• blue.sun

  Pro velký úspěch nové téma, volně pokračujte v předchozích diskusích.

  0 0
  • Vilém  

   Tak ted uz by jen mohl prispechat ten pro ktereho je jeden prevod sotva rozeznatelny.

   0 0
  • blue.sun  

   Napadá mě ještě jedna hloupá otázka: jaký je přínos převodníků montovaných přímo, jak je tomu u nového XTR? Pokud chci přehazovat převodníky třeba dle typu trati (30 zubů na XC, 36 na maratóny a podobně), tak je to daleko složitější, než se šrouby. Nevím tedy, zda tohle uchycení bude skutečně taková výhoda.

   0 0
   • goofy  

    Lidi si to vyžádali protože to vypadá kůl, ale taky žádnou výhodu nevidím.

    0 0
    • Vilém  

     Tak trochu te hmotnosti.

     0 0
     • goofy  

      Jo vlastně pár gramů by to molo hodit. To je fakt.

      0 0
      • Smazaný účet  

       A je tam fakt reálná váhová úspora? Nevyjde to +/- stejně? (kliky+převodník)

       0 0
       • Vilém  

        Kdyz kouknes treba na SRAM, tak to neco udela a u XTR se proste na hmotnost hraje.

        0 0
       • tomxxx  

        na sramu mi to dělá 50g dolu, vzhledem k tomu, že převodníky stojej ± stejně, pokud chceš nějaký kvalitnější, tak je to na klikách dost.

        0 0
     • kubad  

      a odpadne 4–5 šroubů tedy možnost vrzání

      0 0
      • kandik psi zub  

       a ze pavouky pres centrmatku samy o sobe nikdy nevrzali, co? :D

       0 0
       • kubad  

        to jo, ale pavouk je tam u Sramu i dalších i tak přidělaný, takže se tam nic nemění

        rozdíl je hlavně tuhost a váha

        0 0
        • kandik psi zub  

         no kazdopadne ty kliky to je tezka elegance. Jsem na jeste strojařinovitější vzhled, ale i tohle vypada skvele. Designove na tohle sram fakt nema.....

         0 0
      • Marskatin  

       A je nějaký rozdíl v tuhosti ?

       0 0
       • kubad  

        píšou že jo :D

        0 0
       • wert7  

        Rozdil v tuhosti bude, ale v neprospech Direct mount. Tenký kus plechu se ohýbá mnohem snáz.

        0 0
      • wilda81  

       to je slovo do pranice :)

       0 0
    • krabica  

     Místo 4 šroubů u obyč. převodníků, stačí u RF Cinch k montáži 3 šrouby. Takže ušetřeno jebání z 1 šroubem, pravda ty 4 by byly stejné, teď je každý jiný a na jeden je třeba stahovák, ale úspora to určitě je. :-D U Sramu, kde převodník drží 3 šrouby, už to tak výhodné nebude. :-)

     0 0
     • JFtryall  

      Tak srouby udelaji celkem dost, kdyz nejsou alu. 3× Torx nebo 4× sroub s matkou je celkem znat, ale hlavni rozdil je v pavouku. Alu srouby jsou uz srovnatelne.

      0 0
   • bimjeam  

    Ako často meníš prevodník 30z za 36z ? Ja vozím napr. stále ten istý, kým sa nezoderie. Meniť prevodník o 6 zubov väčší znamená meniť aj dlhšiu reťaz a to už je pre mňa zbytočný oser.

    A 12 spd XTR tipujem ten rozsah bude dostatočný na to, aby si nemusel špekulovať nad veľkosťou prevodníka každý týždeň podľa toho, či ideš okolo Bečvy alebo na Rychleby.

    Na druhej strane direct prevodník rozhodne vyzerá lepšie, menej váži a keď už ho pôjdem meniť, tak mi stačí povoliť a dotiahnúť jednu maticu miesto štyroch.

    0 0
    • goofy  

     Akorát jsi zapomněl na drobný detail, že u toho DM převodníku musíš sundat i kliky… :-)

     0 0
    • blue.sun  

     Asi takhle… jezdím 5–6 XC závodů ročně a vím, že s 36 zuby vpředu je neutáhnu. Tak musí jít menší placka (zatím to řeší dvoupředovník, ale půjde pryč). Tedy dvanáct operací… Kliky dolů, kliky zpátky…

     Pozn. překl.: dvoupředovník není překlep. Je vpředu, tak je to předovník.

     0 0
     • Singlespeed  

      Pokud myslíš předovníkem převodník, tak ten vepředu u běžných kol přece není. Je cca uprostřed a montuje se do středového složení. Tudíž by to měl být středovník, dle tvé logiky :-).

      0 0
      • blue.sun  

       Z hlediska koncepce pohonu je vpředu. :-)

       Problém je u handbiků.

       0 0
   • tom xtr  

    přínos = minus 100g

    0 0
  • Lister  

   Byl jsi rychlejší, připravoval jsem si delší post, tak to zkopíruju :-)

   Pokud ještě někdo nečetl, tak zatím asi nejlepší report je na bikerumors – až z tohoto článku jsme pochopil spoustu věcí, která mi předtím nebyla jasná. Doporučuju pročíst, je tam i spousta obrázků, na kterých si sadu dodetailu prohlédnete.

   Pro úplnost přidávám odkaz na diskuzi ve fotogalerii a na původní vlákno, které se nějak zvrhlo a stalo se skoro nepoužitelným a pak se zamklo.

   Zatím všichni mluví hlavně o té kazetě, ale podle mě je tam spousta další zajímavých drobných detailů.

   Možnost postavit 1×11, 1×12 10–45 nebo 10–51 a dokonce i 2×12 – tohle Shimano vymyslelo dobře. Líbí se mi to, i když odstupňování některých kazet bych si dokázal představit trochu jinak, ale žádná tragédie. Nejvíc se mi líbí menší 12 spd. kazeta. Dohromady s přehazkou s kratším vodítkem to bude výborná alternativa pro všechny, co vozí 11 Sram, chtějí větší rozsah než původních 42z a přitom zachovat jemnější odstupňování. Sram se dá vozit 11–46, ale už je to trochu bastl a ten poslední skok na kazetě je pak hodně velký.

   Přehazovačka – hodně se mi líbí ta se středním raménkem. V kombinaci s menší kazetou bude mít mnohem lepší prostupnost terénem – dle Shimana je ten rozdíl 28mm a to je sakra moc – dvacetdevítkáře to asi úplně trápit nebude, ale jezdce menších obručí to určitě potěší. Zvláště s přihlédnutím k tomu, že ta delší verze je dost monstrózní a podle mě na tom s prostupností bude hůř než Eagle. Brzda – nevšiml jsem si, že by stále byla vypínací, ale hodně šikovné mi přijde rychlé štelování napětí brzdy pomocí speciálního otvoru – už žádné sundávání plastové krytky.

   Kliky – líbí, jsou jednoduché a vypadají hezky. Shimano se vrátilo k uchycení levé kliky pomocí centrálního šroubu a vymezení vůle pomocí prstence z vnitřní strany kliky – systém který už používali, který je prověřený a funguje. Možná šlo o co nejnižší hmotnost, vyšší tuhost, z mého pohledu hlavní důvod – vzhled – jednodušší, čistší, u mne hezčí.

   Převodníky jsou speciálně profilované pro maximální funkčnost, ale není důvod, proč by nemohly fungovat i jiné – možná o něco hůř, možná to bude o něco víc slyšet, ale použitelné budou. Stejně jako u Eaglu – neorig. taky fungují, ale orig. funguje líp.

   Directmout je logickým krokem, matice má stejné drážkování jako středové miska, ale klasický klíč na misky se tam asi bude cpát blbě.

   Kliky mají dvě možnost Q factoru, ať si každý vybere, co potřebuje. Na to navazují pedály – XC verze má dvě délky osy, pokud někdo chci co nejužší Q-factor má možnost. Bohužel trailová verze pedálů s ohrádkou bude mít jen jednu délku a jestli jsem pochopil správně ta bude ještě větší než ta delší XC verze.

   Náboje a ořech – kapitola sama pro sebe. Nový standard ořechu je naprosto logický, jestli někdo doufal v Shimano kompatibilní s XD ořechem, tak to bylo hodně bláhové. IMHO to vymysleli dobře, odpadá nutnost kazety z jednoho kusu a fungovat to určitě bude.

   Nevěřím že ty náby bude dělato jen Shimano nebo DT – zatím to tak je, protože DT bylo pro Shimano hlavním partnerem při vývoji nových nábojů a ořechu. Jak se systém rozšíří, tak se 100% systém uvolní i pro ostatní – pro úspěch na volném trhu je to klíčové. Pro OEM nasazení současný stav zatím asi stačí.

   Shimano bude mít speciální náboj pro 1×11 verzi, která bude mít větší rozestup přírub na náboji, ale nebude kompatibilní s 12spd kazetou, protože by se tam ten poslední pastorek už nevešel – byl by v kontaktu s dráty. Někteří to pochopili tak, že bude verze ořechu pro 11spd a 12spd, ale tak to není – problém není v ořechu, ale nábě. Verze s běžným rozestupem bude kompatibilní jak s 12 tak 11 spd kazetou.

   Nová zcela tichá volnoběžka – to chci vyzkoušet, pro člověka který 35 let na kole poslouchal cvrkání to bude určitě zajímavá zkušenost.

   Z brzd zase tak odvařený nejsem. Asi proto, že mám příliš do očí zažraný vzhled současných XTR. Ta páka se mi nelíbí, posunutí objímek blíže ke středu má možná nějaké výhody, ale prostě to vypadá pro mé oko divně.

   XC verze brzd už nemá banjo (škoda) a není kompatibilní s deskami s chladičem. Pokud to někdo chce, tak vše nabízí nová 4 pístková verze – ten třmen se mi líbí, pokud bude kompatibilní se starou XTR pákou, tak by to nemusela být vůbec špatná kombinace.

   Kotouče budou jen CL, to se od Shimana dalo čekat, naštěstí se dá na trhu najít spousta jiných kotoučů – žádný problém.

   U řadících páček jeden zajímavý detail – páčka pro smyk má jen jedno pádlo – jedním stisknutím hodíte nehoru, dalším zase dolů atd. To bych chtěl vyzkoušet.

   Pro spojení brzdových a řadících páček bude nový standard, který bude samozřejmě 100% nekompatibilní s předchozími. Což je IMHO úplně jedno, protože 2 objímky ve výsledku většinou fungují lépe než jedna.

   Celkově má u mne nové XTR palec nahoru. Dokážu si představit, že si ho na kolo dám (jen potřebuju Hope náboj). Nechám si staré dobré XTR trail brzdy, k tomu 10–45 kazeta a kratší raménko. Rozsah tak akorát a na 27,5 to nebude rýt vodítkem v zemi.

   0 0
   • MlokCZ  

    To posuntí objímek směrem ke středu řídítek může být pro někoho výhoda. Pro mě bohužel rovnou konečná, na užší řídítek s průhybem se mi to vůbec nevejde.

    0 0
    • Lister  

     Pravda na užší rodla to bude asi problém, ale od cca nějakýcha 660mm by se to mělo bez potíží dostat. I tak když bych si měl možnost vybrat, tak si nakoupím ty čtyřpístkové třmeny a k tomu starou XTR trail páku. Ta nová je taková zvláštní.

     0 0
     • MlokCZ  

      Ono i na užší to jít může, já mám kombinaci 620mm + 4cm zdvih.

      Tohle skoro nikdo vozit nebude, takže to Shimano trápit vůbec nemusí, mě to ale trápí hodně :-)

      Posed jsem ladil hrozně dlouho a zkoušel vše a maximálně vyhovuje, takže se v tom rozhodně nechci vůbec vrtat. Nějaké možnosti (i když ne zrovna pěkné) tu jsou. Už jsem i našel 630mm řídítka (to bych ještě mít mohl) také s větším zdvihem, kde je zahnutí posunuté výrazně více ke středu řídítek a místa tedy mnohem více. Úhel zahnutí mají také ok (papírově, v reálu jsem je neměl v ruce, jestli to sedí).

      Jenže pak už jen samá negativa. Jsou to opravdu ingoty (dost přes 300g), což dělá jednak, že to je lowend řada a pak to zahnutí zdvihu má daleko více materiálu (jak nejde tak přímo).

      A k tomu to má pak ještě efekt v tom, že u představce není místo vlastně žádné, takže bych tam zase nedal Garminy (takhle je tam mám skvěl kryté jak je to mezi tím průhybem řídítek).

      Pak už by zbývala pouze varianta rovná řídítka a nějak dohnat ty 4cm zdvihu. 1cm mám rezervu na délce krku všech vidlic co jezdím a k tomu bych musel dát nějaký hnusný představec s větším úhlem (a dohnat zbylé 3cm).

      Na rovná už by se to vešlo určitě v pohodě.

      Nejjednodušší ale bude zůstat u starších Schimano brzd se kterými jsem spokojený.

      0 0
   • TeryPV  

    Těch standardů uchycení řazení na páku už je fakt moc. Za tohle bych SH opravdu kopal do…

    0 0
   • blue.sun  

    Ta řadicí páčka pro smyk se mi jako nápad líbí.

    Celkově bych taky dal rozhodně plusové body.

    0 0
   • goofy  

    Ještě k těm nábojům. nečetl jsem to zas tak úplně přesně. budou tam pořád konusy, nebo už klasické ložiska?

    0 0
   • Lister  

    Ještě jedna poznámka ke kazetě.

    V předchozím tématu jsem si pochvaloval jak půjdou měnit ALU pastorky a tím pádem i upravovat rozsah kazety, to jsem se šeredně sekl.

    Moje představa byla taková, že 3 ALU pastorky jsou na samostatném unašeči, pak titan na dalším a pak ocel – taky jsem čekal pastorky v jednom kuse kvůli hliníkovému ořechu.

    Ve skutečnosti je těch 8 horních na jednom unašeči a ocelové jsou samostatné. Takže moje blbost. Tohle nepůjde, což je možná trochu škoda. Vymyšlené je to takhle určitě kvůli váze. XT kazeta by mohla mít konstrukcí jinou a tam už místo pro tuning bude.

    0 0
    • kubad  

     konstrukce nejde moc jinak vymyslet

     0 0
     • Lister  

      Myslíš že XT bude taky ze 2/3 na jednom unašeči?

      Jedenáctka má dva tak proč by ne?

      0 0
      • Jenda  

       myslím že XT bude stejný jako současný, tedy dělenej unašeč. U toho XTR to chápu že chtěli maximálně odlehčit a to je v podstatě u XT nežádoucí, by to jinak moc konkurovalo XTR ;-)

       0 0
       • Lister  

        Myslím si to stejné. A už teď vidím ty rozšiřovací sady a jak se tady hojně a s nadšením bude vozit 10–54 ;-)

        0 0
       • kubad  

        se podívej jak je to řešené, ořech je krátký a je to pospojované , tam není moc prostor na 2 unašeče

        0 0
        • Hadato  

         Řekl bych, že to v klidu půjde rozdělit na více unašečů, když se dalo bezpečně vozit 42 z. pastorek zvlášť. Myslím, že 4 a 4 budou na samotných unašečích a pak 4 samostatné pastorky (popřípadě 4, 5 a 3 samostatně). Ořech je sice kratší, ale když se podíváš dovnitř na ten pavouk, tak je to uvnitř duté a drážkování pro ořech je jenom na začátku a na konci. Hliníkový unašeč o poloviční šířce by ta nába měla v klidu zvládnout.

         0 0
        • Jenda  

         proč by to nešlo? ten ořech je imho cca stejně dlouhej na oneup ořech, to řešení je v podstatě stejný až na to, že místo dvou nejmenších pastorků z jednoho kusu je to spojení řešený drážkama mezi pastorkama. od třetího pastorku je to už v drážkách na kazetě tak jako tak, takže jestli bude v kuse 8 pastoků nebo to nějak rozdělí je úplně jedno.

         0 0
   • Jenda  

    Ta levá klika mě moc nepotěšila, chápu že je to lehčí, možná hezčí, ale systém kdy to svírá klika zboku mi přijde daleko lepší a jistější. Zbytek super.

    0 0
    • kubad  

     souhlas, u 970 to bylo peklo, navíc spešl nářadí na demontáž, ne úplně levné

     0 0
     • Lister  

      Zase taková hrůza to nebyla a pokud někdo koupil kliky v obchodě, tak vše potřebné měl v balení. Samozřejmě kdyz to bylo na kole tak to s ním asi nepřišlo – ale zase bavíme se o sériovém kole na XTR, takže o peníze zase tak moc nejde…

      Navíc tohle uchycení se přece dá udělat i se samostahovacim šroubem a to je pak všechno mnohem jednodušší.

      0 0
    • satch  

     Souhlas :)

     0 0
   • herrman  

    Super shrnutí, díky za to! Jedna poznámka k přehazce, už i dnes jde na XTR m9000 ladit napětí brzdy pomocí otvoru s malinkou záslepkou.

    Pak by mě zajímala kompatibilita nového ořechu se starší DT nábou, jestli to půjde jen přehodit pomocí nějakého kitu, to by bylo móóc fajn, ale asi to je naivní představa, že… Nebo je k tomu už někde nějaké info? A za další předpokládám, že ten tichý volnoběh bude mít jen Shimano nába, licencován bude pravděpodobně jen ten tvar ořechu? Ví někdo?

    0 0
  • Lachtis  

   Mně osobně se nové XTR taktéž líbí a vzhledem k potřebnému rozsahu půjdu do kazety 10–51.

   Ceny mi taky přijdou OK. S ořechem bych neměl mít problém, protože teď mám komplet DT, takže jej pouze vyměním.

   Akorát by mě zajímalo, kdy bude sada běžně dostupná? Předpokládám, že na podzim by již mohlo být k zakoupení, nebo se pletu?

   0 0
   • Kire  

    Sada od Shimana určitě letos, ale otázkou je, kdy uvolní DT Swiss samostatné ořechy. Dle toho, co mi v neděli říkali v NMNM na stánku Bottica, tak nejdříve na jaře 2019. Před tím prý dají na trh jen kompletní náboje.

    0 0
    • JFtryall  

     :-) no kluci to delaji chytre.

     0 0
     • Pablo  

      Chytré by to bylo možná v případě, že by nebyla konkurence. Já teď uvažuji o změně pohonu na 1× a co myslíš, zahodím svoje DT kola (nebo vyštípu současný náboje) + navíc možná počkám další rok na XT, nebo si koupím SRAM? Na takovéhle marketingové tanečky je čas když jsi leader a ne když doháníš, spousta lidí co by šla do SH, kdyby to dali na trh hned, si ještě stihne koupit konkurenční systém a pak několik let bude obměňovat ojeté díly, takže celkem dost peněz o které v SH přijdou.

      0 0
      • Smazaný účet  

       Tak DT kola asi nezahodíš, jen si místo ořechu koupíš celý náboj a ořech přehodíš. Myslím, že po tom bude poptávka a DT z toho asi chce něco mít.

       0 0
       • Lister  

        Asi tak. Když někdo bude kupovat komplet XTR včetně klik za desítku, tak ho nákup celé náby už asi nevytrhne. Navíc je to občas ekonomičtější než kupovat samotný ořech za 2 tis.

        0 0
      • JFtryall  

       Vsak to byla trosku ironie. Ve skutecnosti Shimano muselo uz reagovat a i tak to je pozde. Sram jede v 1X uplne jinou ligu a 2019 bude v drtive vetsine o levnejsich 12sp Sram pohonech. XTRko bude na par top kolech a pak to bude aftermarket zalezitost pro nadsence. Shimano jede zase uplne jinou ligu v elektru a v levnych sadach, takze kdyz XTR nebude uspesne, tak se fakt nic nestane.

       0 0
       • Atilla  

        Opět si neodepřu připomenout, že sram sice ujel, ale hlavně cenově. Když 10sp X5 stojí pomalu to samé jako 11sp XT.

        0 0
        • orm  

         Ja myslim, ze to shimanu nevadi :-). Tim, ze sram nasadil tak vysoke ceny, tak muze zdrazit i Shimano, respektive, pokud jeho nova xtr sada je levnejsi nez x01 eagle, tak se bude prodavat lepe nez kdyby to byla nejdrazsi sada na trhu. Lide si zvykli na vysoke ceny. Kdo by to byl pred par lety rekl, alespon u me, ze budu ochoten dat za kazetu 8KKc, kdyz me XTR kazeta za 3.5KKc prisla drive draha :-)).

         0 0
         • Singlespeed  

          A to se ze začátku marketingovým odborníkům moc nevěřilo, že uspějí s takovou cenovou politikou. Ale rozjeli akci „vymydlení mozků“ a slaví, jak vidno, triumfální úspěch :-)

          0 0
        • JFtryall  

         Ale kdy si naposledy videl X5? Ja jsem uz fakt hodne dlouho nevidel ani 10sp Sram. Vsechno je to aktualne o NX/GX 1×11 nebo o Eaglu.

         0 0
         • Atilla  

          Tak tam je to opět to samé. Low end sada skoro za cenu XTR.

          Teď ohnul týpek 10sp od sramu a když viděl ty ceny, tak radši přešel na shimano a za cenu hazky si předělal celé řazení.

          Chápu, že závodník řeší úplně jiné věci, ale já pořád i po těch letech a statisících co jsem do kol nalil nemám mentálně na to ničit hazky za 6k.

          0 0
          • JFtryall  

           Jojo..Shimano je proste levny a na bezny pouziti to staci. Aktualne je ale cisty XT aspon pro moje vyuziti daleko za cistym GX 1×11. A i kdyz je Sram drazsi, tak mi to za to stoji. Snad ta 12sp bude dobra. Podle ohlasu to vypada, ze to hodne zrychlilo, tak snad dobry.

           0 0
           • Atilla  

            Tak u tebe je to jasné, ale pro mě a kámoše co se nebojíme tlačit a jezdíme pro srandu Králikům je i tak nějak jedno, že zařadím o 0,3 sec později.

            0 0
          • mr.antik  

           Shimano to zas dohání I-specem, každý rok vydá nový, takže pokud to někdo chce používat, je v pasti. A nové XTR má..... opět nový I-spec :-)

           0 0
           • Lister  

            Objímky jsou vzájemně kompatibilní pořád a pro krátké prsty je to často i mnohem lepší volba.

            0 0
          • TeryPV  

           udělal jsem to stejně rok zpět, mrzí mě to, ale při cenách sramu na to mentálně prostě nemám…

           0 0
      • blue.sun  

       Zase na druhou stranu, vyvinout rovnou několik řad, aby vyrovnali náskok SRAMu, je dost drahá záležitost. A zisk by ani zdaleka nemusel být takový, protože většina potenciálních kupců by radši sáhla rovnou po SLX, jelikož „to stačí“.

       0 0
       • Singlespeed  

        Řady se vyvíjejí několik let dopředu. Shimano se zjevně směrem k jednopřevodníku systémově neubíralo tak jak by se slušelo a patřilo a jeho neočekávaná masová obliba mezi cyklistickým lidem zjevně učinila jeho vývojovým týmům velké vrásky a několik let jejich práce přišlo vniveč. Teď se to snaží dohnat, ale mají právě těch pár let, které věnovali jiným dnes už mnohými zavrhovaným systémům, zpoždění.

        0 0
        • McBlacky  

         když přestanou řešit píčoviny typu 2*12 tak to půjde rychleji :)

         0 0
         • Singlespeed  

          Ještě nedávno předpokládali, že mezi lid masově pronikne mtb řazení na baterku s drátkama a spousta vývojových kapacit směřovala právě tímto směrem. Ovšem bikerský národ se rozhodl jinak, řekl bych, mnohem lépe :-).

          0 0
          • McBlacky  

           systém řazení kdy si to samo zmenilo pilu – to byla haluz. Třeba CD mělo 1*11 na scalpelu SRAM v nižších řadách a top model byl 2*11 XTR di2, což bylo jednak dražší, druhak těžší.

           0 0
           • Lister  

            Pokud vím tak se tahle věc jednak dala naprogramovat aby se to chovalo dle přání uživatele, ale hlavně mělo by to jít i deaktivovat.

            0 0
            • MlokCZ  

             Deaktivovat to jde, ale samozřejmě jen v případě, že jsou použity obě řazení, tedy i samostatné na přesmyk. To automatické chování jen nastavuje v jaký moment to má vždy na přesmykači přehodit (tedy např. se nastaví přesmyk použít až když na velkou dojdou pastorky a zpět z malé na velkou třeba po 3 největším pastorku), ale vždy se to bude chovat stejně (a to je ten problém, v reálu to potřebuješ pokaždé jinak).

             0 0
             • Singlespeed  

              To už dnes nemá cenu řešit, dvojplackové drátkové mtb Di2 je definitivně ve slepé uličce. Uvidíme, zda elektromoto řazení nastartuje bezdrátový Eagle, to už je podle mě životaschopnější myšlenka.

              0 0
              • MlokCZ  

               Souhlas, mně se drátové Di2 také nelíbí a dráty + ještě cpát někam samotnou baterku byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem teď elektriku pro přestavbu na 2×11 nevzal.

               0 0
           • duk  

            Znám lidi, kteří si toto hrozně pochvalují a používají tohle schéma dokonce i na silničce, imho je to děsná 3.14ovina :-)

            0 0
         • snas89  

          +1:)

          0 0
         • blue.sun  

          Pro někoho **********, pro jiné užitečná věc.

          0 0
          • McBlacky  

           a argumenty pro máš? počítáme s kazetou 10–45 nebo 10–51…

           0 0
           • Lister  

            Úplně bych to neodsuzovali.

            Pokud budu uvažovat 10–45 a k tomu dvojplacku tak to dá rozsah který 10–51 neudělá a navíc tam odpadá to rycí zařízení vzadu. Na 29 to nikomu vadit nebude ale na 27.5 jsou ty megakazety fakt hraniční.

            Zase je ale pravda že 2×12 bude používat delší raménko takže kdo ví jak to bude reálné vycházet…

            0 0
           • blue.sun  

            Musím pořád opakovat už stokrát vyřčené? Gratuluji ti, že jsi tak schopný a ten rozsah ti stačí. Mně ne, nemám nohy na to, abych to utáhl, takže buď musím přehazovat převodníky, nebo mít dvouplacku. A až mi hrábne a začnu jezdit na watty, pak se lepší rozsah bude hodit, tím pádem 2×12 bude ideál.

            0 0
            • Radza  

             By mě zajímalo, co tam máš teď? Vidím dva převodníky a kolik zubů mají? A jakou máš kazetu?

             Jezdíš i nejtěžší převod? Ten ti ty nohy zvládají?

             0 0
             • blue.sun  

              Moje kolo nevidíš, protože moje kolo na profilu není.

              0 0
              • Radza  

               Vidím na tvém profilu Ghost 4900 ASX, tak buď mám vidiny a nebo to není tvé kolo :-)

               0 0
            • McBlacky  

             Nemusis nic opakovat. Jen teda jsi se doted trapil a teprve 2×12 te zachrani. Rozsah to ma vic nez 3×9 a tam prevody nechybely nikomu

             0 0
             • blue.sun  

              Ne, proste to bude pohodlnejsi a prijemnejsi jezdeni, nez dosud. A po pravde, muze ti po tom byt ****, co mi vyhovuje.

              0 0
              • McBlacky  

               může a je.

               jen mi nedalo poukázat na rozsah 10–51 kazety, zbytek si srovná každý sám. Že nekdo rád řadí pily, s tím se dokážu smířit.

               0 0
               • Radza  

                Nové XTR, Eagle…úplně v pohodě… Někdo chce ale z horského kola zároveň taky silničku :-)

                0 0
               • oddie  

                Tak 10–51 už je hezký rozsah, o tom žádná. To bych klidně mohl nadělit ženě místo dvouplacky – těch 38–11 a 24–34 už by to nahradilo naprosto krásně. Akorát bych jí fakt potom mohl říkat „drahá“ :D

                0 0
                • Radza  

                 A jezdí ti ta žena ten převod 38–11 a nebo tam má maximálně 38–13 nebo třeba 38–15? Moje třeba jak jsem zjistil vůbec nevyužívá nejtěžší a ani druhý nejtěžší převod.

                 0 0
                 • oddie  

                  Jo, jezdí a frfňá, že by tam chtěla mít ještě jeden těžší…

                  0 0
                • Radza  

                 Jak tak počítám, tak to co tam má tvá žena teď nahradi Eagle s 34z převodnikem :-)

                 0 0
            • blaza84  

             Neumím si představit, že by někomu na MTB nestačilo 2×10 :)

             0 0
             • Lister  

              Taky jsem si říkal že 2×12 je blbost a překvapivě jsem pro 24/42 využití našel.

              0 0
              • nitraq  

               To už musíš jezdit stojky na úrovni balancování těsně před přepadnutím dozadu, ne? Jezdím 24/36 na 26 a říkám si, že někdy by se hodil ještě nepatrně lehčí převod, tak na úrovni 24/38, lehčí už by byl zbytečně lehký.

               0 0
               • blaza84  

                I ve 2×11 bych viděl přínos spíše s použitím větších převodníků pro někoho, kdo chce těžší převody na silniční sešupy. Šlapat 22–24/42–46 už musí být hrozná pakárna, vždyť to už vůbec nejede :)

                0 0
             • vrazdit  

              presne, nejsem zadny zavodnik, ale 40/28 × 11–36 mi staci… na 26 kolech teda :)

              0 0
             • Carloss  

              mě ne. Co tam máš dál?

              0 0
         • blaza84  

          Ještě nedávno stačilo, a bylo nejlepší 1×11 … a teď flák – 2×12 :D

          0 0
          • filipino_23  

           na starom fáčku som mal 2×5, na starom MTB 3×6 a vtedy to stačilo. jako malí fakani sme žasli, keď mal niekto 3×7, nebodaj 3×9 (to už bol KING)

           0 0
           • Čipera  

            Driv se taky jezdilo pouze na koních znamena to snad ze mam do prace jezdit na koni i dnes? 

            0 0
            • blue.sun  

             Pokud jsi lesník někde v horách, tak proč ne? :-D

             0 0
             • Čipera  

              To radši na tom kole a ze bych si tam na ty hory 2×12 dal. :-D Me jen zarazi tyhle debaty. Jeste na tom nikdo nejel, videli to vsichni pouze na obrazku a uz ted jsou schopny zdejsi diskuteri tvrdit, jak je to zbytecny a jak to všechno bude stat za hovno. :-D

              0 0
              • Lister  

               Tak ale abys vyzkoušel 2×12 na to nepotřebuješ XTR

               0 0
               • Čipera  

                A kolik z tech co tvrdí ze to stoji za hovno na tom jezdili. 

                0 0
              • oddie  

               Tak za ho… bych asi neřek, ale pokud už tam bude přesmykač, poněkud se ztrácí to kouzlo všeho jen vzadu. Pokud mi nestačí jednoplacka s 12s vzadu a nutně potřebuju větší rozsah (jako že já zatím taky a lepší už to s výkonností asi nebude), připadá mi na to smysluplnější 3×10…

               0 0
               • Čipera  

                No bavil jsem se s borcem od shimana v nmnm a ten rikal ze sadu 2×12 10–45 je stavena hlavne pro maratony a docela to chapu. 1×12, 10–51 maj stavene pro cc a am. Navíc maj pro presmykac upravenou packu, ze je pouze jedna. Neni packa pro nahoru a dolu, takze to dost zjednodusili. A verim tomu ze spoustu lidi ktery jezdi vetsi dalky to oceni. Spoustu kamaradu nechce o 1× neco i kdyz je to eagle nechce ani sliset, protoze jim to proste nestaci.

                0 0
               • blue.sun  

                Řazení na trojplacce mi už vadí, takže 3×10 určitě ne. Tam mi víc padal řetěz, než s dvouplackou.

                Já prostě jen nechápu, proč jsou lidi tak netolerantní vůči nám, slabším… prostě nejsme všichni supernamakaní bor­ci.

                0 0
                • Čipera  

                 O tom jestli ses namakanej to přece vubec není, kazdej si voli prevody podle sebe a dnes uz i pro nenamakane borce můžeš mit prevody na 1× něco. Jde o odstupnovani převodu.

                 0 0
                 • blue.sun  

                  Chjo… proč prostě nechcete pochopit, že mi žádná varianta 1× něco nevyhovuje, protože to neutáhnu?

                  0 0
                  • Atilla  

                   To je zajímavé, když to má větší rozsah než 3×10

                   0 0
                   • oddie  

                    Really? 42/11 = 3,8, takže pro 1×12 s 10z pastorkem to odpovídá převodníku 38z. 24/36 = 0,67, ale 38/51 = 0,75, to už je dost rozdíl… Takže bud zachovám nejtěžší s převodníkem 38z, nebo jej obětuju a pouziju převodník menší, ale rozsah fakt větší není ;)

                    0 0
                    • Atilla  

                     Stačí si dosadit kazetu s 32z a máš převodový poměr taky 0,75. Žena a další co vozí na kole 3×10 většinou nemají 36z kazetu. To se pak montovalo spíš na 2×10.

                     0 0
                     • MlokCZ  

                      I přesto, že mi vyhoje na biku trochu jemnější odstupňování pro více ježdění jezdivějších tras, tak 11–32 desítkovou kazetu považuju už za trochu přehnanou s tou jemností odstupňování (hlavně kam až je posunutý skok o 2 zuby, až na 20–22; ono už i při těch 19–21 je to skroro zbytečné):

                      11–12–14–16–18–20–22–25–28–32

                      V mojem okolí jezdí hodně lidí 3×10 a kazetu 11–32 nikdo, každý vozí 11–36. Na sériovkách jsem snad 11–32 kazetu neviděl nikdy na žádné (neříkám, že taková neexistuje, ale budou to ojedinělé vyjímky).

                      0 0
                      • Atilla  

                       Tak mám asi štěstí na vyjímky protože tady znám pár lidi(3) co to mají a všichni ostatní už jezdí 1×10/11/12

                       když už někdo musí mít přesmykač, tak 2×11 38/28 – 11–46. Možná nějací alfa samci co závodí dolů po asfaltu, tak využijí i něco těžšího a do lehka je to až nesmyslně lehký převod.

                       0 0
                       • MlokCZ  

                        Tak ale 11–46 je dost debilní kazeta, ten skok na konci. A pak to s tou kazetou neřadí moc dobře. Takže tím se to snižuje na 11–42 kazetu, kde to chodí ještě dobře nebo s 11–40 výborně.

                        A s 2×11 11–40 jsme zase jen zpět u rozsahu Eaglu, což třeba mně stačí a také jsem to teď dával (stačí mi 34×11 nejtěžší a nejlehčí 24/40 je pro mě ideál), ale pokud by někdo chtěl rozsah větší…

                        U 2×11 tu je ještě varianta Sram 2×11 (10–42 + 36/24), tam je rozsah už obrovský. Ale zase jsme u toho odstupňování a začátku 10–12, což bývá jeden z důvodů, proč někdo Eagla nechce.

                        0 0
                        • MlokCZ  

                         U 2×12 by mě dávala smysl varianta:

                         kazeta 11–46 (tedy totožná jako 11–40 jedenáctková + 46 pastorek) k tomu 38/26 nebo 36/26. Já už to třeba nepotřebuju, protože oproti tomu nemám jen ten jeden nejtěžší převod, který oželím, ale ne každý si vystačí s 34/11 nejtěžším.

                         0 0
                   • MlokCZ  

                    Jestli reaguješ na ten jeho poslední příspěvek s 1× něco, tak pak to nemůže mít rozsah větší než 3×10:

                    • 3×10 s 11–36 + 22/30/40 má 595%
                    • 1×12 10–51 má 510%

                    Poměrově o 17% větší rozsah u 3×10, což je o převod a kousek (nebo jeden převod s hodně velkým skokem).

                    až pak předtím zmiňovaná 2×12 s 10–45 už má větší rozsah, pro 36/26 jsme na 623%.

                    Od Eaglu už to ale moc o rozsahu není. Od těch 500% to většinou stačí, i když se najdou tací, co chtějí větší rozsah.

                    Ale není to jen o rozsahu. Jsem teď dal na obě kola 11–40 + 24/34, což má rozsah 515% a tedy jen rozsahem jsem mohl vzít klidně Eagle (rozdíl je 1/4 převodu, to by nebyl problém).

                    A protože jsem nakonec vzal kombinaci Sram + Shimano (GX přehazka + XO pravá páčka + GX levá a zbytek vše Shimano), tak i cenově by to bylo u Eaglu (v nějaké rozumně nakombinované levnější variantě, ale zase ne jen komplet GX) podobné (jen o chlup horší zejména z důvodu XD ořechu).

                    A stejně jsem do Eaglu nešel.

                    0 0
                    • McBlacky  

                     čistě rozsah je jedna věc. 3*10 nebylo až tak používané. Po 3*9 se více montovalo 2*10, následně 1*11 a ted 1*12. Což u nejpoužívanějších kombinací ± sedělo (2*10 proti 3*9 chyběl jeden prevod; jedenáctka ubrala další a 12 to vrátila zhruba k 3*9)

                     Pokud někdo je slabý výkonově, tak nepotřebuje těžké převody, protože je stejně neutáhne. Tzn si může dát k 12s menší pilu. Samozřejmě pokud šlape kadenci pod 60, což dost lidí jezdí (nepochopitelně) tak nepomůže nic a 2*12 bude nejspíš vyhovovat.

                     0 0
                     • MlokCZ  

                      1×12 to nemohla vrátit k 3×9, když nemá rozsahem ani na 3×10.

                      K těm rozsahům tedy doplňuji 3×9:

                      • 11–32 + 22/32/44: 582%
                      • 11–34 + 22/32/44: 618%

                      Tedy 1×12 (a to pořád srovnávám oproti 10–51) je o 1 – 1,5 převodu menší rozsah než 3×9.

                      3×9 jsem jezdil právě s 11–34, tedy největší rozsah co jsem kdy jezdil. U 3×9 ten větší rozsah ale zase tak moc neřešil tím jak to bylo celé posunuté do těžších převodů a nešlo s tím nic dělat. A to počítám s tím, že to bylo ještě na 26".

                      Teď na 2×11 mám nejlečí převod totožný jako na 3×9 a jen jsem přišel o 1,5 nejtěžšího.

                      Jak jsem ale psal, tak o rozsahu to až tak není a s rozumnou kadencí je to přesně jak píšeš. Stačí i slabším 1×12 (i Eagle 10–50) a stačí dát menší pilu.

                      Kdybych vzal Eagle s 30z pilou, tak dostanu v podstatě to samé jako mám 2×11 s 34/24 + 11–40.

                      Pro mě ale bohužel to dostupňování u Eaglu, které se mi vůbec nelíbí a ani jsem ho nikdy nepochopil, proč je tak navržené:

                      10, 12, 14, 16, 18, 21, 24, 28, 32, 36, 42, 50

                      Nechápu proč tam zůstal skok 32–36, který je zbytečně malý oproti ostatním a pak jsou tam zase jiné zbytečně velké a vůbec to není rovnoměrné.

                      Kdyby Eagle měl kazetu

                      10, 12, 14, 16, 18, 21, 24, 28, 32, 37, 43, 50

                      tak by to bylo mnohem lepší a zůstal by jediný opravdu hnusný skok 10–12 se kterým se s tím rozsahem a počtem pastorků nedá nic udělat.

                      Bohužel pro nás slabší jen ten skok 10–12 ještě hnusnější, jak musíme zvolit menší placku (kvůli dostatečně lehkým převodům) a pak to má důsledek v tom, že k řazení 10–12 se dostate častěji a není to jen pro větší sjezdy. Tady nejsem zrovna 2× nadšený ani ze skoku 11–13, který mám u 2×11.

                      Už bych si to to rozmýšlel trochu více (jestli nevzít raději Eagle než 2×11), ale stejně bych asi preferoval 2×11 s kazetou 11–40. Už by se to dalo jezdit i pro použití na jezdivějších trasách (kde více ocením odstupňování), ale ani tak bych nebyl nadšený ze skoků 18–21 a 24–28 (které jsem dlouhodobě jezdil a vždy mi trochu vadily).

                      0 0
                      • Lister  

                       Důvod proč zůstalo to odstupňování je IMHO jediný – je stejně jako 10–42 jen ta přidělává další převodník což asi z výrobního hlediska udělá nějakou úsporu.

                       Nebo se možná šeredně pletu :-D

                       0 0
                      • Pablo  

                       Já bych na Eagle asi bral 10, 11, 12, 14, 16, 18, 21, 24, 28, 34, 41, 50

                       10–12 na roviny, kdy 10 je bezvětří nebo do zad a pak 11+12 v případě lehce proti nebo únavy

                       Následuje střed 14–28 s přijatelnými skoky a poslední 3 pastorky už mi jsou celkem jedno že skáčou o víc, to už mi teče do bot v prudkých pasážích a velký skok chci a očekávám.

                       11->13 mi dost vadí a tak se mi do ještě většího skoku 10->12 vůbec nechce, bohužel ani u SH 1×12 si nepomůžu, takže nevím co, rád bych se přesmykače zbavil.

                       0 0
                     • orm  

                      Dovolim si nesouhlasit. Jsem tezsi clovek, tj. do dlouhych prudkych kopcu jsem vozil 22×34 a kdyz prisel rychly sjezd, tak jsem diky sve hmotnosti jezdil 44×11. Vyuzil jsem tedy oba krajni rozsahy. Cokoliv po 3×9 je zatim kompromis, i eagle.

                      0 0
                    • popokatepetl  

                     Přešel jsem z 3×10 na 1×11 (34×11–46). Hlavně jsem to chtěl na zkoušku pro výběr nového kola. Zatím to jezdím od jara a byl jsem rozhodnutý pro GX 1×12 nebo 2×11 shimano. Ted jak bude nové 1×12 tak to odlozim do nového XT. Strašně by se mi líbilo 34×10–46 s 12 pastorky. Teď je tolik možností že si musí vybrat každý. Kolikrát na 3×10 vzpomínám kdy po asfaltu se dal najít ideální převod a nemusel jsem jezdit nejmenší pastorky který na klikach pocitem poznám.

                     0 0
                     • Lister  

                      10–46 se udělat dá. Ale chce to drahou 11spd kazetu od Sramu a vyměnit poslední pastorek třeba za One-Up.

                      Edit – kecám je to je 4r

                      0 0
                   • blue.sun  

                    Nemá. Nemá to dokonce ani větší rozsah než moje stávající 2×11 (579%).

                    0 0
                • Radza  

                 Blue sune by mě zajímalo, jaký jezdíš nejtěžší převod. Resp. jaký máš a jaký jezdíš?

                 0 0
                 • blue.sun  

                  Mám ho a jezdím ho, a umím jezdit i těžší. A už jen pro tvé chování ti o tom víc neřeknu. Nebaví mě to.

                  0 0
                  • Radza  

                   Tak já se normálně zeptal, protože mě to zajímalo. To že neumíš normálně odpovědět, je věc druhá. Tak o jakém chování to tady pak píšeš?

                   0 0
                   • Vilém  

                    Staci si precist par tvych odpovedi a cloveku je jasne o jakem chovani mluvi.

                    0 0
                    • Radza  

                     Tak sorry viléme, ale zrovna ty raději pomlč, jelikož kdybys tady: 29.5.2018 08:36 držel hubu, tak nemám na co reagovat.

                     0 0
                     • Vilém  

                      No vidis a nebyt toho cos vyplodil v tom puvodnim vlakne, tak nemusela byt ani ma reakce z 29.5.2018 08:36 a mohlo se debatovat tam.

                      0 0
                      • Radza  

                       V původním jsem normálně diskutoval a tvá reakce být v v tomto novém nemusela – ale začal jsi to právě tím příspěvkem prasit ty. Já se jenom nenechám. A navíc v předešlém jsi na mě ani nereagoval.

                       0 0
                   • blue.sun  

                    Inu, o tvém. Jen prudíš a rýpeš. A s takovými lidmi se zkrátka nebavím.

                    0 0
                    • Radza  

                     Šmarja, tak to zkusím jinak. Není to pruzení, pokud ti to tak připadá. Jenom mě to prostě fakt zajímá. Rýpnul jsem si jednou v souvislosti že chce někdo z MTB i sliničku a i to bylo dvojsmyslné – jelikož to na jednu stranu chápu, že někdo lítá s MTB po cestách 40 až 50 km rychlostí a z kopce asi ještě víc…nevím.Takže jsem se tě normálně ptal, a je to v souvislosti s tvou údajnou fyzičkou (Chjo… proč prostě nechcete pochopit, že mi žádná varianta 1× něco nevyhovuje, protože to neutáhnu?)

                     Takže si říkám, jaké jezdíš nejtěžší převody s jakým kolem, protože ty těžké taky chtějí sílu.

                     A není to pruzení, ani rýpání…

                     0 0
                     • Singlespeed  

                      Informace jaké někdo jezdí převody má pro jiného člověka nulovou informační hodnotu, neboť každému vyhovuje jiná převodová skladba a šlape jinou frekvencí. Takže je to naprosto zbytečný dotaz (někdo tomu může říkat pruzení :-).

                      0 0
                      • Radza  

                       To že je to zbytečný dotaz a že má tato informace nulovou hodnotu je ale jen tvoje tvrzení. Jelikož jsem dotaz položil já a jelikož mě to zajímá, tak to logicky pro mě nulovou informační hodnotu nemá. Přeci mi nechceš určovat, co je pro mě hodnotná informace? Prostě mě to zajímá a není to pruzeni.

                       A to že každému vyhovuje jiná kadence apod. tomu dotazu nijak nepodporuje…

                       Tohle už je ze tvé strany povrchnost.

                       0 0
                       • Čipera  

                        Resit pi…ny to by vam šlo. :-)

                        0 0
                       •  

                        Povazuji te za obycejneho curaka co si na internetu honi minimalne ego.

                        Kvuli takovym „lidem“ jako jsi ty a tobe podobnym jsem zamknul puvodni tema.

                        Jsi agresivni a neomaleny typ co neakceptuje zakladni slusnost a jasne dane tema a se sportovcem nema ani v zakladu nic spolecneho.

                        0 0
                        • blue.sun  

                         Prosím, ty se tu radši vůbec nevyjadřuj, vzhledem k tvému chování v prvním vlákně.

                         0 0
                         •  

                          Omlouvam se za OT. Podivej, banoval jsem lidi co mluvili z cesty , nic nepochopitelneho a proc ti muze byti odpovedi to co tady predvadi ten nouma.

                          Tak at se dari ! Tenhle stupid svet asi nebude pro mne a podobnym ;)

                          0 0
                         •  

                          Krom toho blokoval ten "subjekt " i admin. Takze asi tak.

                          0 0
                         • blue.sun  

                          nešťastně sklání hlavu do dlaní

                          0 0
                        • Radza  

                         Aha, takže ty mi tady sprostě nadáváš a já jsem agresivní? :-)

                         To máš svět asi trochu naruby chudáčku… já jen položil blue sunovi dotaz, několikrát jsem zopakoval že mě to zajímá a napíšu to ještě jednou. Opravdu ten dotaz myslím vážně.

                         A ty mě tady sprostě napadáš a ještě si dovolíš napsat, že já jsem agresivní a neslušný. To si snad děláš srandu.

                         0 0
               • MlokCZ  

                Jenže když někdo chce velký rozsah a dá 2×11 nebo 2×12 s kazetou s větším rozsahem, tak se přiblíží chování jednoplacce.

                Tedy na velkou odjezdí 95% a na přesmyku téměř neřadí a ty 2–3 nejlehčí převody na malou tam dá jen sem tam.

                3×10 jsem jezdil dlouho a teď právě cíleně předělal na 2×11 a za mě velké plus ten přechod, měl jsem to udělat už dřív.

                0 0
                • Ondraj  

                 Když jsem neměl pořádně osahané 2×11 vs. 2×10, tak jsem nechápal výhody 2×11, při stejném rozsahu. Výhoda je hlavně v tom, že u 2×11 na HT odjezdím 95% na velké placce a díky malé nepřicházím o těžké převody oproti 1×11. A na karbonovém HT 29 s 2×11 je možné jet slušně i po silnici a nepřipadat si jako loudal.

                 0 0
     • Smazaný účet  

      kšeft je kšeft:)

      0 0
    • Lachtis  

     No, snad to tak nebude a DT samostatné ořechy pustí ještě letos…

     0 0
     • Kire  

      Informaci přímo od zdroje by mohl přinést Eurobike.

      0 0
  • milan.v  

   Já s tím designem tedy rozhodně problém nemám… :o)

   0 0
  • petrun  

   Hmmm, další cenzorské vlákno. Přidávám do blokovaných.

   0 0
  • milan.v  

   Ach jo …

   0 0
   • milan.v  

    Ach jo, podruhé…

    Máte někdo něco nového k novému XTRku?!?

    0 0
  • Vrci  

   Já se víc těším na 2 × 12 Ultegru nebo ještě radši Chorus.

   53 – 39 dopředu a dozadu 12 – 29(31).

   0 0
  • enjoy79  

   Je tu nějaký divný ticho po pěšině. Asi je ještě brzo chtít nějaký poznatky, ale zajímala by mě výdrž řetězu. Na mém současném XT 1×11 je to tristní, má tu někdo už srovnání? Přechod na Shimano 12sp by pro mě byl asi cenově přijatelnější oproti Eaglu, jelikož bych mohl zachovat kliky, na které stejně neexistuje orel převodník.

   Je tu někdo, kdo už má na novým XTR něco najeto? Jsem moc bláhovej? :-)

   0 0
   • doubleingram  

    Cet jsem recenzi v casaku, chodi dobre, neco jako vysoky orly, X01, XX1. Mozna i lip.

    0 0
  •  

   Zakoupil jsem razeni xtr 12sp k Vorlovi;) a prvni vyjizdku cca 100km ok a na podruhe uz cvakani nezretelne jednou packa vyrazne drhla pri razeni dole potom zase hore . Reklamuji, tolik muj poznatek. Za poslednich 25 let jsem toto u Shimana nezazil a nejspise asi vadny kus …

   0 0
   • Tina  

    dúfam, že si do reklamačného protokolu popravde uviedol, že si radenie používal zo Sram prehazkou :)

    0 0
    • kubad  

     :)

     A jaký to má vliv na funkci páčky XTR?

     0 0
    •  

     Sram prehazka na to nema zadny vliv. Problem je v mechanice packy.

     Projev pacek je stejny tzv ma sucho tedy bez tahu jekehokoliv hazedla.

     Tyno ty takovej technickej typ a reknes takovou blbost boha jeho ;)

     0 0
     • Tina  

      Prečítaj si ešte raz čo som napísala (zo smajlíkom) a potom mi prosím ťa povedz čo konkrétne som napísala špatne? :)

      0 0
   • Lister  

    XTR páčky jsou kompatibilní s Eaglem?

    To je docela zajímavá informace, i když už si na ty Sramácké docela zvykám.

    0 0
    • doubleingram  

     Je, dle MTBS.cz.

     0 0
    •  

     Packy Shimano sp12 chodi s Vorlem paradne plne jsou kompatibilni jenom mi pri razeni hore pridrhavaly a z poloviny necvakaly ale radilo to paradne. Asi prvni serie na vychod ci co. Uvidime.

     0 0
     • Marek 2  

      Pačky XTR 12 se už fungují,nebo jsi musel reklamovat? Máte ještě někdo praktickou zkušenost s pačkama XTR 12 na eaglu hazce a kazetě GX?

      0 0
     • Trinec  

      Mám Eagle GX 1×12, jde tedy na něj použít sp12 páčky?

      Třeba tyto https://www.kupkolo.cz/…ava_z104761/

      Díky

      0 0
      • figur  

       Prej ano.

       0 0
      • petyn  

       Ano jde. Jezdím to.

       0 0
      • scoty  

       no, zdá se mi, že pomalu nastává doba zbavit se Sramu, na který jsem si ostatně nikdy nezvykl…:)

       0 0
       • petyn  

        Jj. vyhovuje mi řazení Sh a zatím je jejich 12 za raketu, tak jsem to řešil takhle s tím jejich řazením.

        0 0
        • Trinec  

         Asi to taky předělám, nějak jsem si na Sram taky nezvykl.

         Nebo ještě vydržím a počkám na levnější variantu XT.

         0 0
         • Petr L2  

          Už aby tu byla!

          0 0
         • scoty  

          Právě…když teď koupím řazení a šaltr + k tomu sram kazetu tak budu muset ještě kupovat na sram ořechy a za rok zase

          až bude xt, tak shimano ořechy…:-(

          0 0
          • vpa007  

           Sem celkem rád, že jsem zadní kolo přepletl na DT 350, kde je to jen otázka ořechu… není to levná otázka, ale levnější než nová nába a přeplýtat…

           0 0
           •  

            Jj mam 350 a uz tam truni orech MicroSpline s 10–45.

            0 0
            • scoty  

             Takže máš kazetu xtr?

             0 0
             •  

              Ano. Prevodovku celou Sh xtr, vyjma klik ty mam 1×11 s dorovnanou retezovou linkou.

              0 0
              • Raf  

               Jak jsi ji srovnal? Máš 148×12?

               0 0
               • kejda  

                Podložky, případně sikovky, u méně zručných soudruhů půlkilové kladivo

                0 0
               •  

                Podlozky 1mm mezi packy klik a vlastni prevodnik. Ale ramy se dost v tomto lisi i kdyz by nemeli, je to indivindualni dle dane sestavy.

                Mam neboost ;)

                0 0
                • mire  

                 Prosím o radu jaký převodník jsi dal. Na 12s nw 104 mm jsem našel jen Race face Single nebo Sram X-Sync 2. AbsoluteBlack XX1 uvádí 10–11s rychlostí pouze.

                 0 0
                 • Tina  

                  Môžeš použiť aj FSA Megatooth. Mám jeden 32z nepoužitý doma.

                  0 0
                  • mire  

                   Děkuji, ale potřebuji 34z, teď mám SLX 2×10 38–24×11–36 je to rozsahem vyhovující, ale vlastně to používám jen na 12 rychlostí.

                   0 0
                 •  

                  Kliky xtr i prevodnik 1×11 34z na 29". Mezi packy a prevodnik podlozky tl 1mm.

                  0 0
                 • matbiker  

                  Nekde jsem videl info, ze pokud budes mit kliky xtr, tak musis dat Sh retez a Sh specific prevodnik, bo je to o destenu uzsi. Pokud ale chces jine kliky, tak si mas koupit neshimano retez, treba Sramacky Eagle a jakykoliv jiny prevodnik. Tak to mam ja, saltr, kazeta a packa Sh, starsi kliky XX1 s OneUp prevodnikem a zlaty XX1 eagle retez.

                  A mam dojem, ze to psali u AbsoluteBlack.

                  0 0
                  • Flip1111  

                   Chápu to správně že XTR 12 spd shimano řetěz, není kompatibilní s ničím jiným než XTR specific převodníkem. Může to někdo potvrdit?

                   0 0
                   • matbiker  

                    Toto píší u Wolftooth:

                    Compatible with all 10-, 11-, and 12-speed chains except Shimano 12-speed chains.

                    A totok AbsoluteBlack:

                    This particular chainring will ONLY work with CN-M9100 chain due to different thickness of the teeth.

                    Chainring is only compatible with XTR CN-M9100 chains. Using other chains may cause chain to drop very easily from the chainring due to thinner than usual teeth

                    0 0
                   • TJK  

                    ano takhle to pisou… dal uvadeji ze muzes dat jiny retez nez shimano ale pak udajne ztraci tu '""hyperglide" vlastnost hladkyho razeni a razeni pod silnym tahem.. myslim ze to nekde vychvalili v testu ze oproti eaglu je mnohem jemnejsi i v silnym tahu coz pry eagle neni…

                    0 0
                    • kejda  

                     Já jen k tvému příspěvku, dali jsme kliky Praxis cadet s jejich převodníkem, řetěz GX, šaltr a řazení Shimano XTR 12 a řadí to jak máslo. Samozřejmě jsem vyhodil originál lanko potažené plastem a dal normální Jagwire. Jak už jsem psal níže, chce to ale pěkné oblouky bovdenů, žádné ostré úhly.

                     0 0
                   • Metalcane  

                    XTR 12s řetěz na Raceface převodníku padá, nedrží, odzkoušeno na několika kusech řetězů i převodníků

                    0 0
                    • Tina  

                     Scott montuje na svoje kola Race Face kľuky s XTR 12speed.

                     0 0
                     • C.A.C  

                      Canyon u LUXu to stejný.

                      0 0
                      • Singlespeed  

                       XTR 1×12 sp. kliky přece byly staženy z prodeje. Osazují se buď jiné značky nebo mimosadový model bez loga XTR.

                       0 0
                       • C.A.C  

                        Reagujeme na tvrzení, že XTR 12s nefachá na převodnících RaceFace. Že by to výrobci, kteří nahrazují XTR kliky nevěděli?

                        0 0
                        • kliiima  

                         Race Face funguje s 12sp XTR, ale je k tomu potřeba jejich speciální převodník, viz pinkbike

                         0 0
                         • jarouš2  

                          Mám XTR 12s a rece face next sl a žádný problém v tom nevidím… SUP team issue 2019

                          0 0
                         • Čuli  

                          Ale řetěz tam bude KMC, teď jsem to řešil na Team Issue R, je tam KMC řetěz, zákazník tam dal Shimano a úplně si to nerozumělo s převodníkem RF, tak jsme ještě dali převodník Max1 a šlape to peckově, po kazetě ten Shimano řetěz lítá daleko líp než KMC.

                          0 0
                         • TheJD  

                          Vzhledem ke zmenenemu profilu zubu na kazete a prevodniku + novemu tvaru clanku retezu bych zatim o kombinaci noveho XTR s jinym retezem neuvazoval a prevodnik leda s deklaraci, ze je pro nove XTR,

                          0 0
                         • Tina  

                          Ako píšem nižšie, ja som presvedčila aj Garbaruk prevodník, aby fungoval s XTR reťazou. Stačila veľmi jednoduchá úprava a reťaz XTR je takto možné použiť prakticky s každým NW prevodníkom určeným pre 11 a 12 speed systémy :)

                          0 0
                         • petyn  

                          Tina, jaká úprava ?

                          0 0
                         • Tina  

                          Vlastne veľmi jednoduchá :) Stačí si položiť otázku, resp. mať skúsenosť s tým prečo nová 12 speed reťaz XTR nie je kompatibilná s inými prevodníkmi. Reťaz ako taká je kompatibilná. Nekompatibilná je nová spojka. Takže som urobila jednoduchú „svatbu z rozumu“ a voilà. Už druhý deň bez problémov takto :)

                          0 0
                         • orm  

                          Take dekuji za tip. Co je presne na te spojce jinak?

                          Az to trosku pojezdis, tak se prosim podel o zkusenosti s vydrzi, jak kazety, tak retezu.

                          0 0
                         • Tina  

                          Namontovala som osvedčenú spojku Sram Eagle XX1. Na Shimano reťazi drží úplne v pohode. Shimano spojka nemá z vnútornej strany také vybratie ako ostatné články reťaze. A preto do nej zuby iných prevodníkov nechcú zapadnúť. Do Eagle spojky zapadnú a tak som spojku skúsila použiť so Shimanom a funguje to :)

                          0 0
                         • orm  

                          Diky za osvetleni, kde je problem. Az budu menit retez, tak to zkusim.

                          0 0
                         • 2. Bóďa  

                          Koukám, že na tenhle rám by se spíš hodil starší typ třmenu ( banjo z boku ).

                          Mně se naopak konečně neláme hadice u Cube. :)

                          0 0
                         • snas89  

                          Jak hodnotíš zkušenosti oproti eaglu? (x01/xx1)

                          Co ti víc sedí a v čem?

                          0 0
                         • Tina  

                          Prekvapivo v pocite na radiacej páke je nové XTR veľmi zmenené. Radenie ide oveľa tvrdšie ako predchádzajúce modely, na ktoré som bola od Shimano zvyknutá. Až by som povedala, že pre mňa trochu sklamanie. Viac mi vyhovoval minulý „gumový feeling“. Niekomu však asi bude viac sedieť tvrdšie radenie.

                          Viac mi vyhovuje odstupňovanie XTR kazety. v hornej polovici. S 34z prevodníkom jazdím na pastorkoch 33–39–45z rovnaký prevod ako predtým s 32z prevodníkom na Eagle na pastorkoch 32–36–42z. Posledný prevod 34–51z je potom iba o málo ťažší ako 32–50z.

                          Taktiež mi na Eagle chýbal „instant release“ a možnosť odradiť o 2 pastorky. Možnosť odraďovať aj ukazovákom je síce pre mňa malé ale tiež plus. Taktiež mi vyhovuje možnosť nastavenia sily „brzdy“ prehadzovačky XTR.

                          Nový I-Spec ponúka oveľa širší rozsah nastavenia a vhodnú polohu si snáď nájde každý.

                          Inak XTR aj Eagle XX1 sú obe rovnocenné top sady. Životnosť zatiaľ u XTR hodnotiť nemôžem. Eagle pre mňa zatiaľ bezkonkurenčné v životnosti kazety a reťaze XX1.

                          0 0
                         • snas89  

                          Diky

                          0 0
                         • McDog  

                          Mě teda nový 12sp. XTR řetěz i se schimano spojkou funguje na Eaglu X01 bezchybně.....

                          0 0
                         • jarouš2  

                          dal jsem taky ted XTR a potvrzuji, řadí to o dost líp. A převodník… no zvyknul si :D

                          0 0
                 • mire  

                  Přehozeno na XTR 12 sadu 10–51, bylo 2×10 38–24 × 11–36. Zůstali původní SLX kliky FC-M677, ale osazeny převodníkem AbsoluteBlack Shimano XX1 34T s podložkami Shaman Racing 2.7 mm. Ježděno a zatím spokojenost, rozsah je stejný co byl. Hodilo by se jemnější odstupňování do táhlých kopců, a hrubší na posledních 2–3 pastorcích. Řetěz při protáčení dozadu nepadá, rozteč soukolí je 435 mm.

                  0 0
   • 2. Bóďa  

    Ani neříkej, mně se to stalo také. Jsem si říkal, že si to třeba časem sedne… :(

    A kdy vůbec budou další komponenty?? :/

    Všude píšou dodání podzim a ten už se krátí. :D