• mfilip

  Ahoj, pokud jsem správně pochopil, tak Strava výrazně omezí funkcionalitu pro free users a řadu dnes výborných funkcí bude k dispozici pouze pro platící zákazníky, při zaplacení ročního poplatku to vychází cca na 5$/měsíčně. Co mi chybět opravdu bude je porovnání časů na segmentech s ostatními, k dispozici bude pouze TOP10. Nepůjde srovnat ani vlastní časy, ani s Following.

  Existuje v tuto chvíli nějaká free alternativa ke Strava, která umí definovat segmenty a srovnávat alespoň vlastní časy?

  Pokud bych byl opravdu aktívní sportovec, tak bych asi 5$/měs neřešil, ale párkrát do měsíce se projedu.

  Chápu taky, že zpoplatnění služeb je běžné, že když si koupím TV, tak musím počítat s tím, že budu každý měsíc platit koncesionářský poplatek+případně satelit/kabel/O2, ale u té Stravy to v mém případě není vyloženě na každodenní používání.

  • rasto  

   Potvrzuji Tvá slova (zdroj např. zde: https://www.cyclingnews.com/…for-feature/).

   Bohužel, mám obavu, že Strava nemá konkurenci.

   Běžci jsou hodně v Endomondu či Runtasticu (Adidas Run), to jsou ale paběrky i co se týče funčkností.

  • MiKED  

   Sportovních trackerů je spousta, ale pokud je pro tebe Strava tak zajímavá, proč si ji prostě nezaplatit? Pět dolarů měsíčně je fakt zanedbatelná částka.

   • mfilip  

    Jak jsem psal, nejsem až tak aktívní a ne každodenně a po celý rok. Vyjedu si jen párkrát do měsice na trasy, kde jsou nějaké segmenty, které mně zajímají a ještě jsem aktívní jen březen-říjen. A tak prostě váhám, jestli mi to za 60$/ročně nebo 8$/měsíčně stojí. Nemyslím, že jsem sám s podobnou úvahou. Klidně ať si do app dají reklamy, kolik chtějí, ale tu hlavní feature mohli nechat. A teď si vem, že máš rodinu, 2 děti, které mají Stravu taky, to už máš celkem 3×60$ ročně třeba.

   • xtonda  

    Já se u takovýchto věcí radši dívám na roční náklady. Pět měsíčně je 60 ročně a to je patnáct stovek a to už nejsou drobné, za to už může být třeba na vánoce zajímavý dárek.

   • DragON  

    Ano, 5 dolarů měsíčně je zanedbatelná částka, ale najednou zistíš, že to je pár EUR za hudební službu, pár EUR třeba za Netflix, (u mě) „pár EUR“ za photoshop, pár dolarů za sportovní tracker a časem je ti měsíčně (ročně) mizí z účtu nezanedbatelná částka. Chápu, že vývojáři musí být taky z něčeho živi, dřív, když se daly programy/aplikace jednorázově zakoupit bez dalších poplatků jsem s tím neměl problém, ale to, jak všichni hromadně přechází na měsíční/roční předplatné mě dost se*e.

    • Alojs01  

     Kdyz mas stravu, nemuzes mit preci cas cumet na filmy a poslouchat muziku ne…:-)))

     Musis honit segmenty…

  • Espen  

   To jsou pěkný kurvy teda!!!

   • ferlikster  

    Trošku silná slova…

    Strava je postavená na tom, že jejich zákazníky jsou přímo uživatelé a jejich produktem je sociální síť a analýza + porovnání sportovných výkonů a dat.

    Zákazníky facebooku, instagramu atd… jsou firmy které jim platí za reklamu, produktem těchto sítí jsou jejich uživatelé.

    Osobně se mi model Stravy líbí víc…

    • johny.h  

     Ono to taky je o tom, že jim tam ty trasy a segmenty vytváříme my všichni a bez našich dat by se mohli jít klouzat. Kdyby byl Garmin Connect tak oblíbený v segmentech, Strava by měla pořádnou konkurenci a toto by udělat asi nemohli. Ale to jen část mého názoru. Částečně se to dá i pochopit. I když v této době pandemie to nevidím jeko správnou věc.

     • ferlikster  

      Garmin je značka fitness elektroniky, od čistě IT firmy jako je Strava se jejich business model dost liší…

      Jasně, bez našich dat (která ale nikomu neprodávají) by se mohli jít klouzat – ale vytvořili bezkonkurenční platformu na které zatím prodělávají.

      Buď si teď za to nechají zaplatit, nebo to prodají Facebooku který tam namontuje cílené reklamy (jsi tlustý – tady máš „slevu“ na fitko v tvém okolí, zjistili jsme že máš vysokou tepovku – tady máš doporučení na pilulky z lokální lékárny, postni selfie z naší zahrádky až příště pojedeš kolem a dostaneš nálepku zdarma)

      • karliner  

       Reklamy je tam dost už teď. Ale proč by nemohli zkusit si za to nechat zaplatit. Používám Stravu spoustu let, budu tam posílat data i nadále a holt teď neuvidím, že na nějakém segmentu jsem x vteřin nebo minut za lidma, kteří jsou buď o vesmíry lepší atleti, za lidma kteří to cíleně fejkují, za lidma, kteří nasedli do auta a zapomněli si vypnout záznam, za lidma, kterým zrovna v době jízdy foukal do zad uragán apod. Vlastně jediné, co mne zajímá je porovnání s kamarády a to se eště rozmyslím, jestli mi za 2000 ročně stojí.

     • lrotrekl79  

      No a zrovna tak my jsme bez stravy, tam kde strava bez nás…

      A teď troškou kousavě:

      Někdo to založil, nasypal do toho peníze a čeká, že se mu začnou vracet. Asi se to neděje tak jak by si představoval, někde jsem četl, že je aktuálně i ztrátová a náklady na provoz převyšují příjem z reklam a placených uživatelů.

      Pokud máš pocit, že je to tak výbornej byznys, že by to spravila konkurence, není nic jednoduššího než založit konkurenci a vydělat na tom. MImochodem strava má datum prvního vydání někde rok 2009. Odhadl bych, že dostat se na úroveň stravy (tj. počet uživatelů, bez nichž je to na nic, pokrytí segmenty,.....) bude stát tak 5–10mega (samozřejmě dolarů). Asi to doma pod polštářem nemáš, tak udělat byznys plán a přesvědčit nějakýho investora

      • Kacko  

       Přesně. Strava má za sebou 6 kol investic převyšující částku $40M. K tomu za ta léta něco vydělali. Takže nejspíš to bude chtít víc jak $10M..

       • lrotrekl79  

        Dík za upřesnění…Původně jsem chtěl napsat 25–30mega, ale to se mě zdálo až moc a ono i to by bylo málo.. :)

       • doubleingram  

        Tak toi nevim kam to davaj, viz dlouhodoby problem s Tied KOMy.

        • MichaelSimek  

         no CEO prej bere $800k rocne, tak jeste par zamestancu s slusnym platem a vsechny miliony jsou fuc

         • lumyr  

          Tak za hrst rejže to asi nedělají.

         • look_as1  

          To je normalni plat pro externiho CEO. Tento prisel z Instagramu.

          Levneji vyjde zakladatel, ktery ma velky podil.

          Ale v listopadu 2019 zase nahradil zakladatel.

          • kubasek  

           Ať je normální třeba celý milion $ pro externího CEO. Jde o to, jestli poskytována služba je schopna na něj vydělat. Teď čas ukáže, kolik uživatelů na nové podmínky přistoupí. Pokud jich bude stále málo, tak udělají jiné balíčky s přijatelnějším nejnižším tarifem (ale dívám se na to optikou chudého východňáka) nebo zkrátka bude muset přijít jiný externí CEO, který bude pobírat nenormální plat a nebo to celé prodají někomu, kdo to dokáže lépe financovat/ze­fektivnit a my můžeme jen doufat, že ne příliš na úkor služeb.

           • MiKED  

            Když jim to nevyjde, tak zkrachují a půlka b-f bude cítit zadostiučinění.

            • dolomiti  

             :-D

            • kubasek  

             krach jim doufám nikdo nepřeje, ale změnu podmínek na nějaké kompromisní určitě. Lidi na kolech jezdili před Stravou, tak věřím, že dokáží jezdit i bez ní, pokud nebudou chtít premium.

           • Kacko  

            Pochybuju, že plat dostával jen v penězích.

            Divil bych se, kdyby se to už nějaký čas nesnažili prodat. Sequoia teď navíc bude hodně tlačit, aby se zahojili na průseru s OYO a Airbnb.

           • look_as1  

            Taky IMHO mel aspon pulku v akciich ocenenych podle toho, kolik do toho investori nalili.

            Tvoje logika je moc jednoducha – oni ho tam dali na dva roky s tim, ze to treba rozjede a vydela investorum 10× tolik. To se jak vidis nepovedlo, tak uz je tam znovu zakladatel.

            Stejne jsem to zazil v Systinetu a stejne to udelal Avast, tam se to pokazde povedlo.

            Tvoji logikou by cena akcii Amazonu mela byt 0, protoze nevyplaci zadne dividendy. A cena akcii Tesly zaporna;-)

            • AussigBiker  

             Cena akcii Tesly je pro me velka zahada, rostou az do nebe, pritom furt prodelavaj :) Ale trh jim veri :)

             • jopny  

              Malí investoři tu cenu posunuli tak nahoru. Prostě klasický hype okolo značky a lidi se pobláznili. Kdo nakoupil levně cca před rokem, mohl krásně vydělat.

              • look_as1  

               Target jsou 4000, takze 5× tolik co dnes;-)

               Pokud se jim podari samoriditelna auta, tak to daji. Maji lepsi technologii nez Waymo.

             • Tom-T45  

              Nemám s tím zkušenost, ale nedá se např. na konstatování „Mám pár akcií Tesly“ sbalit nějaká dobrá buchta?

      • AussigBiker  

       A stema segmentama zacali prvni? Jestli jo, tak je tezko nekdo porazi. V tomhle svete prvni vetsinou bere dost podstatnou cast trhu, ostatni pak jenom paberkujou. To uz vetsinou musi betj, aby ne :)

       • look_as1  

        Jako MySpace Friendster a Blogger a SixDigrees?

        Nebo ICQ a Skype?

        Nebo Yahoo a Altavista?

        • String  

         Nokia?

        • AussigBiker  

         Kazdej z nich byl jednu dobu docela velkej, Friendster netusim. Pak holt na to kaslali, tak dopadli jak dopadli. I Bandzone jednu dobu mi prislo, ze frcelo :)

        • Carpathia  

         No když se včas povede exit, tak už máš vystaráno. Povedlo se mi prodat jeden ne zas tak velký český chovatelský web ještě před masivním nástupem facebooku a teď v klidu bydlím ve svém a můžu se nerušeně projíždět na kole.

   • MiKED  

    Ano, neskutečný, že chtějí zaplatit za službu, kterou poskytují.

    • mfilip  

     On je vždy problém, když někdo zpoplatné najednou něco, co bylo dlouhé roky zdarma a navíc se jedná o zpoplatnění poměrně vyskoké. Přiznám se, že s tím mám velký problém například u Skylinku a podobně.

     • JachymP  

      Jo, jenže aspoň Strava narozdíl od Skylinku nikdy netvrdila, že to je „doživotně zdarma“ a měsíční paušál není měsíční paušál ale „servisní poplatek“. Rozhodně je mi bližší, když řeknou na férovku že jim to ekonomicky nevychází než když vymýšlí trapný výmluvy.

      Ale drahý to je ta Strava, to souhlasím, mohli to dát levněji a vydělali by asi víc.

      • jonti  

       Mně se to taky nelíbí. Tím, že to bylo zadarmo tam byl prakticky každý a tím mělo srovnání větší smysl. Taky tak získali obrovské množství segmentů a tras, kudy se jezdí. Když teď polovina lidí přestane Stravu používat, bude to srovnání o ničem.

       • jiriga  

        panove, drahy? zase neblaznete, mesicni poplatek jsou tak 2–3 pivka, o jidle ani nemluvim. Clovek ruzne poutraci daleko vice za veci daleko nesmyslnejsi…

        • Karlos14  

         mě to teda píše měsíčně 8dolarů (200kč). To máte u vás asi dost drahý pivo :) … Když si k tomu připočtu zwift, skylink, youtube premium, spotify, netflix, atd. tak strava mi z toho přijde nejdražší za to co nabízí. Pro profíka jsou to asi drobné. Pro mě zbytečně vyhozené dvě stovky.

        • Emulgator  

         Tak pouzivat to nejspis budes x let. A pri cene (zbyhodnene za rocni predplatne) 1500 rocne, to mas za 5 let pouzivani skoro 8000 – to je za mobilni appku solidni palka, v porovnani treba s windows ktere stoji necelou pulku (a vydrzi urco vice jak 5 let)

     • MiKED  

      Ano, je to možná problém, ale je na každém, zda mu to za ta – v přepočtu – tři piva měsíčně stojí, nebo ne.

      • wilda81  

       Souhlas. Osobně stravu nepoužívám z jiných důvodů a nedokážu tak zhodnotit jestli je cena zpoplatněných služeb adekvátní nebo ne. Z principu ale nemám rád tyhle měsíční paušály bez stanovených pravidel. Proto jsem podobné služby omezil na to co je pro mě nezbytné jen kvůli práci (telefon/internet).

      • xtonda  

       To seš z nějakýho drahýho kraje, tady za to mám půl basy.

       • MiKED  

        Šedesát dolarů ročně je pět měsíčně. A dolar je teď za 24,7 Kč. Pivo stojí kolik? 40 za Plzeň? Tipuju, že nějaké speciály budou ještě dražší.

        • deekay  

         No, zcela uprimne si radsi za tech 5 dolaru dam 2–3 kafe a bude to mit vetsi pridanou hodnotu nez to, co je ve Strave pro predplatitele. Ale jak bylo receno, kazdy si to musi urcit sam.

         • MiKED  

          Ale přesně o tom to je. Trackerů je bambilion. Platils, přišlo ti to zbytečný, už neplatíš. Easy…

         • dolomiti  

          V Rakousku nebo v Německu, když si dáš jedno kafe, no možná jedno a půl (abych jim nekřivdil), tak zjistíš, že je lepší podpořit Stravu i bez přidaný hodnoty :-D

        • Karlos14  

         a když to nechci na celý rok tak je to 8 měsíčně. Točený u nás stojí 30kč nebo i míň.

         • MiKED  

          A co jako?

          • Karlos14  

           že je ta cena nepřiměřená

           • jIrI___  

            Pokud by byla cena nepřiměřená, tak ji lidi nebudou akceptovat. A i dle tohoto vlákna a počtu předplatitelů jde vidět, že cena přiměřená je. Nicméně je pravda, že jak to skutečně je, se ukáže třeba až za rok.

        • xtonda  

         Asi by sis měl poupravit představu o ceně piva

         https://www.kupi.cz/hledej?…

         • MiKED  

          No vidíš, já se bavil o točeném. Jelikož takřka nepiju, zapomněl jsem, že kdo v Česku nemá plnou lednici lahváčů, jako by nebyl.

          • krabica  

           Jo, to máš jak s filmy, někdo radši zajde na premiéru do kina, někdo radši kouká doma na seriálový brak. :-) Za mně čepované z tanku, zbytek je vždy kompromis…

           • sparrow_cz  

            Čerstvý lahváč je stejný jako pivo z tanku. Problém je v tom „čerstvý“. Když bydlíš v Plzni a jdeš si pro něj do podnikové prodejny, tak je to fajn. Jinak je to horší, že jo.

           • hatchet  

            No to jsi mě pobavil… Jistě, popcornová multikina jsou dozajista plná umění. To jako kdybych se pasoval na znalce piva usrkávaje Staropramen z PETky…

   • bop  

    tak ne každý si může dovolit jen výdaje a příjmy žádný, že…

    • wilda81  

     Oni nemají reklamy v aplikaci? Navíc jim komunita tvoří obsah, což je pro podobnou službu nejdůležitější…

     • bop  

      uznávám, že žádné příjmy bylo trochu nadnesené. Z pohledu vlastníka služby je nejdůležitější udržitelnost a v určitém horizontu zisk.

   • milan.v  

    Tak ve vlákně ke Stravě se to už několikátý den řeší…

  • 1anna1s  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován adminem.
  • Mr.Duck  

   Trailforks.com

   Nebo mi někdo pomozte dokončit apku co dělám, tracking už to umí 0:)

   • ufoncz  

    Segmenty (a leaderboards) jsou na Trailforks ponekud nemocne.

    To uz jsou vyrazne lip udelany v Ride with GPS (RWGPS), coz je celkove silnej souper Stravy funkcema. Nema ale sanci, protoze Strava ma tu obri zakladnu, od zacatku duraz na socialni aspekt a predplatny je tam teda jeste drazsi.

    • jannk  

     jo jo – pomalu jsem se zacal RWGPS ucit pouzivat, ale potom ho zarizli, ze route planner ma course points jako placenou funkci, takze jsem se vratil ke Garmin Connectu ..

  • Dawem  

   Kup si garmin a v jejich tréninkovém deníku Garmin Connect jsou taky segmenty, pro porovnání vlastních výkonů postačující.

  • Karlos009  

   Mohli udělat alespoň 2 tarify, 20 dolarů za to co bylo zdarma a pak tu plnou verzi. Jestli tomu ale dobře rozumím tak teď budu mít 2 měsíce zdarma to je červen červenec, pak možná zaplatím srpen, ať to mám na celé prázdniny a podzim zima jim na to kašlu. Do příštího roku snad dostanou rozum :-)

   • tomxxx  

    Je pravda, ze placená verze většině lidí stačí max na půl roku.

    • hrota  

     Možná proto jim to vychází při měsíční platbě na 48$ :D Každopádně kdyby udělali nějaké dva levely, tak jim klidně těch 20$ ročně dám za to, že budu mít to co sem měl ve staré verzi appky zdarma, takhle je tam spousta funkcí pro mne zbytečných..

     Nejsem nějaký ultraatlet, pokud bych chtěl porovnávat svoje výkony, tak mi stačí udělat segmenty na connectu, stejně mám těď vše zaznamenáno ve dvou appkách.

     Uvidíme kam se Strava bude směřovat. Jsem na tom jako deekay, pokud zanikne, nebude to pro mne žádný rozdíl.

   • xtonda  

    Přesně tohle mě taky napadlo, rozsah původního free za nějakých 10–20. Nedávno zrušili Summit a už si nejde zaplatit jen část funkcí za míň peněz a teď krátce na to druhá změna, kdy free varianta bude hodně osekána. To může znamenat, že spousta uživatelů odejde čímž se to satane méně zajímavé i pro ty platící.

    No uvidíme, jak přesně to bude vypadat.

    • Kacko  

     Neodejde, není kam :) Chvíli si pár lidí bude stěžovat a za měsíc si ani nevzpomeneme.

     • Lubka6  

      No třeba já mám Garmin Connect a Stravu. Teď, co free Stravu osekali, nemám už moc důvod jí dál provozovat.

      • iDee07  

       Ja mam pouze GC a nevim, co by mi Strava prinesla navic? Spis vaham nad Training Peaks, kde by prinos mohl byt znatelny.

     • xtonda  

      Tak nebudou přibývat noví, bez segmentů to bude jen jeden z mnoha webů pro zaznamenávání sportovních aktivit

     • Melvin  

      Třeba neodejdou, ale nevěřím, že by si nějak moc lidí přilpatilo za to, že budou mít například zobrazené pořadí na segmentech. Kdo bere ten trénink trochu vážněji tak si to platí dávno. Znám poustu lidí co používají stravu defakto jen kvůli záznamu jízd a měřených úseků na segmentech. Pro ně je kolikrát hodně dát 20k za kolo, tak pochybuji že vysypou 1500 ročně za premium účet.

      • tomxxx  

       Asi tak, pro mě je zajímavé porovnat se s profikama na nějakým kopci, mám pár oblíbených segmentů a jezdím to místo drcení jednoho kopce jako kokot na intervaly. K ničemu jinému mi strava není.

      • Potkan007  

       To jsem přesně já, jen pro záznam jízd a měřených úseků. Akorát těch kol mám víc a za víc. Závody nejezdím, systematicky trénovat nepotřebuju i když jezdím 5 až 7 vyjížděk týdně + denně do práce. Stačí mi záznam trasy na mapu, celková délka, vidět, kolik má které kolo najeto a všechno navíc je jen příjemný bonus.

       Segmenty nějak nehrotím, jezdím, kde se mi to líbí a když přijedu domů, podívám se, co všechno jsem náhodou trefil. Bylo motivující vidět, jak si vedu v porovnání se zbytkem lidí, co tam projíždí, ale z toho už mám vysledované, že bývám někde kolem desetiny žebříčku, výjimečně někde mezi 10 nej. Bez přesného čísla se objedu.

       Porovnávání sám se sebou zní zajímavě, ale neviděl jsem v něm zásadní přínos. Mám segmenty projeté v desítkách jízd a čas kolísá nahoru a dolů, proměnných je strašně moc. Jak se zrovna cítím, kolik jsem toho ujel včera, jestli je ráno nebo večer, jaká je venku teplota, kolik vody vezu na zádech, kterým směrem fouká vítr, jestli zrovna na cestu spadla větev, kterou musím objet, jestli potkám rodinku roztaženou přes celou cestu, která mě 10 vteřin zdrží.

       Stát předplatné euro měsíčně, šlo by o tom uvažovat jako o podpoře vývojářů. Za 1500 korun na rok radši na začátku sezóny vyměním sjetý zadní plášť, po zimě řetěz a doplním tmel do plášťů.

      • xtonda  

       Teď sem kouknul na svůj testovací free účet a nejen že nejsou vidět leaderboardy, to by mě až tak nevadilo, stačil by mi údaj kolikátý z kolika jsem, ty lidi stejně neznám, ale oni tam nejsou vidět ani vlastní výsledky, to už je dost naprd.

      • Kacko  

       I kdyby jim nepřibyl celosvětově ani jeden platící, tak se jim sníží náklady na provoz. Pořád zůstává komunita, likes atp což je i pro neplatící docela slušná motivace neodejít.

       • deekay  

        „Pořád zůstává komunita, likes atp což je i pro neplatící docela slušná motivace neodejít.“

        To jako vazne?

      • Karlos14  

       přesně tak to vidím i já

     • tom xtr  

      není úplně pravda že „není kam“, pro uživatele Garminu je Garmin Connect. Já ho teď používám hlavně pro auto-propojení na Stravu, no tak teď je motivace se na Connect znovu kouknout, jestli Garmin třeba posunul po letech jejich segmenty. Díky placené Stravě se třeba vylepší počet uživatelů a obsah.

      Já bych ale Stravě nakonec i něco platil (jakože jsem už v minulosti platil), ale jak tu někdo píše – mám obavu, že se ztratí podstatná část obsahu pro segmenty a pak už to nebude mít smysl. Strava analýzy nevyužívám, ty jsou v Connectu pro mě OK, na Stravě jsou pro mě zajímavý právě jen segmenty.

      • Kacko  

       No „není kam“ ve smyslu, že jinde ty segmenty nejsou. Jinde nejsou ani ti profíci na porovnání atp. Takže by nebylo s kým se porovnávat, alespoň zatím.

       Takže kdo segmenty řeší, tak si zaplatí, kdo ne tak odejde nebo bude na free verzi. Platících už je řekl bych dost, aby se segmenty(minimálně ty zajímavé) udržely.

       Navíc každá firma bude muset vydělávat a tak kdyby dal např Garmin do kupy segmenty a lidi jim to začali používat, tak to taky budou muset nějak zaplatit. Nehledě na to, že nejsou SW firma a tak nebudou umět SW tvořit – jinak už by to měli.

       • BB  

        to asi ne, Garmin žije z prodeje různých zařízení a ne z provozu Garmin Connect. Takže silně pochybuji, že by byl někdy Garmin Connect placenou službou, toho se bát nemusíme.

        • Kacko  

         No nějak by to zaplatit musel. Jestli zpoplatněním služby, nebo zdražením produktů, to těžko říct :)

         • BB  

          a vo tom to je, zdražení produktů mi vůbec nevadí, je to dáno předem a buď to koupím od Garmina nebo od Wahoo, který to třeba nezdraží.

  • AussigBiker  

   60 dolaru rocne je pro zapadni svet naprosto zanedbatelna castka. Par lidi to nastve, zbytek zaplati, cas ukaze.

   • Karlos14  

    Bohužel my mezi západ nepatříme (vzhledem ke mzdám) a 60 dolarů je pro ,,východoevropana,, poměrně dost.

    • MiKED  

     Znám spoustu lidí, co si dají dvě, tři piva denně (nebo osm na švihu, jak se píše ve vedlejším vláknu), ale pak jim přijde strašný, že by měli platit za službu.

    • AussigBiker  

     Jak pro koho uz i na vychode. Tech par vychodnich statecku nehraje v globalnim trhu roli, roli hraje Americkej, Britskej, Necky mluvici trh a dejme tomu Italie a Spanelsko. Netflix ma u nas nula nula prd predplatitelu. (Nejen) Temhle firmam je Ceskej trh u zadku, ekonomicky casto opravnene.

     Akorat je blby, jak uz tu taky nekdo napsal, ze kdyz pak platis Spotify (nebo drazsi Tidal), Netflix nebo HBO, nejaky cesky online noviny, dejme tomu Microsoft 365, a pokud si hrajes s viedem nebo fotkama, tak nejakej soft na upravu, tak se to nascitava. Jeste kdyz bys to mel platit detem. Stravu nepouzivam, tak nevim jestli treba nenabizej nejakej rodinnej balicek. Microsoft, Netlifx, Spotify aspol. nabizi.

     Ja mam Garmina, tak frcim na Graminovi, segmenty me nechavaji s moji fyzickou chladnym. Na OH netrenuju, pri vyjizdce se nechci stresovat jeste tim, ze to na me zacne blikat a pipat, abych pridal :) Ale chapu to, znam nekolik lidi co jsou z tech segmentu nadseny a pomohlo mi to prodat kolo kamosovi. Pujcil jsem mu ho na vikend (mel 26, ja prodaval 29er), ze mu to na segmentech ukazalo, ze jel rychlejc aniz by nejak extra busil :)

     • Karlos14  

      presne jak pises.. Kdyz si poscitas vsechny ty sluzby, tak to da mesicne i pres litr a strava je z toho ted nejdrazsi dle toho co za to nabizi. Ja zacal stravu pouzivat hlavne kvuli segmentum a musim priznat, ze jsem na nich docela zavislej :D. Obcas se mi podari nejake umisteni v TOP10 tak je to i motivace se zlepsovat. Podle meho nazoru by meli prizpusobit cenu kazdemu trhu zvlast. Zatimco pro Nemce jsou to ,,drobne,, pro nas vychodoevropany uz je to vcelku vysoka castka, vzhledem k tomu co za to dostanu. Navic to pouzivam zhruba jen pul roku, protoze kdyz je hnusne tak skoro nejezdim, tak se mi nevyplati ani to rocni predplatne a 8$ za mesic je hodne pres caru. Je to skoda kdyby to bylo treba za 70kc/mesic tak to klidne dam.

   • BB  

    o částku nejde, jestli je to málo, nebo moc, je naprosto jedno, částka se bude postupně stejně navyšovat, minimálně s inflací v zemích převažující klientely, což může být pro nás výhodné, nebo naopak. Jde spíše o mentální problém, stačili mi free funkce a víc nepotřebuji. Nepřipadal jsem si jako příživník, neboť jsem stravě poskytoval zadarmo svoje osobní údaje a navíc spoustu kladných referencí. Připadalo mi, že si vzájemně nic nedlužíme, já to měl zdarma a oni využívali mé data pro zkvalitňování tvorby tras. Teď se cítím docela podvedený a musím říct, že nejsem sám ve svém okolí jsem zatím nenarazil na nikoho, kdo by přešel na placenou verzi. Spíš je taková nálada kašlem na ně, ať si ty své segmenty strčí do zadku. Svoje segmenty si uděláme v Garmin Connect a na tvorbu tras si vystačíme s mapy.cz a nazdar stravo.

    P.S. Jde v podstatě o jedeno z rizik využívání IT v cloudu. Podle GDPR by mě měla strava poskytnout export všech mých tras a ostatních dat v počítačově zpracovatelném formátu a možná někdy někdo nabídne konkurenční službu a klidně za peníze. Tam bych zaplatil, protože by to bylo nastaveno od počátku.

    • Kacko  

     Posílám ti tímto příspěvkem nějaká má data, váha 83kg, jel jsem včera 77km, 1200 výškových s průměrem 27,5. Dobře za to nakup, přeju dobrou chuť a snad ti zbude i na nájem..

     • dolomiti  

      :-D

     • orm  

      Z ceho podle tebe zije takovy FB, Youtube, Google nebo jim neco platis :-)?

      • dolomiti  

       FB, Google nemám a když nebude Youtube, tak se taky neposeru :-D

       Stravu platím, protože narozdíl od těhle tří je mi sympatická ;-)

       • orm  

        To si jen myslis, ze nemas :-). Jinak co pouzivas na vyhledavani?

        • dolomiti  

         Seznam :-D

         • plzakj  

          Seznam.it :-D

         • orm  

          Ok beru, pokud hledas jen v ceskych webech. Pokud hledas celosvetove, tak to pouzitelne neni. Da se pouzit duckduckgo, ktery sice sam pouziva google, ale dotazy anonymizuje.

          Kazdopadne, pokud nepouzias blokaci vsech tech like tlacitek na webu, tak o tobe stejne vsechno vedej :-).

          • dolomiti  

           Nedělám to kvůli utajení ;-) Jsem skromnej kluk, kterej nemusí mít všechno :-D

          • Yatza  

           DuckDuckGo se „da pouzit“ Jednu dobu sem mel snahu, ale asi hledam divny veci. Proti Googlu mi Duck vracel tak 10% pouzitelnych vysledku.

      • xtonda  

       Platím si G Suite, email na vlastní doméně a všechny ty služby okolo, 6 USD měsíčně, množství funkcí nesrovnatelně vět­ší.

       • look_as1  

        Jde o naklady. Strava toho musi hodne pocitat…

        • Kacko  

         přesně, mají 20M uploadů týdně, každý přes desítky segmentů, každý segment musí počítat podle souřadnic a z toho žebříčky – vše prakticky realtime a o víkendu masivní peak..

        • jonti  

         Zajimave, ze jim to porad bezi na Rails. Zajimal by cely jejich stack a jak dokazou skalovat.

         • look_as1  

          No mne to az tak zajimave neprijde.

          Youtube a video transcoding to je jiny kafe;-)

      • Kacko  

       Narážím na to, že vydělat na reklamě není tak jednoduché, jak se zdá.

     • BB  

      tak to se pleteš, projel jsem tady u nás dvě stezky, které se potom objevili na jejich heat mapě a zkvalitnilo to tvorbu tras podle oblíbenosti.

      • dolomiti  

       No, tos to vytrhnul :-D

       • BB  

        Já sám určitě ne, To jsem snad netvrdil, ale v množství je síla. Já ti tu stravu přece neberu, pouze vysvětluji, proč s ní končím

    • orm  

     Vsak si data muzes normalne stahnout, klidne i exportovat do jinych sluzeb. Sam si porad udrzuji stav s Endomondem. Mrkni na https://tapiriik.com/.

     • BB  

      a tahle služba není pro neplatící uživatele strava odříznutá ?

      • look_as1  

       Nesmi, porusovali by GDPR. A IMHO je to skoro nic nestoji.

      • orm  

       Ne. Tohle ti jen stahne tvoje gpx a posle je jinam. Muzes takhle lehce prejit jinam. Ja tak v roce 2016 presel z Endomonda na Stravu s jen malou limitaci (neslo to dal nez 4 roky zpet).

    • bop  

     Cloud pro Tebe jako uživatele naopak přináší jedinou výhodu, a tím je deployment resp. dostupnost v regionu. Veškerá rizika (plus další výhody) této architektury leží na straně provozovatele.

     Můžeš to brát třeba tak, že kdyby službu provozovali na vlastní výkonnostně ekvivalentní infrastruktuře, možný by monetizaci služby řešili dříve. Jen třeba takový data lake, chceš se jako startup vyždímat za licenci SAS/Teradata/O­racle/…? Nebo raději zvolíš Redshift/Snowflake…

  • 1annaa1  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován adminem.
  • midlander  

   Na ty moje 2–3 jízdy měsíčně, kdy se hlavně měřím sám se sebou, si to platit nebudu. Stejně mě akorát sralo, že jsem letos na dvou dh segmentech vypadl o vteřinku z top ten a zaboha to nemůžu stáhnout. To už pak je o držku.

  • nozaki  

   Po včerejší vyjížďce na to koukám a nějak mně to chybějící srovnání na segmentech s kámošema neva. Vidím teď top 10 a můj čas.To mně jako motivace stačí :-) Stravu mám v telefonu hlavně kvůli záznamu ,abych věděl kolik mám najeto a na kterém kole.Takže mně ta free verze stačí.Segmenty dále zůstanou jako příjemné zpestření.

  • duk  

   Analyzu segmentu jsem mel rad, ale tech 6 piv za mesic ma pro me vetsi pridanou hodnotu.

  • novcze  

   jediná funkce co mě na stravě a segmentech fakt zajímala, je porovnání sám se sebou … otázka je jestli mi to stojí za $5 měsíčně, zatím nevím.

  • babkanakole  

   Otázka je, co vlastně od Stravy očekáváš. Jestli segmenty v tom smyslu, že lovíš KOMy nebo se pošťuchuješ s kamarády, tak to budeš mít složitější. Strava Heatmap je taky specialita, kterou jen tak nenahradíš. Takové hromady dat zkrátka chybět budou, ale tam by to snad mělo zůstat i bez placení.

   Jestli jde jen o evidenci odjetých km, tak na to stačí jakékoli záznamy v mobilu, umí to jak mapy.cz, tak i Locus nebo OsmAnd (vše Android, minimálně Locus umí i souhrny za období) nebo na Garminu.

   Animace projeté trasy se dá udělat z GPX taky mimo Relive relativně snadno, i když relive vypadá líp.

   Pokud tě segmenty zajímají jen vlastní a chceš to využívat pro vlastní trénink, ať už máš ve skutečnosti výkonnost jakoukoli, tak Golden Cheetah

   Šlo to synchronizovat se Stravou, takže jsem jeden čas užívala obojí.

   Časem jsem přešla jen na GCh, protože mi šlo v podstatě jen o porovnání se sebou samotnou, na Stravě mám 95% věcí jako soukromé a i ty segmenty, které mě hlavně zajímaly byly jen moje vlastní, označené jako soukromé.

   Navíc moje ambice je trochu jinde, začínala jsem na tom, něco sama najet a neumřít při tom na delších a prudších kopcích. Původní motivace pro trochu systematičtější ježdění byli domácí důchodci na elektrokolech, co momentálně jezdí vše stejnou rychlostí – po rovině za své, a do kopce s přípomocí. Fakt se s nimi v grupě jezdí dost blbě – buď se flákám, nebo vypouštím duši ;)

  • Espen  

   Takže to osekání a placení naskočí až po současné aktualizaci?

   • String  

    Mně naskočilo všechno včera. I bez aktualizace. Chtěl jsem upravit plánovanou trasu a už to nešlo. Po editu naskočil novej builder.

  • Pikaču  

   Tvl. Tady vetsina brečí že je teď strava drahá a že nic nenabízí za ty nehorázné peníze.

   Tak když ji nevyužijete tak ji neplaťte. Klidně i odejdete. Prej strava chce 60 % za segmenty. Ona toho nabízí daleko víc. To že to nevyužijete a brečite tu , Vám pomůže. Běžte si zaplatit Netflix nebo Icloud a ja si budu užívat segmenty a další nastroje pro zlepšován (í ktere stejnak neocenite).

   Třeba zase vrátí Summit balíčky ale jak tu bylo zmíněno 60$ pro svět není moc. A my jsme tak malý že jsme stravě u zadele.

   Ale ani se nedivím tomu plakání tady když se tu v canyon fóru z 90% píše pouze o dopravě zdarma.

   Hele, třeba bude nějaká česká akce na stravu jako v kauflandu

   Hahahhaha

   • dolomiti  

    Konečně pořádnej příspěvek ;-) Otevřu víno :-D

   • orm  

    Kdyby to tak bylo od zacatku tak ok, clovek mel moznost se rozhodnout nez do nejake komunitni sluzby vlozil svuj cas a sva data. Ty segmenty, ktere vyuzivas nevytvorila Strava, ale nejaky ten uzivatel, ktery tam byl vetsinou bez predplatneho. Ted tam nebude, ale Strava uz to vyzdimala a ted ty uzivatele poslala do prdele. Mne to neprijde fer.

    • dolomiti  

     Tak já nevím jestli až tak: „ktery tam byl vetsinou bez predplatneho“, ale když se podívám na Jižní Tyrolsko, tak z prvních šedesáti je 18 bez předplatnýho ;-)

     • orm  

      Co hledas, prvnich 60 v segmentu nebo prvnich 60 segmentu? Ja mluvim o lidech, kteri segment vytvorili.

    • lrotrekl79  

     Ale strava k tomu vytvoření segmentů dala nástroj, takže bez toho by ty segmenty zrovna tak nebyly…

     • orm  

      Slepice vs. vejce, ale to je presne to o cem mluvim. Strava dala nastroj pro vytvareni segmentu, lidi to zacali pouzivat a vytvaret obsah, diky tomu mohla strava prodavat predplatne a vydelavat na reklame. Ted ty lidi poslala do haje.

      • dolomiti  

       Máš teda nějakej relevantní celosvětovej údaj kolik lidí z těch co vytvářeli segmenty je v dnešní době bez předplatnýho? Píšeš, že většina ;-) Tak by mě zajímalo, jak jsi k tý většině došel.

      • ememem1  

       ste nieco popili na strannickej schodzi sudruh?

      • lrotrekl79  

       Vydělávat je asi dost silný slovo, pokud jsou neustále ve ztrátě, pokud jsem pochopil tak i provozní, tedy že roční příjmy jsou nižší než roční náklady, a kde je umořování cca 40M$ investic?

       • milan.v  

        Živí to mraky lidí, IT jsou dnes hodně drahá pracovní síla, byť je ta přidaná hodnota jejich práce kolikrát hodně diskutabilní…

    • Pikaču  

     Mne taky nepřijde 60$ fér ale zaplatím to jelikož ji fandím a dost toho užívám.

     Nicméně mám pocit že i kdyby strava byla za 5 korun tak by se tu vzbouřily emoce.

     A ty casy na segmentech Vám zůstanou. Jen si holt neporovnate jako dřív.

     Když byl summit balíčky tak proč jste tehdy stravě nezaplatili? Jezdili jste to naslepo bo co? Jak jsem si pořídil garmina tak jsem zaplatil stravu abych měl segmenty. A ještě napíšu ze strava není jen o segmentech.

     To že free uzivatele vytvorili zaklad stravě je pravda. Ale copak nechapete že jsou v černých cislech a potrebuji penize. Jestli to vyjde je otázka a uvidi se za čas. Uvítal bych zase 3 balíčky. Třeba se to změní v dohledné době.

     • orm  

      Kdyby slo alespon videt svoje casy, ale ani to uz nevidis :-(.

      • Krov  

       V desktopovy verzi muzes (aspon zatim) videt 10 svych nejlepsich casu, kdyz si v profilu zadas jako defaultni zobrazeni my efforts.

       • novcze  

        dík za připomenutí, že to takhle jde nastavit … vidět prvních deset svých časů mi bude stačit :))

     • deekay  

      Hele, dle me Strava je HLAVNE o segmentech, Protoze vsechny ostatni funkce jsou na urovni nejake alfa, nebo betaverze. A to rikam jako clovek, co si to platil komplet.

      Pravda, vicemene uplne u ni ignoruju (a nepouzivam) aspekt spcialni site, takze kdo je chlubilek, tak si muze pridat palec nahoru jeste za tuhle funkci.

      Me by spis zajimalo, kam miri? Na trenink a zlepsovani se jsou mohem lepsi nastroje. Mozna tak ta Heatmap, pokud nekdo planuje, diky velkemu mnozstvi dat je relevantni. Ale zase ten planner…

      Pokud to ma byt fakt jen dalsi chlubici se socialni sit s par daslima ficurkama, ktere lepe dela nekdo jiny, tak proste moje penize uz nedostanou no :)

      • ememem1  

       je a neni, zas sledovat seriozne x parametrov neni uplne easy a treba o tom cosi vediet. imho je raltiv effort celkom reprezentativne cislo a v kombinacii s power curvou(ak teda mas powermeter) 90% ludi nemoze potrebovat nic viac.

     • Carpathia  

      Těch 60USD je v podstatě prd. Už raději nepočítám náklady na ujetý kilometr. Když vezmu náklady na pořízení kol, treter, oblečení, nákladů na obměnu plášťů, řetězů, kazet, brzdových desek, servis vidlice atd… tak by mi možná vyšlo levněji nechat se po těch trasách vozit taxíkem. Ale o tom to není.

      Pro mě je třeba důležitý sociální rozměr Stravy. Sledovat profíky, kterým fandím, kámoše se kterými jezdím, porovnávat se sám se sebou na oblíbených segmentech atd. Další funkce, která se mi líbí a nevím, jestli ji má nějaká konkurence, je seznam vlastních bicyklů a jednotlivých komponent a automatické záznamenávání, kolik mám na čem najeto.

      • DragON  

       No jo, ty jsi sportovec. :-) Mě hobíkovi, kterej si jednou za měsíc chce změřit víkendovej výlet a párkrát kolik udělá nově vymyšlená objížďka cestou z práce se to nevyplatí ani za dolar. :-)

       • Carpathia  

        Jaký sportovec? Jezdím sice tak často jak to jde, ale jen čistě pro radost. Pokud se občas přihlásím na nějaký závod, tak jen kvůli atmosféře a tomu, abych podpořil pořadatelé, případně kvůli prostředí, ve kterém se jede. Dávno jsem smířený s tím, že mi v cíli občas naloží i „staré báby“.

        • JachymP  

         :) máš pravdu, já ty náklady na kilometr fakt nechci počítat, ale dražší než taxík je to každopádně. Radím vám, nepočítejte to!

      • AussigBiker  

       Garmin Connect to kolik km na kterým kole, pláštích atd. najdeš má. Jak ostatní netušim.

       • lrotrekl79  

        A funguje i s jiným HW než s Garminem?

       • Carpathia  

        Ke své smůle používám Sigmu.

        • AussigBiker  

         Sigma ma taky nejakej soft, Sigmu jsem mel, dostal jsem k ni nejakou slevu na ten jejich soft, ale nikdy jsem ho nepouzil, tak vubec netusim co to je zac.

         • Carpathia  

          Jo Sigma Link v mobilu a Sigma Cloud v PC. Ty ale zdaleka nejsou tak přehledné jako Strava a rozdělení podle jednotlivých bicyklů tam nefunguje. Pouze základní road a MTB. Pokud mám ale v čase víc strojů, nijak to nevyfiltruju.

    • bop  

     Je úplně jedno co považuješ za fér, když uživatelé přistupují na tyto Terms of service:

     You own the information, data, text, software, sound, photographs, graphics, video, messages, posts, tags, or other materials you make available in connection with the Services (“Content”), whether publicly posted, privately transmitted, or submitted through a third party API (e.g. a photograph submitted via Instagram). Public segments and routes created by using the Services are not considered Content. You grant us a non-exclusive, transferable, sub-licensable, royalty-free, worldwide license to use, reproduce, modify, adapt, publish, translate, create derivative works from, distribute, publicly perform and display any Content and any name, username or likeness that you post on or in connection with the Services in all media formats and channels now known or later developed without compensation to you. This license ends when you delete your Content or your account.

     • orm  

      Otazka je, nakolik je to platne v CR pravnim systemu :-).

      • lrotrekl79  

       Myslím, že FB to má hodně podobné, když si to konečně někdo v CZ přečetl, byly k tomu velké diskuze, rozbory, ale nemyslím, že by došlo někde k nějaké úpravě nebo žalobám. A to si myslím, že tam dokonce ani není ta část o konci platnosti licence na obsah jeho smazáním nebo smazáním účtu, prostě jak dáš jednou na FB, patří FB.

      • bop  

       A kdyby to nebylo, tak očekáváš co? Novou Stravu CZ? a nejlépe zdarma?

       • orm  

        Nechapu tvuj komentar. Dal jsi sem prispevek, kde se cituje jak strava naklada s daty. Ja ti napsal, ze to nemusi byt v souladu s ceskym pravem. Ty na to kontrujes neco o nove strave a ze by to melo byt zdarma. Vubec nechapu, jak jsi k tomu preskoku dosel a jaka je relevance.

        • bop  

         Já se jen ptám, co kdyby skutečně nakládání s daty nebylo v souladu s českým právem? Co očekáváš, že by se stalo? Že upraví globální produkt?

         • DragON  

          V právu se nevyznám, ale Google, FB, Spotify, Adobe produkty, Windows…, opravdu je vše 100% přizpůsobeno českému právu?

          Navíc na „CO KDYBY“ se nehraje, už jsem na to alergickej.

          • bop  

           úplně si nejsem jistý proč je to zařazený pod můj příspěvek, já jsem nevyvolal otázku souladu s českým právem. Navíc jsem asi ten poslední kdo touží po dalších specifických podmínkách a možných omezeních pro český trh. Ale když už se ptáš, netuším a je mi to tak nějak putna :-)

    • Barak  

     To snad bylo kazdymu od začátku jasný, že to jednou nebude gratis…

  • xannaxx  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován adminem.
  • AussigBiker  

   Sem vlstne vzpomnel na jednu alternativu, mistr doporocuje Knihu jizd. Jestli ma placenou / neplacenou verzi a segmenty nevim :)

   • JachymP  

    A dá se tam sledovat i spotřeba myslím piva – řešilo se v sousedním vlákně :) jen ty malý točny už jsou na mě moc

  • Lynch  

   Neni tu nejaky vysoce postaveny manazer Seznamu, ktery by protlacil podobne funkce do Mapy.cz? :-D

   • Kacko  

    Mapy za chvíli budou nejspíš řešit čínský trh, kde je cyklistika víc rozšířená, takže třeba i něco takového bude :)

   • checkdrummer  

    Mapy.cz mohou těžit z toho, že mají dobře zvládnutou výšku terénu a tak mohou dobřě trackovat převýšení.

    • micu  

     Včera 25km v okoli Prahy mapy 2100 . Strava 400 up…

    • pepek  

     Ano, výškový záznam od mapy.cz je často velmi uspokojivý :-)

  • Zoidberg  

   Osobně mi to nevadí – Premium jsem zkusil, ale bylo to už v době, kdy mě omrzely segmenty. A protože jezdím pro radost (byť často, protože potřebuji hodně radosti), tedy ani neřeším systematický trénink a ani nepotřeuji předem plánovat trasu, omezení se mě prakticky nedotklo. Těch 5 dolarů měsíčně by mě nezabilo, ale Strava mi za ně nenabízí nic, co by pro mě bylo zajímavé. Každopádně jim držím palce a klidně bych jako neplatící uživatel strpěl navýšení reklamy.

  • checkdrummer  

   Alespoň mohli nechat porovnávání vlastních časů na segmentech a vlastních opakovaně běhaných trasách. Srovnání s ostatními mohli klidně zpoplatnit. To bych bral jako rozumný kompromis.

   • Barak  

    To by asi stačilo hodně potenciálním předplatitelům, to by z jejich strany nebyl příliš chytrý kompromis.:)

   • novcze  

    za tuhle funkcionalitu bych jim klidně zaplatil, ale ne $8 za měsíc, tak $2 za měsíc by šlo … jinak prvních svých 10 časů pořád můžeš vidět, alespoň teda přes web browser.

   • Czupqa  

    Vždyť to tam stále je. Sice řazeno dle data, ne dle času…ale je to tam. Teda aspoň v appce, na pc nevim.

    • zdenek  

     Počkej po aktualizaci. Na webu už to není.

    • Polka  

     Já tam mám teda tohle. To samý u Analyze effort. A serou mě všude ty odkazy Subsribe, to je jak spousta cedulí s žádostí o příspěvek kdysi na Singlkrasu :-) Asi jim do těch bot teče hodně.

     • Barak  

      Spoustu lidi vubec nema poneti, ze Strava zmenila pristup. Zapnou aplikaci a najednou je neco jinak. Pro ně musis mit hned po ruce okamzite řešení.

      • Polka  

       Ok. Se teď dívám/divím, že změnili a osekali i Training log :-( o tom jsem nikde nečetl. Ten zbývající kalendář je dost naprd.

     • madcat  

      To jsou vymyšlený čísla a grafy. Analyze effort mám úplně stejný :-)

  • stepan27  

   Mám Garmin conect a strava je jako doplňek….segmen­ty?…bavili ,jsme se jestli vůbec měří dobře…tohle je informativní v určité toleranci…

   To samé výškové metry…se rozcházejí v Garminu na řídítkách a v telefonu v kapse na zádech…

   Jak říká kamarád…ser na city, lepší jsou pocity…

   Stravu,chápu…z hle­diska mne to platit nebudu…

  • R-A-D-I-U-S  

   Klidně to můžou i vypnout :-) Jsem rád, že jsem do toho nikdy nešel.

   ps: Zdarma je obvykle jen sýr v pasti na myši ;-)

  • rakcipmup  

   Vidím ty změny jako naprosto bezproblémové pro free uživatele.

   To nejzajímavější okolo segmentů tam přece zůstává a tím jsou uložené achievementy u aktivit, zakládání a vyhledávání segmentů.

   Na segmentech bude vidět TOP10 + vlastní nejlepší čas (stačí uložený čas u právě odjeté jízdy srovnat s tím nejlepším, porovnání se svými dalšími časy na segmentu už tak zajímavé není).

   Lehce nepříjemná je ztráta srovnání s followery, ale pokud mě zajímají časy kamarádu a nezachytím je z jejich uložené aktivity, tak je prostě při zastávce na pivko poprosím ať mi svoje nejlepší časy na segmentech ukáží, ono se tím možná hecování ještě posune.

   • Barak  

    Zrovna me az tak nezajima, kdo konkretne je v Top 10 jako spis to, jak si vuci nim vedu svym vykonem ja sam. A nejen, jak si vedu vuci nim, ale i to, na jakem jsem celkove miste, tedy v prvnich 10, 20, 30 procentech celkoveho poradi napriklad.

    Take povazuji za dulezitou imformaci, jak si na danem segmentu vedu historicky. Jestli se zlepsuju nebo zhorsuju. Kolikrat realita neodpovida pocitu pri aktivite samotne a je pak zajimave zjistit realitu.

    Tim se dostavam k tomu, ze mi bez techto veci nepripada jako zadna vyhoda, kdyz zustala moznost vytbaret pod free uctem segmenty. K cemu by mi to bylo dobre bez vyse uvedeneho.

    Srovnani s followery souhlas.

    • plzakj  

     Tak nejlepsi cas a svuj cas vidim. Pokud nejsem v top 10, tak mi vic zajima historie mych casu. Jestli jsem 100., 200. nebo 1548. celkove je mi fuk. Chapu dobre ze svych nejlepsich 10 casu vidis i ve free verzi? Trochu mi akorat mrzi, ze neuvidim svy “followings”.

     • plzakj  

      Jo, tak svy casy na segmentu neuvidis. To je bida, no.

     • Barak  

      Kdyz nekde jedes poprve, tak ti historie tvych casu nic nerekne, i kdyby ve free verzi byla. A pokud nejsi v top 10, tak je prece rozdil byt 15/20 nebo 15/1120.

      • doubleingram  

       Presne tak, tohle je hodne zajimavy udaj.

      • plzakj  

       Chapu. Priznavam, ze tohle moc nesleduju. Spis sleduju segmenty, kde jezdim casto a sleduju vyvoj. Kdyz nekde brouzdam krajinou a projedu segmenty prvne, tak pravdepodobne v ZDV rezimu a umisteni v zebricku mi nezajima.

  • waters  

   Nečekal jsem to, ale na druhou stranu moje naivita… Nechali si tam nasypat miliony dat-segmentů od free uživatelů a teď je za to chtěj kasírovat. Přijdou o spousty uživatelů…, když už se rozhodli zpoplatnit vše, tak má být částka menší než 1 600,–! 490,– ročně a získali by tolik uživatelů, že by se z toho pos…

   Prozatím mažu z telefonu a pokud se z jejich strany něco nezmění… například neumožní vidět aspoň vlastní časy (zase jsem naivní), tak než se odporoučím ze stravy, smažu kompletní balík všech segmentů, které jsem tam za pět let pro ně vytvořil – málo jich není.

   • dolomiti  

    Kolikrát si dáš kafe měsíčně? ;-)

    • waters  

     Asi 15×. V práci je kávovar na zrnkový kafe, ale chápu kam tim míříš…

     Téměř každy den si dam jedno nealko Bakalaře. To je asi 400,– měsíčně.

     K předplatnému

     1. vadí mi systém zpoplatnění
     2. benefit z (teď už placených) funkcí pro mě nemá hodnotu stanoveného předplatného.

     Jak psal někdo výše.. pro někoho je to dobrá cena a bude se službou spokojen. Jen to podle mě bude minorita. V CZ určitě.

    • kubasek  

     Mám se vzdát kafe kvůli Stravě? To raději kávu.

     • Barak  

      Stačí, když se vzdáš 4 piv měsíčně.:-)

      • kubasek  

       To je taky velmi těžký rozhodnutí. Souhlasím, že je to zdánlivě směšná částka. Ale je to zkrátka paušál a to jsem se ještě nenaučil mentálně přijmout. Kupuji jednorázově programy/aplikace a užívám je dokud nechci novou verzi.

       Předtím se mi neodeslal zbytek textu.

       Třeba vycítí šanci Facebook, Google apod., kteří by třeba financování zvládly lépe. Zvláště jestli free users místo změny na premium vezmou do zaječí a přestanou posílat data. Nakonec to může znechutit užívání i některým premium.

       Čas ukáže.

       • embi  

        Tady si nekupujes aplikaci ale sluzbu. To ze je k tomu appka do mobilu je uz to nejmensi… To je jako by ses vztekal, ze za cloudovy uloziste nemuzes zaplatit jednorazove…

      • lrotrekl79  

       A sakra, tak to budu muset ze dvě každej měsíc vyrobit… :-D

      • kucka7  

       A jak si to mám zdůvodnit já, když nepiju pivo ani kafe :))

     • dolomiti  

      Právě, že ta tu navrženou cenu si to kafe ani nedáš :-D

      • Barak  

       Lepší si trochu připlatit a předplatit si Netlix a HBO GO. Neopotřebuješ gumy, řetěz, nemusíš se srát s umýváním kola, řešit servis. Jenom se prostě kydneš do křesla a necháš si vymýt mozek, pohoda a samá pozitiva.:-)

       • dolomiti  

        Nemám tv ;-) tak že gumy, řetěz atd. :-D

        • Barak  

         To muze bezet i na mobilu.:)

         • dolomiti  

          V podsedlový brašně je na něj blbě vidět :-D

         • Kacko  

          Na co Netflix, když máš bike-forum. To je zdarma, dostupné i na lepší TV a často to jsou zápletky, že nestíhám dodělávat popcorn.

          Z toho by si měli všichni ti buržoazní imperialisticky zloději vzít příklad!

          • Barak  

           Nevim, ja na to necumim. To jen, ze nekteri to tu zminovali a jsou ochotni si ten vyplach mozku platit, ale Strava je zlodejna.

   • Barak  

    Tot otazka, o kolik uzivatelu v globalu prijdou. Bylo by naivni si myslet, ze nevychazeji z podrobnych analyz a delaji nejake kroky bez toho aniz by vedeli, jaky budou mit zrejme dopad. Ta castka je v nasich ocich vyssi nez v ocich nekoho s vetsi kupni silou.

   • look_as1  

    Oni musi nasadit takovou cenu, aby se to zaplatilo.

    Treba maji spocitane, ze pri 490,– by nezaplatili ani naklady na cloud.

    Zoom ma stejny problem, nechteji miliardu lidi zadarmo. Chteji desitky milionu platicich zakazniku. Proto je Facebook Room pro ne pozitivni zprava.

    Facebook a Google zijou z reklamy, tam je to naopak.

   • Dejv0  

    Tpč hlavně to všechno smaž, ať z toho nikdo nic nemá.

    • waters  

     Hele, já tohle jen plácnul, samozřejmě nic mazat nebudu. Jen ten přístup Stavy mě nasral – hlavně, že nevidím ty svoje časy a ještě na svých segmentech:) To že nevidím kámoše a mraky dalších lidí a věcí bych ve free pochopil.

   • bop  

    tak až se ti podaří smazat public segmenty, které jsi vytvořil, dej vědět :-D

    • look_as1  

     Ja tlacitko delete u svych segmentu vidim.

     Ty ne?

     • bop  

      tak já jsem zrovna dost specifický uživatel Stravy :) Mám login pouze pro získání cookies, abych měl přístup k mapové heatmap overlay vrstvě, kterou si promítám přes mapy.cz, případně mtbmap.cz

      A jak jsem psal už někde výše, dle terms of use public segmenty nepatří do vlastnictví uživatele, který jej vytvořil. Velice bych se tedy divil, kdyby šli zcela smazat.

      • BB  

       Tohle je docela zajímavý právní problém. Public segmenty jsou z hlediska GDPR bezpochyby osobní údaje, jestli je uživatel označí jako public nebo private na tom nic nemění. A podle GDPR je zpracovatel dat povinen data na pokyn vlastníka smazat. Zákon má v každém případě větší sílu než terms of use,. Tam si může strava tvrdit co chce, ale zákon platí. Takže podle GDPR může vlastník dat požádat stravu o svá data v počítačově zpracovatelné formě a zároveň může požádat, aby byla smazána. To, že strava je založena podle amerického zákona na tom nic nemění. Její činnost v naší zemi podléhá naším zákonům. Otázka je samozřejmě vymahatelnost tohoto práva. Zajímavé také bude, jak dopadne zákon o digitální dani, zda pod to strava padne nebo ne.

       • Barak  

        Nemyslím, že by segment vytvořený na Stravě spadal do dat zpracovávaných dle GDPR. Segment není žádný osobní údaj.

        • BB  

         Podle GDPR je osobním údajem každý údaj, který lze ztotožnit s konkrétní osobou. Ať se ti to líbí nebo ne, tak podle GDPR je segment, který si vytvořil tvým osobním údajem. Může se ti to líbit nebo ne, ale nic s tím nenaděláš. GDPR je podivný zákon.

         • Barak  

          Nemyslím, že tvá interpretace je správná, ale asi nemá smysl se nějak dohadovat, protože to nemá na nic vliv.

          • BB  

           správná je, ale souhlasím, že naše diskuse nemá na nic vliv

           • Barak  

            Když myslíš.

            • BB  

             jo, jo, myslím. Jediný problém je, zda strava má možnost ztotožnění údaje s konkrétní osobou. To si nejsem jistý. Pokud ano, tak jde bezpochyby o osobní údaje.

             • Barak  

              Ale vždyť v tom je právě ten zakopaný pes. Aby se jednalo o osobní údaj, na který se vztahuje ochrana GDPR, musí být možnost z podle tohoto údaje dohledat konkrétní osobu.

              Čistě teoreticky, pokud by si uživatel nepřál, aby si Strava s vytvořeným segmentem mohla spojit nick, e-mailovou adresu nebo nějaké další informace a tím pádem konkrétní osobu, může požádat o smazání účtu a export údajů, které do Stravy zadal. Současně se ti smažou i fotky a další informace. Vytvořené segmenty mezi ně ale podle všeho nepatří. Zřejmě stačí, že u daného segmentu již nebudou evidovat účet, která ho vytvořila.

             • look_as1  

              Ma – jak jinak by ho vylistovala v seznamu tebou vytvorenych segmentu?

           • ceo  

            Není. Čistě segment není osobní údaj. To by tam musely být data, podle kterého by byl autor ztotožnitelný. Osobním údajem může být přezdívka autora, může to být zařízení, kterým byl segment vytvořen, ale samotný segment není osobní údaj. Segment je dílo – produkt.

            Ochrany požívá přezdívka, účet na stravě, ne čáry v mapě.

            • BB  

             jak píšu výše, problém je ztotožnění, oni nemají v profilu nickname, ale name a location lze považovat za adresu, takže zde diskutovat, zda mohou ztotožnit. Když jsme to v práci řešili, tak byla diskuse, že lze ztotožnit i podle IP adresy (nejsem technik, tak nevím). Zákon neřeší, jak je ztotožnění složité, ale zda lze ztotožnit nebo ne.

             • ceo  

              To by pak byly osobním údajem i tyto písmena, co tady píšeme…

              e-mail ano, iP adresa ano (je na to rozhodnutí), nick ano, jméno a lokace ano, ale co pod touto identitou vytvoříš už není osobní údaj

              • ceo  

               rozuměj – e-mail, IP, nick – všechno jsou údaje o mě, nebo které mě mohou identifikovat, ale text „slunce je žluté“ jsem sice napsal, ale nijak ne neidentifikuje, stejně tak čára na mapě – to není informace o mě, nebo k mému ztotožnění.

               • R-A-D-I-U-S  

                ..čára na mapě, která vede k místu mého bydliště…

                • karliner  

                 Ta možnost si bydliště a ještě další místa anonymizovat, respektive nezobrazovat kde přesně jsi na kolo nasednul a kde jsi z něj sesednul ti nestačí?

                 • Barak  

                  To by nemohl mít segment z hospody až domů a sledovat dosažené časy.

                  • Krov  

                   To by ale chtělo nějaký nový typ segmentu, který bude časy přepočítávat podle počtu vypitých piv

                  • karliner  

                   Mohl :-D

                   Já takovej segment mám :-D

              • look_as1  

               A to co tady piseme, je customer content!

               Podle toho te muzu pres Google najit…

            • look_as1  

             Staci „user ID“ pridelene Stravou.

             Klidne to muze byt nahodne cislo nebo guid.

             Protoze pokud toto zadas do prohlizece, privede te to na profil.

             A uplne staci, pokud ho bude mit Strava ulozeny jenom v jejich interni DB…

       • Pikaču  

        A strava je činna v naší zemi? Vždyť strava neni ani v češtině natož v naší zemi činna.

        • orm  

         Je dostupna v CR a ma ceske uzivatele, kteri ji platej? Ma, tak musi respektovat ceske respektive pravo EU. Pokud tu nechce nic prodavat, tak muze pristupy z EU blokovat.

        • BB  

         určitě, nabízí produkt na našem území

       • bop  

        z praxe: většina mazání se provádí jako tzv. soft delete, po čase se dropují partitions. Jinak to v podstatě na velkých DB ani nejde. Tam kde musíš zachovat referenční integritu (např. vazby ostatních uživatelů na právě mazaný segment), přepíšeš top level entitu (segment) na jiného uživatele, nebo přistoupíš k anonymizaci. Zbyde ti uživatel XYZ s „tvým“ segmentem, podle kterého už tě nikdo neidentifikuje.

        • look_as1  

         Ve velkych DB to jde, GDPR vyzaduje 30 dni. Mam s tim osobni zkusenosti ze Skypu a Teams;-) To co popisujes fakt dnes neni problem, zejmena proto, ze referencni integritu na DB urovni v cloudu nikdo moc neresi, vse se resi na aplikacni urovni. Netrapi te velke indexy, ty primarni jsou navic shardovane na hodne male kousky – treba v Cosmos DB jednotky GB velke partitions.

         • bop  

          to nemá s cloudem nic společného. Ne všichni nutně na vše používají NoSQL, relační databáze jsou stále v kurzu a Azure není výjimkou. A i kdybychom uvažovali pouze NoSQL, či jiný data lake, následná ETL vrstva řeší „normalizaci“ pro DWH, kde cizí klíče ve star/snowflake schématu pořád jsou :) Co se týče shardů, často se vysvětlují jako partitions…

          Co se týče GDPR lhůty, udává se po pominutí účelu. Třeba v bankovnictví, transakčním světě, se jedná o roky…

          • look_as1  

           Tady resime smazani segmentu uzivatelem neno zruseni urctu. Tam plati 30 dni.

           Na veskere telemetrie a ETL mame taky limity, 30 – 90 dni, protoze pak neni duvod ty data mit. A zejmena za ne platit. Ani tam star/snowflake schema nemame, pouzivam vyhradne map reduce. A slozite dotazy si musis nechat predpocitat. Takto to ale delaji i vetsi sloupcove databaze jako Hana nebo Vertica.

           Asi se bavime o jine skale, kam uz podle mne Strava s 50 miliony uzivatelu patri.

           To ETL u nas ma radove desitky TB za den.

           Jenom dorucenych zprav za den mame miliardy.

           Vytvorenych/zru­senych uctu jednotky milionu.

           • bop  

            úplně si nejsem jistý co si z toho mám odnést :) To, že někomu stačí data uchovat 30–90 dní a používá k tomu Mapreduce/Hadoop, je určitě platný scénář, ale to přeci nepokrývá ani nenahrazuje DWH. A když se vrátíme ke Strava, fakt si nemyslím že je se potýkají s velkou potřebou flexibility, jejich vstupní data jsou silně strukturovaná a dle schématu (např. gpx, tcx)

            Star-snowflake schema se nijak nevylučuje se sloupcovými databázemi. Naopak – sloupce tabulky jsou běžně uloženy v samotných souborech a tím se sníží drahé I/O. Např. Redshift takové schéma detekuje a má pro to optimalizace.

            Btw, Strava v 2019 uvedla že využívají Snowflake (produkt), 120TB, 13 triliónů waypointů. To jen jako fakt, nijak nehodnotím že z vašeho pohledu je to třeba málo. Tím bych to asi uzavřel :)

            • look_as1  

             Klasicky problem s DWH je, ze to musis postavit dopredu.

             Nase hlavni pouziti je strojove uceni a zlepsovani kvality sluzeb. Nejsme banka nebo telefonni operator.

             Nechapu, proc by to potrebovala Strava.

             Asi je to pro ne v jejich meritku jednodussi a lip sezenou lidi.

             Clanek o Snowflake jsem nasel – oni maji 1.5B novych analytickych zaznamu za tyden. To my mame za hodinu, tj. o dva rady jinde. Holt je nas user engagement model daleko intenzivnejsi a to nedoslo mi to na prvni pohled.

             Ted jsem po reorgu v praci pocinaje timto tydnem architekt data analytics platformy pro Teams/Skype, tak si to budu muset poradne nastudovat :-)

             PS: 13 trilionu je americkych, tj. 13 bilionu u nas (13 * 1012).

             • bop  

              predne – gratuluju! To je super a preju hodne uspechu. To co popisujes je fakt zajimavy. Ja s ML bohuzel nemam zadny zkusenosti, tak alespon vim kam budu chodit pro rady ;-)

              • look_as1  

               Ja to dostal navic, k soucasne praci – uz „vlastnim“ autentikaci, autorizaci, user provisioning etc.

               Nektere veci delam uz 6 let, nektere rok, nektere tyden. Reorgy mame snad casteji, nez 1× rocne;-)

             • bop  

              a máš bod za bilión. Dobrej postřeh.

      • Greyhound  

       mohl bys prosím stručně popsat nebo dát odkaz jak promítnout heatmap na mapy.cz? dík

       • kycis  

        Yep, to by me taky zajimalo :)

       • bop  

        já to mám vyřešený jako jednoduchou html stránku s leaflet mapou přes celou stránku. Strava mapové dlaždice jsou normálně dostupné, ale v každým požadavku musíš v get requestu poslat i CloudFront-Key-Pair-Id, Policy a Signature – což jsou hodnoty které získáš z cookies po přihlášení. Jejich platnost je pouze týden, takže je lepší si jejich získání nějak automatizovat.

        Mapy.cz už jsou jen další vrstva. Trailforks sice nejsou k dispozici jako klasické dlaždice, ale geoJson se dá zobrazit jako další vrstva. Tam je jenom potřeba se vypořádat s CORS.

        • Forester  

         No a hned je mi vše jasné :-)))

         • danis7  

          Jj, myslel jsem, že to bude těžší :)

         • bop  

          sorry, takto to vyznít nemělo. To opravdu nebylo záměrem.

          Na veřejně dostupné adrese to bohužel neběží a ani se k tomu nechystám. Porušuje to jak ujednání stravy, mapy.cz … Nakonec bych se třeba v AWS cloudu dostal přes free tier a kdo by mi pak platil náklady, že? :)

          • Forester  

           Ode mne to bylo spíš ironické, vůbec netuším, o čem jsi to psal :-). Něco jako já nerozumět řeči tvého kmene :-).

           Takže spíš sorry za mě.

        • kycis  

         Skoda, ze je to tak slozite. Neslo by treba nejak snaze prohodit mapovy podklad u heat map Suunto?

       • xtonda  

        Rozšíření strava map switcher

    • jIrI___  

     Teď jsem mnou vytvořené segmenty mazal a normálně to šlo. Samozřejmě nemám placenou verzi Stravy.

     • bop  

      a kontroloval jsi, co to udělá na jiných účtech?

      • jIrI___  

       Jiné účty nemám, takže nekontroloval :). Nicméně když si dám mapu segmentů, tak smazaný segment na ní vidět nejde.

       • bop  

        :) To je docela hustý. Jestli to znamená, že ostatním uživatelům můžou mizet segmenty.. tak jsem rád že mě segmenty nikdy netrápily.

        • Polka  

         Tak jasné že zmizí, editovat a smazat segment může jen jeho zakladatel nebo sama Strava. Mám to taky vyzkoušeno.

         • bop  

          zajímavé. Beru zpět moje domněnky a omlouvám se všem na které jsem reagoval.

          • JachymP  

           Zas tak hustý to není. Pokud někomu vadí, že mu zmizel KOM, tak si tam ten segment může vytvořit kdykoliv a má ho zpátky. Navíc jiný uživatel nevidí, žes ten segment udělal ty, takže tě ani nikdo nebude prudit. Podle mě to mají chytře vymyšlený.

        • look_as1  

         To ti nikdy nezmizel KOM?

         Mne se to stalo uz nekolikrat.

         Bud autor segment smazal nebo kdyz to nebyl jeho segment, tak ho aspon flagoval.

         Pak nezbylo, nez si vytvorit vlastni :-D

         • lrotrekl79  

          Jo, jsme s kámošem v Saalbachu pozávodili jeden lyžařskej. On první, já druhej a druhej den nebyl segment. :(

  • enthusiast  

   nepoznam ziadne ich cisla ale mne to prijde ako premysleny tah zarobit na sucasne „paralizovanom“ svete co sa tyka sutazi.

   Prijde mi, ze strava len vyuzila situaciu okolo COVID na este lepsiu optimalizaciu zisku. Rada sutazi sa realizuje virtualne a spocitali si, ze toto je proste trefa do cierneho.

   Nic viac a nic menej. Spoplatnit doteraz free funkcie ma celkom rozculilo. Rovnako aj metody, ktore pouzivaju.

   Ak si tam rocne nahram 70 jazd tak ma vyjde jedna jazda na nejakych 20 korun. Ale vo finale nejde ani tak o tie prostriedky ako o princip.

   • ememem1  

    tak si ty princip najdi podobnu apku zadarmo a je.

    • dolomiti  

     +1 :-D

    • enthusiast  

     ved jasne.

     na prehlad jazd mi v ramci historie bohato staci Garmin Connect.

     Stravu som pouzival len par tyzdnov. Za ten kratky ma ta Strava nepohltila uplne. Niektore funkcie su fajn …ale da sa bez nich vo finale obejit.

   • MiKED  

    Pokud tě to rozčílilo, nejsi platící zákazník. A tím pádem to Stravě – tak nějak z principu – může být jedno…

    Pro ně bude tak nějak lepší jeden platící zákazník namísto deseti neplatících uživatelů b-f, kteří mají pocit, že bez jejich vyjížděk (samozřejmě na výkonnostní úrovni Schurteta, Sagana či vyšší) Strava skončí.

    • waters  

     Řízli do toho moc radikálně – za věrnost stravě a doplňováním dat do jejich portfolia, chtějí najednou platit za vše a top 10 ukazují jen, aby lidi nasrali. Mě osobně vadí, že nevidím své časy a to jsem si je porovnával jen pro zajímavost a z nostalgie. Nejsem žádnej honič:)

     Strava použila mafiánské praktiky, ať se smaží v pekle!

     • Barak  

      Mafiamske praktiky, smesne.:)

      Nejakou dobu zkouseli dalsi placene funkce, o ktere zrejme nebyl takovy zajem, protoze uzivatelum stacilo to, co zistalo free. Proto je toto zpoplatneni logicke a pochopitelne.

     • MiKED  

      Mafiáni ze Stravy.

    • enthusiast  

     Urcite na tom strava zarobi. Kludne. Ale ja ju nebudem podporovat. Necham to na toho jedneho platiaceho z deseti.

  • plzakj  

   Me by zajimalo, kolik zavodicich sportovcu stravu pouziva jako skutecnej treninkovej nastroj. Ja jsem to povazoval spis jako dennik pro hobiky. Ale podle rozhovoru s jednim ze zakladatelu na GCN to opravdu mysli jako treninkovou platformu. Podle me zalezi na tom zpusobu uziti. 5e mesicne za treninkovej online nastroj se da pochopit. Ale 5e mesicne za online denik s mapickama, zebrickama a grafickama, ktery jsou pro vetsinu lidi “nice to have” mi neprijde jako adekvatni cena. I z tohoto pohledu by mi daval smysl nejakej nizssi placenej tarif pro ty miliony hobiku nekde kolem 2e za mesic.

   • dolomiti  

    Tobě asi jo ;-) otázkou je jestli Stravě :-)

   • waters  

    asi tak.. prostě ti hobíci jim za segmenty stejně nic nedaj, aspoň v to doufám. za čechy jsem v klidu:)

    • look_as1  

     Tak bude snazsi ziskavat KOMy;-)

    • dolomiti  

     Vždycky mě fascinovali lidi, kteří si myslí, že celej svět funguje podle nich :-D

     • waters  

      Mě zase fascinuje, že spousta firem si myslí, že vše bude fungovat podle nich… U stravy se to jen umocnilo přístupem, jak nalákali své klienty. Dál to už všichni známe:)

      • Barak  

       Hlaska dne.:)

      • Pikaču  

       Pane-Bóže, další. Tak buď si zaplatíš netflix nebo stravu. Jde o tvoje priority.

       • Fran-tic  

        A když neplatim Netflix, YouTube ani další blbosti? Co mám sakrys škrtnout? :) asi si odepru stravu

        • kubasek  

         umřeš hlady, to není dobrý nápad.

         • Kacko  

          tak vždycky se dá žít z prány :)

          • kubasek  

           :) raději bych na to nespoléhal.

           Znal jsem jednu slečnu, co žila z mrkve a vesmírné energie, chválila si to do doby, než zkolabovala. Pak se začala naštěstí stravovat normálně.

       • waters  

        HBO mam rozkoukanou Gomoru:) Strava jde pro mě do věčných lovišť…

   • robb  

    Já jí mám hlavně kvůli tomu Fitness and Freshness softwaru a těm součtům relativních hodnot (v Garminu je to vedeno asi jako stav tréninku?) a jako tréninkový deník. Mám jí akorát od Ledna, takže platit budu až příští rok. Na Garminu nemám ten „Stav tréninku“ , tak používám tohle. Nevím jestli se třeba nevyplatí víc Trainingpeaks. Na segmenty, KOMy a tak docela dlabu, přece si nebudu kazit švih nějakou palbou…

    • deekay  

     Tak zrovna Fitness and Freshness pro me bylo docela zklamani. Asi ten jejich vypocet na me vubec nefugnuje.

     • robb  

      Na mě docela jo. Uvidím jak zbytek roku, ale líbí se mi že ten training log je přehledný, ale pokud člověk potřebuje kouknout na detaily té vyjížďky, tak je určitě lepší Garmin. A třeba na záznam plavání je Garmin určitě lepší než Strava.

  • ceo  

   Ještě tu nezaznělo, že skoro každá aplikace se synchronizuje se stravou. Já ji používám v podstatě jen kvůli tomu.

   Trochu je to otázka zkušeností. Byla doba, a ne dávno, kdy si člověk i v IT kupoval program s obsahem za který tvůrce ručil. Teď se to posouvá (kde je to možné) do roviny, kdy se platí jen za nástroj a obsah si člověk vytváří sám, přičemž cena je vyšší než tomu bylo u programu s obsahem. Takže jestli byl člověk zvyklý koupit židli za 4000 a dnes mu prodávají 8000 prkýnka se šroubovákem,lze pochopit, že mu to vadí.

   Další věcí je, že zrovna strava dává jen ten šroubovák a prkýnka v podobě dat si člověk dodává sám a pro mě velkou otázkou je, co všechno strava s těmi daty dělá. Jestli je používá jen pro mě a uživatele, ok, ale jestli moje data ještě nějak monetarizuje, což dělá většina podobných služeb, být pod záminkou datového výzkumu, výzkumu nových funkcí apod., tak to už loser není

   • lrotrekl79  

    Nesouhlasím. Strava nedodává výrobek, strava dodává nástroje, spíše bedničku s nářadím. Ten produkt si tvoří uživatelé. Zadarmo se dá půjčit omezené množství nářadí, za peníze neomezené. Podle toho pro kterou variantu se člověk rozhodne má přístup následně v celému nebo jen části produktu, Ono to jako analogie samozřejmě kulhá.

    • look_as1  

     Kulha. Strava totiz neni jenom ta aplikce na mobilu.

     Jsou to i servery v cloudu, kde mas ulozena data, kde jsou ulozene segmenty, servery ktere pocitaji tve casy na segmentech, odkud si stahnes jizdy pratel, … to vsechno musi nekdo zaplatiti – ten hardware, elektrinu, pripojeni do internetu, … Strava ciste na zarizenich by nemela zadne socialni funkce, jedine snad pres P2P:-D

     • ceo  

      Jenže za tohle platíš svými daty… Vem si třeba Locus, ten má úplně jinou strategii a pro mě lepší. Data mám u sebe, zalohuji kam chci, zaplatil jsem jen za nástroj na zpracování. Sociální funkce jen jako příplatek. Férové vidím, za co platím. U stravy a ostatních sociálních sítí vůbec netušíš, jakou cenu mají tvoje data…to je obecně problém dneška, který se naštěstí začíná otvírat.

      • look_as1  

       Jakou cenu teda maji moje nebo tvoje data?

       Kdyby meli vetsi nez 60 dolaru rocne, tak je Strava ve vate a vsechno bude zadarmo.

       • plzakj  

        Takovou, kolik za to nejakej socialni inzenyr zaplati :)

        • look_as1  

         Tak zda se, ze to Strava neni schopna prodat dost draho, aby toho zaplatila svuj provoz.

         Holt nejsou Avast – viz afera Jumpshot :-) A pritom to bylo 1% nebo kolik jejich obratu… ale zase nekdo mohl dobre vydelat na propadu akcii.

       • orm  

        Ja bych jim pral, aby vsichni ti free uzivatele ted hromadne smazali svoje segmenty. Pokud to ovsem strava nezakazala :-).

        • Dawem  

         Zas taková hrůza by to nebyla. Lidi by si všimli, že tama kama jezdí, segment chybí a zase by ho někdo jiný časem doplnil…

      • jirkous3  

       Nerad tě zklamu, ale zrovna Locus se chystá od verze 4 taky na předplatné. Ale verze 3 i když se nebude vyvíjet bude stále bez něj.

       • kubasek  

        Zkazil jsi mi zbytek neděle. „Děkuji ti.“

       • ceo  

        Vím o tom. Taky to odůvodňují servery. Má to umožnit plánovat na PC a sync.

        Zatím přechod na 4 nezvažuji. Všechny app, které přešly z režimu tady máš program a spravuj si sám do cloudu se v cloudu zhoršily, osekaly se funkce atd.

        • jirkous3  

         To asi u Locusu nehrozí. Podle alpha verzí spíš naopak. Bude ale jiné uživatelské rozhraní. Není špatné, chce to zvyknout. Taky by měla serverová verze umožnit synchronizaci mezi telefony, tabletem a pc. Verze 4 už asi nebude potřebovat Brouter k navigaci. Kluci jsou nadšenci, kolektiv pár lidí a bez příspěvků by museli s Locusem skončit. Já je podpořím i kdybych zůstal u verze tři.

         • xpj  

          Dá se k té verzi nějak dostat?

          Kdysi jsem si koupil plný Locus a kupuju pravidelně mapy, abych alespoň trochu podpořil vývoj…

          • jirkous3  

           Myslíš alpha verzi? Musíš se stát betatesterem, tj běžně přes Google Play. Tím získáš betu verze 3. Alpha se musí nainstalovat ručně přes betu. Prostě se stáhne z cloudu. Odkaz je zde https://forum.locusmap.eu/index.php?… ovšem je to neodladěná věc, zatím se spíš diskutuje o tom kam co změnit a co ne.

           • xpj  

            Díky za odkaz, docela mě to zajímá.

            Betatester jsem, ale už jsem to dloho nespouštěl.

        • liskin  

         Já si myslím, že to může být i tím, že Locus už svoji cílovku z velké části pokryl a nový instalace už možná tolik nenesou.

         A jako fakt nemám problém za Locus platit, Jirka Mlavec, co to programuje, zvládá v jednom člověku dělat víc nových, funkčních a užitečných věcí než celá Strava dohromady.

         • doubleingram  

          Ani nevim, ze to dela Cech a jeste sam, pekny.

          • jirkous3  

           Úplně sám není, jeho kolega se věnuje spolupráci Locusu s hodinkami a podobným věcem. Nyní tam je snad ještě někdo před ta cloudová úložiště. Ovšem i tak je to mazec, obzvlášť když ještě stíhá dvě diskuzní fóra technické podpory. Ovšem co si budeme povídat, Locus je pro fajnšmekry, Strava spíše pro běžné masy. Možnosti Locusu jsou úplně někde jinde.

           • ceo  

            Jj, jedna z mála Appel, co nejen dělá co slibuje, ale ještě to dělá dobře a uživatele nesvazuje, ale naopak dává mu prostor.

            Ještě jsem do toho nepronikl úplně, takže je možné, že co chci umí, ale mně by stačilo ještě přidat osobní segmenty a možnost zadání kola (to asi jde profily) a propojení na bikegarage pro nebo něco takového

            • doubleingram  

             Ovsem je Android co vim ne? iOS smula.

             • Auditor  

              Tak. A sam se tvurce vyjadril, ze pro jiny platformy jej delat nebude… proto nemam na vyber a musim mit andoridi tel ;)

              Bez locusu nevim, jak bych jinak fungoval pri geocachingu – na kole ;)

              • ceo  

               Zjevně s autorem Locusu sdílíme některé hodnoty :) Já měl iP a celou Apple infrastrukturu doma i v práci před lety asi 3 roky a od té doby nechci mít s Applem společného. Bohužel na prasečiny těch zařízení narážím pořád :)

             • xtonda  

              OsmAnd je i pro blbPhone

            • jirkous3  

             Zadání kola (jestli tedy myslíš více různých kol a ne průměr kola kvůli rychlosti ze senzoru) uděláš kombinací nahrávacího profilu a presetu. V nahrávacím profilu určíš každému kolu složku kam se jízdy ukládají a presetem pak rychle zvolíš ten nahrávací profil. K tomu můžeš přidat třeba jiné zoomování mapy. Já třeba na silničce používám zoom při jiných rychlostech než u treku. Plus spoustu dalších věcí, ale to asi víš. Menion slibuje, že by u každé složky mohl přidat souhrn kilometrů a čas. To by v Locusu nahradilo takový jednoduchý cyklocomputer pro každé kolo zvlášť.

  • Fran-tic  

   Jenom k tomu placeni stravy, netflixu, YouTube a dalších kravin…zrovna jsem četl zajímavý článek

   https://www.horolidi.cz/…t-nezakazes/?…

   • jIrI___  

    Popravdě na tom článku nevidím nic moc zajímavého či přínosného. Základní domácí účto si v dnešní době dělá snad každý, stejně tak každý kdo v dětství četl časopisy nebo sledoval seriály se Skrblíkem ví, že halíře děla talíře a počet pracovních dní záleží spíše na zaměstnavateli než na člověku samotném (případně zasáhne vyšší jako teď v případě covidu, díky kterému mám dlouhé víkendy). Nebo může člověk začít dělat sám na sebe a tam zas neznám moc lidí, kteří by pracovali 7 dní v týdnu. Nejlepší varianta samozřejmě je se dobře narodit, případně se v současném životě chovat tak, ať se v dalším životě narodíš lépe :). Ale jinak jo, článek působí uvědomělým dojmem, byť takovým výrazně tendenčně zaměřeným (autor vůbec nebere v úvahu, že pro jiného můžou být ty placené „kraviny“ typu Netflix stejně dobrou zábavou jako pro něj odírání rukou na skále, vyšší smysl nemá ani jedna z nich).

    • ememem1  

     kokso, viest si domace uctovnictvo..... :-DDDDD

    • Fran-tic  

     Na nezajímavý článek celkem dlouhá reakce :)

     Nepřišel na nic prevratneho, ale občas je fajn si zopakovat základy a zamyslet se (což si vlastně taky udelal :) )

   • look_as1  

    Autor nema tri deti :)

    • gersa  

     Jo, přesně na to jsem myslel když jsem to četl

     Ony ty děti ti pak hodně převrátí žebříček hodnot a koukáním na tatínka na skále je nenakrmíš ani nezahřeješ..... a tak tě mají spolu s hypotékou pěkně pojištěnýho

  • smizo  

   Ahoj, protoze je to vlakno o alternativach na stravu, tak se chci zeptat, zda je nejaka alternativa, kde si muzu nasekat aspon vlastni segmenty a porovnavat si svuj vlastni cas na nich. Mam hodinky suunto, menit za garmin nechci, tak hledam, ale zatim sem nic nenasel.

   • jirkous3  

    Zkus Ridewithgps. Umožňuje vytvořit segment tažením na grafu převýšení. V neplacené verzi ho ale můžeš uložit pouze jako veřejný. Pokud bys chtěl privátní, tak ty ty jsou taky jen zpoplatněné.

    • smizo  

     Mi nevadi neco malo zaplatit, ale jen kvuli segmentum, bez vyuziti tolika dalsich funkci, mi prijde zbytecny davat strave 1600,– za rok..byt to min, tak si to klidne platim.

     Diky za tip, mrknu na to.