• jama

  Měl jsem původně pro nové kolo předvybranou sadu Sram X9 (X7), z důvodu převodů 2×10. Něco jsem tady však přečetl o špatných zkušenostech klik Sram se středovou osou BB91, kterou na novém rámu mám. Zjistil jsem teď, že nové XT také nabízí převody 2×10. Proto se teď ptám: Považujete za lepší volbu XT, nebo Sram X9? Sady jsou za skoro stejné ceny. Díky moc.

  0 0
  • hanness  

   To je vec nazoru a preferenci kazdeho uzivatele sad,myslim,ze ani jednou sadou neprohloupis.Ja preferuji Shimano a Fox.. ;)

   0 0
  • kubad  

   +/- je to nastejno pokud bereš 10sp osobně bych o fous líp hodnotil XT, ale bude spolehlivě šlapat obojí

   0 0
  • toram  

   funguje obojí…sram je takovej tvrdší..jakoby mechaničtější.. a shimano takový máslovější…:D nevim jak to popsat.. beru to podle mojí x9 a shimano deore XT na tátovo kole..

   0 0
   • kubad  

    není to už pravda, v 10sp je možná Shimano tvrdší, Sram je rozhodně gumovější, ale nijak dramatický rozdíl to není

    0 0
    • toram  

     jo, oprava já mluvim o 9 kolečku..:D

     0 0
    • MlokCZ  

     Je pravda, že 10sp. Sram je nepatrně gumovější než 9sp., ale zato zase řadí s menší silou.

     Zejména to oceňuju na jednom z kol, kde mi řazení chodí o něco více ztuha díky tomu, jak jsou tam vedené bowdeny.

     A Shimano 10sp. je opravdu už asi mírně tvrdší.

     0 0
     • flyman  

      Mno a to tu nikdo neřeší. Jaký bowdeny, jak složitě vedený atd.

      0 0
      • MlokCZ  

       To máš pravdu, to dělá mnohem více. Jak střídám tři kola, tak díky jinak vedeným bowdenům je tam obrovský rozdíl. A na jednom kole, kde kvůli tomu klade řazení o dost větší odpor, tak tam právě oceňuji 10sp. Sram nejvíce oproti 9sp.

       0 0
   • JakeF  

    10sp X9 je právě dost gumový, dost nepříjemně mě to překvapilo.

    0 0
  • JakeF  

   Se středovou osou mám výrazně lepší zkušenosti se Sram, od Shimana mi odešly dvě během pár kilometrů a pak jsem je držel při životě neustálým prolejváním silikonovým olejem. Sram drží zatím bez nejmenších prblémů celou sezónu. Co se týče chodu řazení, tam bych šel do XTčka.

   0 0
   • jama  

    Díky všem za názory a zkušenosti, mám v tom jasněji.

    JakeF: Máš na mysli osu GXP? V rámu mám z prvomontáže osu Shimano. Jsem více nakloněn XTéčku, snad by neměl být problém nakombinovat osu GXP a XT kliky, ne?

    0 0
  • BikeRider  

   Nebudu zakládat nové vlákno, měl bych podobný dotaz. Několik dodavatelů mi nabízí složení kola, kde je u výbavy SRAM cca 20% sleva (buď SRAM komponenty, nebo celé kolo). Údajně dostávají komponenty od SRAMu napřímo, bez výrazné navyšení ceny přes dodavatele.

   Pro mě to znamená volbu za stejnou cenu SRAM X0 nebo Shimano XT. Co byste v takovém případě volili?

   Obdobně jako tazatel řeším 2×10 vs. 3×10, dvojplacku určitě ve variantě 42/28. Vycházím z toho, že teď mám na Crossu nejlehčí převod 28–28 což na některé kopce není optimální. Na druhou stranu nic výrazně horšího, než co dneska s velkými obtížemi urvu na 28–28 jezdit ani nechci, takže 28–36 by mohlo být dostatečné zlepšení. Je ale fakt ,že nehoním hmotnost, takže i trojplacku můžu s 36T kazetou jezdit jen dvě placky a 22T si nechat jen jako nouzovku.

   Je 42/28 s 11–36T kazetou výhoda i pro rekreační kolisty? Na papíře se zdá, že se ty převody docela dobře doplňují a díky překryvu lze dlouho řadit na jedné placce. Bohužel nemám kde 42/28 otestovat, můžu srovnávat jen se současnými převody.

   0 0
   • Nikovlas  

    Jestli to nový kolo bude 26" bike, tak máš celkově lehčí převody něž na crossu, který je 29", už jen na základě poměrů délky klik a poloměru kol.

    0 0
    • JakeF  

     Ale ne o moc, pokud tam má úzký pláště…

     Jinak já bych šel spíš do X0, i když to nový XT by mělo umět o 2 stupně naráz na těžší, což je celkem příjemná funkce.

     0 0
     • JayDee  

      X0 udela vetsi paradu, i kdyz letosni XT radi velice dobre!!

      0 0
      • Singlespeed  

       XT umí o 4 nahoru a o dva dolů, což je veliká parádička a člověk si na to proklatě rychle zvykne.. X0 to neumí, nenabídne takový komfort, nemá ani obousměrnou odřazovací páčku jako XT. Prostě celkem slabota.

       0 0
       • JayDee  

        X0 bude lehci a podle me lepe vypada. Ma taky hodne pekne vyresene matchmakery.

        0 0
       • JakeF  

        Na což si člověk ale taky velmi rychle zvykne, někdy dokonce zcela dobrovolně :).

        0 0
       • Blade  

        X0 umí nahoru o 5 :)

        0 0
       • MlokCZ  

        K čemu je obousměrně odřazovací páčka, když je pak kvůli tomu pro odřazovaní palcem velmi neergonomická? Tohle je jeden ze základních důvodrů, proč mi ani trochu Shimano nesedí.

        10tkové Shimano je velmi dobré, ale hlavně pro odřazování ukazováčkem.

        Proti pružině uměl Sram vždy o hodně převodů, minimálně o 4 už umí spoustu let, takže to není žádná výhoda.

        Teď si ani nejsem jistý, jestli X9/X0 neumí i dokonce o pět převodů najednou. Ono je to celkem fuk, tedy aspoň já stejně nedosáhnu dobře pro celý rozsah o tolik převodů. Dobře dosáhnu stejně jen o tři převody, o čtvrtý už musím více hnout celý rukou.

        Odřazování o dva je výhoda, to je jasné, i když je otázka jak moc velká.

        Vůbec bych nehovořil o tom, že jedno nenabídne takový komfort, je to čistě o tom, co komu sedí lépe.

        Mně sedí mnohem více Sram a Shimano vůbec (10-tku nevyjímaje), ovšem rozhodně z toho nedělám závěr, že Sram nabídne obecně větší komfort (pro mě ano, ale pro někoho jiného to může být přesně naopak).

        0 0
        • jama  

         No, neřekl bych, že je zas až tolik neergonomická. Zatím se s kolem sžívám, ale odřazuju instinktivně palec-ukazovák, tak fifty-fifty. Někdy v polovině 90. let jsem měl Deore DX taky se systémem palec-palec, ale pravda obě páčky krásně přístupné.

         0 0
        • BikeRider  

         Odkojen Shimano STX, ktere radi o 5 nahoru, jsem na razeni o 2 dolu hodne namlsany. Ovsem kdyz nad tim tak premyslim, funguje to v praxi dobre? Neprerazuje pak clovek casto omylem o dva i kdyz chce jen o jeden?

         0 0
       • Blade  

        Léta jsem jezdil Shimano, odřazování palcem nebo ukazovákem jsem střídal jak mi to přišlo pod ruku, ale až teď, co mám dva měsíce SRAM a občas ještě sednu na Shimano, tak si uvědomím, jak strašně neergonomický to Shimano je:) Páčku mají sice oboustrannou, ale za cenu sniženýho komfortu jak palce, tak ukazováku.

        0 0
        • ememem  

         to je individualne, sram som nikdy nemal a to preto ze ked som ho nahopdou skusal na roznych test bikoch a pod. tak som mal presne opacny pocit.

         0 0
   • jama  

    To kolo, na jehož sadu jsem se ptal v úvodu vlákna, mám už poskládané. Mám tam nakonec kompletní XT, placky 40/28 a kazetu 11–32. Nemám problém vyjet, co potřebuju. 36 bych nevyužil. Jinak XT chválím, funguje to bez jakýchkoli výhrad, i když je to jistě ovlivněné tím, že je to fungl nové a proti starému (LX) tím pádem lepší.

    0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.