prosím zkušené bikery o radu k tréningu part 2

736 nepřečtených
 • vasek80

  Pokračování první části, která už načítá pomalu.

  Uběhly mi dva měsíce, kdy jsem z úplné zimní letargie tepal jak o závod i po rovině a jako mnoho jiných si nedokázal představit, že se dá jezdit na nízké tepy. Začátek byl krutý a já často chodil na 22 převodník abych neletěl k tepům nad 150 i na mírně nakloněné rovině. Dnes po cca 80 hodinách (1700 km) na HT se sliky a 10 hodinách na spineru. Jsem s vyšlápnul na kopec s 600m převýšením a to co bylo v březnu nepředstavitelné se stalo skutečností. Tu trasu jsem loni absolvoval 20× a letos prvně. Na stejné převody, ale místo křečovitého výrazu v tváři a lapání po dechu jsem jej vyjel dýchaje nosem a s tepy kolem 150. Nevěřil bych, že nejlepší tréning do kopců je ploužit se pomalu po rovinách jak dlouho to jen jde. Myslím, že fyzicky jsem už na tom letos lépe jak před loni.

  V prvním vlákně se hlavně řešil tréning ZDV a moc mi rady některých pomohly, raději nebudu jmenovat, nerad bych na někoho zapoměl. Aktuálně se při ZDV řídím heslem „per tam velkou“ a občas si dovolím na pár vteřin i 160 tepů.

  ZDV budu jezdit i nadále, ale po dnešku cítím, že nastal čas opustit roviny a začít pomalu experimentovat s intervaly a v budoucnu bych se chtěl dozvědět něco o předzávodní přípravě.

  1. Otázka. Za 20 dní se u nás jede jeden závod. Celkem bych měl chuť si ho zajet. Sice plán byl začít až o prázdnínách, ale chuť je. Je to 20 km nahoru a dolů, poměrně náročná trať bez místa na odpočinek. Ambice jsou 0, respektive nedojet poslední,konku­rence velká.

  Jak jezdit teď? Kašlat na to a jezdit dál ZDV, když to teď konečně začíná nést ovoce a soustředit se na prázdninové akce když do toho jdu bez jakéhokoli očekávání? Pořád mám čas na 3dny tréningu a 1 volna a maximálně jezdím tak 4 hodiny, spíše 3,5.

  • kupi  

   Už využiji tohle nové téma :-D Včera jsem si dal ten den volna, abych zjistil, jestli tepy byly nízko kvůli únavě. Dnes jsem jel trasu jako obvykle. Při stejné rychlosti jako dříve jsem měl průměrné tepy o 5 nižší. Na rovinkách jsem dřív jezdil okolo 140 a teď tak do 130. A třeba po vyjetí kopce mi tepy klesnou rychleji. Takže únavu snad mohu vyloučit. Udělám to asi tak, že se vrátím na původní tepy s tím, že budu jezdit na větší intenzitu a občas vložím nějaký ten interval a třeba za nějaký ten měsíc tepy slezou opět dolů a já celý cyklus zopakuji. Ale nevím, jestli to tak funguje :-D

   • McBlacky  

    určitě to můžeš trochu navýšit. Těžko určit v jaké fázi trénovanosti jsi, ale kromě zvyšování výkonu na prazích se mění i jejich poloha (respektive produkce laktátu při konkrétních tepech) a také si tělo zvyká na práci s laktátem.

    Tím chci říct, že tento princip nelze aplikovat do nekonečna a pokud ti klesly tepy o 5 řekněme tak to nenavyšuj o 5 ale třeba jen o 3–4.

    to že ti rychleji klesají tepy je známka lepší trénovanosti a je to jeden z velmi důležitých údajů a rozhoduje to pak při závodě.

  • McBlacky  

   pro závodní nasazení je ZDV základ, ale s tím to maximálně absolvuješ. Typický scénář pro ZDV ridera je pak ten, že po startu absolutně nestíhá i papírově slabší soupeře, propadne se polem a ve druhé půlce závodu a nejvíce ke konci se prokousává polem vpřed. Čím delší závod, tím je na tom lépe. Celkový výsledek je pak zklamání, neboť je poražen jezdci, kteří zdaleka tolik nejezdí (hodinově). Pokud uvažuješ o 20km závodě, tak tam dostaneš bez intenzivního tréninku fakt ranec.

   Abys tomu předešel, čeká tě dost dlouhá cesta. Musíš trénovat intervaly na VOmax, prahovou intenzitu, maximální intenzitu to vše v seriích, aby jsi naučil tělo odolávat vysoké námaze-laktátu a podávat delší výkon v oblasti nad 80% tvé TF max. Do toho pak přijde vyladění jídla a pití, taktika v závodě (velmi důležité) atd atd.

   co se týče intervalů, nemá smysl tady něco přepisovat. Podívej se k Ondrovi Vojtovi na web. Koukal jsem, že tam má přehled motivů. Jak je to zpracováno nevím, nečetl jsem to u něj. Začal bych delšími intervaly a postupně se prokousával ke spurtům do maxu.

   • nox159  

    muzu teoretickou otazku…

    kdybych chtel jezdit striktne jen 30ky (casove max 90min ) kolik potrebuju jezdit nejdelsi treninky…? vic nez 150min by to byt nemuselo ne?

    • McBlacky  

     i když avg TF na takovém závodě bude hodně blízko ANP a dokonce i může být přes ANP, potřebuješ i ten AP základ. Přeci jen nějaký podíl tuků tam bude vždy.

     já bych řekl, že 180 musí stačit v přípravné fázi. Potom v sezoně 120–150 rozumného tréninku. Bráno tak, že 30 minut ti trvá než naběhne tělo na sportovní režim práce s energií.

     Sem tam ale něco delšího neuškodí.

   • vasek80  

    Já se v tom u Vojtěchovského nějak nemůžu zorientovat a trochu v tom plavu. Ani tam nějak to odrobně popsané nemá.

    Koukal jsem v tom prvním vlákně. Psal jsi o 3 minutových intervalech.

    To by bylo asi takle?

    20 minut rozjetí, pak 3 minutové intervaly, řeknu po rovině nadoraz. Kolik těch 3 minutových intervalů a jak velká pauza mezi nima? No a pak asi zase následuje minimálně 20 minut vyjetí

    Potom jsi psal i o 20 minutových intervalech, to nemám představu vůbec.

    Případně, je velkej nesmysl jezdit různé okruhy v terénu kde se jezdí závody? Prostě normálně jezdit ZDV a pak další den vyrazit na okruh a na něm jezdit různou intenzitou a té přizpůsobit délku tréningu? Na jednom 3km okruhu bych měl krátké prudké kopce nahoru a dolů a na dalším 15 km okruhu 2 dlouhé kopce 2 klesání a zvlněnou rovinu.

    • Biker jak Pes  

     Hlavně ty delší intervaly se nejezdí na max. Do maximálky se jezdí spurty a různé nástupy třeba v kopcích.

     Pauzy jsou různé, všeobecně se doporučuje dávat pauzu dvojnásobek délky intervalu, tedy 6 min v případě 3 min dlouhého intervalu.

     Většinou platí, že čím kratší interval, tím je intenzita vyšší, docela logické. Rozhodně nepojedeš 1 min sprint stejným tempem jako 10 min tempo po rovině. To má právě dobře popsané Ondra na webu. Vím, že jsem to taky bral od něj.

     Důležité je i vědět, co a kdy trénovat. V mém případě nejdřív rychlost (roviny, nástupy, sprinty) a pak síla (jak SV, tak i silové nástupy s kopcích). Určitě jako první jezdi krátké sprinty. Hned v začátku tréninku (po zahřátí, mě trvá min 30 min než se dostanu do tempa) dát pár sprintů, na které potřebuješ výbušnost a nemá smysl je trénovat, když jsi unavený. Potom zařadíš delší úseky.

     Příklad: 20 min rozjetí, několik silových intervalů, cca 10–20 min volně a pak se vrhnout na silové úseky. Obdobně to bude fungovat i na rovině s rychlostními prvky.

     Další důležitý bod je i vyjetí. Rozhodně nejet trénink a pak si dát 2 hod na vyjetí, tím trénink úplně zrušíš a bude to, jako by jsi nic nejel. Naopak vůbec nevadí, proto třeba Dukláci jedou delší trénink, na který hned navážou závodem na Lopatárně, což je ideální příklad. Osobně to dělám podobně, ale poslední hodinu jezdím za autem, ptž nemám možnost nikde uprostřed týdne závodit.

     • vasek80  

      Můžeš mi prosím ještě plácnout kolik těch krátkých intervalů za jeden tréning?

      Ty silové 20 minutové intervaly tuším, že asi tak 2–3 a když mezi nima bude 40 minut pauza.

      • Biker jak Pes  

       Jo, chtěl jsem to napsat, ale zapomněl jsem na to. ;-)

       Takhle se to těžko odhaduje, záleží na výkonnosti jedince. Sprinty se podle tepů moc trénovat nedají, ale někteří trenéři radí dávat další a další sprinty, dokud roste TF po sprintu (jelikož TF má zpoždění).

       Silové intervaly asi 20 min dlouhé si myslím, že nevydržíš, pokud to budeš dělat zodpovědně. :-) Stačí do 10 min, ale dát si 4–5, zase záleží, jak moc ti to budou brát nohy. Pokud budeš cítit, že nohy už jsou slabé a nepobírají to, tak to ukončit, vyjet a jet domů. SV jezdit stopro jedině do kopce, po rovině to moc nemá efekt. Otáčky klasicky kolem 60ot./min, ale můžeš s tím experimentovat. Mě takhle pomalá kadence moc nevyhovuje a SV jezdím zhruba stejný převod, co jezdím na rovině (cca 70ot./min) a přijde mi to efektivnější. Co se týče pauzy, tak tady bych možná ani nedával tak velkou pauzu jako u jiných prvků. Někdy to jezdím stylem, že vyjedu kopec, sjedu dolů a hned jedu znovu nahoru. Hlavně proto, že mě nebaví vymýšlet kraviny než přijde čas na další kopec.

       Po rovině to musíš zkusit, začni třeba na 5 min někde kolem ANP a podle toho to dále upravit. Když to budeš zvládat dobře, tak potom můžeš zmenšit pauzy mezi intervaly, přidat další, prodloužit délku, prostě je toho hodně.

       Pamatuji si, že dřív jsem jezdil rychlost, že jsem začal na 1 minutě a postupně to navyšoval. Docela mě to i bavilo a nebyla to nuda. Vypadalo to asi takhle. 1 min interval, 2 min pauza, 4 min interval, 8 min pauza, 16 min interval a 30 min vyjetí a znovu. Ale jak říkám, dá se to upravit a jet třeba 1 min interval, 2 min pauza, 2 min interval, 4 min pauza, 4 min interval, 8 min pauza, atd, atd…

       Při tomhle tréninku je někdy dobré myslet na to, že kvalita>kvantita. Proto raději někdy dávat kratší pauzy, vychytat závěr tréninku (vyjetí) a zbytečně trénink neprodlužovat.

       No a pokud tě tohle přestaně bavit, tak prostě vem kolo, najdi si oblíbenou trasu a jeď podle chutě, po rovině pomalu, kopec si vyjeď v tempu, různé terénní vlnky přesprintuj a na závěr si dej rychlých 10 min. Je to mnohem zábavnější a přirozenější, přece jenom to vypadá víc jako závod. ;-)

       • celevra  

        jaký je rozdíl mezi silovým intervalem a SV?

        • biker jura  

         že by v délce? :) když SV=silová VYTRVALOST, silový interval je třeba jen 15 vteřinový nástup, třeba v kopci

         • celevra  

          no jasně, ale BJP výše píše, že silové int. kolem 10ti minut, což teda nvm jak to jezdit-jaká kadence, na jaký tepy a v jakym prostředí. :)

          • Biker jak Pes  

           V mém případě jsem to použil pouze jako synonyma.

           Jinak SV – silová vytrvalost – delší silové úseky v kopcích na nízkou kadenci a nízkou intenzitu

           Silový interval – v podstatě cokoliv, kde trénuješ sílu. Tedy i silové nástupy. ;-)

       • biker jura  

        se vším co píšeš souhlasím, ale moc nechápu, jak to myslíš s tím vyjetím. krátké alespon 15minutové vyjetí by mělo být vždy i po treninku výbušnosti. Vzhledem k tomu, že není žádoucí aby ve svalech zůstával nahromaděný laktát, který je práv při vyjetí odplavován a spalován při aerobním režimu jako zdroj energie.

        • Biker jak Pes  

         Však ano, omlouvám se, pokud jsem to napsal špatně, rozhodně jsem to nemyslel tak, že by poslední úsek měl být až k baráku, to určitě ne. Vyjetí je stejně důležité jako samotný trénink.

         Četl jsem, že vyjetí by mělo být alespoň 10% délky tréninku, i když se to může měnit.

         • McBlacky  

          v čem je špatné dlouhé vyjetí? Lehce si naložím kopce a ak to třeba hodinu a půl pižlám mezi komp a ZDV a nepřijde mi, že by to bylo nějak méně přínosné, než když to zaseknu rovnou po 15min domů.

          • trénink více intervalů v rámci jednoho tréninku, tak to bych tedaspíš nedoporučil. Nebo max dva a to ve vhodné kombinaci. Ale já jsemtakovej teoretik samouk, nikde to nestuduji, jen co si načtu na webu a co sámna sobě někdy zkusím. Poslední roky spíš už to ani nezkouším aexperimentuji jen s watt intervaly v zimě na trenažeru.
          • Biker jak Pes  

           Trenér mi jednou vysvětloval, že po intenzivním tréninku jsou právě delší vyjetí kontraproduktivní. Do té doby jsme byli zvyklí odjet trénink a dát na konec ještě 50km. Tohle nás odnaučil, zintenzivnil tréninky tak, že do hodiny a půl jsme byli všichni na kaši a po tréninku bylo max 20 min vyjetí, někdo to měl delší, protože bydlel dál a domů. Vysvětloval to tím, že jakmile ukončíš trénink, tak nemá cenu si dávat dalších x kilometrů, které jsou úplně zbytečné, zabije se tím to, co se natrénovalo. Mě osobně to přijde logické a praktikuji to tak už několik let a vyhovuje mi to.

           Jinak trénikn více intervalů, během jednoho tréniku bych se zaměřil max na dva druhy, které jsou si alespoň trochu podobné charakterem, tzn. třeba silové sprinty + silové úseky v kopcích, apod. Jestli jsme někde napsal jinak, tak se omlouvám… :-)

      • black.horse  

       Tohle si nejlíp vyzkoušet a nalajnovat sám. Když jsem ještě jezdil, tak udělat si nějakou představu na intervaly mi trvalo týden max dva. Prostě jsem si tu zkusil a brzo jsem poznal na co mám a postupně pak zkoušel hranici posouvat a rozvýjet schopnosti. Dlouhodobě chronologicky po ZDV jsem začal s Tempem a SV a pak postupně přešel na sprintové intervaly, takže zkracoval a přitvrzoval. A na konci přípravy už mixoval vše. Ale z pohledu jednotlivých tréninků jsem nikdy moc nemíchal typy intervalů, maximálně dva druhy a kompenzace. Když už jsem jel dva druhy, tak první ten tvrdší a kratší. A hodně mile mě překvapila kompenzace. Kolikrát lepší než odpočinkovej den plnej nic nedělání byla lepší aktivní kompenzace (krátká procházka nebo krátké vyjetí v kompenzačním pásmu) – ale kompenzaci nepřehánět, když jí bude moc, stane se toho jen další ZDV.

       • Biker jak Pes  

        Kompenzační trénink můžu jedině doporučit, určitě je mnohem lepší se alespoň na hodinu úplně volně projet, než ležet doma na gauči. Nastartovaný motor se mnohem lépe rozjíždí než ten, který musíš nejprve nahodit. ;-)

   • Tomahomo  

    Hezky napsané, trochu mně to připomnělo článek O. Vojtěchovského – Cyklista podle vzoru kůň

    Sakryš kam sem to zařadil? Nějak blbě se mně to zobrazuje. Mělo to být na McBlackyho

  • vasek80  

   Páni to je zase věda. To jsem netušil, že je ta cyklistika tak komplikovanej sport :-) Nějak se tím prolouskávám a něco vyzkouším, alespoň hrubou představu mám.

   Já se asi stejně přikláním k nějaké nesystematické různorodosti. Doufám, že to nedopadne jako když vařil pejsek s kočičkou dort. Narvu do toho tréningu od všeho trochu. Budu asi střídat jeden den ZDV, další zkusím krátké intervaly na max s vysokou kadencí, pak delší silové intervaly do kopce nízkou kadencí. Hlavně různorodost.

   No a budu to prokládat vyjížďkama v terénu. Zatím tedy asi pořád hlavně 4 hodinové 100km vyjížďky minimálně 1× do týdne, semtam 2×.

   Je to blbost?

   • Biker jak Pes  

    Blbost bude, když tě to nebude bavit. ;-)

    • vasek80  

     Bavit? Já se těším jak malé dítě až vyrazím místo asfaltu i na udusané polňačky a lesní stezky a dám si trochu do těla. I ten výšlap na Čerchov mě moc baví. To bude supr na tu SV, horší je, že je to kopec s cca 600m stoupáním na nějakých 10km bez rovin, takže se tam těžko bude hledat prostor pro vydýchání. Holt spomalím.

     Nicméně jsem přičuchnul i tomu asfaltu a mám 90km trasu do německého Chamu. Celá cesta vyjma nějakých 2 km silnic po perfektní stezce pro cyklisty. V německu 20 km absolutní rovina v krásném prostředí a tam ty km odsejpají.

   • biker jura  

    no já bych možná začal rychlostní a silovou vytrvalostí a tempem. Myslím že na max intenzity máš ještě čas a pokud se ZDV tak zlepšuješ, budeš se posouvat dál i těmito motivy. MAX si samozřejmě klidně občas dej, ale ještě bych s tím šetřil :)

    A hlavně tě to musí bavit jak píše BjP

    • vasek80  

     Asi určitě pravda. Původní plán byl ještě měsíc ZDV. Aktuálně 100 km sfouknu v klidu a cíl je zkusit to ještě natáhnout. I to silniční hltání km měl baví, naštěstí to už snad zima definitivně vzdala, tak to bude zase o něco veselejší. Jakmile začnou ale opravdu extrémní hice, uklízím se do lesů.

     Půjdu na to pomalu a opatrně, však mám na to celej rok.

     • black.horse  

      Hlavně to nehroť, intenzitama se dá hodně vyladit, ale taky se pěkně odpálit když to přeženeš. Jako první motiv po čistokrevným ZDV bych doporučil tzv „tempo“ střídané s kompenzací mezi intervaly. Ale opatrně, i „tempem“ se dá se pěkně uštvat, ale přijde mi Tempo a SV jako ideál na první pokusy a časem přitvrzovat. Jinak dobré je, že píšeš pestrost, ona ta pestrost je potřeba i kvůli tomu, aby ses naučil od každého něco, ale abys z toho celkově nezblbnul:-) hlavně ale nezapomínej, že ZDV s kompenzací nesmažeš z programu úplně nikdy, tyhle dvě věci tam budou pořád v určité míře… např. pokud o víkendu nezávodíš, tak v týdnu dej kratší tréninky s intervaly + víkend na ZDV dlouhých…

      • vasek80  

       S tím už počítám a plánuju, že ZDV bude 60% všeho na kole a kompenzace tak 15% a zbylých 25 nechám na ty blbosti okolo.

       Teda zatím. Uvidím jak budu reagovat.

     • Mikikuba  

      ahoj,intenzity pro člověka jako ty mám docela pěkně popsaný na webu.je tam vše včetně doby času rege i počtů jednotlivých motivů za týden.tak můžeš juknout třeba ti trošku pomůže:)

  • vasek80  

   Dnes jsem vyrazil po volném dnu na 90km trasu a hned první km si říkám, že je něco špatně. Kouknu na tepy a po rovině volným tempem 140–150, první kopeček 160. Tepy o cca 10 po rovině a až o 20 v kopcích více. Připisoval jsem to tomu, že jsem vyrazil krátce po vydatné snídani a spoléhal, že se to srovná, navíc nijak špatně se mi nejelo. V cíli jsem se po 45 km otočil a jelikož tepy neklesaly, tak jsem si na 15 minut sednul. Cestou zpět se to zlepšilo jen nepatrně, navíc jsem byl zesláblej. Tu trasu znám a vím, že jsem jel pomaleji.

   Včera večer jsem byl na pivě a vypil za 3 hodiny 3 dvanáctky a jednu malou. Bude to tím, nebo za tím může být něco jiného?

   Teď jsem dva měsíce pil maximálně jednu desítku za večer.

   • McBlacky  

    může to být teplotou. Ideální podmínky jsou kolem 18–20st. Nad tepeš více – na stejný výkon. Alkoholu jsi měl málo, to bys musel dát až X dvanáctek

    • Mikikuba  

     ideální podmínky jsou hodně individuální od 15–25°C.to má každý jinak

     • vasek80  

      Každopádně jsem zvědavej na zítřek. Bude podobné vedro. Doufám, že to bude lepší.Loni jsem tepy nesledoval, tak nevím jak na mě horko působí.

      • Mikikuba  

       jo chce to získat zkušenosti s vlastním tělem.hlavní je hydratace 0,5–0,75 l/h.ale víc tělo dlouhodobě nevstřebá tak i pozor na to.důležitý je dobře se před tréninkem zavodnit.

       • vasek80  

        Jo o zavodnění mi už psal McBlacky. Já s tím bojuju a pil jsem celkem málo, tělo si neřekne a tak jsem klidně za volnej den vypil litr. Včera mohlo mít to pivo vliv spíše na dehydrataci než hydrataci.

      • Ricci  

       Zajtra by si mal mat logicky nizsie zepy,kedze si dnes jazdil,aspon o 10 by to malo padnut.

       • Mikikuba  

        i tohle je přísně individuální a záleží na daleko víc okolnostech než je vlastní trénink.podle mne se vůbec nedá takto striktně cokoli napsat…a mluvit o konkrétní hodnotě je úplně mimo mísu!

   • vasek80  

    Tak na dnešek jsem důsledně zavodňoval a byl jsem OK. Nevím čemu ten včerejšek přičíst. Časem na to snad přijdu

  • kupi  

   Moc to sem nepatří, ale někdo by to vědět mohl. Můj tepák nemá digitální přenos signálu. Dnes jsem jel s kamarádem. A přišlo mi, že tepák ukazoval blbosti. Jeli jsme fakt na pohodu, prům. tepy jsem měl ale jen 122 (když jedu sám, tak mám obvykle okolo 140), myslel jsem, že je to únavou, ale pak jsem jel sám (cca hodinu potom a na silničce)a tepy byly v normálu. Jak vypadá, když tepák něco ruší? Ukazuje opravdu blbosti, nebo je možné, že by tepák dlouhodoběji ukazoval třeba o 15 tepů méně? Celkem by mě zajímalo, čím to bylo :-D

   • McBlacky  

    slabá baterka vypadává ti signál. Kdyby tě rušil ukazuje to nejčastěji více.

   • black.horse  

    zkus prvně baterky, jinak když mi elektrické vedení ruší Polara, nastávají 3situace: ukazuje nula nebo se zasekne na jednom čísle a nemění se jak kdyby zamrznul a vyjímečně ukazuje nesmyslně vysoká čísla tepy 250–350… (ten poslední bod je typické rušení mihotání dresu v protivětru)

  • Necris  

   http://youtu.be/QfcwW5tjCLw… Velká inspirace k tréninku je tady.

  • vasek80  

   Zase jsem dost pročítal o intervalech. Uvažuju, že už je zapojím příští týden, protože mi ta akce koncem května nedá spát a ač vím, že to bude provar, tak chci jet. První červnovej víkend je další závůdek, co chci odjet. Jsou to obě krátké akce 20 a 25km. Maratony 50km začínají až kolem půle prázdnin.

   Průšvih intervalů u mě je, že neznám své prahy. A díky poklesu tepů poslední dobou už nedokážu ani odhadnout jaké tepy jsem schopen bez problémů držet po rovině třeba dvě hodiny a co by mě odrovnalo v kopci.

   Dalo by se nějak nastínit jak jezdit 10m silové intervaly do kopce? Tuším, že nějakých 170 tepů bych mohl dát a nejspíš bych zvládnul tak 4× opakovat. Nebo se během silových intervalů mám vykašlat na tepák a jet co to půjde, tak abych těch 10 minut zvládl ustáleným tempem?

   • Rychlej turista  

    Intervaly se nadají jezdit tak, že si řekneš pojedu 10 minutový silový interval a fertig. Když na to nebudeš mít zvadneš třeba po minutě. Proto se ty intervaly jezdí, aby se tělo tu intenzitu adaptovalo. Takže mít dostatečně dlouhý kopec a jakmile se zalomíš, tak to otočit a jet dolů. A znovu, dokud to jde. Dáš to třeba jen 3 x, uděláš si značku a příště vyjedeš zase o něco výše. Až přijde doba, kdy ten kopec budeš dávat na velkou v pohodě celý :-)

    • nox159  

     silovy interval je o moralu hlavne, stejne jak zavod… proste i kdyz mas 6km kopec tak pokud se kousnes tak ho das s otackama tak 60ot/min a tepama mezi prahy cely…

     muj nazor…

     • Rychlej turista  

      Na závodě na prahy nekoukáš. Buď na to máš a jedeš, nebo zvadneš, podřadíš o hafo převodú a plazíš se zdechle nahoru. Konec, finito, ende, šlus. Vymalováno :-)

      • nox159  

       silova vytrvalost je dana otačkama a tepama, jaky tam das prevod je uplne jedno ne? ;-)

       • Rychlej turista  

        Teorií jsem nedotčen. já to jezdíval, jak jsem výše popsal a tepy neřešil. Udržoval jsem v kopci stejnou rychlost dokud to šlo. Na začátku jsem končil na tom, že to nohy nepobraly a později na tom, že jsem to neudýchal a bylo to jen o tom, kolik vydržím na kyslíkáč. A vo tom to je, dokázat drtit šajbu, i když se ti kyslíku nedostává. Tady se dělí zrno od plev.

        • nox159  

         tzn. trenink starych silnicaru → co te nezabije to te posili?

         tohle nemam rad to se clovek jeden den odjebe a druhy ten je rad ze lezi :D

        • McBlacky  

         má to efekt-asi jako cokoli u čeho se zmrtvíš, ale proti tréninku s wattmetrem je to zlej pravěk.

      • Biker jak Pes  

       Takhle jsem vypadal teďka o víkendu. :-D

      • Sipal  

       Prosímtě a neměl bys nějakej nápad jak natrénovat abych fakt jel na co mám? Já se pořád šetřím, předposlední kopec radši zpomalím abych měl sílu na poslední, ten pak vyletím, dojedu ty co mě v minulém předjeli, a jel bych dál. Trénink hlavy by to chtělo, nějak se nedokážu přesvědčit jet celou dobu plný kule.

       • Rychlej turista  

        Jeď od začátku naplno a uvidíš, jak dlouho vydržíš. Podle toho to příště korigovat.

        • McBlacky  

         tak jezdím já :)

         na MTB se ani jinak jezdit nedá, pokud nejedeě solo špic

        • Sipal  

         Nojo, když to je právě ten problém. Já si i řeknu že pojedu naplno, ale pak se přemluvím, že bych to nevydržel, a začnu se šetřit. Zkusim si vysvětlit, že o nic nejde, když vytuhnu v půlce.

         • kámen úrazu1  

          Já to neúspěšně zkouším už několik let. I proto radši jezdím dlouhé tratě. Nemusím do bolesti, stačí tempo, bo na bednu nemám (no jo, zatížením pro mě tempo, i když pro většinu by to rychlostně odpovídalo spíš spodku ZDV). A tempo se dá snést.

       • Zerocool  

        Já to dělám tak, že když chci jet sílu, tak jedu max těsně pod ANP a dostatečně dlouho, např. včera Lysá hora – kopec je dlouhý a nohy řeknou samy, kdy mají dost, třeba takhle jedu 1hod pořád v tomto tempu… nebo kopcovitá trať s kratšími kopci a v každém jedu SV, když vidím, že už to dál nejde, ukončím a v klidu domů…

        • Sipal  

         Tréninky jsou OK, tam mám nějaký limity a ty držím. Závod je problém.

       • Necris  

        Když jedeš sám, tak si snadno jedeš na hraně a občas si sáhneš do anaerobního.

        Jenže v závodě neurčuješ tempo jen ty. Natož okolnosti. Občas člověk schytá špatnou skupinu která nespolupracuje a je předjeta jinou, která je schopna spolupracovat. A přestože fyzicky nejsou disponovanější, už když tě dojedou tak jsou na tom lépe a o to větší úsilí musíš vynaložit, abys s nimi držel krok…

        Někdy do toho prostě musíš dupnout i když se ti to zrovna nehodí, abys neztratil skupinu, někdy vedoucí skupiny začne nelogicky dupat kopec aby mu pak totálně došlo na singletracku kde je problém aby se zařadil…

        Zkrátka závod mě pořád trestá a dokáže dokonale rozházet jakoukoliv přípravu ;)

        • McBlacky  

         tak tak, je jasný že jet ve skupince vyžaduje trochu taktiky. V místech která jsou pro tebe vhodná je lepší diktovat tempo a tam kde naopak jsi slabší než soupeři snažit se viset zuby nehty. Skupinka kde visíš do kopce, na větru i v terénu je smrt dříve či později pro kohokoli.

         • Sipal  

          No jízda ve skupině je pro mě další neznámá – snad na dvou závodech jsem se dostal do skupiny, která aspoň chvílu držela pohromadě. Teďka na Transbrdech třeba jedem v pěti do kopce na asfaltu, střídám prvního, chvíli táhnu, pak střídají mě a jak se tak pomalu sunu na konec, zjišťuju že se ta čtyřka zatím rozpadla a já musím zase dotahovat. A jinak buď předjíždím nebo jsem předjížděn, ale nějakou funkční skupinu jsem nepotkal. A to je stejné v podstatě na všech závodech, nepamatuju, že bych jel v nějaké grupě delší dobu. To jsou rozumné skupiny jen na špici?

          • Biker jak Pes  

           No na bikových závodech těch skupin hlavně moc není, resp. skoro žádné, alespoň z toho, co jsem zažil já.

           • McBlacky  

            já jezdím vždy skupinku a z 90% dobrá spolupráce. většinou se známe, to hodně pomáhá. Ke konci závodu už to je jasně každej za svý

            • Sipal  

             Tak já příště trochu máknu a pojedu s váma ;-). Možná vepředu to funguje, já jel kolem 200 a nic moc, ani když jsem maníkovi přede mnou řekl že ho vystřídám, dupal si pořád svoje. Tak jsem ho předjel, on se nechyt, a po čase mě zase docvakl na kořenech. A tak jsme se tam motali pořád dokola ti samí lidi.

            • Necris  

             Ve tvé výkonnostní kategorii asi ano. Ale my co jedeme víc vzadu, tak tam se lidi chovají až nelogicky.

             Zrovna předevčírem mě pěkně nakrknul frajer, co ohulil kopec a pak jsem kvůli němu jel dvě kola úplně sám, protože se někdy ztratil a zas tak jsem zpomalovat nemohl. A co se nestalo, za chvíli mě dojela trojice…

             • McBlacky  

              taktika a jízda v závodě je totiž stejně důležitá jako kondice. Hodně lidí to podceňuje. Přitom stačí aby ve skupince byl jeden, kdo to „řídí“ a dokáže pacifikovat i hodně rozevlátý kusy. Pak se dá perfektně spolupracovat i dál v poli.

              ono je taky důležitý to, že čím blíže ke špici, tím jsou jezdci vyrovnanější (stoupání, roviny, terén, sjezdy) a dokážou spolu držet krok. To je kámen úrazu dál v poli, kdy jeden má trochu víc kilo a do kopce odpadne, další má blok a nejede z kopce, jiný neumí kořeny nebo zatáčky…

              • Sipal  

               No a neměl bys nějaký tipy jak těm lidem vysvětlit že mají držet grupu a co mají vlastně dělat? Já jsem třeba zjistil, že netuším, jak dlouho vlastně mám jet na špici – do mrtva a pak odpadnout na konec, nebo střídat pravidelně třeba po 500m? Beru konstatní podmínky, třeba nějakou delší šotolinu, kde bychom byli cca nastejno. Doufal jsem, že to pochytím na závodech, ale jezdím asi 4 roky a pořád nějak nic, není příležitost :-)

               • Lada,s  

                A taky důležitý je umět správně střídat, to znamená že když táhnu špic a chci odstřídat tak zvolním, na špic pustím druhého a zařadím se dozadu. Místo toho se často stává, že druhý jezdec chce jet špic, tak přesprintuje prvního, ale tím vzninke mezera, třetí to musí sjíždět a skupinka se trhá…

                Frekvence střídání zálezí na podmínkách. Asi nejvymakanější je kolotoč, ale to se na bajkách moc nepraktikuje, takže optimální mě přijde to točit cca po minutě. Rozhodně ne až do mrtva, tak se opět ztrácí smysl skupiny

                • nox159  

                 Místo toho se často stává, že druhý jezdec chce jet špic, tak přesprintuje prvního, ale tím vzninke mezera, třetí to musí sjíždět a skupinka se trhá… – a jak tohle jinak resit kdyz prvni jede to svoje a pomalu a nekteri by chteli jet rychleji?

                 • Chaingang  

                  zařveš „hop“ a buď pochopí že to kotví a má střídat nebo tam vlezeš místo něj, ale „nepřesprintu­ješ“ ho…

                  • nox159  

                   jen tak ze zvedavosti jezdit stylem ze kdyz nekoho vidim pred sebou a kdyz zrovna tahnu tak nasadit a dojet ho a pak jet zase to jeho tempo… jaky mas na to jako zavodnik nazor? nevim jestli pak na me nejsou lidi ve skupine nasrani :D

                   mi to tak vyhovuje, dlouho nevydrzim jet rychle ale celkem nemam problem kratkodobe zrychlovat a to celkem dost, stahovat skupiny nebo naopak neco potrhat nemam problem, ale jet v cele dlouhodobe rychle moc neumim…

                   • Chaingang  

                    Nevím jesti uplně přesně chápu popisovanou situaci, ale většinou jsem spíš rád když je ve skupině aspoň někdo iniciativní a má snahu něco sjíždět. Komu se to nelíbí, může si vystoupit…

               • Necris  

                Přesně tak jak píše Ladas. To je ta největší pitomost (přesprintovat prvního). Jenže jsem jí taky na začátku udělal, jak jinak. Tam kde to jde se prostě zařadíš vlevo, druhý drží tempo a ty lehoulince zvolníš a zařadíš se na konec. Od doby co mi tohle bylo vysvětleno, je to celé jinačí. Pokud ostatní spolupracují samozřejmě. Taky se mi stává, že to pochopí tak, že už úplně nemůžeš a snaží se sprintovat dopředu jako šílení.

                • Lada,s  

                 Je to sice popsaný pro silnici, ale princip je vícemnéně stejný

                 http://www.roadcycling.cz/index.php5…

                • Pebe  

                 nestřídá se vlevo, ale proti větru(pokud fouká z boku a máš za sebou další vyrovnané po větru)

                 pokud se jede lajna, tzn.fouká proti nebo se jede hodně rychle, tak se většinou na silnici střídá do středu vozovky. Je dobré se rozhlídnout, aby tam nejelo auto…

              • Necris  

               V podstatě jak píšeš. Ke konci startovního pole se zhoršuje i ta technika jízdy. A docela by mě zajímalo, co všechno se dá posrat při jízdě přes kořeny, třeba objevím že taky něco dělám špatně.

               • McBlacky  

                dá se posrat práce s těžištěm, volba stopy, volba převodu, rozhodnutí jestli v sedle nebo ve stoje, nebo střídat. Ve finále na rovinkám s kořeny a šutry je vždycky největší selekce.

                je to taky díky tomu, že na hladkých rovinkách nikdo nejede totál podlahu, protože se za ním vezou levně soupeři, ale v terénu to už není tak snadný, tak se právě jede peklo, aby se odpárali slabší kusy a přitom pak je každý detail důležitý.

                • nox159  

                 nejlepsi je stredne rozbita cesta kde se neda jet na HT v sede a 2 fulaře co spolupracujou to se to trha jedna radost :D

                • Necris  

                 Jj krásně to zapadá. Jet nohou na zemi na rovinkách nemá smysl, naopak má smysl na rovinkách se zkusit držet, je šance že ten vpředu do toho dupe z posledního.

                 • JakeF  

                  To by ten vepředu musel bejt celkem idiot, aby to z posledního tahal…

                  • Necris  

                   Až by ses divil… Stává se to dost často, že to někdo vpředu tahne, nestřídá, nestřídá..až padne.

              • Zerocool  

               a hlavně si už nic nedokazují a spolupracují, vědí, že cuknout nemá význam a budou za chvíli sjeti…

         • Pebe  

          mě teda ve skupince přijde rozumnější, když vím že někde moc nestačím, si před takovým úsekem vlézt dopředu, jet co zvládnu a raději se propadat dozadu, než vlát na konci na gumě…

          • McBlacky  

           to jde na prvním úseku, než ostatní zjistí, že to právě jedeš kotvit aby jsi se nepropadl, pak už tě tam nepustí :)

           to je případ, že se jede úsek kde je jen jedna stopa a nedá se předjet snadno, nebo se nedá předjet vůbec (singly). Pokud je to široký kopec, ale tobě nesedí sklon, je to nejlepší jak říkáš, ze začátku se vyvézt co nejlíp a pak to tiše odtrpět a couvat.

        • Biker jak Pes  

         Když jezdím sám, tak se nikdy neumím pořádně vyhecovat ka maximálnímu výkonu, mám v hlavě nějakou stopku a přes to prostě nejde. Zato když jedu ve skupině a je jedno jestli to je trénink nebo závod, jsem schopen jít vysoko nad své „sólové“ maximum. Např kopec, který sám vyjedu dejme tomu za 10 min, i když jedu fakt šrot, tak ve skupině nemám problém ho vyjet o minutu rychleji, ale nahoře grcám a hasím nohy. :-)

         • Necris  

          Při závodě mě někdy hrozně nakopne píšťalka. Ta mi zkracuje časy. Ne vážně, jak někdo v kopci vezme píšťalku a začne pískat a řvát, tak ten zadek jde ze sedla snad automaticky :D

          A ještě jsem zjistil, že když si dám špunt s hudbou do jednoho ucha, tak jedu podle muziku, terén neterén. A většinou jedu rychleji. Jenže to překáží, tak už to dlouho nedělám :(

    • vasek80  

     Dostatečně dlouhej kopec mám. Vím převody na kterej jezdím určitej úsek, kterej jedu cca 8km/h. Možná je to dost prudké, na velkou to určitě u mě nebude nikdy.

     Takže si jednoduše po rozjetí stoupnu dolů a místo 8 km/h (což je tempo abych v klidu pod teoretickýma prahama vyjel až nahoru) odcvakám o 2–3 pastorky více a porvu to třeba 12km/h kadencí kolem 60, to by mohlo být abych tak nějak odhadem po chvíli odpadnul. Když odpadnu moc brzo, pro příště podřadím a když zvládnu 10 minut tak jsem se šetřil. Pak se otočím, sjedu pomalu dolů a znova.

     Takle nějak tedy?

     • Rychlej turista  

      Samo, že to nemusí být na velkou pilu, to já jen, aby se vědělo, oč tu běží :-)

      Účelem tohoto tréninku není jet tak, abys ten kopec vyjel odpočinutý, v pohodě a až nahoru. Právě naopak, musíš si naložit takový převod a zvolit takovou rychlost, abys ho vyjet nemohl. Proto jsem zdůraznil ten okamžik zalomení. Držíš rychlost na daný převod tak dlouho, dokud to jde, žádné zpomalování a podřazování. Jakmile se zalomíš, musíš otočit a jet dolů, nemá žádný smysl, podřadit a plazit se nahoru. Časem se budeš zlepšovat a vyjíždět za stejných podmínek výš a výš. Proto ta značka, kam až jsi dojel. A 60 otáček se mi zdá málo i v kopci.

      • vasek80  

       Já stejně nemám dokoupenou kadenci. Prostě pojedu otáčky co jezdím a jsou mi přirozené, jen na větší převody. Tenhle týden ještě odjezdím jen čisté ZDV. Celkem to vyjde na 2200km a hodin to odhaduju na 100.

       Jezdíš i krátké intervaly, nebo je to pro tvé nájezdy zbytečné?

       • Rychlej turista  

        Já už s tímhle dávno skončil, v pátek jsem vyrazil se spacákem, žďárkým pytlem a dřívkáčem do přírody, zvládl rozdělání ohně za použití přírodních materiálů a přežil noc v 8°C :-) Dneska jsem si koupil nosič na sedlovku, kam se mi vejde spacák a samonafukovací karimatka, čímž se mi uvolnilo hafo místa v batohu a vidím to na skvělé léto :-)

        Pokud budeš jen najíždět kilometry a nevložíš sem tam intenzívní úseky, tělo si na to zvykne a při závodě nebudeš schopen držet krok s ostatními. Výhoda je, že po hodině se začneš prokousávat dopředu a do cíle přijedeš odpočinutý. Výsledek sice nebude žádný propadák, ale taky neoslníš. Pokud chceš podávat výsledky na krátkých závodech, tak už máš najeto tolik, že bys měl zahodit tepák a prát tam velkou :-) Bez krátkých šrotoidních tréninků výsledek na krátkých závodech neuděláš.

        • vasek80  

         Díky, nejdelší akce pro mne letos bude 60km a celkem dost kopců, tak čas bude někde kolem 3 hodin. Loni jsem to nejel, ale srovnání s klukama co znám. Ani nemám zvláštní ambice, jen kdy už jezdím, tak chci, aby to dávalo smysl.

         Tak hlavně že dřívkáč slouží. Další lvl je rozdělání ohně pomocí křemenů a nebo luku, tyčky, kůry a sena. No a na oheň upytlačit psruha a nebo nehumálně ulovit zajíce do oka. A jako bonus ušetříš další místo ;-)

         • Rychlej turista  

          Já asi skončím u tohohle, už jsem si ho objednal, tak snad do pátku dorazí. Doufám, že jsem natrefil na ten správný, protože prý jsou všelijaké. Zvířátkům ubližovat nebudu, povezu si je v plechových krabičkách :-)

          • vasek80  

           Na něco podobné jsem koukal nedávno, když jsem vybíral butanovej vařič pod litinovou grilovací desku. Ale to byla spíš taková hračka pro pocit klidu při nastupování do letadla, že pokud ztroskotám a skončím na pustém ostrově, tak jsem v klidu a udělám si oheň.

           Ale ještě jednen dotaz, šlo by to takle, s ohledem na regeneraci?

           1. den ZDV
           2. tebou popsaný šrotoidní tréning
           3. kompenzace
           4. pracuju

           a zas dokola, případně upravit pokud budu chodit jak mátoha. Nebo pokud toho bude málo, tak 2 dny ZDV a pak síla a regenerace v práci.

           • Rychlej turista  

            Já tohle dělal vždy podle situace – počasí, práce a chuti, žádné velké plánování. Kolikrát jsem vyjel a nakonec se to zvrhlo úplně jinak, než jsem původně zamýšlel :-D Snad jediné, co by se mělo opravdu dodržovat, je, že když se chceš sešrotovat, musíš být na to úplně fit, odpočatý a při chuti. Vyjet na intervaly unavený nemá smysl. Jak to přesně rozplánovat, to ti spíš poradí McBlacky nebo Beeda.

            • vasek80  

             Jasný, však jsem klukům dost vděčnej. Každej ale máte jinej rozdílnej přístup (v tvém případě hodně rozdílnej ;-) a každej máte za sebou zajímavé výsledky. Mám tedy 3 víceméně rozdílné „kuchařky“ a já z toho budu kuchtit co bude nejvíce chutnat mě. To časem poznám až ochutnám od všeho trochu.

             • Rychlej turista  

              Jo, přesně tak. Nejdůležitější je vyvarovat se fatálním chybám. Pokud se budeš cítit dlouhodobě unavený, bez šťávy, opakovaně se ti budou vracet nemoci, objeví se chronické bolesti a podobně, tak je něco špatně. Pokud nic z toho nezažiješ, jak je rok dlouhý, fantazii se meze nekladou :-)

             • Mikikuba  

              já věřím danýmu tréninku promyšlenýmu dopředu s tím, že platí že unavenej opravdu intervaly nemá smysl jet.ale je pravda,že ty nemáš téměř objemovej trénink třeba ve srovnání se mnou (myslím za roky)a tak tělo bude reagovat malinko jinak.jezdit hlava nehlava na co máš chuť zrovna není podle mne cesta.to lze použít jen jako vyjímku což vydím i na svěřencích, které jsem trénovala či trénuji.a dělat chyby co už mraky lidí udělali dřív mi přijde uplně mimo mísu je opakovat.opakovat objevení Ameriky:)takovejch znám taky hafo…

              • Rychlej turista  

               Jde o to, jaké máš cíle. Pokud ti stačí jen nějaká solidní úroveň bez ambicí z těla vymáčknout maximum kvůli umístění na závodech, tak stačí dodržovat pár zásad a pak není třeba nechat si někým organizovat svůj život a ten cyklistický si znechutit, pokud se plánované výsledky nedostaví. Je to hodně námahy a odříkání za málo muziky a starší lidé už v tom většinou smysl své cyklistické existence nevidí. Něco jiného je nadějný mladý borec bez zkušeností, cyklistikou žijící a skvělou budoucnost vidící :-). Ten si ale pro rady na B-F nechodí.

               Co ta 24h, pojedeš konečně letos, když ti tu loňskou zrušili?

               • Mikikuba  

                já vím, že je málo bláznů:)no je v plánu…nicméně 26.5. jdu na operaci s meniskem a letos je pro mne prvotní Indie, takže uvidíme jak rychle budu OK:)riskovat nebudu.a najeto mám taky prd…asi 5500 km napůl tak silnice a bajk.čili když pojedu bude sranda hlaďák nejmíň 10×:D

               • vasek80  

                S tím se ztotožňuji. Já v létě neobětuju vyjížďky s partou zakončené v hospodě a noční jízdou dom přísnému tréningu.

                Cyklistika dřív po mne znamenala 100%jen ježdění pro zábavu. Po prvních závodech to dostalo novej náboj a bude to pro mne tak 75% podřízeno tréningům a 25% tomu dřívějšímu ježdění pro radost. S tím, že těch 25% zůstane ve stejném km objemu jako dřívějších 100%, pouze jsem k tomu přilepil 3× km a čase na kole tréningových.

             • Biker jak Pes  

              Zrovna jsem to chtěl napsat, že mi přijde turistův trénink jako takový ten správný přírodní typ. Prostě co bolí, to sílí. Určitě to nezatracuji, ale kdybych tohle jezdil, tak jsem z toho za 3 týdny na kaši. Ale zkus a uvidíš, co ti sedne nejlépe.

              BTW: Když jsem viděl, jak trénoval Benčík z PSK, tak jsem myslel, že se asi poseru. Tam jakýkoliv plán nebo systém absolutně chyběl, ježdění ve stylu „ať žije chaos“ a vyhrál MČR. :-D

              • McBlacky  

               já bych z toho taky umřel :)

               mě přijde, že řídit si interval tím, jak dlouho to vydržím a ne tím jaký motiv a jak dlouho chci jet je hodně svérázný.

               Benčík – v české konkurenci, když vezmeš v potaz, že měl kolem sebe jediný pořádný team…

  • biker jura  

   jen se tak zeptám nejen pro sebe, ale i pro ostatní a pro zajímavost, jaký je názor místních „treninkových guru“ :) na dvoufázový trenink?

   Já například ted již v sezoně aplikuju model, kdy dopoledne vyrazím na krátký trenink, třeba jen 1hod (20min rozjetí + 20min intervaly + 20min vyjetí) ve kterém dám např 10 krátkých intervalů na max a jedu domu s tím že odpoledne už jen zdv nebo kompenzace (nebo prostě jedu jen tak do lesa na biku zablbnout apod.) odpoledne většinou alespoň na 2hod takže mám za den přes 3hod treninku. Někdy teda dám i dopoledne třeba 3hod sil.vytrvalosti v kopcích a dlouhých intervalech a odpoledne už opravdu jen kompenzaci, max lehkou ZDV.

   Třeba to tak tady taky někdo dělá, myslím že to není uplně od věci, ale jak píšu zajíma mě na to názor i ostatních.

   dík

   • destr  

    Čoveče ty nechodiš do školy?

   • Biker jak Pes  

    Když už bych praktikoval dvoufázový trénink, tak bych asi určitě nedělil 3 hod dlouhý trénink. Jednu dobu jsem tak jezdil, ale bylo to spíš stylem, že dopoledne klasický trénink (3–4hod), odpoledne vyjetí.

    Když už máš napsaný 3 hod dlouhý trénink, tak mi to přijde jako velká ztráta času ho dělit na dvě jednotky. Navíc, za tu hodinu toho fakt moc nestihneš.

    • biker jura  

     no asi jsi to pochopil jinak než to je nebo jsem to napsal blbě. nemám psaný 3hod trenink který dělím, ale dva ruzné treninky. ta 1hod je minimum s rozjetím a vyjetím mi zbývá 20min na intervaly které mají třeba 15sec a mám v nich slušnou pauzu takže myslím že toho stihnu dost. protože jak jsi psal výš je zbytečný jet takový trenink v první hodině a pak jet 2hod volně.

  • skialp  

   Ahoj. Chci se zeptat co znamená pojem tempo?

   • Rychlej turista  

    Tak to vím naprosto přesně: dáš stovku s kámošem za sebou a když dojedete, tak má plnou láhev. Pro jistotu se ho zeptáš, proč vůbec nepil a když ti vztekle odpoví otázkou, kdy se asi tak měl napít, tak jsi jel tempo :-)

    • Bjerndi  

     Tvoje rady jsou nejlepší … prostě stará škola alias Viktor Tichonov :D

   • McBlacky  

    AP-10 až AP+5

    výkon kolem Aerobního prahu. Kadence se doporučuje 75–90 avg

    • Zerocool  

     taková kochačka? příjde mi to jako nedostatečný impulz pro zlepšení, možná maximálně v tréninku vytrvalosti na zpestření…

     • Biker jak Pes  

      Taky to beru jako intenzivnější prvek.

     • Tomahomo  

      Stejně jako RT si pletete tempo se silovou/kadenční vytrvalostí. To co popsal Pavel není „tempo“, ale „šrot“. Tempo se jezdí jako intervaly po najetí ZDV a po něm se přidává SV a KV.

      Ale jinak ať si jezdí kdo chce a jak chce, jen mně šlo o to aby se nemíchaly pojmy. Ostatně McBlacky sem dal linky.

      • Rychlej turista  

       Šrot vydržíš několik desítek minut a ne několik hodin, takže podle mě je to tempo. Když jsem honil průměr, tak jsem jel tempo, protože je to nejrychlejší způsob, jak mít dvoustovku za sebou. Proto jsem vozíval 11, abych to z kopců mohl řádně drtit a ne jen šmrdlat :-)

       • Tomahomo  

        Vycházel sem z tohohle: proč vůbec nepil a když ti vztekle odpoví otázkou, kdy se asi tak měl napít, tak jsi jel tempo – nechceš mně tvrdit, že pokud by to bylo fakt tempo, čili do cca 10-ti tepů nad AP tak není schopný se napít… ;o)

        • Rychlej turista  

         Tempo jsem jel já, to, že jsem mu nedal šanci se napít je známka toho, že nebyly žádné zbytečné prodlevy a to ani z kopce :-)

         • McBlacky  

          to je známka toho, že byl o dost slabší než ty

          • Rychlej turista  

           Tak jasně, že byl slabší, proto jezdíval jen v háku. Ale pokud jedeš jen tempo a v kopcích to nehrotíš, tak je schopen viset. Když jsme tak jezdit začínali, tak mě zkraje popoháněl, že můžeme jet klidně víc, ale po 20 – 30 km ho to přešlo :-)

      • Zerocool  

       já psal jen to, že prvek tempo u mě nic nerozvíjí a zdá se že už mě ani nikam neposouvá a vzhledem k tomu, že mám na kolo čím dál míň času musím na to trochu ostřeji…

    • destr  

     Já to teda jezdím ANP – 5 a kolem sta kadenci

     • McBlacky  

      to jezdíš na té horní hranici.

      schválně jsem si to vyhledal u Ondry

      http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/mytreneek/…

      výtah z textu, kdo to nechce louskat celé: Rozsah Tempa je přibližně nějakých 15 – 20 tepů (podle individuálního rozpětí TF) víceméně symetricky z obou stran aerobního prahu. Nenechte se mýlit zdánlivě malým číslem – vzhledem k tomu, že kolísání TF je okolo aerobního prahu již daleko menší než v ZDV, dovoluje Tempo zhruba stejnou variabilitu profilu i stylu jízdy (běhu) jako ZDV s rozsahem dvojnásobným.

     • McBlacky  

      ještě přidám od Martínka:

      Charakteristika: Rozvoj silových a vytrvalostních vlastností svalu v oblasti horní hranice a těsně nad základní dlouhodobou vytrvalosti, dechové a srdeční kapacity. Technika silového kruhového šlapání při jízdě po rovině. Násobí vytrvalostní dopad ZDV. Motiv je určen pro jízdu na silnici, nikoliv v terénu, alternativně ergometr.

      http://www.cyklotrenink.com/…ink-tr-prvek

      • Zerocool  

       já vím, ale taky je důležité kde to AP počítáš jestli na hodnotě 2laktátu nebo v okamžiku prudkého lomení křivky, bral bych to asi na 2mmol, pak by to bylo intenzivnější to rozpětí…

  • vasek80  

   Tak jsem dnes po 2 měsících a cca 100 hodinách oficiálně ukončil objemovou přípravu.

   Našel jsem si asfaltovej kopec v lese, v CHKO, 12 km od baráku, kde za hodinu většinou neprojede ani noha. Chtěl jsem zkusit nějakej silovej interválek. Na vedlejší kopec, kde bych mohl praktikovat šrot trénink RT nějak nemám zatím mentálně. Dole nechal 1.5l PETku na dolévání bidonu a rozehřátej se pustil nahoru. Tipoval jsem, že na vrchol průměrně 4% stoupání to bude 10 minut. Cíl byly 4 intervaly, mezi tím cca 15 min ve které jsem sjel dolů a zaznamenal údaje do telefonu.

   Parametry trasy

   nastoupané metry – 105m

   délka – 2520 metrů

   průměrná rychlost nahoru lehce pod 20 km/h

   odjeto na stejný převod, posledních pár rovinatějších metrů řazeno nahoru.

   průměrné tepy – a)170 b)173 c)174 d)173

   maximální tepy – a)177 b)181 c)181 d)181

   čas na vrchol – a)9:15 b)8:21 c)8:16 d)8:17

   Takle nějak by to šlo?

   • McBlacky  

    ty na to teda jdeš hrozně vědecky, ale kromě toho, že v prvním jsi to flákal je to určitě trénink intervalů. Jen je otázka jakých :) když nemáš změřené prahy.

    • Mikikuba  

     :)přesně…

    • vasek80  

     Prahy ani měřené nebudou. Kvůli tomu se do Prahy nepoženu. Sice tam jedu za měsíc, ale do ZOO.

     No jo, věděcky mě to baví, ikdyž bez těch prahů vlastně žádná věda. Když mi to někdo schválí, mám pocit, že je to dobře a pak se snáze zmáčknu. Jel jsem to asi nadoraz, více by to šlo jen v tréningu těžko.

     A rozsah takle stačí, nějakou chvíli takle a pak třeba přidat pátej interval a později najít delší kopec?

    • o.1  

     Ciste teoreticky, keby mal zmerane prahy, co by to zmenilo na veci? Alebo keby si ani nemeral tepy. Alebo si dal uplne iny kopec napr. 20min a po treningu mal ten isty pocit. Alebo 4 rozne kopce dajme tomu od 5 do 20min.

     Mozno sa mylim ale zda sa mi ze vzdy by trenoval silove intervaly s prakticky rovnakym ucinkom.

     • McBlacky  

      každý interval má svoje určené zatížení. silová vytrvalost AP-(ANP-5)

      to, že to tréninku chtiví jedinci rvou nadoraz je jiná věc. V podstatě kromě tréninku maximální intenzity (spurt) se neojstřejší interval jezdí do rozsahu ANP+3až5

      • o.1  

       Ja sa pytam toto: zda sa mi ze ked ide 4×10 min tak sa snad ani neda neist niekde v tom pasme co uvadzas, inak by vydrzal tak 1–2 minuty. Alebo by to dal tak 1–2 krat a dost, ci nie?

       • McBlacky  

        4*10 je možný odjet nad ANP, pokud dáš mezitím 20 ZDV.

       • biker jura  

        nad ANp se dá vydržet dost dlouho, zvlášt když nemáš ještě tolik najeto a tolik tě to nebolí, tak ti ani nepříde …

        • nox159  

         tepove nad ANP neby vykonem nad ANP to je podle me hodne podstatny rozdil…

         • Tomahomo  

          :o)

         • McBlacky  

          podle mě se v tréninku podle výkonu pojem ANP nepoužívá. Pracuje se s FTP a od toho odvozených intenzit.

          • nox159  

           o tomhle se vubec nebavim…

           • McBlacky  

            asi nechápu jak jsi to myslel.

            když podle tepáku jsi nad ANP je to jasný, dá se říct, že v tu chvíli podáváš výkon anaerobní. Pokud netrénuješ podle tepů, jedeš v anaerobním pásmu intervaly typu VO MAX nebo Anaerobní kapacity. Výkon nad ANP mi moc smyslu nedává

            • nox159  

             tak ja to zkusim vysvetlit…

             cisla jsou ciste nahodile…

             na ANP mam 180tep/min a 500W

             kdyz jedu zavod a vezmu si z toho zaznam tak podle tepu jedu vetsinu zavodu nad 180tep/min ale když si vezmu zaznam z watmetru tak ty useky ktere jsem s tema tepama nad 180 ( tedy nad ANP ) nemam vsude vykon nad 500 coli podle vykonu nejedu nad ANP ale nekde mezi prahy…

             z toho vyplyva ze podle tepaku jedu nad ANP treba 70min ale podle watmetru mam vykon nad tech 500 treba jen 40 min…

             • Tomahomo  

              Netuším kolik vážíš, ale 500/80=6,25 a 500/70=7,14!!! Neudělali někde soudruzi z NDR chybu?

             • McBlacky  

              ono tam zas takové zpoždění tepů za wattama není, čím delší úsek, tím víc se to na průměru srovná.

              Na úsecích trvajících desítky sekund platí to co píšeš, na průměru desítek minut už ne.

              • nox159  

               pak je to mozna vec nazoru nebo to blbe chapu uvedu jeste jeden priklad :)

               vyjedu kopec na krev po nem je rovina kterou jedu na max ale rychlost po tom vyjezdu mam na te rovine jen dejme tomu 20km/h pri tepech pres 180, kdybych ten kopec vyjel v ZDV tak si to rovinu dam rychlosti 20km s tepama klidne jen 150 tep/min

               je to tak nebo se pletu? v obou pripadech jedu tu rovinu na stejne waty ale pritom tepy jsou jinde…

               • McBlacky  

                je to díky tomu, že uvádíš krátkodobou situaci. I když kopec vykašíš, tak pokud ti neseklo a jsi normálně trénovaný sice rovinku zahájíš menším výkonem na vyšších tepech (máš tam to zpoždění reakce tepů) ale při držení konstantního tempa ti tepy klesnou za 2–3minuty tak kde by jsi je měl, kdyby jsi začal ze ZDV. Ten interval závisí i na tom, jaké tempo jedeš po té rovině. Nejvíc to ale záleží na tom, jak jsi trénovaný. Běžně netrénovaný člověk vyletí kopec, zahltí se a není schopen rozjet rovinku.

                • nox159  

                 jak se to vezme to kratkodoba… 3min kopec na to minuta rovina 30s sjezd a zas to peres do kopce… asi nejsem dost trenovany no… mi to prijde ze pokud se meni sklon tak to muze udelat hodne velky rozdil v řadech desitek minut… i na 90min trase…

                 skoda ze mi to computer nevypise bylo by zajimave mit zaznam ze zavodu a k tomu zaznam z bezne vyjizdky kde se bude clovek do kopcu krotit…

                 • McBlacky  

                  kdybys udělal průměry watů a tepů celé trasy bys to na průměru viděl. Při velkých skocích v tempu bude avf TF pro takovou vyjíždku vyšší než při konstantním tempu. Právě díky zpoždění TF kdy směrem dolů je to hodně nepružné a odvíjí se to od tréninku.

   • Biker jak Pes  

    Takhle nějak by to šlo, sice jak píše Blacky, mít aspoň trochu přehled o svých prazích se hodí. Doporučuji si alespoň udělat Conconiho test, který ti řekne, kde máš ANP. V mém případě to sedlo plus mínus 1–2 tepy, takže docela přesné.

    Jinak pokud jezdíš silovou vytrvalost, ta se nejezdí na maximum, zhruba kousek po ANP. Samozřejmě RT ti zase napíše něco jiného. :-D Silová vytrvalost není o trénování kardiovaskulárního systému, ale jde hlavně o tu sílu.

    Dobré je postupně zrychlovat, jak v rámci jednoho intervalu, tak i v rámci celého tréninku. Tzn, jednotlivé časy mít rychlejší a rychlejší, což se teďka v tvém případě podařilo. ;-)

    Jinak samozřejmě, pokud budou rezervy, tak můžeš postupně přidávat další a další kopce. ;-)

    • vasek80  

     Jo ten test udělám na spineru. Už jsem o tom něco načítal, jen musím přidělat nějakej cyklokomputer abych věděl nějakou virtuální vzdálenost po které budu přidávat.

     Ten první interval jsem jel na 2 převodník a vyší kadencí, pak jsem tam hodil velkou a kadenci si počítal (aby mi rychleji utekla minuta) a jezdil kolem 70–75. Každopádně poslední jsem si říkal, že ještě zrychlím, ale nešlo to už.

     Jinak jak sám píšeš výše. Bylo to tréningové max, také se kousnu ve dvou víc a o závodě ani nemluvím.

     Tohle asi budu teď jezdit 1× týdně a 1× týdně zařadím krátké intervaly do max no a mezi ZDV a kompenzaci. Vychází mi to pěkně 5× týdně na kole.

     • Biker jak Pes  

      Právě ta silová vytrvalost se jezdí nízkou kadenci, jinak to nemá efekt a jedeš něco jiného. Projdi si všechny prvky na stránkách Ondry Vojtěchovského. Má to tam dobře popsané.

      http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/…ory/4/44/96/

      Na druhou stranu můžeš samozřejmě experimentovat a pozdějí zjistíš, co je pro tebe nejefektivnější. Třeba konkrétně v mém případě me tyhle tréninky absolutně nebaví a to mám kopce opravdu rád. Časem jsem zjistil, že nejlíp natrénuju sílu v kopcích, když pojedu optimální převod + 2,3 převody navíc. Kadenci teďka z hlavy nevím, ale bude to něco mezi.

      • vasek80  

       Já to tam na těch stránkách četl, ale to je moc komplikované a moc metod. Chtěl bych jezdit jen takovou tu dnešní silovku, pak krátké intervaly, ZDV, kompenzaci a pak prostě lesem po trasách závodů nahoru a dolů. Si to tak trochu zjednodušit. Tu kadenci budu postupně snižovat, uvidím co na to koleno.

       • Biker jak Pes  

        Však jasně, hlavně se do toho nezamotat. ;-)

        K tomu kolenu, s tím opatrně, kdyžtak jak budeš jezdit ty silové úseky, tak moc rychle neskákej s kadencí. Neměnit z 60 během vteřiny na 100, to kolena nemají moc rády. Jinak by to mělo být v pohodě.

    • Rychlej turista  

     Já přesnost těch pojmů tolik neřeším, takže je možné, že jsem popsal něco jiného :-)

    • Rychlej turista  

     S tím zrychlováním je to dobrý způsob, ale nechtěl jsem to psát, abych zase nebyl nařčen z pralesních metod :-)

     Takže délku kopce má dostatečnou a pokud se mu zdá krátký, může použít právě metodu zrychlování. Klasicky se to dělá tak, že vstoje začne na lehký převod a postupně řadí vždy o zub těžší při zachování stejné kadence, takže po přeřazení zrychlí. Po chvíli zase o zub těžší a zrychlení a tak pořád dál. Ideální na to je šimaňácké řazení, protože u něj můžeš zmáčknout páku a přesně vystihnout okamžik přeřazení, kdy tu páku prostě jen pustíš. To s campou nejde.

     • biker jura  

      a jakmile přestaneš zrychlovat tak konec předpokládám, dál to hrotit a zpomalovat asi nemá smysl, takže ani tak nejde o čas jako o plynulé zrychlení? jen jestli to dobře chápu :)

      • Rychlej turista  

       Na to je nejlepší nějaký kratší kopec, tak půl km, abys měl ještě dost sil nahoře založit velkou, přes vrchol ji roztočit, zalehnout a vydýchat se. Nebo si to u dlouhého kopce vypočítat a začít zrychlovat pár set metrů před jeho vrcholem, kopec si zase alespoň o 50 m prodloužit a svěsit nohy teprve potom, kdy už máš rychlost. Ukrutně to zvedá průměr. Slabší kusy to dělají tak, že se vyplazí pomalu nahoru, tam svěsí nohy a čekají až se rozjedou. Pak se diví, že nejsou schopni jezdit vyšší průměry.

       • McBlacky  

        to je hodně důležité i na lyžích. Ale kdo na to má :) aby to opravdu roztočil

        • Zerocool  

         to uměla perfektně Alča i na kole, tak je to na lyžích učili, ne svěsit na konci kopce, ale až za horizontem a je to sakra rozdíl, ale zmáčknout se ještě, když jedeš kopec na krev je umění…

     • o.1  

      To treba jazdit v stoje?

   • vasek80  

    Se to včera ani nezdálo, ale nakonec jsem si naložil víc, než by bylo zdrávo. Sice nohy dnes jako bych včera ani na kole neseděl, ale spodní průdušky a plíce jsem večer a dnes z rána pořád cítil. Ono v lese bylo 25 st. a když jsem jel těch 100 výškových metrů dolů, tak to bylo na dlouhej, no a nebo to možná bylo spíše z toho, že jsem po půl roce takle pusou dýchal prvně a tělo není zvyklé. Takové tepy a intenzitu jsem jel naposled 4. října.

    • JayDee  

     jednak prach (nenavidim), jednak vysoka inzentiza dechu, u me bezny stav po prvnich par zavodech.

    • vasek80  

     Tak to byl tedy tréning za všechny prachy. Průdušky to chuděry nerozdejchaly a už chrchlám zelenej blivajs. Teplotu nemám ani krk to nepoznamenalo. Je to jen vespod průdušek. Naordinuju si klid, předávkuju se vitamínama a snad to bude za pár dní v klidu. Teď by mě fakt zajímalo jestli to bylo teplotou, nebo intenzitou. Abych příště neudělal stejnou chybu. No asi nejspíše od obojího trochu. Navíc celou zimu jsem byl fit, tak už jsem měl možná trochu nárok.

     • Rychlej turista  

      Pokud sis jen řádně propálil kotel a jinak ti nic není a jen vychrchláváš, tak se ti mohlo stát to nejlepí, co mohlo. Prostě jsi jen provětral dlouho nepoužívané plicní sklepy a uvolnil se ti bordel v nich uložený. Do týdne bys měl vychrchnout poslední, ale velmi kvalitní chuchvalec a od té doby se ti bude dýchat jedna radost. Tímto vyčištěním si vlasně zvětšíš kapatcitu plic.

     • Bjerndi  

      zajímalo by mě jestli jde tyhle problémy nějak řešit. Od jisté doby asi rok a něco trpím na podobný věci. I když jsem v podstatě zdravej tak v krku chuchvalce a taková částečná rýma. Je něco čím bych podpořil protiakci ? Přijde mi, že po loňským zánětu nosohltanu na mě tohle útočí vyloženě pravidelně.

      • vasek80  

       Mě průdušky zlobí od vojny, kdy jsem prodělal zánět průdušek a zápal plic. Zítra skoro týden od osudného tréningu, kašlu pořád, že jsem si na noc musel brát codein, ale teplotu jsem neměl vůbec a ani jiné obtíže, jen takovou celkovou slabost. Zítra už zkusím na kolo.

       V tvém případě bych si chtěl nechat udělat vyšetření na stafilokoka, nebo jinej sajrajt.

      • Slavoš  

       Jo je Amoksiklav,ale je na předpis,stačí když popíšeš svůj stav, zapáchající hleny bez teplot.Je to antibiotikum.

  • krokus  

   Co dělat, když je člověk hodně unavený z práce a na kolo vůbec nemá chuť? Přinutit se jet alespoň kratší ZDV?

   • Biker jak Pes  

    Jednou to překonat a vyjet, na kole zjistíš, že tě to vlastně bavilo a po dojezdu budeš mít spokojený pocit, že jsi nakonec vyjel. No a pak každý další den si vzpomenout na ten pocit po dojezdu a brát to jako motivaci. :-D

    • destr  

     Přesně tak, čím míň se mi chce jít na kolo, tím líp mi to pak jede.

    • krokus  

     Nakonec jsem to odpoledne nepřekonal, večer přišla nečekaná rodinná povinnost, takže jsem vůbec nevyjel. Ale vztek můžu mít jen sám na sebe.

   • McBlacky  

    když to fakt nejde, kašlu na to. Přes únavu je to zbytečný, akorát ji kumuluješ

    • jonti  

     nekdy vyrazim, a kdyz se to nerozjede do dvaceti minut, tak to opravdu nema cenu.

   • Vejr  

    Nedávno jsem tohle vyřešil, dělám 12h nepravidelný směny, kolikrát po denní jsem dosti unaven – objevil jsem 30 km okruh na kterým se jezdí silniční závod a podle stupně únavy dám nejmíň jeden vždy. Nejtěžší je vyjet a v tom mi pomáhá neustálé pičování jak se mi nechce, přitom se automaticky připravuju až sedím a jedu, pak už to jde a následně se řídím pocitem.

  • vasek80  

   Pomalu se po lehčím odstavení kvůli plicím a průduškám vracím do plného tréningu. Za 14 dní mám v plánu první závody.

   Můj dotaz už nebude směřovat k trénigu, protože to už tak nějak mám ujasněné a oblíbil jsem si určité rady a postupy. Zajímá mě ale STRAVA a doplňování energie během závodu.

   Řekněme, že 24 hodin před závodem budu jíst lehké jídla s vyšším obsahem sacharidů, jako rýže, těstoviny a brambory. Tuky doplním třeba snídaní slunečnicového chleba s máslem a marmeládou. Osobně mám při vysoké zátěži raději prázdnější žaludek, tak třeba hodinu před závodem bych si ještě zamíchal nějaký sacharidový gainer. Samozřejmostí je hodně pít (možná Birell by nebyl od věci, kvůli minerálům), což jste mi už poradili.

   Teď je ale pro mne neznámá doplňování energie při závodě.

   Mám nakoupené carbosnacky a müsly tyčinky. Jak bych měl správně při závodě jíst?

   Hlavně mě zajímá krátkej závod 1 hodina. Po 20 minutách carbosnack stačí až do konce? Pak 2 a 3 hodinové akce vždy každou půl hodinu něco?

   • Zerocool  

    Na jednu hodinu se stihneš tak 2× napít, nic jiného neřeš…

    • vasek80  

     To mi připomělo loňskej sprint do kopce, kdy jsem si na 25 minut nebral ani bidon. Nahoře jsem ale vypil snad 2 litry.

   • McBlacky  

    před závodem než birell je dobrý více ředěný inonták.

    před hodinovkou raději 90minut nic nejíst. Jako snídani bych volil kaši (2 balení emko instatní třeba)

    při závodě toho moc nestihneš, pokud chceš jet na výsledek, tak hodina je palba jako prase, ani nestihneš vzít kelímek na občerstvovačce.

    Pokud to není tak vyhrocený, tak po 20–30 minutách dát gel je dobrý, ale aby jsi se v tý intenzitě neudusil. Pití si vem max půl litru, ale nejspíš kus dovezeš do cíle.

    • vasek80  

     Pojedu palbu co to půjde od začátku.

     Co ty 3 hodinové? Po jaké době cca 80kg tělo vypálí glykogen, respektive jak často je dobré doplňovat cukry, aby nedošel. Je mi jasné, že každej budeme individuální, ale zajímá mě, jak to řešíte ostatní.

     • Zerocool  

      měl bys být schopen ujet 2 hodiny bez ničeho, ale pak si můžeš tak sednout do škarpy, já třeba tak po hodině začínám gely a co půl hodiny dávám až do cíle, na pití mi stačí tak 1,2 litru, ale vím, že piju málo…

      • McBlacky  

       no v plný palbě spíš tak tu hodinu. Ono to, že někdo kdo tě típne o 5 sekund to zajede bez ničeho a ty na 3 gely (2h závod) znamená, že on jel piánko (víc natrénováno) a ty šrot.

   • jonti  

    Hlavně bych se soustředil na kvalitní rozjetí, klidně 30–45 minut, včetně kratších intervalů.

    S sebou ti stačí jeden gel, stejně ho ale pravděpodobně nesníš.

  • nox159  

   zdravim,

   mel bych dotaz ohledne rozdeleni planu do makrocyklu, mezo cyklu…

   nebo spis bych se rad zeptat jestli je to nutne to nejak cyklit, jestli to ma az tak velky vyznam nebo tomu tak velky vyznam netreba prikladat…

   berme mezocyklus jako 4 tydny, ma cenu jet tu posloupnost jako ze prvni 3 tydny stupnovat a ve ctvrtem tydnu se vratit na uroven prvniho až druheho tydne a brat to trochu regeneracne nebo to neni treba resit tak moc a jezdit proste tak jak se mi bude chtit?

  • Bjerndi  

   Tak já mám za sebou cca za 2,5 měsíce 1900km a cca 90 hodin v sedle + samozrejme dalsi sporty. Bohuzel chtel jsem mit tak o 600km vic, ale nemoc to zhatila.

   Jinak mi prijde, ze ted uz jsem na nejakej patek ( odhadem proste mesic tzn stav od nemoci ) na stejnym a nehne se to ani moc na jednu stranu, trochu mi prijde ze me boli nohy :D

   Pred nemoci jsem citil ten pokrok mnohem vic a skoro bych to nazval formou :))

   Nejezdil jsem teda jenom ten zaklad, ale mnohdy proste normalne, na nejakou prehnanou hranu teda temer vubec.

   Je jeste realny nekam pokrocit, nebo bude lepsi uz jen nejaka udrzovacka ( ta by mela vypadat jak ? ) a vic bych se zameril ted na plavani a lehce beh ( pokud zada dovoli )

   • McBlacky  

    jak píše RT, to že máš formu poznáš podle toho, že tě pořád bolí nohy :)

    podle Zdendy Kříže máš zase formu když se ti chce spát a zíváš :)

    tak nevím…

    • nox159  

     super, mam dvojnasobnou formu :)

    • Bjerndi  

     tak to jsem formu neměl, to ji mám asi až teď a stejnou jak nox, dvojitou :D … ale trochu me to uklidnilo, protoze jsem si rikal, ze to je divnej stav

     A jak ted dal ? Nejaky tipy, jak se z tohohle stavu zlepsuje ?

     • vasek80  

      Já má najeto o něco málo více jak ty, ale zjistil jsem, že vůbec nemůžu kopce. Na tepech 130 jsem oproti dřívějšku neutavitelnej. Jenže když přijde kopec a tempo nad 150 tepů a silovější šlapání, tak nohám dojde hned. Zkoušel jsem na fullu trasu závodu co se pojede za 14 dní a ty kopečky mi teda zatápí. Prostě nohy nad tepy a intenzitu co jsem jezdil od března vůbec nefungujou a přeletí jen brdky a jakmile je delší kopec dochází jim a hlavně co je nejhorší hlava to balí a nechce se.

      Zatím jsem jel intenzilu jen 2×, poprvé to odskákaly průdušky a skoro 14 dní out a po druhé jsem ten 105m stoupání kopec dal lehčeji a jen 2×, protože jsem ještě kašlal. Zítra se chystám na trochu větší kotel, asi to nepojedu na max, ale vícekrát.

      Myslím, že už po tom objemu se musím zaměřit více na sílu, intenzitu a delší tahavé kopce, které na tom závodě budou dělit zrno od plev. Tak to cítím u sebe já, a věřím, že se zase pohnu dál.

      • biker jura  

       no na max by ti to ani nic nedalo …

       • vasek80  

        Myšleno na max, co jsem schopen cca 5×10 minut.

       • blaf  

        a to kdyz jedu na zavode na max tak mi to nic neda? proc se teda rika, ze zavod je nejlepsi trenink?

        • biker jura  

         no při zívodě jedeš na max rychleji než na max při treninku takže to ti dá mnohem víc. a navíc jet v treninku 5X10min na maximum bych tě chtěl vidět. To že si myslíš že jedeš co to jde ještě není maximum akorát se unavuješ. samozřejmě že nějaké 2min intervaly na max josu dobré, ale o tom se tady nemá cenu bavit, vše už tu padlo několikrát dokola …

      • Bjerndi  

       no před nemocí jeden kopec dlouhej cca 10–12 minut jsem byl schopen jet pocitově opravdu solidně, teď teda nevím nedostal jsem se k němu.

       Jinak prostě dřív jsem kopce ( mluvíme o kratších úsecích ) šlapal na relativně vyšší kotel ( ne max ) a ke konci už byly stehna solidně cítit, ale při zlomu jsem byl schopen jít do vyšší rychlosti a na rovině pokračovat a jen se do noh rozlil jakoby ten pocit rozjetí únavy.

       Teď mi přijde, že se možná tolik nenadřu, ale nohy bolí o trochu víc a i to rozjetí při překlopení na menší % /rovinu jde víc ztuha.

       A záverem postřeh ze soboty cca po 60–70km jsem se dostal do stejnýho bodu co jezdím pravidelně a rychlost tam byla o 2–3 km na hoďku menší než když to jezdím v rámci kolečka který má cca 40–50km a tohle je zhruba po 15ti.

      • Sipal  

       Já měl předloni placeného trenéra, který ordinoval hlavně ZDV a dopadl jsem podobně, cokoliv nad ZDV bylo zoufalý. Co jsem tak načet a vypozoroval, tak ZDV a objemy se jezdí mimo jiné pro to, aby se tělo adaptovalo na dlouhodobou zátěž a dokázalo z ní regenerovat, ne na zvýšení výkonnosti. Najeto máš dost, takže klidně začni jezdit kopce víc na sílu nebo tempo po rovinkách, nakládej si třeba jen o kousek víc než doteď a uvidíš, co to udělá. Až zjistíš, že ty kopce jdou taky vylítnout a nejsou tak dlouhý, jak to teď vypadá, hlava to taky bude brát jinak. Já letos ZDV věnoval jen únor, pak jsem začal jezdit intenzity. Když jsem jel prvně na silničce koncem února, kopec nad Berounem jsem jel 13 km/h na nejlehčí převod a na 165 tepů a myslel jsem že zdechnu. Dneska do 145 tepů a 19km/h. Jakmile zařadíš intenzity, jde to docela rychle nahoru, jen ty tréninky nesmíš přepálit, radši přidávat postupně.

       • Tomahomo  

        Ty jsi zázrak přírody! Běž na odborné pracoviště a nechej se vyšetřit. Tedy ono je to dvojsmyslné, ale původně sem myslel vyšetření těla, nicméně můžeš přidat i vyšetření hlavy ;o)

       • biker jura  

        přírodní supertalent :D

        • Sipal  

         Hele Sašo, jestli mi něco chceš, tak to napiš na rovinu, jinak víš co…Debatovat s trolama fakt nemám zapotřebí.

         • Tomahomo  

          Tak na rovinu, pokud se za tři měsíce zlepšíš o 50%, to nepočítám další km/hod, tudíž %, v poklesu tepu, pak jsi vážně hříčka přírody a nechej se prozkoumat učenou společností. HOWGH.

          • Sipal  

           Proč tě to tak vytáčí? To je něco divnýho na tom, že jsem byl po zimě sračka, která neměla na 39/23 a utavila se v kopci, a teď už si nohy zvykly a vyjedu to? Zkus trochu přemejšlet, než se začneš do někoho navážet. Nebo vem kolo do Berouna, vyjedem to, prozkoumáš mi budíky a bude jasno, ty howgh.

           • Tomahomo  

            Mně to nevytáčí, já jsem ne zdejší vypravěče pohádek zvyklý, mám z tebe jen legraci.

            • McBlacky  

             já myslím, že to není nereálný. Zkus 3 měsíce nedělat vůbec nic a uvidíš jaká bude „forma“

             • Biker jak Pes  

              To je ale opačný proces. Dostat tělo do nějaké výkonnosti bude mnohem náročnější než to jenom nechat spadnout na nulu.

            • vasek80  

             Já bych asi dnes také napsal malou pohádku o poklesu tepů, ale má to logické vysvětlení. Před nemocí když jsem jel ty intervaly jsem tepal o cca 10 víc a i maximální tep v intervalu byl skoro o 10 víc. Rychlost stejná, možná na 8,5 minutách o 10 vteřin pomalejší. Pořádně jsem to neměřil. Bylo to určitě tím, že jsem byl dnes 3 den na kole a před těmi cca 3 týdny po odpočinku. Dnes jsem se nemohl nějak pořádně roztočit.

             • Tomahomo  

              Jo, takže v únoru pojedu danou trať např. rychlostí 20 na 165-ti tepech a za tři měsíce 30 na 145-ti(za předpokladu stejné trasy, bezvětří, stejného kola, atd.). Tak a teď fakt tu o Červené Karkulce.

              Dál už fakt na nic nereaguju, beru jej jako hříčku přírody.

          • Pebe  

           nevidím důvod, včera bylo pondělí, jestli si dal o víkendu nějaký závod, klidně může být tak unavený, že se kolem těch 145tepů bude pohybovat. Ony ty tepy taky nejsou úplně stoprocentní ukazatel formy ;-)

           • Rychlej turista  

            Tohle je standardní situace, zvlášť, jestli přes zimu moc nejezdí a teď, po třech měsících, už je ve fázi, kdy tam pere velkou. To zažívám každý rok.

          • jonti  

           Mě to tak nereálný nepřijde, mám to podobně, jsem velmi hubený 187cm na 68kg, vytrvalost mám dobrou, najížděním silových intervalů a závodů se mi výrazně zlepší síla a zlepšení časů je taky v desítkách procent.

           • Tomahomo  

            Desítky % je stejně 10 jako 90. Pokud by bylo pravda co tvrdí, pak by v únoru jezdil např. 20km/hod na ANP a za tři měsíce 30km/hod na AP, čili na ANP by to bylo např. 33–34. To ti fakt přijde normální?

            • jizby  

             U aktivního závodníka, co si průběžně hlídá formu i přes zimu by to normální nebylo, byl by to příznak vážné chyby, ale u hobíka, který na to v zimě peče a jezdí jak se mu chce – to je o dle mého názoru normální.

             Navíc – když přijde indispozice v podobě slabé nemoci, tak to dokáže udělat samo dost i když se v klidu cítíš celkem dobře. A ty polozdravý stavy, jarní únavy a pod kdy se nemůžeš furt nějak nabudit jsou u někoho taky častější.

         • biker jura  

          jo seš nejlepší a máš samozřejmě pravdu :D

          Na rovinu? píšeš nesmysl nebo si asi v nečem frčíš.

          Dál debatovat fakt nebudem, akorát to kazí vlákno.

      • Bjerndi  

       No já si něco jako pokus o intenzitu zkusil dneska. Teda všechno na asfaltu a na takovým okruhu cca 14 km jsem zkusil jet na plnej kotel, nebo prostě spíš co to šlo všchny kopce ( většinou odhadem 300 – 600 metru ) a jako schopnost zrychleni proti drivejsku je celkem solidni, ale neumim si predstavit opravdu dlouhej kopec, tam prostě stehna vytuhnou.

     • biker jura  

      jak by řekli někteří nejmenovaní, per tam velkou!

    • Rychlej turista  

     Proč to Zdenda zapíchl? To ho zapomněli vzbudit? :-D

  • vasek80  

   Teoretická situace. Jezdím 3+1 a chtěl bych vždy do toho jednoho cyklu zařadit jeden den intervalů. Teď jsem jel první den 2,5hod ZDV, druhej 3,5 hod ZDV a třetí 5× 8,5 minut intervaly. Ke lepší zařadit intervaly na začátek, doprostřed a nebo je nechat na konci kdy po nich následuje den volna?

   • biker jura  

    intervaly jsou lepší na začátku protože na ně musíš být odpočatý, dát je takhle nakonec je spíš kontraproduktivní. však píšeš výš že ses nemohl roztočit, to je přesně ono.

  • Bjerndi  

   Ještě lajckej dotaz ? Jak ladíte formu těsně před závody. Jde spíš teda o pocit než možná nějaký opravdový zlepšení výkonnosti.

   Napadlo mě to včera večer když jsem z práce vyrazil v 10 večer domů a nohy konečně byly fakt svěží jedna báseň. Režim z předchozích dnů byl cca následující sobota 80km a na mě solidní terén, neděle plavání a 1,5 hodky tenis. Pondělí ráno 2 hodiny kolo a od desíti do desíti v práci.

   Vlastně jediná změna byla, že jsem se zas po nějaké době dokopal pořádně pít a vypil cca 4 litry tekutin.

   Takže mně z toho vyplývá, že třeba den před závodama by to chtělo už jen nějaký lehký " vyjetí,vyklusání, vyplavání prostě podle nálady a šmitec.

   Na druhou stranu dřív ve fotbale jsme na to moc nehráli a v pátek byly tréninky normální i před víkendovejma zápasama :)

   • biker jura  

    před závodem (den) je vždy potřeba se rozjet, ale záležíto na člověku jak. různý sprinty a úseky klidně na šrot, někdo se zase jen tak vozí, to je na člověku, žádný typ neexistuje každej si na to musí přijít.

   • Biker jak Pes  

    Čtvrtek dát volno a pátek se rozjet. To je ale individuální záležitost. Dřív jsem si dával jenom lehce hodinu. Dneska mi nevadí 2 hodinový trénink do rychle, někdy i za autem.

  • vasek80  

   Už je to konečně tady. Po měsících trénování podle rad těchto dvou vláken a své hlavy konečně první závod za sebou.

   No asi jsem čekal trochu více, ale myslím, že jsem měl málo natrénované intenzity na tak krátkou trať. V mém podání to byla přesně hodinová akce a já se ke konci dostával do pohody. Ze začátku mi píchalo v boku (asi málo intenzivní rozjetí) a nedokázal jsem akceptovat tempo. Asi jsem se o proti loňsku o moc neposunul, ačkoli mám a 3 měsíce najeto víc jak loni za celou sezonu. Uvidím zase příště, myslím, že teď to teprve půjde nahoru. Pro představu mé kondice jsem s hodinovým časem zaostal o 12 minut za klukem co jezdí na kolopro většinou do 20. Ještě někde najít 5–7 minut a jsem spokojenej.

   • Lada,s  

    Hlavně neztácet hlavu a nemít na začátek velké očekávání. A jeden závod o ničem nevypovídá :-) Mě se letos zatím taky moc nedaří přestože trénuju víc jako loni. Trénink dobrý, ale zatím se nějak nedaří to „prodat“. Prostě dobrý výsledek záleží na mnoha faktorech :-)

    • McBlacky  

     mě přijde, že každý trénuje víc než loni v tom to je :)

     • vasek80  

      To určitě, když se člověk podívá na časy třeba 4–6 let zpět, tak sí říkám, že jsem nezačal jezdit dříve ;-)

      • Bjerndi  

       když se podívám na svoje předpokládaný časy za 3 roky :D:D

     • JakeF  

      Já ne, přiznávám se bez mučení :).

   • Bjerndi  

    No vzhledem k tomu, že si zvylej na delší tratě to je dobrej start. Držím palce dál.

    Já asi zahájím v sobotu triatlonem se silniční částí 41 km…to by pro mě mohlo být tak docela dobrá vzdálenost, ale asi to pojedu na biku :)

    Jinak už jsem asi zjistil ty moje problémy s krkem…klimačka v práci, to je fakt děs a moc nevím co s tím, tady ju rozhodně nevypnou

    • vasek80  

     KLima je svinstvo. Dřív jsem to na sebe nechal fučet naplno v autě a s věkem ubírám a vyvarovávám se přímému foukání. Mě to likviduje horní cesty dýchací.

     Jinak na delší závody se těším. Pro mne ideál od dvou hodin nahoru. Po hodině se probírám, něco sežeru a postupně začínám zrychlovat.

     • Bjerndi  

      já klimu v autě ani nepoužívám. Já bych řekl, že tady v ní je hrozný svinstvo, lidi přechází nemoci atd a co všechno v těch trubkách lítá radši ani nechci vědět. Kosa tady většinou není, ale asi radši budu chodit preventivně ve svetru i teď v práci…budu jak exot.Už jsem zařadil i umělý vitamíny C, z ovoce to asi nestačilo, nebo jsem už chycenej a stačí vždycky málo.

      Mně vyhovují na biku tak cca 2–3 hoďky, většinou jsem najížděl v tomhle rozmezí a dá se říct, že mi jdou slušně nohy, nebo mi to aspoň připadá. Rovnou se příště přiihlaš na nějaký delší závody, to bude skvělej pocit až se budeš prodírat celej závod dopředu a lidi okolo Tebou budou hyn

   • kupi  

    Blahopřeji k výsledku :-) Prosím tě, jak dlouho si se rozjížděl? V sobotu pojedu závod, který bude mít také okolo hodiny. Říkal jsem si tak třeba hodinu (v kompenzaci), ale nevím, jestli to není zase moc :-D Nejlepší bude, když časem zjistím sám, co mi vyhovuje, ale nerad bych udělal nějakou fatální chybu :-D

    Díky

    • blaf  

     na tak kratkej zavod klidne i hodinu, a ne cely v kompenzaci, i vyssi intenzitu

    • vasek80  

     Já cca 30 minut a pak jsem si našel 300 metrů dlouhej kopec a ten jsem 2× vyletěl co to šlo. Bylo to málo. Měl jsem se roztočit do pořádnějch otáček alespoň 4× a pak jsem si dal 20 minut oddych před startem. Příště se na krátkou akci zkusím rozjet pár krátkejch intervalů do mrtva abych se přiblížil maximálnímu tepu.

    • jonti  

     Rozjíždět se potřebuješ v intenzitě, několika minutový úseky těsně pod ANP a podobně. Bez toho na startu zůstaneš stát, budeš se divit, jak ti všichni ujedou a potom si říkat, že v druhé polovině závodu se ti jelo dobře.

    • biker jura  

     hodinu minimálně a klidně 2 až 3 dvouminutové useky skoro naplno. já dávám ještě těsně před několik sprintů. kompenzace je ti na …:D leda na prvních max 10min a na posledních max 5min na odplavení bordelu z rozjíždění.

     • Lada,s  

      přesně tak. Kompenzaci si nechat na vyjetí po závodě :-)

     • JakeF  

      Hodinu minimálně? :D A kolik mi to přidá na výsledku proti mýmu klasickýmu „zajdu si projet jedno kolečko na trať a pak na asfalt do kopečka vyzkoušet, jestli to dneska bude bolet“? :)

      • biker jura  

       zkus si to …

       • JakeF  

        Ale mě by to fakt zajímalo, kolik to může udělat… Na ČP XC už takhle musím vstávat dost nechutně ráno, teď na Kutnou Horu to bylo po akci dost kritický, že jsem usínal za volantem i přes energeťák na pumpě… A nějak mi nepřišlo, že bych byl schopnej v závodě do toho dát víc. Ale asi to holt jinak nepůjde, než že to někdy vyzkouším…

        • McBlacky  

         co čtu tak nejvíc by ti pomohlo, kdyby jsi tam přijel odpočatej. Alespoň u mě to dělá víc něž rozjetí. Na závody se startem extra brzo už seru. Cokoli co mě nutí vstávat po 7:00 nedávám. Pokud to chci moc, jedu den předem.

         • JakeF  

          Tak třeba v Kutný se mi právě jelo parádně, i když jsem předtím celej tejden měl průměrně tak 5h spánku… Teď to bude podobný, na dnešek jsem zase nespal vůbec a na pátek to bude možná stejně, teď pro změnu kvůli zkouškám :D. Mi ale přijde, že na ty krátký to až tak nevadí a jede se mi v pohodě, na něčem delším by mi asi seklo pořádně… A je to ČP XC, kvůli něčemu menšímu bych se na to vstávání asi taky vykašlal.

        • biker jura  

         kvalitní rozjetí udělá ku.evsky hodně, ale kdo se to nenaučí tak to nikdy nepozná …

         • JakeF  

          Rád se nechám poučit, já nikdy žádný vedení neměl ;-). „Ku.evsky hodně“ znamená v řádu minut?

          • biker jura  

           na hodinovým závodě a víc už by se dalo hovořit i o minutách … píšu to víš jak to dělám já tak to zkus třeba tak. jinak na netu je toho plno, ale každý člověk je jiný a musí si to najít. obecně platí že čím kratší závod tím delší a hlavně intezivnější rozjetí a u xc je to klidně několik intervalů na a nad ANP, sprinty na max apod … je toho mnoho a mnoho, žádný obecný návod ale není.

          • HROOLI  

           Na kriták (přirovnal bych to k xc) se rozjíždím 45 minut na válcích,jedu střídavě tempa až do maxima a pohodově. Pak se jedu vychcat a jdu na start, skoro vždycky tam jedu poslední,ale kritáky zatím dojíždím.To před silnicí serozjíždíme chvilku a volně a odlitám hned po úvodu,když jedou šrot.Proto souhlasím,že je to u každého individuální, já se už tedka rozjíždím před silnicí,jako před kritákem..

   • HROOLI  

    A jak se ten kluk jmenuje? :-)

    • vasek80  

     No, raději zde nebudu prezentovat ničí jméno a výsledky bez svolení;-)

     • HROOLI  

      Mě to zajímá :D Protože jestli jezdí 1/2 maratony v KPŽ do dvacítky a na hodinovém závdě ti dal 12 minut, tak počítám na 1/2maraton ± 20 minut a to není vůbec špatné …Za koho jezdí,asponto mi řekni :D

      • JakeF  

       Tak ono taky pokud jel na nějakým menším závodě v pohodě na vítězství, tak nejspíš nejel naplno a na risk… Jinak by mě to taky celkem zajímalo… Jinak ono ve výsledku to znamená na nejlepší tak 20m/1h, on ten 20. na KPŽ taky tu čtvrt hodinu dostane…

       • McBlacky  

        a taky si musíme říct na jakým KPŽ a to jak profilem tak účastí. Na nejnašlapanějších podnicích ta první dvacka je elita + bedna M19 a M30 maximálně. Někdy je bedna mimo elitu i dál v pořadí. A pak máš třeba dlouhou úpici, nebo když se jezdil Zadov, dlouhý Vary, kde už závěr první desítky jsou lidi co jezdí 40–50 na obsazeným závodu typu Karlštejn. Nebo palby po rovinách, kde když se dobře vyvezeš zajedeš flek i s kilama který tě v kopci zaparkujou daleko za 50tým flekem.

        každopádně 20minut na hodině proti elitě, je kláda jako blázen ať se na to díváme jak chceme.

        • vasek80  

         Rád bych těmto polemikám udělal přítrž, aby se z toho nevyvynulo něco co tam není. V sobotu si odjedu okoloplzně, tak tam snad bude trochu reálnější poměření stávající formy.

         Aktuálně mi to vychází podle kluků se kterýma jsem jel, že bych na letošním 70km králi šumavy byl cca pod 200 místo, takže žádnej zázrak v tom prosím nehledejte.

         McBlacky – můžu ti poslat mail? Možná ty kluky znáš.

         • McBlacky  

          dost možná je znám. Ale to je jedno myslím.

          až budeš jezdit častěji najdeš si svoje soupeře a proti nim pak budeš poměřovat aktuální formu. Jak v rámci roku, tak meziročně.

          • vasek80  

           Je mi to jasný, že z jedné krátké akce se závěr dělat nedá. Navíc to bylo krátké a to mi nesedí + jsem se po noční vyspal cca 3 hodiny. Dá se předpokládat, že čelo jelo tréning tempo atd. Jak jsem psal nahoře, nechci aby z toho někdo dělal něco jako že se chvástám, není absolutně čím.

           • McBlacky  

            důležitý je začít a když tě to bude bavit pokračovat. V podstatě tady všichni z BF jezdíme hroznou tužku i jen v národním měřítku.

            • JakeF  

             Nepruď nebo sem dám tu fotku, jakou tužku jezdíš zrovna ty v národním měřítku :D.

        • HROOLI  

         Přesně tak,třeba na Šele jsem i na to,že na biku nejezdím zajel 31,ale abych jezdíval pravidelně do 30tky v KPŽ (což je můj první cíl pro příští sezónu) , to bude boj ne jen ve sjezdech,kde to zatím logicky hrozné,ale i v kopcích.. Ale myslím,že to reálné je.

  • Necris  

   Využívám vlákna : Co se dá ztratit třeba po týdnu neježdění ?

   • kupi  

    Teď jsem téměř dva týdny jezdil hodně málo. Vypil jsem nějakou špatnou vodu ze studánky a ta mi nějak nesedla (A to byl u studánky i hrníček, takže klamavá reklama :-D) A teď mi to jede stejně jako před pauzou. Týden úplně bez kola asi trochu znát bude, ale řekl bych, že jen minimálně. A určitě hodně záleží na tom, jestli jsi byl třeba nemocný, nebo jen na kolo nebyl čas.

   • HROOLI  

    Já jsem ted zas dělal seminárku,takže jsem jezdil jen kolem dvou hodin a cítím se 100× lépe .

   • Bjerndi  

    já taky musel vysadit necelej tejden a cítil jsem se super…někdy se to musí vstřebat do těla to co si najezdil :)

  • Bjerndi  

   vytahuju :)

   Zítra pojedu první závod. V rámci Železného býka je tam 47km závod a pojede ho 600 lidí. Jak je natrénováno se ukáže, moc si neumím představit jak to bude vypadat.

   Mám následný dotaz, kam se zhruba postavit ze startu…v takovým počtu to bude asi masakr ? Má cenu se snažit si vybojovat nějakou slušnou pozici už na startu ( myslím při čekačce ) nebo si stoupnout jak to vyjde a radši předjíždět.

   Případně nějaký další tipy čemu se vyhnout, na co si dát pozor atd…?

   • destr  

    Narvat se dopředu a dyžtak se nechat předjíždět ;-)

    • Bjerndi  

     z toho mám trochu strach abych se tam případně lepším nemotal, ale zas se nechci extra podceňovat, protože jet za výletníkama by zrovna terno nebylo.

     Na druhou stranu, když je nasazeníé první vlna cca 50 lidí, tak v té druhé můžu brát případný dobrý místo jako odměna za čekačku.

     No a to mě vede k další otázce, jak dlouho před startem se většinou liid staví do řady snad to není otázka hodin

     • nox159  

      nehrotil bych to na prvnim zavode…

      nevim jake mas teda ambice ale mi osobne by nestalo za to motat se tam treba 100 lidem… ale to je na tobe takovym stylem to delaji baby a kazdy na ne nadava…

      • Bjerndi  

       netusim jaky mam mit ambice. Na biku jsem zadny zavody nejel. Za posledni 3 mesice mam podle Vasich rad najezdeno cca pres 2600 km.

       • Ondry  

        Jak píše Blacky a nox, je to vo držku srát se na prvním závodě do předu a blbý, že nejen o tvoji. Možná si stoupni do středu aspoň nebudeš házet myšky před zaparkovanýma autama.

        • Bjerndi  

         jj taky to tak nějak vidím. Rozhodně jsem se nechtěl hnát někam úplně dopředu. Ten střed bude asi tak rozumnej, výkonnost bych na to snad měl mít a když to půjde líp, tak holt budu předjíždět, když hůř aspoň tolik nespadnu :D

    • McBlacky  

     na prvním závodě? tak přesně takhle pak vznikají pády po startu…

   • Lada,s  

    Stoupnul bych si rozumně tak do 1/3 pole

  • Sipal  

   Tak Beroun mě letos znechutil, závodník ze mě asi nikdy nebude, ale stejně se zeptám. Mám problém s rovinkama. Do kopce i předjíždím, a to nejsem žádnej vrchařskej typ, aktuálně 187/87, ale na rovině nestíhám. V háku se ještě udržím, ale jak jedu sám a mám máknout, tak prostě zpomaluju. I když se snažím, tak mám takový pocit slabých nohou a nejede to. Co trénovat, co na to pomáhá? Tempo někde v meziprahu a vyšší kadence? Technika šlapání? Nebo je tohle už jen v hlavě?

   • McBlacky  

    nejsi zvyklý jet konstatní vysoké tempo, nebo neumíš točit. Trénuj rovinky, trénuj kadenci

    s 87kg bys měl roviny trhat neskutečně. Teda za předpokladu, že se od 70kg chrta nelišíš jen 17kg tuku navíc :)

    • Sipal  

     Ehm…no ten tuk možná bude maličko problém :-P Pořád mám takovou metu těch 80 kg, tam si myslim že by to bylo tak akorát, ale nějak to už moc dolů nejde.

     Ty roviny myslíš svižně někde v meziprahu a delší úseky, třeba 30 minut, nebo spíš závodní tempo kolem ANP a třeba 3×10 minut?

     • McBlacky  

      jedna věc je zátěž. já bych spíš dával kratší tak 3–5 minut kolem ANP, víc na MTB závody nepotřebuješ. Druhá věc je celkový rytmus. Musíš se naučit dýchat a šlapat, zabalený do aero posedu (v rámci MTB).

      při tréninku intervalu by ti -až budeš mít natrénováno- neměly tepy moc jít nahoru při zachování stejného úsilí – to si zkontroluješ asi jen dle rychlosti. Pokud bys při tréninku na rovinách držel pořád stejné tepy, budeš zpomalovat. Ze začátku dost výrazně.

      • Sipal  

       Jo, toho jsem se bál, že radši kratší kolem ANP, můj nejneoblíbenější prvek :-). Asi i proto s tím mám problém. Přemluvím se do toho a snad to něco udělá. Dík za konzultaci :-).

   • vasek80  

    Já mám trošku podobnej problém ale jinej závěr.

    V kopcích nahoru jsem relativně silnej, v kopcích dolů mi ujíždějí (to je věkem kdy už nechci riskovat tak jak před 10ti lety)roviny jezdím tak nějak průměr. Celkově jsem letos zlepšil šlapání což si myslím, že má velkej vliv. Jezdím podle poučky, šlapat tak aby to připomínalo pohyb, když chceš na asfaltu z podrážky očistit pohybem vzad přilepené bahno.

    V kopcích jsem vypozoroval, že jsem silnej díky vyššímu převodu, už v tréningu jsem si zjistil, že kopec vyjedu rychleji na těžší převod ikdyž mám pocit, že jsem pomalejší. Teď se snažím co nejdříve řadit nahoru a tahat to silově.

    Jenže začíná bolet koleno:-(

    • Sipal  

     Podle mě by ale ten vývoj měl jít opačně, spíš zvyšovat kadenci. Silovým šlapání jednak právě namáháš kolena, jednak se dřív unavíš. Na závodech kopce ze začátku víc kadenčně a pak s narůstající únavou jet víc silově, když už vyšší kadenci neumotáš. Aspoň tak jsem to pochopil já.

     A ty kopce dolů, to se dá taky natrénovat. Přes zimu a na jaře jsem cíleně jezdil i technické úseky a je to znát. Pořád jezdím na jistotu, ale rychleji. Předloni jsem ve sjezdech ztrácel výrazně, letos už snad nekotvím tak moc, aby stálo za to mě předjíždět :-).

    • McBlacky  

     záleží jako máš u toho kadenci. Pokud pod 70 tak to nebude dobrý a měl by jsi trénovat kadenční intervaly. Vyšší kadence stojí o malinko více energie ale je vhodnější a šetrnější. Největší efektivita je kolem 65–80 pro většinu lidí.

     • vasek80  

      Nemám sice dokoupenou kadenci, ale když to tak nějak počítám, tak jezdím kolem 70.

      Jezdím kopec intervaly a právě v tom kopci, kterej jedu 8minut 30 sekund s kadencí právě kolem 70 a když o jeden pastorek podřadím tak mi to dělá až 30 vteřin horší čas!!! Sice pocitově se jede a točí lépe a i mám falešnej pocit, že jsem rychlejší, stopky, ale nesouhlasí.

     • vasek80  

      Dnes jsem nevěděl co jezdit, protože jedu na 10 dní na dovolenou a tedy budu bez tréningu. Tak jsem se 2 hodiny motal po okreskách a v minutových intervalech si počítal kadenci.

      Kopce

      Silově jedu kadenci 70–75, cítím jak nohy tahají a zabírají i hamstringy, kadence 80 už je v kopcích pomalejší časově, ale vydržím zase delší kopec, svaly už tak necítím že zatěžuji a začíná mi to připadat jako lehký převod. Kadence 85 v kopci mi už vysloveně nechutná a většinou při 80 už řadím nahoru.

      Rovina

      Když jedu tempo tak ideální mi přijde těch 80–85, pod 75 na rovině už podřazuju a zase nad 85 už řadím nahoru.

      Kopec dolů a vítr v zádech

      Nemám problém když dojedu na konec převodů točit cca 95 a ještě umět zabírat, efektivita mi přijde ale +/- stejná jako zalehnout, vydýchat se a pošetřit síly.

      Takle nějak bych to jel i na maratonu v závodním tempu. Přičemž extrémní kopec tahám i pod 70 a při 65 začínám cítit koleno. Takže začnu se vyhýbat padání pod 70.

      Dá se z toho něco vyvodit?

      • Beeda  

       ze jsi zapomel na cukrarnu :-)

      • martinpav  

       Podľa mňa nič :). Ja to mám napr celé posunuté o cca 10 hore, kopce jazdím 80±2, rovina kľudne aj 105. Proste každý to má inak.

   • Rychlej turista  

    pokud se na rovině nebo proti větru plahočíš na nízkých tepech, pak schází síla.

    • Sipal  

     Dám příklady teď ze závodu, jestli se z toho dá něco vymyslet. Jednak jsem koukal na fotky z kopce za Nižborem (takže cca 17. km ze 45). No, čekala nás docela velká skupina na závorách, takže stejná výchozí pozice, hodně jsem jich do kopce předjel (beru to podle fotek a výsledkové listiny), tepy nad ANP, kopec má cca 2km a 100m výšky. Před sjezdem jsem se trhnul abych to zakotvil :-), to se povedlo, dole dokonce cca 50m náskok, po chvíli mě na rovině docvakli, pár lidí ujelo, někoho jsem se chyt. Tepy pod ANP, pocit spíš že nejedu naplno, ale už nemám jak přidat. A pak poslední kopec před cílem – po rovince před kopcem vlaju za nějakým mlaďochem, kterého jsem předtím z kopce předjel, i bych ho vzal do háku na oplátku, ale nemám na to, po pár metrech co ho zase zkouším předjet zase potupně zajíždím za něj a odpadám. Tepy dost pod ANP. V kopci sjedu náskok cca 100m co má tak na 20m, prostě kousek, zjevně jedu rychlejc, ale tepy cca ANP, už to moc nejde. Jede před ním ještě nějaký kluk, kterého oba postupně dojíždíme, jenže na vrcholu ten kluk zajásá (jako nahlas, to muselo bejt slyšet až do Berouna), že už to má za sebou, šlápne na to a je zas pryč. Ten mlaďoch taky, já na té rovince zase odpadnu a zas mi ujedou. Tak babo raď a sorry za román.

     • Rychlej turista  

      Abys dokázal jezdit roviny ve vyšších tepech, musíš podat příslušný výkon. Abys ho ale mohl podat, potřebuješ sílu. Fyzicky tě totiž na rovině limituje frekvence šlapání a proto lze výkon zvednout pouze těžším převodem. A těžký převod utáhneš jen tehdy, pokud máš sílu. Proto se roviny musí trénovat, pokud je chceš jezdit rychle. Tuším se tomu říká silová vytrvalost. V kopci taháš kila vzhůru a na to nějak extra sílu nepotřebuješ, abys podal výkon, kterým se dostaneš do tepů. Čím víc kil a čím víc kopec, tím snadněji více tepů. To na rovině neplatí, tam vysoké tepy hodně bolí a jsou vykoupeny tvrdou dřinou. Ale ta rychlost a hlavně pocit nezávislosti na jízdě v balíku za to stojí. Kdo umí jezdit roviny, pro toho závod roztrháním balíku vůbec nemusí končit.

      • Sipal  

       Aha, já měl za to, že síla se právě trénuje v kopcích a že na rovině řeším něco trochu jiného, než sílu. Každopádně to, co píšeš, tak nějak odpovídá – čím víc kopec, tím snadněji jdu do tepů ale na druhou stranu taky tím líp jedu proti ostatním kolem sebe. No vzal jsem si z toho to, že nějakou sílu mám, jen ji neumím použít na rovině, což asi bude tím, že na rovině mám odtrénováno málo (čímž odpovídám Beedovi). Takže jdu trénovat roviny a uvidím, co to udělá, díky za reakce.

       • Beeda  

        hlavne to chce mit pruznej motor:-) V zaverecny fazi zavodu (rovina, skupina jezdcu) se jezdi srot na vyssich otackach klido kolem 90–110 ne to sourat na 70, z toho se neda zrychlit kdyz ti nekdo nastoupi:-) navic ve vyssi kadenci nemaz nohy tak zatazeny.

        Chce to mit ale nohy pripraveny, navyk na efektivitu ve vyssi kadneci je priprava v radu mesicu (ze zacatku tocis sice kadenci, ale vylitnou ti tepy). Hlavne vse zacit pomalu od minut a postupne se blizit tak, ze bys mel v pohode utocit 100–120cd na 30min.

        Jinak z fyziky, na rovine oproti kopci stoupl vyzname podil odporu vzduchu, kdy vykon je fci 3.mocniny rychlosti ⇒ mala zmena v nizke kadenci ti rozhaze totalne pomery (vylitne ci klesne vykon) cili je potreba mit vyssi otacky aby zmeny byly male a plynule a nedostaval se sva fyzolog. maxima…

        • Rychlej turista  

         K tomu poslednímu odstavci – proto je tak důležité mít na rovině odstupňovány převody po jednom zubu. Z potřeby nebo nepotřeby tohoto jemného odstuňování převodů se dá lehce odvodit, kdo jak umí roviny jezdit. Proto tady tolik lidí nechápe nutnost jemného řazení při jízdě na rovině nebo proti větru, neboť žijí v představě, že čím víc kopec, tím víc cyklista. Jakmile ale přijde rovina, foukne vítr nebo vypadnou z balíku, jsou v kelu :-)

      • jizby  

       jsem přesvědčen, že to že se mu na rovině nechce tepat má čistě psychickou příčinu. Prostě je to v hlavě.

       Fyzicky je totiž úplně jedno, jaký odpor tě brzdí. Na pedálech je to vždycky jen kadence a síla. Pokud si to srovnáš převodem, nevidím žádný důvod, proč by měl být ve dvou případech rozdíl, když ta kadence i síla bude stejná a jednou je to do kopce a jednou po rovině, nebo jednou na válcích a podruhý za zdatnou babou.

       Zato si dokážu představit, že kopec člověka nabudí, někoho víc, někoho míň. Rovina nudí. Cítíš, že makat na kopec má smysl, je to zřetelnější cíl a taky efektivněji vynaložená námaha při závodě.

       Na rovině víš, že na zdojnásobení rychlosti je třeba osminásobný výkon, v kopci dvoj. Podvědomí to všechno zpracovává.

       • McBlacky  

        na rovině máš navíc aerodynamický odpor a ten se chová jinak než odpor sklonem kopce. roviny a kopce opravdu vyžadují jiný styl tréninku. Kdo jezdí výborně a výhradně roviny je v kopci téměř k ničemu a obráceně – za předpokladu, že oba odtrénují shodný počet hodin

        • jizby  

         Nerozporuju, že kopce chtějí jiný styl tréninku. Jde o to proč. Z hlediska ergonomie šlapání je rozdíl jedině v tom, že rovina ti stabilizuje kadenci, zatímco v kopec ne. Ale i to je spíš otázka hlavy (řízení) než samotné fyzičky. Můžeš mít rovnoměrnej kopec, který ti klade při stejné kadenci stejný odpor, tak v čem je ten rozdíl? Že na tebe méně fouká? Nebo ve sklonu posezu? O tom pochybuju.

         • jonti  

          v kopci skoro vubec nevadi, ze slapes do ctverce, ze se na tom houpes, jde ciste o ten vykon.

       • Rychlej turista  

        Někdy si sedni na trenažér a ten rozdíl poznáš. Kopec si nasimuluješ brzdou a rovinu setrvačníkem. Zkus jet na ANP půl hodiny v obou případech. S brzdou to dáš bez problémů, ale pokud nejezdíš roviny, klidně se s tebou vsadím, že ten setrvačník půl hodiny neutáhneš.

        • jizby  

         Tak tuhle argumentaci mi hlava nebere. Vždy jsem si myslel, že se setrvačníkem se šlape líp, než s brzdou. A hodlám si to myslet i nadále, protože to tak je.

         Ostatně všechny šlapací mašiny se chlubí hmotností setrváku, čím větší, tím lepší. Proč asi.

         • biker jura  

          hele turista má absolutní pravdu. dnes jsem jel trenink kterej měl být tempověj po rovinách, nakonec jsem to změnil na silovou vytrvalost po rovinách. na rovině si jedu proti větru na 75ot na nejtěžší převod a dávám si jak hovado, nožičky se kroutěj a jedu hranu, ale tepu jen 170 což je u mě 8tepu pod ANP. po 4 pětiminutových intervalech to otáčím a jedu svižně domů. nohy mám docela našrot. ještě jsem si ke kenci zkusil jet do kopce jestli nejsem unavenej že tepy nejdou a tam jsem se hned dostal přes 180tepů. Takže turista má pravdu že na rovinu je potřeba síla, která se v kopci nedá natrénovat. Já osobně jsem dost slušnej vrchař a na závodech čím větší kopec tím líp pro mě, ale jak příjde něco mírnýho táhlýho nebo nedej bože rovina jsem jasnej. U mě je to daný taky tím že jezdím xc a mám 64kg, ale stejně začnu roviny cíleně trénovat, protože to pak je naopak poznat i v kopcích.

          • jizby  

           absolutní pravda jak pro koho.

           Říkáš že jsi vrchař, od rovináře bych asi slyšel něco jiného.

           K věci: když to na nejtěžší převod při 75 kadenci nejde do tepů, zkus podřadit. Ale to asi víš.

           Že do kopce to jde na do tepů snadněji- no on ten kopec nebyl tak dlouhej, jako ty rovinky. Tepy -síla výkon tam a tam? Fakt to bylo jinak stejné? Jak jsi vyloučil motivační vliv toho kopce?

           To nemá přesvědčivost, cos napsal.

           • JakeF  

            Má pravdu… Mám to podobně a nemyslím, že by to bylo v hlavě… Na rovině to prostě do tepů nejde. Ono je taky možný, že se to víc projeví u dost trénovanejch jezdců, když má člověk celkově nižší výkonnost, tak se do tepů dostane kdy ho napadne…

            • jizby  

             Ale já to nám taky, ten jev nepopírám, ale jde o to čím to je. Zrovna dneska, jedu setrvalej stav trochu pod ANP po rovině, když bych chtěl zrychlit, musel bych se nepříjemně nutit. Najednou vlnka, a najednou přidávám, aby mě nezpomalila a to přidávání jde najednou samo bez nucení. Vlnku přejedu, nahoře mám stejnou rychlost bez přeřazení a už to těžkne a ubírám.

             Jenže já celou tu dobu to cejtím tak že ta změna tonusu je čistě psychická. To už je takovej reflex. Navíc – přidávalo mi to ještě před tím, než jsem začal stoupat – zrychlení do zásoby. Podmínky šlapání v tom okamžiku zcela stejné, jako chvíli předtím. A najednou to jede. Prostě reflexy, zažitej způsob hospodaření s energií.

             • JakeF  

              Není to tím, že tepovka stoupá až chvíli po výkonu? Přesně takhle když si přišlápnu na krátkej kopeček, tak mi tepy začnou výrazně stoupat až nahoře a pak ještě chvilku jdou nahoru, i když já už mám nohy zase v menším záběru.

            • jonti  

             Jsem letos jezdil o něco víc roviny a výrazně jsem se na nich zlepšil, i když parametry mám pořád na roviny nic moc – 187cm na 71kg.

             Dnes jsem jel na biku po rovině asi půl hodiny cíleně vysokou frekvenci a rychlost přěs 31 proti větru, nezadýchal jsem se moc, ale nohy jsem cítil fest.

           • biker jura  

            všechno bylo stejný, prostě se smiř s tím, že to je tak jak to psal turista výše. to stejný platí i pro mírný x extrémně prudký kopec.

            • McBlacky  

             tak tak. Zrovna včera jsem si na to vzpomněl, půlhodinka v protivětru velmi svižně a nohy našrot :)

             • biker jura  

              jo člověk si dává naplno, ale tepák ti ukazuje jak seš slabej :D

              • McBlacky  

               já jel na kole kde tepák nemám, ale za ty roky je mi jasný co se děje velmi dobře :)

        • biker jura  

         jakej setrvačník?

         • Rychlej turista  

          Některé trenažéry mají setrvačník, který simuluje rychlou jízdu na rovině s těžkým převodem – pomalu se s ním rozjíždíš a když přestaneš šlapat, rychlost jde pomalu dolů. Abys po roztočení udržel potřebnou frekvenci šlapání, musíš furt fest tlačit na pilu. Když to vezmeš poctivě, tak po slezení se ti podlomí nohy. Silnějšímu kusu se nohy jen rozklepou, ale udrží se na nich :-)

          • jizby  

           no a co – to chceš říct, že s tím setrvákem a při stejném průměrném výkonu, jako bez něj tě to víc unaví?

           Asi se ti stalo, že při tom srovnávání se setrvákem a bez ty odvedené práce stejné nebyly. Jinak se to nedá vysvětlit. V takovém případě ti může vyjít cokoliv.

           Setrvák je naopak pohodlnější na šlapání. Můžeš si vybrat styl -kulatě šlapat či ne. S brzdou nemáš tak na výběr, musíš víc kulatě.

           třeba si na setrváku vybíráš méně efektivní styl šlapání. Ale spíš nebudou sedět ty výkony.

           • Rychlej turista  

            S brzdou budeš vysoko tepat, i když budeš šlapat, jako v sudu se zelím. Setrvačník takovým stylem ani neroztočíš, natož aby ses dostal do nějakých vyšších tepů. K tomu potřebuješ zapojit všechny dostupné svaly na noze. A to bolí.

            • jizby  

             A obojí při stejných výkonech? Jestli jo, tak vlastně říkáš, že když budu šlapat jako do sudu se zelím, tak dosáhnu větší výkon a to mi nejde pod fousy. Proto na těch srovnatelných výkonech trvám.

             Tímhle jsme se stejně dostáváme někam jinam, než o čem to začlo. Byla řeč o srovnání dvou situací. Jednou rovina podruhý kopec. Stejná kadence, stejná síla. A v rovině klesají tepy, nejde to utáhnout.

             Chceš to vysvětlovat stylem šlapání – ale když šlapu do kopce takovou kadencí, jakou tahám na rovině, tak ta nerovnoměrnost bude zanedbatelná. Na tom trenažéru s odporem bude větší, ale to je proti reálu přehnané. Navíc si po rovině můžu styl vybrat tak proč bych si nemohl vybrat ten co se při něm roztepu líp? Furt tam ten fyzický důvod nevidím. Proto v tom vidím jen tu psychiku.

             • Rychlej turista  

              Abys podal výkon do kopce, stačí ti zapojit jen některé svaly. Na rovině musíš zapojit vše, co je dostupné, jinak se do vysokých tepů nemáš šanci dostat. Nevím už, jak to podat srozumitelněji.

              „A v rovině klesají tepy, nejde to utáhnout.“ – A teď si představ, že jsem byl schopen točit na ANP i z kopce, takže to utáhnou lze. Jen na to musíš mít sílu.

              • biker jura  

               jo máš pravdu, já si odzkoušel a je to tak, jizby to akorát nemůže pochopit :)

              • jizby  

               první odstavec: To je furt dokola. Já nepopírám, že to takhle může u někoho fungovat, ale proč to tak je. Pokud by to mělo takhle fungovat na úrovni fyziky a ergonomie, tak popíráš zákony fyziky a ergonomie. Optimální výkon podáš vždy při optimální technice šlapání. Tečka.

               Ale když se tento jev vysvětluje rozdílnou motivací, dává to smysl. Je to v hlavě. Hlava dělá moc. I trénink má psychickou složku, určenou pro ni. Hlava ten kopec cejtí a ví, kde končí. Hlava považuje kopec za krátkodobější zátěž, zatímco rovinu za trvalou zátěž. A při krátkodobější zátěži se dostaneš do tepů vždy snadněji, než při dlouhodobější. Přitom si to nemusíš uvědomovat. Ale je lepší si to uvědomit, než si vymýšlet něco, co odporuje fyzice.

               druhý: to jsem nemyslel na sebe, já to tak nemám, nebo ne v takové míře i když psychika funguje samozřejmě i na mě.

               • McBlacky  

                je to hlavně v tréninku a ve svalech. Hlava má taky podíl ale ne hlavní.

                ty tvrdíš, že u někoho to může fungovat. My tvrdíme, že to funguje univerzálně. Jako příklad si vem peloton pro tour a podívej se na individuální časovky po rovině a pak to srovnej s tím kdo je jaký vrchař. Vazba tam není žádná. Dobrý časovkář může vážit 63 ale taky 85kg s výškou 170 – 190 cm. Z toho plyne, že to je hlavně o tréninku a ne o tom, že by to hlava nepustila. Svoje samozřejmě hraje i pozice na kole nejvíc čelní plocha, ale není to rozhodující když třeba Wiggins a Froome umí zajet sakra časovku a měří 190 a 186cm – zároveň umí jet výborně i kopce

                • jizby  

                 V reálným závodě je to o něčem jiném, než ten příklad, o kterém se bavíme. Pochybuju, že by profík měl problém se na rovině dostat do tepů, jaké chce. Takže proti tomu, cos napsal celkem nenamítám.

                 Bylo by zajímavé si rozebrat, jaké reálné fyzické předpoklady jsou dobré pro vrchaře a jaké pro rovináře, protože tam jsou. Můžeš to zkusit. I když v praxi to může být někdy nevýrazné, jak sám píšeš. S tím, že profíky hlava neomezuje, když jedou naplno, souhlasím, k tomu je mnohem větší prostor na nižší úrovni výkonnosti a motivace.

                 Ještě bych se doplnil k předchozímu: hlava taky cítí, že pokles výkonu v kopci se trestá mnohem větší ztrátou času, než stejně velké ubrání na rovině. Cena úsilí je tedy mnohem vyšší v kopci. To je silný popud.

                 • Rychlej turista  

                  Pokud honíš průměr, tlačí se na pilu na rovinách. Brdky se přespurtují, ale kopce se jedou jen tak rychle, aby ses neflákal, ale přitom nešel do zbytečně vysokých tepů. Důležité je, abys nešel do nízkých tepů na rovinách a to je ukrutná dřina.

                  • biker jura  

                   tak tak. navíc na tý rovině se dá dobře natrénovat i na kopce. nedávno jsem jezdil celý týden jen roviny, ale dost svižně, furt kolem AP třeba 3hod vkuse, následně si trochu vorazil a pak to na závodě kterej byl snad furt jen do kopce letělo parádně a v kopcích se mi celkově i od tý doby jezdí líp. Akorát jsem v nich ted jezdil furt a na rovinách to zase šlo trochu dolů :D

                   • Rychlej turista  

                    Pokud jsi slušný tempař, tak ti stačí vyloženě kopcoviný trénink zařadit 1 x v týdnu, aby ses v kopcích neztratil a i když ti špička třeba odjede, jsi schopen posbírat, zrecyklovat a zorganizovat odpadlé tak, že dojedete s minimální ztrátou.

                    • biker jura  

                     no na xc tohle uplně neplatí :) já třeba dokážu jet 1,5hod závod pořád 10 tepů nad anp ale v podstatě někoho vždy dojedu jen v kopci nebo technickým sjezdu. ted jsem jel mtb maraton a byl jsem za lidma který při klasickým xc, kde nejsou roviny, táhlý mírný useky ať už z kopce nebo do kopce, předjedu o dost, ale ted ani prd. odjel jsem ve dvou kopcích nahoře jsem měl pul minuty náskok a stejně mě po rovině během asi dvou minut sjeli. Takže na síle se teď bude pracovat :)

                     • Rychlej turista  

                      Jasně, že na XC to neplatí, tam se jede naplno. Měl jsem na mysli dlouhé silniční maratóny, od 150 km výše.

                   • McBlacky  

                    3h kolem AP na rovinách už dost prošije :)

                    pocitově proti 3hodinám AP v kopcích to je šílená dřina

                    • biker jura  

                     jo to mi povídej :D

                    • jizby  

                     Já tohle nerozporuju. Celou tuhle diskusi se snažím přijít na to proč to tak je. To znamená, že nepopírám fakta o tom, jak se komu jezdí, ale snažím se to pochopit. Jakej to má fyzickej důvod. A nenašel jsem nic.

                     Turistovo vysvětlení o jiném způsobu šlapání mi nepřipadá dostatečně a jiné nepadlo. Místo toho mi furt někdo vypráví, jak je to pravda:) Tak ji někdo vysvětlete:

                     Když si v kopci i na rovině dám takový převod, abych měl stejnou kadenci, vkládám do toho stejné úsilí a tepy jsou na rovině menší. Proč? úplně jasné zadání problému.

                     Nebo: jedu se stejnou kadencí na stejný výkon (W).

                     A netahejte do toho taktiku z tdf, to je tak složitá problematika, že se tím otázka jen zamlžuje. Jestli vysvětlení nebude, tak už nemá cenu se přít dál. Každý jenom opakuje to svoje. Je to furt dokola.

                     • McBlacky  

                      při jízdě do kopce dochází k neustálé akceleraci a překonáváš gravitační sílu, čím víc kopec, tím menší vliv odporu vzduchu. Při jízdě po rovině spíš udržuješ moment síly a překonáváš odpor vzduchu, bez vlivu gravitační síly.

                      do kopce se jako refenční údaj udává W/kg pro srovnání výkonu jezdců. Na rovinách je ale zavedena méně konkrétní veličina power to drag. Nebo jinak z W/kg dokážeš odhadnout kdo vyhraje časovku do vrchu, ale absolutně nejsi schopen říct jak dopadne časovka po rovině.

                      Zajímavá věc k úvaze je ta, jestli při jízdě do kopce na 200w budeš tepat stejně jako při jízdě po rovině na 200w. Podle mých zkušeností s indoor wattmetry na trenažerech to tak není a na rovině tepu například na 350W stejně jako v kopci na 280W. Ale je jasný, že tam ve použit určitý algoritmus, neboť kolo je stacionární a odpor vzduchu tedy počítá jen software, na rozdíl od zátěže brzdy při stoupání, která je měřitelná. Tady by to chtělo někoho s wattmetrem na reálném kole

                      • MlokCZ  

                       Ta neustálá akcelerace bude podle mě klíčem k tomu rozdílu. Díky tomu v kopci můžeš zabírat hlavně v té části otočky kde je to efektivnější, snáze využiješ sílu svalů a limitem jsou pak vysoké tepy.

                       Oproti tomu na rovině k tomu nedochází a nemůžeš si v té efektivnější části otočky zabrat znatelně více.

                       Určitě to způsobí i jiné zatížení svalů.

                       Na trenažeru co uváděl RT tak to je úplně stejný rozdíl. Bržděný neustále bude rychle zpomalovat a budou tam ty neustále akcelerace a se setrvačníkem (a k tomu ještě čím větší) se to bude eliminovat a blížit té rovině.

                       Rozdílné tepy při stejném výkonu (nebo rozdílný výkon pro stejné tepy) bude důsledkem toho jiného zatížení svalů.

                       • Lada,s  

                        Super, teď už je mě to jasné a dává to smysl :-)

                       • Tomahomo  

                        Je to zajímavý problém, taky sem nad tím kdysi přemýšlel, možná by stálo za to zeptat se Ondry Vojtěchovského, aby nám to přesně vysvětlil.

                        • biker jura  

                         pokud máš možnost tak se ho určitě zeptej, taky by mě zajímalo co by to řekl on

                      • biker jura  

                       pěkně napsáno, ještě doplním, že jsem jednou zkoušel dát si při tréninku na trenažeru pod přední kolo aso 30cm vysokou stoličku abych si nasimuloval jízdu do kopce, a tepy byly také nepatrně vyšší než když jsem to měl v rovině. to už ale vysvětluje i mlok a turista a souvisí to s jiným zatížením svalů.

                       Připadá mi to, že po rovině se zapojí více svalů jak píše turista, ale všechny rovnoměrněji a proto nižší tepy a zároveň je to náročnější.