• bezdratova.sprcha

  Zakládám nové vlákno, protože to předchozí neslo špatný název. Pořádek musí být ;)

  Pokud se nedívám špatně, jedná se o nejlevnější GPS cyklopočítač na trhu, možná s výjimkou starých Garminů které se občas objeví za podobnou cenu na zahraničních shopech. Takže je dost možné, že o něj bude zájem. Já svůj kousek pořídil v prosinci 2017 za 1399Kč včetně pošty.

  Co může zajímat přednostně:

  • Umí zaznamenávat trasu
  • Umí automatickou pauzu
  • Udávaná výdrž až 15 hodin
  • Kapacita záznamu až 110 hodin
  • Držák je Garminovský a v balení jsou hned dva kousky
  • Nemá režim pro více kol
  • Nelze navigovat podle mapových podkladů
  • Nelze se připojit k jakýmkoli senzorům
  • Nelze měřit „okruhy“ (tj. počítat rychlost, čas atp. za manuálně nebo automaticky zvolený úsek)

  Co přístroj umí:

  • Záznam trasy
  • Rychlost
  • Průměrná rychlost
  • Porovnání průměrná vs aktuální rychlost (šipka nahoru nebo dolů)
  • Maximální rychlost
  • Nájezd za jízdu
  • Celkový nájezd
  • Doba jízdy
  • Celková doba jízdy
  • Teplota
  • Hodiny
  • Spálené kalorie
  • Celkově spálené kalorie
  • Kompasová navigace
  • Výška (zabudovaný výškoměr)
  • Gradient
  • Stoupání za jízdu
  • Stoupání celkem
  • Maximální výška
  • Graf výšky
  • Samozřejmostí je pak synchronizace se softem od Sigmy a případně následným importem do Stravy

  Série Pure v době psaní tohoto postu má zatím pouze dva modely; One a GPS. GPS se vede v podobném duchu jako One. Kvalitní zpracování, jen základní funkce a jednoduché ovládání. Zatím nemám žádné dlouhodobé zkušenosti, avšak určitě lze konstatovat, že po jednorázovém nastavení stačí vždy před jízdou jenom přidělat na řídítka, zapnout podržením tlačítka a jet. Samozřejmě některým pak mohou chybět funkce. V případě One hodně lidem chyběly hodiny. GPS zase nemá Bluetooth, pouze NFC, takže synchronizace je možná pouze s telefony Android s NFC (u Apple telefonů k NFC k těmto účelům nelze použít). Bluetooth se přitom vyskytuje i na elektronice za 300Kč i méně, takže cena by určitě nijak moc neposkočila. V tomto podle mě je celkem groteskní, že zařízení cucá z prstu spálené kalorie a přitom ani nechce vědět žádné údaje o jezdci. Z mého pohledu pro takové minimalistické zařízení vyloženě přebytečný údaj. Pochybným je v tomto směru také zabudovaný teploměr. Ten má dost pomalý náběh, avšak vypadá že je +/-1° přesný (zkoušeno vedle domácího teploměru na stěně a následně v ledničce).

  Navigace v přístroji nedělá nic jiného, než že ukazuje směr k nějakému bodu vzdušnou čarou. Kdo má Android s NFC, může si tento bod nastavovat libovolně během jízdy, což je rozhodně super. Jinak tento bod lze nastavit akorát přes počítač pomocí software od Sigmy. Defaultně pak tato navigace ukazuje k místu, kde jste počítač poprvé zapnuli, tzn. šipka ukazuje „domů“.

  Po zapnutí si počítač sám nastaví datum i čas. Je potřeba pouze nastavit časovou zónu a zda-li je aplikován letní čas. Zdálo se mi, že jsem někde zahlédl, že si zařízení samo zjistí nadmořskou výšku v době zapnutí, avšak toto nedokážu potvrdit, respektive podle mých zkušenosti toto nemohu jinak než vyvrátit. Nadmořskou výšku je nutno určit. Do zařízení si můžete uložit dvě různé počáteční výšky a taky je možno manuálně vyťukat současnou výšku. Na hlavní obrazovce stačí podržet levé tlačítko a vyjede nabídka pro určení současné výšky.

  Zařízení zobrazuje nejen statistiky ze záznamů uložených v interní paměti, ale také celkové statistiky (tj. od zprovoznění do manuálního vymazání celkových dat). Konkrétně se jedná o celkový nájezd, celkový čas, celkem nastoupané metry a celkem spálené kalorie. Takže super pro ty, co chtějí mít jednoduché informace o nájezdech. Horší pro ty, co chtějí Pure GPS používat na dvou nebo více kolech, protože totálky nelze automaticky nijak odlišit.

  O kvalitě či nekvalitě softu od Sigmy nechám rozhodnout každého zvlášť, protože také záleží co od něj člověk čeká. Po zapnutí a připojení počítače na mě hned automaticky vyběhla informace o dostupné aktualizaci firmware. Tu šlo následně provést jen odklikáním myši. Ze zařízení pak lze importovat celkové statistiky, aktivity a nastavení pro archivaci nebo v případě, že provádíte aktualizaci firmware a nechcete o data a nastavení přijít. Během připojení k SW je také možno nahrát data AGPS a urychlit připojování k satelitům.

  Zde je video z velmi krátkého testu. Nemohu teď nikam jezdit protože jsem nemocný, takže jenom objížďka kolem domu – pro představu, že počítač je použitelný. Jen teda, jak se dá v případě GPS měření čekat, oproti drátovému senzoru opožděnost (a PURE One patří mezi ty opravdu dobré senzory).

  Příjem v této oblasti není super, protože trasa je podél vyšších budov a pod zastřešenou benzinkou (tato konkrétní pasáž způsobí krátkodobý výpadek), a ke všemu jsem za těch pár set metru hodněkrát zpomalil a zrychlil, což je slabina asi všech GPS computerů.

  V příštích pár týdnech udělám několik testů během cesty do práce a také na pár výšlapech na biku. Kromě přesnosti měření vzdálenosti bych chtěl vyzkoušet konzistenci měření výšky. Udělám také srovnání oproti Stravě na Iphonu, tj. nejenom vzdálenost a rychlost, ale také záznam trasy.

  • bezdratova.sprcha  

   Ještě dodávám ten nejdůležitější údaj ze všech.

   • lksds  

    Mam doma 3× předsazený držák na garmina, kdyby jsi chtěl..

   • bezdratova.sprcha  

    A opomenul jsem podsvícení. Viz foto.

   • bezdratova.sprcha  

    Nic moc testování. Se senzorem testuju jenom na dojížděcím kole (na bike senzor dávat nebudu). Srovnávám oproti computeru Sigma Pure 1 (jednoduchý computer, velmi kvalitní senzor). Vše se zdá být naprosto v pohodě, alespoň co se vzdáleností týče. Výsledky jsou v podstatě totožné se Stravou a odchylky od computeru se senzorem rychlosti je jednoduše potřeba očekávat (a i tak jsou malé). Testy dělám hlavně z vlastní zvědavosti a myslím, že není od věci se o výsledky podělit. Při této ceně může někoho napadnout se ptát, jestli to není jenom nefunkční hračka.

    Cesta do práce před vrátnici. V půlce cesty stání na železničním přejezdu.

    Senzor: 4,7km, 14m 54s

    GPS: 4.58km, 14m 48s

    iPhone: 4,6km, 14m 05s (tady se na času projevuje divně fungující autostop)

    Cesta do práce, včetně průchodu přes vrátnici a průjezdu areálem.

    Senzor: 5,13km, 14m 40s

    GPS: 4.96km, 14m 29s

    iPhone: Výsledky jsem z blbosti smazal, ale byly v podstatě totožné s Pure GPS, tedy s výjimkou času.

    Cesta po městě, půlka cesty v celku, pak několik zastávek, stání na semaforech a přechodech, občasné sesedání z kola, místy jízda mezi chodci rychlostí kolem 5kmh. Toto mě docela překvapilo, čekal jsem velkou odchylku. Čas je kratší protože i když počítač nepočítá čas, pořád trackuje trasu a ta se nakonec promítne do vzdálenosti. Větší odchylka pak tady je nejspíš zejména proto, že senzor zaznamená i to, že po zastavení ještě vezu kolo ke stojanu.

    Senzor: .6.61km. 23m 54s

    GPS: 6,32km, 21m 30s

    Zakousnutí brzd na MTB, obě zařízení v kapse. U Pure GPS znatelná nepřesnost – v jednom úseku jsem údajně jel skrz budovy a v jedné části kopce jsem si prý jen tak přejel na druhou stranu ulice, ujel deset metrů a zase se vrátil. Navíc podezřívám, že jsem během jízdy párkrát zmáčkl nějaké tlačítko nebo něco, computer několíkrát pípal. Tohle jsem udělal čistě ze zvědavosti, nehledat v tom vadu zařízení. Jako nouzovka by to asi bylo použitelné, ale jinak určitě vozit na řidítkách :)

    iPhone: 3,7km, 13m 23s, 66m stoupání

    GPS: 3,44km, 12m 10s, 52m stoupání

    Měl jsem pak ještě jedno srovnání popojížděním po městě, ale to jsem zmrvil a data nešlo srovnávat. Nicméně podle průběžného kontrolování, data před zmrvením na tom byla stejně jako ostatní testy. Co však bylo docela legrační, Pure GPS natrackoval celkem přesně můj pohyb po supermarketu.

    Pokud computer nemá senzor rychlosti a počítá rychlost i vzdálenost jen podle satelitů, bude naměřená vzdálenost zpravidla o něco kratší. Zobrazovaná aktuální rychlost pak bude opožděná. Computer hůře snáší zrychlování a zpomalování. Podle různých faktorů může zaznamenání zpomalení nebo zrychlení trvat 2–5 vteřin. Pokud dlouhodobě držíte takovou tu městskou rychlostí 20kmh, pak krátkodobě zrychlíte na 27–28kmh a držíte rychlost třeba jen 10vteřin, GPS computer obvykle zobrazí rychlost tak cca 23–25kmh a ne víc. Napadá mě, že to možná bude nějaký opravný mechanismus, který zabraňuje zobrazování nesmyslů při špatném signálu. Netřeba se nad tím znepokojovat, zobrazovaná aktuální rychlost není směrodatná pro data o celkovém nájezdu.

    Kdyby někomu přišlo srovnávání s telefonem jako neadekvátní, vězte že tracking na iPhonech je špičkový i když máte telefon v kapse. Nevýhodou však je nepřesnost výškových dat a zhoršená výdrž baterie (a tím pádem horší použitelnost na dlouhých vyjížďkách).

    Na trackování trasy nemůžu říct ani půl slova. Celkem dobře jde vidět i na které straně ulice jsem se pohyboval. Zatím to vypadá, že Pure GPS je opravdu schopný computer a při současné ceně skvělý kup.

    Tímto balím srovnávání nájezdů oproti senzoru (udělám ještě jedno poslední jen tak pro sebe, co kdyby náhodou). Vypadá to, že odchylka bude vždy do těch 200 metrů za 5km. Ideální by bylo ještě mít nějakou aspoň 50km trasu a srovnat to, ale jsem po nemoci, takže bohužel. Navíc na dojížďáku se mi nikam na výlety nechce :P

    Na zítřek plánuji výšlap k místní rozhledně (myslím že pod 10km s převýšením tak 200m). Teď po nemoci si na víc netroufám. Tuto konkrétní trasu budu opakovat více dní po sobě a budu srovnávat konzistenci naměřených dat (hlavně výšky), včetně srovnání se Stravou na iPhonu. Tady se právě zase hodí krátkost výletu, protože to bude velice snadno opakovatelná trasa a nehrozí velké výkyvy vlivem měnícího se počasí.

    Jinak kdyby kohokoli něco zajímalo, dejte podnět, můžu vyzkoušet.

    • bezdratova.sprcha  

     Malé srovnání konzistence výškoměru. Ačkoliv jsem chtěl srovnávat se Stravou, tak z toho odpadá. V první řadě jsem chtěl poukázat na to, že Strava má sice konzistentní, avšak nepřesné výškové údaje a když trasu převedete do Stravy, tak Strava výškové údaje záměrně zmrví podle svých nepřesných dat. Vím ze zkušenosti, že někde to může udělat i 70–90 metrů převýšení víc nebo míň. Oficiální odůvodnění je takové, že chtějí mít stejná data pro všechny, i za cenu toho, že budou chybná. No a v druhé řadě, kdykoli si zapnu nahrávání trasy, tak ho pak zapomenu vypnout, takže pak mám změřené i to jak chodím po obchodě, po bytě, jezdím po městě atp. a mám chuť s telefonem hodit o zem (nechci telefonem házet o zem, takže na to už kašlu). Co mělo cenu srovnávat byl tracking a měření nájezdu, ale bohužel.

     Povedly se mi čtyři vyjížďky, z toho tři takřka stejné a čtvrtá má stejný začátek. Nájezdy a časy budou mírně rozlišné kvůli různým podmínkám a chození s kolem.

     1: Výjezd za tmy, nikde jsem nezastavoval a rovnou domů.

     10.10km, 44m 37s, výška v metrech: min. 178, max 343, převýšení 226, gradient: min –18%, max 14%

     Začátek a konec trasy (stejný bod) vykazuje o 1 metr jinou výšku.

     2: Jízda ve sněhu, drobná změna trasy kvůli nesjízdnému úseku, avšak nic co by mělo ovlivnit převýšení. Vzhledem k tomu, že min/max sedí, tak nevím kam se ztratilo převýšení.

     10.53km, 53m 15s, výška v metrech: min. 178, max 343, převýšení 218, gradient: min –16%, max 11%

     Začátek a konec trasy (stejný bod) vykazuje o 2 metry jinou výšku.´

     3: Jízda v mokru a ve sněhu, zase trochu změněná trasa kvůli spadlému stromu. Po přezkoumání toto přidalo tři metry převýšení.

     10,47km, 48m 30s, výška v metrech: min. 178, max 347, převýšení 233, gradient: min –20%, max 13%

     Začátek a konec trasy (stejný bod) vykazuje o 9 metrů jinou výšku.

     4: 30km vyjížďka zahrnující stejný kopec a některé mini-sjezdy.

     Maximální výška 340 metrů, gradient: min –18%, max 14%

     Začátek a konec trasy (stejný bod) vykazuje o 13 metrů jinou výšku.

     Výškoměr tedy neukazuje kraviny a je použitelný. Nekonzistenci je potřeba očekávat i kvůli měnící se teplotě a počasí. Gradient zobrazovaný je spolehlivý spíše v delších kopcích.

     BTW: Teploměr měří přesně, avšak trvá až deset minut než spadne z pokojové teploty na teploty pod 10 stupňů.

     • IndyCZ  

      Strava ale výškové metry bere podle computeru a přepočítání jen nabízí, ne?

      To s tou teplotou je logické a stejné u všech přístrojů.

      • bezdratova.sprcha  

       Dneska jsem zkoušel import dnešní aktivity s převýšením 242 metrů a Strava z toho zcela automaticky bez zeptání udělala 290 metrů, což jednoduše není reálné, leda bych některé kratší kopce opakoval dvakrát. Navíc je to úsek, který jezdívám několikrát týdně. A když jsem se díval na diskuze na stránkách Stravy, tak podle všeho není možnost si vybrat že chceš data z výškoměru. Jediné co jsem našel, tak možnost upravit reálně najetou vzdálenost.

       • bezdratova.sprcha  

        Jo a u levnějších zařízení bývá teploměr notoricky k hovnu, protože je ovlivněn i rychlejším sjezdem a ukazuje i nesmysly větší než 10°

        Si pamatuju když jsme to na levnějších computerech měli s kámošem oba a sporadicky jsme si to kontrolovali. Myslím se nestalo, abychom oba měli stejný údaj :D

        Takže tady jsem fakt rád, že je teploměr použitelný.

    • j_vrba  

     Super recenze. Možná jsem to někde přehlédl, ale na Stravu se to dá nahrát přímo nebo musím exportovat soubory a nahrávat tzv manuálně?

     • bezdratova.sprcha  

      Přes Sigma Data center lze nasdílet či exportovat trasy na: Strava, TrainingPeaks, 2Peak, Facebook a Twitter.

      Už jsem tu někde zmínil, při exportu však Strava vyhazuje výšková data a používá svá vlastní nepřesná data.

  • Butschweck  

   Ahoj, pořídil jsem ho taky, koncem listopadu. Zaujalo mne cena a funkce co computer umí. Myslím že podobný tachometr od VDO stojí o litr více.

   Zatím se mi líbí poměrně velký displej včetně hodin a funkce kreslení toho profilu s procenty. Myslím že ujeté trasy jsou přesné(předtím jsem měl hodinky Garmin, který jsem rozbil). Doplnil bych ještě že se dá displej rozsvitit za tmy. Jsem s ním zatím spokojenej.

   • bezdratova.sprcha  

    Díky za připomenutí toho podsvícení. To jsem úplně vypustil.

   • bezdratova.sprcha  

    Jinak já se o něm dozvěděl teprve nedávno až skrz to původní vlákno. Stavím teď nové kolo tak jsem si řek že by nebylo od věci tomu kolu něco koupit na vánoce. Po GPS computeru jsem se díval už delší dobu, ale vzhledem k tomu, co ty stroje obvykle nabízí, respektive co z nich reálně využiju, mi přišly celkem drahé, nehledě na některé celkem nedotažené funkce nebo horší výdrž baterie.

    Pokud PURE GPS splní očekávání, tak to bude suprová investice.

    • K2  

     Ahoj,

     můžu se zeptat na výdrž baterie v praxi?

     Co když dám pře víkend 4 h trip a další výlet bude zase až za týden, třeba zase 4 hodiny?

     Je potřeba dobíjet znova, nebo baterka vydrží několik vyjížděk?

     • bezdratova.sprcha  

      Hoj, bohužel ti neřeknu, jak rychle nebo pomalu se zařízení vybíjí když není používáno. Já však když nejezdím jinam než do práce (cca půl hodiny až hodina denně podle toho jestli jedu ještě na nákup), tak nabíjím jen jednou za týden když připojuji k počítači abych stáhl data, ale každopádně baterka se takto v žádném případě nevybije.

      Zrovna teď poslední víkend jsem si dával dlouhý švih. Víc než 5 hodin čistého času v sedle, celkově výlet musel zabrat kolem 6 hodin včetně zastávek (párkrát jsem šteloval sedlo a řidítka). Vracel jsem se se dvěma čárkami (ze tří). NFC mám vypnuté. Těch 15 hodin udávaných výrobcem bych tedy takto hodnotil jako zcela reálný údaj.

  • bezdratova.sprcha  

   Díky, na to podsvícení jsem zapomněl.

  • Slam09  

   Tak tomu říkám recenze! Palec nahoru ;-)

  • doubeq  

   Tak co, tak co? Jak zatím funguje? Docela mě tahle recenze nahlodala, už chvíli přemejšlim o GPS, o ROX 7, ale asi tolik funkcí nepotřebuju. Jaká je přesnost v porovnání s klasickým computerem bez GPS?

   • bezdratova.sprcha  

    Jak jsem psal, byl jsem dlouhou dobu nemocný, takže jsem bohužel nemohl jezdit. Zítra teprve budu dělat první testy při jízdě do práce a tak od středy bych už snad mohl začít jezdit nějaké kopce na MTB a vyzkoušet výškoměr. Kromě ztracené fyzičky musím hlavně znovu nabrat imunitu, takže žádné divočárny.

    Z jedné cesty na poštu mohu vyvodit, že oproti klasickému computeru bez GPS bude GPS computer zobrazovat vždy menší nájezd (pokud tedy vše funguje správně).

    GPS změří vzdálenost kterou ujedeš na mapě, zatímco senzor změří kolik jsi „natočil“.

    Tady se dá polemizovat nad tím, která metoda je lepší. GPS sice nezměří kolik kolo reálně najezdilo po zemi, ale zase někdo může namítat, že u senzoru bude rozdíl v nájezdu předního a zadního kola, že se naměří i zbytečné kličkování, a že se do vzdálenosti mohou započítat situace, kdy z jakéhokoli důvodu stojíš na místě a točí se ti kolo.

    Osobně jsem taky měl v hledáčku ROX 7. I když má papírově podstatně více funkcí, hodně z nich jsou jenom detailnější informace, které lze z Pure GPS také vyvodit a případně je i zobrazit po exportu (věci jako naměřené hodnoty sjezdů, změny teploty a podobně). Hlavním rozdílem co vidím je to, že ROX 7 má automatické i manuální okruhy, navigaci podle mapových podkladů a bezmála čtyřnásobnou kapacitu pro uložené aktivity. Pure GPS ale zase má NFC (což v kombinaci s kompasovou navigací může být hodně šikovná pomůcka pro navigaci k blízkým místům v lese) a teoreticky o dvě hodiny delší výdrž baterie (při vypnutém NFC). Poměr cena/výkon je podle mě nesrovnatelně lepší u Pure GPS – cena ROX 7 je takřka dvojnásobná. A i když má ROX 7 navigaci, bez možnosti bezdrátové komunikace s telefonem je docela omezená.

    • doubeq  

     Díky, ať to jezdí a budu se těšit na výsledky testu ;-)

    • pendergast  

     Je niečo nové ohľadom fungovania (výškomer, GPS v teréne, výdrž batérie)?

     • bezdratova.sprcha  

      Vydrz baterie jsem otestovat nemel moznost kvuli delce mych zimnich vyjizdek. Funkce computeru v poradku.

      Jen jsem teda vypnul funkci automaticke pauzy. Ve velmi pomalych sekcich se mi stavalo, ze se pauza spoustela a hned zase vypinala, takze si to radsi delam manualne kdyz opravdu zastavim.

      • bezdratova.sprcha  

       Tak dneska jsem funkci automatické pauzy opět zapnul, protože nejsem schopný to pokaždé dát manuálně :D

    • kuba.chaloupka  

     Chápu správně, že nepodporuje čidlo kadence?

  • lodyh  

   Něco takového bych potřeboval na cesty do práce, cena je skvělá:)

   Ale prosimte, když už ses tak rozepsal, můžeš zjistit ještě jednu, pro mě podstatnou věc? Potřeboval bych vědět, jestli jde aktivita na 8 hodin zapauznout a nevytriska to baterku. Mam commute do práce od začátku vedenej tam i zpátky jako jednu aktivitu a už to nebudu měnit, takže stop a pak založení nový aktivity by pro mě znamenalo že bych to musel pracně spojovat…

   Díky ti jestli to zjistíš!:)

   • bezdratova.sprcha  

    Mám vyzkoušené, že to takto funguje. Po příjezdu do práce dám pauzu, podržením prostředního tlačítka vjedu do menu a dám vypnout. Po práci a následném zapnutí zapnutí tam je pořád to, co jsem najel ráno a můžu dále pokračovat. Akorát musíš znovu zkalibrovat výšku, jinak ti to bude ukazovat nějakou pitomost a nebudeš už mít šanci to opravit, protože opravit lze pouze počáteční výšku.

    Pokud chceš aktivitu ukončit a uložit, musíš podržet pravé tlačítko, přičemž ti začne blikat „reset activity“. Jakmile to dobliká, naskočí ti nová aktivita a ta předchozí se uloží do seznamu aktivit.

    • lodyh  

     Tak úplně super, takhle mi to bude vyhovovat. Je to sice trochu kostrbaté, ale použitelné. Výšku si pak opraví Strava:)

     Děkuju za radu!

  • Zoidberg  

   Pěkný přístoj. Možná jsem to přehlédl, ale jaká je hustota GPS záznamu? Škoda, že Strava výšková data z Pure GPS neakceptuje. To pro mě dělá tento kousek v podstatě nepoužitelným, protože „stravametry“ se v lokalitách, kde jezdím (často údolí obklopená příkrými svahy), rozcházejí s realitou v řádu desítek procent – Strava „naměří“ v průměru dvojnásobek převýšení naměřený Boltem od Wahoo… Extrémní příklad pak je trasa Obřany – Blansko údolím podél řeky, kde je reálné převýšení několik málo desítek metrů na drobných vlnkách a Strava tam vyprodukuje „kopce“ dávající v součtu cca 400 metrů… Tyto kopce vypadají asi tak, že na 20 metrech člověk vyskočí třeba 50 metrů a hned zase spadne dolů – něco, co by šlo chytrým algoritmem (který vezme v potaz i rychlost) vychytat a „vyhladit“. Chování Stravy, co se výškových metrů týče, ale bohužel jakoukoli inteligenci a logiku postrádá…

   • bezdratova.sprcha  

    Hustota záznamu je 1 bod každých pět vteřin. Vzhledem k ceně a výdrži baterie bych větší hustotu asi ani nečekal.

    Bohužel, mrvení výškových dat vidím hlavně jako problém Stravy. Jejich výšková data jsou špatná, na což je komunita neustále upozorňuje, ale nic se s tím neděje již několik let. Jasně, ani výškoměry nebudou úplně spolehlivé, ale Strava produkuje vyloženě nesmysly za hranicí 50% odchylky. Přijímání výškových dat jen z vybraných zařízení také vidím jako špatnou službu. Navíc, pokud to správně chápu, Strava ve finále ještě upravuje data (všechna, nejen výšková) z úplně všech zařízení. Strava chce být hlavně služba pro srovnávání výsledků, takže raději poskytnou pro všechny uživatele stejně špatná data, než ponechat odchylky způsobené různými přístroji. Čtu to od nich tak, že jejich data jsou prostě skóre, ne reálná data.

    Osobně takto nevidím jediný důvod, proč Stravu vůbec využívat, o srovnávání s ostatními nestojím. Kromě trackování tras a sledování nájezdu a převýšení si chci držet statistiky ohledně nájezdů na jednotlivých kolech, mimo sledování výkonu a hlídání odpočinku také kvůli údržbě (píšu si poznámky kdy měním řetěz a podobně). Na tohle mi bohatě stačí software od Sigmy, kde jde velice dobře vidět kolik jsem toho na jakém kole odjezdil a také odlišit sportovní jízdy od užitkových.

    • Zoidberg  

     Co se úpravy dat Stravou týče, používáš-li „podporované zařízení“ – Edge, Bolt etc… Strava Ti data sama nepřepočítá (nezmrví), ale dá Ti možnost to udělat. Neznám nikoho, kdo ji využívá. Přístup Stravy mi v tomto rovněž přijde „pomýlený“ – využívají nekorektní data ke znepřesnění těch korektních místo toho, aby dělali pravý opak. Tato diskuse by už ale patřila do jiného vlákna… Díky za info.

     • bezdratova.sprcha  

      https://support.strava.com/…in-vs-Strava

      Viz třeba tohle. Strava údajně hned po nahrání dat zobrazuje data vytažená ze zařízení, ale po nějaké době je má upravit. Garmina nevlastním, takže bohužel nemohu vyzkoušet, jestli je to stále pravda, nebo jak to vlastně funguje. Vidím tam třeba že rozdíl bývá i v tom jestli máš automatickou synchronizaci nebo jestli synchronizuješ manuálně. Ale jak říkáš, je to spíš diskuse na jiné vlákno.

      • Zoidberg  

       Co se automatických úprav týče, všiml jsem si, že mi Strava s malým odstupem času přepočítá odhadovaný průměrný výkon ve Wattech. Tedy hned po automatickém nahární dat je to číslo nižší a po čase se dopočítá… Možná ten první údaj nebere v potaz převýčšení, ale to jen hádám. Navíc je to beztak jen velmi orientační hodnota. S nějakými změnami celkové průměrné rychlosti jsem se nesetkal. Ta vždy sedí. Totéž platí pro vzdálenost a převýšení. Pouze průměry na jednotlivých segmentech jsou přepočítány – použije se vždy délka segmentu zaznamená (jakkoli blbě) tím, kdo segment vytvořil, aby pak třeba třetí v tabulce neměl vyšší průměr než ten první, jen protože měl třeba přesnější GPS záznam.

       Vlákno je Tvé, takže si to tu pak případně blokni.

  • Chen  

   Ahoj, taky jsem si pořídil tuto věcičku, prosím tě nevíš jak se maže ten celkový nájezd ? Jsem to teď trochu testoval, takže jsem to nosil v kapse a vozil v autě, tak bych to chtěl nějak vynulovat. Jednotlivé aktivity smažu, ale furt mi tam zůstává ta totálka, nevíš jak to z toho dostat, dík.

   • bezdratova.sprcha  

    Přejdeš do nastavení (settings), najdeš si Totals a na konci menu bude All Reset (a datum od kdy to počítá). To dáš, a mělo by se ti všechno resetovat. Jinak přes software Sigmy si můžeš totálky buďto přepsat, zálohovat, nebo archivovat.

  • Youda  

   Dnes mi přišel a tak jsem ho otestoval a celkem s GPS spokojenost. Akorát jsem ho nemohl za boha zapnout, tak jsem ho připojil k PC naskočilo tam online a zase nic. Potom se nějakým záhadným způsobem spustil. Tu startovací výšku si musím nastavit před každou jízdou nebo tam jde nějak uložit? Děkuji

   • bezdratova.sprcha  

    Ano, jako asi u všech zařízení s výškoměrem, musíš nastavit startovací výšku (výškoměr měří jen podle tlaku vzduchu). Můžeš si v nastavení vytvořit dvě startovací výšky (Home Alti 1 a 2) a pak je tam možnost určování výšky pomocí GPS (to však není úplně přesné), nebo zadání tlaku vzduchu (to si však musíš vygooglit na nějakém serveru počasí a ti to často zaokrouhlují).

    Startovací výšku jednoduše nastavíš tak, že na hlavní obrazovce podržíš levé tlačítko, a pak jednoduše najedeš na nějakou tu domácí startovací výšku (já tam mám prostě nastavenou výšku vedle baráku, odkud většinou vyjíždím) Pokud však neudáš volbu před začátkem jízdy, nic moc se neděje. Po importu jízdy do počítače pak můžeš startovací výšku upravit v software Sigmy, čímž se všechny výšky přepočítají). Samozřejmě výška má vliv jenom na minimální a maximální dosaženou výšku a hodnoty aktuální výšky v jednotlivých bodech jízdy). Hodnotu celkového stoupání to neovlivní. Když jedu do práce nebo na kolečko kolem města po rovinkách, tak výšku vůbec nenastavuju.

    • Youda  

     Díky, vše nastaveno. Jinak bych zmínil celkem nešťastné rozmístění tlačítek. To prostřední mělo být buď na boku nebo nebo na protější straně. Při jízdě nepoužívám a dnes jsem si omylem zastavil záznam trasy (automat mám vypnutý).

     • bezdratova.sprcha  

      Na tlačítka jsem si osobně zvykl. Podle hmatu je dokážu snadno rozeznat. Je ale pravda, že by byla lepší na horní straně zařízení. U Sigmy Pure 1 jsem si takto několikrát vymazal výlet tím, že jsem se při zastavení o počítač opřel nohou (měl jsem ho za představcem na horní trubce.

      Já jsem zkoušel jezdit bez automatu, ale vzdal jsem to. Vždycky jsem to pak zapomínal zapnout nebo vypnout, což vedlo ke zmrveným záznamům. Mám zapnutý automat a teď jsem opět zapnul hvízdání, abych nezapomínal zapnout aktivitu při výjezdu.

  • bezdratova.sprcha  

   Už jsem chtěl delší dobu něco písnout, je nejvyšší čas.

   Problémy? Celkově mám s computerem naježděno přes 1200km a zaznamenal jsem 74 aktivit (většina z nich cesty do práce). Doposud jsem neměl problém s importem do počítače. Setkal jsem s občasnými chybami záznamu. Na jedné vyjížďce mi v jednom bodě nějak zblbnul výškoměr a vystřelil mě asi 100 metrů vysoko, načež mě zase položil zpátky na zem a tento manévr započítal do celkového stoupání. Na stejné jízdě mi nějakým způsobem zablbnul teploměr a v nějakém bodě zaznamenal –16°C (v záznamu jsem nedokázal dohledat kde přesně, ale v celkových hodnotách toto maximum je vyobrazeno). Jednou se mi stalo, že zařízení se tvářilo, že má GPS signál, ale vůbec neregistrovalo pohyb. Předpokládám, že to bylo špatným počasím, nepomohl totiž restart. Po pár minutách se to rozjelo. Párkrát jsem zažil, že zařízení hledalo signál více než dvě minuty (nemělo však A-GPS data a bylo horší počasí). Někdy hned ze začátku se mi stalo, že zařízení mělo špatně nastavený datum a zobrazovalo rok tuším 2025. Zařízení jsem restartoval, nechal znovu zjistit datum a čas od satelitů, nastavil jsem si správné časové pásmo a už se s tímto problémem nesetkal.

   Pokud někde zastavíte a chystáte se vejít do budovy, ujistěte se, že jste aktivitu zastavili. Zařízení buďto bude vaši aktivitu nadále nahrávat uvnitř budovy, a nebo bude neustále nesprávně určovat polohu, což bude vyhodnocovat jako pohyb.

   Počítejte taky s tím, že pokud zařízení dáte do kapsy, nebo ho vezmete někam kde je jiná teplota než venku, zblbnete tím na několik minut teploměr. Respektive se pak nedivte, že vám to v mrazivém počasí ukazuje, že někde bylo 25°C :)

   Jak se dá od GPS zařízení čekat, zobrazování aktuální rychlosti je spolehlivé jen dokud jedete na otevřeném prostranství. Blízko vysokých budov nebo skal, případně pod stromy se mohou zobrazovat nesmysly (zpravidla pomalejší). Toto je hold nevýhoda nemožnost připojení senzoru.

   Výdrž baterie nemám změřenou, zatím jsem nebyl na dostatečně dlouhém výletu. S vypnutým NFC bych však těm 15 hodinám udávaných výrobcem věřil. Soudě dle toho jak dlouho trvá ubrat jednu čárku z baterky. Pokud se chystáte na dlouhé nebo několikadenní vyjížďky, určitě oceníte, že zařízení je možno nabíjet a zároveň používat. Během jízdy je taky možno procházet skrz menu, zařízení bude i nadále provádět záznam jízdy.

   Se software od Sigmy jsem spokojený. Umožňuje mi zobrazit vše co mě zajímá, tj. nájezdy na oboje kola (jednotlivě i dohromady), nájezdy různých typů jízd (používám MTB pro jízdy na MTB, Road pro jízdy na gravelu, a cycling pro užitkové jízdy) a srovnávat týdny, měsíce i roky. Je však potřeba si po každém importu dat ke každé aktivitě přiřadit tyto informace, jinak filtry očividně nebudou mít podle čeho filtrovat. Nejsem na statistky nijak náročný, možná to nebude stačit všem, nedokážu soudit.

   Doporučuji si do zařízení nahrávat A-GPS data kdykoli můžete, aby byla stále aktuální. Doba hledání signálu se tím obvykle zkracuje pod 10 vteřin za jízdy.

   S koupí jsem velmi spokojen. Za tu cenu si myslím se jedná o dost šikovnou hračku. Po ničem dražším netoužím (aspoň tedy ze zařízení dostupných na trhu). Aktuální rychlost pro mě není dostatečně důležitý údaj, abych kvůli tomu připlácel několik tisíc za zařízení schopné připojit senzor. Docela mě ale mrzí, že Pure GPS má jen NFC, nikoliv Bluetooth (nemůžu tyto funkce využívat, mám jabko).

   Co mě štve? Hlavně asi to, že po spuštění a rozjezdu je nejprve potřeba tlačítkem spustit aktivitu. Už se mi několikrát stálo, že jsem tu aktivitu zapomněl spustit. Toto je však spíš moje lidská blbost než problém zařízení. Pravidelně mě však otravuje spouštění podsvícení. Je potřeba současně stisknout levé a pravé tlačítko, a to úplně přesně. Někdy to trefím hned na poprvé, někdy trávím třeba patnáct vteřin snažením se spustit podsvícení. Taky se mi moc nelíbí pořadí informací na hlavní obrazovce (třeba že celkově nastoupaný metry jsou myslím až páté v pořadí) a za mě by tam vůbec nemusely být položky jako kalorie (nepřínosný údaj) nebo výškový profil (ten je hodně omezený), a teplota klidně mohla mít akorát místo v menu – není to infromace, na kterou člověk potřebuje hledět stále během jízdy.

  • pnboss  

   Jak se nahrávají ty A-GPS data?

   • bezdratova.sprcha  

    Pripojis k PC, zapnes Software od Sigmy, a na takove te hlavni obrazovce hned pod upgradem firmware je moznost nahrat AGPS.

    • pnboss  

     Díky. Dnes by mi ho měl doručit kurýr, tak se do toho hned dám.

  • pnboss  

   Chtěl bych se ještě zeptat zkušenějších pánů na pár věcí :

   • Ikdyž Pure vypnu, tak na displeji stále svítí čas?
   • Když připojím Pure k PC, tak se na displeji zobrazí „online“, ale žádný ukazatel stavu baterie – nabíjení. Dělá vám to taky?
   • Nabijíte přes PC nebo normálně k nabíječce třeba od mobilu?

   Děkuji za případné odpovědi.

  • pnboss  

   Zkoušel někdo propojit Pure s mobilem pomocí kabelu?

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse