• Jokr.X

  Kvalitní běžky na klasiku. Cena max 5–6 tisíc. Doporučte.

  • black.horse  

   a sháníš klasiku nebo šupiny?

   Já bych se s dovolení též připojil (lyže + vázání), jen v mém případě ještě upozornění na váhu v plmé zbroji cca 120kg :-D

   A spíše šupiny, kvůli neodbornému zacházení víkendového pseudolyžaře. Díky.

   • roman 3D  

    Peltonen Nanogrip – neřeší se mazací komora/hmotnos­t lyžaře

    a nemažou se což právě ocení víkendový pseudolyžaři:-)

    http://www.peltonen-katalog.cz/…ip-8482.html?…

    tady se to loni řešilo http://www.bike-forum.cz/…ennosti.html

    • black.horse  

     díky Ti to zní dost zajímavě, jsem si přečetl to staré vlákno a už váhám, že to bude lepší jak šupiny:-) a 2000km je u mě na pár let, lyžuju sporadicky v zimě se přeci jezdí na kole a běhá:-)

     • roman 3D  

      je to mnohem lepší, dá se na tom i přibruslit což u šupin moc nehrozí a z kopce to i jede oproti šupinám, a že to nepřibržďuje na každým hrbu. Jako slabinku bych viděl že v teplotách pod –15 stupňů už ten odraz není tak tutovej, ale v těch teplotách mají problémy i mazací klasiky

      • Zlatka  

       Ono u takové váhy to zkopce musí jet i na prkýnkách od sudu, takže šupinky bych do toho netahala. ;)

       • MlokCZ  

        Vůbec ne. Pokud běžky nejedou, tak z kopce na dobře jedoucích běžkách ujede hodně lehký lyžař o hodně těžšímu jako nic. Hmotnost lyžaře na rychlosti přidá, jak jedou lyže má ale vliv daleko větší.

      • MlokCZ  

       Střídám už nějaký čas slušné šupiny (které mám na svojí hmotnost přesně akorát) a nanogri) (CL Race model) a s tím srovnáním s šupinami bych byl daleko opatrnější.

       Moje Fischerky SUPERLITE CROWN (šupiny) z kopce nejedou o nic hůře než nanogrip, řekl bych dokonce spíše mírně lépe (oboje parafínované, tedy jak šupináče mimo oblast šupin, tak Peltoneny v zadní části, kde nanogrip už není).

       Zůstává pouze to přibržďování na hrbech, což se ale děje převážně jen když je málo sněhu. Ojediněle může být ale i dost nepříjemné.

       Co se týká odrazu i skluzu, tak to záleží na podmínkách a někdy jsou o něco lepší nanogrip, někdy šupiny.

       U nanogripu mi pak ve sjezdech až tak nesedí, jak jsou měkčí a hůře se s nimi točí a pluží než s tvrdšími Fischerkami.

       Souhlasím s tím bruslením, ale to ji mi celkem fuk. Běžně nebruslím ani na nanogripu, ani na šupinách.

       Po delší době pravidelného střídání hodnotím nanogrip celkově jen jako zhruba srovnatelný jako kvalitní šupiny (s podmínkou že sedí přesně na hmotnost).

       Jestli vezmu šupináče nebo nanogrip, tak volím dle aktuálních podmínek.

       • roman 3D  

        právě sehnat pro těžší lyžaře vhodný šupiny bývá celkem problém, měl jsem dvoje šupináče a celkem kvalitní ale nanogrip mě vyloženě baví, ještě bych podotknul že nanogrip učí kvalitnímu odrazu

        • MlokCZ  

         To je pravda. V reálu většinou i ty nejtvrdší šupináče jsou na hodně těžké lyžaře moc měkké a nefunguje to.

         S kamarádem jsem tohle řešil a šupiny rovnou musel kvůli tomu vyloučit (má dost přes 100kg).

         • black.horse  

          Jinými slovy pro mých cílovách 120kg jsou vhodnější volba spíše ty Peltoneny? Navíc doufám, že pře příští rok zase něco shodím, tak by mi vyhovovalo, že nano-grip nemusí tak dobře sedět na váhu. Jezdit budu dost rekreačně, spíš takovej ten chodec než běžec, alespoň zpočátku. Aktuálně mám stařičké běžky a mažu jen stoupací vosk pod vázání a koriguji pouze množství dle podmínek… takže naprd:-(

          • roman 3D  

           pokud nechceš mazací klasiky tak pro těžšího běžkaře příležitostnýho turistu/hobíka bych viděl tyhle

           http://www.skipaudera.cz/…s-12–13.html

           • black.horse  

            Mazat nechci, protože to neumím a na těch pár jízd do roka se mi to moc nechce řešit. Jezdil bych víc, ale není prostě čas, radši jdu běhat nebo na kolo.

            • MlokCZ  

             A pokud vezmeš CL Race, tak se nevyhneš zcela mazání. Ty se v části kde není nanogrip parafínují (to se ale dá, parafínuju jen občas, nejsem závodník).

            • roman 3D  

             tak to seš to samý co já, kolikrát jsem už promazal bo v jizerkách jsou ty změny teplot cejtit po pár metrech,šupináče se neosvědčili a nanogripy mě začali bavit tak že se dá říct že budu na běžkách alespoň 2–3× za tejden pokud vyjde čas

          • MlokCZ  

           Na 120kg dobře jedoucí šupináče neseženeš v žádném případě.

           Pro představu. Já mám Superlight Crown 202cm na mojich 75–76kg včetně batohu. A vyrábí se už jen jedny delší 207cm a u nás jsou dostupné jen v jedné tvrdosti. Takže bych to viděl tak cca do 90kg a ani možná to ne.

           Trošku větší rozsah je u těch méně sportovních širších, tam ty nejtvrdší/nejdelší jsou tabulkově na 95kg+. Jedou ale už znatelně hůře než ty sportovnější šupinové modely.

           Nevím ale ani jak budou fungovat Peltoneny na 120kg.

           Jednou jsem viděl zkoušet nanogrip (model s nanogripem po celé skluznici) pro 140kg. A to nefungovalo, už to vůbec nejelo (použity nejtvrdší dostupné) a skluz nebyl téměř žádný.

           V mojem okolí jezdí ke spokojenosti nanogrip více lidí, nikdo z nich ale nemá 100kg+ a většina vozí CL Race.

           U nanogripu je pak ještě třeba si dobře rozmyslet, jestli vzít model s nanogripem po celé skluznici (ty nižší modely) nebo jen z části (cca 2/3 skluznici) jako to má CL Race model.

           Je v tom dost velký rozdíl. CL Race jedou výrazně lépe, ale zase odraz je mírně horší a je nutné ho mít aspoň trošku technicky slušný.

           Když jsem si pro srovnání zkoušel ten nejnižší model s nanogripem po celé délce (byl ± na mojí hmotnost), tak jsem moc spokojený už nebyl. Odraz sice mírně lepší, ale už to jelo hůře jak moje CL race, tak jak moje šupináče.

  • Maadaf  

   Rossignol Delta, Atomic Race classic.

  • Zlatka  

   Kolik vážíš a měříš?

   Mohu doporučit třeba tento eshop a Atomic Vasa race classic.

  • bass80  

   Dobrý den sháním běžky,ale nechci nové,ale bud z nejakeho bazaru a nebo z aukra.Tam uz jsem mel vybrane,ale nakonec jsem to zrusil nebo jsem nevedel do kolika kg jsou.Muze te mi poradi na mojí vysku 190cm a vahu 103kg bezky dekuji.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.