• maedva

  Ahoj, pomalými krůčky se přibližuji svému snu – vlastní dům.

  Momentálně jsem prakticky na začátku, kdy zatím mám pozemek a nějaké věci kolem. A řeším projekt a celkově stavbu domu.

  Ale to je vlastně problém – dům. Plán už jsem měl v hlavě x let, ale teprve až se blíží realizace, tak zjištuju že to není prd*l

  Dřevostavba, klasický zděný, montovaný… Šikmá střecha, rovná střecha… Vytápění plynem, podlahové el. topení… Patrový, přízemní…

  Jen namátkou jsem narazil na http://www.skeletsystem.cz/ a taky na http://www.prefa.cz/…my-prefahome

  Co na takové sytémy říkáte, setkal se s tím někdo už ?

  Popřípadě díky za jakékoliv rady a názory ohledně stavby, materiálů atd…

  • scalar  

   Fakt si myslíš, že tohle vyřešíš na Bike-foru?

   • maedva  

    A kde jinde ? Ne jasně, chápu :-) Ale snad na BF je někdo kdo podobnou věc řešil, tak by měl nějaký postřeh.

    • scalar  

     Postřeh Ti dát můžu, ale nevím, jestli Ti to pomůže. Moje řešení bylo – Ytong, přízemní s obytným podkrovím, zastavěná plocha bez garáže asi 120 m čtver., obytná plocha asi 165 m čtver. Vytápění i ohřev vody elektřinou. Celkové náklady na elektřinu (4 členná rodina) minulý rok v průměru asi 3000,– měsíčně (tedy vytápění, ohřev vody a veškerá spotřeba – pračku a sušička u nás jede skoro každé odpoledne).

     Výhodou úspornost, nevýhodu vidím v tom, že dům špatně „dýchá“, neustále se sráží vlhkost na oknech.

     • tonik666  

      S dnešními okny a dalším zatěsněním a izolací je jasné, že dům bude špatně „dýchat“. Docela málo lidí vyrobí dost vlhkosti, stačí když přijedem domů poté co jsme tam pár dní nebyli a okna orosená nejsou, když tam jsme, tak jsou. Můžeš otírat (otrava), větrat když je venku méně vlhko, nebo topit tak abys neměl v době kondenzační plochy (i když to je spíš závislé na tom jak je dům postavený a jak jsou vymyšlená topení).

    • kamaro  

     Stavěli jsme. Jsem teda z oboru, většina věcí svépomocí. Dřevostavba v pasivním standartu. Mám to na webu tady

     Třeba ti to trochu pomůže, třeba ne.

  • zikky  

   No je potřeba vědět jak velký máš pozemek, tvar pozemku, pak pro kolik lidí to má být, jak vypadá okolní zástavba, požadavky obce a samozřejmě finance.

   Pokud by se jednalo o klasický RD – tak materiál Porotherm nebo Ytong a zbytek bych volil systomově, stropy, překlady atd.

  • kamaro  

   Stavba svépomocí nebo firmy? Jsi z oboru nebo úplně mimo? Projekt je hotový nebo ne? Kdo projekt bude dělat? Typový dům nebo individuální návrh? Jak velký a jaký máš rozpočet? Spousta otázek…

  • Cryzyy  

   Az budes potrebovat neco ohledne kola, muzes napsat na http://www.tzb-info.cz/ urcite Ti tam nekdo poradi.

  • Svart  

   Taky se chystám za půl roku začít stavět kousek od Brna a upřímě – tohle není to pravý fórum.

   Záleží co chces stavět (bungalov, do patra,…), kde (územní plán, svah, orientace,..), s kým (svépomocí nebo firma) a za kolik…

   Stavět z těhle dílců se dá, jde to rychle, ale záleží na vkusu. Já bych z toho stavět nechtěl.

  • kesu  

   Ahoj,

   torchu se tím zabývám, je opravdu nepřeberný množství kombinací. Já nejdříve doporučuji ujasnit si, jak v domě budeš bydlet. Tedy jak dlouho, děti/neděti, co od toho vlastně chceš. Až budeš mít představu doporučuji navštívit projekční/archi­tektonickou kancelář a nechat si udělat studii. Až si odsouhlasiš tohle, pak teprve bych řešil výstavbu a konstrukční systém.

   Důležitý je si uvědomit, že bydlet tam budeš ty a ne ten, kdo ti bude radit. Tzn naslouchat rady, ale rozhodnout se až v klidu podle svých preferencí.

   A dále důrazně doporučuji neojebat projekční fázi.

   • kamaro  

    Naprostý souhlas. Hodně záleží na pozemku, jeho orientaci, sklonu, příjezdu. Z toho se dá dost vytřískat, ale chce to občas dobrý nápad. Ujasnit si počet místností, pamatovat na to, že děti jednoho krásného dne vypadnou. I když se může zdát projekt od architektů drahý, ve skutečnosti může ušetřit peníze.

    Osobně bych se oprostil od členité konstrukce, střešních oken a krbu, naopak mohu doporučit řízené větrání.

  • alinceb  

   Záleží na spoustě okolností, jak psal kamaro. Další otázky k zamyšlení: patrový/přízemní? ve svahu/v rovině? podskleneý/ne­podsklepený? s garáží/bez? přípojka plynu je/není? jaké jsou požadavky obce v územním plánu a okolní stavby?

   Co se týká systémů výstavby, tak hodně záleží, jak moc budeš spěchat, jestli budeš chtít patrový dům a jestli budeš chtít něco zajímavého a nebo standradní tvar.

   Do kanceláře jezdím kolem lokality, kde se staví nové domy a jsou tam požité různé typy systémů:

   • prefa dům z hotových segmentů – přijel velký jeřáb a několikkamionů a na připravenou desku to seskládali za týden. Výhodou je rychlostsamotné stavby (ovšem delší příprava), nevýhodou minimálnívari­abilita.
   • dřevostavba – v porovnání s klasickou zděnou výstavbou jerychlejší a měla by být levnější. Variabilita je podobná jakou zděného. Někomu ale vadí, že je to ze dřeva…:)
   • skeletsystem – teď se tam jeden staví. Na vyvrtané piloty poskládaliskelet za 3 dny a zbytek se obezdívá tvárnicemi. Výhodou je okamžitáúnosnost stropů a schodiště. Obehnat se to dá i dřevem. Poměrně rychlese dá začít dělat uvnitř. Variabilita vnitřku je dost vysoká, vnějšekmusí být nejlépe pravoúhlý.
   • zděné – samotná výstavba trvá hrozně dlouho, jsou nutné pásovézáklady a různé technologické přestávky. Výstavba je taky poměrnědrahá. Variabilita tvaru je maximální, interiéru omezenánosnými zdmi.

   Jsou i jiné systémy a jejich kombinace. Třeba se rozepíše někdo další. Já mám třeba v plánu polozapuštěný dům s pultovou střechou v kombinaci monolit/zdivo/dře­vo…:)

   • goofy  

    Dřevo je fajn na chatičku, ale na dům bych to nechtěl. To je asi jediný materiál, který fakt ne.

    • alinceb  

     Já mám dřevo rád. V práci z něj nestavíme, tak bych si ho mohl pořídit aspoň domů. Zděné jádro na akumulaci tepla a „obalit“ sendvičem kvůli izolaci.

   • De.Fly  

    ja bych se dreva nebal :-)

    faktem ale je, ze kvalitni drevostavbu neumi udelat kazda firma a kvalitni drevostavba je vetsinou stejne nebo vice dražší nez zděná klasika.

    • oddie  

     A co se že se tak myslí tou „dřevostavbou“? Srub, nebo panelák z lisovaných pilin a lepidla?

     • De.Fly  

      pod drevostavbou kazdy vidi neco jineho a prave to je ta otazka vyberu a volby spravneho systemu…

     • nitraq  

      Co třeba „panelák“ z masivního dřeva?

     • goofy  

      Všechno je to pod kapitolou dřevostavba ;o)

      • oddie  

       No právě, stejně jako bezmasým salámům se pořád kdovíproč říká salám…

       • goofy  

        Tak to je snad jedno ne. Ty se pak dále dělí, tak jako se dělí ty salámy ;-)

    • alinceb  

     Přihříváš polívčičku? :)

    • goofy  

     Tak nějak. Dost se o tom vlekly na fakultě spory, já byl dlouho nezaujatý, ale nakonec se přikláním k názoru dřevostavby spíše ne. Jak říkáš, jsou trošku náročnější na správný funkční návrh a realizaci, což v dnešním světě ojebat co se dá, protože děláme pod cenou pak mnohdy dělá neplechu. Bývá spíše vyšší než nižší a bydlet v překližkovém domě není pro mně. Někomu to možná vyhovuje, ale jak vidím jak se to různě montuje, lepí atd… Nemluvě o tom, že ta akumulace prostě nikdy nebude taková jako u zděného baráku, i když se tam teď snaží dávat různé těžké stěny a podobné variace… :o)

     Ale třeba takovou dřevěnou chatu pod horami bych si klidně nechal líbit… ;o)

     • lukas aka mitro  

      Kdyz to tak ctu, tak by jsi nejradeji vydlel v zateplene delostrelecke tvrzi…to by byla panecku akumulace…jeden rok bys topil a druhy bys nemusel:)

      • goofy  

       No docela by ses divil, jak to ovlivňuje roční tepelnou stabilitu… :-) Dělostřelecká tvrz je dobrý nápad! ;-)

      • Baba-Ji  

       lec zelezo-beton moc tepla nanaakumuluje, to by musel byt cely vyzdeny z klasickych palenych cihel nebo jineho keramickeho matrose

       • Max  

        Nevím jestli železobeton akumuluje víc nebo míň než pálený cihly, ale určitě má akumulační schopnost velmi dobrou.

       • kesu  

        To je nesmysl..

        Rozdíl v tepelné kapacitě betonu/keramiky je v desetinách maximálně jednotkách procent. Vztaženo k hmotnosti pochopitelně. Takže když vezmu v potaz, že beton (myslím konstrukční, hutný) je těžší na kubík než zdící keramické bloky, bude i kapacita takové zdi vyšší.

        Ale v reálu je z tohodle úhlu pohledu jedno, jestli je stěna železobetonová nebo z plných pálených cihel. Lehčené keramické bloky jsou na tom hůř.

        Porothetm bude vážit cca 800–900 kg/kubík

        železobeton bude mít cca 2,2–2,5 tuny na kubík

        plné cihly mají cca 1600kg/ kubík

        kamení má cca 2,6 tuny

        Obecně se dá říct, že ve stavebních materiálech je tepelná kapacita úměrná převážně objemové hmotnosti. Rozdíly v měrné tepelné kapacitě (J/kg.K) jsou v reálu malé.

        Každopádně já bych taky preferoval težkou stavbu, protože vyzdít blbě zeď z plných cihel je možný, pokud má člověk 2 promile. Vyzdít blbě zeď z keramických bloků už chce tak 3. Zatímco udělat blbě dřevostavbu je naprosto běžný.

      • ELx  

       A do sklepa uložit kontejner s vyhořelým jaderným palivem a bude to vytápěný několik desítek let grátis :-)

     • De.Fly  

      kdyz vidim napr. na veletrhu Drevostaveb obycejne lidi, jak se na ne valí tuny informaci, konstrukci sten, systemu izolaci a firem, co nabizeji dum, tak musej mit v hlave slusnej gulas :-)

      V Cechach je dost firem, ktere umi udelat kvalitni drevostavbu, nic neojebaj, pouzivaji kvalitni materialy – jen to chce mit ta spravna doporuceni a informace…

      Ja se zas neorientuju v cihle a klasicke vystavbe, takze v pripade, ze by manzelka rozhodla o stavbe, tak bych si porovnal asi vsechny vlastnosti a náklady na dum ve variante drevostavba vs. „zděná“

     • scota  

      Třeba klasické dřevěné domy měli uprostřed velkou zděnou pec právě z důvodu vyhřívání a akumulace tepla. To se používá i dnes viděl jsem to např. ve Finsku. V Laponsku je většina RD ze dřeva, akorát jsou umístěny na „kuřích nožkách“ cca 1 m nad zemí z důvodu ochrany před sněhem.

      • mirabike  

       Máme dřevostavbu a mezi obývákem a koupelnou máme mohutnou několikrát lomenou příčku (s krbem, sprchovým koutem) z plných cihel – její hmotnost je větší, než by byla u obvodových stěn domu z porothermu..

  • oddie  

   Námět: ptát se doma ženské, ne tady. Když to postavíš tak, že se jí to nebude líbit, budeš do konce života poslouchat blbý kecy ;)

  • goofy  

   Jak už tu někde padlo:

   než začneš řešit z čeho, jak topit atd. nejdříve si ujasni jak chceš, aby barák vypadal a byl členěný. tady bych doporučil jak kesu najít nějakého architekta/pro­jektanta, který si obhlídne parcelu a doporučí ti jak barák situovat a dle tvých požadavků pak udělá nějaké studie (vzhled, dispozice, atd.). Až se v tomhle shodnete a budou udělané nějaké studie, tak můžou teprve začínat starosti s materiály a s tím, v jakém standardu to bude řešeno (pasiv/nízkoe­nergetický/stan­dart). Celá tahle projektová fáze se nevyplatí ošulit.

   • lukas aka mitro  

    Ten navstevni proces muze byt iteracni…navste­va=kolik to asi bude stat=kontrola uctu=navsteva…:DDD

    • nitraq  

     A se ženskou to je dvojitá iterace – kolik stav účtu dovolí a kolik žena dovolí:D

  • kopečák1  

   Joo barák, u toho zažiješ spoustu srandy… :-)

  • BB  

   Nedávno jsem řešil. Měl jsem dům na patro a děti pryč a nepoužívali jsme horní patro. To byl motiv na prodej a nový dům. Takže jestli patro ano nebo ne, to závisí na věku, zda jsi mladý starý, na dětech a na velikosti pozemmku. Pokud je pozemek velký, tak snese bungalov i pro velkou rodinu. Zda dřevostavba nebo klasika. Už můj první barák byla dřevostavba, takže jsem neměnil. Navíc moderní dřevostavba je s tzv. s otevřenou difuzí, takže dům dýchá a nepotřebuješ nějaké nucené větrání. Dřevostavba má navíc výhodu v tom, že díky tenčím stěnám je v domě více místa než v klasickém domě o stejném obvodu, ale to zase záleží na pozemnku, když je dost místa, tak na obvodu nezáleží. Topení v podlaze je naprostá nutnost. To ani neřeš, klima v domě je úplně jiné, efektivita topení mnohem lepší. Jen je otázka, zda jít tzv. suchou, nebo mokrou cestou. Já šel mokrou cestou a podle podmínek (stavba v létě nebo zimě) to znamená prodloužení stavby tak o měsíc a půl na vyschnutí podlahy. Mám vytápění plynem, kondenzační kotel a teď bych spíše šel do tepelného čerpadla. Zavedení plynu byl veliký problém, který nejsem schopen tady popsat. Ve zkratce projekt vyžadoval moderní technologii, kterou místní firmy neznají a předpokladají, že se to vyřeší stylem „milostivá s tím si nedělejte starosti“. Do rovné střechy jsem programově nešel, tam jsem pocitově tušil problémy, zkušenosti nemám. Administrativa byl největší problém, good luck.

   • lukas aka mitro  

    znamy ma podlahove + tepelne cerpadlo ze vzduchu a pohoda(spolu s tarifem CEZu d56, nebo tak nejak?)…pro pripad krize nebo na navozeni romantiky ma krbovky:)

    • alinceb  

     Problém je, že vzduchové čerpadlo hučí. Někomu to nevadí, někomu naopak jo…

     • lukas aka mitro  

      Abych pravdu rekl, tak jsem huceni nenaznamenal…tedy ne kdyz jsme byli v zime v baraku. Na zahrade to huceni asi slyset pujde.

      Mi je sympatictejsi kombinace plyn + krbovky…

      • alinceb  

       No já byl u jednoho známého, který ho měl, a venku to teda slyšet bylo. Bylo to zhruba stejné jako klima-jednotka…

       My na pozemku plyn nemáme, takže budu muset mít čerpadlo (asi spíš do vrtu) + krb.

       • lukas aka mitro  

        U vrtu jsem byl upozornen, ze je vice nez vhodne v lete „chladit“ do vrtu…zkus se na to kdyztak poptat..

       • PePu  

        Koukám, že ti bydlení manželka rozmyslela jinak. ;-) Když jsme se bavili na vyjížďce asi před rokem (nebo možná už dvěma, to to letí), rozhodně jste byli pro byt.

        K tématu: Aktuálně stavíme dům se sedlovou střechou s obytným podkrovím (Heluz), plyn na pozemku je, ale šli jsme do topení (podlahové) tep. čerpadlem se zemním kolektorem. Ten je levnější na pořízení než vrt, ale musí být na pozemku dostatek místa.

        • alinceb  

         No, ono se toho od tehdy změnilo hodně. Byt jsme nakonec koupili a bydlíme v něm, ale už toho hořce litujeme. Máme 2 ze 4 sousedů totální kretény (zrovna dneska kvůli nim jdu k soudu). Takže jsme nakonec pořídili pozemek a tak do 3–5 let bychom si tam chtěli postavit dům. Byt jako takový je sice fajn, ale když máš sousedy naho*no, tak s tím nic neuděláš…:(

         PS: Zatím pořád ještě jen přítelkyně-čekatelka…:)

         • vladaza  

          Takže, pozor i na řadovej domek, stačí debilní soused třeba s pitomým čoklem a jsi ve stejný řiti jako v bytě. Nikdy taky nevíš, jakej blb může domek v sousedství v budoucnu koupit. Čím dál od lidí, tím líp.

          • oddie  

           Prostě ideální je koupit všechny parcely/domy okolo, a pak případně pronajímat někomu, koho si sám vyberu :)

          • alinceb  

           Věř, že budu mít radši vedle sebe uštěkanýho čokla, než ha*zla, který na mě podal žalobu, trestní oznámení a asi 10 stížností na stavební úřad. Nic horšího, než mám teď, už mě asi nepotká…doufám…:(

           • lukas aka mitro  

            hem…to potesi…co se mu nelibi, nebo to neni na forum?

            • alinceb  

             Myslím, že na fórum to není, ale obecně se mu nelíbí, že v domě žijou lidi s odlišným názorem, kteří odmítají skákat, jak on píská. Žaloby se týkají nevyjasněných vlastnických vztahů plynoucích z jedné zfušované smlouvy – my se to snažíme řešit korektně žalobou o určení vlastnicví (po několika marných pokusech o dohodu nebo mimosoudní vyrovnání), on přes trestní oznámení …

           • vladaza  

            No, ono takovej pejsek, kterýho majitel venčí na dvorečku ve dvě v noci a Ty si k tomu dovolíš mít v létě otevřený okno… Já teda v řadovce bydlím a nejspíš v ní i umřu , ale jestli mi dá Nejvyšší ještě nějakou šanci, tak jedině nějakou samotu, max. polosamotu a lidi vidět, jen když budu sám chtít.

         • Peslezedirou  

          O co jde? Nějaká hlučnost, nebo nesouhlasí s úpravou vašeho bytu? Dobrý soused, je ten o kterém nevíš…

          Tak nic, už jsem to dočetl :-)

          • alinceb  

           No, nebýt soudů a stížností, tak o něm ani nevím. Když pominu, že ho (je) vidím občas z okna, tak jsem ho už asi 3 měsíce nepotkal (v domě se 4 byty)…

           • oddie  

            Taky jsem docela dlouho nepotkával jednoho souseda :) Už ho to přešlo…

           • PePu  

            Jak zde uz nekdo napsal, ani koupi pozemku a stavbou domu neni se sousedy vyhrano. My mame taky diky jednomu takovemu „dobraku“ (stary agent STB) papirovou bitvu nedokoncenou=zru­sene uzemni rozhodnuti a lezici zalobu u NSS v Brne. Vic sem radsi psat nebudu.

            Takze kdyby ses chtel casem mrknout treba na tepel. cerpadlo, dej vedet (uz ted mam skorosouseda kamarada bikera, ktery ho uz par let ma, cili vim do ceho jdu).

         • goofy  

          No si asi nevybereš. Taky tady koupili sousední barák sousedi/kreténi. Navíc si pořídili dva pejsky, které od začátku vůbec nevychovávali… Takže teď když něco dělám na zahradě, tak mám za plotem párek rozzuřených psů, čož je fajn hlavně tehdy, když si chci něco v klidu ugrilovat… :o) Ale tak co. Nic co by nespravila trocha jedu na krysy…

         • roman 3D  

          de vo to jestli si to o totálních kreténech neříkaj sousedi taky:-)

     • mr.antik  

      majitelům většinou ne, sousedům ano…

     • ememem1  

      to je ten jeho najmensi problem…

      • blaf  

       a ty vetsi problemy?

       • ememem1  

        to tu zas bude flame…ale dobre.

        deklarovan ucinnost je pomerne dost vzdialena tej relanej. jeden dovod je ze sa udava na nejake standartizovane podmienky ktore sice rychlo z hlavy nieviem ake su, ale urcite nie –15 vonku a +21 vnutri. lenze prave toto je zaujimave, zbytok je o nicom pricom je jasne, ze prave pri tomto nebude vzduchove cerpadlo excelovat. dalsia je pomerne dost znacna narocnost na servis resp. cistenie aj ked to vyrobcovia popieraju, zo zajebanym ide ucinnost rychlo dole, cize aspon raz do roka, lepsie aj 2 krat, asi ako klima. a v neposlednom rade moja skusenost hovori, ze deklarovana zivotnost je od relanej (minimlane pri poziadavke zachovania ucinku) tiez dost inde.

        takze o cenovej vyhodnosti do kazdych podmienok by som si dovolil diuskutovat. moj nazor je ten, ze ked tep. cerp. tak vodne co samozrejme nie vsade ide.

       • kamaro  

        Že ten kompresor jednoho dne odejde, mohou se objevit problémy s vrtem. Tepelné čerpadlo je vhodné do domu, který má poměrně velké energetické nároky, popř. je to starší dům, který nejde dobře zateplit. Vyšší investice se celkem rychle vrátí. Pokud ale postavíš dobře zateplený dům, tak se ti ta návratnost hodně prodlužuje. A ideální je postavit tak, aby nároky na vytápění byly tak nízké, že můžeš klidně topit elektrikou a je ti to jedno. Izolaci ničím nenahradíš a její cena v rámci celkové stavby domu je zanedbatelná. Než řešit nákladný systém topení, tak to radši vrazit do oken a izolace a topení řešit co nejlevněji. Díky příznivému tarifu pak jede i zbytek domu za levno. Když už platím poměrně dost za elektrotarif (máme akumulaci 16NT a 8hVT) tak ať to pořádně využiju.

        • blaf  

         vseho tohodle jsem si vedom, za predpokladu, ze by neslo o zadnou dotaci, tak je el. jasna volba, v pripade dotace NZU, uz to tak jednoznacne neni, se samotnou elektrikou dotaci nedostanes, je treba to doplnit solarama, fotovoltaikou, mozna necim jinym, potom uz to proti TC nevychazi tak dobre, je teda otazka, jestli je vyhodnejsi TC + NZU nebo el. bez dotace, v tom zatim nemam moc jasno :(

         • kamaro  

          Jasně, psal jsem jaký je můj názor bez čerpání dotací. Ty to dokáží celkem pokřivit. Ale proti dotacím na podobné věci nic nemám, sami jsme ze zelené úspory čerpali na pasiv a solární systém.

         • ememem1  

          ak uz chces cerapt dotaciu (neviem teda ako to u vas chodi) tak z celych tych zelenych picovin je jedina rozumna vec solar na strechu kvoli teplej vode. to moze mat aj realny ekonomicky zmysel aj realny uzitok.

        • ememem1  

         v zasade suhlas ale:

         • pokial stavias jak to nazyvas „dobre zatepleny dom“ nazvime to trebarsnizkoe­nergeticky (nie pasivny) tak cena izolacie a izolacnych prac rozhodne nieje zanedbatelna.
         • izolacia je jedna vec ale dalsia je akumulacna schopnost pouzitychmate­rialov. to je v celkovej energetickej bilancii (hlavne ak chces seriozneratat aj s tepelnymi ziskami) dost podstatna zlozka.
         • no a v neposlednom rade stavba stylom „tehla a poriadne zateplitpolys­tyrenom“ vedie casto k tomu, ze rosny bod sa dostava do hodne blbehomiesta niekde na vnutornu cast toho polysterenu co vedie k plesniam, vlhkostvsakuje do muriva aj s plesnami a je len otazkou casu, kedy sa objavi aj vovnutri.

         no a este zopar dalsich veci ale to by bolo asi na dlhsie.

         • alinceb  

          Možná sis vybral špatného člověka na polemiku. Imho má kamaro v tomhle směru víc teoretických i praktických znalostí…;)

          • ememem1  

           odkial vies?

           • alinceb  

            Jsi projektant, stavbyvedoucí nebo majitel stavební firmy?

            • ememem1  

             pocuvaj ma ty jelito, ako vies cim sa zivim? pokojne mozeme zacat napr. dynamikou mostov cez vystuzovanie predpatymi kablami bez adhezie a pripadne prejst k poroblematike energetickej bilanice budov (aj ked toto je len taka doplnkova okrajovka nicmenej su v tom v poslednej dobe peniaze tak sa tomu venovat treba).

             ale mas pravdu, rodinne domy ma moc nezaujimaju, na tom sa moc zarobit neda.

             • alinceb  

              V tom případě jsem měl pravdu. Taky dělám do stavařiny, ale ne do RD, takže zrovna s kamarem bych se tady nepřel, vzhledem k tomu, že ho (pokud se nepletu) navrhování domů živí.

              • ememem1  

               ok, tak potom nic. mas pravdu, pristipkarenie s domcekmi ma skor obtazuje a riesim ho len znamym prip. partnerom co ma s tym otravuju ked si stavaju dom alebo chatu, hodim to vzdy niekomu v robote na baze dobrovolnosti nech si na tom privyrobi ak chce a inak ma to vobec nezaujima lebo je to cista strata. zaujimave je, ze povacsine pridu ked im nejaka jednoclovekova firma specializujuca sa na rodinne domy nieco fest dojebe.

               cim tu ani nahodou na nikoho nenarazam ani som nikoho nespochybnoval len som vyssie vyjadril na par konkretnych veci svoj nazor a namiesto argumentov si napisal ze polemizujem s nespravnym clovekom aj ked stale neviem preco(ako sorry ale to niekto nevrhuje prip. stavia domy argument neni). kludne napis v com podla teba nemam pravdu.

               • alinceb  

                Konkrétně co se týká izolace má pravdu – je to poměrně nízká část z celkových nákladů stavby. Co si tak matně pamatuju ohledně zateplení (které mě fakt neživí), tak pokud rosný bod vychází do vnější izolace (ne na přechod zdivo-izolace), tak není problém. Samozřejmě je potřeba navrhnout správnou tloušťku a druh materiálu zateplení. Ohledně akumulace souhlasím. Byť se mi líbí nízkoenergetická řešení i dřevostavby, ve svém domě určitě budu chtít vnitřní stěny a podlahy s akumulační schopností (dlažba a CPP nebo beton). Vyloženě dřevěnou „krabičku“ s řízenou ventilací a nulovou akumulací fakt nechci. To mi připomíná prostředí ve špitálu…

                • ememem1  

                 ak stavias domcek co „volako“ zateplis tak hej. ak chces nieco co ma splnat definiciu nizkoenergetickeho domu(co bez debaty zmysel ma a ine by som uz ani nestaval) tak to zanedbatelne nie je. o pasivhouse sa nebavim, to je kravina jak co do nakladov (bez dotacie investicia do nenavratna) tak co do praktickeho uzitku.

                 • alinceb  

                  Tak u zateplnení je imho spíš problém správný návrh a provedení, než materiál a jeho cena. A rozhodně bych neřekl, že rozdíl mezi cenou „správně zatepleného“ a „špatně zateplného“ bude v nákladech třeba dvojnásobek. Řádově bych to odhadoval tak na 30% nárůst a to pak v celkovém dopadu do ceny neudělá tolik…

                  Koukal jsem na „výběrko“ na zateplení, které dělalo SVJ ve starém paneláku, kde jsme bydleli. Cenu nabízel mj. i můj známý, o kterém jsem na 100% přesvědčený, že svoji práci dělá dobře (a dle správných TP). Nevyhrál to, protože byl nejdražší. Jeho cena byla někde kolem 2,7mil. a vyhrála to konkurence asi za 2,2mil.

             • kamaro  

              Tak bacha na něj, chlapi!!!

             • mirabike  

              ve třech letech teda neuvěřitelná drzost – zflákat prdel bys potřeboval :D

     • mastihuba  

      Na to uz se delaji akusticky kryty, jen jeste nevim jakej to ma dopad na ucinnost.

   • Excel  

    Technická. Difúzní otevřenost nebo uzavřenost konstrukce nesouvisí s výměnou vzduchu, to je vyloučeno zcela. Nucené větrání by dnes mělo být defakto v každé dobře postavené novostavbě a pokud se nepletu tak od roku 2020 bude muset být v každé novostavbě.

    • BB  

     Pokud máš uzavřenou difuzi, tak musíš dostat ven páru, která neprojde stěnou. A to se řeší většinou vzduchotechnikou, což je nucena výměna vzduchu s rekuperací tepla.

     • Excel  

      Difúzně otevřená konstrukce nemůže nahradit větrání, z logiky věci. Prostup vodní páry konstrukcí nemá nic společného s výměnou vzduchu.

      • BB  

       nevím co řešíš, pokud je uzavřená difuze, tak pára nemůže projít stěnou a musíš ji vyhnat jinak, řeší se to buď manuálním větráním, nebo instalací vzduchotechniky.

       • Excel  

        Nevím co řešíš ty :-)

        Vzduchotechnicka se neosazuje kvůli odvodu vodní páry.

        Prostup vodní páry difúzně otevřenou stěnou je zanedbatelný.

        Příklad:

        DU dřevostavba ložnice 12 m2, okna dvojsklo, zimní měsíce, ráno bude zarosený sklo a potečenej parapet

        DO dřevostavba ložnice 12 m2 okna dvojsklo, zimní měsíce, ráno bude zarosený sklo a potečenej parapet

        Zděná stavba porotherm to je DO konstrukce, bude ráno vypadat úplně stejně.

        Teď se můžeme bavit o kolik procent to bude ve které horší nebo lepší.

      • kesu  

       No přesně tak. Větrat se prostě musí a to i za cenu toho, že člověk protopí o 3000kč za rok víc.

       Tyhle požadavky na za každou cenu pasivní/nízko­nákladovej dům nechápu. Stejnak se musí větrat a je jedno, jestli kvůli vlhkosti, CO2 a nebo připálený večeři. Tím teda v žádným případě nechci tvrdit, že vykašlat se na kondenzaci par v konstrukci je správný.

       Krom toho rekuperační větrání je poměrně dost složitá věc na nastavení tak, aby to fungovalo jak má. Já osobně bych se asi vykašlal na rekuperaci a udělal pořádně vzduchotechniku s programovatelnou výměnou vzduchu v domě.

       Protože ve výsledku, kolik ten výměník stojí, jak omezeně to funguje a kolik to reálně ušetří… Přijde mi, že řešit jestli člověk protopí za rok 15, 17 nebo 20 tis není tak podstatnej rozdíl, aby to stálo za to investovat do další relativně zbytečný technologie jakou je rekuperační větrání.

       • kamaro  

        Tak to teď moc nechápu. Dělat vzduchotechniku bez rekuperace? Pouštět si do domu v zimě studený vzduch přímo? Na rekuperačním výměníku není nic složitého, nevyžaduje údržbu a nemá se na něm co pokazit. A jaký je podle tebe rozdíl mezi vzduchotechnikou a rekuperací? Rekuperace je jen získávání tepla z odpadního vzduchu prostřednictvím výměníku, který je součástí vzduchotechniky. Na samotné rekuperaci není co nastavovat. Správně nastavená musí být ta vzduchotechnika.

        A v dnešní době postavit dům, kde jenom protopíš 17 tisíc? To je naše platba za kompletní elektřinu za rok. A jedeme na tom všechno. Topení, ohřev vody, vaření, ČOV, …

        • kesu  

         Ahoj,

         já vím, že rekupareční „jednotka“ je vlastně jenom taková lepší plástev. Ale ve výsledku musíš zvýšit výkon vzduchotechniky.

         Já nepochybuju o tom, že je to dobrá hračička. Ale asi bych se na to vykašlal. Nepřijde mi to tak důležitý. Ono toho studenýho vzduchu zase není tolik a hlavně ve výsledný ceně to tolik nevidím.

         • kamaro  

          Ono jde hlavně o komfort. Tím myslím to, že přijdeš z práce domů a i když celý den bylo zavřeno, tak je v domě čerstvý vzduch. Ráno se probouzíš a v ložnici není vydýchaný vzduch. Přitom nemáš pocit, že by někde táhlo, právě díky předehřevu vzduchu ve výměníku si do domu pouštíš vzduch s téměř stejnou teplotou jako je v interiéru, takže nemáš pocit že od někud táhne.

          Domu to taky prospívá, v zimě se nerosí okna, při mírném podtlaku můžeš eliminovat nebezpečí kondenzace v izolaci.

          Máš pravdu v tom, že na výměníku je tlaková ztráta, ale ventilátory si s tím bez problémů poradí. V celkové ceně kompletní vzduchotechniky ten rekuperační výměník bude tak malá část, že nemá cenu uvažovat nad tím ho tam nedat.

          • kesu  

           Asi jo, ekonomicky to není náročný. Já jsem nějak zvyklej to tolik neřešit a abych řekl pravdu navadí mi studenější vzduch ze vzduchotechniky. Ostatně píšu, že je nutné ji dobře navrhnout a vůbec nespekuluju nad její nutností. Ale nějak mi ten pocit „průvanu“, respektive studenýho vzduchu nevadí.

     • kamaro  

      Je to tak jak píše Excel. Výměně vzduchu musí být zabráněno (proto těsnící pásky, blower door test a pod.) jak u difuzně otevřené, tak difuzně uzavřené stavby. Tzn. větrat se musí v obou typech staveb. V dnešní době bych už to jinak než vzduchotechnikou neřešil. Ani z důvodu nějaké finanční úspory, ale kvůli tomu komfortu který to přináší.

      Výhoda difuzně otevřené skladby je v tom, že případný únik par z té konstrukce odejde pryč a zbytečně v ní nekondenzuje. Sice umožňuje částečný průchod páry, ale to není dost na to, aby se nemuselo větrat. Navíc se stejně musí snížit úroveň CO2, bez větrání se to prostě neobejde.

      Co se týče akumulace, je řešitelná bez problémů i v dřevostavbě – betonová podlaha, akumulační jádro, dvojitý sádrokarton…

      • BB  

       ale já jsem neřekl, že se u otevřené difuze nemusí větrat, pouze to, že vlhkost projde stěnou ven. U uzavřené difuze se to musí řešit jinak.

  • Ondrasik  

   Ahoj, ja ti doporucuju, aby jsis nasel architekta. Vsechny veci na ktere tu hledas odpoved ti sdeli on. Od toho taky na svete jsou.

   • alinceb  

    Co se technologií týká, mu spíš poradí projektant. Architekt tak na tvar nebo ergonomii. A pak taky je rozdíl, jestli Arch. nebo Ing. arch. …:)

    • Ondrasik  

     Jeste mu ale upresni ten pojem projektant. Prijde mi, ze se tak dnes tituluje kazda hajzlbaba, co nasla pod posteli rysovaci prkno. Jestli projektujes, tak to neber osobne.

     • alinceb  

      Neprojektuju. Nakupuju…takže si s projektantama i těma hajzlbábama užiju své…

     • AussigBiker  

      A hlavne ne dipl. arch. :) I kdyz ale vsechno je nakonec o lidech, ne o titulech.

    • goofy  

     Tak tak. Na studie spíše architekta a na projekt raději projektanta. Dost projektantu umí vytvořit pěkný domek, ale neumí ho pak pořádně napasovat na zvolený konstrukční systém, projektanti zase mnohdy nemají takovou tvůrčí slinu… No a pak jsou výjimky, které dobře zvládnou všechno, nebo naopak je i dost takových, co neumí nic… :-D Nejhorší, že ani cena služeb nerozhoduje. Už jsem viděl dost odfláknutých projektů za solidní sumy… :-)

     • nitraq  

      A naopak dost kvalitních projektů za docela příjemný sumy:)

      • goofy  

       Tak určitě! Minimálně u mně! :-D

       • hony007  

        Tak snad v nich neděláš takový chyby jako v češtině :-)

        • goofy  

         Se stane no… To je tak, když člověk vidí podtrženou vlnovku a nepřemýšlí nad tím. :-)

        • nitraq  

         Simtě, stavařská čeština je značně zjednodušená:))

         • hony007  

          Vím, vím, zaměňuje se tam třeba provozní budova ČOV za zahradní domek na nářadí (true story)…

     • Mr.Dan  

      No ne, tak pořádná projekční firmička vypadá tak, že je složená z architekta A projektanta (nebo více kusů, of course). Jeden přínáší hlavně „uměleckej“ pohled, druhej ten „technickej“ a je právě na nich, aby se protly.

    • kassar007  

     :-) … to bylo myšleno asi jako vtip viď.

     Pokud něco řešíš s dobrým architektem, tak má velké povědomí okolo všech stavebních materiálů a systémů a podobně. Navíc má tým lidí, specialistů, se kterými se ladí pak celková koncepce domu. Tyto předstudky mě vždycky trochu zamrzí, že stále v ČR převládají.

     měli jsme tu X lidí, terí přišli od projektantů s nesmyslnými domy, které se hodily do koše a začalo se nanovo. Projektant je důležitá osoba, ale až v dalších fázích ne na začátku. To většinou pak bývá ku škodě.

     • alinceb  

      Jak poznáš dobrého architekta od toho špatného? Jako vtip to samozřejmě myšleno nebylo. Architekt občas vymyslí fakt kravinu, že buď nejde postavit, nebo nejde používat, nebo se na ní nedá koukat. Jinak já si taky chodím ke kamarádce Ing. Arch. pro radu, ale naposled, když jsem si navrhoval interiér sám, a ona mi nezávisle dala svoji představu, pak musela uznat, že moje řešení je použitelnější. Kuchyň mám ale tvarově a barevně podle ní.

      • kesu  

       proto jsem říkal, že si člověk musí nejdřív udělat sám představu, co vlastně chce…

      • De.Fly  

       další specialitou od architekta je, že to nejde ani vyrobit :-)

  • Jimm22  

   Taky ber v potaz, jak se v jakém domě žije. Zděný je spíš akumulační stavba, dřevostavba zase neakumuluje skoro vůbec. V jednom pustíš topení a je teplo hned, ve druhém to trvá dlouho.

   Budeš stavět svépomocí nebo firmou, …

   Hoď do googlu pasivní domy (nízkoenergetické domy), kup si knihy a studuj, popř jestli najdeš na netu, ale zase nevěř všemu co se na netu píše.

   Ale ty knihy vážně doporučuju!

  • mirabike  

   zkus http://www.drevene-domy.info/

   majitel firmy je můj kamarád a stavěl mi dům..

   • goofy  

    Takže jsi mu už rovnou vybral, že to bude dřevostavba, jo? :-)

    • mirabike  

     cotomeleš..!!!! máš hlavu na krku, aby ti do něj nepršelo co :D

     dal jsem odkaz na firmu kamaráda, se kterou mám dobrou zkušenost a jak si to přebere je snad jeho věc ne?

  • rexi  

   Bydlím ve svém už třetím domě a jsem skoro spokojený. Určitě cihla protože umí regulovat vlhkost a ma dobrý poměr mezi izolačními schopnostmi a akumulaci. Podlahove topení s TČ vzduch-voda, levnější než uhlí a příjemnější než radiátory. Ohřev Tuv solarnimi panely. Bungalov, bezbariérový, cyklista je ohroženy druh. Pohledem dnešní doby bych dal pevné zasklení a řízené větrání.

  • Mirec.K  

   Myslím, že Ti tu už pár ľudí napísalo, že toto nieje to pravé fórum na podobné otázky. A ak by aj odpoveď mohla byť, je to príliš rozsiahla téma. Sám som (ako tu niektorí to nazývajú) projektant (to je naozaj nešťastné pomenovanie), ale odpovedať tu sa na tie otázky nedá.

   Napísať: tehla áno, drevo nie, je blbosť. Presne, ako to napísať aj naopak :) Jednou vecou pri voľbe materiálu je jeho vhodnosť, druhou cena. Ytong či iný pórobetón výjde lacnejšie, ale na novostavbu (úprimne) nie je najvhodnejší. Má iné uplatnenia. Ďalej je tu drevo – je rýchlejšie dom hotový, ale jeho výhodou určite nie je cena. Ale ani nevýhodou.

   Jednu vec Ti ale poradím: šetri tam, kde to má zmysel. Často sa stretám s názormi typu: „Načo toľko výstuže…“, „Prečo tak zložitý krov…“ a podobne, a potom drrrb a za dlažbu sa vyhodia také prachy, že žasnem. Základ nevymeníš, dlažbu časom bez problémov. Vecou ďalšou je, kto všetko u nás „vie stavať“. Každý kuchár-čašník (tým sa nikoho s podobným povolaním nechcem dotknúť) a potom tak vypadá realizácia. To, že tu niekto napíše, že by z prefabrikátov nestaval, neznamená, že ide o zlú voľbu. Už som riešil dom aj z panelov (samozrejme, nebol kompletne vyskladaný, bol tam aj „mokrý“ proces), dokonca z konopného betónu…

   Naozaj sa nedá radiť, na to sú práve Tí ľudia, ktorí sa tým živia ;) Na konkrétnu otázku sa odpovedať dá, všeobecne by to dalo ale na knihu, nie na jeden príspevok tu na fóre.

  • kali222  

   ja bych moc nevymyslel. :))) pry aby clovek vychytal, co dopravdy potrebuje (cti: „chce!“), tak na to jeden barak nestaci. pry tak na 3. pokus to zacina odpovidat. :D otazkou je, jestli uz clovek neni tak utahanej (i prasatko), ze uz staci mit kde hlavu slozit.

   • oddie  

    Ono se taky během života docela mění potřeby a preference, viz dvougenerační baráky v pr*eli, odkud mladý vypadli jak jen to bylo možné a staří, co to přeci stavěli „hlavně pro ně“ to nedokážou ani vytopit, natož uklidit…

  • Seky  

   Nebudu se tady rozepisovat to bych tu napsal knihu. Ve stavebnictví se pohybuju / projektuju, už přes 10 let. Pokud chceš poradit napiš mi na mail. Koukám, že jseš z Brna, takže nemá smysl, abych ti něco projektoval, ale pokud budeš mít zájem můžu ti dát kontakty na mnou ověřený lidi z Brna co ti poradí a projekt zařídí.

  • Datel Stepní  

   Vím, že se mnou mnoho lidí nebude souhlasit, ale při výstavbě domu je nejdůležitější kvalitní architekt/pro­jektant, který s klientem správně vyřeší velikost domu, dispozici, vzhled, umístění na pozemek, začlenění do okolní zástavby… Nápady zkušeného člověka jsou k nezaplacení.

   Tomu bych věnoval nejvíce energie, dům musí sloužit co nejlépe konkrétním majitelům a jejich potřebám.

   Typový projekt je opravdu zoufalá nouzovka, každý je jiný a má jiný pozemek.

   Pak teprve řešit to co se řeší nejvíc: cihla/necihla pálené/betonové dvojskla/trojskla solární panely, tepelná čerpadla…

   To jsou proti tomu celkem nepodstatné věci.

   • Seky  

    Naprostej souhlas.

   • jirkas  

    Naprostej souhlas.

    Jsem rád, že se najdou lidé, co přemýšlí jako Datel Stepní.

    • kotew CZE JIHLAVA  

     tak každopádně,ale měl by jsi mít taky trochu představu a sám ne? A pochybuju že v dnešní době je víc těch kvalitních Ing.Arch. než těch průměrů který to spíš dělaj z povinnosti a pro peníze:)

     • Datel Stepní  

      Samozrejme, ze musi mit predstavu. Bez toho to vubec nejde, to je zakladni podminka. Architekt to musi s klientem konzultovat, navrhovat jine moznosti, hledat nejlepsi reseni.

      Uzivat to bude klient a ten ma samozrejme hlavni slovo. Nejde o staveni pomniku architekrum, ale bydleni uzivatelum.

      • kotew CZE JIHLAVA  

       Super,poslední věta bomba,na tvůj věk mě překvapila:)Kaž­dopádně,ale když bude klient nad míru spokojen i po několika letech bydlení,tak pomník pro Arch.nutností,ale to ukáže čas a názory širší veřejnosti po několika letech.

       • Datel Stepní  

        Jsem vyjimecne talentovane dite :-) ( omyl v profilu opravim) Na tomto foru to nebude o stavbach, ktere by vzbuzovaly zajem odborne verejnosti po letech. (na to se tu vetsinou resi opravdu nizke rozpocty), ale spis o lepsi bydleni pro bezne uzivatele a vyvoj jejich vkusu. Takove prisernosti co jsou tady jsem na zapade nevidel.

  • dancing dog  

   my jsme koupili hotovy dum, od kluka, co si ho sam postavil a poctive, ale kvuli rozvodu ho musel rychle prodat a celkem za dobrou cenu… dum naprosto splnoval, co jsme chteli- bungalov, ne moc velky ale zase s prostorem pro ctyrclenou rodinu. Je to 4+kk, s velkou koupelnou a 2 wc. a v lete dalsi mistnost je terasa :-) naprosto dostacuje, vejdem se v pohode a az deti vypadnou, nebude zas velky pro dva, coz je myslim dulezite ale malokdo si to za mlada uvedomuje.. je postaveny z ytongu a k tomu zatepleny- Do nuly jakmile pres den sviti slunicko, nemusi se topit, jinak vytapime krbovkama a jen kdyz je treba(nechce se nam topit nebo to nema cenu, ze za hodinu nekam jedem), tak elektrokotlem,ale to fakt staci chvilicku.. spotreba letos asi kubik skladanyho dreva a 6 baliku pilinovejch briket.. nejvetsi vydaj na energie je na teplou vodu, s malejma detma co skoro denne koupes, zlepsit by to mely planovane solarni konektory na ohrev vody…

   vlhkost neresim, dost vetrame, abysme se neudusili .-), pokud nejsme doma, resi vetrani „pasivni“ digestor :-)

   kdy z vidim zkusenosti nasich vrstevniku, co meli veliky oci a postavili patrove velke baraky, jsme spokojeni. Vejdeme se, mame male naklady na vytapeni, nemusi se tolik behat, uklizet apod.

   takze krom rady- bungalov, radne zatepleny je ste poradim-

   investoval bych rovnou do solaru a/nebo tepel.cerpadla- to pak urcite podlahove topeni. Ja cerpadlo zatim nechci, az budu country a nenadelam si uz par kubiku dreva,mozna poridim…

   btw projekt domu je myslim ADECO a da se normalne najit na netu, mame bez garaze, minimalne jako isnpirace bungalovu myslim dobry na to mrknout…

   • RomanH  

    Tak ten vetsi barak muzes brat jako pojistku na „duchod“, pripadne ho pak vymenis s detmi – postavi / koupi mensi, budou mene splacet, ale nastehujes se tam ty a jim nechas ten vetsi. No a kdyz pujdou do sveta, porad to muzes prodat.

    • Madtomas  

     Vidim to taky tak, navic dneska je spis vyjimka kdyz sklebaci vypadnou pred 20 rokem a neznam moc lidi co by potom mistnosti navic nedokazali vyuzit

     • nitraq  

      Problém volných pokojů, skříní a úložných prostor celkově je, že nezáleží, jak je prostor velký, naplníš ho vždy:))

   • carlos3  

    Tak asi záleží jak kdo k tomu domu pristupuje. Jestli jako ke spotrebaku k prespani a veget ování – nic ve zlem, anebo ma k domu hlubsi vztah a pak je to taky o nejake architekture. Samozrejme ve finale rozhoduji penize.

  • kane  

   Jsem v podobné situaci, ale stavet budem asi až tak za rok. Spíš si ted ale vubec neumime představit kolik nas vyjde měsicne takovy baracek 4+1? hypoška by byla kolem 8k to je vcelku jasné ale vubec nevime kolik vyjdou zalohy na vodu, elektriku, plyn(+ nejake dalsi veci o kterých netušíme?? :) )? zátím jsme jen dva

   ještě by mě zajímalo na kolik tak vyjde připojení na sítě? baracek by mel bejt tak cca 7–10m od připojek

   je těžký říct si že postavíme něco za 2mil a když se pak spočítaj ty veci okolo(jako je mostek, plot apod.) zjistit že jsme na 2,5mil

   nejraději bych to nechal postavit na klíč… nevíte o nějaké kvalitní firme z pardubického kraje??? nebo které firme se urcite vyhnout???

   možná by se hodil odkaz i na nějaké šikovné forum co se tím přímo zabejvá :D

   • scota  

    Do 2,5 M se nevejdeš. Poplatky záleží na energetické náročnosti RD cca 3,5–4000 Kč. Za sítě si obec nechá ráda zaplatit i několik set tisíc za investice do infrastruktury (výpalné).

    Nejdražší jsou právě takové ty věci okolo ;-)

    www.living.cz

    www.tzb-info.cz

   • pelhrimov  

    2 mil., tak to asi pouze svépomoc a hodně u toho přemýšlet a také už musíš mít pozemek.

   • kane  

    Zasitovany pozemek nastesti mam:)

   • Datel Stepní  

    Je videt, ze jsi v prvnim stadiu ziskavani informaci: cteni typovych projektu, nabidek bank…

    Za 2,5 mil nepostavis na klic 5 mistnosti ani nahodou. I kdyz to z letaku mozna tak vypada.

    I svepomoci to bude zoufaly boj.

    Predstav si, ze jen standardni vybaveni vnitrku vyjde tak na 500 000 (podlahy, koupelna, kuchyne, nabytek), zahrada 200 000…

    Pokud to nespocitas dobre, zustanes bydlet v nedokoncenem dome a nevyhrabes se z toho snadno. Hodne domu je videt, ze tak dopadli. Spatne se setri pri platbe hypoteky. Radeji vzit vice. 2× pocizej jednou stavej a nech si milion rezervu. Nepopularni nazor, ale podporeny praxi a vyhnes se problemum.

    Nezatepleny prizemni dum, zastavena plocha 146m.

    Vytapeni plynem- podlagove topeni.

    Celkove mesicni naklady na plyn, vodu a elektriku jsou dlouhodobe kolem 4000.

  • Cavendish  

   Zděný,šikmá střecha,krytina plech Weckman,vytápění kotel na tuhá paliva nebo plyn. Tak a teď můžeš začít.

  • kotew CZE JIHLAVA  

   každopádně ze dřeva možná tak kůlnu na nářadí:kotouče,lo­paty smetáky:)jinak bych šel do zděnýho:),ale koukám zálesáku je tady dost:DDD

  • blaf  

   taky ted planujem stavbu, resp. zrovna vybirame konstrukcni system, mohl by nekdo ze znalych porovnat porotherm, vapenopisek, ytong a treba i dalsi, proc ano, proc ne, atd…

   jedna se o dvoupatrovy RD, ktery miri na cesky „pasivni“ standard

   • kamaro  

    Pozor na vzduchotěsnost u těchto systémů. Ytong a VPC asi ještě jo, ale u Porothermu bych se bál. Jakoukoliv dírou na zásuvku se dostaneš do dutin a potom už tam ten vzduch proudí jak se mu chce. Z VPC máme interiérovou akumulační příčku. Je to super materiál, asi nejlepší co se dá postavit. Problematické jsou rozvody, díry na zásuvky. Je s tím dost práce. Zase pozor na vzduchotěsnost, má to instalační dutiny na rozvody, ale jak to ošetřit nevím (ale asi na to mají nějaké systémové řešení). YTONG mívá problém s dlouhým vysycháním, pokud při stavbě navlhne. Je na tom hůře s akumulací tepla a s průzvučností. Je to vždy kompromis.

    Co se týče střechy (předpokládám dřevěný krov) doporučil bych zakrytí spíše OSB deskami než obyčejnou parozábranou. Lépe se na ní ošetřují detaily těsnícími páskami, přece jen tu pásku spolehlivěji nalepíš když ji máš k čemu přitlačit.

    • Jimm22  

     To foukání ze zásuvek mohu potvrdit, taky mě to překvapilo. Musi se všechno poctivě vypěnit, nebo zamáznout sádrou.

     • Seky  

      Hmmm, a nebo něco mnohem těžšího, dodržovat technologické předpisy a doporučení výrobce, při stavbě domu, ale to se v ČR nenosí.

      • Jimm22  

       No domek jsem si stavěl sám a snažil jsem se vše dělat jak se má. Co jsem nedodržel?

       Když prostě uděláš v porothermu drážku na kabel, tak tu cihlu narušíš až do dutinek a jelikož jsem nezdil na celou cihlu, ale jen na 2 pásky po krajích, tak tam prostě ta mezera mezi cihlama je. A krabičku s káblem sice zasádruješ, ale ne vždy se to podaří udělat vzduchotěsně.

       • Mirec.K  

        A ten vzduch kade prúdi? Drážky sú zvislé, ak aj to narušíš, tak ten vzduch prejde masimálne po horný veniec, alebo dolnú dosku (či už základovvú, alebo stropnú). Navyše, tá dutinka je taká, že v nej určite cirkuluje vzduch tak, že to cítiť… Tiež som staval z Porothermu, dokonca nezateplený dom máme (nie ja, ale rodičia teda) a netuším, kade by malo „fúkať“, či to nebyť vzduchotesné…

        • Jimm22  

         Od krabiček na elektriku co jsou v cihlách, přes dutinky v cihlách nahoru, dolu i vodorovně, bo se zdí na maltu jen po krajích. A pak je občas cihla ruplá, nebo nějak napojená, špatně vyřešíš jeden dva detaily a je to :)

         Husíma krkama v SDK to samé. Navíc na cihly prdneš EPS na buchty :)

         • oddie  

          Čiže popisuješ ukázkovou zpraseninu…

          • Jimm22  

           popisuju jak by se to mohlo stát, mně foukalo kolem UTP kabelu co vedl skrz cigly kolmo ven na fasádu. Díru jsem vypěnil, ale jde to i jinak :)

          • scret  

           :)

      • ELx  

       A jaký je technologický předpis a doporučení výrobce ?

    • Mirec.K  

     S tým Porothermom si asi robíš srandu, však? Pokiaľ to robia diletanti, tak áno, ale to je potom problém u ktoréhokoľvek systému.

     • mastihuba  

      tak když se člověk baví se zástupci výrobců, tak na stavbě je běžnej standart porušování doporučených postupů. V praxi to funguje tak že projektant navrhne materiál, kterej než se vyřídí stavební povolení přestanou vyrábět a stavba jej ve finále pro jistotu ani ničím nenahradí. :) všichni mají systém jakosti, všichni se prsí jak to dělají dokonale a výsledek je jakej je. :) Kdo je bez viny ať hodí kamenem. :(

     • kamaro  

      Ne, opravdu si nedokážu představit jak to při stavbě uhlídat. Pro mě je tam spousta míst, které se budou hůře utěsňovat a bude to náročné na kontrolu práce. Ale je to jen můj názor, takže když se pro Porotherm někdo rozhodne, tak pouze upozorňuju ať si na to dá pozor. (upozorňuji, že tazatel plánuje dvoupatrový dům na úrovni pasivu, tzn. vzduchotěsnost bude řešit)

      • Mirec.K  

       „Vzduchotesnosť bude riešiť…“ To niekto robí obvodové steny z priečkoviek? Pri vyrezaní krabice a drážok na káble to vážne vedia spraviť tak, aby cez to fúkalo? Pri stene hrúbky minimálne 30cm? Tie drážky v tehlách (Porotherm, Seta atď.) sú snáď vodorovné? Ak áno, to sa potom neomieta?

       A týmto nenarážam, že sa to nedá odfláknuť, ale ak už niekto vie odfláknuť všetky tieto veci, na ktoré sa pýtam, odflákne akýkoľvek iný materiál. Sám som z Porothermu staval, viem o čom píšem. A staval by som z neho znova ;)

       • Jimm22  

        No asi netáhne kolem těch omítnutejch káblů, ale spíš kolem krabičky, kterou sekáš hlouběji do cihel a krabka má v sobě díry na kabely a těma pak přes dutinky v cihlách fučí.

       • kamaro  

        V porothermu uděláš díru na zásuvku, která naruší řadu dutinek. Vzduch může proudit dutinou po vodorovnou spáru, kde se může mezi jednotlivými řadami cihel dostat dále a proudit dalšími svislými dutinami. Na okolní prostor to bývá typicky napojené pod věncem nebo se to pod zateplovákem dostane pod podbití střechy a pod. U pasivních domu je cílem tuto průvzdušnost minimalizovat a proto se ve vhodné fázi výstavby dělá tzv. Blowerdoor test. V tomto testu standardní domy, kde není vzduchotěsná vrstva řešena systémovými prvky již ve fázi projektu, dosahují tristních výsledků.

        • mastihuba  

         Jsem si myslel ze na todle co popisujes nebyl porotherm nikdy planovanej.

         • kamaro  

          No celou dobu se snažím vysvětlit, ze porotherm nebude na pasiv dobrý. On v dnešní době stojí za houby i na normální barák, ale to by už byla moc velká provokace.

          • mastihuba  

           Na strankach porothermu je pozadavek na promaltovani cele lozne spary, takže, teoreticky by toutesnene byt melo i pres instalace elektro a naruseni jedne rady by nemel byt problem. Stejnak se to pak zahaze maltou. Jak tady popisuji pruvan ze zasuvek to uz je asi velka chyba.

        • scret  

         a smi se v takovym suprdome potom prdet?:)

        • Mirec.K  

         Ako tu písal kolega, ložná škára má byť premaltovaná celá, potom neviem, kade a ako to teda bude „fúkať“. Potom je tu áno, systém „profi“ (ten by som osobne nezvolil, ale proti gustu…), tam sú zas vodorovné škáry pri oboch systémoch nanášania lepidla asi také, že tá výmena a prúdenie vzduchu tam budú na vážne „odstrašujúcej“ úrovni… K testu – testy odhalia rôzne veci, ktoré sú reálne často nevyužiteľné. Navyše, môj predpoklad je, že pri pasívnom dome budú hrať dôležitú úlohu úplne iné detaily, ako samotné murivo, a tie „hurikány“ v ňom. A k pasívnemu štandardu? To už by bola moc veľká provokácia ;)

         • mirabike  

          a to jako to lepidlo udrží utěsněnou plochu a nepropadá těma dírkama??? jo když by se zdilo na pěnu, pak asi lepší… mimo jiné i proto jsem volil „panelovou“ dřevostavbu, kde je paro a vzducho těsnost mnohem snáze proveditelná, mnohem obtížněji zprasitelná a asi i nejlevnější..

      • blaf  

       ano, vzduchotesnost se resit bude, zmiinovanou NZU ani neni mozne dostat bez vysledku blower door testu, takze predpokladam, ze blower door problemy odhali a potom se odstrani, ale i tak bych radej vybral „spolehlivy“ system, nejvic se klonim k vpc, chteli jsme drevostavbu, ale vypada to, ze je to dost drahej spas, i kdyz by teoreticky mela byt levnejsi…

       • carlos3  

        Presne tak. Jedna se o marginalni zalezitost, ktera muze nastat u cihel i dreva, kazdopadne resitelna. Dovozovat z toho jakousi spolehlivost ??materialu je nesmysl.

  • RomanH  

   Napisu Ti par postrehu.

   Stavel jsem pred 7mi lety, prakticky na klic (jen minimum veci jsem si zajistoval sam). Chtel jsem jednoduchej domek, mel jsem nejakou predstavu. Hodne dulezite bylo jit se do jiz stojicich domku (znami, rodina, kamaradi) podivat a premyslet, co se mi libi a co mi dispozicne vyhovuje.

   Pak jsem si nasel priblizny typovy projekt, ten jsem zanesl k projektantce, probral to s ni (vcetne predstavy o topeni atd). Donesla mi navrh, ja ho trosku poupravil, pak druhy, no a od tretiho jsme uz jen doladovali detaily.

   Na architekta by se s prominutim vybodnul (pokud teda nemas penez na zbyt a nechces fakt neco jedinecneho / atypickeho). Spise bych i vychazel z toho, jaci remeslnici se pohybuji ve Tvem okoli (reference, reference, reference) – je fajn, ze chces drevostavbu, ale kdyz jsou okolo Tebe firmy, co jsou zvykle stavet z cihel, tak bych to hodne zvazoval. Tu drevostavbu taky nejak poresi, ale ta kvalita – pak uz zase musis mit dozor, kteremu veris a ktery to zna (ten by jsi teda mel mit tak jako tak, ale zvladne ho vice lidi).

   U me je vysledkem netypovy dum 12×10 z dutych cihel na patro, 5cm polys, drevene parkety po celem dome (mimo chodby, 2×koupelny, 2×wc, kde je dlazba), k tomu prilepena garaz 4×10, a to cele me prislo vcetne kuchynske linky a sanity na 3.6M (neni v tom pozemek). Puvodne jsem taky chtel neco do 2.8M, ale pak prijdes na to, ze je neco lepsi udelat jinak (napr. ta garaz tam taky nemela byt, ale kam pak davat sekacku, naradi a tak…)

   Bungalov o stejne obytne plose by vysel podstatne draze.

   Vytapim kondenzacnim plznovym kotlem, rocne protopim cca 28000 Kc – nejedna se o radovku a je to na Vysocine. Pokud by se nejak razantne hnuly ceny plynu, jen pripojim klasicky kotel na pevna paliva.

   Po te, co jsme byli loni 3 dny vlivem kalmity bez proudu, jsem i uvedomil, ze byt mam dvouslozkovy komin a moznost pripojeni kotle na pevna paliva, je mi to bez elektriky na nic (musel bych dat centralu). Proto bych doporucoval i krbova kamna s plotnou (krb jsme kvuli dalsi financim tenkrat nechteli – nasi ho maji a topi v nem tak 5× v roce – to mi prislo jako slaby pomer cena x vykon, dnes uz bych uvazoval jinak.)

   Zaverem : ujasnit si, co chces, misto architekta projektant s praxi, peclivy vyber firmy, a nez vrazet penize do super systemu, tak sklonit hlavu a vratit se pokorne ke klasice – plyn je super, ale je potreba myslet na zalohu.

   • oddie  

    Jen malá poznámka k té elektrice – pokud bych stavěl barák, zvláště někde v zapadlejší oblasti, rozhodně bych si tam dal UPSku s bateriemi schopnými táhnout den životně důležité systémy (čerpadlo a řízení vytápění, nouzové osvětlení, lednice/mrazák…), a záložní centrálu pro případ delšího výpadku, aby byla schopná ty aku dobít a utáhnout i nějakou drobnost navíc.

    • RomanH  

     NJN. Takovou kalamitu tam nikdo nepamatuje. Ale o ty tri dny neslo – byl jsem docela prekvapenej, jak dlouho si drzel dum teplotu – zacinali jsme na 21 stupnich a po trech dnech tam bylo 17 – vice dni bych mohl poresit centralou.

     Horsi bylo, ze obecni vodarna je pod kopcem (opet by musela obec poresit centralu), ale nastesti mame i pumpu, tak se dala voda alespon nakyblovat. Pro pripad vetsiho vypadku uz ale cetrala ci jen UPS stacit nebude, kdezto s temi krbovymi kamny s plotnou jsi prakticky nezavisly – ja to muzu v nejhorsim bez dalsich nakladu poresit napr. Petrama v kotelne – tam si muzeme nakonec dat i postele :-)

     • oddie  

      Jo jo, ty kamna jsou fajn. S výměníkovou vložkou a akumulační nádobou, a dá se to pak používat podle toho, na co má člověk zrovna náladu. Záloha té elektriky je dobrá hlavně pro ten mrazák, ten třeba používáme celkem dost, a to osvětlení se taky hodí, s dnešníma LEDkama to není problém.

   • scota  

    Co se týká záložního topení, chtěl bych krbová kamna s akumulací a regulací výkonu např. Romotop:

    http://www.romotop.cz/…ulacni-kamna

    Nyní mám od nich klasická krbová kamna, ale to vyžaduje přikládat alespoň 1 za hodinu. Navíc jsem zvolil zbytečně vysoký výkon. Poslední zimy nejsou třeskuté mrazy, spíše takové to lezavé počasí. Výhodou krbovek je právě provozuschopnost i v přápadě totálního blackoutu.

    • vladaza  

     Tak to je paráda, o možnosti akumulace u kamen jsem nikdy neslyšel /s vyjímkou kachlové pece/. Možná i fakt, že jsou kamna teplý a spodní část komínu ohřátá, přispívá k rychlejšímu roztopení. Když jedeme na dovolenou, tak se vždy těším na topení v klasickém sporák, štípaní dřeva… Kontakt s živým ohněm má pro mě velké kouzlo :-).

     • alinceb  

      To by se ti líbili u nás v kanclu – v kamnech topíme celou zimu. Jen to dříví máme naštípané.

  • frantapetruj  

   Tohle se sem nehodí. :)

   • Seky  

    S tím bych si dovolil nesouhlasit. Toto vlákno tady perfektně zapadlo mezi ostatní. Ba dokonce bych si troufnul tvrdit, že úrovní stupidních příspěvků, vcelku vede. I když mnozí si jistě myslí jak jejich příspěvky jsou děsně hodnotné přesto, že vzhledem k tomu co plácají, tomu rozumí jako koza petrželi.

  • pastorekhonza  

   Tady se toho moc nedovíte.:)

  • nitraq  

   Když už se tady sešlo tolik stavařů, zeptám se taky. Z čeho udělat co nejtenčí příčku v paneláku? Délka stěny 2 metry, výška klasicky 2,60 m. Aktuálně to bude mezi vestavěnou skříní na jednu straně a komoře na druhý straně, takže na vzhledu asi tolik nezáleží, ale chci, aby to nějak vypadalo, kdybych v budoucnu dal pryč vestavěnou skříň. Je něco tenčího než klasika sádrokarton na 50 profilu?

   • oddie  

    Sádrokarton je klasika? Fuj… Jo, jde to udělat i tenší, jestli ti nevadí, že se to bude chovat jako príma ozvučnice.

    • nitraq  

     No, ozvučnici bych v ložnici nechtěl:)) Je to ta šrafovaná stěna na obrázku, za vestavěnou skříní by ta ozvučnice hrozit nemusela.

     • oddie  

      22mm OSBčko, pokud máš štukované stěny, jde to klidně i naštukovat. A klidně na to můžeš i věšet poměrně těžké věci.

      • scret  

       nj, ale to bude muset udelat nejakej ram jeste…

       • oddie  

        Jaký rám?

        • scret  

         a na co chytne ty OSBcka? na nejaky „eLko“? Navic na tech 2,6m to bude silne pruzit…

         • mirabike  

          no ta 22, pokud na to nebudeš věšet DH mašinu asi moc nee :)

         • oddie  

          Pružit, už jsem mu psal, že to bude prima ozvučnice. Jinak zas tak zvlášť to nepruží. Mám v garáži udělanou stěnu z 25mm OSB (dvougaráž společná se sousedem, tak jsem ji oddělil). 2,5m výška, 6m délka (on bude mít jen 2m, já mám 3× delší). Desky samozřejmě pero – drážka. Dole na zemi a na jedné stěně U profil, nahoře část U a část L. Všechno 2mm tlusté. Ze své strany na tom mám pověšené regály, nosič na kolo na kouli a řadu dalších věcí, celkem aspoň půl tuny. Bez sebemenšího problému. Samozřejmě, že když do toho budeš šťouchat, že to pruží, ale nic zásadního to není.

          Do bytu je to nouzovka, o tom žádná. Pokud potřebuje stěnu takhle tenoučkou, stejně to líp nevymyslí. Jediné, co může vymyslet proti té té garážové příčce dělané systémem ŽAVES (žádné velké sr*aní) je uchycení Lkem tak, aby nebylo vidět (= vzít horní frézku a udělat 2mm hluboký falc, do kterého se to Lko schová), a lepší povrchovou úpravu.

     • mr.antik  

      bych nechal udělat ke skříni pevný záda a je to… pokud teda není důvod tu skříň nějak odstraňovat…

   • alinceb  

    Pokud ti nezáleží na akustických vlastnostech apod., tak by to možná šlo z OSB desek. Bude to nejrychlejší a imho nejčistší…

    • nitraq  

     Záleží a nezáleží… nepotřebuju, aby ta stěna byla nějak zvukově izolační, bude tam jen malá komora, kam se zas tak často nepoleze. Řeším každej cenťák doufajíc, že se mi tam vejdou kola.

     • alinceb  

      :) Takovou komoru jsem měl ve starém bytě. Teď mám na kola samostatný pokoj a stejně to nestačí…:D

      Nebo by šlo udělat rám z hranolů přivrtaný uvnitř komory a směrem do bytu to pobít třeba palubkama. Podobně jsem dělal provizorní stěnu na studentském bytě.

  • Tukos  

   Stavěl jsem dřevostavbu (sendvič) se suterénem ze ztraceného bednění (svah) a obytným podkrovím. Po dlouhé úvaze jsem se vykašlal na všechny mezičlánky a téměř vše (mimo fasády) jsem dělal svépomocí, tedy i projekt a razítka (no pomáhali mi Francek s Jurů … my si tak pomáháme).

   Uvažoval jsem v tomto pořadí:

   1, Aby to nebylo drahé – všechno sám, i stromy jsem si nakácel a nařezal.

   2, Aby to bylo úsporné – dřevostavba s izolační výplní dutin a termofasádou. Tvar co nejvíc podobný kouli (takže spíše krychli). Co nejmíň různých výklenků vikýřů a podobných kravin (menší obytná plocha, zatékání ..)

   3, Aby to schválila žena – asi to nejdůležitější

   4, Aby to bylo jednoduché(= zase levné) Klasické materiály, vodorozvody soustředěné (rychle teplá voda). Dobrý přístup k rozvodům (vedeno sklepem a nahoru stoupačka jen k radiátoru nebo vodovodu), Klasické topení pomocí kotle na dřevo (pro luxus možno doplnit akumulační nádobou.

   V takovém domě žijeme 7 let a nic bych neměnil, nemáme klimatizaci, vzduchotechniku (rekuperaci), podlahové topení, ani žádné další nesmysly, Místo toho jsem si radši přistavěl přístřešek na skladování dřeva. Za zimu spálím 4 m3 proschlého dřeva (= cca 6000Kč – a to mi ho přivezou až k baráku), žena je zimomřivá, tak máme doma teploty kolem 25 – 28 stupňů – tím tedy dost trpím. Jo v koupelně je přes 30 tutově. Než instalovat vzduchotechniku, tak radši normálně vyvětráme. Hold jsme smrtí pro dodavatele elektřiny, plynu a pod.

   • Tukos  

    A zapomněl jsem důležitou věc, žijeme na venkově, a i s malým pozemkem jsem dal za vše 1,2 mil. Kč. Obdobná stavba na klíč by byla cca za 3 mil.Nikdo mi to nevěří, ale ta štrapáce kolem stavby snad za ten 1,8 mil. stojí.

    • mr.antik  

     jen mi tak napadá, co se do té ceny zahrnuje, odečetl bych pozemek a asi dost podstatné je, co třeba koupelna – kuchyň, kde se dá provařit nějaký pár stotisícovek, co podlahy atd… a jaká je podlahová plocha?

    • Jimm22  

     Já ti to věřím, sám splácím hypotéku na 1mil, domek o půdorysu 100m2 s obytným podkrovým komplet hotový včetně vybavení. Stavěl jsem to 6let s velikou pomocí kamarádů, řemeslníci dělali jen vodu, elektřinu, betonové podlahy, nábytek a revize. Na ulici je spousta velikostně stejných domů, něco z betonových prefabrikátů (či jak se to jmenuje), něco dřevostavby, něco zděné, … prodejní ceny kolem 2,2 – 3mil ale musíš si to dovybavit (podlahy, kuchyně, …).

     Takže stavět svépomocí se dá a ušetříš asi polovinu, ale musíš na to mít čas a hlavně nestavět to podle pana Lórence, kterej všemu rozumí, ale zjišťovat, hledat informace jak se to má udělat správně, …

   • lukas aka mitro  

    kdyz je tvuj cas zadara, tak proc ne:)

    • oddie  

     No, čas zadara… Pokud za 2 roky obětovaných víkendů a pár dovolených ušetřil 1,8M, tak to je hodně slušná investice. To může být dejme tomu 200 pracovních dnů celkem – vyděláš si NAD RÁMEC normální práce skoro 10tis čistého (!) denně? Litr na hodinu čistého na dlouhodobém meloušku vedle práce má asi jen velmi málo kdo… a aby se mu vyplatilo to nedělat sám, ale někomu to zaplatit, musel by mít ještě víc, takhle by byl na nule.

     • Mr.Dan  

      Kujva, já chci bejt taky tak šikovnej a postavit si barák svépomocí! :( Fakt přiznávám závist…

      • mr.nikdo  

       Ty kraso, kdyz jsi nesikovny, doufam, ze nikdy nebudes pracovat na nejake me nemoci…

     • mastihuba  

      no jak říkáš, kolik lidí má tolik práce že může dělat prostě pořád a nebo má tu svoji práci tak dobře placenou že si muže platit firmu a sám jít na kolo. Za mne velkej palec nahoru pro Tukose. Někdo si zas raději veme nekřesťanskou hypotéku. Je to každýho volba.

   • carlos3  

    Tak to by si myslim zaslouzilo hodit sem fotku domu.

    • vladaza  

     rozhodně!!

     • Tukos  

      Tak tedy zde, je to trochu skreslene po konverzi na menší velikost. Fotky jsou z období výstavby, aktuální nemám a jsem zdechlý běhat ve sněhové vánici po venku. Pro požadovaný účel však postačí. Půdorys 10×10 m.

      K tomu mému času (pro Lkmtr), ten není zadarmo, ušetřil jsem asi 1,8 mil a od první návštěvy stavebního úřadu po nastěhování to byly 2 roky (1. půlrok jen razítka, projekt a příprava materiálu) nějaké dodělávky probíhají dál, ale to už nepovažuji za stavbu (dřevník, úpravy okolí …)

      • Tukos  

       Jinak jsem stihl v době stavby najezdit 2.500 km na MTB ročně.

       Navíc jsem dělal u státní firmy a podnikat, či vyvíjet jiné aktivity jsem stejně nesměl. Byly to noci, odpoledne, víkendy, dovolená a pod. Neříkám, že to byly lehké roky, ale za 900.000 Kč za rok… No kdo z Vás na to má, že :-)

       • vladaza  

        :-), klobouk dolů aneb komu čest, tomu čest.

        • vili  

         +1

         není to uplně imo architektonická perla, ale vzhledem k ostatnímu je to paráda…

       • mr.antik  

        jo, pěkný, mě by asi stačil i o kus menší, ale to už s cenou až tolik nepohne

      • scret  

       cos do ty ceny pocital, resp. nepocital?:)

       Cena 1,2mil. – to je tak na material…

       • fredy.k6  

        Taky by mě to zajímalo. Kolem stavebnictví se pohybuju dlouho a 1,2 mil. za dům se zastavěnou plochou 100 m2, garáží, obytným patrem a podkrovím (a ještě k tomu pozemkem) není reálný ani za materiál. Je dost naivní si myslet, že stavební seriózní firma má na baráku za 3 mil zisk 2 mil.

        • oddie  

         Pokud tam uvádí, že i stromy si kácel sám, tak ani ten materiál nebude za standardní ceny polotovarů ve stavebninách. Pokud má někoho, kdo mu nechá levně pár stromů, někoho, kdo mu to za pár kaček odveze na katr atd., dostane se leckdy na hodně nízkou cenu, a na vesnici takovéhle služby za služby nejsou úplnou výjimkou.

         • fredy.k6  

          No jo, ale i tak ty stromy nebudou zadarmo. Někdo je musí naložit, odvézt, nařezat. Dřevo by se mělo zavézt do sušičky, jinak při zabudování do stěn je na problém zaděláno. Pak přijdou na řadu ostatní materiál skladby stěn (fólie, sádrokarton?, zateplovák, omítka, nátěr), který už se musí koupit. Ona ta úspora oproti cihlám nebude zase tak veliká, když spodní patro je stejně zděný.

          • oddie  

           Tak na to ti asi lépe odpoví autor, nicméně když vidím, zač dokáže kamarád na vesnici pořídit dřevo a odvoz, docela ten nástin chápu. Sušička, sádrokarton, fólie… ani to tam mít nemusí, existuje víc možností konstrukce. Už jsem viděl skladbu stavby, kde se naopak používalo čerstvé dřevo, nesušené. Blíž se o to nezajímám, protože žena sendvičovou stěnu nechce, takže by se nás týkal leda srub, ale třeba zase autor přiblíží, co tam přesně má.

           • fredy.k6  

            Jasný, spekuluju, docela by mě skladba stěny zajímala, třeba nám to autor upřesní.

            Máš pravdu, že možností je mnoho, správným ale už mnohem míň, obzvlášť u dřevostaveb.

           • Excel  

            Ta skladba z nesušeného by mě zajímala, nemáš, prosím, odkaz?

            • oddie  

             To bohužel nemám, je to pár let a moc jsem se do hloubky nezajímal. Zkusím něco najít.

        • scret  

         pochopil bych cenu samozrejme bez pozemku, ale i tak se mi to zda malo… Ono asi tvarovky si clovek nebude vyrabet sam, m.dat se s drevem taky asi nebudu, ze bych si sel pokacet do lesa strom, kabelaz taky nestoji malo atd…:)

         a vono se to nascita..

         • vili  

          píše že je někde na dědině. Kamarád koupil pozemek na barák na dědině u Lukavice cca 1500 m2 za 60 000,–. Barák postavil sám s rodinou a kamarádam za 1,5 roku za 1,6 míče (bungalov, cihla, řekl bych 120 m2, je pravda, že nevím přesně co vše z vnitřního vybavení do toho počítal). Pro mě vedle Brna je toto nepředstavitelné :-(

          • jIrI___  

           Holt dědina se všemi výhodami i nevýhodami. Člověk si tam postaví barák s vidinou levnoty a až pak zjistí, že to na vesnici není ani zdaleka tak super, jak si představoval. Ne nadarmo se spousta lidí bydlících od mala na vesnicích stěhuje do měst a vesnice se vylidňují.

           • fredy.k6  

            Ono to stěhování je daný prací, ne bydlením.

           • lukas aka mitro  

            Nechci slevu zadarmo…dojizdeni za praci, pripadny rozvoz decek…

           • honhav  

            a tos cetl kde? v nejakym zarucene pravdivym mediu? Kdyz to vezmu kolem sebe, tak ze znamych a kamosu se na dediny za poslednich par let odstehovalo tak 8 z 10… mozna se ale nekamaradim s prumerem, tezko rict…

            • jIrI___  

             Já pocházím z vesnice, takže mám celkem solidní srovnání, kolik mých vrstevníků na dědině zbylo… A když se po ní projdu, tak moc nových baráků nevidím.

             • raceman  

              tak je dědina a dědina :D taková příměstská dědina je asi lukrativnější než nějaká „prdel“ v Beskydech :)

              • oddie  

               To je otázka. Když se podívám na „příměstské dědiny“ okolo Prahy, tak tam nic lukrativního nevidím, lukrativní to bylo akorát tak pro developery, co tu hrůzu postavili a prodali.

              • jIrI___  

               Tak to je jasná věc, já to beru z pohledu prdele v Beskydech :)

              • YuraOlomouc  

               Ja bych teda tu „prdel v Beskydech“ bral hned. Místo kralikarny ve meste sedet před domeckem, poslouchat to uklidňující ticho lesa a cumet do nebe na hvezdy. Na Celadnou jsme jezdivali na dovolenou a bylo tam krasne. Rano se divat z okna na pasouci se srnky.. To je nejlepší lek na všechno.. :)

               • AV  

                V zimě denně odhazovat sníh a prskat, že ty kuwy silničáři neprotáhli cestu.

                Jó, to by bylo žůžo!

               • jIrI___  

                Tipuju správně, že jsi vyrůstal někde ve městě Tohle je totiž typický pohled lidí, co barák nikdy neměli, protože už nevidí všechnu tu práci, co musíš kolem baráku udělat (ano, i když to je novostavba). Takže se třeba věnuješ baráku místo toho, aby ses věnoval svým koníčkům. Ideální to mají ti, kteří mají práce kolem baráku jako zálibu, pak není co řešit :). Prostě všechno má svoje výhody i nevýhody.

                • YuraOlomouc  

                 Mel jsem stesti, ze jako decko jsem vyrustal u babicky na statku mezi kravama, prasatama, husama, slepicemi, kralikama apod.. :) Ano jak není práce kolem baraku konickem, tak je lepsi ta kralikarna ve meste.. Ja ale doufam, ze z toho města vypadnu jak jen to bude mozne. Hned bych vymenil vecerni cumeni do internetu za sezeni s hafanem u ohne..

                 • nox159  

                  Bydlení je vždy otazkou toho co děláš pokud mužes delat od PC z domova tak vesnice parádní… pokud ne, je to horsí…

           • mastihuba  

            otázka je kdo tady čemu říká dědina že. Víme že město je v ČR jen jedno. :) za prací se jezdit musí o tom žádná. V rámci naší republiky je to ovšem legrace, když ji přejedeš, tam a zpět za pár hodin.

          • fredy.k6  

           To se ale bavíme o ceně pozemku, materiál je ale stejně drahý ve městě i na vesnici.

           • vili  

            to nerozporuju, já jen reagoval na screta, že cena pozemku nemusí být na dědině tak velká částka jak by se mohlo zdát…

            • scret  

             psal jsem, ze je to bez pozemku, tak nejak nechapu, proc ho tam porad tahas:)

             • vili  

              ? asi jsem nepochopil tvoji myšlenku, ale z věty: „pochopil bych cenu samozřejmě bez pozemku, ale i tak se mi to zda malo…“ jsem vyrozuměl, že cena pozemku je v tomto případě podstatná částka v rozpočtu. Vzhledem k tomu, že Tukos psal o venkově, jsem uvedl konkrétní (imho směšnou) částku, za kterou se dá pozemek pořídit. Nic víc jsem tím nemyslel. Nechme to být.

              • scret  

               Nemyslel jsem to nijak zle, proto na konci ten smajlik:)

               Jak jsem psal, ikdyz pocital dum bez pozemku, stejne se mi to zdalo malo…

               Tot vse.

               • vili  

                tj. teda, ta cena je fakt dost extrémní…

                • oddie  

                 Tchánovci si budou nechávat stavět srub, rozpočet mají taky 1,2M, tak jsem zvědav. Pozemek byl za cca 50tis, je to ve svahu, takže částečně do svahu zapuštěné technické podlaží (hlavně s velkou dílnou), a srub na tom.

                 • vili  

                  jak říkáš, dle mě taky ideální řešení mít vše technické dole a obytno v patře. A pokud je pozemek mírně svažitý tak je to tuplem bez debat…

          • fredy.k6  

           Neříkám, že je to tenhle případ, ale dost často bývají dvě ceny za barák. První je ta, která se pouští na veřejnost a dotyčný se jí chlubí, druhá je ta skutečná :)

           • oddie  

            Na to stačí, aby člověk neměl úplnou evidenci, já jsem třeba taky bordelář… I když rekonstrukci jsem měl snahu sečíst co nejdůkladněji.

      • carlos3  

       Hele v dobrym, ale mne se ten tvuj dum nelibi. Viditelne si se nechal inspirovat sousednim komunistickym barakem a je to skoda. Nechapu vubec 1.np ze ztraceneho bedneni, o kterem svahu pises? Okenka jako strilny, vyuzitelnost krome garaze a kotelny nula. Klidne tam mohly byt obytne mistnosti s peknou terasou, stejne budujes balkon. Co se tyce ceny stavby dodavatelsky 3 mil by mohlo byt, za stejny peniz kdybys vypustil1np si ale taky mohl mit slusny dum na soucasne urovni.

       • goofy  

        Tak ono to vypadá spíše jako suterén a ne 1.NP, že jo… Vchod bude zezadu o patro výš do 1. NP to vypadá. Vzhled nehodnotím, to je každého subjektivní věc, ale varianta dvou obytných pater s jedním technickým patrem a garáží je luxus. To většinou až po postaveni baráku lidí uvažují, kde že by šla dát ta sekačka a nebo třeba kola pro děcka? :-)

        • mr.antik  

         Otázka je, zda sekačka, kola, auto atd… potřebujou komfort zděných nebo betonových stěn, podlah, dvojskel atd…

       • oddie  

        Tak to je snad vidět, že to dole není obytné. Cpát tam dolů obytné místnosti? To by mi přišlo jako ultrakravina, takhle tam má garáž, technické místnosti, dílnu, co by se tam asi tak za obytnou místnost vešlo? Naopak, pokud bych něco stavě, postavím si to taky tím způsobem, že dole je všechno neobytné – garáž, dílna, technické místnosti, sklep… a bydlí se nahoře.

       • Tukos  

        No to vlastně mám. Ten suterén je pro mne nejdůležitější jako technické zabezpečení bydlení. Dílna, garáž, kotelna. Jsem moc rád, že to tak mám.

  • JaMull  

   Kdyby chtěl někdo levný projekt nebo inženýrskou činnost na moravě, tak tady je jeden spam.

   • alinceb  

    Možná špatně koukám, ale nevidím tam žádné reference. Bez referencí je to problém. Klidně ať si tam dá reference z předchozích zaměstnání (samozřejmě s poznámkou), ale aspoň nějaké…

   • Mirec.K  

    Čo je to lacný projekt? Potreboval by som predstavu.

    • JaMull  

     levnější než firma s více než dvěma projektantama…

     • Mirec.K  

      Takže má veľmi lacné subdodávky pre profesie, alebo si ich dokonca robí sama?

   • goofy  

    Co to je levný projekt? Jen ať vím, jestli jsme levní nebo drazí… :-D

    • JaMull  

     Tak to budeš asi vědět že to nejde jen tak střelit. Záleží na velikosti, umístění, odhadu ceny domu, atd. Ale dělá to stavařka s minimálníma nákladama…

     • goofy  

      No tak právě že střelit to jde, protože to tak dělám… :-) Stejně se pak reálně ta cena hýbe maximálně par tisíc sem nebo tam.

    • lukas aka mitro  

     Lacny projekt je vetsinou jistota zrudnych nakladu…ale mozna delate lacno a neojebavate to:D

     • blaf  

      bohuzel ani drahy projekt neznamena nizke naklady :( jako ve vsem

      • Petr L2  

       Přesně, poslední dobou pozoruji, že není úměra mezi cenou projektů a jejich kvalitou, jsou šílené skoro všechny.

       Ne za vše můžou projektanti, ale to je na samostatnou debatu.

     • goofy  

      Ono se stejně dělá všechno jenom na stavební povolení. Realizačku by ti nikdo nezaplatil… ;-)

      • Mirec.K  

       Tak ono keď ľudia majú problém zaplatiť aj tú dokumentáciu na stavebko… A pritom to vie naozaj ušetriť neskoršie investície.

       • goofy  

        Tohle mi vysvětlovat nemusíš… :-) Děláme to propracovaností tak, ať to podle toho jde postavit, ale si tak říkám, jestli to má vůbec cenu, když vidím, jak to pak na stavbách bastlí… :-)

        • Mirec.K  

         To bastlenie poznám veľmi dobre :)

        • lukas aka mitro  

         Jeden znamy si nechal udelat projekt na sausvork…nerekl za kolik…ale blbec nemel ve smlouve osetrene, ze na zaklade projektu dostane stavebni povoleni…no, a na urade mu to shodili se stolu, ze na tohle povoleni vydat nemuzou…prachy v riti a projekt nepouzitelny…a zadavatel blbec no…

         Jak se to bastli na stavbach je presne ten duvod, proc nejit do novostavby…pokud nemas cas 2× za den jezdit na stavbu a divat se jak co omrdali nebo 3× tydne jezdit delat dozor stavebnimu dozoru. Razim teorii, ze kdyz barak stoji 80 let, je suchy, nempraska a je po rekonstrukci, tak dalsich 50 let jeste bude stat vpohode:)

         • nitraq  

          Bys nevěřil, co se dá podělat na docela obyčejný rekonstrukci panelákovýho bytu (koupelnu jsme nedělali, ta už byla). Fakt jim prostě musíš stát za prdelí a minimálně denně je zkontrolovat a házet jim průsery na hlavu.

          • lukas aka mitro  

           Divali jsme se po bytech a nektee byly fest napadene domacim kutilem…asi nejlepsi byly servisni dvirka na vodomery udelane v kuchyni (posunuli pricku) a jistice, ktere vpodstate visely jenom na dratech:)

           Pokud pri zadane rekonstrukci chces i pracovat, pak je to dost na nervy…ale kamoska ma docela stesti na remeslniky, elektrikar udelal a uklidil, vodari tak samo..jenom plynar kokot prisel, neprezul se a podrel plovoucku:)..

          • oddie  

           A není lepší si to udělat sám pořádně, než stejně denně kontrolovat, dohadovat se, řešit předělávky a zaplatit za to 5× tolik? Tedy předpoklad samozřejmě je, že dotyčný kritizující taky sám něco umí…

           • nitraq  

            Možná ano, ale to by nebylo za dva měsíce, ale za dva roky. Nešikovnej nejsem, ale v podstatě všechno bych se musel učit za pochodu.

           • lukas aka mitro  

            To zalezi…kupa veci se da udelat svepomoci, o tom zadna…ale jsou veci, bez kterych bydlet nejde a pak se dostanes do ekonomickeho nesmyslu typu „pul roku nez to opravim budeme platit dva byty“. Troufam si rict, ze kupu veci zvladnu udelat sam, ale i presto na elektriku si necham delat remeslnikem. To same navrh a realizaci topne soustavy. Nakonec tyhle samodomo veci casto konci prave u remeslnika, ktery to „nejak“ dava dokupy.

            Pruser z druhe strany je „lacny fachman“ ktery to doprasi „za par korun“ a napraveni pak stoji vice, nez realizace nacisto. Viz treba fachman, ktery udelal krive podhledy u stropu a pri obkladani kachlikama se musel kazdy kachlik u stropu rezat na miru. Muj obkladac to oblihnul a rekl, ze to delat nebude (za prvotne odhadnutou cenu), protoze by na tom prodelal kalhoty…

            • oddie  

             O tom, co a jak se dá dělat svépomocí mám poměrně přesnou představu, vzhledem k tomu, že už nějakou tu rekonstrukci za sebou mám. Zrovna na elektriku bych si „řemeslníka“ nenechal ani šáhnout, jediné, co jsem si od kamaráda nechal udělat bylo vydrátování rozvodnice, s čímž se mi nechtělo crcat, kdežto on si to vzal jako zábavu k televizi. Naopak už jsem u pár známých „nějak“ dával do kupy to, co různí „řemeslníci“ doprasili či ojebali, a to toho většinu musím odmítat, jinak bych nedělal nic jiného. Akorát na hrubé práce mám kamaráda zedníka – meloucháře, ideální na stavbu příček, dozdívání, nebo i štuky umí pěkně, ale detaily si zásadně dělám sám.

             • lukas aka mitro  

              Tak on je remeslnik a remeslnik…asi trochu poznam, co je doprasene a co ne… Kdyz uz se tahaji draty, ktere budou ve stene 20 let, tak je dobre, kdyz to udela nekdo i s dokumentaci a revizi. Pochopitelne mit znameho, ktery by mi rozdelil vetve a nadratoval rozvadec, tak to asi zvladnu sam…

              • oddie  

               Tak revizi si na to můžu nechat udělat i tak, stačí pozvat revizáka… Vydrátování rozvodnice mi docela pomohlo, vzhledem k tomu, že to je na dvougenerační byt, 3f, rozdělené na každý „byt“ zvlášť, s podružným 3f elměrem, 2× 3f fíčko, 2× 3f jistič a asi 20 1f jističů, kamarád se docela zapotil už když jsem mu to nakreslil :)

               • lukas aka mitro  

                Jasne, ono se da leccos. Muzu to mit rozklesnene a pak to mesic nejak davat dokupy…nebo proste objednam, nakreslim na zdi kde chci jake zasuvky a za tydn se vratim a mam hotovo… Par mesicu jsem rozvody delal pod zkusenym chlapikem, takze co a jak asi vim, ale nedostatek zkusenosti mi radi nechat rozsahlejsi veci (nez prisekani jedne zasuvky) nekomu schopnejsimu.

                • blaf  

                 kdyz sahnes po REMESLNIKOVI, tak nakreslis, za tyden prijdes a vyskas si, kdyz ti to bude delat „remeslnik“, tak to muze dopadnout vselijak

                 ale jinak souhlas, delat si vsechno sam, tak nechodim do prace, a nechodit do prace, tak na to zase nemam :)

                 • oddie  

                  Ono s tou prací a penězi, už to tu nádherně uvedl Tukos se svou stavbou baráku – http://www.bike-forum.cz/…vba-dum.html#… a následující. Za dva roky víkendů a dovolených vystřižený barák, a úspora 1,8M. Naprosto nádherný příklad. Když budu počítat, že tomu věnoval opravdu všechny víkendy a všechny dny dovolené, je to 1,8M čistého za 250 odpracovaných dnů. Vyděláš si na vedlejšáku vedle práce min. 7tis čistého na den, abys byl aspoň na nule? Či pokud je to ještě k tomu na hypo, tak ve výsledku klidně 2× tolik? Ten jeho příklad naprosto nádherně ukazuje, na kolik vlastně člověka přijde něco, co si musí objednat jinde, když to sám pořádně neumí. Je to takové… motivační ;)

                  • kandik psi zub  

                   tohle plati urcite z velky casti – ale spousta lidi stoji pred volbou delat svoji praci bud „naplno“ coz je treba 6 dni v tydnu a vydelat tim 2mil rocne a nebo ji delat napul a o tu praci ve vysledku prijit uplne. Tam uz je to trochu jinak cely…

                   • oddie  

                    SPOUSTA lidí nestojí před volbou vydělat 2M za rok ani ve snu, 2M za rok si i při hodně velkém pracovním nasazení vydělá jen naprosto mizivý zlomek lidí. U těch to pak samozřejmě platí, o tom žádná.

                   • nox159  

                    Kolik tady diskutujících lidi vydělává 2M ročne?

                    • oddie  

                     Všichni, samozřejmě :D

                    • jIrI___  

                     Když kouknu do galerie, tak na B-F to bude dost lidí.

                     • blaf  

                      spocitej si na kolik mesicne to vychazi, to je slusnej manazerskej plat, dost pochybuju, ze tu je takova koncentrace, kolo za 100k si muze poridit kde kdo a opravdu nemusi brat 2M rocne, auto za 300 ma taky kde kdo

                      • madcat  

                       No dobře, ale auto za 300 je tak nějak normální, a dá se říct dneska skoro nezbytnost, aby člověk mohl trochu fungovat, ale kolo za 100 rozhodně běžný není, a to ani tady na B-F. Uvažuju obojí pořizovaný jako nový samozřejmě, pochopitelně spousta lidí auto kupuje ojetý za podstatně menší cenu.

                       • oddie  

                        Zrovna nedávno tu byl případ zoufalce, co má nějaké to „vysněné“ kolo, dělá sviňárny prodejem šrotu v inzerci a na vrácení 300Kč musí čekat na vejplatu…

                       • krabica  

                        Všechno je o prioritách, moje kola dalece přesahují hodnotu mého auta. Dokud bude dostatečně spolehlivé a nebudu nucen jezdit dlouhé štreky, tak si tu kraksnu nechám. :-)

                       • nox159  

                        Jezdím ve favoritu a vyhovuje mi :)

                        Jezdim jen kolem komina, hlavně takové popojiždění ( do práce nedojiždím) a nemám potřebu mit lepsí auto… lepsí auto by mi prineslo vetsi konfort a vyssi naklady, což na tak krátkých trasách neocením… :)

                       • oddie  

                        To je docela zajímavý, že známo poměrně dost lidí, kteří úplně normálně (nejen „trochu“) fungují i zcela bez auta, a to i když mají rodinu… Takže to zas asi tak úplně nezbytnost nebude.

                        • nox159  

                         s autem je zivot lehčí :D

                         • oddie  

                          Jo, to si vždycky říkám, když vidím ty vymyškovaný vynervovance, co se připlazili zácpama, se zpožděním jak prase, vyklepaní jak Startka a ještě alších půl dne řešící, jak blbě zaparkovali, protože se nedalo, a kam a jak to půjdou přeparkovat :D

                         • nox159  

                          tohle neznám :D

                          když tady u nás jede MHD co 2h a po 18–19 spís nic než aspon neco :D

                         • mr.antik  

                          tak to je praha, že

                        • jIrI___  

                         Ano, v Praze a dalších velkých městech to je bez obtíží možné.

                        • madcat  

                         Ve velkých městech zcela běžně nechávám auto někde na kraji na nějakým tom P+R, pořídím celodenní lístek na MHD a pohybuju se takto. Řešit furt parkování a parkovací zóny a možný postihy, když si někde něčeho nevšimnu nebo nenašprtám podmínky v tom kterým městě, to mě nebaví.

                         Jelikož se ale pohybuju většinou na venkově, kde autobus jede jenom ve čtvrtek a v únoru, je auto (téměř) nezbytnost.

                • oddie  

                 A co že by na tom mělo trvat měsíc?

         • goofy  

          Proto je nejlepší si k projektu zaplatit i inženýring. Tak se už při projektové přípravě zjistí, jestli tam není nějaký háček (nebo nevím, proč mu to shodili ze stolu).

          To že některé stavební filmy ojebují je samozřejmě fakt, ale ještě horší jsou někteří stavebníci. Proto se teď snažíme dělat i autorský dozor hlavně u staveb, které mají projít na dotaci přes blowerdoor test.

         • Mirec.K  

          Kôli tomuto som už pár stavebných dozorov odmietol (robiť). „Veď tam nemusíš chodiť, len to treba tam podpísať…“ Nemám problém robiť stavebný dozor, ale zatiaľ vždy po objasnení podmienok prípadný „záujemca“ hľadal inde :)

      • kesu  

       No ale šetřit na dokumentaci je fakt pitomej nápad..

       • goofy  

        No je no. Ale všichni za tím vidí jenom zbytečné kusy papírů, co by si pokreslili sami… :-)

       • mirabike  

        Mě stál komplet projekt pro st. povolení necelejch 20k, ostatní jsem měl v hlavě a na pár malůvkách a kupodivu to všechno klaplo, na rozdíl od několika sousedů s drahým realizační projektem, který několikrát předělávali, když zjistili co a jak nevychází… co si neuděláš a nepohlídáš sám, to vždycky někdo nějak podělá..

        • popokatepetl  

         taky jsem měl projekt za cca 25 tis… vytáhnul jsem ho při kopání základů a při zakládání příček. Ostatní jsem si udělal jak jsem chtěl. Pravda je, že jsem si skoro všechno odedřel sám s pomocníkama. Bez mé přítomnosti se tam pracovalo cca 3dny a to jsem byl jak na jehlách co se pokurví :o) Krásné časy to byly, mělo to takové brutální tempo :o)

         • Jimm22  

          Já ho měl od místního architekta za 6666,– :D cena hodně překvapila, ale projekt byl úplně v pohodě. Spoustu věcí jsem si stejně upravil až počas stavby, kdy jsem zobytnil podkroví nad garáží jako pracovnu a velkou šatnu (asi největší +) trochu šoupnul s příčkama a tak. Nic dramatickýho, prostě jsem si po určité době řekl, že takhle se mi to líbí víc, než když jsem dělal projekt. Už mě čeká jen udírna pod pergolou a zkultivovat zahradu :D No zabralo to náročné 3 roky téměř denně a pak další 3 roky volnější, ale to už bydlím a dodělávají se detaily uvnitř.

          • fredy.k6  

           A čemu říkáš projekt?

           • Jimm22  

            Tak asi 20 elaborátů, všechny možný pohledy a řezy, seznam řeziva, stropy, krov, … ale elektrika tam třeba nebyla, to jsem řešil zvlášť s elektrikářem a topení zase s topenářem.

          • kandik psi zub  

           Já ho měl od místního architekta za 6666,–

           tak mu vyrid, at si pak architektskej stav v tyhle zemi nestezuje, ze nema co zrat. To je furt ze klienti jsou kurvy, ale architekti aktivne predposrane davaj takovyhle ceny a pak to podle toho vypada ve stavebnictvi/ar­chitekture obecne.

           Jenom za studii,( za coz ja povazuju vymyslenej dum vyjadrenej zjednodusenejma vykresama 1:100 a vizualizacema, coz by vlastne melo fungovat jako podklad pro projektanta-stavare kterej z toho bude kreslit stavbni povoleni prip. nejakou slouceninu s provadeckou – ne nejakou vecerni maluvkou v hospode) by si mel rict radove 20 tacu a vic ( a uz to je total dump cena, ktera reflektuje celkovej marasmus tohohle oboru v tomhle narodě přemka podlahy).

           • Jimm22  

            Tak nevím kolik času nad tím strávil, ale když jsem se s ním domlouval, tak už jsem věděl co a kde chci, ale nevěděl jestli a jak to půjde.

            Tak kdyby si řekl 2× tolik, tak furt to budu brát jako hodně slušnou cenu :D

           • Mirec.K