Využíváte nejlehčí převod?

670 nepřečtených
 • Junkers

  Jezdíte občas na ten úplně, ale úplně nejlehčejší převod, který na svém „bajku“ máte? Tuším, že tomu říkáte tzv. „na kašpara“.

  Anketa: Jezdíte občas na kašpara?

  9x
  4%
  74x
  36%
  120x
  59%
  • Carloss  

   prakticky nic jinýho nejezdím

   • Lister  

    Taky jsem nikdy nepochopil, k čemu je těch spodních 9 koleček.

  • Bubaaak  

   Na CX docela dost často, bohužel jsem občas už i tlačil, protože jsem to prostě neušlapal.

   Ale převod 39/27 na 28" je asi prostě moc těžkej na vyjíždky po lese :( Takže budiž mi ke cti, že tlačím maximálně jednou do měsíce :)

   • detoxy  

    Také CX, používám často. Převod 1,25.

    • Bubaaak  

     Mně vyšlo 1,5 :)

     Ale 1,25 bych asi taky užil, někdy nesmím zpomalit, protože bych se už nerozjel :)

     • l.bily  

      chce to elektriku

      • Bubaaak  

       Proč?

       • l.bily  

        aby si sa rozjel :)

        • Bubaaak  

         Myslíš že po 160 km v průměrný rychlosti 28,6 km/h bych se na e biku rozjel do kopce z Jarova do Břežan?

         Pokud ano, byla by vyjížďka stejně zábavná, to znamená brody, sjezdy, rozbiječka přes kořeny a šutry, následně asfaltovej downhill Břežany a zas uphill přes točnou? Já myslím že s 25 kg těžkým kolem bych si to tak neužil, navíc by mě pošla baterka, jak frajirkovi včera u Braníka :D

         • jIrI___  

          Někdy ebike vyzkoušej, možná tou zábavou a požitkem z úplně jiné jízdy budeš mile překvapen.

          • Bubaaak  

           Kolega v práci ho má, ve firmě kde jsem dřív pracoval je prodávají… Myslím že vím jak e bike vypadá, ale diky

          • jecnak  

           Jiri, obavam se ze, reagujes zbytecne, protoze Bubaaak ma pravdu. Aktualni stav baterek nedostacuje na 3000m nastoupano s jezdcem 70kg+ na jedno nabiti v normalnim modu. Akorat nevim, kde prisel k 28,6 v terenu, to by mel davno jezdit v profis.

           • Bubaaak  

            V terénu to bylo 20km s kolegou (10km u ZBR a 10 km u kralup), ale spíš jsem dělal „debila“ na cestě čerňák – Národka -Zbraslav – Kralupy – za Kbely – zbraslav – čerňák

           • jIrI___  

            Tak s tou výdrží baterie to je jasná věc, naštěstí se po horských chatách množí nabíjecí stanice pro ebajky (už je třeba i na Lysé Hoře). Spíš jsem reagoval na to, že s 25 kg těžkým kolem by si jízdu neužil. Ebajka (Scott E-Genius) jsem měl teda jen půjčeného, ale po kopcích jsem si s ním zablbnul daleko více než na klasickém fullu. Ale je fakt, že já mám v sobě slabý motor :). Jezdit 160 km průměrkou takřka 29 km/h, tak by mě motor kola asi taky brzdil.

            • Bubaaak  

             Hákneš transportéra a cestu z výtoně k hostivaři, tam přehákneš bus na štěrboholy a máš vyřešený i kopec rychlostí kolem 40km/h, jen nesmíš vyměknout :)

             Doma padneš a hodíš 4 budvary a druhý den na kolo koukáš jak na debila a jedeš mastnou tyčí :)

             Ale ten dementní úsměv, a pocit spokojenosti, to mám jen po nadměrné zátěži, při který se bavím :)

          • Světloslav  

           to už pak stačí krůček a můžeš jezdit na klasické krosce se spalovacím motorem!!…

           Ano je to lákavý ty e-biky…ale je to proti mojí filozofii (ani mobil si na kolo neberu) a moc dobře vím, že bych si na něj lehce zvykl a zlenivěl bych!

           tak stejně nakonec dopadne i většina e-bikerů…zvláště po 40 cítce :-)

           a hlavně já osobně nemám rád e-bikery , kteří nejsou technicky vybaveni a cpou se na lesní, horské pěšinky, kde se dva cyklisti vedle sebe nevejdou! Už začínají být zákazy pro vjezd s koly s asistencí!

           O tom , jak to vypadá, když si tak s těžkým kolem lehnou někde v extrémním kameniitém výjezdu , ani nemluvím

           • 3022  

            Řekl bych to trochu jinými slovy, ale v zásadě s tím přesně souhlasím.

            Z ryze „výkonnostního“ hlediska se podle mě celý „problém“ dá zjednodušit na to, že e-bike třeba dá lidem watty které nemají na to, aby se někam dostaly… jenže potíž je, že další věci které tam také potřebují, jim už žádný e-bike nedá, nekdy spíš sebere.

           • xtonda  

            Kde jsou takové zákazy u nás? A jsou vůbec takové zákazy legální, když ze zákona je kolo s asistencí postaven na roveň jízdního kola?

            • 3022  

             To je dost problematické tvrzení.

             • xtonda  

              Kde vidíš nějaké tvrzení?

              • 3022  

               Vidím tam Vaše tvrzení, že ze zákona je kolo s asistencí postanoveno „na roveň“ jízdního kola.

               • xtonda  

                A není snad?

                • 3022  

                 Jak už jsem psal jinde, to že něco je z hlediska výkladu určitého zákona považováno za jízdní kolo, neznamená automaticky, že je to to samé jako jízdní kolo a že by to vždy a všude muselo být „rovnocenně“ posuzováno.

                 • danis7  

                  Nejsi náhodou politik? Máš takovou politickou, nic neříkající odpověď :)

                  • 3022  

                   Politik nejsem: A nic neříkající to podle mě není. Jinými slovy (tvrdím, že) s elektrokolem si nemůžete „vynucovat“ stejné zacházení jako s jízdním kolem, jen proto, že v rámci výkladu určitého zákona pro elektrokola platí stejná omezení jako pro jízdní kola.

                 • Bubaaak  

                  kde v čr obec, kraj, stát rozlišuje jízdní kola a e bike?

                  Děkuji za jasnou a stručnou odpověď

                  • 3022  

                   Pokud já vím, tak v ČR zatím nikde. Nejspíš k tomu zatím nikdo nemá důvod – nemyslím, že by se někde objevovali celé skupiny e-bikerů které by natolik obtěžovali větší skupiny obyvatel, aby byl podnět k nějakému takovému „administrativnímu“ řešení v rámci státních institucí.

                   • Bubaaak  

                    Takže zas píšeš kraviny , protože se chceš vyjádřit k něčemu, k čemu si ani nemusel, paráda…

                    • 3022  

                     Byla tu řeč zda takové zákazy jsou/byli by legální. K tomu jsem se „vyjádřil“ jak jsem chtěl, k čemuž myslím na webových fórech má každý právo.

                     Ale máte pravdu pravdu, že jsem „nemusel“. Opravdu nezúčastňuju se tu z povinnosti. To je tu povinné – „vyjadřovat se“ jen z povinnosti?

             • ememem1  

              mohol by si to vysvetlit? ako uplne vazne ma to zaujima. ja viem, ze u uas napr. ani neni celkom zrejme, ci stvorkolka je striktne v zmysle zakona vobec motorove vozidlo, ale o ebikoch som zatial este nepocul nic ze by to snad bicykel nebol.

              • 3022  

               Třeba o čtyřkolkách nic moc nevím, tak se o nich nemůžu dohadovat (vím jen, že ani čtyřkolky, ani terénní motorky se mi v lese nelíbí a považuju je za obtěžující a jejich jezdce za „bezohledné“).

               Ale pokud jde o elektrokolo, tak je otázka o čem se bavíme, tedy myslím hlavně v jaké souvislosti. Z hlediska zákona je v ČR tuším striktně rozlišeno na jedné straně elektrokolo s výkonem do 250W + asistencí jen do 25 km/h, kde člověk nemusí mít řidičský průkaz, technickou a nemusí nosit motocyklistickou přilbu a na druhé straně elektrokola bez těchto „výkonostních“ omezení, která jsou ale zase omezena různými předpisy a nařízeními, předpokládám obdobně jako motorky.

               Jenže, to že něco je z hlediska výkladu určitého zákona považováno za bicykl, neznamená že to automaticky je to samé co „bicykl“ i v jiných ohlech a že to jinde rozlišeno být nemůže. Obecné dopravní předpisy a zákony s nimi spojené nejsou to jediné co platí. Různé věci lze ošetřit nebo omezit místní vyhláškou, může to být omezeno krajem, obcí, na soukromém pozemku apod.

               Pokud vím, tak alespoň před pár lety některé bike parky s techničtějšími tratěmi elektrokola kola vyloženě zakazovaly/ne­povolovaly (asi dle stejné logiky, že terénní motorky tam také nepouští). A stejně tak, nikde v zákoně myslím nemáte zakotveno, že např. do lesa musíte mít povolený vstup na kole. Z hlediska zákonů ČR, i do „soukromého“ lesa má veřejnost ze zákona přístup a má tam např. i právo sbírat klestí, nebo lesní plody… pokud není konkrétně nařízeno jinak třeba z důvodu myslivosti, ochrany přírody apod. Ale dost bych pochyboval, že by tam člověk měl automaticky garantovaný přístup na kole a tím spíš si pak myslím na elektrokole. Nevím kde kdo bere jistotu, že např. obec nemůže zakázat jezdit někde s elektrokoly. Je to samozřejmě o něčem trochu jiném, ale viz třeba Segwaye v Praze nebo motorové čluny a vodní skůtry na Lipně.

               Samozřejmě jiná věc je možnost vynucování a prosazování takového zákona. Policii jsem v lese moc neviděl a třeba s těmi motorkáři a čtyřkolkáři se jim to moc nedaří…

               • pepek  

                Zase jsi promarnil další dobrou příležitost mlčet.

               • Rockodendronus  

                V bike-parku si může kdo chce zakazovat co chce, je to jejich soukromý pozemek. Co se lesa týče, tak pokud není stanoveno jinak, je tam zcela běžný přístup a na kole se smí po cestách jezdit (mimo ně je zákaz). Elektrokolo tam má stejný přístup jako normální kolo, zákon je nerozlišuje, tudíž nemůže ani obecní vyhláška kvůli principu „silnější pes šuká“. Samozřejmě se bavíme o legálních elektrokolech a ne zbastlených šmejdech.

                Místo pochybností si to dohledej v právních normách…

                • 3022  

                 Vaše svérázné „šukací principy“, ani Vaše utkvělé představy o právních normách mě nezajímají.

                 Místní vyhláška může upravovat stav jen pokud to není v rozporu se zákonem, ale to neznamená, že by nemohla (ve veřejném zájmu atd.) klást vyšší omezení než ukládá zákon. Viz např. vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti, což také žádný zákon neomezuje (pokud tedy samozřejmě nejde o nezletilé osoby apod.), ale vyhlášky některých obcí zjevně ano.

                 • Rockodendronus  

                  Číslovko, utkvělé představy tady máš tak akorát ty, protože zase plácáš o něčem, o čem víš houno, ale dokážeš to rozmazat na 3 odstavce a plantat páté přes deváté, že nakonec sám nevíš, co vlastně píšeš. Když tě to nezajímá, tak nereaguj. Vyhlášky, které zmiňuješ, omezují něco, na co vyšší právní předpisy neregulují, to se ale netýká ani elektrokola, které je jasně vymezeno, ani ježdění po účelových komunikacích v lese.

                  Tak se prosím neztrapňuj tím, že se svým typicky sebevědomým okecávacím způsobem snažíš dokázat, že všemu rozumíš, ty Pytlíku pytlíkovatá.

                  • 3022  

                   No, nechám na osobním posouzení každého kdo má jaké utkvělé představy a kdo plácá…

                   Podle mého názoru, v tomto případě vyšší právní předpisy neregulují – rozumněj neomezují – provoz elektrokol splňující podmínky vyjmenované zákonem. Ale to neznamená, že je nemůže omezovat místní vyhláška. Je to o tom, že sice „co není zakázáno, je povoleno“, ale na druhou stranu ne vše co není zakázáno zákonem, nemůže být zakázáno jinak, pokud to naopak v něm výslovně povoleno/naří­zeno není.

                   Pokud se vrátíme k původnímu tématu, tak osobně to – mimo soukromý pozemek někoho – vidím jako dost problematicky prosaditelné, protože by šlo těžko „prokázat“ že zmíněné elektrokolo má větší negativní vliv na veřejný zájem než běžné kolo – které by tím v rámci diskuse dotčeno nebylo – ale dovedu si představit, že by myslivci nebo ochránci přírody dokázaly prosadit, že do určité oblasti nemohou kola s pomocným spalovacím motorkem protože jim např. plaší zvěř. Jinak bych spíš řekl, že pokud by někde dělaly (elektro-)cyklisté bordel a potíže, řešilo by se to spíš přes plošný zákaz vjezdu cyklistů, nebo vjezd jen na povolení, což opět místní samospráva prostě tak či onak udělat může. Nebo by např. lesní cestu prohlásily za naučnou stezku apod. kde už ty kola zakázat určitě můžete.

                   Obecně, představa že zákony téhle země neumožńují místní samosprávě zatnout tipec těm kteří otravují dostatečný počet lidí je prostě lichá. Když se chce, cesta se vždycky najde.

            • Světloslav  

             u nás asi zatím ne..ale viděl jsem to někde na netu… asi v USA

           • -b-n-x-  

            Rozumím tomu dobře, že kdybysis vzal na kolo mobil, tak bys zlenivěl?

            • 3022  

             Možná spíš „zpitoměl“?

             Osobně považuju mobilní telefon dost často za takovou „berličku“ moderní společnosti. Některé věci bez něj jdou dost těžko, ale lidé se tak naučily je využívat že díky tomu „zhlouply“ – z hlediska přípravy, organizace a domluvy pak díky tomu jsou různé cesty, schůzky nebo akce na daleko nižší „profesionální“ úrovni než dřív, protože se prostě spoléhá, že se to dohodne „operativně“ přes mobil.

             Pokud jde o kolo, tak dřív člověk když vyjel, tak si musel vystačit sám se sebou, se svým kolem a případně s tím co potká na cestě. Dneska se spousta lidí vyloženě spoléhá na to, že když se něco přihodí, „chytrý“ telefon jim ukáže mapu a kde přesně jsou a vždycky si budou moci hned zavolat „přítele na telefonu“, nebo záchranku apod. No, třeba na možnosti zavolat záchranku – ať už sobě nebo někomu jinému – asi není nic špatného, ale dostáváme se tím prostě už trochu jinam. Je to jako jezdit na čundr Jeepem… nebo na projížďku na motorce… nebo na elektrokole :). Prostě o něčem jiném.

             • DoomHammer  

              Jen holki nebo aj klucy?

             • Rockodendronus  

              I ty berličko moderní společnosti, co navrhuješ, vrátit se na stromy? Protože i sirky jsou berlička pro blbečky, kteří neumějí rozdělat oheň vrtěním klacku nebo oboucháváním šutrů.

              • MiKED  

               Pravěk by byl ideální. Teda alespoň do doby, než by nějaký vůl objevil pazourek…

            • Světloslav  

             asi máš poněkud delší vedení..kolo používám jako prostředek relaxace…jezdím většinou po lesích a nemám potřebu být v té době "on-line " na telefonu..

             • 3022  

              Ale to vůbec nejste „in“ a navíc jste asociální – správně by jste měl neustále mobilovat, tweetovat, dělat fotky a všechno okolo s ostatními sdílet. Nevozíte mobila, nejste on-line, nesdílíte a to od Vás tedy vůbec není hezké! Jestli Vy nejste nějaký divný…

             • Barak  

              Nevozit mobil se ti jednou vymsti.

              • 3022  

               Kolika cyklistům se to asi „vymstilo“, než ty mobily vynalezly?

               • DoomHammer  

                Kluci nebo holky?

               • Barak  

                At si to dela kazdy jak chce. Jenom pisu, ue se to nekdy muze sakra hodit. Tvuj úhel pohledu je nesmysl.

                • ememem1  

                 bezpecnost, bezpecnost nadovsetko.

                 • Světloslav  

                  a to ještě nennosím helmu!! ale zvodenk a i světlo (za tmy používám)…

                  a teď do mě vy srágotky :-)

                 • 3022  

                  To mi připomíná „frajery“ co mermomocí musí nosit pistoly, aby si připadaly „bezpečně“. S takovu „bezpečností“ jděte u mě někam. Jak to tak tato civilizace postupuje, za chvilku se člověk bez mobilu „bezpěčně“ ani nevy****.

                  • Světloslav  

                   jo znám takový případ..příbuzný si pořídil zbrojní pas a Glocka! Upřímně, když poslouchám ty jeho názory, nechápu , jak takovýmu člověku mohli zbroják dát! No hlavně , že se cítí bezpečnějji

                   ale právě tím, že potřebuje mít tu zbraň , jen dává najevo strach! Já naopak tvrdím, že když jde do tuhého, člověk stejně jedná reflexivně a pokud není borec z URNY nebo SPecnazu -stejně nemá šanci (než tu zbraň vytáhne a odjistí..)! Toí je stejněé jako stěmi, co potřebují jezdit s se stupudními SUV po městě-protože je prý bezpečnější…

                   Z lidí se stávají rozmazlené zlenivělé srágotky, kteří mají strach z migrantů a teroristů, klíšťat, divokých prasat a obyčejné chřipky…

                   • Sodoma  

                    Mluv za sebe

                   • MiKED  

                    Kluci, vy si vystačíte sami… Nechcete si založit vlastní thread, kde byste řešili všechny trable moderního světa? :)

                   • JakeF  

                    Nakolik se mi SUV nelíbí, tak argument vyššího bezpečí je u nich celkem jednoznačnej fakt… Ono stejně moderní SUV ani na jízdu v terénu dělaný nejsou, jsou to normální silniční auta, jen s trochu vyšší světlou výškou.

                    • KAITEN  

                     SUV je fajn, mam jej cca 400tkm a jsem spokojenej

                    • 3022  

                     A z hlediska vyšší bezpečnosti je pak ještě lepší jezdit obrněným vozidlem… ?

                     Považuji to za otázku „přiměřenosti“ – jaké je reálné ohrožení, jakou mám reálnou šanci, že se zúčastním v autě stanu účastníkem vážné dopravní nehody? Skutečně mi to potencionálně o něco vyšší bezpečí stojí, za některé ty naopak jednoznačně negativní vlastnosti, se kterými se naopak celkem jistě budu setkávat denně?

                     http://www.autoweb.cz/…kupovat-suv/

                     Navíc ta vyšší individuální bezpečnost tam do značné platí jen potud, pokud s uvedeným typem vozu plošně nejezdí více lidí – pokud by se tím řídily všichni a všude byli SUV, částečně by se to negovalo a pak by bylo třeba přejít na další vývojovou úroveň „pancéřování“…

                     Osobně mám dojem, že v „moderní“ společnosti se obecně často inteligence a blahobyt využívá poněkud nevhodným způsobem – a to nemyslím ironicky. Jde o to, že člověk disponující určitými prostředky a určitou inteligencí tyto využívá ne k řešení reálných problémů, ale k vymýšlení si různých často veskrze spíš jen ryze teoretických nebezpečí, potíží a těžkostí, a se svou „předvídavostí a přípravou na nejhorší“ celá společnost jako celek sama sebe limituje víc, než kdyby prostě reagovala na ty potíže, které skutečně přijdou.

                     • JakeF  

                      Meleš kraviny… Jednoznačně pokud jedeš v SUV, tak jsi v menším riziku, než klasickým autě stejný třídy.

                      Jestli se to někomu líbí nebo nelíbí, jestli to má vyšší pořizovací náklady nebo nemá, to už jsou zcela nesouvisející faktory.

                      • KAITEN  

                       psal jsem to niz, jeto idiot. nema smysl to uz ani cist uz to nebudu ani komentovat.

                      • 3022  

                       Jestli nejste trochu zmatený, tak asi reagujete a nevíte na co. Pokud se srazí dvě SUV, tak se jejich ochranný efekt dost neguje. Ne 100%, ale velmi významně ano. To je asi tak to co jsem v této souvislosti psal a jestli se Vám to nelíbí, je to jen Váš problém.

                       • JakeF  

                        Pokud se srazíš s SUV, tak se žádný ochranný faktor neneguje… Pokud se srazíš s SUV, tak se prostě srazíš s SUV. A v tu chvíli je sakra lepší sedět v GLE než ve Fabii.

                        Nebo snad ty těsně před srážkou vylezeš a řekneš majiteli SUV, ať si jde domů vyměnit auto, protože ty SUV nemáš, a že se nabouráte až potom, když přijede sedanem? :)

                        • raw 4  

                         V pohode je on ma svoji verzi pravdy…a ta je jediná a spravná…btw kdyz se srazí dve Suv..tak ridici maji vetsi sanci prezit nez kdyz se srazi treba dve fabie..

                         • 3022  

                          A když se srazí dva náklaďáky, tak řidiči také mají větší šanci přežít? Geniální úvaha.

                          Ten rozdíl mezi vozidly není tak velký jak by člověk čekal

                          https://www.autorevue.cz/…o-i-pro-deti

                         • JakeF  

                          Jakože když si koupíš na ježdění náklaďák, tak nějakým kouzlem všichni ostatní začnou jezdit v náklaďáku taky? Teď už ti ten trolling nežeru, takhle blbej nikdo reálně bejt nemůže…

                         • 3022  

                          Jakože ta větší bezpečnost v SUV je především na úkor někoho jiného v obyčejném autě.

                         • JakeF  

                          Může být… Když si kupuju auto, má chránit především mě, případně maximálně zamezit škodám na cizím zdraví a majetku, pokud já udělám chybu.

                         • Junkers  

                          Kaiten, JakeF: nezamořujte mi tady diskuzi nadávkama, jo?

                         • raw 4  

                          Tak srazka s pevnym podkladem je asi neco jineho nez kdyz se srazí suv se sedanem.....a nakladak ma lehce jinou konstrukci než automobil..btw bavil jsem se vzdy o autech..

                        • 3022  

                         Argumentace je v tom smyslu, že pokud by všichni jezdily v SUV, bezpečnostní výhoda v SUV by se výrazně zmenšila – pak protože budete ve stejné výšce a protože to co se vzájemně srazí bude mít vyšší hmotnost tzn. i vyšší kinetickou energii. Takže pokud by všichni přistoupily na vaši argumentaci o ideálním bezpečném vozidle, asi by se nutně muselo rozvinout něco jako „závod ve zbrojení“ – tedy kdo bude mít větší a těžší SUV.

                         Vzhledem k tomu, že počet těžce zraněných a zemřelých řidičů při dopravních nehodách v dlouhodobém ohledu spíš neustále klesá, přes vzrůstající provoz (a jistě ne primárně kvůli SUV), tak podle mě řešíte problém, který jaksi předně asi až tak nevyžaduje nějaká zásadní omezující řešení, jako třeba přesedlat na přerostlá, předražená a žravá auta jen kvůli bezpečnosti. To by řidiči před 50-ti lety museli zákonitě chtít jezdit tankem – kvůli bezpečnosti :).

                         • JakeF  

                          Tvoje argumentace má zásadní trhlinu v tom, že lidi si můžou auto sami vybírat… Když máš na výběr sedan a SUV stejný třídy, tak SUV je z nich zpravidla bezpečnější, ať už ostatní jezdí v čemkoliv… A to nemluvím o srážkách s dodávkou, náklaďákem, kamionem, tramvají atp.

                          Tvoje teorie by platila, pokud by se klasický auta zakázaly a všichni by museli jezdit v SUV. A i to jen omezeně, kvůli těm kamionům atp.

                         • raw 4  

                          :-)…sestavím si model ktery omezim limitami, ci pravidly, aby mi ten vysledek…ktery chci vysel…

                         • 3022  

                          Ale vůbec ne. Trhlinu to nemá. Je to ryze tom, kde ta snaha o „vyšší bezpečnost“ má končit – ať už pokud jde o ježdění v přerostlých příšerách, nebo o „povinném“ tahání mobilu. Hoďte se do klidu a bez obav – nejspíš zemřete na rakovinu, nebo na srdeční chorobu, jako většina lidí v ČR, tak si nevymýšlejte jiné bubáky.

                         • JakeF  

                          Kde má bezpečnost končit je dáno zákony, vyhláškami, směrnicemi atp, respektive vším tím, co určuje, jaký auto smí na silnici a jaký nesmí.

                          V rámci toho si každej může svobodně zvolit, jaký auto si vybere. Pokud si zvolí SUV, bude zpravidla bezpečnější, než klasický auto stejný třídy.

                   • jIrI___  

                    Jedna z mála věcí, ve které s tebou beze zbytku souhlasím.

               • Breakpain  

                Staci vozit „SOS“ mobil. Kdo rika, ze na nej musis koukat :) …

                • 3022  

                 Jestli by to v rámci bezpečnosti od roku 2020 neměly plošně napevno montovat do všech jízdních kol. Hned by bylo na světě bezpečněji.

                 • DoomHammer  

                  Jak pravil klasik: „piča je pěkná věc, ale nesmí to být chlap“.

                 • Breakpain  

                  Az si nekdy zlomis nohu a znepojizdnis kolo v lese, mozna to prehodnotis ;). Kazdopadne, at si to vozi kazdy jak chce.

                  • look_as1  

                   Minimalne te manzelka muze nechat hledat, kdyz nedorazis domu.

                   Posledni misto na signalu znacne zmensi okruh hledani!

                   • ememem1  

                    a kym by ta mala nechat hladat? ako nerobim si prdel ani nerypem, fakt by ma to zaujimalo. ja neviem, mozno u vas je to na nejakej vyssej urovni ale predstava ze moja zena zavola na policiu alebo zachranku ze volakde v lese asi budem, lebo uz som mal byt doma a oni tam vyrazia (jak? peso?) je dost iluzorna.

                    • look_as1  

                     Se podivej jak nasli treba Osvejdu – http://www.geocaching.cz/…-se-osvejda/ – bohuzel pozde :-(

                     Nemyslim 15 minut zpozdeni, ale nekolik hodin.

                     Ano – normalne by me sla policie hledat. Proc by sakra nesla?

                     V horach to tak funguje, proc by nemelo v lese u Prahy?

                     • ememem1  

                      pretoze ani len netusia kam (skus zacat na 112 operovat gps suradnicami) a nemaju cim. jak si predstavujes ze by vyrazili 35km do lesa po jednochlapovom traile? navyse ak si myslis ze rozbehnu patrania lebo dobehne tvoja zena ze si sa nevratil z biku nacas domov tak si to vyskusaj, budes rad ak vobec za par dni. proste implictne zacnu najprv skumat ci ste sa nepohadali, mozno sedis niekde dlhsie na pive atd. proste na zacatie nie prave najlacnejsieho a pomerne neurciteho patrania musi byt sakra dobry a overitelny dovod. si uvedom ze policia ani sanitka neni horska sluzba.

                      ja nediskutujem o tom co je spravne a co ne, ja hovorim jaka je realita a ze „mam mobil tak som v pripade potreby v suchu“ je pri bikovani uplna iluzia. paradoxne za prahou vacsia jak v krkonosiach (prave kvoli tomu ze tam existuje hs ktora je presne na toto na rozdiel od police a sanitakov urcena)

                      • Rychlej turista  

                       Okamžité párání se zahajuje pouze po malých dětech.

                       • ememem1  

                        ja to aj docela chapem, len sa cudujem jak si kopa ludi mysli uplny opak.

                        • Rychlej turista  

                         Je to obecná snaha nahradit vlastní zodpovědnost něčím jiným. Mobilem, pojistkou, vírou v politiky… A když se něco stane, tak se lidé diví, že to nefunguje a zase se musí se spolehnout jen na to, co mají a umí. Tak, jako tomu bylo vždy.

                      • mvd  

                       Proč si myslíš, že na dispečinku záchranky nemají přístup na Mapy.cz, kam zadáš souřadnice a ukáže Ti to místo na mapě? Respektive si myslím, že jsou na tom líp a nemusí to nikam zadávat, když jim to přijde formou nouzového volání z mobilní aplikace Záchranka.

                       Z charakteru zobrazené souřadnice už lze snadno usoudit, jaký bude nejefektivnější způsob vyzvednutí zraněného. Co je ale nejdůležitější, že se neorganizuje žádná záchranná vyhledávací akce, ale jede se najisto.

                       To platí, když volá sám postižený. Předpokládám, že když volá ženská a sdělí přesnou souřadnici manžela podle sdílené polohy telefonu s tím, že jí nereaguje na volání, tak se dá velmi snadno podle charakteru sdělené lokality zjistit, jestli je pravděpodobnější příčinou usnutí v hospodě, nebo opravdu nehoda.

                       • Barak  

                        ememem1 řeší, jak jsem pochopil, případ, kdy nejsi ve stavu, abys někomu polohu sdělil. Sdílená poloha je taky možnost, ale troufnu si tvrdit, že se to používá minimum lidí. Navíc musíš být na místě pokryté daty.

                        • 3022  

                         No, pokud jste ve stavu, kdy dokážete na 4s podržet „čudlík“, tak tohle to řeší:

                         http://www.bike-forum.cz/…lehci-prevod#…

                         …pro všechny ostatní případy asi platí zlaté pravidlo (které bych také nepřeháněl, ale…): rizikové činnosti nikdy nedělat sám.

                         Ale samozřejmě, v rámci úplnosti pro zdejší vysoce intelektuální prostředí: na teoretické úrovni jistě může existovat i „vysoce pravděpodobná“ situace, kdy nějaká fatální nehoda smete celou skupinu cyklistů, mimo civilizaci, a nikdo z nich pomoc volat nebo poskytovat nemůže. Hádám, že něco jako lavina… Myslím, že místní myslitelé přijdou na řešení i pro tyto případy…

                       • ememem1  

                        preco si to myslim? lebo s tym mam realnu skusenost a dost pochybujem, ze to u vas alebo kdekolvek inde funguje o moc inac aj ked si to kopa ludi mysli vid. http://www.bike-forum.cz/…lehci-prevod#…

                        a ked sa nad tym nezaujato zamyslis, ma to aj logiku. policia ani sanitka neni horska sluzba aby kazdeho skydnuteho trtka isla hned hladat volakde do lesa.

                        • Barak  

                         Pokud by to fungovalo, naopak by se spoustu času a výjezdů ušetřilo, protože by někoho nemuseli nahánět po lese, když by podle signálu viděli, že sedí Na Růžku…

                         Spíš to dle mého názoru naráží na legislativní překážku.

                         • ememem1  

                          ani ne lebo oni nikam nevyrazaju kym neni viac ako zrejme ze ide o nehodu (sanitka) alebo trestny cin (polica)

                         • Barak  

                          To si nemyslim. Kamarádovi nedávno opakovaně nebrala na chatě mobil máma, tak zavolal na policii (nevím jestli státní nebo měšťáky) s tím, že o ní má strach, protože má něco se srdcem. Normálně tam poslali hlídku.

                        • kubad  

                         a o co ti konkretně jde?

                         ano mobil tě nemusí zachránit, ale může, tak proč zacházíš do extremů?

                         je to tak malá krabička která mě v batohu nezavazí

                         • ememem1  

                          ze si mysliet ze ta niekto pojde rychlo zachranit do lesa je iluzia.

                         • kubad  

                          to jo souhlas spása to není , ale začalo to tím že se mobil může hodit,

                         • mvd  

                          Jako, že operátorka na záchrance případ uzavře a založí s vyjádřením: „Volající nahlásil svoji polohu na obtížně přístupném místě, tak jsem mu řekla, že nikam nejedeme, že nejsme žádní bernardýni! Má si nohu zlomit blíž k silnici.“

                         • 3022  

                          Ona je to celkově představa až komicky odtržená od reality. Měl jsem svého času nezávisle dva kamarády co pracovali na záchrance (léta už nejsme v kontaktu), jeden z nich jako doktor a z toho co a jak mi říkaly jsem si tedy vytvořil zcel jiný obrázek, na který zatím vždy přesně sedí to když jsem se náhodou s někým „neznámým“ od záchranky setkal.

                          Je to asi tak, že na záchrance nikdo nedělá pro peníze, nebo kvůli nějaké úžasné pracovní době, benefitům zaměstnavatele apod. Prostě tam nic takového není a kdo to tam hledá, rychle to zjistí a jde pryč. Lidé kteří tam jsou zpravidla opravdu chtějí pomáhat ostatním a opravdu to berou jako „poslání“ (ikdyž je to v dnešním světě považováno za „divné“). Když k tomu přidáte to, že víc jak 3/4 volání na záchranku ke kterým vyjíždí jsou pitomosti které se skutečným vážným ohrožením života nebo zdraví nemají nic společného (typu někdo dostane kašlíček a místo aby jel na pohotovost tak si zavolá záchranku, popř. sbírání opilců), tak když se „konečně“ objeví případ kde to vypadá že opravdu jde o život, všichni se můžou pos*** aby udělaly opravdu všechno co můžou, byť třeba jen proto, aby sami sobě dokázaly, že jejich práce „taky někdy“ má větší smysl.

                         • DoomHammer  

                          Ach ty tvoje konstrukce. Česky by to nešlo?

                         • KAITEN  

                          ty nemas ani zadny kamarady?

                         • ememem1  

                          ani ne.

                         • JakeF  

                          Volali jsme sanitku zraněnýmu klukovi a sanitka normálně přijela na nejbližší asfaltku.

                          Co si proboha myslíš, že by dělala jinýho? Zavoláš na 112 a oni tě pošlou do prdele, že do lesa nejezdí? Asi to u vás na Slovensku chodí jinak…

                         • ememem1  

                          asfaltkou k bike parku, ja hovorim o lese.

                         • Barak  

                          To uz fakt nemuzes myslet vazne.:) Proste dojedou kam muzou pak jdo pěšky nebo vysadi zachranare z vrtule a pak te vezmou do podvesu. V nepristupnem terenu se to resi za pomoci horske sluzby, pripadne hasičů. Resis kraviny.

                         • JakeF  

                          Já taky mluvím o lese… Prostě jsme s klukem došli k nejbližší asfaltce, kam přijela sanitka. Kdyby kluk nemoh, tak nám půjdou ještě naproti s nosítkama, v nejhorším by se posílal vrtulník…

                          V bikeparku v podobný situaci poslali rovnou i místní (nevím, jestli horskou službu nebo někoho z bikeparku) a ti ho ještě odvezli k sanitce čtyřkolkou.

                         • pepek  

                          Pro mně šli dva kilometry pěšky s veškerým vybavením. Asi tě tam nemají rádi.

                         • ememem1  

                          kto, horska sluzba alebo sanitaci?

                         • pepek  

                          záchranka

                         • look_as1  

                          Horolezce taky sundavaji ze skal.

                          Napr. hasici nebo ruzni dobrovolnici.

                         • raw 4  

                          Proc si myslis ze je napr. v rychlebkach jsou mista kam dojede zachranka..nebo ktere nahlasis zachrance…

                         • MnemonicJ  

                          taková místa se už dneska dají najít asi všude a jmenují se Bod záchrany… Nepředpokládám, že by je vytvářeli jen proto, aby mohli toho kdo zavolá o pomoc poslat do pr..le :)

                     • ememem1  

                      btw som si precital – cize policia sa do toho zapojila po par dnoch a to sa este viac menej dalo chalana trackovat skoro online. si teraz predstav tu situaciu co tu riesime – volakde z lesa nedosiel domov…

                  • 3022  

                   Vzhledem k tomu, že osobně na kole jezdím v drtivé většině po asfaltových silnicích, nebo zpevněných cestách a to v místech kde je relativně „pohyb“ (prostě reálný stav, daný tím jak a kde kolo používám, ne nějaká vyložená preference), tak bych řekl, že taková pravděpodobnost je v mém případě přinejlepším „významně omezená“.

                   • Zdyn  

                    Takže jestli jsem to dobře pochopil, tak se spoléháš na to, že se o tebe postarají to ostatní (viz relativní pohyb), kteří ten mobil budou mít a zavolají ti pomoc?

                    • KAITEN  

                     jeto idiot, uz jsem to chtel napsat pod prispevek na SUV. jsou lidi kterym nejak nedotyka, ze zdravi je to nejvic co muzes mit, a nebudu nikdy litovat jakekoliv castky vynalozene na svoji bezpecnost.

                    • 3022  

                     Takže jste to nepochopil.

                   • JakeF  

                    A dotyční pro záchranku doběhnou, protože z důvodu nehloupnutí populace neberou na vycházku mobil…

                    • 3022  

                     Zatímco Ynteligenti si berou mobil i na záchod pro případ „kdyby něco“.

                     • JakeF  

                      Co má společnýho tahání mobilu na záchod s taháním mobilu na rizikovou činnost, třeba sport?

                      • 3022  

                       No ano – ježdění na kole je doslova smrtelně nebezpečná činnost :)

                       • JakeF  

                        Nemít helmu, tak mi párkrát už o život šlo… Že ty jezdíš připosraně po asfaltu ještě neznamená, že to tak dělaj všichni…

                        • 3022  

                         Což ale platí i naopak, že? :)

                         • JakeF  

                          Jistě… A kvůli tomu bych teda neměl vozit mobil?

                         • 3022  

                          Pro mě za mě si vozte klidně gumovou kačenku, nebo nafukovací rukávky. Do toho co Vy si vozíte mi nic není.

                          Já jen tvrdím, že není zcela normální tahat s sebou mobil všude a neustále, ikdyž člověk jede na klidnou vyjížďku a že nechat mobil doma když jedu i na delší výlet, pokud tam nedělám žádné békoviny, není nic nenormálního. Opak mi připadá jako určitá forma paranoie, nebo schizofrenie.

                         • JakeF  

                          A když se ti něco nedejbože stane, budeš pak trpět jako chlap a půjdeš do nemocnice po svých nebo budeš otravovat ostatní, ať tě odvezou nebo zavolaj rychlou?

                         • 3022  

                          To asi bude záležet na tom, co se mi stane.

                          Co já vím, tak kromě nějakých odřenin jsem měl 2× zlomenou ruku, 1× nohu, 1× něco takového s zápěstím, 2× naraženou klíční kost, 1× rozbitou hlavu, asi 3× naražená žebra a 2× řeznou ránu noha, ruka a 3× alergický záchvat. Kromě té odřeniny se nic z toho nestalo na kole a ani jednou se k tomu záchranka nevolala – prostě jsem jel na pohotovost, tak nebo onak. Takže u mě jděte s tou svojí záchranářskou mobilománií někam.

                         • JakeF  

                          Člověče, nepsal jsi tu reálně o příspěvek výš, že se chováš tak, aby se ti nic nestalo?

                         • 3022  

                          No, ale nezranitelný zjevně nejsem.

                          Ovšem kromě jednoho alergického záchvatu když jsem byl malý a případně té zlomené nohy nic z toho nepovažuju za vážné zranění, které by bez „okamžité“ pomoci mělo nějaké fatální následky. A ježdění na kole považuju z tohohle ohledu za velmi bezpečnou záležitost, podobně jako běhání, nebo plavání. Nehody se mi většinou stávají při „blbostech“. Takže bych to s tou záchrankou a mobilem prostě tolik nedramatizoval.

                         • JakeF  

                          Životní pojištění taky začneš zvažovat až když jednou umřeš?

                         • 3022  

                          Jestli jste pojišťovák, tak děkuji, nechci.

                          Nepředpokládám, že bych měl nějaký důvod se ve větší míře než obvyklé obávat o svůj život.

                          Jinak si myslím, že máte obecně poněkud černé myšlenky a všude vidíte nějaké bubáky. Aby jste z toho nedostal deprese a neprohnal si kuli hlavou. Na to je třeba dávat také pozor – v ČR se ročně zasebevraždí 25× víc lidí než kolik jich tu zemře na kole, nebo 3× tolik, než tu celkem zemře lidí při všech dopravních nehodách.

                         • look_as1  

                          A manzelka z detma ze doma posere strachy i pri pitomem defektu

                          Ale to 3022 nezajima.

                         • CzechJoker  

                          Hele, zrovna ty, který vozí na kole kompletní dílnu včetně kovadliny a hydraulického lisu, budeš mít něco proti mobilu? Jenom na trase, kterou běžně jezdím, je na silnici několik značek od dopraváků – kromě jedné motorky jsou to všechno cyklisti. Nejde přece jenom o to, že zavolám pomoc sobě. Jde i o to, že můžu zavolat pomoc komukoliv druhému. Počínaje mrtvolou v řece a konče holkou, co ji sundal kůň a leží na cestě v bezvědomí.

                         • MnemonicJ  

                          mrtvoly v řece už moc pomoci nepotřebují :)

                     • Soreno  

                      Mobil na záchod je dobrá věc, tam se může totiž cokoliv posrat a pak už to nejni ani v prdeli, ale přímo v hajzlu.

                      • 3022  

                       Musím uznat, že to zní dost přesvědčivě…

                       Jenom mi není úplně jasné, kam by pak člověk v takové kritické situaci měl volat, a jak mu kdo pomůže. Obávám se, že v tom pak stejně zas budete sám.

                       • matbiker  

                        Paní číslovko, ty jsi opravdu PI.A..... Představ si, že jsem z firemní toalety volal kolegyni do 5m vzdáleného kanclu, protože tam nebyl toaletní hajzlpapír a se špinavým zadkem se mi opravdu po firmě chodit nechtělo. Tak jsem jí z toho záchodu, kde ty mobil nepotřebuješ, zavolal, ona mi nechala ruličku před dveřma a mobil mi zachránil holou prdel. Teď mluv ty chytrá horákyně!

                        • look_as1  

                         Kontrolovat predem.

                         U nas neni na zachodech signal.

                        • Soreno  

                         :) ja nez si sednu proverim sve sance na uspech ciste rite. :)

                        • 3022  

                         Skutečnost, že si Vy zjevně neumíte sám poradit ani na záchodě, podle mě nezpochybňuje nic co jsem napsal. Ale uznávám, že každý jsme jiný. Někteří lidé asi nutně potřebují nosit mobil všude. Další zas potřebují osobního asistenta/asis­tentku a někteří si na ten záchod nedokáží sami ani dojít. Neodsuzuju žádného z nich. Ale za „normální“ považuju něco jiného.

                         • matbiker  

                          Dobře, a co ty teda uděláš, když máš nutnou situaci, vletíš do kabinky, vypustíš náklad a posléze zjistíš, že tam není toaleťák? Natáhneš slipy a valíš dál jako by se nechumelilo, co? Bože číslovko, ty jsi opravdu hloupá. Co tak trochu nadhledu a smyslu pro humor, tos zrovna chyběla, co?

                         • look_as1  

                          On se prece nepoti.

                          On zije z pranicke energie.

                         • 3022  

                          Já myslel že duchovními naukami jste nadaná Vy – na vzdálenost pár set kilometrů, aniž by jste mě znal, nebo kdykoliv viděl víte líp než já, jak se kde potím, jen dle průměrné rychlosti na blíže nepecifikované trase… a zjevně nemůžte stále překousnout, že Vám to „nežeru“.

                         • 3022  

                          Možná vám to přijde neuvěřitelné, ale já se jak už ostatní zmínily také prostě nejprve podívám jestli tam toaletní papír je. Možná jsem se to naučil už v dobách kdy ty mobily nebyli… ale Vy by jste dle profilu měl být taky už dost starý aby jste to už z té doby uměl. Ale pokud už (v daném věku dost atypicky) neudržíte stolici a jste někdy trochu roztržitý a ten pán z Německa Vám pořád něco schovává, tak chápu, že j ode mne nevhodné předpokládat, že by jste to mohl dělat jako já. Takže jestli je to tak, radši si ten mobil s sebou všude nošte.

                         • petrlos  

                          jsou chvile, kdy to proste fakt nejde udrzet :) a porad je lepsi s posranym zadkem a hovnem v zachode hledat dalsi kabinku, kde papir je, pripadne zabehnout do drogerky a koupit, nez s hovnem v gatich hledat kabinku, kde je papir :) ale kazdemu dle vlastni chuti :)

                         • matbiker  

                          Číslovko, přečti si po sobě cos napsala, vytiskni to a zanes to paní učitelce, která tě na základce učila češtinu. Měla by ti dát hrubě po tlamě. Píše ti to tady x lidí a ty si pořád jedeš svoje.

                          Ano, jsem dost starý na to, abych si kontroloval toaleťák, ale tato konkrétní situace se stala na ředitelské toaletě, kde se takovýto nedostatek moc očekávat nedá. A jen se zeptám, co má průjem společného s udržením stolice a s roztržitostí? Já jsem zapomněl, tys měla zlámané pomalu všechny kosti, nepočítaně tržných, bodných a řezných ran a jiných zranění, ale sračku, to ne, na to jsi moc velká tvrďačka, která na sanitku křičí mocným hlasem do 50km vzdáleného okresního města, že?

                         • 3022  

                          Já si ve stručnosti myslím, že průjem nemá s mobilem nic společného. Ještě že jste z toho ředitelského WC tehdy nevolal 155. Jenom by měl zajímalo, čím si utřete zadek až budete mít průjem někde na vyjížďce. Mobilem? Nebo kam si pak s ním budete volat?

                         • petrlos  

                          lopuchem.. a byla na nem beruska.. :)

                         • matbiker  

                          A na co reagujes? Ja pisu ze jsem si mobilem zavolal pro hajzlpapir a ty mi napises, ze jsem debil, ze si to mam kontrolovat. Nacez ti napisu, ze to bylo v rychlosti a cas na kontolu nebyl a ty mi napises, ze to nema nic spolecneho. A ty straslive vtipne napises neco o 155. Co bys udelal ty, utrel by sis prdel slipama a pak bys je tam splachl? Ty jsi opravdu kokot. Mels jit do politiky, to by ti slo.

                          A mozna tomu nebudes verit, ale na vyjzdky vozim i mobil i v pytliku zabaleny kousek toaletaku.

                         • 3022  

                          Já Vám nepíšu že jste debil. Takové výrazy tady používají jiní, já zpravidla ne.

                          Jen mi přijde absurdní obecně tenhle způsob argumentace, kdy se víceméně obhajujete neschopnost řešit nějaký problém tím, že když máte mobil, zavoláte si pomoc. Je to podle mě jen potvrzení toho co se tu objevilo a co celou tuto mobilovou diskusi zahájilo a to že lidé díky těmto mobilním berličkám mohou dovolit zblbnout a nic neřešit.

                         • Soreno  

                          Naopak, on problem vyresil. Zavolal si o hajzpapir. Jeste nam muzes napsat tvoje reseni teto situace. Chapu, ze tobe se tohle nemuze stat. Jenom at vi, co ma v dane chvili delat.

                         • matbiker  

                          Presne na to jsem se ji chtel zeptat. Milion kecu o tom jak jsem zdegenerovany, kdyz pouzivam mobil, ale ani jedna odpoved na primy dotaz, jak by to resila ona.

                          Jen doplnim, je to jedna zdena kabinka a nebyla tam ani ta tvrda rulicka, ktera by se dala rozvrstvit a pomackat :-).

                         • Soreno  

                          Ma to asi tri reseni:

                          1. Kricet o pomoc
                          2. Utrit se levou rukou a jist pravou, levaci naopak
                          3. Utrit se spodnim pradlem/kapesnikem

                          Jeste jedno me napada, ale to je jen pro cislovku:

                          • utrit se stetkou na hajzl :))))
                         • DoomHammer  

                          To poslední by mohlo fungovat

              • Světloslav  

               a představte si, že jsme v mládí chodili na čundry a spali pod širákem třeba i 10 km od civilizace!

               BEZ MOBILU!!!

               Je to pro vás asi nepochopitelné že? ha ha ha :-)

               • krabica  

                Jenže jít pěšky ve skupině je mnohem bezpečnější, než někde po lesích jezdit sám na kole.

               • kubad  

                Ne, ale proč se má člověk stresovat když nemusí, prostě si můžu přivolat pomoc.

                • ememem1  

                 to je dost diskutabilne, napr. v karpatoch pri blave co je vrcholne civilizovana oblast je signal skor rarita jak pravidlo, kvoli tomu bych mobil urcite nenosil.

               • Barak  

                Reagujes jak hnup. Nikdo netvrdi, ze musis na vylete fotit kazdych deset minut selficko a veset to na facebok nebo mit ten telefon vubec zapnutej. Jen telefon muze zachranit zivot, bud tvuj nebo cizi. Ja uz jsem to zazil, ty tu delej klidne frajera.

                • ememem1  

                 ako bez rypania – nepopises to? hej, priznavam, moc ti neverim. predstava jak popisem 112 – kde na jakom pololegalnom zasitom traile volakde v prdeli som prave jebol, asi si zlomil chrbticu a urychlene pre mna doleti vrtulnik, zhora ma uvidia, spustia zachrananra pripadne poslu terenne auto ktore nemaju niekam kde netusia kam.....

                 ako pred par rokmi bol pokus tuto kusok pri blave na zahori vrtulnikom(bol to bezkar nie biker), s velkym stastim to skoncilo ze prezil zachranovany aj zachrancovia, vsetci zo slusnymi zraneniami, pochybujem, ze by to chceli opakovat a docela ich chapem.

                 • pepek  

                  Vysekat se můžeš na obyčejné lesní cestě, jak já. Zlomená pánev, propíchaná plíce. 3km od vesnice, ale myslíš, že bys tam dolezl? Bez mobilu bych tam ležel tak 3 dny, než by tam možná náhodou nějaký myslivec projel.

                  • 3022  

                   Taky můžete upadnout ze schodů, nebo při vylézání z vany… praštíte se do hlavy a než vás najdou… Takže do schodů nebo do vany zásadně s mobilem?

                   • Breakpain  

                    Zrejme nemas kolo jako adrenalinovy sport ;) … Jinak bys to nesrovnaval.

                    • 3022  

                     Ne – opravdu kolo nemám jako adrenalinový sport. Takže mě prosím nesrovnávejte s těmi co mají.

                   • Světloslav  

                    přesně tak! když to má přijít-tak to přijde a žádný mobil nikomu nepomůže…V tomhle jsem trochu fatalista-Koho mají pověsit, ten se neutopí…

                   • raw 4  

                    Ty jsi fakt idiot…pepek popisuje svoji osobni zkusenost a ty ji takhle shodíš? Prober se…

                  • MlokCZ  

                   To ani nemusí být hned pád s takovými následky. Stačí nějaký technický problém na kole, který znemožní jízdu a když je to zrovna dost daleko od vlaku (který jediný by vzal kolo), tak se hodí mít možnost zavolat si odvoz.

                   Při dobrém technickém stavu kola to není až tak časté, ale jsou závady, které se opravdu předvídat nedají typu klacek v drátech a vyčesaných více drátů, kdy ani nouzově nejde docentrovat a kolo se netočí a další podobné.

                   Před mobily to se závadou také šlo, ale bylo to pěkně na hovno. Dobře si pamatuju, jak jsem asi v 16 letech (nevím přesně) šel s kolem 15km pěšky, kdy se nedalo ani tlačit.

                   Od doby mobilů jsem volal odvoz zatím 3× (technický problém kola, já vždy ok), což sice není mnoho za těch 20 let nebo kolik mobil mám, ale rozhodně bych a v ani jednom případě nechtěl být bez mobilu.

                   Nejvážnější situaci, kdy pro mě jednou jela sanitka, tak se mobil také hodil, i když v tomto případě proto, že ho měl někdo jiný (sám bych si nejspíš pomoc nezavolal, i když možná po nějaké době nakonec ano, odhaduju, že bych toho byl schopný ve chvíli kdy mě akorát dovezla sanitka do nemocnice, takže tak se 40 minutovým zpožděním než to bylo).

                   • 3022  

                    K vyřešení technických problémů já s sebou vozím nářadí. A v rámci ČR je docela těžké se na kole dostat někam, kde by člověk měl k „civilizaci“ dál než pár kilometrů.

                    • matbiker  

                     Opravdu?

                     • KAITEN  

                      tak treba si mysli, ze je ferda mravenec, me sice pripomina spis zhulenyho brouka pytlika ale budiz

                     • 3022  

                      Opravdu.

                     • Rychlej turista  

                      Má pravdu, u nás těžko takové místo hledat. Na Slovensku jsem takové místo zažil ve Slovenském ráji. Tam s tím ale člověk počítá a bere s sebou nějaký fáč nebo nejlépe jde alespoň ve dvou a pohybuje se rozvážně. Minimálně někomu řekne, kam jde a kdy a kde se asi tak vynoří. Jenomže to bylo před 25 lety, kdy mobily ještě nebyly a lidé proto museli myslet. Přesto si dovolím tvrdit, že s tímto opatřením má ve Slovenském ráji větší šanci na přežití i dnes, než když nikomu nic neřekne a nic, krom mobilu s sebou nemá.

                      • MlokCZ  

                       Rozumný člověk ale dělá stejná opatření i dnes a navíc má k tomu mobil. A nejen on, ten mobil má i ten druhý co jde/jede s ním. Takže v případě problému nejprve v závislosti na signálu může ten druhý volat pomoc mobilem (tedy ani to není závislé na tom, že tomu zraněnému funguje mobil a je schopný vůbec volat).

                       A když jede někdo sám, tak mezi blízkými se často využívá i sdílění polohy, které také může někdy pomoct.

                    • raw 4  

                     Jed hrebenovku napr. v Ceskym lese, Javorníkách, Rychlebskych horach, ci jinych odlehlejších horach a potom si rekneme jak to más par kilometru do civilizace…

                     • pepek  

                      Na tyto riskantní věci je prý nutno jezdit ve skupině (bez telefonu), ale s ním asi nikdo nechce jezdit, tak jezdí kolem komína.

                      • raw 4  

                       Jak jsou teoretici umění tak pan 3022 je teoretik jízdy na kole…

                     • 3022  

                      A není snad pro normálního člověka „docela těžké“ se tam dostat? Neřekl jsem, že taková místa nenajdete. Jen to prostě není zcela obvyklé. Obyčejný pohled na mapu stačí aby to bylo jasné.

                      • raw 4  

                       Jak docela těžké? Tady jsi na bike foru ne na mimi bazaru…dost lidí tady na foru ma rado ježdění/či chození po horách…a těžké se tam dostat to fakt není…stačí chtít…

                       • 3022  

                        Nemyslím těžké jako těžké. Jde o to, že taková místa nejsou vzhledem k zalidnění země, stávající infrastruktuře a toho kde kola chtě-nechtě převážně jezdí „geograficky“ právě obvyklá, nebo chcete-li geograficky procentuelně příliš zastoupená. Na kolech se většinou jezdí někde, kde je něco co alespoň vypadá jako cesta a cesty zpravidla nevznikají někde, kde široko daleko nikdo není. Nežijeme v Zimbabwe, nebo v Austrálii, nebo na Sibiři.

                        • raw 4  

                         :-)…možná se podivej na temata, co tady jsou ..beskydy, rychlebské hory, brdy atd…a kolik je v nich příspěvků…a hrebenovky či turistické značky nejsou cesty?…

                         • 3022  

                          No, pravděpodobně se tu nikdo nechce „vytahovat“ převažující všední každodenností, abych tak řekl. Je tu i téma cesty do práce… a tam jsou to opravdu samé velehory…

                         • -b-n-x-  

                          Tobě by to kroucení mohl kdejaký had závidět :-)

                         • matbiker  

                          Mohla by nám asi vyprávět, jak táhne své kolo 20km na hrbu, třeba se zlomeným malíčkem na noze. Však je to v poho, v dosahu, ne? Opravdu, ty její argumenty jsou velice často úsměvné…

                         • raw 4  

                          To je na mě?

                         • matbiker  

                          Ne, to je na paní číslovku, co jezdí bez fénu.

                         • raw 4  

                          :-)..co k tomu říct…troll jak vysitej

                     • Rychlej turista  

                      Zrovna Český les mi přijde jako velmi bezpečný. Je to sice naše nejdelší pohoří, ale hodně úzké a moc dobře přístupné. Nahoře má člověk sice pocit, že je na konci světa, ale stačí kousek uhnout/skulit se a je ve vesnici.

                      • MlokCZ  

                       Hm, se zlomenou nohou bych to skulení třeba jen z hřebenovky z Čerchova chtěl vidět. Budeš v půlce modré na hřebeni a do civilizace na všechny strany je to hned 5km.

                 • Barak  

                  Byla to prihoda v horach, ale ne na kole.

                  Vetsina lidi se nepohybuje na pololegalnich trailech v hlubokych a neprostupnych lesich bez signalu pri tisnovem volani. Navic kde kdo dnes vozi gpsku. Ale je to stejne debata o nicem, protoze dnes vozi mobil temer kazdy, i Svetloslav, ackoliv tvrdi pak.

                 • 3022  

                  V ČR se do chytrých telefonů se dá zdarma stáhnout aplikace záchranka, která při aktivaci současně klasicky volá záchranku i vyšle GPS souřadnici s aktuální polohou. Pokud není k dispozici datové spojení, tak použije SMS.

                  http://www.zachrankaapp.cz/

                  • MlokCZ  

                   To je ovšem pro krizovky o ničem. Sám aplikaci sice mám, jenže si nedělám iluze, že bude něco platná. Když jsi celkem v pohodě, tak nemáš problém poslat gps souřadnice i bez toho.

                   A když je opravdu krizovka, kdy máš problém vůbec volat pomoc na telefonu, tak budeš rád, že vytočíš 112, což uděláš bez odemykání telefonu. Abys aktivoval aplikaci, tak musíš odemykat telefon, což to komplikuje (v závislosti na používaném zabezpečení).

                   • 3022  

                    No, předně, pokud vytočíte 112, tak voláte někam na centrálu pro celou českou republiku, čily někam do háje a ti to pak typicky stejně předávají a přímo přepojují na místní záchranku. 112 je dobrá především pro cizince, kvůli lepší jazykové vybavenosti a tomu, že jako jedno číslo funguje celoevropsky. Pokud naopak vytočíte 115, jste hned automaticky přepojen na místní centrálu záchranky. Bylo mi vysvětlováno, že to zdržení, typicky kolem 2 minut než si vás (zbytečně) „předají“, se může zdát malé, ale u vážných případů prý i tohle může být hodně důležité.

                    A tu aplikaci podle mě můžete použít i z uzamčeného telefonu, i bez kreditu, prostě jen se základním signálem a nabitou baterkou… ale osobně nemám chytrý telefon tak nevím.

                    A její výhoda je i v tom, že současně s zahájením normáílního hovoru na záchranku, hned posílá vaši pozici na záchranku, kde ji okamžitě vidí a hned se jim na ni vycentruje mapa. A pokud zkolabujete, nebo se přeruší spojení, zkouší se s vámi spojit znovu a pokud neuspějí, rovnou na tu pozici posílají výjezd. Takže v důsledku myslím daleko lepší a rychlejší než si případně i telefon neodemikat a dohadovat vše „postaru“.

                    • 3022  

                     Místo 115 jsem pochopitelně chtěl napsat 155…

                    • CzechJoker  

                     Na to, aby ta aplikace odeslala polohu, musíš mít datový tarif. Jinak přichází ke slovu triangulace, což v nejhorším případě znamená pročesat území o poloměru 35 km od použité BTS.

                     Ale jinak oceňuji tvoji renesanční osobnost a přehled. Pokud to všechno negůglíš a nosíš to v hlavně, tak to jsi kabrňák.

                     • 3022  

                      Nesmysl s poloměrem 35 km od BTS nechápu kde jste vzal… tedy chápu, že pravděpodobně nějak vycházíte z udávaného max. dosahu základnové stanice, ale tímto způsobem zjistíte jen která stanice „signál“ zpracovává, což rozhodně vždy nemusí být ta nejbližší. Nevím jakou máte představu o triangulaci (zjevně nic moc), ale před cca. 15-cti lety byl nejhorší případ, že vás zaměří s přesností cca. 500m, někde v „divočině“ kde jsou základnové stanice řídké. Ve městěch, díky husší síti na pár metrů. Dnes to je pravděpodobně výrazně míň. Problém je v tom, že záchranná služba s triangulací běžně nepracuje – narozdíl od filmů jako Kriminálka Miami apod. … jedním z důvodů je, že je to organizačně celkem pomalý postup a vyžaduje spolupráci operátora. Takže se to děje spíš ve vyjímečných situacích a spíš pokud jde o policii, když hledá ztracené lidi (kde nejde o rychlou pomoc během minut, ale pátrání se typicky spouští po hodinách) apod.

                      Paradoxně to má záchranka s přesností lokalizac přesně naopak – pokud jde o lokalizaci tak pracují skoro výhradně s GPS kde je naopak přesnost ve městech nejnižší a daleko od civilizace je to relativně nejpřesnější. Platí to prakticky v opačném poměru – někdy až 500m ve městě a naopak do pár metrů mimo město. Hlavním důvodem je, že GPS je tím přesnější, čím víc satelitů to snímá a ve městě je to omezeno výškovými budovami, různým betonem a kovovými konstrukcemi.

                      • petrlos  

                       500m rozptyl gpsky v mestech? fakt? :)

                       chudaci geocacheri v newyorku.. :) a co dela navigace v aute? taky hlasi krizovatku o 500m jinde?

                       • look_as1  

                        Ve meste jedine podle satelitni mapy.

                        50 m chyba v New Yorku byl standard.

                        Navigace po silnici to vykompenzuje prilepenim na silnici.

                        • petrlos  

                         50m budiz, tomu jsem ochotny verit.. 0,5km je fakt kravina :)

                        • xtonda  

                         50m standard? Možná v době, kdy byla zapnutá Selective availability.

                         • mvd  

                          Pokud je zastíněný výhled na oblohu a bere to 3–4 satelity blízko u sebe, tak je těch 50 m reálných.

                          Vestavěné navigace v autech mají elektronické gyro a informaci o ujeté vzdálenosti z čidel auta. I po zhoršení nebo úplné ztrátě signálu (tunel) tak ještě docela dlouho drží přesnou polohu. Je to nejen predikce podle poslední známé rychlosti a kurzu, jako to mají ruční gps. Když vjede do tunelu a tam zastaví v zácpě, tak skutečně i na mapě zastaví, pak se zase rozjede, …

                       • 3022  

                        Jednorázové odeslání GPS tím mobilem, je předpokládám jiná věc, než navigace v autě – která předpokládám má kontinuální sledování polohy, tzn. jednotlivá nárazová odhylka tam člověka „neteleportuje“ o 500 metrů dál.

                        Jinak si to nedovedu vysvětlit – protože přesně tohle mi tvrdil člověk ze záchranky. Je ale možné, že jsem ho nepochopil a že ten 500 metrový extrém se týkal např. „lokalizace“ člověka v budově. On mluvil obecně o tom, že vě městech kvůli výškovým budovám a „spoustě“ kovu je někdy poloha udaná GPS až takhle nepřesná. Jak jsem slyšel, tak dávám.

                      • xtonda  

                       T-Mobile zjišťování polohy telefonu pomocí sítě komerčně nabízí T-Mobile https://www.t-mobile.cz/kde-je a to už dost dlouho, v době kdy to spouštěl byly smarphony s GPS těžká minorita, čili to mělo smysl. Trochu sem to používal, v Praze byla přesnost v GSM síti desítky až stovky metrů, na chalupě v Podkrkonoší v členitém terénu ale nízké jednotky kilometrů.

                       • 3022  

                        „Jednotky kilometrů“ se mi zdají divné. Já jsem před cca. 15-ti lety pracoval ve firmě dost navázané na různé telekomunikační společnosti a o té triangulaci jsem se tam bavil s několika různými techniky co zprovozňovali a servisovaly základnové stanice. Všichni mi říkali +/- to samé – metry ve městě a do půl kilometrů někde na periferii, kde jsou stanice hodně řídce/daleko od sebe.

                        • petrlos  

                         13 let stary clanek, hledani zabralo asi 30 sekund

                         https://www.mobilmania.cz/…u/a-1107567/

                         posledni odstavec:

                         „Určování polohy mobilních telefonů prostřednictvím sítě GSM je až na výjimky dosti nepřesné a slouží spíše k orientačnímu určení oblasti, kde se mobilní stanice nachází. Jeho výhodou je možnost využití stávajících prostředků sítě bez nutnosti větších zásahů. Pro přesné určování polohy se dnes používá stále častěji družicový systém GPS, který dokáže ve volné krajině určit polohu s přesností řádově metrů. “

                         buliky muzes veset nekomu jinemu na nos :)

                         • 3022  

                          Vy si věřte svému za 30s vygoglenému článku, já si budu věřit tomu, co mi tenkrát ti lidé říkaly. Chápu, že Vám to neříkaly, tak to vidíte jinak. Ale pro mě to nic nemění.

                         • petrlos  

                          mno, nekdo z nas dvou nerika pravdu.. :)

                          ja mam jako „dukaz“ zdroj clanek z mobilmanie, ty mas jako „dukaz“ dukaz „nekolik pani povidalo“.. predpokladam, ze to byly vsechno zeny, i kdyz to na tom, kdo ma pravdu, nic nemeni :)

                         • 3022  

                          Nevím jakou vylučovací metodou jste dospěl k tomu, že někdo neříká pravdu. Já vím, že pravdu říkám a nevychází to z pera nějakého teoretického pisálka, takže vylučovací metodou pokud někdo z nás dvou neříká pravdu tak jste to Vy? No, to by jste nejspíš musel vědět, takže pak by to bylo jasné proč to tvrdíte.

                          Ale když si to skutečně přečtu, tak co se tam píše v takovém rozporu s tím co jsem říkal?

                          „… Triangulace … V současnosti asi nejpřesnější způsob určení polohy mobilní stanice … v USA jsou pro operátory určeny poměrně přísné požadavky na lokalizaci mobilních GSM/PCS stanic. S přesností do sta metrů je třeba lokalizovat 67 % volání, do tří set metrů 95 % volání. … Pro přesné určování polohy se dnes používá stále častěji družicový systém GPS, který dokáže ve volné krajině určit polohu s přesností řádově metrů. …“

                         • petrlos  

                          mno.. :)

                          2/3 hovoru je do 100m (moje predstava „do 100m“ je mnozina treba 10k hovoru a jejich nejvetsii podil presnosti bude nekde zhruba mezi 80–90m.. urcite tam bude sem tam cislo s presnosti 10–15m, mozna mene, ale bude to spis vyjimka..) a 95% do 300m.. pokud mi tedy nedela problem pochopeni psaneho textu, tak pro nektere cisla je mozne lokalizovat pomerne presne, ale cim vetsi mnozinu hovoru vezmu, tim je narok na presnost mensi..

                          a zaroven pro presnou polohu v radu metru se pouziva lokace pomoci GPS.. vzdyt jsi to tam i vykopiroval :)

                         • KAITEN  

                          lide mi rikalY, to ti asi taky nakukal cestinar

                         • look_as1  

                          To je opacny problem.

                          Urcit vlastni polohu z GSM je neco jineho, nez kdyz operator urcuje polohu telefonu v siti!

                        • DoomHammer  

                         Jen jestli si z tebe nedělali srandu ty ťuňťo.

                         • -b-n-x-  

                          Covece, tohle vypada celkem pravdepodobne. Jak je pani cislovka takova pomerne zajimava osobnost, tak je celkem mozne, ze mu dost ostanich lidi dava pomerne zavadejici informace – jen tak ze srandy. A on tady pak temito „znalostmi“ poucuje vsechny ostatni. Par podobne se vyjadrujicich typku jsem znal osobne a obcas to takhle bylo.

                        • xtonda  

                         BTS, s níž telefon komunikuje, zná parametr Timing Advance který určuje vzdálenost v násobcích 550m a je nutný pro správné fungování časového multiplexu. Ale to je jenom vzdálenost, potřebuješ i směr, dnes se většinou na jeden vysílač dávají tři buňky s anténami pokrývajícími sektor 120 stupňů. Další vysílače v okolí sice telefon mohou slyšet taky, ale nekomunikují s ním tak neznají TA, jen sílu signálu, ta sice klesá s vzdáleností, ale je ovlivněna i překážkami a má daleko menší vypovídací hodnotu. Toto se týká sítě GSM a doby cca jako je ten článek na MM kdy sem se o to aktivněji zajímal. Možná mají nyní operátoři v síti SW, který donutí telefon komunikovat s více BTS a zjistit TA z více vysílačů, v 3G a 4G je to možná lepší. Si vem SIM T-Mobile a zkus si to.

                         • 3022  

                          „Problém“ je v tom, že mobil neřídí stanice – posílá informace do éteru a základnové stanice s nimi nějak pracují. Pokud někomu mobilem zavoláte, hovor nejde plošně celou sítí, ale mobil na druhé straně (ten kam voláte) je i při „nečinnosti“ pravidelně „ohlašován“, aby „síť“ věděla, kam má směřovat hovory. A proto už z podstaty věci, základnové stanice „si“ mohou určit se kterou bude probíhat „komunikace“ s mobilem. Takhle to alespoň fungovalo před 15-ti lety. Většinou je to automatizované kdy se prostě hledá nejlepší spojení, ale z důvodu např. přetížení jedné základnové stanice se to dá „manuálně“ i přesměrovat. A tahle vlastnost, daná něčím úplně jiným se pak využívá k lokalizaci – chtě nechtě, komunikační společnosti neměly možnost než to policii umožnit. V té době kdy jsem s tím byl v kontaktu se zdálo, že komunikační společnosti záměrně zveličují omezení té metody protože se pak prostě mohly vymlouvat na samotnou technologii. Technici spravující ty základnové stanice nám tvrdily, že reálné možnosti jsou daleko lepší, než se uvádějí. Nevím jestli říkaly pravdu, nebo měly tendenci se „vychloubat“.

                          A to co provádí operátor pro zákazníka jako službu podle mě nemusí být rovnocenné tomu, co operátor provádí např. když se ztratí dítě.

                         • DoomHammer  

                          Neměl bys teoretické kecy o GSM vyměnit za slabikář? Tolik hrubek v krátkém textu neudělá ani absolvent oboru popelář.

                         • petrlos  

                          ja rikam tohle:

                          1. mozne je vsechno
                          2. o vsem pochybuj – duveruj, ale proveruj

                          takze pokud ti nekdo tvrdi, ze se da mobil vystopovat na jednotky metru pomoci signalu hovoru, mozne to je.. ja o tom ale pochybuju

                 • -b-n-x-  

                  Osobne mi je to celkem u prdele. Sam si rikam, ze kdyz uz ten mobil stejne mam, tak me to nic nestoji ho mit s sebou. A treba se obcas muze hodit pro pripadnou „zachranu“. Ale zase je fakt, ze ten pocit byt nekde v „divocine“ odkazan jen na sve vlastni schopnosti, neni uplne spatne. A muze byt, ze mnoho lidi uz to dneska ani nema, a treba mylne muzou spolehat na dnesni vymozenosti.

                  • 3022  

                   Ono se v drtivé většině nic nedělej. Takže je to právě o tom pocitu co popisujete. Člověk pak i trochu jinak přemýšlí.

                 • MiKED  

                  jednou jsem to zažil a hlásili jsme záchranářům GPS souřadnice… na jejich základě přijela sanitka k nejbližší možné silnici (nešlo o nic až tak vážného – jen vykloubené rameno)…

                 • MlokCZ  

                  Ano, tak jsem to přesně měl, i když v mojem případě neletěl vrtulník. Bylo to v lese v pro auto obtížném terénu. Rovnou pro mě jela záchranka z jedné strany a horská služba s teréňákem z druhé a kousek mě donesli.

                  Dostupnost může být ještě horší než jsem měl v mojem případě, tedy nutnost pak jít déle pěšky od místa kam dojedou, pak budeš jen čekat mnohem déle.

                  Vrtulník asi jen tak nasazovat nebudou, protože ten často stejně nic neřeší, protože v lese s tím stejně nepřistanou a bude to od něj často pěšky ještě dál než od lesní cesty kam až může dojet sanitka.

                  Jak probíhal hovor se záchrankou (a jestli bylo voláno 112 nebo 155) netuším, volal někdo další z party. Já bych si nikam minimálně půl hodiny po pádu nezavolal (slušný otřes mozku, dezoriantace po té co jsem přišel k sobě).

                • 3022  

                 Já si nejsem jistý jestli s odpuštěním jako hňup nereagujete vy. Tváříte se, jako by ČR byla nějaká válečná zóna a jako by cyklistika byla skákání z padáku, nebo jako by snad člověk bez těchdle technických volovinek nemohl přežít.

                 • Světloslav  

                  já tyhle diskuze nechápu! prostě jen tvrdím , že nemám rád technologický serepetičky(nemám doma TV ,ani rádio a ani auto))…a jsem hned za opožděnýho hňupa, který se chce vrátit na stromy!

                  Za nějaký čas se tady budou někteří divit, že někdo nemá čip pod kůží a není 24 h „on-line“…

                  Teď nedávno se mohli moji kolegovév práci připosrat, když viděli chlapa, který přišel do obchodu bos!!! No to je blázen, asi je divnej..atp… Klasické reakce oveček, které nemají rády něco , co je proti jejich zmanipulované stádní mysli…

                  Stejně tak dobrým „provokatérem“ je třeba herec DUšek-se svými pořady (DUŠE-K)- prostě jenom děláto , co ho baví a je trochu jiný..a nikdo nikoho nenutí, aby ho sledoval-a přesto tolik nenávistných komentářů a urážek…

                  • CzechJoker  

                   Doufám, že máš na kole staré dobré torpédo a přední pákovou brzdu…

                   • 3022  

                    Já na jednom kole staré dobré torpédo mám a třeba v zimě když jezdím po městě si ho nemůžu vynachválit.

                • Světloslav  

                 OK. Máme prostě jinej styl ježdění! já už adrenalin někde po lesích a horách sám nejezdím.

                 a prostě si připadám svobodnější bez těch všech technologických pozlátek-zvláště , když vidím jak to mladý tahaj všude a jsou na tom závislí!

                 Tvoje argumenty beru a taky bych ho sebou bral, kdybych se bál..

                 • kubad  

                  Tak hlavně že máš 20 let carbonovou sedlovka,

                  I když psal že ti mezitím kola ukradli, ty. Ty budeš asi pan kecka

                  • Světloslav  

                   ??? od 15 do 25 jsem jezdil na silnici a pak na horáku. horáka mám 25 let! Na horáku má tu sedlovku…je to pro tebe nepochopitelné , že mě hned označíš za kecku? Nějak moc se unáhluješ v soudech

                   • kubad  

                    jen čtu co píšeš, jinak pro zajímavost jaká carbonová sedlovka to je co se dělala před 25 lety?

                    jinak kus nahoře psals 20let,

                 • Zdyn  

                  No tak já mám třeba obyčejnej mobil a už se mi několikrát hodil. Jednou jsme volali záchranku k borcovi, co se rozbil vlese na motorce a byl v bezvědomí. A také jsem jednou volal odvoz (rodiče) pro kámoše, když si na kole zlomil ruku. To je z těch vážnějších příhod. V druhém případě bysme se dom dostali i bez pomoci, ikdyž by kámoš dost trpěl, ale v tom prvním by tu asi týpek už nebyl.

                  Takže osobně si myslím, že telefon s sebou není špatná věc.

          • Světloslav  

           no vidím, že e-biky na tomhle fóru jsou dost citlivý téma! :-)

           No je fakt, že přece jen cítím větší respekt a úctu k lidem, kteří používají „čistý pohon“, tedy pohání kolo jen vlastníma silama…Já mám kolo proto , abych vypadl z týhle civilizace a jejich technologických výdobytků a v lese-přírodě zrelaxoval a taky si udržel základní kondici…

           jako řešit stále jestli mám nabitou baterku a kam vlastně dojedu? O tom, co všechno se může na elektronice „podělat“ ani nemluvě..

           • Rychlej turista  

            Já bych to až tak nezatracoval. Posledně jsem v kopcích u Dyleně potkal dědu 82 let. Pravil, že na tom v kopcích dá těch 30 – 40 km, takže ve svém věku si v klídku jezdí i v místech, kam by se čistě jen vlastními silami už asi nepodíval. Pár km jsme jeli spolu, já v pohodě, on v pohodě. Je ale pravda, že za mlada tam taky sázel několikastovkové švihy, takže za 20 – 30 let, když už tam nebudu prát velkou… :-)

            • 3022  

             Pokud na tom děda umí a ví jak jezdit a jediné co mu v jeho věku chybí je jsou svaly nebo kardiovaskulární výkon, tak není problém.

             Problém je, pokud bábu co se na kole neudrží, jezdit neumí a netuší jak se má jezdit, posadíte na elektrokolo, kde má náhle +250W na které by jinak nedosáhla a sedí na 30 Kg potvoře kterou neukočíruje.

             …což jsou samozřejmě obojí extrémy. V praxi se lidé pohybují někde mezi tím.

            • Světloslav  

             ale jo to beru… v tomhle věku budu rád i za tohle ..Jen , jak už jsem naznačil- je nějak už moc těch „chytrých věcí a pomůcek“ (od mobilů až po auta s el. asistenty) – tak si říkám , jestli ti, kteří ty výdobytky moderních technologií používají nějak nedegenerují – jak duševně tak fyzicky..

             jo ale „pokrok“ hold nazastavíme :-)

             • Rychlej turista  

              Degenerují. Hloupnou a s nimi i celá společnost. Jenomže si to neuvědomují a tak jim to nevadí. Takže to, že společnost hloupne, není problém jejich, ale náš, protože si to uvědomujeme :-)

              • -b-n-x-  

               Hlavně se nezapomenout pochválit a ukázat, že jste chytřejší než ostatní co?

               Pokud ovšem jste chytřejší, tak to vlastně znamená že to vy jste ty elity které řídí tento svět. Škoda že už tu není vlákno o konspiracích, tam bychom to mohli pořádně probrat :-)

               • Rychlej turista  

                Psal jsem o hloupnutí lidí a tím i celé společnosti, ne o své chytrosti a potřebě někoho řídit.

                • 3022  

                 Ale stejně Vám to spočítají :)

                • -b-n-x-  

                 U toho hloupnuti lidi je otazka, jak by treba vas (skupinu co nehloupnete) popisovali lidi pred treba 100 lety. Mozna by taky rekli neco podobneho, protoze byste uz nevedeli jak se spravne starat o kravu, slepice, pole, atd… A tyhle lidi by zase stari sumerove taky povazovali za hloupe, protoze neco, atd…

                 • 3022  

                  No, starat se před 100 lety o krávu a slepice, pole bylo důležité a bylo to „povolání“ které zajišťovalo obživu. Nosit mobil na vyjížďku vám nejspíš vejce ani mlíko nevykouzlí. Leda, že by jste si s tím mobilem uměl kolo podojit.

                  • Bubaaak  

                   aby ses nedivil, jak za pomocí mobilu dokážeš pěkně podojit… od dob co je tam internet, přístup na email, možnost telefonování, lze mobil využívat plnohodnotně k práci :)

                   Nemluvně k tomu, že pro mobil je autocad, vzdálená plocha a mnoho a mnoho jiných, dokonce i fotografové si pošlou některý snímky z foťáku do mobilu, upraví a pošlou do redakce… Mobil jde pěkně podojit aby si měl na živobytí :)

                 • Rychlej turista  

                  Z velké části máš pravdu. Stačí se podívat na staré prvorepublikové komedie ze študáckého prostředí a ihned tě nutně praští do očí ten rozdíl v úrovni vzdělávání, co se tehdy středoškoláci běžně učili.

                  Takže ta degenerace školství a tím i hloupnutí celé společnosti trvá už mnoho desítek let. Já si to poprvé uvědomil právě u těchto filmů a potom v deváté třídě za hlubokého socialismu, když se zaváděly první testy. To byl prostě veget. Když se měl psát test, věděl jsem, že není třeba se učit, protože si blahobytně vystačím s tím, co už znám. Do doby testů jsem musel sám něco vědět a to napsat nebo říct. To testy zrušily, protože samy nabízejí řešení. Pro nás, co jsme určité vědomosti měli, nebyl problém vybrat správně. A dnes? Je zbytečné něco znát, vždyť si to vygůglim…

                  To byla asi první reforma školství, co jsem zažil. A že jich už bylo, přede mnou i po mně. Každá z nich znamenala snížení úrovně vzdělávání, takže dnes už se ani moc nevzdělává, protože vzdělaní a hlavně myslící lidé jsou nežádoucí.

                  Podívej se na malbu výuky matematiky v ruské vesnické šlkole z roku 1895, tedy z doby tebou zmiňované. Ten příklad na tabuli je:

                  (102+11^2+122­+13^2+142)/365=

                  Ty děti to počítaly z hlavy a je vidět, že u toho opravdu přemýšlely. Nejen, že u toho přemýšlely, ale dobře si všimni, jak asi staré byly děti, které takovéto úlohy dokázaly řešit. Z hlavy. Dneska sci-fi.

                  • krabica  

                   Člověče, já tam na té tabuli tak složitý vzorec nevidím, jestli ty z nás neděláš voly. :-)

                  • Prazak0  

                   Ano, za první republiky na sš bývali repetenti, náročnost tehdejší sš v mnoha případech převyšovala úroveň náročnosti dnešního studia na vš. Za komunistů to šlo dolů, na druhou strau bylo maturit víc, chápu, že s pokračující dobou bude stoupat počet maturantů a logicky s tím i trošku klesat náročnost studia. Co je dnes je katastrofa, obávám se, že dnes je maturit více, než dřív bývalo těch, co dokončili úplou povinnou školní docházku, tj. devítku nebo později osmičku. Dnes ti lidé odmaturují, dřv třeba dvakrát propadli na zš.

                  • petrlos  

                   „dvanact na patnactou krat dva“ z hlavy? fakt? :)

                   uroven skolstvi muze urcitym zpusobem stagnovat (nebudu se poustet do polemiky jestli to tak je, nebo ne), ale tohle spocitat z hlavy, to neumeli ani za Marie Theresie, TGM ani dnes :)

                   • petrlos  

                    30 814 043 14­9 172 736 :) vysledek jenom toho kousku, co jsem ja psal

                   • Rychlej turista  

                    Vidíš a jsme u toho. Jistě, lze to brát i tak, jak to píšeš, ale k tomuto dojde biorobot. Čověku myslícímu dojde, že se prostě jen rozhodilo formátování toho příkladu. Zkusím to napsat znovu:

                    102 + 112 + 122 + 132 + 142

                    _____________­______________

                    365

                    • JakeF  

                     Kvadráty do dvacítky se učí z hlavy i dneska… Dokonce je ještě dám dohromady, když jsem to zkusil.

                    • petrlos  

                     ok, toto je uz spocitatelne z hlavy :)

                    • Drobeczech  

                     Až na to že se to učí i dnes. Nebo aspoň když jsem chodil na základku tak učilo. A ano myslím si že člověku stačí základy a poté stačí naučit kde si informaci najít a jak jí zpracovat.

                  • pepek  

                   Já trochu nechápu, když ty děti byly tak chytré, proč potom ještě 60 let žily v zemljance a neuměly ani dobře hospodařit na poli?

                   • petrlos  

                    protoze nemely (ty deti, grammarnazi :P ) cas, musely resit kolik je „dvanact na patnactou“ z hlavy :))

                  • JakeF  

                   Ale notak… Školství se vyvíjí a mění, byť ne moc rychle, ale správným směrem… Dřív dávalo smysl memorovat se fakty a učit se těžkou matiku, protože to byla nejlepší alternativa jak mít fakty dostupný a něco spočítat. Dneska daleko víc potřebuješ umět s počítačem, programovat, pracovat s textem a obecně informacemi, protože doba se posunula z nedostatku informací po naprostej přebytek informací a výpočetního výkonu, kterej máš 24/7 k dispozici.

                   Je to asi stejný, jak kdybys řek, že dneska jsme zdegenerovali, protože místo sekání polí to za nás dělá autonomní kombajn bez řidiče. Ale ve výsledku tam ty lidi jsou, jen místo tisíců lidí na stovkách polí se podílí na výrobě kombajnu, programování softwaru a stejnej počet lidí zvládne obhospodařit mnohonásobně větší plochu a místo monotónního máchání kosou od svítání do západu slunce dělaj intelektuálně daleko náročnější práci… Tak mi řekni, kde je to hloupnutí populace?

                   • Prazak0  

                    Pamatova si věci, tak to musí i dnes studenti medicíny, studium je hodně o memorování, mj. i díky tomu toto studium má stále určitý kredit, na rozdíl od nějakých genderových studií, kde se stačí naučit pár floskulí a umět plkat. Tehdejší např. studium latinské gramatiky bylo i náročné co se týče pochopení a logického uvažování, stejně tak u matematiky. I jazyková výuka je dnes bída, za první republiky uměli lidé německy lépe než dnes anglicky. Jazyky jsou opět hodně o tom si pamatovat plus teda chápat gramatiku a hlavně schopnost v jazyce komunikovat.

                    • JakeF  

                     No a zrovna jazyky si myslím, že dneska jsou na daleko vyšší úrovni, než bývaly… Memorování je jedna věc, ale pokud s tím jazykem běžně nepřicházíš do styku, tak se ho nikdy tak dobře nenaučíš, a když jo, tak si tu znalost dlouho neudržíš. Dneska máš přístup na pár kliknutí na články, videa, knížky atd v cizím jazyce, není problém se do zahraničí jet na pár týdnů podívat… Jen trochu chtít.

                     Je fakt, že v tomhle směru se asi nepohybuju mezi reprezentativním vzorkem populace, ale znám hromadu lidí, co se domluví 2–3 světovými jazyky, z toho minimálně angličtinou velmi blízko úrovni rodilýho mluvčího. Nemyslím si, že tohle dřív v takovým rozsahu bývalo.

                     Druhý věc je, že většina lidí na to sere a akorát nadávaj, že je zaměstnavatel nedostatečně platí a stát se nedostatečně stará, místo toho, aby se dál sami něco učili. Ale to už je spíš o lenivění populace, než že by systém nefungoval…

                     • Prazak0  

                      Asi tak, oproti době bolševika to je s jazykama lepší. Kdo se chce naučit, tak má dnes spoustu materiálu, učebnic i skutečné texty, mluvený jazyk atd. Já ale psal o úrovni výuky na školách, která je bídná. V zemi, kde se většina lidí učí anglicky od zš po vš je dost divné, že se pak ještě musí učit jako dospělí.

                      Já jsem se odkazoval na první republiku, kdy plno lidí umělo německy, i lidi vyučení nebo dokonce bez vyučení. Školní výuka byla o drilu a gramatice, ale to neznamená, že by s nima profesor taky nekonverzoval.

                      • kubad  

                       Proboha vždyť tu němčina historický byla jako hlavní jazyk, bohužel pár osvícenců stačilo aby postupně zmizela, a po válce odsunem Němců a zavřením hranic totálně.

                       • 3022  

                        Hlavní jazyk němčina historicky byla za Hitlera, nebo jakou dobu máte konkrétně na mysli?

                        S odsunem Němců a zavřením hranic bych to moc nespojoval, to jsou myslím spíš vedlejší projevy proč se tu němčina učit přestala – pochybuju, že po válce velké skupiny obyvatelstva toužily, aby se jejich děti učily německy…

                        Jinak proti Němců dnes nic nemám a denně mluvím a píšu německy.

                        • kubad  

                         Rakousko Uhersko jsme se dřív jmenovali proč ?

                         Vrať se do školy

                         • 3022  

                          A to že to za „rakouska“ byl v Čechách „hlavní jazyk“ jste vzal kde?

                         • DoomHammer  

                          By jsi si měl zopakovat nejen mateřský jazyk, ale i historii.

                         • JakeF  

                          „by jsi si“

                          Vážně? Zrovna ty? :)

                         • DoomHammer  

                          Zkouším to řečí jeho kmene.

                         • Bubaaak  

                          řekni, klydnětě začnu doučovat :D

                         • JakeF  

                          Tak úplně ti to nevěřím :).

                         • 3022  

                          Myslíte tu obrozeneckou, která z pohádek a výmyslů vytvořila slovanskou pseudohistorii? Takže pohádka o „hlavním jazyku“ hned vedle té o Bivojovi?

                         • DoomHammer  

                          A per tam velkou!

                         • kubad  

                          Ach jo je to marné, vždyť už ani nevíš na cos reagoval.

                         • xtonda  

                          Připojení k Rakousko Uhersku byla defacto okupace, tedy to byl jazyk okupační moci stejně jako za protektorátu.

                         • kubad  

                          :)

                          Dooobryyy

                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Svérázný výklad.

                         • Prazak0  

                          My jsme nebyli připojeni k Rakousku-Uhersku, ale českou korunu získal rakouský panovník. Rakousko-Uhersko bylo o dost později. Jen pro zajímavost, Ukrajinu Rusové neokupovali zas tak dlouho, v době, kdy jsme připadli Rakousku, tak ruský stát v podstatě vznikal, předtím byli pod nadvládou Mongolů.

                         • xtonda  

                          Ano, panovník získal českou korunu, byl zvolen českými stavy a po porážce českých stavů si usurpoval absolutní moc a dědičnost koruny pro Habsburský rod viz obnovené zřízení zemské.

                       • Prazak0  

                        Za první republiky ani koncem za Rakouska to nebylo tak, že by člověk německy uměl sám od sebe. Přestože to byl říšský jazyk, tak někde na vesnici lidi německy neuměly. Prateta ročník kolem r. 1900, aby se naučila, tak jeden rok strávila v pohraničí na handlu v německy mluvící rodině. Pak skutečně mluvila německy.

                        Ale na gymnáziích se učilo tak, že výsledky ze školy byly lepší, než jsou nyní. Navzodry tomu, že dnes kdo chce, tak má nahrávky v MP3 materiálů v cizí řeči, o textech na internetu nemluvě. Byli kvalitnější učitelé i styl výuky, navzdory určité strnulosti a drilu při výuce.

                       • Prazak0  

                        Osvícenci pomohli zachránit češtinu, to je fakt, dřív česky mluvili jen poddaní na venkově, jinak převládala němčina. Je otázka, jestli s tou němčinou by nám potom nebylo lépe, s tím, že by část lidí mluvila česky jako místním jazykem, jako Lužičtí Srbové. Historicky jsme byli částí říše, díky tomu český král byl jedním z volitelů císaře (německého, ne rakouského), geneticky jsme velmi promíchaní s Němci a Rakušany, oni naopak mají zas naši krev, co dokazují i jména, česká v RAkousku a Německu a německá u nás, i v té počeštěné verzi. Říše, německé císařství, byl přitom volný svazek v podstatě nezávislých států, sjednocení do jednoho státu přišlo daleko později. Být dnes jednou spolkovou zemí, tak by fakticky bylo asi lepší než být samostatně, s ruskými zájmy a ruskou kolonou u nás, počínaje Klausem, zemanem, bolševiky a těch lidí je víc.

                      • 3022  

                       Podle mých zkušeností hlavní problém je, že veškerá výuka jazyků je dost odtržená od reality. Takže lidé se alespoň naučí nějaké základy, ale dokud se nedostanou do situace kdy mohou/musí cizí jazyk skutečně delší dobu prakticky používat, s jasnou zpětnou vazbou z druhé strany, nic moc extra použitelného se nenaučí.

                  • look_as1  

                   „Prumerny student matematicko-fyzikalni fakulty zvlada dve numericke operace za vterinu.“

                   To nam rikal ucitel na numericku matematiku.

                   Operaci rozumej nasobeni cisel o 2–3 cifrach.

                   On sam psal zpameti touto rychlisti rovnou vysledek nasobeni matic 7×7, tj. 7 nasobeni, scitani a kraceni zlomku za vterinu.

                   A ted prosim jinou pohadku, soudruhu.

                   • petrlos  

                    takze prumerny student MatFyz zvladne vypocitat z hlavy napr.

                    125*365 = vysledek 1

                    351*256 = vysledek 2

                    za vterinu? za vterinu to ani nenaboucham do kalkulacky :)

                    • look_as1  

                     Sarkasmus…ale ten ucitel to umel a jeste 20× rychleji…

                     My jsme jeho test sotva stihli v danem limitu vyresit – kazda skupinka 1 priklad ze 4 a pak navzajem opsat ;-)

                     • petrlos  

                      ok, takze je to neco ve smyslu..

                      „znáte přece moji zásadu: chemii na jedničku umí pánbůh, na dvojku já, na trojku soudružka ředitelka… možná… na čtyřku ti nejlepší z vás, a na pětku všichni ostatní“ :)

                     • Světloslav  

                      takže něco jako cvičená opice? Když někdo opakuje a cvičí 20 let každý den to samé..proč ne? a má pro život nějaký praktický význam? tedy pokud nevystupujete někde v cirkuse nebo nechcete okouzlovat vnadné studentky :-)

                      • 3022  

                       Na jednu stranu ano, na druhou stranu bych považoval bych za smutné, kdyby člověk ke spočítání útraty v samobsluze, třeba jen zhruba, nutně potřeboval kalkulačku.

                      • look_as1  

                       Ukazte mi cvicenou opici, ktera umi z hlavy invertovat netrivialni matici 7×7 nebo LUP dekompozice tehoz.

                       • 3022  

                        Tak jste vyhrál – jste chytřejší než cvičená opice.

                  • DoomHammer  

                   A uměli lidi tehdy „by jste“?

                   • Rychlej turista  

                    Pravděpodobně ne, protože tehdy si lidé rodného jazyka vážili. Všichni jsme se učili o národním obrození. Tehdy ale zřejmě moc nemluvili spisovnou češtinou, spíše hovorovou. Takže by neřekli spisovně „bychom“, ale hovorově „bysme“. Určitě by ale neřekli „bychme“, stejně tak jako by nikdy neřekli „by jste“, ale „byste“. Znalost jazyka je životně důležitá a tehdy si to lidé velmi dobře uvědomovali. Na rozdíl od těch dnešních.

                    • DoomHammer  

                     Kdyby jsi nekecal :)

                     Třeba takový 3022 je velmi chitrý i bez češtiny :)

                     • MiKED  

                      Ta jeho čeština bolí, ale jsou tu i větší experti.

                      • DoomHammer  

                       Ale aspon se nestaví do role Brouků Pytlíků.

                       Baví mě, jak je někdo velehustej hyperexpert a neumí I a Y.

                    • 3022  

                     A pak je tu prostě určitá skupina lidí, kteří se blbostmi nezabývají. Pravidla těch šaškáren kterými se tu zabýváte se každých 30 let mění a nemá to žádné praktické opodstatnění.

                     Viz např.: http://www.rozhlas.cz/…a-iy--711407

                     „Znalost jazyka“ nemá absolutně nic společného se znalostí pravopisných nesmyslů, nebo spisovnou češtinou.

                     • DoomHammer  

                      Nějak si ten svůj prasopis musíš obkecat, co?

                      • Rychlej turista  

                       Že někdo nezvládá psaní i/y bych ještě skousnul, protože s tím mají vrozený problém typicky třeba Pražáci, na rozdíl od příkladných Ostraváků. Já mám, namátkou, problém zase se správným psaním mě/mně/mne. Vím o tom a snažím se proto, seč můžu. Ale to, že i přes několikerá upozornění urputně, tvrdošíjně, ba až tak zavile, že by z toho jeden vyl, píše takovou zhovadilost, jako „by jste“, svědčí o ignorantství a neúctě k jazyku nejhrubšího zrna.

                       • krabica  

                        „by jste“ zase dělá problém mně a nemůžu se toho zbavit. :-D

                       • mvd  

                        Na mě/mně Ti poradím mnemotechnickou pomůcku. Používám Frantu (ale může to být třeba i Míra, Pepa a další). Kolik slabik má Franta v daném pádu, tolik písmenek má mě/mně.

                        • krabica  

                         Lepší je si dát za mě/mně, tě(ti)/tobě a je to pak celkem jednoduché.

                         • mvd  

                          Už u 2. pádu jsem se s tou Tvojí pomůckou ztratil. Má to být „bez tě“, „bez ti“ nebo „bez tobě“?

                          Franta si s tím poradil :o)

                         • krabica  

                          Má tam být tebe, stačí trochu zapojit mozek. :-)

                        • Rychlej turista  

                         Franta se mi líbí, dík. Nebo je správně „se mně líbí“?

                        • petrlos  

                         pisu na nemecke klavesnici, proto bez diakritiky:

                         ja pouzivam:

                         2. + 4. pad – delitelne dvema, sudy pocet posmenek – „m(e s hackem)“

                         3. + 6. pad – delitelne tremi, lichy pocet pismenek – „mn(e s hackem)“

                         pravda, u 4. padu je „mn(e bez hacku)“ mozne a sestka je delitelna dvema i tremi.. ale to jsou ty vyjimky potvrzujici pravidlo :)

                       • Prazak0  

                        Ano, „by jste“ to je typický chyba, příklad hyperkorektnosti, užívají to i někteří lékaři. Je to projev neznalosti, jiná věc je, jak jsou ty tvary v spisovné formě, jestli by nešlo změnit. Např. tvar bys skutečně za normální situace vzníká zkrácením by jsi, analogicky se pak nabízí z byste dát ?původní by jste. Otázka je i první osob, proč nemít spisovně vedle nebo místo bych, bychom i tvar bysme, v hovorové řeči se užívá.

                 • Světloslav  

                  jako když někdo nedokáže jezdit s autem bez abs, posilovače a dalších (třeba parkovacích) asistentů, pak je asi minimálně méně šikovný , že? Když někdo jezdí 2 km denně autem po městě na nákup a nebo do práce-to není příznak degenerace?

                  • KAITEN  

                   tvl jel jsi vubec nekdy s autem ktery ty vymozenosti ma? brzdil jsi vubec nekdy s autem kdyz mas pulku auta na snehu a druhou na asfaltu.

                   • 3022  

                    Potíž je, když jedete v autě které tyto vymoženosti má a nezdravě na ně spoléháte jako na „berličku“. Někteří lidé si třeba automaticky myslí, že jaksi ABS řeší vše. Přitom někdy ABS neřeší vůbec nic. Pak nastává velké „překvapení“.

                    Obdobně tak v případě toho mobilu – než k Vám dorazí záchranka, trvá to typicky 15 minut. Pokud jste někde dál od výjezdové stanice a ještě „lépe“ v terénu, tak daleko víc. Pokud to bude taková krizovka jak to tu někteří dramatizují, tak Vám žádná „pomoc na cestě“ nepomůže. Ve velké části případů tím co je skutečně rozhodující je „první pomoc“. Tedy někdo kdo „stojí vedle“. Takže pokud v těchto případech nemáte „mobilní číslo“ na toho kdo je vedle, můžete si volat klidně na měsíc… no a pokud to není taková krizovka, tak se někam „dohrabete“ sám. Takže procento případů kdy je mobil rozdílem mezi životem a smrtí, jak se to tu prezentuje, až tak velké nebude.

                    • JakeF  

                     Však v pohodě… Každej má na výběr, jestli poveze mobil a 15 minut si počká na záchranku nebo půjde 20 km pěšky třeba se zlomenou nohou. Já měl zatím jen utrhaný vazy v rameni na závodě a můžu ti říct, že to nebyla sranda ani těch pár set metrů k pořadateli. Naštěstí mi pak někdo pomohl s kolem, protože s rozedřenejma dlaněma od dopadu se dost blbě i tlačilo. Jít takhle těch 15 kilometrů k nejbližší nemocnici by se mi opravdu nechtělo. 3+ hodiny pěšky s utrhanýma vazama a odřeninama po celým těle, to by byl intenzivní zážitek…

                     • 3022  

                      Pointa je v tom, že tu demagogicky vykreslujete jako vážné hrozby situace, které jsou pro většinu lidí zcela nepravděpodobné.

                      Že jezdíte jako dobytek na nějakém závodě jen aby jste soutěžil s ostatními a něco si dokazoval, v situace kdy pokud se něco stane, někdo si Vás tam posbírá, je vaše věc. Když Vás to baví a nikomu tím neškodíte, pro mě za mě, proč ne.

                      Že já jezdím zcela jinak, zcela jinde a nemusím si nic dokazovat a riziko je tam mnohonásobně nižší a nikdy se mi nic nestalo a jako většině „cyklistů“ ani nic vážného nestane, je zase moje věc. Ale protože přitom netahám mobil, podsouváte mi, že jsem nezodpovědný a jiní lidé zase že jsem připosraný srab, přitom se bez toho mobilu zdá se ani nevytento, hrdinové jedni.

                      Oproti tomu tu máme lidi kteří jezdí „závody“ dlouhé stovky kilometrů různě v místech kde prostě vůbec žádné spojení není a jezdí to proto dokonce zcela schválně.

                      No, tak teď ať si každý posoudí, kdo je srab a kdo je hrdina, kdo je zodpovědný a kdo nezodpovědný.

                      • JakeF  

                       Ano, jsi nezodpovědný ty… Protože pokud se něco stane mně, tak přestože riskuju, dělám vše proto, abych se z tý situace dostal sám… Udělat chybu může každej, bejvalky máma jezdila absolutně opatrně, předjíždělo jí auto, tak uhla na kraj silnice, kde jí to podklouzlo na štěrku, a tříštivá zlomenina lokte. Pokud se něco takovýho stane tobě a já tě třeba potkám, tak je mojí zákonnou povinností ti poskytnout první pomoc. Pokud to neudělám, je to trestnej čin se sazbou až tři roky nepodmíněně. Takže ano, jsi nezodpovědnej, protože spoléháš na pomoc ostatních, kteří měli tu smůlu, že šli zrovna okolo…

                       • 3022  

                        Poskytnout první pomoc (dle zákona „v rámci svých možností“) musím já taky a beru to především za lidskou samozřejmost – takže normálně, když bude v nouzi nekdo jiný, pomůžu já jemu, když já, tak když budu mít štěstí, zase pomůže on mě. Nevím co z toho děláte za divadlo, nebo konkrétně za tragédii.

                        Nezodpovědněj nejsem protože se předně chovám tak, abych tu pomoc nepotřeboval, bez nějaké morální berličky mobilu, aniž bych trpěl utkvělou představou, že člověk bez něj je občanem druhé kategorie, poloviční chlap, nebo že bez těchdle technických pitomin se nic dělat nedá a že se bez nich člověk nemůže ani hnout. A sice se můžu plést, ale narozdíl od Vás mám asi tři zdravotnické kurzy.

                        • JakeF  

                         Vidíš, já si radši zavolám záchranku a nebudu muset obtěžovat náhodný kolemjdoucí.

                         • 3022  

                          No řekl bych, že pokud tu záchranku skutečně budete potřebovat, tak „obtěžování“ náhodných kolemjdoucích bude to poslední co Vás bude trápit.

                          A pokud se nebavíme o zlomené noze někde mimo „civilizaci“ tak si dost těžko umím představit situaci, kdy by záchranka na telefonu něco zásadně řešila – i pokud tedy budeme předpokládat, že tam určitě bude signál a váš slavný mobil při té fatální havárii neutrpí. Ono když z vás stříká krev, nebo když by jste potřeboval resuscitaci, tak nějaké volání mobilem na záchranku s dojezdovým časem 15 minut + je „trochu“ problematické… ale třeba máte o první pomoci jinou představu.

                         • JakeF  

                          Ano, samozřejmě jsou extrémní případy, kdy už mobil nepomůže… A pak je hromada případů, kde mobil ten život zachrání a hromada případů, kde mobil bude rozdíl mezi 15 minut čekáním na záchranku a několikahodinovou cestou se zraněním do nejbližší civilizace (pokud bys byl opravdu chlap, tak do nejbližší nemocnice).

                          Když jsi říkal, že máš 3 kurzy první pomoci… Určitě vám v každým z nich zdůrazňovali, že v okamžiku, kdy zraněný není v přímým ohrožení života, tak máte okamžitě volat rychlou. Nevím, jestli se neúplně vyjádřili nebo jsi to ty špatně pochopil, ale opravdu tím „volat“ nemysleli „hlasitě křičet na veverky“. Drobným vodítkem ti mohlo být to, že u toho „volat“ určitě zmiňovali i telefonní číslo…

                         • čel.A  

                          +1

                         • 3022  

                          Mě přijde, že o praxi záchranné služby a první pomoci víte hodně málo a že se tváříte, že žijeme v nějaké válečné zóně.

                          Pokud člověk dostane infarkt, mrtvici, má ránu která silně krvácí, tak samozřejmě hraje roli jak rychle ho dostanete do nemocnice. Ale třeba silné krvácení je v praxi spíš vyjmka, ikdyž tedy hodně škaredá a každý si ji pak dlouho pamatuje.

                          Většina úrazů a nehod a zranění není spojená s ohrožením života. A u většiny těch které jsou spojené s ohrožením života je naopak rozhodující první pomoc, tedy to co udělá ten kdo je přímo na místě, ne na telefonu. Operátor záchranné služby může pomoci i po telefonu, poradit a přesně navést v první pomoci apod. Ale rozhodující je ten kdo „stojí vedle“ a pokud zná základy, tak tu pomoc udělá dobře i bez operátora.

                          Takže jde o to, že tu argumentujete ve prospěch něčeho a popisujete:

                          1. nehodu, úraz nebo zranění které opravdu vyžadují nějaké ošetření – což jsou obecně na kole dost vzácné události
                          2. mezi těmito zraněními opravdu vážná zranění, což je ještě vzácnější událost
                          3. typ zranění, které veskrze „střednědobě zcela neřeší“ první pomoc (např. zastavení „jednoduchého“ krvácení)
                          4. typ zranění, který vyžaduje rychlý transport do nemocnice

                          Čily z nepravděpodobných situací, vybíráte ty ještě nepravděpodobnější a jejich ještě nepravděpodobné varianty, jen aby jste „dokázal“ že je nutné s sebou všude vozit mobil. To je podle mě trochu neseriózní strašení dost vzácnými událostmi.

                          Obecně, nejlepší je mít na hlavě přilbu, na zádech pátéřák, na loktech a kolenech chrániče, na rukou rukavice, v kapse chytrý mobil s aplikací záchranka a na nosiči lékárničku válečných zdravotníků + jet ve s skupině a mít nahlášeno kam jedeme a kdy se vrátíme… ale pokud jedu na běžnou projížďku po okolí, nebo pokud jedu na delší „expediční výlet“, kde tak jako tak jedu „připosraně“ z důvodů jistoty a „šetření kola“, když na něm závisím, tak považuju za „ne zcela nezbytné“ a ne nutně „rozumné“ s sebou táhnout vše co objektivně vzato, bezesporu tu „bezpečnost“ opravdu zlepšuje, když náhodou k něčemu dojde…

                          Hoďte se do klidu a míň koukejte na televizi a míň čtěte zprávy.

                         • petrlos  

                          „Ale rozhodující je ten kdo „stojí vedle“ a pokud zná základy, tak tu pomoc udělá dobře i bez operátora.“

                          a sanitku si zavola jak..? :) pocka az pojede nekdo, kdo ma mobil v kapse?

                          toto se mi stalo konkretne jednou, ta bezmoc je neskutecna.. a v danem okamziku fakt nepomuze tiseni bolesti a zavazni rany, ale vedomi toho, ze prijede sakra rychle nekdo, kdo to fakt umi a postara se dale..

                         • Barak  

                          Navic by me zajimalo, kdo bude ten vedle, kdyz jezdim sam.

                         • 3022  

                          Tak to asi nezodpovědně spoléháte na pomoc náhodných kolemjdoucích.

                         • petrlos  

                          omfg, vzdyt si odporujes sam sobe :)

                          bud nezodpovedne cekam na pomoc nekoho jineho (nemam mobil), nebo ho mam a pak si pomoc zavolam :)

                         • 3022  

                          To jste se trochu ztratil – řeč byla o první pomoci před tím, než přijede záchranka. Tam Vám ten mobil moc nepomůže, takže „logicky“ pokud tu jsou „zásadní“ výhrady proti zneužívání náhodných kolemjdoucích k volání záchranky, měly by být i proti (daleko „nepohodlnějšímu“) poskytnutí první pomoci. Takže nosit si s sebou vedle mobilu i přítele s kurzem první pomoci, pánvé…

                          Ikdyž záchranka teď zkouší systém, kdy díky chytrým telefonům mohou na místo dorazit daleko rychleji „dobrovolní“ záchranáři v okolí:

                          http://modrahvezdazivota.cz/…-respondery/

                         • 3022  

                          Co to pořád s tou sanitkou máte? Když si zlomíte nohu, nebo začnete krvácet, nepotřebujete sanitku, ale někoho kdo vám to zastaví/zafixuje a pak vás odveze do nemocnice. Sanitku si volejte – od toho tam jsou, ale když se tu straší katastrofálními situacemi, tak podstatné je, kdo vám pomůže než ta sanitka přijede a a než se k vám dostanou. A když tu házíte katastrofálními případy přímého ohrožení života mimo civilizaci, tak ikdyby pro váš letěly vrtulníkem a všechno šlo krásně, budou u Vás za 20 minut.

                          Takže důležitější než mít mobil, možná je nedělat blbosti sám. A pokud jede víc lidí, všichni si ten mobil s sebou tahat nemusí, asi stejně tak, jako si pak většinou všichni s sebou nevezou lékárničku.

                          Argumentujete blbostmi.

                         • petrlos  

                          jasne :)

                          nekdo si po padu z kola zlomi nohu, neni potreba volat sanitku.. kolega z party hodi na jedno rameno svoje k