam nemusíš. Kdyby přece jenom, tak potom přes WebUpdater, ten mě vždycky vnucuje instalaci podpory různých jazyků.

• ememem1  

som sa rozhodol ze asi upgradnem tu svoju g500, neviem co sa stalo ale nejsom ju schopny pripojit viac k nijakemu compu, zabil som s tym hodiny, skusal, preliezal fora a nic. tak ju asi poslem do vecnych lovist aj ked jej inak nic neni, niektore jej features mi a le poriadne lezu na nervy, hlavne ten cip......

ked uz tak kupim mapovu, nicmenej co by ste dnes brali? g820 alebo g 1000? ci sa snad nieci nove chysta? som troch a pozeral fora ale je toho srasne vela, co je hlavny a principialny rozdiel medzi 820 a 1000?

dik.

• black.horse  

pokud udrží pravidelné načasování, tak letos na jaře bude imho nástupce E1000…

• koko0925  

820 má menší displej, ale má čidlo akcelerace, takže při pádu pošle SMS manželce, že ležíš v příkopu. Jinak je to snad stejný.

• ememem1  

dnes som mal v rule 810 s original vektorovou garmon turistockou mapou, predppkladam zw ke ta ista akp v 820. je to dost katastrofa, jak kvalitou tak zobrazenim, na nejake realne pouzitie ako ze som tu a chcem ist tam aspon ako nudzovka nula bodov. pocitam ze na 820 to bude vyzerat +/- rovnako. su tie mapy z openfreemaps na tom lepsie? inak docela postradam zmysel akked som uz chcel 820 kupit.

• BB  

Mapy Garmin stojí za starou belu, za poslední 2–3 roky jim OSM mapy utekly o pořádný kus. Používám tenhle web http://garmin.openstreetmap.nl/

• jaja01  

a jake mapy pouzivas?

Generic Routable

Generic Routable (new style)

Routable Bicycle (Openfietsmap Lite)

diky

• koko0925  

Garmin teď do Edge 820 a 1000 oficiálně dává OSM cyklomapy celé Evropy a stará se i o občasnou automatickou aktualizaci.

• BB  

To jo, ale ty jen v nouzi nejvyšší, já je hned mažu.

• kokoska68  

A jak s novým firmwarem 6.20?

• BB  

citlivost displaje vyřešena, to byl nějaký úlet při jedné aktualizaci fw. Z hlediska ovládání a praktičnosti je to zatím nejlepší Garmin, co jsem měl. Vlastnil jsem a na kole používal Edge 605, Edge 800, Montanu a Edge 520.

• kokoska68  

Tak to jsem potřeboval vědět. Udělám si radost.Bylo mě divné že tolik výhrad a na bazarech nic .Dík za info

• MaPa  

Na bazar je ještě brzy, možná až přijde nástupce E1000.

• kokoska68  

Myslel jsem to tak že ta 820 nebude zas tak velkej průšvih že se jí nezbavujou.

• BB  

neměj obavu, dětské nemoci vyladěny na uživatelích během asi deseti upgradů fw a současná verze 6.30 je opravdu stabilní.

• MaPa  

Já to pochopil, jen dodávám že není k čemu přejít

• Hrubiduk  

Ahoj,

mám zkušenosti pouze se snímači tepové frekvence Polar (kódovaný Wearlink), proto hledám odpověď na otázku, zda lze k 820ce koupit jakýkoliv snímač TF na bázi ANT+ nebo by jste doporučili pouze ten od Garminu.

Děkuji za jakékoliv postřehy, zkušenosti a tipy.

• mrozu  

Jde samozrejme jakykoliv ANT+. Garminu se pokud mozno vyhni, snimac musel navrhovat idiot, jelikoz na vymenu baterie potrebujes odsroubovat 4 pidi sroubky. A jejich pas stoji take za prd, misto nej doporucuji ten od Polaru, ktery je snad nesmrtelny a pokud je potreba, pasuje do nej Garmin snimac.

• koko0925  

Mám od Garmina ten celogumovej, žádný šroubky nemá a slouží spolehlivě 5tým rokem.

• mrozu  

Tak celogumovej pas jsem vubec neuvazoval, ty jsou dobre na obcasne pouziti ke sporttestrum za 3 stovky a ne na seriozni pouziti k pristroji za 10000.

• BB  

A to jako proč, to jsou nejspolehlivěší hrudní pásy. Měl jsem Polara, byl fajn, příjemný, ale když jsem jel v létě z kopce v lehkém dresu, tak tepovka 150, to samé, ten luxusnější pás od Garminu. Takže vždy návrat ke starému dobrému gumáku, který spolehlivě funguje už asi 10 let se všemi top modely od Garmina.

• ememem1  

mal by som na skusenych garminakov zopar otazok.

1: z toho co je tu napisane naozaj neexistuju mapy do garminu s turistickym znacenim? to je ako dost pruser.....

2: nadmorska vyska – stary garmin 500 mal nieco ako „elevation points“, dalo sa ich savenut tusimze 10 pricom prvy znich bol automaticky ako home, cize vzdy ked som vyrazal tak si ho pred barakom nasie (zobrazilo sa elevation point found)l a jak nastupane metre tak predovsetkym absolutne cisla ako tak sedeli. podobne to mala aj 800. 820 uz nic take nema, ma len „saved location“ kde ziadna vyska neni a keby aj bola tak to aj tak nehlada, docela by ma zaujimalo naco vobec takato funkcionalita je. takze treba ist manualne do menu a pred kazdou jazdou to nastavit navigation ->set elevation. v opacnom pripade su vyskove metre uplne mimo. dufam ze to neni feature a robim iba daco zle tak mi to prosim vysvetlite.

3. sa pise tu resp. v thereade o 520 ze zo styroch map dodavancyh ku garminu je pouzitelna len jedna. ja tam mam tieto mapy

Intl Standart Basemap NR

Garmin cycle map EU 2016.11

Garmin Geocode map EU 2016.10

Edge DEM map EU 2014.10

Ktora z nich je ta pouzitelna? Ostatne mam disablovat alebo rovno zmazat?

• koko0925  

Jestli to nevadí odpovím se zkušenostmi s E1000. Je to stejné.

1. jestli chceš turistický značení, kup si turistickou mapu. Např. CZ Topo Pro.
        2. výšku vždy 1000ka měří přesně. Žádný vopičárny nemusím dělat jako dřív se 705kou. Před vyjetím ji nechám chvilku chytat družice a je to. Počítám že 820ka na tom bude stejně.
        3. 1. base mapa světa

2. OMS cyklo mapa

3. geo body k OMS

4. vrstevnice k OMS

Takže nic nemaž. Nech si zapnutou vždy jednu mapu. Např. vypni base. To ostatní vypnout nejde, zobrazí se Ti to jako jedna mapa v nabídce.

• ememem1  

dik, bod 3. je jasny.

btw da sa samostatne vypinat a zapinat kazda z tychto map, nicmenej aj ked je nastavenie v „pro profil“ tak je to nastavenie globalne t.j. zmena v [profile sa automaticky prenesie do vsetkych profilov.

• MaPa  

Nechci vám tu příliš bourat vlákno o přístroji který nemám, tak jen krátce.

1. Ony ty značky zas na tak malém displayi žádná výhra není. Šance je, buď tu Mlok (asi také ve vláknu o E520) dával link na mapy ČR komplet, nebo pomocí JNX- tak dostaneš do přístroje moře map, ale budeš se to muset naučit včetně jejich tvorby.
        2. Elevation points jsou Locations, aspoň teda u E520, nevidím důvod proč by to tu mělo fungovat jinak. Výšku u sebe mají (buď při uložení tu co změřila Edge, nebo při importu z gpx tu cos jim zadal)

Obojí jsem probral v recenzo-návodu na E520 – viz vlákno o ní.

• ememem1  

k bodu 1. – ja nepotrebujem znacky ze studnicka a pod ale turisticke trasy. je mozne ze som blby ale ja sa bez nich neviem poriadne zorientovat resp. zhruba rovnako ako bez gps. ako dobre, jedna moznost je co pise vyssie koko0925 kupit si napr. CZ topo pro. lenze ja by som potreboval aj slovensko a alpy.....neni nejaky zdroj kde sa to da stiahnut pripadne kupit?

k bodu 2. – si asi nerozumieme, ide o „home base“ v tom zmysle ako to mala 500 a 800. to znmena ze ked vyrazm z domu tak zapnem gps a si to naslo prvy bod a vyhlasilo „elevation point found“, tym sa zariadenie skalibrovalo. (vzdy len prvy bod aj ked ich tam bolo viac tazke kdekolvek inde ako doma to bolo treba urobit manualne). v opacnom pripade boli absolutne vysky uplne mimo, nastupane dost uletene tiez. toto u 820 neni(aspon som to nenasiel), takze jedina moznost je po spusteniu navigacie vybrat saved location. to je ako dost silne otravne. lenze aj ked som to urobil ono sa to bohuzial nenastavilo, proste neprebehla ziadna „kalibracia“. jak mam tomu povedat ze tu kde prave som je vyska 150m.n.m a aby to zariadenie ja prevzalo a tu svoju prave aktualnu vysku upravilo?

ak to teda nahpodou pisem dako nezrozumitelne tak tu je ten problem popisany tiez, bohuzial jak je pre garmin typicke bez odpovede. https://forums.garmin.com/…-356851.html

dik.

vlakno o 520 pozriem.

• MaPa  

Podle toho threadu z garmin fóra je v 820 bug, který (tradičně) odlaďují za pochodu, vydrž ještě pár upgradů a buď rezignuj nebo se to spraví ;-)

• ememem1  

hm…dobre…aktualne je verzia 6.3, snad sa to urobi. smutne. dost zakladna funkcionalita.

• MaPa  

Takových povzdechnutí nad „základní funkcionalitou“ tě ještě čeká…

• BB  

Tady máš OSM mapu ČR s turistickámi značkami. Mě se ale moc nelíbí, je příliš tmavá. Ale třeba máš lepší oči. Najdi si na té stránce odkaz na gmapsupp.img a to je ta mapa.

http://garmin.openstreetmap.cz/

• ememem1  

dik. nahodou kde sa da zohnat (myslim tym aj kupit) nieco podobne pre ine krajiny netusis?

• MaPa  

Promiň, omlouvám se za záměnu s Mlokem. I když – na druhou stranu je to vlastně i kompliment ne? ;-)

• MlokCZ  

V tom druhém vláknu dával odkaz BB a já k tomu reagoval, že jsem to také zkoušel a že se mi ta mapa nelíbila ani na větším displeji Oregonu.

• BB  

jes, já jí používám jako nouzovku, když jsem v neznámém terénu, mimo předpřipravenou trasu a shodou okolností je tam červená turistická a potřebuji se jí držet. Pak ji zase vypnu. Červenou vidím, pochybuji, že bych viděl třeba žlutou, ale třeba máte mladý kluci lepší oči :-)

• MlokCZ  

Pokud nutně potřebuju tiristickou značku, tak tam mám Topo (v Oregonu) a případně mapy z cykloserveru v mobilu. Stejně ale každou chvíli jsou značky jinak než v mapě (ať už přetrasované nebo změněná barva) a sami o sobě nic nezaručují a více se mi osvědčilo vybírat trasu v neznámém terénu dle kvality cesty a třeba cíleně nejet po turistické značce, kterou v reálu vidím.

• 01carbon  

Ano již jsi to psal a tak jsem to zkusil – výřez hráze hostivařské přehrady mapa z garmin.opes­treemap.cz v E1000

http://s.bkfrm.cz/…2w8y8arh.jpg

ta modrá silnější čára je trasa, kterou syn projel den předtím – zapomněl jsem vypnout zobrazení projeté trasy

červenou KČT tam prostě nevidím

takto to vypadá mapy.cz

http://s.bkfrm.cz/…6o1eyjwg.jpg

• ememem1  

to je presne to co by som chcel. mapy.cz tam volako dostat nejde?

aby sme si rozumeli o co mi ide. taku orientaciu jak v tych mapach bez znacenych turistickych chodnikov(open­streetmaps, google a pod.) mam aj bez gps (ne ze by som sa chcel chvalit), preto mi v pohode stacilo jazdit s nemapovou g500. okrem toho ze sa mi pokazila a preto som ju nahradil 820-ou ma v kuse sralo, ze ked som naozaj nevedel kade a kde som, ci na prvu alebo az o 10m dalsiu odbocku a pod. tak som stejne musel ist bud na blind alebo vytiahnut telefon s locusom, kedze viac menej jedine podla coho sa da v lese rychlo v podstate hocikde zorientovat su turisticke znacene chodniky. to sranie sa s telefonom mi ad a lezie na nervy, ad b ma v principe ma obtazuje nosit zo sebou 2 gerety (obzvlast k telefonu mam fyzicky odpor + strazenie ci je pred vyjazdom nabity a pod.). tak som si myslel, ze by som to poriesil mapovou gps(bez ohladu na to ze to ma maly display atd, ako nudzovka by to stacilo). teraz vidim, ze to take easy nebude......

• 01carbon  

ještě jsem zkoušel http://mapygarmin.wz.cz/ – také bez KČT

http://s.bkfrm.cz/…lyjzxmr9.jpg

další pokusy budou až příští víkend

Máme TopoPro, ale hledám řešení mimo CZ

• ememem1  

ak ta to nebude obtazovat daj sem potom info, presne to ma zaujima, nevadi mi ani ked to bude platene.

• MlokCZ  
        1. Jestli je to stejně jako u 520, tak si nahraješ elevation points (omezení na 10 tam asi není). Výška se automaticky zkalibruje při startu aktivity, tedy v reálu na startu. Při průjezdu přes zadaný bod už ke kalibraci nedojde, takže je zbytené zadávat více bodů mimo startovní místa.

Body musí být připraveny správně s výškou, formát se řešil ve vláknu k 520 (a je to asi i v návodu od MaPa).

• 01carbon  

Ve vlákně k 520 jsem dával dva výřezy stejného místa z OSM map generovaných pokaždé jiným způsobem. Barevné turistické značky nejsou ani v jednom. Další výzkum jsem od té doby nepodnikl a nikdo nic neporadil. Mám Topo Pro CZ, ale občas se třeba na Slovensku pohybujeme.

• ememem1  

ja neviem.....dako mi to nefunguje, jak mam spustit navigaciu aby to bolo take pekne ako na obrazkoch tuna resp. v threade o 520? ja tam zadam adresu(zrovna teda miesto mojho bydliska nenaslo…) a co mam urobit dalej?ako sa to spusti? furt tam mam len taky zgrcly obrazok ako na fotke. ziadne texty, nevykreslena trasa…to com presiel je zakreslene tenkou modrou ciarou vspodnej casti obrazka pod aktualnou polohou ale kde je kam mam ist?

• BB  

zadáš adresu a dáš pokyn aby tě navigoval. Je to naprosto intuitivní. Podmínkou je, že máš aktivní mapu, která obsahuje navigační údaje. Ne všechny mapy umožňují navigaci. To, že nenašel tvoji adresu je podezřelé. Co to je za mapu ? To je OSM z toho holandského serveru ?

• ememem1  

ano, nechal som si vygenerovat tu light mapu pre nase kraje +alpy

ja viem ze som mantak ale jak dam pokyn k navigacii? ked to akoze vyrata trasu tak kliknem „ride“ ? to som urobil a nic. vysledok jak na fotkach, v mape to asi nebude lebo ked som skusil tu standartnu cyklomapu vysledok bol rovnaky.

zatial som sa to bohuzial naucil pouzivat iba ako sporttester…a la g500. a obavam sa ze pri tom aj ostane lebo tie mapy su zufalstvo. kamos ma 1000 a neni to o nic lepsie, akurat vidis prd o trocha vacsie.navyse som hrubo podcenil svoju neschopnost pracovat s dotykacmi…nic­menej ked uz to mam musim to rozchdodit aj ked sa obavam ze vyuzitie bude nulove…je to nieco uplne ine jak som si predstavoval.

• koko0925  

Návod volně ke stažení, str. č.6

• ememem1  

uz mi to ide. neviem co sa stalo ale ide. nicmenej co sa tyka map samotnych som hlboko sklamany. od garmin map som neocakaval nic, openstreetmaps su tiez nic moc aj ked lepsie, ale hlavne im chybaju v terene znacene turisticke chodniky. stiahol som aj free mapy cz a sk zo znackami, ako ok su tam, updatuju to skoro denne, opravuju chyby, robia to zafarmo takze klobuk dolu.....nicmenej to zobrazenie na garmin devicoch je absolutne nepouzitelna katastrofa. a to nie len 820 ale aj 1000. na oregone co ma kolega je to o trocha lepsie ale s tretotriednym mobilom ako mam ja sa to neda ani len vzdialene porvnat. i'm really strongly disappointed…

• BB  

a ty mapy se značkami stahuješ odkud. Je to http://garmin.openstreetmap.cz/ ??? Ještě k těm mapám všeobecně. Abych řekl pravdu, tak mě osobně na té mapě v garminu moc nezáleží. Pokud používám mapovou obrazovku, tak je to ve dvou případech. (1) připravil jsem si trasu v plotaroute.com a jedu podle čáry. V tomhle případě je mi někdy mapa spíše na obtíž a někdy ve městě ji vypínám a čáru mám na prázdné obrazovce. (2) jsme někde na výletě a potřebujeme najít hospodu. Tak se nechám odnavigovat do nejbližší hospody. A zase v tomhle případě mapu moc nepotřebuji.

Pokud se v neznámém terénu potřebuji orientovat v mapě, tak vytahuji buď papírovou mapu, ale v poslední době už jenom zapínám mobil, startuji Locus a koukám do skvostné OSM vektorové mapy s turistickými značkami. Kéž by někdo tyhle android mapy převedl do formátu Garmina.

• ememem1  

cesku sem volakde dal niekto link (alebo v tom paralernom threade o 520), slovensku z freemap.sk

potom som volakde nasiel shop kde sa daju kupit cca za 100e kus rakuska a nemecka ale z obrazkov je to dost zufalstvo este horsie jak ceska topo. k tej poslednej vete- to je aj moj sen.

• ememem1  

iba taky maly dodatok k tomu dotykovemu ovladaniu. dnes som mal v rukach 520, jak nemam dotykace rad(som proste konzerva) tak musim povedat, ze tych 7 tlacitok na 520 je uz trocha moc, predsaj len ten dotykac je aj ked mozno ne lepsie ovladatelny tak isto intutivnejsi. musim uznat, ze pri komplexnosti toho devicu je to asi krok spravnym smerom.

• BB  

já jsem 520 míval a to ovládání tlačítky a malá paměť byly jediný důvody, proč jsem šel do 820. Při nastavování několika polí na obrazovkách na 520 se mi z toho dělaly mžitky před očima a nakonec i špatně od žaludku. To nakonec rozhodlo. Jinak jsem byl s 520 náramně spokojený. To že neumí navigovat mi vůbec nevadilo.

• ememem1  

inak by sa to dalo povedat tak,ze „neobmedzena“ pamat, plnohodnotna navigacia(aj ked teda s riadnymi vyhradami co som tu zmienil) a asi aj lepsia ovladatelnost pri zachovani rovnakej velkosti asi za tych cca 80e stoja.

• mrozu  

Jak je na tom 820 s tim kapacitnim dotykovym displejem? V recenzich si na nej lidi hodne stezujou, ale Garmin tvrdi, ze se to da ovladat i v rukavicich nebo za mokra.

• bookay  

Zkušenosti s ovládáním za deště a v rukavicích zatím nemám. Dotykového ovládání jsem se kvůli recenzím docela bál, ale musím říct, že se mi za jízdy celkem pohodlně ovládá i posunování mapy a hledání dalších cest…

• BB  

ovládání v rukavicich bylo problém v jedné verzi fw. Po oprave funguje. U tlustých zimnich rukavic muze byt problém trefit políčko, ale to neni problem displaje, ale rukavic. Mám jedny horolezecké a s nimi to je trochu problém.

• mrozu  

Neni mi jasne, jak lze zmenit vlastnosti kapacitniho displeje opravou FW ;) Nemoznost ovladani za mokra nebo bez rukavic se specialnim povrchem je pro tento typ displeje typicke, proto me udivuje, jak muze Garmin tvrdit opak. Staci mi jaky je porod delat na kole neco na smartphonu – za mokra je to uplne sci-fi a v rukavicich se to chytne jen kdyz jsou uz spravne propocene. Muzes tedy nejak srovnat, jak je na tom Garmini displej oproti beznemu smartphonu?

no tak třeba se dá změnit vyhodnocování polohy dotyku, takže se musíš trefit přesněji. Anebo třeba síla pole mezi prstem a displejem tj. citlivost, co já vim.

• BB  

ale Garmin nepouziva stejnou technologii displeje jako smartphony. Proto může Garmin tvrdit opak.

• mrozu  

To sotva, 820 pouziva stejny typ displeje jako vetsina dnesnich smartphonu.

• BB  

tak to se určitě pleteš

• oldafyno  

Displej a dotyková vrstva jsou dvě věci, displej je jinej, nepotřebuje ve dne podsvětlení aby bil čitelný na sluníčku, kdežto telefon na sluníčku potřebuje podsvětlení na maximum a někdy je to stejně málo.

Dotyková vrstva je kapacitní, stejná jako na telefonu.

• BB  

Ale je zajímavé, že dotyková vrstva se chová jinak na Garminu a jinak na telefonu i když jsou obě kapacitní. Mám Samsunga S7 a ten mohu ovládat pouze v rukavicích k tomu určených. Garmin ale bez problémů ovládám i v zimních rukavicích a s trochou trpělivosti i v extrémních horolezeckých rukavicích. Je v tom nějaký fígl.

• oldafyno  

Nejsem si úplně jistý ale zjednodušeně řečeno ovládaní citlivosti dotyku (v rukavicích je potřeba vetší) je pomocí napětí ale je to ještě o trošku složitější. Každý výrobce to má řešený trochu jinak.

edit: zvyšuje se i spotřeba baterie

• mrozu  

Ano, pravda, šlo mi o tu dotykovou vrstvu, co je pod tím za displej už je víceméně jedno.

Ahoj, nevíte někdo jestli lze u E820 změnin aktivitu nějakym způsobem na „běh“? Vím že je to cyklopočítač, ale občas jej využiju i na běhání, zatim to řešim tak, že ve stravě nebo v connectu po nahrání přecvaknu na „běh“, ale je to takový otravný :)

Díky.

• Celaskon  

Ahoj, po cca ročním používání Polaru M450 jsem se rozhodl postoupit o třídu a výš a přejít na Garmina.

Vybírám mezi Garminem 820 a 1000. Přístroj resp. mapová navigace by měla sloužit hlavně při víkendových celodeňkách. U G.1000 mě hlavně láká velikost displaye, navíc mi přijde takový fortelnější – rámeček kolem obrazovky je asi silnější a subjektivně na mě přístroj působí bytelněji. Naopak G.820 vypadá vzhledově čistěji, dle mého názoru je hezčí. Jisté omezení vidím u G.820 především na obrazovce s mapou, kdy se zobrazí přídavné „chlívečky“ s informacemi a velikost navigačního okna se rázem dost scvrkne. Může prosím někdo zhodnotit jak si vedou výše uvedené přístroje v přímém srovnání? Není škoda kupovat starší model za větší peníze? Nebo je 1000 stále nepřekonaná „vlajková“ loď? Děkuji všem, kteří pomohou při rozhodování :-)

PS: fyzicky jsem si byl prohlédnout oba modely na prodejně a přikláním se spíš k G.1000.

• koko0925  

Abych Ti více zamotal hlavu tak věz že aktualizace na G1000 jsou každou chvíli. Takže od té doby co jsem ho koupil je už někde úplně jinde.

• Celaskon  

Super, díky. Podpora je právě jeden z důvodů, proč bych rád vyměnil Polar za Garmin. Jsem pevně rozhodnutý pro 1000.

• ememem1  

tak som sa trocha povozil a mal by som par otazok, dufam ze len robim daco zle, za poznamky a rady thanks.

1.navigacia-z styroch pokusov mi nenaslo nic, jak som spominal ani miesto bydliska. mapa osm ale skusal som aj ine, jak keby to od mapy vobec nezaviselo. navyse cokolvek ine jak presna adresa nejde, lenze jak mam vediet cislo ked je to napr. kopec? riesenie google (ten nasiel vsetko) a pretukat suradnice. des.

2. pocas navigacie sa zobrazuje aj profil, zoomovat asi nejde ci?

3. da sa v profile volako vidiet kde som. stara 500ka to zobrazovala…inac je cely vyskovy profil dost nanic.

4.vypinac – je dost citlivy, zapnut pristroj nahodou neni problem, treba davat pozor,aby sa v supliku nevybil :-)

5. nemali by pri navigacii byt live segmenty automaticky vypnute? mne daky naslo – netusim skade a preco lebo wifi aj bt bolo vypnute a telefon som ani len nemal- iba som cumel a nez som sa spamatal tak som odbocil povedalo ze out of segment, o chvilu sa vratila mapa akurat navigacia bola stopnuta tak ze odznova.

6.baterka – wifi a bt off, zapojene hr, wattmeter, dispaly auto, navigacia asi hodinu z 2,5hodiny jazdy, live segmenty zapnute – bateria pri dojazde asi 75%. ak by som to extrapoloval tak je zivotnost pri tomto nastaveni asi 10hodin…to je nic moc.

7. dispaly…moja nocna mora, ako tak bez rukavic ale mal som dlhoprste a ani tuk aj ked maju konce prstov volavim potiahnute prave kvoli tomu. funguje mi tak jeden klik z desiatich a vzdy to zareaguje inak jak potrebujem. ide mi pocas jazdy len o prepinanie obrazoviek. ma skoro zrazilo auto lebo som sa na to sustredil, busil do toho a isiel zrazu v protismere…jak to treba robit? neviem si ani len predstavit jak by som prepinal niekde na pretekoch a pod.,

5. segmenty můžeš vypnout

6. životnost baterky mě taky zklamala, zrovna včera mi umřela přesně po 6h 47minutách. Puštěnej tepák a navigace, jas nastavenej na AUTO. Asi to příště pořešim tak, že dám automatický vypínání displeje.

• ememem1  

edit bod 8. som si vsimol, ze medzi x velicinami co garmin rata (summary z jazdy) je je aj pedal smoothnesa a torque effecitiveness. mne to ukazalo obe v rozmedzi cca 28%- 126%. neni to daka blbost? a nema to nahodou fungovat len s vectormi?

• ememem1  

ja sa k tomu po par dalsichh jazdach musim vratit.

1. vid nizsie – povazujem za vyriesene aj ked od vyhladavania a la google je to na mile vzdialene a hodne, ale hodne tazkopadne. niektore veci proste nejdu.
        2. toto sa mi volako aj podarilo ale neviem ako…
        3. fakt to nejde?? by som povedal ze je to dost blba feature…
        4. co uz.
        5. tomuto nerozumiem, cital som pozorne navod od MaPa ako aj manual, fora, skusal a funguje mi to presne naopak resp. nijak. podhadzuje mi len oznacene segmenty. sparovane s telefonom ktory je online a premium strava ucet mam. netusim co robim zle, rada je vitana.
        6. nech robim co robim stale to extrapolaciou vychadza ze mi baterka max. so 10h zdochne. skusal som manualne podsvietenie ale sorry, ja potom nic nevidim.druha dost zasadna bad feature. riesenie netusim lebo kopa ludi tvrdi ze to pri rovnakej konfiguracii vydrzi do 15h.
        7. ucim sa a lepsi sa to -:)

ak by mi niekto povedal daco zmysluplne k bodom 3, 5 a 6 budem rad, to su pre mna dost killery aj ked inak je to docela slusny geret a oproti g500 co som mal predtym dost skok(aj ked to teda neni uplne fer porovnanie)

• MaPa  

3 – fakt to nejde. Je to nejčastěji zmiňovaný nedostatek i u 520ky, garmin na to *ere. Je to podle mne typický příklad toho ,jaký je rozdíl mezi tím skutečně jezdit a odnášet si z používání zkušenosti, a jen programovat. V profilu podle mne vždy vidíš kde jsi – pokud jen zaznamenáváš a nenaviguješ, pak jseš vždy na jeho pravém okraji, protože graf je jen záznam tvé výšky. Pokud naviguješ a máš zapnutého virtuálního partnera, měly by být na profilu obě vaše polohy (tvoje tečka má barvu profilu, VP je šedý).

5 – to je otázka co od toho celého očekáváš. Já segmenty nežeru, ale když se nad tím z mého pohledu zamyslím, myšlenka jak by to mělo chodit vždycky byla: mám prémiové členství, jedu a jakmile se telefon (který je s edge spárovaný a zná mou polohu) dostane k začátku jakéhokoli segmentu (on-line porovnává souřadnice edge a startu segmentů), pošle ho do edge a já můžu jet. Tak takhle to přesně nefunguje. Funguje to tak, že pokud chceš mít jistotu, že segment po cestě skutečně potkáš, musíš ho na stravě ohvězdičkovat a on se během synchro přenese do Edge (důkaz: ve složece segments jsou jednotlivé fit soubory). Pak už to chodí jak si to představuji pouze s tím, že a) Edge prorovnává souřadnice aktuální polohy pouze s databází segmentů v uvedené složce uvnitř přístroje, b) garmin/strava ti pár nějakých dalších segmentů do přístroje nahraje sama, ale nemáš vůbec ánung co ti tam dá c) jediné co ti premium skutečně dává navíc je, že při každé synchronizaci ti aktualizuje leaderboards všech segmentů v přístroji (což se takhle na pohled nejeví jako zázrak za dost peněz, na druhou stranu to dává smysl větší než vypadá). Řada lidí tak v podstatě (z pozice segmentů) Premium nepotřebuje, protože hvězdičkovat versus ručně přetahovat vybrané segmenty ručně do edge zas tak velký rozdíl není. Hlavní rozdíl přichází právě v té aktualizaci časů a tady je otázka zda to potřebuješ vidět na přístroji a nebo se spokojíš až s vyhodnocením po konci tvé aktivity přímo na Stravě.

6ku ti bude muset poradit někdo kdo 820ku má. U 520ky mi zatím přijde že to celé buď souvisí s teplotou, nebo přísliš častou aktualizací fw kdy si nesedne kalibrace baterky nebo tak něco. Není pro mne totiž po pár bídných vyjížďkách, kdy fakt ten ukazatel odečítá procenta před očima, dosáhnout znovu na rok staré časy obou těch testů co v recenzo-manuálu mám.

• ememem1  

3. co uz, snad to daky update firmwaru poriesi

5. ide mi prave o ten bod b), to mi proste nefunguje, este mi nikdy ziadny nepodhodilo, vzdy len tie ostarrovane. urcite mam vsetko aktivovane, sparovane a popular segmnets v strave zapnute. uvidim casom. nicmenej prave toto sa mi dost pacilo, ides niekde sam kde si este nebol a obcas ti todaky segment pre ozivenie nudy podhodi. ze sa obcas netrafi beriem kedze nemoze tusit kam idem.

6. toto ma trapi dost, asi je to nr.1, ostatne je len take hrajkanie, bohuzial to zatial ostava bez odpovede.

• MaPa  

3 Uvidíme. Zatím rok a půl jen co mám E520 já a nic, ani náznak :-/.

5b) Těžko říct, celá tahle fičura je tak „náhodná“ že se na ní nespoléhám. Ale pravda je, že pár neostarrovaných segmentů se mi vždy dotáhlo a pokud nějaký segent z Garmina smažu po čase zjistím že se tam natáhl zpátky nebo to začne hlásit nějaký jiný kus vedle (v Praze teda, a tady jich je mraky, jak to chodí někde jinde moc neřeším).

Otázka taky je, jak na prudký nárůst počtu segmetů zareagovala Strava a/nebo Garmin od času kdy tyhle popisky psali.

Ještě stále nevím co dělá v Menu->Training->Courses->Course Options->Segments ON/OFF. Vzhledem k tomu že segmenty běhají jen pokud neprobíhá navigace po courses je mi tohle nastavení záhadou. Mám to zaplé jak to bylo defaultně, třeba někdo ví k čemu to je?

• ememem1  

a este jednu otazku by som mal. dnes ked som zapol garmin connect web situ na compe tak mi povedalo ze je update firmwaru 6.5

fajn, ako sa to da aktualizovat bez kabla?

ked sparujem zariadenie s compom ktore je na sieti cez BT tak nic, ked s mobilom tiez nic (mimochodom mne ide vzdy iba jedno sparovanie takze to prve musim najprv explicitne zmazat.)

pise mi ze sa mam pripojit ku garmin express a spustit update ale vyzera ze to ide len cez kabel.

• MaPa  

Cesta 1: PC+Garmin Express+kabelem připojená Edge. Po nastavení účtu connectu (a zařízení musí být přidané do profilu v connectu) stačí pustit synchronizaci a ona se do Edge předpřipraví. Při prvním spuštění odklikneš aktualizaci fw.

Cesta 2: Mobil s daty nebo wi-fi+Edge přes BT. Přidat Edge co profilu v Connectu a opět během synchronizace se do Edge předpřipraví. Po prvním spuštění …

• ememem1  

dik, to prve je jasne.

to druhe mi bohuzial nefunguje…

• BB  

pak to může být spíš problém telefonu

• MaPa  

Chyba bude někde ve spárování BT. Pokud máš Iphone, musí tam být BT profily dva.

• jaja01  

musis byt trpelivy, ta aktualizace se ti pres telefon udela, ale obcas to ma i celkem dlouhe zpozdeni, s fenixem je to to same

• ememem1  

som to spravil cez comp. btw sa updatla aj garminacka cyklo mapa. sice to zozralo nejake 2 giga ale musim povedat ze problem co som spominal ze mi nenajde dom je prec. je to inak imho prave nejaky klon osm takze to generovane vlastnej mi prijde zbytocne. asi ju zmazem kedze neni v nicom lepsia, ani v podrobnostiach ani v zobrazeni. jedine co mi chyba su tie turisticke znacky co ale asi inak jak vyrobou vlastnych map resp. ich najdeni volakde poriesit nepojde. este som si dnes nahodou na gpsies.com vsimol, ze ako jeden z layerov je aj sigma cyklomapa. vyzera to dost slusne, vyznacene jak cyklotrasy tak turisticke chodnimy a pokryva aj alpy. to sa asi do garminu nijako neda dostat ci?

• Ujco  

Nový firmware 7.0

• BB  

Když to shrnu po 3/4 užívání, tak po mnoha aktualizacích fw vše takřka funguje jak má a vůbec nelituji, že jsem do 820 šel. Jediná věc, co mi chybí je zoomování profilu trati s ukazatelem, kde zrovna jsem. Chtěl bych vědět, kolik kopců mě ještě čeká. Udělal jsem taky zásadní chybu, že jsem šel do verze Explore. Chybí mi obrazovky. Verze Explore má pro datová pole pouze tři a to je pro mě málo. Vidím pouze max údaje na obrazovce, takže celkem 12 údajů a to mě nestačí. Taky je tam pouze jeden profil aktivity, což mě taky vadí. Takže jsem šetřil na nesprávném místě.

• milan.v  

No, já nepochopím, že si nemohu nastavit do každého profilu jinou mapu … Bike TOPO, žiletku jinou …

• ememem1  

presne, toto a to co pise vyssie bb o profile trati su dve najhlavnejsie vyhrady pricom minimalne ten profil je docela nepochopitelny downgrade. ostatne naozaj funguje +/- ako ma obcas s drobnymi vyhradami ako ze vyhladavanie v navigacii by si zasluzilo upgrade a la google maps a pod. nicmemej by som pridal tretiu a to dost zasadnu vec – vydrz baterie. pri normalnom pouzivani sa imho cez 10 h nedostane

• Oadrey  

Ahojte po skúsenostiach s 820 by ste ju odporučili?

• milan.v  

Ano, určitě doporučil, to zařízení jako takové je dobré, jen záleží, jestli člověk navigaci bude využívat jen na kolo jako já, nebo i k jiným účelům, potom bych volil klidně nový Oregon.

Oregon má čerstvě kamarád, není to až taková obluda a Garmin mu zdarma umožnil upgrade z TOPO2015 CZ, co byly v přístroji, na nové TOPO2017 CZ, které vyšly pár dní před koupí a skutečně jsou jiná liga, reflektují aktuální stav, takže člověk nebloudí, těch nových sjízdných cest je za poslední dobu opravdu hodně.

Průšvih vnímám mapy, ty by měly být automaticky to nejlepší možné, co je k mání, tzn. koupíš přístroj hodně přes 10tis. Kč, koupíš Bundle (prostě to nejvyšší, co jde), tak ti má Garmin do přístroje nahrát TOPO mapy a umožňovat aktualizace zdarma, event. za nějakou velmi symbolickou cenu aktualizovat v meziobdobí nové edice.

To by byl solidní přístup světového giganta, i když v dnešní době, kdy se zobchodovává každá volovina, rozumím, že to je pro ně zdroj dalších tržeb, protože i já nakonec k nim jedu pro TOPO2017 CZ a tvrdě ji zaplatím … Chytré dvouleté období pro novou edici TOPO map, aby jim člověk zaplatil doslova ranec, to solidní není …

S posledním FW 7.0 mi přijde, že se opět nepatrně zlepšilo dotykové ovládání, které ve FW 6.30/6.50 nebylo úplně ideální (u mě).

Třeba se i vyřeší ta odlišná mapa pro profily, ať mi nikdo neříká, že to úprava FW neumožní.

To je asi ta nejzásadnější věc, které moc nerozumím, na žiletku nepotřebuji mít detailní TOPO mapy, resp. existují OSM mapy s primárním určením Road, které bych využíval raději.

• Oadrey  

Super ďakujem za pekný popis.. možno by to hodím aj na motorku ale neviem ako by to bolo s veľkosťou.. asi tam toho moc neuvidím… no hlavne potrebujem navigáciu lebo tréningové funkcie mám v fenix 3..potom by možno nebolo zle pouvažovať nad 1000 ale ta je na cestak veľká.. škoda tých máp topo ako hovoríš za tie peniaze by mala byt aktualizácia zadarmo..znie dobre ten FW 7.0 .. aj fenix3 prešiel veľmi častými aktualizáciami kým nevyriešil dosť veľa problémov..

• ememem1  

a mas fenix tak ako nad „navigacnym doplnkom“ o 820 radsej este porozmyslaj a ujasni si co chces a ocakavas. neviem sice co presne fenix vie alebo nevie ale jedno si uvedom. ak to chces primarne ako jedinu navigaciu a este k tomu aj na motorku tak si tu dobre pozri co sa tu o tom pise. strucne – display a jeho funkcnost sa velkostou ani rozlisenim neda s mobilom low end triedy ani len porovnat. cize este raz – ujasni si co chces. z mojho pohladu je skor 820 super sportovy computer ktory ma ako nezanedbatelny bonus navigaciu nez navigacny pristroj.

• BB  

pokud chceš outdoor navigaci na motorku, tak to musí být pořádná cihla, něco jako Montana, kterou jsem kdysi vozil na kole. S tím pidi displajem 820 budeš na motorce v p*

• BB  

Nebo ještě lépe, dnes bych na motorku pro navigaci použil mobil s dobře čitelným displajem na slunci (mám pouze zkušenost s S7 a S8, nevím jak jiní výrobci), a kterému nevadí voda (zase pouze zkušenost S7 a S8). Pro navigaci bych použil apku mapy.cz. Naprosto dokonalé, akorát trochu dražší než Garmin. Nevím jak to uchytit na řídítka, na kole to chytám pomocí silikonového pásku za pár korun. Na kole to používám v krizových situacích, když nutně potřebuji změnit program a dostat se jinam než mám naplánováno v 820. Pak jde mobil na řídítka a navigují mě mapy.cz, naprosto prerfektně. Vlastně naposledy jsem ani nedával mobil na řídítka, nechal ho s vypnutým displajem v kapse a nechal se navigovat hlesem. Nemělo to chybu.

Podle mě to s tima mapama neni zas tak jednoduchý. Protože, mapa se ti nahrává hned při startu přístroje, takže nějaký přepínání během chodu by asi nešlo, respektive by musel následovat restart.

• milan.v  

To jsi špatně pochopil – vyrážím na žiletku, zvolím profil s příslušnou mapou, jedu … Vyrážím na bika, zvolím profil s jinou TOPO mapou, jedu …

• Oadrey  

Jasne chápem.. no prioritne som to chcela na cestak.. ale viem si predstaviť že to vyskúšam aj na moto :D keď teda pôjdem do toho.. ale premyslím si to keďže navigácia je poslabšia.. mobil je fajn jasne aj na moto ho viem dať .. ale na bajk je to už veľké…možno zvážim ak Edge 1000 no mám dilemu ale vďaka za rady a nápady :)

• ememem1  

vie niekto ako sa ten vydrbany syfilitik zvany virtual partner da definitivne a kludne aj nezvratne vypnut? tak aby so toho kokota uz v zivote nevidel? lebo aj ked ho mam v profile disabled tak nech otvorim akykolvek course tak prve co povie je course found, updating virtual partner a ten zmrd je stale vodiet ako siva pohybujuca sa sipka. sice neni k dispozicii obrazpvka s virtual partnerom ale na pozadi evidentne stale bezi a navyse sa zobrazuje. jak to kurva ide vypnut!!!???

dakujem.

• BB  

Nechat ho ujet ? :-) Mě na 520 děsně prudil a proto jeden z hlavních důvodů, proč jsem šel do 820 Expolore bylo to, že tam virtual partner vůbec není.

• ememem1  

explore ma zas dost inych nevyhod. mna ale sere ze ked zastavim, teocha odzoomujem tak ten zmrdko tam je. ja hp proste nechcem !

• milan.v  

Tak dneska mi Garmin poprvé zamrzl – chvíli byl na displeji vidět jen dolní řádek, zbytek řádků s údaji ne :-o po asi 5km zmizel i ten …

Po dalších 10ti minutách jsem Garmina zkusil cvičně pustit a hle, normálně naběhl, nabídl k uložení trasu do zamrznutí a vesele pokračoval dál …

Chvíli po zamrznutí jsem si říkal, jestli to nebylo baterií, že bych přehlédl stav, ale po znovunaběhnutí měla 91%, takže baterií to nebylo …

No, zrovna od zařízení, se kterým člověk nic netestuje, nezkouší různé FW, atd., bych něco podobného nečekal …

A to i když, si myslím, tu o zamrznutí už někdo psal …

• ememem1  

su tu take dve trocha schyzifrenne thready o 520 a tento o 820. som do toho o 520 napisal cosi, co asi skor patri sem kedze je to specialita 820, mozno to ako informacia niekoho zaujme. ja som na to viac menej nahodou dosiel a nikde v manuale o tom neni ani zmienka.

• Ujco  

Firmware 8.0 via WiFi

Changes made from version 7.00 to 8.00:

Added support for Connect IQ 2.3.1, which includes support for background apps, app and data field trials, and historical accelerometer data.

Fixed an issue that could keep supplemental map downloads from working.

Improved bike light handling for indoor activity profiles.

Relaxed routing restrictions on highways and unclassified roads that may be suitable for cycling.

• ememem1  

po update tohoto firmwaru sa mi to zacalo spravat dost cudne. straca sa na segmentoch ktore som predtym jazdil (proste povie v polovici na otvorenej ceste ze „out of segment“), pripadane som nejaky cas uplne mimo v lese namiesto na ceste, ukazuje mi tam divne casy ktore nesedia s tym co je potom v strave pricom presnost GPS je radovo par metrov takze zlym signasom to nebude.

som sam s tymto problemom?

• japkyn  

Prosím poraďte – mám problém s takovou prkotinou, za boha nevím kde nastavit hodiny u Garmin edge 820.

• BB  

tak dnes jsem omylem odhalil jednu zajimavou vlastnost 820. Padlo tu nekolikrat, ze nejde zoomovat vyskovy profil trasy, ze to 820 zobrazuje v nejakem nahodne nastavenem meritku a ze nelze zobrazit cely profil a sledovat, kde se clovek pohybuje. tak to lze, staci klepnout na cislo, ktere riká meritko na ose vzdalenosti a na ose vysky. Je to v dolnim pravem rohu a v hornim levem rohu. Lze to nastavovat kdykoliv pri aktivni trase i jindy. Takze pro me zmizela posledni vada 820 a jsem plne spokojeny. Nenapadlo me, ze ta cisla jsou zaroven aktivni ikony. Skoro si myslim, ze to neni napsane ani v manualu Garmin.

• DaD  

Kluci nevíte někdo, zda dokáže 820 při navigaci po trase a následném projíždění nahraného segmentu do přístroje přepnout na info o segmentu? Myslím info na obrazovce jako když ho projíždím bez navigace a tedy čas prvního a náskok či ztrátu na něj.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse