• vsn

  Ahoj,

  nestavěli jste někdo kolo na DI2?

  co všechno potřebuji nakoupit? kromě měniče, přesmyku a pák?

  kolo mám Tarmac Comp 2017 (tzn. ne ten novej rám) … jakou koupit kabeláž?

  děkuji

  • kubad  

   baterii

   konektor 5 nebo 3 porty, nebo display kterým spojíš páky

   centrála – jednotka kterou všechno propojíš v rámu

   a kabely podle potřeby 4–6ks

   dobíječku

   možností jak to udělat je víc záleží kam dáš baterku , jak to propojíš a odkud kam povedou kabely

   dej to udělat nebo to zkonzultuj s někým kdo ví jak na to

   • vsn  

    jasně tak takhle cca vím …

    ale nevím.

    jakou jednotku (asi 3-Port?)

    Jakou baterii – určitě do sedlovky ale je snad BT10 a BTR2

    Jaké kabely a jaké délky

    Switch

    jednotku budu muset mít pod představcem … nemám řidítka s představcem uzpůsobena na DI2

    zapomněl jsem napsat že mám velikost rámo „M“ (54)

    • kubad  

     pokud neplánuješ další dopňování tak stačí 3 port

     měl by fungovat i MTB displej :D ( mě funguje )

     zbbytek už prostě musíš proměřit kusem špagátu, delěí kabel v rámu schováš to problém není

     • vsn  

      ok,

      takže koupím tu jednotku,

      do té 3-port jednotky připojím:

      1,2 pravá + levá páka

      3 kabel ze switche (asi nějaký delší až ke středu)

      do 4-port switche tedy zapojím:

      1 kabel z řídící jednotky

      2 měnič

      3 přesmyk

      4 baterie

      je to tak správně?

      dále budu muset koupit nabíječku – jak dlouho vydrží baterie? jestli má smysl jí kupovat

      díky

      • kubad  

       podle toho kolik jezdíš a řadíš, 1–2 měsíce v klidu

      • madik  

       Jestli jsi už neprochazel tak, od strany 22 si to projdi. Jsou tam všechny schémata a dílce co potřebuješ k zapojení.

       Řidítka se dají navrtat pro použití nového Junction boxu na konci řidítek, do toho bych osobně šel. Nebo koupit nová řidítka s přípravou pro vedení kabelu. Dělají je Pro a asi i další výrobci.

       http://si.shimano.com/…0-02-ENG.pdf

  • DaD  

   Na příští sezónu jsem objednal kolo s Ultegrou Di 8070, která by měla umět ovládat programovatelnými tlačítky výrobce třetích stran. Čirou náhodou, nemáte někdo nějaké zkušenosti s tímto ovládáním co se týká Garmina? Vím, že je ještě moc brzy, ale kdyby přeci jenom tak uvítám jakékoliv info.

  • štája  

   Nevíte náhodou někdo jestli součástí Di2, případně součástí jaké části je „kolíček“ kterým se zacvakávají ty kabely do konektorů? případně jestli se dají někde koupit záslepky dir v rámu pro elektroniku, když tam do teď vedl bovden který je větší…

  • štája  

   Tak jsem úspěšně přehodil kolo na ultegru di2 8050, vše dokonce funguje. Je mi přijde divné omezení, že když mám vepředu malou placku, tak vzadu nejde řadit na dva nejmenší pastorky na kazetě… (né že bych to nějak často jezdil) Kamarád je na tom stejně. Je to nějaké omezení co se dá změnit v E-Tube? jediné co jsem si nastavil, je ty tlačítka nahoře na páce, aby řadily a nepřepínaly mi stránky na garminu :)

   • André Vebr  

    V mapě řazení na E-tube to nejde překreslit? U MTB sady to lze.

   • duk  

    Myslím že u nových sad je to dané a změnit to nejde. Podle mě je to dobře, není důvod se na takovej převod za žádné situace dostat a dá se díky tomu zvolit rozumnější délka řetězu, takže to líp vychází na velkou-velkou.

    • André Vebr  

     S tím nelze jinak, než souhlasit :)

     • štája  

      mě to taky nijak neomezuje, ale když jsem to instaloval, tak jsem z toho byl překvapenej a už jsem myslel, jestli to není rozbitý a nikdy jsem se o tomto limitu nedočetl.

  • Ramboska  

   Prosím poraďte proč mi přehazka přehodí automaticky z 34/25 na 34/23?

   • Chaingang  

    Zkus jestli není moc utažený horní doraz. Přehazovačka pak řadí proti odporu (uslyšíš v ní takové tiché cvakání) a sama shodí dolů.

  • vysmátej bajker  

   nevíte jestli jde zaměnit levá a pravá páka-tj když přehodím dráty do ř.j. budu řadit p.smyk a l. šaltr?

  • milmat  

   Pokud někdo uvažujete o upgradu Di2 aby posílal data do Garminu a šel spravovat z mobilní aplikace, tak stačí pořídit Shimano EW-WU111 Di2 D-Fly ANT+/Bluetooth bezdrátovou jednotku. Já jsem ji nedával ke kabelům od řazení, jak se uvádí na fotkách od Shimana, ale schoval pod baterii v sedlovce. Ještě jsem k tomu potřeboval 15 cm Di2 kabel.

   Zapojení bez problémů. Akorát při nahrávání firmware to spadlo. Ale na druhý pokus vše OK (ale to jsem viděl i na návodném videu)

   Takže Garmin teď umí ukazovat co je zařazeno, stav baterie (%, ale po 10tkách%), měnit módy řazení (M, S1, S2) a tuším v adjustment módu také zobrazí servisní obrazovku na doladění hazky a smyku. Stejně tak můžete mít aplikaci od Shimana do mobilu nebo tabletu. Taje stejně tragická jako pro PC, ale nějak to funguje.

   Další upgrade bude výměna junction boxu za model do řidítek. Tu zvažuji dvě varianty:

   1. Využít druhé porty v řadících pákách a použití obyčejných Di2 kabelů (do serie).
   2. Využití Ykabelu a přesun EW-WU111 po řidítka jako spojku mezi kabelem, který vede z kola do současného junction boxu a Ykabelem. Asi spíše půjdu do této varianty, protože kabel z kola nebude dostatečně dlouhý pro zapojení ve variantě A. Neřešil to už někdo?
   • JerryRed  

    Chystám se na upgrade a přemýšlím kam to schovat, chápu správně že po prvním spojení už to vysílá bez výpadků? Se mi právě moc nezdá i když na tom videu to ve finále taky nacpe po připojení zpátky :)

    Junction do rodel už mám, tak taky vymýšlím možné způsoby propojení a s největší pravděpodobnosti to udělám bez toho Y kabelu, porty na pákách jsou ale zase když bude fungovat bt čudl ze sedlovky, možná bych to natáhnul z junction do spojky 120cm kabel mám… nevím, vyzkouším, uvidím :)

    • milmat  

     V mém připadě to spadlo někde na začátku upgrade firmware, který jsem dělal přes BT. Možná přes usb by to dopadlo lépe.

   • duk  

    Z mojí zlušenosti je nejlepší možnost A, dátco nejdelší kabel od středu až do páky, pak jeden dlouhej řidítkama a ostatní stačí celkem krátký ;-) K tomu Y kabelu budeš potřebovat stejně nějákou prodlužku dolu do rámu, takže mi jeho smysl tak trochu uniká.

   • Yetis  

    Dnes jsem nainstaloval na nové kolo Bluetooth jednotku Shimano EW-WU111,mám sadu Shimano Ultegra Di2,baterie je kompatibilní,

    ,s Garminem se mi to baví(ukazujeto převody,baterii i jde pákami ovládat Garmin 520+) ale i po několika restartech telefonu i odpojení baterky jsem nespojil telefo.Telefon EW111 vidí ,kod zadám 000000,ale pak to spadne.Má někdo nějakou radu.Mám telefon HUawei P10,Android 9,E TUbe ver.3.4.3

   • daymaker  

    Hodím dotaz. Mám nově asi 2 týdny nainstalovanou BT jednotku. Spojení přes telefon na začátku bylo trochu problematické, pak se povedlo. Firmware samotné jednotky jsem aktualizoval. Dnes cca po týdnu jsem přišel ke kolu a baterka na 0. Předtím byla minimálně nad 60%. I dle signalizace na jednotce, tak právě podle aplikace na telefonu. Může to být BT jednotkou, setkal se s tím někdo? Že by takhle vymlátila baterku? díky

    • milan.v  

     Odpojil jsi pak telefon od Di2 jednotky?

     Pokud ne, víš, kde je problém…

     • JerryRed  

      Ajo to mě nenapadlo že by to mohlo být furt připojený na tlf, on se ten soft taky ydost blbě ukončuje :) :) vlastně tam ani není možnost zavření, takže kolečko a vymazat mezipaměť mi přišlo jako jedniná možnost

     • daymaker  

      Kolo ve sklepě, přes dvě patra nahoru. Mám problém to spojit, když to položím na horní rámovou trubku. Pochybuji, že by to bylo několik dní spojené, navíc jsem mimo, v práci atd. Těžko říci. Nemile mě to překvapilo. No uvidíme.

      • milan.v  

       Tak jestli máš takové problémy s tou jednotkou, nejen vybíjení… :o/ Standardně je doporučení odpojit, jak se to pak chová, jsou jen domněnky, já spojuji s telefonem přes BLE.

    • JerryRed  

     Mám WU od ledna a Di2 sem nabíjel 2× na 4500km takže si nemyslím že by to bylo tou jednotkou, Di2 se po čase uspí, nevím za jak dlouho ale po 15min už mi GE830 hledá znova senzor

     • milmat  

      Nevím jak při spojení BT, ale přes ANT+ se to uspává. Najedu na jedno nabití přes 2000km.

    • Robertilos  

     Když jsem připojil BT jednotku, taky mi to rychle vybíjelo baterku. Časem se to ale nějak upravilo samo a teď už baterka vydrží dlouho.

  • romanholy  

   Neměl by někdo na prodej starší verzi bezdrátové jednotky EW-WU101? Dá se koupit nová, ale třeba se někomu válí v šuplíku po upgrade :)

  • Yetis  

   Zkusím se zeptat ještě jednou, po instalaci bluetooth modulu Shimano EW-WU111 se mi ti nedaří spojit s telefonem Huawei P10, jinak vše funguje, řadí to, odešla data do Garminu edge 520+ i pakami mohu ovládat garmin.Telefon EW111 vidí, zadám kod 000000 a dal se nedostanu.

   Několikrát restart, odpojeni baterky a nic.někdo nějakou radu?předem děkuji

   • nzg  

    Vyzkoušej jinej telefon, aspoň zmensis množinu, kde hledat problém.

   • André Vebr  

    Zkusil bych řazení napíchnout na diagnostiku a upgradoval firmware.

    • atty  

     Ano, zkontrolovat firmware (když nechodí spojení s telefonem, udělal bych to s notebookem v PC verzi). Spíš tuším zradu v telefonu – problémy s komunikací BT jsou u číňanů dost obvyklé (je to dost specifickým nastavením „vypínací“ politiky aplikací a komunikačních protokolů v rámci šetření baterie. Zkusit jinej telefon je dobrej nápad – vyloučí to problémy někde „jinde“.

     • milan.v  

      Případně tablet.

      • Yetis  

       Tak vyzkoušen tablet Huawei a telefon Sony a výsledek stále stejný

       • milan.v  

        Zkoušel jsi připojit kabelem, jak ti tu někteří radili?

        Pokud ne, udělej to, ne nadarmo mechanici profitýmů běhají kolem kol s NB a kabelem, aby předešli chybám.

        Jsem zvědavý, jak ti to identifikuje jednotku, pokud OK, zkus změnit režim připojení, např. jen na BLE a znovu vyzkoušej spojit s telefonem.

   • Schmiten  

    Ahoj, od nějakého času (cca 1/2 roku nazpět) je potřeba zapínat GPS na telefonu. Tak jen nápad, co by to mohlo být…

  • bora1  

   Zdravím, u starší Ultegra při přeřazení z větších pastorku na menší se přehazovačka vždy po přeřazení malinko vrátila opět směrem k většímu pastorku. A to vždy při přehazování všech 11 pastorku. U nové 8050 se to děje až od čtvrtého, pátého pastorku. Je to normální?? Nevíte někdo??

  • milmat  

   Jedna trochu obecnější otázka. K čemu a jak fungují ta nastavení rychlosti řazení? Nemám čas to moc zkoušet, tak bych nejprve rád pochopil princip. BTW: autoshift s Garmin Edge dává smysl, upozorní na změnu placky. To se mi líbilo.

   • kubad  

    je to o tom jak rychle to přeřadí přes celou kazetu ( nebo přes víc pastorků) pokud držíš tlačítko zmáčknuté

    • milmat  

     A proč by někdo chtěl aby to řadilo slow nebo fast? Já bych tedy radši rychlé řazení. No, asi to budu muset otestovat.

     • milan.v  

      Já mám nastavené na fast, je to ale subjektivní, kolem mě lidé na ten standardní zlatý střed a neřeší…

  • Doktorzet  

   Přidám to sem, do ultegry di2 jsem připojil jednotku ant. Spojil jsem to s garmin 520, vše funguje jak má. Jen mi garmin stále dokola hlásí, že řazení je v režimu S1. Když jedu a řadím tak to nedělá… Jenom když je řazení ve Stand-by módu… Jde tohle nějak vypnout? Je to dost otravné… Díky

   • milan.v  

    Jak často ti to hlásí?

    Mělo by jen na začátku po zaktivnění řazení.

    • Doktorzet  

     Tak cca minutu od posledního pohybu řazení a pak je to dost náhodný, ale cca každých 30s

     • milmat  

      A kde máš tu ANT+ jednotku? V sedlovce nebo u představce? U sedlovky mi to dělalo taky (ne tak často), asi to ztrácelo spojení.

      • Doktorzet  

       Mám to v sedlovce. Teď se to vůbec nechtělo spojit, a když jsem to vytáhl tak se to spojilo. Takže v tom je zakopaný pes. Musím to schovat někam jinam.

       • milan.v  

        Aha, takže důvod, proč jednotku nedávat do sedlovky…

        Předpokládám karbon, je to tak?

        • Doktorzet  

         Je to karbon, tam bych to nečekal no…

         • milan.v  

          Hmmm, spousta lidí to má v sedlové trubce a bez problémů…

          • milmat  

           Já jsem začínal také v sedlovce. Mám karbonový rám a E830. Pak jsem to dal klasicky s Y kabelem pod řidítka a je to OK. Před tím, to sem tam, zahlásilo právě ten režim řazení v průběhu jízdy. Teď je to 100%. Stejně nechápu, proč ten modul nedali do junction boxu. Ale třeba se dočkáme v nové sedě Di2. Že by příští rok ke 100 letům Shimano?

           • milan.v  

            Je to fakt, byl by třeba jen o kousek větší, bylo by to elegantní řešení v moderní době telefonů a tabletů…

            Už ani nevím, kdy jsem to naposledy připojoval kabelem k PC…

            • Doktorzet  

             Nějak to moc nechápu, když klasický ant snímače garmin chytá přes zeď a na několik metrů… Tady v podstatě plastová trubka a blbý. Nejspíš to nacpu do představce, tam by to snad mělo být v klidu. Taky jsem si říkal, že už by to mohlo být integrované do řidící jednotky a byl by klid.

             • J.e.n.i.k.82  

              To je právě ten problém, že to rozhodně není plastová trubka. Karbon velice pěkně stíní. Své by o tom mohli vyprávět letečtí modeláři – antény se kvůli tomu musí vystrčit ven z trupu letadla, jinak dolétáš dřív, než jsi vlastně začal :-)

              • milan.v  

               Mám teď u kola jednotku v řídítkách, naprosto bez problémů…

        • JerryRed  

         Mám jí v karbon sedlové trubce pod baterkou a žádnej problém s E830

  • Doktorzet  

   Ahoj, jde pomocí tlačítka změnit režim řazení? Nebo musím jen přes diagnostiku nebo Bluetooth? Díky

   • milan.v  

    Nejde, jen SWem, aplikací…

   • FeriP  

    Záleží na tom, jak přesně to myslíš. Jestli ti jde o změnu z manuálního režimu na semi synchronizovaný, nebo synchronizovaný, tak ano, to možné je. Dvěma krátkými stisky tlačítka na řídící propojce.

    Že jsi režim změnil ti dá najevo bliknutím obou diod. První mód je zasvícení obou diod, druhý mód obě diody 2× bliknou, třetí mód bliknou 3×

    Pokud ti jde o úpravu jednotlivých režimů, tak to je možné jen v aplikaci…

  • KnizeAlexej  

   Je možné v e-tubes nastavit kombinaci převodníků 50–36? V roletce je volba čtyř možností považovaných asi za běžný standard, ale tato chybí.

   Dík.

  • bogic  

   Ahoj, mám dotaz: jde doladit micro poloha na každým pastorku zvlášt, nebo to funguje jen na pátým, jak je popsáno v manuálu? Díky za rady.

   • kubad  

    Jde to kdekoli

    • Karaya  

     Jakože si to pamatuje posun na každém pastorku zvlášť? Jestli jo, tak to jsem z návodu vůbec nepobral. Měl jsem za to, že posouvám celou přehazku podobně, jako bych měnil napnutí lanka.

     Jinak by to ovšem byla dobrá vychytávka.

     • duk  

      Pozice je jedna, jen se dá ladit na libovolném pastorku. Uprostřed se to seřizuje nejjednodušeji.

     • kubad  

      ne prostě si nastavíš polohu kde má přehazovačka při zařazeném převodu být,a od teto polohy pak o určený krok jde nahoru a dolu

      v podstatě jako když u klasického řazení trochu přitáhneš nebo povolíš lánko.

      Jak píše nade mnou nejlíp se to dělá uprostřed kazety, ale jde to kdekoli

  • polesnym  

   Řeším problém hlasité přehazovačky Shimano Di2 8050, opravdu hlasitě „rachtá“ při velkém převodníku, podle mě to dělá řetěz ve vodítku, tím, jak prochází přes kladky. Přijde mi, že kladky nejsou v ose a dochází k „ohýbání“ řetězu mezi kladkami a proto to tak drnčí. Na velkém převodníku podle mě proto, protože je řetěz je více napnutý.

   Prosím, máte někdo podobný problém, pocit?

   Případně, prosím, napadá vás, co s tím?

   (mám krátké vodítko, řetěz ok, když mažu do sucha, je to hlasitější, mažu-li více do mokra, trošku se to zlepší, ale např. po 50km je to zase hrůza. Přehazovačku mám novou, patku rovnou, vodítko v pořádku. )

   Díky za názory:-)

   • štája  

    já bych to tipoval na špatné protažení řetězu :) to by sis ale asi všiml co?

   • DaD  

    To je u stávající Ultegry Di2 vlastnost a nedá se s tím bohužel moc dělat. Já to ze začátku také řešil, ale pak jsem rezignoval a zvykl si. Oproti předchozí generaci je rozhodně o dost hlučnější :(

   • JK_Cookie  

    Potvrzuji,ze pri velkem prevodniku je 8050 hlucna a furt to jakoby ,,soura,, hlavne od 3 kolecka vyse.Kdyz mam cerstve namazano tak je to lepsi,ale dlouho to nevydrzi.Myslel jsem ze to mam spatne nastaveny,ale nemel cas se v tom vrtat, ale jak to tady ctu tak to bude vlastnost…skoda

  • em-maa  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován adminem.
  • milmat  

   Tak jsem včera změřil, kolik km dám na jedno nabití a bylo to 2056 km. Zapomněl jsem to dát při 25% na nabíječku a druhý den jsem dal cca 140 km. To už mi na konci svítilo 5%, ale dojel jsem to. Doma při servisu už přestal házel smyk. Samozřejmě záleží na počtu řazení, ale těch udávaných 2000 km je reálných. Ale je to už o nervy, lepší tedy nabíjet dříve :-)

  • JerryRed  

   Poradí někdo jak donutit E-Tube aby mi zobrazoval 11–32 kazetu ? Je mi divný že to Ultegru kazetu nezná, software mám poslední, zkoušel sem to přes mobil i přes comp a nepřišel sem na to, napadá mi jedině vynutit si střední nebo dlouhé ramínko u hazky, mě to krátký v pohodě pobralo

   • štája  

    Já jsem si zuby nastavil přímo v Edge530, v nastavení di2… musíš mít samozřejmě ale vysílací jednotku.

    • JerryRed  

     Jednotku WU mám to je jasný a v E830 sem si zuby na kazetě přenastavil, ale jde mi o ten E-Tube že to tam nejde, i když to asi ničemu nevadí, zkusím zítra po šichtě jestli něco nevykoumám s tou změnou hazky

  • pavelmisar  

   Funguje DI2 tlačítka na pákách na posun obrazovek i na Garmin Fenix 6X nebo pouze na Edge zařízeních?

  • rosomak204  

   zeptám se tady

   prosím o pomoc jak je to se silniční di2 na biku komunikuje display s telefonem kvůli nastavení a jak ten silniční junction box pod řidítka to umí nebo neumí?musí tam být ješte něco

   dík za pomoc

   • kubad  

    sorry blbě sem si to přečetl, ale podle mě nekomunikuje samo ani jedno

    • rosomak204  

     display u xt di2 se na telefon spojí kvůli nastavení ale nevím jestli ho tam na silničku chci dát proto ten box pod predstavec taky jsem napsal blbost

     kdyby to nešlo asi jde kabelem do pc nebo tak?

     • kubad  

      jo kabelem do PC tak to dělám, pře sBT to zkusím jestli ten displej něco vysílá, ale stejně to musíš nějak nabíjet a přes ten kabel jede i nastavení

      • rosomak204  

       díky on xt display má bt xtr ale bylo dříve tak kdo ví

       • kubad  

        může být, ale přes BT to stejně nanabiješ :D

        ale asi i to XTR má BT zkusím,

        za mě je ten displej lepší volba než 3– 5 junktion box pod řídítka, aspoň vidím co mám zařazené

        • rosomak204  

         jakoby ušetřilo by to když bych to nakřížil s tím co už mám to asi zas ano zvážím to

   • milmat  

    Jestli chceš vidět, co máš zařazeno a máš Garmin Edge, tak to můžeš vidět na něm, ne? Podmínkou je mít bezdrátovou jednotku SHIMANO Di2 ANT+ Bluetooth EW-WU111.

    • rosomak204  

     právě ze nechci vidět

     díky za potvrzení na bluetooth potřebuju tuhle mrchu navíc

     já jen přemýšlel jestli ten box pod představec to má nebo ne když ne to raději dám ten display z xt co se mi válí doma jak kupovat 2 krámy další

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.